ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 00:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Ωραία και όλα αυτά απο ανθρώπους με ανυσηχίες...Λοιπόν κρατήστε απο το παρελθόν ότι αξιόλογο υπάρχει και μοχθήστε για ένα καλύτερο αύριο χωρίς τους αφορισμούς τους φανατισμούς και τις διώξεις του παρελθόντος. Οι καιροί απαιτούν μία νέα αντίληψη για την εξέλιξη τόσο την πλανητική όσο και την ανθρώπινη. Λογικά θα έπρεπε να είμαστε οι μπροστάρηδες...
Όσο το επίπεδο της "συζήτησης " παραμένει ως έχει, απλώς θα παρακολουθώ για να μαθαίνω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 09:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλημέρα σας.

Αν και συμφωνώ με το μέλος "Πλωτίνος" ότι το επίπεδο συζήτησης μερικές φορές γίνεται λίγο "γκρίζο" και "ρηχό" ωστόσο θεωρώ πολύ ενδιαφέρον τον διάλογο και τα επιχειρήματα και αν τα βάλω σε μια ζυγαριά γέρνει προς την θετική πλευρά.

Σας παρακαλώ όμως να "πολεμήσουμε" με κανόνες. Πολιτισμός και ευγένεια σημαίνει:


  • να μην δίνουμε ύποπτους και "κακοήθεις" χαρακτηρισμούς στους συνομιλητές μας

  • να σεβόμαστε την διαφορετική άποψη και να δείχνουμε όπως λέει ο Σωκράτης ευμένεια

  • να κρατάμε την ψυχραιμία μας όταν ο άλλος την χάνει. Άλλωστε πως αλλιώς να δείξουμε την ανωτερότητά μας;

  • να σχολιάζουμε αυτά που μας ρωτάει ο συνομιλητής και να μην κάνουμε απλώς μονόλογο.

  • να δίνουμε τα πρωτότυπα στοιχεία και τις πηγές μας όταν αναφερόμαστε σε θέματα που είναι "εκρηκτικά"

  • να αναγνωρίζουμε αυτά που μας ενώνουν από αυτά που μας χωρίζουν.

Εξάλλου κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει διάλογο. Αν δεν θέλει αποχωρεί ή απλώς παρακολουθεί.

Ας συνεχίσουμε να "μαχόμαστε" και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον. Αν έχετε διαβάσει την Μαχαμπάρατα (έπος των Ινδών) θα δείτε ότι στον δικό τους Παράδεισο, πηγαίνουν και οι "καλοί" και οι "κακοί" και εκεί τα πίνουν ως φίλοι αφού πρώτα έχουν κάνει το καθήκον τους πολεμώντας μεταξύ τους και σκοτώνοντας ο ένας τον άλλον.

Το Σύμπαν αυτό είναι ένα. Ένας Ήλιος μας φωτίζει όλους. Μια Γη μας φιλοξενεί. Ένας Χρόνος μας σπέρνει και μας θερίζει όλους. Οι ίδιοι φυσικοί, ψυχολογικοί και πνευματικοί νόμοι μας κυβερνούν. Κάτω από αυτά είμαστε όλοι παιδιά της ίδιας Αρχής. Ας μην το ξεχνάμε.

Και μια συμβουλή, που αν θέλετε μπορείτε να την σκεφτείτε και να κάνουμε προτάσεις.

Δεν θα ήταν καλύτερα αντί να "κρυβόμαστε" πίσω από τα νέφη των "προκαταλήψεων" και των "κατασκευασμένων επιχειρημάτων" να θέσουμε εξαρχής μερικά συγκεκριμένα ζητήματα, μεμονωμένα και να τα συζητήσουμε;

Δεν θα ήταν καλύτερα, για παράδειγμα, να ξεκινήσουμε διάλογο πολιτισμένο και με επιχειρήματα με συγκρίσεις αυτών των δύο κοσμοαντιλήψεων για την θέση της γυναίκας, την έννοια της Μοίρας, την έννοια του Θεού, την σχέση της Φύσης με τον Άνθρωπο, τις οικογενειακές σχέσεις, την μεταθανάτια κατάσταση με τιμωρία και ανταμοιβή κ.α.

Κάνω μια πρόταση γενναία και δύσκολη. Αν δεν την θέλετε δεν πειράζει, ίσως μετά από μερικούς αιώνες θα είναι πιο εφικτή

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 10:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Μετά τον χαρακτηρισμό μου ώς μισέλληνα και προβοκάτορα σταματάω οποιαδήποτε ενασχόληση με το θέμα γιατι μπαίνουμε ολοταχώς στο χώρο του cult και διαισθάνομαι οτι σε λίγο θα διαβάσω οτι είμαι πράκτορας των "τουρανομόγγολων" και οτι στην μεγάλη υφαρπαγή που η γή θα τρέμει θα με αφήσουν εδώ μόνο μου και έρημο .
Ας αφήσω λοιπον τους Ελληναράδες power rangers να κάνουν παιχνίδι και ας αποσυρθώ στα ιδιαίτερα δωμάτια μου (μαζί με την ουρά μου και το χαλασμένο dna μου).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 12:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Κρίμα Eon, νομίζω ότι πρέπει να ξανασκεφτείς την απόφασή σου.

Είναι καλύτερα να συμμετέχεις και να δηλώνεις τις απόψεις σου και να επηρεάζεις αυτούς που δεν έχουν ακόμη άποψη.

Αν αργότερα απογοητεύεσαι για το πόσο πολλοί άνθρωποι έχουν αντίθετες θέσεις από εσένα πρέπει να σκεφτείς ότι είσαι και εσύ συνυπεύθυνος.

Αυτό που σου συμβουλεύω δεν είναι προσωπικό αλλά μια γενικότερη συμβουλή για όσους είναι ιδεαλιστές και θέλουν να αγωνιστούν για ιδέες. Αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ.

Αν πάλι επιμένεις... ένα ευχαριστώ και ένα καλή τύχη, από το Esoterica.gr.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 13:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Μετά τον χαρακτηρισμό μου ώς μισέλληνα και προβοκάτορα σταματάω
>οποιαδήποτε ενασχόληση με το θέμα γιατι μπαίνουμε ολοταχώς στο χώρο
>του cult

Συνάγω από τη στάση σου, πως κατηγορείς τους παπούδες μας ότι θυσίαζαν ανθρώπους χωρίς να έχεις καμιά απολύτως πηγή. Καταγγέλεις έναν πολιστιμό που αναγνωρίζεται σήμερα από όλο τον πλανήτη, ότι έκανε ανθρωποθυσίες, χωρίς την παραμικρή Ιστορική πηγή !!

Δεν ξέρω ειλικρινά τι να σκεφτώ φίλτατε. Ποια ελαφρότητα ή ποια υστεροβουλία ορίζει να βρίζεις με τέτοιο τρόπο τους προγόνους σου για να υπερασπιστείς τους σφαγείς τους. Ελπίζω μόνο αυτό το φρικτό μισελληνικό ψέμα να μην το ξαναδούμε γραμμένο και ιδίως από ανθρώπους που θέλουν να τους λέμε Έλληνες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 13:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Δεν θα ήταν καλύτερα, για παράδειγμα, να ξεκινήσουμε διάλογο
>πολιτισμένο και με επιχειρήματα με συγκρίσεις αυτών των δύο
>κοσμοαντιλήψεων για την θέση της γυναίκας, την έννοια της Μοίρας,
>την έννοια του Θεού, την σχέση της Φύσης με τον Άνθρωπο, τις
>οικογενειακές σχέσεις, την μεταθανάτια κατάσταση με τιμωρία και
>ανταμοιβή κ.α.

>Κάνω μια πρόταση γενναία και δύσκολη.

Κάνεις μια καλή πρόταση κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά ενδιαφέρομαι πολύ να ακούσω πώς εξηγεί ένας χριστιανός τις δομές που προτείνει η θρησκεία του και τα λογικά επιχειρήματα με τα οποία θα δειχτεί η συνεισφορά των δομών αυτών στην ευτυχία του ανθρώπου.

Αντιστοίχως εγώ θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί πιστεύω ότι η Ελληνική Κοσμοθεώρηση είναι η σωστή, με όσο πιο απλά και τετράγωνα επιχειρήματα μπορέσω. Σε ό,τι δεν τα καταφέρω θα βοηθήσει φαντάζομαι κι ο φίλος dix κι οι άλλοι Έλληνες κατά το θρήσκευμα, αν υπάρχουν.

Στο τέλος να μετρήσουμε τα αξιώματα που απαιτεί η κάθε πλευρά για να στηριχθεί, και να συμπεράνουμε με βάση το θεώρημα του Ocham (Ocham's Razor: η απλή εξήγηση είναι συνήθως η αληθινή), ποιά είναι η λογικότερη. Αρκεί να ακολουθήσουμε με ιερή προσήλωση τους κανόνες διαλόγου τους οποίους έθεσες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 17:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Είναι ευχάριστο που κάποιος αποδέχεται ένα τέτοιον πιο επίπονο αλλά πιο ουσιαστικό διάλογο.

Το πρόβλημα είναι ένα αλλά σημαντικό. Ότι προς το παρόν πολύ ελάχιστοι χριστιανοί κατά το θρήσκευμα μπαίνουν με αξιώσεις διαλόγου στο forum. Τολμώ να πω ότι και αυτοί οι λίγοι που δηλώνουν εσωτεριστές Χριστιανοί, αποχωρούν συνήθως μετά από κάποιες "ψηφιακές... σπρωξιές"

Θυμάμαι ένα ανέκδοτο από τον Β' παγκόσμιο πόλεμο.

Όταν Ιάπωνες αξιωματούχοι ξεναγήθηκαν στην ναζιστική Γερμανία εξέφρασαν τον θαυμασμό τους αλλά φαίνονταν στεναχωρημένοι. Τότε ο Γκέμπελς τους ρωτάει:

-"Γιατί είστε στεναχωρημένοι; Τι δεν σας άρεσε στο σύστημά μας;"

-"Όλα μας φάνηκαν καταπληκτικά", απάντησε ένας αξιωματούχος, συνεχίζοντας "Να, απλά εμείς δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε το φοβερό σας σύστημα;"

-"Μα, γιατί;" τον ρωτάει ο Γκέμπελς.

"-Γιατί, δυστυχώς, δεν έχουμε Εβραίους", απάντησε ο Ιάπωνας.


Κάνω μια έκκληση αν θέλει κάποιος να υπερασπίσει την χριστιανική θρησκεία, να προσέλθει σε έναν τέτοιο είδος διαλόγου.

Αν κάποιος δεν προσέλθει, τότε, (για να μην γίνουμε σαν τους... Ιάπωνες ) θα ξεκινήσουμε με προσαρμογή, όπως π.χ. ποιος ήταν ο Χριστός, αν μπορεί να υπάρχει συνδυασμός Χριστιανικού και αρχαιοελληνικού πνεύματος κ.α.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 10:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλημέρα σε ΟΛΟΥΣ τους συναιδητημώνες.
Θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ να γίνει κάτι τέτοιο φίλε μου Θώτ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ.
Δεν ξέρω όμως αν οι φίλοι που θεωρούν τους εαυτούς τους περισσότερο Ελληνες απ'οτι τους "άλλους", είναι σε θέση να κάνουν διάλογο. Προσωπικά διατηρώ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.

Ο λόγος που είμαι επιφυλακτικός , είναι ότι αν κάνεις μια μικρή βόλτα στα ΟΣΑ μηνήματα (τουλάχιστον εγώ παράθεσα), θα δείς ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν απάντησαν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. Ακόμα και στο απλό θέμα του ΑΙΣΧΥΛΟΥ και του έργου του Προμηθέας Δεσμώτης, η "απάντηση" (αν μπορούμε να τη χαρακτηρίσουμε έτσι) που έλαβα ήταν τόσο μα τόσο φαιδρή!!!
Θυμίζω ποιά ήταν : "'Οσο για τον Αισχύλο, επιδή ΔΕΝ ΕΧΩ το αρχαίο κείμενο, επιφυλάσομαι στο να απαντήσω" !!!!!!

Λοιπόν αν είναι ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΣΗ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ να έχουμε μια τέτοια απάντηση (ή και οποιαδήποτε άλλη του τύπου "εβραιόπληκτοι, εβραιοχριστιανόδουλοι κλπ), τότε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα έχουμεΚΑΝΕΝΑ συμπέρασμα. 'Η για να είμαι ακόμα πιό συγκεκριμένος επάνω στα όσα μας λέει ο Ερμοκράτης,
"...Στο τέλος να μετρήσουμε τα αξιώματα που απαιτεί η κάθε πλευρά για να στηριχθεί, και να συμπεράνουμε με βάση το θεώρημα του Ocham (Ocham's Razor : η απλή εξήγηση είναι συνήθως η αληθινή), ποιά είναι η λογικότερη..." .
Αυτό είναι ο ακρογωνιαίος λίθος των ΣΟΦΙΣΤΩΝ, που χωρίς να έχουν βάθος γνώσεων, πέρνουν το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ "συμπέρασμα" και απο εκεί οδηγούν ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ τη συζήτηση.
Και επιδή αυτό το θεώρημα του Ocham's Razor, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ & ΤΗ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ, αμφιβάλλω για τα όποια πορίσματα εξαχθούν.

Είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ φίλε Ερμοκράτη για το ΜΕΓΑΛΕΙΟ του Ελληνικού πολιτισμού να καταλήγουμε σε συμπεράσματα και σε εξηγήσεις με "απλά" και "οφθαλομοφανή" συμπεράσματα.
Το λέω αυτό γιατί ΑΝ κάνω διάλογο, θα τον κάνω με βάση την ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΗ "θρησκεία" που έχει ΑΜΕΣΑ να κάνει με ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ και ΜΥΣΤΕΣ, δηλαδή με ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ.
Και μέσα απο τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ έχω διδαχθεί ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν ΦΑΙΝΕΤΑΙ απλό, ενώ ΕΙΝΑΙ...
Αρα επιμένω, ότι τα με ΣΟΦΙΣΤΙΚΑ συμπεράσματα , οδηγούμαστε σε λάθος ΑΙΤΙΕΣ.

Και τώρα στα ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ...
Μα κάλά φίλόι μου "Ελληνες", πώς είναι δυνατόν να συζητήσουμε (τουλάχιστον μαζί), όταν μου απαντάτε ότι Ο ΟΡΦΕΑΣ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΤΟΝ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ;;;;;
Μα καλά, (και αντιστρέφω την απάντησή σου φίλε Ερμοκράτη), ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΦΙΣΜΟ;;;;;

Πολύ απλά και "παιδικά" παραθέτω τα εξής:

"...Ζεύς ύστατος, Ζεύς κεφαλή,
Ζεύς μέσον και κυρίως,
Διός δ' εκ παντα τέτικται..."

Παρέθεσα το αρχαίο κέιμενο για να μη μπείτε στο κόπο να ψάχνεται ΚΑΙ αυτό να το ανακαλύψετε....
Αν αυτό το απόσπασμα δεν σε παραπέμπει σε ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ, τότε τι να πώ!!!

'Οσο για το ΑΝ ή ΟΧΙ πήγε ο Ορφέας στην Αίγυπτο....
ο Διόδωρος ο Σικελιώτης αναφέρει ότι ο Ορφέας ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΜΥΗΘΗΚΕ στις Αιγύπτου τα Ιεροδιδακτήρια...
Και γιατί ΟΧΙ ρωτάω εγώ;;; Μειώνει σε κάτι τον Μέγιστο Ιεροφάντη και ιδρυτή των Ελευσινίων Μυστηρίων;;;;
Το βλέπω πολυ πιθανό, αν όχι ΒΕΒΑΙΟ.... και μάλιστα το ότι οι λογοι του, ήταν γραμμένοι ΕΠΙ ΛΙΘΟΥ (σε πλάκες δηλαδή), με παραπέμπει στις ΓΝΩΣΤΕΣ πλάκες του Αιγύπτιου ΟΣΑΡΣΙΦ που αφού ΜΥΗΘΗΚΕ και αυτός στα άδυτα των Ιεροδιδακτηρίων, χρίσθηκε αρχηγός τοων υπόδουλων Σιμητών και για να τους χειραγωγήσει και νομοθετησει, ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΠΛΑΚΕΣ ΕΓΡΑΨΕ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ, δέκα στον αριθμό ήτανε (η ανάπτυξη της ΠΥΘΑΓΟΡΙΑΣ ΤΕΤΡΑΚΤΥΔΟΣ!!!!)...


'Οσον αφορά τον Φίλο ΕοΝ, θα τον παρακαλουσα απο τη θέση αυτή, να παραμείνει στη συζήτηση, μιας και μπορεί να μας παραθέσει στοιχεία που είναι ΧΡΗΣΗΜΑ πρός συζήτηση.

Και για να κλείσω, στα περί ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ, που τόσο σε πείραξε φίλε Ερμοκράτη, θα σου θυμίσω την αποστολή των ΕΠΤΑ νέων και των ΕΠΤΑ νεανίδων απο την Αθήνα, στην Κνωσσό....
Μιλάω για την ΙΣΤΟΡΙΑ του Θησέα φυσικά.
Αυτό τωρα τι ήταν πάλι;;;; Δεν ήταν ανθρωποθυσία;;;;
Ο Αχχιλέας, όταν σκότωσε τον Εκτορα, πόσους μαζί με αυτόν Τρώες ευγενείς ΘΥΣΙΑΣΕ στη μνήμη του Πάτροκλου;;;;


Μα καλά, τόσο ΤΥΦΛΟΣ είναι ο κόσμος;;;;;
Δεν βλέπει;;;;
Δεν μπορέι να ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;;;;

Για πές μας φίλε ΣΟΦΙΣΤΗ Ερμοκράτη, ποιά είναι η "απλή εξήγηση" στα παραπάνω που ΑΡΑ είναι και η αληθηνή, κατα το θεώρημα του Ocham's Razor το οποίο και επικαλήσαι;;;;


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 12:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Θα μπορούσε κανείς να σε παρεξηγήσει για επιθετικότητα, Κέλσε, αλλά μάλλον είσαι πολύ επηρρεασμένος από όσα πιστεύεις και τα υποστηρίζεις με πάθος και γι αυτό φαίνεσαι έντονος.

>"η απλή εξήγηση είναι συνήθως η αληθινή).."
>Αυτό είναι ο ακρογωνιαίος λίθος των ΣΟΦΙΣΤΩΝ

Αυτό είναι μια από τις σπουδαιότερες αρχές της επιστημονικής μεθοδολογίας. Λέει εν πολλοίς ότι για να εξηγήσουμε ένα φαινόμενο, πρέπει να καταφεύγουμε σε όσο το δυνατόν λιγότερες αυθαιρεσίες γίνεται.

Αν λοιπόν θέλουμε να εξηγήσουμε τον Κόσμο υπάρχουν πολλοί τρόποι: π.χ. "Ολόκληρο το Σύμπαν βγήκε από τη μύτη ενός όντος που ονομάζεται Η Μεγάλη Πράσινη Καταριναλγία όταν αυτό φτερνίστηκε. Θα πρέπει τώρα να περιμένουμε με φόβο την εποχή του Ερχομού του Μεγάλου Άσπρου Μυξομάντηλου οπότε κι ο Κόσμος θα τελειώσει". :-)

Νομίζω λοιπόν ότι κι εσύ προτιμάς τη μεθοδολογία του Όκαμ (γνωστή ως ξυράφι του Ocham) παρά να πιάσουμε να συζητάμε ό,τι νάναι, γιατί δεν θα συνεννοηθούμε ποτέ.

>Μα καλά, (και αντιστρέφω την απάντησή σου φίλε Ερμοκράτη), ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ
>ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΦΙΣΜΟ;;;;;

Ναι φυσικά! τις προσευχές της Ορφικής λατρείας Ορίστε το ορφικό μάθημα προς τον Μουσαίο για το πώς να προσεύχεται:

"Μάθε λοιπόν Μουσαίε, τη μύησι την πολυσέβαστη, την προσευχή που είναι βέβαια για σε η προσφορώτερη απ' όλες:
Ω Δία βασιλιά και Γή και Ουράνιες Φλόγες Καθαρές του Ηλιου, και της Σελήνης το ιερό φώς και όλα τα άστρα, και συ Ποσειδώνα με την κυανή χαίτη που περιβάλλεις τη γη.
Περσεφόνη αγνή και Δήμητρα με τους ωραίους καρπούς και Άρτεμι τοξεύτρα, ω κόρη, και ήιε Φοίβε, κάτοικε της ιερής Δελφικής γής, και συ χορευτή Διόνυσε μεγαλότιμε ανάμεσα στους θεούς.
Άρη ισχυρόκαρδε, κι αγνέ ισχυρέ Ήφαιστε κα συ θεά γεννημένη απ' τον αφρό, που σουλαχαν δώρα με μεγάλα ονόματα κι εσύ βασιλιά των καταχθόνιων θεέ με μεγάλη υπεροχή..."
κτλ κτλ κτλ

Πού βλέπεις εσύ φίλτατε το μονοθεϊσμό στην Ορφική λατρεία; Πες μου να το καταλάβω κι εγώ από που συνάγεις μονοθεϊστική λατρεία στον Ορφισμό; Μήπως δεν υπάρχουν κοντά 90 προσευχές της Ορφικής λατρείας σε κάθε θεό και θεά και ακόμη μικρότερες θεότητες;

>ο Διόδωρος ο Σικελιώτης αναφέρει ότι ο Ορφέας ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΜΥΗΘΗΚΕ στις
>Αιγύπτου τα Ιεροδιδακτήρια... Και γιατί ΟΧΙ ρωτάω εγώ;;

Εγώ δε ρωτάω ούτε γιατί όχι ούτε γιατί ναι. Παρακαλώ τις πηγές σου, σε ποιο βιβλίο σε ποια σελίδα αναφέρονται αυτά για να τα διαβάσω να τα καταλάβω. Θα πρέπει να ξέρεις πάντως ότι δεν υπάρχει Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ πηγή που να βεβαιώνει ότι οι Εβραίοι ήταν ποτέ στην Αίγυπτο ως δούλοι. Ο Εβραίος αρχαιολόγος Herzog ανακοίνωσε πρόσφατα μελέτη σύμφωνα με την οποία δεν έχει βρεθεί καμιά αρχαιολογική ένδειξη ούτε για δουλεία στην Αίγυπτο ούτε για την υποτιθέμενη πορεία μετά την έξοδό τους.

>Και για να κλείσω, στα περί ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ, που τόσο σε πείραξε φίλε
>Ερμοκράτη, θα σου θυμίσω την αποστολή των ΕΠΤΑ νέων και των ΕΠΤΑ
>νεανίδων απο την Αθήνα, στην Κνωσσό....
>Μιλάω για την ΙΣΤΟΡΙΑ του Θησέα φυσικά.

Μιλάς για το ΜΥΘΟ του Θησέα φυσικά! Εάν συνεχίσεις κι εσύ να γράφεις τερατώδη ψέμματα δεν θα σου ξαναδώσω ΚΑΜΙΑ σημασία. Εαν πρόκειται να συνεχίσεις να κατηγορείς τους παπούδες μου για ανθρωποθυσίες θα αρχίσω να λέω κι εγώ ότι στην οικογένειά σου βιάζετε τα παιδιά και τα σκοτώνετε, θυσία στον Γιαχβέ!!! Σε παρακαλώ ΠΟΛΥ να μην προσβάλλεις τους προγόνους μου χωρίς ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ αποδείξεις.

>Ο Αχχιλέας, όταν σκότωσε τον Εκτορα, πόσους μαζί με αυτόν Τρώες
>ευγενείς ΘΥΣΙΑΣΕ στη μνήμη του Πάτροκλου;;;;

Κι οι Χριστιανοί στην Αμερική σήμερα ΘΥΣΙΑΖΟΥΝ συνέχεια ανθρώπους στον Γιαχβέ. Δεν το ήξερες; Σε όλες σχεδόν τις πολιτείες επιτρέπεται η ΘΥΣΙΑ ανθρώπων !!! Οι Χριστιανοί, είστε ανθρωποθυσιαστές μέχρι τις μέρες μας :-) Να μη σου πω πόσους Παλαιστίνιους ΘΥΣΙΑΣΑΝ πρόσφατα οι Γιαχβιστές Εβραίοι και πόσους Γιουγκοσλάβους ΘΥΣΙΑΣΑΝ οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ Αμερικάνοι πριν από 4 χρόνια στους βομβαρδισμούς και συνεχίζουν βέβαια ακάθεκτοι τις ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 12:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Για να τελειώνουμε με το θέμα των ανθρωποθυσιών γιατί φοβάμαι ότι θα μας χαλάσει το διάλογο, θα γράψω τι σημαίνει απόδειξη ανθρωποθυσιών με παράθεση των πηγών.

Μεταφέρω από την Αγία Γραφή, ιερό βιβλίο των Χριστιανών, Κριτές κεφ. ια στίχ. 30-39. Σημειώστε ότι οι ίδιοι οι Χριστιανοί και οι Εβραίοι επιμένουν πως τα γεγονότα που περιγράφονται στις Γραφές τους είναι ιστορικά !

"Και ορκίστηκε ο Ιεφθαέ προς τον Γιαχβέ και είπε, Εάν πραγματικά δώσεις τους Αμμωνίτες στο χέρι μου, τότε ό,τι βγει από την πόρτα του σπιτιού μου για να με συναντήσει κατά την επιστροφή μου από τη μάχη, θα είναι του Γιαχβέ, θα στο προσφέρω ολοκαύτωμα (!!!)

Και πήγε ο Ιεφθαέ να πολεμήσει τους Αμμωνίτες και ο Γιαχβέ τους παρέδωσε στο χέρι του και τους νίκησε με σφαγή σφοδρή, από την Αροήρ έως την είσοδο Μινίθ, είκοσι πόλεις και μέχρι την πεδιάδα των αμπελώνων. Και ταπεινώθηκαν οι Αμμωνίτες από τους Ισραηλινούς.

Και γύρισε ο Ιεφθαέ στη Μισπά, στο σπίτι του και είδε την κόρη του να βγαίνει να τον συναντήσει με τύμπανα και χορούς. Αυτή ήταν μοναχοπαίδι, δεν είχε άλλο γιό ή θυγατέρα. Και όταν την είδε ξέσκισε τα ρούχα του και της είπε: Αλίμονο θυγατέρα μου με συνέτριψες γιατί εγώ άνοιξα το στόμα μου κι ορκίστηκα στο Γιαχβέ και δεν μπορώ να πάρω πίσω τον όρκο μου.

Εκείνη, δε, του είπε: Πατέρα αν ορκίστηκες στον Γιαχβέ, κάνε σε εμένα ό,τι υποσχέθηκες, αφού ο Γιαχβέ σε βοήθησε να εκδικηθείς τους Αμμωνίτες. Άφησέ με μόνο δυο μήνες να πάω στα βουνά να κλάψω την παρθενία μου μαζί με τις συντρόφους μου. Κι αυτός της είπε: πήγαινε. Και την έστειλε για δυο μήνες και πήγε με τις συντρόφους της κι έκλαψε την παρθενιά της στα βουνά.

Και στο τέλος των δύο μηνών επέστρεψε στον πατέρα της κι αυτός εκπλήρωσε την υπόσχεσή του κι έτσι αυτή δεν γνώρισε άνδρα. Έγινε, δε, έθιμο στο Ισραήλ οι κοπέλες να θρηνούν κάθε χρονο την κόρη του Ιεφθαέ για τέσσερις μέρες." Κριταί κεφ. ια στίχοι 30-39

Αυτό, φίλτατε Κέλσε και φίλτατε Eon είναι παράθεση των πηγών για ανθρωποθυσίες και μάλιστα παρθένων γυναικών. Εάν έχετε αντίστοιχα κείμενα που να περιγράφουν ανθρωποθυσίες στους Έλληνες να τα παραθέσετε όπως κάνω κι εγώ. ΑΛΛΙΩΣ παρακαλώ να μην ξαναγράψετε ΤΙΠΟΤΑ αντίστοιχο γιατί θα με κάνετε κακό και δεν χρειάζεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 13:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Τελικά φίλε Ερμοκράτη ο Κέλσος, δυστυχώς, είναι εμπαθής με τον Ελληνισμό κι ότι αυτός αντιπροσωπεύει, κι όχι μόνο με εμένα.
Γιατί; γιατί ο Ελληνικός τρόπος σκέψης τους χαλάει την μαγιά της "παραμύθας".

Συχεχίζει το παραμύθι περί μονοθεισμού ενώ του έχουμε γράψει ότι δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των θεών όπως η προπαγάνδα του εβραιοχριστιανσμού διαδίδει, επειδή την βολεύει.

Μέσα στην "αγωνία" του δεν καταλαβαίνει και πετάει αστήρικτες και ανυπόστατες ύβρεις εναντίον του Ελληνισμού κι από την άλλη τον "ενοχλεί" που σαν γνήσιοι εραστές της Αλήθειας ψάχνουμε στα προτότυπα κείμενα και δεν αρκούμαστε στην ράδιο αρβύλα.

Κέλσε θα μου επιτρέψεις να διευκρινήσω το λεχθέν σου θεωρούν τους εαυτούς τους περισσότερο Ελληνες απ'οτι τους "άλλους", η πραγματική σημασία του "Έλλην" (κι αν σε βολεύει, έστω η δική μας) δεν σημαίνει τον κάτοικο του γεωγραφικού χώρου που σήμερα ονομάζουμε Ελλάδα αλλά Έλλην ονομάζεται αυτός που ασπάζεται την αυθεντική Ελληνική Παράδοση. Δεν είναι εθνικιστική έννοια όπως πιθανόν υπεννόησες αλλά στάση ζωής και κοσμικού βιώματος.

ΤΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΕΠΟΙΗΚΕΝ ΜΗΚΕΤΙ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ
ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ ΔΟΚΕΙΝ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΛΕΙΣΘΑΙ
ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΗΜΕΤΕΡΑΣ
Η ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ
Ισοκράτης (Πανηγυρικός)

Ξέρεις γιατί φίλε Κέλσε "προσπέρασα" και τον εσωτερισμό; διότι πολύ απλά σε αποκόπτει από τον κόσμο και τους ανθρώπους, τον θεωρώ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ σε ατομικό επίπεδο αλλά αυτό και μόνο δυστυχώς δεν είναι αρκετό για ανθρώπους σαν εμένα που βάζω το κοινό καλό πάνω από τον εαυτούλη μου. Δυστυχώς οι περισσότεροι πέφτουν στην παγίδα αντί να κοιτούν το φεγγάρι που τους δείχνει το δάκτυλο προσπαθούν να καταλάβουν την απόκρυφη σημασία της παρανυχίδας του δακτύλου ...

Ανήκω στον Κόσμο, ανήκω στην μάνα Γη, ανήκω στους αδελφούς(ες) μου τους ανθρώπους, ανήκω στην προγονική μου Παράδοση, γι αυτό δεν ζω μόνο για μένα αλλά για όλα τα παραπάνω.

Τι να την κάνω την γνώση αν δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω ? γι αυτό και δεν ξεχωρίζω την "θρησκεία", την γνώση (εσωτερική, απόκρυφη, επιστημονική, όπως θες πέσ'τη), την φιλοσοφία, τις ιδέες (δημοκρατία, ελευθερία, παρρησία, καθήκον, δικαιοσύνη, ανοχή, ...), την ομορφιά (τέχνες, θέατρο, ...), την πολιτική, κλπ γιατί όλα αυτά, που αποτελούν και την Παράδοσή μας, και μόνο στο σύνολό τους βοηθούν πραγματικά τον Άνθρωπο και μπορούν να τον ανυψώσουν και να τον φέρουν κοντά στη θεική αντίληψη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 14:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σαι και από εμένα.

Εσωτερισμός, φίλε, Dix, μάλλον δεν είναι αυτό που νομίζεις. Μέσα από τα μηνύματά σου, βλέπω ότι αποδίδεις στον Εσωτερισμό έννοιες και σημασίες που δεν του ανήκουν. Όπως θέλεις να κρίνουν αντικειμενικά τους Έλληνες κατά το θρήσκευμα και να μην τους αποδίδουν φασιστικά και ρατσιστικά κίνητρα, καλό θα είναι να μην κρίνεις και εσύ επιπόλαια την έννοια του Εσωτερισμού.

Για να πάω στο κυρίως θέμα, έχω κάποιες αρχικές, απλές απορίες στις οποίες δεν έχω βρει οριστική απάντηση και θα με βοηθούσε να μάθω τις απόψεις τις δικές σου και του Ερμοκράτη.

---Για έναν απλό άνθρωπο του σήμερα, για παράδειγμα για την μάνα μου που είναι μια απλή γυναίκα, τι πρακτική διαφορά έχει στην ζωή της αν πιστεύει στον χριστιανισμό από το να πιστεύει στην ελληνική θρησκεία, ή στον Ιεχωβά ή στον Κρίσνα;

----Ποια είναι η σχέση της φιλοσοφίας με την θρησκεία (ειδικότερα της αρχαίας Ελλάδας;). Γιατί πολλοί φιλόσοφοι, όπως ο Αναξαγόρας ή ο Σωκράτης κυνηγήθηκαν ή και σκοτώθηκαν και για θρησκευτικούς λόγους;

-----Ποια είναι η σχέση πολιτικής και θρησκείας σύμφωνα με την αρχαία ελληνική κοσμοαντίληψη;

------Είναι σωστή η τάση του συγκερασμού του αρχαίου ελληνικού πανθέου με τα άλλα πάνθεα των άλλων λαών, στην Ελληνιστική Εποχή ή είναι δείγμα εκφυλισμού της θρησκείας; Π.χ. Σέραπις, Ίσιδα κ.α.


-------Οι θρησκείες πρέπει να εξελίσσονται ή να μένουν ίδιες μέσα στους αιώνες;

Αν θέλετε απαντήστε μου για να αρχίσουμε να κάνουμε έναν διάλογο, πιο συγκεκριμένο.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 17:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Χαίρε φίλε Θώθ, προσπάθησα να μην δώσω έννοιες στον εσωτερισμό σαν σύστημα, τι αντιπροσωπεύει και τι σκοπεύει αλλά πόσο μπορεί να "βοηθήσει" τον άνθρωπο στην κοινωνία ως ΣΥΝΟΛΟ λαμβάνοντας υπόψιν ότι όλοι που ζούμε σε μια κοινωνία δεν είμαστε της ίδιας "αφομοίωσης" και υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι.

Θα προσπαθήσω με λίγα λόγια να σου απαντήσω στα παρακάτω για να κάνω την αρχή της συζήτησης

---Για έναν απλό άνθρωπο του σήμερα, για παράδειγμα για την μάνα μου που είναι μια απλή γυναίκα, τι πρακτική διαφορά έχει στην ζωή της αν πιστεύει στον χριστιανισμό από το να πιστεύει στην ελληνική θρησκεία, ή στον Ιεχωβά ή στον Κρίσνα;
ΟΧΙ βέβαια, γι αυτό ομιλώ περί Ελληνικής Εθνικής Παραδόσεως κι όχι "θρησκείας", το να αλλάξουμε τον Ιεχωβά με τον Δία χωρίς να μετέχουμε στην όυσία του Ελληνισμού δεν αλλάζει τίποτα.

----Ποια είναι η σχέση της φιλοσοφίας με την θρησκεία (ειδικότερα της αρχαίας Ελλάδας;). Γιατί πολλοί φιλόσοφοι, όπως ο Αναξαγόρας ή ο Σωκράτης κυνηγήθηκαν ή και σκοτώθηκαν και για θρησκευτικούς λόγους;
Η φιλοσοφία είναι η "διεργασία" (το εργαλείο) κι η "θρησκεία" (κι όχι μόνο) το αποτέλεσμα. Ποτέ δεν εθανατώθει κανείς για καθαρά θρησκευτικούς λόγους στην αρχαία Ελλάδα και τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ διώξεις.
Και οι δύο (ορθοί στις απόψεις του βέβαια) αδικήθηκαν από τους πολιτικούς φαύλους κι ο μεν Αναξαγόρας λόγω της φιλίας του με τον Περικλή και η φιλοσοφική του επίδραση στην αθηναική πολιτεία προκάλεσαν το μίσος των ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ αντιπάλων του Περικλέους.
Ο δε Σωκράτης είχε προκαλέσει το μένος των αντιπάλων λόγω της αντίθεσής του στην καταδίκη των στρατηγών (που νίκησαν στις Αργινούσες αλλά δεν μπόρεσαν να σώσουν τους ναυαγούς) ως επιστάτης των πρυτάνεων και επίσης όταν στην εποχή των Τριάκοντα Τυράννων δεν δέχθηκε να γίνει συνένοχος στην πολιτική δολοφονία του Λέοντος, κι εδώ είναι και το μεγαλείο του Σωκράτη ενώ θα μπορόύσε να διαφύγει της καταδίκης του λόγω του ότι οι λόγοι ήσαν πολιτικοί κι όχι θρησκευτικοί προτίμησε να μην το αποφύγει παραμένοντας πιστός "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος" ως Έλλην. Κι ο θάνατός του δεν έγινε επί ματαίω διότι αυτός στάθηκε η αφορμή για τις μετέπειτα πολιτικές και κοινωνικές αλλαγές της αθηναικής δημοκρατίας και κοινωνίας.

-----Ποια είναι η σχέση πολιτικής και θρησκείας σύμφωνα με την αρχαία ελληνική κοσμοαντίληψη;
Λογικό είναι η κοσμοθεώρηση να καθορίζει την στάση ζωής του ανθρώπου και κατ'επέκταση όταν συνθέτει την κοινωνία να επηρεάζει κι αυτήν. Η πολιτική λοιπόν ως η "φιλοσοφική πραγμάτωση" της λειτουργίας και οργάνωσης της Πόλης (κράτος σήμερα) είναι στενά συνδεδεμένη με την θρησκευτική κοσμοθεώρηση. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που η Δημοκρατία ανπτύχθηκε στην Αθηναική πολιτεία, διότι μόνο μια κοσμοθεώρηση χωρίς το φόβο της θεικής τιμωρίας (κόλαση) και εννοιών όπως της αμαρτίας και του (θεικού) κακού θα μπορούσε να τη συλλάβει.

------Είναι σωστή η τάση του συγκερασμού του αρχαίου ελληνικού πανθέου με τα άλλα πάνθεα των άλλων λαών, στην Ελληνιστική Εποχή ή είναι δείγμα εκφυλισμού της θρησκείας; Π.χ. Σέραπις, Ίσιδα κ.α.
Η Ελληνική Παράδοση διακρίνεται για την ανοχή της, είπαμε ποτέ δεν λέμε όχι στην γνώση από όπου κι αν προέρχεται (όταν ο Σαούλ μίλησε στην Αθήνα τον άκουσαν και άντε εκτός από τις ειρωνίες και τους γέλωτες το πολύ να έφαγε και καμιά ντομάτα όταν όμως πήγε στη Ρώμη τον λιθοβόλησαν), αυτό δεν είναι δείγμα εκφυλισμού, εξ άλλου και στα αρχαικά χρόνια είχε δεχθεί προσμίξεις. Το αν υπήρξε εκφυλισμός και γιατί στους Ελληνιστικούς χρόνους είναι ένα άλλο θέμα προς συζήτηση.

-------Οι θρησκείες πρέπει να εξελίσσονται ή να μένουν ίδιες μέσα στους αιώνες;
Αδιαμφισβήτητα ΝΑΙ, εξέλιξη=ζωή, δόγμα=θάνατος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2002, 00:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
θα προσθέσω μερικά στα όσα σου έγραψε ο Dix με τον οποίο συμφωνώ σε πάρα πολλά σημεία - ουσιαστικά σε όλα - και προσθέτω ίσως σε όσα έγραψε μόνο απο καθαρή διάθεση πολυλογίας :-))

---Για έναν απλό άνθρωπο του σήμερα, για παράδειγμα για την μάνα μου που είναι μια απλή γυναίκα, τι πρακτική διαφορά έχει στην ζωή της αν πιστεύει στον χριστιανισμό από το να πιστεύει στην ελληνική θρησκεία, ή στον Ιεχωβά ή στον Κρίσνα;

Σε ορισμένα καθημερινά πράγματα θα είναι αδιάφορο και σε άλλα πολύ σημαντικό. Αν πχ συζούσες χωρίς να είσαι παντρεμένος η μητέρα σου μπορεί να είχε βάρος ενοχής έναντι του Γιαχβέ. Όχι όμως αν ήταν Ελληνίδα στο θρήσκευμα καθώς τέτοιες βλακείες δεν υπάρχουν σ' εμάς. Δεν επεκτείνομαι γιατί ρώτησες για μικρά καθημερινά ζητήματα κι όχι για γενικές στάσεις ζωής.

---Ποια είναι η σχέση της φιλοσοφίας με την θρησκεία (ειδικότερα της αρχαίας Ελλάδας;). Γιατί πολλοί φιλόσοφοι, όπως ο Αναξαγόρας ή ο Σωκράτης κυνηγήθηκαν ή και σκοτώθηκαν και για θρησκευτικούς λόγους;

Σου μεταφέρω από το βιβλίο του Egon Friedell "ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ" σελ. 271 για την καταδίκη του Σωκράτη:

"Αλλά είναι πολύ αμφίβολο αν ο Σωκράτης θα καταδικαζόταν σε θάνατο, αν δεν είχε προκαλέσει μόνος του αυτή την ποινή. Παρουσιάσθηκε στους πεντακόσιους ένορκους που θ' αποφάσιζαν την τύχη του με μια σαρκαστική υπεροψία που ήταν επόμενο να τους εξερεθίσει: ακόμα κι οι μεγαλύτεροι θαυμαστές του παραδέχτηκαν ότι μίλησε "με υπερβολική περηφάνεια". Αλλά και μετά την καταδίκη του αρνήθηκε να δραπετεύσει, παρόλο που οι φίλοι του είχαν οργανώσει τη φυγή του και είναι πολύ πιθανό κι η ίδια η κυβέρνηση θα έβλεπε με καλό μάτι αυτή τη λύση. Επομένως, από μια άποψη σκηνοθέτησε ο ίδιος τη δικαστική πλάνη της οποίας έπεσε θύμα για να καταρρίψει έτσι μια για πάντα τον μύθο της αθηναϊκής δημοκρατίας. Αυτός ο θάνατος ανήκε στο στιλ της ζωής του: ήταν το αποκορύφωμα της σωκρατικής ειρωνίας."

Δε θέλω φίλτατε να δικαιώσω τις ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ διώξεις με πρόσχημα θρησκευτικό (που ήταν όμως πολιτικές όπως σου εξήγησε κι ο dix). Ως μικρή υπεράσπιση των παπούδων μας, θα σημειώσω μόνον ότι 1. στα 1000 χρόνια της κλασικής και ελληνιστικής Ελλάδας έχουμε 2 μόνο παραδείγματα που είναι και πολύ κοντά χρονικά, και 2. ο Σωκράτης δικάστηκε από 500 εκλεγμένους δικαστές-ενόρκους. Δεν λιθοβολήθηκε με απόφαση κάποιου ιερέα. Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ καταδίκασε -με απόφαση κατάπτυστη- όχι κάποιο ιερατείο. Αυτό κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

---Ποια είναι η σχέση πολιτικής και θρησκείας σύμφωνα με την αρχαία ελληνική κοσμοαντίληψη;

Συμφωνώ με τον dix. Κι αν πρέπει να συνεργάζονται η θρησκεία πρέπει να ακολουθεί και να βοηθά την πολιτεία κι ΟΧΙ να την χειραγωγεί.

---Είναι σωστή η τάση του συγκερασμού του αρχαίου ελληνικού πανθέου με τα άλλα πάνθεα των άλλων λαών, στην Ελληνιστική Εποχή ή είναι δείγμα εκφυλισμού της θρησκείας; Π.χ. Σέραπις, Ίσιδα κ.α.

Αυτό είναι μέρος της εξέλιξης και της ανάμιξης των αντιλήψεων. Μήπως σήμερα θα πούμε ότι εκφυλίζονται οι άνθρωποι επειδή κάνουν μικτούς, διαφυλετικούς γάμους; Σε γενικές γραμμές είναι ωραίο να επικοινωνούν οι λαοί και οι κουλτούρες κι ο καθένας να παίρνει με ελεύθερη επιλογή το καλύτερο από όλα.

---Οι θρησκείες πρέπει να εξελίσσονται ή να μένουν ίδιες μέσα στους αιώνες;

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να εξελίσσονται!! Αν η Ελληνική θρησκεία είχε 'ιερά βιβλία' και 'πάγια δόγματα' σαν τα εβραιοχριστιανικά, θα είχα προτιμήσει να δηλώνω άθεος παρά Έλληνας κατά το θρήσκευμα.

Edited by - Ερμοκράτης on 06/07/2002 00:44:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2002, 11:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Έχω την εντύπωση ότι σκοπίμως παραβλέπεται το γεγονός απο τους φίλους της αρχαιο-ελληνικής θρησκείας, ότι ουσιαστικά κάποιοι απο εμάς δέχονται την αρχαιοελληνική αντίληψη (και τον Χριστιανισμό) για τα Θεία απο μία άλλη πιο 'εσωτερική' σκοπιά. Είναι γνωστό σε όλους ότι ό Πυθαγόρας , ο Σόλωνας, Ο Ορφέας, ο Απολλώνιος και άλλοι έγιναν δεκτοί ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ μεγάλους μύστες διαφορετικών θρησκειών , αναγνωρίζοντας έτσι τα "κοινά" των θρησκειών.
Προσπάθησα να ξεκινήσω την συζήτηση για την κοσμογέννηση του Ησίοδου και των Ορφικών την αρχική αιτία το Χάος το ΜΗ ΟΝ, ΠΑΝ ή όπως αλλιώς το αντιλαμβάνεται κανέις . Πώς προέκυψε το Δωδεκάθεο, η λατρεία της μεγάλης θεάς τι ήταν.? Όταν τα αρχαία κείμενα μαρτυρούν ότι τίποτα και κανείς Θεός -ούτε και αυτός ο Δίας- δεν ξεφέυγουν απο την ανάκη τι υπονοούν? Οι υπόλοιποι λαοί της υφηλίου που οι άμοιροι δεν έχουν γνώση του αρχαιελληνικού θεολογικού μΕγαλείου δεν θα έχουν την τύχη της γνΏσης των Ηλλύσιων "πεδίων"..? Δικαιολογώ εώς ένα σημείο το μένος εναντίων του Χριστιανισμού , αλλά βρισκόμαστε στο σημείο που οι Έλληνες θέλουν να αναλάβουν τον ρόλο του "περιούσιου" λαού, με τον ίδιο τρόπο που οι Εβραίοι έχουν μετατραπει απο θύτες σε θύματα κάνοντας τα ίδια και χειροτερα..
Πέιτε μου σας παρακαλώ πια η διαφορά Δωδεκαθεισμού και ΠΑΝΘΕΙΣΜΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2002, 11:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Λόγω λάθους το "ΑΝΑΓΚΗ" γράφηκε "ανάκη"..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2002, 12:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Πλωτίνε, προσωπικά δεν θεωρώ τον εσωτερισμό σαν "θρησκεία" αλλά ενός άλλου είδους φιλοσοφική έρευνα , γι αυτό και συμφωνώ μαζί σου στην εσωτερική ματιά που μπορεί να έχει κάποιος σε όλες τις θεολογικές απόψεις.
ΔΕΝ δέχομαι όμως τα κοινά των "θρησκειών" στην κοσμοθεώρησή τους και την ποιότητα της αντίληψης από τους ανθρώπους αλλά και της κοινωνικής μόρφωσης και εξέλιξης. Η ρήση της Ε.Π.Μ. ότι "οι θρησκείες είναι τα δάκτυλα του ίδιου χεριού" μπορεί να είναι σωστή ως προς τις "προθέσεις" και την πρώτη αιτία, αλλά επειδή μιλάμε για ανθρώπους κι όχι για θεούς, η ποιότητα κι η ανωτερότητα φαίνεται από το πως ο άνθρωπος μπορεί να ωφεληθεί από την κάθε "θρησκεία".
Βλέπε το ατυχές παράδειγμα του ιουδαιοχριστιανισμού που ξεκίνησε από την "αγάπη", "στρέψε το μάγουλό σου από την άλλη", "ο τελευταίος έσεται πρώτος" κλπ και δες πως κατάντησε την ανθρωπότητα και πως την έπνιξε στο ΑΙΜΑ και στο ΜΙΣΟΣ. Απέτυχε ή δεν απέτυχε λοιπόν ο ιουδαιοχριστιανισμός, και μην μου πεις ότι κατά βάθος μπλα ... μπλα γιατί να στο πω στα ίσια, ΣΥΜΦΩΝΩ μαζί σου αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Τι να κάνουμε δηλαδή να γίνουμε οι νέοι απόστολοι? μακάρι να ήταν τόσο απλό αλλά ότι και να κάνουμε όταν ένα οικοδόμημα είναι χτισμένο στην άμμο είναι ετοιμόρροπο ... γι αυτό μιλώ περί ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.

κανείς Θεός -ούτε και αυτός ο Δίας- δεν ξεφέυγουν απο την ανάκη τι υπονοούν?
όταν οι θεοί είναι δημιουργήματα του Κόσμου υπόκεινται και Αυτοί στους αιώνιους νόμους, γι αυτό οι θεοί δεν έχουν ανάγκη του ανθρώπους αλλά μόνο εμείς έχουμε ανάγκη τους θεούς, κι η "ομορφιά" είναι ότι δεν το κάνουμε για να κερδίσουμε μια θέση στον παράδεισο, ούτε από φόβο, αλλά για την πνευματική ύψωσή μας σε ανώτερα επίπεδα και την πολιτισμική ανέλιξή μας.

Το μένος εναντίον των ιουδαιοχριστιανών έχω ξαναπεί δεν έχει να κάνει με τους "πιστούς" αλλά με την κεφαλή τους και όποιον την στηρίζει, διότι αυτοί έχουν ξεφύγει από τα θρησκευτικά τους πλαίσια και επιδίδονται σε διωγμούς και φασιστικές πράξεις εναντίον ΚΑΘΕ άλλου που τυχόν έχει διαφορετική άποψη κι η λέξη σεβασμός και ανοχή για τον άλλο τους είναι άγνωστη.
Μην λέω πολλά το βλέπεις γύρω σου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
Άσε που εσύ κι εγώ κατά την άποψή τους ανήκουμε στην ίδια "θρησκεία" ... τον σατανισμό !

οι Έλληνες θέλουν να αναλάβουν τον ρόλο του "περιούσιου" λαού
αυτό μου είναι άγνωστο και αποκρουστικό και δεν έχει να κάνει με τον Ελληνικό πολιτισμό.

Πέιτε μου σας παρακαλώ πια η διαφορά Δωδεκαθεισμού και ΠΑΝΘΕΙΣΜΟΥ
--> Πανθεϊσμός: Η θέση του αναγνωρίζει, όπως και στην προηγούμενη Κοσμοθέαση, τον αιώνιο Κόσμο ως μοναδική πραγματικότητα. Εδώ όμως ο (αυτογέννητος) Κόσμος ταυτίζεται με τον Θεό που είναι παντού και διαπερνάει τα πάντα. Ο Κόσμος έχει συνείδηση. ΕΙΝΑΙ Θεός που δεν πληθύνεται όμως σε επιμέρους ατομικότητες με ιδιαίτερες λειτουργίες και ζώνες αρμοδιότητος, άρα δεν χρειάζεται λατρεία για να επικοινωνήσει κάποιος με αυτόν.

--> Πολυθεϊσμός: Εδώ όπως και πιο πάνω, ο Κόσμος (ως ζώσα ύλη) έχει αναδυθεί αφ' εαυτού και είναι αιώνιος. Δεν υπάρχει εξωτερικό δημιουργικό Αίτιο και εκ του μηδενός δημιουργία, οι Θεοί έχουν αντιθέτως γεννηθεί (ως πλήθυνση του Ενός σε ιδιαίτερες ενσυνείδητες Ενέργειες), μέσα από αυτόν για να εξυπηρετήσουν την δική του αέναη πορεία. Ο Άνθρωπος, ως κάτοχος και χρήστης του Λόγου, μπορεί να επικοινωνεί με τους τελευταίους, μέσω ιεροπραξιών, σε κάποιες μάλιστα παραδόσεις είναι εξελίξιμο είδος, λίγα σκαλοπάτια κάτω από τους Θεούς. Η ιεροπραξία ικανοποιεί αλλά και μορφώνει Θεούς και θνητούς σε σημείο που ανταλλάσσονται χαρακτηριστικά. Υπό αυτή την έννοια έχουμε ατομικές, οικογενειακές, φυλετικές ή εθνικές αποχρώσεις λατρευομένων Θεών.

Από το βιβλίο «Ες Παγάν..» του Βλάση Γ. Ρασσιά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2002, 14:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Λοιπόν φίλε DIX πάμε σαφώς καλύτερα...Συμφωνούμε στα περισσότερα απο όσα ανέφερες.
quote:
να στο πω στα ίσια, ΣΥΜΦΩΝΩ μαζί σου αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Τι να κάνουμε δηλαδή να γίνουμε οι νέοι απόστολοι? μακάρι να ήταν τόσο απλό αλλά ότι και να κάνουμε όταν ένα οικοδόμημα είναι χτισμένο στην άμμο είναι ετοιμόρροπο ... γι αυτό μιλώ περί ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.
.
Η ποιότητα όπως γνωρίζεις είναι Υποκειμενική. Για αυτό και σε κάθε έναν απο εμάς ΠΡΕΠΕΙ να δίνεται η δυνατότητα να "γνωρίζει" αμερόληπτα και κατόπιν να επιλέγει ΕΛΕΥΘΕΡΑ, το "ΚΑΝΆΛΙ" που τον εκφράζει περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση Το θείο , το αιώνιο στοιχείο που βρισκεται μέσα στην ψυχή , μπορεί να το αναζητήσει κάποιος -κατά την γνωμη- μου μόνο διαμέσου της της εσωτερικής θέλησης και της Δελφικής εντολής ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ . Κάποιοι επέλεξαν να αναζητήσουν το Θείο διάμεσου του Ιησού.Η λέξη ΧΡιστός εξάλου όπως ξέρεις είναι Ελληνικός όρος (ο έχων ο Χρίσμα,) και είναι ένας όρος που συμβόλιζε μια κατάσταση συνείδησης και αφύπνισης της ψυχής .Εγώ όμως δεν έχω πρόβλημα με τον Ιησού ή Γιαχβέ , έχω όμως με την εκκλησία.

quote:
ΕΙΝΑΙ Θεός που δεν πληθύνεται όμως σε επιμέρους ατομικότητες με ιδιαίτερες λειτουργίες και ζώνες αρμοδιότητος, άρα δεν χρειάζεται λατρεία για να επικοινωνήσει κάποιος με αυτόν.

Τον ορισμό του Ρασσιά τον γνώριζα αλλά ήθελα να επισημάνω ότι οι διαχωριστικές είναι δισδιάκριτες.Παρόλα αυτά διαφωνώ στο παραπάνω απόσπασμα. Η πρώτη αρχή πληθύνεται.Αφού όλα τα μέρη του κόσμου (πρώτος ο Πυθαγόρας χρησιμοποίησε την λέξη)μετέχουν της Θείας ουσίας τότε και όλα τα μέρη του είναι Θεία.Αρα οι θεότητες (πόσες είναι άραγε) αποτελούν για κάποιους κανάλια προσσέγισης της αρχικής αιτίας.Ο Πυθαγόρας το εξήγησε με τους αριθμούς.Όταν η Μία Πραγματικότητα αφυπνίζεται και εμφανίζεται ως Εκδηλωμένο Σύμπαν, τότε παίρνει δύο όψεις, γίνεται Πνεύμα και Ύλη. Η Δυαδικότητα είναι η πρώτη όψη της Μίας Αιτίας όταν αφυπνίζεται από το Απόλυτο. Εμφανίζεται ως Πνεύμα και Ύλη, τα οποία δεν είναι καταστάσεις διαφορετικές αλλά οι δύο όψεις της Μίας Μοναδικότητας. H εκδηλωμένη ζωή είναι το αποτέλεσμα μιας αιώνιας κυκλικής κίνησης, στη διάρκεια της οποίας οι ψυχομονάδες εξελισσόμενες και αναπτύσσοντας τα αυθύπαρκτα θεϊκά στοιχεία τους, μετατρέπονται προοδευτικά από φυσικά σε ανώτερα νοήμονα και πνευματικά όντα. Σαφώς λοιπόν και πληθύνεται ο κόσμος αυξάνει ΚΑΙ μειώνεται.

quote:
άρα δεν χρειάζεται λατρεία για να επικοινωνήσει κάποιος με αυτόν.

Αφού και ο άνθρωπος μετέχει του Θείου μπορεί να γνωρίσει το ΘΕΙΟ, αρκεί να προπαθήσει να το αφυπνίσει μέσα του . Τώρα έαν κάποιος
προτιμά (όπως γίνεται στον Χριστιανισμό τους Αγιους) να λατρεύει τον Θεό ή τους θεούς που του ταιριάζουν περισσότερο εφόσον αυτό τον βοηθά κανένα πρόβλημα.Εάν όμως τότε λατρεύουμε τους ΘΕΟΎΣ δίνοντας τους ανθρώπινα χαρακτηριστικά, χάνουμε την ΟΥΣΙΑ..

[quote]οι Έλληνες θέλουν να αναλάβουν τον ρόλο του "περιούσιου" λαού
αυτό μου είναι άγνωστο και αποκρουστικό και δεν έχει να κάνει με τον Ελληνικό πολιτισμό.

Για πολλούς δεν ισχύει αυτό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2002, 12:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Σαφώς η ποιότητα είναι υποκειμενική και σαφώς ο καθένας μας ακολουθεί το μονοπάτι που ΘΕΩΡΕΙ σωστό (ΔΕΝ υπάρχει μόνο ένας δρόμος προς την Αλήθεια αλλά πολλοί) αλλά αντικειμενικά όμως μπορούμε να δούμε από την ιστορία ποιός δρόμος αφομοιώθηκε και δημιούργησε μέσα από την ΜΑΖΙΚΗ εφαρμογή του. Κι αυτό που εννοώ είναι ότι σε προσωπικό επίπεδο ίσως τελικά είναι αδιάφορος ο "δρόμος" γιατί η ποιότητα του ανθρώπου θα βρει την Αλήθεια έτσι κι αλλιώς, αλλά σε μια κοινωνία σε ένα Έθνος όπου το 'θρησκευτικό' στοιχείο είναι ένα κομάτι των κανόνων, θεσμών, ηθών κλπ της συμβίωσης, της ενότητας αλλά και της προόδου δεν μπορούν όλοι οι δρόμοι να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Και δεν ομιλώ για τον Ελληνισμό ΜΟΝΟ γιατί είμαι Έλλην (ασχέτως αν αυτό είναι πολύ ουσιώδες γιατί είναι πιο κοντά σε μένα λόγω ιδιοσυγκρασίας του φυλέτυπού μου και του συγκεκριμένου γεωγραφικού και κλιματολογικού χώρου, κι αν θυμάμαι καλά και η Dion Fortune το είχε αναφέρει για την δυτική εσωτερική παράδοση σε σχέση με την ανατολική) αλλά όσο για το αποτέλεσμα, δηλαδή τον Ελληνικό Πολιτισμό που όμοιός του δεν υπήρξε και έδωσε το Φως στην ανθρωπότητα.
Κι αυτός ΠΡΕΠΕΙ είναι ο σημερινός σκοπός του σημερινού ανθρώπου που θέλει να φέρει το όνομα Έλλην, να αρχίσουμε το χτίσιμο των βάσεων για τον νέο Χρυσό Αιώνα.

Σχετικά με τον πανθεισμό μπορείς να το διασταυρώσεις και στο site του μεγαλύτερου οργανισμού των πανθειστών. Βλέπουν όλο τον κόσμο ένα και δε χρειάζονται λατρεία αλλά αυτό γίνεται μέσω της ζωής τους και της επαφής τους με αυτόν.

1. We revere and celebrate the Universe as the totality of being, past, present and future. It is self-organizing, ever-evolving and inexhaustibly diverse

2. All matter, energy, and life are an interconnected unity of which we are an inseparable part. We rejoice in our existence and seek to participate ever more deeply in this unity through knowledge, celebration, meditation, empathy, love, ethical action and art.

....
( http://www.pantheism.net/manifest.htm )

οι Έλληνες θέλουν να αναλάβουν τον ρόλο του "περιούσιου" λαού
αυτό μου είναι άγνωστο και αποκρουστικό και δεν έχει να κάνει με τον Ελληνικό πολιτισμό.
Για πολλούς δεν ισχύει αυτό...

Οι "πολλοί" στους οποίους αναφέρεσαι απλά ΔΕΝ είναι Έλληνες !
Οι βλάκες και οι προδότες (προβοκάτορες) κοινώς οι Εφιάλτες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, το θέμα είναι να μπορείς να τους ξεχωρίζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2002, 17:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα σε όλους τους συνομιλητές!!

Ας αρχίσω με μια δήλωση: Δεν ασπάζομαι ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ αλλά έχω την παρρησία της γνώμης μου...δεν έχω ασχοληθεί με τον εσωτερισμό ούτε έχω διαβάσει αρχαία κείμενα όπως εσείς,ούτε μελέτησα βαθιά την Ιστορία,γι'αυτό και παρακολουθώ : για να ΜΑΘΩ και ίσως μάθετε και σεις κάτι από εμένα...Οπότε μάλλον οι απόψεις μου θα σας
φανούν απλοικές,αλλά δεν μπορώ να μείνω αμέτοχη.

Παρακαλουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον τη συζήτησή σας,ακόμα και σε τέτοιους τόνους.Μιλάτε για τα πεπραγμένα του τάδε ή του δίνα λαού.Σωστά μιλάτε,όλοι κάνανε λάθη.Σε όλες τις εποχές ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ. Και αν έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε,ας κρίνουμε ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,που
διαστρέβλωσαν ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ και ας μη γράφουμε αφορισμούς του τύπου "αυτή η θρησκεία είναι η καλυτερη διότι... ή η άλλη φταίει για όλα γιατί...".

Η ανάγκη για πίστη είναι έμφυτη,ενώ η έκφρασή της σε κάθε τόπο ή χρόνο είναι αυτό που ονομάζουμε θρησκεία.Αν οι εκπρόσωποί της δεν
είναι αντάξιοι της αποστολής τους,δεν φταίει η θρησκεία αλλά τα μυαλά τους.Αν προσπάθησαν λανθασμένα να χρησιμοποιήσουν την ιδιότητά
τους αυτή ως μέσο πίεσης ή εκβιασμού,βγείτε και πείτε το.Αλλά μην κρίνετε μόνο από αυτό.Ψάξτε στα αρχικά νοήματα και τελικά αν μια θρησκεία δε σε εκφράζει απλά μην την ακολουθείς... αλλά άσε τους άλλους που θέλουν να την ακολουθούν να το κάνουν,χωρίς να τους κρίνεις για την επιλογή τους αυτή.Αλλιώς πέφτεις στην παγίδα του προσυλητισμού,όπως κατηγορείς τους άλλους ότι κάνουν.

Αν κάποιος θέλει να κάνει μονόλογο,καλό θα ήταν να φτιάξει δική του ιστοσελίδα και να μας αφήσει το link...(άποψή μου πάντα).

Τέλος,θα παρακαλούσα τους εκλεκτούς συνομιλητές να "ανεβάζουν" μικρότερα μηνύματα ώστε να μη χάνεται ο ειρμός της συζήτησης. Συγγνώμη αν σας εβγαλα απο το κλίμα της κουβέντας.Σας χαιρετώ όλους,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2002, 16:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Η Ελληνική παρακαταθήκη
στην
ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ


Σας εύχομαι, τώρα που τελειώνουν οι πόλεμοι, να ευτυχήσετε με την ειρήνη. 'Ολοι οι θνητοί απο εδώ και πέρα να ζήσουν σαν ΕΝΑΣ λαός, ΜΟΝΙΑΣΜΕΝΟΙ, για την κοινή προκοπή.

Θεωρήστε την οικουμένη πατρίδα σας, με κοινούς νόμους, όπου θα κυβερνούν οι άριστοι , ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΦΥΛΗΣ.
Δέν ξεχωρίζω τους ανθρώπους όπως κάνουν οι ΣΤΕΝΟΚΕΦΑΛΟΙ, σε 'Ελληνες και βάρβαρους. Δεν με ενδιαφέρει η καταγωγή των πολιτών, ούτε η ΡΑΤΣΑ που γεννήθηκαν.
Τους καταμερίζω με ένα μόνον κριτήριο, ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ.
Για μένα, ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΣ ΞΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΒΑΡΟ.
Αν ποτέ σας παρουσιαστούν διαφορές, δεν θα καταφύγεται ΠΟΤΕ στα όπλα, παρά θα τις λύνετε ειρηνικά. Στην ανάγκη θα σταθώ εγώ διαιτητής σας.

Το ΘΕΟ δεν πρέπει να τον νομίζεται σαν ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ κυβερνήτη, αλλά σαν ΚΟΙΝΟ ΠΑΤΕΡΑ ΟΛΩΝ, ώστε η διαγωγή σας να μοιάζει την ζωή που κάνουν τα ΑΔΕΛΦΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

Από μέρους μου σας θεωρώ ΟΛΟΥΣ ΙΣΟΥΣ, λευκούς ή μελαμψούς και θα ήθελα να ΜΗΝ είστε ΜΟΝΟΝ υπήκοοι της κοινοπολιτείας μου ΜΕΤΟΧΟΙ, όλοι συνέταιροι.

'Οσο περνάει απο το χέρι μου, θα προσπαθήσω να συντελεσθούν αυτά που υπόσχομαι.
Τον όρκο που δώσαμε με την σπονδή απόψε, κρατείστε τον σαν ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΓΑΠΗΣ.


Αυτά τα είπε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ο Αλέξανδρος ο Μακεδών, στην πόλη 'Ωπιδα το 324 π.Χ (Τα κεφαλαία γράμματα είναι δικά μου)

Τα αφιερώνω ΣΕ ΟΛΟΥΣ και παρακαλώ να τα ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ καλά, και επιτέλους να πάψουν όλες αυτές οι ΑΝΟΗΤΕΣ και ΚΕΝΕΣ κουβέντες ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΦΕΛΟΣ για τον 'Ελληνα....
Ας πορευτούμε στο ΜΕΛΛΟΝ με αυτή την παρακαταθήκη....


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2002, 09:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Αν και συμφωνώ στο γενικό πλαίσιο του σκεπτικού σου, να μην ξεχνάμε ότι η "κριτική σκέψη" μαζί με τον Ορθό Λόγο είναι καταλυτικά στοιχεία πνευματικής ανάπτυξης και η διαστάυρωση των (πνευματικών) ξιφών μας μόνο κέρδος θα αποφέρει σε όλους εμάς.

Όσον αφορά τον "περίφημο όρκο" του Μ. Αλεξάνδρου που παρέθεσες να κάνω γνωστό σε όλους μας ότι πρόκειται περί ιστορικής αναληθείας.

Αντιγράφω το άρθρο από το site της Τετρκτύος.

ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΕΙΝΑΙ
Ο ΠΕΡΙΦΗΜΟΣ "ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΗ"

"Οφείλουμε να θεωρούμε εθνικόν ότι είναι αληθές", είχε πεί ο Διονύσιος Σολωμός. Λυπούμεθα διά το ότι ο περίφημος αυτός όρκος δεν είναι παρά ένα χάλκευμα και έτσι το "διεθνιστικό image" του Μεγάλου Αλεξάνδρου πρέπει να αλλάξη.
Πρέπει οι νεόκοποι διεθνιστές να αντιληφθούν ότι άλλο οικουμενικό πνεύμα όπως το εννούσαν οι Έλληνες και ο Αλέξανδρος και άλλο ο στείρος, εξουσιαστικός διεθνισμός που επιβάλλει ο διεθνιστικός εξουσιασμός. Δεν νομιμοποιούνται οι δημοκόποι να αναφέρονται στο λογοτεχνικό αυτό κατασκεύασμα του ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ, ο οποίος ήθελε τον Αλέξανδρο προπομπό του ...Ιησού.

Αυτό πολύ θα διασκέδαζε τον Αλέξανδρο, όπως διασκεδάζουν και εμάς οι διάφοροι γνώστες και ιστορικοί με βαρύγδουπα ονόματα, προϊόντα της νεο-ελλαδικής, χρεοκοπημένης προ πολλού ψευδο-διανοήσεως, οι οποίοι αναφέρονται σ' αυτόν τον Όρκο σαν σε πραγματικό γεγονός.

Αιδώς Αργείοι, μελετήστε ιστορία......

http://www.tetraktys.org/arthra2/mid%20orkos_opi.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2002, 11:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Επανερχόμενος στο θέμα του "όρκου του Αλεξάνδρου στην Όπη", αυτός λοιπόν είναι "κατασκεύασμα" του Ζαλοκώστα, στις αρχές του 20ου αιώνα, στο βιβλίο που έγραψε για τον Αλέξανδρο ως προπομπό του ...Ιησού.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ! κι όποιος έχει διαφορετικά στοιχεία που μας διαφεύγουν 2000 χρόνια (!) ας τα καταθέσει.

Κι αυτοί οι "χριστιανοί τύπου Ζαλοκώστα" που πιάνουν στο στόμα τους τον Αλέξανδρο ξεχνούν ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ προσηλύτισε τα άλλα έθνη, κάτι που ο χριστιανισμός ΔΕΝ έπραξε τουναντίον το έκανε δια της ΒΙΑΣ, επίσης ο Αλέξανδρος θεώρησε όλους "αδελφούς συνανθρώπους" και συνέφαγε μαζί τους - όπως έγινε και στην Όπη.

Άλλο όμως αυτό κι άλλο η ευτελής παγκοσμιοποίηση και εθνική ισοπέδωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2002, 01:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Λοιπόν φίλε dix, εγώ προσωπικά ΔΕΝ είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ σίγουρος ότι αυτός ο λόγος-όρκος, δεν ελέχθει απο τον Μέγιστο των Ελλήνων....
Απορρώ πώς είναι ΤΟΣΟ βέβαιοι οι κυριοι που έβγαλάν το συμπέρσμα ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΦΩΝΗΣΕ;;;;

Και εξηγούμε...
Οι δύο συγγραφείς που αναφέρουν την προσευχή-όρκο, λόγο του Αλέξανδρου, ήταν ο ΑΡΡΙΑΝΟΣ και ο ΚΟΪΝΤΟΣ ΡΟΥΦΙΟΣ ΚΟΥΡΤΙΟΣ.
Καί οι δύο, ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ....

Επίσεις το Λεξικό του Ηλίου (η εγκυκλοπαίδεια), στο λήμα "Αλέξανδρος ο Μέγας" στον 2ο τόμο, στη σελίδα 254, στην πρώτη στήλη και περίπουσ το μέσον αυτής, ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ που οι φίλοι απο την ΤΕΤΡΑΚΤΥ λένε ότι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ!!!!!

Αλλά αυτά ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ....

Ξαναλέω λοιπόν,

"...Τα αφιερώνω ΣΕ ΟΛΟΥΣ και παρακαλώ να τα ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ καλά, και επιτέλους να πάψουν όλες αυτές οι ΑΝΟΗΤΕΣ και ΚΕΝΕΣ κουβέντες ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΦΕΛΟΣ για τον 'Ελληνα....
Ας πορευτούμε στο ΜΕΛΛΟΝ με αυτή την παρακαταθήκη..."

Ας πάμε όμως ΕΝΑ και μόνο ένα βήμα παρακάτω...
Και ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι οι φανατικοί 'Ελληνες, έχουν δίκιο!!!!
Ποτέ ο Αλέξανδρος, δε το είπε...
Το είπε όμως κάποιος άλλος ΕΛΛΗΝΑΣ και μάλιστα με καταγωγή και ιστορία ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821.
Δεν μας συγκινούν ΚΑΘΟΛΟΥ τα απλά, αλλα συνάμα ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λόγια του;;;

Και μια και το σκέφτομαι ενόσο γράφω το θέμα, ΞΑΧΝΑΤΕ (ηθελημένα φυσικά) ότι ο Υιός του Φιλίππου και της Ολυμπιάδας, των ΜΥΗΜΕΝΩΝ ΕΣΤΕΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ήταν ΚΑΙ ο ίδιος ΜΥΗΜΕΝΟΣ στα περίφημα ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ της Σαμοθράκης...
Και ώς ΜΥΗΜΕΝΟΣ (που μυημένος είναι αυτός που ο ΙΔΙΟΣ απο ΜΟΝΟΣ του μέσα απο την μυητική διαδικασία, ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ την ΟΥΣΙΑ), ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ να μήν τον εκφωνησε τον "άτιμο" τον λόγο πού τόσο μα τόσο πολύ σας ενοχλέι;;;
Αν μη τι άλλο, διυλίζεται τον κόνωπα και καταπείνετε κάμηλους....

Και σε άλλο τόπικ, σου παρέθεσα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΑΣ ΦΑΝΕΡΩΣΕ Ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΤΩΝ ΕΛΕΥΣΗΝΙΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, ο Αισχύλος περί του Θείου, αλλά φαίνεται ότι ακόμα ψάχνεις το αρχαίο κέιμενο για να μου απαντήσεις!!!!

Μην κάνετε το λάθος και ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ, ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΤΕ τα Αρχαία Μυστήρια και ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ και τα λόγια, έργα ΜΥΗΜΕΝΩΝ, μην τα μυρικάζεται φιλολογίζοντας. Κάνετε κακό στην ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ....
Αποδυναμόνοντας τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ, αποδυναμόνετε ΚΑΙ την ΙΔΙΑ την Ελλάδα...

Και στο φινάλε φινάλε, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...
Ακόμα δεν έχετε κατανοήσει ότι ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
Αυτό που ΜΑΛΛΟΝ ή ΙΣΩΣ μας διαχωρίζει είναι τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ και αυτό φίλε μου, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ....
Να σας θυμίσω την πρακτική που άσκησε σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΣΟΜΟ το Ηνωμένο Βασίλειο (η Αγγλία):

ΔΙΑΙΡΕ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ

Εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να κατανοήσετε επιτέλους περί τίνος πρόκειτε...

κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2002, 12:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Απορρώ πώς είναι ΤΟΣΟ βέβαιοι οι κυριοι που έβγαλάν το συμπέρσμα ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΦΩΝΗΣΕ;
Σου είπα Κέλσε, δεν αναφέρεται πουθενά από κανέναν ιστορικό της τότε εποχής, το Λεξικό του Ήλιου είναι 2000+ χρόνων μετά εκτός αν έχει παραπομπή σε αρχαία κείμενα, σχετικά με τον ΑΡΡΙΑΝΟ και τον ΚΟΪΝΤΟ ΡΟΥΦΙΟ ΚΟΥΡΤΙΟ περιμένω σε ποιά βιβλία τους αναφέρονται στον όρκο.

Και ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι οι φανατικοί 'Ελληνες, έχουν δίκιο!
Προφανώς έχεις πλήρη άγνοια περί ιστορίας και ελληνισμού γιατί για σένα η έννοια του ΕΛΛΗΝΑ σημαίνει φαναντικός .... έχω εξηγήσει σε άλλο μήνυμα τι σημαίνει Έλλην και ποιός μπορεί να είναι Έλλην.
Εσύ κάλλιστα μπορείς να λέγεσαι ρωμηός ή ρωμανός ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, μην ντρέπεσαι λοιπόν.

Ποτέ ο Αλέξανδρος, δε το είπε... Το είπε όμως κάποιος άλλος ΕΛΛΗΝΑΣ και μάλιστα με καταγωγή και ιστορία ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821. Δεν μας συγκινούν ΚΑΘΟΛΟΥ τα απλά, αλλα συνάμα ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λόγια του;
Αφού σώνει και καλά πρέπει να "χώσουμε" κάπου αυτόν τον όρκο άντε και τον χώσαμε, άντε και τον διαβάσαμε και λοιπόν; τι θα γίνει; θα αφυπνιστούν ξαφνικά όλοι, κι οι κακοί θα γίνουν καλοί;
Αυτό προσπαθώ να σου πω ότι με την μεσσιανολογία και την "ξερή" ηθική διδασκαλία (ή και μυστικολογία, βλέπε μυήσεις) ΔΕΝ αφυπνίζεται ο άνθρωπος, για να αφυπνιστεί πρέπει να του γίνει βίωμα, να το βλέπει γύρω του, να το αισθάνεται, να το "δουλεύει" και να το φιλοσοφεί δηλαδή μιλάμε για την κοινή δράση και αντίληψη μιας ολόκληρης κοινωνίας δηλαδή μιλάμε για πνευματικό Πολιτισμό.
Κι όπως λέμε, όχι τυχαία, ένα χελιδόνι δεν φέρνει την άνοιξη έτσι κι ένας "μύστης" δεν φέρνει την αφύπνιση και το φως.

Και μια και το σκέφτομαι ενόσο γράφω το θέμα, ΞΑΧΝΑΤΕ (ηθελημένα φυσικά) ότι ο Υιός του Φιλίππου και της Ολυμπιάδας, των ΜΥΗΜΕΝΩΝ ΕΣΤΕΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ήταν ΚΑΙ ο ίδιος ΜΥΗΜΕΝΟΣ στα περίφημα ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ της Σαμοθράκης... Και ώς ΜΥΗΜΕΝΟΣ (που μυημένος είναι αυτός που ο ΙΔΙΟΣ απο ΜΟΝΟΣ του μέσα απο την μυητική διαδικασία, ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ την ΟΥΣΙΑ), ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ να μήν τον εκφωνησε τον "άτιμο" τον λόγο πού τόσο μα τόσο πολύ σας ενοχλέι;
Δεν το ξεχνάμε καθόλου φίλτατε, και τι σημαίνει λοιπόν αυτό; δηλαδή τι εννοείς; μήπως ήσουν και εσύ παρών για να μας διαβεβαιώσεις σε τι μυήθηκε και γενικά τι λέγονταν και ποιά τα δρώμενα στα Καβείρια;
Κι αυτό που πολύ μας ενοχλεί είναι όπως έχω ξαναπεί η Ιστορική παραποίηση και παραπληροφόρηση, που όπως κι εσύ διατείνεσαι (και καλά κάνεις) δεν υπάρχει τίποτα πιο πάνω από την Αλήθεια.

Και σε άλλο τόπικ, σου παρέθεσα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΑΣ ΦΑΝΕΡΩΣΕ Ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΤΩΝ ΕΛΕΥΣΗΝΙΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, ο Αισχύλος περί του Θείου, αλλά φαίνεται ότι ακόμα ψάχνεις το αρχαίο κέιμενο για να μου απαντήσεις!
Κέλσε επειδή όταν βρίσκεις άδειο γήπεδο παίζεις μπάλα μόνος σου και νομίζεις ότι κερδίζεις θα σου απαντήσω και χωρίς να έχω κάνει την σχετική έρευνα για να μην μας περνάς και για βλάκες.
Κατ'αρχάς τι φανέρωσε ο μυημένος (βρε τι έχουμε πάθει με αυτούς τους μυημένους) των Ελευσινίων; ΠΑΛΙ ήσουν στα μυστήρια, της Ελευσίνος αυτή την φορά, και γνωρίζεις το περιεχόμενό τους; ή επειδή στην διάρκεια της παράστασης ορμίσανε στον Αισχύλο να τον λυντσάρουν (ποιοί άραγε; οι απλοί πολίτες ....) επειδή δήθεν φανέρωνε τα απόκρυφα και έτρεξε στο μέσον του θεάτρου για να σωθεί και γλύτωσε όταν ο Ιεροφάντης επιβεβαίωσε ότι ΤΙΠΟΤΑ το μυστικό δεν είπε προς τα έξω κι όλα είναι χάριν της ποίησης και των θεάτρου.
Αυτό το παραβλέπεις ή δεν το ξέρεις;

Κι ας το αφήσουμε αυτό κι ας ασχοληθούμε με το απόσπασμα που έχεις παραθέσει, τι λέει δηλασή; εκτός από την δραματική τέχνη δεν διακρίνω τίποτα το ιδιαίτερο εκτός κι αν υποννοείς ότι υπάρχει κάποιου είδους προφητεία.
Και ποιά θα ήταν αυτή εκτός από την μεσσιανομανία (των ιουδαίων) σύμφωνα με την "λογική" σου, ωραία ας δούμε
τι λέει αυτή η προφητεία. Ότι η παλιά "θρησκεία" θα σβήσει χάρη σε έναν "μοναδικό" άνθρωπο που θα γεννηθεί τόσες γεννεές μετά, ναι αλλά από πότε να αρχίσουμε να μετράμε τις γεννεές; από την εποχή του Προμηθεός δηλαδή 8.000 χρόνια περίπου προ βαραβαρικής εποχής; ή αρχίζοντας από την εποχή του "μύστη" Αισχύλου και πέφτοντας πάνω στον Απολλώνιο τον Τυανέα !!!

Αν θες να μιλήσουμε γι αυτόν τον σεβάσμιο άνθρωπο είμαι απόλυτα σύμφωνος γιατί πραγματικά ήτο αξιόλογος και λίγοι γνωρίζουν γι αυτόν, άσε που κάποιοι λένε ότι ο Τζεσουάχ δεν υπήρξε ποτέ και "κάποιοι" στηρίχθηκαν πάνω στη ζωή και το έργο του Απολλωνίου για να πλάσουν τον μύθο τους.

Μην κάνετε το λάθος και ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ, ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΤΕ τα Αρχαία Μυστήρια και ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ και τα λόγια, έργα ΜΥΗΜΕΝΩΝ, μην τα μυρικάζεται φιλολογίζοντας. Κάνετε κακό στην ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ....Αποδυναμόνοντας τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ, αποδυναμόνετε ΚΑΙ την ΙΔΙΑ την Ελλάδα...
Θα σου ήμασταν ΕΥΓΝΩΜΩΝΕΣ αν μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας λίγα από αυτά που ξέρεις για τα μυστήρια που εμείς οι ανάξιοι δεν γνωρίζουμε .... και από που τα έμαθες βέβαια εκτός αν είσαι 2.500 χρονών !

Και στο φινάλε φινάλε, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΙΜΑΣΤΕ...
ΕΜΕΙΣ το ξέρουμε ΕΣΥ ?

Ακόμα δεν έχετε κατανοήσει ότι ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
Αν εννοείς όλους όσους ζουν στον σημερινό χώρο που ονομάζεται "ελλάς" τότε ΝΑΙ, και να συμπληρώσω ότι ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ) ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ !

Αυτό που ΜΑΛΛΟΝ ή ΙΣΩΣ μας διαχωρίζει είναι τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ και αυτό φίλε μου, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ....
Τα μόνα συμφέροντα που εγώ υπηρετώ είναι του ΑΝΥΘΡΩΠΟΥ και του ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.
Και τα υπηρετώ υποστηρίζοντας την πολυφωνία, την διαφορετικότητα και την πολιτισμική πολυχρωμία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2002, 01:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
ΚΑΙ με αυτή σου την ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΕΣ απάντηση, όπως και με αυτές των ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ "ελλήνων, έρχεσαι φίλε μου dix να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ γιατί ΤΕΛΙΚΑ η Ελλάδα και το μεγαλείο της "έσβυσε" (και στη θέση του "φώτησε" κάτι νέο.... αυτό που τόσο φαιδρά αποκαλείτε εβραιοχριστιανισμό!!!! (αλήθεια ας μου εξηγήσει επιτέλους κάποιος απο του "ιστορικο-μυρικαζοντες & φιλολογίζοντες", απο που μας έρχεται αυτή η λέξη, αλλα και τι στο καλό σημαίνει...)

Λοιπόν θα σου προτείνω και κάτι ακόμα φίλε μου...
Μπές στον κόπο και διάβασε έστω για ΜΙΑ φορά αυτά που θεωρείς απαντήσεις, γιατί ΑΜΦΙΒΑΛΩ αν τα έχεις διαβάσει, απλά έβαλες κάτω το πληκτρολόγιο και ότι σου κατέβει γράφεις....

Κάνε μια δοκιμή και ίσως ΞΕΡΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ με τα όσα γράφεις.....

Τώρα ειδικά για όσα γράφεις για τα μυστήρια και τους μυημένους, δεν σε αδικώ ΚΑΘΟΛΟΥ...

Κάτι τύποι σαν και σένα ήταν η παρέα του Κύλωνα του Κροτωνιάτη που σκότωσαν τον ΜΥΣΤΗ - ΘΕΟΥΡΓΟ - ΙΕΡΟΦΑΝΤΗ Πυθαγόρα

Επίσεις οι ίδιοι τύποι σαν και σένα, ο 'Ανυτος, ο Μέλητος και ο Λύκων θανάτωσαν τον Μέγα Σωκράτη

Και για να καταλάβεις επιτέλους για τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΖΗΤΑΜΕ (αν το πούμε συζήτηση αυτό) οι ίδιοι τύποι σαν και εσένα ήταν ο Κύριλλος επίσκοπος Αλεξάνδρειας ο Πέτρος ο Αναγνώστης και ο όχλος τους, που κατακρεούργησαν και διαμέλυσαν την Μέγιστη Υπατία

Μήν απορείς με τα γραφώμενά μου και μη τσαντίζεσαι φίλε μου, μην κοκκινίζεις απο θυμό, αλλά να κοκκινίζεις απο ΝΤΡΟΠΗ που επιδή ΑΓΝΟΗΣ ή ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣ τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ και τα περί αυτών ΜΥΗΣΕΩΝ, βάλεσαι κατα τους...
Σαν τον Δόν Κιχώτη κυνηγάς ανεμόμυλους, σαν τον Λούκι Λούκ πυροβολής τη σκιά ΣΟΥ...

Να φίλε μου ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ είναι σε αυτή τη κατάσταση που είναι σήμερα...
Χώρις το ΦΩΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, αλλά με το ΦΩΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ....( για μένα τον Εσωτεριστή ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ).
Γιατί ΕΣΕΙΣ (οι ανα τους αιώνας ενάντιοι στα ΜΥΣΤΗΡΙΑ, ΟΛΩΝ των χωρών, ΟΛΩΝ των φυλών, ΟΛΩΝ των θρησκειών) λειτουργώντας ώς ΣΕΛΗΝΗ εμπρός απο τον ΗΛΙΟ, δημιουργήτε την ΕΚΛΗΨΗ.
Και προσωρινά, για όσο διαρκεί αυτή η ΕΚΛΕΙΨΗ, χαίρεστε και αλληλοκραυγάζεται "νικήσαμε, νικήσαμε" ΑΛΛΑ να που ΟΛΕΣ οι εκλήψεις ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ και ο "Βασιλέας 'Ηλιος" (κατά το έργο του Ιουλιανού του φιλοσόφου και ΜΥΗΜΕΝΟΥ), ξανάκερδίζει την θέση που του αρμόζεις και ΕΣΕΙΣ οι οπαδοί της ΕΤΕΡΟΦΩΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ, ξαναβυθίζεσται στο σκότος της...

Σας παρακλώ λοιπόν, ΑΝ δεν κατανοήτε τι εστι ΜΥΣΤΗΡΙΑ και δή τα ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΑ, μην ασχολήστε με αυτά ΩΣ ειδήμωνες...
Βλαστημήτε έτσι κατα των Θεών.... και η ποινή που έδιναν οι πρόγονοί μας ήταν ΘΑΝΑΤΟΣ....
Φυσικά, δεν ομιλώ περί του βιολογικού θανάτου, αλλά του άλλου του πολύ πιό χειρότερου, του ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ... πού τόσο παραστατικά διασώθηκε μέσα απο τα ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ (καί όχι μόνο σε αυτά)...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2002, 10:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Τελικά το μόνο που έχω καταλάβει Κέλσε είναι ότι ενώ προσπαθώ να κάνω διάλογο με στοιχεία και να φέρω όσο μπορώ σε δύσκολη θέση τον συνομιλητή μου, καθώς επίσης το αυτό περιμένω κι από αυτόν, διότι μόνο έτσι μπορεί να βγεί το θετικό αποτέλεσμα της συζήτησης και για τους δυό μας, εσύ απ'την άλλη πλευρά όταν, προφανώς, ΔΕΝ ξέρεις τι να απαντήσεις αρχίζεις τις ειρωνίες και τις Ύβρεις !!
Και να ήταν μόνο αυτό, δεν δικαιολογείς και τις Ύβρεις που μας ρίχνεις !

Θα σου γυρίσω πίσω αυτό που γράφεις περί να μπω στον κόπο και να διαβάσω τις απαντήσεις μου, για δοκίμασέ το κι εσύ μπορεί κάτι να βγεί ....

Εγώ ακόμη απορώ από που συμπέρανες ότι είμαι εναντίον των Μυστηρίων ???? - αυτά που εγώ θεωρώ θεματοφύλακες του ανθρώπινου Πολιτισμού - απλά αναφέρομαι σε εσένα που λες ότι τα ξέρεις και ρωτώ από που ??
και μην μου πεις ότι τα κατάλαβες από το ΔΙΑΒΑΣΜΑ, κι όχι την ανάγνωση, κειμένων που αναφέρονται σε αυτά από τρίτους ???

Σας παρακλώ λοιπόν, ΑΝ δεν κατανοήτε τι εστι ΜΥΣΤΗΡΙΑ και δή τα ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΑ, μην ασχολήστε με αυτά ΩΣ ειδήμωνες... μήπως, λέω μήπως, αυτό σου ταιριάζει γάντι ?

του βιολογικού θανάτου, αλλά του άλλου του πολύ πιό χειρότερου, του ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ... πού τόσο παραστατικά διασώθηκε μέσα απο τα ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ (καί όχι μόνο σε αυτά)...
???????????????????????????????????????????????????????????????????????/
αντί να πετάς βαρύγδουπα λόγια δεν μας τα αναλύεις καλύτερα ?

Όχι Κέλσε, δεν κοκκινίζω ούτε από θυμό ούτε από ντροπή απλά ΛΥΠΑΜΑΙ, λυπάμαι για τους ανθρώπους ... και ευτυχώς δεν είμαι εβραιοχριστιανός για να σε ρίξω στην πυρά ή να σε αφορίσω, είμαι Έλλην και μπορεί να διαφωνούμε αλλά όταν ο Χ(Κ)ρόνος και οι Μοίρες το κρίνουν θα είμαι συμπαραστάτης σου !

Καλημέρα και σε σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2002, 12:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Χαίρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μας κάνεις σαφή έστω ΜΙΑ θέση σου.
Φυσικά δεν τη κατανοώ πλήρως, και νομίζω ότι καλό θα ήταν να συζητήσουμε επάνω σε αυτή, δηλαδή την αποδοχή απο εσένα τα των ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ....

Καταρχάς για να ΜΗΝ αφήνουμε εκρρεμότητες, ΕΣΥ λές:
"...Αυτό προσπαθώ να σου πω ότι με την μεσσιανολογία και την "ξερή" ηθική διδασκαλία (ή και μυστικολογία, βλέπε μυήσεις) ΔΕΝ αφυπνίζεται ο άνθρωπος..."
"...Κι όπως λέμε, όχι τυχαία, ένα χελιδόνι δεν φέρνει την άνοιξη έτσι κι ένας "μύστης" δεν φέρνει την αφύπνιση και το φως..."

Στη συνέχεια γράφεις:
"...Δεν το ξεχνάμε καθόλου φίλτατε, και τι σημαίνει λοιπόν αυτό; ..." (το αναφέρεις αυτό σε ότι είπα ότι ΗΤΑΝ μυημένοι).

Και δε σταματάς εκεί, αλλά γράφεις επίσης:
"...Κατ'αρχάς τι φανέρωσε ο μυημένος (βρε τι έχουμε πάθει με αυτούς τους μυημένους) των Ελευσινίων; ..."

ΟΛΑ αυτά μαζί και φυσικά σε σχέση με το ΥΦΟΣ που γράφεις, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ότι:
Α) ή είσαι ΚΑΤΑ των Μυστηρίων και των Μυημένων, ή
Β) είσαι όπως δήλωσες στο τελευταίο σου μύνημα, "...αυτά που εγώ θεωρώ θεματοφύλακες του ανθρώπινου Πολιτισμού..." ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ!!!

Διάλεξε λοιπόν επιτέλους, είσαι ΥΠΕΡ ή ΚΑΤΑ των όποιων μυστηρίων;;;;

Εγώ στο έχω δηλώσει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΟΣ...
ΔΕΝ είμαι Ιστορικός, ΔΕΝ είμαι Φιλόλογος, ΔΕΝ είμαι επιστήμονας...
ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ και ώς ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ δεν αφήνω κανένα ίχνοσ μυστηρίων απο κανέναν λαό που να μην το ερευνίσω, ΑΣΧΕΤΑ απο ποιά πηγή έφτασε σε μένα, δηλαδή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΠΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ....
ΑΡΑ είμαι ΥΠΕΡ παντός ειδών (αλλά ΚΑΙ λαών) ΜΥΣΤΗΡΙΑ.

Το λέω αυτό φίλε μου, γιατί ΑΝ λέ ΑΝ τα ΔΡΩΜΕΝΑ των μυστηρίων ήταν ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ και ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΑ, τότε φίλτατε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΑ!!!!

Πολύ σωστά το έθεσες ότι είναι θεματοφύλακες (ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ) του πολιτισμού, αλλά ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ είναι γενεσιουργός δύναμη πολιτισμού.
Δές τα ΟΡΦΙΚΑ μυστήρια, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΗ προσέγγιση πρός το Θείον....
Δές τα Ελευσίνια Μυστήρια, που ΣΥΝ τις άλλης, ΚΑΤΕΔΕΙΞΑΝ την ΑΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ (κατα τον Πυθαγόρα) μέσα απο τα ονόματα του ΔΙΑ, του ΠΛΟΥΤΩΝΑ και του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ...

Μην προσπαθήτε ΕΣΕΙΣ οι λάτρεις του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και ομολογουμένος ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΥ Ελληνικού πολιτισμού, να τον ΑΠΟΚΟΨΕΤΕ απο την ρίζα του που λέγετε ΜΥΣΤΗΡΙΑ....


Με κατηγορείς ότι εκστομίζω ΥΒΡΕΙΣ....
Ποιές είναι αυτές;;;
Αν θεωρείς ύβρεις την ΑΠΟΔΕΙΞΗ που παρέθεσα (κατ'εμέ) για το ποιοί ΤΥΠΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ (δεν μίλησα προσωπικά), ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ, τους ΜΥΣΤΕΣ και τους ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ των Μυστηρίων και ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΑΝ τα Μυστήρια, τότε τι να πώ;;;
Να σε αφήσουμε να μιλάς ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και να ψάχνεις για ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οι οποίες ΠΑΝΤΑ να είναι συμφέρουσες προς τις ιδέες σου, τις οποίες αν και ΔΕΝ ΣΥΜΕΡΙΖΟΜΑΙ (απόλυτα), τις ΣΕΒΟΜΑΙ...

Στα λέω ΟΑΛ αυτά ακριβώς επιδή ΑΓΑΠΩ και ΛΑΤΡΕΥΩ την Ελλάδα όπως και εσύ άλλωστε, ΑΠΛΑ εγώ ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ και δεν ΒΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο λαό και καμία θρησκεία...
Αν λοιπόν ζητάς αποδείξεις για το ΑΝ στην Ελλάδα έκαναν ή ΟΧΙ ανθρωποθυσίες π.χ (θυμάμαι μια διένεξη με τον φίλο μας τον ΕΟΝ), δεν αντιλαμβάνομαι σε τι θα ΟΦΕΛΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;;
Τους μόνους που ίσως να οφελούσαν (οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αυτού του είδους), είναι οι εχθροί, ΟΧΙ μόνο της Ελλάδας, αλλά ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, που ευτυχός, δεν εχει εγκαθιδρυθεί ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΑΟ και σε ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...
Εχει διαμεριστεί σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ, και το δικό μου έργο (το προσωπικό, ΑΛΛΑ και των εσωτεριστών παντού ανα τον κόσμο), είναι να τα βρώ και να τα ανακαλύψω ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ...

Εσύ, ψάχνεις και αναζητάς το ίδιο (φαντάζομαι), αλλά ΜΟΝΟ σε ότι έχει να κάνει με τον Ελληνικό πολιτισμό...

Που διαφέρουμε λοιπόν;;;;
'Η ορθότερα, ΝΑΙ διαφέρουμε αλλά ως προς την ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ όλων αυτών των "κομματιών" που αποκαλούμε ΑΛΗΘΕΙΑ...


Περιμένω λοιπόν να μιλήσουμε για ΟΥΣΙΑ και όχι για απλά γεγονότα που ΔΕΝ έχουν να δείξουν ΤΙΠΟΤΑ το εσωτερικό...

Κέλσος

Υ.Γ Ο λόγος που εκστομίζω μπορεί να είναι ΚΑΥΣΤΙΚΟΣ, αλλά ΠΟΤΕ υβριστικός.
'Οσο για αυτό που έθεσες στην αρχή ότι προσπαθείς να φέρεις σε δύσκολη θέση τον συνομιλητή σου, με χαρά θα το ήθελα, αλλά πρός Θεού (όποιου θεού και να προτιμάς), με επιχειρήματα και ΟΧΙ ΜΕ ΕΥΦΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ τύπου:
"και εσύ που τα ξέρεις;;;"
"ήσουν και εσύ μαζί τους;;;"
"εκτός και αν είσαι 2.500 ετών..." και όλα αυτά τα γελοία και παιδαριώδες....

Ειληκρινά με τέοιου επιπεδόυ "επιχειρηματολογία" δεν θα ασχοληθώ...
Εκτός και αν το θέλεις πολύ, αλλά να ξέρεις ότι έτσι ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ...
Αλήθεια, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ αυτό που έγινε στην "παράσταση" (έτσι την αποκάλεσες) του Αισχύλου;;;
Ποιά ιστορική πηγή το έχει καταγράψει;;;
Κοιτα να είναι σύνχρονός του και ΠΑΡΟΝ στην παράσταση για να έχει περισσότερο κύρος ως απάντηση....
Επίσης ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ παρόν στην παράσταση αυτή και έτσι η μαρτυρία σου έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΥΡΟΣ;;;;
'Εχεις στα χέρια σου το εισητήριο που σου "έκοψαν" για να την παρακολουθήσεις;;;;

Ενα δείγμα για το πόσο υψηλά είναι τα "επιχειρήματα σου"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2002, 13:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Χαίρομαι κι εγώ με τη σειρά μου Κέλσε που αρχίζουμε να επικοινωνούμε και να αποσαφηνίζονται κάποιες παρερμηνείες.

Όπως δήλωσα και πριν δεν είμαι αντίθετος των Μυστηρίων, ίσα ίσα από εκεί πηγάζουν και οι "βάσεις" των κοσμοθεωρήσεων και της ανθρώπινης εξέλιξης, αλλά θα πρέπει να είμαστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ στην έρερυνά μας και στην ερμηνεία μας διότι όπως κι η λέξη το δηλώνει είναι "μυστικά" και μακριά από το βλέματα των "βέβηλων" (κι αυτό γιατί δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να αφομοιώσουν ΘΕΤΙΚΑ την Γνώση). Και την σημασία τους μπορούμε να τη δούμε από την βαριά θανατική ποινή που επιβαλλόταν σε μια κοινωνία Ελληνική που είχε ανοχή κι ήταν ανοικτή σε άλλες δοξασίες.

Αυτά που έλεγα, και εσύ παρερμήνευσες ότι είμαι εναντίον των Μυστηρίων, έχουν να κάνουν με την ΣΗΜΕΡΙΝΗ εποχή μας όπου η ΟΥΣΙΑ των Μυστηρίων έχει ΧΑΘΕΙ (κι ΔΕΝ έχει περάσει στον ιουδαιοχριστιανισμό διότι μπορεί να καπηλεύθυηκε κάποια εξωτερικά τυπικά ή και "εσωτερικές θεωρήσεις" αλλά αυτά χρησιμοποιήθηκαν για να στηρίξουν το ψευτο-οικοδόμημά τους και για να προσηλυτίσουν τους Εθνικούς και βεβαίως ότι πήραν διαβρώθηκε από την ιουδαική παράδοση - κι αν θες μπορούμε να το συζητήσουμε επισταμένα σε μια νέα συζήτηση) και αν δεν ΞΑΝΑρχίσουμε κάποια βήματα από την αρχή ώστε να μπορούμε να βλέπουμε τον κόσμο όπως οι πρόγονοί μας και να μπούμε στο "πετσί" της κοσμοθεωρήσεώς τους μέσα από την Αρετή, τις Αξίες, τα Ήθη, τον Ηρωικό τρόπο ζωής και την Φιλοσοφία των λεπτών εννοιών της Ελληνικής Θεολογίας, δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε ποτέ τι συνέβαινε στα Ελληνικά Μυστήρια και πως αυτά θα βοηθήσουν τον άνθρωπο.

Πληροφοριακά έχω διαβάσει αρκετά βιβλία περί των Ελληνικών Μυστηρίων αλλά δεν νομίζω ότι κάποιος έχει αγγίξει την ΟΥΣΙΑ.

Το λέω αυτό φίλε μου, γιατί ΑΝ λέ ΑΝ τα ΔΡΩΜΕΝΑ των μυστηρίων ήταν ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ και ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΑ, τότε φίλτατε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΑ!!!!
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ, πρέπει να είναι ΠΟΛΥ προσεκτικός κάποιος σε ότι διαβάζει ...

Πολύ σωστά το έθεσες ότι είναι θεματοφύλακες (ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ) του πολιτισμού, αλλά ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ είναι γενεσιουργός δύναμη πολιτισμού.
Το διατύπωσες καλύτερα.

Δές τα ΟΡΦΙΚΑ μυστήρια, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΗ προσέγγιση πρός το Θείον....
Δές τα Ελευσίνια Μυστήρια, που ΣΥΝ τις άλλης, ΚΑΤΕΔΕΙΞΑΝ την ΑΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ (κατα τον Πυθαγόρα) μέσα απο τα ονόματα του ΔΙΑ, του ΠΛΟΥΤΩΝΑ και του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ...

Αν με την "μονοθειστική" προσέγγιση εννοείς την ιουδαική έννοια τους ενός εξωκοσμικού θεού τότε ο Ορφέας θα σε διαψεύσει βλέπε Ορφικούς Ύμνους, επίσης έχω διαβάσει την και τεκτονο-μονοθειστική ανάλυση του Λιακόπουλου αλλά προσωπικά δεν με έπεισε γιατί είχε πολλά κενά που προσπάθησε να τα κλείσει με ιουδαικές προσεγγίσεις.

Μην προσπαθήτε ΕΣΕΙΣ οι λάτρεις του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και ομολογουμένος ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΥ Ελληνικού πολιτισμού, να τον ΑΠΟΚΟΨΕΤΕ απο την ρίζα του που λέγετε ΜΥΣΤΗΡΙΑ....
Σε ποιόν αναφέρεσαι? πιστεύω όχι σε εμένα διότι εκτός του ότι θρησκεύομαι Ελληνικά προσπαθώ πάρα πολύ να κατανοήσω τα Ελληνικά Μυστήρια μέσω της φιλοσοφίας και του ελληνικού τρόπου σκέψης.
Εξ άλλου ΔΕΝ ξεχωρίζω την Ελληνική Παράδοση σε εξωτερική και εσωτερική, ή μετέχεις του Ελληνισμού ή όχι.
Μην με συγχέεις με "ελληνίζοντες" φασίστες, "ελληνίζοντες" άθεους, και λοιπούς ηλιθίους ή προβοκάτορες, όταν λέω ότι είμαι Έλλην θεωρώ ότι θρησκεύομαι Ελληνικά και Μετέχω του Ελληνισμού σε όλες του τις μορφές και σε όλα του τα πεδία.

Με κατηγορείς ότι εκστομίζω ΥΒΡΕΙΣ...Ποιές είναι αυτές;;; (δεν μίλησα προσωπικά)
Αν αναφερόμενος στους πολιτικούς διώκτες του Σωκράτη, τους ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ της Υπατίας κλπ δεν έδειχνες εμένα τότε λάθος κατάλαβα.

Στα λέω ΟΑΛ αυτά ακριβώς επιδή ΑΓΑΠΩ και ΛΑΤΡΕΥΩ την Ελλάδα όπως και εσύ άλλωστε, ΑΠΛΑ εγώ ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ και δεν ΒΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο λαό και καμία θρησκεία...
ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ !
Αλλά επειδή προφανώς αναφέρεσαι στον ιουδαιοχριστιανισμό, εγώ έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου, σέβομαι ότι με σέβεται κι ότι με διαβάλει, με διώκει και θέλει να με καταστρέψει το πολεμώ !
Εσύ μπορεί να βλέπεις διώξεις και καταστροφές γύρω σου και να λες ότι δεν φταίει ο ιουδαιοχριστιανισμός αλλά το ιεαρατείο (και μπορεί να μην έχεις άδικο) αλλά εγώ δεν μπορώ να βλέπω τις Ύβρεις και τις καταστροφές εναντίον των Θεών και Προγόνων μου, δεν μπορώ κάθε φορά που περνώ από τις Θερμοπύλες (κι όχι μόνο) να αισθάνομαι ΝΤΡΟΠΗ γι αυτό που έγινε η Ελλάδα και που για να μην γίνει αυτό που είναι πέθαναν οι Ήρωες πρόγονοί μας. Εκτός εάν εννοείς ότι όταν σε προσβάλλουν στον δρόμο ή θέλουν να σε σκοτώσουν ή καταστρέφουν το σπίτι σου εσύ κάθεσαι ατάραχος και τους κοιτάζεις, διότι αν ναι τότε πραγματικά θέλω να σε γνωρίσω από κοντά γιατί σίγουρα είσαι "μύστης" αν όχι τότε πρέπει να αναθεωρήσεις πολλά ...

Αν λοιπόν ζητάς αποδείξεις για το ΑΝ στην Ελλάδα έκαναν ή ΟΧΙ ανθρωποθυσίες π.χ (θυμάμαι μια διένεξη με τον φίλο μας τον ΕΟΝ), δεν αντιλαμβάνομαι σε τι θα ΟΦΕΛΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;;
Τους μόνους που ίσως να οφελούσαν (οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αυτού του είδους), είναι οι εχθροί, ΟΧΙ μόνο της Ελλάδας, αλλά ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, που ευτυχός, δεν εχει εγκαθιδρυθεί ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΑΟ και σε ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...

Δεν έχω τίποτα να κρύψω ούτε να φοβηθώ, αλλά όπως μεταφράζουν κάποιοι ότι ο Δίας ήταν "πηδηχταράς" και παράδειγμα ανουσίων παράξεων (εδώ κι αν υπάρχει εσωτερική ή συμβολική γνώση) έτσι παίρνουν τέτοιου είδους παραδείγματα και στα πετάνε. Αλλά ασχέτως αυτού δεν υπερασπίζομαι τα πατρώα για την υπεράσπιση και μόνον, αν υπάρχουν πράξεις υβριστικές (και σίγουρα θα υπάρχουν) να τις βρούμε να τις συζητήσουμε ώστε να αποκτήσουμε εκείνη την γνώση ώστε να μην επαναληφθούν. Και να μην ξεχνάμε ΠΟΤΕ να μην εξισώνουμε τα των σημερινών μα τα των αρχαίων, γιατί όπως έλεγε κι η Αλίκη Μπαίϋλη κάτι το οποίο σήμερα είναι καλό και χρήσιμο αύριο μπορεί να είναι κακό και άχρηστο και τούμπαλιν.

Που διαφέρουμε λοιπόν;;;;
Εφόσον η Δικαιοσύνη, η Ελευθερία και η Αρετή είναι αγαπητά και επιθυμητά κι από τους δύο μας δεν διαφέρουμε πουθενά, η πολυχρωμία κι ηπολυφωνία πάντα ήταν συντελεστές ομορφιάς.

Αλήθεια, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ αυτό που έγινε στην "παράσταση" (έτσι την αποκάλεσες) του Αισχύλου;;;
Ποιά ιστορική πηγή το έχει καταγράψει;;;

Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να το βρω και να στο παραθέσω.

Επίσης ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ παρόν στην παράσταση αυτή και έτσι η μαρτυρία σου έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΥΡΟΣ;;;;
'Εχεις στα χέρια σου το εισητήριο που σου "έκοψαν" για να την παρακολουθήσεις;;;;

Αν σoυ στείλω το εισητήριο θα πειστείς;

Δ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2002, 14:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Να που σήμερα, κάναμε ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ βήμα... και χαίρομαι ακόμα πιό πολύ.
Χαίρομαι γιατί ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ αυτών τον συζητήσεων ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ να καταδείξω ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ, παρά ΚΟΙΝΑ, αλλά ευτυχός έστω και τώρα το καταστήσαμε ΑΚΟΜΑ πιό πολύ σαφές.

Αναφέρεις ότι έχεις διαβάσει πολλά βιβλία, αλλά απο ΟΥΣΙΑ, τίποτα...
Μα φίλε μου, την ΟΥΣΙΑ δεν θα σου τη προσφέρεις ΚΑΝΕΝΑΣ, αλλά ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ...
Τα ΠΑΝΤΑ είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, εφ΄όσον μιλάμε για το ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ και εχει να κάνει με το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ μπορεί ο κάθε ένας μας να αντιληφθεί.

Αναφέρω τον ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ, έτσι όπως υπάρχει. Δεν υπάρχουν ΠΟΛΛΑ μονοθεϊστικά πρότυπα, ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ (άλλωστε η ΙΔΙΑ η λέξη αυτό φανερώνει).
Σε άλλο τόπικ θα το συζητήσουμε και θα δείς ότι ΔΕΝ μπορεί να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΞΩΚΟΣΜΙΚΟΣ θεός, αλλά και ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ελέχθεί και σε καμία θρησκεία, ότι η ΘΕΟΤΗΣ είναι ΕΞΩΚΟΣΜΙΚΟΣ...

θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτό που λές ότι ΔΕΝ υπάρχει Εξωτερική και Εσωτερική Ελληνική σκέψη ή παράδοση.
Και επικαλούμε τα ΙΕΡΟΔΙΔΑΚΤΗΡΙΑ των Προπατώρων μας, τα ΑΝΤΡΑ ΜΥΗΣΕΩΝ, τις σχολές όπως το ΟΜΑΚΟΕΙΟ στον Κρότωνα, το Τροφώνιο 'Αντρο στη Λιβαδιά (αν δε κάνω λάθος)...
ΠΟΤΕ δεν ήταν ταυτισμένο το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ με το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, αν ήταν έτσι όπως ειπαμε και οι δύο, ΔΕΝ θα επιβαλόταν θανατική ποινή στους αποκαλυπτές των μυστηρίων!!!

Σε αυτό που αναφέρεις ότι αισθάνεσαι ΝΤΡΟΠΗ, το δικό μου συναίσθημα είναι η ΛΥΠΗ. Ποτέ δεν ντράπηκα γιατί ΠΟΤΕ δεν έκαναν κάτι που να ντροπιάσει τους ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ελληνες.
Οτι έγινε και απο όποιους έγινε καθώς και με τον τρόπο που έγινε, ΑΠΛΑ ΜΕ ΛΥΠΕΙ και με βάζει να σκεφτώ ΓΙΑΤΙ εγινε, ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ κλπ.
Πάντα να θυμάσαι ότν υπάρχει διένεξη, ΠΑΝΤΑ φταίνε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ και ΠΟΤΕ μοναχα το ένα. Σίγουρα κάποιος απο τους δύο έχει το "περισσότερο" ή το "λιγότερο" άδικο, ΑΛΛΑ και οι δύο φταίνε.
Ας δούμε τις ΑΙΤΙΕΣ που τα προκάλεσαν όλα αυτά και όχι τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
Με τα αποτελέσματα ώς σημείο εκκίνησης της έρευνας, ακολουθούμε την ΣΟΦΙΣΤΙΚΗ σχολή σκέψης και ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΩΚΡΑΤΙΚΗ, η οποία με διαπερνά καθολοκληρίαν και στον τρόπο που ζώ, αλλά πολύ περισσότερο στον τρόπο που σκέφτομαι.

Αυτό που αναφέρεις για την Μπαίυλη να το ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ καλά και να το έχεις στο νού σου.... Πραγματικά μεγάλη κουβέντα, ΑΛΛΑ που ΚΑΙ αυτή θέλει βαθείά ανάλυση...
Είμαι σύμφωνος πάντος, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Και για να μπούμε λίγο πιό βαθειά στο θέμα των μυστηρίων, Τα μυστήρια φίλε μου, ΠΟΤΕ δεν χάθηκαν...
Στη σημερινή εποχή τα περισσότερα αν όχι ΟΛΑ τα μυστήρια, είναι βάση και τύπου Ελληνικά...

'Ασχετα με το αν είναι η όχι ΜΥΣΤΗΣ κάποιος, εγώ ποτέ δεν αρρνήθηκα να τον συναντήσω.
Ο θαλής ο Μηλίσιος, είχε πεί ΠΡΩΤΟΣ, "Αγάπα τον πλησίον μαζί με την Ειρήνη και της κακίας απέχου"
Ας τον τιμήσουμε λοιπόν...


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy