ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δεν μπορώ να κουνηθώ και να ανοίξω τα μάτια μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 17:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απαντησή σου Oneiric.
Έχω κάποια εμπειρία,αλλά δυστυχώς ήμουν πολύ πολύ μικρή.
Λιγότερο από 3 ετών.
Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες,παρουσίες,αλλά τα συναισθήματα που μου άφηνε χαράχτηκαν έντονα μέσα μου.
Δεν έχω εικόνα,δυστυχώς.Κι αυτό εξηγείται βέβαια,και θα το πω παρακάτω.
Θυμάμαι έναν ήχο.Που με τρόμαζε.Ένα βουητό μέσα στο μυαλό μου.
Ότι κάτι γινόταν με το σώμα μου.
Σαν να εξαυλωνόταν.
Μου συνέβαινε πάντα μεσημέρι.Τα βράδια από το φόβομου κοιμόμουν ανάμεσα στους γονείς μου.
Πέρασε κοντά στα 4,αφού το πάθαινα για 1 ολόκληρο χρόνο καθημερινά.
Μέχρι την εφηβεία μου ένιωθα καθημερινά να είναι εκεί κοντά,αλλά όχι όπως πριν.Μου έδειχνε την παρουσία του κάπως <τηλεπαθητικά>..
Εδώ είμαι,περιμένω για να ξανάρθω.
Κι αυτό μου έμεινε ως σήμερα,στα 38 μου πια.
Η αίσθηση της αναμονής ήταν το ίδιο τρομακτική.
Κατά την εφηβεία μου σκεφτόμουν:Έλα επιτέλους να τελειώνουμε.
Χωρίς να ξέρω ούτε που,ούτε γιατί το λέω.Ένα μαύρο πανί.Καμμιά εικόνα.
'Αρχισα ψυχανάλυση πριν από 5 χρόνια,και ο λόγος ήταν κυρίως η περιέργεια μου,για το τι μου συνέβη.
ΑΑΑ! ξέχασα κάτι.Στο αποκορύφωμα αυτής της κατάστασης,οι γονεις μου κόντευαν να τρελαθούν..Έβλεπα οράματα.Ούτε
αυτό το θυμάμαι σαν εικόνα.Αλλά η μητέρα μου μου ειπε πως έβλεπα ένα ελαφάκι το οποίο το έσφαζαν και το τεμάχιζαν,οπότε ουρλιαζα κλείνοντας τα μάτια.Κι αυτό,ενώ καθόμασταν όλοι μαζί το βράδυ.Πριν πάω για ύπνο.¨οταν το συζητώ η μαμά μου δείχνει ακόμα σοκαρισμένη και αλλάζει κουβέντα.
Στην ψυχανάλυση λοιπόν η οποια οφείλω να ομολογησω ότι με βοήθησε αρκετά,αφού ο ψυχαναλυτής μου ήταν ανοιχτόμυαλος άνθρωπος.
Μου έλεγε πως έχω εικόνες,απλά αρνούμαι να τις δω,γιατί είναι πράγματι τρομακτικές.Δεν θέλω να το ξαναζήσω.Οπότε σβήστηκε από το μυαλό,αλλά παραμένει υποσυνείδητα μέσα μου.Και είναι το ίδιο.
Προκαλεί το ίδιο ότι και οι εικόνες.Κάποιες φορές όσο έκανα ψυχανάλυση,ένιωσα ότι έφτασα πολύ κοντά.Άρχισα να βιώνω να μπαίνω στην ίδια κατάσταση.Αλλά εκεί σταμάταγα πάντα.Εκείνος μου έλεγε:<προχώρα΄,συνέχισε,πέρασε τη γραμμή,τα όριά σου.>
<Φοβάσαι πως άμα περάσεις απέναντι θα τρελαθείς..>
Αρχίσαμε να πιανόμαστε από τα συναισθήματά μου,να τα ζωγραφίζω,για να βγει έτσι ίσως η εικόνα.
Προχώρησα λίγο ακόμα.
Κατάλαβα ότι έχει να κάνει με το σώμα μου,που κάτι πάθαινε,με τον χρόνο,και με μια δίνη που με ρουφούσε μέσα της και ένιωθα να αιωρούμαι στο σύμπαν.Και με δυο φεγγάρια στον ουρανό.Κατακκόκινα.
Αλλά δεν είναι μόνο αυτό.Υπάρχει <κάτι> πολύ σημαντικό που δεν βρήκα ακόμα.Αυτό είναι και το κλειδί.
Ο ψυχαναλυτής τα είχε παιξει στην κυριολεξία,με όσα έβλεπε ή άκουγε.Από τη λογική πλευρά που ήθελε να το δεί,πέρασε κι αυτός μαζί με μένα στο παράξενο,στο ανεξήγητο..
Κάποια στιγμή μετά από 2 χρόνια,σήκωσε τα χέρια ψηλά.
Μου είπε:Ως εδώ μπορώ,δυστυχώς τίποτε άλλο.
Και μου πρότεινε ύπνωση.¨οχι να μου την κάνει εκείνος(δεν ήταν ειδικός)απλά το ανέφερε.
Μου είπε οπωσδήποτε να συνεχίσω να ζωγραφίζω.
Με παρότρυνε να πάω κοντά σε έναν γνωστό ζωγράφο,και το έκανα.
Σήμερα ξέρω(μη ρωτήσεις πως,διότι ούτε εγώ δεν το καταλαβαίνω)πως θα βρεθεί καθώς ζωγραφίζω..


Κι αυτό περιμένω.Το περιμένω γιατί μόνο τότε θα νιώσω πραγματικά ελέυθερη.
Δεν έχει να κάνει με κάτι λογικό.Έζησα σε μια οικογένεια πολύ δεμένη,και βίωσα την αγάπη και την αποδοχή.Δεν είχα παιδικά τραύματα.Κι αυτό ήταν και για τον ειδικό το περίεργο.Αρχικα έψαχνε να βρει κάτι,μέσα από αφηγήσεις μου,συμπεριφορές γονεικές κλπ.ΤΙΠΟΤΑ.
Έτσι εντάχθηκε στο <ανεξήγητο> και έμεινε εκεί....


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 18:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία, εγώ είμαι αισιόδοξη. Δεν περιμένω να μου ξανασυμβεί τίποτα. Δεν ζω με το φόβο, πια. Εκείνη την εποχή όμως!!! Θα σου συνιστούσα, πάντως, για να συνεχίσεις τη ζωή σου να ξεκαθαρίσεις τους φόβους σου. Η ύπνωση νομίζω ότι ενδείκνυται, αν όχι επιτάσσεται.
Θα ήθελα να απαντήσω στον AVATARGR για τη μυρωδιά που αναφέρει. Όταν ήμουν μικρή, γύρω στα 10, καλοκαίρι στο χωριό της γιαγιάς μου, γύρω στις 10 η ώρα το βράδυ, όταν μπήκαμε σπίτι για να κοιμηθούμε, μύριζα μία μυρωδιά πολύ άσχημη, που δεν μπορούσα ούτε να αναπνεύσω. Την μυρωδιά αυτή δεν την μύριζε κανένας άλλος. Βγήκα λίγο στον καθαρό αέρα και μόλις ξαναμπήκα μέσα είχε εξαφανιστεί. Ακόμη φοβάμαι όταν την φέρνω στο μυαλό μου, είναι ιδιαίτερα έντονη ακόμη στη μνήμη μου η ασχήμια της. Πάντως από τότε δεν την έχω ξαναμυρίσει ποτέ. Πέντε-έξι χρόνια μετά, αυτό συνέβη στον αδελφό μου στο σπίτι μας στην Αθήνα. Πρόσφατα, σε μία συζήτηση που είχαμε με τον αδελφό μου, μου ανέφερε για την μυρωδιά. Μου είπε ότι την μύριζε μόνο αυτός γιατί με είχε ρωτήσει αν τη μύριζα και εγώ και του είχα απαντήσει όχι. Και εγώ του εξιστόρησα την δική μου εμπειρία στο χωριό. Η εξήγηση του αδελφού μου, επειδή ασχολείται πολύ με τη θρησκεία και ιδιαίτερα με τον Ιησού Χριστό (ανήκει τώρα σε μία αίρεση), είναι ότι ήταν η μυρωδιά του διαβόλου (το θειάφι). Να εξηγήσω ότι όταν ήμουν 10 ετών δεν είχα καμία γνώση περί διαβόλου, θειαφιού, και καμία άλλη μεταφυσική εμπειρία. Δεν ξέρω αν ρωτάς για κάτι τέτοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 18:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι σίγουρη για τον λόγο ότι ασχολούμαι με την Αστρική Προβολή, οπότε «εξασκώ» τον εαυτό μου ακόμα και όταν φτάνει στο στάδιο του ύπνου ο εγκέφαλος να είναι ξύπνιος.

Φίλη oneiric1,

Είναι πολύ σημαντικό, όταν φτάνεις στο στάδιο του ύπνου, ο εγκέφαλος να είναι ξύπνιος
Αυτό, όμως, μπορεί να συζητηθεί, αν θέλεις, στο θέμα αστρική προβολή.

Ζήσε τη στιγμή!

Edited by - Στέφανος on 20/02/2004 19:05:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 21:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.
Ελισσάβετ,δεν μπορώ να πω πως φοβάμαι πια.
Έχω φτάσει σε ένα σημείο που ελέγχω καλά τα συναισθήματά μου.
Όμως ξέρω ότι κάτι λείπει από το παζλ,κάτι που εγώ μόνη θα πρέπει να ανακαλύψω.Μίλησα για τη ζωγραφική,γιατί για μένα είναι ο δρόμος που θα με οδηγήσει στη λύση.
Τώρα,πως το ξέρω αυτό?
Μα μόνο από τα συναισθήματα που έχω καθώς ζωγραφίζω.
Χάνω την αίσθηση του χρόνου,και κάνω βουτιά στην ψυχή μου.
Και τότε αυτοί οι πίνακες που εμφανίζονται(γιατι δεν είναι όλοι έτσι),είναι μοναδικοί.Προκαλούν διάφορα συναισθήματα και σε άλλους.
Κάποτε έλεγα να κάνω ύπνωση όπως σωστά με συμβουλεύεις.
Τώρα όμως όχι.Ξέρω τις δυνατότητές μου,γνωρίζω ότι μπορώ και μόνη μου.
Απλά χρειάζεται να έρθει η κατάλληλη στιγμή.
Για την μυρωδιά που αναφέρεις,περιέγραψέ την λίγο,όσο άσχημη κι αν είναι.
quote:
Είναι πολύ σημαντικό, όταν φτάνεις στο στάδιο του ύπνου, ο εγκέφαλος να είναι ξύπνιος
Αυτό, όμως, μπορεί να συζητηθεί, αν θέλεις, στο θέμα αστρική προβολή.

Στέφανε,έρχομαιιι!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 09:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στέφανε,έρχομαιιι!

?????????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 11:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό, όμως, μπορεί να συζητηθεί, αν θέλεις, στο θέμα αστρική προβολή.

quote:
Στέφανε,έρχομαιιι!
--------------------------------------------------------------------------------


?????????????



Εννοώ στο θέμα αστρική προβολή.
Διάβασα λοιπόν το πρώτο θέμα(πολλές σελίδες)
Γιατί το δεύτερο το παρακολουθούσα.
Αναφερόσουν βέβαια στη φίλη μας Oneiric,αλλά για να σου πω την αλήθεια,το θέμα μου άρεσε πολύ.
Γι'αυτό 'εγραψα ''έρχομαι'' με ενθουσιασμό.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 13:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ oneiric1 ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡEΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...

ΤΟ ΖΩΟ ΑΥΤΟ Η ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΝΙΩΘΕΣ ΕΧΘΡΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ?????

Η ΑΠΛΑ ΕΝΙΩΣΕΣ ΦΟΒΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 17:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι'αυτό 'εγραψα ''έρχομαι'' με ενθουσιασμό

Αγαπητή Ελευθερία,

Χαίρομαι που θα έρθεις στην παρέα μας, σ' ένα topic τόσο ενδιαφέρον. Είμαι καινούργιος στα forums, αλλά πιστεύω πως θα κάνουμε ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Πιο πολλά, όμως, στο συγκεκριμένο topic!

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 18:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που τα διάβασα καλύτερα, δεν ξέρω για εσάς, αλλά εάν εγώ ποτέ βρεθώ σε μια τοοοΟΟοοοσο ακραία κατάσταση σαν αυτές που αναφέρατε, το πρώτο πράγμα που θα κάνω θα είναι να επισκεφθώ τον ψυχίατρο μου με 1000

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 22:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχαχ! Αυτό έκανα Κάτω Παύλα,αλλά δυστυχώς κι από εκεί <κόπηκα>.Έμεινα μεταξεταστέα!
Ούτε μια σταλιά τρέλα δεν μου βρήκε!
Άσε δηλ.που κόντεψα να τρελάνω κι αυτόν!
Άρχισε να το ψάχνει και εσωτερικά-μεταφυσικά.
Δεν με εκπλήσει αν σε λίγο μπει και στο forums!

quote:
Χαίρομαι που θα έρθεις στην παρέα μας, σ' ένα topic τόσο ενδιαφέρον.

Στέφανε όπως είδες είμαι εκεί!
Πολύ ενδιαφέροντα όλα!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαχαχαχαχ!

Κάτι μου λέει πως μπορείς και βλέπεις το βλέμμα που παίρνω την ώρα που γράφω.

Λοιπόν, εγώ προσωπικά τι θα έκανα, εάν κοβόμουν από τον έναν θα πήγαινα στον άλλον, αν κοβόμουν από τον άλλον θα τρελαινόμουν όπως και να χει, όποτε στον επόμενο δεν θα κοβόμουν, πολύ πιθανών να μου γυρνούσαν και τα μυαλά ανάποδα και να γινόμουνα θρήσκος βουδιστής, χριστιανός η οτιδήποτε άλλο έχει ο μπαξές, η στο κάτω κάτω θα καθόμουνα να μάθω βουντού, άμα είναι να κρίνω επιφανειακά έτσι όπως το βλέπω εγώ τώρα, μόνο με τον ψυχίατρο θα έβρισκα την άκρη του νήματος.


Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 13:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε avatar φυσικά θα χαρώ να απαντήσω και μακάρι να βοηθήσει σε κάτι. Φαντάζομαι ξέρεις πως και ‘γω απαντήσεις ζητώ.

Από το ζώο όχι, καμία εχθρότητα, εκτός του πανικού που έζησα με την παρουσία του δίπλα μου... φαντάζεσαι τώρα. Από την παρουσία (αρσενική παρουσία) όμως.... μόνο εχθρότητα, αρνητικά μηνύματα και.... πρόκληση. Δεν ξέρω γιατί και δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα.

Φίλη Ελευθερία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να βρεις σύντομα την λύτρωση που τόσο ζητάς! Σου αξίζει καλό μου!

Φίλε Στέφανε, αν πας αρκετά πίσω στα μηνύματα της ΑΠ (καθώς και στο παλιότερο μέρος που υπήρχε) θα δεις ότι έχω γράψει αρκετά πράγματα.

Να ‘στε καλά όλοι!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 14:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Στέφανε, αν πας αρκετά πίσω στα μηνύματα της ΑΠ (καθώς και στο παλιότερο μέρος που υπήρχε) θα δεις ότι έχω γράψει αρκετά πράγματα.

Έχω διαβάσει τα μηνύματά σου, φίλη Ειρήνη και μάλιστα μού έχει γεννηθεί μία εντύπωση, εσφαλμένη ή μη. Αν θέλεις μου την επιβεβαιώνεις, αλλά καλύτερα στο θέμα αστρική προβολή.

Έχω, λοιπόν, την αίσθηση ότι κάνεις συνειδητή αστρική προβολή. Αν είναι έτσι, έχεις δει το θέμα από πιο κοντά, πρακτικά, πράγμα πολύ σημαντικό.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν, εγώ προσωπικά τι θα έκανα, εάν κοβόμουν από τον έναν θα πήγαινα στον άλλον, αν κοβόμουν από τον άλλον θα τρελαινόμουν όπως και να χει, όποτε στον επόμενο δεν θα κοβόμουν, πολύ πιθανών να μου γυρνούσαν και τα μυαλά ανάποδα και να γινόμουνα θρήσκος βουδιστής, χριστιανός η οτιδήποτε άλλο έχει ο μπαξές, η στο κάτω κάτω θα καθόμουνα να μάθω βουντού, άμα είναι να κρίνω επιφανειακά έτσι όπως το βλέπω εγώ τώρα, μόνο με τον ψυχίατρο θα έβρισκα την άκρη του νήματος.



Ε,όχι και να αλλαξοπιστήσω!Καλύτερα να τρελαθώ!
Και το λες εσύ?
Ο φανατικός οπαδός?
Της μπανανοθεωρίας?

Ποιος καλό μου έκρινε επιφανειακά?
Από χίλια ψυχικά κύματα πέρασα με την ψυχανάλυση.
Ένα καλό:Γνωρίζω τον εαυτό μου.(όχι εντελώς,καλύτερα από πριν)

quote:
μόνο με τον ψυχίατρο θα έβρισκα την άκρη του νήματος.


Ναι θα έβρισκες κάποια άκρη.
Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς η ψυχή έχει πολλά νήματα και πολλές άκρες..
Και οι ψυχίατροι είναι αυτοί που μέσα τους έχουν ένα <φίρδην-μίγδην>
Άντε τώρα να ξεμπλέξουν το δικό σου κουβάρι...


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy