ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 13:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου λες Kάρβουνο...
Ποιός του είπε να μην λέει τη γνώμη του;
Aλλά αναγκαστικά πρέπει να συμφωνούμε κιόλας;
K άμα δεν συμφωνούμε είμαστε κλίκα;
Για πες μας εσύ τι πιστεύεις...
Γι'αυτό γράφουμε, για να πούμε τη γνώμη μας/
κ όχι για να χαρακτηρίζουμε όπως η αφεντιά σου...

Va(l)nta: KOΛΛHMENH!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 17:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να χαιρετίσω όλους τους εσωτεριστές forumίστες...

Ο συνομιλητής (εσωτεριστής και forumίστας) Α Ι Α Ν Τ Α Σ μεταξύ άλλων είπε:

Και θα το εξηγήσω απαντώντας στην ερώτηση που έκανε ο φίλος Χείρων. Τα μάρμαρα σήμερα κοστίζουν περίπου από 5000δρχ έως και 20000δρχ το μέτρο. Υπάρχουν και εξαιρετικές περιπτώσεις, γρανίτες κ.α. που κοστίζουν πολύ παραπάνω. Αν πάρουμε λοιπόν για το πεντελικό μάρμαρο μια -συντηρητική- μέση τιμή της τάξεως των 15000δρχ και με την παραδοχή ότι το μέσο πάχος των πλακών είναι 2cm τότε ο όγκος της Πεντέλης μπορεί να δώσει 38 τρις το χρόνο και για είκοσι ολόκληρα χρόνια. Αυτό δηλαδή θα πάρουμε αν πουλάμε το μάρμαρο στους ξένους. Φίλε Χείρων και οι λοιποί δεν καταλάβατε σωστά. Αυτά τα χρήματα δεν θα τα πάρουν κάποιοι λίγοι. Θα τα πάρει το Ελληνικό κράτος και οι εργαζόμενοι που θα δουλεύουν εκεί. Δηλαδή θα έχουμε εξάλειψη της ανεργίας και οικοδόμηση ενός ισχυρού κράτους. Και έτσι θα κερδίσουμε και εμείς οι πολίτες. Η Ιταλία για παράδειγμα γιατί το κάνει αυτό; Είναι χαζή; Και μάλιστα έχει ελάχιστα μάρμαρα σε σχέση με την Ελλάδα, και παρόλο αυτά θεωρείται ως μια χώρα με πολλά αποθέματα διότι γενικά το μάρμαρο στις ξένες χώρες είναι δυσεύρετο. Καταλαβαίνετε λοιπόν την δυναμική αυτής της δραστηριότητας. Από ένα βουνό που τίποτα δεν μπορεί να προσφέρει πια. Απλά κάθετε έτσι ανεκμετάλλευτο. Βέβαια σε όλα αυτά πρέπει να δεχτούμε και την λογική της αγοράς. Αν δηλαδή διαθέταμε τόσο μάρμαρο στον κόσμο, πρώτον η τιμή του θα μειωνόταν και δεύτερον δεν θα βρίσκαμε τόσους πολλούς αγοραστές. Αυτό δηλαδή το ποσόν είναι κάπως θεωρητικό αλλά 100% πραγματικό. Υπάρχει δηλαδή, βρίσκεται εκεί στην Πεντέλη και μας περιμένει.

Αγαπητέ Αίαντα γειά σου. Παραπάνω παρέθεσα ένα απόσπασμα από το post σου, με σκοπό να το σχολιάσω λίγο, αλλά και να αντιπροτείνω και εγώ με τη σειρά μου κάτι διαφορετικό, για την εκμετάλευση ενός βουνού που τίποτα δεν μπορεί να προσφέρει πια.
Καταρχήν θα ήθελα να σου πω πως αυτά που λες μου φαίνονται υπερβολικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς πως η εξόρυξη μαρμάρου από την Πεντέλη θα οδηγήσει την Ελλάδα σε μία εποχή ευημερίας και ακμής, θα λύσει τα όποια οικονομικά προβλήματα της χώρας, θα πατάξει την διαφθορά και την ανεργεία, και γενικότερα θα "μας κάνει μάγκες" διεθνώς....
Τέλως πάντως, νομίζω πως για να φτάσει κανείς σε τέτοιου είδους συμπεράσματα θα πρέπει να μελετήσει πολύ το όλο σχέδιο της επιχείρησης και όχι απλώς να "οραματιστεί" επ΄αυτού. Δεν θέλω να σε θείξω, απλά νομίζω πως η ιδέα σου έχει σοβαρές πιθανότητες να "μπάζει" εάν υποστεί εκτεταμένη έρευνα, η εάν εφαρμοστεί στην πράξη.
Πάντως ο οραματισμός έχει και θεττικά στοιχεία, μιας και επάνω του μπορεί να βασιστεί κάποια ιδέα με πραγματικό ενδιαφέρων (οικονομικό, οικολογικό αλλά και ιδεολογικό).
Η δικιά μου λοιπόν πρόταση δια την εκμετάλευση του ανεκμετάλευτου αυτού όρους είναι η εξής:
Θα καλλιεργήσουμε στις πλαγιές του ιερού (για κάποιους) αυτού βουνού το ιερό χόρτο ... ινδική Κάνναβη. (ελπίζω να μην πέσανε από την καρέκλα τους μερικοί). Εκτός από την αδιαμφησβίτητη οικολογική υπεροχή του σχεδίου αυτου (απένατι στο σχέδιο με τα μάρμαρα), θα έχουμε και οικονομικά οφέλη (αντίστοιχα του σχεδίου με τα μάρμαρα) αλλά και θα έχουμε κάνει ένα βήμα μπροστά ιδεολογικά.
Στην Ελλάδα ευδοκιμεί μία από τις καλύτερες ποικιλίες σε διεθνές επίπεδο. Η καλλιέργεια της θα έβγαζε ίσως τη χώρα από την οικονομική δυσχέρεια. Τα δέντρα, όπως όλοι μας ξέρουμε, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την κατασκευή διαφόρων προιόντων ιδιαίτερα υψηλής ποιότητας, με μικρό (οικονομικό και οικολογικό) κόστος και μεγάλο κέρδος.
Δυστηχώς όμως τον τελευταίο αιώνα έχουν δημιουργηθεί νόμοι που απαγορεύουν την καλλιέργεια της ινδικής Κάνναβης. Οι νόμοι αυτοί είναι αποτέλεσμα συγκεκριμένης οικονομικής πολιτικής μιάς και προστατεύουν στην ουσία τα συμφέροντα εταιριών και τραστ εταιριών με πετρέλαια, βαμβακερά υφάσματα, υλοτομίας κ.α.
Τέλως πάντως αυτά ειχα να πω για τώρα (πρέπει να κλείσω)...για μένα είναι ειλικρινά η καλύτερη λύση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 17:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τα μάρμαρα στο …χασίσι γ**σι επιστροφή στην φύση!!!
Άκρος παγανιστικό! Και ελπιδοφόρο!

Λίγη σοβαρότητα επί του θέματος δεν βλάπτει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 00:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω την αλήθεια Εxέμβρωτε, έχω διαβάσει πολύ πιο αστεία πράγματα στο esoterica.

Edited by - Mandragoras on 04/03/2004 00:44:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NHLEAS
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 01:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NHLEAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Νηλεα ειμαι απο αυτους που δεν θελουν τιποτα στο πιατο και απο κανεναν.
Εθεσα ενα προβλημματισμο γιατι αν δεν κανω λαθος δεν εχει διατυπωθει μεχρι τωρα εκτος αν δεν το εχω δει οποτε διορθωστε με.


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 03/03/2004 16:41:18



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR! ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ! ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ, ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΟΥ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ Η ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩ ΤΟΣΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!
Η ΜΟΜΦΗ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΙ ΑΠΟΙΟΙ ΧΛΕΥΑΖΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ, Η ΑΝ ΕΙΧΑΝ, ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ 'ΣΤΗΣΕΙ' ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΜΟΜΦΗ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΣΑΡΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ, ΑΦΟΥ ΛΟΓΩ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ, ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ ΕΠΑΝΑΠΑΥΤΗΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΞΑΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΕΞΕΘΕΣΑ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ. ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΩΡΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 1939 ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ. ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΣΕΒΑΛΛΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 1941, ΠΟΛΛΟΙ (ΑΝ ΟΧΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ) ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕΤΩΠΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ (π.χ. Η 6η ΜΕΡΑΡΧΙΑ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ). ΟΠΟΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1939 ΣΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑΦΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΟΥ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!

AIEN ARISTEYEINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 02:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πω την αλήθεια Εxέμβρωτε, έχω διαβάσει πολύ πιο αστεία πράγματα στο esoterica

Ορθός δεν σου φάνηκε αστείο, διότι δεν αστειευόμουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 15:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε κι εγώ...
Εκει αναφέρομαι άλλωστε όταν λέω πως "έχω δει πολύ πιο αστεία πράγματα στο esoterica¨. Σχολιάζοντας την παρατήρηση σου περί σοβαρότητας των απόψεων μου.

Εγινε παρεξήγηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 16:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κάρβουνο2004, ξέρω πολύ καλά ότι εδώ μέσα υπάρχουν κλίκες και δεν μου ήταν καθόλου δύσκολο να καταλάβω από την πρώτη στιγμή ότι γίνονται εξαιρέσεις. Η Ελληνική κοινωνία άλλωστε σ’ αυτούς τους ρυθμούς κινείται και δε θα μπορούσε το esoterica.gr να αποτελέσει εξαίρεση. Την εξαίρεση μπορούμε να την κάνουμε εμείς οι εναπομείναντες καθαροί Έλληνες πολίτες. Όσο γι’ αυτούς που θα γράφουν στο θέμα του Νταβέλη, είναι ολοφάνερο ότι δεν έχουν επιχειρήματα να καταθέσουν και να σταθούν αξιοπρεπώς εδώ γι’ αυτό προτίμησαν τα ρηχά θέματα του Νταβέλη. Είδες τι παιδάκια είναι; Μόλις βρουν τα δύσκολα λακίζουν. Ούτε ένα επιχείρημα δεν έχουν. Γράφουν για ένα σωρό φαντασίες χωρίς επιστημονικές αποδείξεις και μόλις κάποιος διαφοροποιηθεί αρχίζουν τις ύβρεις. Αυτοί είμαστε οι Έλληνες του σήμερα. Κλασσικό παράδειγμα ο Νταβέλης άλλωστε. Τον είδατε, μόλις κατάλαβε ότι δεν έχει επιχειρήματα εδώ, αμέσως άνοιξε άλλο θέμα χωρίς λόγο. Το εισαγωγικό του ούτε μια τοποθέτηση δεν έχει, ούτε μια ερώτηση…. αναρωτιέμαι αυτοί που γράφουν εκεί γιατί γράφουν. Μόνο και μόνο για να τον συμπαρασταθούν και να τον ευχαριστήσουν; Τόσο αδύναμος είναι ο Νταβελάκος ώστε χρειάζεται ηθική στήριξη; Και αυτόν θεωρείτε πρότυπό σας; …. που δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του και να εξηγηθεί σαν άντρας; Αυτόν θεωρείτε ίνδαλμά σας;….που κρύβετε σαν τη γυναικούλα σε άλλο θέμα και με την συμπαράσταση των συντονιστών; Μπράβο σας! Μετά διαμαρτυρόσαστε για τους πολιτικούς μας. Με αυτήν τη λογική και νοοτροπία που έχουμε εμείς οι Έλληνες, αυτούς μόνο μπορούμε να εκλέξουμε, αυτοί μας αξίζουν.

Mandragora είσαι τουλάχιστον απαράδεκτος. Μου ζήτησες να τεκμηριώσω επαρκώς το συλλογισμό μου για το πώς το μάρμαρο θα λύσει το οικονομικό πρόβλημα των Ελλήνων και εγώ ανταποκρινόμενος σου παρέθεσα στοιχεία με αριθμούς και αποδείξεις. Εσύ αντί να ανταποκριθείς αναλόγως, με ειρωνεύτηκες. Απ’ ότι φαίνεται δεν μπορείς να τα συλλάβεις αυτά και τα απορρίπτεις με ελαφρότητα. Ούτε ένα επιχείρημα ρε άνθρωπε; Μόνο η απόρριψη σου έμεινε; Αφού εσύ έχεις αντίθετη άποψη γιατί δεν αποδεικνύεις το αβάσιμο των ισχυρισμών μου, παρά ειρωνεύεσαι με τον πιο πρόστυχο τρόπο. Καλά ρε ….συγκρίνεις την εκμετάλλευση μαρμάρου με την χασισοκαλλιέργεια; Ντροπή σου ρε…. αυτό μόνο σου λέω, ντροπή σου. Αυτό είναι το επίπεδό σου; Και που ξέρεις εσύ αν έχω μελετήσει το όλο σχέδιο επιχείρησης. Νομίζεις ότι έτσι απλά τα οραματίζομε και τα γράφω; Ξέρεις τι μελέτες έχουν γίνει γι’ αυτά τα θέματα-πλουτοπαραγωγικά- από το πολυτεχνείο. Ξέρεις πόσοι επιστήμονες έχουν ασχοληθεί με το μάρμαρο; Που να ξέρεις μήπως ασχολείσαι; Εσύ κρίνεις τους άλλους από τον εαυτό σου. Δηλαδή όταν γράφεις κάτι δεν το ψάχνεις και πολύ, απλά το οραματίζεσαι, το φαντάζεσαι ή δε ξέρω γω τι άλλο και το πετάς εδώ στο φόρουμ χωρίς αποδείξεις. Ε αυτό νόμιζες ότι έκανα και εγώ. Τι φτήνια! Έκανες τρομερό λάθος σε πληροφορώ, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σαν εσένα. Ένα σου λέω, από δω και πέρα μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Είναι ανώριμο. Και αν δεν είσαι ανώριμος απέδειξε μας ρε, ότι η ιδέα μου έχει σοβαρές πιθανότητες να ¨μπάζει¨ -όπως χαρακτηριστικά λες- αν εφαρμοστεί στην πράξη. Κάντο ρε αν τολμάς; Όλο λόγια στον αέρα είσαι. Τόλμησέ το ρε αν σου βαστάει. Εγώ στο απέδειξα με αριθμούς και στοιχεία, εσύ;;; Αναρτιέμαι άραγε τι επιχειρήματα έχεις ώστε να αντικρούσεις αυτήν την τοποθέτηση εκτός από την λάσπη.


ΥΓ. Φίλε κάρβουνο2004 δε με πειράζει αν διαφωνείς σε ορισμένα πράγματα. Μπες εδώ και γράψε ελεύθερα. Δε θα τους κάνουμε το χατίρι. Αυτοί το δικό τους θέμα και εμείς το δικό μας. Αν σε διέγραψαν φτιάξε στο yahoo καινούριο mail και ξαναμπές, μη μασάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά μέχρι στιγμής ούτε μια σοβαρή τοποθέτηση πάνω στο θέμα του Νταβέλη. Όλο ευχαριστίες και όλο συμπαράσταση. Τόσο αδύναμοι είστε; Βλέπω εκεί κάτι κοριτσάκια, κάτι κουκλάκια και απορώ δηλαδή πιο είναι το κοινό του Νταβέλη. Τόσο σημαντικότερο είναι -από αυτό εδώ- ώστε χρειάζεται διαφορετική ενότητα. Δηλαδή δεν μπορούν αυτοί οι άνθρωποι να φιλοξενηθούν εδώ; Αφού άλλωστε δεν έχουν να πουν και τίποτε, γιατί άνοιξαν καινούριο θέμα; Ποια η χρησιμότητα του; Για να πουλήσει ο Νταβέλης κανένα βιβλίο παραπάνω; Μήπως άραγε θα πάρουν και ποσοστά από τις πωλήσεις αυτοί που τον προστατεύουν και τον ανέχονται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΑΝΤΑ... μάλλον δεν μπαίνουν γιατί είσαι έξυπνος, σοφός και μάγκας και σε ζηλεύουν αλλά και σε φοβούνται. Δεν πιάνουν μία μπροστά σου.

Εγώ έτσι νομίζω... Εσύ τι λες;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου λες AIANTA...
Eγώ που δεν έχω μπει εκεί κ είμαι ακόμα
εδώ/ κ έχω κάνει μια κ***ερώτηση κ δεν παίρνω απάντηση...
είμαι μάγκας ή ηλίθια τελείως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 18:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α Ι Α Ν Τ Α, έχω πει ότι οι δύο Συζητήσεις μπορούν σαφώς να συνυπάρξουν.

Μήπως όμως κάνω λάθος τελικά;

Το ζήτημα που σε απασχολεί είναι να τοποθετηθούν οι άλλοι πάνω στο πρόσωπο του Ntavelis666 ή να τοποθετηθούν και να συνεισφέρουν στον τρόπο με τον οποίο εσύ βλέπεις το Θέμα της Πεντέλης;

Το πρώτο πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί...

Για το δεύτερο είσαι απόλυτα ελεύθερος να φροντίσεις το Θέμα που ξεκίνησες, να το εμπλουτίσεις και να το συντονίσεις! Μόνο πρόσεξε ιδιαίτερα το ζήτημα των προσωπικών χαρακτηρισμών και των εμπρηστικών αιχμών, είτε εναντίον προσώπων, είτε εναντίον Ομάδων ανθρώπων. Είναι πράγματα αντίθετα με τους Κανονισμούς Λειτουργίας των Forums.

"Συνιστώ" επίσης ανεπιφύλακτα να αποφύγεις εκφράσεις όπως:
"Την εξαίρεση μπορούμε να την κάνουμε εμείς οι εναπομείναντες καθαροί Έλληνες πολίτες."

Το ESOTERICA δεν συμφωνεί καθόλου με παρόμοιες κατηγοριοποιήσεις και είναι κάτι που κρίνω τουλάχιστον ως "εμπρηστικό".

Εγώ που δεν είμαι "καθαρός" για παράδειγμα, τι χρειάζομαι; Ένα πλύσιμο ή κάτι πιο... δραστικό για να ξεβρωμίσω;

O Ntavelis666, όπως είδα σου ευχήθηκε "μια όμορφη και εποικοδομητική συζήτηση" και υποσχέθηκε πως δεν θα την ενοχλήσει, παρότι δεν συμφωνεί μαζί σου.
Εσύ γιατί δεν κάνεις το ίδιο, αλλά επιδίδεσαι και σε προσωπικές αντεγκλίσεις;

Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω τον λόγο... Δύο διαφορετικές "κοσμοθεάσεις" μπορούν να συν-υπάρξουν, όταν κιόλας φιλοξενούνται σε διαφορετικό χώρο, και να δείχνει η μία ανοχή στην άλλην. Όλοι εξάλλου είμαστε τόσο διαφορετικοί, αλλά και τόσο ίδιοι... όλοι ψάχνουμε για κάτι καλύτερο. Όλα τα υπόλοιπα και ανούσια γιατί να απασχολούν, να αμαυρώνουν και να στρεβλώνουν την πορεία του καθενός; Υπάρχει και η περίπτωση(για μένα είναι βεβαιότητα, ούτως ή άλλως...) ότι όλες οι πορείες εγγίζονται σε κάποιο απώτατο(ή κοντινότερο) σημείο και όλες γίνονται μία τελικά!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 18:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίαντα καλησπέρα

Ας συνεχιστεί ο διάλογος τόσο εδώ όσο και σε οποιοδήποτε άλλο topic, αλλά καλό είναι κατα τη γνώμη μου, να υποχωρήσουμε λιγάκι, όσον αφορά τους γενικευμένους χαρακτηρισμούς με αφοριστική χροιά. Δεν εξυπηρετούν τίποτε. Άλλωστε τα topics δεν αποτελούν οικονομικές μονάδες, ώστε να συγκρίνουμε αποτελέσματα χρήσεως και να προσβλέπουμε σε αυξημένα, συγκριτικά, μετοχικά μερίδια.
Όπως βλέπεις κατεχω, λιγάκι, τα οικονομικά μια κι έχω αφιερώσει κάμποσα έτη σπουδών σ' αυτό το αντικείμενο, αλλά φροντίζω να μην υπερισχύει στη θεώρησή μου, ένας μονοδιάστατος οικονομισμός. Τότε χάνουμε το δάσος, εστιαζόμενοι μόνο στο δέντρο.
Σχετικά με την αρχική σου παρατήρηση, για την εξόρυξη μαρμάρου, έθεσα νομίζω μία ευρύτερη διάσταση, σχετικά με πιθανά κοιτάσματα στους Δελφούς και διάβασα και την απάντησή σου. Διαφωνώ μέν , αλλά ευχαριστώ που ασχολήθηκες.
Θεωρώ, ότι μερικά πράγματα, έχουν πολύ μεγαλύτερο ειδικό βάρος, από όσο θα μπορούσε να επιμερίσει σ' αυτά η οικονομική τους διάσταση και μόνον. Αυτό, πιστεύω, ισχύει και για την Πεντέλη, εν προκειμένω.
Όχι μάρμαρο, αλλά και χρυσάφι να κρυβόταν στα σπλάχνα της, θεωρώ απίθανο να βρισκόταν - έστω και σ' αυτή την οικονομικά επικυριαρχούμενη εποχή - επιχειρηματικός όμιλος, που θα εξασφάλιζε ασυλία προκειμένου ναφέρει εις πέρας αντίστοιχο οικονομικό σχέδιο. Οι αντιδράσεις θα ήταν πολυποίκιλες, γιατί όσο κι αν έχουν εκχωρηθεί πλείστα όσα σε μονομερή κερδοσκοπική θεώρηση, υπάρχουν ακόμη ισχυρά αντερείσματα.
Η μεγαλύτερη πρόσοδος, κατά τη γνώμη μου πάντα, για την Ελλάδα, είναι η ανάδειξη και προβολή, με σύγχρονο πολιτισμικό μάνατζμεντ και μάρκετινγκ του ιστορικού υπόβαθρου που την διατρέχει απ' άκρη σ΄άκρη.
Αυτό θα φέρει χρήμα, αυτό θα φέρει υψηλό εισοδηματικό τουρισμό, αυτό θα φέρει ευρύτερη γνωστοποίηση των ποικίλων πλεονεκτημάτων αυτής της γωνιάς της Γης. Αυτός δε ο προσανατολισμός δεν θα έχει ημερομηνία λήξεως αντίθετα θα επενεργεί πολλαπλασιαστικά.
Μια προσεγμένη και ψαγμένη από πολλές πλευρές, ανάδειξη όλων των μυθολογικών, ιστορικών, πολιτιστικών, περιβαλλοντικών, ακόμη και των όποιων μυστηριακών πτυχών που περικλείονται σ' αυτό το Αττικόν Όρος θα μπορούσε να "γεννήσει" απείρως περισσότερο χρήμα, από όσο το να το κάνουμε "σουρωτήρι" και μαρμαρόσκονη...
Όσο για την αναφορά σου στην παρατήρησή μου για τη Μάχη του Μαραθώνα, θέλω να σου επισημάνω ότι η τελική σφραγίδα της, δόθηκε ακριβώς πάνω στην κορυφή της...
Θα γνωρίζεις, ελπίζω, ότι μετά το τέλος της Μάχης, οι Πέρσες δεν απέπλευσαν προς επιστροφή, αλλά ανασυντάσσοντας τις όποιες δυνάμεις που τους είχαν απομείνει ( και ήταν ακόμη πολλαπλάσια υπέρτερες των Αθηναίων ) αφού πέρασαν το Σούνιο, σχεδίαζαν νέα απόβαση, όχι πλέον στα στενά του Μαραθώνα, αλλά στα ευρύτερα Φαληρικά παράλια με σκοπό να εισβάλλει όλος ο στρατός, ανεμπόδιστα πλέον, μέχρι το Κλεινόν Άστυ.
Τι τους απέτρεψε?...
Η πυρπόληση με "κάτοπτρα" αρκετών πλοίων τους, από την κορυφή του Πεντελικού !...
Τώρα, τι είδους κάτοπτρα ήταν αυτά, πότε πρόλαβαν να στηθούν μέσα στις δυο μέρες που χρειαζόταν ο περίπλους του Σουνίου, τι και πόσες δοκιμές έγιναν ώστε να υπάρξει ακριβής εστιασμός σε μια απόσταση επτά χιλιομέτρων σε ευθεία γραμμή και με πόσο ταχύ ρυθμό σκόπευσης γινόταν η "πυρπόληση" ώστε να προκαλέσουν σ' εκείνον τον τεράστιο στόλο, ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΑΙΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ...το αφήνω στην κρίση όλων.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΠΟ ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙΑ...ΕΔΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ, ΔΙΑΣΩΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 19:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους
Φιλε μου Νηλεα σου εστειλα ηδη ενα email δεν παρεξηγηθηκα ουτε να το βαζεις στο μυαλο σου αυτο (αμα το ξαναπεις θα παρεξηγηθω).
Σωστα αυτα που αναφερεις αλλα οπως λες και εσυ η γερμανια ηταν σε πολεμο με την πολωνια το 1939 αρα λιγο μακρια για νεκροταφειο στην ΠΕΝΤΕΛΗ εκτος αν οι νεκροι προερχονταν απο αλλου η ειχαν στοχο οτι θα φτασουν στην ΕΛΛΑΔΑ απο πριν και φροντισαν να το εχουν ετοιμο που σημαινει οτι αυτοι που εδωσαν την αδεια για να φτιαχτει (η τοτε ελληνικη κυβερνηση δηλαδη) ηξερε τι θα γίνει; Λιγο παράξενο δεν βρίσκεις;
Αιαντα αν εχεις καποια αποψη για αυτο θα ηθελα να τοποθετηθεις (η οποιος αλλος θελει).
Και για να συνεχισω το φωτογραφικο ταξιδι μας στην ΠΕΝΤΕΛΗ


ΕΝΑ ΕΙΚΟΝΟΣΤΑΣΙ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΝΟΛΙΘΟ!! ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΗΤΑ.


Ο ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 04/03/2004 19:33:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 19:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΕ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΗΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΖΙ
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΕΔΩ

ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 04/03/2004 19:40:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 07:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Rostar μπορείς να μας αναφέρεις τις πηγές σου για το θέμα του Μαραθώνα; Κείμενο-πρωτότυπο και δίπλα η μετάφραση θα βοηθούσε πολύ. Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Ήξερα για εκτόξευση πυραύλου από την Ελευσίνα κατά την διάρκεια της ναυμαχίας της Σαλαμίνας. Αλλά αυτό δε μου φαίνεται και πολύ λογικό. Καταρχήν ο περίπλους του Σουνίου δεν κράτησε δυο μέρες. Ότι έγινε, έγινε την ίδια μέρα. Μόλις έχασαν οι Πέρσες μπήκαν στα πλοία με προορισμό το Φάληρο ώστε να αποβιβαστούν στην ανυπεράσπιστη πόλη. Ο πανέξυπνος Μιλτιάδης όμως κατάλαβε το κόλπο και μετά την μάχη αναχώρησε και αυτός αμέσως για Αθήνα. Βλέποντας όμως τον Ελληνικό στρατό οι Πέρσες να έχει επιστέψει νωρίτερα, αναγκάστηκαν να φύγουν άπραγοι. Η απόσταση σε ευθεία γραμμή δεν είναι 7 χλμ αλλά 25. Επίσης η πυρπόληση δεν γινόταν μόνο με καθρέπτες. Έπρεπε τα πλοία να προσεγγίσουν τα εχθρικά και να τα ρίξουν θειάφι ώστε να ανατιναχτούν μόλις πέσουν πάνω τους οι συσσωρευμένες ακτίνες του ηλίου. Άρα λοιπόν όπως καταλαβαίνετε, εδώ τέτοια περίπτωση δεν είχαμε. Αν δε γράφει όμως κάτι συγκεκριμένα ο ιστορικός, γιατί να καταφεύγουμε σε τέτοιες θεωρήσεις που το μόνο που κάνουν είναι να μετριάζουν τον άθλο αυτόν των Ελλήνων; Οι πρόγονοί μας νίκησαν γιατί ήταν γενναίοι, είχαν ψυχή και είχαν ικανότατους και πανέξυπνους στρατηγούς και όχι γιατί τους έσωσαν κάποια μυστικά όπλα…δηλαδή τότε πιο το μεγαλείο των Ελλήνων και πια η μητέρα των μαχών(;)


Το σενάριο που έθεσες για τους Δελφούς απαντήθηκε από εμέ ίσως καθ’ υπερβολή. Καλά έκανες και διαφώνησες….. η Πεντέλη όμως δεν είναι Δελφοί, ούτε υπάρχει κάποιος ναός στο βουνό. Γιατί τώρα είναι ιερό εγώ δεν το έχω καταλάβει. Μα οι αρχαίοι ρε παιδιά δεν ήταν οι πρώτοι που άνοιξαν εκεί λατομία και μάλιστα μετά τα Περσικά. Έδειξαν κανένα σεβασμό στο βουνό;…και γιατί να δείξουν άλλωστε. Δηλαδή αυτοί ήταν τόσο χαζοί και εμείς είμαστε οι έξυπνοι; Μήπως σας έχει επηρεάσει ο Νταβέλης; Και εντάξει, εγώ να δεχτώ ότι εκεί έστησαν κάτοπτρα ή οτιδήποτε άλλο οι Αθηναίοι. Γιατί δηλαδή αυτό θα πρέπει να θεωρηθεί ως ο λόγος που δεν θα επιτρέπει να κάνουμε τίποτα σε αυτό το βουνό. Δηλαδή οι αρχαίοι σε όλη τους την ιστορία μόνο εκεί έστησαν κάτοπτρα; Τότε να θεωρούμε όλα τα μέρη της Ελλάδος ιερά και να καθόμαστε να τα προσκυνάμε. Άσε το άλλο. Απορώ δηλαδή, γιατί δε σας πείραξε το κωπηλατοδρόμιο που βεβήλωσε τον τόπο διεξαγωγής της μάχης και σας ενοχλεί τόσο ένα παραπλήσιο μέρος που θα σας προσφέρει οικονομική ευρωστία. Το κωπηλατοδρόμιο τι σας προσέφερε….κάνατε κανένα θέμα; Γιατί αυτή η άρνηση εδώ, μήπως είστε βολεμένοι; Το μάρμαρο φίλε Rostar αν βρεθεί μια καλή κυβέρνηση θα το εξορύξει χωρίς καμιά διαμαρτυρία από το λαό. Το ότι είμαστε (είστε) εδώ μερικοί και έχουμε ιδιάζουσες απόψεις, δε σημαίνει αναγκαστικά ότι συμβαδίζουμε και με το κοινό αίσθημα. Όσο για τον τουρισμό….αφού υπάρχει ο Παρθενώνας. Θα βρεθεί ποτέ μεγαλύτερος ¨κράχτης¨ για τους ξένους;


Φίλε φωτογράφε καλό θα ήταν να έψαχνες, πότε ακριβώς χτίστηκε το νεκροταφείο. Πιθανόν κατά την διάρκεια του πολέμου να θαφτήκαν εκεί οι Γερμανοί κάπως πρόχειρα. Όταν όμως τελείωσε ο πόλεμος και ορθοπόδησε η Γερμανία τότε -πιθανόν πάλι- οι Γερμανοί μαζί με το Ελληνικό κράτος να έχτισαν αυτήν την περίφραξη και να έβαλαν την επιγραφή. Συνήθως έτσι συμβαίνει. Τώρα γιατί έβαλαν 1939-1945 και όχι 1941-1944 δε νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί και τόσο. Ίσως γιατί ήθελαν να δώσουν περισσότερη έμφαση στο γεγονός του 2ου παγκοσμίου πολέμου συνολικά και όχι εδώ στην Ελλάδα. Θα σε βοηθούσε πολύ αν έψαχνες και σε άλλα γερμανικά νεκροταφεία, να δεις τι χρονολογία αναφέρουν -δεν ξέρω καν αν υπάρχουν εδώ στην Ελλάδα άλλα. Και νομίζω ότι το γεγονός ύπαρξης στην Ελλάδα ενός τόσο μεγάλου νεκροταφείου θα έπρεπε να σε κάνει πιο μεγάλη εντύπωση. Δεν ξέρω τι απώλειες είχαν οι Γερμανοί εδώ, αλλά τα 10000 άτομα μου φαίνονται πολλά Ίσως λοιπόν να μεταφέρθηκαν και από αλλού. Το γιατί δεν το ξέρω. Αν υπήρχε πάντως κάτι σημαντικό σχετικά με την χρονολογία και τον αριθμό των ενταφιασθέντων τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έγραφαν τα στοιχεία. Εντύπωση όμως σχετικά με τους Γερμανούς στην Ελλάδα, εμένα θα μου έκανε η εμφάνισή τους στην Ακρόπολη και η έρευνά τους στις αρχαίες στοές. Υπάρχουν άλλωστε και φωτογραφίες. Εμείς τι κάνουμε;


Φίλη Valnta εγώ έχω κάνει τόσες τοποθετήσεις εδώ μέσα που χρίζουν άμεσης αντιμέτωπης και σχεδόν κανείς δεν απάντησε με σαφήνεια. Όλο υπεκφυγές και αοριστίες. Εσύ τώρα γιατί έρχεσαι και μου ζητάς να σου απαντήσω σε ένα καθαρά προσωπικό ερώτημα; Τέλος πάντων. Λοιπόν στο βουνό έχω πάει, έχω ανεβεί. Έχω επισκεφτεί και άλλα πολύ μεγαλύτερα βουνά και έχω την ανάλογη εμπειρία ώστε να ¨κατακτήσω¨ την Πεντέλη ευκολά. Δεν χρειάζεται να σπαταλήσω πολύ ώρα εκεί. Άλλωστε την βλέπω καθημερινά από κάτω. Εσύ μένοντας με τις ώρες πάνω στο βουνό το μόνο που κάνεις είναι να υποβάλεις τον εαυτό σου.


Όσο για σένα Admin σου λέω ότι εγώ απλώς μια διαπίστωση έκανα δηλαδή ότι δεν έχουν θέματα προς συζήτηση. Άρα λοιπόν προς τι η δημιουργία μιας καινούριας θεματικής ενότητας;


Λοιπόν τα ξαναλέμε μετά από μια περίπου εβδομάδα. Όταν επιστρέψω θα διαβάσω με προσοχή όλα σας τα καινούρια μηνύματα και θα απαντήσω. Φίλη thoth σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ξέρω ότι συμφωνείς μαζί μου αλλά δεν χρειάζονται τόσες πολλές φιλοφρονήσεις. Μην αφήνεις τον ενθουσιασμό σου να σε παρασύρει έτσι, γιατί εκτίθεσαι. Χαλαρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 08:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίαντα, για την πυρπόληση των σκαφών από την Πεντέλη έχω διαβάσει στο βιβλίο του Μενέλαου Λουντέμη με τίτλο "ΤΡΟΠΑΙΑ - Μαραθώνας" (εκδόσεις Δωρικός). Η περαιτέρω ερμηνεία για το τί μπορεί να κρυβόταν πίσω από αυτή τη πράξη είναι δική μου. Μια θεώρηση υπό το πρίσμα της σύγχρονης τεχνολογίας.
Άλλωστε για την ίδια μάχη, υπάρχει ένα ακόμη θέμα που χρήζει περαιτέρω θεώρησης. Η εμφάνιση, σε κρίσιμο σημείο της μάχης, του μυστηριώδους γιγαντόσωμου Εχετλαίου, που κατερχόταν από τις πλαγιές της Πεντέλης, κρατώντας την εχέτλη (διπλό πέλεκυ) από την οποία (σύμφωνα με μαρτυρίες χρονικογράφων που επίσης αναφέρει ο Λουντέμης) εξεπέμπετο λαμπρότατο φως, προτρέποντας μάλιστα τους μαχητές να αποστρέψουν το βλέμμα τους από αυτήν...
Ένας που τόλμησε να την κοιτάξει (ο Στησίχορος) τυφλώθηκε.
Άλλη μια περίπτωση που χρήζει "σύγχρονη" ερμηνεία κατά τη γνώμη μου.
Όσο για το κωπηλατοδρόμιο, πολλοί ήταν εκείνοι που διαμαρτυρήθηκαν κι ανάμεσά τους βρέθηκα κι εγώ στις εκδηλώσεις που είχαν γίνει τότε από οικολογικές ομάδες. Το αν δεν έγινε κάποιο σχετικό topic, δεν με αφορά, άλλωστε τότε δεν είχα ανακαλύψει το Εsoterica.
Εν πάσει περιπτώσει, έχουμε διαφορετικές προσεγγίσεις επί του θέματος, οπότε ας αφήσουμε το μέλλον να δείξει ποιά άποψη θα επιβεβαιωθεί, σ' αυτή την " οικονομικά επικυριαρχούμενη εποχή" όπως χαρακτηριστικά είχα γράψει.
Τέλος πάντων, σου εύχομαι καλή επιστροφή και εύχομαι γόνιμη συνέχεια του διαλόγου, παρά τις αντίθετες απόψεις μας. Αρκεί μόνο να μην εκτραπεί σε ακρότητες. Όσο για το άλλο topic δεν βρίσκω το γιατί να μην υπάρξει...
Δεν υπάρχει AGB για τα θέματα του Εsoterica ρε παιδιά...Χαλαρώστε !


Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 09:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες τα ΑΙΑΝΤΑ,συμφωνω μαζι σου και χαιρομαι που υπαρχουν κι αλλοι που αντιλαμβανονται την πραγματικη εικονα και λειτουργια αυτου του site!Μη δινεις σημασια στις βαρετες και ανουσιες απαντησεις του Admin,δεν θα βρεις το δικιο σου.Συνεχισε σε αυτο που σε ενδιαφερει,οπως θα προσπαθησω να κανω κι εγω αλλα να εισαι προετοιμασμενος για μεγαλο αποκλεισμο από την κλικα του Νταβελη.Εμεις ευτυχως δεν θα γεμισουμε τις σελιδες μας με φιλοφρονησεις αλλα με ουσια!Και θα δεις τη διαφορα!Ειμαι σιγουρος οτι η φιμωση στοματων θα συνεχισει να γινεται γι'αυτο για να μην μπαινουμε στον κοπο να φτιαχνουμε καινουρια ε-μαιλ,ας τους αγνοησουμε απλα!Κι εγω ειχα και εχω αποδειξεις για τη σπηλια οπως εσυ εχεις τεκμηριωμενες αποψεις για την Πεντελη αλλα επεσαν απο την αρχη να με φανε γιατι δεν τους αρεσουν οι αποδειξεις αλλα οι αερολογιες και οι ψευτιες του Νταβελη!Που ειναι τα ντοκουμεντα του?Ααα ξεχασα,τα φυλαει για το βιβλιο του!!!Αυτο δεν ενοχλει αναρωτιεμαι τα φιλαρακια του?Ειναι τοσο προβατα?Ο Admin δεν ξερει να μιλησει εκει?Καταλαβαινουμε ολοι τι συμβαινει και οσες φορες κι αν μας διαγραψουν δεν θα παψουμε να λεμε την αληθεια και να τους εμποδιζουμε να περασουν το φασισμο!Ελπιζω να μπορεσω να επικοινωνισω με τα υπολοιπα διεγραμενα μελη..Ηδη γνωρισα τους δυο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

click
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 10:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους click  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λουντεμης δεν ειναι ιστορικος αλλα λογοτεχνης, αλλα ακομα κι ετσι..
στο βιβλιο του γραφει πως απο την κορυφη της Πεντελης καποιος προδοτης εκανε σημα (με μια ασημενια ασπιδα) στους Περσες πως η Αθηνα ηταν αφρουρητη.

ΠΡΟΔΟΤΗΣ
Πως τα αλλοιωνετε ετσι ρε παιδια??

Θα αντιγραψω αργοτερα το αποσπασμα (σελ. 254 νομιζω του βιβλιου που λεει ο Rostar)

Edited by - click on 05/03/2004 10:20:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 10:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρω ότι συμφωνείς μαζί μου αλλά δεν χρειάζονται τόσες πολλές φιλοφρονήσεις. Μην αφήνεις τον ενθουσιασμό σου να σε παρασύρει έτσι, γιατί εκτίθεσαι. Χαλαρά.

Γιατί με κόβεις τώρα που πήρα φόρα;

Αν κάποιος σε πειράξει ή σε αμφισβητήσει, ο Super-THOTH θα είναι εκεί για να σε προστατέψει και να αναδείξει το πραγματικό ύψος της προσφοράς σου σε αυτό το FORUM.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 10:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη Valnta εγώ έχω κάνει τόσες τοποθετήσεις εδώ μέσα που χρίζουν άμεσης αντιμέτωπης και σχεδόν κανείς δεν απάντησε με σαφήνεια. Όλο υπεκφυγές και αοριστίες. Εσύ τώρα γιατί έρχεσαι και μου ζητάς να σου απαντήσω σε ένα καθαρά προσωπικό ερώτημα; Τέλος πάντων. Λοιπόν στο βουνό έχω πάει, έχω ανεβεί. Έχω επισκεφτεί και άλλα πολύ μεγαλύτερα βουνά και έχω την ανάλογη εμπειρία ώστε να ¨κατακτήσω¨ την Πεντέλη ευκολά. Δεν χρειάζεται να σπαταλήσω πολύ ώρα εκεί. Άλλωστε την βλέπω καθημερινά από κάτω. Εσύ μένοντας με τις ώρες πάνω στο βουνό το μόνο που κάνεις είναι να υποβάλεις τον εαυτό σου.
χμ.. για όλες τις τοποθετήσεις σου//άμεσα-δήλωσα ότι διαφωνώ.K άλλοι μαζί. Όχι γιατί υποστηρίζουν τον Nταβέλη αλλά γιατί μερικές προτάσεις είναι εξωφρενικές... K ένα βουνό δεν το "κατακτάς" με το ν'ανέβεις πάνω//+θεωρώντας κιόλας ότι "δεν χρειάζεται να σπαταλήσεις πολύ ώρα"//Yποβάλω τον εαυτό μου;//Γιατί; --επειδή διαφωνώ με τις απόψεις σου για "τουριστική αξιοποίηση";//Kαλώς ή κακώς εγώ εκεί έχω μεγαλώσει//Ίσως να είμαι συναισθηματικά δεμένη//όχι ίσως/είμαι. --αλλά αντιτίθομαι στις τουριστικές αξιοποιήσεις//όπως κ στο "ξεκοίλιασμα" κ άλλων βουνών//χμ.. για "το καλό" του Έλληνα (ποιός είναι Έλληνας σήμερα;--τι φαντασιοπληξίες είναι αυτές;) να φαγωθούν τα πάντα; E, όχι φίλε μου! Όταν τα παιδιά σου δεν θα'χουν οξυγόνο ν'αναπνεύσουν να δω πόσο περήφανος θα νιώθεις για την ερευνά σου περί "οικονομικών πόρων" που κακώς (κατά τη γνώμη σου) δεν έχουν αξιοποιηθεί....

**χμ... Πατέρα, τ'άκουσες τα νέα;//Eύχομαι... να μπορούσαν να γυρίσουν τα πράγματα κανά χρόνο πίσω///ήταν καλύτερα τότε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

click
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 13:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους click  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σελ.254 (ΤΡΟΠΑΙΑ Α, Μ.ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ, ΔΩΡΙΚΟΣ)
<<Και τοτε κατω απ'τις αχτινες αυτου του ηλιου - ξαφνικα- κατι αστραψε ψηλα στην Πεντελη.
Το βλεμμα του Μιλτιαδη στραφηκε αστραπιαια προς το μερος απ'οπου φανηκε η φεγγοβολη. Απ'την κορυφη της Πεντελης, μια ασημενια ασπιδα, εκανε "σημα" στον Περσικο στολο.
-Μιαροι!..ξεφωνισε ο Μιλτιαδης.
Ηταν ολοφανερο. Καποιος προδοτης.. ειδοποιουσε τον εχθρο οτι το Αστυ ηταν αφρουρητο και επρεπε να σπευσει. Αυτο κι εγινε. Ενω ο στολος ως τοτε επλεε προς την Κεα, ξαφνικα αλλαξε πορεια και στραφηκε κατα το Φαληρο.>>
---------------------------------------------------------------
Λοιπον αυτα απο τον Λουντεμη, που στην σελιδα 275 λεει επισης πως οταν κατα τη δυση του ηλιου ο περσικος στολος εφτασε στα ανοιχτα του Φαληρου ειδε το Κυνοσαργες γεματο στρατο. <<Οι ασπιδες τους αστραφτανε στις ακτινες του βραδυνου ηλιου>> Κιο Δατης εφυγε ντροπιασμενος
(Δεν γραφει δηλαδη ο Λουντεμης "για την πυρπόληση των σκαφών από την Πεντέλη", ετσι δεν ειναι Rostar?)

Αλλα ολα αυτα τα ξερουμε ηδη απο την ιστορια του σχολειου.
Τωρα απο δω μεχρι "τα κατοπτρα που εκαψαν τον περσικο στολο" υπαρχει νομιζω μεγαλο χασμα που μονο μια δυνατη φαντασια μπορει να υπερπηδησει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 15:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
Αιαντα σε ευχαριστω για την απαντηση και μενα με προβλημματιζει ο αριθμος ειναι μεγαλος οποτε μαλλον θα αφορα και στρατιωτες που χαθηκαν σε αλλες χωρες ισως.
Αλλα γερμανικα νεκροταφεια δεν γνωριζω αν υπαρχουν θα το ψαξω ομως.
Περιμενω την απαντηση του Rostar μετα απο αυτα που παρεθεσε ο click δεν εχω διαβασει το σχετικο βιβλιο οποτε περιμενω και εγω με ενδιαφερον να ακουσω τα στοιχεια των 2 φιλων .
Σημασια παντως εχει οτι γινεται αντιπαραθεση στοιχειων και οχι ατομων αυτο ειναι το καλυτερο και ετσι πρεπει να γινεται.
Και τελειωνοντας να μην σας αφησω χωρις εικονα σημερα
Σας παραθετω λοιπον εδω την μια απο τις 2 φωτο που εχω απο την ΜΑΡΜΑΡΙΝΗ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ που υπαρχει μεσα στην σπηλια και που βεβαια αναφερει ο ΚΟΡΡΕΣ στο βιβλιο του μου εχει κανει εντυπωση που το ευρημμα αυτο δεν ειναι ευρεως γνωστο στους επισκεπτες του σπηλαιου το θεωρω αρκετα σημαντικο.


Η ΜΑΡΜΑΡΙΝΗ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΣ ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΩΝ ΑΜΩΜΩΝ (ΝΤΑΒΕΛΗ)

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 05/03/2004 15:38:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 15:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mandragora είσαι τουλάχιστον απαράδεκτος. Μου ζήτησες να τεκμηριώσω επαρκώς το συλλογισμό μου για το πώς το μάρμαρο θα λύσει το οικονομικό πρόβλημα των Ελλήνων και εγώ ανταποκρινόμενος σου παρέθεσα στοιχεία με αριθμούς και αποδείξεις. Εσύ αντί να ανταποκριθείς αναλόγως, με ειρωνεύτηκες. Απ’ ότι φαίνεται δεν μπορείς να τα συλλάβεις αυτά και τα απορρίπτεις με ελαφρότητα. Ούτε ένα επιχείρημα ρε άνθρωπε; Μόνο η απόρριψη σου έμεινε; Αφού εσύ έχεις αντίθετη άποψη γιατί δεν αποδεικνύεις το αβάσιμο των ισχυρισμών μου, παρά ειρωνεύεσαι με τον πιο πρόστυχο τρόπο. Καλά ρε ….συγκρίνεις την εκμετάλλευση μαρμάρου με την χασισοκαλλιέργεια; Ντροπή σου ρε…. αυτό μόνο σου λέω, ντροπή σου. Αυτό είναι το επίπεδό σου; Και που ξέρεις εσύ αν έχω μελετήσει το όλο σχέδιο επιχείρησης. Νομίζεις ότι έτσι απλά τα οραματίζομε και τα γράφω; Ξέρεις τι μελέτες έχουν γίνει γι’ αυτά τα θέματα-πλουτοπαραγωγικά- από το πολυτεχνείο. Ξέρεις πόσοι επιστήμονες έχουν ασχοληθεί με το μάρμαρο; Που να ξέρεις μήπως ασχολείσαι; Εσύ κρίνεις τους άλλους από τον εαυτό σου. Δηλαδή όταν γράφεις κάτι δεν το ψάχνεις και πολύ, απλά το οραματίζεσαι, το φαντάζεσαι ή δε ξέρω γω τι άλλο και το πετάς εδώ στο φόρουμ χωρίς αποδείξεις. Ε αυτό νόμιζες ότι έκανα και εγώ. Τι φτήνια! Έκανες τρομερό λάθος σε πληροφορώ, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σαν εσένα. Ένα σου λέω, από δω και πέρα μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Είναι ανώριμο. Και αν δεν είσαι ανώριμος απέδειξε μας ρε, ότι η ιδέα μου έχει σοβαρές πιθανότητες να ¨μπάζει¨ -όπως χαρακτηριστικά λες- αν εφαρμοστεί στην πράξη. Κάντο ρε αν τολμάς; Όλο λόγια στον αέρα είσαι. Τόλμησέ το ρε αν σου βαστάει. Εγώ στο απέδειξα με αριθμούς και στοιχεία, εσύ;;; Αναρτιέμαι άραγε τι επιχειρήματα έχεις ώστε να αντικρούσεις αυτήν την τοποθέτηση εκτός από την λάσπη.


Εχθρέ (πλέον) Αίαντα,

Εσύ μου λες πως το μάρμαρο θα λύσει το οικονομικό πρόβλημα των (¨καθαρών") Ελλήνων, μόνο που σε 20 χρόνια δεν θα υπάρχει ούτε μάρμαρο αλλά ουτε και βουνό.
Εγώ δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό που λες και σου λέω πως η καλλιέργεια ινδικής Κάνναβης θα μπορούσε να λύσει το οικονομικό πρόβλημα των (καθαρών αλλά και "βρώμικων") Ελλήνων, χωρίς τις οικολογικές επιπτώσεις του "δικού σου" σχεδίου-δράσης-για-την εξόντωση-του-πεντελικού-όρους-μέσα-σε-20-χρόνια.
Η ινδική Κάνναβη καλλιεργείται αιώνες τώρα σε πάρα πολλά μέρη ανά τον πλανήτη και είναι ένα θαυμαστό φυτό. Υπάρχουν έρευνες οι οποίες έχουν αποδείξει πως θα μπορούσε να είναι η "λύση" (ή έστω ένα σημαντικό μέρος αυτής) που ψάχνει η ανθρωπότητα, όσον αφορά στα οικολογικά, ενεργειακά κ.α. προβλήματα που αντιμετωπίζει στο σύνολο της. Η απαγόρευση δημιούργήθηκε στις αρχές του εικοστού αιώνα, και είναι (όπως προείπα) αποτέλεσμα σκοπιμοτήτων.

Προφανώς η άποψη μου, σου (σας) φαίνεται εξωφρενική, λόγω της χασισοαπαγόρευσης. Αν προσπαθήσεις να "δεις" πέρα απο κάποια πράγματα που μας έχουν βάλει στο κεφάλι, ίσως διαπιστώσεις πως μπορεί και να έχω δίκιο. Δεν χρειάζεται να είναι χασικλής κανείς για να διαπιστώσει πως ίσως η καλλιέργεια ινδικής Κάνναβης έχει να προσφέρει πολλά στη χώρα μας, και όχι μόνο.

Αλλά τελικά διαπιστώνει κανείς πως τα μυάλά κάποιων ανθρώπων (των περισσοτερων μάλλον) είναι πολύ κλειστά, κι ας νομίζουν οι ίδιοι πως ισχύει το αντίθετο.

Οσο για αυτά τα "ντροπή σου ρε" και κάτι τέτοια που μου λες, τι να σου πω... είναι για γέλια. Σε ποιόν νομίζεις οτι μιλάς? Τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα Αίαντα. Ο κόσμος δεν γυρίζει γύρω σου. Υπάρχουν άνθρωποι με πολύ διαφορετικές μεταξύ τους απόψεις στον κόσμο αυτό.
Εκτός εάν έχεις επηρεαστεί από το προεκλογικό κλήμα. Κατανοητό δε λέω, αλλά προσπάθησε άλλη φορά να σκέφτεσαι δύο φορές πριν γράψεις κάτι σαν αυτό που έγραψες για μένα. Εσύ εκτίθεσαι.

Εσύ άλλωστε ήσουν αυτός που, μεταξύ άλλων, είπες:

quote:
Διάβασα με προσοχή όλες σας τις απόψεις και εκείνο που διαπίστωσα είναι ότι δεν έγινα πλήρως κατανοητός. Οι απαντήσεις σας είναι λίγο ¨άστοχες¨ πάνω σ’ αυτό το θέμα και θα σας το αποδείξω. Επίσης, λυπάμαι που θα το πω αλλά διαπίστωσα ότι λείπει η επαφή με την πραγματικότητα. Θα έπρεπε εμείς οι Έλληνες να ήμασταν πιο ρεαλιστές και να βλέπαμε την πραγματικότητα και όχι αυτό που θέλουμε να δούμε γιατί έτσι μας αρέσει, γιατί έτσι μας κολακεύει και μας κάνει να ¨φουσκώνουμε¨ από περηφάνια. Και επίσης θα ήθελα να πω στον φίλο Νταβέλη ότι το topic αυτό δεν είναι δικό μου, είναι όλων και δεν πρόκειται να χαλάσει η συζήτηση αν κάποιος παραθέτει διαφορετικές απόψεις - αντιθέτως μάλιστα.

Προφανώς δεν ήσουν και τόσο σίγουρος όταν τα έγραφες αυτα. Η "διαφορετική" μου άποψη σε εξόργυσε, με αποτέλεσμα την αστεία αυτή επίθεση σου εναντίον μου.

ΥΓ: Ποιον είπες "ρε", ρε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 17:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aναφορικά με το θέμα του γερμανικού νεκροταφείου,όλοι οι νεκροί ειναι από διάφορα μέρη της Eλλάδας πλην των νεκρών της μάχης της κρήτης όπου είναι θαμένοι σε αντίστοιχο νεκροταφείο κοντά στο Mάλεμε, εκεί ειναι θαμένοι γυρω στους 4500, αν και οι νεκροι τους ήταν αρκετοί περισσότεροι γύρω στους 6500.Tα νεκροταφεία στο Διόνυσσο και στη κρήτη αλλά και πολλά άλλα παγκοσμίως κατασκευαστήκαν με τις χορηγίες μιας οργάνωσης απλών Γερμανών πολιτών που συστάθηκε για αυτό ακριβώς το λόγο,για να τιμήσουν τους νεκρούς τους και να μη βρισκονται τα κόκαλά τους σκορπισμένα εδώ και εκεί , όπως ακριβώς συμβαίνει με τα κόκαλα των δικών μας παπούδων και πατεράδων που σκοτώθηκαν στα βουνά της Hπείρου και αλλού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 01:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δηλαδη προτεινεις να το εξαφανισουμε το βουνο για να αποκομισουμε κερδος απο το μαρμαρο?


ελεος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 08:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω το βιβλίο γιατί το έχω δανείσει, αλλά σύντομα θα το πάρω πίσω...οπότε θα έχω τη δυνατότητα να παραθέσω κι εγώ τα δικά μου αποσπάσματα.

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 10:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δολιχοποδε σε ευχαριστω για τα προσθετα στοιχεια που μας εδωσες .
Να πω και κατι για την ιεροτητα η οχι της ΠΕΝΤΕΛΗΣ αλλα και των υπολοιπων βουνων.
Το ποιο βουνο ειναι ιεροτερο απο το αλλο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη του καθενα.
Για μενα ολη η ΕΛΛΑΔΑ εχει την ιδια αξια. Καθε γωνια της και δεν ξεχωριζω η βαζω σε καποια κλιμακα το ενα η το αλλο βουνο πανω απο το αλλο.
Εξ αλλου για να καταληξεις σε τετοια συμπερασματα πρεπει πρωτα να εχεις επισκεφθει οσον το δυνατον περισσοτερα βουνα για να εχεις την γνωση να κρινεις σωστα.
Ξερουμε εμεις ολοι τι κρυβει πανω του το καθε βουνο μας εστω και της ΑΤΤΙΚΗΣ μια και μιλαμε για ΑΤΤΙΚΑ βουνα.
Οχι βεβαια.
ΚΑΛΗ ΨΗΦΟ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 12:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια και Δουκισσα της Πλακεντιας εχει αναφερθει τοσες φορες μεσα εδω ας δουμε 2 φωτο απο το μεγαρο της ΡΟΔΟΔΑΦΝΗΣ και μια ιδεα απο τα περιφημα υπογεια που τοσα και τοσα εχουν ακουστει κατα καιρους .
Ας σημειωθη για ακομη μια φορα οτι η Δουκισσα δεν ειχε καμμια σχεση με τον Νταβελη τελικως.



ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΤΗΣ ΡΟΔΟΔΑΦΝΗΣ


ΤΑ ΘΡΥΛΙΚΑ ΥΠΟΓΕΙΑ

ΑΥΤΑ
http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/plakentia1.jpg

http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/plakentia2.jpg
Βαζω και τα λινκ των φωτο επειδη η pathfinder αργει να τα κατεβασει αν δεν φαινονται μπορειτε να τις δειτε εδω

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 09/03/2004 15:15:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 18:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η προταση του μανδραγορα ακουγεται λογικοτερη απο την εξαφανιση του οποιου βουνου με σκοπο το κερδος.


εγω ανατριχιασα με την προταση εκμεταλευσης του μαρμαρου, οταν γινεται αγωνας για να σταματησουν οι παρανομες λατομευσεις.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy