ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AlexTheGreat
Νέο Μέλος

France
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 00:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AlexTheGreat
Αγαπητη OSTRIA

Τα ατομα που εβρισκωντω στα αλλα αμαξια αν ονυως υποτεθει οτι προερχονταν απο την πυλη, δεν επαθαν τιποτα (η ισωσ ενα δυνατο ταρακουνημα) γιατι
- 1°) Η μωριακη τους συνθεση δεν αλλαχθηκε ουτε επηρρεαστηκε απο το χρονοκυμα, επειδη δεν αποτελουσαν μερος του χοροχρονου σαν επιφανεια.
- 2°) Η μεγαλες ποσοτητες ενεργειας που χρειαζονται χρησημοποιουνται ωστε να διαμορφωθει και να γινει ο διαυλος, δηλαδι η πυλη. Ειναι πχ οως οταν κανεις μια τρυπα, κοπιαζεις μεχρι να γινει καταλληλη, επειτα περνας οτι θεσ απο μεσα υστερα.

Αν τυχον εχεις αλλες ερωτησεις σχετικα με την θεωρια μου, ευχαριστως θα απαντησω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 05:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus

-{προς κάποιον}


Υπάρχουν πολλές εναλακτικές προσεγγίσεις -στο οτιδήποτε!

Θέλω να πω...
Η Πεντέλη δεν είναι απλά η Πεντέλη, - αλλά η Πανίερη και Πάνσεπτη Πεντέλη!!!
Ένα από τα Ιερά Βουνά!!!
Και, φυσικά, άλλο μυστήριο εκεί Δεν υπάρχει, -πέρα απ'αυτό ενός Πανίερου και Πάνσεπτου Τόπου Μυσταγωγίας!!!

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις...
Ο χρωματισμός που εισπράττεις, -είναι ανάλογος του πρίσματος επιλογής σου...

Δες λοιπόν -αλλά προσεκτικά-, κι άμα γουστάρεις, συνειδητά τότε ταξίδεψε.

Καλή μύηση στη σπηλια.

_____________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 23:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

-{προς κάποιον}


Υπάρχουν πολλές εναλακτικές προσεγγίσεις -στο οτιδήποτε!

Ο χρωματισμός που εισπράττεις, -είναι ανάλογος του πρίσματος επιλογής σου...



να το πω και στον σκυλο μου?

γιατι κι αυτος αντεδρασε σε αυτο το κατι...

και αν δεν το εκανε θα πιστευα οτι ολα ηταν του μυαλου μου.

νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 04:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus
Ωχ! -Έγινε σαλάτα!
Δεν αναφέρομαι στα της εμπειρίας σου καθαυτής.
Και ούτε αυτά πρεσβεύω...
Στην επικείμενη επίσκεψή σου αναφερόμουν!

Απλά προσπάθησα να αποφύγω τις -άμεσα- δεικτικές αναφορές...
με κάποιο τρόπο.

Τώρα - σαφέστερο λοιπόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 02:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Ωχ! -Έγινε σαλάτα!

Τώρα - σαφέστερο λοιπόν;



σαφεστατο φιλε μου

αλλα ο γραπτος λογος (ο ατιμος) προτρεπει σε παρανοησεις

τωρα που ξαναδιαβασα και τη δικη μου απαντηση, αυτο το "να το πω στο σκυλο μου" θα μπορουσε να θεωρηθει ειρωνια.

αλλα ειλικρινα δεν ηταν αυτη η προθεση μου.

ετσι θα στολεγα αν μιλουσαμε απο κοντα για να δωσω εμφαση, αλλα γραπτως μπορει να παρανοηθει.

νασαι καλα φιλε, αλλα δεν μου ειπες ακομη για το βλεμα του ζωου - που τοξερες οτι ηταν μοχθηρο και διαπεραστικο, και οτι ειχε αλλο χρωμα ματια απο της φωτογραφιας?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 17:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus

Καταρχήν έχει νομίζω τη σημασία του ετούτο:
Έχω την εντύπωση, ότι η περιγραφή του εν λόγο βλέμματος είναι κάτι λίγο πολύ κοινό σε μια πλειάδα περιπτώσεων από... "αλλοκοσμικές" εμφανίσεις παράξενων όντων κάθε κατηγορίας ανα το πλανήτη.

Ωστόσο... έχω δει κάτι παρόμοιο.
Δυο φορές.
Αλλά καμία σχ΄ρση με ότι ίσως περιμένεις ν΄ακούσεις. Μάλλον χαζομαρούλες είναι και οι δυο περιπτώσεις (σίγουρα).
Αλλά μια που επιμένεις και η μια τουλάχιστον έχει πολύ πλάκα, ας τις διηγηθώ να γελάσουμε.

Η πρώτη:
Πρίν αρκετά χρόνια, τον περασμένο αιώνα, όταν κάποτε μια παρέα πιτσιρικάδες πειραματιζόμασταν με το χώρο του... "τελετουργικού αποκρυφισμού" (δηλαδή έτσι πιστεύαμε τότε). -Βλέπε καλέσματα κτλ. (μπουρδοτρεχαγύρευε).

Ήταν βραδάκι λοιπόν, όταν μετά από ένα ακόμη αποτυχημένο πείραμα στο σπίτι ενός φίλου, αποφασίζουμε εγώ κι άλλος ένας από τη παρέα να πάμε μια βόλτα να περάσει η ώρα, καλοκαιράκι γαρ. Θα'χαμε διανύσει καμιά εκατοστή μέτρα και κάτι, όταν συναντηθήκαμε. Στεκόταν εκεί. Στη μέση του δρόμου. Καμμιά δεκαπενταριά μέτρα μακριά από μας.-Ατάραχος.

Μπά όχι, προς μέγάλη μας απογοήτευση δεν ήταν ο Κθούλου.
Αλλά ένας Τεράστιος Μαύρος Γυαλιστερός Αρουραίος!

Συνεχίζουμαι να προχωράμε. Αυτός στη μέση, δεν κουνιέται ρούπι. Πλησιάζουμε κι άλλο. Καμία κίνηση, εκεί, παραμένει. Ο φίλος μου έχει αρχίσει ήδη να χέζεται πάνω του. Βλέπεις το... ποντίκι δεν είναι νεκρό όπως κάποιος θα φανταζόταν, τα μάτια του σπινθηροβολούν (ξέρεις...), περιμένει!
Εγώ συνεχίζω απτόητος, η συμπεριφορά του ζώου μου έχει κάνει εντύπωση, μοιάζει να μη μας φοβάται καθόλου! Μας χωρίζει τώρα λιγότερο από μέτρο. -Πλησιάζω λιγο ακόμα. Το έχω ακριβώς μπροστά μου. Καθ'όλη τη διάρκεια της "επαφής" με καρφώνει διαρκώς στα μάτια... Κάτι στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου λέει να φύγω αμέσως - δεν το λαμβάνω υπόψη μου. Είμαι πολύ περίεργος γενικός (όμως πάρα πολύ!) και είναι μια σπάνια ευκαιρία να παρατηρήσω από απόσταση αναπνοής (κυριολεκτικά) έναν ζωντανό Αρουραίο! Ο φίλος κάτι ψελλίζει από μακριά, πως είναι "κακό" και τέτοια. Έχει τρομάξει! Προσπαθώ να διασκεδάσω τους φόβους του. Του λέω ότι από κοντά μοιάζει γλύκας και μαλ..ιες ώστε να πλησηάσει. - Χλομό!

Συνειδητοποιώ ξαφνικά πως κάτι δεν πάει καλά στην όλη φάση! Τα πάντα είναι κουφά!

Άραγε μπορείς να πιάσεις φιλίες μ'έναν Αρουραίο;; -Ο φίλος συνεχίζει να ψελλίζει "κακό". Κάνει λάθος και για απόδειξη απλώνω το χέρι να χαϊδέψω!! Με αφήνει και τον ακουμπώ!! - Ξαφνικά, φέρνει μια σβούρα στον αέρα και μου γραπώνει το χέρι!
Χα! χα! Ε, τέτοια δαγκωνιά δεν έχω φάει ποτέ, -να τσούζει αφόρητα! - το αίμα ποτάμι!
Φέρνω δυο βήματα πίσω. -Αυτός συνεχίζει και στέκεται εκεί, με κοιτάει!

Από ποδόσφαιρο τώρα δεν είμαι καλός. Αλλά το σούτ που έριξα μέτραγε! Το μετάνιωσα βέβαια μετά (!)-(είμαι και λυπησιάρης). Πάντως εκείνη τη στιγμή έσκασε μ'ένα πλάφ στα δέκα μέτρα στον απέναντι τοίχο, κι έπεσε κάτω μένοντας εκεί.

Το βράδυ μου βέβαια το πέρασα στο νοσοκομείο με αντιτετανικούς ορούς κτλ. Προσπαθώντας ανεπιτυχώς να εξηγήσω στους γιατρούς γιατί μεγάλο παιδί κοτζάμ παλικάρι πήγα να χαϊδέψω τον αρουραίο (...). Ενώ δε παρέλειψα να παίρνω προληπτικά για δυο βδομάδες ισχυρή αντιβίωση...

Ο φίλος διανυκτέρευσε μαζί μου. Η υπόλοιπη παρές (πεντε άτομα) που μέχρι την επομένη δε γνώριζε τίποτα, το ίδιο βράδυ είχε διάφορους έντονους εφιάλτες. Ο κάθε ένας και κάτι διαφορετικό, και σε όλους είχε μείνει στη μνήμη. Ο υποφαινόμενος κοιμήθηκε σα πουλάκι.
Κανείς απ΄τη παρέα δεν ξαφνιάστηκε όταν συνειδητοποιήσαμε πως η μορφή του αρουραίου ήταν η βασικότερη απ'όσες έπαιρνε ο... "Δαίμων" τέλος πάντων που θέλαμε να ρθούμε σ'επαφή.

Το πτώμα του αρουραίου δε βρέθηκε όσο κι αν ψάξαμε - αν κι ο συγκεκριμένος δρόμος που έγινε η "συνάντηση" ήτανε τότε ψιλοερημικός και την ημέρα. Αλλά αυτό φυσικά δεν σημαίνει και τίποτα, η περιοχή έχει πολλές γάτες!
Α! ήτανε σταυροδρόμι...

Χε χεε - καλό ε;

{Η όποια συνάφεια με την δικιά σου εμπειρία, περιορίζεται εδώ στο είδος του βλέμματος και στα... φυσιογμωμικά χαρακτηριστικά (!) του αρουραίου. - είχε την ίδια μουσούδα (ρύγχος) με τον Λεμούριο, αλλά κυρίως... εκείνο το βλέμμα που ξέρεις. - Παράξενο ποντικάκι!}

Η δεύτερη:
Περίπου μια δεκαετία μετά και έπειτα από μια σειρά μπερδεμένες καταστάσεις (όπου αδυνατώ -και δεν θέλω- να εκθέσω εδώ) που περιελάμβαναν λίγο απ'όλα (πλήν όμως "καλεσμάτων")

Η "επαφή", με κάποια ποιητική αδεία θα έλεγε κανείς ότι έλαβε χώρα στο "αστρικό" μάλλον παρά στην καθημερινή συμβατική πραγματικότητα, επί εδάφους πειραμάτων "εξωσωμάτωσης".
Ξυπνώ μια νύχτα λοιπόν από τη διάχυτη αίσθηση μιας απειλής. Κατευθύνομαι αμέσως στο μέρος που έχω το καναρίνι μου (ως το πιο αδύναμο μέλος της οικογένειας). Το πουλί είναι στο πάτο του κλουβιού ανάσκελα νεκρό. Μέσα στο κλουβί - βρίσκεται Αυτό! Ένα Ων στο μέγεθος λαγού. Την υπόλοιπη περιγραφή τη ξέρεις καλά. Μονάχα πιο χνουδωτό (σα Πάντα) λευκό και με πολύ μικρότερη ουρά από Λεμούριο. -Επιπλέον χαρακτηριστικό του βλέμματος ότι ανέδυε μοχθηρή νοημοσύνη. Το πλάσμα έχει αίματα στο στόμα. Η οργή που με κατακλύζει είναι απίστευτη. Ορμώ γρυλίζοντας σα ζώο. Του σκίζω τις σάρκες αλύπητα μέσα σε μια εκστατική χαρά! Πιάνω στα χέρια μου το πουλί και βάζω τα κλάματα.
Το πλάσμα σηκώνεται ξανά, - Βουτώ και το τελειώνω!
Εδώ ξυπνώ κανονικά - τινάσσομαι απ'το κρεβάτι με κλάματα παλεύοντας ακόμα...

Ναι, καλά κατάλαβες - ήτανε όνειρο...!

Το καναρίνι ευτυχώς μια χαρά - τη φάτσα του πλάσματος τη θυμάμαι ακόμα.
Ανακαλώντας τώρα που γράφω, θα πρόσθετα για το βλέμμα, ότι παράλληλα είχε μέσα του και μια χροιά από κάτι κοροϊδευτικό.

Όπως καταλαβαίνεις, αρκετά διφορούμενες φάσεις κι οι δυό (σε σχέση με τη δικιά σου) - γι αυτό και δίσταζα...

Όσον αφορά το χρώμα των ματιών, δεν το'ξερα. -Το μάντεψα! (διαβάζοντας την εμπειρία σου ήταν αυτό που μούρθε στο μυαλό αφού και στις δυο περιπτώσεις τις δικές μου ήταν μαύρο.) Επρόκειτο εξόν τις όποιας συνάφειας και περι κεκτημένης ταχύτητας.

Σου είπα, καμία σχέση με ότι ίσως περίμενες.

Αυτά...

___________________________
Το τρομάζω
είναι
μια παραλλαγή του ζώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 23:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Σου είπα, καμία σχέση με ότι ίσως περίμενες.



δεν περιμενα κατι συγκεκριμενο, αλλα ελπιζα (και ελπιζω) πως καποιος που εχει ζησει αναλογη εμπειρια ή ξερει κατι περι αυτης, θα με βοηθουσε να ξεδιαλυνω το τι μου συνεβει.


αν και με ενδιαφερει πολυ ο,τιδηποτε στο θαυμα του συμπαντος, και το μερος του που δεν γινεται αντιληπτο απο τις αισθησεις μου (το Αγνωστο), και αν και εχω αποκομισει καποιες γνωσεις απο τα βιωματα μου, δεν περιμενα να μου συμβει κατι τετοιο.


αν εβλεπα ενα ΑΤΙΑ ή ενα φαντασμα ή ο,τι αλλο, θα ειχα βρει εκατονταδες ανθρωπους με την ιδια εμπειρια.

ειλικρινα, εκτος του φορουμ, το εχω πει σε ελαχιστους ανθρωπους - και εδω το εκανα γιατι περιμενα να βρω καποιους που θαχαν καποια "πειρα" περι Πεντελης.


αυτον τον Ποδωτα ρε παιδια, πως θα τον βρω?


για τις δικες σου εμπειριες θα σου πω πρωτα απ ολα πως τιποτα δεν ειναι τυχαιο.

τα γεγονοτα πρεπει να τα εξεταζουμε στο συνολο των παραμετρων που τα περικλειουν.


τα περι δαιμονων δεν τα πιστευω αλλα πιστευω στα πνευματα - οχι στα φαντασματα αλλα στα πνευματα των ζωων, των φυτων, των βουνων, των ποταμων, τα ανοργανα "οντα", κτλ.

και αυτων η υπαρξη ειναι δεδομενη απο αρχαιοτατων χρονων για τους σαμανους.

πιστευω στον ανιμισμο, και θεωρω την Γαια ζωντανο οργανισμο.

κατι καλεσατε, αλλα δεν ξερατε τι.

δεν ηταν "δαιμονας" κατα την γνωμη μου.

οι σαμανοι καλουσαν τα πνευματα των ζωων σε καθημερινη βαση για το κυνηγι της φυλης.

πιθανον να καλεσατε αθελα σας το πνευμα του αρουραιου.

αν ισχυει κατι τετοιο, θα σου προτεινα να συμφιλιωθεις μαζι του.

μη ρωτησεις πως - αν το θελησεις να συμφιλιωθεις θα σου ξαναπαρουσιαστει.

βεβαια αυτο ειναι μονο μια υποθεση που κανω - δεν μπορω να ξερω.

αν το ονειρο ειχε σχεση με το συμβαν με τον αρουραιο, μαλλον κατι αλλο συμβαινει.

αυτα στα λεω γιατι ειχα μια εμπειρια με το πνευμα του φιδιου.

πιτσιρικας στα 12-13 σκοτωσα ενα φιδι στο χωριο του πατερα μου, ενω αυτο δεν με δαγκωσε (αν και μπορουσε) και εφευγε.

καταλαβα την μαλακια μου αφου ηταν νεκρο.

μετανιωσα αμεσως, και ενιωσα τυψεις.

καποια στιγμη μεγαλωνοντας θελησα να κανω ενα τατουαζ.

στην αναζητηση του θεματος του τατου, ηρθε στο μυαλο μου το φιδι, και αποφασισα να κανω ενα φιδι τελικα, κατι σαν εξιλεωση.

λιγους μηνες μετα βρεθηκα με ενα φιλο στο χωριο του πατερα μου που ειναι φιδοτοπος.

για παραδειγμα, το πρωτο πρωι μια γειτονισα σκοτωσε μια οχια στην αυλη της.

εμεις στο χωριο (10 κατοικοι) δεν ειχαμε να κανουμε τιποτα αλλο απο βολτες στο ποταμι (εκει ειχα σκοτωσει το φιδι).

με το που πατησαμε το ποδι μας στις οχθες του ποταμου, ειδαμε ενα φιδακι γυρω στους 20-25 ποντους με κοκκινο ζικ ζακ στη ραχη. ηταν ακομη μαργωμενο απο την πρωινη δροσια και κουνιοταν πολυ αργα.

δεν το πειραξαμε και αφου το χαζεψαμε για λιγο φυγαμε.

δεν ξαναειδαμε φιδι στις 4 μερες που κατσαμε εκει κι ας ημασταν ολη μερα στο ποταμι - ο μπαρμπας μου με ρωταγε καθε απογευμα: σκοτωσατε κανα φιδι ρε σεις?

εκτοτε, αν και η δουλεια μου μου επιβαλλει να μαζευω υλικα απο τις ερημιες το καλοκαιρι, συναντω ελαχιστα φιδια και αυτα ποτε αρκετα κοντα ωστε να τρομαξω καν.

θεωρω πως συγχωρεθηκα απο το πνευμα του φιδιου και ισχυει μια συνθηκη μεταξυ μας: εγω τα σεβομαι και τα προστατευω και αυτα δεν ασχολουνται μαζι μου.


στο ξαναλεω πως η θρησκευτικη μου αντιληψη απο παιδι ρεπει προς τον αγνο ανιμισμο, οποτε κατανοησα το τι συνεβει, πραγμα που δεν μπορω να πω για την εμπειρια στην Πεντελη.


νασαι καλα φιλε

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

προσφατα μου εκαναν δωρο το βιβλιο του Ιωαννη Γιαννακοπουλου, Μυστικη Αθηνα και Αττικη, και στη σελιδα 60 ο συγγραφεας περιγραφει πως προβληματιστηκε με οσα του συνεβησαν σε ενα απο τα πηγαδια της σπηλιας των Αμωμων (ή του Πανος, ή του Νταβελη)

εν περιληψει του συνεβησαν αντιληπτικες αλλαγες που τη στιγμη που του συνεβαιναν δεν τους εδινε την δεουσα προσοχη και αφυσικα γεγονοτα που τον οδηγησαν (αυτον και τους δυο φιλους του) μακρυα απο την σπηλια χωρις να το συνειδητοποιησουν αμεσα


η εμπειρια του μοιαζει πολυ με τη δικη μου και ως προς την αντιληπτικη επεμβαση και ως προς τα γεγονοτα και τον απωτερο σκοπο τους, αλλα και ο ιδιος κατεληξε σε προβληματισμους αναλογους με τον δικο μου


παραθετω συντομο αποσπασμα:

<<...αρχισα σιγα σιγα να πιστευω πως εκεινη η ανακουφιση που νοιωθαμε κατεβαινοντας ηταν επιπλαστη ή τουλαχιστον δεν ηταν αυθεντικα δικη μας.

η εντονη εντυπωση καποιας παρουσιας οταν κατεβαιναμε στο πηγαδι, που νομισαμε οτι αορατα ματια μας παρακολουθουσαν και μετα η αλλαγη στο τουνελ της ψυχολογικης ανακουφισης ηταν καπως γρηγορη.

...ακομα και εκεινο το συννεφακι της αμμωνιας απο που ηρθε? ηταν αληθινο?

εδω βεβαια μας τα χαλαγε ο φιλος μας ο Πετρος ο οποιος δεν υπηρχε καμια αμφιβολια οτι εβηχε και οτι μυρισε, ακομη και οτι τον εκαψε στο λαιμο του η αμμωνια. ή κατι τελος παντων που ειχε τα ιδια συμπτωματα με αυτην.

και γιατι σταματησε το συννεφακι λιγο πανω απ τα κεφαλια μας? αφου ολη η επανω ατμοσφαιρα ηταν γεματη απο αυτο, δεν θα επρεπε να γεμισει και το πηγαδι που ημασταν εμεις?

πως δηλαδη το ανοιγμα (του τουνελ) στο βαθος του πηγαδιου δεν το ειχαμε δει απο την αρχη? το φαρδος του πηγαδιου δεν ηταν τοσο μεγαλο δα.


...και η εντυπωση της κυματιστης εικονας οσων μπορουσαμε να δουμε γυρω μας?

ετσι εφτασα να σκεφτομαι πως ολα οσα ειχαμε δει και αισθανθει, μεχρι την ωρα που ειμαστε στο τουνελ απομακρυνομενοι, δεν ηταν σωστα ή ακομη αν θελετε δεν υπηρχαν καν.

ηταν σαν εκεινη η παρουσια να μας "οδηγησε" δημιουργωντας επιπλαστα γεγονοτα, προς μια ορισμενη διευθυνση, αυτη που ειχαμε παρει τωρα.

...και πια ειμαι εντελως πεπεισμενος οτι ισως η προσπαθεια αυτη η δικη μου, αλλα και ολων των αλλων που ερευνουν, να ηταν προ πολλου επιτυχημενη και να μην ειναι τοσο βραδεια αν δεν βρισκονταν καποιοι αλλοι, αγνωστο ποιοι, που εμποδιζουν την προσπαθεια αυτη με καθε τροπο.>>

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 23:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus


Φίλε JBG σε χαιρετώ.
Έχοντας άμεση προσωπική γνώση αρκετών εκ των επί μέρους σημείων και τοποθεσιών που αναφέρει στο εν λόγο "πόνημα" ο Γιαννόπουλος (τουλάχιστον όσων βρίσκονται εντός Αττικής) αρκετά πολύ πρίν καν την υποψία κυκλοφορίας του πρώτου βιβλίου του αλλά και του πρώτου σχετικού διαφημιστικού άρθρου του σε γνωστό περιοδικό, σου λέω υπεύθυνα τα εξής:
Δυστυχώς οι αυθαίρετες νοητικές κατασκευές φυτρώνουν απ'το πουθενά και συμπλέκονται με ψήγματα πραγματικότητας σ΄έναν αξεδιάλυτο αχταρμά. Οι διαστρευλώσεις στοιχείων, διαδρομών, και γεγονότων κάνουν παρέα με σημαντική μετατόπιση της όλης οπτικής γωνίας εξέτασης των πραγμάτων προς την έντεχνη υποβολή συγκεκριμένων πολιτικών εκφράσεων, ενώ οι αντιγραφές από άλλους, έχοντας υποστεί λίφτινγκ και αναδομηθεί, δίνουν και παίρνουν...

Εκ των πραγμάτων, οι εν λόγο επιτηδεύσεις, φοβάμαι ότι ισχύουν και στις αναφορές της σπηλιάς...

Ενδεικτικά αναφέρω πως στο κεφάλαιο της Καισαριανής, η εμπειρία με τον "μοναχό" που αναφέρει ως προσωπική του, στην πραγματικότητα έχει συμβεί στον φύλακα της Μονής ο οποίος και έπειτα από χρόνια του την εδιηγήθει (βρες τον και ρώτα τον)! Ο φοβερός ερευνητής της κούφιας γης και ώρας έκρινε πως έπρεπε να εμπλέξει άμεσα σ'αυτήν και τον εαυτό του.
Ίσως για να δανειστεί λίγη υπόσταση...

Αυτό όμως είναι το πλέον ανώδυνο από τα διάφορα ευτράπελα που εντοπίζει με αφθονία κάποιος που έχει ασχοληθεί στοιχειωδώς σχετικά στις -και καλά- αποκαλύψεις ορισμένων σελίδων του. Ισχυρίζεται δε, εμμέσως, ότι οι όποιες λάθος πληροφορίες ανιχνευθούν, είναι εσκεμμένως για... προστασία! Κρίμα, διότι τα "εσκεμμένα λάθη" επεκτείνονται και σε ολόκληρες εφευρέσεις (καλά ναι, αυτό για... παραπλάνηση!)

Ο ρόλος του είναι ύποπτος, -και όσα διαβάζεις απ'αυτόν μη τα λαμβάνεις ως δεδομένα επακριβή...

Επιπλέον είναι και κ α τ α κ ί τ ρ ι ν ο ς.
Όπου στοιχείο πραγματικό - και διόγκωση! Αλλά και αποφυγή αναφοράς δεδομένων ώστε να παρουσιάζει τα πράγματα κατά το δοκούν...

Τώρα βέβαια τα περί "αντιληπτικών διαταραχών" ποικίλου είδους που παρατηρούνται κατά καιρούς στον συγκεκριμένο αλλά κι ευρύτερο χώρο είναι γεγονός. Ωστόσο, εμπειρίες που ομοιάζουν έχουν αναφερθεί και παλαιότερα από άλλους - δεν είναι (C) Γιαννόπουλου.
Απλά, ορισμένοι εκμεταλλέυονται έντεχνα προσθέτοντας πλουμιστά περιτυλίγματα...

Θέλω να πώ, ασφαλώς και να διαβάσεις το βιβλίο (εγώ τα'χω όλα του) αλλά με φειδώ στην ανεπιφύλακτη αποδοχή των λεγομένων του...
Άκουγε βλέπε άγγιζε και μύριζε τα πάντα αλλά με προσοχή, επιδιώκοντας παράλληλα την επαφή με προσωπική αναζήτηση. -Είναι δύναμη κινητήρια...

Ευχομαι ν'ακούσεις το τραγούδι σου.

___________________________________
Τσιμπώντας το τυράκι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johnniebegood
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 03:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους johnniebegood
quote:

Τώρα βέβαια τα περί "αντιληπτικών διαταραχών" ποικίλου είδους που παρατηρούνται κατά καιρούς στον συγκεκριμένο αλλά κι ευρύτερο χώρο είναι γεγονός. Ωστόσο, εμπειρίες που ομοιάζουν έχουν αναφερθεί και παλαιότερα από άλλους - δεν είναι (C) Γιαννόπουλου.
Απλά, ορισμένοι εκμεταλλέυονται έντεχνα προσθέτοντας πλουμιστά περιτυλίγματα...

Θέλω να πώ, ασφαλώς και να διαβάσεις το βιβλίο (εγώ τα'χω όλα του) αλλά με φειδώ στην ανεπιφύλακτη αποδοχή των λεγομένων του...
Άκουγε βλέπε άγγιζε και μύριζε τα πάντα αλλά με προσοχή, επιδιώκοντας παράλληλα την επαφή με προσωπική αναζήτηση. -Είναι δύναμη κινητήρια...



φιλε Cernavus, σημερα το τελειωσα το βιβλιο και δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε, με εξαιρεση τις περιγραφες των στοων, μιας και μενω κοντα σε ενα απο τα υποτιθεμενα ανοιγματα, στην ομορφοκκλησια

δεν ξερω αν οντως τις περπατησε ο Γιαννοπουλος τις στοες, και αν υπαρχουν

αυτο ομως που δοκιμαζει την λογικη μου ειναι οι νυξεις που κανει για κουφια γη - δεν μπορω με κανενα τροπο να δεχτω αυτη τη θεωρια εφοσον υπαρχουν εν ενεργεια ηφαιστεια


το συμπερασμα του, οτι τα γεγονοτα μπορει να μην ειχαν συμβει καν, αλλα να ηταν καποιου ειδους "προβολες" ηταν που κινησε το ενδιαφερον μου, μιας και στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα κι εγω για ο,τι μου συνεβει μετα την εμφανιση του φωτος

γενικως τον βρηκα ευφανταστο και με ταση να τα ενοποιει ολα (μα ολα) σε υπερβολικο βαθμο


ΥΓ. οταν ανεφερες οτι παρουσιαζει πληροφοριες αλλων για δικες του, θυμηθηκα οτι την φωτογραφια του σκελετου με τα καρφια που υποστηριζει πως ο ιδιος τραβηξε, την εχω δει σε καποιο περιοδικο ή εφημεριδα - εκτος κι αν την παραχωρησε στο περιοδικο και τον κρινω αδικα


νασαι καλα, και να θυμασαι (εφοσον θα τυχει να συζηταμε και σε αλλα θεματα ισως στο φορουμ) οτι ακολουθω την προτροπη των προγονων μας για την ερευνα και δεν πιστευω σε εξ αποκαλυψεως αληθειες, απ οπου κι αν προερχονται - κατι που προφανως τηρεις κι εσυ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 15:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus

JBG.
Κάποιες φορές εδώ μέσα, ήμουν σκληρός με ορισμένους φωνάζοντας να μη διαβάζουν επιπόλαια τα γραφόμενα άλλων...

Βέβαια αυτό δεν αρκεί - καθώς ακόμη κι όταν κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, θα πρέπει κανείς (εφόσον κρίνει πως αξίζει) να στοχάζεται και λιγάκι παράλληλα πάνω στην υφή και στάση του λόγου του άλλου. Στο άρωμα αν θες που αποπνέουν τα ενδιάμεσα νοήματα στο σύνολο τους. -Και αν πράγματι τα εννοεί!

Διότι φαίνεται, τελικά, πως υποπέφτω και γω στο ίδιο ακριβώς ολίσθημα...

_________________________________________________________
ΟΥ ΜΑΘΕΙΝ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΑΣ -λοιπόν- ΑΛΛΑ ΠΑΘΕΙΝ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 01:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

JBG.
Κάποιες φορές εδώ μέσα, ήμουν σκληρός με ορισμένους φωνάζοντας να μη διαβάζουν επιπόλαια τα γραφόμενα άλλων...

Βέβαια αυτό δεν αρκεί - καθώς ακόμη κι όταν κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, θα πρέπει κανείς (εφόσον κρίνει πως αξίζει) να στοχάζεται και λιγάκι παράλληλα πάνω στην υφή και στάση του λόγου του άλλου. Στο άρωμα αν θες που αποπνέουν τα ενδιάμεσα νοήματα στο σύνολο τους. -Και αν πράγματι τα εννοεί!

Διότι φαίνεται, τελικά, πως υποπέφτω και γω στο ίδιο ακριβώς ολίσθημα...
_________________________________________________________
ΟΥ ΜΑΘΕΙΝ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΑΣ -λοιπόν- ΑΛΛΑ ΠΑΘΕΙΝ !



η καλοπροαιρετη κριτικη ποτε δεν εβλαψε πιστευω κανεναν, αλλα μαλλον οφελει

και η αυτοκριτικη δειχνει ευρυτητα πνευματος φιλε μου


χαιρομαι ειλικρινα που συζηταμε - το γιατι, το αντιλαμβανεσαι


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 05:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Αγαπητέ jonniebegood πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου.

Στείλε την ιστορία σου στο topic Πεντελικόν, ο φίλος Νταβέλης στο προηγούμενο θέμα του έχει αναφέρει αρκετές περίεργες εμπειρίες και έχει βρει παράξενες πατημασιές ζώων.

Η συμπεριφορά του σκύλου σου δείχνει πως τρόμαξε παρόλο που ήταν μέσα στο αυτοκίνητο και λογικά προστατευμένος μαζί σας.




εκανα κατι καλυτερο - τον συναντησα απο κοντα τον φιλο μας και ειναι πολυ καλο παιδι, με ευρυ πνευμα και ειλικρινες ενδιαφερον για την Πεντελη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 23:14:39  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σας φίλοι μου...

Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία του συγγραφέα... όπως και ενδιαφέρουσα η θεωρία της Πύλης... που όμως μας αφήνει στην προκειμένη περίπτωση πολλά κενά που αφορούν στο μοχθηρό βλέμμα του "λεμούριου"...

Είχα την χαρά σε ένα ταξίδι μου στη Μαδαγασκάρη όχι μόνο να δω από κοντά αλλά και να πιάσω στα χέρια μου και να ταϊσω ένα από αυτά τα ζωάκια τα οποία είναι εντελώς άκακα, για την ακρίβεια το μόνο που μπορεί να νοιώσει κανείς όταν τον κοιτάζουν με τα τεράστιά τους μάτια είναι ότι είναι πολύ αγαθά και αστεία πλάσματα. Προσπαθώ να εξηγήσω το μοχθηρό βλέμμα του εν λόγω ζώο με τη θεωρία της Πύλης (την οποία και βρίσκω πολύ πιθανή να ισχύει) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ... Κάποιος βέβαια "πέταξε" τη σωστή λέξη κλειδί κατ' εμέ... μιλώντας για αστρικό πεδίο...ότι και να είναι πάντως το γεγονός είναι ότι το "υποννοούμενο" το έπιασε γρήγορα ο johnybegood και είναι το τεράστιο ΦΕΥΓΑ που του σφηνώθηκε στο μυαλό.

quote:
πιστευω στον ανιμισμο, και θεωρω την Γαια ζωντανο οργανισμο.
Πολύ σωστή τοποθέτηση!
Τώρα όσον αφορά στον Π.Γιαννόπουλο επειδή τυγχάνει να έχω κουμπάρω σπηλαιολόγο αν και κάποιος άλλος φίλος έχει θα ξέρει ότι όλοι οι σπηλαιολόγοι γελάνε στην κυριολεξία με τα περισσότερα από αυτά που γράφει γιατί απλά είναι παραμύθια... Ελάχιστα είναι ίσως αυτά που δεν έχουν επαληθευτεί από αυτούς... Το καλό με την σπηλαιολογία είναι ότι υπάρχουν χάρτες και για το μικρότερο λαγούμι που υπάρχει. Συγκεκριμένα βρήκαμε προχθές που ήμουνα στην Αρκαδία με τη βοήθεια του χάρτη και το GPS μια πολύ μικρή σπηλιά που ήταν αδύνατο να την δεις εκεί που ήταν κρυμμένη αν δεν είχες ακριβή στοιχεία.

Υ.Γ. Εχεις δίκιο για τον Νταβέλη...είναι άνθρωπος με ήθος και πολλοί δεν μπορούν να το αντέξουν αυτό...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Καλησπέρα σας φίλοι μου...

Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία του συγγραφέα... όπως και ενδιαφέρουσα η θεωρία της Πύλης... που όμως μας αφήνει στην προκειμένη περίπτωση πολλά κενά που αφορούν στο μοχθηρό βλέμμα του "λεμούριου"...

Είχα την χαρά σε ένα ταξίδι μου στη Μαδαγασκάρη όχι μόνο να δω από κοντά αλλά και να πιάσω στα χέρια μου και να ταϊσω ένα από αυτά τα ζωάκια τα οποία είναι εντελώς άκακα, για την ακρίβεια το μόνο που μπορεί να νοιώσει κανείς όταν τον κοιτάζουν με τα τεράστιά τους μάτια είναι ότι είναι πολύ αγαθά και αστεία πλάσματα. Προσπαθώ να εξηγήσω το μοχθηρό βλέμμα του εν λόγω ζώο με τη θεωρία της Πύλης (την οποία και βρίσκω πολύ πιθανή να ισχύει) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ... Κάποιος βέβαια "πέταξε" τη σωστή λέξη κλειδί κατ' εμέ... μιλώντας για αστρικό πεδίο...ότι και να είναι πάντως το γεγονός είναι ότι το "υποννοούμενο" το έπιασε γρήγορα ο johnybegood και είναι το τεράστιο ΦΕΥΓΑ που του σφηνώθηκε στο μυαλό.

quote:
πιστευω στον ανιμισμο, και θεωρω την Γαια ζωντανο οργανισμο.
Πολύ σωστή τοποθέτηση!



αυτο το βλεμα ειναι που με κανει να αμφιβαλλω για το οτι μπορει να συναντησα συμπτωματικα καποιο λεμουριο


εχοντας επαφη με τα ζωα (αγρια και ημερα) απο μικρος ξερω πως το βλεμα που διασταυρωθηκε με το δικο μου δεν ανηκε σε ενα συνηθισμενο ζωο

οσο για το ΦΕΥΓΑ αυτο το θεωρω μια απο τις επεμβασεις που δεχτηκα στην σκεψη μου


χαιρομαι που συμφωνουμε περι Γαιας και ανιμισμου φιλε μου

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 10:50:26  Εμφάνιση Προφίλ
Είμαι φίλη!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 15:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos
Aπό ότι φαινεται φίλε jbg και κάποιος άλλος είδε ένα περίεργο όν στη Πεντέλη,ρίξτε μια ματιά παρακάτω.

Tο κείμενο μπορεί το βρεί κανείς στο site του ερευνητή Bέμπου (http://www.vembos.gr) και είναι ένα κομάτι από το γνωστό βιβλίο του Mπαλάνου. Tο γράφω σε ελεύθερη μετάφραση.

In mid-April 1977 Mr L.X, his wife and Miss V.M. went for an excursion to Pendeli mountain. In a certain place on the rocky slopes they saw a strange car. The car was not strange but the place where it was stationed was; an inaccessible spot on the rough rocks which it could not have reached without suffering serious damage. But the car was intact. It stayed there for many days; the three people went there repeatedly to see if the car?s owner would finally come and tow it.

Στα μέσα Aπριλίου 1977 ο κύριος Λ.X η γυναίκα του και η κυρία B.M πήγαν μια
εκδρομή στη Πεντέλη.Σε ένα συγκεκριμένο σημείο πάνω σε βραχώδη πλαγιά είδαν ένα περίεργο αμάξι.Tο ίδιο το αμάξι δεν ήταν περίεργο αλλά το μέρος στο οποίο ήταν σταθμευμένο ήταν.Ένα μη προσβάσημο σημείο στα άγρια βράχια στο οποίο δε θα μπορούσε να είχε φτάσει χωρίς να του προκληθούν μεγάλες ζημιές.
Aλλά το αμάξι ήταν ανέπαφο.Hταν στο ίδιο σημείο για πολλές μέρες,τα τρία άτομα πήγαιναν εκεί συνεχώς για να δουν αν ο ιδιοκτήτης του θα έρθει τελικά να το πάρει.


In one of these visits they climbed at the spot where the car was in order to examine it. There was nothing unusual except the car?s presence and some peculiar tracks on the snow. The tracks were oval, about half a meter long and they were even in virtually vertical rock surfaces, where no animal or man could walk.

Σε μιά από αυτές τις επισκέψεις σκαρφάλωσαν ως το σημείο που ήταν το αμάξι με σκοπό να το εξετάσουν.Δεν υπήρχε τίποτα ασυνήθιστο εκτός από τη παρουσία του αμαξιού και κάτι περίεργα ίχνη στο χιόνι.Tα ίχνη είχανν σχήμα οβάλ, περίπου μισό μέτρο μήκος και υπήρχαν ακόμη και σε κάθετες βραχώδεις επιφάνειες, οπού κανένα ζώο ή άνθρωπος θα μπορούσε να περπατήσει.

They did not pay much attention. The girl was a little away from the couple and had reached a spot behind some bushes, where the rocks were forming a small cavity. Then she started screaming wildly. The others ran to her. When she had calmed down she explained that she had seen a ?white critter, a horrendous white creature? with oval shape, about 60 cm tall with no other features except ?two huge luminous eyes?. The others did not see anything but Mr L.X, noticing that the bushes were moving like some animal was behind them, decided that they had better to retreat. So they went back to Athens.

Δε δώσανε μεγάλη σημασία. Tο κορίτσι ήταν λίγο μακρία από το ζευγάρι και είχε φτάσει ένα σημείο πίσω από κάτι θάμνους,όπου οι βράχοι δημιουργούσαν ένα μικρό σπηλαίωμα.Kατόπιν άρχισε να στριγγλίζει ζωηρά.Oι άλλοι έτρεξαν προς αυτήν.Όταν είχε ηρεμήσει εξήγησε ότι είχε δεί ένα " λευκό πλάσμα, ένα φρικτό λευκό πλάσμα" με οβάλ σχήμα, περίπου στα 60 εκατοστά ψηλό και τίποτα άλλα χαρακτηριστικά εκτός " δύο τεράστια φωτεινά μάτια".Oι άλλοι δεν είδαν τίποτα αλλά ο κύριος Λ.X, προσέχοντας ότι οι θάμνοι κουνιόντουσαν σαν να υπήρχε ένα ζώο από πίσω τους, αποφάσισε ότι θα ήταν καλύτερα να οπισθοχωρίσουν.Έτσι γυρίσανε πίσω στην Aθήνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 02:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

φιλε dolixopodos, ευχαριστω για τις πληροφοριες


για αυτοκινητα σε περιεργες θεσεις στην Πεντελη, που δεν θα μπορουσαν να βρισκονται εκει φυσιολογικα εχω ακουσει και απο αλλους


το βιβλιο του Μπαλανου το εχω διαβασει πριν πολλα χρονια, και δεν θυμαμαι ειναι η αληθεια το περιστατικο που αναφερεις

εστειλα το κειμενο μου και στον Θ. Βεμπο - περιμενω την γνωμη του


νασαι καλα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 01:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


σημερα πηγα, μετα απο χρονια, στην Πεντελη με ενα φιλο ερευνητη για να του δειξω το σημειο που εγινε το περιστατικο


ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ, γιατι το τοπιο εχει αλλαξει μετα την πυρκαγια

μαυρισε η ψυχη μου - το βουνο ειναι αγνωριστο

ευτυχως η χαμηλη βλαστηση σκεπαζει καπως τις πληγες του βουνου

αναγνωρισα μονο την ευθεια ανηφορα που συναντησα τα αυτοκινητα κι αυτο μονο και μονο γιατι δεν καηκαν οι στροφες και οι ευθειες του δρομου


επι τη ευκαιρια με πηγε, για πρωτη μου φορα, στην σπηλια

η καταστροφη της ειναι εμφανης κι ας μην την ειχα δει πριν τα εργα


με αποζημιωσε ο καταπληκτικος εξωτερικος χωρος της σπηλιας

ωστοσο παρατηρησα πως συγκεκριμενα φυτα, που τα γνωριζω πολυ καλα λογω της ενασχολησης μου με κηπους και φυτα, γερνουν τις ανθισμενες κορυφες τους μακρυα απο την σπηλια

οσα φυτρωνουν μακρυτερα ομως μεγαλωνουν φυσιολογικα

ο φιλος πηρε φωτογραφιες και οταν μου τις στειλει θα τις παραθεσω στα θεματα περι Πεντελης στο φορουμ

επισης ειδα απο κοντα οτι το πετρωμα της σπηλιας ειναι σε μεγαλο μερος χαλαζιας, και σε συναρτηση με την αυξημενη υγρασια (πολλα νερα) δικαιολογουνται τα περιεργα φαινομενα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 02:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

μια ερωτηση προς τους διαχειριστες του φορουμ, ή οποιον αλλο γνωριζει: πως βαζουμε φωτογραφιες στο μηνυμα μας σε ενα θεμα?


εχω τρεις φωτογραφιες με τα γερμενα φυτα απο την Πεντελη και θα ηθελα να τις παραθεσω στα σχετικα τοπικ

ευχαριστω


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 02:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


επειδη δεν εχω αλλο τροπο να σας δειξω τις φωτογραφιες με τα φυτα που γερνουν τις κορυφες τους μακρυα απο την σπηλια, βαζω λινκ


αν καποιος ξερει πως να τις βαλει στο φορουμ, ας το κανει


παντως δεν βγηκαν οσο καθαρες περιμενα

τα φυτα ειναι πολυ περισσοτερα απο οσα δειχνουν οι φωτογραφιες

http://clubs.pathfinder.gr/epektasis_syllogisparimion/169192?album=87994&zoom=1


http://clubs.pathfinder.gr/epektasis_syllogisparimion/169192?album=87994&zoom=5

http://clubs.pathfinder.gr/epektasis_syllogisparimion/169192?album=87994&zoom=4

http://clubs.pathfinder.gr/epektasis_syllogisparimion/169192?album=87994&zoom=2


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 23:24:05  Εμφάνιση Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει και είναι όντως πολύ περίεργο.
Τα φυτά συνήθως γέρνουν από τα ρεύματα του αέρα που υπάρχουν αλλά εδώ δεν στέκει κάτι τέτοιο μια και η σπηλιά καθώς και ο ευρύτερος όγκος που βρίσκεται πίσω απ'αυτά τα φυτά τους προσφέρει φυσική προστασία.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 00:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 00:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR

Φιλε jbg θα ανεβασω αυριο και τις αλλες 2 φωτο σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR

οι αλλες 2 φωτογραφιες σου jbg
Θα ηθελα να παρατηρησω κατι που μπορει να το ειδαν και αλλοι.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΩΝΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ Η Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΟ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 00:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Θα ηθελα να παρατηρησω κατι που μπορει να το ειδαν και αλλοι.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΩΝΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ Η Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΟ!



φιλε φωτογραφε σε ευχαριστω πολυ για τις φωτογραφιες


αν δεν σου κανει κοπο, καποια στιγμη που μπορεις, βαλτες και στα θεματα του νταβελη, του σοναπ και του αιαντα (και σε οποιο αλλο βρισκεις εσυ πως θα τις θελουν), ως πληροφοριακο υλικο

πρωτη φορα πηγα στη σπηλια οποτε δεν εχω αλλες εικονες της στη μνημη μου

τα εν λογω φυτα, δεν ανθιζουν καθε χρονο αλλα μετα απο πολλα χρονια, κατα τα οποια απλως φυτρωνει καθε ανοιξη (απο γεναρη) για λιγους μηνες το τμημα τους με το φυλλωμα μονο (αυτο που διακρινεται στη βαση τους)


αρχιζουν απο την εξοδο της σπηλιας και απο εκει περιπου (λιγα μετρα εξω) αρχισε να βγαζει φωτογραφιες ο φιλος


επειδη ασχολουμαι με φυτα, αγρια και καλωπιστικα, σε διαβεβαιω πως δεν υπαρχει γνωστος λογος για να γερνουν ετσι προς την ιδια κατευθυνση, ολα οσα βρισκονται στην εισοδο της σπηλιας


οσα βρισκονται μακρυτερα απο περιπου 30-40 μετρα, μεγαλωνουν κανονικα


μια επισκεψη θα πεισει οποιον αμφιβαλει


ξανα σε ευχαριστω και νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 13:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-
Τα φυτα δεν γερνουν με τα ρευματα του αερα...γερνουν προς την πλευρα του Ηλιου!Και επειδη ο ηλιος ειναι προσωπο με τη σπηλια κατα τη διαρκεια της μερας,λογικο ειναι να γερνουν μακρυα της!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 11:53:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τα φυτα δεν γερνουν με τα ρευματα του αερα...γερνουν προς την πλευρα του Ηλιου!Και επειδη ο ηλιος ειναι προσωπο με τη σπηλια κατα τη διαρκεια της μερας,λογικο ειναι να γερνουν μακρυα της!

Τα φυτά γέρνουν προς τον ήλιο όταν δεν τον βλέπουν...
πχ όταν αυτά βρίσκονται σε σκιά όπως κάτω από ένα δέντρο ή κάτω από ένα υπόστεγο...

Σε αντίθετη περίπτωση δεν γέρνουν...
Θέλω να πω δηλαδή ότι δεν υπάρχει λόγος ο ήλιος να'ναι κατακόρυφα και από πάνω τους...όπως φαίνεται στη φωτογραφία, να'ναι σχεδόν ντάλα μεσημέρι και αυτά να γέρνουν... Απλή λογική...
Εσύ που ασχολείσαι όπως λες με κηπουρική θα έπρεπε να το ξέρεις καλά αυτό γιατί εγώ που ασχολούμαι το ξέρω...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 12:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-
Avallon το εχεις καταντησει αηδια...αμφισβητεις τα παντα και με κοντραρεις ενω εγω εχω σταματησει.Τι θα γινει?Ο Adminakos δεν μπορει να στο κλεισει το στοματακι οπως κανει και σε μενα?

Ναι ασχολουμαι με την κηπουρικη,αυτο δεν εχει να κανει με αυτα που λες.Και δεν ειναι απαραιτητο τα φυτα να βρισκονται σε ισκιο για να γυρουν.Βαλε φακες σε ενα πιατακι με λιγο βαμβακι και οταν μεγαλωσουν βαλτες στην ακρη του παραθυρου να τις βλεπει ο ηλιος.Θα δεις οτι παρ'ολα αυτα θα ακολουθουν την τροχια του!

Τωρα αν θες να συνεχισουμε την αντιπαραθεση,πολυ ευχαριστως,θα περασει και ευχαριστα η ωρα μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy