ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ολυμπος ειναι βουνο η πλανητης?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 20:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το άρθρο του Κων. Χ. Κωνσταντινίδη "Τα Ταξίδια του Δία στην <<Αιθιοπία>>(;)" στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού Δαυλός αντιγράφω την μετάφραση του αποσπάσματος της Ιλιάδος:

Ιλιάδα:
"Γιατί ο Ζεύς χθές μαζί με όλους τους Θεούς, πήγε στον Ωκεανό προσκαλεσμένος σε συμπόσιο από τους Αιθίοπες. Όμως σε δώδεκα ημέρες θα γυρίσει πάλι στον Όλυμπο και τότε θα τρέξω στα χαλκοστρωμένα ανάκτορα του να πέσω στα πόδια του και θαρρώ πως θα τον πείσω".

Γίνεται συχνά αναφορά στην Ιλιάδα, για το πώς από τον Όλυμπο οι θεοί ταξίδευαν προς τον Ουρανό, και όπως έχω δείξει, και ο Όλυμπος και ο Ουρανός κωδικοποιούν την επιτάχυνση της βαρύτητας. Τι γίνεται λοιπόν εδώ με την Αιθιοπία και τον Ωκεανό; Πρόκειται απλώς για αυτό που υποδηλώνουν ή κρύβεται κάτι άλλο;

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η επιτάχυνση της βαρύτητας σε μέσους ογκομετρικούς δακτύλους (μδ) ανά sec^2 είναι:
g = 890,417 μδ/sec^2 = ΟΛΥΜΠΟΣ μδ/sec^2

Μετατρέπω σε μέσα ογκομετρικά Στάδια (μΣ) ανά λεπτό στο τετράγωνο:
g = 890,417 μδ/sec^2 = 60 x 60 x 890,417/28/600 μΣ/min^2 = 190,8 μΣ/min^2

όμως:
ΑΙΘΙΟΠΙΑ = 1 + 10 + 9 + 10 + 70 + 80 + 10 + 1 = 191
΄
Έστω λοιπόν ότι g = ΑΙΘΙΟΠΙΑ στάδια ανά λεπτό στο τετράγωνο.

Ας το μετατρέψουμε τώρα σε πλέθρα (πλ) ανά λεπτό στο τετράγωνο:
g = ΑΙΘΙΟΠΙΑ Σ/min^2 = 191 x 6 πλ/min^2 = 1146 πλ/min^2

όμως:
ΩΚΕΑΝΟΣ = 800 + 20 + 5 + 1 + 50 + 70 + 200 = 1146

Αλλά ο Όμηρος μας λέγει ότι μείνανε στην Αιθιοπία 12 ημέρες. Ας υπολογίσουμε λοιπόν της επιτάχυνση της βαρύτητας σε μέσες Γήινες περιφέρειες ανά 12 ημέρες στο τετράγωνο:

g = 890,255 μδ/sec^2 = 190,804 μΣ/min^2 = 19,0804 1'μοίρας/min^2 =
19,0804 x 24 x 24/360 μέσες περιφέρειες/ημέρα^2 = 30,5232 μέσες περιφέρειες/ημέρα^2 = 30,5286 x 12 x 12 μέσες περιφέρειες/(12 ημέρες)^2 =
= 4396,1 μέσες περιφέρειες/(12 ημέρες)^2

η τιμή αυτή ίσως σχετίζεται με το πλάτος της μεγάλης πυραμίδος:
w = 440 βασιλικοί πήχεις

Είναι όμως έτσι; Ας δούμε. Υπολογίζουμε το ακριβές μήκος των 4396,1 μέσων περιφερειών:

4396,1 x π x 2 x 6371,01 km = 175977648 km

Ας υπολογίσουμε τώρα την περιφέρεια της μεγάλης πυραμίδος σε βασιλικούς πήχεις (c) ακριβώς:

w = 439,998 c x 4 = 1759,992 c

Τις σχεδίασαν άνθρωποι; Όχι, μα τον ΔΙΑ!


Edited by - Ogygos on 19/04/2004 20:44:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 20:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

= 4396,1 μέσες περιφέρειες/(12 ημέρες)^2


η τιμή αυτή ίσως σχετίζεται με το πλάτος της μεγάλης πυραμίδος:
w = 440 βασιλικοί πήχεις


Πράγματι. Είναι "ακριβώς" 9,9914 φορές το πλάτος της μεγάλης πυραμίδας (αφήνω προς στιγμήν ασχολίαστο ότι τα μεγέθη εκφράζονται αυθαίρετα σε άγνωστες μονάδες και το ένα είναι επιτάχυνση ενώ το άλλο μήκος).


quote:

Μια άλλη εξήγηση είναι ότι αν γυρίσει σε 12 ημέρες ίσως κωδικοποιείται το ήμισυ δηλαδή 6 ημέρες(6 να πάει 6 να γυρίσει). Στην περίπτωση αυτή αν υπολογίσουμε το συνολικό μήκος που θα διένυε ένα σώμα θα βρούμε ότι είναι 43994412 km.


Θα σταθώ λιγάκι σε αυτό. Ο Άρης απέχει περίπου 55.000.000km (όταν βρίσκεται πιο κοντά στη Γη, μια φορά στα 5000 χρόνια δηλαδή). Συνήθως κινείται γύρω στα 170.000.000 κατά μέσο όρο. Η Σελήνη απέχει περίπου 400.000km. Η Αφροδίτη καμιά ενενηνταριά εκατομμύρια (άσε που είναι σκέτος φούρνος). Το ερώτημα είναι πού ακριβώς πάει κάποιος με 26.000.000 χιλιόμετρα (το μισό του 43 που δίνεις); Γιατί όπως το βλέπω εγώ, πάει στο απόλυτο κενό.

Εχέμβροτε, μην εξάπτεσαι. Αυτό που είπα είναι ότι οι θρησκείες κατά κανόνα αντανακλούν την εποχή τους, αλλά συνήθως έχουν μια διαφορά φάσης. Και οι άνθρωποι σε γενικές γραμμές δεν εγκαταλείπουν τόσο εύκολα μια θρησκεία ακόμα και αν οι διδαχές της έχουν καταρριφθεί προ πολλού. Έτσι μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό οι ιστορικοί Έλληνες να εξακολουθούσαν να πιστεύουν σε μια θρησκεία που σχηματίστηκε σε προϊστορικούς χρόνους, με διδαχές που θα "έτρωγε" ένας προϊστορικός χωρικός αλλά όχι ένας ιστορικός φιλόσοφος.

Όλα αυτά τα κωδικοποιημένα και τα ιερατεία πάντως δεν τα δέχομαι, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη (το ότι δεν υπάρχει απόδειξη και εναντίον τους δε συνιστά απόδειξη).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 21:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
//Φυσικα ολες οι διαθεσιμες τιμες για ολα αυτα τα μεγεθη (M,r,G,g κτλ) ειναι τιμες ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ και κανεις δεν μπορει να ισχυριστει οτι μιλα για απολυτες τιμες.Για αυτο το λογο υπαρχουν οπι διαφορες επιτροπες που θετουν στανταρντ για αυτες.//
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Νομίζω ότι με αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου κάλυψα το γεγονός ότι η επιτάχυνση της βαρύτητας δεν μπορεί να είναι ίδια σε 2 διαφορετικά σημεία στην γη. Και γι αυτό το λόγο κάνουμε την βαριά υπόθεση στα διάφορα μοντέλα ότι η γη είναι τέλεια σφαίρα

Φυσικά και δεν αμφισβητώ ότι οι τιμές της νασα και του νιστ είναι «έγκυρες», («έγκυρες» και όχι «απόλυτα σωστές» μιας και υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2).

Ριξε έναν οφθαλμο….εδω
http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Value?gn|search_for=adopted_in!

Οπότε ο υπολογισμός σου είναι λάθος….και πρόσεξε γιατί…

-------------------------------------------------------------------------------------------
ότι η επιτάχυνση της βαρύτητας εκτός από το υψόμετρο(ύψος από την επιφάνεια του εδάφους) εξαρτάται και από το γεωγραφικό πλάτος λόγω της διαφορετικής ακτίνας της Γης σε κάθε γεωγραφικό πλάτος(μεγάλο στον Ισημερινό, μικρό στους πόλους). Επίσης επηρεάζεται και από την περιστροφή της Γης κατά διαφορετικό βαθμό ανάλογα με το γεωγραφικό πλάτος. Επειδή όμως μπορεί να πάρει κανείς οποιαδήποτε ακτίνα θέλει ή και να πάει σε οποιοδήποτε γεωγραφικό πλάτος θέλει εμείς για να δουλεύουμε σωστά, πρέπει να παίρνουμε πρωταρχικά, την μέση ογκομετρική ακτίνα, οπότε εξισώνουμε την Γη με μια σφαίρα.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Να ‘σαι σίγουρος ότι επηρεάζεται και από χίλιους δυο άλλους παράγοντες και ουσιαστικά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεθεί η απόλυτη τιμή τέτοιων μεγεθών, και εκεί έρχονται να μας λύσουν τα χέρια τα διάφορα «θεωρητικά μοντέλα»….

Έτσι λοιπόν έρχεται «κάποιος» επιστήμονας και φτιάχνει ένα μοντέλο (ένα πλαίσιο αναφοράς) για την διεξαγωγή των υπολογισμών του. //Ακόμη και οι ασκήσεις φυσικής που λύναμε στο σχολείο περιείχαν την έννοια του «μοντέλου» (έστω και στην απλούστερη του μορφή).//Ανάλογα με το ζητούμενο και την εφαρμογή κάποιος χρειάζεται και την κατάλληλη ακρίβεια. Οι εφαρμογές που χρειάζονται ακρίβεια είναι κατά κύριο λόγο οι αεροδιαστημικές. Να γιατί οι τιμές (προερχόμενες από τα μοντέλα της) της Νασα είναι αρκετα «έγκυρες».
Επίσης και για πάμπολλα άλλα μεγέθη που πολλοί νομίζουν ότι είναι απόλυτα χρησιμοποιούνται μοντέλα. Και για να μην γίνεται χάβρα και Βαβέλ η επιστημονική κοινότητα έχει δημιουργήσει μια σειρά από οργανισμούς με στανταρντς προς χάριν ομοτυπίας. (βλέπε Νιστ κτλ κτλ). Αυτοί οι κοινοί συμβιβασμοί μέσω οργανισμών και στανταρντς συναντώνται σε κάθε τομέα των θετικών επιστήμων.
Φυσικά το καλύτερο μοντέλο είναι αυτό που λαμβάνει υπ’όψιν τις περισσότερες παραμέτρους και συνθήκες, και αυτό που κάνει τις λιγότερες υποθέσεις. Ένα τέτοιο μοντέλο λοιπόν είναι αποδεκτό από όλους και σημείο αναφοράς για άλλες έρευνες.


ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ότι η επιτάχυνση της βαρύτητας ανήκει στην κατηγόρια των «ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΩΝ» ΣΤΑΘΕΡΩΝ…..γιατί ακριβώς κανείς δεν μπορεί ούτε θα μπορέσει να προσδιορίσει με ακρίβεια μιας και είναι ένα μέγεθος που η τιμή του εξαρτάται από πάμπολλες παραμέτρους γνωστές αλλά και άγνωστες.

Έτσι λοιπόν σύμφωνα με ΝΙSΤ το οποίο επικαλείσαι, και καλά κάνεις γιατί είναι το ινστιτούτο που καθορίζει αυτές τις σταθερές κατά κύριο λόγο, το είναι g = 9.806 65 m/s^2 και είναι υιοθετημένη τιμή, η οποία αντιπροσωπεύει την γενική υπόθεση ότι το g είναι το ίδιο παντού στην γη,……..υπόθεση που είναι απαραίτητη για διεξαγωγή υπολογισμούς.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι το επιχείρημα σου να υπολογίσεις μια τιμή που δεν υπολογίζεται απόλυτα αλλά υιοθετείται……., με τον παρακάτω τύπο του γυμνάσιου των 3 μεταβλητών….

-------------------------------------------------------------------------------
g = 5.9736x10^24 kg x 6.6742 x 10-11 m3/(6371010 m)^2/sec^2/kg = 9,82242635813 m/sec^2
-------------------------------------------------------------------------------

είναι κάπως…. εξωφρενικό….


Τι είναι ο φυσικός φωτονικός δάκτυλος ? Τι μετρά αυτή η μονάδα ? Που χρησιμοποιείται ? ποιος την ανακάλυψε ? Ποια η σχέση της με τα μέτρα τα οποία αντικαθιστά στον ακόλουθο τύπο ???

-----------------------------------------------------------------------------------
g = 9,82242635813 m/sec^2 = 890,625 δ/sec^2
-----------------------------------------------------------------------------------


Και το κυριότερο…..δεν σχολίασες την παρατήρηση μου στο προηγούμενο μήνυμα μου περί αφαίρεσης του ίδιου μεγέθους από τον εαυτό του…..


Ούτε βέβαια και το γεγονός ότι το κέντρο βάρους ενός βουνού δεν βρίσκεται στο μέσο του ύψους του…


Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αρχαίοι είχαν διαφορετική μονάδα μέτρησης μόνο για τα μήκη και όχι και για το χρόνο?….γιατί μόνο μίνιουτ και σεκόντ βλέπω και από ότι ξέρω στο 60αδικο μετρούσαν μόνο οι βαβυλώνιοι κτλ και τα 60 λεπτα,60 δευτ. κτλ τα υιοθετήσαμε από αυτούς σήμερα….


Ελεος επιτελους!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 21:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>αφήνω προς στιγμήν ασχολίαστο ότι τα μεγέθη εκφράζονται αυθαίρετα σε άγνωστες μονάδες και το ένα είναι επιτάχυνση ενώ το άλλο μήκος).<<
Ο ορισμός του μέσου ογκομετρικού ποδός (μf) είναι ο εξής:
μf = 1/100 του ενός δευτερολέπτου της μοίρας της μέσης ογκομετρικής Γήινης περιφέρειας:
μf = 0,308875281 m
Πλάτος Παρθενώνα: 30,88 m

>>Θα σταθώ λιγάκι σε αυτό. Ο Άρης απέχει περίπου 55.000.000km (όταν βρίσκεται πιο κοντά στη Γη, μια φορά στα 5000 χρόνια δηλαδή). Συνήθως κινείται γύρω στα 170.000.000 κατά μέσο όρο. Η Σελήνη απέχει περίπου 400.000km. Η Αφροδίτη καμιά ενενηνταριά εκατομμύρια (άσε που είναι σκέτος φούρνος). Το ερώτημα είναι πού ακριβώς πάει κάποιος με 26.000.000 χιλιόμετρα (το μισό του 43 που δίνεις); Γιατί όπως το βλέπω εγώ, πάει στο απόλυτο κενό.<<

Έκανα κι εγώ μια τέτοια διερεύνηση αλλά δεν πρόσεξα την τιμή της περιφέρειας της Μεγάλης πυραμίδας. Έτσι δεν χρειάζεται να μοιράσουμε τις μέρες. Βλέπε την διόρθωση στο προηγούμενό μου μήνυμα, ο Όμηρος ήξερε τι έλεγε. Επίσης σημείωσε την εγγύτητα Αιγύπτου - Αιθιοπίας. Άρα ο Δίας επισκέφτηκε την Αίγυπτο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 21:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αρχαίοι είχαν διαφορετική μονάδα μέτρησης μόνο για τα μήκη και όχι και για το χρόνο?….γιατί μόνο μίνιουτ και σεκόντ βλέπω και από ότι ξέρω στο 60αδικο μετρούσαν μόνο οι βαβυλώνιοι κτλ και τα 60 λεπτα,60 δευτ. κτλ τα υιοθετήσαμε από αυτούς σήμερα….


Βασικά οι αρχαίοι δε χρησιμοποιούσαν καν τα γράμματα για αριθμούς (τα γνωστά Α=1, Β=2 κλπ). Πρόκειται για αλεξανδρινή επινόηση και ειλικρινά κάτι με τα πνεύματα, κάτι με τον αττικισμό τους, κάτι με τις παρετυμολογίες τους, κάτι με τους αριθμούς τους αυτοί οι αλεξανδρινοί φιλόλογοι έχουν αρχίσει να μου τη σπάνε πάρα πολύ. Η δε αριθμολογία είναι έτη φωτός μακριά από την ελληνική σκέψη, θα τη βρεις για πρώτη φορά στη μελέτη της Τορά. Όπως πάντα, οι αρχαιογκαγκά αντιγράφουν βλακωδώς.

Και βέβαια ξέρω την απάντηση: η αριθμολογία ήταν κωδικοποιημένη στην ελληνική γλώσσα 1.000.000 χρόνια πριν και περίμενε τους αλεξανδρινούς να ανακαλύψουν το κλειδί (αν δεν τους το "αποκάλυψε" κανένα ιερατείο, από αυτά που ήταν -ως "γνωστόν"- σε απ' ευθείας σύνδεση με τη Γαλαξιακή Αυτοκρατορία και δίνουν στους λαούς τις πληροφορίες με το σταγονόμετρο, μη μας πάθουνε και τίποτα [οι λαοί]). Και υπάρχει και επιχείρημα: "ποιος μας λέει ότι δεν είναι έτσι"; Έλα ντε! Ποιον να πρωτοεπικαλεστώ: Τη λογική μας; Το γεγονός ότι ζούμε σε αυτόν τον πλανήτη και όχι στον Όλυμπο(sic); Τον Αριστοτέλη (επιτέλους, έναν original Έλληνα που κανείς δε μπορεί να κατηγορήσει για κρυφοσιωνιστή) που δε δέχεται ότι από δυο αρνήσεις προκύπτει μια κατάφαση; Τα μαθηματικά και τη γλωσσολογία για τα οποία η αριθμολογία αποτελεί κατάφωρη προσβολή; Ομολογώ πως έχω απογοητευτεί από το πώς κάποιοι καίνε τον εγκέφαλό τους και πρσβάλλοντας την ελληνική σκέψη νομίζουν μέσα στην αμάθειά τους ότι την αποκαθιστούν.

Διότι αγαπητοί ηλίθιοι όταν λέτε π.χ. ΓΑΜΜΑ = ΟΙΔΑ = φ2/α = 85
(όπου φ2=0,618... ο χρυσός λόγος - 1 γιατί δε μας πολυβολεύει και 1/α = 137 η σταθερά λεπτής υφής), κατ'αρχήν φ2/α = 84,6 και κατά δεύτερον στα αρχαία ήταν Fοίδα,
κάτι που βέβαια είχε χαθεί στην αλεξανδρινή εποχή (γι' αυτό και το F δεν υπάρχει ως αριθμός) αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο υπαρκτό. Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι ο "κώδικας" έπεται της δημιουργίας της γλώσσας και όχι το αντίστροφο.

ΥΓ: Είμαι σχεδόν σίγουρος ωστόσο ότι οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν ώρες, λεπτά και δευτερόλεπτα αν και όχι ακριβώς όπως τα ορίζουμε σήμερα
(sec = ο χρόνος που κάνει το φως να διανύσει τρέχα-γύρευε-μέτρα). Ο λόγος είναι ότι οι αρχαίοι Έλληνες πήραν τις μονάδες για το χρόνο από τους Βαβυλώνιους, όπως όλοι οι πολιτισμοί της δυτικής Ευρασίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 22:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Νομίζω ότι με αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου κάλυψα το
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
είναι κάπως…. εξωφρενικό….<<

Από το βιβλίο Φυσική του Halliday - Resnick:
"Η σταθερά G έχει διαστάσεις L^3/MT^2 και είναι βαθμωτή ποσότητα. το g έχει διαστάσεις L/T^2, είναι διάνυσμα και δεν είναι ούτε παγκόσμιο ούτε σταθερό."
Μερικές σελίδες πιο πέρα:
g(0 μοίρες) = 9.78039 m/sec^2
g(45 μοίρες) = 9.806 m/sec^2
g(90 μοίρες) = 9.83217 m/sec^2

Το βιβλίο είναι παλαιό (1976) αλλά καταλαβαίνεις ότι η τιμή του NIST είναι απλώς η παραπάνω μεσαία τιμή.

Δεν μπορείς να υπολογίσεις μία παγκόσμια σταθερά από μία τοπική(σχετική) σταθερά όπως είναι το g. Η μεθοδολογία η δική μου μπορεί να είναι θεωρητική (ογκομετρική μέση ακτίνα) αλλά είναι απόλυτα συνεπής επιστημονικά. Χρησιμοποιώ δε την ογκομετρική μέση ακτίνα της Γης πάνω στον οποία είναι βασισμένος ο βασιλικός πήχης των Ελληνο-Αιγυπτίων.

>>Τι είναι ο φυσικός φωτονικός δάκτυλος?<<

28 φυσικοί φωτονικοί δάκτυλοι = 28 δ = 1 κοσμικό φωτονικό πόδι
κοσμικό διότι: ΚΟΣΜΟΣ = 600 και
600 κοσμικά φωτονικά πόδια = 1 φωτονικό στάδιο

Γιατί φυσικός;
H ταχύτητα του φωτός:
c = 2,718297 x 10^10 δ
Ο Νεπέρειος (φυσικός) λογάριθμος:
e = 2,718281828
Έτσι οδηγούμαστε στην προσεγγιστική σχέση:
e/φ = 2,718281828/1,618034 = 42/25
Η ακρίβεια είναι πολύ καλή

>>Τι μετρά αυτή η μονάδα ?<<
Ότι μετράνε όλες οι άλλες μονάδες inch, cm, etc. μήκος.

>>Που χρησιμοποιείται ?<<
Πυραμίδες - θολωτούς τάφους => μυθολογικά κωδικοποιημένη

>>Ποια η σχέση της με τα μέτρα τα οποία αντικαθιστά στον ακόλουθο τύπο ???<<
1 δ = 1,1028686 cm

>>Και το κυριότερο…..δεν σχολίασες την παρατήρηση μου στο προηγούμενο μήνυμα μου περί αφαίρεσης του ίδιου μεγέθους από τον εαυτό του<<
Πουθενά δεν υπάρχει αυτό. Παίρνω σαν υπόθεση ότι g = ΟΛΥΜΠΟΣ δ/sec^2 και υπολογίζω την ακτίνα η οποία είναι η ογκομετρική μέση ακτίνα συν το υψόμετρο. Ξέροντας την ογκομετρική μέση ακτίνα υπολογίζω το υψόμετρο και το συσχετίζω με το ύψος του Ολύμπου.

>>Ούτε βέβαια και το γεγονός ότι το κέντρο βάρους ενός βουνού δεν βρίσκεται στο μέσο του ύψους του…<<
Άμα θέλεις θεώρησε ότι βρίσκεται στο ένα τρίτο του ύψους, βρίσκεις πάλι:
890.35 δ/sec^2 πάλι ΟΛΥΜΠΟΣ είναι όμως

>>Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αρχαίοι είχαν διαφορετική μονάδα μέτρησης μόνο για τα μήκη και όχι και για το χρόνο?….γιατί μόνο μίνιουτ και σεκόντ βλέπω και από ότι ξέρω στο 60αδικο μετρούσαν μόνο οι βαβυλώνιοι κτλ και τα 60 λεπτα,60 δευτ. κτλ τα υιοθετήσαμε από αυτούς σήμερα…<<
Οι Βαβυλώνιοι δεν είναι αρχαίοι; Την μέτρηση αυτή δεν την πήραμε από τους Βαβυλώνιους αλλά από τους θεούς όπως την πήραν και η Βαβυλώνιοι και οι Αιγύπτιοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 22:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk95 που παρατήρησες έξαψη! εκ μέρους μου;
Είναι προφανές πως παρεξήγησες τα λόγια και το ύφος μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 22:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη δεν μπορω αλλο να σπαταλησω το χρονο μου για να αποδεικνυω τα αυτανοητα...

Πεταει ο γαιδαρος?
Πεταει...Πεταει...
και ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι...

Χαιρετε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerio
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 22:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nerio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλή επιστήμη έχει πέσει περί του θέματος...

Σημ.:Περιττό βέβαίως να πω ότι κάποιοι από μας δεν καταλαβαίνουμε το Χριστό μας... Εγώ μόνο το g, την επιτάχυνση της βαρύτητας ξέρω που έμαθα πρόπερσι στην Γ΄ Γυμνασίου. Όχι ότι κατηγορώ κανέναν βέβαια αλλά από μία μπαρούφα (sorry για τη λέξη αλλά από εκεί ξεκινήσαμε) κατέληξε το θέμα να είναι πλέον πέρα του κατανοητού.

The only certain thing about the future is uncertainty.

Edited by - Nerio on 19/04/2004 23:02:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 23:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Πρόκειται για αλεξανδρινή επινόηση και ειλικρινά κάτι με τα πνεύματα, κάτι με τον αττικισμό τους, κάτι με τις παρετυμολογίες τους, κάτι με τους αριθμούς τους αυτοί οι αλεξανδρινοί φιλόλογοι έχουν αρχίσει να μου τη σπάνε πάρα πολύ.<<
Μίλησέ μας για τον αλεξανδρινό Εμπεδοκλή...

>>Η δε αριθμολογία είναι έτη φωτός μακριά από την ελληνική σκέψη, θα τη βρεις για πρώτη φορά στη μελέτη της Τορά.<<
Επειδή μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις: Εγώ ονομάζω αριθμολογία την πραγματική κωδικοποίηση επιστημονικής γνώσης εντός της γλώσσας, δεν αλλάζω τον όρο αυτό διότι:
ΑΡΙΘΜΟΣ = π x [1/α] = π x 137 = π x ΑΡΚΑΔΙΑ = 430
ΛΟΓΟΣ = e/α = 373
Ποιά Torah; Θες λίγο QΑΒΒΑΛΑΙ:
http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/Zain.htm

>>Και βέβαια ξέρω την απάντηση: η αριθμολογία ήταν κωδικοποιημένη στην ελληνική γλώσσα 1.000.000 χρόνια πριν<<
Αφού το λες εσύ έτσι θα είναι...

>>και περίμενε τους αλεξανδρινούς να ανακαλύψουν το κλειδί<<
Κόλλημα κι αυτό με τους αλεξανδρινούς. Οι λεξάριθμοι είναι πολύ παλαιότεροι.

>>(αν δεν τους το "αποκάλυψε" κανένα ιερατείο,από αυτά που ήταν -ως "γνωστόν"- σε απ' ευθείας σύνδεση με τη Γαλαξιακή Αυτοκρατορία και >>δίνουν στους λαούς τις πληροφορίες με το σταγονόμετρο, μη μας πάθουνε και τίποτα [οι λαοί]).<<
Όπα! και μαρξίζουσα ανάπτυξη για ένα προ-Μαρξισμού θέμα...

Εγώ δεν μίλησα για Γαλαξιακές Αυτοκρατορίες και τα τοιαύτα. Απλώς δεν εθελοτυφλώ ότι είμαστε "μόνοι στον κόσμο", και ότι οι Γήινοι πολιτισμοί αναπτύχθηκαν μόνοι τους. Τα στοιχεία φοβάμαι δεν οδηγούν προς αυτήν την κατεύθυνση. Ξέρω όταν κάτι μας βολεύει είναι ατράνταχτο στοιχείο, στην αντίθετη περίπτωση είναι μύθος(σαν τις Μυκήνες και την Τροία), φαντασία, ανεξήγητο(που απλώς θα εξηγηθεί το μέλλον). Οι παρωπίδες δεν συνάδουν με την λογική είτε την ονομάζεις Αριστοτέλεια είτε οτιδήποτε άλλο.

>>Και υπάρχει και επιχείρημα: "ποιος μας λέει ότι δεν είναι έτσι"; Έλα ντε! Ποιον να πρωτοεπικαλεστώ: Τη λογική μας; Το γεγονός ότι ζούμε σε αυτόν τον πλανήτη και όχι στον Όλυμπο(sic);<<
Oύτε στον Τιτάνα ή τον Πλούτωνα ζούμε αλλά υπάρχουν. Αν δεν αποδεχτούμε την πιθανότητα να υπάρχει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη έχουμε αποδείξει ότι υπάρχει δεν πρόκειται να ανακαλύψουμε τίποτα στο μέλλον, θα ζήσουμε ένα νέο Μεσαίωνα με θέσφατα ιερά μη αμφισβητήσιμα κείμενα. Αν τα έθνη δεν καταλάβουν την αληθινή προέλευση των θρησκειών και εθίμων τους πως μπορούν να έρθουν σε επαφή και να συνυπάρξουν με του γειτόνους τους; Με το Jahobah ή με τον ΙΕΒΕ;

>>Τον Αριστοτέλη (επιτέλους, έναν original Έλληνα που κανείς δε μπορεί να κατηγορήσει για κρυφοσιωνιστή) που δε δέχεται ότι από δυο αρνήσεις προκύπτει μια κατάφαση;<<
Ποιος μίλησε για ΖΙΟΝΙΣΤΕΣ; Ο Σιωνισμός όπως και κάθε άλλου είδους ρατσισμού και ολοκληρωτισμού πρέπει να μην αγγίζει του Έλληνες και Φιλέλληνες.

>>Τα μαθηματικά και τη γλωσσολογία για τα οποία η αριθμολογία αποτελεί κατάφωρη προσβολή;<<
Αυτό που βασίζεται αλήθεια...

>>κατ'αρχήν φ2/α = 84,6 και κατά δεύτερον στα αρχαία ήταν Fοίδα,
κάτι που βέβαια είχε χαθεί στην αλεξανδρινή εποχή (γι' αυτό και το F δεν υπάρχει ως αριθμός) αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο υπαρκτό. Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι ο "κώδικας" έπεται της δημιουργίας της γλώσσας και όχι το αντίστροφο.<<

Οι λεξάριθμοι είναι ακέραιοι αριθμοί (αναγκαστικά). Δεν ανκτικαθιστούν τα μαθηματικά απλά τα χρησιμοποιούν όπως άλλες επιστήμες. Γιά την χρυσή τομή του α υπάρχει άλλη κωδικοποίηση πιό ακριβής(πυραμιδΑΛΦΑ). Δεν χάθηκε το Δίγαμμα την αλεξανδρινή εποχή αλλά νωρίτερα. Το FΟΙΔΑ είναι μυστήρια περίπτωση που δεν μπορώ να αναπτύξω εδώ.

>>Ο λόγος είναι ότι οι αρχαίοι Έλληνες πήραν τις μονάδες για το χρόνο από τους Βαβυλώνιους, όπως όλοι οι πολιτισμοί της δυτικής Ευρασίας.<<
Όλοι τα πήραν από του Θεούς εκπολιτιστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 00:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ισως αναφερονται σε αυτο το τμημα....που δεν μοιαζει με το βουνο
"No wind ever shakes the untroubled peace of Olympus; no rain ever falls there, or snow; but the cloudless firmament stretches around it on all sides and the white glory of sunshine is diffused upon its walls" -

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 00:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ισως αναφερονται σε αυτο το τμημα....που δεν μοιαζει με το βουνο
"No wind ever shakes the untroubled peace of Olympus; no rain ever falls there, or snow; but the cloudless firmament stretches around it on all sides and the white glory of sunshine is diffused upon its walls" -


Ναι ταιριάζει με διαστημικό σταθμό.

Όσον αφορά την επιτάχυνση της βαρύτητας. Ίσως να μην έχει κωδικοποιηθεί το φωτονικό πόδι αλλά το Σεληνιακό πόδι(από τις διαστάσεις της Σελήνης). Πρόκειται για το πόδι που εξάγεται από το αγωνιστικό Αθηναϊκό στάδιο.

Έτσι:
σΣ = 3474200/137,03599911^2 μ = 185,006 m => σf = 185,006/600 m = 0.308343093 m => σδ = 0.308343093/28 m = 1.1012253 cm

Έτσι υπολογίζοντας της επιτάχυνση της βαρύτητας στο ακριβές γεωγραφικό πλάτος του Ολύμπου (40 μοίρες) σε σεληνιακούς δακτύλους βρίσκουμε:
g = 890,073 σδ/sec^2
αρκετά κοντά στο ΟΛΥΜΠΟΣ = 890


Edited by - Ogygos on 20/04/2004 00:52:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ισως αναφερονται σε αυτο το τμημα....που δεν μοιαζει με το βουνο
"No wind ever shakes the untroubled peace of Olympus; no rain ever falls there, or snow; but the cloudless firmament stretches around it on all sides and the white glory of sunshine is diffused upon its walls" -


Γιατί να μη δεχθούμε την πιο απλή εξήγηση ότι αναφέρεται στην κατοικία των θεών και όχι σε όλο το βουνό; Στο κάτω-κάτω για τοίχους μιλάει. Έχουν τοίχους οι πλανήτες; Η κατοικία των θεών μπορεί να είναι και αόρατη και στάνταρ κανείς δεν προσπαθούσε να τη δει από κοντά (δεκάδες οι μύθοι για άτομα που παραβίασαν την ιδιωτική ζωή των θεών και το σκυλομετάνοιωσαν). Εξάλλου θα μου φαινόταν χαζό για θεούς που μεταξύ άλλων ελέγχουν τον καιρό να μη μπορούν να ελέγξουν τις κλιματολογικές συνθήκες του σπιτιού τους. Δεν είναι απλά λογικό άλμα να συμπεράνουμε από αυτό το απόσπασμα ότι ο Όλυμπος είναι πλανήτης, είναι άλμα (ελληνιστί: πήδημα) της λογικής .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 23:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήρθε να πάρω και εγώ μέρος στο topic...
Για πείτε μου αγαπητοί φίλοι ο Όλυμπος είναι δυνατόν να είναι πλανήτης; Ακόμη και αν υπάρχουν μερικές αποκλίσεις και ανωμαλίες στο ενεργειακό πεδίο οφείλεται στην γεωμορφολογία του εδάφους και στις βαρυτικές-γεωμανγητικές επιδράσεις της γης.
Όσο για τους αρχαίους δεν πιστεύω να ήξεραν κάτι παραπάνω από εμάς για τον Όλυμπο.

Επίσης όταν κοιτούσαν ψηλά στον ουρανό όταν αναφέρονταν σε αυτόν το έκαναν από σεβασμό και δέος. Θεωρούσαν τους θεούς πολύ ανώτερους από αυτούς και έτσι η κατοικία τους ήταν φυσικό να θεωρείται ότι βρίκεται σε πολύ μεγάλο ύψος...

Νομίζω ότι όλα είναι λογικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 03:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας συγκρίνουμε την επιτάχυνση της βαρύτητας σε φωτονικούς δακτύλους/sec^2 στην κορυφή του Ολύμπου σε σχέση με αυτή σε ένα τυπικό δορυφόρο(ύψος: 620 μίλια):

g(ΟΛΥΜΠΟΥ) = 887,952 δ/sec^2
ΙΗΣΟΥΣ = 888
g(δορυφόρου) = 666,072 δ/sec^2
ΙΑΠΕΤΟΣ = 666

Η διαφορά Ολύμπου - δορυφόρου είναι η διαφορά Χριστού - Αντιχρίστου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 13:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες τι σου είναι οι συμπτώσεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 13:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Junk95 που παρατήρησες έξαψη! εκ μέρους μου;
Είναι προφανές πως παρεξήγησες τα λόγια και το ύφος μου.


Αυτό τώρα το πρόσεξα. Έχεις δίκιο Εχέμβροτε, παρεξήγηση. Δε ζητώ συγνώμη όμως γιατί κάτι τέτοιες παρεξηγήσεις είναι αναμενόμενες σε γραπτές συζητήσεις λόγω της εγγενούς αδυναμίας του μέσου να εκφράσει σωστά τη διάθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδες τι σου είναι οι συμπτώσεις;



Ας τραβήξουμε λίγο τις "συμπτώσεις" στα άκρα και όποιος αντέξει:

Θα χρησιμοποιήσω κομμάτια από το "culture.gr". Σύμφωνα με την παράδοση τους Ολυμπιακούς αγώνες τους ίδρυσε ο Ηρακλής στην Ολυμπία. Ας δούμε αν αληθεύει.

"Ο στίβος του σταδίου έχει μήκος 212,54 μ. και πλάτος 28,50 μ. Οι λίθινες αφέσεις (αφετηρία και τέρμα) απέχουν η μία από την άλλη 192,28 μ."

Σ = 192,28 m = 367,257 βασιλικοί πήχεις

αλλά:
ΗΡΑΚΛΗΣ = 8 + 100 + 1 + 20 + 30 + 8 + 200 = 367

Η διαφορά ολικού στίβου και σταδίου είναι:

212,54 m - 192,28 m = 20,26 m

όμως:
212,54 μεσημβρινά πόδια = 65,612 m
212,54 φωτονικά πόδια = 65,633 m

20,26 m = 65.608 φωτονικά πόδια = 65,629 μεσημβρινά πόδια

Ύψος πυραμίδος Μυκερίνου(κατά Petrie) = 65,55 m

"Τα πρανή διαμορφώνονται κανονικά στις τέσσερις πλευρές, και δεν είχαν λίθινα καθίσματα, εκτός από λίγα που υπήρχαν για τους επισήμους. Στο νότιο πρανές ήταν η Εξέδρα των Ελλανοδικών και απέναντι, στο βόρειο πρανές, ο βωμός της θεάς Δήμητρας Χαμύνης."

ΔΗΜΗΤΗΡ = 4 + 8 + 40 + 8 + 300 + 8 + 100 = 468
ΟΛΥΜΠΙΑ = 70 + 30 + 400 + 40 + 80 + 10 + 1 = 631

αλλά:
XAMYNH = 600 + 1 + 40 + 400 + 50 + 8 = 1099 = 631 + 468

Το συνολικό μήκος του σταδίου:

212,4 m = 212,54/0,4540537 μεγαλιθικοί πήχεις = 468,094 mc

ΔΗΜΗΤΗΡ = 468

Περισσότερα για τον μεγαλιθικό πήχη μπορείτε να βρείτε στο βιβλίο του Αθ. Αγγελοπούλου "Μέτρον Άριστον".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 14:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Σ = 192,28 m = 367,257 βασιλικοί πήχεις

αλλά:
ΗΡΑΚΛΗΣ = 8 + 100 + 1 + 20 + 30 + 8 + 200 = 367


Δηλαδή άμα τον έλεγαν (ξέρω-γω) Ώγυγο θα έτρεχαν μαραθώνιο στο στάδιο;

quote:

Η διαφορά ολικού στίβου και σταδίου είναι:

20,26 m = 65.608 φωτονικά πόδια = 65,629 μεσημβρινά πόδια

Ύψος πυραμίδος Μυκερίνου(κατά Petrie) = 65,55 m


Δηλαδή αποδείξαμε ότι αυτός που έφτιαξε την πυραμίδα του Μυκερίνου ήθελε το ύψος της εκφρασμένο σε μέτρα (μια μονάδα που ορίστηκε μόλις πριν από τρεις αιώνες) να είναι περίπου ίδιο με τη διαφορά ολικού στίβου και σταδίου στην Ολυμπία εκφρασμένη σε μεσημβρινά πόδια;

quote:

ΔΗΜΗΤΗΡ = 468


Ενδιαφέρον, αλλά η θεά λεγόταν ΔΑΜΗΤΗΡ το 700 π.Χ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 15:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεά λεγόταν ΔΑΜΗΤΗΡ το 700 π.Χ.

Σε ποια διάλεκτο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 15:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
θεά λεγόταν ΔΑΜΗΤΗΡ το 700 π.Χ.

Σε ποια διάλεκτο;


Σε όλες εκτός της Αττικής. "Δα" είναι πανάρχαια λέξη που σημαίνει "Γη".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 20:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Ενδιαφέρον, αλλά η θεά λεγόταν ΔΑΜΗΤΗΡ το 700 π.Χ.<<

Γνωρίζω ότι χρησιμοποιούνταν και αυτή η μορφή και καθώς ΔΑΜΑΤΗΡ = ΔΗΜΗΤΡΑ, έχουμε δύο λεξαρίθμους. Έχεις υπ' όψιν σου πότε καθιερώθηκε το ΔΗΜΗΤΗΡ; Τώρα ξέχασε τα μεσημβρινά πόδια, εξάλλου ήταν λάθος μου που τα συμπεριέλαβα. Σε δημοσίευση που έκανα σε άλλο forum τα έχω σβήσει. Όπως βλέπεις όμως το φωτονικό πόδι δίδει καλύτερη ακρίβεια η οποία έτσι κι αλλιώς δε είναι πολύ μεγάλη όταν μιλάμε για το μετρούμενο ύψος μιας πυραμίδας. Το φωτονικό πόδι χρησιμοποιήθηκε στο χτίσιμο της μεγάλης πυραμίδας. Οι ακριβής μετρήσεις του Cole καθώς και πλήθος άλλων στοιχείων τα οποία δεν μπορώ να αναπτύξω σε αυτό το thread το αποδεικνύουν.
άθροισμα βάσεων πυραμίδων Νταχσούρ(Σνεφερού(πατέρα Χέοπος)) = 361 + 420 = 781 βασιλικοί πήχεις

ΣΟΦΙΑ = ΦΥΓΟΣ = 781
αλλά: 781 φωτονικά πόδια = 460,64 βασιλικοί πήχεις
ΔΗΜΑΤΗΡ = 461
πράγματι η μορφή ΔΗΜΑΤΗΡ είναι αρχαιότερη και σοφότερη. Η μία από τις δύο πυραμίδες σχετίζεται με την κόρη της(ΚΟΡΗ, ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ, ΔΕΣΠΟΙΝΑ).

ΔΕΣΠΟΙΝΑ = ΙΣΙΣ = 420
ΔΗΜΗΤΗΡ + ΚΟΡΗ = 666

τι σημαίνει Περσεφόνη;
ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ = 1018
αλλά:
1018 φωτονικά πόδια = 692,34 μεγαλιθικοί πήχεις = ΚΥΒΟΣ μεγαλιθικοί πήχεις
ο κύβος έχει 6 επιφάνειες έτσι αν η Περσεφόνη είναι η επιφάνεια του κύβου τότε κάθε πλευρά είναι:
1018/6 = 169.667
όμως 169.667 φωτονικά πόδια = 100.072 βασιλικοί πήχεις
αν το πάρουμε ως επιφάνεια έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια:
169.667 f^2 = 59.0245 c^2

χονδρικά λοιπόν: 1018/6 f^2 = 59 c^2

Το πλάτος του Παρθενώνα είναι 58,98 βασιλικοί πήχεις

Αν τώρα αντί της επιφάνειας εννοεί τις 8 κορυφές, προσέχουμε ότι:

1018/8 = 127.25
όμως: διάμετρος Πλούτωνα x α^2 = 127.27 m
Κάθοδος της Περσεφόνης στον Άδη - δορυφόρο του Πλούτωνα; χεχε...

Τώρα παίρνουμε τις ακμές που είναι 12 τότε το μήκος κάθε ακμής είναι:

1018/12 = 84.83

όμως η χρυσή τομή του αντιστρόφου της σταθεράς λεπτής υφής είναι:
φ/α = 84.69 = ΓΑΜΜΑ = ΑΚΑΔΗΜΙΑ = ΟΙΔΑ

Τέλος αν θεωρήσουμε ότι αναφέρεται στον όγκο και χρησιμοποιούμε βασιλικούς πήχεις τότε η πλευρά είναι:

V = 1018 c^3 => x = 1018^-3 c = 10,0596 c
Η συνολική περιφέρεια των ακμών είναι:
P = 12 x = 120,716 c
Γιά τον δορυφόρο του Πλούτωνα Χάροντα έχουμε:
Διάμετρος Χάροντα x α^2 = 1.186.000/137,03599911^2 m = 120,63 βασιλικοί πήχεις

Το όνομα ΔΗΜΗΤΗΡ χρησιμοποιήθηκε από τον Νόνο στα Διονυσιακά γιά να κωδικοποιήσει ένα γεωμετρικό σχήμα. Το σχήμα(κάνε copy+paste):

http://www.geocities.com/thiva20/Astraios.jpg

>>Δηλαδή αποδείξαμε ότι αυτός που έφτιαξε την πυραμίδα του Μυκερίνου ήθελε το ύψος της εκφρασμένο σε μέτρα (μια μονάδα που ορίστηκε μόλις πριν από τρεις αιώνες) να είναι περίπου ίδιο με τη διαφορά ολικού στίβου και σταδίου στην Ολυμπία εκφρασμένη σε μεσημβρινά πόδια;<<

Οι πυραμίδες χτίστηκαν ανάμεσα στους άλλους λόγους και για να κωδικοποιήσουν τις διαστάσεις των δορυφόρων. Οι πληροφορίες αυτές ήρθαν από τους Θεούς - μεταδόθηκαν χωρίς "ρατσισμούς" και σε Αιγυπτίους και σε Έλληνες. Τα στάδια και οι αγώνες σχεδιάστηκαν γιά να ολοκληρώσουν την ιδέα αυτή. Η πυραμίδα του Μυκερίνου έχει χτιστεί επίτηδες ώστε να "δείχνει" δύο ύψη - δηλαδή δύο δορυφόρους(τουλάχιστον). Γιά τον ίδιο αυτό έμεινε ημιτελής. Υπάρχουν δύο κλίσεις: μία των γρανίτινων βαθμίδων και μια των ανωτέρω ασβεστολιθικών βαθμίδων ογκολίθων. Επίσης χτίστηκε με διαφορετικά υλικά ώστε πιθανώς να κωδικοποιεί κι ένα τρίτο. Πιθανώς διότι δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια τις διαστάσεις του καινούργιου Senda!

Γιά το μέτρο:
O Sir Issac Newton καθηγητής μαθηματικών του πανεπιστημίου του Cambridge πίστευε ότι οι πυραμίδες περιείχαν την τιμή της Γήινης περιφέρειας. Το μέτρο είναι δεκαδικό υποπολλαπλάσιο του ενός τεταρτημορίου του Γήινου μεσημβρινού. Επίσης ο Αλσατός Αιγυπτιολόγος Schwaller de Lubicz βρήκε ότι το μέτρο χρησιμοποιήθηκε στην κατασκευή του Ναού του Λούξορ(Νέο Βασίλειο). Τονίζει ότι το μέτρο σχετίζεται με τον Αιγυπτιακό βασιλικό πήχη, έτσι όπως μας λέει αν πάρουμε ένα κύκλο με διάμετρο ίση με ένα μέτρο, τότε αν εγγράψουμε ένα κανονικό εξάγωνο τότε το κάθε τόξο(1/6 της περιφέρειας) έχει μήκος ένα βασιλικό πήχη. Δηλαδή:

π/6 μέτρα = 0,523599 μέτρα

στην μεγάλη πυραμίδα: 230,364/440 μέτρα = 0,523555 μέτρα

Βέβαια όπως έχω δείξει ο πήχης δεν έχει οριστεί έτσι αλλά οι σχεδιαστές των πυραμίδων γνώριζαν την τιμή του μέτρου(και όχι μόνο αυτοί).

Άσκηση για το σπίτι:
Ζωγράφισε ένα γεωμετρικό ΑΛΦΑ εντός κύκλου χρησιμοποιώντας ισόπλευρο τρίγωνο. Η οριζόντια πλευρά έρχεται από της διάμετρο του κύκλου. Δώσε στην συνολικό μήκος του γράμματος τιμή: ΑΛΦΑ = 532. Τώρα βρες την διάμετρο του κύκλου. Εκφράζει τίποτα σε κάποια μονάδα μέτρησης; Παίρνουμε ως υπόθεση ότι δεν ανακάλυψαν το ΑΛΦΑ οι Γάλλοι.

>>Δηλαδή άμα τον έλεγαν (ξέρω-γω) Ώγυγο θα έτρεχαν μαραθώνιο στο στάδιο;<<
Εσύ δεν επέμενες να ψάχνουμε την αρχαία μορφή των λέξεων; Πότε εισήχθη το Ωμέγα το Αττικό αλφάβητο; Λοιπόν, αφού έλυσες την παραπάνω άσκηση χωρίς να αλλάξεις το σχήμα δώσε στην περιφέρεια του κύκλου τιμή ΑΛΦΑ = 532. Τώρα βρες την περιφέρεια του ισοπλεύρου τριγώνου. Πάρε τους δύο μεγαλύτερους Ελληνικούς κατακλυσμούς (το όνομα των μυθολογικών προσώπων από τους οποίους ονομάστηκαν) και βρες το γινόμενο των αριθμητικών τους αξιών. Τώρα βρες τον λόγο της διαμέτρου της πρώτης άσκησης με την αριθμητική αξία του πρώτου(χρονολογικά). Σου θυμίζει τίποτα το μέτρο αυτό;


Edited by - Ogygos on 23/04/2004 20:48:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 23:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου σας χαιρετώ.

Έχω επισκευτεί την ακόλουθη ιστοσελίδα http://www.geocities.com/thiva20/
και την βρήκα πολύ καλαίσθητη αλλά με το περιεχόμενο της δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω.Αλλά πρώτα ας δούμε και την χιουμοριστική όψη του ζητήματος... (θα γράψω και δεύτερο μέρος)

Κατέβασα και εγώ το πρόγραμμα LEXAR (ιωνικό) το οποίο λειτουργεί ως εξής:
εισάγεις μια λέξη και το πρόγραμμα υπολογίζει την αριθμητική της αξία αλλά ταυτόχρονα σου δείχνει και λέξεις με 'σχετικές' αριθμητικές αξίες.Για παράδειγμα έστω Χ η αριθμητική αξία τότε παίρνεις ακόμη λέξεις που έχουν τις ακόλουθες αριθμητικές αξίες:

Χ*π Χ/π Χ Χ/φ Χ*φ

Οι παραπάνω δε,σύμφωνα με το πρόγραμμα, ίσως να σχετίζονται με την δοθήσα.

Δοκίμασα λοιπόν να βολιδοσκοπίσω την συμβολική σημασία της μυστικιστικής και θεϊκά κωδικοποιημένης λέξης ... ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ !

Το λοιπόν:

ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ 2040
2040/π ΥΠΑΡΞΗ,ΜΑΧΗ
2040/φ ΠΛΑΤΩΝ,ΤΙΜΩΡΙΑ

Αχά!Μόλις βρήκαμε το πως πέθανε στα αλήθεια ο Πλάτωνας!
Ο ΠΛΑΤΩΝ λοιπόν ενώ συμμετείχε σε μια ΜΑΧΗ,αγνόησε τα τεκταινόμενα και προτίμησε να γλυκαθεί με μια ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ.Ως ΤΙΜΩΡΙΑ,οι θεοί του αφαίρεσαν την ΥΠΑΡΞΗ (τον πάταξαν).

Ορμώμενοι από την επιτυχία μας ας πάμε να δουμε τι έγινε τελικά με τον Σωκράτη...

ΣΩΚΡΑΤΗΣ 1629
1629/π ΑΝΤΙΟΠΗ,ΔΕΣΜΟΣ

Τελικά δεν μάθαμε κάτι για τον θάνατό του,όμως για μια τέτοια πιπεράτη αποκάλυψη σφάζονται οι Λαμπιροτατιάνες...Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ λοιπόν είχε ΔΕΣΜΟ με την ΑΝΤΙΟΠΗ!Για να δόυμε λοιπόν...

ΑΝΤΙΟΠΗ 519
519/π ΝΑΔΙΡ
519 ΔΕΣΜΟΣ
519/φ ΝΑΟΣ,ΑΙΟΛΙΣ,ΜΑΙΟΣ,ΙΛΑΙΟΣ,ΙΑΜΟΣ
519*φ ΛΥΣΙΣ

Τώρα,θεωρώντας τα ΙΛΑΙΟΣ και ΙΑΜΟΣ ως ονόματα (αν είναι τότε ΟΚ,αν όχι δεν πειράζει γιατί οποιαδήποτε λέξη μπορεί να είναι όνομα) αρχίζει να ξετυλίγεται το κουβάρι...
Η ΑΝΤΙΟΠΗ λοιπόν είχε ταυτόχρονα δεσμο με τα τεκνά ΙΛΑΙΟΣ και ΙΑΜΟΣ (δεν τον βλέπω καλά τον Σωκράτη...εκεί που πήγαινε για μαλλί θα βγεί και κουρεμένος...ας προσέχει τα νώτα του...)
Μάλιστα αποφάσισε να τους παντρευτεί (μαζί) τον μήνα ΜΑΙΟ σε έναν ΝΑΟ στην ΑΙΟΛΙΔΑ.Αλλά τα μόνα γλυκά τρίγωνα είναι του Πανοράματος,οπότε μετά από λίγο η σχέση τους έφτασε μοιραία στο ΝΑΔΙΡ οπότε και επήλθε η ΛΥΣΙΣ (χώρισαν,ελπίζω πολιτισμένα)

Άρα τι έφαγε ο Σωκράτης;Γερό κεράτωμα!
ΚΕΡΑΤΩΜΑ 1267
1267/π ΛΟΓΙΚΟΣ

Άρα είμαι ΛΟΓΙΚΟΣ που έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα!Και συνεπώς η παραπάνω μέθοδος ήταν σωστή!

Με δυο λόγια πως θα περιγράφαμε την όλη κατάσταση;Γινόταν της Πόπης!

ΤΗΣ ΠΟΠΗΣ 946
946/π ΣΕΛΗΝΗ,ΛΑΟΣ,ΤΑ,ΚΡΑΝΙΟΝ
946/φ ΕΝΤΟΜΟΝ

Άρα,ο ΛΑΟΣ απηυδησμένος από το όλο μπάχαλο ΤΑ πήρε στο ΚΡΑΝΙΟΝ και την έκανε για ΣΕΛΗΝΗ!
Πως;Μα φυσικά μέσα σε ένα ΕΝΤΟΜΟ!Το οποίο συμβολίζει ένα διαστημόπλοιο το οποίο κινούνταν
με ατομική ενέργεια! (εντομον=>άτομον=>ατομική ενέργεια)

ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 16:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Έγραψες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 19:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 29/04/2004 19:08:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 21:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγραψες πρωτον και δευτερον τα πρωτα χρονια της αθωοτητας στο ιντερνετ, σε ενα ορακλ με εναν φιλο καναμε την φιλοσοφικη ερωτηση

to be or not to be, και η απαντηση ηταν


please dont ask me bull****...

http://horoscopes.astrology.com/astronet/pred/cb/

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.

Edited by - astral-project on 29/04/2004 21:21:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

koupakia
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 21:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους koupakia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω για τον Ολυμπο... Το Πανγαιο παντος ειναι πολυ περιεργο.
Η μια του πλεβρα ειναι σχεδον επιπεδη. Λενε πως επεσε απο το διαστημα. Απο εκει βγαινει το ονομα Πανγαιο (γη απο πανω)

*****Αγαπητέ έχεις ακούσει στη ζωή σου ποτέ τη λέξη τεκτονική;


Α.ΑχέρονταςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 09:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αρχίσουμε τώρα προσπαθώντας εν συντομία να αποκαταστήσουμε τον πρώην Πρωθυπουργό κ.Σημίτη.
Αβουρή τον ανέβαζαν,Αβουρή τον κατέβαζαν...

ΣΗΜΙΤΗΣ 766
766/φ ΗΠΕΙΡΟΣ,ΓΕΝΕΣΙΣ,ΒΟΡΡΑΣ

Καλέ τι Αβουρής!Η ΓΕΝΕΣΙΣ του έλαβε χώρα στον ΒΟΡΡΑ,και συγκεκριμένα στην ΗΠΕΙΡΟ!

Ναι αλλά το σόι;Τι λογής ήταν;

ΠΑΠΠΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΣ 1299
1299/π ΒΑΣΙΣ

Άρα τελικά ο ΕΒΡΑΙΟΣ ΠΑΠΠΟΥΣ του ήταν η ΒΑΣΙΣ της πολιτικής του...Ε δε σώζεται με τίποτα!

Τώρα αν όλα τα παραπάνω (και το προηγούμενο μήνυμα) σας φαίνονται γελοία σκεφτείτε κατά πόσο
απέχουν από αυτά που ισχυρίζονται οι διάφοροι Αριθμομανείς.Αποδεικνύουν θεϊκές σοφίες,φυσικούς νόμους,προφητείες και ότι άλλο φαντάζεστε.Εγώ μίλησα για κερατώματα και τρίγωνα.Αυτοί για θεϊκά κωδικοποιημένη γνώση κτλ.'Ομως η μέθοδος είναι πάντα η ίδια:ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ με τους αριθμους και ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ συμπεράσματα.

Απλά σκεφτείτε ότι είναι αδύνατον να αποδείξουμε την ορθότητα της μεθόδου των Αριθμομανών.Οι επιστημονικές θεωρίες ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ από το ΠΕΙΡΑΜΑ,δηλαδή μια ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ διαδικασία το αποτέλεσμα της οποίας μπορεί να ερμηνευτεί ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ από ΟΛΟΥΣ,χαρακτηρίζεται δε από αξιοθαύμαστη ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΤΗΤΑ.Με τις Αριθμομανίες όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Για παράδειγμα,παλαιότερα είχε βγεί η φήμη ότι όπως ξεχωρίζεις την ήρα από το στάρι και φτιάχνεις ψωμί έτσι ισχύει και μια ανάλογη σχέση πχ ΣΙΤΑΡΙ-ΗΡΑ=ΑΡΤΟΣ (νομίζω πως είναι αυτή).Όμως,ισχύει πάντα ή όχι ότι
ΜΙΣΟ+ΜΙΣΟ=ΟΛΟΚΛΗΡΟ,ΔΥΟ ΜΙΣΑ=ΟΛΟΚΛΗΡΟ,ΜΑΧΑΙΡΙ+ΠΗΡΟΥΝΙ=ΜΑΧΑΙΡΟΠΗΡΟΥΝΟ,ΣΤΑΦΙΔΑ+ΨΩΜΙ=ΣΤΑΦΙΔΟΨΩΜΟ,Χ ΜΕΙΟΝ Χ = ΜΗΔΕΝ,
(ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ Χ)*(ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ Χ)=Χ και άλλα πολλά;Μάλλον όχι...

(σημείωση:ενώ μέσα από αριθμητικές πράξεις είναι δυνατόν να ψαρέψεις κανένα π,φ κτλ όταν κρατάς τα πρώτα 2-3 δεκαδικά
είναι αξιοσημείωτη η εμφανής και εγγενής αδυναμία τέτοιων μεθόδων να αποδείξουν τα πιο βασικά,το αυτονόητο,δηλαδή ταυτοτικές σχέσεις όπως η τελευταία.Αυτό είναι πάρα μα πάρα πολύ αποκαλυπτικό για τον τσαρλατανισμό τέτοιων μεθόδων)

Εξ'άλλου,ποιοι είναι άραγε οι κανόνες των Αριθμομανών;Πιο καλά θα ήταν να ρωτούσαμε "που είναι" παρά "ποιοι είναι",διότι φαίνεται να είναι ανύπαρκτοι.Για παράδειγμα η τιμή του Ολύμπου μπορεί να κωδικοποιεί το γ,μπορεί όμως και το π,όπως και το φ,α να μην ξεχάσουμε και το e που λόγω ονόματος πρέπει να έχει την τιμητική του.Υπάρχει κάποιο κριτήριο;Ότι πχ τα βουνά έχουν να κάνουν με επιτάγχυνση και τα λαγκάδια με ταχύτητες;'Οχι!Λένε οι Αριθμομανείς ότι ΘΕΟΣ=ΑΓΑΘΟΣ=ΑΓΙΟΣ=284.Άραγε ο Θαλής ήταν πάνθηρας;Διότι ΘΑΛΗΣ=ΠΑΝΘΗΡ=248!Επίσης ΠΕΡΔΙΚΚΑΣ=ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ=440!!!Και άντε βγάζω πχ ότι ΣΩΚΡΑΤΗΣ = π*φ/ε.ΤΙ σημαίνει η διαίρεση με π;ΤΙ σημαίνει ο πολλαπλασιασμός με φ;Επιπλέον γιατί να βάλω υποδιαστολή μετά το 8 και να βγει το 8.90 και όχι μετά το 9 και να προκύψει 89.0;Μήπως γιατί δεν θα βόλευε;Έτσι άραγε προνόησαν οι Θεοί να γίνει η αποκωδικοποίηση της γνώσης τους;Κατά το δοκούν και κατά το βολεύειν;

Από την άλλη,ποια γλώσσα είναι η κωδικοποιημένη;Η Νεοελληνική;Μπα,τρε μπανάλ!Η Αλεξανδρινή;Έχει το κλέος της αλλά κάτι πιο σικάτο βρε παιδιά;Η Ομηρική τότε;Ναι αλλά οι Αριθμομανείς,που πάνε χέρι-χέρι με τους Αρχαιομανείς,λένε ότι η γλώσσα δόθηκε στους Έλληνες (για να μην πω ότι δημιουργήθηκε μαζί με το Σύμπαν...) τόσο παλιά όσο δεν φαντάζεστε...Φανταστείτε ότι μερικοί υποστηρίζουν ότι υπάρχει διαμπερές τραύμα 100000000 χρόνια πΧ...Πιθανότατα ξεκαθάρισμα λογαριασμών μεταξύ αντιπάλων συμμοριών
μαϊμουδοπιθήκων (ή μήπως έγκλημα τιμής;;;)Άρα εγώ να υποθέσω ότι ή "γνησία" Ελληνική γλώσσα είναι πάρα πολύ παλιά ή όχι;Και δηλαδή διατηρήθηκε αναλλοίωτη από τον πρόξενο των Ελ μέχρι τον 'Ομηρο,η οποία μου λένε ότι είναι (η) κωδικοποιημένη;Τελικά αυτό που παρατηρώ στην πράξη είναι να γίνεται ένα μπάχαλο,με χρήση τύπων μέχρι και της Νεοελληνικής!

"Εστί" ή "είναι" ; http://www.angellight.gr/eleftherios/writing.htm
ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΤΙΝ = ΑΛΗΘΗΣ ΛΟΓΟΣ αλλά και ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ = ΒΕΒΑΙΟΝ

Μήπως ο κώδικας προέβλεπε και την εξέλιξη της γλώσσας;Άρα τότε είναι κωδικοποιημένες και οι τούρκικες!Πράγματι:
ΜΠΑΚΛΑΒΑΣ=385=ΠΑΛΗ*π ! Άρα γίνεται ΠΑΛΗ για το ποιος θα φάει τα γωνιακά κομμάτια του ΜΠΑΚΛΑΒΑ!
ΚΑΝΤΑΙΦΙ=892=ΑΤΛΑΝΤΙΣ=ΘΕΟΣ*π=ΑΓΙΟΣ*π=ΑΓΑΘΟΣ*π=ΔΙΟΣ*π=ΠΕΤΕΙΝΑ*φ!Άρα τα ΠΕΤΕΙΝΑ του ΑΓΑΘΟΥ ΘΕΟΥ ΔΙΟΣ (είχε κοτέτσι) απολαμβάνουν να τρώνε ΚΑΝΤΑΙΦΙ στο ζαχαροπλαστείο ΑΤΛΑΝΤΙΣ!!! (τα αυγά τους τα έτρωγε ωμά ο Ηρακλης όπως ο Ρόκυ και καρδάμωνε)

Αφήστε το άλλο...που και που αμολάνε κάποιο άρθρο,κάποιο "γαρ" κτλ στο ένα μέλος της "εξίσωσης" ενώ στο άλλο δεν βάζουν.
Ιδού: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ = Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ
Ο ΓΑΡ ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ = Ο ΑΛΗΘΗΣ ΛΟΓΟΣ
Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ = ΑΝΤΙΕΝΤΡΟΠΙΑ
Είναι θέμα έμπνευσης;

Μάλλον...Άρα τα "ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ" και "ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΤΗΤΑ" τα χάσαμε πρόωρα.Που βρίσκουν λοιπόν καταφύγιο οι Αριθμομανείς;Στο "ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ".Τα κερατώματα της Αντιόπης απορρίπτονται ως φαιδρά,το ύψος όμως της κάθε τυχάρπαστης πυραμιδούλας που σχετίζεται με κάτι μυθικό (Ηρακλής πχ) ε,δεν μπορεί,πρέπει να κρύβει κάποια σοφία και το κρατάμε.Η ερμηνεία των αποτελεσμάτων της μεθόδου λοιπόν κάθε άλλο παρά "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ" είναι.Τις όποιες επιτυχίες (που οφείλονται στις πιθανότητες) τις κρατάνε,τις αποτυχίες τις αγνοούν.Πως το δικαιολογούν οι Αριθμομανείς;Μα ξεριζώνοντας και το "ΟΛΟΙ".Μόνο κάποιοι προικισμένοι,χαρισματικοί,μυημένοι αντιλαμβάνονται την ορθότητα και την μέθοδο εφαρμογής της μεθόδου αλλά και τον τρόπο ερμηνείας των αποτελεσμάτων ενώ οι άλλοι,οι πολλοί,οι απλοί,οι ανίδεοι είναι αμύητοι κτλ και δεν μπορούν.
(την ίδια ώρα μυριάδες επιστήμονες από κάθε μέρος του κόσμου που έμαθαν επιστήμη από διαφορετικά βιβλία και διαφορετικούς δασκάλους συνεννοούνται άψογα...)

Έτσι όμως κατάφεραν να ξεριζώσουν όλα (μα όλα!) τα συστατικά ενός ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ.Είναι επομένως αδύνατον να πειραματιστεί κανείς με τους λεξάριθμους κτλ.Και θεωρίες που δεν περνούν από την δοκιμασία του ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ ελέγχονται ως ανακριβείς.Ακόμα χειρότερα,όταν είναι άγνωστη ακόμη και η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για να ελεγχθούν,τότε ελέγχονται ως μπαρούφες.Και ακόμα τρισχειρότερα όταν δεν "δένουν" με τις ήδη υπάρχουσες (από πότε αλήθεια η ανθρωπότητα μετρούσε πόσες ροπαλιές κοπάνησε ο Ηρακλής για να κάνει τα μαθηματικά και την φυσική της;;;) τότε είναι ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ=ΡΟΔΟΣ*π!
Ιδού η ΡΟΔΟΣ ιδού και το πΗΔΗΜΑ φίλοι Αριθμομανείς!Αφήστε και λίγο τα κομπιουτεράκια σας να ανασάνουν!Μην παραθέτετε μόνο
τις αριθμητικές πράξεις σας,αλλά και την ΛΟΓΙΚΗ σας.Και μην τυχόν πείτε ότι ΛΟΓΙΚΗ=ΠΗΔΗΜΑ=141 και φύγετε με ελαφρά ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ.Γιατί πέρα από την έκθεση θα επέλθει και η ξεφτίλα...

Εν τω μεταξύ,βέβαια,οι ... "χαρισματικοί" κωφεύουν πουλώντας την πραμμάτεια τους αποβλακώνοντας τον κόσμο.

*Γιατί μόνο αποβλάκωση είναι η προώθηση ατεκμηρίωτων θέσεων και θεωριών οι οποίες εμπλέκουν Δίες,καρχαρίες,πυραμίδες,Αραβίδες,φωτόνια και ... γατόνια.Ένα σενάριο πιο μπλεγμένο ακόμη και από την "Ζήνα" του STAR.
*Γιατί μόνο αποβλάκωση είναι οι νεαροί 16ρηδες που αρχίζουν τώρα να μαθαίνουν για τις φυσικές σταθερές και νόμους για τα οποία ενώ αναρίθμητο πλήθος ανθρώπων έχουν αφιερώσει τις ζωές τους και έχουν δουλέψει πάρα πολύ σκληρά,να έρχεται καποιος και να τους λέει "κοίτα φίλε αφαιρείς αυτό και προσθέτεις αυτό και voila".Έτσι προωθείς το σκεπτικό της ήσσονος προσπάθειας.
*Γιατί μόνο αποβλάκωση είναι να δημιουργείς φρούδες ελπίδες και λανθασμένες εντυπώσεις στους νέους (θεϊκά κωδικοποιημένη σοφία σου λέει ο άλλος,άρα οι Θεοί μας πάνε).Έτσι δίνεις ερείσματα στον ρατσισμό και στην μοιρολατρεία.
*Γιατί μόνο αποβλάκωση είναι να χρησιμοποιείς πότε αρχαίους λεκτικούς τύπους και πότε νεότερους (πότε "εστί" πότε "είναι")
*Γιατί μόνο αποβλάκωση είναι οι Αριθμομανείς να λυώνουν τα κομπουτεράκια τους προσπαθώντας να """"αποδείξουν""" (ήθελε μπόλικα εισαγωγικά αυτό) ότι πιο πιασάρικο κυκλοφορεί στην πιάτσα (θεωρία υπερχορδών κτλ) ενώ αυτές οι θεωρίες δεν έχουν ακόμη κατασταλάξει.Άραγε αν τροποποιηθούν θα έρθουν στο φως άλλα μπιχλιμπίδια που θα κωδικοποιούν τις νεότερες;

Εν τέλει ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ είναι όλα αυτά με τις Αριθμομανίες.Ένα αρκούντως άσχημο παιχνίδι.

Παρεπιπτόντως: ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΧΑΛΑΣΕ=ΥΓΕΙΑ*π=1317!!!!Να την βράσω τέτοια θεϊκή σοφία!'Η μήπως έπρεπε να πω να την χέσ*;
Διότι ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΧΕΣΙΜ* =ΧΑΡΑ*π =2205 Αν μάλιστα αθροίσουμε κατά μέλη υπό μία λογική έννοια προκύπτει ότι αν κάτι
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΧΕΣΙΜ* |και| ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΧΑΛΑΣΕ = (ΧΑΡΑ+ΥΓΕΙΑ)*π!!! Καλέ ποια χαρά και ποια υγεία;Τραβήξτε το άτιμο το καζανακι να το πάρει στον υπόνομο :)

(θα ακολουθήσει και τρίτο μέρος ... αμ πως.....!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 12:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εν τέλει ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ είναι όλα αυτά με τις Αριθμομανίες.Ένα αρκούντως άσχημο παιχνίδι."

Και γω το ίδιο πιστεύω. Κατά τ' άλλα, απόλαυσα τις "αναλύσεις" σου και περιμένω το τρίτο μέρος!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 21:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή υπάρχουν άτομα που αμφιβάλουν για την ορθότητα των γραφόμενών μου. Έδειξα ότι το μήκος του Ολυμπιακού σταδίου κωδικοποιεί την αριθμητική αξία της λέξης Ηρακλής = 367 σε βασιλικούς πήχεις. Η μονάδα μέτρησης αυτή χρησιμοποιήθηκε γιά το χτίσιμο των πυραμίδων και χρησιμοποιήθηκε ευρύτατα από τους Αιγυπτίους. Ας έλθω τώρα και στην επαλήθευση. Η όλη έννοια της Δορυφορικής Πυραμιδικής Θεωρίας βασίζεται στο να πάρεις ένα μήκος y και να το πολλαπλασιάσεις με το τετράγωνο της σταθεράς λεπτής υφής α. Γιά να εξάγω το ΗΡΑΚΛΗΣ = 367 χρησιμοποίησα το μήκος του Ολυμπιακού Σταδίου. Αν τώρα πάρω το μήκος του Ολυμπιακού στίβου που είναι μεγαλύτερο και κάνω το ίδιο παίρνουμε:

y' = 212,54 m /137,03599911^2 = 0,011318 μέτρα

Δεν θα χρησιμοποιήσω κάποια "εξωτική" μονάδα μέτρησης, θα χρησιμοποιήσω το αποδεκτό από όλους Αθηναϊκό πόδι, που προέρχεται από το αγωνιστικό στάδιο(Παναθήναια):

f = 0,30834317 m

Θα έχουμε:

y' = 0,011318 μέτρα = 0,011318/0,30834317 Αθηναϊκά πόδια =
= 0,036706 Αθηναϊκά πόδια

ΗΡΑΚΛΗΣ = 367

Μέση απόσταση Ερμίππης από τον Δία = 3.669.909 Αθηναϊκά πόδια

Δηλαδή πολλαπλασιάζουμε με 10.000 και πάμε σε ΗΡΑΚΛΗΣ. Ξαναπολλαπλασιάζουμε με 10.000 και πάμε στον Δία.

Αυτά τα λιτά γιά σήμερα...


Edited by - Ogygos on 30/04/2004 21:41:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy