ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 13:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε κωστα. μαλλον δεν το εγραψα καλα.

δεν ειναι ολλες οι μεταθανατιες εμπειριες ευχαριστες

για καποιους ανθρωπους οι εμπειριεσ αυτες ειναι φρικιαστικες


μια γυναικα π.χ. ειδε χιλιαδες χερια να προσπαθουν να τη τραβηξουν πρως τα κατω ;;;;;;;.


εμενα αυτη η ικονα μου θυμιζει ταινιες και πινακες ζωγραφικης που δειχνουν τη κολαση.

σχετικα με το LSD παρχουν ανθρωποι που οσες φορες και να δοκιμασουν η εμπειρια θα ειναι δυσαρεστη

για αλους (μαλλον για τους περισοτερους) ειναι μια εδιαφερουσα παραξενη εμπειρια...

κατι που μου εκανε εντυπωση , οταν το διαβασα ειναι πως μερικες φορες ο χρηστης LSD εχει την εντυπωση οτι εχουν περασει χιλιετιες...???????????????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 14:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε katarakths.

Νομίζω πως ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος μπορεί να πείσει τη φίλη x-files ότι αυτό που βίωσε ήταν μία παραίσθηση.

Και σωστά δεν μπορούμε να την πείσουμε, ούτε θέλουμε άλλωστε, γιατί το να βιώνεις κάτι και μάλιστα στο βαθμό που μας το περιέγραψε η φίλη, είναι τελείως διαφορετικό από μία απλή παραίσθηση.

Σκέψου, μόνο μέσα από την περιγραφή της, μπόρερεσε και μας πέρασε τέτοια συναισθήματα. Φαντάσου πώς το βίωσε η ίδια.

Φίλε μου, όσον αφορά στον εαυτό μου, μπορώ με μεγάλη ευκολία να ξεχωρίσω μία βιωματική εμπειρία από μία φαντασία ή παραίσθηση.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 16:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο γιατι με ολες αυτες τις ερωτησεις καταλαβαινω οτι το χιουμορ καποιων εδω μεσα ειναι λιγο....περιεργο '!!!!!!!Μην τα πετατε ετσι εχω και μαλλια και φοβαμαι????
Λοιπον επειδη εχω απαντησει σχετικα και στο__Η ψυχη_ και δεν εχω πολυ χρονο θαα απαντησω σε οτι προλαβω και θα επανερθω σε αλλο μυνημα.
Ειχα παρει εκτος απο LSD ,και κοα'ινη για να σπινταρω λιγο κατι χαπια ECSTASY που μου ειχαν μεινει απο το clybbing ααααα ναι και πριν τι ναρκωση ηπια και 6 ποτα βοτκα-καλουα.
Εχω το βιτσιο να περναω συχνα σε αλλες διαστασεις ,ειμαι και αδυνατη και χωραω ευκολα απο τις πορτες..Επισης εκει που πηγα ειδα πολλους φανταρους αλλα οχι το Χριστο αναμεσα τους γιατι δεν ειμαι χριστιανη ή γιατι οταν πηγα ειχε αδεια. Πολυ γελασα με τις ενδορφινες ...Τοσα χρονια πρωταθλητρια και τωρα που κανω 3 ωρες στο γυμναστηριο και να χασω κατι τετοιο???
Ναι ειδα και κατι ριζες μαλλον απο ραδικια .Αν ξαναπαω θα φροντισω να εχω σακουλα και μαχαιρι να μαζεψω και λιγα.....
Συγγνωμη,παρασυρθηκα απο το χιουμορ μερικων....
Θα απαντησω σοβαροτερα αργοτερα γιατι τωρα εχω παρει κατι λιγμενα χαπια

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 19:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μετα το αστειο λιγη σοβαροτητα δε βλαπτει.
Πριν βιωσω τη συγκεκριμενη εμπειρια οχι μονο δεν πιστευα σε αυτες αλλα και σε οτιδηποτε αλλο <μεταφυσικο>Μαλιστα επειση εχω σπουδασει σε σχετικο κλαδο της ψυχολογιας και εχοντας σημαντικες γνωσεις ιατρικης και φυσικης τις απερριπτα εντελως και χαρακτηριζα οσους ελεγαν οτι ειχαν ζησει κατι τετοιο <ψυχικα διαταραγμενους>.
Εφοσον μετα απο αυτο που βιωσα ανατραπηκαν οσα πιστευα φυσικα αλλαξε ο τροπος που αντιμετωπιζω τη ζωη μου.Για μενα ηταν συγκλονιστικο και οτι βιωσα και να το παραδεχτω γιατι οπως ειπα ανετρεπε ολα τα δεδομενα που ειχα ως τοτε. Επειδη ποτε στη ζωη μου δεν ειχα καμια <μεταφυσικη εμπειρια>και εξακολουθω να ειμαι εξαιρετικα δυσπιστη και ορθολογιστρια φροντισα να ερευνησω οποιεσδηποτε αλλες πιθανες εξηγησεις.
Εχω γνωση των ουσιων που χρησιμοποιουνται στην αναισθησια και οι μονες παραισθησεις που μπορουν να προκαλεσουν ειναι ευκολο να διαχωριστουν σαν ονειρικες φαντασιωσεις που συνηθως συμβαινουν στο σταδιο που το ατομο συνερχεται απο τη ναρκωση.
Στη δευτερη εγχειριση που εκανα οι αναισθητικες ουσιες ηταν οι ιδιες ,η ποσοτητα περισσοτερη αλλα οχι μονο δε μου συνεβη κατι παρομοιο αλλα δεν εχω καμια μνημη ουτε ονειρο οπως συμβαινει τις περισσοτερες φορες στην ολικη αναισθησια..Επισης ειχα πειστει και φοβομουν οτι θα συμβει το ιδιο αλλα τιποτε δεν εγινε .
Μπορω να ξεχωρισω απολυτα την παραισθηση και το ονειρο απο την πραγματικοτητα.Ηταν τοσι αληθινο αυτο που βιωσα οσο αληθινο ειναι αυτο το μυνημα.
Οπως ανεφερα ασχολουμε απο 5 ετων με τον αθλητισμο και τον πρωταθλιτισμο,κανω ακομη προπονηση 3 ωρες την ημερα στο γυμναστηριο και ξερω πολυ καλα τη χημικη δραση των ενδορφινων.Σας πληροφορω πως ουτε η πιο σκληρη προπονηση δεν με εκανε να αισθανθω ουτε εμενα ουτε κανεναν που ξερω τιποτα παραπανω απο υπερενταση και μετα μερικες φορες καποια ελαφρα καλυτερη διαθεση απο τη χαλαρωση.
Δεν κανω χρηση οποιουδηποτε ναρκωτικου,ψυχοτροπου φαρμακου ,δεν πινω, δεν καπνιζω και κανω υγειηνη διατροφη γεγονος που αποκλυει να ειχα αυξημενες τοξινες στο αιμα μου.Αλλωστε πριν απο καθε επεμβαση που απαιτει ολικη ναρκωση γινονται ολες οι απαραιτητες εξετασεις που δειχνουν τις τιμες των κετονων στον οργανισμο .Σε μενα δεν υπηρχε προβλημα.
Ακομη και αν ημουν εξαιρεση στους κανονες παραισθηση με ευθεια γραμμη στο εγκεφαλογραφημα καααι εγω να βλεπω τα παντα απο το σωμα μου μεχρι το τι γινοταν γυρω μου τι εκαναν και τι σκεφτονταν εξω απο το χειρουργειο κκαι σε μακρινες πολεις και για 14 λεπτα δεν εχω ξανακουση και μου φαινεται εντελως ηλιθιο .Οσο και να θελω να πιστεψω πως μπορει να ηταν ,η λογικη μου δεν το δεχεται.
Συμφωνω με πολλες θεωριες τις κβαντικης φυσικης και βρισκω τη θεωρια των παραλληλων επιπεδων(διαστασεων) πολυ πιθανη.Αν θεωρησουμε τη συνειδητοτητα σαν κυματοσυναρτηση λογικο εφοσον δεν εχει πια τις σταθερες του χωροχρονου να την περιοριζουν μετα το θανατο του σωματος να περναει σε ενα αλλο επιπεδο και ισως να διαμορφωνεται και εκει με βαση καποιες διαφορετικες διαστασεις απο την τρισδιαστατη πραγματικοτητα που αντιλαμβανεται εδω.Η αντιληψη διαφοροποιειται εφοσον αλλαζει εστιαση και απολυτα λογικο να αλλα ζει το φασμα συχνοτητων που μπορει να συντονιστει.Επομενως να διαμορφωνεται μια αλλα <πραγματικοτητα>μετα το θανατο.
Αλλαζω θεμα.Μου δοθηκε η επιλογη να επιστρεψω και η αποφαση ηταν συνειδητη.Δεν μετανιωνω απλα μου ειναι δυσκολο να προσαρμοστω..
Ναι αισθανομαι οχι μονο τον πονο αλλα και ολα τα συναισθηματα των αλλων και αυτο με κουραζει μερικες φορες.Ναι,εχω πια εκτος απο τα συνηθισμενα ονειρα και αλλου ειδους ,με ολα τα στοιχεια της αστρικης προβολης.Το πρωι μετα απο τετοια αισθανομαι σαν να ταξιδευα ολη νυχτα,εξαντλημενη.<βλεπω >και παλιες ζωες και γεγονοτα που θα συμβουν και οτι <ειδα>καπως ετσι εχουν γινει ως τωρα.Μπορω να καταλαβω τι εκπεμπει ο αλλος και τι προθεσεις ή προβληματα εχει.Πριν το βιωμα μου αυτο δεν ειχα τιποτε απο ολα αυτα .
Κατι που ξεχασα να απαντησω .Την ωρα που εβλεπα το σωμα μου δεν με ενοιαζε γι'αυτο και το μονο που με τρομαξε σσε αυτη την εμπειρια ηταν το ποσο βαρυ μου φανηκε οταν ξαναμπηκα σε αυτο και το ποσο αλλοκοτο μου φαινοταν οτι επρεπε να το κινησω.
Απο τοτε η πιο μεγαλη δυσκολια που εχω ειναι οτι δεν εχω καμια συναισθηματικη μνημη πριν το περιστατικο.Θυμαμαι τα γεγονοτα και τα πρωσοπα σαν να ανηκουν στην ζωη καποιου ξενου ,σαν ιστορια ενος αλλου ατομου και δεν μπορω να θυμηθω τι αισθανομουν για τους ανθρωπους που εχω στη ζωη μου εκτος απο τον αδελφο μου. Ειναι σαν ξενοι <ξεχασα> μεχρι και αυτους που ειχα ερωτευτει πολυ.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να το πω και αναγκαζομαο να προσποιουμε πως αισθανομαι οτι μου λενε πως ενιωθα γι'αυτους..
Για καποιον που ρωτησε ...Ο φιλος μου λεει οτι δονουμε στον υπνο πολλες φορες τοσο εντονα που ξυπναει γιατι τρανταζεαι το κρεβατι. Δεν ξερει τιποτα για την εμπειρια μου και οτι βιωνω μετα.Ειναι 42 χρονων και γιατρος..Δεν ασχολειται με τιποτα<εσωτεριστικο>.(Δεν περνει ναρκωτικα και δεν εχει παραισθησεις,Αν ειχε θα ειχε σφαξει πολλους)
Δεν ανηκω σε καμια θρησκεια ,δεν μπορω να μιλησω για αγγελους,μπορω να πω πως οτι συναντησα ηταν ενα με μενα σαν <αδελφη ψυχη>ισως για αλλους πνευματικος οδηγος.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ σε ολες τις ερωτησεις και πολυ ευχαριστως να απαντησω και σε αλλες αν εχετε.
Τα σχετικα sites τα γνωριζω και αυτο το διαστημα εχω διαβασει τα περισσοτερα σχετικα βιβλια.Ευχαριστω παντως οποιον ενδιαφερθηκε να τα αναφερει.
Το προηγουμενο μυνημα μου ηταν ειρωνικο ισως γιατι ετσι αντιμετωπιζα κι εγω παρομοιες εμπειριες πριν μου συμβει.Γι'αυτο δεν με πειραζει ο καπως ειρωνικος τονος ορισμενων.Κατι που εμαθα απο τοτε ειναι να σεβομαι οτι ακουω απο οποιονδηποτε γιατι καποτε μπορει να βρεθω στην ιδια θεση.
Τιποτε πιο εντονο και αληθινο απο μια βιωματικη εμπειρια δε θα μπορουσε να μου αλλαξει γνωμη και να το πιστεψω πριν μου συμβει.
Λετε να νομιζω πως ειμαι εδω και να ειμαι ΚΑΣΠΕΡ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑΚΙ???Τωρα οσο προσπαθουσαν αλλοι να πεισουν εμενα πως κατι ηταν αληθεια και δεν το δεχομουν πριν αλλο τοσο περιμενω να με πιστεψουν κι εμενα τωρα.Το ανεφερα για οσους ενδιαφερονται ή εχουν βιωσει κατι παρομοιο.Τωρα απο εκει και περα δεκτα ολα τα σχολια .
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 21:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΑΓΑΠΙΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΗΣ,

ΑΠΛΑ ΣΕ ΟΛΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ...

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΝΔΟΡΦΙΝΕΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΟΡΑΜΑΤΑ.

ΕΙΠΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΥΟΡΙΑΣ

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

ΦΙΛΗ X-FILES ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ

ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ...


ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ


ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΧΙΟΥΜΟΡ...................

ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΔΙΑΚΡΙΝΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΡΩΝΙΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ,, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΑΘΩ.....


ΦΙΛΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ... ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΡΙΝΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε katarakths απο την μερια μου δεν υπηρχε θεμα ειρωνειασ απλα συζητηση κανουμε και καπου ταιριαζουν οι αποψεις μας καπου οχι.
Στην μεγαλη πλειοψηφια τους απο οτι εχω διαβασει ειναι ευχαριστες οι εμπειριες.
Αυτος που θα δει χερια να τον τραβανε και φωτιες να καινε ειναι συνηθως ατομο το οποιο καπως ετσι φανταζεται την μεταθανατο ζωη.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη x files οι ιδιοτητες που απεκτησες ακουγονται λιδο δυσβαχτατες.
Ηταν κατι που το ειχες πριν ερθεις στην ζωη και ενσαρκωθεις και μετα την μεταθανατια εμπειρια ενεργοποιηθηκε τυχαια?
Εχει συμβει και σε αλλους παντως.
Και εγω ο ιδιος αν και δεν εχω βιωσει μεταθανατια εμπειρια εχω το δυσβαχτατο βαρος να αισθανομαι την λυπη των αλλων και να πνιγομαι.
Εχω και κατι παρομοιο οσο αφορα για το οτι τους νιωθεις ξενους πια ολη μου την ζωη.
Βρε λες να μην ειναι διαταραχη αυτο που εχω αλλα μια συνειδητοποιηση?


ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Edited by - Κωστας on 21/05/2004 23:49:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 01:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
. Οσον αφορα τις ενδορφινες αυτη ειναι η πιο εγκυρη επιστημονικη διαπιστωση.

Υπερέκκριση ενδορφίνων και επιθανάτιες εμπειρίες.

O D. Carr το 1981 πρότεινε ότι οι επιθανάτιες εμπειρίες είναι το αποτέλεσμα της υπερέκκρισης ενδογενών οπιοειδών (ενδορφίνων) [28]. Πιο πρόσφατα, παρατηρήθηκε σε σκύλους τη στιγμή του θανάτου τους, μία απότομη άυξηση β-ενδορφίνης στον εγκέφαλο και στα σωματικά τους υγρά [29]. Σε αντίθεση όμως με την Κεταμίνη που αναφέραμε πιο πάνω, οι ενδορφίνες δεν είναι δυνατά ψευδαισθησιογόνα και ως εκ τούτου είναι πολύ απίθανο το να προκαλούν απο μόνες τους τις επιθανάτιες εμπειρίες [30]. Επίσης ο χρόνος κατά τον οποίο διαρκούν οι αναλγητικές ιδιότητες της β-ενδορφίνης μετά από ενδοφλέβια χορήγηση είναι περίπου 22 ώρες [30] γεγονός που δεν ταιριάζει με το χρόνο που διαρκούν οι επιθανάτιες εμπειρίες, δηλαδή συνήθως μερικά λεπτά.
Κάποια οπιοειδή (όπως η πενταζοκίνη) έχουν κάποιες περιορισμένες ψυχομιμητικές ιδιότητες οι οποίες οφείλονται στη σύνδεσή τους με τους κ-οπιοειδείς υποδοχείς. Ωστόσο τα αποτελέσματα της πενταζοκίνης όταν συνδέεται με τους κ-οπιοειδείς υποδοχείς περιγράφονται σαν «αισθημα ευθυμίας και δύναμης» [31], μία περιγραφή που ουδεμία σχέση έχει με τα δραματικά αποτελέσματα της Κεταμίνης και των Επιθανάτιων εμπειριών. Σε πολύ μεγάλες δόσεις χορήγησης πενταζοκίνης, πιο αξιοσημείωτα αποτελέσματα μπορούν να παρατηρηθούν, αλλά η πενταζοκίνη δεν είναι ενδορφίνη.
Το 1989 ο Saavedra-Aguilar και ο Gomez-Jeria διενήργησαν πειράματα σε ζώα δείχνοντας ότι η β-ενδορφίνη μπορεί να προκαλέσει επιληψία, υποστηρίζοντας έτσι την άποψη ότι μπορούν να προκαλέσουν και τις επιθανάτιες εμπειρίες [32]. Ωστόσο όπως είχε ήδη παρουσιαστεί από τον Meltzer, η β-ενδορφίνες στον άνθρωπο έχουν απλώς ηρεμιστική και κατευναστική δράση [33], σε αντίθεση με τα πειραματόζωα που παρουσίαζαν διέγερση και καταστάσεις που είχαν ομοιότητες με κρίσεις επιληψίας.
Συμπερασματικά, μπορούμε να πούμε ότι η υπερέκκριση ενδορφινών σε καταστάσεις που πλησιάζουν τον θάνατο, ίσως να προκαλεί κάποια από τα ευφορικά αποτελέσματα που βιώνονται εντονότατα κατά τις επιθανάτιες εμπειρίες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να εξηγήσει την νευροφυσιολογία που προκαλεί τα πολύ πιο πολύπλοκα αυτά φαινόμενα.

iv. Ο ρόλος της Σεροτονίνης.

Όπως και με τις ενδορφίνες, η σεροτονινεργική δράση πολύ πιθανόν να παίζει κάποιο ρόλο στις επιθανάτιες εμπειρίες, αλλά είναι μάλλον απίθανο ο ρόλος αυτός να είναι κεντρικός. Ψυχεδελικές ουσίες όπως το LSD (διαιθυλαμίδιο του λυσεργικού οξέως) δρούν στους σεροτονινεργικούς υποδοχείς και προκαλούν μία πνευματική κατάσταση πολύ διαφορετική απ’ αυτή που περιγράφεται στις επιθανάτιες εμπειρίες. [34]
Πολύ συχνά μετά απο λήψη LSD παρατηρείται αυξημένη εισδοχή αισθητηριακών δεδομένων από το περιβάλλον, γεγονός που δεν παρατηρείται στις επιθανάτιες εμπειρίες. Επίσης οι ψυχεδελικές παραισθήσεις και ψευδαισθήσεις, έχουν πολύ λίγη σχέση με τα οράματα που παρατηρούνται κατά τις επιθανάτιες εμπειρίες. Η αποδιοργάνωση του Εγώ που γίνεται αισθητή με το LSD έχει διαφορετική ποιότητα από την «συναίσθηση του θανάτου» που παρατηρείται στις επιθανάτιες εμπειρίες αλλά πολύ συχνά και με την χρήση Κεταμίνης. Τέλος, η απώλεια της επαφής με το εξωτερικό περιβάλλον που οδηγεί στην εμπειρία του τούνελ δεν είναι τυπική δράση ψυχεδελικών ουσιών, αν και έχει περιγραφεί.
Αυτα και για καποιες αλλες ουσιες.

Φιλε Κωστα δεν ειχα τιποτα απο ολα αυτα που ανεφερα οτι αισθανομαι τωρα πριν την εμπειρια μου ουτε και αυτη την κατανοηση και τηνευαισθησια να αισθανομαι τα συναισθηματα των αλλων .Μαλλον το αντιθετο και μετανιωνω για το οτι ημουν τοσο αδιαφορη και σκληρη..Μην ανησυχεις δεν ειναι διαταραχη (σου μιλαω σαν ψυχολογος που οτι σπουδασα μου το κατεριψε το βιωμα αυτο)αλλα για μενα ενα βημα στο δρομο της συνειδητοποιησης της αληθειας.Το να συμπασχεις με τα συναισθηματα των αλλων σημαινει μια διερυνση και οξυνση τις αντιληψης
σου σε σχεση με την κατανοηση της ενοτητας ολων και της σημασιας της αγαπης καθως και στο οτι δεν πρεπει να δρουμε με εγωϊστικα κινητρα αδιαφορωντας για τις συνεπειες των πραξεων μας στα αλλα πλασματα της δημιουργιας Ειναι πολυ σημαντικα για την ανυψωση του πνευματος.Ο καθενας ομως εχει το δικο του μονοπατι εστω κι αν ο προορισμος ειναι ο ιδιος.Οι ιδιες αληθειες μπορει να φανερωθουν μεσα απο διαφορετικες εμπειριες σε οσους εχουν φτασει στο σημειο που πρεπει να γινει αυτο.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 05:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
x-files ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΛΥΣΕΣ...ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ?
ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ...ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΑΥΤΗ?
ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΒΕΒΑΙΑ..!

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 16:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΚΤΗ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝΩΝ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΝ ΛΕΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ!!!
ΕΣΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ!!! ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ!!!
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΦΙΛΕ ΠΛΕΤΩΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΨΗΛΟΒΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΣΤΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!
ΤΩΡΑ ΦΙΛΗ Χ-FILES ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΒΡΑΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΝΟΜΑ!!!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ
C YA DUDES!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη,who knows,δεν εχει σχεση με το ποσο κοντινα ειναι τα προσωπα σε μενα. Καταλαβαινω περισσοτερο τα συναισθηματα και τις σκεψεις (για να αντιληφθεις καλυτερα πως το εννοω θα σου ελεγα κυριως σαν αναγνωριση της ενεργειας που εκπεμπουν} απο οποιονδηποτε γυρω μου και απο οτιδηποτε καπως σαν να συντονιζομαι και να κατανοω αντανακλαστικα τη <δονητικη> τους.
Περισσοτερο θεωρω πως εχει σχεση με το κατα ποσο εκπληρωσες και <εμαθες.> αυτα που ειχες προ-επιλεξει για την αποστολη σου σε αυτη τη ζωη σε ευρυτερο φασμα και δεν εχει καμια σχεση με το αν οι αλλοι <κρινουν> εδω τις πραξεις σου σαν<καλες >.ή <κακες>.Δεν υπαρχει τιμωρια ή ανταμοιβη σε εκεινο το επιπεδο γιατι διαφοροποιουνται οι εννοιες.Ο καθενας συντονιζεται με το πιο <κοντινο > σε αυτον επιπεδο δεν μπορω να το προσδιορισω αλλιως.
Η εμπειρια μου με βοηθησε να κατανοησω καλυτερα τις σχεσεις μου με καποια ατομα απο μια αποστασιωπιμενη οπτικη γωνια και εδω να μπορω να λειτουργησω πιο <ολοκληρωτικα> οσον αφορα στις συγκεκριμενες σχεσεις.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 23:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη x-files καλησπερα ξανα

Ζηταω συγνωμη αν εχω γινει κουραστικος αλλα να ξερεις οτι βοηθας μια ταλαιπωρημενη ψυχη (Να μου πεις ποιος δεν ειναι)

Ξερεις εμφανιστηκες παλι στο φορουμ μετα την πρωτη σου εμπειρια ακριβως οταν χρειαζομουν απαντησεις γιατι ειχα/εχω φτασει τα ορια μου και σκεφτομουν διαφορα...

Μια ερρωτηση θελω να κανω και οτι γνωριζεις μου απαντας.

Διαβασα στο αλλο σου τοπικ το οποιο ειναι για το ιδιο θεμα οτι οσο πιο δυσκολο ειναι ο δρομος εδω για καποιον τοσο μεγαλυτερη θα ειναι η ανυψωση οταν ερθει η ωρα του (καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως)

Αναρωτιεμαι λοιπον οτι αν καποιος εχει πχ εναν πατερα ο οποιος δεν εχει δειξει ποτε του συναισθηματα και αυτο εχει παιξει ρολο στο πως θα αναπτυχθεις και να παρεις καποια ασχημα μονοπατια,εναν αδελφο οπου δεν υπαρχει κατα εναν περιεργο τροπο κανενα σημειο επικοινωνιας αλλα οταν εμφανιζεται κατι σε εσενα σοβαρο στην υγεια σου τον "ανγκαζει" να σε σκεφτεται,να μαθει να σε αγαπα,μια μητερα οπου απο μικρη εχασε τους γονεις της σε αυτοκινηστικο και ετσι δεν γνωρισε αγαπη (αλλα για σενα τρεφει απιστευτη αγαπη) και δεν εφτανε αυτο εχει και μια σοβαρη παθολογικη/ψυχολογικη ασθενεια που σε κανει να πονας πιο πολυ ακομα..

Ολα αυτα ειναι πιθανο να ειανι αποστολες που τις διαλεξα εγω πριν γεννηθω? Και αν ναι ο σκοπος τι? Να μαθω να αγαπαω,να ανεβω μετα σε υψηλοτερα επιπεδα συνειδητοτητας και υπαρξης?

Σε ευχαριστω και ελπιζω να μην σε μπερδευω.

Συγνωμη για το μεγαλο μου ποστ αλλα δεν θα σε κουρασω αλλο.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 02:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ενω ετοιμαζομουν να ριξω μια τελευταια ματια στα θεματα πριν κλεισω ειδα τ ο μηνημα σου Κωστα που με αγγιξε τοσο ωστε να αισθανομαι την αναγκη να σου απαντησω.Σε καμια περιπτωση δε μου γινεσαι κουραστικος,το αντιθετο χαιρομαι πολυ ειτε αν απλως ζησητουμε εδω και κυριως αν μπορω να σου συμπαρασταθω σε καποια προβληματα σου
Ειμαι απο το 2002 μελος τουforum αλλα δεν εγραφα συχνα γιατι βρισκομουν σε ενα σταδιο αναζητησης που προτιμουσα να διαβαζω τα θεματα για να διαμορφωνω αποψεις,αλλα και ειχα ελαχιστο χρονο λογω δουλειας για να παιρνω μερος σε συζητησεις.
Η εμπειρια που εζησα με οδηγησε στο να συμμετεχω πιο ενεργα γιατι εχω πολλα να μεταδωσω.
Για κατι αλλο που ειπες θα συμφωνησω οτι και οι δυο περναμε δυσκολα αυτη την περιοδο και σιγουρα εχουμε αναγκη απο υποστηριξη κατανοηση και αγαπη.ΣΕ περιοδους που εχουμε αναγκη απο καποιον και παρακαλαμε απο την καρδια μας να βρεθει<ενας αγγελος> με τη μορφη καποιου ανθρωπου που θα γνωρισουμε και θα παρει μακρια τη θλιψη και τον πονο ,πιστευω πως αυτο θα γινει αν το θελεις αληθινα.μπορει να συναντησεις αυτο το ατομο στα πιο απιθανα μερη ακομη και σε ενα forum οπως αυτο . Τιποτα δεν ειναι τυχαιο ,καμια συμπτωση σαν αυτη που ανεφερες παραπανω, οτι βρισκομαστε αυτην την περιοδο και οι δυο πιο εντατικα στις συζητησεις.Κι εγω εχω περασει πολλα στη ζωη μου αλλα επειδη ειναι αρκετα προσωπικα για να τα γραψω στο forum ,θα σου τα στειλω σε e-mail αυριο..εεε...δηλαδη σημερα.Θα απαντησω σε αυτο το θεμα και για καποιες αλλες ερωτησεις που μου εκανες.Και να ξερεις αν βρεις ανθρωπους που θα σεα αγαπησουν αληθινα θα βρεις και τη δυναμη να ξεπερασεις τις μεγαλυτερες δυσκολιες και δε θα αισθανθεις ποτε ξανα μονος.Μη διστασεις αν ειναι κατι που δε θελεις να γραψεις δημοσια στο topic να μου στειλεις e-mαil,και για αλλη μια φορα να σου πω οτι οχι μονο γινεσαι κουραστικος αλλα χερομαι με την επικοινωνια που εχουμε και ιδιως αν μπορω να σε βοηθησω σε οτιδηποτε.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 03:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ Χ-FILES ΚΑΙ ΚΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΕ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ Χ-FILES ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!(ΛΙΓΟ ΜΕΛΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ)

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 04:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CYBERMASTER ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...!!

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 10:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω φιλη x-files για τις απαντησεις σου.

Παιδια ευχαρισουμε για το ενδιαφερον σας αλλα σιγουρα δεν ειμαστε οι μονοι που ισως περναμε καπως δυσκολα.
Υπαρχουν τοσοι πολλοι ακομα...

Να στε καλα για την αγαπη σας.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drf
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 11:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος drf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι επιστήμονες λένε κάτι συγκεκριμένο: Κάθε άτομο "βλέπει" κοντά στο θάνατο διαφορετικά πράγματα και μάλιστα, αυτά που περιμένει/ελπίζει να δει ... Απλά χαλαρώνει η συνείδηση και βγαίνουν στην επιφάνεια επιθυμίες, φοβίες, ελπίδες ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 14:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γεννηση και ο θανατος ειναι οι μοναδικες απολυτα <προσωπικες>στιγμες του καθε ανθρωπου.Λογικο ειναι η καθε μεταθανατια εμπειρια να εχει τη χροια που τους δινει ο ψυχικος κοσμος του καθε ανθρωπου και επειδη δε θα βρεις πουθενα δυο απολυτα ομοια ατομα ετσι και καμια παρομοια εμπειρια δεν ειναι ακριβως ιδια με καποια αλλη. Ακομα και ο θανατος εχει την<προσωπικη σου σφραγιδα>.Ομως τα βασικα στοιχεια των μεταθανατιων εμπειριων ειναι κοινα και εχουν καταγραγει απο τους ερευνητες του φαινομενου.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 14:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΡΗΣΤΗ "drf" Η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΩΣ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΡΙΓΝΕΙ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ/ΟΡΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΝΩΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΗ Η ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!!!


ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 02:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cybermaster,ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ kwsta ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ,ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΣΗΣ..ΑΠΛΑ ΠΛΕΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΩ ΤΟ ΚΑΝΩ...ΟΠΟΙΟ ΟΧΙ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 04:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη x-files, θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση... Αναφέρεις:

quote:
Το να συμπασχεις με τα συναισθηματα των αλλων σημαινει μια διερυνση και οξυνση τις αντιληψης
σου σε σχεση με την κατανοηση της ενοτητας ολων και της σημασιας της αγαπης καθως και στο οτι δεν πρεπει να δρουμε με εγωϊστικα κινητρα αδιαφορωντας για τις συνεπειες των πραξεων μας στα αλλα πλασματα της δημιουργιας Ειναι πολυ σημαντικα για την ανυψωση του πνευματος.

Πως κατέληξες σε αυτά τα συμπεράσματα? (αναφορικά με το βίωμα σου πάντα)

Σε ευχαριστώ.. πάντα με φιλική διάθεση!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 09:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

georgette


Κραταω αυτο αγαπητη φιλη

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 15:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ WHO KNOWS ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΩΣ ΣΟΦΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 17:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θ α ξεκινησω καπως αντιστροφα και θα αναφερθω σε ένα από τα πιο κοινα στοιχεια των μεταθανατιων εμπειριων που είναι <η μεταμορφωση> που συμβαινει τοσο στη συμπεριφορα οσο και στην προσωπικοτητα των ανθρωπων που τις εχουν βιωσει.Αυτό είναι και το μονο στοιχειο που μπορει να παρατηρηθει και να μελετηθει μετα και γι’αυτό μπορει να αποτελεσει και να χαρακτηριστει σαν τεκμηριο και αποδειξη για την υπαρξη τους από επιστημονικη αποψη.
Η αλλαγη αυτων των ανθρωπων που χαρακτηριζεται συνηθως σαν <βαθια και θετικη>ως προς την προηγουμενη ζωη τους δειχνει πως η εμπειρια θανατου ,εχει τη δυναμη να μεταμορφωνει συχνα,οριστικα ριζικα και αμετακλειτα ολο τον εσωτερικο κοσμο τους και κατ’επεκταση τον τροπο ζωης τους.Η ισχυς αυτης της δυναμικης είναι λιγο<παραδοξη>για τους επιστημονες σε σχεση με την πολύ συντομη χρονικη διαρκεια της εμπειριας και αποτελει μια ατρανταχτη αποδειξη της αληθειας για τους ερευνητες του φαινομενου.
Εδώ πρεπει να σημειωθει ότι η μεταμορφωση δεν ολοκληρωνεται αμεσως μετα το βιωμα της εμπειριας αλλα εξελισσεται και διαρκει ένα μεγαλο χρονικο διαστημα ,πολλες φορες χρονια,και αυτό εχει σχεση με την εσωτερικη επεξεργασια και τις ψυχολογικες διαφοροποιησεις και μετατροπες που είναι αναγκασμενο να κανει το ιδιο το ατομο προκειμενου νατην<ενσωματωσει>στην εσωτερικη πραγματικοτητα του και να προσαρμοστει , επαναπροσδιοριζοντας το ρολο και τη λειτουργικοτητα του και στην εξωτερικη πραγματικοτητα , συχνα θεωρωντας αναγκαιο να ανα-διαμορφωσει και αυτή .Είναι το σημειο που γινονται πλεον φανερες οι αλλαγες του ατομου στο κοντινο του περιβαλλον (πχ.συγγενεις,φιλοι)που αντιμετωπιζουν με τη σειρα τους δυσκολια στο να αποδεχτουν τη νεα κατασταση.Γι’αυτό είναι συχνα τα διαζυγια και γενικα η διακοπη καποιων σχεσεων και η δημιουργια νεων μετα από μια μεταθανατια εμπειρια,η αλλαγη επαγγελματος,κατοικιας,ενδιαφεροντων και γενικα αλλαγες στον τροπο ζωης.
Ο δευτερος παραγοντας που παιζει ρολο στην καθυστερηση της εκδηλωσης των αλλαγων που συντελουνται μετα την εμπειρια στο ατομο είναι η αρνητικη - τις περισσοτερες φορες - αντιμετωπιση από το κοινωνικο περιβαλλον που αρχικα κανει το ατομο να αμφιβαλλει για την ψυχικη του υγεια(με δεδομενο ότι το ιδιο δεν εχει καμια αμφιβολια για την αληθεια και θεωρει πραγματικο ό,τι βιωσε)με αποτελεσμα να εχει ακομη μεγαλυτερη δυσκολια να προσαρμοστει ή στην περιπτωση που δεν κλονιζεται οσον αφορα τον εαυτο του, καταπιεζεται και δε φανερωνει την εμπειρια του από το φοβο της απορριψης και της ειρωνικης αντιμετωπισης από το περιβαλλον του.Σε αυτές τις περιπτωσεις ,η <εκβιαστικη>λογω ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ καταπιεση μιας εμπειριας με τοσο εντονο συναισθηματικο φορτιο μπορει να μετατρεψει την αρχικα θετικη ενταση (ΣΤΡΕΣ) σε ψυχικο τραυμα(καθως στρεφεται <εσω> για να ακυρωθει)και να μην φανερωθει η εμπειρια και οι επακολουθες συνεπειες των αλλαγων που επιφερει.Ετσι μπορουν να αναπτυχθουν συμπτωματα μετατραυματικου στρες χωρις να σχετιζονται αμεσα με τη μεταθανατια εμπειρια αλλα με την τραυματικη για τον ψυχισμο αντιμετωπιση του κοινωνικου περιβαλλοντος.

ΑΣΧΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΠΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΟΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΟΙΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΙΩΣΗ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
1)Μειωση του φοβου του θανατου.Με την εννοια της απωλειας της συνειδητοτητας.Οι ανθρωποι αυτοι γνωριζουν ότι η συνειδητοτητα δε χανεται αλλα εξακολουθει να υπαρχει σε ένα διαφορετικο επιπεδο(επιπεδο ταυτισης υπαρξης-σκεψης-εκπληρωσης).Αυτό δεν τους κανει σε καμια περιπτωση να επιδιωκουν το θανατο τους αλλα αντιθετα τους κανει να ζουν πιο εντονα και ολοκληρωτικα κάθε στιγμη της ζωης τους (δε σημαινει πως γινονται παρορμητικοι αλλα αισθανονται ετσι τη ζωη τους πιο<γεματη>.)
2)Θεωρουν την αγαπη ως ο,τι σημαντικοτερο στη ζωη και την εκδηλωση της ως το βασικο λογο δημιουργιας και υπαρξης(αποστολης)του ανθρωπουΑκομα ως το σημαντικοτερο <μεσο> ολοκληρωσης της εξελιξης του
3)Αισθηση ενοτητας με τα παντα γυρω τους,όχι μονο τους ανθρωπους αλλα και οτιδηποτε στο περιβαλλον αναγνωριζοντας το συνδεσμο τους ως μελοι ΕΝΟΣ ενιαιου ΟΛΟΥ.
4)Εκτιμηση της γνωσης (όχι με τη στειρα επιστημονικη εννοια)ως κατι με ιδιεταιρη αξια (περισσοτερο γινεται αναφορα με την εννοια της γνωσης που απορρεει από βιωματικες εμπειριες) αφου είναι κατι<που παιρνει μαζι>της και εξακολουθει να διατηρει και να επεξεργαζεται η συνειδητοτητα και στο άλλο επιπεδο.Εδώ ΓΝΩΣΗ=ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ(εμπειριες όχι απλα πτυχια και επιστημονικοι τιτλοι)
5)Αυξημενη,(επαν)αποκτηση ενισχυμενων αισθησεων και αντιληψης ή ενισχυση τους αν τις εχει αναπτυξει ηδη το ατομο.Ενισχυμενες ψυχικες ικανοτητες(αναπτυξη πχ ESP,ενσυναισθηση,ενοραση,διοραση,τηλεπαθεια ,τηλεκινηση,κτλ)Ευαισθησια σε <ψυχικα φαινομενα>
7)Πιο πολλα και <ζωντανα>ονειρα.Αν δεχτουμε τον ορισμο και την υπαρξη της αστρικης προβολης καποια ατομα αναφερουν τη δυνατοτητα αστρικων ταξιδιων μετα την εμπειρια τους καθως και τη δυνατοτητα επικοινωνιας με αλλα επιπεδα.
8)Αναφορα αισθηματος <βιασυνης>,αισθηση ότι πρεπει να προλαβουν να ολοκληρωσουν κατι(μια αποστολη) και γενικοτερα αισθημα ανησυχιας για την πορεια του κοσμου όπως λειτουργει και κινειται ως τωρα και τις πιθανες καταστροφικες συνεπειες .
9)Δειχνουν κατανοηση και συναισθηση του γενικοτερου και του εσωτερικου νοηματος της ζωης καθως και εκτιμηση ακομα και για πραγματα που στους αλλους φαινονται πολύ μικρα και ασημαντα στη ζωη
10)Τελευταιο το πιο διαδεδομενο στοιχειο.Η δυσκολια επαναπροσαρμογης στην καθημερινοτητα.Αλλαγες στη συμπεριφορα και στην προσωπικοτητα.Αλλαγη θεωρισης του κοσμου και της ζωης.Αλλαγη σκοπου και στοχων.
Καποιος που εχει βρεθει εστω για λιγο σε ένα διαφορετικο επιπεδο αντιληψης με τοσο υψηλοτερα πνευματικα νοηματα(υψηλη δονητικη;;;) που εχει βιωσει έναν κοσμο ταυτισης επιθυμιας – εκπληρωσης,σκεψης-υπαρξης(παραδεισο;;;)είναι τοσο ευκολο να προσαρμοστει παλι στην πεζη ,βαρια,τρισδιαστατη υλικη πραγματικοτητα;;Στο στοιχειο αυτό αναφερθηκα διεξοδικα στην αρχη σαν ένα από τα σημαντικοτερα<προνομοια---προβληματα>,το<συνδρομο επανεισοδου>όπως το χαρακτηρισαν καποιοι ερευνητες.Τη ΜΕΤΑ-ΜΟΡΦΩΣΗ οσων εχουν βιωσει μεταθανατιες εμπειριες.Οσων θελουν να ανα-βιωσουν τη γνωση δειχνοντας εδώ και στους αλλους ΤΗΝ Α-ΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.

Σημειωση:Οι αλλαγες αυτές δεν είναι απαραιτητο να παρουσιαζονται ουτε με την ιδια ενταση ουτε ολες σε ένα ατομο που εχει βιωσει μεταθανατια εμπειρια.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 17:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα πλαισια της προσπαθειας για καλυτερη ενημερωση σχετικα με το φαινομενο των μεταθανατιων εμπειριων αναφερα στο προηγουμενο μυνημα καποιες πληροφοριες γιατι ισως υπαρχουν ατομα στο forum που δεν τις γνωριζουν ηδη.Από τους υπολοιπους περιμενω τις αποψεις και τα σχολια σας.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SIMORI,
οι αναφορες που κανω στο μυνημα μου σχετικα με το πως μεταμορφωνει τα ατομα που τη βιωνουν μια μεταθανατια εμπειρια (και εμενα μεσα) νομιζω πως απαντουν στις ερωτησεις σου για τη σημασια που δινω στην αγαπη με την εννοια της ενεργειας που ενωνει ολα τα πλασματα οσο και την ευαισθησια μου που εχει γινει πιο εντονη οσον αφορα στα συναισθηματα των αλλων.Απλα εχω κατανοησει οτι με το να θελω για παραδειγμα να βλαψω καποιον ,ειναι, αν το δεις σε ενα ευρυτερο πεδιο,σαν να θελω να βλαψω τον ιδιο τον εαυτο μου .Το βρισκω ανουσιο και ανοητο πια.Αυτο δε σημαινει οτι στην καθημερινη μου ζωη φερομαι <σαν αγια>γιατι ειναι καπως δυσκολο στον κοσμο που ζουμε.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΩΣΤΑ,
<<ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ>>
ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ
ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ...
< Η ΑΓΑΠΗ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΣΕ ΚΑΝΕΙ Α-ΘΑΝΑΤΟ!>

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 23:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ωραιο συμπληρωμα αγαπητη φιλη

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Άνοιξα εχθές ένα θέμα στο forum και ο αγαπητός φίλος Κώστας με παρέπεμψε εδώ(Ευχαριστώ Κώστα, πολύτιμη η παραπομπή σου!)[Αρχές του Γενάρη βίωσα μία εμπειρία την οποία δεν μπορούσα ή δεν ήθελα να εξηγήσω. Διαβάζοντας όμως την εμπειρία της x-files μπλόκαρα. Βίωσα κάτι παρόμοιο σε καμία όμως περίπτωση τόσο έντονο ή συγκλονιστικό. Ποτέ μου δεν το ομολόγησα στον περίγυρό μου ίσως από φόβο ότι θα αμφισβητηθούν τα όρια της λογικής μου ή ότι και να το πω κανείς δεν θα καταλάβει για τί πράγμα του μιλάω. Παρ' όλα αυτά μετά από πέντε περίπου μήνες δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως έζησα μεταθανάτια εμπειρία ή αν υποσυνείδητο και ασυνείδητο μου έπαιξαν περίεργα παιχνίδια. Από τότε λοιπόν αναρωτιέμαι τί μπορεί αν γίνεται μετά το θάνατο. Υπάρχει Κόλαση και Παράδεισος ή μας θέλουν πολύ αφελείς για να το πιστεύουμε αυτό; Μήπως η Κόλαση του ανθρώπου είναι απλά η επιστροφή του στη Γη; (Αυτή είναι μία σκέψη που κάνω πολύ συχνά το τελευταίο 5μηνο). Νιώθώ μάλλον μπερδεμένη!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ ΑSOF ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΑΦΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ!!!
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ???!!!???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy