ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Έχουμε ανάγκη από οποιαδήποτε φιλοσοφική οργάνωση;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 00:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γύρω στα 900 φιλοσοφικά διδακτήρια υπάρχουν μόνο στην Αθήνα.
Δάσκαλοι αυτοαποκαλούμενοι Γκουρού, Σούφι κλπ. , όλοι λένε ότι έχουν πάει ένα ταξίδι μιας εβδομάδας ή μερικών χρόνων στην ανατολή ή στη δύση και έγιναν δασκάλοι.
Τελικά τα κονομάνε αυτοί με τα ψέματά τους και πάνε στα ψυχιατρεία τα θύματα - μαθητές.
Υπάρχουν 2 εκδοχές.
Ο ένας έχει χρήμα αλλά λέει -που να τρέχουμε τώρα στο Θιβέτ να βρούμε δάσκαλο? δεν πάμε στο μήτσο απ το γαλάτσι που πήγε ο άνθρωπος στους γκουρού και μορφώθηκε?
Αυτή η κατηγορία δεν πρόκειται τίποτα να βρει γιατί βαριέται να ψάξει.
Η άλλη κατηγορία είναι αυτοι που δεν έχουν χρήμα να πάνε στην ανατολή και πάνε στο πλησιέστερο κέντρο σπουδών. Αυτοί κάτι μπορούν να βρούνε όσο σκράπας κι αν είναι ο μήτσος.
Είναι οι ανθρώποι που ψάχνονται.
Αλλά το σωστό για μένα είναι.
Σ' αρέσει ο βουδισμός? Θα πας να βρείς καλό ιερέα βουδιστή.
Σ αρέσει ο ταοισμός? ο σουφισμός, ο χριστιανισμός? θα βρείς καλό δάσκαλο ταοισμού κλπ εκεί που εφαρμόζεται.
Κι αν υπάρχει πρόβλημα γλώσσας?
Δεν υπάρχει. Είναι το τελευταίο και το μόνο σίγουρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 02:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα λοιπόν αυτός που βιάζεται και σκοτώνεται από τον κανίβαλο το δέχεται με χαρά, χωρίς δισταγμό επειδή η κοινωνία που ζει δεν θεωρεί ότι ο βιασμός και η δολοφονία είναι κάτι κακό. . .νομίζω ότι ή υποτιμάς τη δική σου νοημοσύνη ή τη δική μας με αυτά που λες. Σου ξανάλεω, η πράξη έχει σχεδόν παντού τις ίδιες συνέπειες, οι κοινωνίες επιλέγουν ποιες συνέπειες θα δουν και πως θα την χαρακτηρίσουν.

_ThePriest_ πρώτα απ’ όλα να μάθεις να διαβάζεις τα κείμενα ποιο καλά και να εξάγεις τα ορθά συμπεράσματα και όχι να διαστρεβλώνεις το νόημα για να μπορέσεις να στηρίξεις την όποια σου αντίθεση ή το όποιο νοητικό ΣΟΥ οικοδόμημα.
Θα ήθελα να μου κάνεις quote το σημείο στο οποίο λέω ότι το θύμα απολαμβάνει την ΕΠΙΒΟΛΗ της όποιας πράξης του θύτη.
Ουδέποτε υποτίμησα την νοημοσύνη κανενός, ουδέποτε προέταξα τις όποιες γνώσεις μου σαν απολύτως σωστές αλλά πάντα τις έθετα και τις θέτω στην κρίση του οποιουδήποτε.
Πρώτος εγώ αμφισβητώ τον εαυτό μου και ζητώ από τους άλλους συγνώμη για τις αβλεψίες μου.
Άρα πριν με κρίνεις στο μέλλον πάλι καλό θα είναι να έχεις πλήρη στοιχεία για να το πράξεις, ειδάλλως καλύτερα να διαβάζεις παρά να γράφεις ……..

quote:
Μου φαίνεται περίεργο ότι αντί να εστιάζεις στους λόγους για τους οποίους διαφωνώ εστιάζεις, στο αν έχω απόλυτη γνώση και διάφορα αλλά, σε παρακαλώ σχολίασε το γιατί διαφωνώ , αρχίζω να πιστεύω ότι μάλλον εσύ είσαι πολύ επηρεασμένος από τον κοινωνικό σου περίγυρο σε σημείο ώστε να μην μπορείς να παρακολουθήσεις κάποια πράγματα . . .
Την αντιδημοκρατικότητα στην ανάφερα και στο προηγούμενο μήνυμα, ξανάλεω λοιπόν όταν μου λες ότι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω αν είναι σωστό ή λάθος , ε, είναι λίγο αντιδημοκρατικό τι να κάνουμε…

Θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσεις το πώς γίνετε να κρίνεις κάτι το οποίο δε γνωρίζεις, κάτι το οποίο δεν ανήκει καν στο βιωματικό σου επίπεδο, κάτι για το οποίο ΜΟΝΟ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ.
Συγνώμη αλλά είναι ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ να θέλεις να επιβάλεις την άποψη σου σε κάτι το οποίο δε γνωρίζεις ή δεν ανήκεις ή δεν αποδέχεσαι γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ.

quote:
Τι θα κερδίσεις αν σου πω μερικά ονόματα ανθρώπων που δημιούργησαν μόνοι τους, τον Γιώργο τον ξέρεις;;(αστειεύομαι) πήγαινε στο άγιο όρος, πήγαινε στο Θιβέτ, πήγαινε στην Ιαπωνία, στην Ινδία… Όπως καταλαβαίνεις πάλι υποτιμάς και την δική σου νοημοσύνη και των άλλων

Τι υποτιμάω λέει ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Άγιον Όρος – Οργανωμένη Μοναστική Κοινότητα, Ομάδα ομόθρησκων μοναχών με ιεραρχία, τυπικά λειτουργίας, Αρχηγό και συγκεκριμένο τρόπο ζωής. Οι σκηνίτες οι οποίοι ζουν σε σπηλιές και τρέφονται με νερό και ψωμί προέρχονται από επιλεγμένους μοναχούς της μοναστικής κοινότητας οι οποίοι έχουν ακολουθήσει επί μακρού τον μοναστικό βίο.

Θιβέτ – Οργανωμένη Θρησκευτική Κοινότητα, με ιεραρχία, τυπικά λειτουργίας, Αρχηγό και συγκεκριμένο τρόπο ζωής.

Ινδία – Ινδουιστικά τάγματα , Γιόγκι κλπ όλοι κάτω από την καθοδήγηση της θρησκείας στην οποία πιστεύουν και ΟΛΟΙ βγαλμένοι από ένα διδάσκαλο.

Κίνα – Ιαπωνία – Κορέα – Εσωτερικά Τάγματα εκμάθησης ανατολικών πολεμικών τεχνών ΟΛΟΙ έχουν περάσει από το συμβούλιο των διδασκάλων.

Τι είπαμε κάνω υποτιμάω την νοημοσύνη του συνομιλητή μου ;;;;;;;;;;;
Πρόσεχε τι γράφεις ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΤΙΜΑΣ !!!!!!!!!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 03:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνθρωποι,

Zadok,

Κατ’αρχην δεν ξέρεις αν τις ξέρω όλες ή όχι, δεύτερον ακόμα και τέλεια να λειτουργούν έχω εξηγήσει τους λόγους που τις θεωρώ αχρείαστες αλλά, αρνείστε πεισματικά, δογματικά , να απαντήσετε στα επιχειρήματα που έχω αναφέρει, τι άλλο να πω , δεν είμαι εγώ αυτός που επηρεάζεται πάντως από τον περίγυρο του.

Αν πραγματικά θεωρείς ότι το θέμα το άνοιξα για αυτό το λόγο που αναφέρεις , μπορείς να μην ξαναγράψεις. . .δεν θέλω καμία σχέση με ανθρώπους που αν μη τι άλλο, πιστεύουν ότι είμαι τόσο λίγος ίσως όσο και οι ίδιοι για να κάνω κάτι τέτοιο. Ειλικρινά αν το πιστεύεις αυτό μην ξαναγράψεις. . .


Ραμογλου,

Σαφώς δεν αναφέρεις για το θύμα αλλά ταυτόχρονα δεν διευκρινίζεις αυτό που εγώ γράφω και που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα και διαφώνησες μάλιστα, ότι η πράξη είναι παντού η ίδια, το θύμα είτε είναι κανίβαλος είτε ζει στο Παρίσι θα αντιμετωπίσει το γεγονός με τον ίδιο τρόπο, τα ίδια λεω στο μήνυμα στις 6/5 στο οποίο όμως διαφώνησες , άρα μάλλον εσύ δεν διαβάζεις σωστά . . .

Κατ’αρχην σου υπέδειξα την αντιδημοκρατικότητα της φράσης σου αλλά δεν είπες συγγνώμη, ακόμη και φασιστική νοοτροπία να έχω εσύ σαν δημοκράτης οφείλεις να σεβαστείς την ελευθέρια του εκφράζεσθε.

Λες να επιβάλω, εγώ επιβάλω;;;; είσαι με τα καλά σου;;;;;;; ότι έχω γράψει μέχρι τώρα είναι λογικότατα επιχειρήματα στην προσπάθεια επιβολής της δική σου άποψης, εγώ ερώτηση έκανα στο πρώτο πόση και κανένας δεν απάντησε ευθέως, αλλά όλοι προσπαθούν να επιβάλουν ότι πρέπει να υπάρχουν θρησκεία , τάγματα και ότι άλλο , το γιατί όμως πρέπει να υπάρχουν κανείς δεν το έχει δικαιολογήσει.

Αντίθετα εγώ έχω επιχειρηματολογήσει πολλάκις στο γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν μεσώ ερωτήσεων που φυσικά έμειναν αναπάντητες. . .

Και τέλος, φαίνεται πόσο μονόπλευρα αντιμετωπίζεις τα πράγματα, στο άγιο όρος δεν υπάρχουν άνθρωποι που ζουν πέρα από οποιοδήποτε κανόνα και επιτήρηση ;;;;;;;;;;;;

Το Θιβέτ ξέρεις πόσο είναι; Ξέρεις ότι θέλει ανεξαρτητοποίηση από την Κίνα, σε ένα εν δυνάμει κράτος λοιπόν δεν ζουν άνθρωποι που δεν υπάγονται στα τελετουργικά που ανέφερες;;;;

Το ίδιο ισχύει και για τα αλλά.

Επειδή δεν θα ήθελα να συνεχιστεί αυτή η στείρα αντιπαράθεση θα σε παρακαλούσα αν θες να σχολιάσεις την ερώτηση, να υποστηρίξεις την άποψη σου, να απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα που σου έθεσα σε προηγούμενο μήνυμα και όχι να ασχολείσαι με εμένα , αν το θες εγώ είμαι ο χειρότερος άνθρωπος στον κόσμο με τις λιγότερες γνώσεις, ωραία;;; τώρα απάντησε αν θες επί της ουσίας. . . .
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 04:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι πολύ ευγενικός και σ' ευχαριστώ για τις υποδείξεις, αλλά μην τις μοιράζεις, κράτα τες, θα σου χρειαστούν!

quote:
Κατ’αρχην δεν ξέρεις αν τις ξέρω όλες ή όχι...

Εγώ τίποτα δεν ξέρω. Ρώτησα κι απάντηση δεν έλαβα.

Επίσης, θέλω να σε ρωτήσω: αφού έχεις καταλήξει στα συμπεράσματά σου, τί σε νοιάζει κι αν υπάρχουν;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/05/2004 04:35:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 04:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok,

από όλα όσα έχουν γραφεί, αυτό έχεις να πείς, αυτό σε προβλημάτισε;; οτι δεν πήρες απάντηση στο αν ξέρω όλες τις φιλοσοφικές όμαδες ή όχι;;;

Δεν τις ξέρω όλες, μπορείς να αναλωθείς σε κάτι ποιό ουσιώδες για τη συζήτηση;;;;;

Ευχαριστω. . .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 05:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς αυτό είναι το ουσιώδες.

Πώς μπορείς να κατακρίνεις κάτι συλλήβδην και ως εκ τούτου να το θεωρείς μη αναγκαίο σε συλλογικό επίπεδο;

Επίσης, ρωτάς γιατί υπάρχουν. Γενικώς κάποιον σκόπο έχουν. Ειδικώς, η κάθε μία το δικό της.
Πού είναι το πρόβλημα; Εν τη ελευθερία ο καθείς πράττει κατά το δοκούν.
Εκείνες τη δουλειά τους κι όλοι μας τη δικιά μας.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/05/2004 05:29:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 08:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια ερώτηση προς όλους :

Πιστεύετε ότι οι θρησκείες , οι φιλοσοφίες , οι αυτοαποκαλούμενες φιλοσοφικές οργανώσεις είναι απαραίτητες για την αυτογνωσία του ανθρώπου και γενικά για την πορεία της ζωής του;




Καλημερα σας.

Προς το μελος _ThePriest_

Διαβασα την ερωτηση σου και θελω να σε ρωτησω με την σειρα μου κατι απλο το οποιο -πιστευω -οτι θα καταλαβεις το νοημα του.

Απο οτι λες ,δεν πιστευεις οτι ο ανθρωπος χρειαζεται καποια οργανωση για να βρει την αυτογνωσια του-ειτε αυτη λεγεται θρησκεια,ειτε φιλοσοφικη οργανωση,ειτε ..δεν ξερω τι αλλο.

Αλλα,ο ανθρωπος ο οποιος θα στηριχτει -για να βρει την αυτογνωσια- μονο στα δικα του βιωματα και στον εαυτο του,αποριπτοντας ολες τις ηδη υπαρχουσες φιλοσοφικες οργανωαεις και θρησκειες ,δεν θα ειναι το πρωτο βημα για την δημιουργια ενος νεου ρευματος-ας το πω ετσι-?

Τα βιωματα και οι προσωπικες του πεποιθησεις -που θα ειναι διαφορετικες απο οτι αυτων που ανηκουν καπου - τις οποιες εχει διαμορφωσει ζωντας μονος του -μεταφορικα και ισως κυριολεκτικα- δεν θα ειναι κεντρο ελξης προς καποιους που ψαχνονται ?
Αρα αυτος ο ανθρωπος θα ειναι αιτια να γινει ενα νεο ρευμα .

Λιγο πιο κατω ρωτας το εξης

Η αυτογνωσία ενός ανθρώπου εξαρτάται από την ύπαρξη θρησκειών, φιλοσοφικών ρευμάτων και φιλοσοφικών οργανώσεων και χωρίς αυτές ο άνθρωπος δεν μπορεί να βρει το δρόμο του στη ζωή ;


Απο οτι ξερω οι φιλοσοφικες οργανωσεις + οι θρησκειες βασιζονται στα λογια και στα εργα καποιων ανθρωπων .

Απο εκει και περα ο καθενας διαβαζοντας αυτα τα λογια + σε συνδυασμο με τα προσωπικα του βιωματα διανυει ενα δρομο μοναχικο αλλα ταυτοχρονα-επειδη ,καλως η κακως,μεγαλωνουμε σε μια α κοινωνια- συνοδοιπορος με τους αλλους παιρνει ερεθισματα και απο αυτους ωστε να μπορει να κατανοησει καλυτερα τον εαυτο του.

Επειδη καπου στα οσα ειπα,ισως χαθηκε η ερωτηση μου,την ξανακανω εδω .

Ο ανθρωπος ο οποιος θα στηριχτει -για να βρει την αυτογνωσια- μονο στα δικα του βιωματα και στον εαυτο του,αποριπτοντας ολες τις ηδη υπαρχουσες φιλοσοφικες οργανωαεις και θρησκειες ,δεν θα ειναι το πρωτο βημα για την δημιουργια ενος νεου ρευματος-ας το πω ετσι-?

Τα βιωματα και οι προσωπικες του πεποιθησεις -που θα ειναι διαφορετικες απο οτι αυτων που ανηκουν καπου - τις οποιες εχει διαμορφωσει ζωντας μονος του -μεταφορικα και ισως κυριολεκτικα- δεν θα ειναι κεντρο ελξης προς καποιους που ψαχνονται ?
Αρα αυτος ο ανθρωπος θα ειναι αιτια να γινει ενα νεο ρευμα .


Edited by - Το ξωτικό on 08/05/2004 08:09:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 09:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ραμογλου,

Όντως προβληματίστηκα πριν βάλω την λέξη ανήθικο στην συγκεκριμένη φράση γιατί εμπεριέχει ως ένα βαθμό επιρροές από την κοινωνία .. ΑΛΛΑ , σε καλώ να μου πεις εσύ πως θα χαρακτήριζες κάτι που γίνεται σε κάποιον χωρίς να το θέλει… μπορεί να αλλάξεις τη λέξη αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και δεν χρωματίζεται από τις γενικότερες κοινωνικές αντιλήψεις.

Ένας βιασμός είναι μια πράξη που γίνεται χωρίς τη θέληση ενός εκ των δυο συμμετεχόντων, εσύ μια τέτοια πράξη πως θα την χαρακτήριζες;;

‘Όπως και να το πεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο,
δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις, απλά εννοώ ότι οι επιρροές δεν μεταβάλλουν την πράξη, απλά μπορούν να την περιγράψουν με διαφορετικό τρόπο, η ουσία παραμένει η ίδια.
Ο κανίβαλος δεν θα το χαρακτηρίσει ανήθικο ούτε βίαιο αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι, φυσικά μιλάω για το συγκεκριμένο παράδειγμα , αφού γενικότερα χωράει συζήτηση αρκετή το θέμα . . .

Όσο για τα τις τρεις προϋποθέσεις που θέτεις θα ήθελα λίγο να τις συζητήσουμε…

Για το πρώτο, διαφωνώ κάθετα. Γιατί να πρέπει να γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας μιας φιλοσοφικής ομάδας προκείμενου να αντιληφθώ τι γίνεται γύρω μου;; (πως το δικαιολογείς;;;)
αυτός που ίδρυσε την πρώτη φιλοσοφική ομάδα έφτασε σε ένα πνευματικό επίπεδο μόνος του και μετά την ίδρυσε, απλοϊκή σκέψη αλλά εμπεριέχει αυτό που λεω, ότι οι φιλοσοφικές ομάδες είναι εντελώς αχρείαστες.

Για το δεύτερο, διαφωνώ κάθετα, γιατί θεωρείς ότι πρέπει να είσαι αποκομμένος;;
Όταν έρχεσαι σε επαφή και επηρεάζεσαι από οποιανδήποτε μπορείς να καταλήξεις σε μια οποιαδήποτε ερμηνεία του κόσμου, όταν έρθεις μπροστά όμως σε ένα γεγονός το οποίο δεν ερμηνεύεται με τη δική σου θεώρηση η οποία έχει δεχθεί και επιρροές από απλούς ανθρώπου και απλές γνώμες τότε θα αναγκαστείς να την αλλάξεις, να την συμπληρώσεις και παει λέγοντας. Γιατί θεωρείς προϋπόθεση ότι πρέπει να είσαι αποκομμένος;;;;

Για το τρίτο, επίσης διαφωνώ, γιατί θα πρέπει να έχεις μάθει μόνος σου τη μητρική σου γλώσσα ;;; με ποιο τρόπο επηρεάζει αυτό τον τρόπο που παρατηρείς και ερμηνεύεις τον κόσμο;;


Και βέβαια φυσικά και δικαιούμαι να κρίνω τι είναι σωστό και τι όχι και να είμαι και ο υπεύθυνος τόσο των λόγων μου, τόσο των πράξεων μου, όσο και των συνεπειών.

Εσύ όμως με το να μου λες ότι δεν έχω το δικαίωμα που στηρίζεσαι και το λες αυτό ; γιατί δεν το έχω;; καταλαβαίνεις βέβαια ότι είναι μεγάλη ανευθυνότητα αυτό που λες και σχεδόν αντιδημοκρατικό…

Επίσης το ότι κάποιοι έφτασαν σε ένα υψηλό πνευματικό επίπεδο άνηκαν σε ομάδες δεν σημαίνει ότι είναι μόνο αυτοί που έφτασαν σε τέτοιο επίπεδο.
Και στο Χρήστο ,

Εφ’οσον εσύ ο ίδιος ξέρεις ότι η κοινωνία σε περιορίζει όπως λες για ποιο λόγο δεν μπορείς να ξεφύγεις από τα δεσμά της και χρειάζεσαι τη βοήθεια μιας οργάνωσης, αφού ξέρεις την αιτία γιατί δεν μπορείς να βρεις μόνος σου το λύση;; μήπως δεν έχεις βρει την πραγματική αιτία;;;


Ευχαριστώ…



Παροτι οι ερωτησεις του μελους _ThePriest_ απευθυνονται στον Ραμογλου ας μου επιτρεψουν αμφοτεροι να απαντησω.

Αναφερει στην αρχη το εξης

Όντως προβληματίστηκα πριν βάλω την λέξη ανήθικο στην συγκεκριμένη φράση γιατί εμπεριέχει ως ένα βαθμό επιρροές από την κοινωνία .. ΑΛΛΑ , σε καλώ να μου πεις εσύ πως θα χαρακτήριζες κάτι που γίνεται σε κάποιον χωρίς να το θέλει… μπορεί να αλλάξεις τη λέξη αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και δεν χρωματίζεται από τις γενικότερες κοινωνικές αντιλήψεις.

Ένας βιασμός είναι μια πράξη που γίνεται χωρίς τη θέληση ενός εκ των δυο συμμετεχόντων, εσύ μια τέτοια πράξη πως θα την χαρακτήριζες;;

‘Όπως και να το πεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο,
δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις, απλά εννοώ ότι οι επιρροές δεν μεταβάλλουν την πράξη, απλά μπορούν να την περιγράψουν με διαφορετικό τρόπο, η ουσία παραμένει η ίδια.
Ο κανίβαλος δεν θα το χαρακτηρίσει ανήθικο ούτε βίαιο αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι, φυσικά μιλάω για το συγκεκριμένο παράδειγμα , αφού γενικότερα χωράει συζήτηση αρκετή το θέμα . . .

Η απαντηση μου οσο αφορα το παραπανω ειναι κατι που ειπε και ο ιδιος.

Απο την στιγμη που η οποιαδηποτε πραξη βλεπεται με αυτον η εκεινον τον τροπο σημαινει αυτοματα και επιρροη απο καποια θρησκεια-φιλοσοφικη οργανωση.
Καποιος που δεν ειναι επηρεασμενος απο οποιαδηποτε οργανωση -εθελουσια- πολυ απλα δεν θα κρινει με αυτον η εκεινον τον τροπο την πραξη αλλα θα την βρει <ουδετερη>
Εγω + ο οποιοσδηποτε αλλος που μεγαλωσα σε μια κοινωνια-συνολο η οποια στηριζεται στις α η β θεωριες θα χαρακτηρισω με αυτον η εκεινον τον τροπο την πραξη.
Αλλωστε δεν σχολιαζεται η πραξη αλλα το πως την βλεπει ο καθενας

Καπου πιο κατω σχολιαζεται το εξης.

Για το δεύτερο, διαφωνώ κάθετα, γιατί θεωρείς ότι πρέπει να είσαι αποκομμένος;;
Όταν έρχεσαι σε επαφή και επηρεάζεσαι από οποιανδήποτε μπορείς να καταλήξεις σε μια οποιαδήποτε ερμηνεία του κόσμου, όταν έρθεις μπροστά όμως σε ένα γεγονός το οποίο δεν ερμηνεύεται με τη δική σου θεώρηση η οποία έχει δεχθεί και επιρροές από απλούς ανθρώπου και απλές γνώμες τότε θα αναγκαστείς να την αλλάξεις, να την συμπληρώσεις και παει λέγοντας. Γιατί θεωρείς προϋπόθεση ότι πρέπει να είσαι αποκομμένος;;;;

Μονο αν εισαι τελειως αποκομμενος θα μπορεις να εχεις δικη σου αποψη και ερμηνειες του καθε γεγονοτος + πραξης
Η οποιαδηποτε επαφη με απλους ανθρωπους(οι οποιοι ανηκουν καπου)σημαινει αλλαγη της αποψης σου-εστω και τοση δα,το καλημερα που θα πεις και ο τροπος που θα σου απαντησει ο αλλος ειναι μια απειροελαχιστη αλλαγη στα προσωπικα σου βιωματα.
Δεν μπορεις να λες οτι δεν ειναι απαραιτητες οι α η οι β θρησκειες η φιλοσοφικες οργανωσεις γιατι δεχεσαι επιρροες απο αυτες.
Μονο -κατα το παραδειγμα του Ραμογλου- αν ζησεις μονος σου στην ερημια χωρις να εχεις επαφη με κανενα θα μπορει να γινεται λογος για
ανεξαρτητη και χωρις επιρροες αυτογνωσια.

Επισης λεει και το εξης

Και βέβαια φυσικά και δικαιούμαι να κρίνω τι είναι σωστό και τι όχι και να είμαι και ο υπεύθυνος τόσο των λόγων μου, τόσο των πράξεων μου, όσο και των συνεπειών.

Θα τον ρωτησω το εξης

Απο που βρηκες τα κριτηρια?

Και κλεινει λεγοντας το εξης

Για το τρίτο, επίσης διαφωνώ, γιατί θα πρέπει να έχεις μάθει μόνος σου τη μητρική σου γλώσσα ;;; με ποιο τρόπο επηρεάζει αυτό τον τρόπο που παρατηρείς και ερμηνεύεις τον κόσμο;;


Στην ερωτηση σου αυτη ας μου επιτρεψεις να απαντησεις εσυ.
Θεωρω οτι δεν μπορω να απαντησω σε αυτη την ερωτηση γιατι καλο ειναι να ψαχνομαστε αλλα να ρωταμε και ερωτησεις τις οποιες να μπορουμε να απαντησουμε πρωτα εμεις οι ιδιοι χωρις να τις θεωρουμε <αστειες> -ας μου συγχωρεθει η εκφραση.

Επισης θα ηθελα να απαντησω και σε κατι που ρωταει τον Χρηστο -ας μου επιτρεψει και αυτος να απαντησω.

Εφ’οσον εσύ ο ίδιος ξέρεις ότι η κοινωνία σε περιορίζει όπως λες για ποιο λόγο δεν μπορείς να ξεφύγεις από τα δεσμά της και χρειάζεσαι τη βοήθεια μιας οργάνωσης, αφού ξέρεις την αιτία γιατί δεν μπορείς να βρεις μόνος σου το λύση;; μήπως δεν έχεις βρει την πραγματική αιτία;;;


Και σε αυτη την ερωτηση θα ηθελα να μου απαντουσε πρωτα ο ιδιος και μετα να απαντησω εγω .

Καλο σας Σαββατοκυριακο


Edited by - Το ξωτικό on 08/05/2004 09:11:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 11:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς δεν δίνει σημασία στις απαντησούλες μου.. γιατί; γιατί βρίσκονται στην προηγούμενη σελίδα; Γιατί δεν σας λένε τίποτα;
ΤΙ ΕΝΟΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΡΕ

Τέεεεελοσπαντον, ας ξαναγυρίσω στο θέμα μας.
Βλέποντας όλο το θέμα απο την αρχή, παρατήρησα κάτι οποίο μου διέφυγε (κάλιο αργά παρά ποτε):

quote:
Α, και κάτι άλλο το ποιο απλό πράγμα όταν δεν ανήκεις σε μια φιλοσοφική οργάνωση είναι να παρατηρείς και να ερμηνεύεις…. Αν έχεις λάθος θα δεις κάτι που δεν εξηγείται με την ερμηνεία σου μέχρι τώρα και θα ψάξεις να βρεις μια άλλη ερμηνεία…. όταν δεν σου κάνει ένα τζιν παίρνεις μεγαλύτερο νούμερο

Και ποιός σου είπε ότι μια φιλοσοφική οργάνωση δεν σε αφήνει ή ακόμα καλύτερα δεν σου "μαθαίνει" να παρατηρείς ώστε να σε πυροδοτεί στο να ερμηνεύεις, να αλλάζεις άποψη αν δεν στέκει, να ξαναπαρατηρείς, να ξαναερμηνεύεις κλπ. Ειδικά αν μπλέξεις και με συμβολισμούς και αποσυμβολισμούς που κάθε άνθρωπος μπορεί να τα δώσει εντελός διαφορετικές ερμηνείες σε ένα θέμα, τότε χάνεται η μπάλα. Πρέπει να προσέχουμε λίγο τι λέμε.
Αυτό το topic αρχίζει να μην έχει νόημα. Σύμφωνα με αυτά που μας λές, γιατί δεν έκανες το topic "Γιατί δεν έχουμε ανάγκη απο οποιαδήποτε φιλοσοφική οργάνωση;" εφόσον δεν πρόκειτε να δεχθείς κάποια άλλη άποψη και να λες χωρίς να γνωρίζεις πράγματα για ομάδες και βάζοντάς όλες αυτές σε ένα καζάνι;

Edited by - Χρήστος on 08/05/2004 11:51:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 13:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήλθες, Χρήστος στο esoterica!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 23:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα σ’ αυτόν το χώρο έχω αντιμετωπίσει κατά καιρούς διάφορους ανθρώπους με τους οποίους διαφώνησα.
Με μερικούς από αυτούς η διαφωνία μας είχε εποικοδομητικό αποτέλεσμα, μια νέα οπτική μέσα από ένα διαφορετικό πρίσμα.
Με τους άλλους η διαφωνία ήταν στείρα διότι πολύ απλά αν δεν συμφωνείς με την άποψη τους ή με το δόγμα τους ή με το κόλλημα που έχουν μέσα στο κεφάλι τους τότε δεν γίνετε να καταλάβουν τι τους λες, οπότε αυτόματα εσύ μιλάς για ολόκληρο το δέντρο και αυτοί σου μιλάνε για το ξερό του φύλλο.

Έτσι λοιπόν θα σταματήσω να εκθέτω τις απόψεις μου σ’ αυτό το Topic διότι αφ’ ενός, ενοχλώ με τις απόψεις μου το συντονιστή της κουβέντας ο οποίος άνοιξε το θέμα, και αφ’ ετέρου δεν έχει νόημα να μιλάω σε κάποιον που δε καταλαβαίνει ούτε καν τι γράφει και προσπαθεί με ομιχλώδης προτάσεις του τύπου « Το Θιβέτ θέλει την ανεξαρτησία του κλπ » να δείξει πως έχει γνώσεις περί του τι είναι το Θιβέτ και του πως οι Λάμα ή ακόμα και αυτός ο Δαλάι Λάμα ζούσαν, ζουν και θα ζουν σ’ αυτό τον τόπο. Ολόκληρη η ιστορία του Θιβέτ πριν την κατάληψη – προσάρτηση και επιβολή του Κινέζικου status απαλείφετε χάριν της τεκμηρίωσης του λόγου συγκάλυψης του γράφοντος.

Συγνώμη Μέγα Γνώστη _ThePriest_ που είχα την τόλμη να αμφισβητήσω την ΜΟΝΑΔΙΚΗ σου γνώμη – γνώση, συγνώμη που διετύπωσα ένα διαφορετικό λόγο ο οποίος δεν ήταν έτσι όπως εσύ τον ήθελες, συγνώμη που κατανοώ τον κόσμο διαφορετικά και που με επηρεάζει τόσο ώστε να αποδέχομαι το δικαίωμα στην διαφορετικότητα της επιλογής.
Συγνώμη που η δημοκρατική μου άποψη ότι κανένας δε μπορεί να κρίνει αν δεν γνωρίζει, είναι ενάντια στην φασιστική νοοτροπία του «κρίνω ότι και όποιον μ’ αρέσει».
Συγνώμη που πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέγει τι του αρέσει και δε μέμφομαι όποιον ακολουθεί το δικό του πιστεύω.
Πόσο αντιδημοκρατικός είμαι ε ?

Συνέχισε να θέτεις τα ερωτήματα σου και να περιμένεις απαντήσεις μόνο απ’ αυτούς που συμφωνούν μαζί σου και λειτουργούν με τη δική σου δημοκρατία ( Να μην πω τι την έχουν καταντήσει αυτή τη λέξη γιατί θα έχω κυρώσεις από τον Admin ).

Άντε καλό Σ/Κ και να θυμάστε η Logo δεν είναι κολλύριο, ούτε τροφή μυαλού !!!!!!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 23:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Χρήστος καλώς ήρθες στο esoterica.gr σου εύχομαι μια παραμονή γεμάτη υπομονή, αντοχή και θάρρος.

Προσωπικά δεν απάντησα σ’ αυτά που είπες διότι με βρίσκουν σχεδόν σύμφωνο.

Είθε η αγάπη να βασιλεύει στας καρδίας ημών.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 19:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ _ThePriest_ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Νομίζω ότι η επιλογή του δρόμου... είναι καθαρά προσωπική επιλογή, οπότε η λέξη "απαραίτητο" άλλον δεν είναι κατάλληλη.

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΞΕΡΩ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ

quote:
Το σχολείο, σου προσφέρει γνώση για την Υλίκη μεριά του εαυτού σου, μιλάω φυσικά για όλα τα σχολεία του κόσμου σήμερα που είναι προσανατολισμένα

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΥΛΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ....
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΟΥ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΟΥ ?????
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ??????
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΕΦΟΔΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΣΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ?????

ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΜΙΑ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ "Έχουμε ανάγκη από οποιαδήποτε φιλοσοφική οργάνωση; " ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ...
ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...

ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΜΙΑ....
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ _ThePriest_ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ...
ΑΠΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΩΣΕ ΜΑΣ .....

ΜΗΝ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΙΝΕΙΣ...
ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ????

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΑΣ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 03:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί,

Για τον Ραμογλου,

Το γουδί το γουδοχέρι . . .

Άνθρωπε μου δεν έχεις καταλάβει καν την ερώτηση που έκανα, καλό στον εαυτό σου θα κανείς αν την καταλάβεις.

Όσο για το αν θα ξαναγράψεις ή όχι, κάνε ότι καταλαβαίνεις . . .

Χρήστο,

Άρα λοιπόν σύμφωνα με όσα λες πιστεύεις ότι είναι απαραίτητη η ύπαρξη των ομάδων , των οργανώσεων κτλ ;; (την ερώτηση θα την ήθελα όπως είναι τώρα δεν σε πειράζει )

AvatarGr,

Η αντίληψή σου είναι μάλλον περιορισμένη, δεν το έγραψα εγώ αυτό (αν δεν κάνω λάθος το έγραψε η Zadok)

Έχω αναφέρει ξεκάθαρα ότι δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη τους από την στιγμή που μπορείς μόνος σου να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα( ή μάλλον καλύτερο). Ξαναδιάβασε τι λεω ( ε, τι να κάνουμε στο ξανάλεω μέχρι να καταλάβεις)

Κανείς όμως δεν έχει απαντήσει ευθέως από εσάς,

ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΝΑΙ Ή ΜΕ ΕΝΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ , ΜΠΟΡΕΙΤΕ;;; ΦΟΒΑΣΤΕ;;; ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ;;;;;; ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΘΕΣΗ. .

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΑΕΩ, ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΥΠΑΡΞΗ ΟΜΑΔΩΝ, ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΚΤΛ


ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΟ ΛΕΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΕΓΩ (ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΔΕΚΤΕΣ ΕΙΝΑΙ) ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΘΕΤΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΙΓΟΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΝΟΗΤΙΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΟΥΝ ΕΔΩ.


Ευχαριστώ

Υ.Γ. Αν έχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου θα ήθελα να το υποδείξετε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 03:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Αν έχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου θα ήθελα να το υποδείξετε


Αν και έχεις ιδιόμορφο τρόπο για να εκδηλώνεσαι, voilà:

Σαφώς και είναι λάθος ο συλλογισμός σου, διότι ότι είναι άχρηστο στη Φύση και στην κοινωνία κατ' επέκτασιν, δεν υπάρχει ή παύει να υπάρχει.

Είναι σαφές ότι κάποιοι διαφωνούν μαζί σου εδώ. Απορώ τί είδους απάντηση αναζητάς.

Προσωπικά, στο λέω και ευθέως:

Θεωρώ ότι στην εξελικτική φάση που βρισκόμαστε ως άνθρωποι χρειάζονται οι ομάδες αναζήτησης, οργανώσεις φιλοσοφικές, θρησκείες...

Εγώ έχω κάποιες σημαντικές θετικές εμπειρίες. Έχω και αρνητικές.

Από κει και πέρα, αυτά που αναφέρεις ότι ατομικά μπορείς να φτάσεις σε ανώτερα επίπεδα είναι ανεδαφικά. Ποτέ και σε κανέναν δεν έχει συμβεί αυτό.
Όλοι κάποια βάση είχαν κάπου, κάπως, κάποτε. Ενίοτε και πολλές βάσεις (ακόμα καλύτερα).

Ελπίζω να έχεις την στοιχειώδη ευγένεια, αφού απελπιστικά πιεστικά ζητούσες κάποια απάντηση, να δεχθείς την γνώμη μου και να προσπαθήσεις να την κατανοήσεις. Και φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι περιμένω και να την ενστερνιστείς.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/05/2004 03:48:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 04:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα πει :

Σε μία ομάδα η οποία ασχολείται με τη φιλοσοφική αναζήτηση και η οποία διέπετε από τους ορθούς κανόνες το ζητούμενο δεν είναι να ακολουθήσεις την όποια διδαχή ή την όποια παραδοχή του «διδασκάλου» αλλά να ακούσεις τις αλήθειες που θα ειπωθούν από το κάθε μέλος από τον κάθε διδάσκαλο και να δημιουργήσεις την δική σου συνισταμένη για μια νέα αλήθεια που σε οδηγεί σε ένα νέο ορίζοντα.
Άρα η συνύπαρξη μέσα σε μία τέτοια ομάδα αυτό που μπορούμε να πούμε είναι πως μας οδηγεί σ’ ένα «ομαδικά μοναχικό δρόμο αναζήτησης και βίωσης».
Δεν ακολουθούμε κάποιον αλλά βιώνουμε με τα δικά μας θέλω-πρέπει την όποια διδασκαλία.
Δεν ανήκουμε κάπου άβουλα αλλά με τη θέληση μας , ελεύθερα και επειδή εμείς αποφασίσαμε πως εκεί ίσως να βρούμε τα εργαλεία που θα βοηθήσουν την αναζήτηση μας και την πορεία μας.
Πάντα διδασκόμαστε απ’ αυτόν που στη ζωή μας θα υπάρξει ως διδάσκαλος αλλά το έργο που θα αποδώσουμε θα είναι δικό μας.
Ο σωστός διδάσκαλος θα χαμογελάσει με την πρόοδο του μαθητή και θα τον αφήσει ελεύθερο να συνεχίσει την πορεία του.
Ο σωστός μαθητής θα αναγνωρίσει την άδολη προσφορά του διδασκάλου του και στην πορεία θα διδάξει και ο ίδιος αυτόν που θα τον επιλέξει ή αυτούς που θα επιλέξει ο ίδιος.

Άρα αυτό στα απλά απλούστατα Ελληνικά δηλώνει ότι πρέπει να υπάρχουν ομάδες εσωτερικής αναζήτησης για να δίνουν τα εργαλεία σε αυτόν που θέλει να ψάξει.
Αλλιώς θα έχουμε κάποιον που θα θέλει να σκάψει βράχο με κουταλάκι π.χ.

Είπε η Zadok :

Γενικά πάντως, χωρίς καθοδήγηση κανείς και ποτέ δεν κατέκτησε την πλήρη αυτογνωσία κατά την ταπεινή μου άποψη.
Η πορεία όμως είναι πάντα ατομική και εμείς την διανύουμε.
Το αν θα "ακολουθήσουμε" το Διδάσκαλο και πού θα τον βρούμε, από μας εξαρτάται.
"Ακολουθώντας" (εσκεμμένα τα εισαγωγικά) το Διδάσκαλο, τον δικό μας δρόμο διανύουμε, όχι το δικό του.

Άρα συμφωνεί ότι χρειάζονται οι ομάδες εσωτερικής αναζήτησης.

Είπε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ :

O άνθρωπος χρειάζεται βοήθεια για να μάθει από το μπουσούλημα να σταθεί στα ποδιά του...

Και συνέχισε …

Το θέμα της γνώσης αγαπητέ όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις είναι γαϊτανάκι.
Οι επόμενοι στηριζόμενοι στην πείρα των προηγούμενων εξελίσσονται. Όλη η ανθρώπινη εξέλιξη εκεί βασίζεται.
Η επιφοίτηση του «άγιου πνεύματος» όπως φαίνεται είναι ιδιαίτερα επιλεκτική και δεν εμφανίζεται συχνά…Έτσι οι αυτόφωτοι φωστήρες μάλλον σπανίζουν.

Άρα συμφωνεί ότι χρειάζονται οι ομάδες εσωτερικής αναζήτησης.

Ακόμα επιχειρηματολόγησαν και ο Χρήστος και η simori για την αναγκαιότητα της ύπαρξης τέτοιων ομάδων.

Ο δε Avatar με όμορφο τρόπο σου καταδεικνύει τα λάθη σου και προσπαθεί να σου πει ότι δεν απαντάς και ότι θα πρέπει να μιλήσεις ποιο όμορφα και τελικά να απαντήσεις.

Όμως εσύ ξεπερνώντας για άλλη μια φορά τα όρια της καλώς εννοούμενης συνδιαλλαγής απόψεων μιλάς με απαξιωτικό τρόπο για ανθρώπους που ούτε το ποιόν τους ξέρεις, ούτε την ελάχιστη γνώση τους έχεις.

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΕ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΤΣΙΜΠΛΙΑΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ή ΣΧΟΛΕΣ.

ΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ ΜΟΡΙΟ ΣΟΥ ( το γουδί το γουδοχέρι ) ΚΑΙ ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΤΡΑΝΩΝΕΙΣ, ΔΕ ΣΕ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΟΠΟΤΕ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΕΝΙΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΕ ΚΑΙ ΣΕ ΝΟΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

ΤΕΛΙΚΑ Ο ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΚΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΕΠΙ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΑΞΟΝΑ ΒΡΗΚΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΤΟΥ.


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 11/05/2004 16:59:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 06:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρήστο,

Άρα λοιπόν σύμφωνα με όσα λες πιστεύεις ότι είναι απαραίτητη η ύπαρξη των ομάδων , των οργανώσεων κτλ ;; (την ερώτηση θα την ήθελα όπως είναι τώρα δεν σε πειράζει )



Έχοντας μεγαλώσει σε ένα τέτοιο κοινωνικό περιβάλλον, η διδασκαλία είναι απαραίτητη και παρέχεται είτε μέσο κάποιων ομάδων/οργανώσεων, είτε με προσωπική διδασκαλία (πράγμα πολύ δύσκολο εως αδύνατον εδώ που ζούμε όπως είχα ξαναγράψει σε κάποιο προηγούμενο post). Η ακριβέστερη απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι "Ναι, αν δεν βρείς κάποιον καλύτερο τρόπο διδασκαλίας". Αυτό όμως δεν είναι καθόλου επαναπαυτικό, διότι πρέπει να ορίσουμε τι απαιτείται από μια διδασκαλία για να ονομάζεται διδασκαλία και ποιές οι ευθύνες και τα καθήκοντά μας σ'αυτήν.

Edited by - Χρήστος on 11/05/2004 06:40:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 15:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία λοιπόν,

Zadok,

Το λάθος που βρίσκεις στο συλλογισμό μου και ο τρόπος που το δικαιολογείς είναι συζητήσιμος , όμως επειδή τώρα θα ήθελα να συνεχιστεί η συζήτηση θέλω να μην προχωρήσω σε αυτό.(αν θέλεις εσύ βέβαια μπορούμε να το συζητήσουμε και αυτό)

Για την άποψη σου,

Γιατί θεωρείς ότι στην εξελικτική φάση που βρισκόμαστε έχουμε ανάγκη από αυτά που αναφέρεις. Θα ήθελα να το δικαιολογήσεις, γιατί στην εξελικτική φάση που βρίσκεται ο άνθρωπος σήμερα έχει πιο ανεπτυγμένες νοητικές δυνατότητες από ότι στο παρελθόν, πράγμα που σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι είναι περισσότερο ικανός από ότι στο παρελθόν στο να καταλήγει σε συμπεράσματα, γενικότερα.

Επίσης έχω άλλη μια διαφωνία, δεν μπορείς από τη μια να μου λες ότι εγώ δεν μπορώ να γνωρίζω τι γίνεται σε όλες τις οργανώσεις άρα δεν μπορώ να έχω γνώμη και από την άλλη εσύ να λες ότι ποτέ σε κανέναν δεν έχει γίνει να φτάσει σε ανώτερα επίπεδα από μόνος του λες και ξέρεις όλους αυτούς που έφτασαν σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα …. Καταλαβαίνεις , φαντάζομαι τι λεω έτσι . . .

Όπως βλέπεις κατανοώ αυτό που λες απλά φέρω κάποιες αντιρρήσεις, υποθέτω ότι είναι επιτρεπτό να κάνω κάτι τέτοιο και επίσης νομίζω ότι δεν είναι αβάσιμες οι αντιρρήσεις μου, στήριξε την άποψη σου λοιπόν με επιχειρήματα που δεν σηκώνουν αμφιβολία . . . αν φυσικά θέλεις

Για τον Ραμογλου,

. . . τα ίδια Παντελή μου

Ηρέμησε, μην εξάπτεσαι. Μπορείς να γράφεις ότι καταλαβαίνεις εγώ μια φορά δεν θα μπω εμπόδιο στο δρόμο σου . . .

Χρήστο,

Δηλαδή ρε Χρήστο αν εγώ θέλω να αποκτήσω αυτογνωσία και ζω ας πούμε στην Αθηνά, ο μόνος τρόπος είναι η συμμετοχή μου σε κάποια ομάδα; Και αν εγώ δεν θέλω να είμαι σε κάποια ομάδα, δεν μου αρέσει η όλη διαδικασία της ομάδας ρε αδερφέ, δεν γουστάρω που λεμε στην καθομιλούμενη τότε τι; Είμαι καταδικασμένος να μην φτάσω ποτέ σε αυτογνωσία;; (Μάλιστα το ερώτημα αυτό το έκανε και ένας φυσικός που έτυχε να είναι τώρα δίπλα μου καθώς διάβαζε μαζί μου αυτές τις γραμμές)

Ευχαριστώ,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 16:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο οτι βλεπω οι απαντησεις μου- στις οποιες βασισα στα ερωτηματα του μελους _ThePriest_ περασανε απαρατηρητες απο τον ιδιο..
Αυτο να το εκλαβω σαν τι ακριβως?
Απο οτι ειχα δει σε προηγουμενα ποστς διαμαρτυροταν οτι κανεις δεν απανταγε τις ερωτησεις του..και εκατσα και τις απαντησα...και 0 μετα.
Δεν πειραζει...

Καλο σας απογευμα :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 16:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικό,

σου ζητώ συγγνώμη, από ανθρώπινο λάθος έγινε και όχι σκόπιμα, θα επανορθώσω,

εσύ πάλι μπορείς να το εκλάβεις όπως θέλεις, μου είναι αδιάφορο

Λοιπόν,

Όχι, η αιτία για τη δημιουργία δεν είναι ο άνθρωπος που έφτασε στην αυτογνωσία αλλά οι άλλοι άνθρωποι που ψάχνονται, οι άνθρωποι με κενά προσωπικότητας θα μπορούσε κάποιος να πει, ο άνθρωπος που έφτασε στην αυτογνωσία είναι η αφορμή . . .

Έχεις δει την ταινία Forest Gump όπου υπήρχαν ένα τσούρμο άνθρωποι που τον ακολουθούσαν καθώς έτρεχε, κάτι τέτοιο μου ήρθε στο μυαλό με αυτό που έγραψες.

Βλέπεις το να αντιγράψεις ή να μιμηθείς κάποιον είναι η εύκολη λύση και συχνά δε σε οδηγεί πουθενά.

Η δυσκολότερη λύση είναι να διαβείς το μονοπάτι μόνος σου. . .

Αν το ρεύμα αυτό δημιουργηθεί από ανθρώπους που απλώς ψάχνονται και δεν έχουν φτάσει πουθενά τότε θα είναι . . . ηλεκτρικό . . .

Κάτι άλλο έχεις να προσθέσεις;;

Ευχαριστώ,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 16:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο άνθρωπος σήμερα έχει πιο ανεπτυγμένες νοητικές δυνατότητες από ότι στο παρελθόν

...και λιγότερες απ' όσες μπορεί ν' αποκτήσει. Κι αυτό πάντως χωράει πολύ συζήτηση.
Κατά την άποψή μου: η λεγόμενη "βελτίωση του βιωτικού επιπέδου" δε συνάδει με τη νοητική ανάπτυξη.


quote:
Επίσης έχω άλλη μια διαφωνία, δεν μπορείς από τη μια να μου λες ότι εγώ δεν μπορώ να γνωρίζω τι γίνεται σε όλες τις οργανώσεις άρα δεν μπορώ να έχω γνώμη και από την άλλη εσύ να λες ότι ποτέ σε κανέναν δεν έχει γίνει να φτάσει σε ανώτερα επίπεδα από μόνος του λες και ξέρεις όλους αυτούς που έφτασαν σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα …. Καταλαβαίνεις , φαντάζομαι τι λεω έτσι . . .

Δεν έχεις δίκιο. Έχω περάσει από την κατάστασή σου και μπορεί να βρίσκομαι και τώρα ή να βρεθώ στο μέλλον ().
Έχω βιώσει όμως και την "άλλη" εμπειρία, άρα μπορώ και μιλάω για κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις.

Από την άλλη μεριά, βλέπω ότι δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις πως για να εξελιχθείς, δεν ξεκινάς πάλι από την αρχή. Δεν ξεκινάς δηλαδή ν' ανακαλύψεις τη φωτιά, την γραφή, το σκάλισμα κ.ο κ.
Ξεκινάς έχοντας μία ήδη υπάρχουσα βάση, την οποία σε μεγάλο ποσοστό έχουν δημιουργήσει ομάδες, κοινωνίες ανθρώπων, θρησκείες, φιλοσοφικές σχολές και πανεπιστήμια (συλλογικά λειτουργούν κι αυτά).

Όλα αυτά τα έχουν ήδη καταγράψει τόσο ο Ramoglou, o ΠΛΩΤΙΝΟΣ, το παραπονεμένο ξωτικό, όσο και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες.

Αν πάλι, δέχεσαι τη βάση αλλά απορρίπτεις τη μελλοντική ομαδική προσπάθεια, είναι δικαίωμά σου, αλλά γιατί πρέπει ν' αλλάξεις μία τόσο "παραγωγική" διαδικασία;
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο;

Βάσει του ανωτέρω συλλογισμού, άνθρωπος που δεν έχει χρησιμοποιήσει κάποια ομαδική εμπειρία στην αναζήτησή του είναι ανύπαρκτος. Απλώς υπάρχουν συνειδητά ομαδοποιημένοι και μη συνειδητά ομαδοποιημένοι.

Ως εκ τούτου δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει καταφέρει να επιτύχει την πλήρη ταύτιση με τον εσωτερικό του εαυτό, χωρίς να χρησιμοποιήσει τα υπάρχοντα δεδομένα.
Αν γνωρίζεις κάτι τέτοιο, σε παρακαλώ γνωστοποίησέ το μου. Θα ήταν ενδιαφέρον να μου ανατρέψεις την άποψή μου αυτή.

quote:
Όπως βλέπεις κατανοώ αυτό που λες απλά φέρω κάποιες αντιρρήσεις, υποθέτω ότι είναι επιτρεπτό να κάνω κάτι τέτοιο και επίσης νομίζω ότι δεν είναι αβάσιμες οι αντιρρήσεις μου, στήριξε την άποψη σου λοιπόν με επιχειρήματα που δεν σηκώνουν αμφιβολία . . . αν φυσικά θέλεις

Όταν δε γίνεσαι απαξιωτικός προς τους συνομιλητές σου, όλοι νομίζω ότι απολαμβάνουμε μία ενδιαφέρουσα συζήτηση. Σ' ευχαριστώ!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 16:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι ιδιαίτερα που ο φίλος The_Prits επανέκαμψε εις το σωστό δρόμο της συνεννόησης και της ανταλλαγής απόψεων.

Συγνώμη λοιπόν που εκφράστηκα με τον παραπάνω τρόπο ( αντιγραφή του λόγου του ήταν ) αλλά ήτο ο μόνος τρόπος για να συνεννοηθούμε, πράγμα που έγινε.

Ευχαριστώ και συγνώμη.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 17:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,

Επειδή μιλάμε μαζί θα ήθελα μαζί να καταλαβαινόμαστε , καλώς;;;

Δεν μίλησα για βελτίωση βιοτικού επιπέδου η οποία ωστόσο συνδέεται με την εξελικτική πορεία του ανθρώπου, το βιοτικό επίπεδο στο μεσαίωνα δεν είναι το ίδιο με τώρα.

Πως δικαιολογείς ότι έχει λιγότερες νοητικές δυνατότητες από αυτές που μπορεί να αποκτήσει;;

Θέλω να διαφωνήσω και να πω ότι η εξέλιξη των επιστήμων τα τελευταία 40 και δη τα τελευταία 5 χρόνια είναι κάτι παραπάνω από εκρηκτική και φυσικά συνδέεται τόσο με την ποσότητα όσο και την ποιότητα των νοητικών δυνατοτήτων του ανθρώπου . . .

Εσύ πως ξέρεις ότι δεν το γνωρίζω;;;;
άσε δε που είπα ότι δεν γνωρίζω όλες τις ομάδες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρω την μειοψηφία. Εσύ δεν ξέρεις καν σε ποια κατάσταση είμαι , τι είμαι ποιος είμαι, όποτε δεν ξέρεις τίποτα για μένα και αν μάθεις μπορεί και να δυσαρεστηθείς. Όπως καταλαβαινεις δεν είναι σοβαρα πραγματα αυτά, δηλαδη να λεω εγω δεν ξερεις ποιος ειμαι , εσυ να λες ξερω κτλ. Καλο είναι να μη λεμε υπερβολες γιατι αν σε ρωτησω ποια είναι η κατασταση μου μαλλον δεν θα μπορεσεις να απαντησεις.

Τι ακριβώς πρέπει να μάθεις όταν θέλεις αυτογνωσία μπορείς να μου πεις;;;

Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό δρόμο, διαφορετικό τρόπο σκέψης, είναι λάθος κατά τη γνώμη μου να τον καλουπώσεις με το να τον παροτρύνεις να ακολουθήσει μια μεθοδολογία είτε είναι καλή και θα οδηγήσει κάπου είτε είναι κακή.

Στα πανεπιστήμια η γνώση διδάσκεται από την αρχή και καταλήγει κάπου . . .

Λόγου χάρη ένας φυσικός διεξάγει σε εργαστήρια πειράματα για να «ξαναβρεί» τους νόμους του Νεύτωνα, στο πρώτο εξάμηνο . . .

Άσε που η αρχή σε ότι έχει να κάνει με την αυτογνωσία του κάθε ανθρώπου είναι πολύ σχετική από άνθρωπο σε άνθρωπο

Φυσικά κάποιος μπορεί να διαβάσει ένα ή παραπάνω βιβλία εγώ δεν διαφωνώ σε αυτό ούτε στο ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει υπάρχοντα δεδομένα όπως λες αλλά αυτό απέχει αρκετά από το να είμαι μέλος σε κάποια ομάδα

Μα γιατί θα πρέπει κάποιος που έχει φτάσει σε ένα τέτοιο επίπεδο να το γνωστοποιεί μπορείς να μου πεις;; έχει κανένα λόγο να το γνωστοποιήσει;;;

Τι εννοείς όταν λες ομαδική προσπάθεια σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;; σε επίπεδο αυτογνωσίας;; σε επίπεδο επιστημονικό; Σε τι ακριβώς;;

Δεν είμαι εγώ αυτός που προσβάλει, εγώ αμύνθηκα όταν μου είπαν ότι δεν έγραψα εδώ για να ακούσω γνώμες, άλλοι προσβάλλουν και απαξιώνουν.

Ευχαριστώ,

Υ.Γ. Ραμογλου , συνέχισε, δίνεις μια άλλη διάσταση στη συζήτηση (ευχάριστη) ευτυχώς που άλλαξες την απόφαση σου και έγραψες αμέσως μετά που είχες πει ότι δεν θα ξαναέγραφες, τέτοιες αποφάσεις αρμόζουν μόνο σε μεγάλους άνδρες με προσωπικότητα , σταθερότητα και αξιοπιστία στα λόγια τους, μπράβο . . .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 17:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απαντήσεις μου ( από τότε που δήλωσα πως δε ξαναγράφω ) στο εν λόγο Topic ήταν διότι εσύ τις προκάλεσες και ουδεμία σχέση με το θέμα είχαν, απλά ήταν διευκρινιστικές και απαντητικές στον απαξιωτικό σου τρόπο .
Εάν δε σου αρέσουν δε με ενδιαφέρει, αν δε θέλεις να σου απαντούν να μην προκαλείς.

Ακόμα και τώρα μπορείς να συνεχίσεις να δείχνεις το πόσο μικρόνους είσαι, όσο με προκαλείς με τα στείρα λογικής επιχειρήματα σου, όσο ο λόγος σου είναι απαξιωτικός απέναντι στους άλλους και σε μένα θα σου απαντώ.

Επί του θέματος δεν απάντησα πλέον διότι το έπραξα πολλάκις και ουδέν αντελήφθεις.

Μη συγκρίνεις εμένα με σένα, εγώ είμαι ένας απλός ανθρωπάκος ενώ εσύ είσαι ένας Μέγας Ιερέας και Μέγας Γνώστης.

Τα σέβη μου μεγαλειότατε.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ραμογλου,

μπορείς να συνεχίζεις να γράφεις ανενόχλητος, γράφε ειλικρινά ότι θες όποτε θες, δεν χρειάζεται να μου λες πότε θα γράφεις.

Εγώ θα γράφω αυτά που έχω να γράψω, εσυ κάνε ειλικρινέστατα ό,τι μα ό,τι κατεβάζει ο νους σου,

Ευχαριστω,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξωτικό,

σου ζητώ συγγνώμη, από ανθρώπινο λάθος έγινε και όχι σκόπιμα, θα επανορθώσω,

εσύ πάλι μπορείς να το εκλάβεις όπως θέλεις, μου είναι αδιάφορο

Λοιπόν,

Όχι, η αιτία για τη δημιουργία δεν είναι ο άνθρωπος που έφτασε στην αυτογνωσία αλλά οι άλλοι άνθρωποι που ψάχνονται, οι άνθρωποι με κενά προσωπικότητας θα μπορούσε κάποιος να πει, ο άνθρωπος που έφτασε στην αυτογνωσία είναι η αφορμή . . .

Έχεις δει την ταινία Forest Gump όπου υπήρχαν ένα τσούρμο άνθρωποι που τον ακολουθούσαν καθώς έτρεχε, κάτι τέτοιο μου ήρθε στο μυαλό με αυτό που έγραψες.

Βλέπεις το να αντιγράψεις ή να μιμηθείς κάποιον είναι η εύκολη λύση και συχνά δε σε οδηγεί πουθενά.

Η δυσκολότερη λύση είναι να διαβείς το μονοπάτι μόνος σου. . .

Αν το ρεύμα αυτό δημιουργηθεί από ανθρώπους που απλώς ψάχνονται και δεν έχουν φτάσει πουθενά τότε θα είναι . . . ηλεκτρικό . . .

Κάτι άλλο έχεις να προσθέσεις;;

Ευχαριστώ,




Ζαντοκ καλη μου δεν ηταν παραπονο οτι εκφραστηκε πιο πανω..αλλα περισσοτερο μια διαπιστωση + μια μικρη απογοητευση.

Προς το μελος _ThePriest_

Νομιζω οτι μιλαμε για διαφορετικα πραγματα.

Δεν νομιζω οτι μπορω ,να προσπαθησω εστω,να σε κανω να καταλαβεις την αποψη μου οταν λες οτι ολοι οσοι -ανα τους αιωνες - ηταν οπαδοι διαφορων θρησκειων και φιλοσοφικων <ρευματων-- εδω μη παρεις τοις μετρητοις το ρευμα..> ηταν ανθρωποι με προβληματικες προσωπικοτητες που το μονο που ηθελαν ηταν να ακολουθησουν καποιον-τον οποιοδηποτε καποιον.
Νομιζω οτι μπερδευεις την μιμηση και την αντιγραφη οσο αφορα το γιατι εχουν τοσους οπαδους οι διαφορες θρησκειες-φιλοσοφικα ρευματα-ουτε εδω μην παρεις μετρητοις το ρευματα- με την κριση και την ελλογη νοηση ενος υγιους ανθρωπου.

Καλο σας απογευμα ξανα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 19:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μου ξωτικό, δεν ήθελα επ' ουδενί να σε προσβάλλω. Με συμπάθεια το έγραψα.
Να με συγχωρείς!

Αγαπητέ _ThePriest_,

quote:
Δεν μίλησα για βελτίωση βιοτικού επιπέδου η οποία ωστόσο συνδέεται με την εξελικτική πορεία του ανθρώπου, το βιοτικό επίπεδο στο μεσαίωνα δεν είναι το ίδιο με τώρα.

Πως δικαιολογείς ότι έχει λιγότερες νοητικές δυνατότητες από αυτές που μπορεί να αποκτήσει;;

Θέλω να διαφωνήσω και να πω ότι η εξέλιξη των επιστήμων τα τελευταία 40 και δη τα τελευταία 5 χρόνια είναι κάτι παραπάνω από εκρηκτική και φυσικά συνδέεται τόσο με την ποσότητα όσο και την ποιότητα των νοητικών δυνατοτήτων του ανθρώπου . . .


Εάν δε μίλαγες για το βιωτικό επίπεδο του ανθρώπου, αλλά για την καθαρά πνευματική - νοητική του κατάσταση, σε πληροφορώ ότι κατά την άποψή μου δεν έχει αλλάξει και πολύ.
Εσωτεριστικά (αυτογνωστικά αν προτιμάς) βρίσκεται απλά λίγα βήματα παρακάτω κι αυτά μπουσουλώντας.

Η επιστημονική εξέλιξη δεν έχει να κάνει με πνευματική εξέλιξη. Είναι καθαρά υλική. Είναι το βιωτικό επίπεδο που λέγαμε πριν και δε σου άρεζε.

Έχεις δει δηλαδή ευφυέστερους και ψυχικά πιο εξελιγμένους ανθρώπους τις τελευταίες δεκαετίες; "Δείξε" μου...

Η μόνη διαφορά μεταξύ του Τόμας Έντισον και του Λεονάρντο Ντα Βίντσι ήταν οι παρεχόμενες δυνατότητες. Μπορώ να σου πω ότι ο Ντα Βίντσι ήταν πολύ πιο εξελιγμένος ψυχικά από πολλούς σύγχρονους επιστήμονες.

quote:
Εσύ πως ξέρεις ότι δεν το γνωρίζω;;;;
άσε δε που είπα ότι δεν γνωρίζω όλες τις ομάδες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρω την μειοψηφία. Εσύ δεν ξέρεις καν σε ποια κατάσταση είμαι , τι είμαι ποιος είμαι, όποτε δεν ξέρεις τίποτα για μένα και αν μάθεις μπορεί και να δυσαρεστηθείς. Όπως καταλαβαινεις δεν είναι σοβαρα πραγματα αυτά, δηλαδη να λεω εγω δεν ξερεις ποιος ειμαι , εσυ να λες ξερω κτλ. Καλο είναι να μη λεμε υπερβολες γιατι αν σε ρωτησω ποια είναι η κατασταση μου μαλλον δεν θα μπορεσεις να απαντησεις.

Αντιστοίχως θα σου πω πως δεν μπορείς να ξέρεις τί δυνατότητες έχω στο να διακρίνω τις δικές σου εμπειρίες και με ποιό πνεύμα το γράφω. Δε με απασχολεί όμως αυτό και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

quote:
Τι ακριβώς πρέπει να μάθεις όταν θέλεις αυτογνωσία μπορείς να μου πεις;;;

Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό δρόμο, διαφορετικό τρόπο σκέψης, είναι λάθος κατά τη γνώμη μου να τον καλουπώσεις με το να τον παροτρύνεις να ακολουθήσει μια μεθοδολογία είτε είναι καλή και θα οδηγήσει κάπου είτε είναι κακή.


Στο ερώτημα θα σου απαντήσω στην πορεία. Επιφυλάσσομαι...

Πάντως, δε νομίζω ότι μέχρι τώρα μιλάγαμε για καλουπώματα. Από πού προέκυψε αυτό;
Το να ενταχθείς σε μία ομάδα (όπως έγραψα και στο πρώτο μου ποστ) δε σημαίνει καλούπωμα και όπου γίνεται αυτό είναι λάθος.
Αυτοπειθαρχία χρειάζεται κι αυτό δεν επιβάλλεται. Πρέπει να το νοιώσεις...


quote:
Στα πανεπιστήμια η γνώση διδάσκεται από την αρχή και καταλήγει κάπου . . .

Λόγου χάρη ένας φυσικός διεξάγει σε εργαστήρια πειράματα για να «ξαναβρεί» τους νόμους του Νεύτωνα, στο πρώτο εξάμηνο . . .


Έχει μία μεθοδολογία όμως. Καλούπωμα το λες;
Και αν δεν πας πανεπιστήμιο; Τί θα κάνεις; Θα μάθεις φυσική μόνος σου; Κι ως που μπορείς να φτάσεις; Θα ξεπεράσεις το Χώκιν;


quote:
Άσε που η αρχή σε ότι έχει να κάνει με την αυτογνωσία του κάθε ανθρώπου είναι πολύ σχετική από άνθρωπο σε άνθρωπο

Φυσικά κάποιος μπορεί να διαβάσει ένα ή παραπάνω βιβλία εγώ δεν διαφωνώ σε αυτό ούτε στο ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει υπάρχοντα δεδομένα όπως λες αλλά αυτό απέχει αρκετά από το να είμαι μέλος σε κάποια ομάδα

Μα γιατί θα πρέπει κάποιος που έχει φτάσει σε ένα τέτοιο επίπεδο να το γνωστοποιεί μπορείς να μου πεις;; έχει κανένα λόγο να το γνωστοποιήσει;;;

Τι εννοείς όταν λες ομαδική προσπάθεια σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;; σε επίπεδο αυτογνωσίας;; σε επίπεδο επιστημονικό; Σε τι ακριβώς;;


Όποια κι αν είναι η αρχή, όλοι οι άνθρωποι έχουμε αρχέτυπα (κοινά σημεία αναφοράς), τα οποία κληρονομούνται μάλιστα μέσω του DNA.

Τα βιβλία και τα υπάρχοντα δεδομένα είναι συνήθως αποτέλεσμα ομαδικών εργασιών ή ατομικών, οι οποίες βασίστηκαν σε άλλους. Ασυνείδητα λοιπόν, μετέχεις στην ομάδα, τις οποίας τις απόψεις ενστερνίζεσαι.

Ο άνθρωπος που έχει φτάσει στο υπέρτατο επίπεδο φαίνεται. Ακόμα και να θέλει, δεν μπορεί να κρυφτεί. Δεν είναι ανάγκη να το πει. Αντιθέτως, αν το πει, σημαίνει ότι λέει μπαρούφες.

Αν θέλεις, διάβασε το άρθρο αυτό: Η ΘΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ. Είναι το αγαπημένο μου.

Την τελευταία ερώτηση δεν την καταλαβαίνω. Για την αυτογνωσία δε μιλάμε;
Και η επιστήμη τον ίδιο σκοπό δεν έχει;

quote:
Δεν είμαι εγώ αυτός που προσβάλει, εγώ αμύνθηκα όταν μου είπαν ότι δεν έγραψα εδώ για να ακούσω γνώμες, άλλοι προσβάλλουν και απαξιώνουν.

Ευχαριστώ,


Δε θα σου απαντήσω σ' αυτό. Έσσεται ήμαρ...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 11/05/2004 19:45:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 20:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή ρε Χρήστο αν εγώ θέλω να αποκτήσω αυτογνωσία και ζω ας πούμε στην Αθηνά, ο μόνος τρόπος είναι η συμμετοχή μου σε κάποια ομάδα; Και αν εγώ δεν θέλω να είμαι σε κάποια ομάδα, δεν μου αρέσει η όλη διαδικασία της ομάδας ρε αδερφέ, δεν γουστάρω που λεμε στην καθομιλούμενη τότε τι; Είμαι καταδικασμένος να μην φτάσω ποτέ σε αυτογνωσία;; (Μάλιστα το ερώτημα αυτό το έκανε και ένας φυσικός που έτυχε να είναι τώρα δίπλα μου καθώς διάβαζε μαζί μου αυτές τις γραμμές)


Όπως όλοι καταλαβαίνουμε, χρειαζόμαστε διδασκαλία. Να το θέσω απλούστερα, πρέπει να μάθουμε και αυτό το καταλαβαίνουμε (εξ'άλλου αυτός είναι ένας λόγος που είμαστε όλοι εδώ). Τώρα, μέσο μιας φιλοσοφικής ομάδας υπάρχουν κάποια βήματα που κάνεις και όσο προχωράς μπένεις όλο και βαθύτερα σε πράγματα οποία δεν μπορείς να κατανοήσεις αν δεν έχουν ακολουθήσει τα προηγούμενα βήματα (και αυτό δεν σημαίνει πως είναι αυτά τα βήματα και τίποτε άλλο. Ούτε πως κάθε βήμα έχει αρχή και τέλος). Τώρα, μέσα σε μια τέτοια "ομαδική" διαδικασία, μπορεί να σε βοηθήσει και απο τις γνώσεις και εμπειρίες των παλιότερων και τον νυν ανθρώπων που ακολούθησαν τον ίδιο δρόμο. Τώρα, για αυτό που λες εσύ, προσωπικά αν και δεν αποκλείω ποτέ τίποτα, μου φαινέται αδύνατον και σίγουρα πολύ ποιό δύσκολο να κατανοήσεις αλήθειες αιώνων από μόνος σου. Εδώ έρχεται ένα άλλο ερώτημα, λέγοντας ότι θες να είσαι μόνος σου αναζητώντας, εξήγησε λίγο, πως το ενοείς το μόνος σου.. Ακολουθώντας κάποιες διδασκαλίες; Με φιλοσοφία; Αλχημεία; Πιστεύω έχεις κάτι στο νου σου, μπορείς να μου πεις; (Δεν το λέω ειρωνικά, έχει σημασία)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 20:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό μου ξωτικό, δεν ήθελα επ' ουδενί να σε προσβάλλω. Με συμπάθεια το έγραψα.
Να με συγχωρείς!


Σχωρεμενη!

Το ξερω καλη μου οτι με καλη εννοια το εγραψες..απλα δεν μπορω τις ταμπελες-χαρακτηρισμους..!

Καλο βραδυ-πλεον- να εχουμε

Edited by - Το ξωτικό on 11/05/2004 20:50:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 21:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλό μου ξωτικό, δεν ήθελα επ' ουδενί να σε προσβάλλω. Με συμπάθεια το έγραψα.
Να με συγχωρείς!


Σχωρεμενη!

Το ξερω καλη μου οτι με καλη εννοια το εγραψες..απλα δεν μπορω τις ταμπελες-χαρακτηρισμους..!

Καλο βραδυ-πλεον- να εχουμε

Edited by - Το ξωτικό on 11/05/2004 20:50:23



Ε, συγγνώμη και για το "Καλό" τότε!!!

Από δω και πέρα, σκέτο "ξωτικό"... Χι, χι!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy