ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 RPG
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Eurynomous
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 21:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eurynomous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να σας πω ωρέ μάγκες. Για εμένα το D&D αποτέλεσε ευκαιρία να ψαχτώ. Τώρα προσοχή θέλει το πράγμα με τα βαριά RPG γιατί παραείναι καφρίλες ορισμένα.

Τωρα που το ξανασκεφτομαι οντως ειναι επικινδυνα τα rpg αφου καταφεραν να σε κανουν "φανατικοτατο χριστιανο" οπως αναφερεις.Ελπιζω να μην επαθαν και αλλοι τετοιο κακο!!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

artaxerxes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 00:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους artaxerxes  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος artaxerxes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΜΟΥ.
ΕΙΝΑΙ 4 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ DVD ΓΙΟΥΓΚΙΟ,ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΡΤΕΣ ΣΑΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΚΡΑΔΑΙΝΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΩΛΗΝΑ ΓΙΑ ΣΠΑΘΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΣΥΣΠΑΤΑΙ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΔΡΑΚΟ ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΩ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΝΙΩΣΑ ΛΙΓΟ ΑΒΟΛΑ ΚΙ ΑΜΗΧΑΝΑ..

<world wide web waco>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 15:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν διαφωνώ ότι τα RPGs έχουν κάτι να προσφέρουν. Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι το πλαίσιο των RPG. Τι δουλειά έχουν διαβόλια και τριβόλια στα RPG μου λες; Με κάτι άλλο λιγότερο occult πράγμα δεν μπορεί να ασχοληθεί κάποιος; Πόσο μάλλον όταν είσαι παιδί ακόμα και το μυαλό σου δεν έχει πλαστεί ακόμα, και συνηθίζει σε κάτι τέτοια.

Μα βρε φιλε μου, αυτο προσπαθω να σου πω...Αν παιζεις σε παλια εποχη, τι θα κανεις περισσοτερο απο το να εισαι εργατης σε μια φαρμα η απλος στρατιωτης σε ενα στρατο, πριγκηπας βασηλιας κτλ.Ενω με τη μαγεια τις προσεφχες σε θεους και γενικα με την παρουσια του παραξενου το παιχνιδι αποκτα μυστηριο και φαντασια.

quote:
Όχι. Πίσω από όλα αυτά βρίσκεται σχέδιο προώθησης του νεοπαγανισμού.

Καθε αλλο...μην ξεχνας πως τον D&D και το AD&D μπορει να εχουν πολλους θεους, ομως μην ξεχνας πως ενας ειναι ο πραγματικος θεος και μεγαλυτερος ολων των λοιπων o Ao the overpower, αυτο πως το εξηγεις(στο προσωπο του Ao βρισκω τον αριτεκτονα του συμπαντος, τεριαζει πολυ αν και δεν ειμαι τεκτονας αν το δεις απο αυτη τη σκοπια ειναι μια θεωρια).
Και απο οσο ξερω στα παιχνιδια του World of Darkness υπαρχει το στοιχειο μονοθεισμου και συγκεκριμενα στο Hunter και στο Demon(οπου συναντας παραδοση του Ενωχ και ιστορια Εβραικων ριζων) υποστηριζεται ο χριστιανισμος.

quote:
Ομως θεωρεις οτι ο Tolkien, η TSR και μετα η Wizards of the coast,η White Wolf κλπ ολοι αυτοι εργαζονται για ενα τετοιο σχεδιο? Αν θες rpg χωρις occult στοιχεια σιγουρα θα βρεις κατι αλλα δε θα ειναι τοσο δημοφιλες οσο τα dnd,vampire κλπ.Τι να κανουμε πουλαει το occult,ομως οσα ατομα γνωριζω εγω -που ασχοληθηκαν- κανεις δε τα πιστεψε πραγματικα,ουτε αλλαξε.Ενα παιχνιδι μεσα σε ενα παραμυθι να περναμε ευχαριστα την ωρα μας.(και ναι στο ευχαριστο μεσα περιλαμβανονται σφαγες,βρυκολακες ,θυσιες,δαιμονες,μαγοι,spells κλπ...ομως αυτα εχουν μεγαλη περαση και σε ταινιες,μυθιστορηματα κλπ...και δεν ειναι καθολου προσφατο φαινομενο).

Αλλοι προτιμουν το ταβλι, αλλοι το σκακι, αλλοι το PC εμεις τα RPG...ειναι απλα ενα παιχνιδι, μονο τα αμερικανακια το περνουν στα σοβαρα και κανουν ηλιθιοτητες...Σαν αυτους στην αμερικη που νομιζαν οτι ηταν Paladins και ειχαν παρει πανοπλιες και σπαθια και παιζαν σε ενα δασος....και μολις ειδαν ενα παππου περαστικο τον εσφαξαν γιατι τον περασαν για Orc...
Αλλα τα αμερικανακια εχουν αποδειξει οτι ειναι "εριορισμενης ευθηνης", εδω κυκλοφορουν με ουζι στα σχολεια.

quote:
Να σε ρωτήσω κάτι, αν θέλεις απαντάς: Σαν άνθρωπος λες δεν πιστεύεις σε τίποτα σχετικό. Παλιά πίστευες; Χρονικά, πότε πρωτοξεκίνησες να παίζεις RPG και πότε (αν παλιά πίστευες) σταμάτησες να πιστεύεις; Φυσικά αν θέλεις απαντάς, και το εννοώ εντελώς φιλικά, χωρίς να έχω διάθεση να γίνω αδιάκριτος.

Κανενα προβλημα να σου απαντησω φιλε μου...
Και εγω υπηρξα φανατικος χριστιανος μεχρι τα 16, μεχρι που αρχισα να διαβαζω και χριστιανικα και φιλοσοφικα(καΙ ΠΟΛΛΑ αλλα) κειμενα και ειδα οτι ημουν ενα ακομα θυμα μιας θρησκειας...Οτι αλλο και να σου πω δεν θα καταλαβεις και μπορει να θεωρησεις πως το εκανα απο αντιδραση...ομως οταν καταλαβα τι ειναι ο ανθρωπος και τι ο θεος, η ζωη μου αλλαξε προς το καλυτερο.
Αν με βοηθησαν τα RPG σε αυτο? Θα σου απανταγα ΟΧΙ.

Τωρα ειμαι 19, rpg παιζω απο 11-12, ειχα παιξει και πιο παλια με τον αδερφο μου αλλα δεν ειχα μυαλο στην ηλικια των 6.Εχω παιξει οτι RPG εχει κυκλοφορησει, εκτος απο τα τελευταια εμπορικα rpg του 2000+...οπου τα χαρακτηριζω απλα παιδικα και μη επικοδομητικα.
Και δεν ειναι οτι δεν πιστευω σε τιποτα σχετικο...απλα και Ελληνικα δεν εχω ελπιδες αλλα εχω επιδιωξεις και τις κατακτω με την εργασια μου και το "σπαθι" μου αντι να προσευχομαι σε θεους και δαιμονες για αυτες.Τωρα αν θες να μαθεις παραπανω, θα χρειαστουμε μερες συζητησεων.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 23:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δικιά μου α΄ποψη¨

Νομίζω οτι ξεφύγαμε λίγο λέγωντας οτι αυτά τα παιχνίδια κάνουν επικλήσεις ,προκαλούν γεγονότα σε άλλες διαστάσεις και τα τοιάυτα!

Σκεφτείτε την απλή σκηνή : Να μπορούσε ο δημιουργός ενός DnD φημισμένου να διαβάσει αυτά που λέγωνται εδώ. Τι θα γινώταν αν ο άνθρωπος αυτός έσκαγε στα γέλια λέγωντας "Ηρεμια ρε παίδες,ένα παιχνίδι σχεδίασα ούτε ιδέες περι επικλήσεων έχω ούτε έκλεισα τον σατανά σε ένα επιτραπέζιο...Μήπως θέλετε τόσο πολύ να δείτε το "Παράξενο" που το βλέπετε και εκεί οπου δεν υπάρχει"? Για σκεφτείτε και αυτή την πιθανότητα παρακαλώ!

Ένα μικρό παράδειγμα : Ώντας μπομπιράκος ,χωρίς καμμιά ιδέα για DnD έπαιζα με τον αδερφό μου μονόπολη,ναι το συνιθισμένο πασίγνωστα παιχνίδι.Ευρηματικοί και οι δύο δεν αργήσαμε να αρχίσουμε να φτιάχνουμε δικούς μας κανόνες για αυτό,δικές μας κάρτες κτλ κτλ οσπου ώς μετεξέλιξη της δημιουργηκότητας φτιάξαμε ένα άλλο παιχνίδι στο οποίο εγώ κατέστρωνα την ιστορία και ο αδερφός μου αλληλεπιδρούσε μαζί μου και χρησιμοποιούσε ζάρια για ορισμένες αποφάσεις...Ως θιασώτης επιστημονικής και μή φαντασίας στις ιστορίες μου έμπλεκα μέσα απο ρομπότ,διαστημόπλια εώς δράκους,μαγικούς σκοτωμούς ,ξόρκια και αμαλγάματα μαγείας-τεχνολογίας πχ ένα φωτόσπαθο λείζερ (star wars κλεψιμέικια ιδέα) που όμως μπορούσε να κάνει και μαγικά.Αυτά όλα χωρίς να ξέρω για RPG,προσοχή!!!!!!!!! Αργά η γρήγορα ο αδερφός μου μίλησε σε φίλους του για αυτό μας το περίεργο βίτσιο και πλάκα πλάκα δύο κολλητοί του έρχωνταν κάθε σαββατοκύριακο και το παίζαμε όλοι μαζί ,με εμένα να αναλαμβάνω ρόλο αυτό που σήμερα θα έλεγε κάποιος Dungeon Master.Περάσαμε όμορφα,προχώρησε ο καιρός και τώρα είναι μια ανάμνηση που συνοδεύετε απο την φράση "Ρε φαντασία και όρεξη που είχαμε".

Υπο το πρίσμα της συζήτησης : Αν δεν το σταματούσα και το είχα όρεξη ακόμα ίσως έφτιαχνα ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ RPG για το οποία θα έγραφα κανόνες,ιστορίες και τρόπο παιξίματος και θα το διέδιδα.Φανταστείτε να γινόταν διάσημο (γιατί όχι?).Σύμφωνα με αυτό το θέμα ,θα είμουν κάποια σκοτεινή φυσιογνωμία που μύησα τον αδερφό μου και τους φίλους του και τους έβαζα να διαολέψουν κάνωντας επικλήσεις.

Τι θα απαντούσα σε αυτό? Έλεος βρε παιδία,ιδέα δεν έχω απο επικλήσεις,ιδέα δεν έχω απο μεταφυσική μια χαζομαρούλα παιχνίδι έφτιαξα και έπιασε!

Ας δούμε λοιπόν και αυτή την πλευρά.Όσον αφορά για το πιο λόγο είναι τόσο δημοφιλή αυτά τα παιχνίδια και βλέπουμε και άνθρωπους άρρωστους με αυτά (όπως και άρρωστους με το φαί,το σέξ,τον υπολογιστή την τηλεόραση ή το αραλίκι) τον λόγο έχει η ψυχολογία. Πρωτού ερευνήσουμε την παραψυχολογικη/μεταφυσική διάσταση κάποιου θέματος ας χρησιμοποιήσουμε λιγότερο "θολά" και πιο καθιερωμένα μέσα και ας ερευνήσουμε την ψυχολογική/φυσική του υπόσταση...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 23:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα βρε φιλε μου, αυτο προσπαθω να σου πω...Αν παιζεις σε παλια εποχη, τι θα κανεις περισσοτερο απο το να εισαι εργατης σε μια φαρμα η απλος στρατιωτης σε ενα στρατο, πριγκηπας βασηλιας κτλ.Ενω με τη μαγεια τις προσεφχες σε θεους και γενικα με την παρουσια του παραξενου το παιχνιδι αποκτα μυστηριο και φαντασια.

Δεν διαφωνώ στην φιλοσοφία του μεσαιωνικού-παραμυθιακού κόσμου/ατμόσφαιρας των RPG, διαφωνώ στην προβολή πραγμάτων όπως οι διαβολικές θεότητες (βλέπε Bane Cyric, Myrkul κλπ) και η διαστρέβλωση πραγμάτων όπως Νεκρομάντεις βλέπε ώστε να κολλάνε πιο πολύ στο occult. Το μεσαιωνικό κλίμα που προβάλλουν τα RPG λίγο πολύ είναι Γαλλία-Γερμανία-Αγγλία επί 600-700-800 αργά βάλε, οπότε και υπήρχαν μάγοι δρυίδες κλπ, αλλά πάντα η αντίθεση Χριστιανισμού (Πάππα) Ειδωλολατρίας, η οποία και δεν προβάλλεται στο D&D. Θα μου άρεσε πολύ περισσότερο να δω έναν νεκρομάντη κατά τα αρχαιοελληνικά πρότυπα και όχι κατά τα σατανοειδή πρότυπα που εμμέσως προβάλλονται.
Εδώ είναι το θέμα: λείπουν παντελώς τα στοιχεία που προβάλλουν την μονοθειστική πλευρά της Θρησκείας. Δεν υπάρχει το στοιχείο της πάλης μονοθεισμού-πολυθεισμού: το δεχόμαστε σαν βάση στο D&D πως το σύστημα είναι πολυθειστικό και τελειώσαμε. Και χειρότερα: δημιουργείται μια εντελώς δεισιδαιμονική αντίληψη για τις θρησκείες, επισυνάπτουμε στον Θεό αντιλήψεις υποσυνείδητα πως ο Θεός τιμωρεί, σκοτώνει το κακό, ξεριζώνει τις αιρέσεις, καταστρέφει τα Undead, Torm-Tyr style (για να μιλήσω για FR συγκεκριμένα).

quote:
Καθε αλλο...μην ξεχνας πως τον D&D και το AD&D μπορει να εχουν πολλους θεους, ομως μην ξεχνας πως ενας ειναι ο πραγματικος θεος και μεγαλυτερος ολων των λοιπων o Ao the overpower, αυτο πως το εξηγεις(στο προσωπο του Ao βρισκω τον αριτεκτονα του συμπαντος, τεριαζει πολυ αν και δεν ειμαι τεκτονας αν το δεις απο αυτη τη σκοπια ειναι μια θεωρια).


Και πάλι γυρνάμε πίσω στην πολυθειστική βάση: οι Θεοί και πάνω πάνω ο Δίας, ή όπως αλλιώς θες να το παραλληλίσεις με άλλες ειδωλολατρικές θρησκείες. Χώρια που λες για τον Ao ως overlord, τον οποίο το D&D παρουσιάζει ως τελείως απρόσωπο που δεν ενδιαφέρεται ότι prayers και να κάνεις για να πάρεις spells από αυτόν, οπότε και παρουσιάζει την ιδέα του Ύψιστου Θεού ως τελείως αδιάφορο προς τον άνθρωπο και μας γυρίζει πίσω σε ινδουιστικές αντιλήψεις (σεκτών) για τον απρόσωπο Θεό, και ουσιαστικά σε εξαναγκάζει να κάνεις επίκληση κατώτερων Θεών για να πάρεις spells, οπότε σε ξαναγυρνάει στο πολυθειστικό. Γι'αυτό λέω ότι είναι δομημένο κατά τέτοιον τρόπο ώστε να ενθαρύνει κάθε ειδωλολατρική κίνηση.

quote:
Αλλοι προτιμουν το ταβλι, αλλοι το σκακι, αλλοι το PC εμεις τα RPG...ειναι απλα ενα παιχνιδι, μονο τα αμερικανακια το περνουν στα σοβαρα και κανουν ηλιθιοτητες...Σαν αυτους στην αμερικη που νομιζαν οτι ηταν Paladins και ειχαν παρει πανοπλιες και σπαθια και παιζαν σε ενα δασος....και μολις ειδαν ενα παππου περαστικο τον εσφαξαν γιατι τον περασαν για Orc...
Αλλα τα αμερικανακια εχουν αποδειξει οτι ειναι "εριορισμενης ευθηνης", εδω κυκλοφορουν με ουζι στα σχολεια.

Έλα μπράβο. Το θέμα είναι τι γίνεται με τα κατώτερα στρώματα εξυπνάδας στον κόσμο που παίζει τέτοια παιχνίδια. Εγώ συγκεκριμένα έχω έναν φίλο ο οποίος παρακάηκε ο κακομοίρης, απ'την χαζομάρα του να μην το βλέπει σαν απλά ένα παιχνίδι.

quote:
Κανενα προβλημα να σου απαντησω φιλε μου...
Οτι αλλο και να σου πω δεν θα καταλαβεις και μπορει να θεωρησεις πως το εκανα απο αντιδραση...ομως οταν καταλαβα τι ειναι ο ανθρωπος και τι ο θεος, η ζωη μου αλλαξε προς το καλυτερο.
Αν με βοηθησαν τα RPG σε αυτο? Θα σου απανταγα ΟΧΙ.

Τωρα ειμαι 19, rpg παιζω απο 11-12, ειχα παιξει και πιο παλια με τον αδερφο μου αλλα δεν ειχα μυαλο στην ηλικια των 6.Εχω παιξει οτι RPG εχει κυκλοφορησει, εκτος απο τα τελευταια εμπορικα rpg του 2000+...οπου τα χαρακτηριζω απλα παιδικα και μη επικοδομητικα.
Και δεν ειναι οτι δεν πιστευω σε τιποτα σχετικο...απλα και Ελληνικα δεν εχω ελπιδες αλλα εχω επιδιωξεις και τις κατακτω με την εργασια μου και το "σπαθι" μου αντι να προσευχομαι σε θεους και δαιμονες για αυτες.Τωρα αν θες να μαθεις παραπανω, θα χρειαστουμε μερες συζητησεων.


Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα μπήκα στο τρυπάκι να κάτσω να δω αν ο Χριστιανισμός είναι μια ακόμα θρησκεία όπως αυτές που προβάλλονται στα RPG. Ευτυχώς είχα όλη την καλή διάθεση να μελετήσω πριν βγάλω συμπεράσματα, σε αντίθεση με αρκετούς που γνωρίζω προσωπικά.


quote:

Και απο οσο ξερω στα παιχνιδια του World of Darkness υπαρχει το στοιχειο μονοθεισμου και συγκεκριμενα στο Hunter και στο Demon(οπου συναντας παραδοση του Ενωχ και ιστορια Εβραικων ριζων) υποστηριζεται ο χριστιανισμος.

Δεν ξέρω αρκετά για να απαντήσω, αλλά όπως και να έχει το πράγμα το θέμα είναι τι γίνεται με τα εμπορικά, αυτά που πρωτοπαίζονται, βλέπε Dragonlance & Forgotten Realms (βάλε και Greyhawk), και μετά στο Vampire, στο οποίο ουσιαστικά το όλο θέμα περνάει απ'την μυθοπλασία του D&D στην διαστρέβλωση για τους σκοπούς του παιχνιδιού της ιουδαικής θρησκείας (βλέπε Lilith για παράδειγμα, και Καιν και πως βγήκαν τα vampires).

quote:
Και εγω υπηρξα φανατικος χριστιανος μεχρι τα 16, μεχρι που αρχισα να διαβαζω και χριστιανικα και φιλοσοφικα(καΙ ΠΟΛΛΑ αλλα) κειμενα και ειδα οτι ημουν ενα ακομα θυμα μιας θρησκειας...

Σε τιμά να το παραδέχεσαι ότι υπήρξες θύμα μιας θρησκείας, σε αντίθεση με αρκετούς που γνωρίζω. Το θέμα είναι, αν και μπορεί ο άνθρωπος να πάψει να είναι θύμα, είτε της Εκκλησίας του Χριστού, είτε της Εκκλησίας της New Age, και ποιανού τους σκοπούς υποβοηθάει με ότι κάνει.
Εγώ πάντως λαμβάνοντας αρκετές παραμέτρους υπ'όψιν διάλεξα να είμαι το θύμα της φανερής Εκκλησίας.

Edited by - WWalker on 21/06/2005 23:44:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eurynomous
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 00:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eurynomous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker σε μενα δεν απαντησες ομως και με αφησες παραπονεμενο (εννοω το post στη προηγουμενη σελιδα,το 4ο απο το τελος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 00:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στάκα λίγο γιατί μυαλό είναι και ξεχνάει.

quote:
WWalker Για τις επικλησεις δεν πηγαινε για σενα,αλλα για τον Fusion οπως θα δεις αν διαβασεις το post λιγο πιο προσεκτικα.Οσον αφορα τη μυθολογια,ναι φυσικα στα rpg μιλαμε για μυθοπλασια.Εγω ομως αλλο εννοουσα.Σε ενοχλει το πολυθειστικο συστημα και στην ελληνικη μυθολογια η μονο στον κοσμο των rpg?

Σύμφωνα με την Ιουδαική/Χριστιανική/Ισλαμική αντίληψη, τα ειδωλολατρικά πράγματα είναι αντίθετα στην θρησκεία. Ειδικά για τον Χριστιανισμό, ο οποίος καταδικάζει τις θεότητες της ειδωλολατρίας ως δαιμόνια (διάβασε τι λέει ο Απόστολος Παύλος για τα είδωλα και τα ειδωλόθυτα και θα καταλάβεις), και κατά συνέπεια με ενοχλεί που παρουσιάζονται τέτοια πράγματα.
Όσον αφορά την μυθολογία, εαν το θέμα μένει στο να μαθαίνουμε μυθολογία των προγόνων μας όπως οφείλουμε να κάνουμε και δεν ασχολούμαστε με μια ιδιαίτερη "λαγνεία" με τα είδωλα και φανταστικές ιστορίες για το τι έκανε ο Διας, δεν έχω πρόβλημα, αντιθέτως είμαι υπερ. Απλώς το θέμα θέλει ιστορική αντιμετώπιση και όχι θρησκευτική όσον αφορά την μυθολογία, διαφορετικά καταντάει τόσο κακό όσο το να βλέπεις την σεξουαλική επαφή από αισχρό/λάγνο μάτι αντί από βιολογική σκοπιά. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ.

quote:
Μιλας με βεβαιοτητα για ενα σχεδιο του νεο-παγανισμου.Καλο θα ειναι,εφοσον πιστευεις οτι υπαρχει κατι τετοιο,να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα οπου θα αναπτυξεις τα επιχειρηματα σου για αυτο,γιατι υποθετω οτι ενα τετοιο σχεδιο δεν εχει να κανει μονο με rpg,αρα αν θα ενδιαφερει και περισσοτερο κοσμο.Εξαλλου για τετοιες θεωριες συνομωσιας μια χαρα ειναι το esoterica.Ενα παιχνιδι μεσα σε ενα παραμυθι να περναμε ευχαριστα την ωρα μας.(και ναι στο ευχαριστο μεσα περιλαμβανονται σφαγες,βρυκολακες ,θυσιες,δαιμονες,μαγοι,spells κλπ...ομως αυτα εχουν μεγαλη περαση και σε ταινιες,μυθιστορηματα κλπ...και δεν ειναι καθολου προσφατο φαινομενο).

Δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι ότι βλέπεις μια ταινία και πάει τέλειωσε, δεν είναι η κατάσταση όπως στα RPG που ασχολείσαι 5 ώρες την μέρα με τέτοια θέματα. Συνηθίζεις πολύ περισσότερο σε τέτοια πράγματα, και σου φαίνονται νορμάλ.
Η ίδια λογική εφαρμόζεται και στο θέμα της βίας και της πορνογραφίας στα ΜΜΕ. Τα θεωρούμε πλέον νορμάλ, να βλέπουμε μια κοπελιά να φοράει μόνο μια ζώνη για φούστα και το προσπερνάμε στα γρήγορα, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου νορμάλ το πράγμα. Ουσιαστικά τα RPG (και άλλα μέσα) κάνουν αυτό που κάνει η τηλεόραση για το θέμα του occult, μόνο που δεν θα μπορούσε να προβάλλει το θέμα η τηλεόραση σε τέτοια κλίμακα γιατί θα έβγαζε μάτι.

quote:
Ομως θεωρεις οτι ο Tolkien, η TSR και μετα η Wizards of the coast,η White Wolf κλπ ολοι αυτοι εργαζονται για ενα τετοιο σχεδιο? Αν θες rpg χωρις occult στοιχεια σιγουρα θα βρεις κατι αλλα δε θα ειναι τοσο δημοφιλες οσο τα dnd,vampire κλπ.Τι να κανουμε πουλαει το occult,ομως οσα ατομα γνωριζω εγω -που ασχοληθηκαν- κανεις δε τα πιστεψε πραγματικα,ουτε αλλαξε.

Δεν γνωρίζω αν όντως βρίσκονται συμφέροντα πίσω από τις εταιρίες, πάντως και να βρίσκονται το πιο πιθανόν είναι ότι και οι ίδιες δεν θα το ξέρουν. Όντως υπάρχει μια γενικευμένη προσπάθεια αναβίωσης του παγανισμού στο πρόσωπο του νεο-παγανισμού, στην οποία και συνεισφέρει η διαρκής ενασχόληση με τα είδωλα και τις θεότητες της ειδωλολατρίας.
Ότι πουλάει το occult, πουλάει. Το θέμα είναι πως θα σε δει ο άλλος μετά που δεν ξέρει τι είναι το RPG, θα σε περάσει για φυσιολογικό άτομο που απλώς αρέσκεται στο να παίζει τέτοιου είδους παιχνίδια ή για περίεργο τύπο που ασχολείται με κεριά και πνεύματα; Και καλά, εσύ θα το εξηγήσεις, αυτός μέχρι να το πάρει χαμπάρι τι παίζει, ένας Θεός ξέρει τι γίνεται.
Όσον αφορά την White-wolf επιφυλλάσομαι γιατί το έχει παρακάνει. Φυσιολογικά RPG σπάνια εκδίδει (αν κάποτε...)


quote:
Τι να κανουμε πουλαει το occult,ομως οσα ατομα γνωριζω εγω -που ασχοληθηκαν- κανεις δε τα πιστεψε πραγματικα,ουτε αλλαξε.

Τα περισσότερα άτομα που γνωρίζω που παίζουν D&D είναι είτε "καφρομεταλλάδες" που λέει και ο κόσμος, ή άτομα "φλώροι". Δεν αρέσκομαι στο να κολλάω ταμπελίτσες στους ανθρώπους, όμως για κοίτα και εσύ, πόσοι είναι αυτοί που παίζουν RPG και μέσω του Epic Metal παιρνάνε στο Death και πόσοι ακούνε Βανδή.
Εγώ πάντως τα συμπεράσματά μου τα έχω βγάλει. Ο μέσος άνθρωπος δεν ξέρει καν τι είναι το RPG γιατί δεν είναι αρκετά περίεργος να ασχοληθεί για να μάθει. Συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους "περίεργους", γιατί όπως αποδείχτηκε είμαι αρκετά θρησκευόμενος σαν άνθρωπος και έχω ενδιαφερθεί αρκετά για το occult.

Sorry που δεν απάντησα πριν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eurynomous
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 01:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eurynomous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξερω πολυ καλα οτι για τους χριστιανους οι θεοτητες αλλων θρησκειων (τα "ειδωλα" οπως λες) ειναι δαιμονια και γιαυτο καταστραφηκαν αγαλματα και ναοι και φυσικα ακομη και θανατωθηκαν αρκετοι αργοτερα.Ηταν μια πολυ καλη δικαιολογια για να εξοντωθει οτιδηποτε το διαφορετικο.Τωρα για το σχεδιο του νεοπαγανισμου δεν εχεις δωσει ακομη καποια στοιχεια που θα μπορουσαν να πεισουν καποιον για την υπαρξη του(ποιοι το κανουν? τι στοχο εχουν? να πληξουν το χριστιανισμο και να επιστρεψουμε στις παλιες θρησκειες?κλπ κλπ).Επειδη ομως ξεφευγουμε απο τα rpg καλο θα ειναι να ανοιξεις νεο θεμα οπως ειπα και πριν.Θεωρεις οτι καποιος που ακουει black και death metal οτι ειναι σωνει και καλα σατανιστης η οτι δεν ειναι "νορμαλ"? σιγουρα δεν ειναι ολοι "καφρομεταλλαδες" Ξερω τοσα σοβαρα ατομα που ακουνε πολλα στυλ της metal συμπεριλαμβανομενων και των πιο ακραιων.Ομως και το θεμα της μουσικης θα μπορουσαμε να το κουβεντιασουμε σε αλλο topic(θα υπαρχει κιολας).Απο τα rpg παντως δε ξερω καποιον να αλλαξε μουσικα γουστα.Σιγουρα ομως δεν ετυχε να κανω παρεα με καποιους που εφτασαν στο σημειο να ζουν για το rpg!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 10:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα για το σχεδιο του νεοπαγανισμου δεν εχεις δωσει ακομη καποια στοιχεια που θα μπορουσαν να πεισουν καποιον για την υπαρξη του(ποιοι το κανουν? τι στοχο εχουν? να πληξουν το χριστιανισμο και να επιστρεψουμε στις παλιες θρησκειες?κλπ κλπ).

http://philologos.org/__eb-trs/naC.htm

Όχι να επιστρέψουμε στις παλιές θρησκείες. Την Πανθρησκεία έχουν στόχο να ενδυναμώσουν, και το καταφέρνουν περίφημα. Όλα θα χωνευτούν μέσα στα πλαίσια της Πανθρησκείας, ακόμα και ο χριστιανισμός και θα γίνουν μια θρησκεία για όλο τον κόσμο και στην κεφαλή της ένας... ένας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 16:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα μπήκα στο τρυπάκι να κάτσω να δω αν ο Χριστιανισμός είναι μια ακόμα θρησκεία όπως αυτές που προβάλλονται στα RPG. Ευτυχώς είχα όλη την καλή διάθεση να μελετήσω πριν βγάλω συμπεράσματα, σε αντίθεση με αρκετούς που γνωρίζω προσωπικά.

Και καλα κανεις φιλε μου...
Οτι και να πιστευεις, αμα εσενα σε ευχαριστει τοτε καλο θα ειναι...Πρεπει να μαθεις ομως να διαχωριζει τους ενγνωση και Σοφισμενους Αθεους, απο τους αντιδραστικους.
Κανεις αλλο ενα λαθος ομως, ξερεις το AD&D μονο και μονο που εχει στοιχεια Θεων και διαβολων, παραπεμπει σε θρησκευομενο κοινο...Το οτι εχει πολλους θεους δεν σημαινει τιποτα για εμενα, πανω απο 60 παιδια που γνωριζω και παιζουν RPG κανεις τους δεν εγινε πολυθειστης, και ουτε αθεος απο το AD&D...Aντιθετα αλλοι εγιναν περισσοτερο Χριστιανοι και αλλοι δηθεν του "κ@#$λου" Σατανιστες...
Η ιδεολογια πολυθεισμου σε παιχνιδι, προκαλει στην ανθρωπινη νοημοσυνη απαξιωση σε πολυθεισμους, απο την στιγμη που η πρωτη του επαφη μαζι του(με τον πολυθεισμο) ηταν σε παιχνιδι, αντιθετα ενισχυει την δηθεν "πραγματικη" θρησκεια του εκαστου, μιας και κατ' αυτον ειναι η αληθινη.
Ομως μονο ενας ηλιθιος επιρεαζεται θρησκευτικα απο ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

quote:
Δεν γνωρίζω αν όντως βρίσκονται συμφέροντα πίσω από τις εταιρίες, πάντως και να βρίσκονται το πιο πιθανόν είναι ότι και οι ίδιες δεν θα το ξέρουν. Όντως υπάρχει μια γενικευμένη προσπάθεια αναβίωσης του παγανισμού στο πρόσωπο του νεο-παγανισμού, στην οποία και συνεισφέρει η διαρκής ενασχόληση με τα είδωλα και τις θεότητες της ειδωλολατρίας.

Συμφεροντα σιγουρα οχι....τωρα αν καποιες στοες θελουν να κανουν παιχνιδι...οπως π.χ. το Illuminati(Card Game).Στην ουσια ομως δεν θα τους προσεφεραν τιποτα παραπανω απο χρηματα.
Οσον αφορα τα ειδωλα, και οι εικονες και τα κοκαλα και τα φυλαχτα του Χριστιανισμου ειδωλα ειναι.
Και μην ξεχνας πως δεν υπαρχει ενας Θεος αυτη τη στιγμη στη γη, αλλα ειναι και ο Βουδας, ο Κρισνα και ο μπαμπας του, ο Αλαχ....χε και σε ολους υπαρχει και ενας κακος Σατανας...

Αληθεια δεν εχεις αναρωτηθει ποτε σου πως γινεται, πριν το 0 αι. να υπαρχει παντου πολυθεισμος, και ξαφνικα μετα τον Κρισνα τον Χριστο τον Μωυση να υπαρχει μονοθεισμος παντου?
Μηπως τα ειχαν συμφωνησει να κατεβουν ολοι παρεα...

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 16:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://philologos.org/__eb-trs/naC.htm

Όχι να επιστρέψουμε στις παλιές θρησκείες. Την Πανθρησκεία έχουν στόχο να ενδυναμώσουν, και το καταφέρνουν περίφημα. Όλα θα χωνευτούν μέσα στα πλαίσια της Πανθρησκείας, ακόμα και ο χριστιανισμός και θα γίνουν μια θρησκεία για όλο τον κόσμο και στην κεφαλή της ένας... ένας.


Kαλα τωρα με μπερδεψες...βλεπεις οτι οι Εβραιοι ετοιμαζουν νεα Θρησκεια, και δεν βλεπεις οτι πιστευεις μια αλλη θρησκεια που παλι Εβραιοι την εφτιαξαν...μην ακους οτι ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια ολων των λαων...αυτο το ειπαν Αρχοντες του Βυζαντιου και ορθοδωξοι παπαδες για να μην εχουν το παραπονο πως δεν ανοικουν στον Λαο του Θεου(Israel).Αμα διαβασεις τα κειμενακια των πραγματικων εκδοσεων της Παλαιας αλλα και της Νεας διαθηκης, θα δεις πολλα ομορφα.
Και επιτελους,ας καταλαβουν μερικοι οτι Ιουδαισμος = Elite Χριστιανισμος, βλεπεις οι Εβραιοι δεν καταδεχονται να εχουν την ιδια ακριβως θρησκεια με την πλεμπα, ειναι ποιο γαλαζοαιματοι....ειναι ποιο ΥΠΕΡΟΧΟΙ.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 19:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανεις αλλο ενα λαθος ομως, ξερεις το AD&D μονο και μονο που εχει στοιχεια Θεων και διαβολων, παραπεμπει σε θρησκευομενο κοινο...Το οτι εχει πολλους θεους δεν σημαινει τιποτα για εμενα, πανω απο 60 παιδια που γνωριζω και παιζουν RPG κανεις τους δεν εγινε πολυθειστης, και ουτε αθεος απο το AD&D...Aντιθετα αλλοι εγιναν περισσοτερο Χριστιανοι και αλλοι δηθεν του "κ@#$λου" Σατανιστες...
Η ιδεολογια πολυθεισμου σε παιχνιδι, προκαλει στην ανθρωπινη νοημοσυνη απαξιωση σε πολυθεισμους, απο την στιγμη που η πρωτη του επαφη μαζι του(με τον πολυθεισμο) ηταν σε παιχνιδι, αντιθετα ενισχυει την δηθεν "πραγματικη" θρησκεια του εκαστου, μιας και κατ' αυτον ειναι η αληθινη.
Ομως μονο ενας ηλιθιος επιρεαζεται θρησκευτικα απο ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

Όπως ξαναείπα, το θέμα είναι ότι το παιχνίδι δεν το παίζουν οι διάνοιες που ξέρουν τι συμβαίνει γύρω τους, το παίζουν μέσοι άνθρωποι, εκ των οποίων και αρκετοί χαμηλότερης διανοητικής ικανότητας (πες το και βλάκες). Αυτό που λέω εγώ είναι ότι γενικότερα το παιχνίδι προωθεί μια απαξίωση προς το όλο θέμα θρησκεία, το εκφυλίζει, το περνάει στον παίχτη ως "δεισιδαιμονία".
Ηλίθιοι υπάρχουν πολλοί μην νομίζεις.


quote:
Οσον αφορα τα ειδωλα, και οι εικονες και τα κοκαλα και τα φυλαχτα του Χριστιανισμου ειδωλα ειναι.
Και μην ξεχνας πως δεν υπαρχει ενας Θεος αυτη τη στιγμη στη γη, αλλα ειναι και ο Βουδας, ο Κρισνα και ο μπαμπας του, ο Αλαχ....χε και σε ολους υπαρχει και ενας κακος Σατανας...

Αληθεια δεν εχεις αναρωτηθει ποτε σου πως γινεται, πριν το 0 αι. να υπαρχει παντου πολυθεισμος, και ξαφνικα μετα τον Κρισνα τον Χριστο τον Μωυση να υπαρχει μονοθεισμος παντου?
Μηπως τα ειχαν συμφωνησει να κατεβουν ολοι παρεα...


Στάκα γιατί πολύ Call of the Cthulu μου κάνει αυτό! :)
Αυτό δεν έγινε μπαμ πάνω στο 1 μΧ, έγινε σταδιακά. Ο Μωυσής γύρω στο 2000 πΧ, ο Ιησούς το 30-33 μΧ, ο Μωάμεθ το 600+. Κυρίως οφείλεται στο ότι η Αβρααμική αντίληψη διέφερε απ'τις άλλες αντιλήψεις για τον Θεό.
Ωστόσο, έχε κατά νου ότι ο Βούδδας δεν είναι Θεός, αν μιλάμε για τον Σιντάρτα Γκαουτάμα, έζησε σαν άνθρωπος και ήταν ασκητής σαν τους Γεροντάδες στο Άγιο Όρος: αποχή απ'το φαί, λίγος ύπνος, λίγη ξεκούραση, πολλή μελέτη κλπ. Οι ανατολικές θρησκείες δεν είναι μονοθειστικές όπως τις εννοούμε εδώ στην Δύση, συνεχίζουν στα παλιά πρότυπα, και είναι και πολυάριθμες σε πιστούς.
Καλά τώρα όμως αυτά είναι άσχετα, ξεφεύγουμε αν τα κουβεντιάζουμε.


quote:
Kαλα τωρα με μπερδεψες...βλεπεις οτι οι Εβραιοι ετοιμαζουν νεα Θρησκεια, και δεν βλεπεις οτι πιστευεις μια αλλη θρησκεια που παλι Εβραιοι την εφτιαξαν...μην ακους οτι ο Χριστιανισμος ειναι θρησκεια ολων των λαων...αυτο το ειπαν Αρχοντες του Βυζαντιου και ορθοδωξοι παπαδες για να μην εχουν το παραπονο πως δεν ανοικουν στον Λαο του Θεου(Israel).Αμα διαβασεις τα κειμενακια των πραγματικων εκδοσεων της Παλαιας αλλα και της Νεας διαθηκης, θα δεις πολλα ομορφα.
Και επιτελους,ας καταλαβουν μερικοι οτι Ιουδαισμος = Elite Χριστιανισμος, βλεπεις οι Εβραιοι δεν καταδεχονται να εχουν την ιδια ακριβως θρησκεια με την πλεμπα, ειναι ποιο γαλαζοαιματοι....ειναι ποιο ΥΠΕΡΟΧΟΙ.

Ποιος μίλησε για Εβραίους φίλε Ερμή; Αυτή την εντύπωση δίνουν γιατί οι Εβραίοι κάποιον περιμένουν ακόμα... τον ίδιο που περιμένουν οι Μουσουλμάνοι ως Ιμάμ, οι Χριστιανοί να ξαναγυρίσει στην Δευτέρα Παρουσία, οι Βουδδιστές ως 5ο Βούδδα και πάει λέγοντας...
Ας μην στο αναλύσω αυτό, αν θες ψάξτο γιατί είναι σοβαρό το θέμα. Υπάρχει ήδη αυτός ο άνθρωπος...


quote:
Πρεπει να μαθεις ομως να διαχωριζει τους ενγνωση και Σοφισμενους Αθεους, απο τους αντιδραστικους.

Αυτό που μου ζητάς είναι δύσκολο εώς αδύνατο! :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 18:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που μου ζητάς είναι δύσκολο εώς αδύνατο! :)

Καθε αλλο...η βλακεια τους διαχωριζει.

quote:
Στάκα γιατί πολύ Call of the Cthulu μου κάνει αυτό! :)
Αυτό δεν έγινε μπαμ πάνω στο 1 μΧ, έγινε σταδιακά. Ο Μωυσής γύρω στο 2000 πΧ, ο Ιησούς το 30-33 μΧ, ο Μωάμεθ το 600+. Κυρίως οφείλεται στο ότι η Αβρααμική αντίληψη διέφερε απ'τις άλλες αντιλήψεις για τον Θεό.
Ωστόσο, έχε κατά νου ότι ο Βούδδας δεν είναι Θεός, αν μιλάμε για τον Σιντάρτα Γκαουτάμα, έζησε σαν άνθρωπος και ήταν ασκητής σαν τους Γεροντάδες στο Άγιο Όρος: αποχή απ'το φαί, λίγος ύπνος, λίγη ξεκούραση, πολλή μελέτη κλπ. Οι ανατολικές θρησκείες δεν είναι μονοθειστικές όπως τις εννοούμε εδώ στην Δύση, συνεχίζουν στα παλιά πρότυπα, και είναι και πολυάριθμες σε πιστούς.
Καλά τώρα όμως αυτά είναι άσχετα, ξεφεύγουμε αν τα κουβεντιάζουμε.

Θεωριες...αυτα πλεον τα διαβαζεις παντου...το θεμα ειναι τι ανακαλυπτεις μεσα απο την προπαγανδα και τις ιστοριες που υπαρχουν στον αερα.

quote:
Ας μην στο αναλύσω αυτό, αν θες ψάξτο γιατί είναι σοβαρό το θέμα. Υπάρχει ήδη αυτός ο άνθρωπος...

Ποτε μου δεν θα τολμησω να αναφωνησω, οτι γνωριζω ποιος υπαρχει πισω απο ολα αυτα...γιατι θα ηταν πολυ χαζο να πιστεψω ανθρωπινη πηγη, και μαλιστα εφικτη και ανοικτη σε ολους...Υπαρχουν απειρες θεωριες περι ολων αυτων ομως μια μονο αληθεια...αλλα και αυτη την μοναδικη αληθεια ο ανθρωπος εχει καθε δικαιωμα και ελευθερια να μην την ασπαστει.

Γιατι οπως εχει πει και ο Ηρακλειτος: "· Οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι το αταίριαστο ταιριάζει με τον εαυτό του".

quote:
Όπως ξαναείπα, το θέμα είναι ότι το παιχνίδι δεν το παίζουν οι διάνοιες που ξέρουν τι συμβαίνει γύρω τους, το παίζουν μέσοι άνθρωποι, εκ των οποίων και αρκετοί χαμηλότερης διανοητικής ικανότητας (πες το και βλάκες). Αυτό που λέω εγώ είναι ότι γενικότερα το παιχνίδι προωθεί μια απαξίωση προς το όλο θέμα θρησκεία, το εκφυλίζει, το περνάει στον παίχτη ως "δεισιδαιμονία".
Ηλίθιοι υπάρχουν πολλοί μην νομίζεις.

Τοτε θα πρεπει να αρχισεις να κατηγορεις, το ραδιοφωνο, τη τηλεοραση, τα παιχνιδια του PC....γιατι παντου εκει μπορεις να δεις στοιχεια δηθεν προπαγανδας πολυθεισμου...
Αλλα και δεν νομιζω να υπαρχει κανεις πολυθειστης να χρηματοδοτει τετοιου ειδους campains, αφου σημερα παντου σχεδον στον κοσμο επικρατει μονοθεισμος, και τα μεγαλυτερα loby μασονικου και Σιωνιστικου χαρακτηρα υποστηριζουν αυστηρα μονοθειστικα προτυπα...Αλωστε η ηλιθιοι θα υπαρχουν παντα, δεν φταιει το περιβαλλον τους αλλα οι ιδιοι.
Πες μου λοιπον ποιος θελει πολυ θεισμο...?
Ο πολυθεισμος ηταν ενα ωραιο κολπο, αλλα δεν πετυχε τοσο οσο ο μονοθεισμος.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 18:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ...Κανείς δεν σχολίασε το μήνυμά μου μάλλον επειδή δεν επιφέρει έριδα!

Και το ξαναλέω : Και αν λέγαμε αυτές τις θεωρίες στον εμπνευστή ενός παιχνιδιού απο yu gi oh εώς Vampire The masquerade και αυτός γελούσε λέγωντας "Έλεος ρε παίδες,φαντασία είχα,πορωμένος Dungeonάς είμαι έκανα ένα παιχνίδι,ούτε γράφω επικλήσεις ούτε δημιουργώ άλλες διαστάσεις!"

Κάτι παρόμοιο θα έλεγα εγώ (εκτός του πορωμένος Dungeonας) αν έκανα το παιχνίδι που έπαιζα με τον αδερφό μου επίσημο και κάποιος με ονόμαζε..μέλος συνωμοσίας/εβραικού λόμπυ/παγάνι/άθεο/πολυθειστή/μάγο/καταραμένο/μοναδικό υπερκοσμικό πάπα του Church of Subgenius/υποστιρικτή του Bush ή άλλες τέτοιες αβάσιμες κατηγορίες!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 19:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά για το πιο λόγο είναι τόσο δημοφιλή αυτά τα παιχνίδια και βλέπουμε και άνθρωπους άρρωστους με αυτά (όπως και άρρωστους με το φαί,το σέξ,τον υπολογιστή την τηλεόραση ή το αραλίκι) τον λόγο έχει η ψυχολογία. Πρωτού ερευνήσουμε την παραψυχολογικη/μεταφυσική διάσταση κάποιου θέματος ας χρησιμοποιήσουμε λιγότερο "θολά" και πιο καθιερωμένα μέσα και ας ερευνήσουμε την ψυχολογική/φυσική του υπόσταση...

Κι όμως, κάποιος σε διαβάζει φίλε! Και βλέπει πως με μια τέτοια κουβέντα απλά κλίνει το θέμα.
quote:
Χμμμ...Κανείς δεν σχολίασε το μήνυμά μου μάλλον επειδή δεν επιφέρει έριδα!

Σε κάποια θέματα, όπως θα έχεις σίγουρα παρατηρήσει, αυτό είναι μειονέκτημα. Ακόμα χειρότερα: μέγιστη αδιακρισία. Και το φιλοθεάμων κοινό, μεγαλωμένο με άρτο και θεάματα, αντιδρά ΜΟΝΙΜΩΣ με το να σε θεωρεί αόρατο. Δεν γίνεται κάποιο αρνητικό σχόλιο. Απλά τους ξενερώνεις κι αυτοί γουστάρουν να συνεχίσουν. Είναι μια αυτόματη αντίδραση. Δεν πειράζει! Όποιος έχει μάτια βλέπει.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 20:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά για το πιο λόγο είναι τόσο δημοφιλή αυτά τα παιχνίδια και βλέπουμε και άνθρωπους άρρωστους με αυτά (όπως και άρρωστους με το φαί,το σέξ,τον υπολογιστή την τηλεόραση ή το αραλίκι) τον λόγο έχει η ψυχολογία. Πρωτού ερευνήσουμε την παραψυχολογικη/μεταφυσική διάσταση κάποιου θέματος ας χρησιμοποιήσουμε λιγότερο "θολά" και πιο καθιερωμένα μέσα και ας ερευνήσουμε την ψυχολογική/φυσική του υπόσταση...

Μα οτιδηποτε προσφερει ευχαριστηση, ειναι ωραιο για τον ανθρωπο...
τι να την κανουμε την ψυχολογια...οταν ειναι απλα θεμα ενασχολησης και παιχνιδιου...μετα το τελος της TSR τα rpg ακουμπησαν το εμπορικο στοιχειο, και ισως αν το παμε σε θεωριες συνομωσιας να εχουν και προπαγανδιστικο χαρακτηρα.

quote:
Σε κάποια θέματα, όπως θα έχεις σίγουρα παρατηρήσει, αυτό είναι μειονέκτημα. Ακόμα χειρότερα: μέγιστη αδιακρισία. Και το φιλοθεάμων κοινό, μεγαλωμένο με άρτο και θεάματα, αντιδρά ΜΟΝΙΜΩΣ με το να σε θεωρεί αόρατο. Δεν γίνεται κάποιο αρνητικό σχόλιο. Απλά τους ξενερώνεις κι αυτοί γουστάρουν να συνεχίσουν. Είναι μια αυτόματη αντίδραση. Δεν πειράζει! Όποιος έχει μάτια βλέπει.

Μιλα για τον εαυτο σου, με εμενα δεν ισχυει κατι τετοιο και ουτε πιστευω οτι εφτασε να με ξενερωσει, και να μπορουσε δηλαδη δεν θα ειχε τετοια αντιμετωπιση ...οταν ουτε καν ειδα το μηνυμα του...βλεπεις η δουλεια δεν μας δινει και πολλα δικαιωματα στην ελευθερια του χρονου.

quote:
Ακόμα χειρότερα: μέγιστη αδιακρισία. Και το φιλοθεάμων κοινό, μεγαλωμένο με άρτο και θεάματα, αντιδρά ΜΟΝΙΜΩΣ με το να σε θεωρεί αόρατο.

Δεν καταλαβα ειναι ολοι δηλαδη υποχρεωμενοι να απαντουν σε ολους και σε καθε μηνυμα του καθενα...?
Μηπως ειμαστε συντονιστες και δεν το καταλαβα...στη τελικη και που ειδα το μηνυμα του φιλου Xotchipilli2, δεν ειδα να εχει καμια διαφορα απο ολα οσα εχουν υποθει...αν και εσυ εβλεπες τον διαλογο μου με τον WWalker θα εβλεπες οτι συζηταμε ακομα και θα συνεχισουμε...οσο το λεει η καρδια μας τουλαχιστον οχι σε γενικολογιες και λογια του αερα.Αν θελει ο Xotchipilli2 ας παραθεσει θεμα ψυχολογικο με επιχειριματα....εγω δεν πιστευω πως ειναι θεμα ψυχολογιας μονο, αλλα κυριωτερα φυσιολογιας και νεο-κοινωνικης απασχολησης.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 23:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καθε αλλο...η βλακεια τους διαχωριζει.


Τελικά μάλλον σε πάω Ερμή.

quote:
Θεωριες...αυτα πλεον τα διαβαζεις παντου...το θεμα ειναι τι ανακαλυπτεις μεσα απο την προπαγανδα και τις ιστοριες που υπαρχουν στον αερα.

Εμ εδώ είναι το θέμα, και δεν αφορά τα RPG, οπότε ας μην το αναλύσουμε καλύτερα.

quote:
Τοτε θα πρεπει να αρχισεις να κατηγορεις, το ραδιοφωνο, τη τηλεοραση, τα παιχνιδια του PC....γιατι παντου εκει μπορεις να δεις στοιχεια δηθεν προπαγανδας πολυθεισμου...
Αλλα και δεν νομιζω να υπαρχει κανεις πολυθειστης να χρηματοδοτει τετοιου ειδους campains, αφου σημερα παντου σχεδον στον κοσμο επικρατει μονοθεισμος, και τα μεγαλυτερα loby μασονικου και Σιωνιστικου χαρακτηρα υποστηριζουν αυστηρα μονοθειστικα προτυπα...Αλωστε η ηλιθιοι θα υπαρχουν παντα, δεν φταιει το περιβαλλον τους αλλα οι ιδιοι.
Πες μου λοιπον ποιος θελει πολυ θεισμο...?

Δεν θέλει Πολυθεισμό, θέλει Πανθεισμό, εδώ είναι το θέμα. Αν κοιτάξεις όλες τις θεωρίες της New World Order, μιλάνε για θεούς και δαίμονες και τα ανακατώνουν όλα μαζί...
Δεν θα το αναλύσω γιατί πολύ σύντομα θα το δεις live στην TV να παίζει το πράγμα. O ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC που λέει και ο Λιακό... σε μερικά χρονάκια θα τα μάθουμε όλα πρώτο χέρι.

Τώρα αυτό που λες για την Τηλεόραση και για το PC, το ραδιόφωνο κλπ κλπ ε, εντάξει δεν είπα κάτι τέτοιο. Αυτό που είπα είναι ότι κάνουν κακό και όντως κάνουν κακό. Αλλά πάλι ανάγεται σε άλλο θέμα, οπότε ας μην το αναλύσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 00:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι ψυχολογίας ο λόγος!

Ας κάνουμε μια ανατομία των επιτυχημένων RPG πο το πρίσμα ποιανών κομματιών του ψυχισμού κάποιου ιντριγκάρουν και έιναι τόσο πετυχημένα. Μερικά πράγματα που θα αναφέρω μπορούν να αντιστοιχούν και σε μη-rpg παιχνίδια,οπότε έχετε κατα νού οτι το αποτέλεσμα δεν προκαλείτε μεμονωμένα αλλα ως συνισταμένη των παρακάτω

1) Κοινωνικότητα ¨Αυτά τα παιχνίδια εμπεριέχουν πλούσια αλληλεπίδραση μεταξύ των χαρακτήρων που παίζουν ,πολυποίκιλη, οπου ο καθένας μπορεί να επιρεάσει την τύχη του άλλου.Επίσης μπορεί να δημιουργήσει το αίσθημα σε ένα άτομο οτι βρίσκεται μεταξύ ομοίων του,οτι είναι αποδεκτό μέλος μιας κοινωνικής ομάδας αυτήν των RPG player. Το αίσθημα του "ανοίκειν" είναι απο μόνο του ένα ισχυρό κίνητρο ιδίως για άτομα που ίσως να ένιωθαν οτι δεν ανοίκουν πουθενά και ξαφνικά μέσω αυτού βρήκαν φίλους

2)Εγκεφαλική "Νίκη": Αν και τα παιχνίδια RPG έχουν και στοιχεία τύχης μέσω ζαριών ,μεγάλο κομμάτι τους είναι εγκεφαλικό.Ο παίκτης μπορεί να πάρει την ίδια ικανοποίηση με κάποιον που κερδίζει έναν αγώνα σκάκι κάνωντας εκείνη την απρόβλεπτη αλλα πνευματώδη κίνηση αφήνωντας τα παντελόνια του αντιπάλου κατεβασμένα απο το ξαφνικό κόψιμο των τιράντων του! Και πιο καλύτερο αίσθημα απο αυτό την "εγκεφαλικής ανωτερώτητάς"?

3)Φαντασία,Διήγηση και Alter Ego: Τα RPG έχουν έναν Dungeon master ο οποίος πολλές φορές μοιάζει με την γιαγιά που μάζευε τα παιδία γύρω απτην φωτιά να τους πεί την ιστορία με την νεραίδα,ανθρώπινη ανάγκη που σήμερα την εξυπηρετούν τα βιβλία. Οι κόσμοι αυτών των παιχνιδιών είναι πραγματικα ανεξάντλητοι και μόνο απο το γεγονός οτι ο κάθε παίχτης οραματίζεται διαφορετικα τα τεκτενόμενα.Ένα Orc ίσως για μένα είναι πού διαφορετικό απο ότι για το Hermes ή τον WW. Αναλόγως των δυνατοτήτων του DM o παίκτης μπορεί να μαγευτεί όπως θα μαγευόμασταν απο κάποιον "παραμυθά" (με την καλή έννοια) του χωριού που είχε λέγειν και φαντασία. Σαν να μην έφτανε αυτο ο παίκτης μπορεί μέσω του παιχνιδίου να εκδηλώσει και συμπεριφορές που δεν θα τολμούσε στην πραγματική του ζωή αλλα προυπάρχουν...Παίζει σε έναν κόσμο οπου οποιαδήποτε συναίπεια ,ακόμη και θάνατος του χαρακτήρα του δεν είναι τελικό γεγονός!

4)Πλήρης αλληλεπίδραση : Τι να πούμε εδώ? Οτι τα πάντα είναι πιθανά σε ένα RPG? Αν θεωρεί κάποιος το σκάκι "απείρων πιθανοτήτων" τότε το RPG μπορεί σε θέμα επιλογών να το πλησιάσει και να το ξεπεράσει

5)Θεματολογία : Εδώ σε θέλω κάβουρα! Η θεματολογία των RPG είναι "μή καθημερινή" ....Φανταστείτε το SIMS σε RPG!Αίσχος! Θα μαζεύονταν άτομα γύρω απο ένα τραπέζι για 3-4 ώρες για να στείλουν τον χαρακτήρα τους στο σχολείο ή να φάει? Αυτά τα κάνουν κάθε μέρα.Αντιθέτως το μεταφυσικό τραβάει.Για ρίχτε παίδες μια ματια στο θέμα της Livia "πείραμα με δυο αντικριστους καθρέυτες" και πείτε μου πόσο τραβάει το μαγικό,το παράξενο,το μυστηριώδες. Ο άνθρωπος έλκεται απο το περίεργο!

Όπως η μανία των μέταλ συκγροτημάτων μουσικής να σοκάρουν αψηφώντας θρησκεία και κοινωνικά ταμπού,έτσι και αυτά τα παιχνίδα μπορούν να περιέχουν τέτοια στοιχεία...Το απαγορευμένο έλκει και πουλάει! Δεν σημαίνει φυσικό οτι όποιος άκουσε το 666 the number of the beast και το τραγούδησε οτι έγινε σατανιστής! ΊΣως το έβαλε 1-2 φορές δυνατά στο ραδιόφωνό του σαν "επαναστάτης" για να σοκάρει ενδόμυχα και τους γονείς ,φόρεσε τις μπλούζες και κάποιο κομματάκι μέσα του απόλαυσε το σχόλιο "που πας με αυτές τις νεκροκεφαλές και τα διαόλια στην μπλούζα σου παιδί μου!" κτλ κτλ Το ίδο και με τα RPG.

Εδώ μιλα΄με φυσικά για άτομα σε ένα υγιές πλαίσιο! Δεν μιλάμε για άρρωστες καταστάσεις πόρωσης που δέν έχουν σχέση απολειστικά με τα RPG αλλα εκδηλονωνται ΚΑΙ σε αυτά.Δεν μιλάμε για προσωπικότητες διαταραγμένες!

Με ποιό μέσο αυτά τα παιχνίδια θα προωθήσουν τον πανθεισμό και την "νέα τάξη πραγμάτων"? Επειδή κάποιος χρησιμοποίησε ένα μαγικό λυχνάρι με το τζίνι,άφησε αφιέρωμα στον βούδα ή προσέφερε αίμα στον "Καίν" σε ένα RPG πιστεύετε πως θα αγκαλιάσει με πάθος που φτάνει παρα λίγο σε εκσπερμάτωση κάποια πραγματική τελετή ή κάποιον που θα του προσφέρει μαι πανθρησκεία να πιστέψει σε αυτή? Χαμένα μυαλά υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν και κάποιοι θα μπούνε και σε αυτή την φάση...Δεν βλέπω όμως πώς το RPG θα ήταν υπέυθυνο.Ένα άτομο τέτοιας ψυχολογίας θα μπορούσε να παρασηρθεί απο OTIΔΗΠΟΤΕ!

Πιστεύω οτι μας αρέσει λίγο να βαυκαλιζώμαστε στο "Ο κίνδυνος γαρ εγγυής" οτι διανύουμε χαλεπούς καιρούς και οτι είμαστε στο πλευρό της Resistance (διάβασε :αντίσταση,το έκανα λίγο να γαλλο-αγγλοφέρνει) οπου θα έρθουμε αντιμέτωποι με την νέα τάξη πραγμάτων κραδαίνωντας ώς όπλο την ορθοδοξία. Νιώθουμε οτι φέυγωντας απο το vampire the masquerade ξεφύγαμε απο μια παγίδα,μπράβο μας! Ποιά παγίδα? Για να μιλήσω και αργκό ,ο κατασκευαστής αυτού του παιχνιδιού μπορεί απλά να είναι αυτό που θα λέγαμε φλώρος ,με πόρωση στα βαμπίρ που ζεί στην κοσμάρα του μέσα σε φαντασιώσεις ,και να απέχει έτη φωτός απο το να είναι μεγάλος επικίνδυνος μύστης ατόμων που ρίχνουν ζαράκια! Μπορεί απ ο την άλλη να είναι και ένας έξοχος επιχειρηματίας που αναγνορίζει οτι κυκλοφορούν και περίεργα τυπάκια με έντονη κλίση προς οτιδήποτε περίεργο και τα κονομάει πουλώντας τους παιχνίδια.Κάτι σαν καφετζού δηλαδή που εκμεταλεύετε μεταφυσικές ανυσηχίες.

Να σας κάνω μια ερώτηση και μην γελάσετε,προσπαθήστε να μην γελάσετε! Θεωρείτε τα στρουμφάκια προωθητές της νέας τάξης πραγμάτων και δαιμόνια?

(Ελπίζω πως όχι)

Αν θεωρείτε κάποιον που το πιστεύει αυτό βλάκα,αναθεωρείστε! Έχω γνωρίσει μερικους ΠΟΛΥ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ,παρόλαυτα ζηλωτές χριστιανούς που μου υποστήριξαν οτι "τα στρουμφάκια είναι δαιμόνια που τα σχεδίασαν οι σχεδιαστές τους υπο δαιμονική επίρεια και το έκαναν για να μας εξοικειώσουν στην ιδέα άλλων πλασμάτων έτσι ωστε να μην φοβόμαστε όταν μας εμφανιστεί στην τελική το μεγαθήριο ή άλλοι δαίμονες με παράξενη μορφή".Το ίδιο υποστήριζαν και για οποιοδήποτε παιδικο περιείχε ανθρωπόμορφα ζώα,ζώα που μιλουσαν κτλ κτλ.Δεν διακρίνεται τον παραλογισμό εδώ? Δεν νομίζεται οτι το παρατράβηξαν?

Προσωπικά πιστεύω οτι δεν κρύβεται καμμιά συνομωσία πίσω απτα RPG.Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι κάποιος τρελλάκιας με περίεργες πεποιθήσεις μπορεί να τα ενσωματώσει σε ένα RPG ούτε οτι υπάρχουν και αντίστοιχοι τρελλάκηδες που θα τα πάρουν στα σοβαρά. Απλά το θέμα είναι πόσο μακρια την πάμε την βαλίτσα...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 11:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου εκεί με τα στρουμφάκια ξεφτιλήστηκε το πράγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 00:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το μόνο σχόλιό σου?

Καθόλου δεν ξεφτιλίστηκε φίλε μου! Σου υπενθυμίζω οτι αυτή είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ,ΕΓΚΑΡΔΙΑ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ κάποιων ανθρώπων που γνωρίζω και -εκτός αυτού- στέκουν καλά! Για δοκίμασε να τους το πείς,και άντε δοκίμασε να εξηγήσεις γιατί νομίζεις οτι ξεφτιλίζεται το θέμα..Θα σε ακούσουν νομίζεις?

Γιαυτούς που μου είπαν αυτό το πράμα,το οτι τα στρουμφάκια είναι απεικονήσεις δαιμόνιων είνaι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,με όλη την σημασία της λέξεως,όσο για σένα μπορεί να είναι πραγματικότητα οτι κάποιος σκοτεινός δάκτυλος κρύβεται πίσω απο τα RPG ,όπως πραγματικότητα γiα κάποιον ήταν οτι γίνωνται επικλήσεις μέσα απο αυτά τα παιχνίδια.Πιάνεις τι προσπαθώ να εκθέσω εδώ? Αυτό που εσένα σου φαίνετε γελίο και απλά εισπράτει υποτιμητικό σχόλιο μιας σειράς για άλλον είναι πεποίηθηση!

Τι επιχειρήματα λοιπόν θα έθετες σε αυτό τον άνθρωπο?

Πως θα σου φαινόταν αν κάποιος αντιμετώπιζε με τον ίδιο τρόπο οτι τα RPG είναι κάτι παραπάνω απο παιχνίδι?

Τι επιχειρήαμτα πιστέυεις οτι θα σου έδινε,πέραν σχολίου μιας γραμμής?

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 03:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι επιχειρήματα λοιπόν θα έθετες σε αυτό τον άνθρωπο?

Δεν νομίζω πως είναι θέμα επιχειρημάτων. Τα επιχειρήματα ενεργούν κυρίως στο λογικό και όχι στο θυμικό. Και η βαθύτατη πίστη έχει να κάνει με το θυμικό, με το συναισθηματικό κομμάτι μας και υπάρχει για να καλύψει κάποια κενά.
Πώς φτάνεις εκεί;
Αν τρέμεις το να μην έχεις έλεγχο πάνω στην ζωή σου. Αν νιώθεις πως η πραγματικότητα προχωρά πιο γρήγορα από όσο μπορείς να απορροφήσεις. Αν φοβάσαι πως είσαι έρμαιο των καταστάσεων. Αν η αίσθηση ταυτότητάς σου είναι διαταραγμένη (ε, χμ, ΠΙΟ διαταραγμένη απ'όσο συνηθίζεται, δηλαδή!) και αποζητάς έναν σταθερό άξονα που να σου εξηγήσει τα πράγματα και τον ρόλο σου σ'αυτά.
Τότε, θα ζητήσεις ένα στήριγμα, ένα αποκούμπι. Θα σου εξηγήσει τον κόσμο απλά (απλοϊκά θα έλεγα), θα θέσει κανόνες που θα πάρουν από πάνω σου το βάρος της ελευθερίας, θα σου δώσει ένα μπούσουλα για τα διλήμματά σου. Θα σου παρουσιάσει το καλό και το κακό.
Σημαντικότερο όλων: Θα σε βάλει σε μια ομάδα με ομοϊδεάτες. Θα τονώσει την ταυτότητά σου μέσα από αυτή την ομάδα. Θα τονώσει την ταυτότητα της ομάδας κάνοντας ξεκάθαρο το ποιοί είναι οι φίλοι (συνήθως, μόνο η ομάδα) και ποιοί είναι οι εχθροί.
Ποιοί είναι οι εχθροί; Τα στρουμφάκια. Ή τα RPG. Οι δεξιοί. Οι αριστεροί. Οι βάζελοι. Οι γαύροι. Οι Τούρκοι. Οι ομοφυλόφιλοι. Οι δαίμονες. Οι αριστερόχειρες. Οι κοκκινομάληδες. Όσοι έχουν μαύρο γάτο.
Κάποιοι εχθροί είναι πιο κοινωνικοί αποδεκτά (ως... εχθροί) από άλλους. Εξαρτάται από την εξάπλωση και επιρροή της ομάδας. Κάποιες πεποιθήσεις ακούγονται πιο περίεργες από άλλες.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει πως αν κάποιος έχει βρει το αποκούμπι του (ή το "ναρκωτικό" του, αν θέλετε) νιώθει πως μπορεί να ξεγελάσει ή να αντέξει τον πόνο και τον φόβο του. Έστω κι αν χρειάζονται όλο και μεγαλύτερες ποσότητες παράνοιας για να διατηρηθεί το όλο οικοδόμημα.
Και δεν πιάνουν τα επιχειρήματα ή η μόρφωση. Θέλει φροντίδα και προδέρμ και πιστεύει πως την βρήκε. Η κριτική σκέψη και η ελευθερία βούλησης δεν στα δίνουν αυτά. Θέλει βολικές απαντήσεις και όχι ερωτήσεις που ξεβολεύουν. Και όσοι δε μετέχουν στην ομάδα είναι "παραπλανημένοι". Αν προσπαθήσουν να του παρουσιάσουν αλλιώς τα πράγματα γίνονται "οι Άλλοι", γίνονται εχθροί. Γι αυτό και προσπαθούν να πείσουν όλο και περισσότερους για την αλήθεια που "ανακάλυψαν" (αυτή, ντε, με τα στρουμφάκια). Είναι ανακουφιστική η σκέψη πως όλοι κάποτε θα γίνουν ομοϊδεάτες του.

Κάποτε γίνομαι ήπιος: Όλα αυτά είναι ανθρώπινα, η ζωή είναι δύσκολη, ο φόβος και ο πόνος πολύς. Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί.
Κάποτε γίνομαι αυστηρός: Κανείς δεν "ξεγελάστηκε", δεν υπάρχει "αθώο θύμα" στην υπόθεση. Είναι επιλογές ζωής. 'Ελλειψη κουράγιου και καρδιάς. Και -κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες ή τους κατάλληλους εχθρούς- θα σφαγιάσουν τους αντιπάλους και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Με αυτόν τον μοναδικό, υπέροχο τρόπο που έχει η ομάδα να εξαφανίζει της ατομικές ευθύνες στο ...υπερπέραν.
-Για τα στρουμφάκια, ρε φίλε;
-Γι αυτά. Ή για κάτι εξίσου ηλίθιο.
Αυτά πιστεύω, δεκτά σχόλια, νά'στε καλά.


ΥΓ: Ο Hermes ενοχλήθηκε. Λες και του ζήτησα προσωπικά τα ρέστα για κάτι. Λες και απευθύνομαι προσωπικά σ'αυτόν. Λες και ήταν δική μου απόφαση που ταυτίστηκε με το "φιλοθεάμων κοινό" και όχι με "όσους έχουν μάτια". Λες και τον υποχρέωσα να κάνει κάτι. Δεν πειράζει, καλά να ήμαστε, παρεξηγήσεις συμβαίνουν. Εγώ διατηρώ το δικαίωμα να μιλώ για ό,τι και όποιον θέλω, αρκεί να το κάνω κόσμια και να είναι στα πλάισια συζητήσεων του φόρουμ, και σ'όποιον γουστάρει.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 14:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ: Ο Hermes ενοχλήθηκε. Λες και του ζήτησα προσωπικά τα ρέστα για κάτι. Λες και απευθύνομαι προσωπικά σ'αυτόν. Λες και ήταν δική μου απόφαση που ταυτίστηκε με το "φιλοθεάμων κοινό" και όχι με "όσους έχουν μάτια". Λες και τον υποχρέωσα να κάνει κάτι. Δεν πειράζει, καλά να ήμαστε, παρεξηγήσεις συμβαίνουν. Εγώ διατηρώ το δικαίωμα να μιλώ για ό,τι και όποιον θέλω, αρκεί να το κάνω κόσμια και να είναι στα πλάισια συζητήσεων του φόρουμ, και σ'όποιον γουστάρει.

Ονειρα βλεπεις?...Απλα μιλας για τον εαυτουλη σου, και οχι για ολους.
Οπου βλεπω βλακειες να φραφονται, ασχολουμαι...

quote:
Δεν νομίζω πως είναι θέμα επιχειρημάτων. Τα επιχειρήματα ενεργούν κυρίως στο λογικό και όχι στο θυμικό. Και η βαθύτατη πίστη έχει να κάνει με το θυμικό, με το συναισθηματικό κομμάτι μας και υπάρχει για να καλύψει κάποια κενά.
Πώς φτάνεις εκεί;
Αν τρέμεις το να μην έχεις έλεγχο πάνω στην ζωή σου. Αν νιώθεις πως η πραγματικότητα προχωρά πιο γρήγορα από όσο μπορείς να απορροφήσεις. Αν φοβάσαι πως είσαι έρμαιο των καταστάσεων. Αν η αίσθηση ταυτότητάς σου είναι διαταραγμένη (ε, χμ, ΠΙΟ διαταραγμένη απ'όσο συνηθίζεται, δηλαδή!) και αποζητάς έναν σταθερό άξονα που να σου εξηγήσει τα πράγματα και τον ρόλο σου σ'αυτά.
Τότε, θα ζητήσεις ένα στήριγμα, ένα αποκούμπι. Θα σου εξηγήσει τον κόσμο απλά (απλοϊκά θα έλεγα), θα θέσει κανόνες που θα πάρουν από πάνω σου το βάρος της ελευθερίας, θα σου δώσει ένα μπούσουλα για τα διλήμματά σου. Θα σου παρουσιάσει το καλό και το κακό.
Σημαντικότερο όλων: Θα σε βάλει σε μια ομάδα με ομοϊδεάτες. Θα τονώσει την ταυτότητά σου μέσα από αυτή την ομάδα. Θα τονώσει την ταυτότητα της ομάδας κάνοντας ξεκάθαρο το ποιοί είναι οι φίλοι (συνήθως, μόνο η ομάδα) και ποιοί είναι οι εχθροί.
Ποιοί είναι οι εχθροί; Τα στρουμφάκια. Ή τα RPG. Οι δεξιοί. Οι αριστεροί. Οι βάζελοι. Οι γαύροι. Οι Τούρκοι. Οι ομοφυλόφιλοι. Οι δαίμονες. Οι αριστερόχειρες. Οι κοκκινομάληδες. Όσοι έχουν μαύρο γάτο.
Κάποιοι εχθροί είναι πιο κοινωνικοί αποδεκτά (ως... εχθροί) από άλλους. Εξαρτάται από την εξάπλωση και επιρροή της ομάδας. Κάποιες πεποιθήσεις ακούγονται πιο περίεργες από άλλες.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει πως αν κάποιος έχει βρει το αποκούμπι του (ή το "ναρκωτικό" του, αν θέλετε) νιώθει πως μπορεί να ξεγελάσει ή να αντέξει τον πόνο και τον φόβο του. Έστω κι αν χρειάζονται όλο και μεγαλύτερες ποσότητες παράνοιας για να διατηρηθεί το όλο οικοδόμημα.
Και δεν πιάνουν τα επιχειρήματα ή η μόρφωση. Θέλει φροντίδα και προδέρμ και πιστεύει πως την βρήκε. Η κριτική σκέψη και η ελευθερία βούλησης δεν στα δίνουν αυτά. Θέλει βολικές απαντήσεις και όχι ερωτήσεις που ξεβολεύουν. Και όσοι δε μετέχουν στην ομάδα είναι "παραπλανημένοι". Αν προσπαθήσουν να του παρουσιάσουν αλλιώς τα πράγματα γίνονται "οι Άλλοι", γίνονται εχθροί. Γι αυτό και προσπαθούν να πείσουν όλο και περισσότερους για την αλήθεια που "ανακάλυψαν" (αυτή, ντε, με τα στρουμφάκια). Είναι ανακουφιστική η σκέψη πως όλοι κάποτε θα γίνουν ομοϊδεάτες του.

Πολλα λογια....πολυ φτωχια.

quote:
Κάπου εκεί με τα στρουμφάκια ξεφτιλήστηκε το πράγμα.

Βασσικα δεν ειδα να ο Xotchipilli2 να λεει και κανα σοβαρο επιχειρημα....και η αποψη του ειναι πολυ γενικη και δεν εχει σε πολλα σημεια σχεση με την γενικη πραγματικοτητα....με τη δικια του ισως.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 15:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κατατάσεται για σένα ώς σοβαρό επιχείρημα? Έκανα μια μίνι ανάλυση,εξήγησα τομείς της ψυχολογίας που δελεάζουν τα RPG και με το παράδειγμα με τα στρουμφάκια εξέθεσα το αυτονόητο (τόσο αυτονόητο που ξεχνιέται) της "προσωπικής" πραγματικότητας που πολλές φορές μπορεί να απέχει έτη φωτός απο αυτό που αντικειμενικά συμβαίνει.Επιχείρημα θα ήταν να πώ : Γνωρίζω άτομα που ασχολούνται 5 και βάλε χρόνια με RPG χωρίς κανένα δυσμενές αποτέλεσμα? Ε,αυτό δεν θα ήταν επιχείρημα. Για ρίξε μια ματιά στα 1,2,3,4 που παραθέτω και πές μου πιο σημείο του ορισμού "επιχείρημα" δεν πληρούν.

Hermes,γιατί τέτοια ερειστική διάθεση απέναντι στο wendigo και για εμένα εις διπλούν λές οτι δεν έχω επιχειρήματα? Tι θεωρείς σοβαρο επιχείρημα? Να αναφέρω συγκεκριμένα παιχνίδια και συγκεκριμένα στοιχεία τους? Να παραθέσω "επιδημιολογια συμπεριφοράς παιχτών"? Πες μου ποια μορφη πρέπει να ακολουθήσει η επιχειρηματολογία μου για να είναι "έγκυρη" ώς επιχειρηματολογία και θα φροντίσω να διαμορφώσω με τέτοιο τρόπο τα λεγόμενά μου ωστε να χρίζουν περαιτέρω σχολιασμού. Η φράση "δέν είναι σοβαρά επιχειρήματα,είναι γενικολογίες" μπορεί να επαναλαμβάνεται απο τον θιασώτη της επ άπειρον,ακόμα και ο άλλος να σου παραθέσει διδακτωρική εργασία πάνω στο θέμα "επιτραπέζια παιχνίδια,δέλεαρ επιπτώσεις και ψυχολογία".Το ίδιο στύλ έχεις απέναντι και στον wendigo που τον βγάζεις "πολύ φτώχια".Ρε Ερμή,μαλώσαμε και τα τσουγκρίσαμε προσωπικά σε κανα άλλο θέμα και δεν το θυμάμαι? Σε δυσαρέστησε κανένα θέμα που κατέθεσα παλιότερα? Πολύ αντίδραση χωρίς...επειχηρήματα! Αν εκδήλωνα με το ίδιο στυλ επιχειρηματολόγισης οτι "πίσω απο τα RPG κρύβεται πολύ βρωμιά,μεταφυσικού περιεχομένου που προωθεί πανθρησκεία" μήπως θα λάμβανα καλύτερη αντιμετώπιση? Αν πιστεύεται οτι δεν προσφέρει τίποτα η άποψή μου,οτι είναι αυτονόητη,ηλιθιωδώς βασικά ή γενικολογία μπορείτε να μου ζητήσεται πολύ απλά να απομακρυνθώ απο αυτή την συζήτηση και θα το κάνω.

Απο την άλλη ,δεν είδα και κανένα τρανταχτό επιχείρημα εδώ μέσα, παρα μόνο αναφορές σε εμπειρίες και λεγόμενα φίλων,προσωπάκια μπόμπιρων που συσπώνται ουρλιάζωντας οτι θα καθαρίσουν τον δράκο (δεν χρειαζώμαστε παιδικά και RPG για αυτό αρκούν και τα κλασσικά παραμύθια) και τα λοιπά...Ερμή,δεν είδα και κανέναν να σπάει καρύδια με ανελέητα χτυπήματα στέρεης επιχειρηματολογίας!Γιατι η δικιά μου ανεκδοτολογική αναφορά στα άτομα που πιστεύουν οτι τα στρουμφάκια είναι δαιμόνια να είναι υποδιαίστερη απο την αναφορά του WW στον φίλο του που δήλωσε "Κάθε μέρα μας πίνουν το αίμα,ε να μην πιούμε και εμείς λίγο" ή στην αναφορά του "μπομπιρα που νομίζει οτι σφάζει δράκους"?

Περιμένω μια στέρεη απάντηση που θα θέτει τα στάνταρ της "Σοβαρής Επιχειρηματολογίας " ,ας είναι και "Λίγα λόγια,Πολύς πλούτος" γιατί αλλιώς ...Δασκαλε που δίδασκες! (Έτσι για τα πρακτικά,δεν έχω κάτι με τον Ερμή...τουλάχιστον όχι ώς τώρα.)

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 23:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ, ας μιλήσουμε απλά γιατί τα πιο περίπλοκα κάποιοι δεν τα καταλαβαίνουν.

Αγαπητέ Hermes: Δεν μιλάω για όλους, δεν μίλησα για εσένα και, ναι, καμιά φορά βλέπω όνειρα (ελπίζω να βλέπεις κι εσύ). Όταν πετάγεσαι μετά από κάποιο ποστ και κοπανιέσαι πως κάποιος σε έβρισε το πρόβλημα είναι δικό σου και δε με αφορά. Ο Xotchipilli2 έχει προφανώς αρκετές εμπειρίες σε διάφορους τομείς και εκφράζει τις απόψεις του με σαφήνεια. Για να δεις τα επιχειρήματά του πρέπει να είσαι σε θέση να τα καταλάβεις και δε δείχνεις να το καταφέρνεις καλά.
Ανάλογα, έθεσα κι εγώ κάποιες σκέψεις και κάποια επιχειρήματα τα οποία κριτικάρεις με μια προσβλητική ανοησία. Σκέψεις που δεν απευθύνονταν σε σένα ούτε σχολίαζαν δικό σου ποστ. Λυπάμαι που έχεις μόνο τρία χρόνια ελεύθερης σκέψης και διαβασμάτων, αλλά στο φόρουμ κυκλοφορούν διάφορα άτομα με εμπειρίες και μελέτες δεκαετιών που θες αρκετό δρόμο για να δεις το λάθος ή την ορθότητά τους.

Ακόμα πιο απλά: Μη μας πρήζεις άλλο, ρε φίλε, άσε μας να κουβεντάσουμε, το σύμπαν δεν γυρνά γύρω από την πάρτη σου! Το μόνο που καταφέρνεις με αυτή τη στάση είναι να γίνεσαι σπάστης και αγενής.
Άκου και τίποτα πού και πού χωρίς να πετάγεσαι, μπορεί και να σε ενδιαφέρει στην τελική.

(Sorry Xotchi, εγώ είμαι λιγότερο cool!).

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 14:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κατατάσεται για σένα ώς σοβαρό επιχείρημα? Έκανα μια μίνι ανάλυση,εξήγησα τομείς της ψυχολογίας που δελεάζουν τα RPG και με το παράδειγμα με τα στρουμφάκια εξέθεσα το αυτονόητο (τόσο αυτονόητο που ξεχνιέται) της "προσωπικής" πραγματικότητας που πολλές φορές μπορεί να απέχει έτη φωτός απο αυτό που αντικειμενικά συμβαίνει.Επιχείρημα θα ήταν να πώ : Γνωρίζω άτομα που ασχολούνται 5 και βάλε χρόνια με RPG χωρίς κανένα δυσμενές αποτέλεσμα? Ε,αυτό δεν θα ήταν επιχείρημα. Για ρίξε μια ματιά στα 1,2,3,4 που παραθέτω και πές μου πιο σημείο του ορισμού "επιχείρημα" δεν πληρούν.

Hermes,γιατί τέτοια ερειστική διάθεση απέναντι στο wendigo και για εμένα εις διπλούν λές οτι δεν έχω επιχειρήματα? Tι θεωρείς σοβαρο επιχείρημα? Να αναφέρω συγκεκριμένα παιχνίδια και συγκεκριμένα στοιχεία τους? Να παραθέσω "επιδημιολογια συμπεριφοράς παιχτών"? Πες μου ποια μορφη πρέπει να ακολουθήσει η επιχειρηματολογία μου για να είναι "έγκυρη" ώς επιχειρηματολογία και θα φροντίσω να διαμορφώσω με τέτοιο τρόπο τα λεγόμενά μου ωστε να χρίζουν περαιτέρω σχολιασμού. Η φράση "δέν είναι σοβαρά επιχειρήματα,είναι γενικολογίες" μπορεί να επαναλαμβάνεται απο τον θιασώτη της επ άπειρον,ακόμα και ο άλλος να σου παραθέσει διδακτωρική εργασία πάνω στο θέμα "επιτραπέζια παιχνίδια,δέλεαρ επιπτώσεις και ψυχολογία".Το ίδιο στύλ έχεις απέναντι και στον wendigo που τον βγάζεις "πολύ φτώχια".Ρε Ερμή,μαλώσαμε και τα τσουγκρίσαμε προσωπικά σε κανα άλλο θέμα και δεν το θυμάμαι? Σε δυσαρέστησε κανένα θέμα που κατέθεσα παλιότερα? Πολύ αντίδραση χωρίς...επειχηρήματα! Αν εκδήλωνα με το ίδιο στυλ επιχειρηματολόγισης οτι "πίσω απο τα RPG κρύβεται πολύ βρωμιά,μεταφυσικού περιεχομένου που προωθεί πανθρησκεία" μήπως θα λάμβανα καλύτερη αντιμετώπιση? Αν πιστεύεται οτι δεν προσφέρει τίποτα η άποψή μου,οτι είναι αυτονόητη,ηλιθιωδώς βασικά ή γενικολογία μπορείτε να μου ζητήσεται πολύ απλά να απομακρυνθώ απο αυτή την συζήτηση και θα το κάνω.

Απο την άλλη ,δεν είδα και κανένα τρανταχτό επιχείρημα εδώ μέσα, παρα μόνο αναφορές σε εμπειρίες και λεγόμενα φίλων,προσωπάκια μπόμπιρων που συσπώνται ουρλιάζωντας οτι θα καθαρίσουν τον δράκο (δεν χρειαζώμαστε παιδικά και RPG για αυτό αρκούν και τα κλασσικά παραμύθια) και τα λοιπά...Ερμή,δεν είδα και κανέναν να σπάει καρύδια με ανελέητα χτυπήματα στέρεης επιχειρηματολογίας!Γιατι η δικιά μου ανεκδοτολογική αναφορά στα άτομα που πιστεύουν οτι τα στρουμφάκια είναι δαιμόνια να είναι υποδιαίστερη απο την αναφορά του WW στον φίλο του που δήλωσε "Κάθε μέρα μας πίνουν το αίμα,ε να μην πιούμε και εμείς λίγο" ή στην αναφορά του "μπομπιρα που νομίζει οτι σφάζει δράκους"?

Περιμένω μια στέρεη απάντηση που θα θέτει τα στάνταρ της "Σοβαρής Επιχειρηματολογίας " ,ας είναι και "Λίγα λόγια,Πολύς πλούτος" γιατί αλλιώς ...Δασκαλε που δίδασκες! (Έτσι για τα πρακτικά,δεν έχω κάτι με τον Ερμή...τουλάχιστον όχι ώς τώρα.)


Μιλας συμφωνα με οτι εχεις δει και παρατηρησει απο μονος σου, εσυ φυσικα για τον εαυτο σου πιστευεις οτι εχεις δικιο...εκτος αν σπουδαζεις ψυχολογια και εχεις κανει πτυχιακη στο θεμα των RPG, αν οχι τοτε δεν εισαι παρα μια φωνη που λεει αυτο που υποστηριζει...αν θαρρεις οτι ολα οσα λες ειναι σωστα τοτε η εισαι "εγωιστης" και κουφος και η το εχεις μελετησει το θεμα...κατι ομως που δεν σου δινει το διακιωμα της αυθεντιας...εφοσον τα οσα λες τα λες εσυ και εισαι εσυ και το φιλαρακι σου που τα υποστηριζεται.
Οπως ειπα και προφανως δεν το διαβασες...και οπως λες και εσυ "Δασκαλε που δίδασκες".
Ολα οσα ειπες δεν ειναι κατι το σοβαρο, δεν ειναι απολυτα , δεν αποτελουν πραγματικοτητα για ολο τον κοσμο(εκτος αν πιστευεις πως ο εαυτουλης σου βρηκε την θεωρια των RPG)...με λιγα λογια για να καταλαβεις, οσα ειπες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την "ιδεα" σου περι RPG, ωραια την ακουσα την σχολιασα...μηπως θες και να μου την επιβαλεις...γιατι οσο δεν εχει δικιο(κατ εμε) δεν προκειται να συμφωνησω με ιδεες του "καφενειου", γιατι οταν τα οσα λες ειναι ορθλογισμοι της δικια σου θεωριας, τοτε θα πρεπει να ξυπνησεις και να δεις της θεωριες του κοσμου.

quote:
ΟΚ, ας μιλήσουμε απλά γιατί τα πιο περίπλοκα κάποιοι δεν τα καταλαβαίνουν.

Παλι δεν καταλαβες, διαβασα τα οσα ειπες...αλλα αυτα μπορει να τα πει ο καθενας χωρις ομως αυτο να σημαινει τιποτα...και εγω λεω αλλα μονο εγω ξερω και πιστευω στο θεμα και στα συνορα που εχω μελετησει οτι εχω δικιο...και παλι ομως ειμαι ανοιχτος σε αποψεις...δεν ειμαι τοσο ηλιθιο ωστε να πιστευω οτι μονο εγω εχω δικιο.

quote:
Αγαπητέ Hermes: Δεν μιλάω για όλους, δεν μίλησα για εσένα και, ναι, καμιά φορά βλέπω όνειρα (ελπίζω να βλέπεις κι εσύ). Όταν πετάγεσαι μετά από κάποιο ποστ και κοπανιέσαι πως κάποιος σε έβρισε το πρόβλημα είναι δικό σου και δε με αφορά.

Ειπα και πριν οπου βλεπω βλακειες και οπου θιγεται η ελευθερια μου απο ατομα σαν εσενα, θα παρεμβαινω...αν εχεις προβλημα, τοτε αγορασε Α1...να δεις πως επιβαλεται ο φασισμος.

quote:
Ανάλογα, έθεσα κι εγώ κάποιες σκέψεις και κάποια επιχειρήματα τα οποία κριτικάρεις με μια προσβλητική ανοησία.

"προσβλητική ανοησία"? Σε προσβαλω επιδη λεω τις αποψεις μου...μηπως θες να με διωξεις και απο το topic...μηπως αμα αρχησω να συμφωνω μαζι σου θα φτιαξουν ολα, και θα θες να κατσω...ετσι εξηγουνται ολα.
Και κατι ακομα, δεν σε ξερω ουτε θελω να σε μαθω...δεν σε κριτικαρω για αυτο που εισαι, μην ανησυχεις αλλα οταν λες κατι, ΜΑΘΕ να δεχεσαι και την κριτικη στις αποψεις σου..εκτος αν εισαι ο superman και τα ξερεις ολα...τι να σου πω ρε αφεντη, λιγο μυαλο λιγοτερος εγωισμος.

quote:
Λυπάμαι που έχεις μόνο τρία χρόνια ελεύθερης σκέψης και διαβασμάτων, αλλά στο φόρουμ κυκλοφορούν διάφορα άτομα με εμπειρίες και μελέτες δεκαετιών που θες αρκετό δρόμο για να δεις το λάθος ή την ορθότητά τους

Σοβαρα εεε,τι μου λες?
Να σου πω αυτες οι θεωριες που ειναι...στα συρταρια των σπιτιων τους...και εγω εχω θεωριες...τι αυτο με κανει επιστημονα?
Το τι κυκλοφορει στο φορουμ δεν θα μου το πεις εσυ, και δεν ρωτησα την γνωμη σου, αλλα και να την ρωταγα εχω δει τι "διαμαντια" κυκλοφορουν.

quote:
Μη μας πρήζεις άλλο, ρε φίλε, άσε μας να κουβεντάσουμε

Εσυ με το που μπηκες αρχισαν οι μαχες...και γιατι αυτο...γιατι δεν ακουσες κανενως τια αποψεις και με την μια ωρε αφντη αρχισες και σχολιαζες τους παντες και τα παντα...αν νομιζεις η θελεις να πιστευεις πως θα σε αφισω να μιλας απο μερους ολων οσων εγραψαν σε αυτο το topic εισαι γελασμενος.
Toυλαχιστον εγω εχω φτιαξει RPG, ακι σε λιγο καιρο το εκδιδω και θα με δεις στα καταστηματα να μου πεις και να δεις τι ξερω και τι οχι...γιατι απο λογια ξερουνολοι, απο πραξεις?

quote:
Το μόνο που καταφέρνεις με αυτή τη στάση είναι να γίνεσαι σπάστης και αγενής.


Αγενης, αμορφωτος, αθεος , (Σπαστης"?)καινουργιο?...λεγε λεγε με τις προσβολες μονο επιβεβαιωνεις τα λογια του ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ "Ο άνθρωπος δεν είναι λογικό όν. Μόνο αυτό που τον περιβάλλει έχει νόηση".

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 23:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη μας πρήζεις άλλο, ρε φίλε, άσε μας να κουβεντάσουμε, το σύμπαν δεν γυρνά γύρω από την πάρτη σου! Το μόνο που καταφέρνεις με αυτή τη στάση είναι να γίνεσαι σπάστης και αγενής.

Ρε από τη στιγμη που μπήκες εσύ και το Χταμπάσκο2 τα κάνατε χάλια, στρουμφάκια ο ταμπασκος, μαύρες γατες εσυ, κλασσικοι φωτεινοί παντογνώστες... Ρε νόμιζα ότι έκανε πλάκα ο Pixeldream οταν ελεγε πως στις στοες παίζετε RPG.


quote:
Για να δεις τα επιχειρήματά του πρέπει να είσαι σε θέση να τα καταλάβεις και δε δείχνεις να το καταφέρνεις καλά.

Συγνωμη, αλλα

quote:
Γνωρίζω άτομα που ασχολούνται 5 και βάλε χρόνια με RPG χωρίς κανένα δυσμενές αποτέλεσμα? Ε,αυτό δεν θα ήταν επιχείρημα. Για ρίξε μια ματιά στα 1,2,3,4 που παραθέτω και πές μου πιο σημείο του ορισμού "επιχείρημα" δεν πληρούν.

Επιχειρήματα ήταν αυτα. Να ρωτήσω περασες σε σχολη εξιδίκευσης στα RPG. Μηπως εχεις δουλεψει σε καμοια TSR? Διοτι και που τα διάβασα δεν είπες κάτι παραπάνω από τη γνώμη σου.
Τωρα τι σε ξυνει ρε?

quote:
Ο Xotchipilli2 έχει προφανώς αρκετές εμπειρίες σε διάφορους τομείς και εκφράζει τις απόψεις του με σαφήνεια

Μάλλον το εχεις παρει σοβαρά το θεμα... Αρκετές εμπειρίες? Γιατί καθημερινή ζωη είναι? Ρε μπας και αυτοκριτική? Καλό πραμα η αυτογνωσία.

quote:
Κάπου εκεί με τα στρουμφάκια ξεφτιλήστηκε το πράγμα.

Να και κάτι σωστο που ειπώθηκε.


ΤΕΣΠΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ


HOME SWEET HOMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 13:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ επίθεση και μερικά "Ad Hominem" (http://www.nizkor.org/features/fallacies/index.html#index) απο τον Typhwna.Δεν θυμάμαι να χρησιμοποίησα μειωτικούς χαρακτηρισμούς για κανέναν απο εσάς εδώ μέσα,ούτε ειρωνία και σίγουρα ούτε παραφθορές των ψευδονύμων σας. Γιατί τέτοια συμπεριφορά? Έλεος ρε παιδιά,αυτή η συμπεριφορά δεν αρμόζει εδώ μέσα ούτε σε σωστούς συζητητές που πιστεύω οτι όλοι είμαστε αν αφήσουμε κατα μέρος τις εμπάθειες!

Νομίζω πώς στο πνεύμα μιας συζήτησης τέτοια συμπεριφορά είναι καλό να λείπει για έναν και μόνο πρακτικό λόγο :Πίσω απο την οθόνη,την κάθε οθόνη υπάρχουν πραγματικά άτομα ,με πραγματικά συναισθήματα ,με φυσιολογικό εγωισμό και δεν νομίζω να πιστεύεις πραγματικά οτι προσβάλωντας τον άλλο,θα λάβεις μια απάντηση χωρίς εμπάθεια.Εδώ καλά καλά δεν σας έβρισα και με λούσατε με ειρωνία,φανταστείτε να έμπενα μέσα βρίζωντάς σας,θα με κρεμούσατε ανάποδα. Δεν νομίζω Hermes ή Typhwna αν σας απαντούσα στο ίδιο ύφος που μου απαντάτε οτι δεν θα ανταποδίδατε,όπως αποφευγω εγώ αυτή την στιγμή να κάνω. Τα γραπτά μένουν...


quote:
Μιλας συμφωνα με οτι εχεις δει και παρατηρησει απο μονος σου, εσυ φυσικα για τον εαυτο σου πιστευεις οτι εχεις δικιο...εκτος αν σπουδαζεις ψυχολογια και εχεις κανει πτυχιακη στο θεμα των RPG, αν οχι τοτε δεν εισαι παρα μια φωνη που λεει αυτο που υποστηριζει...αν θαρρεις οτι ολα οσα λες ειναι σωστα τοτε η εισαι "εγωιστης" και κουφος και η το εχεις μελετησει το θεμα...κατι ομως που δεν σου δινει το διακιωμα της αυθεντιας...εφοσον τα οσα λες τα λες εσυ και εισαι εσυ και το φιλαρακι σου που τα υποστηριζεται.
Οπως ειπα και προφανως δεν το διαβασες...και οπως λες και εσυ "Δασκαλε που δίδασκες".
Ολα οσα ειπες δεν ειναι κατι το σοβαρο, δεν ειναι απολυτα , δεν αποτελουν πραγματικοτητα για ολο τον κοσμο(εκτος αν πιστευεις πως ο εαυτουλης σου βρηκε την θεωρια των RPG)...με λιγα λογια για να καταλαβεις, οσα ειπες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την "ιδεα" σου περι RPG, ωραια την ακουσα την σχολιασα...μηπως θες και να μου την επιβαλεις...γιατι οσο δεν εχει δικιο(κατ εμε) δεν προκειται να συμφωνησω με ιδεες του "καφενειου", γιατι οταν τα οσα λες ειναι ορθλογισμοι της δικια σου θεωριας, τοτε θα πρεπει να ξυπνησεις και να δεις της θεωριες του κοσμου.

Επιλεκτικά δεν σχολιάζω την ειρωνία,και πάω παρακάτω. Θα μου πείς έχω τις εμπειρίες μου,εξάγω κάποια συμπεράσματα απο αυτές και τις καταθέτω εδώ.Αυτό φυσικά δεν τις κάνει απόλυτες,απλώς πρωτού μπλέξουμε σε μια ιστορία τον "μεταφυσικό σκοτεινό δάκτυλο" να δούμε αν μπορεί να απαντηθεί σε βάσεις πχ ψυχολογίας που θα ήταν κάτι πιο τεκμηριομένο απο το να ορίσουμε κάποιον δημιουργό RPG "μύστη" a priori. Ουδέποτε υποστήριξα οτι είμαι παντογνώστης,μπορώ όμως να πώ οτι έχω λάβει ακαδημαικές σπουδές πάνω σε βιολογία,νευροβιολογία + επιλεγόμενα μαθήματα ψυχολογίας.Όχι,δεν έκανα διπλωματική πάνω στα RPG.Αυτό δεν μου προσδίδει το αλάθητο,αλλα είναι ενδεικτικό οτι πρωτού εκφέρω την άποψή μου έχω αν μη τι άλλο μια ελαφριά ιδέα ψυχολογίας και λειτουργίας ανθρώπινου εγκεφάλλου.

Δεκτόν λοιπόν το οτι είναι προσωπική μου άποψη τα παραπάνω,περισσότερο ή λιγότερο διαβασμένη.Θα ήθελα λοιπόν να μου αντιπαραθέσεις,Φιλε Hermes (ναι,δεν κρατώ κακίες,ούτε είμαι ειρωνικος), την δικιά σου θεωρία περι του φαινομένου του RPG και αν είναι δυνατόν απο που εξάγεις τα συμπεράσματά σου.

Παιδιά σε μια καλή συζήτηση οι εμπάθειες δεν βοηθούν ,και όσο και να δυσαρεστεί ή να προκαλεί διαφωνία η άποψη κάποιου αυτό ουδέποτε είναι δικαιολογία για ειρωνία ή προσβολή.Αυτό φυσικά αν θέλουμε να ονομάζουμε αυτό που συμβαίνει εδώ σωστή συζήτηση.Το παραπάνω αναιρείτε αν δεν θεωρείτε απαραίτητη προυπόθεση διεξαγωγής συζητήσεως την αποφυγή εμπάθειας και τον σεβασμό στο πρόσωπο του συνομιλιτή.Οποιος δεν συμφωνεί με αυτό, δικαίωμά του,αλλα καλό θα ήταν να ορίσει πάνω σε τι έδαφος κάνει την συζήτηση έτσι ώστε να ξέρουν και οι συνομιλητές του. Αν εγώ ο τόσο "κοιμισμένος" μπορώ να ακολουθήσω κάποιους απλούς κανόνες σωστής διεξαγωγής συζήτησης που είναι -άσχετοι- απο την ορθότητα της άποψης που εκφέρεται,τότε όλοι θα μπορούν,πόσο μάλλον άτομα που μου επισήμαναν οτι "κοιμάμαι".Αν απο την άλλη απλά έχετε κάτι προσωπικό μαζί μου ,πείτε το μου ,να το λύσουμε σύντομα ωστε να πάει παρακάτω η συζήτηση.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 14:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολύ επίθεση και μερικά "Ad Hominem" (http://www.nizkor.org/features/fallacies/index.html#index) απο τον Typhwna.Δεν θυμάμαι να χρησιμοποίησα μειωτικούς χαρακτηρισμούς για κανέναν απο εσάς εδώ μέσα,ούτε ειρωνία και σίγουρα ούτε παραφθορές των ψευδονύμων σας. Γιατί τέτοια συμπεριφορά? Έλεος ρε παιδιά,αυτή η συμπεριφορά δεν αρμόζει εδώ μέσα ούτε σε σωστούς συζητητές που πιστεύω οτι όλοι είμαστε αν αφήσουμε κατα μέρος τις εμπάθειες!

Νομίζω πώς στο πνεύμα μιας συζήτησης τέτοια συμπεριφορά είναι καλό να λείπει για έναν και μόνο πρακτικό λόγο :Πίσω απο την οθόνη,την κάθε οθόνη υπάρχουν πραγματικά άτομα ,με πραγματικά συναισθήματα ,με φυσιολογικό εγωισμό και δεν νομίζω να πιστεύεις πραγματικά οτι προσβάλωντας τον άλλο,θα λάβεις μια απάντηση χωρίς εμπάθεια.Εδώ καλά καλά δεν σας έβρισα και με λούσατε με ειρωνία,φανταστείτε να έμπενα μέσα βρίζωντάς σας,θα με κρεμούσατε ανάποδα. Δεν νομίζω Hermes ή Typhwna αν σας απαντούσα στο ίδιο ύφος που μου απαντάτε οτι δεν θα ανταποδίδατε,όπως αποφευγω εγώ αυτή την στιγμή να κάνω. Τα γραπτά μένουν...


Mου αρεσει αυτη η τακτικη...του το παιζω Θυμα,που κανεις.
Απο οσο θυμαμαι, εσυ μπηκες στο τοπικ....ειπες κατι, μετα αρχησες να γκρηνιαζεις που δεν το ειδαμε...μετα ηρθε το φιλαρακι σου και αρχησε και το επαιζε εξυπνος και μας προσεβαλε οτι δεν δινουμε σημασια γιατι μας "την εσπασες"....δηλαδη και μυαλο να ειχε καποιος τετοια κοτσανα δεν θα την ελεγε.Εσυ ακριβοδικαιε φιλε μου την πραξη του Wendigo οχι μονο δεν την σχολιασες αλλα και η σιωπη σου προς αυτη του την σταση...υποδηλωνει οτι μπηκες εδω με διαθεση να το παιξεις εξυπνος.
Αυτη σου η σταση, χαλασε την αξια σε ολα σου τα λεγομενα,απο την στιγμη που μπηκες στο τοπικ ολο παραπονα εισαι, οταν με απλα λογια σου ειπα οτι τα οσα ειπες δεν αποτελουν απολυτο παραδειγμα μελετης...και ουτε αυτα που λεω και εγω...Αλλα εσυ δεν θες να δεις αυτο, θες συνεχεια να λες πως σε αδικουμε και δεν σε ακουμε...οταν τα οσα ειπες τα εχω διαβασει 3 φορες και τα εχω ξαναακουσει απο αλλους...αλλα σου χω πει 3 φορες οτι δεν ειναι απολυτα και δεν εχουν σχεση με την κοινη πραγματικοτητα.
Αν τα συμπερασματα σου τα εχεις βγαλει μεσα απο 50-100 ανθρωπους...αν και ειναι μεγαλο πεδιο ερευνας, και παλι σου μενουν αλλα τοσα 1000000000 ανθρωποι....γιατι ο καθενας δινει και το δικο του στοιχειο στο παιχνιδι.Λιγο μυαλο θελει για να το καταλαβεις, καιεπειδη εχεις κομπλεξ και παντου βλεπεις ειρωνιες, δεν σε ειρωνευομαι, αλλα το πιστευω.
Απο οτι καταλαβα εσυ δεν μπηκες εδω για να πεις την αποψη σου...αλλα για να προκαλεσεις φασαρια.

quote:
Επιλεκτικά δεν σχολιάζω την ειρωνία,και πάω παρακάτω. Θα μου πείς έχω τις εμπειρίες μου,εξάγω κάποια συμπεράσματα απο αυτές και τις καταθέτω εδώ.Αυτό φυσικά δεν τις κάνει απόλυτες,απλώς πρωτού μπλέξουμε σε μια ιστορία τον "μεταφυσικό σκοτεινό δάκτυλο" να δούμε αν μπορεί να απαντηθεί σε βάσεις πχ ψυχολογίας που θα ήταν κάτι πιο τεκμηριομένο απο το να ορίσουμε κάποιον δημιουργό RPG "μύστη" a priori. Ουδέποτε υποστήριξα οτι είμαι παντογνώστης,μπορώ όμως να πώ οτι έχω λάβει ακαδημαικές σπουδές πάνω σε βιολογία,νευροβιολογία + επιλεγόμενα μαθήματα ψυχολογίας.Όχι,δεν έκανα διπλωματική πάνω στα RPG.Αυτό δεν μου προσδίδει το αλάθητο,αλλα είναι ενδεικτικό οτι πρωτού εκφέρω την άποψή μου έχω αν μη τι άλλο μια ελαφριά ιδέα ψυχολογίας και λειτουργίας ανθρώπινου εγκεφάλλου.

Την ειρωνια εσυ και ο φιλος σου την φερατε...και εμεις την συνεχιζουμε, γιατι τη βλακεια μονο με βλακεια την πολεμας.
Αμα θες να ακουσεις τις αποψεις μου περι RPG διαβασε τις προηγουμενες σελιδες...μιας και δεν το εκανες(δεν θα τα λεω 2 φορες για χαρη σου).
Τουλαχιστον εγω διαβασα τις δικες σου...και μετα λες για εμας οτι δεν σου δινουμε σημασια οταν εσυ δεν εχεις δει καν τις δικες μας....και εχεις και το θρασος να λες οτι δεν σε διαβασαμε επιδη δεν προσφερεις "εριδα".Για ακομα μια φορα θα πω, πως ετσι σε εμαθαν εσενα, οχι εμενα ομως.

quote:
Αν απο την άλλη απλά έχετε κάτι προσωπικό μαζί μου ,πείτε το μου ,να το λύσουμε σύντομα ωστε να πάει παρακάτω η συζήτηση.

Ολο αυτο λες, οχι φιλε μου δεν "εχουμε" κατι μαζι σου, και εγω ουτε θελω να εχω τιποτα μαζι σου οταν ειδα οτι δεν μπορεις να συζητησεις...και οταν η αποψη για τις ιδεες σου ειναι αδιαλλακτες και παντοτινα εγωκεντρικες.
Και να ειχα κατι μαζι σου δεν εχει σημασια για το πως συζηταγα...αν ειχες δικιο θα στο αναγνωριζα και δεν θα ειχα κανενα προβλημα, αλλοι ειναι αυτοι που εκτος απο ηλιθιοι ειναι και θρασυδηλοι και ακομα και δικιο να εχει ο συνομηλιτης τους, αυτοι "το βιολι τους".


"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 15:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το μήνυμα σου φιλικό ,ούτε οτι δεν με "λούζει" ακόμα μια φορά.Καταρχήν,να πώ πως το τί έγραψε ο wendigo είναι δικιά του πρωτοβουλία,αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί μου τον έχεις "συρράψει" σαν να υπονοείς κάτι... Ο καθένας έχει την γνώμη του,μπορεί να την εκδηλώσει και να σχολιάσει.Δεν επιτέθηκα όμως ούτε στον Wendigo ούτε σε εσας.Ο καθένας έχει τα δικά του όρια ψυχραιμίας,προσωπικά επιλέγω να μην μαλώνω,επειδή απλά και πρακτικά δεν βγάζει πουθενά παρα μονο σε ένα θέμα με 7 σελίδες,4 απο τις οποίες "λιθοβολισμοί και αφορισμοί" μεταξύ μελών που θυμίζει περισσότερο ιερείς και δικηγόρους στα παράθυρα των ειδήσεων παρά συζήτηση ψύχραιμων όντων. ...Μέτρησε σε παρακαλώ πόσους χαρακτηρισμούς σας έχω προσάψει και πόσους μου έχεται προσάψει εσείς...Ρε παίδες με έχετε στολίσει καλύτερα και απο την Παναγιά την Τριχερούσα.Τα κοσμιτικά επίθετα που απο αποδίδονται πιάνουν όλο το φάσμα απο βλάκας εώς θρασύδειλος.Έλεος! (Ε,δεν περίμενες να σου πω και ευχαριστώ νομίζω,τότε θα ήταν που θα είμουν ηλίθιος!)

Δεν το παίζω θύμα (να το παίξω θύμα για ποιανού τα μάτια,μιας δυκτιακής κοινότητας? Λίγο ματαιόδοξο αυτό) ,απλά δεν χάνω την ψυχραιμία μου ,ούτε θεωρώ αυτά που λέτε "βλακείες" για να τα πολεμήσω με "βλακεία" (κάτι που και να συνέβαινε ουδέποτε δούλεψε θετικά).Θα έπρεπε ίσως να μην κάνω ουδεμία αναφορά στους χαρακτηρισμούς που μου κόλλησαν? Απλα τους παρατήρησα και τους ανέφερα.Δεν ανταπέδωσα,και ξέρεις αν κάνεις μια βόλτα στα φόρουμ θα δείς οτι η μη ανταπόδωση δεν συνηθίζεται.Δεν θα βγεί σε κακό λοιπόν,αν δεν συνεχίσεις την επίθεση,ίσα ίσα θα δώσεις παράδειγμα οτι το να μην ανταποδίδει κάποιος άσχημους χαρακτηρισμούς είναι κάτι που αποδίδει.Αν τώρα το θεωρείς αυτό "τεχνική θυματοποίησης" ,δεν μπορώ να κάνω και πολλά.Απλά σκέψου οτι με το να μου επιτίθεσαι παραπέρα την τροφοδοτείς.Κρίμα δεν είναι?

Διάβασα τις σελίδες του topic και έγραψα το μήνυμα μου για να εκθέσω μια άποψη που πιστεύω πως δεν είχε δωθεί ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτή. Επίσης δεν πιστεύω οτι κάποιος είναι πιο έξυπνος απο κάποιον άλλο εδώ μέσα,όλοι έχουν διαφορετικές οπτικές γωνίες και γιαυτό γίνεται συζήτηση αλλιώς θα γράφαμε όλοι ενα "Συμφωνώ" και τελείωσε η φάση.

Θα σε παρακαλούσα πολύ να μην με λούζεις,στην τελική και εντελώς λάθος να είναι ο συνομιλητής σου δεν θα βγεί τίποτα παραπάνω απο ενδοδυκτιακά μαλλώματα αν τον στολίζεις όταν δεν σε έχει στολίσει αυτός.Εκτός φυσικά αν πιστεύεις οτι με το να με λούσεις ή να με κοροιδέψεις θα φτιάξει πάνω μου κάτι που το θεωρείς τώρα λάθος.Απο την πείρα μου κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει συχνά..Σπανίως αποκαλείς κάποιον βλάκα και απλά σου χαμογελάει ή σου λέει και "ευχαριστώ,θα διορθωθώ"

Αν θέλεις να πάρω πόδι απο αυτό το θέμα και να πάω στα τσακίδια,αρκεί να το ζητήσεις,απλά και όμορφα χωρίς εμπάθεια και θα την κάνω με ελαφρά.Είναι δα και δύσκολο να μου το πείς χωρίς επίθεση?...Δεν είμαι και τέρας ψυχραιμίας ούτε ο εγωισμός μου έχει "εξαυλωθεί" με τεχνικές Δαλάι Λάμα,απλά κρατώ όσο μπορώ τον εαυτό μου μακριά απο άγονες επιλογές.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 15:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(http://www.nizkor.org/features/fallacies/index.html#index)

Να υποθέσω κι άλλο απο τα υπέροχα επιχειρήματα.


quote:
Δεν θυμάμαι να χρησιμοποίησα μειωτικούς χαρακτηρισμούς για κανέναν απο εσάς εδώ μέσα,ούτε ειρωνία και σίγουρα ούτε παραφθορές των ψευδονύμων σας.

Καλα ντε. Μην κλάψεις κιολας. Ειρωνια χρησιμοποιήθηκε (απο το μερος σας) και με το παραπάνω.

quote:
Δεν νομίζω Hermes ή Typhwna αν σας απαντούσα στο ίδιο ύφος που μου απαντάτε οτι δεν θα ανταποδίδατε,όπως αποφευγω εγώ αυτή την στιγμή να κάνω. Τα γραπτά μένουν

Μπράβο. Εισαι ανωτερος γραμματιζουμενος ανθρωπος και ψυχολογος. Δεν μπορω να μιλησω ποιο πολιτισμενα.

quote:
Επιλεκτικά δεν σχολιάζω την ειρωνία,και πάω παρακάτω. Θα μου πείς έχω τις εμπειρίες μου,εξάγω κάποια συμπεράσματα απο αυτές και τις καταθέτω εδώ.Αυτό φυσικά δεν τις κάνει απόλυτες,απλώς πρωτού μπλέξουμε σε μια ιστορία τον "μεταφυσικό σκοτεινό δάκτυλο" να δούμε αν μπορεί να απαντηθεί σε βάσεις πχ ψυχολογίας που θα ήταν κάτι πιο τεκμηριομένο απο το να ορίσουμε κάποιον δημιουργό RPG "μύστη" a priori. Ουδέποτε υποστήριξα οτι είμαι παντογνώστης,μπορώ όμως να πώ οτι έχω λάβει ακαδημαικές σπουδές πάνω σε βιολογία,νευροβιολογία + επιλεγόμενα μαθήματα ψυχολογίας.Όχι,δεν έκανα διπλωματική πάνω στα RPG.Αυτό δεν μου προσδίδει το αλάθητο,αλλα είναι ενδεικτικό οτι πρωτού εκφέρω την άποψή μου έχω αν μη τι άλλο μια ελαφριά ιδέα ψυχολογίας και λειτουργίας ανθρώπινου εγκεφάλλου.


Ωραια το παμε εισαι γραμματιζουμενος και μετριοφρων... Δηλαδη ο υπολοιπος κοσμος που δεν ειναι αποκλειεται να λεει την αποψη του?
Βασικα ναι δεν εχουμε τοσο ΥΠΕΡΟΧΑ επιχειρηματα σαν τα δικα σου.

quote:
Παιδιά σε μια καλή συζήτηση οι εμπάθειες δεν βοηθούν ,και όσο και να δυσαρεστεί ή να προκαλεί διαφωνία η άποψη κάποιου αυτό ουδέποτε είναι δικαιολογία για ειρωνία ή προσβολή.Αυτό φυσικά αν θέλουμε να ονομάζουμε αυτό που συμβαίνει εδώ σωστή συζήτηση.Το παραπάνω αναιρείτε αν δεν θεωρείτε απαραίτητη προυπόθεση διεξαγωγής συζητήσεως την αποφυγή εμπάθειας και τον σεβασμό στο πρόσωπο του συνομιλιτή.Οποιος δεν συμφωνεί με αυτό, δικαίωμά του,αλλα καλό θα ήταν να ορίσει πάνω σε τι έδαφος κάνει την συζήτηση έτσι ώστε να ξέρουν και οι συνομιλητές του. Αν εγώ ο τόσο "κοιμισμένος" μπορώ να ακολουθήσω κάποιους απλούς κανόνες σωστής διεξαγωγής συζήτησης που είναι -άσχετοι- απο την ορθότητα της άποψης που εκφέρεται,τότε όλοι θα μπορούν,πόσο μάλλον άτομα που μου επισήμαναν οτι "κοιμάμαι".Αν απο την άλλη απλά έχετε κάτι προσωπικό μαζί μου ,πείτε το μου ,να το λύσουμε σύντομα ωστε να πάει παρακάτω η συζήτηση.

Αν σε ενοχλει τοσο πες στην admin να μας διωξει...


HOME SWEET HOMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy