ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Απ' τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 01:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, έχετε μπερδέψει κάτι πολύ απλό.

Η νίκη της εθνικής ποδοσφαίρου και η αναγέννηση της χώρας είναι πράγματα λίγο ετερόκλητα.

Το αίσθημα της νίκης είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν διαρκεί πάντα.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει εδώ κάποιος που πιστεύει οτι από δώ και πέρα θα νικάμε πάντα ! Άλλοτε ναί, άλλοτε και όχι.
Το ίδιο είχε ξαναγίνει άλλοστε και το '87.

Το να αναδειχτεί η Ελλάδα διεθνώς, μισό λεπτό, μιλάμε για το ποδόσφαιρο.
Δεν αναδείχτηκε η Ελλάδα σε όλους τους τομείς, μην τρελαθούμε. Επειδή κέρδισε η εθνική ποδοσφαίρου, δεν ανακαλύψαμε και το εμβόλιο για το AIDS.
Δεν λύσαμε το οικονομικό μας πρόβλημα, ή το πρόβλημα της μόλυνσης του περιβάλλοντος κλπ.

Αυτό που όλοι λένε τις τελευταίες μέρες (και καλό θα ήταν να περάσει το μήνυμα σωστά και να μην το διαστρεβλώνουν κάποιοι), οτι η νίκη της εθνικής έδειξε οτι με ομοψυχία και πολλή προσπάθεια κατακτώνται στόχοι, που μέχρι τώρα θεωρούνταν ακατόρθωτοι, π.χ. το ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα.

Άν περάσει αυτό το μήνυμα και σε άλλους τομείς, τότε με προσπάθεια και τακτική ίσως να μπορούν να κατακτηθούν και άλλοι στόχοι.
Η ομάδα κέρδισε, επειδή έπαιξε καλύτερα από τους άλλους. Μην τραλαθούμε !

Η προσπάθεια και η πίστη στις δυνατότητές μας είναι αυτές, που μπορούν να κάνουν τον κάθε Έλληνα ή Ελληνίδα να είναι υπερήφανη για τους στόχους που μπορεί να κερδίσουμε, αν το θελήσουμε πραγματικά.

Η άποψή μου είναι, οτι οι διακρίσεις δεν έρχονται με τους πανζουρλισμούς και εθνικιστικούς παροξυμούς. Άμα μείνουμε σε αυτόν τον δρόμο, δεν θα κρατήσει πολύ η διάκριση.

Έχει(ς) αγώνα αύριο.....

Edited by - Vril on 15/07/2004 01:25:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 09:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το νόημα !!!!!

Επιτέλους αρχίζουμε να συνεννοούμαστε, με αφορμή λοιπόν την οργανωμένη και μεθοδική δουλειά καταφέραμε να έχουμε σ’ ένα τομέα μια τεράστια επιτυχία, ας το κάνουμε πράξη και στους άλλους τομείς.

Συμφωνώ δε απόλυτα με τα κάτωθι :

quote:
Για μένα η Εθνική Αναγέννηση θα έρθει την ημέρα που αυτού του είδους οι επιτυχίες δεν θα μας κάνουν και πολύ εντύπωση...την ημέρα που όλοι θα υποκλίνονται βγάζοντας μας το καπέλο ενώ εμείς θα προχωράμε,απλά χαμογελώντας και σφυρίζοντας αδιάφορα...αυτό θα είναι το αληθινό σημάδι της Αναγέννησης της Ελλάδας...

quote:
Η προσπάθεια και η πίστη στις δυνατότητές μας είναι αυτές, που μπορούν να κάνουν τον κάθε Έλληνα ή Ελληνίδα να είναι υπερήφανη για τους στόχους που μπορεί να κερδίσουμε, αν το θελήσουμε πραγματικά.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 15:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό είναι το νόημα !!!!!

Ξαναδιαβάζοντας τα δικά μου κείμενα, πρόσεξα οτι άν δεν έχει κάποιος στο μυαλό του ακριβώς αυτό που θέλω να πώ, εύκολα πιάνεται από μια λάθος λέξη... και μετά... αντε να τα ξαναμαζέψεις !!!

Ο.Κ. ramoglou, εγώ οτι είχα να πω το είπα.


quote:

Ο κακός λύκος

ο κακός Vril


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 21:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ’ ότι βλέπω όλοι συμφωνούμε διαφωνώντας.

Ramoglou, ανέφερα στην αρχή του προηγούμενου μηνύματος μου ότι σε γενικές γραμμές συμφωνώ μ’ ότι λες, απλώς θα ήθελα να διαφοροποιηθώ λίγο δίνοντας έτσι περισσότερο έμφαση στις προηγούμενες θέσεις μου, που σχετίζονται με θεατές, οπαδούς κτλ.

quote:

A! Και κάτι άλλο, την όποια κυβέρνηση ο Λαός την ψηφίζει, άρα εμείς έχουμε την ευθύνη και κανείς άλλος. Μην τα μπερδεύουμε όλα και ας μάθουμε να αναλαμβάνουμε την ευθύνη μας, δε φταίνε οι άλλοι μια ζωή !

Αυτό, σε περίπτωση που το απευθύνεις σε εμένα να σε πληροφορήσω ότι δεν εξαρτώμαι από κανέναν άμεσα (με σχέση με θέματα επιβίωσης και καθημερινότητας γιατί έμμεσα όλοι εξαρτώνται από όλους) και συνεπώς ρίχνω τις ευθύνες για οτιδήποτε με αφορά πρώτα σε εμένα. Είναι ένας τρόπος μάθησης.

Οσο για το : "ο Λαός την ψηφίζει", ναι έχω δει με τι κριτήρια την ψηφίζει...

Και θα έπρεπε να είχες καταλάβει ότι αυτό που αναφέρεις είναι ότι ακριβώς θέλω να καταδείξω και εγώ στα προηγούμενα μηνύματά μου. Καλύτερα λοιπόν να το απευθύνεις σε οπαδούς, γενικώς (όχι μόνο για το ποδόσφαιρο). Εγώ προτιμώ την ελευθερία μου, συνεπής σε αυτούς που αναγέννησαν τούτο το έθνος και αναλαμβάνω τις ευθύνες μου γι’ αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 01:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε να τα κάνω λίγο ποιο λιανά για να φτάσουμε στο σημείο να καταδίξουμε το ότι συμφωνούμε αγαπητέ Δημήτρης .

Ο συνεπής πολίτης είναι πρώτα συνεπής με τον ίδιο του τον εαυτό και μετά προς την κοινωνία, κρίνει τα δικά του πεπραγμένα και μετά ζητά παροχές από την πολιτεία.
Βλέπεις από τα 17 μου ανήκω σ’ αυτό που λένε «ιδιωτικό τομέα» αν και θα μπορούσα σε κάποια φάση της ζωής μου να κάνω την μεγάλη μεταγραφή προς το «δημόσιο τομέα».

Δεν το έπραξα για πολλούς λόγους, μα πάνω απ’ όλα διότι πιστεύω στην ελευθερία μου και στις δυνάμεις μου.

Ποιος εκλέγει τις κυβερνήσεις ;
Μα φυσικά ο Λαός, ο Ελληνικός Λαός, το από πού ορμώμενος καταλήγει στην απόφαση της όποιας ψήφου είναι θέμα παιδείας, βιωμάτων και βολέματος.
Πάνω απ’ όλα όμως είναι θέμα παιδείας.

Η μέση Ελληνίδα ασχολείται με την κυρία Μενεγάκη, με την κυρία Στεφανίδου και με τις εκπομπές τους.
Γνωρίζει απ’ έξω και ανακατωτά τι έκανε ο Τάδε και η Δείνα στα τηλεοπτικά παιχνίδια, διαβάζει όλα τα κουτσομπολιά και παραπονείται γιατί τα λαχανάκια Βρυξελλών ακρίβυναν.

Ο δε μέσος Έλληνας ασχολείται με τα ποδοσφαιρικά δρώμενα και τα στησίματα αγώνων, κοιτάει να πηδήξει την καινούργια στο γραφείο και κάνει μόστρα το αυτοκίνητο που πήρε με 72 δόσεις.

Αν μιλήσεις για εσωτερισμό και μεταφυσική σε κοιτάνε λες και είσαι από άλλο πλανήτη στην καλύτερη.
Αν μιλήσεις για θρησκευτικά θέματα τότε γίνεσαι αυτόματα ο Κατσούλας της γειτονιάς και ας πιστεύεις στο Θεό ποιο πολύ απ’ αυτούς.
Αν μιλήσεις για Αρχαία Ελλάδα μπορεί και να σε βγάλουν gay ή ανώμαλο, διότι η ομοφυλοφιλία και η παιδεραστία ήταν γι’ αυτούς τα μηνύματα της Αρχαιότητας.
Αν μιλήσεις δε για μυστικές εταιρείες εκεί πέφτει το μεγάλο γέλιο, τσιμπάς τόσες ταμπέλες που δε σου φτάνει η αποθήκη της Χαλυβουργικής για να τις βάλεις.

Ναι ένα κομμάτι της Νέο-Ελληνικής πραγματικότητας είναι αυτό.
Όμως υπάρχει και το άλλο κομμάτι, αυτό που ψάχνει και ψάχνετε, αυτό που δε ξεχνά από πού προέρχεται και τι οφείλει να πράξει για το μέλλον, αυτό που δε μεμψιμοιρεί αλλά δημιουργεί, αυτό που έχει όραμα.

Όλοι μαζί για μένα συνθέτουν ένα λαό ΥΠΕΡΟΧΟ με τα ελαττώματα του αλλά και με την τεράστια ΛΕΒΕΝΤΙΑ του.
Δε πρόκειται ποτέ να κατηγορήσω κανένα για τον τρόπο που επέλεξε να ζήσει, αυτό πρέπει να βιώσει και αυτό θα κάνει.
Απλά από το δικό μου μετερίζι θα προσπαθήσω να κάνω γνωστή και την άλλη άποψη που ίσως κάπου να ακουστεί.

Αυτό νομίζω πρέπει να κάνει ο καθένας μας, γιατί ένας κούκος μπορεί να φέρει κοντά του άλλον ένα και οι δύο να φέρουν ακόμα ποιο πολλούς και οι πολλοί να γίνουν εκείνη η μεγάλη παρέα που φωνάζοντας ΟΜΑΔΙΚΑ θα καταφέρει να ακουστεί μέσα σ’ όλο το δάσος.

Μέσα σε 55 χρόνια ( τόσα χρόνια έχουμε τη σημερινή μας μορφή σαν κράτος ) έχουμε κάνει πολλά στα επόμενα θα κάνουμε ακόμα περισσότερα και είμαι σίγουρος γι’ αυτό.

Μερικοί γκρινιάζουν, μερικοί ακόμα έχουν μέσα τους το σύνδρομο του Ραγιά, του πρόσφυγα, του ταλαίπωρου. Αύριο όμως θα έχουν το σύνδρομο του περήφανου Έλληνα.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 02:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..αν μαθαιναν ολοι να ριχνουν το χρησιμοποιημενο οποιασδηποτε φυσεως χαρτακι σ'εναν απο τα τοσα αδεια τενεκεδακια,παραπλευρως των δρομων θα ημουν πολυ "ευτυχης":))
κι αυτο οσο και αυτο
quote:
Αύριο όμως θα έχουν το σύνδρομο του περήφανου Έλληνα.


ηταν παντα μεσα σε οσα ηθελα να δω να συμβουν...
ξεκινησα απο πολυ νωρις ετσι "περηφανη ελληνιδα"-δεν νομιζω να ειναικακοχμ;-- μα ενω ηρθαν κι αλλοι ..τα χαρτακια που λεγαμε πριν υπαρχουν ακομη πεταμενα...σε δρομους πεζοδρομια και παραλιες(οhyes!justlikeatbspot@_@))..και σαν φυσαει....στολιζουν τα γκαζον πλαισιωνοντας φανταζομαι ως λιπασμα τα φυτα:)
_-εχμ, ενταξει! ...δες το συμβολικα! δεν ειναι τοσο το θεμα του.."σκουπιδακι-ΟΥ:))"

μαλβινατμα,
καλημερα Ελλαδα...:))


υγ..(ουπς!_! αυτο το λεει ενα προσωπο στο χαζοκουτι αλλα δεν νομιζω πως χρειαζεται και...συστασεις:)//ουτε + ..."cprght" για να χαιρετησεις την πατριδα σου:)



H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 16/07/2004 02:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 09:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
..αν μαθαιναν ολοι να ριχνουν το χρησιμοποιημενο οποιασδηποτε φυσεως χαρτακι σ'εναν απο τα τοσα αδεια τενεκεδακια,παραπλευρως των δρομων θα ημουν πολυ "ευτυχης":))

quote:
Πάνω απ’ όλα όμως είναι θέμα παιδείας.

Καλημέρα

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 09:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα RAMOGLOU !

Μ’ αρέσει που είσαι αισιόδοξος. Η αισιοδοξία είναι δύναμη κινητήρια σε αντίθεση με τη απαισιοδοξία και τη μαυρίλα που σε καθηλώνει και σε υποβάλει σε ακινησία/απραξία. Έχει βάση αυτή η αισιοδοξία και τη συμμερίζομαι. Χρειάζεται απαραιτήτως τη σωστή κατεύθυνση που είναι τελικά και αυτό άλλο ένα θέμα παιδείας.

Να συμπληρώσω μόνο, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ότι η ελευθερία για μένα (και όχι μόνο απ’ ότι αντιλαμβάνομαι) είναι περισσότερο τρόπος σκέψης παρά οτιδήποτε άλλο. Μπορεί να είσαι ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος και να μη φοβάσαι την απόλυση; Να μην έχεις έναν οποιοδήποτε φόβο συνεχώς κρεμάμενο πάνω από το κεφάλι σου αλλά να κάνεις το καθήκον σου ανεπηρέαστος; Να έχεις τη δυνατότητα ανά πάσα στιγμή να τα βροντήξεις κάτω και να πεις φεύγω; Τότε είσαι ελεύθερος. Δύσκολα πράγματα βεβαίως..

Καλημέρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 09:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ σχετικά με τα προηγούμενα, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν έχουν τον φόβο της απόλυσης γιατί έχουν θεσμοθετήσει τη μονιμότητά τους. Εχουν βρει τον τρόπο πολλοί από αυτούς να μην κάνουν το καθήκον τους χωρίς να υποστούν τις συνέπειες ΑΜΕΣΑ.

ΑΤΜΑ, το θέμα του σκουπιδακί-ΟΥ σα γρίφος μοιάζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy