ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 21:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πολύ αληθινό nagual.

avatar, με ευχαρίστηση αποσύρω την "παραβολή" από τη συζήτηση.

Τι το ον αεί, γέννεσιν δε ουκ έχον, και τι το γιγνόμενον δε αεί, ον δε ουδέποτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 09:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ειναι τελικα το κακο ?
ποιος το δημιουργησε και γιατι ?

ο θεος ισως ? το κακο ειναι μεσα στον θεο τελικα ? ειναι παιδι του ? νομιμο ή νοθο δεν εχει σημασια

ή μηπως τα ερωτηματα ειναι λαθος ?

μηπως δεν δημιουργηθηκε γιατι δεν υπαρχει ? απλα οτι μας "ενοχλει" το ονομαζουμε "κακο" και οτι μας "ευχαριστει" το λεμε "καλο"

μηπως το "κακο" "καλο" ειναι αλλο ενα αφηρημενο διδημο , αοριστο και αδιαφορο που του δινουμε πολυ μεγαλη βαρυτητα ? γιατι πως αλλιως ειναι δυνατο μια πραξη μας να ειναι και καλη και κακη ταυτοχρονα ?

ενας ακομη διαχωρισμος , αναγκαιος φυσικα , που ομως εαν δεν το δουμε καθαρα μπορει να μας οδηγει σε λαθος συμπεριφορες ? μηπως ?

το να χαρακτηρισω ως ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ (οκ? εξαμπλ για οσους μιλανε μονο ελληνικα) αυτον που πιστευει στον θεο ΚΑΛΟ και τον απιστο ΚΑΚΟ μπορει να οδηγησει σε "ακραιες" συμπεριφορες που σε καθε αλλη περιπτωση θα ηταν "παραβατικη" ? εαν πω κακο τον κουμουνιστη και καλο τον γερμανοτσολια , μπορει να δικαιολογησει ενα εγκλημα ? και ομως ειτε σε θρησκευτικους πολεμους ειτε σε οικονομικους (ή δε ξερω πως να πω τον Β παγκοσμιο) και οι δυο πλευρες για την μερια τους αντιπροσωπευουν το ΚΑΛΟ ενω η αλλη πλευρα ειναι ΠΑΝΤΑ το ΚΑΚΟ ... αυτο που μενει ειναι η αποψη του νικητη , ΑΥΤΟΣ που νικα θα καθορισει το καλο και το κακο που θα μεινει στην ιστορια , ΕΑΝ το 1945 ειχε επικρατησει ο ναζισμος , σημερα θα μιλουσαμε για τους κακους ελληνες, σερβους , κουμουνιστες ή μη , που ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΗ (τωρα θα μου πεις , μια μια ευρωπη εχουμε εεε αυτο ειναι αλλο θεμα αστο κατω καιει). ΤΕΛΙΚΑ ποιος ηταν ο κακος και ποιος ο καλος ομως ? ειμαστε σε θεση να το πουμε ? ακομη και σημερα , το 2010 , ακουμε αποψεις (δυστυχως ολο και ποιο συχνα) οτι ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΧΙΤΛΕΡ ή ολοι ειναι κακοι εκτος τους ορθοδοξους χριστιανους ή η ελληνες ειναι ΟΙ ΚΑΛΟΙ (τωρα τον τονο βελτετον με προσοχη χαχα) αυτου του κοσμου και οι εβραιοι οι κακοι που θελουν να μας φανε ... και οκ ΚΑΙ η χουντα δεν εκανε τιποτα κακο ρε παιδι μου , ουτε χαστουκι δεν επεσε ...

χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα ,
χανει το κακο το καλο και το καλο χανει το κακο... τι να πω ... εαν το δω ψυχρα θα τους παρει ο διαλος και θα γινει και γμω τους κακους ... αλλα προσπαθω να δω πισω απο την λεξη


τι ειναι τελικα αυτο το κακο που με το δυδιμο αδερφακι του μας τυραναν τοσο πολυ και πολλες φορες καθοριζουν τις ζωες μας ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 15:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ενας δηλαδη που στηνεται εξω απο τα σχολεια για να πουλησει ηρωινη η κοκα στους μαθητες λογικα δεν ειναι καλος ανθρωπος...

αριστοτελη εαν θες το συνεχιζουμε εδω ... για να μην ενοχλουμε ΕΚΕΙ :)

για τον παραπανω κυριο τωρα

α) εαν το κανει για να ζησει ? πες τον ανεργο που δεν εχει βρει τιποτα , καλη ωρα ΣΗΜΕΡΑ στο ελλαντα (γιατι εκει θα παει το πραμα στη μαστουρα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και εχει 3 παιδια και πρεπει να θρεψει?? λεω εγω τωρα

β) εαν ειναι εθισμενος - αρρωστος ΔΗΛΑΔΗΣ και ειναι ο μονος τροπος να βρει την δοση του και να μην ΥΠΟΦΕΡΕΙ ? μπορει να ειναι και απο τα καλυτερα σπιτια

γ) εαν τον απειλουν οτι εαν ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ? αρα σωζει την ζωη του ??

δ) το δινει με το ζορι στα παιδακια ? φταιει αυτος ο ΚΑΚΟΣ ή οι ΚΑΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ? χμμμ ??

δεν δικαιολογω την πραξη του σε τιποτα , ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ να υπαρχουν ενα σωρο αιτιες που τον οδηγουν εκει και δεν παει να πει οτι ειναι ΚΑΚΟΣ !!! διαφωνεις ?

δεν εχω εμμονη με την θρησκεια , ως ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ το φερνω , ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ??? Εψιλον Ξι Αλφα Μη Πι Λαμδα ΕΙΠΑΜΕ !!! μετα θες να μην εχω οργη οταν μου λες ενα σωρο .... τελιτσες ??

οχι φιλε μου , δεν εχω οργη μη σκας ,,, απλα εχω ενα προσωπικο βιωμα (αναφορα του αλεξ καλος χριστος , αρα κακος ο μη χριστος) και με χαλασε , ετυχως δεν εστειλα το αρχικο μου μυνημα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ και οταν απαντησα ειμουν αρκετα ηρεμος , ισως με "ενιωσες" μεσω της πνευματοψυχης μας ;)

το απαξιωνεις τον ανθρωπο το λεω γιατι ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ κατι αλλο τον υποβιβαζεις , θεωρω οτι δεν εχει αναγκη τιποτα ο ανθρωπος και ειναι ανωτερος απο οσα του προσδιδεις μεσω ΤΡΙΤΩΝ. αυτο θεωρω οτι το κανουν ολες οι θρησκειες και εαν οχι ολες γιατι δεν τις ξερω ολες σιγουρα ο χριστιανισμος

μου ειχεις πει οτι ειναι προσωρινο αναγκαιο το κακο , αλλα μεσα απο οσα σου γραφω πρεπει να καταλαβεις τουλαχιστον οτι ΕΓΩ προσωπικα δεν το θεωρω ετσι και δεν το εχω αναγκη , δεν το δεχομαι , ουτε το καλο ουτε το κακο ουτε του εκ του πατρος πορευομενο... παρα μονο εκ ανθρωπου και αυτο υπο συνθηκες !!!

δεχομαι αναγκαστικα την υπαρξη τους "καλο-κακο" αλλα δεν μαρεσει να τοποθετω ταμπελες με αυτες τις λεξεις γιατι θεωρω οτι ειναι περισσοτερο ΑΦΗΡΗΜΕΝΕΣ εννοιες παρα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ και εχουν εφευρεθει ως μεσον ελεγχου (κατα λαθος ισως οχι υποχρεωτικα)

επι του γιατρου δεν μου απαντησες ΤΙ θα εκανες , ειναι δυσκολο ? και μετα να δουμε στο συγκεκριμενο παραδειγμα (απλοϊκο μεν) που ειναι το καλο και που το κακο. Φυσικα υπαρχουν και πολυ ποιο δυσκολα θεματα

και για να μην ειμαι αδικος , δεν απαντησα ουτε εγω , τι θα εκανα ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ να μη παρακαμψω την ουρα και ας να χαθει το παιδι μου , γιατι ετσι θα τηρουσα τα οσα πιστευω
φοβαμαι ομως ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να μη σωσω το παιδι μου και να πανε περιπατο ΤΑ ΟΣΑ ΠΙΣΤΕΥΩ
οτι και εαν εκανα ομως ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ και καλος και κακος , μαλιστα εαν εσωζα το παιδι μου θα ειμουν λιγο περισσοτερο ΚΑΚΟΣ γιατι εβαλα το δικο μου "καλο" πανω απο το "καλο" του αλλου.

βλεπουμε εδω εαν χορο , ενα ταγκο του καλου με του κακου που στρυφογυριζουν γυρω γυρω και η καθε στιγμη που το κοιτας βλεπεις και αλλη "πλατη" ...

και ας δουμε κατι αλλο ,
γινεται σεισμος και πεφτει εαν σπιτι , ειναι ΚΑΚΟ? ειναι ΚΑΚΟ ? ή μηπωας απλα ειναι ΦΥΣΙΚΟ ?!!!! (θεωροντας οτι το σπιτι δεν ειχε παρανομιες κτλπ) πως κρινουμε ενα τετοιο γεγονος ? μπορεις να πεις την ΓΗ ΚΑΚΙΑ ?μπορεις να πεις τον σειρμο ΚΑΚΟ ?
ο ιδιος σεισμος αφου εχει ριξει το σπιτι , ριχνει μια βροχη τοσο δυνατη που οι πλακωμενοι σωζονται , μαλιστα ειναι τοσο δυνατη η βροχη που διαλυει τα χωματα και ελευθερονται πολυ ευκολα ... ειναι ΚΑΛΟΣ ο σεισμος ? η γη ? η φυση ? τα συνεφα ? ...

θα ελαγα δειξουμε το καλο να σου δειξω που ειναι το κακο και το αναποδο !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 17:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω απαξιωνω τον ανθρωπο που λεω οτι εχει μεσα του ενα μικροσκοπικο θειο κομματι;

Και εγω τα ίδια του λέω πάνω κάτω,οτι έχουμε τον θεό μέσα μας,αλλά αυτός επιμένει οτι μισώ τον άνθρωπο.

Μακφορ, σιγουρα υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που είναι δύκολο να βρέθεί πιό είναι το καλό και πιό το κακό,σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται περισσότερη διορατικότητα.

Εκτός απο αυτό,το κακό συνήθως ντύνεται ώς καλό γιατί πολύ απλά κανένας δέν θέλει να μπλέξει με τον πόνο,(το κακό απο την φύση του σε οδηγεί εκεί).

Η ρίζα για όλα τα κακά,εκτός απο την άγνοια που σε οδηγεί εκεί,είναι ο φόβος.Ο φόβος σε οδηγεί στην σκοτεινή πλευρά(δέν έχεις δεί ποτέ σου star wars? .)

To αντίθετο βέβαια είναι η αγάπη,αλλά δέν είναι ευκολο να μιλάμε για αυτήν χωρίς να την έχουμε βιώσει.

Edited by - strangerz2 on 12/10/2010 17:41:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 18:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ας δουμε κατι αλλο ,
γινεται σεισμος και πεφτει εαν σπιτι , ειναι ΚΑΚΟ? ειναι ΚΑΚΟ ? ή μηπωας απλα ειναι ΦΥΣΙΚΟ ?!!!! (θεωροντας οτι το σπιτι δεν ειχε παρανομιες κτλπ) πως κρινουμε ενα τετοιο γεγονος ? μπορεις να πεις την ΓΗ ΚΑΚΙΑ ?μπορεις να πεις τον σειρμο ΚΑΚΟ ?
ο ιδιος σεισμος αφου εχει ριξει το σπιτι , ριχνει μια βροχη τοσο δυνατη που οι πλακωμενοι σωζονται , μαλιστα ειναι τοσο δυνατη η βροχη που διαλυει τα χωματα και ελευθερονται πολυ ευκολα ... ειναι ΚΑΛΟΣ ο σεισμος ? η γη ? η φυση ? τα συνεφα ? ...

Το σπίτι δέν είναι κακό,αλλά μπορεί οι ανθρωποι που ζούσαν εκεί να εκληρώνουν κάποιο χρέος(απο προηγούμενες ζωές) με τον θανατό τους.

Δεν θυμάμαι ποιός σοφός το έχει πεί αυτό,αλλά ο καλός άνθρωπος δεν παθαίνει τίποτα το κακό,είτε βρίσκεται ζωντανός ή νεκρός.

Τωρα θα μου πείς για περιπτώσεις που πέθαναν καλοί ανθρωποι κτλπ. Η μόνη εξήγηση που υπάρχει εδώ είναι το καρμα προηγούμενων ζωών.

Οι καλοί άνθρωποι που υποφέρουν απο την μοίρα τους,βρίσκονται στον σωστό δρόμο,εκπληρώνουν τα χρέη τους και προχωράνε στην ευτυχία,οι κακοί όμως που φαίνονται υγιείς ενω στην πραγματικότητα δεν θα έπρεπε να είναι με αυτά που έχουν κάνει,την έχουν άσχημα γιατί έχουν χάσει τον δρόμο τους και δεν έχουν κατι καλό μέσα τους για να πολεμήσει το κακό.Όταν γίνεται η κάθαρση μέσα μας απο τις κακές μας πράξεις,τότε πονάμε.Για να γίνει όμως η κάθαρση μέσα μας,θα πρέπει να φέρουμε το χριστικό στοιχείο,ή αν θές την φύση του καλού.


Edited by - strangerz2 on 12/10/2010 18:09:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 18:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεταφερω κι εγω την πραματεια μου εδω..


quote:
ε) στην περιπτωση του γιατρου-παιδι-καρδια απο που προερχεται το κακο ρε αριστο , εσυ που ξερεις τα παντα ? ΓΙΑ ΠΕΣ ???? ενα παιδι θα πρεπει να πεθανει γιατι ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ , παραδειγμα πραγματικο που το εχουμε ζησει ισως ολοι οσοι ειχαμε ασθενη και βρεθηκαμε μπροστα σε μια ουρα ΑΣΘΕΝΩΝ !!! για πες ??? ειτε διαλεξεις να εγχειρησεις το παιδι σου ειτε το παιδι του ξενου , ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ εμμεσα ή αμμεσα ΚΑΚΟ απο που προερχετε ρε φιλε ???


υπαρχουν πιο σπανια και περιπτωσεις δυσκολες σαν κι αυτη που δυσκολα εντοπιζεται ποιο το καλο και ποιο το κακο και που θα χρειαζοταν καποιος σαν τον Σολομοντα για να βγει ακρη..

συνηθως ομως και οταν υπαρχει εγκληματικη πραξη (μαλιστα κατ' εξακολουθηση) δεν ειναι καθολου δυσκολο να εντοπισουμε το κακο...

ενας δηλαδη που στηνεται εξω απο τα σχολεια για να πουλησει ηρωινη η κοκα στους μαθητες λογικα δεν ειναι καλος ανθρωπος...

quote:
εαν θες την αποψη μου , εν μερη συμφωνω για το μισος προς τον ανθρωπο ναι , αλλα δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτο ειναι ΚΑΙ ΑΥΤΟ !!!! αυτο το μισος αλλωστε το βλεπω σε ολες τις θρησκειες και σε ενα μερος απο τα λεγομενα σου που απαξιωνεις τον ανθρωπο και εχεις την αναγκη του θεου , εγω παλι ΟΧΙ


υπαρχουν φανατικοι στις θρησκειες, στις πολιτικες ιδεολογιες, στις ρατσιστικες προκαταληψεις, που θα μπορουσαν να σκοτωσουν για το Θεο τους, για το σοσιαλισμο, για την αρεια φυλη...

και υπαρχουν και επιστημονες που φτιαχνουν οπλα που θα σκοτωσουν αυριο πληθυσμους η ουσιες που θα μολυνουν τη γη και τη θαλασσα και τον αερα...

παροτι ομως το μισος υπαρχει παντου εσυ επιμενεις να το βλεπεις μονο στις θρησκειες...

θα σου εξηγησω το λογο κι ας θυμωσεις...

οταν επεσε το Τειχος του Βερολινου και ο διπολικος κοσμος τελειωσε, οι δυτικοι καπιταλιστες θελησαν να δωσουν στη νεολαια αφορμες να παψει να σκεπτεται πολιτικα...

της δωσαν λοιπον τη δηθεν αναβιωση των αρχαιων θρησκειων καθως και τη χριστιανομαχια ωστε να μην τους ενοχλει η νεολαια...

αντι να τα βαζει με τον καπιταλισμο να τα βαζει με το Χριστιανισμο...

πολυ εξυπνο...

πραγματι και μονο στο διαδικτυο οι μισες σοβαρες κουβεντες (δε λεω για τσατ) γινονται για θρησκευτικα θεματα κι ετσι η πολιτικη ενασχοληση εχει οπισθοχωρησει αρκετα...

quote:
αυτο το μισος αλλωστε το βλεπω σε ολες τις θρησκειες και σε ενα μερος απο τα λεγομενα σου που απαξιωνεις τον ανθρωπο και εχεις την αναγκη του θεου , εγω παλι ΟΧΙ

εγω απαξιωνω τον ανθρωπο που λεω οτι εχει μεσα του ενα μικροσκοπικο θειο κομματι;

μαλλον δεν τα καταλαβες καλα...

ολος ο δυτικος πολιτισμος παροτι κομπαζει οτι υπηρετει τον Ανθρωπο στην πραγματικοτητα νοιαζεται μονο για τον Ανθρωπο-Καταναλωτη, ενα αβουλο ον που η τηλεοραση θα τον προγραμματιζει να ειναι καταναλωτης και χειροκροτητης των πολιτικων και των ιδεολογιων που θα του πλασαρουν...για να δεσει ομως το γλυκο ο Ανθρωπος Καταναλωτης θα πρεπει να ξεχασει τις παραδοσιακες αξιες που γαλουχηθηκε απο τους προγονους του, γιατι για παραδειγμα η θρησκεια μπορει να τον κανει λιγοτερο καταναλωτη η και επικριτη του καταναλωτικου μοντελου...θα πρεπει επισης να ξεχασει πατριδες και τα σχετικα οπως και παραδοσιακες πολιτικες ιδεολογιες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 18:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ανθρωπινος χαρκτηρας που δινεται στο ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ ή οτι αλλο , απλα επιβεβαιωνει για μενα την αποψη μου (εμμεσα) ... δεν μπορει να τιμωρει , γιατι να τιμωρει ? δεν ειχε τι να κανει και ειπε ας κανω εκει καμια δεκαρια να τους καιω και να τους ανασταινω ? τσουκ ... ακομη δεν εχω ακουσει κατι που θα με εβαζε σε σκεψη ...

αλεξ (θα σε σκασω μαλλον εεε ?χαχα), θα σου πω το εξης , ενα αεροπλανο πεφτει και οι 300 ειχαν γραμματια ? ενα τρενο διαλυεται και οι 200 ειχαν ανοιχτα γραμματια ? δεν σου φαινετε πολυ σικε ρε φιλε ? οκ ο πιλοτος ηταν σατυρος στην προγουμενη ζωη , ηταν αθεος , ηταν ο διαλος , οι 300 μεσα στο αεροπλανο ? ΚΑΚΟΙ ?
τσουκ

ο σοφος αυτο που ειπε το ειπε μεσα απο την παρατηρηση του κοσμου μας , και πραγματι εαν δεν ανακατευεσαι με "κακες" παρεες και πραξεις , θα εχεις μια ποιο ηρεμη ζωη , εαν εισαι ολη τη μερα με την "μαφια" εεε ολο και κατι αδεσποτο θα σε βρει ... παρατηρηση ... τωρα εαν τον ειχα εδω θα τον ρωτουσα για τους νεκρους που το ξερει ,εκτος εαν εννοει τον θανατο που θα σε βρει και οτι θα ταφεις κανονικα και δε θα σε φανε τα ορνια !!!

τωρα για το τελευταιο δεν εξερω τι ναπω ... καλοι που υποφερουν κακοι που περνανε καλα ... καθαρση ... πονος ... δε ξερω τι να πω το συγκεκριμενο κειμενο εκτος απο ΦΟΒΙΚΟ μου φερνει στο μυαλο λεξεις οπως "μοναξια" , "μελαγχολια" , "αναγκη" , "προσοχη" , "μυζερια" ... και θεωρω οτι δεν ειναι τιποα αλλα περα απο ΚΑΚΕΣ δικαιολογιες για τα οσα βιωνουμε ... κατι σα το "καλιο φτωχος και υγιεις παρα πλουσιους και αρρωστος" αλλα μαλλον το "καλιο πλουσιος και υγειης παρα φτωχος και αρρωστος" ειναι ποιο επι του πραγματικου !!! φιλε μου εαν υποφερεις δεν υποφερεις ουτε γιατι εισαι καλος ουτε γιατι εισαι κακος , υποφερεις , σορυ για την εκφραση αλλα την χρησιμοποιω συχνα, υποφερεις απο το "ξερο" σου το κεφαλι .. και εννοω τις πραξεις μας και τις επιλογες μας. φυσικα εαν εσενα σου αρεσει να το βλεπεις ετσι εγω δεν εχω κανενα προβλημα.

ευτυχως εμενα ο καλος θεουλης δεν με αγαπαει καθολου , ετσι ουτε μαζι του (παρα του οτι υπεγραψα χαρτι για να με παρει ) με θελει , ουτε με βασανιζει ,.... να υποθεσω οτι ειμαι του ΔΙΑΟΛΟΥ καλτσα ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 12/10/2010 18:31:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 18:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

α) εαν το κανει για να ζησει ? πες τον ανεργο που δεν εχει βρει τιποτα , καλη ωρα ΣΗΜΕΡΑ στο ελλαντα (γιατι εκει θα παει το πραμα στη μαστουρα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και εχει 3 παιδια και πρεπει να θρεψει?? λεω εγω τωρα

β) εαν ειναι εθισμενος - αρρωστος ΔΗΛΑΔΗΣ και ειναι ο μονος τροπος να βρει την δοση του και να μην ΥΠΟΦΕΡΕΙ ? μπορει να ειναι και απο τα καλυτερα σπιτια

γ) εαν τον απειλουν οτι εαν ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ? αρα σωζει την ζωη του ??

δ) το δινει με το ζορι στα παιδακια ? φταιει αυτος ο ΚΑΚΟΣ ή οι ΚΑΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ? χμμμ ??



Φιλε,πολυ θα σε θελανε τα βαπορακια για δικαστη τους...οχι οι πρεζεμποροι αυτη μια χαρα τη βγαζουνε και τωρα!


Αντιστρεφοντας το παραδειγμα του Αριστου,για σενα ενα ιεχωβας εξω απο ενα σχολειο(οι αλλοι εχουν το ελευθερο να μπαινουν μεσα) που προσπαθει να προσυλητισει παιδακια τι ειναι καλο ή κακο;
Αν αυριο εβγαινε ενας νομος που απαγορευε την ανεγερση εκκλησιων και το γκρεμισμα των υπαρχοντων,θα σε ικανοποιουσε ή θα σε δυσαρεστουσε;


Θες να μας δειξεις οτι ειναι σχετικη η εννοια του καλου και του κακο...συμφωνοι,ειναι υπαρκτες ομως!
Θα το καταλαβεις καλυτερα αν παρομοιασεις την πραξη με το ηλεκτρικο ρευμα σε ενα διαλυμα-κοσμος...Με τη διελευση λοιπον του ρευματος(πραξη) εχουμε και την αντιδραση του διαλυματος(κοσμου)...τα ανιοντα θα μεταναστευσουν-προσκοληθουν στην ανοδο(θετικος πολος) τα κατιοντα στην καθοδο(αρνητικος πολος).Πριν την εφαρμογη,αταραξια απαθεια μετα την εφαρμογη στρατοπεδα...Πριν τη δραση αδρανεια μετα τη δραση αντιδραση...
Η πραξη λοιπον δε εχει σημασια δε διαχωριζεται σε καλη και κακη το διαλυμα ομως;Αλλα ειναι οξινα,αλλα βασικα,αλλα ουδετερα και εκει υπεισερχονται οι κοινωνικες δομες!Μη πας λοιπον να βγαλεις ενα διαλυμα οξινο οταν ειναι βασικο και τουμπαλιν,η πραξη ειναι αυτο που ειναι και τιποτα παραπανω το πως την αντιλαμβανεσαι ειναι δικο σου θεμα...και του διαλυματος στο οποιο αιωρησε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 18:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τωρα για το τελευταιο δεν εξερω τι ναπω ... καλοι που υποφερουν κακοι που περνανε καλα ... καθαρση ... πονος ... δε ξερω τι να πω το συγκεκριμενο κειμενο εκτος απο ΦΟΒΙΚΟ μου φερνει στο μυαλο λεξεις οπως "μοναξια" , "μελαγχολια" , "αναγκη" , "προσοχη" , "μυζερια" ... και θεωρω οτι δεν ειναι τιποα αλλα περα απο ΚΑΚΕΣ δικαιολογιες για τα οσα βιωνουμε ... κατι σα το "καλιο φτωχος και υγιεις παρα πλουσιους και αρρωστος" αλλα μαλλον το "καλιο πλουσιος και υγειης παρα φτωχος και αρρωστος" ειναι ποιο επι του πραγματικου !!! φιλε μου εαν υποφερεις δεν υποφερεις ουτε γιατι εισαι καλος ουτε γιατι εισαι κακος , υποφερεις , σορυ για την εκφραση αλλα την χρησιμοποιω συχνα, υποφερεις απο το "ξερο" σου το κεφαλι .. και εννοω τις πραξεις μας και τις επιλογες μας. φυσικα εαν εσενα σου αρεσει να το βλεπεις ετσι εγω δεν εχω κανενα προβλημα.

Δεν πρόκειται για μιζέρια ή οτιδήποτε άλλο,είναι απλα ένας μηχανισμός της φύσης.Προσωπικά τώρα ρε Μακφορ,όλοι μας εχουμε στιγμές που πονάμε και άλλες που χαιρόμαστε.Αυτός που δεν πονάει καθόλου σε όλη του την ζωή και είναι υγιής(εχει το καλό μέσα του) είναι ενας φωτισμένος ανθρωπος.Τώρα εσύ λές πως δέν πονάς,αν όμως άρχιζες τον δρόμο της αναζήτησης του εαυτού και διαλογιζόσουν,τότε θα άρχιζες να καίς το κάρμα και να μπαίνεις σε δοκιμασίες.Σίγουρα πάντως δέν είσαι κακός,λίγο εκνευριστικά "ξεροκέφαλος" πού και πού,αλλά κακός δέν είσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 18:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geostat , ομοια τα αβγδ και με τον ιαχωβα και με ολους ... και θα με ενοχλουσε οπως με ενοχλει και ο εμπορος ... αλλα δεν εξεταζω την ενοχληση
(τελικα κατι δεν γραφω σωστα βοηθηστε ρε παιδια να καταλαβω τι δεν γραφω σωστα , μιλαω με παραδειγμα ουτε υπερ ουτε κατα , παραδειγμα οπου δεν θελω να εχω θεση , ουδετερος , ωστε να το δω ποιο καθαρα την εικονα , μονο εγω βλεπω κατι ετσι ? σας ειναι αδυνατο να δειτε κατι χωρις να το αισθανεστε ? δε ξερω , βοηθηστε μπας και εχω θεμα να το διορθωσω)

συμφωνω με το διαλυμα με μια μικρη διαφορα , οι ομαδες δημιουργουνται υποχρεωτικα , δεν μπορουν να κανουν αλλιως , υπακουουν στον φυσικο ΝΟΜΟ. αραγε ο ιδιο ειμαστε και εμεις ? οδηγουμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ? ΑΒΟΥΛΑ ? απο τον φυσικο νομο ? (τελευταια εχω μια υποψια πως ναι ...χαχαχα)

ναι δεχομαι το παραδειγμα σου , διαφωνω ομως με το υπαρκτες !!! θεωρω οτι ειναι ανυπαρκτες και ισως , ισως λεω, μια τετοια οπτικη μας εδειχνε εναν αλλο κοσμο , ισως μας βοηθουσε να ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ την οποια συμπεριφορα καλυτερα απο το να ειμαστε προκαταλημενοι οτι η πραξη ηταν ΚΑΚΗ γιατι το ειπε/λεει καποιος!!! αραγε ποιος οριζει και πως οτι κατι ειναι ΚΑΛΟ ή ΚΑΚΟ ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 19:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ , αυτα τα αισθηματα μου δημιουργησε

φυσικα και ποναω και απο ολα κανω χαχα , απλα δεν νιωθω οτι μου τα στελνει καποιος καταλαβες ? για ολα σχεδον εχω την αιτια , τον λογο που εγιναν , το σχεδον παει σε ενα πολυ προσωπικο θεμα που μου ανοιξε νεους οριζοντες στην σκεψη και μου αλλαξε το τροπο που βλεπω τα πραγματα ... (για καποια που λεω , οχι στο συγκεκριμενο θεμα , αποτελουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΕ ΜΕΝΑ !!!!)

και φυσικα τα οσα αναφερω σε καποιο βαθμο ειναι θεωρητικα , φυσικα και εαν με χτυπησε καποιος πχ , δεν θα καθησω να σκεφτω τι και πως και εαν και θα ... θα γινω κακος και μαλιστα ΠΟΛΥ κακος χαχαχαχα ειμαι πολυ ΚΑΛΟΣ ΚΑΚΟΣ !! ΧΑΧΑΧΑΧΑ ουτε θα πιασω να αναλυσω με τον εμπορο ναρκωτικων το θεμα (αν και θα επρεπε , ετσι δεν ειναι ? μηπως ενα μεγαλο "ΚΑΚΟ" ειναι η απουσια επικοινωνιας )

μαρεσει να βλεπω αλλιως τα πραγματα , οχι οπως μας τα λενε , οχι οπως μας τα μαθαν, το ξεροκεφαλος που λες ναι ειμαι , αλλα οσο ειμαι εγω τοσο εισαι και εσυ χαχα απο την δικη μου πλευρα σωστα? ειμαι γιατι δεν μου αρκει να μου πεις , ετσι ειναι η ζωη , ετσι μας εκανε ο θεος , ετσι πρεπει κτλπ

ειναι , οκ ηταν , πολυ κακο να εχεις μακρυα μαλια ... ναι , σφαλιαρα ... τραβηγμα απο το αυτι και αλλα για γελια και για κλαματα ... τωρα ? σημερα ? δεν εχει νοημα δεν εχει αξια
θα βρεις ενα σωρο πραγματα , συμπεριφορες , καταστασεις ακομη και πραξεις , που αποτελουσαν κατι ΚΑΚΟ ... τεσπα να μην επαναλαμβανομαι

πως ακριβως (αν και εχεις δωσει καποια στοιχεια) θα περιεγραφες εσυ το καλο και το κακο ? γιατι υπαρχουν ? ποιος ο ρολος τους κτλπ (εαν θες ομως απεφυγε τις ταμπελες οπως αυτο ειναι το καλο εκεινο το κακο, εαν μπορεις δωσε εναν ποιο γενικο ορισμο, δεν με χαλαει να εχω ολων τις αποψεις για το πως τα οριζουν)


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 19:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φυσικα και ποναω και απο ολα κανω χαχα , απλα δεν νιωθω οτι μου τα στελνει καποιος καταλαβες ? για ολα σχεδον εχω την αιτια , τον λογο που εγιναν , το σχεδον παει σε ενα πολυ προσωπικο θεμα που μου ανοιξε νεους οριζοντες στην σκεψη και μου αλλαξε το τροπο που βλεπω τα πραγματα ... (για καποια που λεω , οχι στο συγκεκριμενο θεμα , αποτελουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΕ ΜΕΝΑ !!!!)

και φυσικα τα οσα αναφερω σε καποιο βαθμο ειναι θεωρητικα , φυσικα και εαν με χτυπησε καποιος πχ , δεν θα καθησω να σκεφτω τι και πως και εαν και θα ... θα γινω κακος και μαλιστα ΠΟΛΥ κακος χαχαχαχα ειμαι πολυ ΚΑΛΟΣ ΚΑΚΟΣ !! ΧΑΧΑΧΑΧΑ ουτε θα πιασω να αναλυσω με τον εμπορο ναρκωτικων το θεμα (αν και θα επρεπε , ετσι δεν ειναι ? μηπως ενα μεγαλο "ΚΑΚΟ" ειναι η απουσια επικοινωνιας )

μαρεσει να βλεπω αλλιως τα πραγματα , οχι οπως μας τα λενε , οχι οπως μας τα μαθαν, το ξεροκεφαλος που λες ναι ειμαι , αλλα οσο ειμαι εγω τοσο εισαι και εσυ χαχα απο την δικη μου πλευρα σωστα? ειμαι γιατι δεν μου αρκει να μου πεις , ετσι ειναι η ζωη , ετσι μας εκανε ο θεος , ετσι πρεπει κτλπ

ειναι , οκ ηταν , πολυ κακο να εχεις μακρυα μαλια ... ναι , σφαλιαρα ... τραβηγμα απο το αυτι και αλλα για γελια και για κλαματα ... τωρα ? σημερα ? δεν εχει νοημα δεν εχει αξια
θα βρεις ενα σωρο πραγματα , συμπεριφορες , καταστασεις ακομη και πραξεις , που αποτελουσαν κατι ΚΑΚΟ ... τεσπα να μην επαναλαμβανομαι


Ναι ρε Μακφορ καταλαβαίνω,αλλά εμείς δεν σου λέμε οτι είναι κακό αυτό και αυτό,δεν βάζουμε ταμπέλες,λάθος έχεις καταλάβει.Για αυτό λέω οτι είσαι λίγο ξεροκέφαλος,γιατί κάποια πράγματα έχουν ειπωθεί πάρα πολλές φορές αλλά εσύ επιμένεις να κατηγορείς.

quote:
πως ακριβως (αν και εχεις δωσει καποια στοιχεια) θα περιεγραφες εσυ το καλο και το κακο ? γιατι υπαρχουν ? ποιος ο ρολος τους κτλπ (εαν θες ομως απεφυγε τις ταμπελες οπως αυτο ειναι το καλο εκεινο το κακο, εαν μπορεις δωσε εναν ποιο γενικο ορισμο, δεν με χαλαει να εχω ολων τις αποψεις για το πως τα οριζουν)

Χωρίς το κακό,το καλό δεν θα υπήρχε κάν.Χωρίς το σκοτάδι,το φώς δεν θα υπήρχε.Το κακό στην ουσία δέν υπάρχει,δεν είναι κάτι υπαρκτο,είναι απλά μια έλλειψη του καλού,όπου δέν υπάρχει το καλό,εμφανίζεται το κακό,όπου ο χώρος δεν φωτίζεται,υπάρχει σκοτάδι.Το φώς κατα την γνώμη μου,είναι η αγάπη η γνώση η σοφία ο αλτρουισμός κλπ. Το σκοτάδι είναι η αγνοια ο φόβος ο εγωισμός κλπ.

Edited by - strangerz2 on 12/10/2010 19:25:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 19:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φυσικα και ποναω και απο ολα κανω χαχα , απλα δεν νιωθω οτι μου τα στελνει καποιος καταλαβες ?

Μα κανείς δεν είπε οτι σου τα στέλνει κάποιος,δεν είπε κανείς οτι ο θεός που είναι πάνω στα σύννεφα σε είδε και σε τιμώρησε,ελεος.

quote:
για ολα σχεδον εχω την αιτια , τον λογο που εγιναν , το σχεδον παει σε ενα πολυ προσωπικο θεμα που μου ανοιξε νεους οριζοντες στην σκεψη και μου αλλαξε το τροπο που βλεπω τα πραγματα

Και σε μένα συνέβει κάτι που με έκανε να ψάξω την αιτία και να αλλάξω τον τρόπο αντίληψης.

quote:
ειναι , οκ ηταν , πολυ κακο να εχεις μακρυα μαλια ... ναι , σφαλιαρα ... τραβηγμα απο το αυτι και αλλα για γελια και για κλαματα ... τωρα ? σημερα ? δεν εχει νοημα δεν εχει αξια
θα βρεις ενα σωρο πραγματα , συμπεριφορες , καταστασεις ακομη και πραξεις , που αποτελουσαν κατι ΚΑΚΟ ... τεσπα να μην επαναλαμβανομαι

Εντάξει μιλάμε για προκαταλήψεις της κοινωνίας.Είπαμε παντού υπάρχουν οι ηλίθιοι.

Edited by - strangerz2 on 12/10/2010 19:34:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 19:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο σοφος αυτο που ειπε το ειπε μεσα απο την παρατηρηση του κοσμου μας , και πραγματι εαν δεν ανακατευεσαι με "κακες" παρεες και πραξεις , θα εχεις μια ποιο ηρεμη ζωη , εαν εισαι ολη τη μερα με την "μαφια" εεε ολο και κατι αδεσποτο θα σε βρει ...

Ειμαι σίγουρος οτι ο Σωκράτης ή ο Αριστοτέλης που το είπε αυτό,δέν θα εννοούσε κάτι τόσο επιφανειακό,εξάλου αυτοί μιλούσαν συνέχεια για την αρετή και το πόσο χρειάζεται.

Οι σοφοί στις φράσεις τους συχνά εννοούν πολλά πράγματα και το νοήμα είναι βαθύτερο.

Edited by - strangerz2 on 12/10/2010 19:57:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 20:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγχαρητηρια σε ολους, καταπληκτικη η κουβεντα...

εγω πρεπει να φυγω, θα ξαναμπω αυριο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 09:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια μη μπερδευεστε , δεν θελω να δειξω τιποτα , αναρωτιεμαι , δεν εχω απαντηση σκεψεις εχω ... οκ?

αναρωτιεμαι οπως και ο τιτλος "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ;" οποιος εχει καποιον ορισμο ας τον δωσει

θα επαναλαβω οτι η ολη "ενσταση" μου αφορα τον τροπο που βλεπουμε το καλο και το κακο και το βαζουμε να οριζει της ζωη μας τις πραξεις μας ακομη και την συμπεριφορα μας.

πχ
-εαν το κακο αποτελει "ψυχικη διαταραχη" ειμαστε ολοι για το τρελαδικο ή για ομαδικη ψυχοθεραπεια ???
-εαν αποτελει "εμφυτο" χαρακτηριστικο μας(ενα ειδος αμυνας ας πουμε) αυτο δεν θα μας οδηγουσε να δουμε διαφορετικα μια "κακη" πραξη αλλα και αυτον που την κανει???
-εαν ειναι προϊον της κοινωνια μας για να μπουν κανονες και το καλο-κακο προσαρμοζεται σε καθε εποχη αναλογα με τις αναγκες της κοινωνιας μας ? και εαν η κοινωνια μας κανει καπου λαθος και δημιουργει κακο μεσα απο το ΚΑΛΟ ΤΗΣ ? εχουμε θεμα ή οχι ?
-εαν αποτελει δημιουργημα του "θεου" δεν πρεπει να ψαξουμε ποιος θεος εμπεριεχει και το κακο και γιατι ? (ασχετως θρησκειας αλλα λιγο πολυ ολοι μας τον χριστιανισμο ξερουμε αφου ειμαστε ελλαδα) στο θεμα θεου οπως τον οριζουμε οι περισσοτεροι σημερα υπαρχει ενα προβλημα , ο θεος ειναι δημιουργος του καλου(λενε ολοι) , αρα ποιος δημιουργησε το κακο? ο διαβολος ειναι παιδι του θεου πως εκανε τετοιο λαθος , τελειο ον που δημιουργει ατελες οντα? κτλπ (αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας απλα γενιουνται πολλα αλλα παραλληλα θεματα)

μου κινει την περιεργεια (η περιεργεια που πριν απο χρονια με εφερε στο εσωτερικα , ανταλαγη αποψεων , οχι ΑΛΛΑΓΗ , ανταλαγη , χαλαρα χωρις ενταση , ειπαμε ασπρα γραμματα μπλα μπλα μπλα χεχε) το θεμα του διπολου καλο - κακο ,πως θα ορισω την πραξη μου ως τετοια ? ποιος θα την ορισει? εχει το δικαιωμα αυτος να το κανει ? εαν εφερνα εναν αναθρωπο πχ απο το -1.000.000 (πες οτι υπηρχε οκ?) τι θα του ελεγα για το καλο και το κακο ? θα μιλουσαμε για το ιδιο πραγμα ? εαν ερχονταν ενας εξωγηινος που δεν εχει στον κοσμο του αυτο τον διαχωρισμο , ΠΩΣ θα του το εξηγουσα ... πως θα το οριζα ...

αντε σας ζαλισα χαχα

αυτο δεν εχω κατι αλλο , μη βλεπετε κατι εκ του πονηρου ... δειτε το ισως ως απορια ενος παιδιου , ενος 5χρονου δε ξερω πως αλλιως να το εκφρασω , δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης "εγω το βλεπω ετσι εσυ για τι το βλεπεις αλλιως να το δεις ετσι" χαχαχα δες το οπως θες ή δεστο στο σχοινι δε με νοιαζει χαχαχα αλλα εαν θες και εαν εχεις και εαν θες να μοιραστεις την οποια αποψη εδω ειμαστε ;) και οι οποιες αποριες αποδεκτες και ενδιαφερουσες , γιατι πως τι αν θα μπλα μπλα μπλα

καλημερα σε ολους ... αντε πες το καλημερα χωρις την λεξη καλο τωρα
ευτυχημερα ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 09:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παιδια μη μπερδευεστε , δεν θελω να δειξω τιποτα , αναρωτιεμαι , δεν εχω απαντηση σκεψεις εχω ... οκ?

αναρωτιεμαι οπως και ο τιτλος "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ;" οποιος εχει καποιον ορισμο ας τον δωσει

θα επαναλαβω οτι η ολη "ενσταση" μου αφορα τον τροπο που βλεπουμε το καλο και το κακο και το βαζουμε να οριζει της ζωη μας τις πραξεις μας ακομη και την συμπεριφορα μας.

πχ
-εαν το κακο αποτελει "ψυχικη διαταραχη" ειμαστε ολοι για το τρελαδικο ή για ομαδικη ψυχοθεραπεια ???
-εαν αποτελει "εμφυτο" χαρακτηριστικο μας(ενα ειδος αμυνας ας πουμε) αυτο δεν θα μας οδηγουσε να δουμε διαφορετικα μια "κακη" πραξη αλλα και αυτον που την κανει???
-εαν ειναι προϊον της κοινωνια μας για να μπουν κανονες και το καλο-κακο προσαρμοζεται σε καθε εποχη αναλογα με τις αναγκες της κοινωνιας μας ? και εαν η κοινωνια μας κανει καπου λαθος και δημιουργει κακο μεσα απο το ΚΑΛΟ ΤΗΣ ? εχουμε θεμα ή οχι ?
-εαν αποτελει δημιουργημα του "θεου" δεν πρεπει να ψαξουμε ποιος θεος εμπεριεχει και το κακο και γιατι ? (ασχετως θρησκειας αλλα λιγο πολυ ολοι μας τον χριστιανισμο ξερουμε αφου ειμαστε ελλαδα) στο θεμα θεου οπως τον οριζουμε οι περισσοτεροι σημερα υπαρχει ενα προβλημα , ο θεος ειναι δημιουργος του καλου(λενε ολοι) , αρα ποιος δημιουργησε το κακο? ο διαβολος ειναι παιδι του θεου πως εκανε τετοιο λαθος , τελειο ον που δημιουργει ατελες οντα? κτλπ (αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας απλα γενιουνται πολλα αλλα παραλληλα θεματα)

μου κινει την περιεργεια (η περιεργεια που πριν απο χρονια με εφερε στο εσωτερικα , ανταλαγη αποψεων , οχι ΑΛΛΑΓΗ , ανταλαγη , χαλαρα χωρις ενταση , ειπαμε ασπρα γραμματα μπλα μπλα μπλα χεχε) το θεμα του διπολου καλο - κακο ,πως θα ορισω την πραξη μου ως τετοια ? ποιος θα την ορισει? εχει το δικαιωμα αυτος να το κανει ? εαν εφερνα εναν αναθρωπο πχ απο το -1.000.000 (πες οτι υπηρχε οκ?) τι θα του ελεγα για το καλο και το κακο ? θα μιλουσαμε για το ιδιο πραγμα ? εαν ερχονταν ενας εξωγηινος που δεν εχει στον κοσμο του αυτο τον διαχωρισμο , ΠΩΣ θα του το εξηγουσα ... πως θα το οριζα ...

αντε σας ζαλισα χαχα

αυτο δεν εχω κατι αλλο , μη βλεπετε κατι εκ του πονηρου ... δειτε το ισως ως απορια ενος παιδιου , ενος 5χρονου δε ξερω πως αλλιως να το εκφρασω , δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης "εγω το βλεπω ετσι εσυ για τι το βλεπεις αλλιως να το δεις ετσι" χαχαχα δες το οπως θες ή δεστο στο σχοινι δε με νοιαζει χαχαχα αλλα εαν θες και εαν εχεις και εαν θες να μοιραστεις την οποια αποψη εδω ειμαστε ;) και οι οποιες αποριες αποδεκτες και ενδιαφερουσες , γιατι πως τι αν θα μπλα μπλα μπλα

καλημερα σε ολους ... αντε πες το καλημερα χωρις την λεξη καλο τωρα
ευτυχημερα ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Της ηθικης προηγειται ο εξαναγκασμος, αργοτερα η ηθικη γινεται συνηθεια, μετα γινεται ελευθερη υπακοη και τελικα γινεται ενστικτο(εΦη ο αγαπημενος σου,ειδα οτι πικραθηκες τελευταια και ειπα να σε παρακινησω).
Γιατι εξακολουθεις να παραβλεπεις τη δικη σου αισθηση...;
Πιστευεις οτι ειναι φυτευτη...;
Καλα κανεις...!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 09:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!
Κακη σου μερα!
Ψυχρη και αναποδη!
Λαο Λαο Ποδαανα!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 22:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Της ηθικης προηγειται ο εξαναγκασμος, αργοτερα η ηθικη γινεται συνηθεια, μετα γινεται ελευθερη υπακοη και τελικα γινεται ενστικτο(εΦη ο αγαπημενος σου,ειδα οτι πικραθηκες τελευταια και ειπα να σε παρακινησω).
Γιατι εξακολουθεις να παραβλεπεις τη δικη σου αισθηση...;
Πιστευεις οτι ειναι φυτευτη...;
Καλα κανεις...!


You've got to fight for your right

to fight

[/quote]

Kαλός καιρός..κακός καιρός...ΚΑΙΡΟΣ...!!!
Καλή κατάσταση..καλός καιρός...ΚΑΙΡΟΣ...!!!
Κακή κατάσταση...κακός καιρός...ΚΑΙΡΟΣ...!!!

εΦη-καιρος...επίκαιρος καιρός...ΚΑΙΡΟΣ...

Με την σειρά τώρααααα....
ΚΑΛΟΣ ΚΑΙΡΟΣ--->ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..
ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ---->ΚΑΛΟΣ ΚΑΙΡΟΣ..

κΑΛΗ ΣοΔΙΑ...ΚαΚΗ ΣοΔΙΑ...
κΑΛΟς μαθητής...κΑκόΣ ΜαΘηΤής...

Είναι άραγε το οποιοδήποτε "κακό" απροϋπόθετο???
Το πρόβλημα βρισκεται στο κακό ή στις γενεσιοποιούς καταστάσεις -του-...

GEO-MAGEOOOO...

http://www.youtube.com/watch?v=nfftVC6Oqls&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 13/10/2010 22:34:57

Edited by - Εαρινός on 13/10/2010 22:39:37

Edited by - Εαρινός on 13/10/2010 22:42:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 23:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geostar , ευτυχως για ΣΕΝΑ η μερα μου ηταν κακιστη , οποτε ο κακο σου ο καιρος και να σε βρεχει μεχρι να βγαλει ηλιο ΧΑΧΑΧΑ νασαι καλα (σβυσε το καλα) χαρουμενος φιλε μου ;)


περα απο το το ειναι κακο , αραγε υπαρχει ? (οκ εγω λεω πω δεν υπαρχει αλλα αντε να το χωνεψω χαχα)

τι το κακο μπορει να μου συμβει ? (κοιτα τωρα "διαστροφη" ή πως την στριβω μεσω της στροφης γκουχ)

το χειροτερο θα ηταν ο θανατος , να με φαει καποιος στο ανθρος της ηλικιας μου , ας πουμε ... ας ειπαμε ... και ? τι εγινε ???

εαν υπαρχει ο θεουλης με πηρε , αρα πηγα κοντα του αρα ΟΛΑ ΚΑΛΑ
εαν υπαρχουν οι υπερδιαστασεις κτλπ πηγα εκει ,αρα παλι καλα
εαν υπαρχουν αλλα ζωες , θα ξανα γεννηθω , αρα παλι καλα

μεχρι στιγμη ενα κακο ειναι οτι θα μαθω οτι υπαρχουν αυτα που θεωρω οτι ΔΕΝ υπαρχουν , ειρωνια της μοιρας ? εεε ετσι ειναι η ζωη οταν φευγει σπαει πλακα μαζι μας ΧΑΧΑΧΑ

εαν παλι δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα , απλα θα γινω ενεργεια να φανε φυτα , εντομα , πουλια και καποια στιγμη μια σταλα της ενεργειας μου να φτασει στο πιατο καποιου και μεσα του να περασω σε εναν αλλον ανθρωπο (φαντασια μου πλανευτρα) , αρα παλι ολα καλα !!!

αρα γιατι να σκαω για τον θανατο και αν τον θεωρω ως "κακο" αφου μονο "ΚΑΛΑ" θα μου φερει ? ΧΑΧΑΧΑ

καλο σας βραδυ !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 23:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

geostar , ευτυχως για ΣΕΝΑ η μερα μου ηταν κακιστη , οποτε ο κακο σου ο καιρος και να σε βρεχει μεχρι να βγαλει ηλιο ΧΑΧΑΧΑ νασαι καλα (σβυσε το καλα) χαρουμενος φιλε μου ;)

...αρα γιατι να σκαω για τον θανατο και αν τον θεωρω ως "κακο" αφου μονο "ΚΑΛΑ" θα μου φερει ? ΧΑΧΑΧΑ

καλο σας βραδυ !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Τα καζάνια δεν τα υπολόγισες όμωςςςςς....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 23:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαζος ειμαι ? ΧΑΧΑΧΑ

οκ τα καζανια ... και αυτα ΚΑΛΟ θα ειναι , θα μου αποδειξουν οτι υπαρχει εκτος απο θεος και το παιδι του ο διαολος !!!

τελικα το μεγαλο ταξιδι ισως να αποδειχθει ποιο ενδιαφερον απο το μικρο ειτε το αντιφθούμε ειτε ΟΧΙ !!!

ολα ανθηρα λοιπον φιλε εαρινε , συμφωνεις ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 23:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χαζος ειμαι ? ΧΑΧΑΧΑ

οκ τα καζανια ... και αυτα ΚΑΛΟ θα ειναι , θα μου αποδειξουν οτι υπαρχει εκτος απο θεος και το παιδι του ο διαολος !!!

τελικα το μεγαλο ταξιδι ισως να αποδειχθει ποιο ενδιαφερον απο το μικρο ειτε το αντιφθούμε ειτε ΟΧΙ !!!

ολα ανθηρα λοιπον φιλε εαρινε , συμφωνεις ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


M'Αρέσεις ρε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 00:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε μα φιλε ...

μας εχουν βαλει σε ενα λουκι , μη το ενα μη το αλλο , δεν πρεπει , δεν κανει , κακο αυτο κακο το αλλο , μη μιλας μη γελας μη τρως , θα σε καψει θα σε φαει θα σε καταπιει ... οτι και να κανεις θα σου βρουν και ενα κακο ... που στο διαλο ειναι αυτο το κακο στην φυση ... ( κοιτα τωρα φραση ,,,, στο διαλο το κακο , ο διαλος ειναι το κακο χαχαχα πλακα εχει)... μετα φταιμει εμεις που ειμαστε ολοι για τον ψυχιατρο ??? !!!

η φυση δεν εχει ουτε καλο ουτε κακο ...

υπαρχουμε και αντι να απολαυσουμε οσο ποιο "ομορφα" αυτο το λιγο που θα ζησουμε το εχουμε γεμισει με ενα σωρο "βλακειες" γιατι ετσι ΒΟΛΕΥΕ και ΒΟΛΕΥΕΙ καποιους ...

αντι να απλωνουμε το χερι σκεφτομαστε τι "κακο" θα παθει το χερι ... βρε τιποτα δε παθαινει , απλωσε το εσυ και θα δεις θα σου αρεσει ...

αντι να δινουμε μαζευουμε , κραταμε για μας και στο τελος ? μια τρυπα μεσα στο χωμα ... βρε μοιρασε τα ολα ... αν μη τι αλλο θα κανεις και τους αλλους χαρουμενους , ασε που θα λυσουμε το οικονομικο προβλημα του πλανητη ΧΑΧΑΧΑ

εεε οχι ρε σεις (οχι εσεις , αλλα εκεινοι που μας θελουν απο κατω), εγω θα τα βλεπω ολα ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ και θα χαμογελαω και στο καλο σας και στο κακο σας ... γιατι ολα ειναι ΑΝΘΗΡΑ και εαν δεν ειναι ΘΑ ΤΑ ΑΝΘΗΣΩ ΕΓΩ, ΕΜΕΙΣ ρε σεις χαχαχα και δεν εχω αναγκη ουτε το καλο ΣΑΣ ουτε το κακο ΣΑΣ ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 10:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν αρκετα χρονια ετυχε να βρεθω στο σταθμο των υπεραστικων λεοφορειων με μια τρομερη καταιγιδα να μαινεται σε ωρα αιχμης και ταξι με το σταγονομετρο...
Μπροστα μου στη σειρα στεκοταν μια γιαγια κρατωντας το εγγονακι της στην αγκαλια...Κανεις μα κανεις δε παραχωρουσε τη σειρα του παρα της εκκλησης της γιαγιας.Ακουω τοτε τη γιαγια να λεει στο μωρο:Κοιτα κοιτα σε τι κοσμο μεγαλωνεις(Αντε ναι χριστιανικο,μα δεν υπηρχε κανεις εκει σκεπτομενος με ελληνικη παιδεια;)
Σε μια αλλη συζητηση μου λεει ο συνομιλητης μου:Ετσι οπως εχουμε γινει δεν ξερεις αν πρεπει να στειλεις το παιδι σου να μαθει πιανο ή πολεμικες τεχνες.
Συζητωντας καποια στιγμη με τη γυναικα μου τις λεω:Για πιο λογο να φορτωσουμε τα παιδια μας με ηθικες αξιες και να μη τα μαθουμε να παιρνουν αυτο που θελουνε γκρεμιζοντας οτι σταθει στο δρομο τους...
Η απαντηση της αυθορμητη και στιγμιαια:Γιατι ισως βρει μπροστα του τον αδερφο του!
Μπροστα στην αναγκη(και μιλαμε για μια απλη καταιγιδα με ψοφοκρυο,που να διακυδευεται και η υπαρξη μας)πηγαν ολα στραφι'ηθικες αξιες παιδεια αντικατασταθηκαν απο το ενστικτο,το σημαδι του καϊν αρεσκονται να το λενε οι χριστιανοι.

Λες εαρινε:ή στις γενεσιοποιούς καταστάσεις -του-
Ποια θεωρεις εσυ ως γεννησιουργο αιτια,την καταιγιδα ή το ενχάρακτο;


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 12:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geostat , μου εχεις αφησει ενα ερωτηματικο , την γιαγια την βοηθησες ή οχι ? εισουν ΚΑΛΟ παιδι τελικα ή ΚΑΚΟ? :p

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 12:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πριν αρκετα χρονια ετυχε να βρεθω στο σταθμο των υπεραστικων λεοφορειων με μια τρομερη καταιγιδα να μαινεται σε ωρα αιχμης και ταξι με το σταγονομετρο...
Μπροστα μου στη σειρα στεκοταν μια γιαγια κρατωντας το εγγονακι της στην αγκαλια...Κανεις μα κανεις δε παραχωρουσε τη σειρα του παρα της εκκλησης της γιαγιας.Ακουω τοτε τη γιαγια να λεει στο μωρο:Κοιτα κοιτα σε τι κοσμο μεγαλωνεις(Αντε ναι χριστιανικο,μα δεν υπηρχε κανεις εκει σκεπτομενος με ελληνικη παιδεια;)
Σε μια αλλη συζητηση μου λεει ο συνομιλητης μου:Ετσι οπως εχουμε γινει δεν ξερεις αν πρεπει να στειλεις το παιδι σου να μαθει πιανο ή πολεμικες τεχνες.
Συζητωντας καποια στιγμη με τη γυναικα μου τις λεω:Για πιο λογο να φορτωσουμε τα παιδια μας με ηθικες αξιες και να μη τα μαθουμε να παιρνουν αυτο που θελουνε γκρεμιζοντας οτι σταθει στο δρομο τους...
Η απαντηση της αυθορμητη και στιγμιαια:Γιατι ισως βρει μπροστα του τον αδερφο του!
Μπροστα στην αναγκη(και μιλαμε για μια απλη καταιγιδα με ψοφοκρυο,που να διακυδευεται και η υπαρξη μας)πηγαν ολα στραφι'ηθικες αξιες παιδεια αντικατασταθηκαν απο το ενστικτο,το σημαδι του καϊν αρεσκονται να το λενε οι χριστιανοι.

Λες εαρινε:ή στις γενεσιοποιούς καταστάσεις -του-
Ποια θεωρεις εσυ ως γεννησιουργο αιτια,την καταιγιδα ή το ενχάρακτο;


You've got to fight for your right

to fight


Θα προσπαθήσω όσο πιο απλά μπορώ να απαντήσω...
Όσο και να πιέζει κάποιος το μπουτόν της μίζας προκειμένου να εκ-κινήσει η μηχανή , αν δεν υπάρχει ο μηχανισμός της μίζας δεν πρόκειται ποτέ να να γίνει οτιδήποτε...
Το ίδιο συμβαίνει και με το τιμόνι...αν δεν υπάρχει κρεμαγιέρα , όσο και να στρίβεις το τιμόνι το όχημα δεν θα ανταποκρίνεται στα κελεύσματα του οδηγού...
Το ίδιο και με τα φρένα ή τα φώτα...ή τον συμπλέκτη..κοκ!

Αυτά που αναφέρεις ως εν-χάρακτα -πολύ σωστά κατ'εμέ- αποτελούν τους μηχανισμούς ... οι οποίοι ενεργοποιούνται απο ανάλογα ερεθίσματα...!!!

Το πώς ο οδηγός όμως θα αναλύσει κάθε ερέθισμα στο δρόμο του , ποικίλει ....

Άλλος σε μια στροφή -σε πιθανό εμπόδιο ή ολισθηρότητα- μπορεί να πατήσει φρένο...άλλος περισσότερο γκάζι και αναάποδο τιμόνι...άλλος μπορεί να τα χάσει εντελώς ή και να τραβήξει χειρόφρενο...

Σε κάθε περίπτωση και εφόσον το όχημα εκ-τραπεί δεν θα ευθύνονται οι επιμέρους μηχανισμοί αλλα ο οδηγός και η έλλειψη εμπειρίας ή ακόμα και οι λάθος χειρισμοί...κοκ!

Άρα λοιπόν μπορούμε εύκολα να υποθέσουμε ότι όντως υπάρχει το εν-χάρακτο ή τα εν-δυνάμει κατα την Αριστοτελική αντίληψη...

Οι λάθος χάρτες-ερμηνείες/αξιολογήσεις- μιας κατάστασης απο κάθε ψυχολογικό υποκείμενο...μπορεί να ενεργοποιήσουν πολλούς μηχανισμούς εντός του...που σε μια περίπτωση μπορεί να επιφέρουν την καταιγίδα-συγκινησιακές πειρατείες- και σε άλλη τον ήλιο ολό-λαμπρο...

Το όμορφο κατα μιαν έννοια ή το ψυχοφθόρο άλλως Κακό..!!!

Τι γνώμη έχεις Geo-stat..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 14:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και πισω στην ουρα φωναξα στους μπροστινους να παραχωρησουν τη σειρα τους,στο κατω κατω δεν ειχα αμεσες επιπτωσεις
!
Εαρινε,
Μου το γυρισες παλι στον περιβαλοντα χωρο,στο παραδειγμα σου θα επεμενα στην υπαρξη ESP ABS LSD ktl.Εδω μετα θα σου ελεγα,για ρωτα και τους οδηγους αγωνων ποτε παιρνουν τις μεγαλυτερες συγκινησεις;

Οταν οδηγουν ενα αυτοκινητο με ολα τα παραπανω + traction control ή οταν εχουν ενα αδαμαστο μηχανημα που το πιο πιθανον ειναι να τους στειλει στις μπαριερες σαν τον ημιθεο Σεννα;
Μετα θα σου ελεγα,τη μανα και τον πατερα του Σεννα τους ρωτησες;
Δεν θυμαμαι πως ελεγαν εναν οδηγο των αμερικανικων αγωνων(ιντιαναπολις κτλ) που ενω ειχε βγει το συστημα υποστηριξης αυχενα(ΗΑΝS) δεν το φορουσε λεγοντας:αυτα ειναι για αδερφες!!!
Το υποστηριξε μεχρι που καρφωθηκε στις μπαριερες και κοπηκε ο αυχενας του.



Συγκινηση ή ασφαλεια;
Ταξη ή Αταξια;

Ποιος εβαλε το δικαιωμα στην επιλογη;
Ποιος σκεφτηκε οτι μπορει να λυθει ενας τετοιος γριφος;
(μετα το ποιος ειχα βαλει πουστης αλλα κολλησε το μηχανημα και ως ενδειξη μεταμελειας το απεσυρα)
Υπαρχει καποιος λογος που ο ανθρωπος μπαινει σε τετοια διλληματα;



You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 15:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και πισω στην ουρα φωναξα στους μπροστινους να παραχωρησουν τη σειρα τους,στο κατω κατω δεν ειχα αμεσες επιπτωσεις
!
Εαρινε,
Μου το γυρισες παλι στον περιβαλοντα χωρο,στο παραδειγμα σου θα επεμενα στην υπαρξη ESP ABS LSD ktl.Εδω μετα θα σου ελεγα,για ρωτα και τους οδηγους αγωνων ποτε παιρνουν τις μεγαλυτερες συγκινησεις;

Οταν οδηγουν ενα αυτοκινητο με ολα τα παραπανω + traction control ή οταν εχουν ενα αδαμαστο μηχανημα που το πιο πιθανον ειναι να τους στειλει στις μπαριερες σαν τον ημιθεο Σεννα;
Μετα θα σου ελεγα,τη μανα και τον πατερα του Σεννα τους ρωτησες;
Δεν θυμαμαι πως ελεγαν εναν οδηγο των αμερικανικων αγωνων(ιντιαναπολις κτλ) που ενω ειχε βγει το συστημα υποστηριξης αυχενα(ΗΑΝS) δεν το φορουσε λεγοντας:αυτα ειναι για αδερφες!!!
Το υποστηριξε μεχρι που καρφωθηκε στις μπαριερες και κοπηκε ο αυχενας του.



Συγκινηση ή ασφαλεια;
Ταξη ή Αταξια;

Ποιος εβαλε το δικαιωμα στην επιλογη;
Ποιος σκεφτηκε οτι μπορει να λυθει ενας τετοιος γριφος;
(μετα το ποιος ειχα βαλει πουστης αλλα κολλησε το μηχανημα και ως ενδειξη μεταμελειας το απεσυρα)
Υπαρχει καποιος λογος που ο ανθρωπος μπαινει σε τετοια διλληματα;



You've got to fight for your right

to fight


Ποιον περιβάλλοντα χώρο μου τσαμπουνάς ρε Geo-stat{ike}...ε???

Το "καλό" και το "κακό" προκύπτουν λέωωωωω...σαν τα καυσαέρια του αυτοκινήτου....

Άμα η μηχανή είναι καινούργια και δεν καίει λάδια ... όλα καλά..άρα "αποτέλεσμα καλό"..
Αν όμως έχει κάψει ελατήρια...πηγαίνει ντουμάνι το καυσαέριο και τα καμμένα έλαια...και 20/50 να βάλεις άνθρακες....."αποτέλεσμα κακό".

Εκ των έσω προέρχονται ... απόνερα????

Θές αναλυσούλα ε???

Όχι όλα στο πιάτο..Geo-stat{ike} μου...σιγά σιγά...

Ερωτήσεις...

-(μετα το ποιος ειχα βαλει πουστης αλλα κολλησε το μηχανημα και ως ενδειξη μεταμελειας το απεσυρα)
Υπαρχει καποιος λογος που ο ανθρωπος μπαινει σε τετοια διλληματα;

ΥΓ:"Δεν το απέφυγες τελικά όμως ε"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 14/10/2010 15:05:43

Edited by - Εαρινός on 14/10/2010 15:08:00

Edited by - Εαρινός on 14/10/2010 15:08:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 15:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σε μια στροφή -σε πιθανό εμπόδιο ή ολισθηρότητα-
και επεται η αντιδραση!

quote:
Αν όμως έχει κάψει ελατήρια...πηγαίνει ντουμάνι το καυσαέριο και τα καμμένα έλαια...και 20/50 να βάλεις άνθρακες....."αποτέλεσμα κακό".

Προύποθεση


Με την υποθεση τι γινετε!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy