ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2002, 02:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Darkangel_78,
αν κρινω απο τα δικα μου βιωματα...οχι μονο συμφωνω αλλα ειμαι και απολυτα σιγουρη οτι τιποτα μα τιποτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ!
Με τη παροδο του χρονου αν ειμαστε "προσεκτικοι" ανακαλυπτουμε οτι ολα γινονται με καποιο σκοπο...ολα εξηγουνται
Φιλικα
Cinderella

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2002, 23:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...ισως γραψεις εσυ το επομενο βιβλιο...Φιλικα.

serpentpan


Που να παραβγώ με όλους αυτούς που ανέφερες. Επί τη ευκαιρία, την έχεις διαβάσει όλη εκείνη τη λίστα ή είναι λίστα για ...ψώνια

Ομολογώ πως έχω διαβάσει αρκετά αλλά μερικές φορές ζηλεύω τον Κρισναμούρτι που αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι δεν έχει διαβάσει κανέναν.
Ωραίος τύπος, έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του και δεν θυμάμαι απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!! με έστειλε στο κενό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2002, 03:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Επιλέγω αυτό το topic γιά να προτείνω(γιά όσους δεν την έχουν δει) μιά ταινία κινηματογραφική η οποία παιχτηκε πέρυσι αλλά κυκλοφορεί τώρα στα video clubs.
Βέβαια ο κινηματογράφος έχει άλλη χάρη αλλά απ‘το ολότελα...
Γιά όσους είναι λάτρεις της φύσης(ελπίζω όλοι) λοιπόν:
Τα ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ(LE PEUPLE MIGRATEUR)
Και καταπληκτική μουσική...(κατ εμέ πάντα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros o 5os
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2002, 03:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros o 5os  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου τα παιδιά που παίρνουν μέρος σε αυτή τη συζήτηση....

Αλέξανδρος Ε'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2002, 22:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε αεναε,κλεινοντας την Τ.V.,εγινε το θαυμα!Βρεθηκε ο απωλεσθεις χρονος για μελετη!Μειωνοντας και την σπαταλη χρονου και ενεργειας,στα μπαρακια,με ολα ...τα ευχαριστα και δυσαρεστα,βρεθηκε και χρονος για προσεγγισεις της Φυσης.
Ολα τα βιβλια ειναι εγγυημενα οσον αφορα την ποιοτητα τους σε σχεση με το πραγματευομενο θεμα,και κυριως δεν χανει κανεις τα χρηματα του ,γιατι μαλλον θα τα διαβασει ξανα και ξανα...και τι να πει κανεις για βιβλια σαν την Αρχαια Σοφια η την Μυστικη Καββαλα,το 'αναζητωντας τον κοσμο του θαυμαστου',ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΙΚΟΥ ΠΥΡΟΣ η την Μαγεια του Χαρτμαν?Μπορει κανεις να πει οτι τα διαβασε και τελειωσε?
Ο Ε.Μπατλερ,αναφερει οτι η 'Μυστικη Καββαλα',της Φορτσουν,ηταν αντικειμενο μελετης του για πολλα χρονια,και βεβαια οτι ανοιξε νεους δρομους στην σκεψη του.
Τα ψωνια παντα μου αρεσαν...
Για τον Κρισναμουρτι,και το σημαντικο θεμα που θιγεις,θα τα συζητησουμε στο αναλογο topic.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 01/10/2002 22:21:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 23:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικες ακομη ωραιες σκεψεις απο το καλο βιβλιο της Сαroline Myss 'Ανατομια του Πνευματος',απο τις καλες εκδοσεις ΔΙΟΠΤΡΑ.

*Ολες οι συνθηκες μπορει να αλλαξουν μεσα σε ενα λεπτο,και ολες οι αρρωστιες μπορουν να θεραπευτουν.Το θειο, δεν περιοριζεται απο τον ανθρωπινο χρονο,χωρο η τις υλικες μεριμνες.

*Να ειστε συνεπεις,να ζειτε συμφωνα με αυτα που πιστευετε.

*Η αλλαγη ειναι συνεχης.Καθε ζωη εχει φασεις δυσκολων αλλαγων καθως και φασεις ηρεμιας.Μαθετε να συμβαδιζετε με το ρευμα της αλλαγης,αντι να προσπαθειτε να το εμποδισετε.

*Ποτε μην προσβλεπετε σε καποιον αλλον για να σας κανει ευτυχισμενους.Η ευτυχια ειναι εσωτερικη προσωπικη σταση ζωης και προσωπικη ευθυνη.

*Η ζωη ειναι ουσιαστικα μια μαθησιακη εμπειρια.Καθε κατασταση,προκληση και σχεση περιεχουν καποιο μηνυμα,που αξιζει να μαθουμε,να κατανοησουμε η να το μοιραστουμε με αλλους.

*Η θετικη ενεργεια ειναι παντα πιο αποτελεσματικη απο την αρνητικη ενεργεια,σε καθε περιπτωση.

*Να ζειτε στο παρον και να συγχωρειτε τους αλλους.

...και πιο συνοπτικα...

*Ολα ειναι ενα.

*Να τιματε ο ενας τον αλλον.

*Να τιματε τον εαυτο σας.

*Η Αγαπη ειναι Θεια Δυναμη.

*Εναρμονιστε την προσωπικη σας θεληση με την Θεια Θεληση.

*Να αναζητατε μονον την Αληθεια.

*Να ζειτε στο παρον.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 15:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να αρχίση κάποιος εσωτερική αναζήτηση πρέπει να έρθη η δική του προσωπική στιγμή. Πρέπει να έχει κλείση τους αστρικούς του κύκλους στην Μαγνητική Υλική Διάσταση. Πρέπει να έχει συμπληρωθή με τις υλικές διεγέρσεις της σάρκας και τα υλικά αγαθά. Αλλοιώς, ότι και να διαβάζη, ότι και να του λέη κάποιος άλλος, δεν καρποφορεί. Πρέπει να μην ενδιαφέρεται για την Υλική υπόσταση της ζωής και να αναζητήση τον εσωτερικό του παλμό. Την εσωτερική γνώση και αντίληψη. Τότε αυτά που θα νοιώθη και θα βιώνη θα είναι τόσο δυνατά, αρνητικά ή θετικά και θα αρχίση πλέον καλλιεργήση την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΝΩΣΗ. Όχι την γνώση που έχουν βρεί κάποιοι άλλοι. Στην εσωτερική αναζήτηση αρχίζει να λειτουργεί η διαίσθηση. Η λογική έρχεται σε χαμηλότερο βάθρο. Αρχίζεις πλέον εκείνο που νοιώθεις να είναι δυνατό και δεν σε επηρεάζει εκείνο που σου λένε οι άλλοι. Γιατί αρχίζεις να ενώνεσαι με τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΝΟΥ. Ξαφνικά όλα αρχίζουν να αποκτούν νόημα. Όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Για μια ουσία. Η αλυσίδα των μηνυμάτων αρχίζει να φέρνη το επόμενο μήνυμα. Εάν κάποιος είναι εστιασμένος στην ΑΓΑΠΗ και στο ΦΩΣ, ποτέ δεν χάνει τον δρόμο του. ΙΩΑΝΝΑ

Η ΑΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 23:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να αρχίση κάποιος εσωτερική αναζήτηση πρέπει να έρθη η δική του προσωπική στιγμή. Πρέπει να έχει κλείση τους αστρικούς του κύκλους στην Μαγνητική Υλική Διάσταση. Πρέπει να έχει συμπληρωθή με τις υλικές διεγέρσεις της σάρκας και τα υλικά αγαθά. Αλλοιώς, ότι και να διαβάζη, ότι και να του λέη κάποιος άλλος, δεν καρποφορεί. Πρέπει να μην ενδιαφέρεται για την Υλική υπόσταση της ζωής και να αναζητήση τον εσωτερικό του παλμό. Την εσωτερική γνώση και αντίληψη. Τότε αυτά που θα νοιώθη και θα βιώνη θα είναι τόσο δυνατά, αρνητικά ή θετικά και θα αρχίση πλέον καλλιεργήση την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΝΩΣΗ. Όχι την γνώση που έχουν βρεί κάποιοι άλλοι. Στην εσωτερική αναζήτηση αρχίζει να λειτουργεί η διαίσθηση. Η λογική έρχεται σε χαμηλότερο βάθρο. Αρχίζεις πλέον εκείνο που νοιώθεις να είναι δυνατό και δεν σε επηρεάζει εκείνο που σου λένε οι άλλοι. Γιατί αρχίζεις να ενώνεσαι με τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΝΟΥ. Ξαφνικά όλα αρχίζουν να αποκτούν νόημα. Όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Για μια ουσία. Η αλυσίδα των μηνυμάτων αρχίζει να φέρνη το επόμενο μήνυμα. Εάν κάποιος είναι εστιασμένος στην ΑΓΑΠΗ και στο ΦΩΣ, ποτέ δεν χάνει τον δρόμο του. ΙΩΑΝΝΑ

Αγαπητή Ιωάννα, έθιξες μια πλευρά του ζητήματος που πράγματι δεν αγγίξαμε και νομίζω ότι τα λόγια σου είναι πολύ σωστά. Όσα βιβλία και να διαβάσει κανείς, ακόμα και να τα αποστηθίσει, σε τίποτα δεν ωφελεί αν δεν ξεκινά από την ανάγκη του να αλλάξει από αυτό που είναι. Αλλιώς βάζει "καινούργιο κρασί σε παλιούς ασκούς".

Τι το ον αεί, γέννεσιν δε ουκ έχον, και τι το γιγνόμενον δε αεί, ον δε ουδέποτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 10:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους. Από την θεωρία της γνώσεως οι άνθρωποι αρχίζουν και μπαίνουν στην πρακτική. Στις εμπειρίες. Αυτούς τους διακύκλους τους φέρνει ελεύθερα το πνεύμα του κάθε ανθρώπου. Το επιζητά έντονα διότι είναι έτοιμο. Τότε αρχίζει πραγματικά η εσωτερική αναζήτηση. Αρχίζει να ρωτά, να εστιάζει ασήμαντες πληροφορίες για τους άλλους που όμως είναι πολύ σημαντικές προσωπικά για εκείνον. Αρχίζει και γίνεται παρατηρητικός χωρίς να το επιδιώκη. Έρχεται πλέον από μόνο του, ελεύθερα. Μπορεί να είναι η λέξη ενός παιδιού ή μια απλή κίνηση της φύσης. Μπορεί πάλι να είναι οι συμβουλή ενός γέροντα ή μπορεί να είναι μια λέξη από ένα εγκληματία ή μια πόρνη. Δεν έχει σημασία από που θα είναι αυτή η πληροφορία. Σημασία έχει με ποια αγάπη θα την δούμε. Έχουμε την "γνώση" να παίρνουμε τα θετικά και να απορρίπτουμε τα αρνητικά. Αρχίζουμε να έχουμε ΑΓΑΠΗ. ΙΩΑΝΝΑ

Η ΑΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 13:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη Λευκη Κουκουβαγια,παρολο που μερικες φορες δεν πολυκαταλαβαινω τι γραφεις και σε τι αναφερεσαι,θελω να σε ρωτησω,αν το κειμενο για τον Κριναετο και τον Κρισναμουρτι,στην αναλογη συζητηση,το βρισκεις εμπνεομενο απο τον Εωσφορο η το Αγαθο(για να συννενοηθουμε και να καταλαβω τι θελεις να εννοησεις τελικα).Φιλικα.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 15:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σημασία είναι ότι πρέπει να αντιληφθή κάποιος από ποια πηγή έρχεται μια γνώση. Απ΄εκεί και πέρα πρέπει να μάθη να αναλύη την ποιότητα της ενέργειας και να την ταξινομεί με την Αγάπη του στον κατάλληλο τομέα του εγκεφάλου. Ο ίδιος πρέπει να το κάνη διότι είναι δικός του ο εγκέφαλος. Για να το καταφέρη κάποιος πρέπει να έχη πλήρη συνειδητότητα της γνώσης-ενέργειας για να την αντιμετωπίση πιο γρήγορα. ΙΩΑΝΝΑ

Η ΑΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 22:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν ταξει,φιλη Ιωαννα,απο ποια πηγη προερχονται τα οσα αναγραφονται στα δυο θεματα που σου αναφερα (για να μην παιζουμε και την κολοκυθια)?
Η Αγαπη,σαν γνωστικο οργανο ,οπως το θετεις,ειναι κατι πολυ σημαντικο.
Θαλεγα η συναισθηματικη νοημοσυνη του δεξιου εγκεφαλου (για τους δεξιοχειρες),και δεν εχω καμμια αντιρρηση σε αυτο.
Ο Κ.εχει πει κατι σημαντικο για αυτο,οτι δηλ.θα πρεπει να σκεφτομαστε με την καρδια και να συναισθανομαστε με τον νου,και μαλλον εννοει την εξισορροπηση λογικου και συναισθηματος η΄επικοινωνια των δυο εγκεφαλων.
Ομως επιμενω στο ερωτημα μου κι αν θελεις απαντας.Φιλικα.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 11:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Πολλές φορές αναρωτήθηκα στη ζωή μου αν αυτό που βλέπω, που νιώθω, που κατανοώ, σαν ζωή, είναι η ζωή. Εάν όλα αυτά είναι ο λόγος που υπάρχω. Δηλαδή το να κινούμαι να μορφώνομαι να δουλεύω, να ερωτεύομαι να αντιδικώ να γερνώ να πεθαίνω. Και ανάμεσα σε όλα αυτά αστείρευτα ποτάμια συναισθημάτων και αισθημάτων όλου του φάσματος.
Αυτό το βιωματικό σύνολο λοιπόν μας έδειξαν σαν ζωή. Και τους πιστέψαμε γιατί δεν μπορούσαμε να κάνουμε αλλιώς. Όλοι έλεγαν το ίδιο με κάποιες μικρές παραλλαγές, και αυτοί που έλεγαν κάτι διαφορετικό δεν το γνώριζαν καλά ή δεν μπορούσαν να το μεταφέρουν σε άλλους. Προσπάθησα να βιώσω αυτό που διδάχτηκα. Ότι και αν πετύχαινα τίποτα δεν με έπειθε ότι γεννήθηκα για όλα αυτά. Το μόνο που συνειδητοποίησα είναι με όλη της τη σημασία τη λέξη ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ . Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι καλό ή κακό ή αν υπάρχει καν αυτή η αντίθεση αλλά αυτή μου η αίσθηση είναι αυτή που με μεγαλύτερη ευκολία με έκανε να ανοίξω τα αυτιά μου, σε κάθε περίπτωση που θα μπορούσα να αντλήσω μια πληροφορία για το τι κρύβεται πίσω από όλα αυτά.
Για εμένα αυτός που νιώθει ότι όλα όσα διδάσκονται για ζωή είναι πνιγμένα στη ματαιοδοξία έχει ελπίδα στη ζωή. Και εκεί αρχίζει η πνευματική αναζήτηση.


ANTONIOS1997

“””ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ””

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 11:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συνέχεια των σκέψεων μου πιστεύω ότι η προσωπική στάση και θέση στο βασικό ερώτημα που αναπτύχθηκε πιο πάνω (στο προηγούμενο μύμημα) είναι και το ποιοτικό αυτό σημείο το οποίο κρίνει αν κάποιος οδηγεί την ύπαρξη του στην αναζήτηση της ζωής έξω από τη ματαιοδοξία ή στο βίωμα αυτής καθ΄ αυτής της ματαιοδοξίας.
Η μια στάση ξεκαθαρίζει ευθύς εξ’ αρχής ότι είμαστε αυτό που βλέπουμε και ζωή είναι ότι μπορούμε να αγγίξουμε, να μυρίσουμε, και να καταλάβουμε. Έτσι αυτόματα πρωταρχικός στόχος στη συνείδηση είναι η δημιουργία ενός «κόσμου» μέσα στη κοινωνία με τους άλλους ανθρώπους, ο οποίος θα παρέχει τους όρους και τις δυνατότητες της συντήρησης του ανθρώπου από το επίπεδο της επιβίωσης μέχρι το επίπεδο της «καλής » ζωής. Έτσι σιγά-σιγά όλη η καθημερινότητα, η δύναμη του νου, η δημιουργική δύναμη του ανθρώπου στρέφεται στην υπηρεσία της δημιουργίας του ψεύτικου αυτού «κόσμου» και έτσι ο άνθρωπος, οι σχέσεις, η συμπεριφορά το δυναμικό η τρυφερότητα η φιλία η ίδια η ανάσα γίνονται απλά όργανα στα χέρια μιας παραίσθησης ασφάλειας ότι έχω να φάω να γιατρευτώ να σπουδάσω τα παιδιά μου. Όλα για τα χρήματα, την εξουσία, και τελικά την ψευδαίσθηση ότι δίνεις νόημα στην ύπαρξη.
Στην άλλη περίπτωση η άρνηση για τα παραπάνω και όταν λέω άρνηση δεν εννοώ ότι κάποιος αρνείται την ύπαρξη των αναγκών αλλά δεν δέχεται το ότι αυτές αποτελούν την αληθινή ζωή. Αυτό σημαίνει ότι αφήνει χώρο στον εαυτό του για μια αναζήτηση που για εμένα είναι αέναη όπως ο δρόμος προς τη τελειότητα (τέλειο ον). Αυτή η αναζήτηση δημιουργεί χώρο στη καρδιά για να εισχωρήσει το φως της γνώσης και να οδηγήσει τον άνθρωπο στα μονοπάτια της αληθινής ζωής.
Και στις δυο παραπάνω περιπτώσεις εμφανίζεται η άποψη «γεννήθηκα για να ζήσω», ή «γεννήθηκα για να απολαύσω τη ζωή» σαν σκοπός της ύπαρξης. Πιστεύω ότι στη ζωή υπάρχει και αυτό το νόημα. Μόνο που σε κάθε μια περίπτωση από αυτές που αναλύονται παραπάνω εκφράζεται με διαφορετικό τρόπο. Στη πρώτη περίπτωση της παράδοσης στην ύλη «απολαμβάνω τη ζωή» σημαίνει μαζεύω πολλά χρήματα, ή δόξα για να απολαύσω την «πολυτέλεια» ή την ωραία ζωή αν και κάνεις δεν απόλαυσε αυτά που απέκτησε γιατί χρειάστηκε να αναλώσει τον εαυτό του για να το πετύχει. Στη περίπτωση της πνευματικής πορείας «απολαμβάνω τη ζωή» σημαίνει ότι ζω στο παρόν, δίνω αξία σε οτιδήποτε βιώνω, για να μπορέσω μέσα από αυτό να αντλήσω τη Θεία αγάπη που δόθηκε για να γίνουν όλα αυτά. Απολαμβάνω τη ζωή επίσης σημαίνει εξαγνίζω τον εαυτό μου για να μπορέσω πιο καθαρός και ελαφρύς να έρθω σε επαφή με ένα άλλο κόσμο που κινείται σε διαφορετικά επίπεδα ουσίας και γνώσης από τα δικά μας. Απολαμβάνω τη ζωή σημαίνει βάζω σκοπό της ζωής να γνωρίσω το δημιουργό μου, να βιώσω με όλη τη έκσταση την υπέρτατη στιγμή της ένωσης με το μεγαλειώδες και το άχρονο το αμετάβλητο, το αθάνατο.

ANTONIOS1997

“””ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ””


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 01:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την περίπτωση που γνωρίζεις αγγλικά
αξίζει να διαβάσεις αυτό:

Take this kiss upon the brow!
And, in parting from you now,
Thus much let me avow--
You are not wrong, who deem

That my days have been a dream;
Yet if hope has flown away
In a night, or in a day,
In a vision, or in none,
Is it therefore the less gone ?
All that we see or seem
Is but a dream within a dream.

I stand amid the roar
Of a surf-tormented shore,
And I hold within my hand
Grains of the golden sand--
How few! yet how they creep
Through my fingers to the deep,
While I weep--while I weep!
O God! can I not save
One from the pitiless wave?
Is all that we see or seem
But a dream within a dream?

Edgar Allan PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 01:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ΑΝΤΟΝΙΕ 1997.
Κάτι ωραίο που θυμήθηκα.Αντιγράφω:
«Ο Μιλαρέπα είχε ψάξει παντού γιά τη φώτιση,αλλά δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις-μέχρι που μία μέρα είδε έναν γέροντα να κατεβαίνει αργά το μονοπάτι ενός βουνού,κουβαλώντας ένα βαρύ σακί.Αμέσως ο Μιλαρέπα διαισθάνθηκε ότι εκείνος ο γέροντας ήξερε το μυστικό που έψαχνε ο ίδιος εδώ και τόσα χρόνια.
«Γέροντα,σε παρακαλώ,πες μου αυτό που γνωρίζεις.Τι είναι η Φώτιση;»
Ο γέρος του χαμογέλασε γιά μιά στιγμή,έριξε το βαρύ του φορτίο από τους ώμους του,και στάθηκε ορθός.
«Ναι,κατάλαβα!»φώναξε ο Μιλαρέπα.«Εχεις την αιώνια μου ευγνωμοσύνη.Αλλά,σε παρακαλώ,έχω μία ερώτηση ακόμα.Τι υπάρχει μετά απ‘τη Φώτιση;»
Χαμογελώντας του πάλι,ο γέροντας ξανασήκωσε το σακί,το έβαλε στους ώμους του,το σταθεροποίησε και συνέχισε το δρόμο του.

Απολαμβάνω τη Ζωή σημαίνει...,όπως γράφεις παραπάνω...
ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 09:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια ...

Αναζητηση ... Ερωτησεις ... Απαντησεις ... Αληθειες ... Ψεμματα ... Καλο ... Κακο ... Ευτυχια ... Δυστυχια ... Ζωη ... Θανατος !!!

Υπαρχουν κανονες για το τι πρεπει να ψαξουμε ? πως θα το ψαξουμε ? υπαρχουν βιβλια ή ανθρωποι που θα μας δωσουν απαντησεις ?

Νομιζω πως οχι, το μονο που μπορουμε να βρουμε ειναι τα χναρια προηγουμενων ανθρωπων που εχουν βγει στο δρομο της αναζητησης.
και τη θελω να πω με αυτο ? οτι ο καθενας μας αναζητη τα δικα του πραγματα, ψαχνει τη δικη του φωτιση !!! δεν μπορω να συγκρινω τις δικες μου αναζητησεις με τις αναζητησεις του Αντωνη πχ , οπως δεν μπορουν αυτες να βαθμολογηθουν αυτος περνει 10 ο αλλος 6 !!!

Ολα οσα βλεπουμε και ζουμε ειναι ολα οσα μας μαθανε να βλεπουμε και να ζουμε ολα σε οσα καταληξαν μετα απο τοσα χρονια οι προηγουμενες γενιες. Θα συμφωνησω οτι οσα βλεπουμε και ζουμε ειναι ετσι οπως μας μαθανε να τα βλεπουμε και να τα ζουμε. Ολοι μας ομως ειτε λιγο ειτε πολυ εχουμε κανει καποια βηματα μονοι μας , ο καθενας με το τροπο του , ολοι χωρις εξερεση κανενος.

Ανεβα σε μια καρεκλα ή τραπεζι και κοιτα το δωματιο σου ή το γραφειο σου καντο τωρα και δες ποσο διαφορετικο ειναι, αντι να καθησεις στη καρεκλα ή στο καναπε ξαπλωσε στο χαλι και νιωσε το κοσμο να αλλαζει. Ξαφνικα ολα ειναι αλιωτικα και επισης ξαφνικα και εσυ νιωθεις αλλιως!!!!
Εαν δεν μπορεις να αντιλιφθεις τον εαυτο σου , τη θεση σου στη ζωη και στο στο κοσμο ολο , πως μπορεις να βρεις την "φωτιση σου" ?

Επισης δεν μπορω να δεχτω οτι ολα ειναι προκαθορισμενα , οτι η ζωη μου και οι σκεψεις μου οριζονται απο καποιον ή κατι (Θεοι , Διαβολοι , Αστρα , Μαγνητικα πεδια , Το παραθυρο στην ανατολη κτλπ)

ετσι μας φανταζομαι (τους ανθρωπους και ολα γυρω μας) ως ενα πειραμα της φυσης. Παιζοντας με τις ουσιες και τον ηλεκτρομαγνιτισμο προκυψαμε οι Ανθρωποι για καλο ή για κακο αυτο δεν μπορω να το πω. Ετσι ζουμε θα ελεγα λογω μιας τυχαιας σκοπιμοτητας (δεν ξερω εαν ευσταθει ο ορος αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο).

Ποσοι ποιοι και γιατι ειναι αυτοι που μπαινουν στο δρομο της αναζητησης? ποσοι ειναι αυτοι που αναρωτιουνται τα του ανθρωπου ?
τελικα ομως ειναι θεμιτο να γινει αυτο ? μηπως αυτο μας φορτωνει με περισσοτερες σκοτουρες ? Τωρα τελαυταια παντως εχει γινει της μοδας ακουω πολυ κοσμο γυρω μου που παρακολουθει "μαθηματα" αναζητησης και ψαχνει την ηρεμια του !!! Λες και ειναι κατι που το πιανεις απο τα μαλια και φερνεις διπλα σου. Πολυ θα ηθελα να μαθω τις αναζητησεις που εχεις το μελος μια φυλης στα βαθη της Αφρικης , ποσο προβληματισμενο ειναι για τα της ζωης και του κοσμου , αλλα και ποσο ευτιχισμενο ειναι !!!! Φοβουμε οτι μαλλον οι αναζητησεις του και τα ερωτηματα θα ειναι ελαχιστα αλλα θα ειναι γεματος χαρα και ευτυχια!!

Μηπως λογω της μορφης που εχει παρει η κοινωνια μας , τρεχουμε ολη μερα απο εδω και απο εκει - χανουμε το χρονο μας με πραγματα που δεν εχουν καμια αξια - αγχος για τη δουλεια και για το σπιτι - χαμενος χρονος η μεταφορα απο και προς τη δουλεια και το σπιτι - και παει λεγοντας , εχουμε βρει μια διεξοδο στο να λεμε οτι κανουμε αναζητηση ? μηπως απλα κοροιδευουμε τον εαυτο μας ? μηπως δεν υπαρχει τιποτα να αναζητησουμε και ολα ειναι φανερα μπροστα μας αλλα λογω ολης αυτης της πιεσης απο τη καθημερινοτητα το χανουμε ???

Η γνωμη μου ειναι οτι κανουμε τα ευκολα δυσκολα και οτι αρκει να κοιταξουμε μεσα μας και να αναζητησουμε τις αξιες που οριζουν τον ανθρωπο ως ανθρωπο. Οταν ομως πανε να τα εφαρμοσου τοτε αυτο θα μας φερει σε κοντρα με τη κοινωνια και το κατεστημενο, με τη δουλεια μας και τους φιλους μας ακομη και με την οικογενεια μας.

ΚιτΚΑΤ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 13:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τα είχα διαβάσει όσα γράφονται εδώ μέσα, που είναι ενδιαφέροντα, από όλες τις απόψεις. Θα σταθώ λίγο στα λόγια του κιτκατ, τα οποία σκέφτηκα και με απασχόλησαν ομοίως κατά το παρελθόν.

quote:
Πολυ θα ηθελα να μαθω τις αναζητησεις που εχεις το μελος μια φυλης στα βαθη της Αφρικης , ποσο προβληματισμενο ειναι για τα της ζωης και του κοσμου , αλλα και ποσο ευτιχισμενο ειναι !!!! Φοβουμε οτι μαλλον οι αναζητησεις του και τα ερωτηματα θα ειναι ελαχιστα αλλα θα ειναι γεματος χαρα και ευτυχια!!

Έζησα για λίγο καιρό μαζί τους, έχουν τη χαρά της φύσης γιατί ζούνε μέσα, μα δεν είναι ελεύθεροι φόβων, και πολύ περισσότερο, δεν είναι ευτυχισμένοι. Εκτός και αν εννοείς ΕΥΤΥΧΙΑ, την εύρεση τροφής και την ικανοποίηση που σου δίνουν οι απολαύσεις, πράγμα παρατηρησημο και στα ζώα. Είμαστε άνθρωποι, σαν άνθρωποι έχουμε σκέψη, και στο κέντρο της Αφρικής σκέφτονται…..που πάει να πει, δεν είναι ελεύθεροι από τη σύγκρουση που φέρνει η ΑΓΝΟΙΑ!

quote:
Η γνωμη μου ειναι οτι κανουμε τα ευκολα δυσκολα και οτι αρκει να κοιταξουμε μεσα μας και να αναζητησουμε τις αξιες που οριζουν τον ανθρωπο ως ανθρωπο. Οταν ομως πανε να τα εφαρμοσου τοτε αυτο θα μας φερει σε κοντρα με τη κοινωνια και το κατεστημενο, με τη δουλεια μας και τους φιλους μας ακομη και με την οικογενεια μας.


Μα γιατί, αν τα αφήσεις ως έχουν, δεν εφαρμόσεις τις αξίες δηλαδή, δεν ζεις το ίδιο σε σύγκρουση με το κατεστημένο, τους φίλους, την οικογένεια?

Βρήκα κάποτε ένα διάσημο ιταλό χειρούργο στην Ινδία, ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟ. Η μια από της κόρες του, λίγο πριν πάρει το πτυχίο της, είχε φύγει από το σπίτι, και είχε εγκατασταθεί στην ΙΝΔΙΑ, είχε βρει ένα δάσκαλο YOGA, και πέρναγε την μέρα της, αγναντεύοντας ποτάμια. Περάσαμε ένα απόγευμα μαζί, έτσι μου διηγήθηκε την ιστορία του. Τρεις φορές παντρεμένος, και από κάθε γάμο ένα δυο παιδία…μα όλες τις φορές, κάτι δεν πήγαινε καλά….και μάλιστα και η τελευταία γυναίκα του, ετοιμαζόταν να τον αφήσει. Αφού άδειασε το σακί, τον ρώτησα με τόσα που είχε αποκτήσει, χρήματα, γυναίκες, σπίτια, γνώσεις, παιδιά, φήμη, κλπ κλπ, αν όλα αυτά τα χρόνια γνώρισε την ευτυχία. Σκέφτηκε αρκετά, και μου απάντησε πως όλα αυτά τα χρόνια, γνώρισε μόνο την ικανοποίηση. Τότε τον ξαναρώτησα, μα δεν μπορεί, δεν θυμάσαι έστω μια μέρα που να είπες... τη όμορφη μέρα ήταν αυτή? Ξανασκέφτηκε, και μου είπε πως στον τελευταίο γάμο του, είχε πάει για μήνα του Μέλητος στο LAS VEGAS, που εκεί κοντά είναι και το GRAN KANYON, και η γυναίκα του, εξέφρασε την επιθυμία να το επισκεφτούν όλη τη μέρα, μα ο καθένας για λογαριασμό του, και να ξαναβρεθούν διλαδη το βράδυ. Έτσι χάθηκαν με λίγη τροφή μαζί τουs στο δάσος, ΟΛΗ ΜΕΡΑ!
Μου είπε πως του φάνηκε σαν να ήταν η πρώτη μέρα της ζωής του!

Και η κόρη σου τι κάνει τώρα? Τον ερώτησα.

Μείναμε φίλοι και ακουγόμαστε ταχτικά στο τηλέφωνο, η κόρη του γύρισε μόνη της μετά από μήνες, αυτός με την τελευταία του γυναίκα περνάνε τα σαββατοκύριακα μέσα στα δάση, η δε βιβλιοθήκη του... έγινε αντάξια αυτής του Serpentpan!

Τελος από το φιλο aenaongr….

quote:
Αγαπητή Ιωάννα, έθιξες μια πλευρά του ζητήματος που πράγματι δεν αγγίξαμε και νομίζω ότι τα λόγια σου είναι πολύ σωστά. Όσα βιβλία και να διαβάσει κανείς, ακόμα και να τα αποστηθίσει, σε τίποτα δεν ωφελεί αν δεν ξεκινά από την ανάγκη του να αλλάξει από αυτό που είναι. Αλλιώς βάζει "καινούργιο κρασί σε παλιούς ασκούς".

….μέχρι να δούμε πως κρασί και ασκί, δεν διαφέρουν…


Ooops!!! Εγινα μελος πρωτης βαθμιδος!!! Κερναω!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 22/12/2002 14:02:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 14:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι που διάβασα σήμερα και μού άρεσε:

"Χρειάζεται να βρούμε το Θεό, και αυτό δεν γίνεται μέσα στην φασαρία
και στην σύγχυση. Ο Θεός είναι φίλος της σιωπής. Δέιτε πως η φύση, τα δένδρα, τα λουλούδια, το γρασίδι, μεγαλώνουν στη σιωπή. Δέιτε το πως το φεγγάρι, τα αστέρια και ο Ηλιος κινούντια στην σιωπή.
Χρειαζόμαστε σιωπή, για να μπορούμε να αγγίξουμε την ψυχή μας..."

Μητέρα Τερέζα

(Αν παλι θέλετε παρέα -θα συμπλήρωνα εγώ- καλέστε το 090...!!)

Και κάτι ακόμα

"Ο χρόνος είναι ο καλύτερος δάσκαλος, δυστυχώς όμως σκοτώνει όλους τους μαθητές του..."

Hector Berlioz

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 15:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε Πλωτινε:

Συμφωνω απολυτως με τα παραπανω...

"Μηδέν άγαν"...Χίλων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 21:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to kalytero biblio einai ayto ths zwhs, mono poy pe8ainoyme adiabastoi....exanagkazontas mas na xanagenh8oyme gia na ma8oyme...pws na zoyme.......adelfika akhenaton

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 23:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SERPENTPAN,καλη σου ωρα οπου και νασαι,και σ'ευχαριστω για τον καταλογο των βιβλιων.
Πολλα μου λειπουν και σιγα -σιγα θα τα συμπληρωσω,οσα με ενδιαφερουν.
Ας τον κυτταξουν μερικοι εγωισταροι και γκαβαδια στον τοπο,που πανω απο το εγω τους νομιζουν οι καημενοι οτι τελειωνουν ολα.
Και ας ξεστραβωθουν επιτελους!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 17:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν συμπληρωμα στον καταλογο βιβλιων,να προσθεσω και το νεο βιβλιο των εκδοσεων ΔΙΟΝ,της ΑΝΝΑΣ ΜΠΕΖΑΝΤ,"Η ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ",ακυκλοφορητο μεχρι τωρα .
Ειναι βιβλιο,απο οπου πολλοι δανειστηκαν στοιχεια,και αποτελει πρωτοτυπη μελετη.
Επισης,απο τις ιδιες εκδοσεις προκειται να κυκλοφορησει ενα αλλο ακυκλοφορητο βιβλιο(ενν.βιβλια του 1930) της ιδιας,το "ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΥΗΣΗ".Αυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexikakos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 15:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexikakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vasika i eswteriki sou fwni pou les darkangel einai i ousia sou kai auti kai mono auti tha prepei na kaliergeis kai na akous, vlepeis i prosopikotita sou, kai olwn mas, tin exoun kataskepasei kai tinoun na tin thanatosoun.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy