ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περι Ενθεογενών/"Ψυχεδέλειας":Ωδή προς Όλους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 13:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κανε μια δοκιμη να μας πεις, γιατι ετσι οπως τα περιγραφεις ακουγεται αν οχι μονο ενδιαφερον, "συναρπαστικο"

ΕΧΩ ΠΕΙ ΗΔΗ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ "ΨΥΧΕΔΕΛΕΙΑ".ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟΤΕ...

ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ.ΠΗΡΑΜΕ ΟΛΟΙ LSD ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΧΙ.ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ....ΜΙΛΟΥΣΑ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΕΛΕΓΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΞΕΠΗΔΟΥΣΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.ΑΝ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΣΩΣΤΑ.ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.ΜΗΠΩΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΗΡΕΜΗΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΟΛΛΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ.....ΜΑΤΑΙΑ.ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΤΙ ΕΛΕΓΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΙΠΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΕ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΝΑ ΞΕΧΝΟΥΣΑ ΤΙ ΕΛΕΓΑ.ΕΤΣΙ Τ ΡΩΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΛΕΓΑ ΠΡΙΝ.

ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΥΦΟΣ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ : ΑΣΤΟ ΕΦΥΓΕ.ΑΣΤΟ ΠΕΡΑΣΕ.

ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ.ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΑΩ.ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΡΜΗΤΙΚΗ ΡΟΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΓΥΡΙΖΩ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ : ΤΙ ΕΛΕΓΑ ΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ?

ΚΑΙ ΞΑΝΑΑΠΑΝΤΑΕΙ : ΑΣΤΟ ΡΕ ΝΩΝΤΑ.....ΑΣΤΟ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ......ΠΑΕΙ....

ΑΥΤΗ Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ.ΒΓΗΚΑ ΕΞΩ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΠΗΔΗΞΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΑΦΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΕΦΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΟΣ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΡΑΓΙΣΕ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΗΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΧΑΜΕΝΟΣ.ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΙΣΕ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΕΙ ΣΤΙΣ ΣΚΟΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΕ.ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....ΑΝΟΙΞΑ ΤΗΝ ΠΥΛΗ.ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΙ ΧEΣΤΗΚΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΦΙΛΕ.Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΩΘΗΚΕ.ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΠΕΖΑΝ ΟΠΩΣ ΜΙΑ ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΚΑΣΕΤΑ VIDEO.ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΡΓΗ ΚΙΝΗΣΗ.ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ LSD.ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΗΜΟΥΝ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΠΡΓΜΑΤΙΚΑ.Η ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΓΙΓΑΝΤΩΝΟΤΑΝ.ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΑΛΑΖΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ.ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΣΕ.ΨΥΧΟΡΑΓΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ.(ΜΗ ΒΙΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΕΝΑ "ΚΑΚΟ ΤΑΞΙΔΙ").ΓΥΡΙΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ.

ΤΗΝ "ΠΥΛΗ" ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΛΑ "ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ".ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΩ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ" ΕΣΠΑΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΝΟϊΚΟΣ.ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.(ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ)ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΩ.ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΥΚΛΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 ΩΡΕΣ ΠΑΛΗΣ ΜΕ ΤΑ ΕΣΩ ΜΟΥ ΕΝΟΙΩΘΑ ΟΤΙ ΠΡΟΣΓΕΙΩΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ.ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΣΥΝΗΘΗΣΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ.Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΜΕΝΗ ΠΤΥΧΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΜΕΝΗ ΦΟΡΕΣΙΑ ΜΟΥ.

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ....ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ Η ΟΧΙ.ΕΝΑ ΚΟΙΤΑΓΜΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ "ΤΣΑΚΩΣΑ".

ΚΑΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΗΓΑ.ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΚΤΟΣ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ".

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ.ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΡΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΑΧΗ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ.

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ Η "ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ" ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 02:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εδω θα πρεπει να ομολογησω πως νιωθω ασχημα να μιλαμε τοσο εκτος του θεματος του θεματοθετη, και του ζητω συγνωμη

ουτως ή αλλως δημιουργησες ειδικο τοπικ για το θεμα σου - τα λεμε εκει

εξ αλλου στο ειπα ηδη: ζητα καταλληλη ιατρικη βοηθεια


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 11:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΦΙΛΕ......

ΚΑΙ ΓΩ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ.

ΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΓΥΡΝΑΣ.

ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 13:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΛΥΣΣΕΡΓΙΚΟΥ ΟΞΕΩΣ
ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ,
ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΗΣ-
ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΗΡΡΕΙΑ.
ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ(ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ)
ΔΕΣ ΤΗ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΑ.
ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΛΟΓΙΚΑ,ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΛΕΣ ΑΛΛΑ-ΑΝΤΙ-ΑΛΛΩΝ,ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ.
ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ.
(ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 20:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΓΥΡΝΑΣ.

ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ...




ανοιξες τοπικ με θεμα την εμπειρια σου, γιατι χαλιεσαι?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 21:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΛΥΣΣΕΡΓΙΚΟΥ ΟΞΕΩΣ
ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ,
ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΗΣ-
ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΗΡΡΕΙΑ.
ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ(ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ)
ΔΕΣ ΤΗ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΑ.
ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΛΟΓΙΚΑ,ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΛΕΣ ΑΛΛΑ-ΑΝΤΙ-ΑΛΛΩΝ,ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ.
ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ.
(ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ).




κι αν δεις στην ταινια τον εαυτο σου να μην το κουναει απο τη θεση του για 12 ωρες τι θα κανεις?

οσο για το ολους τους χαλαει θα συμφωνησω, αλλα με αλλο νοημα: φοβο τρομο και δεος ενιωθαν οι μυστες των Ελευσινιων οταν επαιρναν τον κυκεωνα

σιγουρα δεν ειναι ευφραντικο, ή διασκεδαστικο για κανεναν


δεν ειναι ναρκωτικο ή ο,τι αλλο - ειναι Θεϊκη ουσια και ποτε δεν ειναι ευκολο να ερχεσαι σε επαφη με το Αγνωστο

αυτοι που το εκαναν ή το κανουν στον πλανητη, το κανουν για να εχουν θρησκευτικη εκστατικη εμπειρια


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 01:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά απο λίγες διακοπές επανήλθα!

Μη μου ζητάτε συγνώμη ,το θέμα έχει πάρει όμορφη τροπή και μαρέσει!

Προς Gretel:
Χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους κάποιος καταλαβαίνει και μπορεί να δεί κάποια πράματα και απο μια όχι τοσο συνηθησμένη οπτική γωνία.Δυστηχώς (ή ευτυχώς) ο ρόλος μου εδώ ήταν σαν ένα είδος παράξενου μαντατοφόρου να πληροφορήσω και να απαντήσω σε ένα θέμα το οποίο είναι παρεξηγημένο και αμαυρωμένο.Γνωστό πλέον οτι πολοί πυροβολούν τον μαντατοφόρο αλλόκοτων νέων! Χάρηκα πάντως που δεν πυροβολήθηκα σύσωμα απο αυτή την κοινότητα.Τα link που παραθέτω έχουν "βαριά" επιστημονική ορολογία.Αυτό ίσως δυσχαιραίνει την ανάγνωσή τους αλλα πάντα υπάρχουν και τα "έλαφρύτερα" βιβλία.Έχω προτείνει 2-3 απο αυτά στην αρχική μου αποστολή τα οποία είναι για "αρχάριους",δεν απαιτούν απο τον αναγνώστη να έχει σπουδές πτυχιακού επιπέδου στην χημεία και την νευρολογία. Περιμένω αν θές περαιτέρω σχόλια σου

Προς BRAINSTORM:
Φίλε BRAINSTORM πρωτού γράψω αυτή την αποστολή είχα διαβάσει και την εμπειρία σου.Έπιασες την απάντηση που έκρυψα μέσα στο αρχικό κείμενο για σένα? Δεν νομίζω ,θα σου την ξαναεπαναλάβω λοιπόν κάνωντας quote τον...εαυτό μου.

quote:
Πόσοι απο εσάς που "πειραματιστίκατε" με ουσίες το κάνατε όπως θα το έκανε ο υποθετικός Εσωτεριστής μας? Πόσοοι απο εσάς ξεκοκαλίσατε την υπάρχουσα βιβλιογραφία,και σε χαρί αλλα και ενδοδυκτιακώς πρωτού τα μανιτάρια ή το χαρτάκι με το LSD αγγίξει την γλώσσα σας.Πόσοι απο εσας προετοιμαστήκατε πραγματικά έχωντας μελετήσει τα κίνητρα και τους σκοπούς σας και δεν μετατρέψατε την όλη φάση σε "ένα απόγευμα πειραματισμού με φιλαράκια"? Αν εσύ, που είχες εμπειρία απο ψυχεδελικό, δέν ακολούθησες την μέθοδο του Εσωτεριστή μας και οι απαντήσεις σου στις ερωτήσεις που έκανα είναι λειψές,τότε σημαίνει οτι προσσέγγισες το θέμα απο λάθος οπτική γωνία και καθόλου παράξενο αν αναφέρεσε σήμερα σε αυτές τις ουσίες με όρους όπως "Ναρκωτικό" ή αν τρέμεις στην σκέψη τους

Φίλε Brainstorm.Τι προετοιμασία έκανες πρωτού λάβεις το λυσιργικό οξύ? Πόσο λυσιρργικό οξύ έλαβες? (εδώ δεν εννοώ χαρτάκια,εννοω ακριβή δόση σε μικρογραμμάρια).Με τί κίνητρα το πήρες? Τι δουλειά είχες να το πάρεις με μια μεγάλη παρεούλα συζητώντας?!?! Τι διάβασες τι ήξερες για αυτό πρωτού το πάρεις. Πάνε πίσω και ξαναδιάβασε την πρώτη μου αποστολή ,εκεί που μιλώ για τον "Εσωτεριστή μας".Παραθέτω την θεωρητική μέθοδο μέσα απο την οποία κάποιος θα προσέγγιζε μια τέτοια εμπειρία.Τώρα πές μου: Πόσο κοντά ήταν ο δικός σου τρόπος χρήσης με τον τρόπο που περιέγραψα?

Σε παρακαλώ απάντησε μου τις ερωτήσεις για να διασαφηνιστεί το θέμα.Το οτι παρέθεσα την υποθετική μέθοδο του εσωτεριστή δεν ήταν λόγια του αέρα,αν την προσέξεις θα δείς οτι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ απο τον τρόπο που χρησιμοποιούν πολλοί τις ενθεογενείς ουσίες.

Όσον αφορά τον κύκλο,μην ανυσηχείς δε μου είναι άγνωστος.Σε κάποια άλλη χώρα,σε κάποιο άλλο χρόνο έχω παραστεί σε συναντήσεις οπου ο ενδιαφερόμενος είχε καταναλώσει πολύ μεγάλες δόσεις,πολύ ισχυρότερους συνδιασμούς ενθεογενών ουσιών και ενθογενών φυτών απο το "LSD της πιάτσας".Μπήκε στον Κύκλο,έζησε κόλαση και παράδεισο για κάποιους (υποκειμενικούς) αιώνες και επανήλθε.Διδάχτηκε απο την εμπειρία.Βίωσε υπερβατικές συνειδησιακές καταστάσεις.Γιατί? Επειδη ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ και ΕΔΡΑΣΕ ΣΩΣΤΑ με ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΥΣ

Προς "Apistefta omorfos¨:
Φίλε μου έχεις μαγνητοσκοπήσει κάποιον όταν χορέυει να δείς μετα όταν "βγέις απτον χορό" πως φαίνετε? Δεν έχει "λογική" δεν διέπετε απο την καθημερινή μας λογική.Εξάλλου και για αυτό ονομάζονται ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ!!! Συγνώμη αλλα δεν μου φάνηκε να διάβασες με προσοχή το κείμενό μου αν μου λές ότι ¨:

quote:
ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ).

Μιλάς για λογική,για το αν θα σου φανεί λογικό αυτό που θα δείς στην βιντεοκασέτα...Πώς κάποιος που εκείνη την στιγμή βιώνει οτι ζεί για αιώνες,οτι βγαίνει απο το σώμα του,οτι βλέπει απαράμιλλη ομορφία γύρω του,οτι βιώνει κάτι "θείο" ή κάτι "έξω απο αυτόν" να φερθεί ΛΟΓΙΚΑ?! Σου έχω λοιπόν ένα άλλο πείραμα.Μαγνητοσκόπησε τον εαυτό σου να έχεις μια εξωσωματική εμπειρία ή να έχεις μια περιθανάτια εμπειρία ή τέλως πάντων κάποια άλλη υπερβαστική εμπειρία μέσω διαλογισμού ή άλλων προσφιλών τεχνικών.Και μετά? Ε μετά το είπες και μόνος σου:

quote:
ΔΕΣ ΤΗ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΑ.
ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΛΟΓΙΚΑ,ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΛΕΣ ΑΛΛΑ-ΑΝΤΙ-ΑΛΛΩΝ,ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ.
ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ.

Προς φίλο Δημ.:
Φίλε σου απάντησα εις διπλούν τις ερωτήσεις και είπες οτι αν στις απαντήσω θα απαντήσεις και τις δικές μου.Που είσαι? Χρωστάς απαντήσεις! Ελπίζω να μη τράπηκες "εις άτακτη φυγή",τα μάτια της κοινότητας του Esoterica είναι στραμένα πάνω μας! Δεν ζητάω απαντήσεις εις διπλούν,ζητάω απλά να απαντηθούν μια μόνο φορά και πλήρως τα ερωτήματα που σου έθεσα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 17:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ανοιξες τοπικ με θεμα την εμπειρια σου, γιατι χαλιεσαι?

quote:
κανε μια δοκιμη να μας πεις, γιατι ετσι οπως τα περιγραφεις ακουγεται αν οχι μονο ενδιαφερον, "συναρπαστικο"

ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΤΕΡΑ (ΠΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΡΙΞΕΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑΤΙΑ)ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΙΝΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΙΓΡΑΨΩ.

ΜΗ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΕ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ.ΜΗ ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΨΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 18:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Brainstorm.Τι προετοιμασία έκανες πρωτού λάβεις το λυσιργικό οξύ? Πόσο λυσιρργικό οξύ έλαβες? (εδώ δεν εννοώ χαρτάκια,εννοω ακριβή δόση σε μικρογραμμάρια).Με τί κίνητρα το πήρες? Τι δουλειά είχες να το πάρεις με μια μεγάλη παρεούλα συζητώντας?!?! Τι διάβασες τι ήξερες για αυτό πρωτού το πάρεις.


ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.ΟΥΤΕ ΗΜΟΥΝ ΓΝΩΣΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥΤΗ.ΕΣΥ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΖΗΜΙΑ?ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΑΡΓΗΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΔΥΟ ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΜΙΚΡΟΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΧΑΡΤΑΚΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ.

ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΗΤΑΝ Ο ΕΚΤΡΟΧΙΑΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟ ΥΛΙΣΤΙΚΗ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ".ΗΘΕΛΑ ΝΑ "ΞΕΦΥΓΩ".(ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ "ΠΙΑΤΣΑΣ", ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ).


ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ "ΑΤΥΧΗΜΑ".ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ,ΘΕΤΙΚΑ,ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΑ ΤΟΥ.ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΥΤΕ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΣ ΜΗ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΜΗ ΤΟ ΓΙΓΑΝΤΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ.

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ?

ΜΗ ΜΕΝΕΙΣ ΑΠΡΑΓΟΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ "ΛΙΘΑΡΑΚΙ" ΤΩΝ ΨΥΧΕΔΕΛΙΚΩΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΑ.


Ο ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.ΧΑΟΤΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ.ΔΕΝ ΦΕΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΣ ΚΑΤΙ.ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΩΣΕΣ.ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΠΟΛΛΑ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ?ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΥΝΕΙΣ?

ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 19:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δύο Χαρτάκια"
Κανείς δεν ξέρει πόσο περιέχουν,παρα μόνο ο χημικός που τα έφτιαξε. Μπορεί να περιέχουν απο 75 εώς 500 μικρογραμμάρια και βάλε...

Δεν ήξερες..Ε, δεν ρώταγες? Τα πήρες για να ξεφύγεις...Ωραία,γιατι δεν έμαθες προτύταιρα για αυτά? Θα σου μιλήσω αληθινά και ας ακουστεί σκληρά.Το λάθος ήταν όλο δικό σου,δεν είχες κίνητρα πέραν απο το να "ξεφύγεις" και δεν ήξερες τίποτα για την εμπειρία και το πανίσχυρο υλικό που θα χρησιμοποιήσεις πρωτού το πάρεις.Θα μπορούσες να ενημερωθείς πρωτού παίξεις (επειδή περι παιχνιδιού πρόκειτε στην περίπτωσή σου)...Γιατί δεν το έκανες? Τώρα βλέπεις οτι τα λάθη και η απροσεξία έχουν διαβαθμίσεις: Μερικά τα πληρώνεις πολύ ακριβά...

Σκέφτηκες την περίπτωση οτι ίσως να μην άργησα εγώ όπως αναφέρεις,αλλα να βιάστηκες εσύ? Δεν σε κατακρίνω αλλα με τόσο απλό τρόπο μετέτρεψες τον εαυτό σου σε παράδειγμα προς αποφυγήν. Στο εξωτερικό αυτή την περίπτωση την ονομάζουν "acid casualty".

Τι μπορώ να κάνω για σένα? Δυστηχώς εδώ έχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση "Προτίμησε την πρόληψη επειδή δεν υπάρχει θεραπεία".Δεν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως,τουλάχιστον όχι μέσα απο αυτό το φόρουμ.Έπαιξες (κυριολεκτικά) και έχασες...Πολλοί θα το ονόμαζαν αυτό άμεση εφαρμογή των λόγων του Δαρβίνου ή αν προτιμάς πιο ελληνικά "Γίνε ΠΡΟμυθέας και όχι ΕΠΙμυθέας" ,"Των φρονίμων τα παιδία πριν πεινάσουν μαγειρέυουν" και άλλα τέτοια χαριτωμένα.Το λάθος ήταν δικό σου και όχι του LSD.Συγνώμη που το λέω τόσο ωμά,αλλα το να χρυσώσω το χάπι δεν έχει νόημα και ούτε θα μετέφερε αυτό που λέω τώρα...Το μόνο που μπορούν να κάνουν οι ψυχίατροι (δεν είμαι ψυχίατρος) είναι να σε μπουκώνουν στα ηρεμηστικά.Απο ότι ξέρω αυτό που περνάς είναι ένα είδος μετατραυματικού σόκ.Εκείνη την νύχτα άφησες "ανοιχτούς λογαριασμούς" με την ουσία και τον εαυτό σου.Πώς θα τους κλείσεις? Ίσως αναγκαστεις να αφιερω΄σεις μεγάλο μέρος της ζωής σου συζητώντας με τον εαυτό και λύνωντας μέσα σου τι συνέβει εκείνη την νύχτα.Δεν μπορώ να πατήσω ένα κουμπάκι και να επανέλθεις,ούτε κουβαλάω μαζί μου μαγικά ξόρκια που σώνουν.Δυστηχώς δεν υπάρχει αντίδοτο για την απροσεξία.Αυτό που έχω να σου πώ είναι οτι είσαι πολύ τυχερός που σου συνέβει μόνο αυτό απο την στιγμή που το αντιμετώπισες έτσι στο φλού.Σε άλλους έχουν συμβεί και χειρότερα (δες την Αννούλα με τα αλογάκια της και της τζίνες της)

Πέρασα πολύ καιρό μαζέυωντας Link και γράφωντας κείμενα στο δύκτιο για μια ΥΓΙΗ και ΑΣΦΑΛΗ γνωριμία με αυτό το θέμα.Ούρλιαξα σε διάφορα φόρουμ,έχω κάνει ενημερωτικές προσπάθειες πάρα πολλές.Στην τελική όμως δεν μπορώ ως Δικτάτορας να επιβάλω τις απόψεις μου ή να βοηθήσω όσους δεν ακούν ή δεν θέλουν να σωθούν.Έχω γνωρίσει πολλά άτομα "της πιάτσας" και ένα 90% δεν άκουγαν όταν τους μιλούσα για αυτά τα θέματα.Μετά απο 2-3 χρόνια όταν τους έβλεπα μου έλεγαν "Ρε συ,είχες δίκαιο"...Τι να απαντήσω τότε? Συνήθως απαντώ (και συγνώμη για την έκφραση) "Να το χέσω που είχα δίκαιο,τώρα τι να το κάνεις?". Οι πιθανότητες είνα οτι και να σου γυρνούσα πίσω τον χρόνο και να έδινα αυτό το κείμενο που έγραψα καθώς και πολύ περρισότερο υλικο σε εσένα και την "Αννούλα" ,θα με γράφατε στα παλιά σας τα παπούτσια.Έχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι όποιος είναι να το ψάξει το θέμα το ψάχνει χωρίς παραπομπές απο τρίτους.Αυτοί που δεν έιναι να το ψάξουν δεν θα το ψάξουν ακόμα και όταν πάθουν ζημιά που προκάλεσαν οι ίδιοι με την απερσικεψία τους στον εαυτό του.Αλήθεια,διάβασες τουλάχιστον τώρα όλα τα link που δίνω?

Υποθέτεις οτι δεν έχω βρεθεί στον κύκλο και οτι απλά τον έχω ακούσει.Εδώ κάνεις λάθος...Καταλαβαίνω αφάνταστα τι λές όταν μιλάς για τον κίνδυνο με τον ίδιο τρόπο που θα καταλάβαινε κάποιος εξερευνητής σπηλαίου τι εννοείς όταν λές οτι στο Χ σπήλαιο έπεσες σε ένα γκρεμό 5 μέτρων.Ποιά η διαφορά? Εσύ μπήκες μέσα στο σπήλαιο ξυπόλητος χωρίς εξοπλισμό.Εγώ ευτυχώς ήξερα πιο πρίν να πάρω μαζί τον φακό μου,το σχοινί μου,τον ασύρματό μου και τα κατάλληλα εργαλεία για την εξερεύνηση.Εγώ είδα το γκρεμό μπροστά,κατέβηκα και τον εξερεύνησα.Εσύ δυστηχώς έτρεξες ανέμελος και γκρεμοτσακίστηκες.Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι γιαυτό...Αλλα βλέπεις είναι μερικά άτομα που έχουν μια ανωμαλία στο κεφαλάκι τους : Να ψάχνουν κάτι εις βάθος πρωτού το κάνουν,να το ξεκοκαλίζουν πολλές φορές ο κόσμος τους ονομάζει "ψείρες" και "υπερβολικούς".Υπάρχουν φυσικά και οι πιο νορμάλ άνθρωποι που προτιμούν να τρέχουν ανέμελα μέχρι να πέσουν...

Ξέρω οτι το ύφος είναι σοβαρό και έντονο.Δεν έχω σκοπό να σε κατακρίνω,ούτε να σε κάνω να νιώσεις ένοχος ή άσχημα.Το παραπάνω κείμενο μπορεί να συνοψιστεί στην φράησ "Βλέπετε ρε τώρα γιατί φωνάζω σαν τον βλάκα για αυτά τα θέματα και κανείς δεν με ακούει?"

Τι άλλο να πω,καλή ανάρρωση (το ίδιο που θα έλεγες και σε ένα παιδί που έκανε επικίνδυνες σούζες με το μηχανάκι του και τώρα είναι νοσοκομείο με 2 σπασμένα πόδια)...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 01:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε Xotchipilli2

Μου αρέσει πολύ ο ανοιχτόμυαλος τρόπος που προσεγγίζεις το θέμα των μυστήριων αυτών ουσιών, και εκτιμώ βαθύτατα το εύρος των γνώσεων σου πάνω στο αντικείμενο.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι γνωρίζεις για το μανιτάρι με την ονομασία "copelandia/hawaiian" Θεωρείται "ενθεογενές?
Μη με παραπέμψεις σε κάποιο link αν έχεις την καλοσύνη.Ζητάω την προσωπική σου άποψη.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 14:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν διάφορα γένη μανιταριών που περιέχουν ψιλοκυβίνη και ψιλοσίνη οι οποίες είναι δύο "ψυχεδελικές" τρυπταμίνες συγγενικές ενώσεις του DMT (η ψιλοκιβίνη είναι φωσφορικός εστέρας του DMT και η ψιλοσίνη είναι 4-ύδροξυ-DMT).Το γένος copelandia όπως το γένος Psilocybe περιέχουν ψιλοκίνη και ψιλοκυβίνη. Η ονοματολογία των ειδών είναι λίγο μπερδεμένη,τα copelandia ονομάζωνται και Panaeolus και με αυτή την ονομασία είναι γνωστά στην χώρα μας στα μέρη που φυτρώνουν ώς "πανόλια".Ως είδος μανιταριού θεωρείτε πάντως απο τα πιο ανίσχυρα,σε σχέση με τα Psilocybe Semilanceata που φυτρώνουν στην χώρα μας ή πολλές ποικιλίες cubensis του Μεξικού.

Το αν είναι "ενθεογενές" εξαρτάται απο την χρήση τους.Ψυχεδελικά είναι σίγουρα,όποος και να τα φάει ,με ότι κίνητρα και να τα φάει ακόμα και μέσα σε clubακι θα βιώσει τα ψυχοενεργά/ψυχεδελικά τους αποτελέσματα.Για το αν θα του φανερωθούν οι ενθεογενείς τους ιδιότητες,αυτές δηλαδή που πραγματεύετε το κείμενο μου,είναι θέμα προετοιμασίας ,set και setting,και πνευματικού επιπέδου στο οποίο ήδη βρίσκετε ο χρήστης. Υπάρχει και ολόκληρη Εκκλησία αφιερωμένη στην χρήση τους ως ενθεογενές ,η "The International Copelandia Curch Of God".

Μια μικρή παράκληση!O τρόπος που τα ανέφερες μου θύμισε λίγο "ψωνίζω απο ενδοδυκτιακό smartshop έτοιμα μανιταράκια".Αν είναι όντως έτσι ,σε παρακαλώ μην το κάνεις.Αυτό δεν είναι ένα απλο dosclaimer για να διατηρηθεί η "άσπιλη και νόμιμη μορφή" αυτής της αποστολής αλλα έχει πολύ πρακτικό λόγο απο πίσω του.Έχει παραγίνει το θέμα με τις ενδοδυκτιακές παραγγελίες μανιταριών,πολλοί έχουν βρεί τον μπελά τους και πίστεψέ με πως με κάθε παραγγελία που γίνεται (και γίνονται αρκετές!!!) πάμε ένα βήμα πιο κοντά στο να σκληρήνει παραπάνω η νομοθεσία.Στο τέλος οι ενδιαφερόμενοι δεν θα μπορούνε να βρούνε ούτε σπόρια μανιταριών (που τώρα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΑ) επειδή κάποια "τσακαλάκια" πρίν απο αυτούς το ,excuse my Francais, παράχεσαν το θέμα.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 16:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
brainstorm ΛΕΣ:
"Ο ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.ΧΑΟΤΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ.ΔΕΝ ΦΕΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΣ ΚΑΤΙ.ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΩΣΕΣ.ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΠΟΛΛΑ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ?ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΥΝΕΙΣ?"

Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΘΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ: ΟΙ ΑΛΥΣΣΟΔΕΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΚΙΕΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΤΟΥΣ (ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ) ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ (ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ).

ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ "ΕΠΑΘΕΣ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΤΥΦΛΩΘΗΚΕΣ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ Σ'ΑΥΤΟ. ΕΙΔΕΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΤΑΜΑΤΑ. Η ΖΗΜΙΑ ΕΓΙΝΕ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΣΗ ΑΠΕΚΤΗΣΕΣ ΑΠ'ΑΥΤΟ, ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ, ΤΗ ΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ, ΜΙΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ, ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΜΟΝΟ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΛΑΦΡΥΝΕΙ ΤΟ ΤΡΑΥΜΑ ΕΙΝΑΙ "Η ΓΝΩΣΗ" ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 22:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ GRETEL ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΟΣΟ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ.

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΑΔΙΟ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ.ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΟΥ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ "ΚΑΘΑΡΟΥΣ" ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ.(ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΘΑΡΟΣ).

ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ Η ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ.

quote:
ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ "ΕΠΑΘΕΣ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΤΥΦΛΩΘΗΚΕΣ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ Σ'ΑΥΤΟ.

ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ??

ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΣ?

ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ.

ΕΙΔΗ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ "ΦΤΙΑΧΝΟΜΑΙ" ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΟΙΟ ΥΓΕΙΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΡΕ ΣΥ ΝΩΝΤΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΣΕΣ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ?

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.

ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ.

ΞΕΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΑΛΛΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΑ ΜΠΟΡΩ.

ΦΙΛΕ xotchipilli2 ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΛΕΙΠΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΨΥΧΕΔΕΛΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΙ.ΜΙΛΑΣ ΩΜΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ.ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΟΥ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ.

ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΑΘΗΜΑ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΑΘΑΣΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΒΕΛΑΚΙ ΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΦΙΛΕ.

ΕΙΠΕΣ:

quote:
Τι μπορώ να κάνω για σένα? Δυστηχώς εδώ έχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση "Προτίμησε την πρόληψη επειδή δεν υπάρχει θεραπεία".Δεν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως,τουλάχιστον όχι μέσα απο αυτό το φόρουμ.Έπαιξες (κυριολεκτικά) και έχασες...

"ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ"

ΕΔΩ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΦΙΛΕ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

ΛΕΣ: ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ?


"Δυστηχώς εδώ έχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση "Προτίμησε την πρόληψη επειδή δεν υπάρχει θεραπεία"

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΜΟΝΟ ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΦΙΛΕ.


quote:
Εγώ είδα το γκρεμό μπροστά,κατέβηκα και τον εξερεύνησα.Εσύ δυστηχώς έτρεξες ανέμελος και γκρεμοτσακίστηκες.Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι γιαυτό...Αλλα βλέπεις είναι μερικά άτομα που έχουν μια ανωμαλία στο κεφαλάκι τους : Να ψάχνουν κάτι εις βάθος πρωτού το κάνουν,να το ξεκοκαλίζουν πολλές φορές ο κόσμος τους ονομάζει "ψείρες" και "υπερβολικούς".Υπάρχουν φυσικά και οι πιο νορμάλ άνθρωποι που προτιμούν να τρέχουν ανέμελα μέχρι να πέσουν...


ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΑΓΝΟΙΑ ΦΙΛΕ...

quote:
Υποθέτεις οτι δεν έχω βρεθεί στον κύκλο και οτι απλά τον έχω ακούσει.Εδώ κάνεις λάθος...Καταλαβαίνω αφάνταστα τι λές όταν μιλάς για τον κίνδυνο με τον ίδιο τρόπο που θα καταλάβαινε κάποιος εξερευνητής σπηλαίου τι εννοείς όταν λές οτι στο Χ σπήλαιο έπεσες σε ένα γκρεμό 5 μέτρων.Ποιά η διαφορά? Εσύ μπήκες μέσα στο σπήλαιο ξυπόλητος χωρίς εξοπλισμό.Εγώ ευτυχώς ήξερα πιο πρίν να πάρω μαζί τον φακό μου,το σχοινί μου,τον ασύρματό μου και τα κατάλληλα εργαλεία για την εξερεύνηση.Εγώ είδα το γκρεμό μπροστά,κατέβηκα και τον εξερεύνησα.Εσύ δυστηχώς έτρεξες ανέμελος και γκρεμοτσακίστηκες.


ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΑΛΛΟ Η ΣΠΗΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΙ ΑΛΛΟ Η ΣΠΗΛΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ "ΕΣΩ" ΜΟΥ".ΑΛΛΟ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ (ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ,
ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΦΕΔΡΙΚΕΣ, Ο ΑΣΥΡΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΦΤΕΡΗ ΠΕΤΡΑ ΤΟΥ ΓΚΡΕΜΟΥ.ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑ.
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ!!ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΝΑ ΜΗ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙΚΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΙ "ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ".

ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ.ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ: ΜΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝ0.ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ?

ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ.ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΜΩΣ.ΤΟ ΜΕΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΒΕΒΑΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΝ ΠΡΟΦΕΣΟΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΘΩ.ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΟΧΑ "ΤΑΞΙΔΙΑ".ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.....

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ "ΖΟΥΜΙ"


ΦΙΛΕ GRETEL ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ MAIL ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.


piece love unity & respect.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 22:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μια μικρή παράκληση!O τρόπος που τα ανέφερες μου θύμισε λίγο "ψωνίζω απο ενδοδυκτιακό smartshop έτοιμα μανιταράκια".Αν είναι όντως έτσι ,σε παρακαλώ μην το κάνεις.


Όχι ακριβώς έτσι.Δεν ψωνίζω σε συνεχή βάση,μιά φορά μόνο ψώνισα, το συγκεκριμένο είδος μανιταριού,και όχι μέσω διαδικτύου αλλά από ένα απο τα δεκάδες smart shops που υπάρχουν στο Amsterdam.Ίσως ακουστεί λίγο υπερβολικό αλλά έχω την εντύπωση ότι εδώ μπορώ να βρώ πιο εύκολα ενθεογενή, παρά παστίλιες για τον ερεθισμένο μου λαιμό.Δεν ξέρω ποιά είναι ακριβώς η νομοθεσία στην Ελλάδα,αλλά εδώ στην Ολλανδία τα μανιτάρια αυτά είναι απολύτως νόμιμα.Το συγκεκριμένο είδος το επέλεξα μάλλον τυχαία,και οφείλω να ομολογήσω ότι βασικό μου κίνητρο ήταν η ικανοποίηση της περιέργειας μου,ώς προς τι είναι αυτά τα περίφημα magic mushrooms (έτσι τα λένε εδώ).

Σχετικά με το set/setting.Μόνος σε οικείο χώρο,Σάββατο(για να έχω την επόμενη μέρα ελεύθερη σε περίπτωση ανεπιθύμητων παρενεργειών),σε πολύ ήρεμη ψυχολογική κατάσταση και σε περίοδο χωρίς ιδιαίτερα άγχη.
Απο τα 3γρ συνολικά που αγόρασα (σε αποξηραμένη μορφή),χρησιμοποίησα το 1/5 δηλ περίπου 0,6 γρ σαν "οδηγό" για να διαπιστώσω τη δύναμη της ουσίας,και να πάρω μια ιδέα για το τι θα έπρεπε να αναμένω σε επίπεδο επιδράσεων.Το μόνο που αντιλήφθηκα ήταν μια ανεπαίσθητη αλλαγή στην "οξύτητα" της αίσθησης της ακοής.

Αφού σιγουρεύτηκα ότι δεν υπήρχε κανένας κίνδυνος να την δω πετούμενο του ουρανού, και να ανοίξω τα φτερά μου σαλτάρωντας απο το μπαλκόνι,άφησα να περάσουν κάποιες ώρες και έκανα λήψη και των υπόλοιπων 2,5 γρ.(αργή κατάποση).Η ουσία άρχισε να επιδρά μετά απο μια ώρα περίπου αλλά το αποτέλεσμα ήταν απόλυτα απογοητευτικό, με την έννοια ότι δεν είχε καμιά σχέση με αυτό που προσδοκούσα.
Το "ενθεογενές" λειτούργησε αποκλειστικά και μόνο στο επίπεδο των αισθήσεων,και μάλιστα όχι όλων.Δεν παρατήρησα καμιά απολύτως αλλαγή σε συναισθηματικό και διανοητικό επίπεδο.Αυτό πού έκανε ήταν να "οξύνει" σε μεγάλο βαθμό την αίσθηση της ακοής (άκουγα πολύ καθαρά και τον παραμικρότερο ήχο ακόμα και απο πολύ μακρινές πηγές),και όρασης.Εδώ η κατάσταση είναι πιο σύνθετη και δύσκολη να περιγράψω.Βασικά αυτό που διαπίστωσα ήταν μια όξυνση στην αντίληψη της αντανάκλασης του φωτός,αλλά και αυτή υπό την προυπόθεση της "συγκέντρωσης",δηλ η αρχική εικόνα πχ μιας συστοιχίας δέντρων ήταν αυτή που θα έβλεπε κανείς αν κοίταζε πίσω απο ένα "ελαφρα θαλωμένο τζάμι" Όποτε όμως έκανα την προσπάθεια να συγκεντρωθώ αποκλειστικά και μόνο στο αντικείμενο της παρατήρησης μου,"αποκλείωντας" οτιδήποτε υπήρχε στον περιβάλλοντα χώρο αυτή η ίδια εικόνα αποκτούσε μια εκπληκτική "καθαρότητα".Κάτι σαν μετατροπή μιας παλιάς κιτρινισμένης φωτογραφίας σε σύγχρονη ψηφιακή.

Αυτή ήταν όλη και όλη η εμπειρία μου απο τη χρήση του συγκεκριμένου μανιταριού και γιαυτό η ερώτηση αναφερόταν αποκλειστικά και μόνο σε αυτό.Καταλαβαίνεις τώρα την έκπληξη μου όταν διάβασα τα κομμάτια εκείνα του κειμένου σου που αναφέρονται στα magic mushrooms και την ιδιότητα τους να διευρύνουν την συνείδηση και να μας φέρνουν σε επαφή με ανώτερα κέντρα.Δεν έχω καμιά διάθεση να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου,άλλωστε φαίνεται ότι έχεις μελετήσει άριστα το θέμα σου,αλλά από την άλλη δεν μπορώ να σταματήσω να αναρρωτιέμαι τι πήγε στραβά,τι λάθος έκανα,και δεν μπορώ να επιβεβαιώσω την αλήθεια αυτών που είπες.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 02:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ"

ΕΔΩ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΦΙΛΕ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

ΛΕΣ: ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ?


"Δυστηχώς εδώ έχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση "Προτίμησε την πρόληψη επειδή δεν υπάρχει θεραπεία"

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΜΟΝΟ ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΦΙΛΕ.


Δεν ήθελα να σε απογοητεύσω ,αυτό που εννούσα θα μπορούσε να ειπωθεί και ώς εξής : "Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ θεραπεία".Δεν μπορώ δηλαδή να σου προτέίνω την Χ μέθοδο η οποία να δουλεύει 100%,και αυτό γίνεται επειδή εσύ και μόνο εσύ ξέρεις τι ακριβώς πήγε στραβά μέσα σου,οπότε μόνο εσύ μπορείς να εφεύρεις μια μέθοδο θεραπείας.Έχεις την συμπαράστασή μου,αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως πές το μου.

quote:
ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΑΓΝΟΙΑ ΦΙΛΕ...

Το σχόλιο περι "ανωμαλίας" δεν πήγαινε σε σένα.Αυτοσαρκαζώμουν ονομάζωντας το ξεψείρισμα που κάνω ανωμαλία.

quote:
ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΑΛΛΟ Η ΣΠΗΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΙ ΑΛΛΟ Η ΣΠΗΛΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ "ΕΣΩ" ΜΟΥ".ΑΛΛΟ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ (ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ,
ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΦΕΔΡΙΚΕΣ, Ο ΑΣΥΡΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΦΤΕΡΗ ΠΕΤΡΑ ΤΟΥ ΓΚΡΕΜΟΥ.ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑ.
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ!!ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΝΑ ΜΗ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΦΑΚΟΥ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΣΚΟΙΝΙΚΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΙ "ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ".

ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ.ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ: ΜΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝ0.ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ?

ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ.ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΜΩΣ.ΤΟ ΜΕΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΒΕΒΑΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΝ ΠΡΟΦΕΣΟΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΘΩ.ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΟΧΑ "ΤΑΞΙΔΙΑ".ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.....

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ "ΖΟΥΜΙ


Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!Δεν υποστιρίζω οτι έχω τέλεια γνώση για αυτές τις ουσίες,απλά προσπαθώ και εγώ να μάθω.Οι μέθοδοι του "εσωτεριστή μας" που πρότεινα δέν είναι "αλεξίσφαιρές",απλά εξασφαλίζουν μια πολύ πιο ελεγχόμενη κατάσταση και σώζουν τον ενδιαφερόμενο απο πολλά άσχημα μονοπάτια.Είναι κάτι σαν αερόσακος,καλά φρένα και ζώνες ασφαλείας σε αμάξι,βοηθάνε αλλα αυτό δεν σημαίνει πως μπορείς να στουκάρεις σε έναν τοίχο με 200 και να ζήσεις.

Πλήρη αυτογνωσία δεν έχω,και άν κάποιος απο εδώ μέσα υποστίριζε οτι έχει πλήρη και τέλεια αυτογνωσία θα έλεγα οτι είναι μεγάλος ψέυτης.Γιατί? Επειδή εδώ μέσα όλοι ψάχνουμε ένα κομματάκι απο τον εαυτό μας,γιαυτό είμαστε γραμμένοι σε φόρουμ Εσωτερισμού και όχι...μπαλέτου! Έχω έρθει πολλές φορές αντιμέτωπος με τον εαυτό μου σε αρκετές καταστάσεις πέραν ενθεογενών και κάθε φορά με μαθαίνω λίγο παραπάνω.Όπως είπα και πρίν,απλά προτείνω Προσοχή και Γνώση γύρω απο αυτό το θέμα,επειδή δυστηχώς κανείς άλλος δεν την προσφέρει.Μακάρι σε κάθε παρέα που ήθελε να δοκιμάσει LSD να υπήρχε κάποιος με τις γνώσεις να τους εξηγήσει τα "τί" τα "πώς" και τις "οδηγίες χρήσης".Μακάρι κάθε ενδιαφερόμενος αντί να έτρεχε στους dealer να έτρεχε σε βιβλιοθήκες.Αν περιμένουμε απο επίσημους φορείς να ενημερώσουν πάνω στο θέμα τότε "καήκαμε" (Κυριολεκτικα!!!).Βλέπετε ,το κράτος δεν φροντίζει να ενημερώσει και να πληροφορήσει αρκείτε μόνο σεπ ληροφόρηση του στυλ "Δεν χρειάζετε να ξέρεις τίποτα για αυτο,είναι παράνομο και κακό!!!!" Το θέμα όντως έχει ζουμί! Με χαροποιεί όταν βλέπω μεγάλες αποστολές,δεν με κουράζουν καθόλου! Μακάρι να κρατήσουμε αυτό το θέμα ζωντανό,πιστεύω θα βοηθήσει/ξυπνήσει πολλούς!

Φίλε Mercury:
Α,Δεν το ήξερα οτι είσαι στην Ολλανδία οπου είναι νόμιμα.Ξέρω σχετικά την κατάσταση σε αυτή την χώρα,εκεί τα περισσότερα είδη μανιταριών είναι νόμιμα!Αυτό φυσικά σημαίνει οτι στην χώρα που είσαι αυτό το θέμα μπορείς να το μελετήσεις ιδιοις όμασι απο την στιγμή που ούτε σπιλώνεσαι κοινωνικώς ούτε έχεις φασαρίες με τον νόμο πού ως γνωστών πάντα θέλει το καλό μας! Ας προχωρήσουμε στην εμπειρία σου.Προσωπικά βλέπω 3 ανασταλτικούς παράγοντες

1)Η δοσολογία σου ήταν μικρή και οι ποικιλία απο τις πλέον ανίσχυρες.Αυτή ίσως έιναι η "συνιθισμένη δοσολογία" εννοώντας οτι αυτή την δοσολογία χρησιμοποιούν αυτοί που απλά θέλουν να πάνε σε ένα μουσικό κονσέρτο ,σε ένα πάρτυ κτλ κτλ.(Φαντάζεσαι να έπερναν μεγαλύτερη δόση και να είχαν "θάνατο του Εγώ" και εξωσωμαιτκή εμπειρία σε clubακι!!! Τρομαχτικό και επικίνδυνο!)
2)Το οτι έφαγες μια μιρκή ποσότητα πρώτα και μετά απο ώρα πήρες κιάλλο απευαισθητοποίησε τους υποδοχείς 5HT-2a του εγκεφάλλου σου.Σε απλά Ελληνικά:Η ανοχή στην ψιλοκυβίνη/ψιλοκίνη αναπτύσεται πέραν του μισάωρου με ώρα απο την κατάποση και διαρκεί γύρω στον βδομάδα.ΤΟ να πάρει κάποιος παραπάνω μανιτάρια πέραν της μίας ώρας απο την στιγμή που έφαγε τα πρώτα δεν ισχυροποιεί την εμπειρία απλά την προεκτείνει λίγο.
3)Η κατανάλωσή οσυ έγινε σιγά σιγά.Για τα μέγιστα αποτελέσματα τα μανιτάρια τρώγωνται κατευθείαν και το καλύτερο είναι με άδειο στομάχι μετά απο νηστεία.

Η εμπειρία που προκαλούν πολλές ενθεογενείς ουσίες μπορούν να χωριστούν σε επίπεδά.Εδώ παραθέτω κάποια επίπεδα που ισχύουν κυρίως για τις τρυπταμίνες (όπως τα αλκαλοειδή που περιέχουν τα ενλόγω μανιτάρια) και φαινεθυλαμίνες:

quote:
Level 1
This level produces a mild "stoning" effect, with some visual enhancement (i.e. brighter colours, etcetera). Some short term memory anomalies. Left/right brain communication changes causing music to sound "wider".

Level 2
Bright colors, and visuals (i.e. things start to move and breathe), some 2 dimensional patterns become apparent upon shutting eyes. Confused or reminiscent thoughts. Change of short term memory leads to continual distractive thought patterns. Vast increase in creativity becomes apparent as the natural brain filter is bypassed.

Level 3
Very obvious visuals, everything looking curved and/or warped patterns and kaleidoscopes seen on walls, faces etc. Some mild hallucinations such as rivers flowing in wood grained or "mother of pearl" surfaces. Closed eye hallucinations become 3 dimensional. There is some confusion of the senses (i.e. seeing sounds as colors, etcetera). Time distortions and "moments of eternity".

Level 4
Strong hallucinations, i.e. objects morphing into other objects. Destruction or multiple splitting of the ego. (Things start talking to you, or you find that you are feeling contradictory things simultaneously). Some loss of reality. Time becomes meaningless. Out of body experiences and e.s.p. type phenomena. Blending of the senses.

Level 5
Total loss of visual connection with reality. The senses cease to function in the normal way. Total loss of ego. Merging with space, other objects, or the universe. The loss of reality becomes so severe that it defies explanation. The earlier levels are relatively easy to explain in terms of measureable changes in perception and thought patterns. This level is different in that the actual universe within which things are normally perceived, ceases to exist! Satori enlightenment (and other such labels).


Είναι σχετικά "ρηχή" λίστα που περιγράφει κυρίως την εμπειρία απο "οπτικής πλευράς" αλλα προς το παρόν θα μας βοηθήσει στην συζήτηση.Το επίπεδο που έφτασες ήταν μεταξύ του πρώτου επιπέδου και του δευτέρου.Σε αυτό το επίπεδο δεν παρουσιάζωνται τα φαινόμενα και οι καταλυτικές ιδίότητες τους.Καταλαβαίνεις ναι μεν οτι κάτι συμβαίνει και οτι ίσως υπάρχει "πολύ ζουμί" μέσα στην παράξενη ύπαρξη αυτού του μανιταριού αλλα σίγουρα δεν είναι κοσμογονική εμπειρία.Τα φαινόμενα που περιγράφω εμφανίζωνται σε δόσεις των 5-6-7 ξηρών γραμμαρίων Psilocybe Cubensis, και για τα Panaeolus σε πολύ μεγααλύτερες(10-13-16 ξηρά γραμμάρια χοντρά χοντρά) (.Μερικοί τα συνδιάζουν σε αυτές της δοσολογίες με κάποιο MAOA αναστολέων για να αυξήσουν την διάρκει της εμπειρίας ,να την "βαθύνουν" και να την ισχυροποιήσουν.Πολλοί επίσης ισχυρίζωνται οτι η προσθήκη συγκεκριμένων ΜΑΟΑ αναστολέων όπως αυτοί που περιέχωνται στο φυτό "syrian rue" (Peganum Harmala) προσθέτει μαι "αρχαία-αρχέγονη" διάσταση στην όλη εμπειρία.Μεγάλη,πολύ μεγάλη προσοχή,οι αναστολείς της μονοαμινοξειδάσης θέλουν τρομερό διάβασμα,τρομερή προσοχή και σύναιση.

Μια έξτρα νότα: Αυτό που λές για βούτα απο το μπαλκόνι συνέβενε συνήθως όταν η CIA δοκίμαζε LSD σε πολύ μεγάλες δόσεις σε ανύποπτα θύματα ώς μέρος του προγράμματος MKULTRA2.Σου κερνούσαν δύο πράκτορες που στο παίζαν φίλοι έναν καφέ τίγκα στο LSD χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα ουτε οτι ήταν πράκτορες ούτε καν την ύπαρξη του LSD.Ε,κάπου εκεί πολλοί νόμισαν οτι τρελλένωνταν και βούτηξαν απο παράθυρα.Ένα άτομο προετοιμασμένο για την εμπειρία και που έχει γνώση ατών των πραγμάτων δεν θα έκανε κάτι τέτοιο,δυστηχώς και αυτά τα "ατυχήματα" τα τροφοδοτεί η άγνοια.Καλού κακού πολλοί ψυχοναυτες όταν ανεβαίνουν σε μεγάλες δοσολογίες έχουν μαζί τους κάποιον να τους προσέχε ι και να τους φροντίσει αν πχ θελήσουν ένα ποτήρι νερό, ή μια αγκαλία! Ο "προστάτης" πρέπει να είναι ικανός να μπορεί να κάτσει στο σκοτάδι για ώρες αμίλητος ακούγωντας σε να κλαίς,να γελάς,να εκστασιάζεσε,να "πεθαίνεις" και να "αναγενάσε".Πρέπει να μην μπαίνει στον πειρασμό να σε ρωτάει καθε 5 λεπτά "πώς νιώθεις" ή "τι βλέπεις" επειδή έτσι θα σου απωσπά την προσοχη σου και θα σε γειώνει (Σκέψου κάποιος να στο κάνει αυτό πχ καθώς διαλογίζεσαι).Ο προστάτης θα πρέπει να είναι διακριτικός,και πολύ διαβασμένος.΄Θα βρίσκεται εκεί για να βοηθήσει το "σώμα" σου καθώς η "ψυχή" σου θα συναντάει αυτά που περιέγραψα,όχι για να καταγράψει σαν ρεπόρτερ τι συμβαίνει ούτε για να εξυπηρετήσει οποιοδήποτε δικό του συμφέρον/βίτσιο.

Ελπίζω να σε ενημέρωσα,αν έχεις και άλλες ερωτήσεις ή σχόλια θα είμαι χαρούμενος να τα ακούσω

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 03:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φανταζομαι ελαχιστοι θαχετε διαβασει τα πρωτα βιβλια του Καστανεντα

εκει θα συναντησετε μια διαφορετικη αντιληψη για τα ψυχοδηλωτικα ή ενθεογενη - την οντολογικη, μιας και οι Ινδιανοι ηταν ανιμιστες σαν τους Αρχαιους Ελληνες

το μανιταρι ή ο κακτος ή το φυτο, περιεχει ενα πνευμα

ενα δυνατο πνευμα που εχει τη δυνατοτητα να σου δειξει ή ακομα και να σε περασει στον κοσμο των πνευματων, στην πραγματικοτητα που διαφευγει απο τις αισθησεις μας


τα πνευματα αυτα τα ονομαζαν ακριβως γι αυτο "συμμαχους"

ειναι προφανες πως μιλαμε για θρησκευτικη αντιληψη


ο ανθρωπος που ερχεται σε επαφη με τον συμμαχο το κανει συνειδητα, με σεβασμο και με φοβο, σαν να πηγαινει στη μαχη

ξερει οτι μπορει να πεθανει και αυτο τον κανει προσεκτικο, αλλα οχι αγχωδη, αφου εχει σκοπο

γι αυτο οι Ινδιανοι μυστες τον ονομαζουν και πολεμιστη


υπαρχουν και μερικα πνευματα που παρουσιαζονται μορφολογικα στους χρηστες σε σταθερα μοτιβα, οπως πχ το Γιαχε, η χαρμαλινη, που προκαλει οραματα ζωων της ζουγκλας ακομα και σε αστους

ο Naranjo αναφερει πειραματισμο με εσκιμωους, που μη εχοντας δει ποτε αιλουροειδη περιεγραψαν "μεγαλες γατες"


ειναι τυχαιο οτι το Γιαχε εθεωρειτο απο τους δυτικους μεχρι καποια στιγμη ως ευφραντικο, και οι Ινδιανοι το επαιρναν για να τους πουν τα πνευματα των ζωων που να κυνηγησουν και ποτε?


Γερμανος εθνοβοτανολογος που δοκιμασε ειδε σκηνες κυνηγιου ταπιρων, και μετα την εμπειρια οι Ινδιανοι τον πλευρισαν να μαθουν αν περασαν ζωα και αν τα σκοτωσαν και ποσα

κατοπιν ρωταγαν λεπτομερειες για να καταλαβουν που ακριβως ηταν η σκηνη του κυνηγιου και ξεκινησαν

γυρισαν με οσους ταπιρους ειχε δει ο Γερμανος


του εξηγησαν οτι το πνευμα του ταπιρου τους εδωσε αυτα τα συγκεκριμενα ζωα και μολις τα σκοτωσαν γυρισαν πισω

αν δεν ειχε δει ζωα να περνανε, ή αν εβλεπε μονο σαρκοφαγα ή οτι δεν σκοτωσαν κανενα ζωο, δεν θα ξεκινουσαν για κυνηγι

το Πεγιοτ, ο Μεσκαλιτο του Καστανεντα παρουσιαζεται σχεδον παντα σαν οντοτητα και διδασκει - τρομακτικος ή γαληνιος, θεωρειται δασκαλος - δεν ελεγχεται

και ανακαλυψε στον 20στο αιωνα ο Χοφμαν το διαιθυλαμιδιο του λυσεργικου οξεος, και ο ιδιος μετα απο χρονια πειραματισμων δηλωσε στη Βαρκελωνη σε συνεδριο οτι προκειται για το κλειδι της κατανοησης του συμπαντος

οντας διευθυντης χημικος της σαντοζ εν ενεργεια!

και εμεινε εκπληκτος με το οτι οι αρχαιοι Ελληνες βρηκαν τον τροπο να εξαγουν το λυσεργικο οξυ απο το μυκητα της σικαλης εργοτιο, για να το χρησιμοποιουν στα Ελευσινια


ο συμμαχος λοιπον παντα κατι διδασκει

ειπε ο Mercury οτι απλως οξυνθηκε η ακοη του

αυτη η οξυνση μπορει να μεταφερει ενα σαμανο που θα επικεντρωθει πανω της για να τη χρησιμοποιησει, σε αγνωστα μονοπατια

οπως και η επικεντρωση της ορασης - ηταν μια ευκαιρια να δεις τον μικροκοσμο αν συγκεντρωνοσουν σ αυτην


δεν φτανει η εμπειρια - πρεπει να μπορεις να καταλαβεις το δωρο, τη διδαχη

να εχεις σκοπο, και γνωση

επισης διαφωνω με το μονος καθετα!


φιλε BRAINSTORM, δεν εζησες τιποτα το τρομερο, εσυ του εχεις δωσει πολυ και λαθος σημασια

η κυκλικοτητα του χρονου και οσα περιεγραψες ειναι κοινα και ακακα μπροστα σε αλλες επιδρασεις των τριπ

ειλικρινα εχω ακουσει και ζησει αρκετα για να σε διαβεβαιωσω γι αυτο

οπως και οτι παμπολοι αλλοι θα αντιδρουσαν διαφορετικα στην ιδια εμπειρια - κατι θα μαθαιναν


διαφωνω καθετα οτι μπορει να δημιουργηθει μη υπαρχουσα εκ των προτερων ψυχωση με το λυσεργικο οξυ

το αποκλειει η υπαρχουσα επιστημονικη βιβλιογραφια, οχι εγω

τελος, παραθετω λογια σου...

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ "ΚΑΘΑΡΟΥΣ" ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ.(ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΘΑΡΟΣ).

ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ Η ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ.

ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ.

φυσικα και ξερεις τη γιατρεια...

ΕΙΔΗ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ "ΦΤΙΑΧΝΟΜΑΙ" ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΠΟΙΟ ΥΓΕΙΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.


φυσικα αφου η καταθλιψη προκαλει και συνδρομα κατωτεροτητας

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΥΤΕ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΣ ΜΗ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΜΗ ΤΟ ΓΙΓΑΝΤΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ


εδω τοχεις κανει θεμα τοσες μερες και λες ο,τι λες?

αναιρεις τη σοβαροτητα?

ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΤΕΡΑ (ΠΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΡΙΞΕΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑΤΙΑ)ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΙΝΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΙΓΡΑΨΩ.


διαβασα και δεν βρηκα καμια συγκεκριμενη πληροφορια - μονο οτι εχεις προβλημα απο τοτε και οτι δεν μπορω να το αντεξω να το ακουσω - πως ξερεις με ποιον μιλας?

και για το αν εδειξα ενδιαφερον φαινεται απο το ποσες φορες σου απαντησα


αλλα φυσικα καταληγω σε συμπερασματα - δικα μου, αλλα συμπερασματα

τα οποια προσπαθησα να σου περασω ηπια, αλλα δεν το καταλαβες γιατι εχεις αλλου το μυαλο σου

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ.ΜΗ ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΨΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ.


εχεις βρεθει ηδη εκτος θεματος και ουσιας του θεματοθετη


εχεις αναγκη απο υποστηριξη λεκτικη, συμφωνω, αλλα οχι εδω


ανοιξες αλλο τοπικ ουτως ή αλλως ακριβως για το δικο σου θεμα

θα κλεισω λιγο σκληρα, αλλα το κανω με καλη προθεση: θεραπευσε την καταθλιψη και βρες γκομενα

καντα με οποια σειρα σε βολευει


και μακρυα απο τριπακια...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 05:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ jonniebegood ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ... ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΜΕ.
ΞΕΡΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΤΑΓΑΛΑΝΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ,ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ, ΟΙ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ, ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ,ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ, ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ, ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ......................

ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗ ΩΚΕΑΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ (ΣΥΝ?)ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.

ΑΛΛΟΣ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΦΙΛΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ.


ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΤΑ ΒΕΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΔΕΡΦΟΥΛΗ ΜΟΥ.ΑΣΕ ΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ!

ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ...ΤΙΣ ΧΟΡΤΑΣΑ ΤΙΣ "ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ".

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΡΑΓΕ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΡΕ ΦΙΛΕ?ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΕΙΔΑ , ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΞΑ?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ?ΘΑ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ?

quote:
η κυκλικοτητα του χρονου και οσα περιεγραψες ειναι κοινα και ακακα μπροστα σε αλλες επιδρασεις των τριπ


ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΚΥΚΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΧΑΟΤΙΚΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.(ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ).

ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟΣ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΥΚΛΟΣ.

ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΛΑΒΕ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ xotchipilli2 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΛΙΟ Μ.....Σ ΔΕΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΙΚΑ, "ΕΠΑΙΞΕ" ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΤΥΧΕ.

quote:
εδω τοχεις κανει θεμα τοσες μερες και λες ο,τι λες?

ΝΑ ΜΗ ΜΗ ΛΕΩ?

ΕΙΔΗ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΒΟΗΘΟΥΜΑΙ.

ΜΗ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ.

ΚΑΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΠΙΑΣΤΩ ΡΕ ΦΙΛΕ.

ΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΣ ΤΩΡΑ.

ΜΗ ΜΟΥ ΤΡΑΒΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ.

ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΟΧΗ.

ΜΗ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΗΡΑΞΑΝ.

ΚΑΙ ΣΥ ΟΜΩΣ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

ΣΗΜΑΙΑ ΛΕΥΚΗ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΩ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ.....

quote:
θα κλεισω λιγο σκληρα, αλλα το κανω με καλη προθεση: θεραπευσε την καταθλιψη και βρες γκομενα

καντα με οποια σειρα σε βολευει



ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟ...

ΕΣΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΙΣΩΣ ΣΚΛΗΡΟ.

ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΩ. ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ.

ΑΝ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΣΕ ΤΙΣ "ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ".

ΔΕ ΜΕ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΝΕ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΣ "ΚΑΛΕΣ" ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΔΕΡΦΕ.

quote:
εχεις βρεθει ηδη εκτος θεματος και ουσιας του θεματοθετη

ΖΗΤΗΣΑ ΕΙΔΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΜΑΤΟΘΕΤΗ.ΤΟ ΞΕΡΩ....


quote:
εχεις αναγκη απο υποστηριξη λεκτικη, συμφωνω, αλλα οχι εδω

ΠΟΥ?


ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ mail ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙΣ...

ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ hotchipilli2

quote:
Το σχόλιο περι "ανωμαλίας" δεν πήγαινε σε σένα.Αυτοσαρκαζώμουν ονομάζωντας το ξεψείρισμα που κάνω ανωμαλία.


ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΞΕΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ.

ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΠΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΩ.

ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΔΙΑΘΕΤΟΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΘΟΥΜΕΝΟΥ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΙΝ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΟΣΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!


piece love unity & respect

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 00:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


ΑΛΛΟΣ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΦΙΛΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ.



σωστο και λαθος...


σωστο γιατι ειμαστε διαφορετικα ατομα και λαθος γιατι ο προορισμος μας ειναι ο ιδιος - ο θανατος


το ποσο πιο σοφος θαναι ο ενας απ τον αλλο δεν παιζει κανενα ρολο στο αποτελεσμα


εγω βελακια δεν πεταξα, στα ισια σου μιλαω: θελεις να μιλησεις με κοσμο, να επικοινωνησεις αλλα σε λαθος τοπικ

και σου λεω και την αληθεια πως η βοηθεια που αναζητας για το προβλημα που λες πως εχεις δεν θα βρεθει σε κανενα φορουμ


και η βοηθεια που πραγματικα θες, η επικοινωνια, δεν ειναι το θεμα του τοπικ

γνωμη μου, μπορει να κανω λαθος


φιλε μου ειμαι 46 χρονων και καλος γνωστης ορισμενων πραγματων

"εκει που εισαι ημουνα και κει που ειμαι θαρθεις"


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 00:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Xotchipilli2 υπήρξες κάτι παραπάνω απο διαφωτιστικός,και σε ευχαριστώ γι'αυτό.Υποψιαζόμουν ότι κάτι είχα κάνει στραβά,αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτά που ανέφερες.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι πάρα πολλές.Επειδή όμως φαντάζομαι ότι πολλές απο αυτές απαντώνται ήδη στις ιστοσελίδες που έχεις προτείνει θα προσπαθήσω καταρχήν να βρώ λίγο ελεύθερο χρόνο για να μπορέσω να τις μελετήσω προσεχτικά, και θα επανέλθω.

Επίσης πιστεύω ότι οι παρεμβάσεις των δύο παιδιών και οι αναφορές τους στα φρικτά βιώματα που εμπειρίωσαν μέσα απο την επιπόλαια χρήση αυτών των ουσιών, όχι μόνο επιβεβαίωσαν αυτά που ανέφερες, αλλά λειτούργησαν και πολύ θετικά για το συγκεκριμένο topic.

Το θέμα που πραγματεύεσαι είναι εξαιρετικά δύσκολο και πολύπλοκο.Όσο καλές προθέσεις και να έχεις,όσο βαθιά και να έχεις μελετήσει το θέμα,όσο ξεκάθαρο και να είναι το μήνυμα που στέλνεις,δεν παύεις να είσαι μόνο ο πομπός στη διαδικασία μετάδοσης του.Το θέμα είναι τι γίνεται με τους δέκτες,τι δυνατότητες λήψης έχει ο καθένας,τι λαμβάνει τελικά από το μήνυμα και πως το μεταφράζει.Εκεί είναι το πρόβλημα.

Ο μύθος του Πλάτωνα που ανέφερε ο φίλος Gretel έχει μεγάλη συνάφεια με τη συζήτηση πάνω στην φύση αυτών των ουσιών.Οι αλυσοδεμένοι στο εσωτερικό του σπηλαίου που ζουν στο σκοτάδι και βλέπουν μόνο σκιές είναι ευτυχείς.Γεννήθηκαν μέσα στο σπήλαιο και αλυσοδεμένοι.Κανείς δεν τους είπε ότι υπάρχει κάτι έξω απο το σπήλαιο.Κανείς δεν τους έδειξε ότι μπορούν να τα καταφέρουν και χωρίς τις αλυσίδες τους.Κάποιοι μέσα στο σπήλαιο είναι πιο ευτυχείς γιατί οι αλυσίδες τους είναι μακρύτερες και αυτό τους επιτρέπει να μετακινούνται πιο άνετα και να πηγαίνουν λίγο μακρύτερα,κάποιοι άλλοι είναι λιγότερο ευτυχείς γιατί οι οι αλυσίδες τους είναι μικρές σε μήκος και δεν μπορούν να μετακινηθούν εύκολα μέσα σε αυτό.Που και που τους βλέπεις να φωνάζουν,να διαμαρτύρονται και να ζητάν μακρύτερες αλυσίδες.Μετά πάλι ησυχάζουν...

Υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία αλυσοδεμένων.Αυτοί κάπου,κάπως κάποτε άκουσαν ότι υπάρχει ένας άλλος ελεύθερος κόσμος έξω απο το σπήλαιο,και ότι κάποτε κάποιοι κατάφεραν να βγουν απο αυτό.Οι της τελευταίας κατηγορίας περνάν τη ζωή τους γυρίζοντας γυρω γυρω και μέσα στη σπηλιά,ψάχνοντας για τρύπες,ψαχουλεύοντας τα τοιχώματα της σπηλιάς,σκάβοντας με ότι βρούν μπροστά τους...

Οι υπολοιποι αλυσοδεμένοι τους βλέπουν και γελάνε.Αλλοι πάλι προσπαθούν να τους πείσουν ότι δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω και ότι σπαταλάνε τη ζωή τους άδικα.Τους φέρνουν αποδείξεις και πειστήρια.Τους γεμίζουν αμφιβολίες.

Αυτό που κανουν αυτές οι ουσίες (ενθεογενή) είναι να προσφέρουν προσωρινές σύντομες εξόδους απο το σπήλαιο.Κάτι σαν τις άδειες που δίνουν τα "σωφρονιστικά" ιδρύματα στους φυλακισμένους.Σκοπός τους είναι να βοηθήσουν τους αλυσοδεμένους της τρίτης κατηγορίας να ξεπεράσουν τις αμφιβολίες τους για το αν πράγματι υπάρχει κάτι "εκεί έξω".Όταν το δουν αυτό μπορούν να επιστρέψουν πάλι στο σπήλαιο και να συνεχίσουν το "σκάψιμο" με μεγαλύτερο πάθος,και αγνοώντας τα ειρωνικά και πικρόχολα σχόλια των άλλων φυλακισμένων.Είπαμε οι ουσίες αυτές δεν απελευθερώνουν,σου δίνουν απλά μια προσωρινή άδεια.

Και μάλιστα με πολύ ακριβό τίμημα.
Την θυσία της ευτυχίας που μας προσφέρει η απόλυτη άγνοια του εκεί "έξω κόσμου",την δυστυχία που επιφέρει η γνώση της αθλιότητας της σπηλιάς μέστην οποία συνεχίζουμε να ζούμε...




Edited by - Mercury on 19/08/2004 00:42:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 04:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που κανουν αυτές οι ουσίες (ενθεογενή) είναι να προσφέρουν προσωρινές σύντομες εξόδους απο το σπήλαιο.Κάτι σαν τις άδειες που δίνουν τα "σωφρονιστικά" ιδρύματα στους φυλακισμένους.Σκοπός τους είναι να βοηθήσουν τους αλυσοδεμένους της τρίτης κατηγορίας να ξεπεράσουν τις αμφιβολίες τους για το αν πράγματι υπάρχει κάτι "εκεί έξω".Όταν το δουν αυτό μπορούν να επιστρέψουν πάλι στο σπήλαιο και να συνεχίσουν το "σκάψιμο" με μεγαλύτερο πάθος,και αγνοώντας τα ειρωνικά και πικρόχολα σχόλια των άλλων φυλακισμένων.Είπαμε οι ουσίες αυτές δεν απελευθερώνουν,σου δίνουν απλά μια προσωρινή άδεια.

Και μάλιστα με πολύ ακριβό τίμημα.
Την θυσία της ευτυχίας που μας προσφέρει η απόλυτη άγνοια του εκεί "έξω κόσμου",την δυστυχία που επιφέρει η γνώση της αθλιότητας της σπηλιάς μέστην οποία συνεχίζουμε να ζούμε...


Αυτό είναι μια πολύ υγειής προσέγγιση και με χαροποιεί που την ακούω! Αυτή η έξοδος απο το σπήλαιο/είσοδος προς τα έσω εκτός απο μια "άδεια απο το ύδριμα" μπορεί επίσης να διδάξει κάποια πράματα πέραν της απλής επιβεβαίωσης.Μετα απο μια ισχυρή Εμπειρία δεν μένει απλά στο μυαλό ως ανάμνηση.Μπορείς να φέρεις απο το έξω/έσω.σηλαδή κάποιες γνώσεις/εργαλεία.Τι γνώση θα μου πεις...Όχι ,δεν θα κατέβουν στο κεφάλι σου εξισώσεις που περιγράφουν την σπειροειδή κίνηση του Γαλαξία μας ούτε παράξενα υπερκοσμικά μυνήματα που φέρνουν "οδηγίες προς αθανασία ή κατασκευή ιπτάμενων δίσκων .Αυτό που θα μπορέσει κάποιος να φέρει πίσω είναι μια οπτική γωνία του κόσμου και του εαυτού του απαλλαγμένη απο πολλά "προεπιλεγμένα" κοινωνικώς και εκγενετής φίλτρα.Έχωντας εντοπίσει τα φίλτρα του εγκεφάλου μέσω τις εμπερίας θα είναι πιο εύκολο να επιδράσεις συνειδήτά και ελεγχόμενα πάνω τους.Μπορεί κάποιος να μάθει νέους τρόπους σκέψης ή/και να ξεφύγει απο παγειωμένες απόψεις.Μπορεί επίσης να δεί κομμάτια του υποσυνειδήτου του,να διαγνώσει σαθρά και καλά σημεία κια μετα....να προχωρήσει και σε αυτό ποου ονομάζεται "μεταπρογγραματισμός".Να αλλάξει δηλαδή κατα βούληση πολλά κομμάτια πάνω του,στα αντιληπτικά του φίλτρα,στις απόψεις του,σε παγειωμένες συμπεριφορές κτλ κτλ.Όπως δηλαδή κάποιος που κάνει αλόγιστη/απρόσεχτη χρήση αυτων των ουσιών μπορεί να αλλάξει προς το χειρότερο και να επιρρεαστουν μονίμως άσχημακάποια στοιχεία της προσωπικότητάς τους,μπορεί κάποιος να αλλάξει προς το καλύτερο! Δεν είναι καθόλου τυχαίο που είχαν χρησιμοποιηθεί και στην ψυχοθεραπεία,όχι όπως χρησιμοποιούνται σήμερα τα αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά που "χωρίς προσπάθεια" σε κάνουν χαρούμεννο ή χαλαρό απλά τρώγωντάς τους,αλλα τα ενθεογενή (Ψυχε-δελικά) θεραπεύωντας κάποιον μέσω της ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ που παρέχουν.

Τα παραπάνω φυσικά αναφέρονται απο ψυχολογικής πλευράς του θέματος,εξαιρουμένων των άλλων ιδιοτήτων που ανέφερα σε περασμένες αποστολές.Εκτός δηλαδή απο την Εν-θεο-γένεια (NDE,OOBE,Εκστατικά συναισθηματα,ένωση με τα πάντα και το καθετί κτλ κτλ) παρέχουν συνάμα και ψυχαναλυτικές/ψυχοθεραπευτικές ιδιότητες με βασικότατη προυπόθεση όμωςοτι πρέπει η χρήση τους να μοιάζει με την υποθετική χρήση που μάλλιασαν τα...δάχτυλά μου να γράφουν στην πρώτη μου αποστολή!

Ξέρεις όμως τι μαρέσιε πραγματικά? Τα ενθεογενή δεν είναι fast food ,δεν είναι έτοιμη λύση ή "Στιγμιαία δια΄φώτιση,απλά προσθέστε νερό,ανακινήστε και απολαυστέ διαφώτιση με γεύση Φράουλα"! Αφότου δείς οτι δείς,αφότου βιώσεις ότι βιώσεις ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ! Τα νοήματα που αποκάλυψες απο μέσα σου,ότι γνώση ξέθαψες θα πρέπει να διατηρηθεί και εφαρμοστεί μέσα απο ενεργό αγώνα,αλλιώς πάει χαμένη! Η εμπειρία δεν είναι μαι παθητική κατάσταση,θέλει ενέργει εκ μέρους του "επόπτη" (Επόπτης: Ανώτατος τίτλος ελευσινίων μυστηρίων,σημαίνει "Αυτός που έχει Δεί").Αυτό φυσικά συμβαίνει και με κάθε εμπειρία της ζωής.Κάποιος θεωρείτε οτι έχει πραγματικά διδαχθεί απο την Χ εμπειρία μόνο αν κατανοεί τι του προσέφερε και αυτό αντικατοπτρίζεται στις πράξεις του.Μπορούμε πχ να θεωρήσουμε οτι κάποιος διδάχτηκε απο το γεγονός οτι τον χτύπησε άσχημα αμάξι οταν περνούσε απρόχεχτα τον δρόμο,αν αυτό το άτομο συνεχίσει να περνάει τον δρόμο χωρίς να βλέπει αν έρχεται κανείς? Μάλλον όχι...

Ίσως αργότερα τεθεί ένα ερώτημα ή ίσως ακόμα και τώρα το σκέφτονται κάποιοι:"Δηλαδή φίλε θέλεις να μας πείς οτι τα ενθεογενη προκαλούν Διαφώτιση σε όποιον τα παίρνει?". Σε αυτό θα απαντήσω με μια μεγάλη κουβέντα που είπε κάποιος που δυστηχώς μου διαφέυγει το όνομά του : "Αν τα ψυχεδελικά προκαλούσα αυτόματα Διαφώτιση ,τότε όλα τα club και οι Disco θα ήταν γεμάτες απο Βούδες,Χριστούς,Αγίους και Επιστήμονες". Εδώ λοιπόν και η μαγεία τους...Δεν είνα για τους τεμπέληδες που ψάχνουν πώς θα "κόψουν δρόμο" στον πηγαιμό για την Διαφώτιση.Είναι για τους δουλευταράδες που ψάχνουν πώς θα "κόψουν δρόμο" αλλα θα περάσουν και απο ανηφορίες και κατηφοριές στον πηγαιμό για την..."Διαφώτιση" (όπου "διαφώτιση",βάλτε τον δικό σας αγαπημένο όρο για το επίπεδο που θέλετε να φτάσετε,μην το φαντάζεσται μόνο με την "κλασσική" του έννοια)

Αν πραγματικά υπήρχε μια ουσία που έφερνε αυτόματα και ανεξαρτήτως χρήσης,προσωπικότητας,πνευματικού επιπέδου κτλ κτλ "Διαφώτιση" ,τότε θα γινόμουν ¨"τρομοκράτης" με σκοπό της ζωής μου να την ρίξω σε κάθε υδραγωγείο,σε κάθε σάντουίτς MAc Donalds,σε κάθε γεύμα πολιτικού,σε κάθε καφέ στρατηγου,σε κάθε ποτό,σε κάθε λίμνη ,θάλλασα και τροφή του κόσμου!!!

ΕΥΤΥΧΩΣ δεν υπάρχει,και έτσι ο άνθρωπος είναι ελεύθερος και έχει την χαρά να την ψάξει μόνος του και να ανεληχθεί με τον πιο γλυκό τρόπο:Με κόπο,σύναιση και ιδρώτα...

Αλήθεια ,ο Φίλος Δημ. που εξαφανήστικε? Θα ήθελα να ακούσω την άποψή του!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 02:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και μάλιστα με πολύ ακριβό τίμημα.
Την θυσία της ευτυχίας που μας προσφέρει η απόλυτη άγνοια του εκεί "έξω κόσμου",την δυστυχία που επιφέρει η γνώση της αθλιότητας της σπηλιάς μέστην οποία συνεχίζουμε να ζούμε...



φιλε Mercury και φιλε Xotchipilli2 τα ειπατε πολυ ωραια


προσφερω το κερασακι στην τουρτα: ΟΥ ΜΑΘΕΙΝ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΠΑΘΕΙΝ

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 21:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 21:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


οταν κοιτας το Αγνωστο, σε κοιταει κι αυτο...

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mushmaniac
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 04:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mushmaniac  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και βλέπω τόσο μεγάλο ενδιαφέρον σε τέτοια θέματα είπα να γραφτώ και εγώ. Δεν συνηθίζω να ανοίγω συζητήσεις τοσο εξειδικευμένες που να αφορούν διάφορες χημικές ουσίες όπως ο Xotchipilli2 (εκτός ίσως όταν μιλάω μαζί του). Παρ' όλα αυτά το εις βάθος ψάξιμο είναι πλέον η μόνη ασπίδα προστασίας ενάντια στην προπαγάνδα που περνάει σε όλους μας μέσω της τηλεόρασης (και των ΜΜΕ γενικά) και των άλλον ανθρώπων (στους οποίους έχει περάσει μέσω της τηλεόρασης).

Θέλω βασικά να πω τα εξής:

H κάναβη δεν είναι ακίνδυνη (παρότι ειμαι υπέρ της χρήσης της ως φάρμακο με συνταγή)! Την παρουσιάζουν ως την πιο "ακίνδυνη" ψυχοτρόπα ουσία θέλοντας να δημιουργήσουν μια αλφα εντύπωση για αυτές τις ουσίες και την χρήση τους. Ο κάθε "χασικλής" θεωρεί το χόρτο ακίνδυνο και όταν δοκιμάσει lsd π.χ. ή μανιτάρια θεωρεί ότι αυτά είναι άκρως επικύνδυνα επειδή η εμπειρία των τρώμαξε. Μεγάλο λάθως. Πρέπει νομίζω να εστιάσουμε στο εξής. Τι κάνει μια ουσία "επικύνδινη";

Τα μανιτάρια όπως και το lsd παρουσιάζουν μηδενική τοξικότητα. Δηλαδή η χρήση τους επιβαρύνει τοξικά το σώμα σου λιγότερο και από ένα γεύμα στα goody's. Δεν μπορεί δηλαδή να πάρει κανείς "υπερβολική δόση". Μεσα σε 2-3 μέρες έχει εξαφανιστεί κάθε ίχνος ουσίας από το αίμα σου. Από την άλλη η εμπειρία μπορεί να είναι πολύ έντονη ψυχικά φέρνοντας τον άνθρωπο (το συνηδειτό του μερος) σε επαφή με το υποσυνήδειτο και πιθανότατα τραυματικές εμπειρίες του παρελθόντος. Ότι κάνει δηλαδή και ένας ψυχαναλυτής. Δεν υπάρχει περίπτωση σωματικού ή ψυχικού εθισμού σε τέτοιες ουσίες. Μόνο η περίπτωση κίνησης του ενδιαφέροντος και απόκτηση σεβασμού για αυτές και θέληση για περαιτέρο ενασχόληση (όχι χρήση)

Το χόρτο από την άλλη (καθώς και τα περισσότερα οποιοειδή οπως ηρωίνη σε μικρές δόσεις) δεν θα φέρουν καμία αναστάτωση στον χρήστη και αυτός σαν καλός βλάκας θα τα θεωρήσει ακίνδυνα. Οι ουσίες θα βρίσκονται στο αίμα του για μήνες όμως. Την επόμενη μέρα θα ζητήσει κι' άλλο και μετά κι' άλλο. Θα καταντήσει χαπάκιας-χασικλής-πρεζάκιας χωρίς να το καταλάβει και επειδή από βουτηρομπεμπες θα έχει γίνει και πολύ βαρύμαγκας από της πολλές καταχρήσεις θα δοκιμάσει και κανένα παραισθησιογόνο για να επεκτείνει τη μαγκιά του. Θα τρωμάξει και θα πει πως αυτό είναι το πιο επικίνδυνο επειδή τα άλλα τον χαιδεύανε ενώ αυτό τον χαστούκισε. Μετά την αποτοξίνωση θα βγει στους φίλους του (ίσως και στην τηλεόραση) και θα μιλήσει ενάντια στα ναρκωτικά. Φυσικά όταν τον ρωτήσουν για "ενθεογενή" (lsd manitaria κλπ.)θα δουν ότι δεν θα έχει και πολλά να πει αλλά σίγουρα θα πει ότι τα δοκίμασε και αυτά και θα τα βάλει στην ίδια σακούλα με όλα τα άλλα. Λέγοντας ίσως ότι είναι και τα πιο "δυνατά".

Αυτό όμως είναι ηλίθιο. Ποιος είναι ο κίνδυνος; Η προσορινή διεύρυνση του μυαλού και τις σκέψης σου ή η εξάρτηση από κάποια ουσία.

Το θέμα που με νευριάζει είναι ότι αυτή η "παρεξήγηση" και η νοοτροπία του "πρεζάκια" ενισχύεται από τα ΜΜΕ που φαίνετε να μην θέλουν οι άνθρωποι να δουν την αλήθεια.

Φανταστείτε πόσο θα τρωμάξει ένας πρεζάκιας καταναλώνοντας μεγάλες ποσότητες μανιταριών και έρχόμενος σε επαφή με το υποσυνήδειτό του (όπου σίγουρα θα κρύβονται άσχημα πράγματα). Παρ' όλα αυτά δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ένα τέτοιο ταξίδι έδωσε αφορμή και ψυχική δύναμη σε κάποιον ναρκωμανή για να ξεκόψει. Πρωσοπικά δεν ξέρω πολλούς που ξεκόψαν και για όσους ξέρω αφορμή ήταν ένα δυνατό τριπ με μανιτάρια.

Παρ' όλα αυτά οι περισότεροι βλέπουν κάποιες "ενθεογενή" ουσίες όπως τις λέει και ο φίλος μου εδω ως "ναρκωτικά". Δεν λέω να δοκιμάσετε. Απλά διαβάστε επιστημονικές μελέτες μιλήστε με γιατρούς μην συμετέχετε και εσείς ασυνήδειτα στην μετάδοση της προπαγάνδας. Να στείλει ο Θεός καρκίνο στους dealer κάθε είδους που επειδή οι ίδιοι σέρνονται στη λάσπη σαν τα σκουλίκια δεν τους νοιάζει αν λασπώσουν και τους υπόλοιπους. Κυρίως όμως να στείλει ο Θεός καρκίνο σε αυτούς που γνωρίζουν την πραγματικότητα αλλά βρίσκονται σε υψηλές θέσεις επειδή έχουν μάθει να τρέφουν και να εκμεταλεύονται την άγνοια του πλήθους.

Ακόμη η φράση "ψυχική υγεία" χρησιμοποιείτε καθαρά προπαγανδιστικά και για σκοπούς εκμετάλευσης και πρέπει να παραβλέπεται κάθε φορά που γίνεται αναφορά σε αυτή.
Μιλάν για "ψυχική υγεία" (τι είναι η ψυχική υγεία;) για να σε πείσουν υποσυνήδειτα ότι είσαι "ψυχικά άρωστος". Μετά σου πουλάν την "ψυχική θεραπεία" (τι σημαίνει ψυχοφάρμακο και ψυχίατρος;)για να γιατρέψουν την "ψυχή" σου. Ποιος θα σε γιατρέψει από τη θεραπεία τους όμως; Μόνο εσύ μπορείς να γιατρέψεις τον εαυτό σου και τα μανιτάρια μπορεί να σε πονέσουν αλλά μόνο να σε βοηθήσουν να βοηθήσεις τον εαυτό σου μπορούν.

"Όσοι δεν κοιτούν πέρα από τη μύτη τους δεν βλέπουν ποιοι κρατούν τα μαχαίρια που τους καρφόνουν"

[url=http://www.manitaria.cjb.net][/url]

Edited by - mushmaniac on 03/09/2004 05:33:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 02:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


φιλε mushmaniac, σε βρισκω ανενημερωτο και προκατειλημενο


εχεις φαει ποτε 3-4 γρμ charas?

τοτε θα καταλαβεις οτι η κανναβη ειναι ενθεογενες


πριν σου παραθεσω δυο κειμενα για την κανναβη, να εξηγησω οτι το φυτο περιεχει πολλες ουσιες, που η αναλογια τους ποικιλει απο ποικιλια σε ποικιλια

η τετραϋδροκανναβινολη προκαλλει ψυχοδηλωτικη εμπειρια ενω η κανναβινολη προκαλει θολουρα, ασταθεια και υπνο


το ζητουμενο ειναι το φυτο να περιεχει το πνευμα της πρασινης κυριας των βουνων

τα ριχνω επειδη με αναγκασες

ΚΑΝΝΑΒΗ ενα μυστηριωδες φυτο

εκτος απο τις θεραπευτικες της ιδιοτητες και τις αλλες χρησεις, η κανναβη εχει και αποτελεσματα στον ψυχισμο του ανθρωπου γι αυτο και καταταχτηκε απο τους Αμερικανους στις ναρκωτικες ουσιες.

ολες οι ερευνες και οι μελετες απεδειξαν οτι δεν ειναι ναρκωτικο

ουτε διεγερτικο

ουτε καταπραϋντικο

ουτε ηρεμιστικο

ουτε παραισθησιογονο

οπως αποδειχτηκε τελευταια ουτε ευφορικο μπορει να χαρακτηριστει

τι ειναι λοιπον?

σε ποια κατηγορια πρεπει να την καταταξουμε?

τα πειραματα με ζωα απεδειξαν την παντελη απεχθεια ολων των θηλαστικων για την κανναβη.

ενω τα ζωα προτιμουν και απολαμβανουν ολα τα γνωστα ναρκωτικα, αλκοολ, ηρωινη, κοκαϊνη, αμφεταμινες, βαρβιτουρικα κτλ, και αποκτουν εξαρτηση αμεσως χτυπωντας αμετρητες φορες το μοχλο παροχης του ναρκωτικου, δεν θελουν με τιποτε να ξαναπαρουν THC (η βασικη ψυχοενεργη ουσια της κανναβης)

μονο το ανθρωπινο ειδος την εκτιμησε για τις ιδιοτητες της, ισως λογω ανεπτυγμενου εγκεφαλου, λογισμου και ψυχισμου

ισως γι αυτο καποιοι λαοι την θεωρησαν δωρο Θεου και τροπο επικοινωνιας μαζι του

ο γνωστος Ιταλος ψυχιατρος ,ειδικευμενος στα ναρκωτικα και την εξαρτηση, Giancarlo Arnao πιστευει πως η κανναβη αποτελει κατηγορια απο μονη της!

ο καθηγητης Ιατροδικαστικης Α. Κουτσελινης, λεει για την κανναβη: γεγονος παραμενει ότι η μαριχουανα δεν είναι ναρκωτικον ως τα κλασικως παραδεδεγμενα… δεν ειναι διεγερτικον, καταπραϋντικον, ηρεμιστικον, ναρκωτικον ή ψευδαισθησιογονον. Η λεξις ευφορικον ισως προσεγγιζει περισσοτερον...

Παρ ολες τις εκατονταδες χρονια χρησης της κανναβης και τη συσωρευμενη λαϊκη σοφια, η δραση που υποτιθεται ότι εχει είναι παραδοξη.

οι ερευνες σε χρηστες διαφερουν στα αποτελεσματα ως προς το τι προκαλλει η THC της κανναβης στον ανθρωπινο εγκεφαλο.

"Ενώ η μαριχουανα οδηγει, κατά πολλους, στην απωλεια της συμβατικης επιθυμιας για δουλεια – το συνδρομο χωρις κινητρα – σε πολλες χωρες όπως η Τζαμαϊκα, ένα διαλειμμα με ganja γινεται για τον ιδιο σκοπο, όπως στα δικα μας γραφεια ή εργοστασια εχουμε το διαλειμμα για καφε." λεει η ερευνα των T. Tζαφη, Ρ. Πητερσον, και Ρ. Χοντσον.

Μεταξυ των ιερων ανδρων στην Ινδια (ασκητες, σαντου) για παραδειγμα, η κανναβη χρησιμοποιειται παραδοσιακα για να εξευμενιζει τα ζωωδη πνευματα – να ελατωσει τη λιμπιντο ή τη σεξουαλικη ενορμηση.

Κι όμως, μεταξυ της νεας γενιας των χασισοποτων, η μαριχουανα εχει φημη αφροδισιακου.

Στην Ινδια η κανναβη χρησιμοποιειται για υποβοηθημα στην αυτοσυγκεντρωση ή για διαυγεια στη σκεψη.

Στις δυτικες χωρες όμως πιστευεται ότι διαταρασει την μνημη και την σκεψη.

Μερικες από αυτές τις διαφορες μπορουν να αποδοθουν στις προσδοκιες του ατομου ή στις περιβαλλοντικες κοινωνικες συνθηκες της χρησης.
αλλο γκουρου στα Ιμαλαϊα κι αλλο πιτσιρικας στα κλαμπ

αλλα τι προκαλλει τελικα η κανναβη?

γιατι εχει τοσο ευρυ φασμα αποτελεσματων?

ο ποιητης και χασισοποτης Charles Baudelaire το 1858 εγραψε το ποιημα στο χασις και μετα σχολιασε:

"Οι αμυητοι που εχουν την περιεργεια να γνωρισουν εξαιρετικες απολαυσεις, θα πρεπει να ξερουν ότι δεν θα βρουν στο χασις τιποτα το θαυμαστο, απολυτως τιποτα, παρα μονο το φυσικο σε υπερβολη.

Ο εγκεφαλος και ο οργανισμος, οπου επενεργει το χασις, δε θα δωσουν παρα μοναχα τα κανονικα τους φαινομενα, τα ατομικα, επαυξημενα είναι αληθεια σε αριθμο και ενεργεια, αλλα συμφωνα παντα με την προελευση τους.

Ο ανθρωπος δε θα διαφυγει απ τη μοιρα της φυσικης και ηθικης ιδιοσυγκρασιας του.

Το χασις θα είναι για τις ιδιαιτερες εντυπωσεις και σκεψεις του ανθρωπου, ενας μεγεθυντικος καθρεφτης, αλλα καθρεφτης."

ισως να εχει περισσοτερο δικιο απο ολους, αφου και χασισοποτης ηταν και μυαλο διεθετε για να καταλαβει.

ισως αυτος ειναι ο λογος που καθε χρηστης εχει διαφορετικα αποτελεσματα απο τους αλλους ως προς την εμπειρια.

οι Ινδοι το θεωρουν το ιερο φυτο του θεου Σιβα

οι Τζαμαϊκανοι το ενσωματωσαν στη Χριστιανικη λατρεια

οι δυτικοι το θεωρουν ευφραντικο-αφροδισιακο

οι Αραβες λατρεψαν το φυτο με τον τροπο τους, μιγμα πνευματικοτητας και ευφοριας

αποδειξη ο Αραβικος Υμνος στο Χασις, ποιημα ανωνυμου (εκδ. Πρισμα 1990 μεταφρ. Φ. Τερζακη)

"αφησε να πεσει απο τα χερια σου το κρασι

και πιες απο τη γλυκεια Κυρια του Χαϊδαρ*

που ειναι αρωματισμενη με αμπαρι

κι εχει το πρασινο του χρυσολιθου

ενας νεος ανδρας σου την προσφερει

καταλληλα προετοιμασμενος

μεσα στον τρυφερο παλμο του χεριου του

σαν ακριβο σημαδι σε ροδινο μαγουλο

το απλωμενο του χερι σου θυμιζει

τα τρυφερα κλαδια του ευγενικου φυτου

σαλευοντας ελαφρα στην ανεπαισθητη αυρα

σκορπιζοντας ολογυρα το μεθυστικο τους αρωμα

αφηνοντας μες απ τους δρομους της ανασας σου

ευφροσυνες αντηχησεις

κανενα ποτο** δε θα σου γεννησει ποτε

το ουρανιο αισθημα τουτο

ειναι μια παρθενα

δεν εχει βεβηλωθει απο το νερο

ουτε ανθρωπινο ποδι δεν την πατησε ποτε

ουτε χερι την εσφιξε

ποτε δεν αναμειχθηκε στο δισκοποτηρο του ιερεα

δεν προγραφτηκε ποτε απο τους νομοθετες του Ισλαμ***

ουτε κηρυχθηκε βεβηλη απο κανεναν

ξεχασε τωρα τις λυπες σου****

και παραδοσου στη χαρη της

και μην εγκαταλειπεις τη σημερινη χαρα

για το αυριο"

* ο Σεϊχης (ιερος αρχηγος, ηγουμενος) Χαϊδαρ επεβαλλε την χρηση του χασις στους Δερβισηδες του Σουφικου Ταγματος του ως καθημερινη ιερη τελετουργια.

η χρηση του χασις ως μεσο περισυλλογης και εκστασης απο τους Σουφι ασκητες, οπως και σε αλλους λαους (Ινδια), αποδεικνυει τις ψυχοδηλωτικες του ιδιοτητες που το οδηγουν στην ιεροποιηση

** σε αυτους τους στιχους διαφαινεται η απεχθεια προς το αλκοολ λογω της δυσμενους επιδρασης του στη διαυγεια, αλλα και λογω της απαγορευσης του απο το Κορανι

*** μεγαλο ρολο στη διαδοση του ως ευφορικου και οχι ως ψυχοδηλωτικου στις λαϊκες μαζες των Αραβων, επαιξε η μη αναφορα και καταδικη του χασις απο τον προφητη στο Κορανι, γεγονος που του επετρεψε να παρει τη θεση του αλκοολ ως "λαϊκο ποτο"

**** εδω αποδεικνυονται οι ευφορικες ιδιοτητες της κανναβης, που ομως αμφισβητουνται απο αλλους λαους

τι προκαλλει τελικα η κανναβη?

αλλοι γελανε και αλλοι πεφτουν σε περισυλλογη, ενω αλλοι κοιμουνται

αλλοι θελουν βολτα στη φυση και αλλοι ανακαλυπτουν καταπληκτικα νοηματα σε καθημερινα πραγματα

καποιοι δουλευουν ανετα υπο την επηρεια, καποιοι τεμπελευουν

καποιοι δημιουργουν και καποιοι αραζουν στον ηλιο

αλλοι απολαμβανουν το σεξ υπο την επηρεια της κανναβης και αλλοι ουτε να το σκεφθουν

και μερικοι που εχουν ψυχολογικα προβληματα τα βρισκουν μπροστα τους και φρικαρουν, και δεν την ξανακουμπανε που να τους πληρωνεις

ολοι συμφωνουν πως οι τακτικοι χρηστες ελεγχουν τα αποτελεσματα της επιδρασης πανευκολα (κοινη παραδοχη των χρηστων που καταγραφτηκε στις ερευνες ειναι πως "αν χρειαστει ξενερωνω αμεσως", δηλαδη το οποιοδηποτε σοβαρο εξωτερικο ερεθισμα επαναφερει τον χρηστη στην προ της χρησης κατασταση

ισως γι αυτο και στα τεστ οδηγησης οι τακτικοι χρηστες οδηγουν σωστα

ενα ειναι σιγουρο...

καιρος ειναι να αποποινικοποιηθει και να εκμεταλευτει η ανθρωποτητα ολα οσα εχει αυτο το παραξενο φυτο να προσφερει.

και ειναι πολλα, περα απο τις ψυχολογικες της επιδρασεις, που πανε χαμενα λογω της παραλογης απαγορευσης που πριμοδοτουν οι Αμερικανοι παγκοσμιως - δινουν χρηματα και βοηθεια εκβιαζοντας τις παραδοσιακα χασισοπαραγωγες χωρες, οπως συνεβει με την Ελλαδα το 1936, να απαγορευσουν τη χρηση της κανναβης (ποια ακριβως ιδιοτητα της φοβουνται οι Αμερικανοι?)

φτηνο καλο ανθεκτικο χαρτι - οχι χαρτι απο ξυλεια - τα δαση ειναι πολυτιμα και η επεξεργασια αυτου του χαρτιου μολυνει πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απ οτι η επεξεργασια του ξυλοπολτου

πολυ καλης ποιοτητας υφασματα, απο λεπτεπιλεπτα λινα εως τεντοπανα και σχοινια

βιομαζα για την παραγωγη μεθανιου και μεθανολης

για την καλλιεργεια της δεν απαιτουνται λιπασματα, φυτοφαρμακα, ή καλα χωραφια - η κανναβη ειναι αγριοχορτο και φυεται παντου στον πλανητη

χωρις να αναφερουμε τις παμπολλες θεραπευτικες ιδιοτητες της - μονο το οτι ενισχυει το ανοσσοποιητικο και ειναι αντικαρκινικη, φτανει νομιζω (υπαρχει σελιδα με τις ερευνες που το αποδεικνυουν)


Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΝΑΒΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ
υπερσυμπυκνωμενη

επειδη αμφισβητειται απο καποιους, ειτε απο αγνοια ειτε εσκεμενα, οτι η κανναβη δεν ειναι ναρκωτικο, παραθετω ερευνες και μελετες που το αποδεικνυουν με ντοκουμεντα

ελευθεροτυπια - Μ. Δευτερα 21 Απριλιου 2003


ΚΑΝΝΑΒΗ: Η ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ

ενα νεο ρολο ως η ασπιρινη του 21ου αιωνα μπορει να κερδισει η ινδικη κανναβη, το τριτο πιο δημοφιλες "ναρκωτικο αναψυχης" μετα το αλκοολ και τον καπνο, αφου συγκεντρωνονται ολο και περισσοτερες αποδειξεις οτι μπορει να προστατευσει τον εγκεφαλο απο την καταστροφικη επιδραση της γηρανσης και να συντελεσει στην προληψη παθησεων του νευρικου συστηματος.

αν και σε πρωτη φαση το συγκεκριμενο ναρκωτικο επηρεαζει την αντιληψη κι επιδρα αρνητικα στη μνημη, φαινεται οτι μπορει μακροπροθεσμα να βοηθησει στην προληψη εκφυλιστικων ασθενειων οπως η Αλτσχαϊμερ, η νοσος του Παρκινσον, η νοσος του Χαντινγκτον και παθησεις των κινητικων νευρωνων.

επιστημονες του Ινστιτουτου Νευρολογιας στο Κουινς Σκουεαρ του Λονδινου κανουν λογο για την "τεραστια δυναμικη" των συστατικων της κανναβης οσο βελτιωνεται η αναλυση και η εκτιμηση κατ επεκταση των βιολογικων και φαρμακευτικων της δυνατοτητων.

οπως εγραψε ο καθηγητης Αλαν Τομσον και οι συναδελφοι του, στην Επιθεωρηση Νευρολογιας Λανσετ, με την ερευνα ανακαλυπτονται πολλες ενδιαφερουσες ιδιοτητες των συστατικων του χασις, που μεχρι σημερα ηταν αγνωστες και η πιο σημαντικη απο τις οποιες ειναι η δυνατοτητα τους να λειτουργουν προστατευτικα για το νευρικο συστημα.

τα αποτελεσματα της πειραματικης εφαρμογης των φαρμακων σε ασθενεις με σοβαρα προβληματα σκληρυνσης αναμενονται το καλοκαιρι και τα πρωτα φαρμακα που η συσταση τους θα εχει τη βαση της στην ινδικη κανναβη εξεταζονται για να λαβουν αδεια.

Κυβερνητικες και επιστημονικες επιτροπες

Κατά την τελευταια δεκαετια του 19ου αιωνα, η Βρετανικη κυβερνηση ανησυχωντας από την διαδοση της χρησης της κανναβης αναμεσα στον αγγλικο στρατο κατοχης των Ινδιων, ανεθεσε σε μια επιστημονικη επιτροπη γνωστη ως Ινδικη Επιτροπη, να διερευνησει τις βιολογικες και κοινωνικες συνεπειες της χρησης της κανναβης.

Το 1894 δημοσιευτηκε η «Εκθεση της Ινδικης Επιτροπης, ένα μοναδικο επιστημονικο ντοκουμεντο 3.281 σελιδων που τα συμπερασματα της επιβεβαιωνονται συνεχως απ ολες τις μεταγενεστερες ερευνες μεχρι σημερα.

Οι συντακτες της, υστερα από εξονυχιστικη διερευνηση και λεπτομερη καταγραφη ολων των πτυχων του ζητηματος, κατεληξαν στο συμπερασμα ότι:

1ον. η περιστασιακη χρηση της κανναβης μπορει να είναι ευεργετικη.

2ον. η συντηρητικη χρηση της κανναβης δεν εχει καμμια αρνητικη συνεπεια.

3ον. η συντηρητικη χρηση της αποτελει τον κανονα κι η καταχρηση της την εξαιρεση.

Εκθεσεις κυβερνητικων επιτροπων για την κανναβη

1894 – Εκθεση της «Ινδικης Επιτροπης» της Βρετανικης και της Ινδικης κυβερνησης

1994 – Εκθεση της επιτροπης του Δημαρχου της Ν. Υορκης. La Guardia Report

1968 – Εκθεση της Συμβουλευτικης Επιτροπης της Βρετανικης κυβερνησης Wootton Report

1970 – Πρωτη Εκθεση της Κυβερνητικης Επιτροπης του Καναδα. Interim Report

1971 – Εκθεση του National Institute on Drug Abuse NIDA στο Κογκρεσο των ΗΠΑ

1972 – Εκθεση της Κυβερνητικης Επιτροπης της Ολλανδιας

1972 – δευτερη Εκθεση της Κυβερνητικης Επιτροπης του Καναδα. Cannabis

1972 – Εκθεση της National Commission on Marihuana and Drug Abuse των ΗΠΑ : Marihuana: A Signal of Misunderstanding

1973 – Εκθεση της National Commission on Marihuana and Drug Abuse των ΗΠΑ: Drug Abuse in America: Problem in Perspective

1974 – Εκθεση Επιτροπης της Γερουσιας των ΗΠΑ: Eastland Report

1975 – Εκθεση του Drug Abuse Council των ΗΠΑ

1975 – Εκθεση της Ενωσης Καταναλωτων των ΗΠΑ: Licit and Illicit Drugs

1976 – Εκθεση της Κοινοβουλευτικης Επιτροπης της Αυστραλιας

1977 – Εκθεση της Ακαδημιας Επιστημων της Νεας Υορκης ΝΥΑS : Chronic Cannabis Use

1979 – Εκθεση της Συμβουλευτικης Επιτροπης της Βρετανικης κυβερνησης

1982 – Εκθεση της Συμβουλευτικης Επιτροπης της Βρετανικης Κυβερνησης.

1986 – πρωτη Εκθεση της Εξεταστικης Επιτροπης του Ευρωπαϊκου Κοινοβουλιου για τα ναρκωτικα στις Ευρωπαϊκες χωρες.

1992 – δευτερη Εκθεση της Ερευνητικης Επιτροπης του Ευρωπαϊκου Κοινοβουλιου για την εξαπλωση του οργανωμενου εγκληματος που σχετιζεται με το λαθρεμποριο των ναρκωτικων στα κρατη μελη.

Ολες αυτές οι εκθεσεις συμφωνουν ότι η χρηση της κανναβης:

1ον. δεν προκαλει τοξικομανια.

2ον. δεν εχει αρνητικα βιολογικα αποτελεσματα η συντηρητικη χρηση. Αλλα και σε περιπτωσεις καταχρησης τα αποτελεσματα της είναι πολύ υποδεεστερα από αυτά που προκαλει η χρηση του αλκοολ και του καπνου.

3ον. δεν εχει αιτιολογικη σχεση με τη χρηση αλλων τοξικομανιογονων ουσιων – δεν αποτελει προσταδιο για τη χρηση ναρκωτικων και είναι αβασιμη η θεωρια της κλιμακωσης.

4ον. δεν αποτελει παραγοντα εγκληματικοτητας.

Ελληνες επιστημονες που μελετησαν την κανναβη

Γ. Αγιουταντης, καθηγητης ιατροδικαστικης: αντιθετα από ό,τι συμβαινει με τα οπιουχα, η παρατεταμενη χρησις του χασις δεν παρουσιαζει σωματικο συνδρομο από χρονια δηλητηριαση…

Δ. Βαρωνος, καθηγητης φαρμακολογιας: ανθεκτικοτις και σωματικη εξαρτησις φαινεται ότι δεν αναπτυσονται εκ της χρησεως της Ινδικης κανναβεως – χασις

Α. Κουτσελινης, καθηγητης Ιατροδικαστικης: γεγονος παραμενει ότι η μαριχουανα δεν είναι ναρκωτικον ως τα κλασικως παραδεδεγμενα… δεν ειμαι διεγερτικον, καταπραϋντικον, ηρεμιστικον, ναρκωτικον ή ψευδαισθησιογονον. Η λεξις ευφορικον ισως προσεγγιζει περισσοτερον. Δεν οδηγει αναμφισβητητως εις εθισμον.

Γ. Λογαρας, καθηγητης φαρμακολογιας: ο οργανισμος δεν φαινεται να εθιζεται εις αυτό διοτι η δοσις αυτου δεν χρειαζεται να αυξηθει. Ουτε σωματικη εξαρτησις παρατηρηται οια επι των τοξικομανιογονων φαρμακων, ητοι δεν παρατηρειται συνδρομον στερησεως.

Μ. Μαρσελος, καθηγητης φαρμακολογιας: η μακροχρονια ληψη κανναβινοειδων δεν εχει συσχετιστει με την εγκατασταση σωματικης εξαρτησης.

Κ. Στεφανης, καθηγητης ψυχιατρικης: η κανναβη δεν δημιουργει βιολογικη εξαρτηση.

Α. Δαβαρουκας και Γ. Σουρετης, γενικοι αρχιατροι: το χασις δεν δημιουργει εθισμο… δεν αναπτυσει σωματικη εξαρτηση.

Σημερα η θεραπευτικη χρησιμοτητα της κανναβης και των παραγωγων της είναι αποδεδειγμενη και αποδεκτη για το ακολουθο ευρυ φασμα παθολογικων καταστασεων:

1ον. Γλαυκωμα (ενδοφθαλμια υπερταση)

2ον. παρενεργειες της χημειοθεραπειας (ναυτια και εμετοι)

3ον. Ασθμα

4ον. Επιληψια και Σπασμοι

5ον. Καταθλιψη, αγχος, ανορεξια

6ον. Αλγη, διαφορου αιτιολογιας

7ον. Κακοηθεις Νεοπλασιες

8ον. εξαρτηση από οιοπουχα και αλκοολ

Είναι το πιο ατοξικο από τα διαθεσιμα φαρμακα.

Εχει ευρυτατο πεδιο θεραπευτικων εφαρμογων.

Δρα μεσω μηχανισμων που διαφερουν από αυτους των αλλων φαρμακων.

Μπορει να συνδυαστει αποτελεσματικα και με ασφαλεια με οποιοδηποτε φαρμακο.

Ο θανατος από υπερβολικη δοση είναι πρακτικα αδυνατος.

Η θανατηφορα δοση καθαρης τετραϋδροκανναβινολης είναι 150 γραμμαρια. Είναι 40.000 φορες μεγαλυτερη από την αποτελεσματικη δοση, ενώ η θανατηφορα δοση του αλκοολ είναι μολις 4 εως 10 φορες μεγαλυτερη από τη συνηθη αποτελεσματικη του δοση.

Ιατρικες ερευνες

Το 1970, ο Lester Grinsoon, καθηγητης της ψυχιατρικης στην Ιατρικη σχολη του Χαρβαρντ, δημοσιευσε την πρωτοποριακη μελετη του Marihuana Reconsidered, στην οποια συνοψιζε τις μεχρι τοτε επιστημονικες γνωσεις για την κανναβη και δυναμιτιζε την δαιμονολογια της κατασταλτικης αντιμετωπισης της.

Το 1971, η Ακαδημια Επιστημων της Νεας Υορκης διοργανωσε μια διεπιστημονικη διασκεψη που ασχοληθηκε με τις βιολογικες επιδρασεις της μαριχουανας και με τη χρηση της ως μεσου κοινωνικου ελεγχου.

Σε αυτή τη διασκεψη διαπιστωθηκε ότι από ιατρικη αποψη η μαριχουανα είναι λιγοτερο βλαπτικη από το αλκοολ, το τσιγαρο, και διαφορα φαρμακα (όπως τα βαρβιτουρικα) και υποστηριχτηκε ότι : σε κανενα δεν πρεπει να επιβαλλονται ποινικες κυρωσεις γιατι βαζει σε κινδυνο τη δικη του υγεια και μονο.

Το 1973, ο Tod Mikuriya, καθηγητης στο πανεπιστημιο Μπερκλεϊ, επιμεληθηκε την εκδοση ενός μοναδικου ντοκουμεντου με τιτλο Marihuana Medical Papers το οποιο περιλαμβανει τις σημαντικοτερες εργασιες για την κανναβη από το 1839 μεχρι το 1972.

Το 1976, το National Institute on Drug Abuse (NIDA) εδωσε στη δημοσιοτητα τα πορισματα της πολυχρονης (1967 – 1975) διεθνους ερευνητικης προσπαθειας που ειχε οργανωσει, χρηματοδοτησει και εποπτευσει.

Στους δυο τομους της εκθεσης, που εχει τιτλο Pharmacology of Marihuana, αναλυονται εξαντλητικα οι χημικες, μεταβολικες, κυτταρικες, ανοσολογικες, ορμονικες, γενετικες, αναπαραγωγικες, νευτοφυσιολογικες και νευροφαρμακολογικες δρασεις της κανναβη, οι επιδρασεις της στη συμπεριφορα, τα αποτελεσματα απο τη μακροχρονια χρηση της, και τελος οι θεραπευτικες της δυνατοτητες.

Μεταξυ 1970 και 1980, ειδαν το φως της δημοσιοτητας τα πορισματα από τις πολυχρονες συγκριτικες μελετες σε χρονιους χρηστες κανναβης που εγιναν στη Τζαμαϊκα, την Κοστα Ρικα, και την Ελλαδα.

Μια από αυτές εδειξε ότι η βλενογονος μεμβρανη των πνευμονικων κυψελιδων των χρονιων χρηστων κανναβης (αλλα όχι καπνου) ηταν σε κατασταση μη καπνιστου, χωρις ιχνη ερεθισμου.

Μια άλλη εδειξε ότι η ΤΗC, το ψυχοενεργο συστατικο της κανναβης, διεγειρει και τονωνει το ανοσολογικο συστημα των χρηστων.

Οι αντικαρκινικες της ιδιοτητες εχουν αποδειχθει από αρκετες πολυετεις ερευνες σε πανεπιστημια και νοσοκομεια που εληξαν προσφατα.

Το 2003 ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα ερευνας για την θεραπεια του καρκινου του εγκεφαλου σε ποντικια. Οι επιστημονες εκαναν ενεσεις κατευθειαν στον ογκο του εγκεφαλου με καθαρη THC και διαπιστωσαν με εκπληξη την συντριπτικη υποχωρηση και θεραπεια του καρκινου σε ποσοστο πανω από 80%. Αλλα και το υπολοιπο 20% παρουσιασε βελτιωση.

Αυτό όμως που προβληματισε τους ερευνητες ηταν η απουσια οιδηματος στον εγκεφαλο (από τον βαρβαρο τροπο εκχυσης της THC με συριγγα) που φυσιολογικα αναμενοταν. (από το Περισκοπειο της Επιστημης)

αυτα εν συντομια...

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mushmaniac
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 07:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mushmaniac  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο προηγούμενο μύνημα θα δεις ότι έγραψα ότι είμαι υπέρ της χρήσης κάνναβης ως φάρμακο. Σίγουρα είναι ξεχωριστή (όπως κάθε ψυχοτρόπα ουσία) αλλά θα ξέρεις ότι υπάρχουν αντίστοιχες επιστημονικές έρευνες (ποιο αναγνωρισμένες από αυτές που αναφέρεις εσύ) που αποδεικνύουν ότι η κάνναβη προκαλεί σωματικό και ψυχικό εθισμό. Σίγουρα δεν είναι οποιοειδές και για αυτό λειτουργεί με άλλο τρόπο. Το πως λειτουργεί όπως και ο εθισμός που προκαλεί έχουν πλέον εξηγηθεί επιστημονικά. Ακόμη την Κάνναβη εκτός από καταπραυντική την βρίσκω και παραισθησιογόνα (φυσικά αυτό μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την ποικιλία λόγο της διαφοράς της κάθε ποικιλίας σε αναλογία ψυχοενεργών ουσιών).

Δες εδώ δύο συζητήσεις όπου αναλύουμε εκτενός το θέμα:


http://www.paterasprod.org/phpBB2/viewtopic.php?t=101

http://www.paterasprod.org/phpBB2/viewtopic.php?t=461&start=0

Η κάνναβη έχει πάρα πολλούς φανατικούς οπαδούς και για αυτό πολλές φορές πιστεύω ότι ορισμένοι την υποστηρίζουν φανατικά και βγιάζονται να βγάλουν τα συμπεράσματα που θέλουν χωρίς τις απαραίτητες αποδείξεις. Και για μένα κατέχει ξεχωριστεί θέση η κάνναβη (ως ψυχεδελικό δηλαδή) αλλά εδώ υπάρχουν ουσίες που είναι πολύ πιο ακίνδυνες και από πολύ πιο αυστηρές έρευνες περνάνε και πολύ πιο ευεργετικές επιδράσεις δείχνουν (αναπαραγωγή εγκεφαλικών κυτάρων, σαφείς ενδείξεις τηλεπαθητικών ιδιωτήτων σε ελεγχόμενες έρευνες, απόλυτη και άμεση θεραπεία ψυχικών ασθενειών και ημικρανιών χωρίς παρενέργειες) και ακόμη θεωρούνται "ναρκωτικά" και τα βάζουν στην ίδια κατηγορία με την ηρωίνη!
Έχοντας ακούσει όμως οι περισσότεροι τους φανατικούς οπαδούς της κάνναβης να μιλάν για αυτή λες και είναι ο μαγικός ζωμός δεν ενδιαφέρονται να δουν παραπέρα νομίζοντας πως πρόκειται για κάτι παρόμοιο. Δηλαδή έχουν ως βάση και μέτρο σύγκρισης την κάνναβη. Γι' αυτό παρ' ότι συμπαθώ την κάνναβη η μόδα της κάνναβης δεν μου αρέσει και ειλικρινά πιστεύω ότι προοθείται εσκεμένα για να μην αφήσει κάποιους να δουν παραπέρα.
Παρ'ότι η κάνναβη έχει κάποια ψυχεδελική αξία οι περισσότεροι δυστηχώς εστιάζουν στην καταπραυντική και ευφορική της πλευρά και οδηγούνται από την κάνναβη σε ουσίες όπως οποιοειδή, αλκοολ, τσιγάρα, αντικαταθλιπτικά κ.λ.π. και όχι σε άλλες ψυχεδελικές ουσίες.

[url=http://www.manitaria.cjb.net]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mushmaniac
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 07:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mushmaniac  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eδώ μερικά links για τις επιπτώσης της ψιλοκυβίνης στην "ψυχική υγεία"

http://www.textfiles.com/drugs/lsd-esp.txt
[urlhttp://maps.org/news-letters/v07n1/07110bag.htmlhttp://maps.org/news/1099news.html
http://www.magic-mushroom-center.net/studies/py_study.pdf
Εδώ μια έρευνα και για τις κοινωνικές επιπτώσεις της ψιλοκυβίνης.

http://www.magic-mushroom-center.net/studies/CAM_gb.pdf

Μιλάμε για μια ουσία που όχι ποιο ασφαλή από το τσιγάρο και το αλκοολ είναι αλλά πιθανότατα ποιο ασφαλή από τα περισσότερα τρώφιμα είναι. Το ανώτατο δικαστήριο της Ολλανδίας, μετά την παρουσίαση αυτής της έρευνας που κρατιόταν κρυφή από την κυβέρνηση ως τότε αλλά αποκαλύφθηκε από κυβερνητικό υπάλληλο όταν μιλούσε κάτω από όρκο, στη δίκη που έγινε αναγκάστηκε ενω σκοπός της δίκης ήταν η πιθανή απαγόρευση να δώσει άδεια για ελεύθερη διακύνηση και χρήση μανιταριών ψιλοκυβίνης από την ηλικία των 12 ετών (η χρήση τσιγάρων επιτρέπεται από 16 και αλκοολ από 18 στην Ολλανδία). Λόγο της αποδεδειγμένης πλέον απόλυτης ακινδυνότητας καταργήθηκε κάθε νομικός περιορισμός σ' αυτά τα προιόντα.
Ακόμη και η κατανάλωση αυτών των μανιταριών ως φαεί δεν παρουσιάζει κανέναν κίνδυνο. Και έχω γνωρίσει ανθρώπους που τα καταναλώσαν χοντρικός (για να δουν οι ίδιοι αν είναι αλήθεια η ακινδυνότητά τους). Δεν υπάρχει τοξική δόση. Δοκίμασε να καταναλώνεις μεγάλες ποσότητες χόρτο κάθε μέρα να δούμε τι επιπτώσεις θα έχει και πως θα νιώθεις αν το σταματήσεις.

Φυσικά οι "τηλεπαθητικές ιδιότητες" οι οποίες επέρχονται από την χρήση ψιλοκυβίνης σε "μεγάλες" δόσεις (για τις οποίες μιλάει η έρευνα στο πρώτο link που σου έδωσα) ίσως να μην είναι το ίδιο ευχάριστες και αποδεκτές από τον χρήστη όσο η μαστούρα του χόρτου

[url=http://www.manitaria.cjb.net]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 01:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


1. αλλά θα ξέρεις ότι υπάρχουν αντίστοιχες επιστημονικές έρευνες (ποιο αναγνωρισμένες από αυτές που αναφέρεις εσύ) που αποδεικνύουν ότι η κάνναβη προκαλεί σωματικό και ψυχικό εθισμό.

Το πως λειτουργεί όπως και ο εθισμός που προκαλεί έχουν πλέον εξηγηθεί επιστημονικά.

2. Ακόμη την Κάνναβη εκτός από καταπραυντική την βρίσκω και παραισθησιογόνα (φυσικά αυτό μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την ποικιλία λόγο της διαφοράς της κάθε ποικιλίας σε αναλογία ψυχοενεργών ουσιών).


3. Η κάνναβη έχει πάρα πολλούς φανατικούς οπαδούς και για αυτό πολλές φορές πιστεύω ότι ορισμένοι την υποστηρίζουν φανατικά και βγιάζονται να βγάλουν τα συμπεράσματα που θέλουν χωρίς τις απαραίτητες αποδείξεις.

4. Και για μένα κατέχει ξεχωριστεί θέση η κάνναβη (ως ψυχεδελικό δηλαδή) αλλά εδώ υπάρχουν ουσίες που είναι πολύ πιο ακίνδυνες

5. Έχοντας ακούσει όμως οι περισσότεροι τους φανατικούς οπαδούς της κάνναβης να μιλάν για αυτή λες και είναι ο μαγικός ζωμός δεν ενδιαφέρονται να δουν παραπέρα νομίζοντας πως πρόκειται για κάτι παρόμοιο.


6. Παρ'ότι η κάνναβη έχει κάποια ψυχεδελική αξία οι περισσότεροι δυστηχώς εστιάζουν στην καταπραυντική και ευφορική της πλευρά και οδηγούνται από την κάνναβη σε ουσίες όπως οποιοειδή, αλκοολ, τσιγάρα, αντικαταθλιπτικά κ.λ.π. και όχι σε άλλες ψυχεδελικές ουσίες.



1. οχι, δεν ξερω καμια προσφατη ερευνα να αποδεικνυει κατι τετοιο

εχεις βιβλιογραφια?

ανακοινωσεις ερευνων?

γιατι εγω εχω για το αντιθετο αμετρητες...


2. κανεις το λαθος αυτων που κατηγορεις

αλλο ψυχοδηλωτικο κι αλλο παραισθησιογονο, οπως η ντατουρα ινοξια


3. αν εννοεις εμενα φανατικο οπαδο που βιαζεται να την υποστηριξει χωρις στοιχεια, σημαινει πως δεν εκανες τον κοπο να διαβασεις τα στοιχεια που παρεθεσα

4. πιο ακινδυνες σε τοξικοτητα?

η θανατηφορα δοση καθαρης τετραϋδροκανναβινολης ειναι απιθανα τεραστια, ακομα και για ενεσιμη χορηγηση

πιο ακινδυνες σε ψυχολογικες επιδρασεις?

δηλαδη ποια ουσια θα παρει κατα λαθος ενας ανεκδηλωτος ψυχωτικος και θα βαρεσει κοκκινο, την κανναβη ή οποιο αλλο ψυχοδηλωτικο?

5. το ιδιο δεν κανουν οι χρηστες των υπολοιπων ψυχοδηλωτικων?

ο καθενας βρισκει το δικο του δρομο και φυσικο ειναι να τον υποστηριζει

το ιδιο κανεις κι εσυ τωρα

6. αν διαβαζες το ενα απο τα κειμενα μου θα προσεχες που κατεληξε ο Μπωντλερ πριν απο τους επιστημονες

στο οτι η κανναβη ειναι ενας καθρεφτης, μεγεθυντικος μεν, αλλα καθρεφτης

ο καθενας εχει διαφορετικες επιδρασεις με αυτην, αναλογες με το τι αυτος αποζητα


ολα αυτα καπνιζοντας, γιατι δια της στομαχικης οδου ειναι ισχυρο ψυχοδηλωτικο για ολους!

οσο για τον μυθο του περασματος σε ναρκωτικες ουσιες μεσω της κανναβης, σου θυμιζω οτι ειναι το πρωτο που συναντουν στο δρομο τους οι αναζητητες οποιας αλλης ουσιας

οσοι αναζητουν κατευναστικες επιδρασεις θα φυγουν γρηγορα απο την κανναβη και θα ψαξουν να βρουν αυτο που πραγματικα γυρευουν - και φυσικα δεν θα την ξαναπλησιασουν ποτε

THC και LSD = ?

και να πω μερικα πραγματα για ολες τις ουσιες κοιτωντας τες απο αλλη οπτικη γωνια

οι ανιμιστες λαοι (πχ Ελληνες, Ινδιανοι, Ινδοι) υποστηριζαν πως καθε πραγμα εχει ενα πνευμα, ακομα και τα ανοργανα


τα ατομικα πνευματα συνενωνονταν στο πνευμα του συνολου, πχ το πνευμα ολων των σκυλων

ολα αυτα τα πνευματα βρισκονται σε μια αλλη διασταση του κοσμου μας

παρατηρησαν ομως οτι ορισμενα φυτα περιεχουν δυνατα πνευματα που εχουν την δυνατοτητα να σε περασουν στην διασταση του πνευματικου κοσμου

αυτο ειναι ο σαμανισμος


ομως, οταν ερχεσαι σε επαφη με το καθε πνευμα, "καταλαμβανεσαι" απο αυτο την στιγμη της εμπειριας

το καθενα αναλογα με τον "χαρακτηρα" του διδασκει διαφορετικα


απο ολα τα φυσικα πνευματα η ηπιοτερη δασκαλα ειναι η κανναβη

αυτα τα φυτα δυναμης τα ονομασαμε ψυχοδηλωτικα ή ενθεογενη αν προτιμας


ομως ολες οι ουσιες εχουν ενα πνευμα που σε καταλαμβανει, και πολλες εχουν αρνητικα χαρακτηριστικα που βλαπτουν τον ανθρωπο


ειδικα οσα πνευματα απελευθερωσαμε εμεις απο τα φυτα τους, ειναι πανισχυρα


απο το οπιο απελευθερωσαμε την μορφινη και δημιουργησαμε την ηρωινη, πνευμα με χαρακτηρα κακης γυναικας, που απαιτει την αποκλειστικη κατοχη του ερωμενου της, και οταν δεν ικανοποιειται, τον βασανιζει με πονους (συνδρομο στερησης)

το ιδιο καναμε με την κοκα και την κοκαϊνη, το ιδιο με το κρασι και το οινοπνευμα (οπως πολυ σωστα το ονομασαμε - οινου πνευμα)


η καταληψη του ανθρωπου απο αυτα τα πνευματα θυμιζει την κατοχη ή δαιμονισμο

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 05:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά θεωρώ την ντατούρα ντελιριογόνο ,αλλα ας μην μπλεχτούμε με τους όρους....

Ο όρος ενθεογενές έχει να κάνει με την νοοτροπία παρισσότερο παρά με την κατηγορία στην οποία ανήκει μια ουσία.Φυσικά και αυτή παίζει ρόλο.Πχ θα ήταν πάρα πολυ δύσκολο να με πείσει κάποιος οτι η ενέσεις ηρωίνης που κάνει είναι ενέσεις ενός ενθεογενούς υλικού

Προσοπική άποψη πάλι θα άφηνα τις ESP ιδιότητες απέξω...Δεν λέω οτι δεν μπορούν να υπάρξουν,λέω οτι καμμία έρευνα δεν έχει καταφέρει να τις αποδείξει ακράδαντα (ίσως λόγο μεθοδολογίας,ίσως λόγο μη υπαρξής τους)

Όσον αφορά την χρήση κάνναβης και το σχόλιο περι "μανιταριών που είναι ασφαλή ακόμα και για δωδεκάχρονα",έχω να καταθέσω κάτι.Φυσικά η περιστασιακή χρήση ποτέ δεν έβλαψε κανέναν,εξάλλου παν μέτρον άριστον.Έπίσης δεν αμφιβάλλω οτι σωματικώς τα μανιτάρια είναι ακίνδυνα.

Εδώ όμως πρέπει να λάβουμε υπόψην μας και την "πραγματικότητα" και "κοινωνία" (θεός να την κάνει κοινωνία) που ζούμε.Τι εννοώ με αυτό? Ναι η κάνναβη δεν καταρακώσει κάποιον.ούτε θα τον κάνει εγκληματία επειδή άναψε ένα τσιγάρο με αυτό το φυτό μέσα.Όχι,με το ρητό "παν μέτρον άριστον" κάποιος δεν μπορεί να κάνει λάθος.Έλα ντε που αυτό το "μέτρον" μας λείπει! Έλα ντεπου η πλειψηφία χρήστων κάνναβης είναι "χορτοφίδες" (κατα το ¨νεροφίδες").Έτσι λοιπόν χρειάζετε ορισμός λέξεων όπως "περιστασιακά" ελεγχόμενα.

Με την ίδια λογική (αυτή των συνθηκών που ζούμε) δεν θα επέτρεπα σε 12 χρονο να φάει μανιτάρια η οποιοδήποτε ενθεογενές/ψυχεδελικό. "Μα είναι ακίνδυνο για το σώμα μου!".Όντως,αλλα στην ηλικία αυτή (αρχές εφηβείας) και με τα λιγοστά σου χρόνια στον υπέροχο γαλαζοπράσινο πλανήτη μας,και δεδομένου οτι δεν είσαι σε σαμανιστική κοινωνία που σε προορίζει για "σαμανάκι" κάτι τέτοιο πολύ πιθανόν να είναι αχρείαστο/επιζήμιο για τον ψυχισμό σου.Φυσικά το ίδιο θα έλεγα και για κάποιον άνθρωπο γενικά ανώριμο οποιασδήποτε ηλικίας, δυσλειτουργικό ή με λάθος κίνητρα.

Ήδη σε αυτό το thread είδαμε δύο άτομα που "στραβοπάτησαν" και στραμπούληξαν την ψυχούλα και τον εγκέφαλό τους με αυτά τα θέματα.Δεν ήταν ηλίθιοι,απλά δεν είχαν εντρυφύσει στην σωστή μεθοδολογία και σε διελεύκανση κινήτρων...

Αυτά απο εμένα ελπίζω να σας ωθήσω σε σκέψεις....

Έστι για κλείσιμο:Θέλει προσοχή και ακονισμένο μυαλό.Μια εκτίμηση και αντίληψη της "πραγματικότητας της πλειοψηφίας" και της "θέος-να-την-κανει κοινωνίας" βοηθάει να θέσουμε την συζήτηση σε ρεαλιστικές βάσεις που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα δούλευαν σε κάθε "Ναυαρίνου" και σε κάθε "ΠΛατεία Ομόνοιας".

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2810059
Maintained by Digital Alchemy