ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μονογαμία ή πολυγαμία - Ποιά η ορθή σεξουαλική συμπεριφορά?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2004, 14:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο μεταξύ έχω πρόβλημα με το τι ακριβώς θεωρείται "πολυγαμία" στα
πλαίσια αυτού του τόπικ. Εγώ τουλάχιστον το εξέλαβα ως το να έχεις
αρκετές (>1) σχέσεις ταυτόχρονα.

Oπως και να το λάβεις ... το νόημα είναι ενα... Αρα είσαι μέσα...

Εγώ φυσικά είχα λάβει την ``πολυγαμία`` στα πλαίσια του μουσουλμανισμού... οπότε και την σχολιάσαμε σε αυτό το πλαίσιο....
Τώρα εδώ ανοίγουμε νέο κεφάλαιο... το λεγόμενο ``κέρατο``
Για να δούμε... τι θα δούμε???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 11:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ φυσικά είχα λάβει την ``πολυγαμία`` στα πλαίσια του μουσουλμανισμού... οπότε και την σχολιάσαμε σε αυτό το πλαίσιο....
Τώρα εδώ ανοίγουμε νέο κεφάλαιο... το λεγόμενο ``κέρατο``
Για να δούμε... τι θα δούμε???


Εγώ σχετικά με αυτή την έννοια της λέξης (αν και γυναίκα) θα απέδιδα περισσότερες ευθύνες στις γυναίκες.
Στις μέρες μας υπάρχει μεγάλος ΄΄ξεπεσμός΄΄ στο φύλο μας!
Υπάρχει μεγαλύτερη πρόκληση και αυτό οφείλεται στην συμπεριφορά, στο ντύσιμο και στην απόλυτη ελευθερία που δίνουν οι γονείς στα παιδιά τους.
Βλέπεις κοριτσάκια 13-16 ετών με ένα τσιγάρο στο χέρι να περπατούν στο δρόμο και να κάνουν καμάκι! Βλέπεις στα club απόλυτη γύμνια σε 18χρονα που προσπαθούν να ψαρέψουν έναν 30άρη για ΄΄εμπειρία΄΄!
Μετά σου λένε φταίει ο βιαστής!
Φταίει ο γονιός που αφήνει την επαμναστατική εφηβεία να παρασύρει στο βούρκο το λατρεμένο του κοριτσάκι! Φταίει ο μοντερνισμός που δεν αφήνει περιθώρια στις προτιμήσεις των νέων! Φταίει και ο ακέραιος χαρακτήρας που έχει εκλείψει πλέον από τους έφηβους. Κάνουν και λένε ότι τους υποδυκνύουν οι cool του χώρου!
Οι άντρες ώντας όντα αρσενικά είναι στην φύση τους να ΄΄κυνηγούν΄΄. Όταν το έχουν στο πιάτο δεν κοπιάζουν και πολύ! Προς θεού, δεν τους δικαιολογώ αλλά δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια και στην πραγματικότητα!
Δυστηχώς η κοινωνία μας βαδίζει στο κενό και είναι πολύ θλιβερό όταν αυτό ξεκινά από την νεολαία μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 13:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Mystic,

Δανειζόμενος μια τεχνική που έμαθα χάρη στην Άτμα, θα ξαναγράψω
μερικά σημεία του post σου χωρίς τη χρήση των ρημάτων "είμαι" και
"υπάρχω":

"Στις μέρες μας υπάρχει μεγάλος ΄΄ξεπεσμός΄΄ στο φύλο μας!"

=> Στις μέρες μας η συμπεριφορά του φύλου μας θεωρείται "ξεπεσμός"
από εμένα.

"Υπάρχει μεγαλύτερη πρόκληση και αυτό οφείλεται στην συμπεριφορά, στο ντύσιμο και στην απόλυτη ελευθερία που δίνουν οι γονείς στα παιδιά τους."

==> Πολλά άτομα, (μεταξύ των οποίων και εγώ) θεωρούν σαφώς
προκλητικότερη τη συμπεριφορά των γυναικών και αποδίδουν αυτήν
την αλλαγή στη συμπεριφορά, στο ντύσιμο και στην απόλυτη ελευθερία
που δίνουν οι γονείς στα παιδιά τους.

"Οι άντρες ώντας όντα αρσενικά είναι στην φύση τους να ΄΄κυνηγούν΄΄."

==> Η φυσική επιλογή μέχρι πολύ πρόσφατα ευνοούσε τον άνδρα-κυνηγό και
όχι το μονογαμικό άνδρα.

Σου αφήνω ως άσκηση να διαπιστώσεις ότι η ηθική είναι ζήτημα οπτικής
γωνίας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 15:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη τα λιβανια και τα παρομοια,ξαναρχισαν να βγαινουν απο
τις οπες εξαερισμου του υπολογιστη μου,
και κατι τις η ψιλοσυγκινησις απο τα ευλαβουμενα λιβανοπαιδια,
εχω να συμπληρωσω κατι ,στα προηγουμενα,
γιατι κατι ευλαβουμενα πρεζονια,κατι αρχισαν να ψιλολενε
για "κτηνωδη ενστιχτα" και λοιπα φοβερα και τρομερα,
Κυριε ελεησον!
Τον να κανουν σεξ,δυο ατομα,αντιθετου φυλου(το λεμε αυτο ,γιατι κατι εβραιοχριστιανισμοι,με απαγορευσεις και ταμπου και τις λοιπες ευλογημενες απο τον Κυριο ηλιθιοτητες,γεμισαν τον τοπο τραβεστι και λεσβιες...και αντε τωρα να ισορροπησει το σεξουαλικο κεντρο και το αστρικοπρανικο...αλλα ξεχασα,θα τα φτιαξει ο Μεσσιας...)
ειναι κατι,που ξεκινα απο την σωματικη ελξη,και συμπληρωνεται σε αλλοτε αλλο βαθμο,αναλογα απο τα ατομα,και απο τα ψυχονοητικα.
Μπορει εκει να σταματησει 'η και να συνεχισει σαν σχεση...
ομως το να φιαξει κανεις μια σχεση,ειναι κατι πολυπλοκο
γιατι πρεπει να ταιριαξουν
και οι ιδιοσυχνοτητες των επιμερους σωματων,
αν βαλουμε και εναν ακομη παραγοντα,τα καρμικα,
το πραγμα γινεται πολυσυνθετο και εξαιρετικο...
Δεδομενου δε οτι σε μια σχεση,ο ενας αποτελει και
παραγοντα -εκτος απο στοχο για διαφορα ιπταμενα αντικειμενα,
ερεθισματων για την εξελιξη του-πλην συντροφου,φιλου κλπ.
το πραγμα γινεται ζορικο...
Ετσι,η λεγομενη μονογαμια,αποτελει εξαιρετικη κατασταση,
οταν δυο ανθρωπινα συμπαντα συντονιζονται και συγχωνευονται
σε μια μικροκοσμικη συγχορδια.
Αυτος ομως ο στοχος,προυποθετει προσοντα,και
απο αμφοτερα τα μελη,κι οχι ηλιθιους συμβιβασμους,
ευλογιες της εκκλησιας,και αλλα φαιδρα...
Ετσι λοιπον,για τον μεσο ανθρωπο, φυσικη κατασταση ειναι η πολυγαμια.
Για τους πιο προχωρημενους ,συνειδητοποιημενους και ψιλομυημενους,
ειναι η μονογαμια,εχοντας βρεθει το πολικο ετερο.
Για τους αληθινα μυημενους ,ειναι η αγαμια,
και η μετατροπη της Κουνταλινι,με πολωση επι του εαυτου τους,
σε αστρικο σωμα,και δευτερη γεννηση.
Για τους Μυστες,ειναι η αγαμια,και η μετατροπη της Κουνταλινι,
σε Αγαπη και Σοφια,απροσωπα προς παντας.


Edited by - Helios on 11/08/2004 15:21:45

Edited by - Helios on 12/08/2004 20:19:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 15:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ HELIOS ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 16:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πσηφίζω πολυγαμία στους άνδρες και μονογαμία στις γυναίκες.

ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 17:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ σχετικά με αυτή την έννοια της λέξης (αν και γυναίκα) θα απέδιδα περισσότερες ευθύνες στις γυναίκες

Kατά ενα μέρος .. ναί...

quote:
Βλέπεις κοριτσάκια 13-16 ετών με ένα τσιγάρο στο χέρι να περπατούν στο δρόμο και να κάνουν καμάκι! Βλέπεις στα club απόλυτη γύμνια σε 18χρονα που προσπαθούν να ψαρέψουν έναν 30άρη για ΄΄εμπειρία΄΄

Τα κοριτσάκια αυτά δεν είναι επικίνδυνα... βεβαίως συμβάλλουν στο γεγονός της πολυγαμίας.. αλλά το κακό γίνεται απο τις μεγαλύερες..
Οσο για τους 30αρηδες.. τα παιδιά είναι πολύ νέοι για τέτοια πράγματα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 23:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα τα κοριτσάκια δεν είναι επικίνδυνα.
Ζουν σε μια εποχή που τους τα δίνουν όλα,
που πιστεύουν πως εύκολα χαρίζονται τα πάντα.
Το καλό αυτής της εποχής όμως,είναι η μεγαλύτερη έκφραση των συναισθημάτων.
ΟΙ άνθρωποι από τη φύση είμαστε πάντα ίδιοι.
Ανέκαθεν τα κοριτσάκια,μα και τα αγοράκια σύμφωνα με το χαρακτήρα τους και τη διαπαιδαγώγηση που είχαν δεχτεί έκαναν διάφορα.
Όσες αναστολές και να υπήρχαν. Ή ταμπού.
Μόνο που κάποτε αυτά δεν γινόντουσαν τόσο ανοιχτά,αλλά στα...μουλωχτά.
Προσωπικά χαίρομαι όταν βλέπω νέους να απολαμβάνουν το σεξ χωρίς να φοβούνται πια όπως παλιότερα την κατακραυγή.Ή και το κούρεμα τον μαλλιών στα κορίτσια...
Στο θέμα τώρα.
Πιστεύω πως στη σεξουαλική μας συμπεριφορά, άντρες και γυναίκες είμαστε ίδιοι.
Κανένας άνθρωπος ευτυχισμένος και χαρούμενος μέσα σε μια σχέση ή γάμο
δεν θα γυρίσει να κοιτάξει αλλού.
Τα διάφορα κενά που μας αφήνει ο σύντροφός μας θα βρεθεί γρήγορα να τα καλύψει άλλος.
Γιατί αλήθεια όταν είμαστε ερωτευμένοι, όταν νομίζουμε πως βρήκαμε το έτερον ήμισυ είμαστε απόλυτα μονογαμικοί?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 20:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΓΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ...."
Τζίμυς Πανούσης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 18:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί αλήθεια όταν είμαστε ερωτευμένοι, όταν νομίζουμε πως βρήκαμε το έτερον ήμισυ είμαστε απόλυτα μονογαμικοί?

Φίλη Ελευθερία, επέτρεψε μου,


Θα ήθελα να διαχωρίσουμε τον έρωτα , απο την παντοτινή αφοσίωση που βασίζεται στην αγάπη..

Ο έρωτας βασίζεται στο συμφέρον.
Ερωτεύεσαι κάποιον για τα εξωτερικά του χαρίσματα.
Επομένως τον ερωτεύεσαι επειδή έχει κάτι να σου δώσει.
Για το συμφέρον δηλαδή.
Οταν σταματήσει να σου δίνει αυτό που θέλεις ή δεν το θέλεις πια για πολλούς και διάφορους λόγους τότε το ``πακέτο`` αυτό ``λήγει``.
Και τα επακόλουθα αρχίζουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 20:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ.Σωστά διαχωρίζεις τον έρωτα από την αγάπη.
Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Έγραψα βιαστικά για τον έρωτα,θέλοντας να δώσω ένα παράδειγμα σε σχέση πάντα με την πολυγαμία ή μονογαμία.
Η προσωπική μου άποψη είναι, πως ο άνθρωπος είναι μονογαμικός.
Και τότε? Θα μου πείτε...
Τί βλέπουμε να συμβαίνει στην εποχή μας?
Σε κάθε εποχή θα έλεγα εγώ.
Αυτό δεν αλλάζει.
Παντοτινή αφοσίωση όπως είπες Allzaro, που βασίζεται στην αγάπη.
Αν αυτό υπάρξει(ξέρω πως φαίνεται ακατόρθωτο),τότε για ποια πολυγαμία μιλάμε?
Δεν είναι όμως και πάλι τόσο απλό.
Επίσης καθαρά έχει να κάνει και με τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των φύλων.
Ένας άντρας ο οποίος γαλουχήθηκε με την ιδέα-όχι το ότι η δουλειά κάνει τον άντρα-(αυτό ανήκει στην δεκαετία του '60). Ή μήπως όχι?
-Αλλά το σεξ κάνει τον άντρα-σαφώς μπορεί να είναι πολυγαμικός και ας αγαπά τη συντροφό του αληθινά.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Το σπίτι λένε χαλάει από τις γυναίκες.
Άλλο σεξ και άλλο αγάπη(άντρες).
Σεξ=αγάπη(γυναίκες)
Εντάξει πλακίτσα κάνω.
Αν και...σε μεγάλο ποσοστό έτσι είναι.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 20:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η προσωπική μου άποψη είναι, πως ο άνθρωπος είναι μονογαμικός.

Oχι ακριβώς .. πρόσεξε...
Οπως είπαμε ας μην συγχέουμε την αγάπη (αφοσίωση) με τον έρωτα.

Οσο και ερωτευμένος και αν είναι .. κάποιος .. οσο και αν αγαπά τον έτερον ήμισυ.. ανα πάσα στιγμή μπορεί να ενεργοποιηθεί ο εξωσυζυγικός μηχανισμός ερωτικής έλξης. Οσο εγκρατής και αν είναι ο παθών, υπάρχουν πιθανότητες να υποκύψει.. εξαρτάται απο τον βαθμό της έλξης και της ανταλλαγής αμοιβαίων αισθημάτων..
Το οτι υπέκυψε ο παθών στο ζωώδες αυτό ενστικτο δεν σημαίνει οτι πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσει να είναι αφοσιωμένος στο έταιρον ήμισυ.. Ενας μεγάλος πόλεμος ανάμεσα σε συναίσθημα και συνείδηση θα φέρει το τελικό αποτέλεσμα... Το πόσο απροετοίμαστος μπορεί να είναι κάποιος-α για μία τέτοιου είδους εμπειρία θα παίξει σπουδαίο ρόλο.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι αν θα πρέπει να ενδώσει... μόνον στην ερωτική έλξη ή οχι....

Δεν εξετάζουμε το γεγονός ωστε να ενδώσει ταυτόχρονα στην νέα ερωτική έλξη και στην αφοσίωση... διοτι τότε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το άτομο αυτό να αφοσιωθεί??

Edited by - allzzaro on 13/08/2004 20:41:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 20:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Η προσωπική μου άποψη είναι, πως ο άνθρωπος είναι μονογαμικός.

Oχι ακριβώς .. πρόσεξε...
Οπως είπαμε ας μην συγχέουμε την αγάπη (αφοσίωση) με τον έρωτα.

Οσο και ερωτευμένος και αν είναι .. κάποιος .. οσο και αν αγαπά τον έτερον ήμισυ.. ανα πάσα στιγμή μπορεί να ενεργοποιηθεί ο εξωσυζυγικός μηχανισμός ερωτικής έλξης. Οσο εγκρατής και αν είναι ο παθών, υπάρχουν πιθανότητες να υποκύψει.. εξαρτάται απο τον βαθμό της έλξης και της ανταλλαγής αμοιβαίων αισθημάτων..
Το οτι υπέκυψε ο παθών στο ζωώδες αυτό ενστικτο δεν σημαίνει οτι πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσει να είναι αφοσιωμένος στο έταιρον ήμισυ.. Ενας μεγάλος πόλεμος ανάμεσα σε συναίσθημα και συνείδηση θα φέρει το τελικό αποτέλεσμα... Το πόσο απροετοίμαστος μπορεί να είναι κάποιος-α για μία τέτοιου είδους εμπειρία θα παίξει σπουδαίο ρόλο.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι αν θα πρέπει να ενδώσει... μόνον στην ερωτική έλξη ή οχι.... ώστε να θεωρηθεί πολυγαμικός ή μονογαμικός.


Δεν εξετάζουμε το γεγονός ωστε να ενδώσει ταυτόχρονα στην νέα ερωτική έλξη και στην αφοσίωση... διοτι τότε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το άτομο αυτό να αφοσιωθεί??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 01:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το οτι υπέκυψε ο παθών στο ζωώδες αυτό ενστικτο δεν σημαίνει οτι πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσει να είναι αφοσιωμένος στο έταιρον ήμισυ.. Ενας μεγάλος πόλεμος ανάμεσα σε συναίσθημα και συνείδηση θα φέρει το τελικό αποτέλεσμα... Το πόσο απροετοίμαστος μπορεί να είναι κάποιος-α για μία τέτοιου είδους εμπειρία θα παίξει σπουδαίο ρόλο.


Δε διαφωνώ,λέμε σχεδόν το ίδιο, ίσως με άλλα λόγια.
quote:
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι αν θα πρέπει να ενδώσει... μόνον στην ερωτική έλξη ή οχι.... ώστε να θεωρηθεί πολυγαμικός ή μονογαμικός.

Αυτό το ΜΟΝΟΝ στην ερωτική έλξη που λες, είναι υποκειμενικό.
Ίσως έτσι αρχίζει, αλλά ποιος μπορεί να ξέρει τη συνέχεια?
Και κάτι ακόμα.
Αυτοί/ες που θα ενδώσουν στην ερωτική έλξη και μόνο,
στο πάθος,αφού η αγάπη και η αφοσίωση τους δίνεται αλλού,συχνά δεν το θεωρούν απιστία, ή δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τη συνείδησή τους αν θες.
Μέσα τους νιώθουν πιστοί και αφοσιωμένοι.(άρα και μονογαμικοί?)
Τελικά τί είναι αυτό που ενοχλεί? Το που δίνεται το σώμα?
Ή που ανήκει η καρδιά?
Πού τελειώνει(μέσα μας πάντα) η μονογαμία και αρχίζει η πολυγαμία?

Έχει να κάνει απλά με το κορμί μας και που αυτό δίνεται?(μια απλή σχέση πάθους που γρήγορα θα ξεφτίσει?)
Συμβαίνει να αγαπάμε αφοσιωμένα περισσότερους από έναν ανθρώπους?



<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 14/08/2004 01:53:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 14:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για τους αληθινα μυημενους ,ειναι η αγαμια,

Μου κάνεις πάρα πολύ για "αληθινά μυημένος" .
Και εννοώ αυτό ακριβώς που κατάλαβες.

400 λέξεις κείμενο για να καταλήξεις περίπου στα ίδια συμπεράσματα
που κατέληξα κι εγώ. Όμως εγώ το έκανα με εξελικτικούς όρους
ενώ εσύ με "πολικά έτερα" και λοιπές παπαράτζες.

Το πιο αστείο είναι που νομίζεις ότι διαφωνούμε...

Όχι. Το πιο αστείο είναι που νομίζεις ότι είμαι χριστιανός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 16:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ίσως έτσι αρχίζει, αλλά ποιος μπορεί να ξέρει τη συνέχεια?

Εκεί θέλω να καταλήξω..
Οταν λέμε πολυγαμία εννοούμαι μόνο τις ερωτικές επαφές.
Ενα συνειδητοποιημένο και εμπειρο άτομο μπορεί να ενδώσει στην πολυγαμία με στρατηγική...
Ενα άτομο επιπόλαιο πέφτει με τα μούτρα χωρίς να σκεφθεί τα επακόλουθα. Πολυγαμικός ο ενας, πολυγαμικός και ο αλλος.

quote:
Έχει να κάνει απλά με το κορμί μας και που αυτό δίνεται?(μια απλή σχέση πάθους που γρήγορα θα ξεφτίσει?)

Eτσι δεν είναι?? Απο τη στιγμή που του σώμα αποκτά τρίτες ερωτικές επαφές ονομάζεται ``πολυγαμία``. Με τη σκέψη και μόνο δεν ονομάζεται ``πολυγαμία``. Και δεν είναι απόλυτο να είναι μία σχέση.

quote:
Μέσα τους νιώθουν πιστοί και αφοσιωμένοι.(άρα και μονογαμικοί?)

Μάλλον οχι.. μονογαμικοί θεωρούνται ψυχή και σώματι...


Edited by - allzzaro on 14/08/2004 19:35:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 19:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[quote] Αυτό το ΜΟΝΟΝ στην ερωτική έλξη που λες, είναι υποκειμενικό.

Δεν καταλαβαίνω απο ποιά οπτική γωνία το θεωρείς υποκειμενικό.
Να γίνω πιο σαφής περι της αντικειμενικότητας του ΜΟΝΟΝ τότε
Ανεξαρτήτως φύλου είναι οι περίφημοι ``κυνηγοί``.
Κάτι θα έχεις ακουστά.. η πολυγαμικότητα σε επαγγελματική μορφή..
Ευκατάστατοι , διαθέτοντας τα ανάλογα προνόμια κυνηγούν το αντίθετο φύλο αποκλειστικά και ΜΟΝΟΝ ερωτικά..
Δεν δένονται συναισθηματικά μιας και αλλάζουν ερωτικό σύντροφο σχεδόν κάθε εβδομάδα..ενω ταυτόχρονα μπορούν να έχουν και 2 και 3 ερωτικούς συντρόφους ταυτόχρονα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 00:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος έκφραση από μέρους μου.
Λέγοντας υποκειμενικό εννοούσα αυτό που πολύ καλά ανέπτυξες:

quote:
Ενα συνειδητοποιημένο και εμπειρο άτομο μπορεί να ενδώσει στην πολυγαμία με στρατηγική...
Ενα άτομο επιπόλαιο πέφτει με τα μούτρα χωρίς να σκεφθεί τα επακόλουθα. Πολυγαμικός ο ενας, πολυγαμικός και ο αλλος.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 16:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok!!

Ανέκαθεν ο άνθρωπος θεωρείται πολυγαμικό όν..
Ηδη στα αρχαία χρόνια η μονογαμικότητα ήταν κάτι το απίθανο.
Αλλά και απο τη φύση του ο μονογαμικός άνθρωπος στερείται τον έρωτα σε ενα μεγάλο βαθμό..

Μήπως με τη μονογαμικότητα πάει κόντρα στη φύση του.
Μήπως το ανθρώπινο γένος οδεύοντας προς την τελειότητα πάει κόντρα στη ζώωδη φύση του???

Edited by - allzzaro on 15/08/2004 16:14:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 00:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι , το πρόβλημα για το αν είναι σωστότερη η μονογαμία από την πολυγαμία , ή το αντίστροφο , κατά την γνώμη μου θα πρέπη να μήν εξετάζεται αυτόνομα , αλλά και σε σχέση με τις κοινονικοοικονομικές συνθήκες που επικρατούν την δεδομένη στιγμή στήν περιοχή την οποία εξετάζουμε .
Όπως είναι γνωστό υπήρξαν και υπάρχουν πολυγαμικές κοινωνίες , τόσο πατριαρχικές , όσο και μητριαρχικές , οι οποίες δημιουργήθηκαν αρχικά από τις κοινωνικές συνθήκες κάποιας εποχής , οι οποίες αργότερα καθιερώθηκαν και θρησκευτικά . Βλέπουμε όμως παράλληλα ότι και πάλι οι κοινωνικές συνθήκες τείνουν να τις καταργήσουν . Για παράδειγμα θά αναφερθώ στά μουσουλμανικά κράτη , όπου ενώ από την θρησκεία επιτρέπεται η πολυγαμία , η συντριπτική πλειοψηφία των οικογενειών είναι μονογαμική , εις μέν τις φτωχές λαϊκές μάζες γιατί δεν τους το επιτρέπουν τα οικονομικά τους εις δε τις ανώτερες κοινωνικές τάξεις επειδή η δυτική παιδεία την οποία έλαβαν τους επηρέασε τον τρόπο ζωής .
Συνέβη όμως και τό αντίθετο , και εδώ θα σας θυμίσω την προτροπή του Χίτλερ κατά την διάρκεια του Β΄παγκοσμίου πολέμου προς τις Γερμανίδες , να συνάπτουν ελεύθερες ερωτικές σχέσεις για να αυξηθή ο πληθυσμός της χώρας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 20:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς στο συγκεκριμμένο θέμα δεν χωρούν οι λέξεις λάθος,σωστό.
Συμφωνώ επίσης και με αυτό που αναφέρει ο φίλος μας για τις κοινωνικοοικονομικές συνθήκες.Μέσα στο χρόνο.
Όμως πέρα από αυτές στη σημερινή εποχή για να πούμε ότι κάποιος είναι υπέρ του ένα ή του άλλου, παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες.
Δεν εξετάσαμε ακόμη τις περιπτώσεις που κάποιος μπορεί παροδικά να κάνει τα παραστρατήματά του,και αργότερα να είναι μονογαμικός.
Βασικό ρόλο παίζει η ιδιοσυγκρασία και ο χαρακτήρας.
Κάποιοι αρκούνται σε έναν και μοναδικό σύντροφο.
Και είτε είναι πράγματι ευτυχισμένοι,ή αναστολές ,ταμπού, τους εμποδίζουν να έχουν διαφορετικούς συντρόφους.
Άλλοι βιώνουν το πάθος και τον έρωτα συγκλονιστικά,αφημένοι σε αυτό το μαγευτικό συναίσθημα.
Άλλωστε, γιατί ο έρωτας να δημιουργεί ενοχές?
Τί πιο φυσιολογικό.
Ποιος μπορεί λοιπόν να πει ποια σεξουαλική συμπεριφορά είναι η σωστότερη? Το παν είναι να γνωρίζουμε τον εαυτό μας(όσο το δυνατόν αυτό γίνεται).Να ξερούμε τί θέλουμε.
Να ρουφάμε τις χαρές της ζωής!Θα ήταν άψογα,αν κατορθώναμε συνάμα να μην προκαλούμε πόνο....(σε δικούς μας ανθρώπους)

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.S.
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 17:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.S.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΔΑΡ ΑΖΟΥΡ,

Ο τρόπος που άνοιξες το θέμα, μοιάζει λίγο σαν να κάνεις μια αναζήτηση στον δικό σου ερωτικό βίο, σαν να κάνεις σκέψεις αλλαγών, σαν να αναζητάς στήριγμα για αυτό που είσαι ή που νομίζεις ότι θα έπρεπε να είσαι. Ότι και να συμβαίνει, και τίποτα απο τα παραπάνω να μην είναι, για ένα να έχεις σιγουριά! Ότι και να είναι κανείς, πολυγαμικός ή μονογαμικός, αυτό δεν αλλάζει ΠΟΤΕ, για ΚΑΝΕΝΑΝ και για ΤΙΠΟΤΑ!!! Ότι είναι απο τα δύο, αυτό θα παραμείνει όσα πειράματα και να κάνει!! Και το ένα αλλά και το άλλο έχουν τις χαρές αλλά και το πικρό τους κόστος!! Καμοιά απο τις δύο πλευρές δεν είναι σωστή ή λάθος. "Το λάθος είναι να μην παραδέχεται κάποιος ανοικτά την προσωπική ερωτική του φύση"!! Η μονογαμία ή πολυγαμία είναι προσωπικό δικαίωμα του καθενός!!

Προσωπικά; Τηρώ μονογαμία!
Έκανα τα "δοκιμαστικά" μου και κατέληξα οτι αυτή μου ταιριάζει.
Λάτρεψα την ερωτική πράξη πολύ πριν τη γνωρίσω! Έμαθα να γεύομαι και να χαρίζω ηδονή. Και μην φανταστείς ότι είμαι κανένα μονόφθαλμο, υποχόνδριο πλάσμα που ονειροβατεί περιμένοντας να ζήσει το παραμύθι του ιδανικού συντρόφου. Όχι. Έχω τα κότσια όταν βλέπω ότι τα χνώτα μας διαφέρουν (όσο αφορα τη μονογαμία) να πω στο έτερον: "¶ν θέλεις μωρό μου, αν δεν θέλεις άντε γειά!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.S.
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.S.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΔΑΡ ΑΖΟΥΡ,

Ο τρόπος που άνοιξες το θέμα, μοιάζει λίγο σαν να κάνεις μια αναζήτηση στον δικό σου ερωτικό βίο, σαν να κάνεις σκέψεις αλλαγών, σαν να αναζητάς στήριγμα για αυτό που είσαι ή που νομίζεις ότι θα έπρεπε να είσαι. Ότι και να συμβαίνει, και τίποτα απο τα παραπάνω να μην είναι, για ένα να έχεις σιγουριά! Ότι και να είναι κανείς, πολυγαμικός ή μονογαμικός, αυτό δεν αλλάζει ΠΟΤΕ, για ΚΑΝΕΝΑΝ και για ΤΙΠΟΤΑ!!! Ότι είναι απο τα δύο, αυτό θα παραμείνει όσα πειράματα και να κάνει!! Και το ένα αλλά και το άλλο έχουν τις χαρές αλλά και το πικρό τους κόστος!! Καμοιά απο τις δύο πλευρές δεν είναι σωστή ή λάθος. "Το λάθος είναι να μην παραδέχεται κάποιος ανοικτά την προσωπική ερωτική του φύση"!! Η μονογαμία ή πολυγαμία είναι προσωπικό δικαίωμα του καθενός!!

Προσωπικά; Τηρώ μονογαμία!
Έκανα τα "δοκιμαστικά" μου και κατέληξα οτι αυτή μου ταιριάζει.
Λάτρεψα την ερωτική πράξη πολύ πριν τη γνωρίσω! Έμαθα να γεύομαι και να χαρίζω ηδονή. Και μην φανταστείς ότι είμαι κανένα μονόφθαλμο, υποχόνδριο πλάσμα που ονειροβατεί περιμένοντας να ζήσει το παραμύθι του ιδανικού συντρόφου. Όχι. Έχω τα κότσια όταν βλέπω ότι τα χνώτα μας διαφέρουν (όσο αφορα τη μονογαμία) να πω στο έτερον: "¶ν θέλεις μωρό μου, αν δεν θέλεις άντε γειά!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 14:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά; Τηρώ μονογαμία!

quote:
Έκανα τα "δοκιμαστικά" μου και κατέληξα οτι αυτή μου ταιριάζει.

Aυτό πως γίνεται?? Δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 16:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξεκινώντας τον ερωτικό μου βίο, δοκίμασα, με τέσταρισα, σύγκρινα και αποφάσισα οτι νιώθω καλύτερα μεσα απο μια μονογαμική σχέση

Tέτοιου είδους test λίγο πολύ ολοι τα έχουμε δοκιμάσει...

quote:
Απο τη βιασύνη σου να "μην αφήσεις να πέσει κουβέντα στο πάτωμα" βγάζεις άλλα συμπεράσματα.

Τώρα μας τα είπες καλά.. προηγουμένως δεν μας τα είχες πεί...
Εξάλλου αμα το αφήσω και πέσει στο πάτωμα ... θα με προλάβει κάποιος αλλος...

Λοιπόν μπορείς να μπείς επάνω δεξιά εκεί που λέει θα εισέλθεις ως χρήστης... γράφεις nicname και κωδικό και πατάς είσοδος...
Μετά απο αυτή την ενέργεια σου εμφανίζεται στα τόπικ εκεί που έγραψες ενα εικονίδιο το τρίτο απο αριστερα που γράφει ``επεξεργασία μηνύματος τοπατάς και μπαίνεις και τροποποιείς οτι θέλεις... μόνο στα δικά σου μηνύματα . Οσες φορές θέλεις ...
Μπορείς ακόμα και να τα σβήσεις όλα ... θα φαίνεται μόνο το όνομα σου χωρίς καμία απάντηση...

Edited by - allzzaro on 19/08/2004 16:37:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 22:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλε πρεζονιε 95,ειμεθα αμφοτεροι μονογαμικοι καλε?
Οποια συγκινησις!
Ειμεθα και ταυτοσημοι ιδεολογικως -πλην εκφραστικως?
(Καθοτι παπαρατζας εγω,δεβαρατζας εσυ...)
Οποια συγκινησις τουμπαλιν!
Και επισης διαπιστωνω,οτι υπαρχει ιδεολογικη συγχυσις,
περι του αν η παρτουζα θεωρειται μυητικη τελετη,
'η η τελετη παρτουζα...(πολλων ντεμεκ εβραιοχριστιανικων αποκρυφων αδελφοτητων).
Αθεε εβραιοχριστιανε,τι εισαι τελικα?
Λιγο πολυγαμικος,
μετριως,αρκετα,πολυ με φανατισμο,
-εχοντας χασει τον μπουσουλα-
ολιγαμικος,
αγαμικος?
Εφτιαξες αστρικο σωμα?
Περισσευει να φτιαξεις και κανενα δανεικο?

Edited by - Helios on 19/08/2004 22:44:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 14:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα σας πώ τα μυστικά της επιτυχίας ενός γάμου...

- Δύο φορές την εβδομάδα πηγαίνουμε σε ένα πολύ καλό ρεστοράν. Καλό κρασί, καλό φαγητό ... καλή παρέα.. (Αυτή πηγαίνει Τρίτες και εγώ Παρασκευές)

- Κοιμόμαστε σε ξεχωριστά κρεβάτια. (Εγώ στην Αθήνα εκείνη Θεσσαλονίκη).

- Πηγαίνω με την γυναίκα μου παντού.. ( Αλλά πάντα βρίσκει το δρόμο να γυρίσει)..

-Τη ρώτησα.. που θέλεις να πάμε στην επέτειο μας.. ``Κάπου που δεν εχω πάει εδώ και καιρό``... μου είπε Ετσι πρότεινα την κουζίνα μας.

- Ο καλύτερος γάμος είναι μεταξύ μιας τυφλής και ενός κουφού.

-Πώς μπορείς να κάνεις εναν αντρα να πάρει τα χέρια του απάνω σου...
Παντρέψου τον...

-Μία καλή γυναίκα συγχωρεί πάντα το σύζυγο της οταν αυτή έχει άδικο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.S.
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 15:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.S.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΩΩΩ!!!

Allzzaro είσαι και γρήγορος και επιθετικός στην κριτική σου, αλλά και Ιππότης!! ...Τρομερός συνδιασμός!! Ευχαριστώ για τις οδηγίες... Δεν διαγράφω τίποτα... σου αρέσουν οι τελίτσες....;;

¶υριο πρώι φέυγω για 20ήμερες διακοπές. Κρίμα, θα σε χάσω... Ελπίζω επιστρέφοντας να ανοίξω το συγκεκριμένο topic και να δώ οτι το θέμα έχει πάρει μια πιό "πιοτική" τροπή! Ίσως αν το άφηνες να τσουλίσει λίγο... Να συμμετέχει ο καθένας-μία, γράφοντας την αποψή του-της, χωρίς αυτή να συνοδεύεται απο την μονότονη πλέον κριτική ενός ανθρώπου, που είναι τόσο ενάντιος στο άλλο φύλλο, ώστε δεν δέχεται να διαπραγματευτεί καμοία άλλη άποψη πέραν της δικής του!

Τέλος, τέτοιου είδους test δεν τα έχουνε δοκιμάσει όλοι! ¶ν ξεκολλήσεις για λίγο κάιρό τα δάκτυλα σου απο το πληκτρολόγιο και ασχοληθείς με τους ανθρώπους γύρο σου θα διαπιστώσεις ότι:

α)Υπάρχουν ακόμη κοπέλες 20 ή 25 ετών που "το φυλάνε" αραχνιασμένο και ανέγγιχτο για τον πριγκιπά τους(αν είναι δυνατόν!)!
β)Υπάρχουν ακόμη άντρες που ψάχνουν γι'αυτές(αν είναι δυνατόν και πάλι!)!
γ)Υπάρχουν άντρες + γυναίκες, που κάποιες φορές παλέυουν, για χάρη της αγάπης τους ή γιατί έτσι τους είπαν οτι πρέπει να κάνουν, να συμβιβαστούν με την μονογαμία, αλλά δεν τους βγαίνει με τίποτα!

Κρίμα και στις 3 περιπτώσεις γιατί:
α)Και δεν θα είναι ποτέ σίγουρες για το ποιές είναι, τι θέλουν, πως το θέλουν και αν το βρήκαν τελικά! ¶σε που υπομένουν τα πάντα απο φόβο μην τις "χαρακτηρίσουν"!
β)Οι πολυγαμικοί ή έμπειροι ψάχνουν τις μονογαμικές και ανέμπειρες..τί ωραίο ζευγάρωμα..! Κοκτέϊλ απο καρπούζι/πατάτα/κόμπλεξ!
γ)Αν δεχόταν τη φύση τους και καλύτερα θα περνούσαν και δεν θα σκορπούσαν ανεύθυνα τα παιδιά τους!

**Ναι όλα αυτά συμβαίνουν εδώ, στον κόσμο μας, σε πόλεις και χωριά!!

Τα λέμε...!!

..και γώ σε αγαπώ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 15:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Allzzaro είσαι και γρήγορος και επιθετικός στην κριτική σου, αλλά και Ιππότης!! ...

Eυχαριστώ...

quote:
που είναι τόσο ενάντιος στο άλλο φύλλο

Ξέρεις μήν κρίνεις απο ορισμένα που γράφω.. οπως τα παραπάνω τα ξεσήκωσα απο ενα περιοδικό ... διάβασε και τις προηγούμενες απαντήσεις...

quote:
Υπάρχουν ακόμη κοπέλες 20 ή 25 ετών που "το φυλάνε" αραχνιασμένο και ανέγγιχτο για τον πριγκιπά τους(αν είναι δυνατόν!)!


Χμ... εχω κολλημένα τα δάκτυλα μου στο πληκτρολόγιο..και δεν βλέπω γύρω μου...
Καλο μου άρεσε..
Γελάω ξέρεις γιατί...?? Αυτές είναι πιο περπατημένες απο οτι νομίζεις..
Κάτι ξέρω και εγώ απο μία 50ετή πείρα

quote:
¶υριο πρώι φέυγω για 20ήμερες διακοπές. Κρίμα, θα σε χάσω...

Εδώ είμαστε δεν χανόμαστε... Καλές σου διακοπές...

Edited by - allzzaro on 20/08/2004 15:50:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 04:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά συζητήσεις σαν και αυτές μου φτιάχνουν την διάθεση και
την όρεξη για συζήτηση. Όσο μιλάμε για ορθη σεξ.συμπεριφορά
μιλάμε για σώμα. Αυτό απο την φύση του ζητά συνέχεια....

Επειδή όμως δεν είμαστε μόνο κρέας μετατρέπουμε αυτό που ζητά
το σώμα μας σε κάτι "καλύτερο". Το μεταμορφώνουμε απο σεξ σε έρωτα
βάζοντας ενίοτε τον έρωτα της μιάς ζωής μιάς δεκαετίας μιάς
διετίας. Το μεταμορφώνουμε σε καθαρή αγάπη όταν γίνεται ακόμα
και μετά τα 50 ή 60 και οι "χημείες" μας έχουν ηρεμήσει κάπως.

Όσοι ζητούν την υπέρβαση το μετατρέπουν σε δημιουργική ανταλαγή
ενέργειας στα ύψιστα επίπεδα δίδυμης φλόγας ή "αδελφής ψυχής"

Ο χρόνος, ο χώρος και οι σκέψεις είναι αυτές που αλλάζουν τον
χαρακτήρα μιας πράξης για κάποιους. Τα νούμερα είναι απλά οι
παράμετροι. Η πράξη μένει ίδια. Χιλιετίες τώρα.

Ορθώς ή όχι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy