ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η μαγεία των πόλεων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 13:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE ADREA NOMIZW PWS EIMASTE KAI PALY MESA STO PNEYMA ALLA KAI STHN OUSIA TOU FORUM Η μαγεία των πόλεων...

KAI H OUSIA NOMIZW PWS EINAI NA EXETASOUME OTI PARAXENO YPARXEI MESA STHN POLH POU ZOUME KAI YPARXOUME.

NA DOUME OTI "MAGIKO" H TOULAXISTON OTI NOMIZOUME PWS EINAI "MAGIKO"
NA TO EXETASOUME KAI NA POUME THN GNWMH MAS.

EITE ARXITEKTONIKO EINAI AYTO EITAI MIA ZWGRAFIA H OTIDIPOTE NOMIZOUME PWS DEN PAEI KALA MESA STO SYNOLO THS POLHS.

THA EITHELA EPI AYTOU FILE ADREA NA MOU PEIS THN GNWMH SOU.
KAI ASFALWS EAN EXEIS DEI KAI KATI ESY NA MAS TO PEIS.

EYXARISTW.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 16:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι ….

Φίλε AVATARGR , δεν έχω προσωπική εμπειρία σε τέτοιο θέμα , ούτε καν περιγραφή κάποιου φίλου για κάτι αντίστοιχο , γι αυτό και είπα ότι αν υπάρχει κάτι από κάποιον άλλο φίλο , καλό είναι να μας το πει … οι ¨iaira¨ & ¨Απέριττος¨ είχαν σημαντικά πράγματα να μας πουν ..
Τώρα όσων αφορά την ¨αρχιτεκτονική μαγεία¨ επιμένω ( καλοπροαίρετα πάντα !! )
Ότι είναι ένα συχνό φαινόμενο , και ίσως όχι αυτό του θέματος μας …

(Ελπίζω να κατάλαβες Φίλε AVATARGR ότι δεν σου λέω ότι είσαι ¨εκτός¨ , απλά θα ήθελα περισσότερα και νέα στοιχεία για φαινόμενα σαν των ¨iaira¨ & ¨Απέριττος¨)

Ευχαριστώ


.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 11:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE ADREA NOMIZW PWS EXOUME DWSEI STOIXEIA.
ALOIMONO EAN TA KTHRIA H ARXITEKTONIKH TOUS DEN ANOIKOUN KAI AYTA MESA 0POU ANAFEROMASTE MAGEIA TWN POLEWN.
GIATI POLH EINAI OI ANTHROPOI KAI TA KTHRIA.

ALLA MIA KAI THELEIS APODIXEIS.
BOREIS NA DIABASEIS APO THN ARXH AYTA POU EXOUN GRAPSEI OLOI OI KALOI FILOI.

ME SYGEKRIMENA STOIXEIA OPWS KTHRIWN (1-STHN AKADHMIAS APENANDI APO TON SINEMA OPERA 2- TO KTHRIO POU ANEFERE O FILOS Απέριττος **στην οδό Πινδάρου όπως μπαίνεις απο Ακαδημίας και όπως θα την ανεβαίνεις στην αρχή της στη δεξιά ** ).
ALLH PERIPTWSEI H YPARXH SE KAPIA KAPIAKIA THS EYDAP ME 2 PEDALFA PANW KAI MESA STIS PENDALFES YPARXOUN KAI APO ENA GRAMMA) ENA TETIO KAPAKI IDH TO EXW STHN KATOXH MOU.
KAI ASFALWS BORW NA TO DIXW SE KATHE ENDIAFEROMENO.

NOMIZW PWS YPARXOUN KAI ALLA KTHRIA ALLA KAI PERIPTWSEIS OPWS TO NA XASEIS TON PROSANATOLISMO SOU SE MEROS POU EXEIS PERASEI POLLES FORES.

DEN XERW FILE MOU EAN SE DIAFWTHSA PLHROS.

ASFALWS KAI THA PERIMENO ME XARA THN OPIA ANDIRISH H KAPIO ALLO STOIXEIO GYRO APO AYTO TO THEMA.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bikeboy
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 23:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bikeboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tin kalispera mou se olous kai oles. Eimai polu kainourgios sto site kai mporw na pw oti to vriskw polu endiaferon. Panw sto sygkekrimeno thema diavazontas merikes po tis apantiseis thymithika kati pou mou eixe symbei prin 1 1/2 xrono peripou kai to eixa ksexasei entelws giati mallon den to thewrisa kati idiaitero. Mporei kai na min einai ontws, alla tha thela na to pw kai edw kai na akousw tis gnwmes sas. Prin 1 1/2 xrono peripou kai enw imoun fantaros, pira metathesi sto pentagwno stin PA. Tin prwti mera pou piga sti monada, eftasa me to aytokinito pou to parkara se enan polusyxnasto dromo kapou sto xolargo. To mesimeri bgainontas, piga na to parw kai me ekpliksi diapistwsa oti den mporousa na to vrw pouthena. I plaka einai oti epsaxna gia 3 tetarta peripou kai oloi oi dromoi mou fainontousan sxedon idioi. Thewrw ligo dyskolo na to eixa parkarei kapou kai psaxnontas na min etyxe na perasw apo ekei, dedomenou oti epsaxna para polu wra kai gyrisa olous tous dromous. Telika eytyxws to vrika (alliws twra mallon gia to saxo tha eklaiga), se ena dromo pou imoun sigouros oti eixa ksanaperasei. Den kserw an kai kata poso mporei na ginei pisteyto to oti kati periergo synebi, akoma kai apo mena ton idio, alla tha thela tis dikes sas gnwmes.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 00:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετω ολα τα παιδια του forum για μια ακομα φορα.
λοιπον εγω δεν ετυχε να εχω τετεια εμπειρια αλλα πιστευω οτι μπορω να δωσο μια ποιο προσιτη θεωρια για το τι εγινε. μερικες φορες ειμαστε τοσο αποροφημενοι απο τις σκεψεις και τα προβληματα μας που μας φενωντε ολα διαφορετικα (μπορει να γινετε κατι σαν κενο μνημης). τωρα για εκεινο το συμβαν στην επαρχια δεν ξερω .και ρε παιδια για γινετε ποιο λεπτομεροις για αυτα που λετε για την αρχιτεκτωνικη των κτιριων δεν καταλαβα που βρισκετε το περιεργο. δυστιχος δεν μενω αθηνα για να δω αυτο το εκκλησακι που λετε.

digitaly yours
Nikos

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 10:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ φίλοι μου δεν έχω καταλάβει απόλυτα ποιο είναι το θέμα και τι εννοείτε με την "Μαγεία" των πόλεων... Γενικά των πόλεων ή μόνο της Αθήνας (σε συνάρτηση με την Αρχαία Αθήνα, την ενέργειά της, τον τόπο που χτίστηκε και... ξέρω γω!)...?
Θα μπορούσε κάποιος να το διευκρινήσει κάπως?
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MORDRED
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 06:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MORDRED  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού χαιρετίσω όλους τους φίλους που παίρνουν μέρος στη κουβέντα θα ήθελα να παραθέσω μια λίστα από μέρη (σπίτια ως επί το πλείστον) στα οποία έχουν αναφερθεί περίεργα φαινόμενα στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας. Πριν ξεκινήσω όμως θα ήθελα να κάνω μία μικρή επισήμανση, για μένα ιδιαίτερα σημεία δεν είναι μόνο αυτά στα οποία συμβαίνουν περίεργα φαινόμενα αλλά και όσα έχουν ιδιαίτερο αίσθημα η ατμόσφαιρα. Η λίστα είναι από το ένθετο του ελεύθερου τύπου Φαινόμενα, τεύχος4, 24-4-2002 (οφείλω να ομολογήσω ότι πέρασα πολλά βράδια έξω από κάποια από αυτά ελπίζοντας να γίνω μάρτυρας κάποιου περίεργου φαινομένου αλλά δεν στάθηκα τυχερός, ίσως άμα κάποιος φίλος πάει να σταθεί πιο τυχερός)
1) οδός Πύρωνος και Προαιρεσίας στο Παγκράτι – κτίριο που λόγω του ότι η γκεστάπο το είχε χρησιμοποιήσει για χώρο βασανιστηρίων τα βράδια σύμφωνα με μαρτυρίες των γειτόνων ακούγονται θρήνοι
2) οδός Αργας 22 Καλλιμάρμαρο σπίτι με όντως πολύ περίεργη ατμόσφαιρα (όπως και η γενικότερη περιοχή που για αυτό το λόγο άλλωστε είναι και από της αγαπημένες μου στην Αθήνα) κάποιοι έχουν μιλήσει για «περίεργες» σκιές
3) Θησείο πίσω από τον σταθμό του ηλεκτρικού – ένα παλιό αρχοντικό του 30 στοιχειωμένο από μια λευκοφορεμένη γυναίκα θύμα φονικού από την μητέρα της και τον εραστή της.
4) Οδός Λασκαρίδου στη Καλλιθέα αρχοντικό στοιχειωμένο από νεαρή γυναίκα που αυτοκτόνησε
5) Οδός Ελευθερίου Βενιζέλου στο Νέο Φάληρο ο πύργος του Αλέξανδρου Κορυζή
6) « ο πύργος των ονείρων» στην οδό Σμολένσκι 4 ιδιοκτησία ενός πλούσιου εμπόρου υφασμάτων που τα έχασε όλα και τρελάθηκε
7) οδός Προφήτη Ηλία στο Χαλάνδρι , το σπίτι άνηκε σε μία πιανίστρια ερωτευμένη με τη μουσική και πολλοί λένε ότι ακόμα και σήμερα ακούνε μελωδίες από πιάνο (εμένα πάντως αν μου συνέβαινε αυτό δεν θα το θεωρούσα τρομαχτικό αλλά ονειρικό , και ίσως να καταλάβαινα καλύτερα την ποίηση του Πόε)
αυτά φίλοί και τελευταίο άφησα το καλύτερο κατά τη γνώμη μέρος το άλσος Λογγίνου , στην οδό Μάρκου Μουσούρου πίσω από το 1ο Νεκροταφείο (το αναφέρει ο Ιωάννης Γιαννόπουλος στοπ Βιβλίο μυστική Αθήνα)
Εδώ τελειώνει η λίστα και θα ήθελα να ευχηθώ καλή τύχη σε όσους αντί να περάσουν ένα ακόμα βαρετό βράδυ μέσα σε κάποια καφετέρια ή club,σαν νέοι Δον Κιχώτες βγουν να ανακαλύψουν το μυστήριο που υπάρχει παντού γύρω μας αλλά ψεύτικοι θεσμοί και δανεικά όνειρα δεν μας αφήνουν να δούμε

(δεν γράφω για μέρη με παράξενο αίσθημα ή περίεργο εσωτερισμό γατί δεν ξέρω αν αποτελεί μέρος του θέματος πάντως εγώ θα ήθελα να μάθω για μέρη που κάποιοι φίλοι μας τα θεωρούν ξεχωριστά λόγο των σκέψεων που κάνουν ή των αισθημάτων που τους δημιουργούνται εκεί)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 17:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε MORDRED,
μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τα περίεργα φαινόμενα που παρατηρούνται στο Άλσος Λογγίνου και στον πύργο του Αλέξανδρου Κορύζη?
Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MORDRED
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 00:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MORDRED  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη AMANDA

Ta περίεργα φαινόμενα που έχουν παρατηρηθεί στον πύργο Κορυζή έχουν μάλλον σχέση με την ιστορία του κατόχου του ο οποίος ήταν ο διάδοχος του Μεταξά στη πρωθυπουργία και πήρε εξ’ ολοκλήρου την ευθύνη για την εισβολή των γερμανών στη χώρα, τρελάθηκε και αυτοκτόνησε αλλά το πνεύμα του σύμφωνα με τους γείτονες δεν έφυγε ποτέ από εκεί, και υπάρχουν μαρτυρίες ότι ακούγονται τα βήματα και η φωνή του, το κακό βέβαια στην όλη ιστορία είναι ότι εδώ και 1-2 μήνες έχουν αρχίσει εργασίες αναπαλαίωσης του κτηρίου (ευτυχώς με -όπως φαίνεται- διάθεση να σεβαστούν την αρχιτεκτονική του κτηρίου.) Πάντως γενικότερα ο δρόμος έχει και άλλα πολύ παράξενα κτήρια ( ειδικά ένα 100 μέτρα πιο πάνω με τον μισογκρεμισμένο πύργο και τα σκοτεινά του υπόγεια
Να οδηγούν το μυαλό σε σκοτεινούς συνειρμούς και υποθέσεις) οπότε μία βόλτα στην περιοχή με κατάλληλο καιρό και διάθεση μπορεί να αποδειχτεί ενδιαφέρουσα.
Το άλσος Λογγίνου έχει αλλάξει πολύ από τον καιρό που τον περιγράφει ο Γιαννόπουλος στο βιβλίο, με πιο βασικό από όλα το ότι έχει φωτιστεί (πράγμα που όπως καταλαβαίνεις έχει επηρεάσει την όλη ατμόσφαιρα) και ο βασικός χώρος του πάρκου τα βράδια χρησιμοποιείται από τους γύρω σαν parking (ευτυχώς αν αποφασίσεις να πας θα σε αποζημιώσει το ότι υπάρχει άμα πάρεις το δρομάκι δεξιά από την παιδική χαρά). Εδώ τα φαινόμενα που έχουν παρατηρηθεί είναι ηχητική αποκοπή από το γύρω περιβάλλον, το χάσιμο της αίσθησης χώρου και χρόνου και το ότι τα μέλη γίνονται βαριά και δύσκαμπτα ενώ σε άλλους επισκέπτες έχουν παρατηρηθεί συναισθήματα φυγής , φόβου και απέχθειας . Ο συγγραφέας (εικάζει μάλλον) ότι όλα αυτά συμβαίνουν επειδή κάποτε, πολύ παλιά γινότανε στο άλσος κάποια πομπή σε υποχθόνιες θεότητες. Αν πας σε συμβουλεύω να πάρεις καμιά μπύρα ,ένα walkman με μουσική και ένα σημειωματάριο να γράφεις τις σκέψεις σου , να περάσεις καλά.

(για να μην κάνω το μήνυμα πολύ πιο κουραστικό από όσο είναι άμα δεν ξέρει κάποιος το πώς να πάει με χαρά μου να βοηθήσω, να στείλει e-mail)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 19:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε MORDRED,
σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.Ακούγονται πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες.Θα ήθελα να σου ζητήσω να μου συστήσεις κάποιο βιβλίο που αναφέρεται πάνω στη μαγεία των πόλεων και πιο συγκεκριμένα σε διάφορους θρύλους που να αναφέρονται πάνω σε τέτοια γεγονότα σαν αυτά που προανέφερες.Θα ήταν μια πολύ καλή αρχή για μένα για να ξεκινήσω η ίδια την ερευνά μου πάνω σε αυτό το θέμα.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 09:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS.

NA POU ARXISE TO FOROUM NA PERNEI KAI PALI FOTIA.
FILE nitro912gr GIA TO EKKLISAKI POU EXW ANAFEREI EINAI DIPLA STHN
MITROPOLI ATHINWN.
KALO THA EITAN ME PRWTH EYKAIRIA OTAN BRETHEIS ATHINA NA PAS NA TO DEIS.

NA DEIS TIS PETRES POU EINAI KTISMENO NA DEIS ANAPODOUS STAYROUS
KAI OTI PERIERGO YPARXEI PANW SE AYTO TO EKKLISAKI.

KAI VEVAIA THA ANAFERTHW SE KATI POU EXW GRAPSEI KAI PIO PRIN
KAI ISWS AYTO NA ENDIAFEREI KAI THN FILH AMANDA.

quote:
ME SYGEKRIMENA STOIXEIA OPWS KTHRIWN (1-STHN AKADHMIAS APENANDI APO TON SINEMA OPERA 2- TO KTHRIO POU ANEFERE O FILOS Απέριττος **στην οδό Πινδάρου όπως μπαίνεις απο Ακαδημίας και όπως θα την ανεβαίνεις στην αρχή της στη δεξιά ** ).
ALLH PERIPTWSEI H YPARXH SE KAPIA KAPIAKIA THS EYDAP ME 2 PEDALFA PANW KAI MESA STIS PENDALFES YPARXOUN KAI APO ENA GRAMMA) ENA TETIO KAPAKI IDH TO EXW STHN KATOXH MOU.
KAI ASFALWS BORW NA TO DIXW SE KATHE ENDIAFEROMENO.


EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MORDRED
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 17:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MORDRED  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη AMANDA βιβλία τα οποία θα σου πρότεινα είναι το «MEGAPOLISOMANCY» του Παντελή Γιαννουλάκη , το «ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΘΗΝΑ» του Γιαννόπουλου , και τέλος το «ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ» από τις εκδόσεις Αρχέτυπο. Ένα άλλο βιβλίο που μπορεί να προσφέρει πολλά κατά τη γνώμη μου σε όποιον θέλει να ασχοληθεί με τα μυστήρια των πόλεων είναι το «ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ» του Εκο. Πολύ καλή πηγή είναι επίσης το ένθετο 7 μέρες της Κυριακάτικης Καθημερινής από το οποίο δεν αναφαίρετε σε παράξενα φαινόμενα αλλά σε περιοχές με περίεργη αρχιτεκτονική και αποκαλύπτει άγνωστα για τους πολλούς από εμάς κομμάτια της ιστορίας τους , που ίσως λένε πολλά . Αυτά για βιβλία που είναι γραμμένα στα ελληνικά και ασχολούνται εξ ολοκλήρου με το θέμα της μαγείας των πόλεων. Από εκεί και πέρα επειδή ο φίλος Απέριττος αναφέρθηκε στον Γιώργο Μπαλάνο θα σου έλεγα αν μπορείς να βρεις ένα άρθρο του στο περιοδικό Ανεξήγητο Νο 165 το οποίο αναφαίρετε σε μία ομάδα κατοίκων της πόλης που πολλοί δεν θεωρούν αξιόλογη, τα αδέσποτα και μας λέει με λίγα λόγια ότι η παρατήρηση της συμπεριφοράς τους μπορεί να μας αποκαλύψει πολλά μυστικά . Δεν συνεχίζω άλλο γιατί η υπόλοιπη βιβλιογραφία έχει βγει μετά από την ανάγνωση των παραπάνω βιβλίων και θα τη βρεις και μόνη σου. Επίσης θα ήθελα να πω (χωρίς να ξέρω την ηλικία των φίλων μας) αν θυμούνται ένα ρεπορτάζ που πριν από χρόνια είχε κάνει ο κ. Χαρδαβέλλας για τον σατανισμό ,εκεί λοιπόν είχε κάνει εκτενείς αναφορά στην περιοχή της Καισαριανής (που για μένα μαζί με την Πεντέλη αποτελούν τα δυνατότερα σημεία της Αττικής γης). Αξίζει κάποιος να πάρει το 220 από την Ακαδημίας να κατέβει στο τέρμα και να περπατήσει ως την αρχή του δρόμου που καταλήγει στην Μονή Καισαριανής, κάνοντας μια στάση στο εικονοστάσι του Άγιου Ιωάννη, για να δει τη στοά που υπάρχει κάτω από τη γέφυρα. Και αν μάλιστα είναι πιο τολμηρός μπορεί και να κατέβει και να περπατήσει λίγο προς το εσωτερικό της ,( γενικότερα όποτε βλέπεις για μέρη που σύμφωνα με τα ΜΜΕ συνδέονται με τελετές ψάχνε το λίγο παραπάνω γιατί υπάρχει «ψωμί»). Έτσι φίλη AMANDA βρίσκω εγώ τουλάχιστον πληροφορίες , αν και την πόλη δεν την μαθαίνεις από βιβλία αλλά περπατώντας την και γενικότερα πιστεύω ότι πέρα από κάποια πράγματα που στην αρχή ειδικά είναι ίδια για όλους μας , η πόλη αλλάζει ανάλογα με τα μάτια που τη βλέπουνε.
Φίλε AVATARGR πιστεύω ότι το θέμα με την Αγια Δύναμη αποτελεί μία πρόκληση για την φαντασία όλων μας. Πριν πω τη γνώμη μου θα ήθελα σε ρωτήσω σε ποια άλλα μέρη πέρα από το εξωτερικό του ναού έχεις δει τα σχήματα που σου θύμιζαν «αγγελική γραφή» ; (αν θυμάσαι να μου πεις) και αφού κοιτάξω όλα τα μέρη με αυτό το κοινό στοιχείο να πω τη γνώμη μου και επίσης κάτι άλλο μήπως το φως του πρωινού έχει και κάποιο άλλο νόημα πέρα από το ότι φαίνεται καλύτερα ο τοίχος και τα θεμέλια της Εκκλησίας ; ελπίζω να μην βρίσκεις εξωφρενικές τις ερωτήσεις μου απλά το πώς έχεις θέσει εξ αρχής το θέμα το είδα σαν έναν πολύ έξυπνο αστικό γρίφο.Ευχαριστώ για την υπομονή σας

SIC LUX LUCEAT


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MORDRED
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 19:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MORDRED  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR είχα πρόβλημα με το OUTLOOK και σήμερα είδα το E-MAIL σου , μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για ποιο μέρος συγκεκριμένα θες πληροφορίες .(συγνώμη και πάλι , όσο για το πώς θα πας θα στο στείλω με E-MAIL)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2002, 10:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι MORDRED και AVATARGR,
σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας στην προσπάθεια μου να αποκτήσω κάποια γνώση για το θέμα.Δυστυχώς όμως αυτή την χρονική περίοδο είμαι εκτός των συνόρων της υπέροχης πατρίδας μας, γι' αυτό και μπορώ να ξεκινήσω την προσωπική μου έρευνα προς τον παρόν μόνο θεωρητικά διαβάζοντας κάποιες πληροφορίες ως προς το θέμα.Σίγουρα όμως μόλις επιστρέψω θα ξεκινήσω και με την πρακτική μεριά της έρευνας.Οι πληροφορίες σας ήταν πάντως μια πάρα πολύ καλή αρχή!
Μόλις βρεθώ στην Αθήνα θα πάω να κοιτάξω αυτό το κτίριο και θα ψάξω να βρω-αν γίνεται-κάποιες πληροφορίες γι' αυτό ετσι ώστε να σου δώσω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη φίλε AVATARGR.
Τώρα για το άρθρο στο περιοδικό "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ" φίλε MORDRED θα ήθελα αν σου είναι εύκολο και αν το έχεις να μπορέσεις να το σκανάρεις και να μου το στείλεις στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση.Αν πάλι δεν το έχεις δεν πειράζει οι πληροφορίες που μου έδωσες είναι ήδη αρκετές για να ξεκινήσω την δική μου εσωτερική αναζήτηση.Σε ευχαριστώ και πάλι!

Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 19:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA SAS.

FILE MORDRED GIA TO EKKLISAKI POU LEME AYTO POU EINAI DIPLA STHN MITROPOLH (PREPEI NA PAS PRWI GIA NA TO DEIS KALA) DES GYRO GYRO PROSEKTIKA OLES TIS PETRES POU YPARXOUN.
KAI AYTA POU EINAI SKALISMENA PANW TOUS.

ALLA KAI STHN EXWTERIKH MERIA POU EINAI TO IERO.
EKEI THA DEIS KAPIA GLYPTA POU MOU THYMIZOUN ENDONA AGGELIKH GRAFH.

EPISEIS THA DEIS KAI ANAPODOUS STAYROUS.

EYXARISTW FILE MORDRED KAI PANDA STHN DIATHESI SOU.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 17:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος άσχολείται με το megapolisomancy θα ήθελα να επικοινωνήσει μαζί μου με μέιλ...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 09:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Απέριττε ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ.
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Η ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ ΟΠΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 18:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας,
πολύ ενδιαφέρον το θέμα αλλά και τα γραφόμενα από τους συμμετέχοντες.
Δεν είχα σκοπό να γράψω αλλά μόλις τώρα θυμήθηκα κάτι πολύ σημαντικό που μου είχε συμβεί πριν από 2 χρόνια και που νομίζω ότι είναι στο κλίμα της συζήτησης.
Συνηθίζω να πηγαίνω πεζοπορίες στη φύση τα Σαββατοκύριακα και μια μέρα αποφάσισα να πάω με την παρέα μου στο κτήμα του τέως στο Τατόϊ.
Επειδή συνηθίζω να παρατηρώ και να ψάχνω και επειδή είχα ακούσει για διάφορες στοές κοίταζα προσεχτικά το χώρο μέχρι που ανακάλυψα πίσω από το κεντρικό κτίριο του παλατιού μια μικρή κάθετη σύραγγα με σιδερένια σκαλίτσα. Μου φάνηκε πολύ περίεργο γιατί ήταν κρυμμένη πολύ καλά κάτω από πυκνή βλάστηση αλλά και γιατί ήταν σχεδόν κάθετη τόσο που καθιστούσε δύσκολη έως ακατόρθωτη την κατάβασή της. Στην αρχή είπαμε ότι ήταν έξοδος κινδύνου από το παλάτι αλλά...
είναι δυνατόν να βγει κανείς άνθρωπος από μια τόσο μικρή σύραγγα? Οι διαστάσεις της πρέπει να ήταν περίπου 50Χ50εκ. Εκεί όποιος έμπαινε ακόμη και αν ήταν αδύνατος θα σφήνωνε...
Το ακόμα ποιό περίεργο δεν είναι αυτό, αλλά το ότι την επόμενη φορά που πήγα δεν την βρήκα!!! Εκτοτε πηγαίνω σε κάθε ευκαιρία μιας και είναι μόνο 20 λεπτά απ'το σπίτι μου αλλά πάντα γυρνώ άπρακτη.

Επίσης θα'θελα να μου πειτε πως σας φαίνεται η εταιρεία που κατασκευάζει τα καπάκια (δεν ξέρω αν είναι της ΕΥΔΑΠ ή της ΔΕΗ)να λέγεται ΗΛΙΟΣ. Καπάκια που φράζουν και απομακρύνουν τον ήλιο λέγονται ΗΛΙΟΣ. Εκτός πάλι και αν δεν είναι το όνομα της εταιρείας...αν πράγματι είναι δε θα έπρεπε να γράφει ΗΛΙΟΣ Α.Ε. ή ΗΛΙΟΣ Ε.Π.Ε ?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 07:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Profanws oi athinaioi tha xoune prosexei ena ktirio stin akadhmias (den thimame akrivhs dieuthinsi) pou einai anamesa se duo klassikes apaisies metapolemikes polukatoikies kai thimizei sumpiesmeno kastro kai an den apatwme exei kai ena siderenio agalma pouliou stin eisodo tou kai i porta tou thimizei frourio tou mesaiona.(einai sto upsos tou termatos twn lewforion apenanti apo ena periptero kai ena vivliopwleio) :p epishs exei kaneis upopsh tou gia to ti exei sumvei se ena party stin palia sxolh kalwn texnwn kai ti anakaluftike sta upogeia ths? kati exei parei to auti mou alla thelw na xerw an exei akousei kai kaneis allos tpt.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 09:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Avallon καλημέρα,
quote:
Το ακόμα ποιό περίεργο δεν είναι αυτό, αλλά το ότι την επόμενη φορά που πήγα δεν την βρήκα!!!

μην σου φαίνεται περίεργο...συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες
Το φαινόμενο αυτό έχει παρατηρηθεί σε πάρα πολλά μέρη. Πολλές φορές παρατηρείται μία αλλαγή στην "χωροταξική διάταξη" κάποιων τόπων.
Συνήθως δεν παρατηρούμε αυτές τις αλλαγές, καθώς δεν έχουμε μάθει να "βλέπουμε"...παρά να "κοιτάζουμε".
Μία καλή λύση για αυτές τις περιπτώσεις είναι η χρήση video camera ή φωτ.μηχανής, σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Αν ύστερα συγκρίνουμε τα στοιχεία που θα έχουμε μαζέψει...μπορεί να εκπλαγούμε από τα αποτελέσματα.

Τώρα για τα καπάκια που αναφέρεις...είναι μία πολύ πονεμένη ιστορία. Οι κατασκευαστές των καπακιών είναι διάφορες εταιρίες, τώρα αν κάποια λέγεται ΗΛΙΟΣ ή όχι...δεν ξέρω...απλά πολλές φορές πάνω σε ένα προιόν μπορεί να αναγράφεται ο διακριτικός τίτλος μίας εταιρίας και όχι ο νομικός της τίτλος.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 10:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθέσω στο θέμα για τα καπάκια, ότι σύμφωνα με έρευνα που έχει γίνει από γνωστό ερευνητή, στάθηκε αδύνατο να βρεθεί ποιά ή ποιές εταιρίες τα κατασκευάζουν (μιλάμε κυρίως για τα καπάκια με τις πεντάλφα, αλλά και με άλλα σύμβολα), καθώς καμμία δεν ήξερε κάτι!!!

Εντελώς συμπτωματικά χθες το βράδυ, σε συζήτηση που είχαμε με κάποιο άλλο μέλος του forum, αλλά και με κάποιους άλλους γνώστες του φαινομένου, μας έδειξαν πολλές φωτογραφίες από καπάκια με διάφορα σύμβολα.
Πραγματικά η ποικιλία είναι πολύ μεγάλη. Το πρόβλημα είναι τελικά αυτά τα καπάκια είναι σύμβολα προφύλαξης για τον άνθρωπο (άρα δεν πρέπει να τα μετακινούμε), είναι εχθρικά προς τον άνθρωπο (άρα δεν πρέπει να τα παίρνουμε στο σπίτι μας) ή είναι κάτι άλλο;

Πάντως ο οποιοσδήποτε κάνει μία βόλτα θα βρει αρκετά. Ενα τελευταίο φαινόμενο πάνω σε αυτό είναι και το ότι πολλά πλέον καπάκια είναι τριμένα μάλλον με σβουράκι, στο σημείο που θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο σύμβολο ή η ονομασία της εταιρίας κοινωνικής ωφελείας που ανήκει. Απλά βγείτε μία βόλτα και παρατηρείστε.

Να κάνω και μία πρόταση;
Θέλετε να βγάζουμε φωτογραφίες τα καπάκια με τα παράξενα σύμβολα και να τα καταχωρούμε στο forum, φτιάχνοντας μία βάση δεδομένων;
Ισως τότε καταλάβουν όλοι για τι πράγμα μιλάμε, αλλά να κάνουμε και μία συστηματική έρευνα για το φαινόμενο, έρευνα που είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει από ένα άτομο...αλλά πολύ πιο εύκολο να γίνει από πολλά άτομα.
Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι μία φωτ.μηχανή (κατά προτίμηση ψηφιακή ή και κανονική αν υπάρχει κάποιο scanner) ή και κινητό τηλ. με φωτ.μηχανή και βέβαια όρεξη για έρευνα...τι λέτε;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 10:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε!...ε!...old tiger, τρόμαξα να σε γνωρίσω! τι μεταμόρφωση είν΄αυτή; μήπως παίρνεις τίποτα αυξητικές ορμόνες;
Έχω δεί σε μια κεντρική λεωφόρο μια σειρά από καπάκια με τον περικυκλωμένο δίσκο (=ο ήλιος;), το καθένα στην βάση μιας σιδερένιας φωτιστικής κολόνας (καλύπτουν, προφανώς, τα φρεάτια με τις ηλεκτρικές συνδέσεις).
Αλλά αυτή η σύμπτωση: φωτιστικά και καπάκια με τον "ήλιο", ε..., είναι "πολύ συμπτωματική"!
Και μάλιστα μπήκαν πρόσφατα, (καινούργιος κι ο δρόμος), και δεν μπορώ να καταλάβω: δώσαν ειδική εντολή στούς εργάτες του συνεργείου; αυτά εδώ κι όχι εκεί; μπήκαν "τυχαία" τόσο εύστοχα; δύσκολο να πιστέψω τό ο,τιδήποτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 10:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ΚΑΚΑΟ,
απλά αποφάσισα να εμφανίσω την αληθινή μου περιβολή

Ποιός δρόμος είναι αυτός που αναφέρεις;

Η φωτιστική κολόνα πως είναι; Πόσες λάμπες έχει και αν έχεις παρατηρήσει το χρώμα τους το βράδυ όταν είναι αναμένες

Πιστεύεις στις συμπτώσεις; Εγώ προσωπικά όχι...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 12:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι η λεωφ. Παπαναστασίου, old tiger, που ξεκινά απ΄την πλατεία Καλογήρων στην Δάφνη και κατεβαίνει προς Α.Δημήτριο.
Στ΄αριστερό πεζοδρόμιο, μια σειρά φωτιστικά (νεοκλασσίκ, με δυό στρογγυλές λάμπες το καθένα) και τα περισσότερα (όχι όμως όλα) έχουν αυτό το καπάκι.
Στο δεξί πεζοδρόμιο, πάλι μια σειρά απ΄αυτά τα καπάκια - με μεγαλύτερη συνοχή η γραμμή, αλλά χωρίς φωτιστικά!
Στο κέντρο του δρόμου υπάρχει εγκιβωτισμένο τ΄αρχαίο ρέμμα ( χάρτης του υπάρχει στο μετρό).
Αλλά και γύρω απ΄την πλατεία, άλλες κολόνες (με πυραμιδοειδές φωτιστικό) με το καπάκι
Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις - αλλά δεν βλέπω και πώς θα μπορούσε να γίνει εσκεμμένα, με σχέδιο... και πού πάει το πράμμα...
Το μετρό, πάντως, άλλαξε την "αρχιτεκτονική" τών δρόμων κι οι κάτοικοι ακολουθούν άλλες διαδρομές για να πάνε σπίτια τους - όχι τις συντομότερες!
Επειδή κ΄εγώ αυτό κάνω - έτυχε να παρατηρήσω πως, εκεί που "τέλειωναν" τα καπάκια, έστριβα απότομα (ενώ θα μπορούσα να συνεχίσω, καλύτερα, ευθεία) -
δεν έχω παρατηρήσει κάτι πιο περίεργο κι αλλοιώτικο - αλλά δεν το ψάχνω το θέμα κι όλας.
Μια, όλως τυχαία, παρατήρηση μού βεβαίωσε (σε προσωπικό επίπεδο) το ζήτημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 12:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Παιδιά... ειλικρινά εξαιρετικό θέμα!

Δεν ξέρω αν μου έχει συμβεί κάτι και δεν το θυμάμαι (θα το σκεφτώ όμως) απλά ήθελα να πω ότι πλέον, μετά από τόση τροφή που μου δώσατε, θα προσπαθήσω να δίνω σημασία στα πάντα!

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να "μοιραστούμε" και άλλα περιστατικά.

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LYKAYGES
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 18:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LYKAYGES  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΡΟΛΟΣ ΕΧΕΙ "ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΤΕΙ" ΑΠ' ΑΥΤΟΝ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΠΛΕΞΟΥΝ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΣΤΑΘΜΕΣ, ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΚΛΠ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΥΘΥΡΠΑΚΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΠΩΣ Η "ΜΑΓΕΙΑ" ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΒΟΥΛΙΜΙΚΟ ΜΑΣ ΕΓΩ.

ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΛΙΝΑΓΩΓΩ ΤΟ ΝΟΥ ΜΕ ΤΟ "ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ" ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ, ΠΡΟΤΕΙΝΩ Σ' ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΘΕΙ ΞΑΝΑ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΣ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΩΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΠΑΣ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΥΧΝΑ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΦΟΥΡΝΟΣ, ΣΤΑΣΗ ΛΕΩΦΟΡΙΟΥ ΚΑ. ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΑΦΗΣΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΟΥΝ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΦΘΑΝΕΙΣ ΣΕ ΔΙΣΤΡΑΤΟ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΔΙΑΛΕΞΕ ΕΝΑΝ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΕΠΕΙΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ.


-----------------------------------------------------------

Και όλοι οι δρόμοι
όλα τα βήματα
να οδηγούνε σε 'σένα
κι εγώ διψασμένος
σε μονοπάτια απάτητα.

Λυκαυγές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 19:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λυκαυγές (με το πανέμορφο φωτεινοσκοτεινό όνομα), να σε καλοσορίσω στην παρέα μας

Συμφωνώ μαζί σου ότι η κλινική παρατήρηση=εμπειρία...είναι η πλέον σημαντική...
ως συνέχεια όμως χρειάζεται και η θεωρία, όχι για να ικανοποιήσουμε το ΒΟΥΛΙΜΙΚΟ ΕΓΩ μας...αλλά για να βρούμε ίσως κάποιους μηχανισμούς, που θα βοηθήσουν στην μετάλαξη της όλης διαδικασίας...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΧΑΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ...
Η ώθηση που θα δοθεί από το παραπάνω θα είναι πολύ μεγάλη.

Για το ενδιαφέρον πείραμα που περιγράφεις, θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση
Αναφέρεις

quote:
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΕΠΕΙΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ

Με τον όρο "λειτουργική", αναφέρεσαι στην μικρότερη διαδρομή ή στην ποιο ξεκούραστη διαδρομή ανεξαρτήτως απόστασης και μορφοδιάταξης (ανηφόρες, κατηφόρες δηλαδή);


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 15/04/2003 20:01:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LYKAYGES
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 12:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LYKAYGES  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ TIGER,
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ. ΑΠΛΑ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΤΟΝΙΣΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΜΕ ΑΔΙΑΦΟΡΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΛΗΘΗ ΜΗΝΥΜΑΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΙΝ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΩΣ ΜΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΝΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ. ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ "ΔΩΘΕΙ" ΩΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ Η ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΗ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΜΕΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΠΙΟ ΑΠΛΗ, Η ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΙΑ ΟΡΘΗ ΓΩΝΙΑ. Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΛΑΘΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΔΙΟΡΘΟΥΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ. ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!

ΥΓ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.

------------------------------------------------------

Και όμως κινείται.

Λυκαυγές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 13:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Avallon ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΗΛΙΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ (ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ) ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΗ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΗ.
(ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΟ)
ΣΥΜΦΟΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ TIGER.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ terpandros ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΤΗΡΙΑ.
ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΦΙΛΕ ΚΑΚΑΟ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ???

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗ .....
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΝΧΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 16:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΣΑΣ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ.ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΗΠΟΥ(ΔΙΑΣΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ),ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΠΕΝΤΑΛΦΑ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ Μ,Α,Ν,Ο,Σ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ(Ή Α,Ν,Ο,Σ,Μ Ή Ν,Ο,Σ,Μ,Α Ή Ο,Σ,Μ,Α,Ν Ή Σ,Μ,Α,Ν,Ο ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ).
ΛΟΙΠΟΝ,ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΜΑΝΟΣ" ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΗΣ ΔΕΗ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ)

ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΚΔΟΧΗ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΗΜΗ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΣΤΟΕΣ ΤΗΣ ΥΠΟΓΕΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΤΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ-ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ.ΔΙΠΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΚΗΠΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΗΣ ΞΕΚΙΝΑ ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΟΩΝ(ΒΛΕΠΕ "ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΘΗΝΑ" ΚΑΙ "ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΡΠΕΙ ΣΑΝ ΣΚΙΑ"(ΤΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ))ΠΕΡ ΑΠΟ ΑΥΤΑ,ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΣΤΟΑΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ(ΕΑΝ ΟΧΙ ΔΙΚΤΥΟ).ΜΕ ΛΙΓΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΛΟΙΠΟΝ,ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΕΙΤΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΥΤΑ,ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ "ΜΑΣΟΝ",ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.

ΤΕΛΟΣ,Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 361 ΕΝΑΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΜΑΓΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ.

ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟΩΝ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙΑ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy