ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βρικόλακες στην Ελλάδα - Θρύλοι και δοξασίες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 23:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΛΙΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΥΠΗΡΧΕ ΥΣΤΕΡΙΑ ΒΑΜΠΙΡΙΣΜΟΥ...ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ...ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ...
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΒΑΜΠΙΡΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 00:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, elfeye, έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι ο κόσμος γενικότερα έχει αποτραβηχτεί από τον συγκεκριμένο τρόπο εξήγησης των όποιων φαινόμενων φαντάζουν ως μεταφυσικά, δεδομένου πως αυξήθηκε κατά πολύ η μόρφωση του..

Για μένα όλα αυτά παρουσιάζουν ενδιαφέρον αποκλειστικά και μόνο ως αντικείμενο μελέτης των λαϊκών δοξασιών. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω σε βρυκόλακες, ζόμπι, και λοιπούς μπαμπούλες που ... το πολύ πολύ να με κάνουν να φάω όλο το φαϊ μου.

Μια μικρή βόλτα στην Ρουμανία πείθει ότι όλα αυτά υπάρχουν ακόμη μόνο όταν εξυπηρετούν τις τσέπες κάποιων.

Τελευταία περίπτωση βαμπιρισμού στην Ελλάδα... μάλλον είναι ο ’ρης δίπλα στο "Παράξενο".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 01:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ...
ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ,ΕΝΤΑΞΗ,ΔΕΝ ΛΕΩ,ΑΡΚΕΤΑ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΤΟ ΟΛΟ ΣΚΗΝΗΚΟ ΜΕ ΤΑ ΖΟΜΠΙ,ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ Κ.Λ.Π...ΟΜΩΣ,ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΥΜΕΝΑ <<ΤΕΡΑΤΑ>> ΕΙΝΑΙ 50?100?200?500?ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΑ...
ΟΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεβος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 02:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερεβος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοεις δηλαδη ρε ELFEYE?επειδη υπαρχουν πολλες ιστοριες,φημες,θρυλλοι για βρυκολακες,φαντασματα δαιμονες κλπ αυτο σημαινει οτι καποια απο αυτα πρεπει να ...πραγματικοτητα? το "οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια" δεν ισχυει οταν ο καπνος εινα στη φαντασια μας λογω...προληψεων Φυσικα,καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει ο,τιδηποτε...αλλο αυτο ομως και αλλο τα στοιχεια και οι αποδειξεις.

'Between astonishment and grief,I was tearless.'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 02:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΟΣ!ΕΡΕΒΟΣ!
ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙΣ ΕΚΑΤΟΜΗΡΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ?
ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΔΙΚΑ?
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΙ ΕΣΥ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεβος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 02:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερεβος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισχυει και αντιστροφα ομως αυτο που λες.Τοσο ευκολα μπορει να δεχτεις ατι σαν αληθινο απλα και μονο επειδη υπαρχει σε πολλες ιστοριες? Εγω παντως ειμαι υπερ της λογικης και των αποδειξεων.Το οτι πχ ενα πτωμα δε λιωνει η ακομη οτι μεγαλωνουν τα νυχια και τα μαλλια μετα θανατον (ναι ειναι πιθανο να συμβει και αυτο) δεν αποτελουν αποδειξεις για υπαρξη βρυκολακων διοτι εχουν ερμηνευτει.Ομως παλια οπως καταλαβαινεις οι ανθρωποι απεδιδαν τετοια φαινομενα στο υπερφυσικο.Επισης λενε οτι οταν η πανουκλα (black death) επληξε την ευρωπη,ειναι πιθανο καποια ατομα να ταφηκαν χωρις να εχουν πεθανει(τραγικο,αλλα μπορει οντως να φαινονταν νεκροι).Φαντασου λοιπον να υπηρχαν περιπτωσεις παραμορφωμενων "νεκρων" να προσπαθουν να βγουν απο τους προχειρους ταφους τους.Σαν πραγματικη ταινια τρομου θα εμοιαζε
Μιλας για ερευνες.Καμια ομως δεν εχει αποδειξει τιποτα.Αν εχεις κατι σημαντικο ,παρουσιασε το.Οσο για ιστοριες ναι εχω διαβασει πολλες και εχω κρατησει κιολας σε προσωπικο αρχειο.Εχω ανεβασει καποιες απο αυτες (στα αγγλικα) στο γνωστο θεμα του Αρη.Μια ιστορια ομως,εστω και αν εχει ημερομηνια,τοπο που συνεβει,ονοματα κλπ δεν ειναι αρκετη για να θεωρηθει πραγματικοτητα.

'Between astonishment and grief,I was tearless.'

Edited by - Ερεβος on 30/08/2005 03:26:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-NosFeRaTu-
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2007, 22:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -NosFeRaTu-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia diabazw edo kai kairo to thema auto me tous vrykolakes bourkolakes nosferatu opos thelei tous apokalei kanis. diabasa episis ola auta pou ipe o filos o Arhs kai mou fenonte logika (epidi *** kai exw porothei me ton blade?) oxi, apo biblia kai apo polles ereunes. asxoloume me nosferatu's edo kai 1,5 2 xronia kai sas pliroforw oti ine alithinotata plasmata! opos pistevete ston Theo pistevete kai se auta thelete den thelete. auta ithele na pei o ***nosferatu

_____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2007, 23:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ -NosFeRaTu-, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.

Υ.Γ. Νομίζω οτι είπαμε πως θα πρέπει να αποφεύγεται η αναφορά - άμεση ή έμμεση - στα προσωπικά μας δεδομένα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 00:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Βρυκόλακες στην Ελλάδα - Θρύλοι και δοξασίες ΣΕ Βρικόλακες στην Ελλάδα - Θρύλοι και δοξασίες.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σαλαφιήλ
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 22:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σαλαφιήλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν Κούκου.
Το χωριό μου (Ρισβάν Μετόχι)επι τουρκοκρατίας διαφεντέυονταν(οπως προδίδει και το όνομα του)απο τον Ρισβάν Πασά/Μπέη(δέν θυμαμαι πιο). Ο εν λόγω κύριος λέγεται οτι λίγο καιρό αφότου πέθανε μετατράπηκε σε βρικόλακα(Καταχανά, ως λέγεται εδω)και κατέσφαξε με τα ιδια του τα χέρια το χαρέμι του, υποτάσσοντας τα πνεύματα τους να τον υπηρετούν τριγυρνώντας στο χωριό, ακόμα και στην πόλη και να κάνουν έρωτα με άντρες με σκοπό να τους κλέψουν τη ζωή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 14:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Σαλαφιήλ, βλέποντας το "Καταχανάς" και το "Μετόχι" το μυαλό μου πάει στην Κρήτη!
Έχω δίκιο?

quote:
Ο εν λόγω κύριος λέγεται οτι λίγο καιρό αφότου πέθανε μετατράπηκε σε βρικόλακα(Καταχανά, ως λέγεται εδω)και κατέσφαξε με τα ιδια του τα χέρια το χαρέμι του, υποτάσσοντας τα πνεύματα τους να τον υπηρετούν τριγυρνώντας στο χωριό, ακόμα και στην πόλη και να κάνουν έρωτα με άντρες με σκοπό να τους κλέψουν τη ζωή.

Νομίζω πως το χαρέμι το οποίο μετατράπηκε σε δαίμονες που κλέβουν την ενέργεια των ανδρών κάνοντας έρωτα μαζί τους, είναι κλασσική περίπτωση δαιμόνων Succubi.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 23:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικό είναι πάντως οι κάτοικοι μιας περιοχής να δθστάζουν να μιλήσουν για τέτοια φαινόμενα. Αφενός φοβούνται μη γελοιοποιηθούν, αφετέρου δε θέλουν να αποθαρύνουν τους επισκέπτες. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχουμε τεκμήρια για τέτοιες ιστορίες με βρυκόλακες

Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saetron
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 17:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saetron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας και απο εμενα..

υπαρχει ενα ντοκιμαντερ του National geographic η discovery channel νομιζω...
με θεμα τους βρυκολακες τις μαγισες τους λυκανθρωπους τα ζομπι και τον δαιμονισμο....

στο σημειο λοιπον με τους βρυκολακες...
μας παει στην αγγλια σε ενα νεκροταφειο
οπου σαλο ειχε προκαλεσει την δεκαετια του 80 το γεγονος οτι οι νεκροι βγαινανε απο τους ταφους τους και επιτιθοταν στους ζωντανους...
το καταπληκτικο της υποθεσης ειναι οτι το περιστατικο το παραδεχεται και ο αιδεσημοτατος του νεκροταφειου..!!!

επεισης παρομοιο περιστατικο μου ειχε διηγηθει ο πατερας της κολλητης μου για την θεσσαλονικη...

ακομα στο βιβλιο στοιχειωμενη ελλαδα ο συγγραφεας κανει λογο για τον εαυτο του οταν ηταν στο δημοτικο για εναν συμμαθητη του..
λεει πως ηταν ιδιαιτερα αδυνατο και τα οστα του προσωπου του εξηχαν..
και πως οταν χτυπουσε και ετρεχε απο τη πληγη αιμα το βλεπανε να ρουφαει το αιμα με μανια...
χαρακτηριστικο σκηνικο δε οταν ειχε χτυπισει ενα κοριτσακι το εν λογω παιδι προθυμοποιηθικε να την βοηθησει και αρχισε να της ρουφαει το αιμα απο την πληγη ασταματητα μεχρι που το κοριτσακι τρομαξε και τον εσπρωξε...


σε βιβλιο ειχα διαβασει πως το σωμα παραμενει νεκρο..
απλα δαιμονικες οντοτητες το καταλαμβανουν για να υλοποιησουν τις πραξεις τους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 17:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρέπει να υπάρχει κανένας σήμερα. Τους έχει σκοτώσει η κυνηγός βρυκολάκων.
Αν έχει ξεμείνει κανένας σίγουρα θα κρύβεται και θα τρέφεται με το άιμα ποντικιών. Πιθανό να ζεί σε νεκροταφείο μακριά απο τα φώτα της πόλης. Αν έχει και τη μορφή του Τομ Κρούζ ή του Μπραντ Πίτ εγώ είμαι έτοιμη να γίνω νύφη του σκότους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 18:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με την επιστήμη, αγαπητέ Saetron, η ..ερυθρίαση
είναι μια ασθένεια που υπάρχει , είναι καταγεγραμένη με
αριθμους ασθενών, ενώ έχει τα ακόλουθα συμπτώματα...
Ευαισθησία στο φώς, δεν μπορούν να περπατήσουν, τυφλώνονται.
Αλλά και ευαισθησία δέρματος, σε σημειο που να μελανώνεται το
δέρμα απο τον ήλιο, σε λίγα λεπτά.
Ανάγκη για ωμή τροφή, γιατί τους λείπεται αίμα και θέλουν να
το παίρνουν άμεσα..
Ακόμη κι επιθέσεις σε οικόσιτα ζώα, έχουν καταγραφεί σε τέτοιες περιπτώσεις..
Είναι, λοιπόν, ασθένεια, που απο αμαθείς πέρασε ώς βρυκολακισμός,
χωρίς να αποκλείω τις περιπτώσεις ανθρώπων-τεράτων που ξεπέρασαν, για
τους όποιους λόγους προσυλητισμού ή ανόδου ιεραρχίας,την χειρότερη
φαντασία...
Ειδικά, όμως για την ερυθρίαση, ήθελα να το επισημάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 18:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν έχει και τη μορφή του Τομ Κρούζ ή του Μπραντ Πίτ εγώ είμαι έτοιμη να γίνω νύφη του σκότους.

Και εγώ θα τα έφτιαχνα με καμμία βρυκολακίνα εάν είχε τη μορφή και το σώμα της Kate Beckinsale.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 22:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σύμφωνα με την επιστήμη, αγαπητέ Saetron, η ..ερυθρίαση
είναι μια ασθένεια που υπάρχει , είναι καταγεγραμένη με
αριθμους ασθενών, ενώ έχει τα ακόλουθα συμπτώματα...
Ευαισθησία στο φώς, δεν μπορούν να περπατήσουν, τυφλώνονται.
Αλλά και ευαισθησία δέρματος, σε σημειο που να μελανώνεται το
δέρμα απο τον ήλιο, σε λίγα λεπτά.
Ανάγκη για ωμή τροφή, γιατί τους λείπεται αίμα και θέλουν να
το παίρνουν άμεσα..
Ακόμη κι επιθέσεις σε οικόσιτα ζώα, έχουν καταγραφεί σε τέτοιες περιπτώσεις..
Είναι, λοιπόν, ασθένεια, που απο αμαθείς πέρασε ώς βρυκολακισμός,
χωρίς να αποκλείω τις περιπτώσεις ανθρώπων-τεράτων που ξεπέρασαν, για
τους όποιους λόγους προσυλητισμού ή ανόδου ιεραρχίας,την χειρότερη
φαντασία...
Ειδικά, όμως για την ερυθρίαση, ήθελα να το επισημάνω...

τι ; δεν έχει δαίμονες; γιατί έλα αφού σε έχω συνηθίσει τώρα
βάλε δαίμονες μέσα δεν είναι ωραίο έτσιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 22:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς γύρισες φίλε άθεε...Υπάρχουν και δαίμονες,ναι,
αν δεις τα θέματα του φόρουμ, έχει αρκετά στοιχεία..Αν
πάλι δεν θέλεις να τα πιστεύεις, πάντα δικαίωμα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 23:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύμφωνα με την επιστήμη, αγαπητέ Saetron, η ..ερυθρίαση
είναι μια ασθένεια που υπάρχει , είναι καταγεγραμένη με
αριθμους ασθενών, ενώ έχει τα ακόλουθα συμπτώματα...
Ευαισθησία στο φώς, δεν μπορούν να περπατήσουν, τυφλώνονται.
Αλλά και ευαισθησία δέρματος, σε σημειο που να μελανώνεται το
δέρμα απο τον ήλιο, σε λίγα λεπτά.
Ανάγκη για ωμή τροφή, γιατί τους λείπεται αίμα και θέλουν να
το παίρνουν άμεσα..
Ακόμη κι επιθέσεις σε οικόσιτα ζώα, έχουν καταγραφεί σε τέτοιες περιπτώσεις..
Είναι, λοιπόν, ασθένεια, που απο αμαθείς πέρασε ώς βρυκολακισμός,
χωρίς να αποκλείω τις περιπτώσεις ανθρώπων-τεράτων που ξεπέρασαν, για
τους όποιους λόγους προσυλητισμού ή ανόδου ιεραρχίας,την χειρότερη
φαντασία...
Ειδικά, όμως για την ερυθρίαση, ήθελα να το επισημάνω...

Απίστευτο.....!!!!! Επιστημονική ερμηνεία !!!! ’ψογος !
Πραγματικά το χάρηκα και άς είναι ...διάλλειμα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 00:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερυθρίαση είναι το κοκκίνισμα του προσώπου κατά την έκθεσή του σε φως.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις αγαπητέ τρεχα.... είναι συμπτώματα του βαμπιρισμού, ασθένειας γενετικής και όχι επίκτητης.

Δεν τους λείπει αίμα, απλά στο αίμα των ανθρώπων με βαμπιρισμό το ποσοστό οξυγόνου είναι χαμηλό, όπως και ο αιματοκρίτης τους, χωρίς αυτό να τους καθιστά αδύναμους.

Έχουν πολλές ιδιαιτερότητες οι οποίες, στον υπερθετικό βαθμό, έχουν τροφοδοτήσει το γνωστό μύθο περί βρυκολάκων, που κάποιοι θρησκόληπτοι προληπτικοί (όπως ο παπάς στην Αγγλία, που αναφέρει ο saetron) νομίζουν ότι είναι αληθινοί ή τους χρησιμοποιούν για τον γνωστό, αιώνιο λόγο, την "κονόμα".


Σ' αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες ταινίες και να προτιμούνται οι κωμωδίες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 01:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια και μόνο φορά βλέπω τον trexagireve να αναλύει κάτι δίχως δαίμονες, προφητείες, νέα τάξη πραγμάτων, σχέσεις νέο-οργανώσεων και δίχως επικοινωνία με θεία και άλλα τέτοια και εσύ βρε γιαπετ τον διορθώνεις και από πάνω...?

Ε αυτό είναι ανεπίτρεπτο...
Πάντως εγώ μια φορά την απάντηση την έβγαλα φωτό για αναμνηστικό

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 02:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gilgamesh

quote:
Για μια και μόνο φορά βλέπω τον trexagireve να αναλύει κάτι δίχως δαίμονες, προφητείες, νέα τάξη πραγμάτων, σχέσεις νέο-οργανώσεων και δίχως επικοινωνία με θεία και άλλα τέτοια και εσύ βρε γιαπετ τον διορθώνεις και από πάνω...?

Ε αυτό είναι ανεπίτρεπτο...



Δεν το πρόσεξα.

Πράγματι, έχεις δίκαιο...

Χάλασα την ιστορική στιγμή, ε;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 02:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ γλιστρίδες έφαγες σήμερα? Τόσο λαλίστατο καιρό έχω σε 'δώ!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 13:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγκινεί βαθύτατα το ενδιαφέρον σας φίλοι μου,
τόσο που νοιώθω ότι σε λίγο θα αρχίσετε να πιστεύετε στον
Χριστό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 20:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με συγκινεί βαθύτατα το ενδιαφέρον σας φίλοι μου,
τόσο που νοιώθω ότι σε λίγο θα αρχίσετε να πιστεύετε στον
Χριστό...

Μην παίρνεις φόρα........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 22:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....


quote:
Με συγκινεί βαθύτατα το ενδιαφέρον σας φίλοι μου,
τόσο που νοιώθω ότι σε λίγο θα αρχίσετε να πιστεύετε στον
Χριστό...

Πες το ψέμματα...Πολύ θέλει ο άνθρωπος, νομίζεις;;

Μια "βίδα είναι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 00:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mimosa
quote:

Αν έχει και τη μορφή του Τομ Κρούζ ή του Μπραντ Πίτ εγώ είμαι έτοιμη να γίνω νύφη του σκότους.

Εγώ προτιμώ τον Μπαντέρας!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 18:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά το θέτεις φίλε Γιάπετ, δεν θέλει πολύ να
λασκάρει ή να έλθει στη θέση της πάλι καμιά βίδα και
να ξαναρθεί στα συγκαλά του ο άνθρωπος...
Εύχομαι τάχιστα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 17:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

mimosa
quote:

Αν έχει και τη μορφή του Τομ Κρούζ ή του Μπραντ Πίτ εγώ είμαι έτοιμη να γίνω νύφη του σκότους.

Εγώ προτιμώ τον Μπαντέρας!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Αν μας διαβάζει βρυκόλακας που πληροί τις παραπάνω προδιαγραφές, παρακαλείται να επικοινωνήσει μαζί μας για να του πάρουμε συνέντευξη!
Και της Kate Bechinsale επισης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 18:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάσαι καλά τρεχα...., σ΄ευχαριστώ πολύ.
Επίσης...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy