ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Aκαδημιας 58α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 14:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ενοούσα απαραίτητα κάτι τόσο παραμυθένειο και μυθηστορηματικό spiral μου. Απλά κάποια μη μασονική αδελφότητα΄π.χ. Ε .

Όσο για το λόγο που ζήτησα τη δική σου άποψη είναι αρχικά γιατί εκτιμώ πολύ τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τους συνομιλητές σου ακόμα και όταν διαφωνείς μαζί τους οδηγόντας το κάθε θέμα σε παραγωγικό και πολυφωνικό διάλογο και όχι σε στείρες ειρωνοπροκλήσεις.

Και κυρίως γιατί απο όσο έχω παρακολουθήσει τα λεγομενά σου στα topics θεωρώ πως είσαι μή φανατικός ενώ οι απόψεις σου τεκμηριωμένες και κοντά στο δικό μου πνεύμα.

Σου έχω μια μικρή αδυναμία :))) Δεν το κρύβω.


analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 14:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ/Η voynich ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr.
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ...
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΕΘΕΣΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

ΦΙΛΟΙ analphabet ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Τείνω να πιστέψω το σενάριο της Μασονικής στοάς. Προσωπικά πάντα πιστευά και συνεχίζω να πιστεύω πως η Μασονία, η Εβραική θρησκεία και η σατανολατρεία είναι ένα και το αυτό.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ ΠΛΕΩΝ ΠΩΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ/ΕΒΡΑΙΟΙ/ΜΑΣΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ....

ΕΛΕΟΣ ΦΙΛΟΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Spiral ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ Δ.ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ ΠΕΡΙ ΝΑΩΝ ΥΠΟΓΕΙΩΝ ΣΤΟΩΝ ΚΑΙ ΣΠΗΛΑΙΩΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΥΡΟ ΠΕΡΙΟΧΩΝ EINAI ΚΑΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ 10...

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΨΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΠΑΛΑΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΞΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ.

ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 60 ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 70.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 00:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Analphabet, ευχαριστώ για την αδυναμία!

Ε, ναι, δεν έχει νόημα να επιβάλουμε ο ένας την άποψή του στους άλλους. Συζήτηση κάνουμε...

Οι "Ε" είναι άλλο ανέκδοτο, φοράνε χλαμύδες και παίρνουν τα βουνά (στην κυριολεξία). Εδώ μιλάμε για πιο ήπιες ενδυματολογικές και σημασιολογικές κολλεξιόν, ας πούμε κανένα ράσο, άντε κανένα μανδύα...
Θα σου συστήσω ένα ενδιαφέρον βιβλίον, αν θέλεις να μάθεις με απλό τρόπο κάποια βασικά πράγματα: "Ο πλήρης Οδηγός του Παγκόσμιου Μυστικισμού" των Timothy Freke & Peter Gandy, εκδόσεις Ενάλιος. Από εκεί μεταφέρω μια παραβολή που θα μπορούσε να συμβεί και στην οδό Ακαδημίας:

Μια ινδουιστική διδακτική ιστορία μας λέει για έναν βάτραχο που ζούσε σε ένα πηγάδι, τον οποίο επισκέφθηκε μιαν ημέρα ένας βάτραχος που κατοικούσε δίπλα στη θάλασσα. "Πόσο μεγάλο είναι το πηγάδι σου;" ρώτησε ο πρώτος βάτραχος. "Είναι τόσο μεγάλο όσο το δικό μου;" Ο δεύτερος βάτραχος χαμογέλασε και προσπάθησε να εξηγήσει: "Το δικό μου πηγάδι είναι τόσο μεγάλο, που δεν έχει όρια. Έχει τόσο πολύ νερό, που δεν θα μπορούσαν να το στερέψουν ακόμα και μυριάδες καυτά καλοκαίρια. Είναι τόσο βαθύ, που ίσως δεν έχει πυθμένα." Ο πρώτος βάτραχος τον κοίταξε δύσπιστα. "Ή καυχησιολογείς, ή η φαντασία σου καλπάζει!" χλεύασε.
¨΄Ελα μαζί μου", είπε ο βάτραχος της θάλασσας, "και θα σου δείξω".

* * *

Φίλτατε Avatar, συνελήφθης αδιάβαστος! Analphabet είναι φίλη, όχι φίλος.

Τα βιβλία του Καμπούρογλου μπήκαν στο πρόγραμμα. Ο Μπαλάνος έχει μια πιο δική του οπτική γωνία. Νομίζω ότι το κτίριο της Ακαδημίας 58Α δεν έγκειται στο χώρο του παράξενου, αλλά του μυστικού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 02:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Analphabet, ευχαριστώ για την αδυναμία!

Ατιμούτσικε Σπείρο, είδες που έχεις και τα τυχερά σου;
Απλά χρειάστηκε να βγεις εκτός τελωνιακών συνόρων...

Ωραίο κτήριο. Κρίμα που δεν αξιοποιείται.

Θα συμφωνήσω με τον κυνικό. Στη Μ.Βρετανία υπάρχουν πολλά τέτοια.
Σχεδόν κάθε πύργος κρύβει το μυστικό του, αλλά τίποτε περαιτέρω...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 15:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες, Zadok; Μερικές-μερικές να τα βλέπουν...

Δεν ξέρω πόσο ακόμα μπορούμε να μιλάμε για το κτίριο Ακαδημίας - Μαυρομιχάλη. Άραγε τι κρύβει η ταράτσα;

Στο μεταξύ συνειδητοποίησα ότι έχουμε χάσει τον Taigetos. Μήπως τον υφήρπασε κάποια σκοτεινή οργάνωση;

Δράττομαι από την τελευταία σου παρατήρηση, φιλτάτη Zadok, για να δώσω μια προέκταση στο θέμα: Φαίνεται ότι ένα παλιό κτίσμα αποτελεί ένα πιο υποβλητικό σκηνικό για να γίνουν μυσταγωγικές συναντήσεις. Είναι η περιρέουσα ατμόσφαιρα... Ακόμα και τα λίγα εναπομένοντα παλιά σπίτια της Αθήνας, χωρίς να διαθέτουν "εκκλησάκια" και τέτοια, εκπέμπουν την αύρα τους.

Μήπως μπορεί κανείς - καμμία να αναφερθεί στα εγρηγορότα; Ή το πάω πολύ μακριά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 19:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαίνεται ότι ένα παλιό κτίσμα αποτελεί ένα πιο υποβλητικό σκηνικό για να γίνουν μυσταγωγικές συναντήσεις.

Εξαρτάται αγαπητέ μου.

...από την μέχρι τότε χρήση του κτηρίου κι από τον σκοπό της μυσταγωγικής συναντήσεως.

Μπορεί να είναι ασύμβατα.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 20:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Spiral ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΤΗΣ analphabet.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΚΑΘ' ΕΝΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΚΑΝΕ Η ΦΙΛΗ analphabet ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ.

ΠΑΝΤΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕ Δ.ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΠΗΓΗ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ..

ΜΙΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙΑ ΓΙΑ ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 18/12/2004 20:06:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 23:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A, φίλτατε Avatar, ενίσταμαι. Όταν έγραψα ότι συνελήφθης αδιάβαστος, το εννοούσα! Φίλη την ανεβάζουμε την Analphabet, φίλη την κατεβάζουμε, δεν χρειάζεται να ψάχνουμε στα προσωπικά στοιχεία! Και η ίδια το έχει "δηλώσει" όταν αναφέρεται στον εαυτό της.

Για τα βιβλία του Καμπούρογλου σε ευχαριστώ. Για το εκκλησάκι δίπλα από τη Μητρόπολη θυμάμαι ότι έχεις δείξει και παλιότερα ενδιαφέρον! Ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να το δούμε τώρα στο χριστουγεννιάτικο περιβάλλον της πόλης.

Και τριγύρω η Αθήνα που ευτυχώς εκεί διατηρεί κάποια παλιά της τμήματα. Αν καταφέρει κανείς να απομονώσει μερικά οπτικοακουστικά στοιχεία (θορύβους και επιγραφές) δεν θέλει και πολύ για να μεταφερθεί σε μια άλλη εποχή. Ποιος ξέρει τι ιστορίες κρύβουν όλοι οι τοίχοι.

Η φιλτάτη Zadok όμως έχει δίκιο, η χρήση αλλάζει τα δεδομένα. Ίσως ακόμα και αν το κτίριο της Ακαδημίας βρει τη φροντίδα που του πρέπει, ακόμα κι αν το "εκκλησάκι" (έτσι το καθιερώσαμε) αποκτήσει την ίδια χρήση, τα πράγματα να μην είναι ίδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 00:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Spiral ΚΑΠΟΙΑ ΚΤΗΡΙΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.... (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

voynich
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 19:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους voynich  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ όλους για το καλώσορισμα και για τα καλά λόγια για τις φωτογραφίες. Δεν είναι τόσο καλές γιατί βγήκαν βράδυ και αρκετά βιαστικά αλλά την ιδέα την πήραμε.

Σχετικά με το σπίτι είμαι κι εγώ πεπεισμένος πως κάποτε φιλοξενούσε μυστικές (αν και δεν πιστέυω σατανιστικές ή παρόμοιες) συναντήσεις.

Μια επίσκεψη στο εσωτερικό του θα ήταν ενδιαφέρουσα. Είναι σίγουρο πως ανήκει στο βυζαντινό μουσείο? Γιατί στην είσοδο της οδού Μαυρομιχάλη είδα μια χαλασμένη μικρή ταμπέλα στο χερούλι της πόρτας που έλεγε "ιδιοκτησία Μαμάη"

ο φίλος voynich

_______________________________
"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere".
Albert Einstein

Edited by - voynich on 19/12/2004 19:45:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 10:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά απο χρόνια πήγα να ξαναδώ το αρχοντικό χτες. Επικρατεί χάος. Ο διάδρομος δε διακρύνεται, η πόρτα της Ακαδημίας έχει την αίγλη της εγκατάληψής και μόνο, ενώ στη Μαυρομηχάλη υπάρχουν πεταμένες σιδεριές και ξύλα.΄

Ημικαλύπτεται και απο τη χαρακτηριστική πράσινη σίτα που υποδηλώνει εργασίες συντήρησης, αλλά ως εκεί.

Avatargr σέβομαι την άποψή σου αλλά μου φαίνεται λίγο ..κουφή .

Θα ήθελες να μας εξηγήσεις τι σε ώθησε να τη διατυπώσεις ?

Το βιβλίο το έκανα παραγγελεία sriral μου. Σ΄ευχαριστώ !


analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 22:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ analphabet ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 'ΚΟΥΦΟ' ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΠΩΣ ΕΝΤΟΝΑ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΤΙΣΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ.

ΟΠΟΙΑΔHΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΑΥΡΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΦΩΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΕΣ...

ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΙΣΩΣ ΧΑΘΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 13:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ΟΠΟΙΑΔHΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΑΥΡΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΦΩΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΕΣ...


Ναι, το καταλαβαίνω και το σέβομαι, δε θα μου άρεσε να δώ αυτό το χώρο να ανοίγει για το κοινό, ως μουσείο ή μπαρ ή ότι άλλο.

quote:
ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΙΣΩΣ ΧΑΘΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...

Αλλά αν δε γίνουν κάποιες εργασίες ώστε να συντηρηθεί και να υποστηλωθεί δε θα το αλλάξει η φθορά του χρόνου ούτως ή άλλως, δε θα πεθάνει η ιστορία του, δε θα χαθούν οι φωνές με την κατάρευση των τοίχων, δε θα δραπετεύσουν οι ψυχές απο τις ρωγμές του ..

Με προβλημάτισε η άποψή σου, μ΄έκανε να δώ πως ο χώρος αυτός είναι καταδικασμένος να αλλιωθεί ούτως ή άλλως.

Νομίζω πως προτιμώ να μείνουν έστω τα ντουβάρια, να τροφοδοτούν τη φαντασία μας, να μας δίνουν εξασθενημένα έστω μηνύματα.
Όχί γοτθικά συντρήμμια, όπως είναι τώρα..

Έτσι νομίζω.. με κάθε επιφύλαξη !

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 13:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.. Το ξέχασα, αυτό. Έχει παρατηρήσει κανείς απο εσάς το κτήριο διαγώνια της εισόδου της Μαυρομηχάλη, επι της οδού Σόλωνος? Καλύπτει νομίζω όλο το οικοδομικό τετράγωνο και είναι πολύ μεγάλο για να είναι σπίτι. Ο κήπος του είναι εγκαταλελημμένος και δε φαίνεται να στεγάζει κάτι προς το παρόν.

Το έχω απορία προσωπικά εδώ και κάποια χρόνια, αν θελει κάποιος ας με βοηθήσει να τη λύσω.

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 14:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ analphabet ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΘΕΙ ΕΝΑ ΚΤΗΡΙΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ...

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ????
ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ??????
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ?????

ΘΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ?????
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ...

ΤΕΤΟΙΑ ΟΙΚΙΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ...
ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΡΥΒΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 23:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Voynich, οι πληροφορίες αναφέρουν για ιδιοκτησία Βυζαντινού Μουσείου. Η ταμπελίτσα που αναφέρεις ίσως είναι παλιότερο απομεινάρι.

Αγαπητή Analphabet, προφανώς οι σίτες έχουν απομείνει από την ανεπιτυχή προσπάθεια επισκευής. Το κτίριο δεν είχε τελικά την τύχη να ενταχθεί στο πακέτο Ντελόρ, όπως είχε προγραμματιστεί.

Σε ποιο κτίριο διαγώνια της Μαυρομιχάλη αναφέρεσαι; Στο μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαριλάου Τρικούπη; Ήταν κάποτε σχολή (το "Χημείο"), νομίζω πρέπει να είχε και επιγραφή πάνω από την είσοδο. (Πώς φαίνεται ότι δεν περνάω και συχνά από εκεί!)

Αγαπητέ Avatar, έχεις απόλυτο δίκιο.

Η ιδανική περίπτωση θα ήταν το κτίριο -και κάθε ανάλογο κτίριο- να περνούσε σε ιδιοκτήτες που θα ήξεραν να το μεταχειριστούν και να συνεχίσουν την ιστορία του.

Διαφορετικά, υποθέτοντας ότι το κτίριο επισκευάζεται για να επαναχρησιμοποιηθεί από κάποιο φορέα, το "εκκλησάκι" τι γίνεται; Επισκευάζεται και αυτό και είναι επισκέψιμο ως... γραφικό αξιοθέατο; Ή μετατρέπεται σε κάτι άλλο;

Από την άλλη πλευρά πάλι, είναι κρίμα να καταρρέουν ιστορίες και φορτίσεις. Αλλά τι σημασία έχει που τα γράφω όλα αυτά; Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι εκείνος που αποφασίζει για την τύχη του κτιρίου.

Αγαπητέ dk1973, αν μας διαβάζεις, φλας μπακ: Πώς κατάφερες και μπήκες στο κτίριο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 11:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως εδώ έχουμε οδηγηθεί στο συμπέρασμα πως το σπίτι χρησιμοποιήθηκε και ώς χώρος συνάντησης κάποιων οργανωμένων ατόμων με κοινά πιστεύω.

Αν χαρακτηρίσουυμε αυτή την ομάδα με το γενικό όρο "αδελφότητα" νομίζω οτι αν υπάρχουν ως σήμερα, είναι οι πιο κατάλληλοι για να αποδώσουν στον χώρο αυτό τον δεόντα σεβασμό και να τον προστατέψουν απο "εισβολες".

Αν όμως υπάρχουν ακόμη δε θα είχαν διεκδικήσει το αρχοντικό?

ή

Δε θα το είχαν κληροδοτήσει σε αυτούς οι κληρονόμοι Λομβέρδου

Θα μπορούσαν να κρύβονται πίσω απο το Βυζαντινό μουσείο και να το κατέχουν είδη Αλλά δε θα είχαν φροντίσει την υποστύλωση και αξιοποιήση του χώρου άμμεσα

άρα χάθηκαν

Ουφ!

Ευχαριστώ που δίνεται τροφή στους προβληματισμούς μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 12:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Analphabet, μιλώντας πάντα με ενδείξεις και υποθέσεις:

α. Το «εκκλησάκι» ήταν μάλλον ιδιωτικής πρωτοβουλίας και χρήσης.

β. Οι αδελφότητες δεν έχουν τόσο μεγάλη οικονομική δύναμη –άσχετα από το τι διαβάζουμε στα μυθιστορήματα– για να κάνουν ό,τι τους αρέσει. Ειδικά για το συγκεκριμένο σπίτι, το κόστος κτήσης και επισκευής θα ήταν τεράστιο (ακόμα και ως κληροδότημα θα είχε τα έξοδά του).

Αν μάλιστα, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του Γιαννόπουλου, η αδελφότητα είχε σχέση με τους Ναΐτες, θα πρέπει να πούμε ότι δεν υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα κάτι αντίστοιχο και οικονομικά ισχυρό.

Ιδού και μια φωτογραφία του παλιού Χημείου, αν είναι το κτίριο που εννοείς.

Έργο και αυτό του Τσίλλερ. Πάντα η πρόθεση της ανακαίνισης υπάρχει, την ανακαίνιση δεν βλέπουμε.

Περισσότερα εδώ:

http://kapodistriako.uoa.gr/stories/print.php?id=009_th_01
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 13:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστώ πολύ spiral , ναι το κτήριο είναι το παλιό χημείο. Αλλά δεν είδα πουθενά τέτοια ταμπέλα. (Αδιάβαστη πιάστηκα παλί).

Όσο για το σπίτι..μετά την κακή δημοσιότητα που πήρε απο τα ΜΜΕ συνειδητοποιώ πως ακόμα και οικονομικά ισχυρή να ήταν η όποια αδελφότητα δε θα ήθελε να φανερωθεί αξιοποιώντας ένα τόσο αμφιλεγόμενο και ευρέως γνωστό κτήριο.

Λόγω του ότι είναι ένα απο τα ελάχιστα δείγματα γοτθικής αρχιτεκτονικής και κατοικία ιστορικού για την Ελλάδα αρχιτέκτονά ας ελπίσουμε πως κάπως σχετίζεται με την αδελφότητα το βυζαντινό μουσείο
και αργά ή γρήγορά θα ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα και θα εξασφαλιστούν οι πόροι αναπαλαίωσής του.

Το ίδιο και το χημείο.

Φαίνεται πως ο Τσιλλερ είχε αδυναμία στη γειτονία..

analphabetΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dk1973
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 05:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dk1973  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρόνια σε όλους.

Για όποιον ρώτησε, μπηκα στο σπιτι παραβιάζοντας τη μια απο τις δυο μικρες παραπορτες που ειναι αριστερα και δεξια της κυριας εισοδου επι της οδου Μαυρομιχαλη. Με πολλες μικροπεριπετειες ειδα ολο το χωρο, με τελικη ανακαλυψη το διαδρομο που παει ως την πορτα της Ακαδημίας.

Κατι που ηθελα να πω ειναι οτι η αισθηση μεσα στο χωρο ηταν πολυ παραξενη, οπως σε καθε εγκαταλελειμένο σπιτι υποθέτω. Ομως, υπηρχαν σημεια στα υπογεια που ενοιωθες μια ενεργεια να ξεχυλιζει.

Θα ηθελα να μοιραστω ολη μου την εμπειρια μαζι σας, ομως τιποτα δε μου λεει οτι καποιος δε θα την παρει για να την χρησιμοποιησει σε καποιο βιβλιο του προσποιουμενος οτι εχει επισκεφτει το χωρο..Νομιζω με καταλαβαινετε.

Οπως και να εχει θα μεινουν πολλα αναπαντητα ερωτημα σε σχεση με αυτο το χωρο.. τουλαχιστον, δικα μου ερωτηματα.

Απορω να δω τι θα το κανουν τελικα.

Και απορω να δω αν θα υπαρχει προσβαση στο παρεκκλησι, τον διαδρομο και τη στοά.. καθως και τον πισω κηπο. Δεν το νομιζω...

Περιεργη περιπτωση παντως το σπιτι αυτο..!.

Δημήτρης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

voynich
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 10:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους voynich  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι το κτίριο της Ακαδημίας 58Α δεν έγκειται στο χώρο του παράξενου, αλλά του μυστικού.

το ένα δεν αποκλείει το άλλο..


φίλε dk1973 κρίμα που δεν κρατούσες μαζί σου φωτογραφική μηχανή..

_______________________________
"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere".
Albert Einstein
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 18:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το ένα δεν αποκλείει το άλλο..

Όχι δα! Απλά... καμμία σχέση!
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 11:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως αν "ψήνετε" κανείς να επιχειρήσει εξόρμηση να μου στείλει mail. Είμαι πολύ "μέσα" για να μπω μέσα

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 23:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ dk1973/Δημήτρη, εντυπωσιακό το τόλμημά σου.

Για το τι αισθανόσουν στο χώρο, εσύ ξέρεις καλύτερα. Επίτρεψέ μου να υποθέσω ότι θα συνέβαλε -όπως το αναφέρεις κι εσύ- η ψυχολογία σας. Θεωρητικά δεν καταλαβαίνω γιατί το υπόγειο, ειδικά, θα έπρεπε να ξεχειλίζει από ενέργεια... αλλά και τίποτα δεν μπορώ να απορρίψω.

Αν θέλεις να μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας, υπάρχουν και τα προσωπικά μας e-mail. Καταλαβαίνω απόλυτα τις επιφυλάξεις σου και δυστυχώς υπάρχουν κρούσματα όπου άλλοι ανακαλύπτουν και άλλοι επωφελούνται.

Αγαπητή Analphabet, μην το θεωρείς τόσο απλό. Αν σας δουν να τρυπώνετε στο σπίτι, τι θα πείτε; Άλλωστε, ένα παμπάλαιο σπίτι είναι και ποιος ξέρει πόσο αξιόπιστο από πλευράς σωματικής ασφάλειας. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 09:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μπει στο παρελθόν σε ένα πολύ παλιό σπίτι που φημολογούταν πως ήταν στοιχειωμένο, το είχαν επιτάξει οι Γερμανοί στον πόλεμο και είχαν βασανίσει κόσμο στα υπόγειά του , κατόπιν δηλητηριάστηκε και πέθανε η οικογένεια που κατοικούσε σ΄αυτό οπότε εγκαταλείφθηκε για τους λόγους αυτούς. Η αίσθηση ήταν καταπληκτική, η ψυχολογία όλων μας ήταν άκρως χιουμοριστική , μια και τολμήσαμε την έφοδο στο φως της μέρας.

Οπότε με δεδομένο το ότι δε θα πατήσουμε σε ετοιμόρροπα πατώματα γιατί ήμαστε μεγάλα παιδιά πια, δε θα είναι απίθανη η εξερεύνηση ενός τέτοιου σπιτιού spiral Μου? Μόνο τις τοιχογραφίες του να θαυμάσουμε αξίζει τον κόπο..

Βέβαια αν μας συλλάβουν μέσα.. Βράστα !


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 12:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, μου έχει συμβεί και μένα να νιώσω κάτι αντίστοιχο, αν και απωθητικό- παρά το ότι η επίσκεψη έγινε καταμεσήμερο.
Συχνά τα παλιά σπίτια, ακόμα και κατοικημένα, σε κάνουν να διαισθάνεσαι κάτι ή έστω σε υποβάλλουν.

Για το συγκεκριμένο σπίτι τώρα, δεν μου είναι εύκολο να φανταστώ να μπαίνετε στο φως της ημέρας από την πολυσύχναστη Μαυρομιχάλη, ούτε να τρυπώνετε στα σκοτάδια και να σκουντουφλάτε- όσο γοητευτικό και αν δείχνει κάτι τέτοιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανα μια αυτοψία σήμερα στη Μαυρομιχάλη με δυο εθελοντές και σας ενημερώνω για τα νεώτερα:

Μέρα μεσημέρι, εορταστικό Σάββατο όμως και η Μαυρομιχάλη έρημη. Θεωρητικά δεν είναι δύσκολο να σπρώξεις μια ξεκλείδωτη κερκόπορτα και να μπεις (αν και δείχνει σφηνωμένη).

Πρακτικά όμως, το πεζοδρόμιο (ευτυχώς που υπάρχουν και οι κουρελούδες που καλύπτουν την πρόσοψη) είναι γεμάτο από σοβάδες έως και πέτρες, γεγονός που δεν εμπνέει σε περαιτέρω εμβάθυνση. Μόνο με κράνος και με ασθενοφόρο έτοιμο παραδίπλα, με τα φωτάκια αναμμένα και τη σειρήνα να κάνει αού-αού. Συμπέρασμα, το κτίριο της Μαυρομιχάλη είναι πιο άμεσα επικίνδυνο από το κάπνισμα.

Παρατήρησα για μια φορά ακόμα ότι η είσοδος Ακαδημίας 58Α, είναι "καπελωμένη" από το διπλανό κτίριο (πρώην ξενοδοχείο και νυν υπηρεσία) και πώς έγινε αυτό το αρχιτεκτονικό θαύμα δεν γνωρίζω να σας πω, πάντως έγινε.

Αυτά επί του παρόντος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHADOWS HAUNT THE NIGHT
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 19:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHADOWS HAUNT THE NIGHT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Η ΙΔΕΑ ΝΑ "ΚΑΠΕΛΩΘΕΙ" ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΤΙΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟΝΟ "ΚΤΙΡΙΟ-ΚΟΣΜΗΜΑ" ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ.
ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΟΨΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 58Α ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.
ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΙΑ ΤΟΣΟ ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟ, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ "ΘΑΜΜΕΝΟ" ΜΕΣΑ ΣΤΑ "ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ" ΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ!!!
ΚΑΠΟΤΕ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" ΣΕ ΑΥΤΟ)

YOU...PUNISH ME..CAN'T YOU SEE..I'M NOT REAL Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 23:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι να ξαναδούμε την Analphabet…

Αγαπητέ Shadows, το κτίριο Ακαδημίας & Ιπποκράτους που «καπέλωσε» την είσοδο της Ακαδημίας, χτίστηκε τη δεκαετία του 60.

Πριν το «καπέλο» δεν ξέρω τι βρισκόταν πάνω από την είσοδο 58Α. Ίσως ο ουρανός, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι το παλιό κτίριο θα ήταν εξαώροφο και ενσωματώθηκε στο καινούργιο. Μάλλον λοιπόν σκεπάστηκε με ιδιαίτερη δεξιοτεχνία, μην πάνε τα τετραγωνικά χαμένα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 14:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Analphαbet is back !

spiral διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, θυμάμε παλιότερα πως η κάλυψη της εισόδου επι της Ακαδημίας δεν ήταν τόσο ..σκεπασμένη. Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ καθαρά αν ήταν το θολωτό πάνω μέρος της πόρτας ανοιχτό και στην κορυφή του ο δράκος ή αν υπήρχε κάποιο κενό σε σχέση με πάτωμα του διπλανού κτίσματός.

Αυτή η είσοδος όμως ήταν είσοδο σε αυλή, η ανοιχτό στην οροφή του προθάλαμο, δεν οδηγούσε στο εσωτερικό του κυρίως σπιτιόύ, έτσι δεν είναι?

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy