ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο άνθρωπος πεταλούδα - Mothman
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dperdik
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 11:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dperdik  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ 'ΠΤΗΝΟΥ' Η ΓΕΦΥΡΑ ΒΓΗΚΕ ΘΟΛΗ ΛΟΓΩ ΚΙΝΗΣΗΣ.ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

Hear My Message

[/quote]

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ, ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΑ MHN EINAI FAKE ...
ΕΞΑΛΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ Η ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΗ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
ΠΑΡ'ΟΛΟ ΤΟ ΦΛΟΥΤΑΡΙΣΜΑ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΝΝΕΦΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΦΩΤΟ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ !
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ 'ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ'
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 14:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη που δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή ν' απαντήσω στους φίλους που έχουν γράψει τις απόψεις τους και διάφορα στοιχεία. Θα επανέλθω (μόλις κοπάσει αυτός ο τρελός ρυθμός στο γραφείο μου).

Ήθελα απλά να ενημερώσω ότι η ταινία δίνεται δώρο από το περιοδικό Cinema (9 ευρώ), για όποιον ενδιαφέρεται να την αποκτήσει (εγώ «έτρεξα» ήδη ).

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 22:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε/η XD,

Αυτό που αναφέρεις, για την γυναίκα-πουλί, πιστεύω ότι το έχω ακούσει ξανά και είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για έναν «Αστικό Μύθο».

Επειδή δεν έχω διαβάσει το "Αττική η μαγική γη", που αναφέρεις, όταν βρεις χρόνο μήπως θα μπορούσες να γράψεις περισσότερα? Αναφέρει όντως ότι είναι γυναίκα-πουλί ή θα μπορούσε να ήταν ακόμα και ο mothman (αν παραδεχτούμε την ύπαρξή του φυσικά!).


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~


Φίλη oneiric1 σύμφωνα με το συγκεκριμένο συγγραφέα, ο οποίος επικαλείται μαρτυρίες άλλων ερευνητών, ορισμένα πρωινά, λίγο πριν χαράξει, πάνω από όλο τον Υμηττό «πλανάται» ένας ήχος σαν σφύριγμα του οποίου η προέλευση αποδίδεται στο συγκεκριμένο πλάσμα, την «Γυναίκα-Πουλί», του οποίου η μορφή δεν περιγράφεται με σαφήνεια στο κείμενο αλλά σε γενικές γραμμές αποδίδεται ως «βλοσυρό, εχθρικό πλάσμα με φανταχτερά φτερά, μαύρο στην όψη η οποία προξενεί φόβο στους παρατηρητές του» μάλιστα κάποτε λέγεται πως επιτέθηκε σε κυνηγό της περιοχής (άρα υποθέτω ότι έχει ικανό μέγεθος). Η εντύπωση που μου δημιουργείται από την περιγραφή και την αποδιδόμενη ονομασία είναι πως μάλλον θα φέρνει σε κάποιο Gargoyle ή Mothman γυναικείας ( ; ) μορφής εξ’ αυτού και το γλαφυρό «Γυναίκα (άνθρωπος) – Πουλί (φτερωτό πλάσμα)» με το οποίο το χαρακτηρίζουν οι κάτοικοι των Μεσόγειων (που θεωρούν την εμφάνιση του ως «κακό οιωνό»).

Υ.Γ.
Πάντως ως χρόνια κάτοικος πλησίον του Υμηττού δεν έχω ακούσει ούτε δει κάτι τέτοιο (δίχως να αποκλείω τίποτε) εκτός από τα κλασσικά και καμία φορά σπάνια για την Αττική πτηνά της πλούσιας πανίδας της περιοχής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 00:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως να αναρωτηθουμε γιατι ο Μοθμαν εμφανιζεται πριν απο καταστροφες?Για ποιο λογο προειδοποιει τους ανθρωπους αν απλα προκειται για μια κουκουβαγια που προτιμα τα σκυλια για δειπνο ?
Δε βγαζει νοημα γιατι ακομα κι αν θεωρησουμε οτι οντως προκειται για πτηνο και μαλιστα με διαισθητικες ικανοτητες , γιατι να προειδοποιησει τους ανθρωπους?
Μηπως λοιπον , μηπως λεω - και αυτο ειναι ενας πολυ ακραιος και αβασιμος συλλογισμος - προκειται γιακαποια οντοτηατ που ξερει ποιοι πρεπει να πεθανουν τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και αποτρεπει τους αλλους που θα βρισονταν εκει επειδη δεν ηρθε ακομα η ωρα τους ?

Κατιμου λεει οτι αυτο ειναι βλακεια αλλα τουλαχιστον απαντα στο συλλογισμο ...

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 15:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου.

Συνεχίζω την έρευνα για το θέμα και ξαναείδα την ταινία, που ειλικρινά δεν παύει να με εκπλήσσει με στοιχεία / λεπτομέρειες που δεν κατάλαβα εξ’ αρχής.

Μ’ αυτό το σκεπτικό, πιστεύω ότι το θέμα θα έπρεπε να το είχα ονομάσει ο «ψυχάνθρωπος» και όχι ο άνθρωπος-πεταλούδα. Αυτό αναφέρεται και στην ταινία όπου λέγεται ότι η πεταλούδα σε κάποιες θρησκείες συμβολίζει την ψυχή.

Υπάρχει λοιπόν η περίπτωση αυτό το ον, αν φυσικά δεχτούμε την ύπαρξή του, να προειδοποιεί, πριν από κάποια καταστροφή (όπως είχε γράψει και ο φίλος TruthHunter)? Όπως κάποια ζώα «καταλαβαίνουν» ότι θα γίνει σεισμός ή όπως κάποιοι άνθρωποι βλέπουν συμβολικά όνειρα, έχουν προμηνύματα, κ.α. πριν συμβεί κάτι (προσωπικό ή μη)?

Και αν ναι....., γιατί θέλει να βοηθήσει τους ανθρώπους? (όπως ρωτά και η φίλη twilightfairy)

Παραθέτω επίσης μερικά «στοιχεία» που έχω συγκεντρώσει από τις μέχρι τώρα μαρτυρίες που έχω βρει:
- Λέγεται ότι «τρώει» σκύλους (ή ΚΑΙ σκύλους)
- Όσοι τον έχουν ακούσει λένε ότι η φωνή του μοιάζει με στριγκλιά ή με τον ήχο που βγάζει τρένο που φρενάρει επάνω στις ράγες.
- Του «αρέσει» να «κυνηγάει» αυτοκίνητα
- Προκαλεί παρεμβολές στην τηλεόραση και το ράδιο
- Μπορεί να πετάξει χωρίς να ανοίξει ή να κουνήσει τα φτερά του.

Μερικές από τις εξηγήσεις, που έχουν δώσει άνθρωποι για τον mothman:
- Μια κατάρα που υπάρχει στο point pleasant
- Προϊόν χημικών αποβλήτων ή πείραμα των χημικών στρατιωτικών εταιρειών
- Έκκληση με απόκρυφη ιεροτελεστία, που τον «κάλεσε» από κάποιον άλλο κόσμο
- Μεταλλαγμένο είδος ερωδιού.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 08:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ.. την είδα και εγώ την ταινία (περιοδικό CINEMA) διαφωνώ με την μετάφραση του Mothman καθώς moth στα αγγλικά = «Νυκτόβιο λεπιδόπτερο» οπότε Mothman = «Νυκτόβιος λεπιδόπτερος άνθρωπος» πράγμα που θεωρώ πολύ πιο επιτυχημένο από το απροσδιόριστο «ψυχάνθρωπος» που δεν σημαίνει τίποτε εδώ που τα λέμε σε σχέση με το Mothman που είναι πλήρες νοήματος για τους αγγλοσάξονες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 09:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας ημέρα φίλοι μου.

Μια «επίσημη» αναφορά της αστυνομίας του Οχάιο (που έχει "σχετιστεί" με τον mothman), αναφέρει ότι στις 4 Δεκεμβρίου 1970 υπήρξαν μαρτυρίες 5 πιλότων, οι οποίοι ισχυρίστηκαν ότι είδαν ένα είδος γιγάντιου «περίεργου» μαύρου πουλιού, που πετούσε με 70 μίλια/ώρα. Όπως δήλωσαν το «πουλί» αυτό δεν πετούσε με ανοιχτά φτερά αλλά με κλειστά (κάτι που έχουν αναφέρει οι περισσότεροι που έχουν δει τον mothman).

Θα επανέλθω με κάποια σκίτσα ανθρώπων που ισχυρίζονται ότι είδαν τον mothman και φυσικά για σχολιασμό των απαντήσεων που έχουν δώσει οι συμμετέχοντες.

Ευχαριστώ

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 15:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Mothman αφορά μια συγκεκριμένη περίοδο του Πόϊντ Πλέζαντ.

Φίλε Wendigo,

Σαφέστατα οι συγκεκριμένες φωτογραφίες έχουν ενδιαφέρον, αν και όπως πολύ σωστά γράφεις, δεν αποδεικνύουν τίποτα. Επειδή δεν έχω καμία γνώση στο θέμα, ζήτησα από όποιον φίλο/η γνωρίζει & ασχολείται να μας ενημερώσει για το εάν οι φωτογραφίες είναι «πειραγμένες», φυσικά με κάθε επιφύλαξη.

Όμως, θέλω να πω κάτι για το σχόλιο αυτό, κινδυνεύοντας να ακουστώ «αγαθή» μη έχοντας τις γνώσεις. Ο mothman, δεν είναι λογικό να μην αφήνει σκιά, όντας σε τόσα μέτρα απόσταση και έχοντας τόσο μικρό μέγεθος (σε σχέση με την γέφυρα που φυσικά υπάρχει η σκιά της στην θάλασσα)?

Σε αυτό που διαφωνώ μαζί σου, είναι ότι ο mothman αφορά μια συγκεκριμένη περίοδο στο Point Pleasant και αυτό γιατί υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για εμφανίσεις του σε όλη την υδρόγειο. Τώρα το αν φυσικά θα τις «αποδεχτούμε», ε αυτό είναι άλλο θέμα.

Ο Keel με το βιβλίο του, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να με πείσει (δυστυχώς έχω διαβάσει μόνο αποσπάσματα) και ο λόγος που το θέμα μου τράβηξε την προσοχή είναι οι διάφορες μαρτυρίες ανθρώπων σε διαφορετικές χώρες & ηπείρους που ισχυρίζονται ότι έχουν δει αυτό το ον, με αρκετά κοινά χαρακτηριστικά.

Μερικά από τα μέρη που τον έχουν δει (?):

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 11:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΘΟΛΕΣ.

Φίλε Guess Who,

Δεν έχεις απόλυτα δίκιο σ’ αυτό. Προσωπικά έχω δει αρκετές, «τέτοιου είδους», φωτογραφίες, οι οποίες δεν ήταν θολές. Πολλές απ’ αυτές μάλιστα, ήταν τόσο καθαρές που μ’ έκαναν ν’ αναρωτιέμαι αν είναι πολύ καλές για να είναι αληθινές!

Για τις συγκεκριμένες φωτογραφίες φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο, γιατί δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά τι είναι αυτό που βλέπουμε.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 09:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φωτογραφίες από την γέφυρα που κατέρρευσε στο Point Pleasant:

Θα επανέλθω, ευχαριστώ

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 03:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να μοιραστώ τις εξής σκέψεις, που έστειλα στο σχετικό τόπικ για τον Κινηματογράφο (εδώ είναι μάλλον καλύτερη θέση γι αυτές: οι λίγοι που τις έχουν ήδη διαβάσει ας με συγχωρήσουν)

Βλέποντας για τρίτη φορά το φιλμ (και έχοντας διαβάσει το συναρπαστικό "Mothman Prophecies" του John Keel) σκέφτηκα τα εξής:

1. Το "παράδοξο" ή "παραφυσικό" -ή όποια άλλη ταμπέλα προτιμάμε- εκδηλώνεται χαοτικά, σουρεαλιστικά. Αν το διέπουν κανόνες, δεν είναι αυτοί που νομίζουμε ή θα περιμέναμε. Η τάξη του υπερβαίνει την δική μας αίσθηση τάξης. Η αταξία του ξεπερνά τις απλοποιήσεις μας.

2. Η κατηγοριοποίηση των παράδοξων φαινομένων είναι ένα κουσούρι που δεν μας φέρνει κοντύτερα στην αλήθεια. Το να εξετάζονται χωριστά τα UFO, η κρυπτοζωολογία, οι άγγελοι, οι δαίμονες, τα στοιχειακά, τα θαύματα, οι νεράϊδες κλπ σαν αυτόνομα φαινόμενα/φήμες με ξεχωριστή εξήγηση δεν συνάδει με την συσσωρευμένη ανθρώπινη εμπειρία. Μάλλον πρέπει να βλέπουμε ένα πλέγμα φαινομένων που έχουν κάποια κρυφή κοινή συνιστώσα.

3. Η αυτόματη τάση μας να βλέπουμε το "κακό" ή το "καλό" στα πράγματα και να τους επιβάλλουμε έναν περίεργο ανθρωπομορφισμό δεν μας πάει μακριά. Δεν είναι καλός ή κακός ο άγνωστος "Ίντριντ Κολντ" στην ταινία. Δεν ξέρουμε τι είναι, ποιά τα κίνητρά του, σε ποιό βαθμό μετέχει της δικής μας πραγματικότητας, δεν ξέρουμε καν αν προστατεύει, βλάπτει, προειδοποιεί ή απλά παίζει. Είναι ενδεικτικός ο τίτλος άλλου γνωστού βιβλίου του συγγραφέα, "Disneyland of the Gods".

4. Οι προσωπικές εμπειρίες δύσκολα μπορούν να μεταφερθούν ή να κριθούν. Ο ίδιος ο όρος "αντικειμενικότητα" δεν δύναται να έχει εφαρμογή σε τέτοια φαινόμενα, χωρίς αυτό να τα σταματά. Και για τους λίγους που κάποια πολύ έντονα φαινόμενα λειτούργησαν ως προσωπική επιφοίτηση: συνήθως είχαν κακό τέλος. Η ταμπέλα κάτω από την οποία τα δέχτηκαν και τα ερμήνευσαν ήταν δικό τους κατασκεύασμα ακι τελικά εθίστικαν σ'αυτήν και στο χαοτικό παράγοντα των εμπειριών. Άλλοι ίδρυσαν θρησκείες. Άλλοι αυτοκτόνησαν.

5. Μοιάζει να είναι στην ίδια τη φύση αυτού του χώρου μελέτης το εξής παράδοξο: όσο πιο πολύ τον μελετάς και μορφώνεις μια θεωρία τόσο περισσότερο τα στοιχεία που παρουσιάζονται μπροστά σου ενισχύουν την -όποια- θεωρία σου. Αυτό δίνει την ψευδαίσθηση της απόδειξης. Ποτέ δεν υπάρχει "απόδειξη". Μόνο άπειρες και αλληλοσυγκρουόμενες ενδείξεις.
Ο παρατηρητής διαμορφώνει το φαινόμενο. Κι αν αυτό για κάποιους είναι απόδειξη της μη ύπαρξης του "παράδοξου", ας το σκεφτούν ξανά. Σε τέτοια θεώρηση του κόσμου μας οδηγούν και κάμποσα ρεύματα της σύγχρονης φυσικής.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 04:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://en.wikipedia.org/wiki/Mothman

Εδώ μπορεί κάποιος να πάρει μια πρώτη ιδέα για το φαινόμενο Mothman.
Εγώ τονίζω το εξής:
"Mothman was the name given to a strange creature sighted multiple times in the Point Pleasant area of West Virginia, on the border with Ohio between November 1966 and November 1967. Several observers described the creature as a man-sized beast with wings and large luminous eyes."

Επιμένω, φίλοι μου, πως το φαινόμενο ορίζεται από το Πόϊντ Πλέζαντ και την συγκεκριμένη περίοδο. Ο Keel έγραψε το 1975 πως είχε πέσει στην αντίληψή του άλλο ένα μεμονωμένο παρόμοιο περιστατικό το 1974. Για πολλά χρόνια δεν είχε αναφέρει κανείς τίποτε παραπάνω από επαναλήψεις των λόγων του αρχικού συγγραφέα διανθισμένες με εικασίες.

Ο Coleman που μελετά το φαινόμενο από κρυπτοζωολογικής σκοπιάς και έγραψε το βιβλίο του μετά την ταινία, αναφέρει περιστατικά που κατά τη γνώμη ταιριάζουν με αυτά του Keel μέχρι το 2002 (αν θυμάμαι καλά) αλλά κι αυτός δίνει σαν ορισμό του Mothman τον παραπάνω. Όπως το "τέρας του Λοχ Νες" αφορά μόνο τη συγκεκριμένη περιοχή και ορίζεται από αυτήν.

Είναι γεγονός πως δυσοίωνα ιπτάμενα πλάσματα καταγράφονται από την αρχαιότητα. Εξάλλου και "τέρατα" που παραπέμπουν σε προϊστορικές εποχές έχουν αναφερθεί για διάφορα μέρη του κόσμου χωρίς να είναι "του Λοχ Νες". Για κάτι αμφισβητούμενο, απροσδιόριστο, ακατανόητο και άπιαστο δεν έχει νόημα να επιμένουμε σε μια συγκεκριμένη ταμπέλα με την ψευδαίσθηση πως το ορίζουμε καλύτερα. Δεν υπάρχει καμία αναγνώριση και ταυτοπροσωπία. Εκτός κι αν βάλουμε κάτω από το ίδιο όνομα περιστατικά με σημαντικές διαφορές μεταξύ τους. Αν νομίσω πως δω στην Θεσσαλία (π.χ.) ένα μεγάλο τριχωτό ανθρωποειδές, θα ήταν λίγο ανόητο να επιμένω πως είδα το Γιέτι και όχι κάτι άλλο.

quote:
Ο mothman, δεν είναι λογικό να μην αφήνει σκιά, όντας σε τόσα μέτρα απόσταση και έχοντας τόσο μικρό μέγεθος (σε σχέση με την γέφυρα που φυσικά υπάρχει η σκιά της στην θάλασσα)?

Πιθανόν να έχεις δίκιο. Εγώ μάλλον θα περίμενα σκιά, αλλά η άποψή μου δεν είναι απαραίτητα και η σωστή!

Όσον αφορά τις υποθετικές "υλικές" και "πραγματικές" ιδιότητες του "όντος" τι να πει κανείς; Πολλά παραμύθια, ελλειπής έως ανύπαρκτη έρευνα, καμμία απόδειξη και ένα μεγάλο κοινό διψασμένο για φτηνό εντυπωσιασμό και πρόθυμο να διαδώσει το ευαγγέλιο, τα γνωστά...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 16:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε STERM,

Σ’ ευχαριστώ πολύ, για τις πληροφορίες σου σχετικά με τα ερπετοειδή.

Πράγματι θυμάμαι από την Ελληνική ιστορία, μορφές μισού ανθρώπου και μισού ζώου.

Αυτό που έκανε σε μένα εντύπωση, σχετικά με τα σκίτσα που ζωγράφισαν διάφοροι που ισχυρίζονται ότι είδαν τον mothman, είναι ότι πραγματικά έχουν απίστευτες ομοιότητες μεταξύ τους! Άτομα απ’ ολόκληρο τον κόσμο, που αγνοούν την ύπαρξη ο ενός του άλλου και όμως... συμφωνούν στο τι είδαν (τουλάχιστον στην μορφή του).

Θα επανέλθω, ευχαριστώ.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 16:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσοχή όμως εγώ δεν λέω ότι ήταν ερπετοειδής, άσχετα με το τι πιστεύω, απλά λέω ότι έχει όλα τα εξωτερικά χαρακτιρηστικά των ερπετοειδών και αν θυμηθούμε τις μάγισσες του Salem και τις θεωρίες ότι μπορεί να είναι ένα <<απομεινάρι>> κάποιας σκοτεινής τελετής, ένα κακό πνεύμα που καλέστηκε αλλά δεν διώχτηκε... Τότε ίσως υπάρχει μια συσχέτιση. Εξάλου αναφορές ερπετόμορφων-δαιμονικών πλασμάτων έχουμε σε όλο τον πλανήτη από την αρχή της καταγραφής της ιστορίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paralias
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 02:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paralias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από ένα ταξίδι πήγα να ψνωίσω μερικά βιβλία για το δρόμο και πηρα και αυτο του Keel. Βαισκά νομιζα ότι θα ήταν αποκελιστικα για τον Mothman΄,από την οπτικη γωνια ενος δημοσιαγραφου-ερευνητη αλλα ψιλοαπογοητευθηκα γιατι τον τυπο τον εκοψα λιγο φευγατο.Οχι οτι εχω κατι με τους "ερευνητες" εξω απο τα συνηθισμενα,αλλά το βιβλιο εμοιαζε περισσότερο με παραληρημα.Εξωγήινοι,MOthman και ο Keel στο κέντρο μιας συνωμοσιας που θελει να τον σωπασει.Δεν ξερω,δεν τον πηρα σοβαρα.
Βεβαια,αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις μαρτυριες για τον Mothman.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 16:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΧD

Είμαι σίγουρη ότι έχω ξανα-διαβάσει αυτό που περιγράφεις για την Γυναίκα-Πουλί (που ειλικρινά το «γυναίκα» δεν έχω καταλάβει πως δόθηκε, αν υπήρξε δηλαδή κάποιος ο οποίος ισχυρίστηκε ότι αυτό που είδε έμοιαζε με γυναίκα) αλλά δεν θυμάμαι που!

Πάντως σ’ ευχαριστώ για το μήνυμά σου.

Θα ψάξω για περισσότερες πληροφορίες και θα επανέλθω.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 22:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ.. Η εντύπωση που σχημάτισα από την ανάγνωση υποδεικνύει ότι οι άνθρωποι που το συνάντησαν εξέλαβαν την φιγούρα του ως γυναικεία, από εκεί και πέρα βέβαια.. ; ; ;.. πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, για παράδειγμα λέμε «‘η’ Σφήγκα» προσδιορίζοντας το συγκεκριμένο υπερφυσικό πλάσμα ( και φανταστικό ; ) ως θηλυκό.. σε αντίθεση για παράδειγμα με ‘τον’ Κένταυρο.. άρα μάλλον θα φαίνεται .. θηλυπρεπή (άλλο το φαίνεται άλλο το είναι βέβαια)..

Ελπίζω να βρεις περισσότερες αναφορές καθώς και εγώ τουλάχιστον με αυτό τον χαρακτηρισμό το διάβασα στο προαναφερόμενο βιβλίο..

Υ.Γ.
Σε κάποιο Τ.Μ. υπήρχε αναφορά για άλλο ένα ιπτάμενο πλάσμα κοντά στα Σπάτα, μα δεν νομίζω να σχετίζεται με τον Mothman.. (είχε να κάνει με κάτι αρχαίο αλλά δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 15:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε XD,

Ειλικρινά σ’ ευχαριστώ για τον διάλογο και όλες τις πληροφορίες που μοιράζεσαι.

Βρήκα μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία ενός αστυνομικού, ο οποίος ισχυρίζεται ότι δέχτηκε επίθεση από ένα ιπτάμενο ανθρωποειδή πλάσμα, το οποίο είναι βέβαιος ότι ήταν θηλυκό!

Δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν έχω την δυνατότητα, καθώς βρίσκομαι στο γραφείο, αλλά θα επανέλθω το συντομότερο με την ιστορία του, καθώς και φωτογραφίες!

Επίσης έχω καθυστερήσει ν’ «απαντήσω» στους φίλους που έχουν γράψει την άποψη τους στο θέμα μας και λυπάμαι γι’ αυτό, όμως θα το κάνω το συντομότερο!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 04:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αλήθεια πως το βιβλίο του Κηλ περιγράφει απίστευτες καταστάσεις και συχνά μοιάζει παραληρηματικό. Θα ήθελα, όμως, να προσθέσω πως ο Κηλ δεν είναι κάποια παραγνωρισμένη και γραφική φιγούρα στο χώρο του (από τις πολλές που κυκλοφορούν και που δεν σέβεται κανείς) αλλά ένας από τους γνωστότερους και πιο σεβαστούς ερευνητές. Και μας κάνει τη χάρη να μην κρύβει το "υποκειμενικό" των εμπειριών του όπως πολλοί άλλοι που παραθέτουν "αναφορές" χωρίς να έχουν σηκωθεί ποτέ από την καρέκλα τους. Ασφαλώς το αν θα τον πιστέψει κανείς ή όχι είναι προσωπική υπόθεση. Δεν παύει να είναι άνθρωπος που έχει γράψει σημαντική ιστορία στον χώρο της -ας πούμε- UFOλογίας.

Δε μπορώ να πω το ίδιο για τον Icke και τους δρακονιανούς του. Εδώ και χρόνια πουλάει τραγελαφικές ιστορίες τις οποίες και ανακυκλώνει λέγοντας το ίδιο "τρομερό" μυστικό το οποίο αν αλήθευε θα τον είχε στείλει στο νεκροτομείο πριν μάθουμε τίποτα γι αυτόν κι όχι στην πρωτοκαθεδρία της βιομηχανίας που έχει στήσει. Το "Μυστικό Όλων των Εποχών" μου έφερε απίστευτα γέλια (ειδικά σε συνδιασμό με το απόλυτα αμερικάνικο αυτάρεσκο-γοητευτικό-επιτυχημένο ύφος που έχει στις φωτογραφίες για να τουμπάρει υστερικές 40άρες αμερικανίδες). Αξίζει να πούμε πως δεν υπάρχει ερευνητής με κάποιο κύρος σε Ευρώπη ή ΗΠΑ που να τον παίρνει σοβαρά ή να τον αναφέρει σε βιβλίογραφία.

Σε όποιον ο Κηλ φαίνεται πολύ παλαβιάρης, θα άξιζε να δοκιμάσει να διαβάσει Ζακ Βαλλέ. Γράφει πιο "σοβαρά" και είναι σημείο αναφοράς για πολλούς μελετητές (και ο σύμβουλος πίσω από το Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου παρεπιπτόντως).

Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός και ό,τι πετάει δεν είναι Mothman. Είναι χαρακτηριστικό πως οι ιστορίες περί Κίνας, Βερμούδων, Τσερνομπίλ κλπ, εκτός του ότι είναι από τρίτο-τέταρτο-πέμπτο "χέρι", δεν συνοδεύονται από τεκμηρίωση. Έφτασα να διαβάζω πως μετά την καταστροφή του φράγματος στην Κίνα "σχεδόν όλοι οι επιζώντες" είχαν να διηγηθούν ιστορίες με σκοτεινά φτερωτά πλάσματα. Νομίζω πως κάθε πιτσιρίκι που στήνει site αγνοεί κάθε επαληθευμένη πληροφορία και μεταφέρει στο ράδιο-αρβύλα ό,τι πιο γαργαλιστικό (και συνήθως ανώνυμο) θα πέσει στα χέρια του. Αυτό μπορεί να έχει την πλάκα του αλλά δεν είναι ο ιδανικός τρόπος για να ενημερωθούμε και να μορφώσουμε άποψη σ'ένα χώρο που βρίθει από επαγγελματίες ψεύτες, αφελείς, ψώνια, μυθομανείς και μυστήριους "εγκάθετους".

Μια έρευνα για το Roc και το Thunderbird (πολύ-πολύ πιο παλιές παραδόσεις) μπορεί να ενδιαφέρει τους φίλους αυτού του θέματος.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 09:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη twilightfairy

Σ’ ευχαριστώ για την συμμετοχή.

Ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Μπορεί να είναι μία οντότητα που πράγματι αποτρέπει κάποιους ανθρώπους να βρίσκονται στο συγκεκριμένο σημείο που θα συμβεί η καταστροφή, γιατί δεν ήρθε η ώρα τους, όπως λες. Μπορεί να είναι μία οντότητα που έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει και απλά προειδοποιεί για την επερχόμενη καταστροφή.
Το μεγάλο ερώτημα για μένα (τουλάχιστον σε πρώτη φάση) είναι «υπάρχει άραγε αυτή η οντότητα»?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 19:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να αναφέρω και το εξής: στα γεγονότα του Πόϊντ Πλέζαντ ο Mothman δεν προειδοποιούσε κανέναν για τίποτα, οι θεάσεις του δεν ήταν κοντά στο σημείο της καταστροφής και δεν έκανε απολύτως καμία προτροπή σε κανέναν. Ο μόνος συσχετισμός είναι πως σταμάτησαν οι αναφορές μετά την κατάρευση της γέφυρας.

Κάποιες άλλες υποτιθέμενες οντότητες -συχνά σε άλλα μέρη της Αμερικής- μετέφεραν προβλέψεις και πληροφορίες μέσω "επαφικών" (contactees: ανθρώπων που θεωρούν πως βρίσκονται σε επαφή με εξωγήινες οντότητες). Κάποιες από αυτές τις θρυλούμενες πληροφορίες ήταν ψευδείς και κάποιες αληθείς.

Η ιστορία με τη "θηλυκή" οντότητα αναφέρεται πρώτα (αν δε με απατά η μνήμη μου) στο "Οι πύλες του Αλλόκοσμου" του Θανάση Βέμπου και από εκεί το μεταφέρει ο Βαγγέλης Ζήσης στο "Αρχέτυπο του Μαυροντυμένου ανθρώπου".

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 10:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμ.. την είδα και εγώ την ταινία (περιοδικό CINEMA) διαφωνώ με την μετάφραση του Mothman καθώς moth στα αγγλικά = «Νυκτόβιο λεπιδόπτερο» οπότε Mothman = «Νυκτόβιος λεπιδόπτερος άνθρωπος» πράγμα που θεωρώ πολύ πιο επιτυχημένο από το απροσδιόριστο «ψυχάνθρωπος» που δεν σημαίνει τίποτε εδώ που τα λέμε σε σχέση με το Mothman που είναι πλήρες νοήματος για τους αγγλοσάξονες.

Φίλε μου XD,

Έχεις δίκιο σχετικά με την αυτολεξεί μετάφραση του mothman. Εγώ απλά ήθελα να πάω την μετάφραση του ονόματος αυτού του πλάσματος... λιγάκι... παραπέρα..

Νομίζω ότι η λέξη moth, στ’ αγγλικά, σημαίνει σκόρος. Σ’ ελεύθερη μετάφραση το μεταφράζουν πολλοί ως «πεταλούδα» (αν και δεν είναι σωστό αφού υπάρχει η λέξη “butterfly”).

Αν παρατήρησες, στην μετάφραση που έχουν κάνει στο dvd που έδωσε δώρο το περιοδικό, σε κάποια σκηνή, όταν μιλάει ο πρωταγωνιστής R. Gere με τον συγγραφέα του βιβλίου που τον ενδιέφερε, αναφέρει (ο συγγραφέας) ότι η πεταλούδα σε κάποιες θρησκείες συμβολίζει την ψυχή.

Υπάρχει λοιπόν άραγε περίπτωση αυτό το πλάσμα να διαισθάνεται επερχόμενες καταστροφές («χάρισμα» που έχουν και κάποιοι άνθρωποι λίγοι άνθρωποι) και απλά και μόνο να προειδοποιεί????

Αυτό επίσης που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι στο pc μου, που υπάρχει εγκατεστημένο ένα πολυ-λεξικό, όταν έδωσα την λέξη ΨΥΧΗ μου έδωσε σαν συνώνυμα, τις λέξεις:
Άνθρωπος – ενεργητικότητα – ζωτικότητα – πεταλούδα – πνεύμα.

Δεν είναι λιγάκι περίεργο που αναφέρεται και η λέξη πεταλούδα?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 10:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ wendigo,

Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου στο θέμα.

Θα ήθελα να συζητήσουμε κάποιες απ’ αυτές σιγά-σιγά, αν φυσικά το θέλεις και ‘σύ.

Σχετικά με το πρώτο σου μήνυμα, μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα γράφεις. Θα ήθελα όμως να σημειώσω, ότι σ’ αυτό το θέμα δεν συζητάμε σχετικά με την ταινία ή με το βιβλίο του Keel (το οποίο σε πολλά σημεία ήταν υπερβολικόοοοοο), αλλά με το αν υπάρχει αυτό το πλάσμα.

Ξεκίνησα το θέμα ορμώμενη από την ταινία (όπως και αναφέρω) αλλά οι μαρτυρίες που υπάρχουν (χωρίς φυσικά να θεωρώ ότι η μαρτυρία μας «δίνει» μια απόδειξη) δείχνουν ότι (αν δεχτούμε την ύπαρξη αυτού του πλάσματος) ο mothman δεν υπήρξε μόνο την δεδομένη στιγμή στο point pleasant που έγινε «γνωστός», αλλά υπήρχε πολύ νωρίτερα και υπάρχει (?) ακόμα.

Σε προσωπικό επίπεδο, μέχρι και αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να πω ότι έχω πειστεί για την ύπαρξή του, αλλά μ’ ενδιαφέρει και προσπαθώ να συγκεντρώσω κάποια στοιχεία.

Θα επανέλθω σχολιάζοντας το επόμενο μήνυμά σου.

Ευχαριστώ

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 17:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή oneiric1, περιμένω με ενδιαφέρον τα σχόλιά σου.
Μέχρι τότε θα περιοριστώ στο εξής:
Δεδομένης της δημοσιότητας που πήρε το φαινόμενο από το βιβλίο και την ταινία (και όχι κι από άλλες πηγές όπως άλλα γνωστότερα φαινόμενα) θεωρώ δύσκολο να τα αποσυνδέσουμε. Ποιός ήξερε τον όρο Mothman πριν από αυτά; Ποιός ανέφερε, καν, παρόμοια περιστατικά πριν από αυτά; Γιατί πρέπει να πάρουμε σοβαρά κάθε "αστικό θρύλο" σκαρφίστικε ο οποιοσδήποτε ΑΦΟΥ είχε δει την ταινία ή διάβασε/άκουσε για το βιβλίο;
Πολύ φοβάμαι πως δεν είναι δυνατόν να βεβαιωθούμε πως υπάρχουν πραγματικά άλλες ταυτόσημες μαρτυρίες, πόσο μάλλον να μελετήσουμε την πιθανή αλήθεια τους. Έχω την εντύπωση (που ενισχύεται από την έλλειψη άλλης βιβλιογραφίας που να δείχνει ότι κι άλλοι στον κόσμο έχουν αντιμετωπίσει τέτοια κύματα εμφανίσεων) πως δεν υπάρχουν τεκμηριωμένες μαρτυρίες, μόνο κατασκευασμένες φήμες που βρίσκει κανείς μόλις στο 3% των site που αναφέρουν τον Mothman. Τι υλικό μας δίνει αυτό και για πόσο σοβαρές υποθέσεις;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 07:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χμ.. την είδα και εγώ την ταινία (περιοδικό CINEMA) διαφωνώ με την μετάφραση του Mothman καθώς moth στα αγγλικά = «Νυκτόβιο λεπιδόπτερο» οπότε Mothman = «Νυκτόβιος λεπιδόπτερος άνθρωπος» πράγμα που θεωρώ πολύ πιο επιτυχημένο από το απροσδιόριστο «ψυχάνθρωπος» που δεν σημαίνει τίποτε εδώ που τα λέμε σε σχέση με το Mothman που είναι πλήρες νοήματος για τους αγγλοσάξονες.

Φίλε μου XD,

Έχεις δίκιο σχετικά με την αυτολεξεί μετάφραση του mothman. Εγώ απλά ήθελα να πάω την μετάφραση του ονόματος αυτού του πλάσματος... λιγάκι... παραπέρα..

Νομίζω ότι η λέξη moth, στ’ αγγλικά, σημαίνει σκόρος. Σ’ ελεύθερη μετάφραση το μεταφράζουν πολλοί ως «πεταλούδα» (αν και δεν είναι σωστό αφού υπάρχει η λέξη “butterfly”).

Αν παρατήρησες, στην μετάφραση που έχουν κάνει στο dvd που έδωσε δώρο το περιοδικό, σε κάποια σκηνή, όταν μιλάει ο πρωταγωνιστής R. Gere με τον συγγραφέα του βιβλίου που τον ενδιέφερε, αναφέρει (ο συγγραφέας) ότι η πεταλούδα σε κάποιες θρησκείες συμβολίζει την ψυχή.

Υπάρχει λοιπόν άραγε περίπτωση αυτό το πλάσμα να διαισθάνεται επερχόμενες καταστροφές («χάρισμα» που έχουν και κάποιοι άνθρωποι λίγοι άνθρωποι) και απλά και μόνο να προειδοποιεί????

Αυτό επίσης που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι στο pc μου, που υπάρχει εγκατεστημένο ένα πολυ-λεξικό, όταν έδωσα την λέξη ΨΥΧΗ μου έδωσε σαν συνώνυμα, τις λέξεις:
Άνθρωπος – ενεργητικότητα – ζωτικότητα – πεταλούδα – πνεύμα.

Δεν είναι λιγάκι περίεργο που αναφέρεται και η λέξη πεταλούδα?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~


Χμ..

Στο «Λεξικό των Συμβόλων» (Τζ. Κούπερ) μετά την Πεταλούδα που σαφώς συμβολίζει την Ψυχή υπάρχει μια μικρή αναφορά στην «Πεταλούδα της Νύχτας» (μάλλον πρόκειται για τις γνωστές μαύρες πεταλούδες;; ) προσδιοριζόμενη ως «μια μορφή Ψυχής».

Τώρα αν μπω στον πειρασμό να συνδυάσω την συγκεκριμένη αναφορά με το “Moth” όπου κατά το λεξικό G-Word είναι το «Νυκτόβιο» λεπιδόπτερο στην εντομολογική του ερμηνεία (διότι Σκόρος = clothes moth κατά το αυτό λεξικό) τα πράγματα αποκτούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς ο Mothman γίνεται η (μαύρη ; ) «Πεταλούδα της Νύχτας» δηλαδή «μια μορφή Ψυχής» κατά Τζ. Κούπερ (ενδιαφέρον..)

--

Να διαισθάνεται ή να γνωρίζει ενδεχομένως Ναι καθώς τα πνευματικά όντα έχουν πολυγνωσία (αλλά όχι παντογνωσία) άραγε θα μπορούσε όμως και να τα προκαλεί θελημένα ή αθέλητα;

--

Τώρα το που η αλήθεια και που το ψεύδος ουδείς γνωρίζει ..

--

Για την ιστορία αναφέρω πως το ιπτάμενο πλάσμα στα Σπάτα που προανέφερα είναι μάλλον μια φτερωτή «Σφήγκα» (άντε σε λίγο θα δούμε και Griffins ) κατά το άρθρο του Γιαννόπουλου στο Τ.Μ. η οποία μοιράζεται κάποια κοινά στοιχεία με την «Γυναικά-Πουλί».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 14:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι, χωρίς δυστυχώς να έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου, αυτή την στιγμή, για να παραθέσω κάποιες νέες φωτογραφίες.

Η οικογένεια Jackson ισχυρίζεται ότι κάποιο Σαββατόβραδο, κατά την διάρκεια μιας βόλτας σε δασική περιοχή κοντά στο σπίτι τους (δυστυχώς δεν αναφέρουν που ακριβώς), βρέθηκαν μπροστά σ’ ένα περίεργο όν, το οποίο και ισχυρίζονται ότι είναι ο mothman.

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες μέσα από το αυτοκίνητό τους:

Ισχυρίζονται ότι το πλάσμα πέταξε αμέσως μόλις κατάλαβε την παρουσία τους:

Την επόμενη μέρα ξαναπήγαν στο ίδιο μέρος όπου έβγαλαν κάποιες φωτογραφίες

Επίσης αναφέρουν ότι πολύ κοντά στο σημείο όπου είδαν αυτό το πλάσμα, βρήκαν και ένα καταφαγωμένο σκυλί (το οποίο και είχαν φωτογραφία στο site αλλά για προφανείς λόγους δεν το προσθέτω εδώ) και το συνδυάζουν με την ύπαρξη του mothman.

Προσωπικά βλέπω στην 2η φωτό, ένα πλάσμα, σαν τεράστια πεταλούδα για ν’ ακριβολογώ, αλλά για περισσότερα... δεν είμαι σίγουρη

Τώρα για το αν οι φωτογραφίες είναι αυθεντικές (δυστυχώς όπως έχω ξαναπεί δεν έχω γνώσεις σ’ αυτό το θέμα) και για το τι δείχνουν, αυτό είναι κάτι που θα κρίνει ο καθένας μας.

Θα επανέλθω το συντομότερο.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 08:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΪΟΝ ΚΑΤΑΡΑΣ.Η ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ JEEPERS CREEPERS,ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 14:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν από ένα ταξίδι πήγα να ψνωίσω μερικά βιβλία για το δρόμο και πηρα και αυτο του Keel. Βαισκά νομιζα ότι θα ήταν αποκελιστικα για τον Mothman΄,από την οπτικη γωνια ενος δημοσιαγραφου-ερευνητη αλλα ψιλοαπογοητευθηκα γιατι τον τυπο τον εκοψα λιγο φευγατο.Οχι οτι εχω κατι με τους "ερευνητες" εξω απο τα συνηθισμενα,αλλά το βιβλιο εμοιαζε περισσότερο με παραληρημα.Εξωγήινοι,MOthman και ο Keel στο κέντρο μιας συνωμοσιας που θελει να τον σωπασει.Δεν ξερω,δεν τον πηρα σοβαρα.
Βεβαια,αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις μαρτυριες για τον Mothman

Φίλε paralia,

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Έχω βρει μαρτυρία στο internet ενός φίλου του Keel (δημοσιογράφος και αυτός) όπου λέει ξεκάθαρα ότι ο Keel είχε πει αρκετές φορές πως μέσα στο βιβλίο αυτό, πέρα από κάποια γεγονότα & μαρτυρίες, έβαλε και πολλά «προσωπικά» στοιχεία όπως είπε, προς χάρη.... των πωλήσεων...!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 13:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είχα υποσχεθεί (για περισσότερα στοιχεία), παραθέτω την «ιστορία» ενός Μεξικανού αστυνομικού, ο οποίος ισχυρίζεται ότι του επιτέθηκε μία «ανθρωποειδής» οντότητα.

Αυτό έγινε, όπως λέει, στις 16 Ιανουαρίου 2004 σε κάποια περιπολία που έκανε και ισχυρίζεται ότι μία πολύ ψηλή, ανθρωποειδής οντότητα (προσοχή μιλάει για γυναικεία οντότητα!!), προσγειώθηκε μπροστά στο αμάξι του από δέντρα της περιοχής και του επιτέθηκε.

Επίσης αναφέρεται ότι μετά την «περίεργη» αναφορά του, του έγινε έλεγχος ναρκωτικών και κάποια ψυχολογικά τεστ, τα οποία βγήκαν «φυσιολογικά».

Στην συνέχεια αναφέρεται ότι και άλλοι αστυνομικοί αλλά και περίοικοι είχαν δει την οντότητα αυτή μερικές ημέρες νωρίτερα και μάλιστα κάποιος βιντεοσκόπησε μία από τις «πτήσεις» του περίεργου πλάσματος.

http://www.rense.com/general48/entity.htm

Τα συμπεράσματα… δικά μας.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy