ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανική Διακονία vs Ανθρώπινη φύση…
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 10:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lampros:
«ΦΙΛΕ Schwabe ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ COPY PASTE? ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΑΜΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.»

Καλά θα δουλευόμαστε αγαπητέ?

Έθεσες συγκεκριμένα ερωτήματα στα οποία και σου απάντησα. Έγραψες για τον παραλογισμό μιας «χαμένης ελληνικότητας του Ιησού» (!) και σε ρώτησα εάν πρόκειται για αστείο ή για σοβαρό επιχείρημα. Μίλησες για τον «κίνδυνο της παγκοσμιοποίησης» και σου εξέθεσα μια περίοδο 1000 και πλέον ετών όπου συνέβη ακριβώς το ίδιο (Νέα Ρώμη-Βυζάντιο). Μίλησες για την σημαία και σου έδωσα την άποψη μου.

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ «ΑΠΟΜΟΝΩΣΑ» ή επιλεκτικά χειρίστηκα αποφεύγοντας κάποια απάντηση??

Εάν σου τελείωσαν τα επιχειρήματα ή εάν απλά θέλεις να αποφύγεις μια αδιέξοδη «επιχειρηματολογία» καλύτερα θα είναι είτε να σιωπήσεις είτε να το δηλώσεις. Πάντως με τέτοιες επιπόλαιες δικαιολογίες («ΦΕΥΓΩ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.») και δη μετά από μόλις…..11 μηνύματα στο forum μάλλον δεν πείθεις κανέναν παρά μονάχα τον εαυτό σου αγαπητέ!

Ο διάλογος δεν διεξάγεται ούτε με υπεκφυγές αλλά ούτε και με οπισθοχώρηση.

Να’σαι καλά λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 23:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αναμαρτητοι μπορει να μην ειμαστε, ΜΩΡΗ ομως δεν επιτρεπεται να φωναζει ο ενας μητροπολιτης τον αλλον.


αν μη τι αλλο ειναι αντισυναδελφικο.

οπως και το παρατσουκλι "μπεμπα μπλανς" του αρχιεπισκοπου μας. αυτο απο τον εκκλησιαστικο κυκλο, ως πληροφορια.


επισης ως μη νοημων ανθρωπος απο τις 9:31 σημερα το πρωι, μπορω να μαθω σε τι ακριβως οφελησε η εκκλησια την ελλαδα?

οταν υπαρχουν χιλιαδες στρεμματα αναξιοποιητα στην περιουσια της που ρημαζουν, αντι να δοθουν σε ανθρωπους που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα?

οταν εχουμε τους κοπρους τους καλογερους, να σοδομιζονται μεσα στα μοναστηρια?

ο χριστος δεν ειπε να κλεινονται οι ιερεις του στα μοναστηρια. και το αγαπατε αλληλοις δεν πρεπει να μεταφραζεται ως : πηδατε αλληλοις....

αυτο το αισχος της χ.ο. πρεπει να σταματησει. αρκετα χρηματα πληρωνουμε σε ευχελαια, μνημοσυνα, τελετες διαφορες κτλ.

χωρια τα χρηματα για να διαβασουν μια ευχη πανω απο τους ταφους.

ετσι και κουνησεις εικοσαρικο μεσα σε νεκροταφειο, ο παπας εγινε σουπερμαν και εφτασε σε 3 δευτερα για να σου πει την ευχη.....

οσα χρονια ζω, εχω αποκλεισει την εκκλησια απο την ζωη μου. (οχι τον θεο να εξηγουμαστε - εκκλησια δεν συνεπαγεται θεος, συνεπαγεται κραγμενες με χιτωνες που το τσαντακι τους επιασε φωτια).


αποφασισα να ζω ετσι, για να αποκλεισω την χυδαιοτητα απο την ζωη μου.

μια χαρα ειμαι.

σας χαιρετω.


------------------------



Αγαπητέ αστραλ
Τι με ενδιαφέρει εμένα τι κάνει ο δίπλα?
Θα με ενδιέφερε μόνο να δώσω τροφή στα κουτσομπολιά μου.
Με ενδιαφέρει όμως το άλλο που λες για τις μοναστηριακές περιουσίες.
Τη στιγμή που ανεβαίνει το πετρέλαιο και η Δεή και όλοι πεινάνε, και το κράτος δεν κάνει τίποτα γιατί δεν το νοιάζει κατά βάθος, (μη πούμε ότι δεν υπάρχουν λύσεις γιατί οι οικονομικές επιστήμες έχουν προχωρήσει) έ τότε ας κάνει κάτι η εκκλησία.
Είχαμε Μεγάλους δωρητές Ολυμπιακών αγώνων (που έβλεπαν και το όφελος μην κρυβόμαστε) ας γίνει μέγας δωρητής του φτωχού παιδιού που δεν του άφησε τίποτα ο πατέρας του (η πολιτεία) ας γίνει η εκκλησία.
Δε λέω να δώσει η εκκλησία τα οικόπεδα στο κράτος για να τα φάνε εν μιά νυκτί , ως συνήθως, αλλά να αποχωρισθεί η εκκλησία απ το κράτος ώστε το κράτος να μην πληρώνει τους μισθούς των ιερέων.
Αλλά και σ αυτή τη λύση θα πρέπει να σεβαστώ τη γνώμη των πολλών.
Δηλαδή 98% των φορολογουμένων που είναι ορθόδοξοι λένε:
Πληρώνουμε δημόσιους λειτουργούς, δάσκαλο, βουλευτή, παπά κλπ.
Γιατί να πληρώνουμε περισσότερο τους ιερείς αν γίνει απόσχιση της εκκλησίας από το κράτος?
-----------
Δεν πιστεύω να σοδομίζονται μές στα μοναστήρια οι "κόπροι" όπως λες (5-10 μπορεί) αλλά αν επαναστατείς γι αυτό τράβα μια νύχτα στη Συγγρού και θα πάθεις την πλάκα σου.
Θα στρέψεις την επίθεση στον Βαλιανάτο, αλλά μην το κάνεις , υπάρχει ισχυρό λόμπι από Πίσω.
-------------
Γιά τους παπάδες στα νεκροταφεία.
Μην τους κακίζεις.
Είναι όλοι τους ανθρώποι σαν κι εμάς που προσπαθούμε να βγάλουμε κανένα φραγκο.
Μπορεί άγιοι , μπορεί και΄όχι.
Αν έχει κάποιος οικογένεια προσπαθεί, αν δεν έχει στα καϊδια του.
Δεν είναι επιχειρηματίες.
Οι καλόγεροι διαβάζουν τρισάγιο στο τζάμπα.
___________________
Για τα "μπεμπα μπλανς".
Μπορεί να είναι φήμη, μπορεί και πραγματικότητα.
Ποιός χρίζει κάποιον τροχονόμο στα σόβρακα του αλλουνού παρά μόνο ο ευατός μου?
Και τι ποιο όμορφο υπάρχει από το πρόσωπο του άλλου και τις ιδέες του?
Σκοπός μου είναι να δω το πρόσωπο του άλλου, ή ακόμη καλύτερα μιας όμορφης κοπέλας, ή ακόμη καλύτερα το πρόβλημα του άλλου που ζωγραφίζεται στο πρόσωπό του κι εκεί να ανησυχήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 16:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sakhs3 και schwa be, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και χαίρομαι που έχετε επίπεδο και γνωρίζετε από διάλογο!

Schwa be, έχεις δίκιο σε αυτά που είπες. Εγώ έγραψα μόνο για τις στιγμές όπου ο κλήρος βοήθησε στις ελληνικές επαναστάσεις ξεχνώντας να αναφέρω και την άλλη όψη του νομίσματος αν και έχω γνώση αυτής.

Να κάνω μια σημείωση σχετικά με την άλωση. Σύμφωνα με έρευνα που είχα κάνει πάνω σε ιστορικές πηγές, δοκίμια και κείμενα της περιόδου (για ένα project), παρατήρησα πως όλες οι αναφορές κατέληγαν κατά προσέγγιση στα εξής νούμερα: Κατά την πολιορκία της Πόλης, μέσα στα τείχη της πόλης βρίσκονταν 1000-1500 μισθοφόροι του Ιουστινιάνη (γενουάτες νομίζω), 5000-5500 άντρες που μάχονταν και κοντά στους 6000 κληρικούς. Το αξιοσημείωτο είναι ότι ενώ τα άλλα νούμερα ήταν περίπου τα ίδια, όλες οι πηγές συμφωνούσαν ότι από τους κληρικούς πολέμησαν μόνο 3 (!!!) ενώ οι υπόλοιποι αναθεμάτιζαν τον Κωνσταντίνο ΙΑ΄!!!

Δεν έχω άγνοια. Τους καταδικάζω περισσότερο από ότι τους επιδοκιμάζω. Απλά ήθελά να αναφέρω και τις δύο όψεις αλλά στο τέλος ξεχάστηκα.

Οι προτεραιότητες που έχω θέσει στη ζωή μου είναι πάντα: Πατρίδα, Οικογένεια, Θρησκεία.
Χωρίς ποτέ να αλλάζει η σειρά. Αλλά από μόνος μου είμαι η φωνή της αντίθεσης, τις κριτικής ακόμα και σε ιδεολογίες που υποστηρίζω. Μ’ αρέσουν όμως και οι δύο όψεις. Είμαι υποστηρικτής του κανόνα ότι «Σχεδόν πάντα η αλήθεια είναι κάπου στο μέσον».

Πάντως έκανες ένα λάθος. Εγώ μίλησα για την παγκοσμιοποίηση (Σημ: τα επιχειρήματά σου με βρίσκουν σύμφωνο) και για την σημαία και όχι ο λάμπρος, ο οποίος σου έκανε παρατήρηση για το copy paste. Απλά το αναφέρω για να μην μας μπερδεύεις. Δεν σου έκανα δηλαδή εγώ την επίθεση.

Επίσης αναφέρεις για τον λάμπρο: «με μόλις…..11 μηνύματα στο forum μάλλον δεν πείθεις κανέναν».

Αυτό είναι σχετικό. Και εγώ ως μέλος Egelados είναι το τρίτο μήνυμα που στέλνω αλλά είμαι αρκετά πιο «παλιός». Απλά λόγω ενός προβλήματος έκανα νέα εγγραφή. Αυτό είναι τόσο απρόσωπο που ποτέ δεν μπορείς να γνωρίζεις. Απλά θεωρώ άτσαλη κίνηση να αναφέρεις αυτό ως επιχείρημα στην προσπάθειά σου να μειώσεις τον λάμπρο (αν και στη διαφωνία σας πιστεύω πως εσύ είχες δίκιο ή δεν κατάλαβε καλά εκείνος).

Όσον αφορά το κύριο θέμα ξαναλέω: Αν δεν υπάρξει κάποια στοιχειώδης σεξουαλική απελευθέρωση του κλήρου τα πράγματα θα χειροτερέψουν ακριβώς γιατί ήδη υπάρχει στον απλό κόσμο σε πολύ μεγάλο βαθμό. Στο τέλος θα κινδυνεύει η κάθε κοπέλα (ή μήπως και κάθε αγοράκι ???) που θα θέλει να εξομολογηθεί ή να ζητήσει συμβουλή ιερέα ή ακόμα χειρότερα από μοναχό.

Τώρα αν η εκκλησία θέλει τεστ παρθενίας ας το έχει. Δικαίωμά της να καθορίζει τα του οίκου της και να γίνεται όσο ρεζίλι θέλει. Γιατί το τεστ παρθενίας εκτός του ότι δεν θα λύσει τίποτα, θα φέρει μεγαλύτερα προβλήματα και αναστάτωση στο χώρο της εκκλησίας με διάκους πηδήκουλες «ανάξιους» για ιερείς ή με διάκους αυνάνες που θα είναι «άξιοι». Και μετά το γέλιο θα πέφτει σύννεφο και δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν…

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 21:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Egelados:
«Επίσης αναφέρεις για τον λάμπρο: «με μόλις…..11 μηνύματα στο forum μάλλον δεν πείθεις κανέναν».
Αυτό είναι σχετικό. Και εγώ ως μέλος Egelados είναι το τρίτο μήνυμα που στέλνω αλλά είμαι αρκετά πιο «παλιός». Απλά λόγω ενός προβλήματος έκανα νέα εγγραφή.»

Ίσως δεν «πέρασε» το μήνυμα μου όπως θα ήθελα φίλε μου. Εννοούσα μόλις 11 μηνύματα ως προβληματισμό, ως ενασχόληση με τους συνομιλητές και την θεματολογία γενικότερα, και όχι ως ποσότητα ή κάποιο πλαφόν. Αλίμονο!

Κατά τα άλλα νομίζω ότι ο διάλογος προάγει την αλήθεια, έστω και εάν κάποτε προσβάλουμε άθελα μας, μιας και η αμφισβήτηση είναι πηγή καλού και όχι κακού.

Να’σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 19:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε lampro
εγω θα ελεγα οτι μαλλον εμας πικρανες!
εδω φιλε μου ειναι πεδιο συζητησεων και το
ζητουμενο ειναι φυσικα η διασταση αποψεων με τα
επιχειρηματα των,
ειμαι καθετα αντιθετος για τον λογο τον οποιο αποχωρεις
και για να μην πω οτι αυτο δειχνει δειλια,λεω οτι
ειναι τουλαχιστον ελλειψη επιχειρηματων ,κατανοωντας
ο ιδιος οτι οι αλλοι συζητητες εχουν δικιο,και μην μπορωντας
να δεχθεις αυτο που λογικα προεκυψε,λες διαφορα!
ασε φιλε που αυτο δειχνει εγωισμο, εγω πρωσοπικα
το βρισκω απαραδεκτο,

καλο βραδυ

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 17:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε να με συγχωρείς , Schwabe. Κατάλαβα λάθος.

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 09:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ενώ λοιπόν ακόμη δεν πρόλαβε να……«στεγνώσει το μελάνι» έρχεται ο άρχων στην βαθμίδα της ιεροσύνης, Αρχιεπίσκοπος Χριστο-δουλος, να επιβεβαιώσει με στόμφο και αλάθητη σιγουριά ότι……….η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία και οι ομοφυλόφιλοι κουσούρι της κοινωνίας!!!!!

Επετέθη μάλιστα και κατά των θεσμών που διέπουν την Ευρώπη, όπως η ανοχή στην διαφορετικότητα και η δημοκρατική έκφραση, και απέδωσε στον μπερδεμένο πολιτικό Μπουτιλιόνε τα εύσημα για το χριστιανικό του ήθος και…..την εγκράτεια που εμπράκτως θέλησε να υπογραμμίσει αλλά και να περάσει στο ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.

Να έχει άραγε ο φίλτατος κύριος Χριστόδουλος διαβάσει τις σεξουαλικές επιδόσεις των ευνοούμενων του Θεού της Παλαιάς Διαθήκης?

Να έχει άραγε διαβάσει τις……επιθέσεις γονιμοποίησης των γιγάντων που απέστειλε ο Θεός στις ανυποψίαστες παρθένες?

Να έχει άραγε διαβάσει τις αιμομικτικές εξάρσεις του ευνοούμενου Λωτ και των……θεοσεβών θυγατέρων του?

Ποιος ξέρει……..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 17:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είσαι έντιμος και έχεις κότσια, δείξε μας το πρωτότυπο κείμενο από την Π.Διαθήκη που αναφέρεται στις ερωτικές ορέξεις του Λώτ.

Shalom ....

ΥΓ
==
Μην γράψεις τίποτα άλλο για να ξεφύγεις όπως συνήθως κάνεις ... άντε να δούμε τις πηγές σου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paralias
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 20:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paralias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tέλοπαντων,εγω γενικα αποφευγω να ασχολουμαι με Βίβλους και Διαθήκες,γιατί μου φαίνεται ανόητο να χρησιμποιεί κανείς αυτά τα κείμενα για να αποδείξει ή να κατεδαφίσει κάτι.
Όσον αφορά τους ιερείς,πιστεύω ότι η Εκκλησία (και θα αναφερθώ στην εκκλησία ως Franchising) όπως πάει θα χάσει όλους τους πελάτες. Είναι αυτή η σοβαροφάνεια,είναι αυτή η μαυρίλα,είναι αυτή η μανία του να σου πει "είσαι ανεξάρτητος,είσαι ο θησαυρός της δημιουργίας,έχεις την ελέυθερη βούληση κλπ" μαζί με το "Α,και που σαι.Ο Θεός σε βλέπει ανά πάσα στιγμή.Άσε που είσαι ακόμα χρεωμένος για το προπατορικό αμάρτημα ε?Βρωμιάρη". Όλα αυτά τα "εγώ σας πάω" που έλεγε ο Χριστόδουλος (Οκέι παιδιά,θρησκευτικός ηγετης..εσάς δε σας ενοχλεί όμως η αλαζονία αυτού του ανθρώπου?) δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια προσπάθεια να πιάσουν το νέο κόσμο για να υπάρχουν μελλοντικοι πελάτες.Αν είναι τόσο ανοιχτός ο Χριστόδουλος και πάει τους νέους,πως είναι δυνατόν να λεει όμως τις ηλιθιότητες που είπε με αφορμή τον μπουτιλιόνε? Δηλαδη,δε μας είπε, αυτούς μς το κουσούρι,τους πάει ή δεν τους πάει?Σε μερικά χρόνια,για να γεμίσουν τα παγκάρια πιστεύω ότι θα τους πάει-μη σου πω θα τους παντρεύει κιόλας.
Όσον αφορά τους ιερείς...Ποτε δεν μπόρεσα να χωνέψω το οξύμωρο του ότι κάποιοι άνθρωποι που είναι φύλακες της σύνδεσης με το Θεό είναι εξορισμού αναγκασμένοι να είναι εκτός πραγματικότητας. Που είναι ή κόλαση ρε παιδια? Στο μοναστήρι,ή στην πραγματική ζωη με απογοητεύσεις, νίκες,ήττες,γεννήσεις,θανάτους,τσακωμούς,συμφιλιώσεις?Γιατί ο Σατανάς να μην είναι ο λογαριασμός της ΔΕΗ που δεν ξερεις πως θα πληρωσεις η το παιδί που αρρώστησε και δεν έχεις να το πας πουθενα? Και στο κατω κατω,γιατί να ξερει περισσότερα για την αγάπη ένας άνθρωπος μόνος,κλεισμένος σε ένα μοναστήρι να πλέκει καλάθια, από έμένα όταν κοιτάζω την κοπελα μου στα μάτια την ώρα που κάνουμε ερωτα?
Παρόλα αυτά,υπάρχουν κάποιοι ιερείς τους οποίους εκτιμώ.Και τους εκτιμώ γιατί είναι άνθρωποι πανω απ όλα. Ο παπα ΜΙχάλης που ερχόταν και έπαιζε μπασκετ μαζί μας (μέχρι που τον έκραξαν οι εκκλησιαστικές αρχές-αλλά ακόμα έχει χρόνο να πιει ενα κονιακ καθε Θεοφάνεια που περνάει από το σπιτι μας ψόφιος), ο παπα Κώστας (χωρίς γένια-πάλι τον έβριζαν οι ανώτεροι) που έκανε κατηχητικό όχι για να μας περάσει ιδέες αλλά απλά για να συζητήσει μαζί μας,να δει μηπως μπλέξαμε πουθενά,ο παπά Γιώργος,χήρος και με ένα διανοητικά καθυστερημένο παιδί, που έρχεται από το σπίτι για μεζέ και μιλάμε και για μπάλα άμα λάχει..Αυτοί οι άνθρωποι,που δεν συμπεριφέρονται σαν βλοσυροί φρουροί ή σαν μεσίτες του ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΥ ΘΕΟΥ (μπουουουου) αλλά σαν τους παπούδες που δεν έχω πλέον.
Όπότε,όπως πάντα,μάλλον η αλήθεια κρύβεται στα χαμηλά στρώματα.Κάτι σαν τη λαική σοφία. Οι..υψηλόβαθμοι,μια ζωή εκτός πραγματικότητας θα είναι και θα πλασάρουν θεωρίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 21:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,

δεν χρειάζεται φίλτατε ούτε κότσια αλλά ούτε και κάποια ιδιαίτερη εντιμότητα για να παρουσιάσει κάποιος εδάφια της εβραϊκής μυθολογίας που σχετίζονται με αιμομιξίες και ανώμαλες σεξουαλικές ορέξεις.

Αλίμονο εάν ο πήχης της εντιμότητας μετριόταν με τέτοια μέτρα και σταθμά!

Οι αιμομικτικές σχέσεις, όπως γάμοι αλλά και απλές σεξουαλικές συνευρέσεις, έχουνε μακρά παράδοση στο εβραϊκό πάνθεο.

Στο προκείμενο.

Ο Θάρα είχε τρία παιδιά, τον Αβραάμ, τον Ναχώρ και τον Αρράν. Από τους τρεις τους ο Αρράν πεθαίνει πριν τη μετανάστευση του Θάρα στη γη των Χαλδαίων. Αφήνει όμως πίσω του ένα γιο, το Λωτ. Τα άλλα δύο αδέρφια παντρεύονται, ο μεν Ναχώρ την κόρη του αποθανόντος αδελφού του Μελχά και ο Άβραμ τη Σάρα.

Ο πολύς Αβραάμ και η Σάρα, που γέννησαν τον Ισαάκ, ήταν αδέλφια από τον ίδιο πατέρα, και οι κόρες του ανιψιού του Λωτ, είχαν σαρκικές σχέσεις με τον πατέρα τους.

Εδώ να σημειώσουμε ότι ο Λωτ δεν δίστασε να προσφέρει τις παρθένες κόρες του στους «βιαστές» προκειμένου να αποφευχθούνε οι παρά φύσιν ενοχλήσεις των φιλοξενουμένων του. Μια «ηθική» που μάλλον δεν αποτελεί ούτε δείγμα ανδρείας αλλά ούτε και πατρικής αυτοθυσίας. (Γένεσις ιθ’)

Έτσι, στο κεφάλαιο ιθ’, εδάφια 31-38, έχουμε την «αποπλάνηση» του Λωτ (!) από τις καψαλισμένες κόρες του οι οποίες και….επιτυχώς συλλαμβάνουν από τον……κοιμώμενο επιβήτορα (!!).

Τέλος, βλέπουμε τη γέννηση των δύο υιών των θυγατέρων και εντύπωση μας προκαλεί το γεγονός ότι η μεγαλύτερη ονομάζει το γιο της «Μωάβ», που στην εβραϊκή σημαίνει «εκ του πατρός». Παρατηρούμε δηλαδή ότι όχι μόνο δεν ντρέπεται, αλλά θέλει να διατηρήσει τη μνήμη της «οικογενειακής ευτυχίας» της στις επερχόμενες γενιές, ονοματίζοντας κατ’αυτόν τον τρόπο το γιο της!!!

Το ίδιο κάνει και η δεύτερη κόρη ονομάζοντας το γιο της «Αμμάν» που σημαίνει «εκ του γένους», δηλαδή όχι από ξένο αίμα!!

Και το πιο ωραίο έρχεται στο τέλος από τον Δίκαιο οικογενειακό Θεό Γιαχβέ:

οι απόγονοι των Μωαβ και Αμμάν λαμβάνουν για την αμαρτία των μητέρων τους κατάρα από το Θεό!!!!! (Δευτερονόμιο 23:4)

Αφού λοιπόν αγαπητέ Ποιητή αναλύσεις την «Σοφία» και την «Δικαιοσύνη» που απονέμει και αντιλαμβάνεται ο Θεός ετούτος, τότε μπορείς κάλλιστα να ερμηνεύσεις και το τι εστί εντιμότητα τελικά……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 02:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe φίλε μου

Εσύ το έγραψες αυτό "Να έχει άραγε διαβάσει τις αιμομικτικές εξάρσεις του ευνοούμενου Λωτ και των……θεοσεβών θυγατέρων του?"

Αλλά και αυτό "Έτσι, στο κεφάλαιο ιθ’, εδάφια 31-38, έχουμε την «αποπλάνηση» του Λωτ (!) από τις καψαλισμένες κόρες του οι οποίες και….επιτυχώς συλλαμβάνουν από τον……κοιμώμενο επιβήτορα (!!)."

Πρωτίστως διάλεξε τί συμβαίνει, αν ήταν εξάρσεις ή αν ήταν κοιμώμενος

Δευτερευόντως, μήπως ξέχασες να πείς ότι τον Λώτ τον είχαν μεθύσει οι κόρες του; Λέω, μήπως;

Μήπως αν ζούσε ο Λώτ και τα άκουγε αυτά σε κάνα παράθυρο τηλεόρασης, έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση;

Διότι τρία είναι τα πιθανά σενάρια για να γράφεις τέτοιες ανακρίβειες

1. Έχεις προσωπικά με τον Λώτ (Το πλέον απίθανο σενάριο)
2. Δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ιδίοις όμμασι το κείμενο της Π.Διαθήκης (Επίσης απίθανο σενάριο κατ'εμέ καθ'όσον γνωρίζω ότι σου αρέσει το διάβασμα)
3. Αυτά που λές, τα λές επίτηδες. Η διαστρέβλωση της Αγίας Γραφής γίνεται σκόπιμα (Το πιθανότερο σενάριο).

Αυτό λοιπόν που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι γιατί ένας άνθρωπος που επαγγέλεται "ελευθερία νοός", εμπράκτως διαστρεβλώνει. Εκτός και άν έχεις κανένα όφελος από αυτή την τακτική ή είσαι μέλος σε καμμιά ομάδα που σκοπό έχει να συκοφαντεί τον Χριστιανισμό.

Προσωπική μου συμβουλή, γίνε πιό ντόμπρος και πιό αληθινός. Εθελοτυφλείς και γίνεσαι αιτία να εθελοτυφλούν και άλλοι, καθ'όσον τα μηνύματα διαβάζονται από αρκετό κόσμο φαντάζομαι.

Σου εύχομαι να γίνεις πραγματικός ερευνητής, πρωτίστως ειλικρινής με τον εαυτό σου, γιατί ο καιρός περνάει και μεγαλώνουμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 11:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet:
«Σου εύχομαι να γίνεις πραγματικός ερευνητής, πρωτίστως ειλικρινής με τον εαυτό σου, γιατί ο καιρός περνάει και μεγαλώνουμε ...»

Ακριβώς επειδή μεγαλώνουμε αγαπητέ Ποιητή θα ξεκινήσω ετούτη τη φορά από το τέλος της τοποθέτησης σου. Και θα το κάνω αυτό ώστε να αντιληφθεί ο καθένας πως εννοείς την «ειλικρίνεια» (δηλαδή τον τυφλό παπαγαλισμό) καθώς και την «έρευνα» (δηλαδή την μη αμφισβήτηση των όσων ισχυρίζεται το κατεστημένο).

poet:
«Πρωτίστως διάλεξε τί συμβαίνει, αν ήταν εξάρσεις ή αν ήταν κοιμώμενος
Δευτερευόντως, μήπως ξέχασες να πείς ότι τον Λώτ τον είχαν μεθύσει οι κόρες του; Λέω, μήπως;»

Οι αναφορά μου στις «εξάρσεις» απευθύνεται ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ! Τόσο στις δασκάλες της αιμομιξίας όσο και στον….«δεινοπαθούντα» πατέρα τους. Εκτός και εάν έχεις υπ’όψιν σου κανένα αρσενικό που να βρίσκεται σε κατάσταση πλήρους στύσης (και μάλιστα διαδοχικά!) δίχως να κυριεύεται από ορμονική έξαρση και ταυτόχρονα να είναι και γέρικο!!!
(εγώ ρε Ποιητή ήξερα κάτι για real estate, την…..ιατρική σου έρευνα ομολογώ ότι δεν την αντιλήφθηκα! Πάντα με το συμπάθιο φίλε…)

Ας δούμε όμως τι θέλει να μας περάσει ο Ποιητής ως «ειλικρινή έρευνα ώριμων ανθρώπων».

Μιλάμε λοιπόν για την «απελπισία» των δυο θυγατέρων του ευνοούμενου Λωτ, οι οποίες αφού διαπίστωσαν πως…….δεν υπάρχουν άλλοι επιβήτορες στη γη (!!) αποφάσισαν να αποπλανήσουν τον ηλικιωμένο πατέρα τους δίνοντας του να πιει κρασί ώστε να μεθύσει και να….μην γνωρίζει καν τι συμβαίνει με τα γεννητικά του όργανα!!

(να σημειώσουμε ότι η δικαιολογία αυτή που προβάλλεται δήθεν για τις θυγατέρες είναι ένα ασύστολο ψέμα, καθώς κατά την καταστροφή των Σοδόμων και των Γομόρρων ο Λωτ κατέφυγε στην πόλη Σηγώρ όπου και δεν έπαθε τίποτα. Επομένως γνώριζε πολύ καλά η οικογένεια Λωτ ότι υπήρχε τουλάχιστον μια πόλη πολύ κοντά όπου και θα μπορούσαν να βρουν οι κόρες Λωτ και κάποιους…..ξεμέθυστους υποψήφιους!)

Στην συνέχεια, αποτελεί γελοία δικαιολογία ότι τάχα δεν κατάλαβε ο μεθυσμένος Λωτ ότι πλάγιαζε με τις κόρες του, διότι εάν όντως είχε μεθύσει σε τέτοιο σημείο ώστε να χάσει εντελώς τον έλεγχο του και να μην αντιλαμβάνεται πλέον τίποτα, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΕΓΚΥΟΥΣ ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΤΟΥ! Πόσο μάλιστα όταν, σύμφωνα και με την μαρτυρία της μεγαλύτερης κόρης, ήταν και σε προχωρημένη ηλικία.

Απόδειξη του ότι γνώριζε πολύ καλά ο γέρος τι έφτιαχνε με τις ανώμαλες κόρες του αποτελεί το γεγονός ότι δεν βλέπουμε το Λωτ να αντιδρά μετά την πρώτη νύχτα της υποτιθέμενης εξαπάτησής του!!!!

Κανονικά θα έπρεπε να συνταραχθεί από το φριχτό γεγονός, θα έπρεπε να είχε συντριβεί από την έκταση της διαφθοράς που διακατείχε τις κόρες του και το ότι μέθυσε τόσο πολύ ώστε να μη θυμάται τι έκανε. Και όμως, αντί να πάει να πέσει από κανέναν γκρεμό από την ντροπή του..........ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΥΧΤΑ!! Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναρωτηθούμε μήπως τελικά η κατανάλωση ποσοτήτων κρασιού και η επακόλουθη αιμομιξία δεν ήταν για το Λωτ μια ασυνήθιστη πράξη αλλά μια ενέργεια τακτική και επαναλαμβανόμενη?

poet:
«Αυτό λοιπόν που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι γιατί ένας άνθρωπος που επαγγέλεται "ελευθερία νοός", εμπράκτως διαστρεβλώνει. Εκτός και άν έχεις κανένα όφελος από αυτή την τακτική ή είσαι μέλος σε καμμιά ομάδα που σκοπό έχει να συκοφαντεί τον Χριστιανισμό.»

Το θέμα λοιπόν φίλτατε είναι ΠΟΙΟΣ διαστρεβλώνει κατά το δοκούν, ΠΟΙΟΣ ακυρώνει την κριτική σκέψη και την χρήση της λογικής, και ΠΟΙΟΣ δέχεται ότι και όσο του βάλουνε στο στόμα ως θέσφατο ή ακόμα και «θεόπνευστο». Μετά από μια σύντομη σκέψη νομίζω ότι είναι εμφανές ποιος έχει συμφέρον από την διατήρηση της πλάνης και του παραλογισμού.

poet:
«Προσωπική μου συμβουλή, γίνε πιό ντόμπρος και πιό αληθινός. Εθελοτυφλείς και γίνεσαι αιτία να εθελοτυφλούν και άλλοι, καθ'όσον τα μηνύματα διαβάζονται από αρκετό κόσμο φαντάζομαι.»

Αυτό ακριβώς προσπαθώ διαρκώς αγαπητέ! Αυτό ακριβώς.

Εάν λοιπόν εσύ θέλεις να βλέπεις πίσω από όλη αυτή την ανωμαλία και τις ανεδαφικές «εξηγήσεις» κάποια «αλήθεια», ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ! Λυπάμαι πολύ αλλά δεν έχω σκοπό να συμβάλλω στην αποχαύνωση για χατίρι της εβραϊκής μυθολογίας.

Να’σαι καλά λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 13:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ Η ΤΖΑΠΑ ΤΟ ΛΕΩ?

ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ, ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΤΣΙ?

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..

ΕΝΑΣ <<ΠΑΛΙΟΣ>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 14:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gusotos:
«ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ Η ΤΖΑΠΑ ΤΟ ΛΕΩ?
ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ, ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΤΣΙ?»

Είμαστε εδώ για να συζητήσουμε κατ’αρχάς τα όσα απασχολούνε τον τόπο μας, πράγμα που όμως δεν αναιρεί έναν διευρυμένο διάλογο. Ακόμα και εντός φυσικά.

Θα μπορούσες λοιπόν να θέσεις στοιχεία που έχεις για τα όποια «κακώς κείμενα».

Για παράδειγμα, αν και άλλη ερμηνεία, το θέμα των Χιλιαστών και τα όποια κακώς κείμενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 14:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ Η ΣΑΡΑ ΚΑΙ Η ΜΑΡΑ, ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΑΡΣΟΙ. ΤΟΣΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ, ΑΣ ΤΙΣ ΞΕΨΑΧΝΙΣΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΝΕ? ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗΣ?

ΑΚΟΥΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟ ΓΕΛΟΙΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ.

ΣΦΑΓΗ ΑΠΙΣΤΩΝ = ΣΩΤΗΡΙΑ
ΣΩΤΗΡΙΑ = ΑΥΘΟΝΕΣ ΣΥΝΕΥΡΕΣΕΙΣ

ΓΙΑ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΕ.

ΑΓΑΠΗ, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ -> ...ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΟΥ Ο ΜΩΑΜΕΘ......

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΑΤΙΑΖΟΥΜΕ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ?

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 16:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gusotos, να προσθέσω ότι πιστεύουν πως ο παράδεισός τους είναι γεμάτος με πιλάφια και γιουσουφάκια. Δηλαδή θα τρώνε συνέχεια και θα έρχονται σε σεξουαλικές περιπτύξεις με αγοράκια!!!!!!!!!!!

Αυτό πιστεύουν για τον παράδεισό τους!!! Σκέψου ότι όλη τους τη ζωή πρέπει να υπακούνε στο Κοράνι για να πάνε εκεί!

Αλλά ο Μουσουλμανισμός είναι εκτός θέματος. Αν θες απόψεις πάνω σε αυτό ίσως θα ήταν σωστό να φτιάξεις ένα αντίστοιχο θέμα.

center]

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης
[/center]


"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 16:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gusotos,

Είναι δύσκολο να ασχοληθούμε με την θρησκεία του ψευδοπροφήτη από τη στιγμή που μας αρέσει να τρώμε μεταξύ μας τα μουστάκια μας.
Βλέπεις αντί να αντιμετωπίσουμε ενωμένοι και προετοιμασμένοι την τεράστια απειλή, που πλησιάζει από την ανατολή, πρέπει πρώτα να καταλύσουμε την συνοχή μας ώστε στο τέλος να παραδώσουμε τα όπλα δίχως δυνάμεις για «μάχη».

Και από πάνω έχουμε μια μεγαλύτερη (μα σιωπηλή) εσωτερική απειλή: τις αιρέσεις του χριστιανισμού.
Όπου φανατίζονται νέα (και όχι μόνο) παιδιά με αποτέλεσμα να αποκόπτονται από την κοινωνία, κόβουν κάθε δεσμό από όλους όσους δεν ανήκουν στην αίρεση (ακόμα και με συγγενικά πρόσωπα) και ασκούν έντονη μορφή προσηλυτισμού.
Αυτά έχουν τα εξής αποτελέσματα:

  • Φανατισμός και εξάρσεις βίας από τέτοια άτομα γιατί πιστεύουν ότι ολόκληρη η κοινωνία είναι εναντίων τους.

  • Η τυφλή υπακοή προς τον πνευματικό τους ηγέτη (λόγω φανατισμού) τους οδηγεί σε πράξεις παραλογισμού, δήθεν για την απόδειξη της πίστης τους.

  • Εκτός από πράσινους-μπλε, ολυμπιακούς-παναθηναϊκούς, δεξιούς-αριστερούς, δημιουργούνται πρόσθετοι λόγοι διχόνοιας…

Ενώ θα έπρεπε να είμαστε όλοι ενωμένοι. Χριστιανοί, άθεοι, Εθνικοί, αιρετικοί.

Το να πιστεύεις σε μια Πατρίδα είναι πιο αληθινό από το να πιστεύεις σε μια θρησκεία… Τα κειμήλια της κάθε θρησκείας είναι κειμήλια ορυκτών υλικών (χρυσός, ασήμι, μάρμαρο). Τα κειμήλια της Πατρίδας είναι κειμήλια αυτοθυσίας(αίμα, σάρκα και οστά).

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 05:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και από πάνω έχουμε μια μεγαλύτερη (μα σιωπηλή) εσωτερική απειλή: τις αιρέσεις του χριστιανισμού.
Όπου φανατίζονται νέα (και όχι μόνο) παιδιά με αποτέλεσμα να αποκόπτονται από την κοινωνία, κόβουν κάθε δεσμό από όλους όσους δεν ανήκουν στην αίρεση (ακόμα και με συγγενικά πρόσωπα) και ασκούν έντονη μορφή προσηλυτισμού.
Αυτά έχουν τα εξής αποτελέσματα:
Φανατισμός και εξάρσεις βίας από τέτοια άτομα γιατί πιστεύουν ότι ολόκληρη η κοινωνία είναι εναντίων τους.
Η τυφλή υπακοή προς τον πνευματικό τους ηγέτη (λόγω φανατισμού) τους οδηγεί σε πράξεις παραλογισμού, δήθεν για την απόδειξη της πίστης τους.
Εκτός από πράσινους-μπλε, ολυμπιακούς-παναθηναϊκούς, δεξιούς-αριστερούς, δημιουργούνται πρόσθετοι λόγοι διχόνοιας…

Εgelade πιστεύω οτι η κοινωνία μας πρέπει να είναι πιό ΑΝΕΚΤΙΚΗ στην όποια διαφορετικότητα χωρίς να την καταδικάζει τόσο άνετα & εύκολα μόνο & μόνο για να μήν θιγούν τα Συμφέροντα κάποιων!
Γιατί τότε λογικό είναι οτι θα δημιουργηθούν Αντιδράσεις & κάποιοι θα θιχτούν άσχημα.
Τουλάχιστον ας περιοριστούμε στην Δίκαιη Νομοθεσία που υπάρχει στην Ελλάδα, & στο ρητό οτι "Η Ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η Ελευθερία του άλλου"

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 19:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή krisnna,
δεν καταλαβαίνω το λόγο που σε πείραξαν τόσο αυτά που είπα.
Είτε δεν κατανόησες το νόημα των όσων είπα είτε εγώ εκφραστικά λανθασμένα.
Ίσως δηλαδή δεν απέδωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω.

Σκοπός μου ήταν να αναθεματίσω το φαινόμενο του φανατισμού. Και λέω ότι παρατηρείται σε αιρέσεις και μάλιστα κυρίως σε αιρέσεις του χριστιανισμού.
Σου μιλάω εκ πείρας. Έχω δει πατέρα μεσήλικα να αποκληρώνει τα παιδιά του και έπειτα μπροστά στα μάτια μου να κάνει απόπειρα για την αφαίρεση της ζωής του ίδιου του γιου του. «Η Ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η Ελευθερία του άλλου». Μήπως αυτό ισχύει και εδώ; Ή μήπως δεν έχω δικαίωμα γνώμης και άποψης;

Δεν ήθελα να γενικεύσω. Ότι δηλαδή κάθε αίρεση φανατίζει. Αυτό ασφαλώς και δεν ισχύει.

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 05:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Egelade!
Κατ'αρχήν να σου διορθώσω το Αγαπητή ... ο Krisnna ΘΕΟΣ ήταν
Να ξέρεις οτι ποτέ δέν με πειράζουν τα λεγόμενα κανενός ιδιαίτερα αν δέν έχει έρθει σε αντιπαράθεση μαζί μου!
Τα παραδείγματα τα οποία μιλάς για Φανατισμένους Αιρετικούς ασφαλώς υπάρχουν, & είναι μεμονωμένα!
Μήν ξεχνάς όμως τις περιπτώσεις Φανατισμού καθ'αυτώ ΜΗ ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ & τις καταστροφές που προκάλεσαν στον Ελληνισμό ιδιαίτερα το Βυζάντιο αλλά & αργότερα. Δέν αποκλείεται & Σήμερα σε ορισμένες περιπτώσεις να φθάσουν στο ίδιο σημείο.
Θέλω να πώ οτι & Εγώ καταδικάζω τον Φανατισμό αλλά μπορούμε να τον βρούμε & στον ίδιο τον Χριστιανισμό καί ΟΧΙ μόνο στις Αιρέσεις!
Αλλά μπορώ να δώσω κάποιο δίκιο στους Αιρετικούς γιατί απο την στιγμή που βρίσκονται στην χλεύη, την υποτίμηση, & την Άρνηση της Κοινωνίας κάποιες τραβηγμένες αντιδράσεις τους μπορούν να δικαιολογηθούν!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 18:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήν ξεχνάς όμως τις περιπτώσεις Φανατισμού καθ'αυτώ ΜΗ ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ & τις καταστροφές που προκάλεσαν στον Ελληνισμό ιδιαίτερα στο Βυζάντιο αλλά & αργότερα. Δέν αποκλείεται & Σήμερα σε ορισμένες περιπτώσεις να φθάσουν στο ίδιο σημείο.

Θα ήταν λάθος να αρνηθώ ότι σε αυτό έχεις δίκιο. Μάλιστα στο ίδιο θέμα έχω υποστηρίξει την ίδια ακριβώς άποψη καθώς είμαι λάτρης της ιστορίας και η ιστορία είναι ξεκάθαρη σχετικά με το χριστιανικό φανατισμό.

Όμως έκανα λόγο για τον φανατισμό που επικρατεί στις αιρέσεις επειδή έχει εξαντληθεί το θέμα γύρω από το χριστιανισμό. Και για να είμαστε σωστοί, σε ένα forum για τους μύθους και τις θρησκείες είναι λάθος να κάνουμε συζήτηση μόνο για τον χριστιανισμό είτε για να τον εξυμνήσουμε είτε για να τον καταδικάσουμε.

Αν υπήρξε μεταξύ μας παρεξήγηση, εύχομαι να λύθηκε!

Όσο για το «Κατ'αρχήν να σου διορθώσω το Αγαπητή ... ο Krisnna ΘΕΟΣ ήταν» με συγχωρείς! Δεν είμαι γνώστης ανατολικων(?) θεοτήτων…!!! Οπότε συνειρμικά οδηγήθηκα σε λάθος!

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης


"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 18:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υπήρξε μεταξύ μας παρεξήγηση, εύχομαι να λύθηκε!

Κι'Εγώ πιστεύω οτι λύθηκε η παρεξήγηση & μένω σ'αυτό.
Καταννόησα τα λεγόμενα σου!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 17:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια είναι τα αίτια , που ο χριστόδουλος , δεν παίρνει διαζύγιο ,απο το επίσημο ελληνικό κράτος ;;;

Γιατί η ορθόδοξη ελληνική ηγεσία επιμένει στην ενώτητα , κράτους και θρησκείας ;;;

Δεν μπορεί μήπως , λέω μήπως , η ηγεσία της , να επιβιώση ( σωματικά και πνευματικά ) , δίχως το κράτος .

Για εμένα το ελληνικό κράτος ( έτος 2004 ) , είναι μια αγελάδα , που αρμέγουν 10.0000.000 εκατομύρια έλληνες .
Το θέμα είναι , ποιος θα αρμέξει περισσότερο , η να παίρνουμε ( πλειοψηφία ) , την ποσότητα που δικαιούτε ο καθένας μας ;;;

Όσο τα δύο αυτά δεινά , είναι συνεφασμένα μεταξύ τους , η ελληνική πολιτεία , θα το φυσάει και δεν θα κρυώνει .

Γιατί μπρε χριστόδουλε , δεν πιστεύεις στον χριστό .
Γιατί υπηρετείς δύο αφεντικά . Χριστό και μπακίρι .

Γιατί μας διχάσεις ;;;

Γιατί δεν είσαι ορθός ηγέτης .
Γιατί κάνεις εγκόσμιους συμβιβασμούς.
Γιατί δεν δοξάζεις ορθά και ταπεινά , τον θεό που πιστεύεις ;;;
Πόσο καιρό , θα παίζεις ακόμη την κολοκυθιά , δεν βαρέθηκες.
Δεν πιστεύεις στην αιώνια ζωή ;;;

Δεν βλέπεις ότι απέτυχες ;;;
Τι περιμένεις ακόμη .
Να έρθει ο χριστός ο ίδιος και να σε αφορήσει ;;;
Δεν σέβεσαι αυτό , για το οποίο σε ανέδειξαν ηγέτη ;;;
Βεβαίως και το κάνεις .
Εκπροσωπείς επάξια την εγκόσμια εξουσία .
Ο θεός που προσποιήσε , ότι υπηρετείς , να σε συγχωρέσει αδελφέ , γιατί εγώ τέτοια αμαρτία , δεν θα έπερνα ποτέ στο κεφάλι μου επάνω.

Δεν θα το έκανα επειδή , τον θεό τον φοβάμαι .
Το μόνο που φοβάμαι , είναι ο θεός .
Και αν υπάρχει κάποια αιτία , που υπάρχει θεός , θα έψαχνα να την βρώ , πριν αναλάβω καθήκοντα , ορθόδοξου πνευματικού ηγέτη.

Έρχονται και άλλα δεινά , που θα πρέπει να πληρώσουμε , όλοι εμείς , που ζούμε εδώ στο αγγελάδα.
Περιμένεται ολίγον και θα τα δείτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy