ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΜΟΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 11:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε τι που συμβαίνει και μας προκαλεί πόνο, αποκαλύπτει μία δική μας ατέλεια ή έλλειψη που πρέπει να διορθώσουμε. Κάθε τι που μας προκαλεί πόνο είναι μοναδική ευκαιρία για αυτογνωσία.
Κλαρίς, αυτή η πρόταση εμπεριέχει ένα μάθημα ζωής.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 13:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλαρίς είπες για Σοφία του Σύμπαντος!
Πώς το εννοείς το Σύμπαν;
Σάν Ύλη ή σάν το Σύνολο του Υλικού Κόσμου ή σάν κάτι Πνευματικό πέρα απο την Oρατή Ύλη;;
Άν το εννοείς σάν Ύλη η μοίρα δέν είναι Τίποτε άλλο απο τον συνδυασμό της επίδρασης Όλων των Φυσικών φαινομένων!
Άν το εννοείς σάν κάτι πέρα απο την Ύλη η επίδραση της Σοφίας του Σύμπαντος στον Υλικό Κόσμο στον οποίο ζεί, αναπνέει, κινείται & πεθαίνει ο Άνθρωπος απο την γέννηση ώς τον Θάνατο εκφράζεται μόνο μέσω των Οντοτήτων που περιέχουν αυτό το Αθάνατο Πνεύμα!
Και το Όν το οποίο ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ κατέχει το Πνεύμα είναι ο Άνθρωπος (πιθανότατα & τα ζώα ή οι Εξωγήινοι).
Οπότε ο Άνθρωπος είναι πιθανότερο να εκδηλώσει το Πνεύμα μέσα στα γεγονότα της ζωής. Ο Άνθρωπος με την εκδήλωση του Πνεύματος του είναι ικανός ακόμα & να κατανικήσει τα Φυσικά Φαινόμενα δημιουργώντας Ανεξήγητα ή Θαύματα. Κανένα άλλο Όν δέν βλέπω ικανό να κάνει το συγκεκριμένο κατόρθωμα τόσο πετυχημένα όσο ο Άνθρωπος!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 18:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisna,
Υπάρχουν όντα πολύ ανώτερα από τον άνθρωπο, και υπάρχει και ο Θεός, που ναι μεν είμαστε όλοι μέρος του Θεού, αλλά ο Θεός από μόνος του είναι και αυτός μια ξεχωριστή οντότητα. Υπάρχουν διάφορες φιλοσοφίες περί κοσμογονίας και πολλές Θρησκείες. Άλλοι το ονομάζουν Αγία Τριάδα, Άλλοι Αλλάχ, Άλλοι Σύμπαν, κλπ. Υπάρχει κάτι που είναι άϋλο και υλικό ταυτόχρονα, που δεν το χωράει ο νους μας 100% για να το περιγράψουμε με λογικό τρόπο, είναι ο μέγας νους που τα δημιούργησε όλα, πολύ πριν εμφανιστεί στην γη ο άνθρωπος.

Δεν πιστεύω ότι τα πράγματα έγιναν τυχαία, αλλά σε αυτό το σημείο θα αποφύγω να εμβαθύνω καθώς οι δικές μου απόψεις δεν θα ήθελα να προσβάλλουν κανενός την πίστη που μπορεί να είναι διαφορετική…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 19:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Κλαρίς υπάρχουν πράγματι Όντα πολύ Ανώτερα απο τον Άνθρωπο τα οποία είναι επίσης τμήμα του Θεού ... αλλά δέν έχουν επίσης καμία σχέση με την ζωή μας & τον Υλικό κόσμο που ζούμε!
Με τον Υλικό κόσμο που ζούμε έχει σχέση ΜΟΝΟ ο Άνθρωπος.
Και άν τα΄συγκεκριμένα Όντα επέμβουν στην Ανθρώπινη ζωή θα επέμβουν επίσης μέσω του Ανθρώπου!
Εγώ σε αυτά που γράφω αναφέρομαι μόνο στην ζωή απο την γέννηση ως τον Θάνατο & Τίποτα περισσότερο ούτε λιγότερο!
Μετά τον θάνατο ισχύουν άλλα κριτήρια.


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chocolat
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 12:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chocolat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους και με καλωσορίζω στο forum!
Θα ήθελα να παραθέσω την άποψή μου μέσα από ένα απλούστατο παράδειγμα. Έστω ότι κάποιος φοβάται να έρθει αντιμέτωπος με τη "μοίρα" του. Κλείνεται λοιπόν στο σπίτι του, το άκρως μινιμαλιστικό για να μειώσει τις πιθανότητες να πάθει κάτι και εντός αυτού, έχει και λεφτά για να πληρώνει μια ζωή κάποιον να κάνει οτιδήποτε θα έκανε αυτός στον έξω κόσμο, και γενικώς τα θεωρούμε όλα ιδανικά σύμφωνα με το πώς τα είχε σκεφτεί αυτός ο άνθρωπος. Ούτε αρρωσταίνει ούτε τίποτα άσχημο. Μέχρι που υπογράφει ο γιατρός ότι αιτία θανάτου είναι το βαθύ γήρας και η συνολική έκπτωση των σωματικών λειτουργιών που το συνοδεύουν.
Ρωτάω λοιπόν.. Η μοίρα του τού επιφύλασσε τέτοια ζωή?Δε νομίζω.
Όλα μπορούν να συμβούν και ο άνθρωπος ο ίδιος ορίζει τη ζωή του.Με αυτόν τον τρόπο άλλοι που γεννήθηκαν σε πλούσιο περιβάλλον εκμεταλλεύονται τα κεκτημένα των γονιών τους στο έπακρο (χαρακτηριστικά αναφέρω τον Μπους, που ούτε τη μαϊμού στο τσίρκο δεν θα έκανε εάν δεν υπήρχε ο μπαμπάς), ενώ άλλοι χαράζουν τη δική τους πορεία, δεν χρειάζονται αυτά που τους προσφέρουν στο πιάτο (ο Τσε Γκεβάρα θα μπορούσε απλώς να γεύεται την καλοζωϊα που η οικογένεια και το μετέπειτα επάγγελμά του μπορούσαν να του προσφέρουν). Αναφέρω παραδείγματα γιατί νομίζω πως έτσι θα καταλάβετε καλύτερα τον τρόπο με τον οποίο σκέφτομαι.
Εγώ προσωπικά πιστεύω στη δύναμη του ανθρώπινου παράγοντα ως του πιο καθοριστικού για τη ρότα της ζωής του καθενός μας.
Και οι συγκυρίες (ατυχείς ή ευνοϊκές) έρχονται να καλύψουν όσα σημεία μένουν κενά. Στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή, στο ακατάλληλο σημείο την ακατάλληλη στιγμή. Κάθε μέση κατάσταση τη χρεώνω στον άνθρωπο. Κάθε μέση κατάσταση μπορεί ο άνθρωπος να την αξιοποιήσει ή να την πετάξει.
Ελπίζω να έθεσα τη σκέψη μου κατανοητά.
Καλή συνέχεια στο topic!

"Πέτα, για μένα, σημαίνει αφέσου, δείξε εμπιστοσύνη στη δύναμη του αοράτου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 15:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες chocolat

quote:

Ρωτάω λοιπόν.. Η μοίρα του τού επιφύλασσε τέτοια ζωή?Δε νομίζω.

Γιατί δεν το νομίζεις? Εγώ νομίζω ότι ακριβώς αυτό το παράδειγμα είναι και ο ορισμός της μοίρας.Και μάλιστα της "κακής".Κάποιος που έγινε "φυτό" χωρίς καν να πάθει ατύχημα...


quote:

Όλα μπορούν να συμβούν και ο άνθρωπος ο ίδιος ορίζει τη ζωή του.Με αυτόν τον τρόπο άλλοι που γεννήθηκαν σε πλούσιο περιβάλλον εκμεταλλεύονται τα κεκτημένα των γονιών τους στο έπακρο (χαρακτηριστικά αναφέρω τον Μπους, που ούτε τη μαϊμού στο τσίρκο δεν θα έκανε εάν δεν υπήρχε ο μπαμπάς), ενώ άλλοι χαράζουν τη δική τους πορεία, δεν χρειάζονται αυτά που τους προσφέρουν στο πιάτο (ο Τσε Γκεβάρα θα μπορούσε απλώς να γεύεται την καλοζωϊα που η οικογένεια και το μετέπειτα επάγγελμά του μπορούσαν να του προσφέρουν). Αναφέρω παραδείγματα γιατί νομίζω πως έτσι θα καταλάβετε καλύτερα τον τρόπο με τον οποίο σκέφτομαι.
Εγώ προσωπικά πιστεύω στη δύναμη του ανθρώπινου παράγοντα ως του πιο καθοριστικού για τη ρότα της ζωής του καθενός μας.

Kαι ο Μπους και ο Τσε Γκεβάρα δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους υπόλοιπους ανθρώπους. Και οι δύο επιφανειακά "χάραξαν τη δική τους πορεία". Ο Μπους διάλεξε την ζωή του εύπορου υπερσυντηρητικού πολιτικού και ο Γκεβάρα αυτή του ανθρωπιστή μαχητή επαναστάτη.

Το ότι η υποκειμενική μας σκέψη λέει ότι ο Μπους "δεν διάλεξε" ενώ ο
Γκεβάρα "διάλεξε" δεν λέει τίποτα απο την άποψη της "ελευθερίας της βούλησης".Γιατί αυτό που βλέπω είναι ότι όπως ο Μπους δεν θα μπορούσε ΠΟΤΕ να γίνει επαναστάτης σε οτιδήποτε, έτσι και ο Γκεβάρα δεν θα μπορούσε ΠΟΤΕ να διαλέξει την ζωή του εύπορου συντηρητικού γιατρού.Δεν θα μπορούσε ποτέ να παίξει το ρόλο του συντηρητικού.
Θα πέθαινε από κατάθλιψη...

Και δεν θα μπορούσε γιατί πολύ απλά "ο χαρακτήρας είναι πεπρωμένο",και κατά συνέπεια ακόμα και ένας αντικομφορμιστής,αναρχικός,επαναστάτης έχει τις ίδιες ακριβώς "δεσμεύσεις" με τον αντίθετο/αντίπαλο του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chocolat
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 13:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chocolat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ!!

Μercury : "ο χαρακτήρας είναι πεπρωμένο". Πάνω σ'αυτό θα ήθελα να υποβάλλω τις ενστάσεις μου. Αυτό δεν θα το δεχτώ ποτέ νομίζω(χωρίς ωστόσο να ισοπέδωνω τις πιθανότητες να "αλλαξοπιστήσω" κάποτε).. Κι αυτό γιατί είμαι εκ φύσεως της ρομαντικής σχολής που δεν θέλει να πιστέψει ότι γεννιέσαι εγκληματίας, αλλά γίνεσαι, υπό την επήρρεια δυσμενών παραγόντων που σε εξωθούν σε μια τέτοια συμπεριφορά. Μπορεί να τρέχει στα γονίδιά σου αγάπη και μόνο, επειδή όμως έτυχε να πέσεις κατ'εξακολούθησην στο διάβα ανθρώπων που εκμεταλλεύονται στο έπακρο αυτό το χάρισμα, μπορεί να το φθείρουν μέχρι και να το αντιστρέψουν. Δε σημαίνει ότι τα γονίδιά σου μετουσιώθηκαν. Αυτά είχαν και έχουν όλη την καλή διάθεση να μείνεις ως είχες, όπως ακριβώς γεννήθηκες για να είσαι. Κι όμως δεν αρκούν. Το έναυσμα το δίνουν αλλά δεν καθορίζουν το δρόμο μέχρι το τέλος. Εσύ ο ίδιος, με τις μετέπειτα επιλογές σου θα πλάσεις το χαρακτήρα σου.

Επίσης η ίδια η επιστήμη μας λέει ότι από τη στιγμή της γέννησής μας είναι χαραγμένο στα γονίδια μας ότι π.χ. στα 60 θα νοσήσουμε από το καρδιαγγειακό. Κάποτε, όταν δεν υπήρχαν φαρμακευτικές αγωγές και επεμβάσεις by pass κτλ. ήσουν πράγματι έρμαιο των όσων καραδοκούσαν από τη στιγμή που πρωτοαντίκρυσες τον κόσμο να σου τύχουν, στα 60 σου η μοίρα θα σου έδινε το τελειωτικό χτύπημα. Τώρα όμως της βγάζεις επιδεικτικά τη γλώσσα λέγοντας: όντως στα 60 μού εμφανίστηκε το πρόβλημα, αμ δε όμως που θα φύγω από τώρα. Περίμενε λίγα χρονάκια ακόμη, νέα είμαι! Και πετάς μια εγχειρησούλα και γίνεσαι πέρδικα καμαρωτή για πολλά χρόνια αν την παραβλέπεις τη μοίρα σου προσεκτικά.

Τελοσπάντων.. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο άνθρωπος κουβαλάει τα γονίδιά του θέλει δεν θέλει. Δεν είναι καθοριστικά όμως για τη ζωή του. Είναι σημαντικές παράμετροι μεν, μεταβλητές και συνεχώς μεταβαλλόμενες δε.

Φιλικά!

"Πέτα, για μένα, σημαίνει αφέσου, δείξε εμπιστοσύνη στη δύναμη του αοράτου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 03:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Τελοσπάντων.. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο άνθρωπος κουβαλάει τα γονίδιά του θέλει δεν θέλει. Δεν είναι καθοριστικά όμως για τη ζωή του. Είναι σημαντικές παράμετροι μεν, μεταβλητές και συνεχώς μεταβαλλόμενες δε."


"o ανθρωπος και τα γονίδια του καθορίζουν την εξέλιξή του και τον
χαρακτήρα του μέσα στην ζωή!!!
απλά προσαρμόζει τις συνθήκες και τις αλλαγές του χαρακτήρα του
ανάλογα με τα ερεθίσματα που δέχεται"


ζω αρα υπαρχω
η αγαπη ειναι παντοτινη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 23:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η μοιρα ειναι κατι που καθοριζεται απο μας!το αν θα παει καλα η μερα μας αν θα πετυχουμε στη ζωη εξαρτατε καθαρα απο εμας!η εκφραση"ετσι ηθελε η μοιρα"για μενα ειναι λαθος!αν κατι πηγε στραβα ειναι επειδη εμεις δεν καναμε κατι καλα!και το αναποδο!!!καποιες φορες μπορει κατι να παει στραβα χωρις να φταιμε αλλα κατα κυριω λογο εμεις εφθηνομαστε για οτι μας γινεται!με λιγα εμεις καθοριζουμε την μοιρα και οχι αυτη εμας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 11:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,
επειδή έχω ξαναγράψει στο συγκεκριμένο θέμα κάνοντας γνωστές τις απόψεις μου περί του θέματος θα πω μόνο δυο πράγματα.
Όλοι αυτοί που νομίζουν πως την μοίρα τους την καθορίζουν οι ίδιοι τότε ζουν την τέλεια ζωή, χωρίς ατυχίες και κακές συγκαιρίες. Με λίγα λόγια δεν νοσούν ποτέ, έχουν πιάσει το τζόκερ και ζουν την απόλύτη ευτυχία. Τι καλά...


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 11:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα γονίδια που κληρονομούμε είναι αποκλειστικά υπεύθυνα για τα πάντα γύρω απο μάς. Για το ύψος μας, το χρώμα του δέρματος και των μαλλιών, τις αρρώστιες που είναι δυνατόν να συναντήσουμε, αλλά ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ μας το πόσο οξύθυμοι, ή Εγωιστές, ή Φιλεύσπλαχνοι, ή ειλικρινείς είμαστε ή ... ή ... ή
Γιάυτό παρατηρούμε οτι τα παιδιά μοιάζουν στους γονείς τώρα όσον αφορά την λειτουργία τους δέν μπορώ να απαντήσω γιατί δέν είμαι Βιολόγος!
Άρα ακόμα και ο Χαρακτήρας μας αποτελεί προιόν Φυσικών, Χημικών & Βιολογικών διεργασιών ... δέν τον προσφέρει έτοιμον Κανένας Θεός!

quote:
Όλοι αυτοί που νομίζουν πως την μοίρα τους την καθορίζουν οι ίδιοι τότε ζουν την τέλεια ζωή, χωρίς ατυχίες και κακές συγκαιρίες. Με λίγα λόγια δεν νοσούν ποτέ, έχουν πιάσει το τζόκερ και ζουν την απόλύτη ευτυχία. Τι καλά...

Μάλλον το εντελώς Αντίθετο συμβαίνει γιατί αυτοί που ζούν την τέλεια ζωή λένε οτι τους τα πηγαίνει καλά ο Θεός

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 03:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tα γονίδια που κληρονομούμε είναι αποκλειστικά υπεύθυνα για τα πάντα γύρω απο μάς. Για το ύψος μας, το χρώμα του δέρματος και των μαλλιών, τις αρρώστιες που είναι δυνατόν να συναντήσουμε, αλλά ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ μας το πόσο οξύθυμοι, ή Εγωιστές, ή Φιλεύσπλαχνοι, ή ειλικρινείς είμαστε ή ... ή ... ή
Γιάυτό παρατηρούμε οτι τα παιδιά μοιάζουν στους γονείς τώρα όσον αφορά την λειτουργία τους δέν μπορώ να απαντήσω γιατί δέν είμαι Βιολόγος!
Άρα ακόμα και ο Χαρακτήρας μας αποτελεί προιόν Φυσικών, Χημικών & Βιολογικών διεργασιών ... δέν τον προσφέρει έτοιμον Κανένας Θεός!

ολοι αυτοί που νομίζουν πως την μοίρα τους την καθορίζουν οι ίδιοι τότε ζουν την τέλεια ζωή, χωρίς ατυχίες και κακές συγκαιρίες. Με λίγα λόγια δεν νοσούν ποτέ, έχουν πιάσει το τζόκερ και ζουν την απόλύτη ευτυχία. Τι καλά...
Μάλλον το εντελώς Αντίθετο συμβαίνει γιατί αυτοί που ζούν την τέλεια ζωή λένε οτι τους τα πηγαίνει καλά ο Θεός"


Aγαπητή krisnna

Πιστευω οτι το DNA εχει τις προδιαγραφες του ΚΑΙ ΤΙΣ εντολες του!!
ο χαρακτηρας αναπροσαρμοζεται με την ψυχη και αυτοπρογραμματιζεται
μονο ο χαρακτηρας γιατι η ψυχη ειναι κατι αλλο !!!
κανενας δεν ζει την τελεια ζωη τους φαινεται οτι ζουν !!
η ζωη χωρις την μοιρα δεν μπορει ειναι πακετο!!!!
ο θεος δεν ασχολειται μαζι μας "αλλοι" ασχολονται και οταν βλεπουν
τα δυσκολα επεμβαινουν δραστικα!!!


ζω αρα υπαρχω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 11:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστευω οτι το DNA εχει τις προδιαγραφες του ΚΑΙ ΤΙΣ εντολες του!!
ο χαρακτηρας αναπροσαρμοζεται με την ψυχη και αυτοπρογραμματιζεται
μονο ο χαρακτηρας γιατι η ψυχη ειναι κατι αλλο !!!


Συμφωνώ και Εγώ ως ένα σημείο σε αυτό οτι ο χαρακτήρας μάλλον δέν μπορεί να επικοινωνήσει με την ψυχή, δέν συνεργάζεται μαζί της, ή συνεργάζονται πολύ υποτονικά.
Ο Άνθρωπος που θα καταφέρει να δεί καλύτερα την ψυχή του έχει αρχίσει να επιτυγχάνει τον σκοπό της ζωής του!

quote:
κανενας δεν ζει την τελεια ζωη τους φαινεται οτι ζουν !!

Ούτε πρόκειται να βρεθεί Άνθρωπος να την ζήσει

quote:
η ζωη χωρις την μοιρα δεν μπορει ειναι πακετο!!!!
ο θεος δεν ασχολειται μαζι μας "αλλοι" ασχολονται και οταν βλεπουν
τα δυσκολα επεμβαινουν δραστικα!!!

Ο Θεός βέβαια δέν επεμβαίνει καθόλου ... όσον αφορά τους άλλους μας βλέπουν συνεχώς αλλά ούτε αυτοί επεμβαίνουν.
Θα επέμβουν μόνο άν κατορθώσουμε να επικοινωνήσει η Ψυχή μας μαζί τους! Πάλι όμως απο μάς εξαρτάται και Όχι απο αυτούς!

Υ.Γ. <Αγαπητός> είμαι

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 12:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"
quote:
Πιστευω οτι το DNA εχει τις προδιαγραφες του ΚΑΙ ΤΙΣ εντολες του!!
ο χαρακτηρας αναπροσαρμοζεται με την ψυχη και αυτοπρογραμματιζεται
μονο ο χαρακτηρας γιατι η ψυχη ειναι κατι αλλο !!!


Συμφωνώ και Εγώ ως ένα σημείο σε αυτό οτι ο χαρακτήρας μάλλον δέν μπορεί να επικοινωνήσει με την ψυχή, δέν συνεργάζεται μαζί της, ή συνεργάζονται πολύ υποτονικά.
Ο Άνθρωπος που θα καταφέρει να δεί καλύτερα την ψυχή του έχει αρχίσει να επιτυγχάνει τον σκοπό της ζωής του!

quote:
κανενας δεν ζει την τελεια ζωη τους φαινεται οτι ζουν !!

Ούτε πρόκειται να βρεθεί Άνθρωπος να την ζήσει

quote:
η ζωη χωρις την μοιρα δεν μπορει ειναι πακετο!!!!
ο θεος δεν ασχολειται μαζι μας "αλλοι" ασχολονται και οταν βλεπουν
τα δυσκολα επεμβαινουν δραστικα!!!

Ο Θεός βέβαια δέν επεμβαίνει καθόλου ... όσον αφορά τους άλλους μας βλέπουν συνεχώς αλλά ούτε αυτοί επεμβαίνουν.
Θα επέμβουν μόνο άν κατορθώσουμε να επικοινωνήσει η Ψυχή μας μαζί τους! Πάλι όμως απο μάς εξαρτάται και Όχι απο αυτούς!"

sorry krisnna εισαι ανδρας τελικα!!

πιστευω λογω εμπειριων οτι καποιοι επεμβαινουν
για να μας σωσουν αν εμεις το θελουμε διανοητικα!!
γνωριζουν ποιοι ειμαστε τι κανουμε και αν κρινουν οτι
πρεπει να φυγουμε θα φυγουμε!!!
τωρα βεβαια αν αυτοκτονησεις δεν σου φταει κανεις ολα μεσα
στο κεφαλι σου ειναι απλα η καρδια και η ψυχη ακολουθει!!
αν "κρινει" οτι η ψυχη ειναι δυνατοτερη της νοησης φτανεις σε αλλα
επιπεδα και "βλεπεις" καταστασεις με αλλο "ματι" ισως και "αυτους".
Σκοπος ειναι να βλεπεις με τα ματια της ψυχης και οχι του μυαλου!!!


ζω αρα υπαρχω
η αγαπη ειναι παντοτινη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 00:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικα φιλε apollo 12 το τελευταιο που εγραψες ειναι σωστο ως ενα σημειο!πολλες φορες η ψυχη μας λεει να κανουμε κατι ομως αυτο το "κατι" δυστηχως μπορει να βλαψει καποιον!για αυτο πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα με το μυαλο και να ενεργουμε λογικα και οχι οπως το θελει η ψυχη μας!π.χ. παλιοτερα οταν ειμουν μικρος ηθελα να αγορασω ενα ποδηλατο και ακριβο μαλιστα!!!ομως οι γονεις μου δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα!εγω ομως επεμενα τοσο πολυ που στην τελικη μου το αγορασαν!αναγκαστηκαν να ξοδεψουν 90.000 χιλιαδες(τοτε σε δρχ δηλαδη 300 ευρω!!)μονο και μονο για να ηρεμησω!το ποδηλατο το βαρεθηκα γρηγορα!!αυτα τα 300 ευρω προοριζονταν για κατι πολλη πιο σημαντικο απο το ποδηλατο αλλα εγω το στερησα!ειχα πησμωσει τοσο που δεν σκεφτομουν τιποτα αλλο!τωρα το εχω μετανειωσει πικρα!σκεφτηκα με τη ψυχη και οχι με το μυαλο!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 01:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιο το θεμα και διαβασα με προσοχη τις απαντησεις σας.
Καταρχας πιστευω οτι θα πρεπει να απαντηθει το ερωτημα της υπαρξης του θεου για να μπορεσουμε να κατανοησουμε την εννοια της μοιρας αν αυτη υπαρχει.

Αν υπαρχει θεος τοτε υπαρχει και μοιρα.
Εκτος και αν ο θεος δεν γνωριζει το μελλον,την μοιρα δηλαδη οποτε μιλαμε για εναν οχι τελειο θεο,δηλαδη δεν μιλαμε για θεο γιατι ο θεος ειναι τελειος.

Η μοιρα ειναι το μελλον μας και απο την στιγμη που ο θεος το γνωριζει ειναι αδυνατον να το αλλαξουμε.Αν ας πουμε στο ατυχημα που εγινε ο αναβατης Α αποφασιζε να μην προσπερασει δεν θα γινοτανε η συγκρουση αλλα αυτο ο θεος δεν θα το ηξερε?
Αφου γνωριζει το μελλον τοτε γνωριζε απο πριν οτι θα γινει το ατυχημα και η μονη περιπτωση να σωθουν οι αναβατες ητανε να παρεμβει και να αλλαξει ο ιδιος τα γεγονοτα,αλλα μιλαμε για γεγονοτα που ο ιδιος εχει δημιουργησει για το δικο του σεναριο δηλαδη.
Πιστευω να καταλαβαινετε τι θελω να πω.
Αν υπαρχει θεος δεν υπαρχει ελευθερη βουληση γιατι ο θεος ξερει απο πριν την κινηση σου αρα δεν λειτουργεις αυτονομα καποιος σε καθοδηγει.Αν λειτουργουσες αυτονομα ο θεος δεν θα μπορουσε να ηξερε τι θα κανεις εσυ,αρα δεν μιλαμε για θεο,γιατι ειπμαε ο θεος ειναι τελειος.

Αν παμε στην περιπτωση του οτι δεν υπαρχει θεος μπορουμε να μιλησουμε για την μη υπαρξη της μοιρας και για τον ανθρωπινο παραγοντα που καθοριζει τα γεγονοτα μονος του.

Προσωπικα πιστευω στην μοιρα και αυτο γιατι την εχω βιωσει σε πολλα παραδειγματα στην ζωη μου αλλα δεν πιστευω στην εννοια θεος.Για εμενα θεος ειναι οι νομοι που διεπουνε το συμπαν και οχι ενα αυλο ον παντοδυναμο που ξυπνησε μια μερα με κεφι και ειπε να φτιαξω στρατιωτακια για να παιζω μαζι τους.

Μια καλη συζητηση θα ητανε να δουμε το πως μπορει να συνδεθει η μοιρα με την θεωρια του χαους.Γιατι αν υπαρχει προδιαγεγραμενο σχεδιο τοτε πως μπορει να ισχυει η θεωρια του χαους οπου αρκει μια κινηση η μια αποφαση για να φερει τα πανω κατω στα σχεδια μας και να αντρεψει και τα σχεδια της μοιρας?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerina1974
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 22:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerina1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και υπαρχει μοιρα-πεπρωμενο.και ειναι παντοδυναμα.καποιος ειπε αν γεννηθεις χωρις αστρο ο,τι και αν κανεις στη ζωη σου,και τεμεναδες και κατω να κοπανιεσαι,δ ε ν αλλαζει τιποτα.οπως και αν εχεις αστρο,οσα και να κανεις για να το απωθησεις,θα σου συμβει οπωσδηποτε!και τα ονειρα βγαινουνε και τα παντα.

ktΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 13:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Punk in tha Soul

Καλωσόρισες στην παρέα μας. Ελπίζω να περάσεις κι εσύ όμορφα όπως όμορφα περνάμε όλοι μας εδώ. Οι απόψεις μου φαίνονται στην ιστοσελίδα http://moira.gr/ (απόψεις αναγνωστών) ψευδώνυμο ΚΙΣΜΕΤ. Είναι τόσα πολλά που έχω γράψει, έχω κάνει μελέτη του θέματος πολλά χρόνια μέσα από ανθρώπους ξένους, δικούς μου και βγήκαν τα συμπεράσματα ότι για μένα υπάρχει μεν μοίρα, αλλά μερικά πράγματα τα κάνουμε και αυτοβούλως, αλλά πάντα καταλήγουμε εκεί που μας πάει η μοίρα. Έχω θέσει πολλά παραδείγματα για να καταλάβεις τον μηχανισμό της. Γράψε και τη δική σου άποψη εκεί, αφού σε ενδιαφέρει το θέμα. Είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα σταυροδρόμι που μπροστά σου ορθώνονται πολλοί δρόμοι. Όποιον κι αν τραβήξεις σε οδηγεί στον ίδιο προορισμό. Δεν θα τα μεταφέρω εδώ γιατί θα κουράσουμε τους αναγνώστες που δεν ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα. Κατανοητό έτσι;

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 13:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χθες το βραδυ (13 Νοεμβριου 2004), στο νησι μου, την Παρο εγινε ενα φοβερο δυστηχημα: 2 αυτοκινητα προχωρουσαν με αντιθετη κατευθηνση και σε μια στιγμη οι δυο μηχανες που βρισκονταν πισω απο τα 2 αυτοκινητα σκεφτηκαν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ να τα προσπερασουν και συγκρουστηκαν με μετοπικη!! Πεθαναν και οι 2... Ο ενας μαλιστα απ' οτι ακουσα επεσε απ' το φορειο την ωρα που οι νοσοκομοι προσπαθησαν να τον σηκωσουν... Οι πιο πολλοι μιλουσαν για τη "μεγιστη γκαντεμια" και αλλοι ελεγαν "αμα σε θελει...". Εννουσαν βεβαια για την μοιρα αλλα δεν νομιζω οτι το ελεγαν επειδη το πιστευαν. Μαλλον το ελεγαν ως σχημα λογου... Περιμενω λοιπον τις γνωμες και παλι sorry αν προκαλεσα αρνητικες αντιδρασεις...

Αν ήταν τυχερό να ζήσουν αυτά τα άτομα ένα από τα δύο σίγουρα θα ζούσε. Αυτό ήταν το ριζικό τους. Διάβασε παραδείγματα στην σελίδα που σου έχω πει στην προηγούμενη απάντησή μου. Αν ήταν ελεύθερη βούληση ο Θεός θα επενέβαινε και θα έφερνε τα πράγματα στη θέση τους. Για να μην το κάνει με την επέμβαση κάποιου θαύματος έτσι ορίζει η μοίρα τους, να πεθάνουν μ' αυτό τον τρόπο. Αλλιώς θα είχαν ζήσει.


Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy