ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θεία Δικαιοσύνη: ο λόγος για όσα συμβαίνουνε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 15:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε νεος

θα σου πω εγω ,τι τελικα εγω συμπερανα !κατι το οποιο ξεμπευρδευει
τα πραγματα!και ταυτοχρονα ευσταθει επιστημονικα και αντεχει σκληρης
κριτικης!
η αποψη μου!!

ολοι μας εχουμε το ψυχικο μας οργανο (η υποσυνειδητο, η ψαξε τον θεο μεσα σου !,η συνειδηση,η ολοι ειμαστε ενα κομματι του θεου,η το κομματι του θεου μεσα μας)ειναι το ιδιο και το αυτο!!
αυτο το κομματι υπαρχει σε ολα τα ζωντανα οντα του πλανητη,
αυτο το οργανο εχει την ικανοτητα δρασης μεσω δυναμεων (πνευματικων
)που απλα η επιστημη δεν δυναται να μετρησει ακομα σαν μεγεθος ,αν και σκιαγραφηση των δυναμεων αυτων γινεται με την μεθοδο kirlian κ.τ.λ
η εμπιστοσυνη σου σε αυτο σου το κομματι που στην ουσια ειναι απολυτα συνυφασμενο με το μυαλο σου ,σκεψη σου,βαθυτερες επιθυμιες σου
κ.τ.λ αποτελει και την πιστη σου στο θεο ,αλλα και την πιστη σου στο
εαυτο σου (αυτοπεποιθηση)τις δυναμεις αυτου του ψυχικου σου οργανου
τις ενεργοποιεις μεσω της ΠΙΣΤΗΣ σ αυτο ,και αυτο σε καθοδηγει μεσω
της διαισθησης και ποτε η αναλυτικη σου σκεψη!
αυτο εχει την ικανοτητα επικοινωνιας με το υπολοιπο συνολο των παρομοιων δυναμεων,αρα και τον ευρυτερο θεσμο του θεου,
αυτη ειναι και η συνειδηση του συμπαντος που λενε και μερικοι στο φορουμ,
η πιστη σου ειναι αυτη που απελευθερωνει την δυναμη του,και που επιφερει στην ζωη σου τα οποια θετικα αποτελεσματα,οταν λειτουργεις θετικα νοητικα!
και η ψυχικη δυναμη των αλλων (οταν π.χ τους αδικεις)ειναι αυτη που επιφερει και τα αρνητικα αποτελεσματα σε σενα ,καθιστωντας εσενα και το ψυχικο σου οργανο σε δυσαρμονια με το υπολοιπο συνολο,
αρα μιλαμε για εναν κοσμο ισοροπιας ,οπως και καθε τι στο συμπαν
αυτο ομως σαν συμπαντικος μηχανισμος εχει και περιθωριο λαθους
οπως και καθε τι στην φυση,
αυτη ειναι και η εξηγηση (πιθανον)της αρχ.ελληνικης κοσμοθεωριας
για εναν θεο μεγαλοδυναμο,αλλα οχι τελειο!
πιστευω οτι με αυτην την βαση μπαινουν και τα αλλα κομματια στο παζλ
(θεος )σχετικα ευκολα.

αυτη ειναι φιλε μου η ταπεινη μου θεση
ελπιζω να βοηθησα!

Υ.Γ
εμενα παντως αυτη η θεση με βοηθησε να εξελθω απο το πηγαδι που
ειχα πεσει, οντας χιλιομπερδεμενος,δινοντας μου νοητικη ισοροπια ,
πηγαδι λοιπον φιλε μου ,απο οπου καμια υπερφυσικη θεωρια δεν μπορουσε να με βγαλει,βλεπεις στην θεση μου μονο μια πραγματικη
αληθεια μπορουσε να με βγαλει,και οχι διαφοροι μικτοι συνδιασμοι
.παντως για εμενα πραγματικο σχοινι αναριχισης απο το πηγαδι ,υπηρξαν οι ελαχιστες γνωμες μερικων στο φορουμ και κυριως
του καλα ενημερωμενου schwabe, αλλου ειδους θεσεις αποτελεσαν μονο
καποιες λεπτες κλωστες, ακαταληλες για την αναριχηση μου!

νασαι καλα!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

παρθεν η ρωμανια
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 19:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους παρθεν η ρωμανια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ SCHWABE KAI ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥ

**Εμπλέκεται σε όλα τα παραπάνω π.χ. κάποια «Σατανική οντότητα» εάν όχι το Καλοκάγαθο Θείο?**

ΠΡΑΤΤΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΥΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. ΤΟ ΘΕΙΟ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΡΑΤΑ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ.


ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙ ΚΑΛΟΚΑΓΑΘΟΥ ΘΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΙΚΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΥΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΔΥΣΚΟΛΩΝ ΒΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΕΠΙΕΙΚΕΙΑ ΤΗΝ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΕΛΕΙΑ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΠΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΩΣ ΜΕΝΤΟΡΑ.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ : «ΠΛΑΤΩΝ, ΟΧΙ PROZAC»

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΜΑΘΕΣ ΚΑΤΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 21:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΤΤΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΥΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. ΤΟ ΘΕΙΟ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ...............ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΡΑΤΑ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ. ........

Λοιπον παρθεν η ρωμανια μπορεις να εξηγησεις αυτα που γραφεις διοτι νομιζω πως υπαρχει αντιφαση .
Το θειο δηλαδη εχει την δυναμη να κρατα συμπαντικη αρμονια αλλα δεν μπορει να επεμβει σ΄αυτην ; Μιλαμε δηλαδη για δυναμη ιση με τη θεια, δυναμη που ειναι αυτονομη αρα διαφορετικο θειο εστω και κατωτερο απο το αρχικο που απλως κρατα αρμονια .
Δηλαδη τρεις θεοι ο θεος διαχειριστης , το καλο , το κακο ,και ολοι ειναι αμεταβλητοι.
και τελος πες μας σε ποιον δινεις νοηση και ποιος θεωρεις οτι προυπαρχει.

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 07:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο μερτικό έχει ο άνθρωπος στο "θείο";
Πόσο ο άνθρωπος είναι και θεός;
Ναι! Ο άνθρωπος.
Ο διαχειριστής της ζωής του και της μοίρας του.
Καμμία γνώση , πληροφορία, εμπειρία δεν θα υπήρχε ποτέ χωρίς τον άνθρωπο να την ονομάσει και να την αξιολογήσει.
Στην πραγματικότητα όμως ο άνθρωπος είναι ο "Θεός" της δικής του πραγματικότητας.
Ο επιστήμων των όσων ελέγχει.
Σε όσα μπορεί να ελέγξει είναι Θεός.
Χαμηλόβαθμος θεός σήμερα.
Ξέρει ότι πολύ ευκολότερα μπορεί να καταστρέψει , παρά να δημιουργήσει.
Όμως ας μήν υποτιμάμε το τεράστιο επίτευγμα που συνετελέστηκε 2500 χρόνια πρίν.
Την συνειδητοποίηση της "Ελευθερίας" σε πείσμα των αντίθετων φωνών που ούρλιαζαν για "ειρήνη", και παραδόξως μετά από τόσα χρόνια αυτές οι φωνές ουρλιάζουν εφιαλτικά τα ίδια και τα ίδια ακόμα και σήμερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 18:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρθεν η ρωμανια:
«ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙ ΚΑΛΟΚΑΓΑΘΟΥ ΘΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΙΚΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΥΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΔΥΣΚΟΛΩΝ ΒΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΕΠΙΕΙΚΕΙΑ ΤΗΝ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΕΛΕΙΑ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΠΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΩΣ ΜΕΝΤΟΡΑ.»

Έχεις μια τάση να με αναδεικνύεις ως «μέντορα» ή τέλος πάντων κάτι το «διδακτικό», και σαν τέτοιο στοιχείο να εξάπτεσαι. Θα έλεγα μια εντελώς αστήρικτη θέση μιας και ο υποφαινόμενος ποτέ δεν κόμπαζε για σχετικές δάφνες. Κάτι σε ενοχλεί και είναι προφανές θα έλεγα.

Ας είναι.

Η τοποθέτηση σου, ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ, είναι αστήρικτη, άσχετη με τα όσα στο παρόν σχολιάζονται, έωλη ως απόλυτο επιχείρημα, διάτρητη ως οντολογική θέαση.

Εάν φαντάζεσαι ότι πετώντας λάσπη στον ανεμιστήρα θα πετύχεις κάτι μάλλον θα πρέπει γοργά να αναθεωρήσεις! Εάν πάλι οριοθετείς μέσα σου τις πενιχρές και σχεδόν αυτιστικές σου διαθέσεις για αφορισμούς ως «γνώση», τότε λυπάμαι αλλά θα διαψευστείς σε ετούτο το forum.

Δεν διεκδίκησα ποτέ το αλάθητο αλλά ούτε και κατέφυγα σε οποιοδήποτε μαντρί προκειμένου να γίνω αρεστός ή αποδεκτός. Δεν κόπτομαι για κανέναν «τίτλο» και ευχαρίστως να αναθεωρήσω θέσεις και απόψεις, αλλά με ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Κάνε μου λοιπόν την χάρη με τις παιδαριώδεις σου αντιδράσεις και εάν έχεις κάτι να πεις τότε πες το ολοκληρωμένα.

Συνεννοηθήκαμε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1098633
Maintained by Digital Alchemy