ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ: ΤΙ ΕΣΤΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 18:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε φιλοσοφε!
θα σου τεκμηριωσω και με ενα αλλο στοιχειο ,τα οσα ανεφερα!

ποια ηταν η μορφη του ανθρωπου πριν μερικες χιλιαδες χρονια!?????

η επιστημη δεν εχει επιβαιβαιωσει με αδειασειστα στοιχεια(απολιθωματα,οστα κ.τ.λ)
οτι πριν μερικες χιλιαδες χρονια ηταν και αυτος οπως λες "ενα ζωο"
και αν υπηρχε σημερα οπως τοτε θα τον βλεπαμε στο animal planet??

απλα εξελιχθηκε και αυτος οπως ολα τα πλασματα φιλε??!!!!
οποτε μην διαχωριζεις και πολυ την θεση του στο συμπαν απο τα ζωα!!

πλην του ανεβασμενου λογικου του σε σχεση με τα αλλα οντα,και κανα
2,3 παρεμφερη στοιχεια!!

καλως η κακως αυτη ειναι η αληθεια!
ειναι ακλονητα επιβαιβαιωμενη!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 01:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΚΗ 3

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ μια χαοτικη υπαρξιακη οντοτητα του ειναι;

η μηπως σαν τον δαρβινο οτι καταγομαστε απο τους πιθηκους!!

ειναι μια αποψη και αυτο!!ολα ειναι πιθανα αλλα η εξελιξη

για μια υπαρξη που να μην πιστευει πουθενα ειναι τελειως

χαοτικη οχι οτι δεν συνεπαγεται!!

η αγαπη ειναι παντοτινη

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 20:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΑΚΗ 3

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ μια χαοτικη υπαρξιακη οντοτητα του ειναι;

η μηπως σαν τον δαρβινο οτι καταγομαστε απο τους πιθηκους!!

ειναι μια αποψη και αυτο!!ολα ειναι πιθανα αλλα η εξελιξη

για μια υπαρξη που να μην πιστευει πουθενα ειναι τελειως

χαοτικη οχι οτι δεν συνεπαγεται!!




τον αν καταγομαστε απο τους πιθηκους !το εχει αποδειξει περιτρανα η επιστημη φιλε μου! και οχι με υποθεσεις! αλλα με αρχεγονα ευρηματα
κρανια ,οστα ,απολιθωματα,αλλα και με γεννετικα πειραματα!
η εξελικτικη διαδικασια του ανθρωπου στην σημερινη του μορφη ειναι ενα γεγονος ,απολυτα εξακριβωμενο,οπως και αλλων οντων!

και εσυ αγαπητε φιλοσοφε οταν θα βλεπεις τα επιστημονικα ευρηματα!
μπορεις να βαζεις το κεφαλι στην αμμο οπως η στρουθοκαμηλος!
και να λες δεν μπορει να ειναι ετσι!!

δεν σε παρεξηγω ,αυτα πιστευα και εγω δεκαετιες τωρα,τι να κανουμε φιλε που ειναι αληθεια!! ουτε και εμενα μου αρεσε η ιδεα στην αρχη!
αλλα ειναι αποδεδειγμενα ετσι!

και μην μου πεις σε παρακαλω οτι πρωτος ανθρωπος ηταν ο αδαμ με την ευα στην γη, που βασει το γενεαλογικο δεντρο του ιησου μεχρι τον αδαμ!
(με στοιχεια της βιβλου) φτανουμε το πολυ το 4500 π.χ, την στιγμη που το 9000π.χ υπηρχαν μονο στον ελλαδικο χωρο πανω 12 πολιτισμοι??!!

καλο βραδυ φιλε!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 17:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ Cottus :

ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΩ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙΣ.

«ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ», «ΚΑΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ», εκδ. ΘΥΡΑΘΕΝ, «ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΘΝΙΚΟΙ».

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ, «ΛΙΒΑΝΙΟΣ», «Υπέρ των Ελληνικών Ναών».
«ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ», «Μισοπόγων».
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ «ΚΕΛΣΟ».


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 09:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Πολύ ωραίο το θέμα που έχει ανοιχτεί.
Η αλήθεια είναι ότι δεν το διάβασα ΟΛΟ, και ίσως κάποια από τα γραφόμενά μου να υπάρχουν ήδη γραμμένα από άλλους. Θα ζητήσω συγνώμη σ΄ αυτήν την περίπτωση.
Απ΄ ότι ξέρω φίλοι μου, αυτά που διαβάζουμε και που ξέρουμε γιά τον Χριστιανισμό (και γιά όλες τις θρησκείες του κόσμου), είναι αυτά που διαβάζουμε στήν Αγία Γραφή (σαν μεγαλύτερη πηγή), την ιερή παράδωση, και κάποια άλλα βιβλία μεταγενέστερα.
Στην Αγ. Γραφή ειναι συγκεντρωμένα όλα τα υποτιθέμενα θεόπνευστα έργα. όχι μόνο των ευαγγελιστων,αλλά και των υπολοίπων της Αγ.Γραφής.
Αυτό που πιστεύω εγώ ειναι ότι είναι μεν θεόπνευστα κάποια από αυτά, αλλά;;;;
Σίγουρα δεν πιστεύω να νομίζετε ότι όλοι αυτοί οι θεόπνευστοι συγγραφείς κάθησαν και έγραψαν την δική τους θεοπνευστία στο ίδιο βιβλίο ((την Αγ. Γραφή) ή και σε άλλα βιβλία άλλων θρησκειών).
Κάποιοι λοιπόν ανέλαβαν να συγκεντρώσουν όλα τα συγγράμματα σε ένα βιβλίο. Μόνο που αυτοί καλώς ή κακώς (καλώς κατά την γνώμη τους)περιέκοψαν και τροποποίησαν την θεοπνευστία- την αλήθεια θεωρόντας ίσως ότι κάποια πράγματα οι άνθρωποι δεν έπρεπε να τα μάθουν ακόμα.
Έτσι κάποια γραφόμενα κόπηκαν, άλλα τροποποιήθηκαν και άλλα καλύφθησαν. Επομένως ΟΤΙ έχει φτάσει μέχρι των ημερών μας ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΕΡΑΙΑ ΓΡΑΠΤΑ
Επομένως υπάρχει θεοπνευστία, υπάρχει αλήθεια, υπάρχουν πολλές γνώσεις, αλλά θέλει πολύ δουλειά και ξεψάχνισμα γιά να τα αποκαλύψουμε και να βρούμε την αλήθεια.
Δυστυχώς πολλά απ΄ αυτά τα περικομμένα είναι βασικά γιά την εύρεση της αλήθειας. Έτσι κάποιον που θάλει να ψάξει να την βρεί τον περιμένει ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ μπροστά του.

Φίλοι μου αυτή είναι η γνώμη μου.
Φιλοικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 10:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε γλενααε τί εννοεις με τον ορο "θεοπνευστία";

στην ελληνικη παραδοση για παραδειγμα τιμωνται οι Μουσες ως
οι δυναμεις εμπνευσης του ποιητη..

Θεωρεις οτι μια Μουσα ενεπνευσε τους συντακτες κειμενων που σημερα ανηκουν στη συλλογη που η ορθοδοξη εκλησια καλει "αγια γραφη";

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 10:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητέ Areie ΔΕΝ έγραψα εγώ πρώτος την λέξη θεοπνευστία. Εξ άλλου η ίδια η λέξη είναι ερμηνευτικότατη. Οι Μούσες δε είναι δυνάμεις που εξυπηρετούν κάποιο σκοπό τοποθετημένες στην θέση τους από κάποια Ανώτερη Δύναμη. Γιατί τις μπερδεύεις με τον θεό. Δεν καταλαβαίνω όμως τον σκοπό της ερώτησης σου.
Και ας μην ξεχνάμε ότι πάντοτε υπήρχαν άνθρωποι και θά υπάρχουν (ας εξαιρέσουμε τους τσαρλατάνους) που είχαν και θα έχουν άμμεση επικοινωνία με τον θεό. Το άν θέλουν να δημοσιοποιήσουν το γεγονός αυτό και μέ ποιόν τρόπο, είναι δικό τους θέμα.
Πάντοτε υπάρχει θεία καθοδήγηση και έμπνευση. Πόσοι όμως είμαστε σε θέση να την λάβουμε;;;;;;;;;;
Και το όνομά μου είναι glInaaea και όχι glEnaaea
Πάντοτε υπάρχει θεία βοήθεια σ΄ αυτούς που θέλουν και προσπαθούν να την λάβουν.
Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 10:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
glinaaea:
«Και ας μην ξεχνάμε ότι πάντοτε υπήρχαν άνθρωποι και θά υπάρχουν (ας εξαιρέσουμε τους τσαρλατάνους) που είχαν και θα έχουν άμμεση επικοινωνία με τον θεό. Το άν θέλουν να δημοσιοποιήσουν το γεγονός αυτό και μέ ποιόν τρόπο, είναι δικό τους θέμα.»

Οι Μούσες, είτε ως θυγατέρες της Μνημοσύνης και του Δία, είτε της Αρμονίας ή του Ουρανού και της Γαίας, ήσαν Θεότητες της ποίησης, του χορού, της μουσικής, της αστρονομίας και γενικά των τεχνών και επιστημών.

Ταυτίζεται όμως η συμβολική μυθολογία με τον Ευημερισμό?

Τι εστί για σένα φίλε μου Θεός? Ποια τα κατηγορήματα του?

Υπάρχουνε πολλές απορίες, αλλά πρώτα θα πρέπει να διαχωρίσουμε τις έννοιες των λέξεων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 12:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe:
Κατά την άποψή μου η χριστιανική θεοπνευστία είναι ένας χαρακτηρισμός που απέδωσαν οι κληρικοί στην "άγια" καταγραφή των ιδεολογιών τους προκειμένου να θεοποιήσουν και να εξιδανικεύσουν τις απόψεις τους.
Η δικαιολογία για την μη τήρηση των γραφών αυτών σε πρακτική μορφή είναι η λέξη θεόπνευστη που υποσυνείδητα σε εξαναγκάζει να την σεβαστείς και να μην αποτολμήσεις ΠΟΤΕ να την αμφισβητήσεις.
Εσύ ποιά νομίζεις πως θα ήταν η κατάληξή σου αν έκανες αυτή την ερώτηση το Μεσαίωνα;

Αγαπητέ φίλε tpt:
Πολλύ ωραίο το κύρηγμά σου και πολλύ περιεκτικό, δεν υπάρχει ίχνος ειρωνίας σε αυτό που σου λέω.
Το πρόβλημα όμως που σου καταδυκνείω εστιάζεται στο εξής σημείο:
Η χριστιανική εκλησία ενώ κυρήτει τον λόγο της αγάπης στην πράξη καμουφλάρει τις πράξεις της πίσω απο αυτόν το λόγο υπενθυμίζοντας στους πιστούς της οτι ο ενάρετος άνθρωπος είναι αυτός που συνεχώς συγχωρεί, που συνεχώς υποτάσεται και που συνεχώς αποδέχεται τον λόγο της εκλησίας μέσα απο την αρχή του "πίστευε και μη ερεύνα".
Με άλλα λόγια όλοι οι λόγιοι του χριστιανισμού άλλα λένε και άλλα κάνουνε.
Ένα τραγικό παράδειγμα που θα αναφέρω είναι ο ιερέας που αποφυλάκιζε εμπόρους ναρκωτικών!
Τι σημασία έχει που πασάρανε τον θάνατο στα παιδιά, σημασία έχει η σγχώρεση και η ανοχή σύμφωνα με τον λόγο του κυρίου...
Και για να έχουμε και καλό ερώτημα, ποιός είναι αυτός ο ιερέας που σηκώθηκε και έφυγε απο την χώρα ενώ βρίσκεται υπο εισαγγελική διαταγή;
Αυτό για να μαθαίνουνε οι εν αγνοία πολίτες αυτής της χώρας.
*Οι κληρικοί της Ελληνικής ορθόδοξης εκλησίας χρίζουν ασυλίας, δεν υπάγονται στην αυτόφορη διαδικασία ούτε στην φυλάκιση εάν δεν καθεραιθούν, όπως επίσης δεν υπάγονται και στην απαγόρευση εξόδου απο την χώρα όταν οι ανάγκες της εκλησίας επιτάσουν το αυτό. (ιεραποστολή και καλά).
Έτσι ο παναγιότατος κληρικός αποφάσισε πως επειδή τα πράγμματα σκουρίνανε πολλύ γι' αυτόν καλό θα ήταν ένα ταξιδάκι αναψυχής στην Ανατολή.
Αλλά εμείς ως καλοί χριστιανοί θα πρέπει να πούμε:
-Δεν είναι όλοι ίδιοι.
Απ' την στιγμή που όλη η εκλησία συγκαλύπτει απροκάλυπτα τέτοια φαινόμενα και τηρεί σιγή υχθύος είναι όλοι τους το ένα και το αυτό!
Για να τελειώσω την εισαγωγή μου απλά σου τονίζω πως αυτή η πλύση εγκεφάλου ΔΕΝ περνάει στην νέα γενιά.
Να είσαι βέβαιος οτι η αυτοκρατορία της υποκρισίας θα καταρεύσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy