ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Απ' το ΙΡΑΚ στο ΙΡΑΝ...Δε θ' αφήσει τιποτα όρθιο ο νέος Χιτλερ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
free rider
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 01:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους free rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι εξελίξεις που θα επηρεάσουν εμάς σε κάποια χρόνια από τώρα είναι ορατές σήμερα στην Αμερικανική κοινωνία και μπορεί κάποιος να πάρει μια ιδέα.

Πραγματικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το σε πόσο άθλιες συνθήκες ζουν το κομμάτι του λευκού πληθυσμού των Αμερικανών σε ένα μέρος που κατά βάση θεωρείται κυβερνητικό. Και αυτό είναι στην Ουάσιγκτον,

Είναι τραγικό να βλέπεις πως το παιχνίδι είναι ολοκληρωτικά χαμένο.

Δεν έχω κανένα λόγω να χαρακτηρίσω τον εαυτό ου σαν ρατσιστή ούτε έχω τίποτα κολλήματα περί ανωτερότητας της λευκής φυλής όμως έφτασα στο σημείο να νιώσω σαν ρατσιστής.
Πώς να συμπερηφερθώ όταν το πρωί που περπατούσα στον δρόμο, από την μία μεριά του πεζοδρομίου , ήταν αραδιασμένοι μαύροι αφροαμερικανοί , πεσμένοι κάτω σαν τα τσουβάλια λέμε, και από την άλλη οι Λατίνοι Κινέζοι και ότι άλλο φανταστείς.
Ε λοιπόν χωρίς να το θέλω τρόμαξα, αλλά περισσότερο από την εικόνα των λευκών που μέσα στο πρωί περπατούσαν κάθε άλλο παρά δείχνοντας μια οικονομικά εύρωστη υποδομή.
Καμία σχέση με το βιοτικό επίπεδο ζωής στην Ευρώπη. Περπατάς το πρωί στο Παρίσι και ντρέπεσαι να κοιτάξεις άνθρωπο, περπατάς στην Ρώμη και λες επιτέλους να καλοντυμένοι άνθρωποι.
Τώρα βέβαια δεν μιλάμε για Αυστριακούς που είναι από την φύση τους τσιγκούνηδες …

Κάποτε συζητούσα με έναν φίλο δικηγόρο για τα ευρωπαϊκά θέματα και μου έλεγε…
Αν στα επόμενα χρόνια έχεις κανένα χωραφάκι να σπέρνεις μερικές ντομάτες θα είσαι ευτυχισμένος.

Και ίσως η λογική του να μην είναι και τόσο λανθασμένη.
Η ευρωπαϊκή Τράπεζα στις Βρυξέλες θα αποτελέσει σιγά σιγά το Ευρωπαϊκό οικονομικό κέντρο, η πολιτική ένωση της Ευρώπης έχει πραγματοποιηθεί, περιμένουμε να υλοποιηθεί ποιος ξέρει άν,,,, η στρατιωτική με την διμηουργία του Ευρωπαϊκού κοινού στρατού που θα αναλαμβάνει δράση όπου και όποτε χρειαστεί για να υπερασπίσει τα συμφέροντα της κεντρικής διοίκησης. Και μετά τί μένει να υλοποιηθεί ολοκληρωτικά η ένωση οπού θα σταματήσει να υπάρχει η Ελλάδα σαν κράτος η Ιταλία και όλα τα άλλα κράτη και θα προχωρήσουμε στην λογική της φεουδαρχίας όπου ο τοπικός άρχοντας θα είναι η Τοπική αυτοδιοίκηση όπως την λέμε σήμερα, δηλ. Ο Δήμος. Και μην μου πείτε ότι είναι τυχαίο ότι περιέρχεται μεγάλο τμήμα των διοικητικών υπηρεσιών στην Τοπική αυτοδιοίκηση. Τα επόμενα χρόνια προσέξτε : παιδία αστυνομία , άλλες υπηρεσίες θα περιέλθουν στην Δημοτική εξουσία.

Ο λόγος είναι προφανής…είναι πολύ πιο εύκολο να διαλύσεις τους τυχαίους αγρότες της Λάρισας π.χ. που φωνάζουν για τις επιδοτήσεις σαν ένας δήμος στους χίλιους, παρά να τα βγάλεις πέρα αν πρόκειται να συγκρουστείς για τις επιδοτήσεις με μία χώρα στις 25..

Τώρα νομίζω ότι όλα αυτά είναι απλά ένα καλοστημένο σενάριο επιστημονικής φαντασίας για να γεμίζουμε τα ποστ….

Ή μήπως μπορεί και να είναι το μέλλον μας???
Δηλαδή να επιστρέψουμε στον Μεσαίωνα και στην άκρατη Φεουδαρχία υπό τον ζυγό του τοπικού Άρχοντα του Δήμαρχου..???
Σκεφτείτε το…..


oi megalyteres epidoseis einai aytes poy antexoun ston xronoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 16:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα Παιδιά του Ιράκ(Φωτογραφίες)

*Προειδοποίηση: Θα σας ματώσουν τη ψυχή



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 15:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HE'S BACK AT WORK

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 21:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Τις μέρες που, δίκην σόου, παρακολουθούσαμε τον βομβαρδισμό του Ιράκ στην ΤV., βλέποντας τις χαροκαμένες μάνες να κλαίνε στους προθαλάμους των νοσ/μείων, η κάμερα μια στιγμή σταμάτησε σ' ένα παιδάκι, που κοιτούσε την μάνα του που ούρλιαζε, κρατώντας πιθανόν το αδελφάκι του στην αγκαλιά της. Γύρισε κάποια στιγμή ο μικρός και τα τεράστια μαύρα μάτια του καρφώθηκαν στην κάμερα... 'Επαθα σοκ και ασυναίσθητα έγραψα το παρακάτω ποίημα...

Σαν μουγκρητό του ποταμού ήχησε η κραυγή της
μου ξέσκισε τα σωθικά αυτή η απόγνωση της

Το έντονο βλέμμα του παιδιού που έστεκε πιο πέρα
Μάτια μεγάλα μελανά με τρύπησαν σαν σφαίρα...

Μαύρα κοράκια τριγυρνούν, σ' αυτήν της γης την άκρη
Μάνες στα μαύρα ντύθηκαν, βροχή πέφτει το δάκρυ

Κόκκινο το χρώμμα της βροχής σ' αυτήν την καταιγίδα
Αιμορραγεί ο Χρόνος μας... Πεθαίνει η Ελπίδα!

Πυκνοί καπνοί στον ουρανό σκεπάζουνε τον ήλιο
Αίμα αθώων κουβαλούν στου χάροντα τον μύλο..

Γεύση αποκτούν οι μυρωδιές, σάλιο πικρό στο στόμα..
Γίνεται κόμπος στο λαιμό... Πρόσωπα δίχως χρώμα...

Ψυχρή η εικόνα στο γυαλί, τη δύναμη τους δείχνει,
πώς αφανίζουν τη ζωή χωρίς ν' αφήνουν ίχνη!

Την λέν Μητέρα των μαχών, Θεέ τι ειρωνεία...
Την λέξη την πιο Ιερή κατάντησαν γελοία!!!

Έννοιες, Ιδέες και Αρχές, ενάντια στον τρόμο,
λάβαρα υψώνουν οι Λαοί, κραυγές παιδιών στο δρόμο

Της Μάνας η άναρθρη κραυγή πάντα θα με στοιχειώνει
το Βλέμμα εκείνου του παιδιού σφαίρα και με ματώνει!!!

Το πιο τραγικό απο όλα φίλοι μου είναι οτι ο Ράμπο έγινε αφίσσα και στολίζει τα δωμάτια μας. Δεν σημαίνει οτι σταματήσαμε να φοβόμαστε αλλά οτι συνηθίσαμε να φοβόμαστε!!!
Πολύ φοβούμε οτι οι άνθρωποι σήμερα δεν έχουν μια ιδεολογική δύναμη όπως οι παλαιότεροι που είχαν την εμπειρία του Β΄ παγκοσμίου πολέμου
¨{ευτυχώς δηλαδή}, και οι αντιστάσεις τους-μας έχουν μειωθεί.
Δυστυχώς όλοι μας γίναμε επαναστάτες της πολυθρόνας του ωχ-αδελφισμού και του βολέματος...
Όσο για τον κ. Μπούς και άν τον αλλάξουν κι αν... Οι άνθρωποι που προκύπτουν απο μια επανάσταση περιέχουν σχεδόν πάντα τα ίδια συστατικά με τους αποχωρήσαντες ή τους ηττηθέντες {σε εκλογές}!Πάντα η κατάκτηση της ανεγκέφαλης κυρίας Εξουσίας δημιουργεί Δίκαιον μακράν των ονειρικών στόχων της επανάστασης. Μια απ' τα ίδια...
Η μόνη αντιβίωση για την καταπολέμηση του κτήνους που περιέχουμε είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ. Η αληθινή Παιδεία κι όχι η ανεύθυνη εκπαίδευση και η πληροφορία χωρίς κρίση και χωρίς ανήσυχη αμφισβητούμενη συμπερασματολογία. Αυτή η Παιδεία που δεν εφησυχάζει ούτε δημιουργεί αυταρέσκεια στον σπουδάζοντα, αλλά πολλαπλασιάζει τα ερωτήματα και την ανασφάλεια. Όμως μια τέτοια Παιδεία δεν ευνοείται απο τις πολιτικές παρατάξεις και απο τις κυβερνήσεις, διότι κατασκευάζει ελεύθερους και ανυπότακτους πολίτες, μη χρήσιμους για το ευτελές παιχνίδι των κομμάτων και της πολιτικής. Κι αποτελεί πολιτική παράδοση η πεποίθηση πως τα κτήνη, με κατάλληλη τακτική και αντιμετώπιση καθοδηγούνται, τιθασεύονται όπως έλεγε ο μακαρίτης ο Μ. Χατζιδάκις.

Νικημένο μου ξεφτέρι
Δεν αλλάζουν οι καιροί
Με φωτιά και με μαχαίρι
Πάντα ο κόσμος προχωρεί

Καληνύχτα Κεμάλ! Αυτός ο κόσμος
δεν θα αλλάξει ποτέ.

Καληνύχτα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 04:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«έχει πλάκα να σκοτώνεις»

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 13:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

΄Τελικά μάλλον έτσι θάναι Zadok ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 14:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo, ελπίζω να έκανες κλικ πάνω στην φράση, γιατί αλλιώς ούτε να το διανοηθώ δε θέλω, ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Αν δεν στο 'πα: Καλώς ήλθες στις διαδικτυακές συζητήσεις του esoterica!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 20:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Zadok,

κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και ναι, έκανα το ¨κλίκ¨ και πληροφορήθηκα αυτό, που αυτός ο γελοίος του Αμερικανικού λόμπυ, ¨ξεφούρνισε¨, κάνοντας τους υπόλοιπους ¨φωστήρες¨ παρατρεχάμενους του ¨πλανητάρχη¨, να τρέχουν και να μη φτάνουν, προσπαθώντας να ¨συμμαζέψουν¨ τα ¨ασυμμάζευτα¨... Μου θύμησε την παροιμία: Η πουτ...
θέλει να κρυφτεί, αλλά δεν την αφήνει η χαρά της!!!

Και πάλι σ' ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bouflis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Sri Lanka
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 20:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bouflis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποτε θα ερθει και η σειρα μας?ποτε θα στραφουν εναντιον μας?τοσο πετρελαιο εχει η Ελλαδα στο υπεδαφος της!και ενα ειναι σιγουρο,οτι θα ζουμε και θα το προλαβουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 06:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟΝ ΤΟ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΥΤΕ 300 ΧΡΟΝΩΝ, ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΥΝΕΚΤΙΚΟ ΚΡΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΘΝΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ... ΚΑΙ ΝΑΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 10:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέραντη χώρα, τεράστια βιομηχανία, στρατηγική θέση προστατευόμενη από δυο ωκεανους,αλλα το κυριότερο είναι η τεραστία χρηματοδότηση στην έρευνα και η προσπάθεια να πληρώνουν και να παίρνουν τους κορυφαίους επιστήμονες από κάθε τόπο της γης για να δουλεύουν γιαυτους .
Και φυσικά θέληση για κυριαρχία και προγραμματισμός προς σε αυτή την κατεύθυνση.

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pupurun
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 18:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pupurun  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μην ξεχνατε, μια χωρα σε εναν στρατο φτιαγμενο απο ατομα που δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα,οσο μειώνονται οι εγκληματιες και οι ναρκομανεις σε αυτη τη χωρα..θα αυξανεται ο αριθμος των στρατιωτων τους...Για αυτο ειναι και "αναλώσιμοι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 20:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΡΑΝ/ΣΥΡΙΑ;

ΕΙΡΩΝΙΑ...Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΞΕΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ......
ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΡΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΗΕ.......ΤΟΥ ΟΗΕ! ΤΟΥ ΟΗΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙ ΤΗΣ ΛΑΣΠΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΟΥ.
ΕΙΡΩΝΙΑ; ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΕΣ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

ΠΟΥΤΙΝ ΚΑΙ ΙΡΑΝ

ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΔΗΣΗ

Ο ΜΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΑΡΔΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 20:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ αγαπητέ δε βλέπω διεθνή νομιμότητα αλλα αμερικάνικη.
Κι οτι κάνει η Αμερική ακολουθεί κι ο υπολοιπος κόσμος.
Και τι έκανε πάντα η Αμερική όταν είχε κάποιο "προβλημα"; Πόλεμο.
Μου λες για καθεστως βίαιο;
Αντιστέκεται κανεις στην ιδέα του πολέμου; "Όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας."
Και μου λες για καθεστώς ανελεύθερο και καταπιεστικό;
Πυρηνικά όπλα;
Η Αμερική έχει τα περισσότερα και τα πιο θανάσιμα.



Γεια σας.

Πρωτον νομιζω οτι ελαχιστοι διαφωνουν οτι η πολιτικη των ΗΠΑ ειναι εγκληματικη και οτι εχει τεραστιες ευθυνες για την φτωχεια στον κοσμο.
Σε αυτο συμφωνω απολυτα.

Η ιστορια ομως εχει δειξει οτι οποιαδηποτε χωρα ηταν υπερδυναμη εκανε εγκληματα και καταπιεζε τους λαους(ΡΩΜΗ,ΑΓΓΛΙΑ,ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ).Δηλαδη τι φανταζεστε οτι αν ηταν υπερδυναμη το Ιραν ή η Ισπανια ή η Κουβα θα υπηρχε ειρηνη στον κοσμο;Τωρα υπαρχει ενας Μπους,καποτε υπηρχε ενας Νερωνας,καποτε υπηρχε ενας Σταλιν κ.λ.π
Ολα για το χρημα και την εξουσια γινονται.


Απλως ο αντιαμερικανισμος ειναι κατι που πουλαει σημερα στον κοσμο και φερνει και ψηφους σε καποια κομματα οπως Κ.Κ.Ε,ΛΑΟΣ αλλα και βοηθαει ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥΣ να πουλανε τα βιβλια τους.
Και επισης πολλες φορες εχω ακουσει διαφορα γελοια πραγματα απο ορισμενους τυπους(οχι εδω στο φορουμ) που εχουν μεγαλωσει με υστερικο αντιαμερικανισμο οπως οτι πρεπει να κλεισουν οι Αμερικανικες επιχειρησεις στην Ελλαδα κ.λ.π(χωρις να σκεφτονται οτι με το να κλεισουν Αμερικανικες μεγαλες και μικρες επιχειρησεις θα χασουν την δουλεια τους χιλιαδες ανθρωποι.),επισης εχω ακουσει απο ορισμενους ακροδεξιους τρισαθλια πραγματα οπως το οτι οταν η Ελλας ειχε ενα λαμπρο αρχαιο πολιτισμο οι Αμερικανοι τρωγανε μπανανες στα δενδρα(λες και οι αλλοι λαοι ειναι ηλιθιοι και δεν εχουν προσφερει τιποτα παρα μονο κακο και οτι η Ελλαδαρα κατεχει το μονοπωλιο της γνωσης και μονο αυτη παραγει πολιτισμο).


Γνωριζει κανεις τα εγκληματα της πρωην Σοβιετικης Ενωσης;Γιατι τοτε αυτοι που κραυγαζουν σημερα κατα των ΗΠΑ(και κατα των Εβραιων) δεν λεγανε τα ιδια τοτε για την Σοβιετικη Ενωση(θυμαστε τον πολεμο που εκανε η πρωην Σ.Ενωση στο Αφγανισταν).Γνωριζει κανεις τα εγκληματα που εχει κανει ο Σανταμ Χουσειν κατα αντιφρονουντων του καθεστωτος Μπααθ και κατα του Κουβειτ ;Γνωριζουν οι υποστηριχτες του Μιλοσεβιτς τα εγκληματα του κατα των Αλβανοφωνων μειονοτητων στο Κοσοβο;Μονο οταν οι Αμερικανοι και οι Ισραηλινοι κανουν εγκληματα μιλουν,και οταν γινονται εγκληματα απο αλλες χωρες σιωπουν;Εμενα ενα πραγμα με ενοχλει,η επιλεχτικη ευαισθησια.

Ας καταλαβουμε επιτελους οτι δεν ευθυνονται για ολα τα κακα του κοσμου οι Αμερικανοι και οι Εβραιοι(οπως νομιζουν καποιοι) κ.λ.π.Καντε μια βολτα σε πολλες Μουσουλμανικες χωρες οπως το Ιραν,την Σαουδικη Αραβια(που εχει βεβαια την στηριξη της Αμερικης).Εκει οι ανθρωποι υποφερουν και αναγκαζονται οι γυναικες να φορανε μπουργκες και υπαρχει ελλειψη δημοκρατιας.Για βαλτε στην θεση της υπερδυναμης Αμερικης την Λιβυη και στην θεση του καθικιου που λεγεται Μπους το καθικι που λεγεται Κανταφι(αμφιβαλλω αν πολλοι εδω στην Ελλαδα τον γνωριζουν,ισως μονο οι οπαδοι του Παπανδρεικου Πασοκ)θα ηταν καλυτερα τα πραγματα;Σιγουρα θα ηταν το ιδιο ασχημα και ισως και χειροτερα για την ανθρωποτητα αν σκεφτει κανεις οτι το καθικι που λεγεται Κανταφι ευθυνεται για τρομοκρατικες ενεργειες και συγκεκριμενα για την πτωση αεροπλανου επιβατικου(αρε Παπαρηγα αυτα δεν τα λες στους οπαδους σου) των Αμερικανικων αερογραμμων πριν πολλα χρονια.

Οσον αφορα το ενδεχομενο αναληψης στρατιωτικης δρασης κατα του Ιραν
πολυ φοβαμαι οτι θα γινει καποια στιγμη και παλι θα την πληρωσει ο φτωχος λαος του Ιραν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 21:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, αγαπητέ VIKING! Καιρό είχαμε να σε δούμε και μας έλειψες!

Αλήθεια, έχεις ταξειδέψει σε κάποια από τις χώρες που αναφέρεις;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 21:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σου φιλη ZADOK.


quote:


Αλήθεια, έχεις ταξειδέψει σε κάποια από τις χώρες που αναφέρεις;




Εγω οχι.Αλλα εχω γνωστους που εχουν παει στο Ιραν και μου εχουν πει ποσο τραγικα περνανε οι ανθρωποι και ειδικοτερα οι νεοι που νιωθουν καταπιεσμενοι.Οπως θα γνωριζεις υπαρχει Θεοκρατικο καθεστως στο Ιραν.Και φυσικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιος να ταξιδεψει σε αυτες τις χωρες για να καταλαβει ποσο τραγικα περναει ο λαος.Π.χ χρειαζεται να πας εσυ στο Σουδαν ή στην Σομαλια για να καταλαβεις την δυστυχια τους;Οχι βεβαια.

Βεβαια για να μου κανεις αυτην την ερωτηση υποθετω οτι με κατι απο αυτα που ειπα διαφωνεις.Πες μου με τι διαφωνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 02:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING

ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ ΕΞΥΠΝΕΣ ΒΟΜΒΕΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΡΙΧΝΟΥΝ ΗΛΙΘΙΟΙ;
ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΠΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΜΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΤΥΠΟΥ ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ.

ΧΘΕΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΡΚΕΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΛΩΤΣΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΙΡΑΝΟΣ, ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΣ, ΚΑΝΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΒΑΝΙΑ/ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ;
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΘΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΙΡΑΝΩΝ/ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΧΟΜΕΙΝΙ ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ......Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΙΡΑΚ.
ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΚΛΗΡΗ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ/ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΙΡΑΚΙΝΟΣ ΛΑΟΣ ΥΠΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.....ΧΜ!! ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ; Ο ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΗΣ ΤΟΥ ΙΡΑΚ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΙΡΑΚΙΝΟ ΛΑΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΑΥΤΟΝ ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΔΗ

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ; ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΤΟΝ ΧΟΥΣΕΙΝ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ; ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ; ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΓΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ; ΜΗΠΩΣ Ο ΛΑΟΣ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΤΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΤΟΥ ΧΟΥΣΕΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ; ΓΙΑΤΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΠΕΙΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΕΣ ΚΑΙ ΒΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΜΑΧΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΕ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ;

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ; ΕΠΕΙΔΗ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΟΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΜΕ ΜΑΣΚΑ

ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ + ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑΣ;
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΗΕ;
ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΙΡΑΚΙΝΟΣ ΛΑΟΣ;

ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΛΑΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΙ ΘΕΛΕΙ,ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΟΥΤΕ ΓΑΥΓΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΧΕΡΙΑ.

ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΙΔΙΟ) Η ΠΟΛΙΤΚΗ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.
ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΥΜΑΤΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ.
ΑΦΟΥ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;
ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ ΑΣΚΩΝΤΑΣ ΒΕΤΟ ΣΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥΣ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ. ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΝΤΑΒΑΝΤΟΥΡΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
ΟΣΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΗΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΘΑ ΝΤΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΟΜΒΕΣ ΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ...ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ ΣΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ.

ΤΟ ΚΑΘΙΚΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΝΤΑΦΙ ΑΝΑΤΙΝΑΞΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΣ ΑΜΑΧΟΥΣ/ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΘΙΚΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΙΣΩΣ ΗΡΩΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥ (ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ) ΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ;

quote:
Οσον αφορα το ενδεχομενο αναληψης στρατιωτικης δρασης κατα του Ιραν
πολυ φοβαμαι οτι θα γινει καποια στιγμη και παλι θα την πληρωσει ο φτωχος λαος του Ιραν.

ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΚΟΥΒΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΤΕΙ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 02:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΧΙΤΛΕΡ ΜΕ ΗΛΙΘΙΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΜΠΟΥΣ ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΗΣΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 05:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Γεια σου φιλη ZADOK.

Εγω οχι.Αλλα εχω γνωστους που εχουν παει στο Ιραν και μου εχουν πει ποσο τραγικα περνανε οι ανθρωποι και ειδικοτερα οι νεοι που νιωθουν καταπιεσμενοι.Οπως θα γνωριζεις υπαρχει Θεοκρατικο καθεστως στο Ιραν.Και φυσικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιος να ταξιδεψει σε αυτες τις χωρες για να καταλαβει ποσο τραγικα περναει ο λαος.Π.χ χρειαζεται να πας εσυ στο Σουδαν ή στην Σομαλια για να καταλαβεις την δυστυχια τους;Οχι βεβαια.

Βεβαια για να μου κανεις αυτην την ερωτηση υποθετω οτι με κατι απο αυτα που ειπα διαφωνεις.Πες μου με τι διαφωνεις;




Δε διαφωνώ ακριβώς. Να σου εξηγήσω όμως...

Όταν καταλαβαίνεις, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, ότι ο λαός περνά τραγικά, κρίνεις με τα κριτήρια ενός Έλληνα-Ευρωπαίου κλπ. ή με τα δικά τους;

Γι' αυτό σε ρώτησα αν έχεις πάει. Είναι τελείως διαφορετικό. Ελπίζω ότι είμαι αντιληπτή.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 14:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

quote:
ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ ΕΞΥΠΝΕΣ ΒΟΜΒΕΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΡΙΧΝΟΥΝ ΗΛΙΘΙΟΙ;
ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΠΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΜΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΤΥΠΟΥ ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ.



Φιλε pixeldream γεια σου.Σαφως και δεν θα λυσουν το προβλημα οι βομβες,oυτε ποτε θα υποστηριζα φυσικα ποτε κατι τετοιο.Και αλλωστε τον πολεμο στο Ιρακ δεν τον εκανε η Αμερικη γιατι ενδιαφεροταν για την ειρηνη στην περιοχη και για τον Ιρακινο λαο.Αυτα ειναι ανοησιες των Ρεμπουμπλικανων.Ο Πολεμος εγινε για τα πετρελαια και κυριως για τον γεωπολιτικο ελεγχο της περιοχης.Το δυσαρεστο ειναι οτι μεγαλη μεριδα του Αμερικανικου λαου πιστευει(αν και δικαιολογειται απο την πλευρα του απλου πολιτη σε ενα βαθμο λογω του τραγικου γεγονοτος της 11 Σεπτεμβριου) οτι η επιθεση στο Ιρακ εγινε για να καταπολεμηθει η τρομοκρατια και να νικηθει ο Σανταμ που δηθεν ειχε σχεση με την ΑΛΚΑΙΝΤΑ.

quote:
ΧΘΕΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.


Οταν λες ανεχομαστε τι εννοεις;Δηλαδη τι θα μπορουσαμε να κανουμε;

quote:
Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΡΚΕΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΛΩΤΣΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΙΡΑΝΟΣ, ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΣ, ΚΑΝΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΒΑΝΙΑ/ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΑ.


Oταν εννοεις οι πολιτες ειναι υπευθυνοι,πως το εννοεις;
Δηλαδη θες να πεις οτι για παραδειγμα στο Ιρακ ο λαος εφταιγε που ηταν σε αυτην την ασχημη κατασταση;Προφανως εννοεις οτι εφταιγαν επειδη δεν αντεδρασν με καποια επανασταση.Φιλε οσοι αντεδρασαν τους εκτελουσαν ή τους βασανιζαν.


quote:
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ;


Εν μερη εχεις δικιο.Ενταξει καποια πραγματα που για μας ειναι σκληρα δεν ειναι για αυτους τους λαους.Αλλα οταν ομως εκτελουνται π.χ γυναικες επειδη μοιχευσαν(σου θυμιζω το παραδειγμα της Νιγηριας),οταν βασαζινονται πολιτες απο τις εξουσιες αυτων των χωρων επειδη εκαναν κριτικη σε καποιο Ηγετη(τετοια πραγματα συμβαινουν πολλες φορες στο Ιραν π.χ) αυτο δεν εχει να κανει με διαφορετικη κουλτουρα.Δεν ειναι κατι που πρεπει να σταματησει;Ομως το πως θα γινει ειναι το δυσκολο ερωτημα.Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να επεμβεις με βιαιο τροπο οπως κανει η καθε Αμερικη.Εσυ πως πιστευεις ομως οτι θα μπορουσε να αλλαξει η κατασταση που επικρατει σε αρκετες Μουσουλμανικες χωρες και να εκδημοκρατιστουν;Να σιωπησουμε και να μην κανουμε τιποτα;

quote:
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ; ΕΠΕΙΔΗ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΟΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΜΕ ΜΑΣΚΑ

ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ + ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑΣ;
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΗΕ;
ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΙΡΑΚΙΝΟΣ ΛΑΟΣ;


Eχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες.


quote:
ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΟΥΤΕ ΓΑΥΓΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΧΕΡΙΑ.


Φιλε μου υπαρχουν καποιοι που βλεπουν μονο τα εγκληματα της Αμερικης και για εγκληματα αλλων χωρων σιωπουν.Σου θυμιζω κατι.Οταν ηταν υπερδυναμη η πρωην Σοβιετικη ενωση και εκανε τον πολεμο στο Αφγανισταν γιατι δεν αντεδρασαν εδω στην Ελλαδα με διαδηλωσεις ολοι αυτοι οι κομμουνιστες που σημερα κατεβαινουν στους δρομους;


quote:
ΤΟ ΚΑΘΙΚΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΝΤΑΦΙ ΑΝΑΤΙΝΑΞΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΣ ΑΜΑΧΟΥΣ/ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΘΙΚΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΙΣΩΣ ΗΡΩΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥ (ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ) ΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ;

Οχι αντιθετως φιλε μου,οταν οι Αμερικανοι βομβαρδισαν την Λιβυη στην Ελλαδα υπηρξε αντιδραση(οπως θα θυμασαι ο Ανδρεας Παπανδρεου ειχε πολυ καλες σχεσεις με τον δικτατορα Κανταφι).Αντιθετως κανεις μα κανεις δεν αντεδρασε οταν ανατιναχτηκε το αεροπλανο απο τρομοκρατες Λιβυους.Αμα ρωτησεις πολυ κοσμο σημερα,ελαχιστοι θα γνωριζουν το γεγονος αυτο,ασε που ο Κανταφι ειναι συμπαθης στους Ελληνες(σου θυμιζω οτι προσφατα του πηρε συνεντευη η Δ.Λιανη,το εδειξε το Σταρ) λογω της φιλιας που ειχε οταν ζουσε Α.Παπανδρεου.Σαφως και δεν επρεπε να βομβαρδισει η Αμερικη την Λιβυη,εγω δεν το ειπα για αυτο τον λογο.Απλως προσπαθουσα να τονιζω την επιλεχτικη ευαισθησια που υπαρχει.


Επισης το αν καποιος ειναι αγαπητος σε μεγαλη μεριδα του λαου του δεν μου λεει τιποτα.Με την ιδια λογικη και ο Μπους(ή ο Χιτλερ που ειχε την υποστηριξη του Γερμανικου λαου) που εχει την υποστηριξη της πλειοψηφιας του Αμερικανικου λαου πρεπει να συνεχισει την εγκληματικη πολιτικη στο Ιρακ.


quote:
Όταν καταλαβαίνεις, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, ότι ο λαός περνά τραγικά, κρίνεις με τα κριτήρια ενός Έλληνα-Ευρωπαίου κλπ. ή με τα δικά τους;



Γεια σου φιλη Ζαντοκ.
Με τα δικα τους κριτηρια εννοουσα.Μπορει να υπαρχει διαφορετικη κουλτουρα αλλα δεν μπορει κανεις να αμφισβητησει οτι πολλες π.χ γυναικες υποφερουν σε αυτες τις χωρες.Ποσες φορες εχεις ακουσει στην τηλεοραση να εκτελειται μια γυναικα επειδη μοιχευσε,παρα πολλες φορες.Επισης υπαρχει και πολλη φτωχια,ο λαος δεν εχει να φαει(για την οποια μεγαλη ευθυνη εχει η Αμερικη και η Ευρωπη αλλα οχι μονο) και οι ηγετες αυτων των χωρων ζουνε μεσα στην χλιδη και στην πολυτελεια.Και τι φανταζεσαι οτι αν μια μερα ο Μπους και η παρεα του
μετανιωνανε και διναν χρηματα στο Ιρακ,Ιραν,Νιγηρια κ.λ.π,αυτα τα χρηματα θα πηγαιναν στον απλο λαο;Οχι βεβαια,θα τα επαιρναν ολα οι ηγετες των χωρων αυτων και θα εχτιζαν παλατια.

Αυτο που θελω δηλαδη να πω με λιγα λογια ειναι οτι και Αμερικη,και Μπους να μην υπαρχει και παλι θα κυριαρχει στον κοσμο η δυστυχια και η φτωχια.Η ανθρωπινη φυση δεν αλλαζει δυστυχως.Ολα για το εξουσια και το χρημα γινονται και οπως εχει δειξει η ιστορια ο τροχος γυρναει και ο φτωχος γαμ@ε@.Οσοι ηγετες και να αλλαξουν,οσα συστηματα και να αλλαξουν,αν δεν αλλαξει ο ιδιος ανθρωπος δεν θα αλλαξει ο κοσμος προς το καλυτερο.

Edited by - VIKING on 19/02/2005 14:52:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 14:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πουτιν -εχθες ακουσα στις ειδησεις ότι- θα συνεχισει να ενισχυει το ιραν παρα την αντιθεση των αμερικανων.

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 15:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου φιλη Ζαντοκ.
Με τα δικα τους κριτηρια εννοουσα.Μπορει να υπαρχει διαφορετικη κουλτουρα αλλα δεν μπορει κανεις να αμφισβητησει οτι πολλες π.χ γυναικες υποφερουν σε αυτες τις χωρες.Ποσες φορες εχεις ακουσει στην τηλεοραση να εκτελειται μια γυναικα επειδη μοιχευσε,παρα πολλες φορες.Επισης υπαρχει και πολλη φτωχια,ο λαος δεν εχει να φαει(για την οποια μεγαλη ευθυνη εχει η Αμερικη και η Ευρωπη αλλα οχι μονο) και οι ηγετες αυτων των χωρων ζουνε μεσα στην χλιδη και στην πολυτελεια.Και τι φανταζεσαι οτι αν μια μερα ο Μπους και η παρεα του
μετανιωνανε και διναν χρηματα στο Ιρακ,Ιραν,Νιγηρια κ.λ.π,αυτα τα χρηματα θα πηγαιναν στον απλο λαο;Οχι βεβαια,θα τα επαιρναν ολα οι ηγετες των χωρων αυτων και θα εχτιζαν παλατια.

Αγαπητέ VIKING, θα μου επιτρέψεις να σου πω, ότι οι ίδιοι οι άνθρωποι που ζουν στις χώρες αυτές, δεν έχουν τέτοια αντίληψη των πραγμάτων και είναι και δικαίωμά τους...
Έχουν άλλη κουλτούρα και αυτό που για μας θεωρείται πολιτισμός δεν τους αγγίζει απαραίτητα.
Αναφέρεσαι στην σκληρή πλευρά του νόμου, αλλά ξεχνάς ότι και ο δυτικός τρόπος ζωής δεν επιβάλλει λιγότερο σκληρές, αν και "πολιτισμένες" ποινές. Έτσι είναι ο νόμος.
Δεν εννοώ με αυτό ότι συμφωνώ με τη βάναυση μεταχείριση π.χ. των γυναικών στις κοινωνίες αυτές, αλλά θεωρώ ότι οφείλουμε να σεβαστούμε τους δικούς τους ρυθμούς εξέλιξης και να τους επιτρέψουμε (λειτουργώντας επικουρικά και μόνον δια του παραδείγματός μας) να προσεγγίσουν πιο ανθρώπινες πρακτικές πάντα κατά τη δική τους άποψη.

Δεν είναι το ζητούμενο να γίνουμε όλοι ίδιοι!!

Σκέψου πώς θα αισθανόσουν, αν ερχόταν κάποιος από ένα γειτονικό σου σπίτι και σου 'λεγε ότι δε θεωρεί πολιτισμένο τον τρόπο με τον οποίο ζεις κι ότι απαιτεί να τον αλλάξεις πάρ' αυτα.
Δε θα του 'λεγες, "κοίτα τη δουλειά σου";

quote:
Όσοι ηγετες και να αλλαξουν,οσα συστηματα και να αλλαξουν,αν δεν αλλαξει ο ιδιος ανθρωπος δεν θα αλλαξει ο κοσμος προς το καλυτερο.

Αυτό ξαναπέστο ΔΥΝΑΤΑ μπας και τ' ακούσουμε...

...αλλά δε νομιμοποιεί κάποιες συμπεριφορές, έτσι;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 16:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING
quote:
Σαφως και δεν θα λυσουν το προβλημα οι βομβες,oυτε ποτε θα υποστηριζα φυσικα ποτε κατι τετοιο.

ΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΩ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.
quote:
Οταν λες ανεχομαστε τι εννοεις;Δηλαδη τι θα μπορουσαμε να κανουμε;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ.
ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ PARKING ΠΛΟΙΩΝ/ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΙΚΩΝ....ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΠΑΤΕ ΣΚΥΛΟΙ ΑΛΕΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΡΓΙΑ.ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΒΟΜΒΕΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ ΑΝ ΓΕΜΙΖΑΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΜΑΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ-ΒΟΜΒΕΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΑΝΩ ΜΑΣ
ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΡΦΩΣΗ ΝΑ ΕΛΥΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΕ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ -ΚΟΡΑΝΙ- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΩΣΗ.ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΚΟΨΟΥΝ ΠΡΟΤΟΓΟΝΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΥΠΟΥ "ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΣ ΚΛΕΙΤΟΡΙΔΑΣ" ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ -ΠΑΡΑΔΟΣΗ-.

quote:
Φιλε μου υπαρχουν καποιοι που βλεπουν μονο τα εγκληματα της Αμερικης και για εγκληματα αλλων χωρων σιωπουν.Σου θυμιζω κατι.Οταν ηταν υπερδυναμη η πρωην Σοβιετικη ενωση και εκανε τον πολεμο στο Αφγανισταν γιατι δεν αντεδρασαν εδω στην Ελλαδα με διαδηλωσεις ολοι αυτοι οι κομμουνιστες που σημερα κατεβαινουν στους δρομους;

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ "επιλεχτικη ευαισθησια" ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΗΓΗ ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΜΗ ΑΙΜΟΡΑΓΕΙ.....ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ.

quote:
Oταν εννοεις οι πολιτες ειναι υπευθυνοι,πως το εννοεις;
Δηλαδη θες να πεις οτι για παραδειγμα στο Ιρακ ο λαος εφταιγε που ηταν σε αυτην την ασχημη κατασταση;Προφανως εννοεις οτι εφταιγαν επειδη δεν αντεδρασν με καποια επανασταση.Φιλε οσοι αντεδρασαν τους εκτελουσαν ή τους βασανιζαν.

ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ "ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ" ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ -ΟΧΙ ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ- ΓΙΑΥΤΟ ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΡΑΤΩΝ ΟΠΩΣ Η ΑΛΒΑΝΙΑ/ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΓΙΓΑΝΤΑ ΕΣΣΔ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΟΠΟΥ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΕΤΥΧΕ ΗΤΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΞΕΧΥΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.

quote:
Επισης το αν καποιος ειναι αγαπητος σε μεγαλη μεριδα του λαου του δεν μου λεει τιποτα.Με την ιδια λογικη και ο Μπους(ή ο Χιτλερ που ειχε την υποστηριξη του Γερμανικου λαου) που εχει την υποστηριξη της πλειοψηφιας του Αμερικανικου λαου πρεπει να συνεχισει την εγκληματικη πολιτικη στο Ιρακ

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΕΝΟΣ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ.
Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ...ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ Ο ΛΑΟΣ ΦΤΑΙΕΙ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 16:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΘΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ;ΧΩΡΙΣ ΑΓΩΝΑ; ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 16:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και παλι φιλη Ζαντοκ.

quote:

Δεν εννοώ με αυτό ότι συμφωνώ με τη βάναυση μεταχείριση π.χ. των γυναικών στις κοινωνίες αυτές, αλλά θεωρώ ότι οφείλουμε να σεβαστούμε τους δικούς τους ρυθμούς εξέλιξης και να τους επιτρέψουμε (λειτουργώντας επικουρικά και μόνον δια του παραδείγματός μας) να προσεγγίσουν πιο ανθρώπινες πρακτικές πάντα κατά τη δική τους άποψη.



Σε αυτο ισως να εχεις δικιο.Αλλα αναρωτιεμαι θα υπαρξει ποτε καποια προσεγγιση πιο ανθρωπινων πρακτικων κατα την δικη τους αποψη;Αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που εχει αλλαξει σε αυτες τις χωρες(Ιραν,Ιρακ,Συρια,Νιγηρια κ.λ.π) σε σχεση με την κατασταση που υπηρχε πριν 30 χρονια;Αν δεν κανω λαθος η θεση της γυναικας στις κοινωνιες αυτες ειναι ιδια με οτι ηταν πριν 30 χρονια.Αρα δεν βλεπω καμια πιθανοτητα να αλλαξει κατι σε αυτες τις χωρες στο μελλον.Εσυ πιστευεις οτι θα αλλαξει κατι σε ολες αυτες τις χωρες που εχει τοσο μεγαλή δυναμη η θρησκεια τους και που οι θρησκευτικοι νομοι του κορανιου ειναι νομοι του Κρατους;Εδω στην Τουρκια που υποτιθεται οτι ειναι καπως πιο δημοκρατικη χωρα πηγαν να ποινικοποιησουν την μοιχεια.


quote:
Όσοι ηγετες και να αλλαξουν,οσα συστηματα και να αλλαξουν,αν δεν αλλαξει ο ιδιος ανθρωπος δεν θα αλλαξει ο κοσμος προς το καλυτερο.
quote:


Αυτό ξαναπέστο ΔΥΝΑΤΑ μπας και τ' ακούσουμε...

...αλλά δε νομιμοποιεί κάποιες συμπεριφορές, έτσι;

.



Συμφωνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 19:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτο ισως να εχεις δικιο.Αλλα αναρωτιεμαι θα υπαρξει ποτε καποια προσεγγιση πιο ανθρωπινων πρακτικων κατα την δικη τους αποψη;Αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που εχει αλλαξει σε αυτες τις χωρες(Ιραν,Ιρακ,Συρια,Νιγηρια κ.λ.π) σε σχεση με την κατασταση που υπηρχε πριν 30 χρονια;Αν δεν κανω λαθος η θεση της γυναικας στις κοινωνιες αυτες ειναι ιδια με οτι ηταν πριν 30 χρονια.Αρα δεν βλεπω καμια πιθανοτητα να αλλαξει κατι σε αυτες τις χωρες στο μελλον.Εσυ πιστευεις οτι θα αλλαξει κατι σε ολες αυτες τις χωρες που εχει τοσο μεγαλή δυναμη η θρησκεια τους και που οι θρησκευτικοι νομοι του κορανιου ειναι νομοι του Κρατους;Εδω στην Τουρκια που υποτιθεται οτι ειναι καπως πιο δημοκρατικη χωρα πηγαν να ποινικοποιησουν την μοιχεια.

Αγαπητέ μου, ο χρόνος είναι πολύ σχετικό και υποκειμενικό κριτήριο.

Κάτι που για μένα είναι σύντομο, μπορεί σ' εσένα να φαίνεται καθυστερημένο ή και τ' ανάποδο.

Πόσο μάλλον για τους λαούς στους οποίους αναφέρεσαι, για τους οποίους ο χρόνος δεν έχει καμμία αξία και απέχουν πολύ της δυτικής νοοτροπίας αξιολόγησης του χρόνου.

Για μένα το ζήτημα είναι να μπορούμε να είμαστε καταλύτες σε αλλαγές που οι ίδιοι επιλέγουν κι όχι δια της βίας "εκσυγχρονιστές".

Π.χ. στην περίπτωση της Τουρκίας, αυτοί ζητούν να μπουν στην ΕΕ κι έτσι, καλούνται να συμμορφώσουν τη νομοθεσία τους σύμφωνα με τα ισχύοντα στην ΕΕ.
Δεν πήγε κανείς να τους αλλάξει τα μυαλά ντε και καλά.
Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 21:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν κανω λαθος η θεση της γυναικας στις κοινωνιες αυτες ειναι ιδια με οτι ηταν πριν 30 χρονια.

Εχω την εντυπωση οτι η θεση της γυναικας ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΙΝ 30 χρονια απο οτι ειναι σημερα!
Στο Ιραν, πριν τους Αγιατολλαχ δεν φορουσαν τσαντορ και κελεμπιες, δεν ηταν υποταγμενες στη σαρια.. Αυτα ειναι τα καλα της θεοκρατιας. Δυστυχως παντου παρατηρειται εξαρση των πιο φονταμενταλιστικων οπισθοδρομικων πλευρων των 3 αβρααμικων θρησκειων (Σιιτων-Σουνιτων σε πολλες χωρες, Ορθοδοξων στο ισραηλ, χριστιανων στην Αμερικη και αλλου)

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy