ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Τα δόγματα δυστυχώς, τα 'χουμε μέσα στο μυαλό μας. Και ο νοών νοείτο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 21:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deva_Parinito γιατί διαβάζεις ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ;

quote:
Ok, Zadok, κατάλαβα.

ΧΡΙΣΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!!!

quote:
Αν η αρχή της διατήρησης της ενέργειας για σένα ένα είναι γενικό δόγμα, και δεν είναι η αλήθεια, τότε εντάξει, σ' ευχαριστώ.

Σου εξήγησα ότι ΚΑΛΕΙΤΑΙ δόγμα, όσο η δική μας νοητική ανεπάρκεια δεν μπορεί να την αποδείξει.

ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΡΧΗ, ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΡΧΗ; Δεν καταλαβαίνω...

quote:
Πάντως καλό θα ήταν να γνωρίζεις, πως τούτη η αρχή διέπει το σύμπαν και αποδεικνύεται ακόμη κι όταν πίνεις νερό...

Σ' ευχαριστούμε για την πληροφορία!!!

quote:
Δεν έχω κάτι άλλο να πω...

Κρίμα!!!!!!!! Τα δόγματα των πιστεύω μέσα σου είναι ισχυρότερα από τη διάθεση για διάλογο και κατανόηση...


quote:
Η φύση αξιώνει να την σέβεσαι. Αν δεν το κάνεις, σου στέλνει τσουνάμια... Έχει νόμους, φυσικού νόμους, κανόνες, αρχές και αξιώματα, αξιώνει και αξιώνεται μέσα από τον άνθρωπο.

Γνωρίζεις την αρχή δράσης - αντίδρασης ? Προσπάθησε να σπρώξεις ένα τοίχο. Ο τόιχος αντιδρά, αλλά επειδή είναι τοίχος, παραμένει εκεί που είναι. Ψάξε για τον Superman λοιπόν, αν και τούτη η αρχή είναι για σένα "γενικό" δόγμα, γιατί όχι ?, ε, αυτός ίσως κάτι μπορεί να κάνει για να σου αποδείξει πως έχεις δίκιο...


Είναι προφανές ότι δεν έχεις κατανοήσει τίποτε από όσα έγραψα και δεν έχεις διάθεση και να το κάνεις.
Αναρωτιέμαι γιατί μπήκες στον κόπο εξ αρχής...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/02/2005 21:24:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 21:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι κατά της "χαλαρης" χρήσης των όρων και των ορισμών, αρκεί να συνεννοούμεθα..

Παρατηρώ ότι προσπαθούμε να χωρέσουμε πολλές έννοιες μέσα σε μια λέξη δίνοντάς της πολλές αποχρώσεις. Εγώ προσωπικά δε δέχομαι ότι έχω κάποιο δόγμα στο κεφάλι μου (βέβαια χρειάζεται και η έξωθεν καλόπιστη μαρτυρία ) και γνωρίζω και άλλους ανθρώπους που δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω δογματικούς.

Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω κάπως την κατάσταση (ελπίζω να μη την περιπλέξω περισσότερο).

Έτσι όπως έρχεται η συζήτηση μου φαίνεται πως τελικά δε μιλάμε για δόγμα αλλά, ευρύτερα, για στερεότυπο ή προκατάληψη, δηλαδή για μια διαμορφωμένη εικόνα στον εγκέφαλο που μας έχει επιβληθεί απ’ έξω χωρίς να το γνωρίζουμε και προβάλει συνεχώς μια όμοιά της εικόνα για την πραγματικότητα (όπως η στερεοτυπία στα παλιά τυπογραφία ή ένα φωτοτυπικό μηχάνημα, σήμερα ας πούμε).

Το στερεότυπο στηρίζεται σε μια κοινωνικά επιβαλλόμενη πίστη της οποίας το άτομο δεν εξετάζει τις αρχικές συνθήκες αλλά τις δέχεται όπως είναι και δεν τις αμφισβητεί. Όταν κάνουμε μια συζήτηση και η κόντρα μας γίνεται στη βάση στερεοτύπων θα τσακωνόμαστε εσαεί χωρίς να καταλήγουμε πουθενά. Αντίθετα όταν η συζήτηση γίνεται στη βάση πεποιθήσεων, δηλαδή στη βάση ιδεών ή πίστεων των οποίων τις υποθέσεις γνωρίζουμε και μπορούμε να αμφισβητήσουμε τότε η συζήτηση και η αναζήτηση προχωρά δημιουργικά.

Χαρακτηριστικό του στερεοτυπικά διαμορφωμένου εγκεφάλου είναι ότι επιλέγει να "δει" από την πραγματικότητα αυτό που ήδη περιέχεται εντός του, με αποτέλεσμα να ενισχύει τον ίδιο τον εαυτό του και να τον αναπαράγει. Είναι κατά κάποιο τρόπο συντηρητικό..

Οπωσδήποτε χρειάζεται θέληση και δύναμη για να σπάσουν τα στερεότυπα και η παραγόμενες εξ’ αυτών προκαταλήψεις γιατί ουσιαστικά είναι μια μάχη ενάντια στον κοινωνικά διαμορφωμένο εαυτό μας. Πρέπει όμως να υπάρχει και η σχετική επίγνωση του προβλήματος. Χωρίς επίγνωση, η θέληση και η δύναμη απλώς εξυπηρετούν το στερεότυπο/προκατάληψη/δόγμα.

Αυτά τουλάχιστον εγώ τα θεωρώ βασικά, από κει και πέρα νομίζω ότι το θέμα σου Zadok μπορεί να είναι ευρύτερο και γιατί όχι να του δώσουμε μια μεταφυσική διάσταση (αν και χλωμό το κόβω γιατί ποιητές σαν τον Ελύτη ή το Καζατζάκη δεν είμαστε)..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 23:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Zadok,

Διαβάζω επιλεκτικά, για να κατανοώ και επιλέκτικα, έναν έναν, όλους μαζί δεν μπορώ, εσύ μπορείς ?

Διόρθωσε την 2η πρόταση στον ορισμό που δίνεις για το δόγμα. Είναι λάθος ! Ο ορισμός "δόγμα είναι γενικά ένα αξίωμα, μία αρχή", είναι το ίδιο σταθερός όσο σταθερές είναι οι κουβέντες σου.

quote:
Σου εξήγησα ότι ΚΑΛΕΙΤΑΙ δόγμα, όσο η δική μας νοητική ανεπάρκεια δεν μπορεί να την αποδείξει.ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!


Η δική ΣΟΥ νοητική ανεπάρκεια, όχι η δική μου. Δεν είμαστε ίδιοι, σε παρακαλώ μην με βάζεις στο ίδιο καζάνι με σένα δηλ...

Τελικά, είναι δόγμα η δεν είναι ? Είναι αλήθεια ή είναι δόγμα ? Να κάνει η μάνα !

Εσύ την αληθεία, την αποκαλείς διαφορετικά και "δόγμα" ? Λες "καλείται" δόγμα, αλλά είναι και αλήθεια. Αποφάσισε γιατί μου φαίνεσαι πως είσαι σαν μια ακυβέρνητη βάρκα. Μπορεί να φτάσεις βέβαια σε καμιά αμμούδα, αλλά μπορεί και να τσακιστείς πάνω σε κανέναν βράχο. Πάντως, ακυβέρνητη σίγουρα είσαι. Και δεν εννοώ φυσικά πως περιμένεις να κυβερνηθείς από κάποιον άλλον, γιατί ο απών κυβερνήτης είναι ο ίδιος σου ο εαυτός.

Σου είναι αδύνατο να κατανοήσεις το απλό, το φυσικό, το αληθινό, όμως κατανοείς και ορίζεις την έννοια "δόγμα".

Λες στον ορισμό σου : "Δόγμα είναι...", δεν λες "Δόγμα καλείται ή αποκαλείται...", και στο ξαναλέω μπας και ανοίξεις λίγο τα μάτια σου : ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΙ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ, ΤΟ ΤΙ ΚΑΛΕΙΤΑΙ...!!!! Μάθε Ελληνικά !!!!!

Γεια χαρά ,

Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 08/02/2005 00:05:37

Edited by - Deva_Parinito on 08/02/2005 00:06:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 00:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρει κανείς τί είναι αλήθεια;

Zadok, εγώ ξέρω ! Εσύ δεν ξέρεις ? Αν δεν ξέρεις, δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ψευδές από το αληθές και τότε ο λόγος σου θα έχει τις ίδιες πιθανότητες να είναι πότε ψέμα και πότε αλήθεια, σαν τον παιχνιδιάρικο λόγο ενός παιδιού.

Θέλεις να παίξεις μαζί μας, ή θέλεις να μας μιλήσεις αληθινά ? Αμα θέλεις να παίξουμε, μισό να φέρω τα κουβαδάκια μου. Ξέρεις τι έχουν μέσα ? Όλες τις μπαρούφες και τις αοριστολογίες των ανθρώπων. Όλα τα γενικόλογα συμπεράσματα και όλες τις φαντασιόπληκτες μπούρδες της ανθρωπότητας...

Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 08/02/2005 00:53:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 01:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή μου Zadok καλησπέρα,

δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την ανάγκη καθοδηγητή-

δασκάλου γιαυτό μη σε ξενίζει ο τρόπος που εξελίσεται η κουβέντα.

Το θέμα το έθεσες πολύ σωστά κατά την άποψη μου, και μην αισθάνεσαι

απολογούμενη!

¨Μια λάμψη ο άνθρωπος΄ κι αν είδες είδες¨
{απο τον κήπο με τις αυταπάτες}

Άλλωστε ο καθένας ¨βρίσκει οτι έχει στο μάτι του¨ όπως λέει κι ο

Καβάφης.

Λοιπόν απόδειξη των όσων λέγω μου έδωσες απλώνοντας το θέμα στη

σωστή του διάσταση θέττοντας το ουσιαστικότατο ερώτημα που θα έπρεπε

να απασχολήσει την σκέψη μας δηλ. πότε και γιατί αποκτούμε δογματισμό

στη ζωή μας. Και λογικά το επικέντρωσες στην εφηβεία, γιατί είναι η

περίοδος της αμφισβήτησης των πάντων η επανάσταση για κάθε αιτία!!!

Η εποχή που ψάχνουμε μια ¨ταυτότητα¨ και μέσα στην ανασφάλεια και

την εκ του φόβου πηγάζουσας ορμητικότητας, υποστηρίζουμε με πάθος

και φανατισμό οτιδήποτε είναι αντίθετο απ' τα Πρέπει, που οι

¨δυνάστες¨ κηδεμόνες μας, μας επέβαλαν έως τότε.

Είναι κατά τον Φρόϋντ η εποχή που δημιουργείται το Εγώ μας.

Υπο-εγώ ονομάζει, την δύναμη των ενστίκτων, που μας ακολουθούν και

μας διαφεντεύουν, στα πρώτα-πρώτα χρόνια της ζωής μας.

Υπερ-εγώ τα χρόνια της επιβολής των ¨Πρέπει¨ όλων αυτών που μας

περιβάλουν και μας καθοδηγούν μας διδάσκουν ότι αυτοί πιστεύουν.

Και τέλος επαναστατώντας, σπάζοντας τα ¨δεσμά¨, εξισορροπούμε τα

Ένστικτα και τα Πρέπει μας καταλήγουμε στην ολοκλήρωση της

προσωπικότητας μας, στο ¨Εγώ¨ μας.

Αυτή νομίζω οτι είναι και η Αρχή της Ψυχανάλυσης.

Βάσει λοιπόν αυτής της Αρχής, βλέπουμε πόσο σημαντική στη διαμόρφωση

της προσωπικότητας του καθενός μας, είναι η παιδική μας ηλικία και τα

βιώματα, που ο καθένας μας έχει αποκομίσει απ' αυτήν.

Βέβαια ο καθένας απο μάς, έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες και η

δύναμη των ¨ενστίκτων¨ είναι διαφορετική στο καθένα μας κι αυτό έχει

να κάνει με την ¨Λίμπιτο¨. Τέλος πάντων δεν θέλω να μονοπωλείσω το

θέμα με την θεωρεία του Φρόϋντ.

Εκείνο που θέλω να πώ είναι οτι ναι πιστεύω οτι ο χαρακτήρας μας

έχει αναφορές και στο ¨φορτίο¨ που κουβαλάμε απο τα παιδικά μας,

αλλά πιστεύω οτι ο άνθρωπος διδάσκεται και μαθαίνει και εξελίσσεται

και μπορεί να ορίσει την ζωή του αν έχεις,έλεγε ο Χατζιδάκις:

Χρειάζεται, όποιος και αν είσαι, μια αίσθηση αμφιβολίας για το

βέβαιον του λόγου σου.¨


Κι ο Σολωμός:

¨Πάντ' ανοιχτά, πάντ' άγρυπνα

τα μάτια της ψυχής μου¨


ΥΓ. Φίλε AVAGARΤ χαίρομαι που σου άρεσαν τα γραφόμενα μου και σ'

ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 01:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote: Ξέρει κανείς τί είναι αλήθεια;

Zadok, εγώ ξέρω ! Εσύ δεν ξέρεις ?



Πες τη μεγάλε να την ακούσουμε και να φωτιστούμε.
Αφου ήρθες στη γη για να διδάξεις.......

Τι ωραίες λέξεις ! ! ! "Εγώ" "ξέρω"


Edited by - Gothic on 08/02/2005 02:04:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 02:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φορές σκέφτομαι πάρα πολύ αν πρέπει ή όχι να συμμετάσχω σ’ ένα θέμα.
Ο λόγος είναι ότι δεν μπορώ συνεχώς να αντιπαρατίθεμαι με συνομιλητές που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να αποδείξουν την ορθότητα των πιστεύω τους.

Βέβαια όταν τους λές πως η αλήθεια είναι παντού, αλλά χρειάζεται λίγο σκάλισμα για να τη βρεις, σου απαντούν με επιθετικούς χαρακτηρισμούς, περί αλλοθρήσκου, προδότη της πατρίδος και άλλα τέτοια νόστιμα.

Πιστοί στο δόγμα τους, τυφλοί από τα πιστεύω τους, έρχονται μόνο να κρίνουν και να κατακρίνουν ότι οι ίδιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ή ότι είναι ενάντια σε αυτό που διδάσκει το δόγμα τους.
Δεν μπορείς να κάνεις κάποιον αρχαιοελληνιστή να κατανοήσει τα κοινά σημεία του Αρχαιοελληνισμού με το Χριστιανισμό, δε μπορείς να κάνεις συζήτηση περί των κοινών και κρυφών νοημάτων, της κάθε γνωστής διδασκαλίας, διότι αυτό αντιβαίνει στην αλήθεια που το δόγμα τον έχει κάνει να πιστεύει.

Δεν πρόκειται ποτέ, κανένας από όσους είναι υποτακτικοί σε κάποιο δόγμα, να κατανοήσει πως η αλήθεια, είναι κοινή για όλους τους ανθρώπους.

Δόγμα λοιπόν.
Αυτό ορίζει τι σκέψη πολλών, αυτό έχουν ανάγκη τα κοπάδια των απανταχού της γης πιστών, διότι αν δεν θεωρεί αυτός ο άνθρωπος, πως μάχεται για την επιβίωση και την επιβολή της ιδέας που εκφράζει το δόγμα του, τότε θα χαθεί μέσα σ’ ένα κυκεώνα σκέψεων και αντιπαραθέσεων που στο τέλος θα τον οδηγήσουν ή στην παράνοια ή στην αποκοπή του από οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα.

Το έχω ξαναπεί πολλές φορές, ότι ο άνθρωπος έχει τεράστια ανάγκη να λειτουργεί με το δυαδικό σύστημα, καλό – κακό, συν – πλην, φίλος – εχθρός.
Σε αυτή τη λειτουργία βασίζεται το Δόγμα.
Οι εμείς και οι αυτοί, οι μαζί μας και οι εναντίων μας.

Αυτό δημιουργεί λοιπόν ένα είδος λειτουργικού στον εγκέφαλο του πιστού, βάση αυτού του λειτουργικού γίνονται και όλες οι επεξεργασίες νοημάτων και νοητικών διεργασιών. Αν λοιπόν του καταρρίψεις το δόγμα, ο εγκέφαλος αυτός μπλοκάρει και δε μπορεί να λειτουργήσει εξάγοντας συμπεράσματα.

Κάπως ανάλογα λειτουργεί και ο ηλεκτρονικός υπολογιστής που όλοι χρησιμοποιούμαι, με το σύστημα 0-1 (δυαδικό). Πάνω σε αυτό το σύστημα δημιουργείται και εξελίσσεται το λειτουργικό του. Αν λοιπόν αφαιρέσουμε το 0 ή το 1, ή αν προσθέσουμε έναν άλλο αριθμό π.χ. το 2 τότε το σύστημα δε μπορεί να λειτουργήσει και τίθεται σε αδράνεια.

Όμως ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει χωρίς δόγμα, αρκεί να μπει στη διαδικασία της εκμάθησης, της κατανόησης και της αναζήτησης. Τότε μπορεί να καταστήσει εαυτόν πραγματικά ελεύθερο και έτσι να ανέλθει της πνευματικής κλίμακας. Εκεί είναι η διαφορά του ανθρώπου από τους υπολογιστές, εκεί μπορούμε να μιλήσουμε για ελευθερία επιλογής και βούλησης.

Θεωρώ όμως δύσκολο αγαπητοί μου φίλοι τα παραπάνω να γίνουν αποδεκτά από ανθρώπους που έχουν δεχθεί κάποιο δόγμα ως κινητήρια δύναμη της σκέψης τους.

Λίγοι δύνανται να ξεχωρίσουν από κοπάδια, λίγοι δύνανται να δουν έστω και λίγες από τις ακτίνες του Φωτός. Η μάζα, ο όχλος έχει συγκεκριμένο κανόνα διοίκησης και αυτός ονομάζεται Δόγμα.

Καλημέρα σας.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 02:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβάζω επιλεκτικά, για να κατανοώ και επιλέκτικα, έναν έναν, όλους μαζί δεν μπορώ, εσύ μπορείς ?

Μα, ΕΜΕΝΑ διαβάζεις επιλεκτικά, αγαπητέ μου. Στέκεσαι σε μία λέξη και δεν κατανοείς την επόμενη.
Δεν το βλέπεις; Κι αν δεν το βλέπεις, πες μου πώς μπορώ να στο δείξω...
Έχω όλη την καλή διάθεση.

quote:
Διόρθωσε την 2η πρόταση στον ορισμό που δίνεις για το δόγμα. Είναι λάθος ! Ο ορισμός "δόγμα είναι γενικά ένα αξίωμα, μία αρχή", είναι το ίδιο σταθερός όσο σταθερές είναι οι κουβέντες σου.

Deva_Parinito, βλέπεις που έχεις "κολλήσει" στο δέντρο και χάνεις το δάσος

Ακριβώς ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.

Λάθος ή σωστό, δεν το έγραψα αφ' εαυτού μου. Υπάρχει σε λεξικό.

Γιατί προσωποποιείς τα πράγματα; Δεν τολμώ να φανταστώ τί θα γινόταν αν η συζήτηση ήταν live κι όχι διαδικτυακή... Εδώ δε με έχεις εννοήσει, ξέρεις κι αν οι κουβέντες μου είναι σταθερές!!!

Δε σε ικανοποιεί ο ορισμός στην τελική; Δώσε το δικό σου. Δεν είναι αυτό το σημαντικό.

"For God's sake", πάμε παρακάτω...

quote:
Η δική ΣΟΥ νοητική ανεπάρκεια, όχι η δική μου. Δεν είμαστε ίδιοι, σε παρακαλώ μην με βάζεις στο ίδιο καζάνι με σένα δηλ...

Γιατί τέτοια εμπάθεια, αγαπητέ μου;

Ωραία, είσαι ανώτερος! Ικανοποιήθηκες τώρα;

Πάμε λίγο επί της ουσίας;

Είναι οι αρχές αποδεδειγμένες ή τις δεχόμαστε αξιωματικά;
Σε παρακαλώ, αναμένω μία σοβαρή απάντηση χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
Θέλω να πιστεύω ότι η ανωτερότητά σου δε θα καταδεχτεί να πέσει χαμηλά. Οk

quote:
Τελικά, είναι δόγμα η δεν είναι ? Είναι αλήθεια ή είναι δόγμα ? Να κάνει η μάνα !

Συγχώρεσέ με, αλλά το συντακτικό που με έμαθαν στο παλιο-σχολείο που πλήρωναν οι γονείς μου σαν ηλίθιοι, δε με βοηθά.
Μπορείς να μου εξηγήσεις τί εννοείς;

quote:
Εσύ την αληθεία, την αποκαλείς διαφορετικά και "δόγμα" ?

Αυτά που με ρώτησες δεν είναι Η μοναδική (αν μου επιτρέπεις τον χαρακτηρισμό) ΑΛΗΘΕΙΑ.

Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω. Το ΟΛΟΝ ακόμα δεν το γνωρίζουμε.
Αυτή είναι η άποψή μου.

quote:
Λες "καλείται" δόγμα, αλλά είναι και αλήθεια. Αποφάσισε γιατί μου φαίνεσαι πως είσαι σαν μια ακυβέρνητη βάρκα

Επειδή δε με έχεις κατανοήσει, δεν είναι ανάγκη να με παρερμηνεύεις.

Για να μη μακρυγορήσω τώρα, αν θέλεις, να σου αναπτύξω περισσότερο την άποψή μου σε επόμενο μήνυμα...

quote:
Μπορεί να φτάσεις βέβαια σε καμιά αμμούδα, αλλά μπορεί και να τσακιστείς πάνω σε κανέναν βράχο.

Αυτά συμβαίνουν στις βαρκούλες. Μην είσαι τόσο αυστηρός!

quote:
Πάντως, ακυβέρνητη σίγουρα είσαι.

Εσύ για καλό και για κακό, μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά...

quote:
Και δεν εννοώ φυσικά πως περιμένεις να κυβερνηθείς από κάποιον άλλον, γιατί ο απών κυβερνήτης είναι ο ίδιος σου ο εαυτός.

Όπως ανωτέρω.
(Να με γνώριζες κιόλας!!!)

quote:
Σου είναι αδύνατο να κατανοήσεις το απλό, το φυσικό, το αληθινό, όμως κατανοείς και ορίζεις την έννοια "δόγμα".

Ως ανωτέρω.

quote:
Λες στον ορισμό σου : "Δόγμα είναι...", δεν λες "Δόγμα καλείται ή αποκαλείται...", και στο ξαναλέω μπας και ανοίξεις λίγο τα μάτια σου : ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΙ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ, ΤΟ ΤΙ ΚΑΛΕΙΤΑΙ...!!!! Μάθε Ελληνικά !!!!!

Ξέρεις εσύ βρε! Δεν είναι ανάγκη να μάθουμε όλοι, γιατί εσύ υπερέχεις έτσι!!!

quote:
Zadok, εγώ ξέρω ! Εσύ δεν ξέρεις ? Αν δεν ξέρεις, δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ψευδές από το αληθές και τότε ο λόγος σου θα έχει τις ίδιες πιθανότητες να είναι πότε ψέμα και πότε αλήθεια, σαν τον παιχνιδιάρικο λόγο ενός παιδιού.

Θα αναμένουμε να μας φωτίσεις τότε, όταν ηρεμήσεις...

Αν και λένε: "από μικρό κι από τρελλό μαθαίνεις την αλήθεια"!!

quote:
Θέλεις να παίξεις μαζί μας, ή θέλεις να μας μιλήσεις αληθινά ? Αμα θέλεις να παίξουμε, μισό να φέρω τα κουβαδάκια μου. Ξέρεις τι έχουν μέσα ? Όλες τις μπαρούφες και τις αοριστολογίες των ανθρώπων. Όλα τα γενικόλογα συμπεράσματα και όλες τις φαντασιόπληκτες μπούρδες της ανθρωπότητας...

Νομίζω ότι αρκετά εκφράζεσαι ελευθέρως...

Να σε ενημερώσω ότι δε σε αναγκάζει κανείς να ασχολήσαι με το θέμα.
Το esoterica διαθέτει ποικίλη θεματολογία, όπου μπορεί να αναγνωριστεί η ιδιοφυΐα σου...

Άμε στο καλό και άσε μας στην παραλία μας...

Υ-Γ. Ελπίζω ότι θα είναι η τελευταία φορά που θα χρειαστεί ν' ασχοληθώ τόσο εκτενώς μαζί σου ειδικά.
Αναρωτιέμαι δύο πράγματα κι ελπίζω να 'χεις τα κότσια ν' απαντήσεις:

1. Γιατί εξανίστασαι τόσο με αυτό το θέμα; Σου πατάει κάποιο "κουμπάκι";

2. Γιατί γράφεις δυο-δυο τα μηνύματα; Έλλειψη ψυχραιμίας ανάλογη της ερώτησης 1;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/02/2005 02:47:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 03:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα, ας ασχοληθώ και με τους υπόλοιπους φίλους, οι οποίοι με τίμησαν με τη συνεισφορά τους:

Αγαπητέ Δημήτρης,

quote:
Δεν είμαι κατά της "χαλαρης" χρήσης των όρων και των ορισμών, αρκεί να συνεννοούμεθα..

Συμφωνώ. Εξάλλου ευελπιστώ ότι στην πορεία θα βρούμε τον ορισμό, γιατί αυτός θα αναδυθεί...

quote:

Παρατηρώ ότι προσπαθούμε να χωρέσουμε πολλές έννοιες μέσα σε μια λέξη δίνοντάς της πολλές αποχρώσεις. Εγώ προσωπικά δε δέχομαι ότι έχω κάποιο δόγμα στο κεφάλι μου (βέβαια χρειάζεται και η έξωθεν καλόπιστη μαρτυρία ) και γνωρίζω και άλλους ανθρώπους που δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω δογματικούς.

Κάνουμε ότι μπορούμε, αγαπητέ μου.

Το ζήτημα είναι όπως λες, η έξωθεν καλόπιστη μαρτυρία. Διότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ, κανείς δεν μπορεί να αντιληφθεί μόνος του αν είναι δογματικός ή όχι και δεν μπορεί να μαρτυρήσει για άλλους του ανάλογου με αυτόν επιπέδου!!!

ΑΝ ΟΜΩΣ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΤΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ, λέει η ψυχολογία και μπορείς να μάθεις να το κάνεις μόνος...

quote:

Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω κάπως την κατάσταση (ελπίζω να μη την περιπλέξω περισσότερο).

Κάθε βοήθεια, σε καλό...

quote:

Έτσι όπως έρχεται η συζήτηση μου φαίνεται πως τελικά δε μιλάμε για δόγμα αλλά, ευρύτερα, για στερεότυπο ή προκατάληψη, δηλαδή για μια διαμορφωμένη εικόνα στον εγκέφαλο που μας έχει επιβληθεί απ’ έξω χωρίς να το γνωρίζουμε και προβάλει συνεχώς μια όμοιά της εικόνα για την πραγματικότητα (όπως η στερεοτυπία στα παλιά τυπογραφία ή ένα φωτοτυπικό μηχάνημα, σήμερα ας πούμε).

Κοίτα να δεις που με αντιλήφθηκες!

Ναι, αναφερόμενη σε δόγματα δεν αφήνω απ' έξω τις προκαταλήψεις εν γένει.

Γιατί ψυχολογικά είναι η ίδια κατάσταση.

quote:

Το στερεότυπο στηρίζεται σε μια κοινωνικά επιβαλλόμενη πίστη της οποίας το άτομο δεν εξετάζει τις αρχικές συνθήκες αλλά τις δέχεται όπως είναι και δεν τις αμφισβητεί. Όταν κάνουμε μια συζήτηση και η κόντρα μας γίνεται στη βάση στερεοτύπων θα τσακωνόμαστε εσαεί χωρίς να καταλήγουμε πουθενά. Αντίθετα όταν η συζήτηση γίνεται στη βάση πεποιθήσεων, δηλαδή στη βάση ιδεών ή πίστεων των οποίων τις υποθέσεις γνωρίζουμε και μπορούμε να αμφισβητήσουμε τότε η συζήτηση και η αναζήτηση προχωρά δημιουργικά.

Σωστά!

quote:

Χαρακτηριστικό του στερεοτυπικά διαμορφωμένου εγκεφάλου είναι ότι επιλέγει να "δει" από την πραγματικότητα αυτό που ήδη περιέχεται εντός του, με αποτέλεσμα να ενισχύει τον ίδιο τον εαυτό του και να τον αναπαράγει. Είναι κατά κάποιο τρόπο συντηρητικό..

Ακριβώς!

quote:

Οπωσδήποτε χρειάζεται θέληση και δύναμη για να σπάσουν τα στερεότυπα και η παραγόμενες εξ’ αυτών προκαταλήψεις γιατί ουσιαστικά είναι μια μάχη ενάντια στον κοινωνικά διαμορφωμένο εαυτό μας. Πρέπει όμως να υπάρχει και η σχετική επίγνωση του προβλήματος. Χωρίς επίγνωση, η θέληση και η δύναμη απλώς εξυπηρετούν το στερεότυπο/προκατάληψη/δόγμα.

Αυτό είναι το θέμα το οποίο συζητάμε. Χαίρομαι που το θέτεις σε μία (ίσως) πιο κατανοητή βάση.

quote:

Αυτά τουλάχιστον εγώ τα θεωρώ βασικά, από κει και πέρα νομίζω ότι το θέμα σου Zadok μπορεί να είναι ευρύτερο και γιατί όχι να του δώσουμε μια μεταφυσική διάσταση (αν και χλωμό το κόβω γιατί ποιητές σαν τον Ελύτη ή το Καζατζάκη δεν είμαστε)..

Σιγά-σιγά καλέ μου... Έχουμε το lorenzo για βαρύ πυροβολικό...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 03:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lorenzo, τί να πω; Μετέφερες σε κείμενο ότι είχα μέσα στο μυαλό μου!

Να 'σαι καλά!

quote:
Αγαπητή μου Zadok καλησπέρα,

δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την ανάγκη καθοδηγητή-

δασκάλου γιαυτό μη σε ξενίζει ο τρόπος που εξελίσεται η κουβέντα.


Είναι δύσκολη κουβέντα, αγαπητέ φίλε. Το ξέρω.

Πρέπει όμως, να 'χουμε το κουράγιο να την κάνουμε κάποια στιγμή, αλλιώς...

quote:

Το θέμα το έθεσες πολύ σωστά κατά την άποψη μου, και μην αισθάνεσαι

απολογούμενη!


Σ' ευχαριστώ για την κατανόηση!

quote:

¨Μια λάμψη ο άνθρωπος΄ κι αν είδες είδες¨
{απο τον κήπο με τις αυταπάτες}

Άλλωστε ο καθένας ¨βρίσκει οτι έχει στο μάτι του¨ όπως λέει κι ο

Καβάφης.


Ακριβώς αυτό!

quote:

Λοιπόν απόδειξη των όσων λέγω μου έδωσες απλώνοντας το θέμα στη

σωστή του διάσταση θέττοντας το ουσιαστικότατο ερώτημα που θα έπρεπε

να απασχολήσει την σκέψη μας δηλ. πότε και γιατί αποκτούμε δογματισμό

στη ζωή μας. Και λογικά το επικέντρωσες στην εφηβεία, γιατί είναι η

περίοδος της αμφισβήτησης των πάντων η επανάσταση για κάθε αιτία!!!

Η εποχή που ψάχνουμε μια ¨ταυτότητα¨ και μέσα στην ανασφάλεια και

την εκ του φόβου πηγάζουσας ορμητικότητας, υποστηρίζουμε με πάθος

και φανατισμό οτιδήποτε είναι αντίθετο απ' τα Πρέπει, που οι

¨δυνάστες¨ κηδεμόνες μας, μας επέβαλαν έως τότε.

Είναι κατά τον Φρόϋντ η εποχή που δημιουργείται το Εγώ μας.

Υπο-εγώ ονομάζει, την δύναμη των ενστίκτων, που μας ακολουθούν και

μας διαφεντεύουν, στα πρώτα-πρώτα χρόνια της ζωής μας.

Υπερ-εγώ τα χρόνια της επιβολής των ¨Πρέπει¨ όλων αυτών που μας

περιβάλουν και μας καθοδηγούν μας διδάσκουν ότι αυτοί πιστεύουν.

Και τέλος επαναστατώντας, σπάζοντας τα ¨δεσμά¨, εξισορροπούμε τα

Ένστικτα και τα Πρέπει μας καταλήγουμε στην ολοκλήρωση της

προσωπικότητας μας, στο ¨Εγώ¨ μας.

Αυτή νομίζω οτι είναι και η Αρχή της Ψυχανάλυσης.

Βάσει λοιπόν αυτής της Αρχής, βλέπουμε πόσο σημαντική στη διαμόρφωση

της προσωπικότητας του καθενός μας, είναι η παιδική μας ηλικία και τα

βιώματα, που ο καθένας μας έχει αποκομίσει απ' αυτήν.

Βέβαια ο καθένας απο μάς, έχει διαφορετικές προσλαμβάνουσες και η

δύναμη των ¨ενστίκτων¨ είναι διαφορετική στο καθένα μας κι αυτό έχει

να κάνει με την ¨Λίμπιτο¨. Τέλος πάντων δεν θέλω να μονοπωλείσω το

θέμα με την θεωρεία του Φρόϋντ.

Εκείνο που θέλω να πώ είναι οτι ναι πιστεύω οτι ο χαρακτήρας μας

έχει αναφορές και στο ¨φορτίο¨ που κουβαλάμε απο τα παιδικά μας,

αλλά πιστεύω οτι ο άνθρωπος διδάσκεται και μαθαίνει και εξελίσσεται

και μπορεί να ορίσει την ζωή του αν έχεις,έλεγε ο Χατζιδάκις:

Χρειάζεται, όποιος και αν είσαι, μια αίσθηση αμφιβολίας για το

βέβαιον του λόγου σου.¨


No comments!

Τα επανέλαβα για εμπέδωση, με κάθε καλή διάθεση.

quote:

Κι ο Σολωμός:

¨Πάντ' ανοιχτά, πάντ' άγρυπνα

τα μάτια της ψυχής μου¨


"Με λογισμό και μ' όνειρο, τί χάρη έχουν τα μάτια"

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 03:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Gothic, χαίρε!

Συνταξειδιώτη Ramoglou, θα σου αφιερώσω κάτι που μου θύμησε το κείμενο του lorenzo:

ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ

Κύριε, δώσε στο παιδί μου να 'ναι αρκετά δυνατό

ώστε να γνωρίζει πότε είναι αδύνατο και αρκετά γενναίο

ώστε να ξέρει να αντιμετωπίζει τον εαυτό του, όταν φοβάται.

Δώσε να στέκεται άκαμπτο και περήφανο στις έντιμες αποτυχίες του.

Ταπεινό κι ευγενικό στη δόξα.

Κάμε να καταλάβει πως το να γνωρίζει τον εαυτό του
.............είναι ο θεμέλιος λίθος της γνώσεως.


Οδήγησέ το μακριά από το μονοπάτι της ευκολίας και της ανέσεως.

Μέσα στις θύελλες μάθε το να στέκεται όρθιο,

στις θλίψεις και στις δυστυχίες μάθε του την ευσπλαχνία
.............γι' αυτούς που αποτυχαίνουν και πονούν.

Χάρισέ του μία καθαρή καρδιά με όμορφα ιδανικά.

Μάθε του να εξουσιάζει τον εαυτό του, προτού εξουσιάσει άλλους.

Μάθε του να γελά και να χαίρεται
.............δίχως να ξεχνά πως άλλοι αδελφοί του κλαίνε.

Μετά από όλα αυτά χάρισέ του ένα αίσθημα ευθυμίας
.............που θα το κάνει ευχάριστο γύρω του

κι ένα αίσθημα σοβαρότητος που ποτέ δε θα το κάνει αποκρουστικό.

Δος του τόση ταπείνωση ώστε να μπορεί να θυμάται πάντοτε
.............την απλότητα της αληθινής μεγαλοπρέπειας,

το ευρύ πνεύμα της αληθινής σοφίας

και την επιείκια της αληθινής δυνάμεως.

Έτσι θα μπορώ να πω στο τέλος της ζωής μου:
.............Δεν έζησα μάταια!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 03:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοκληρώνω, δίνοντας κάποια επεξηγηματικά, για όσους πιθανά "παλεύουν" με τις εδώ έννοιες:

Στα επίπεδα της κατώτερης συνειδητότητας είναι τα προγράμματα της επιβίωσης, μέσα από την ικανοποίηση των βιοτικών μας αναγκών, όπως και της σωματικής μας ανάπτυξης.
Το κατώτερο επίπεδο συνειδητότητας επιδιώκει την επιβίωση και την ασφάλεια της οντότητας.

Στα επίπεδα μέσης συνειδητότητας βρίσκονται τα προγράμματα της αναπαραγωγής και της ψυχικής εξέλιξης μέσα από την ικανοποίηση των ψυχικών μας αναγκών για αγάπη, για συντροφικότητα, για εκτίμηση και αναγνώριση για γαλήνη και για χαρά.
Το μέσο επίπεδο είναι της κοινωνικής ένταξης.

Στο επίπεδο της ανώτερης συνειδητότητας ανήκουν τα προγράμματα της πνευματικής μας εξέλιξης μέσα από την επιλογή των πιστεύω μας και των αξιών, της επιλογής σκοπού και επιτέλεση της αποστολής μας στη ζωή με εργαλείο την ελευθερία βούλησης, που μας ανέφερε ο καλός μας Ramoglou.
Το ανώτερο επίπεδο είναι της ολοκλήρωσης, της αυτοπραγμάτωσης μέσα από την ανάπτυξη όλων των δυναμικών της προσωπικότητας και την εκπλήρωση του ειδικού σκοπού.

Προσέξτε μία λεπτομέρεια... Οι σκέψεις γενικά βρίσκονται στη μέση συνειδητότητα.
Στην ανώτερη συνειδητότητα βρίσκεται ο οραματισμός και οι ανώτερες λειτουργίες νοήσεως (ανάλογα με τα ιδανικά και τα πιστεύω).


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/02/2005 03:53:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 03:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η ασκήμια εσωτερική και εξωτερική οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην ηθική και στην αυστηρότητα.
{....} Το θέμα μου είναι οι άτεγκτοι! Οι με ρωγμές άτεγκτοι. Αυτοί που καταδυναστεύουν το χώρο με μια πεισματική εμμονή στο γράμμα του νόμου, αποφεύγοντας έτσι επικίνδυνες συνέπειες και περιπέτειες σταδιοδρομίας μέσα στις περιπέτειες του χρόνου και του τόπου. Αυτοί που βολεύουν μιαν αντιδραστική ιδιοσυγκρασία και μια συμπλεγματική ψυχικότητα μέσα σε μια συνεχώς προσαρμοζόμενη <ιδεολογία> που φρουρεί το γράμμα του νόμου κι έχει την ετικέτα του άτεγκτου δικαστή.
Ούτε σκέψη περιείχαν οι πράξεις του ούτε την στοιχειώδη ανθρώπινη ευαισθησία. Ο νόμος όπως γράφεται, όχι όπως εννοείται.
Απο την άλλη πάλι μεριά, ο αντίθετος. Ο <αντιθέτου> κατ' επίφασιν <ιδεολόγος>. Εισαγγελεύς κι αυτός. Ο <τολμηρός> που τα βάζει με όλα και με όλους. Ηθικός ενοχλημένος απο τα πάντα, που δεν του ταιριάζουν, βάρβαρος, και φασιστικός στις αντιδράσεις του, άτεγκτος κι αυτός. Υπερήφανα άτεγκτος και ηθικός. Τις ιδιότητες αυτές προβάλλει σαν τίτλους σπουδών...
Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντιανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται απο ιδεολογία, δεν συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξη του, όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν ενισχύουν την βάρβαρη κι αντιανθρώπινη παρουσία του
Τα ακριβά πρότυπα, τα διαθέτοντα αρετή και ιδιότητες χαρισματικές, χρειάζονται πρωτίστως αρετή κι αθωότητα για να γίνουν αποδεκτά χαρακτηριστικά αντι-εξουσιαστή. Γιαυτό και στον λαικίστικο καιρό μας της εύκολης λείας οπαδών και των ακόμη πιο εύκολων φιλοδοξιών, η έννοια του αντι-εξουσιαστή δεν είναι εφικτή ούτε καν νοητή.
Στην περιοχή του πνεύματος δεν υπάρχουν όρια ούτε διακρίσεις ηθικές, κοινωνικές, ταξικές ή άλλες...
Μ. Χατζιδάκις
γ΄ πρόγραμμα

Καλή σας νύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 12:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους.

Διακρίνω ένα καταιγισμό από post και πραγματικά αναρωτιέμαι αν πράγματι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται την τοποθέτηση της φίλης Zadok ή οι δικές τους απόψεις απέχουν παρασάγκας.

Δόγμα - κατ’ εμέ - είναι μία μη αποδείξιμη τοποθέτηση. Έχει άμεση σχέση με την πίστη. Μας υποχρεώνει να δεχθούμε κάτι και μας απαγορεύει να το ερευνήσουμε. Είναι αυτό που κάποιοι, για κάποιους λόγους θέσπισαν, προκειμένου να εξυπηρετηθούν κάποιοι σκοποί που έχουν άμεση σχέση με τον έλεγχο του όχλου. Είναι γνωστά τα παραδείγματα αυτών που καταδικάστηκαν όταν αμφισβήτησαν τα εν λόγω δόγματα.

Μία άποψη μία ιδεολογία σήμερα καλείται δόγμα και κακώς καθοδηγεί πρόσωπα πράγματα και καταστάσεις γιατί αυτός ο δρόμος είναι μονόδρομος και οδηγεί εκεί που κάποιοι άλλοι θέλουν.
Σε αντίθεση έρχεται η επιστήμη. Η επιστήμη (ως έννοια) δεν έχει δόγματα, θέτει αρχές και κανόνες που συνάδουν με το φυσικό κόσμο και διαρκώς δοκιμάζει την ισχύ τους. Προέρχονται και θεσπίζονται μέσα από αποδείξεις.

Σε αρχικό πόσο ο Empedoklis αναφέρει :

quote:
ΔΟΓΜΑ = ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΕΚ ΠΙΣΤΕΩΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ

Και αναρωτιέμαι εγώ πως είναι δυνατόν να είσαι σίγουρος πως αυτό που εσύ ή ο οποιοσδήποτε υποστηρίζει ως δόγμα είναι πραγματικά προϊόν της αλήθειας? Μπορεί να είναι μπορεί και όχι όμως. Εδώ λοιπόν είναι που καλείται ο καθένας – εάν φυσικά το επιθυμεί – να ψάξει και να αποδείξει αυτό.

Είναι γεγονός πως όλη την αλήθεια δεν μπορούμε να την γνωρίζουμε, πως είναι δυνατόν λοιπόν να απορρίπτουμε μία αντίθετη άποψη? Ίσως και εκεί να βρίσκεται ένα κομματάκι αλήθειας.

Είναι άσχημο ο εγωκεντρισμός να κυριαρχεί και να βάζει παρωπίδες πάνω στην εκάστοτε ιδέα – άποψη.

Παρόλα αυτά όμως δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τα πάντα γιατί τότε θα καταλήξουμε να γίνουμε μηδενιστές.
Κάποιες μη αποδείξιμες αλήθειες θα πρέπει να γίνουν αποδεκτές προκειμένου να έχουμε μία αρχή. Αυτό είναι ανάγκη.

Αυτά τώρα μπορεί να ακούγονται αντιφατικά. Το σημαντικό όμως είναι να μπορεί ο καθένας μας να «εξελίσσει» το προσωπικό του δόγμα. Αυτό που θα έχει υιοθετήσει και θα είναι η αρχή στο δρόμο του. Είναι πολύ σημαντικό να μπορεί κανείς να ακούει και να είναι έτοιμος να δεχθεί και μία άλλη άποψη ή ακόμα και να απορρίψει την δική του εάν και μόνο εάν την έχει επεξεργαστεί.

Τέλος θα ήθελα να πω πως το να σπάσεις ένα δόγμα και να κοιτάξεις παραπέρα δεν είναι εύκολο γιατί μπορεί να μην είσαι έτοιμος να αντικρίσεις αυτά που ίσως κρύβονται. Η ενεργοποίηση της διάνοιας θα μπορέσει να βοηθήσει τον καθένα να κοιτάξει και πίσω από τον τοίχο.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 15:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ακούστηκαν ενδιαφέρουσες απόψεις.

Εγώ όμως διαφωνώ με κάποιες από αυτές.

Η Ελπίδα έγραψε ότι το Δόγμα είναι μία μη-αποδείξιμη πρόταση και ότι η Επιστήμη δεν φτιάχνει δόγματα.Με τη δική σου λογική Ελπίδα είναι ορθό αυτό που λες.Όμως εγώ θεωρώ ότι το Δόγμα είναι μία αποδείξιμη-εφαρμόσιμη πρόταση και όχι μη-αποδείξιμη.Ας το σκεφτούμε λίγο.Ας σκεφτούμε ένα οποιοδήποτε Δόγμα.Πώς έφτασε εκεί που έφτασε?Πού οφείλεται το γεγονός ότι ξεκίνησε ως μία απλή εικασία,μία παρόρμηση και φαντασίωση και κατέληξε να επιβληθεί σχεδόν ως Νόμος,κατέληξε να είναι το Ευαγγέλιο μυρίων?Είναι αδύνατο να καθιερώθηκε από τη μία στιγμή στην άλλη ως Δόγμα,είναι αδύνατον να μην πέρασε από πολλές και σκληρές δοκιμασίες που δοκίμασαν την ανθεκτικότητα του.

Αυτό σημαίνει ότι το εν λόγω Δόγμα ΒΡΗΚΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ στην εν λόγω εποχή,στο εν λόγω περιβάλλον που γεννήθηκε.Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το κάθε Δόγμα είναι ΑΝΑΓΚΗ της εποχής και των εκάστοτε συνθηκών.Εκ των υστέρων κρίνουμε ένα δόγμα ως ψευδές,απατηλό ίσως και απάνθρωπο
(και όντως είναι)όμως ξεχνούμε ότι η εμφάνισή του ήταν αναγκαία και μη-αναπότρεπτη.Και έχω γράψει πολλές φορές ότι ΤΟ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ,ΤΟ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΚΟ!!

Πώς να αποτραπεί λοιπόν το μοιραίο,αυτό που δεν σταματιέται με καμία δύναμη????


Όσο για την Επιστήμη θεωρώ ότι είναι αμιγώς δογματική και στην ουσία είναι ίσως η μόνη που έχει το δικαίωμα να γεννάει δόγματα,είναι η μόνη που δικαιούται να αναφωνεί τα περιβόητα λόγια του Ιησού,"ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ"!!!Δόγμα είναι αυτό που δεν σηκώνει αντιρρήσεις.Η Επιστήμη δεν σηκώνει αντιρρήσεις,όχι μέσω του φόβου και της τρομοκρατίας,αλλά μέσω ακλόνητων αποδείξεων.


Και κάτι άλλο.Μου φαίνεται ότι στεκόμαστε στην αρνητική πλευρά της έννοιας του Δόγματος.Η αρνητική της πλευρά είναι όντως αναμφισβήτητη.

Θεωρώ όμως ότι υπερεκτιμούμε την έννοια του αντι-δόγματος.Αντι-δόγμα είναι οτιδήποτε εναντιώνεται σε κάποιο Δόγμα.Όμως το αντι-δόγμα είναι εξίσου δογματικό.Είναι βέβαια απαραίτητο,οι αντι-δογματικοί είναι απαραίτητοι,είναι τα αναγκαία αντι-σώματα που αντιστέκονται στις εκάστοτε επικίνδυνες ισχυρές Θελήσεις.

Από την άλλη όμως το αντιδόγμα έχει χαρακτήρα "καταστροφικό" και εξομοιωτικό με την έννοια ότι πρόκειται για μία μεγάλη δύναμη(ποσοτικά) η οποία μόλις αντιλαμβάνεται κάποιο Δόγμα να ξεχωρίζει αμέσως ορθώνεται και αναφωνεί "ΓΙΑ ΠΟΥ ΚΙΝΗΣΕΣ?ΚΑΤΕΒΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΔΟΓΜΑΤΙΖΕΙ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ"!!! Λογοκρισία???


Ξαναλέω ότι η ισχυρογνωμοσύνη οδηγεί είτε στον Παράδεισο είτε στην Κόλαση.Η επικράτηση ενός ισχυρογνώμονα είναι τρομερό ρίσκο.Μην ξεχνάμε όμως τον Παράδεισο,εξίσου πιθανός όσο και η Κόλαση,50%-50%!!

Αλίμονο εάν οι μεγαλοφυίες των αιώνων δεν ήταν ισχυρογνώμονες.Αλίμονο αν οι μεγαλοφυίες των αιώνων έχαναν το κουράγιο τους όταν το κοπάδι των αντι-δογματικών τους φώναζε "κάτσε κάτω ρε ξερόλα".

Βλέπουμε λοιπόν ότι οι αντιδογματικοί είναι στην ουσία εξίσου δογματικοί διότι φοβούμενοι τα "κακά" δόγματα παρεμποδίζουν και τα "καλά"!!!

Αχ αυτή η πολικότητα,δεν βγάζεις άκρη με δαύτην!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 19:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητοί φίλοι,
νομίζω ο φίλος kost έπιασε το νόημα. Σε προηγούμενη τοποθέτηση μου αναφέρθηκα στη θεωρεία του Φρόϋντ ως προς την δημιουργία του Εγώ.
Βλέπουμε εκεί οτι η δύναμη των Ενστίκτων συγκρούεται με τα κοινωνικά Πρέπει και η εξισορόπηση των δύο δημιουργεί την προσωπικότητα μας δηλαδή το ΕΓΩ. Ας σκεφτούμε εδώ τα Ενστικτα την δύναμη τους και μετά ας ψάξουμε μέσα μας να δούμε πως και πόσο τα δαμάσαμε?
Είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων τα έχουμε θάψει πολύ βαθειά μέσα μας. Όμως δεν τα νικήσαμε, δεν τα σκοτώσαμε, δεν χάσαν ούτε στο ελάχιστο τις δυνάμεις τους. Και τι κάναμε λοιπον? Απλώς τα κοιμήσαμε και προσπαθούμε να τα κρατάμε υπο έλεγχο. Αυτό όμως σημαίνει οτι εμείς το ξέρουμε δηλ. είναι μια γνώση απωθημένη στο υποσυνείδητο και σε ορισμένες περιπτώσεις μας παίρνει τον έλεγχο. Π.χ. πνιγόμαστε στη θάλασσα. Αμέσως τον έλεγχο της σωτηρίας μας αναλαμβάνει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και τότε ενεργούμε χωρίς συμμετοχή του νου. Μπορούμε να σκοτώσουμε προκειμένου να σωθούμε! Μπορούμε να κάνουμε τα πάντα όταν τα ένστικτα παίρνουν τον έλεγχο. Και πότε συμβαίνει αυτό, όταν μας κυριεύσει ο Φόβος. Τι κάνουμε λοιπόν για να διώξουμε τον φόβο και να μην επιτρέψουμε τα ένστικτα να πάρουν τον έλεγχο? Ζητάμε βοήθεια!
Βοήθεια! Βοήθεια πνίγομαι!!!!!!!!
Τι μας οδηγεί όμως σ' αυτό? Η Ε Λ Π Ι Δ Α !!! Η Ελπίδα φίλοι μου είναι το αντίδοτο του Φόβου. Και αυτή είναι που μας οδηγεί στα δόγματα!!! Δεν θέλω να μακρυγορώ, νομίζω οτι έγινα κατανοητός.
Γιαυτό ο Καζαντζάκης είπε το περίφημο: Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λέφτερος! Νομίζω ότι δεν πρέπει να μονοπολώ την συζήτηση και θάθελα να ακούσω και τις δικές απόψεις και περεταίρω αναπτύξεως του συλλογισμού μου.
Καλή συνέχεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 22:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΔΟΓΜΑΤΟΣ-ΔΟΓΜΑΤΩΝ...

ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΚΡΙΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ????

ΚΑΠΟΙΟ ΦΩΣ ?????

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΙΟΘΩ ΠΩΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΕΜΕΝΟ" ΜΕ ΤΟ DNA MAΣ.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΑΝ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΙΟ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Gothic ΑΝΑΦΕΡΕΙ/ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ...

quote:
Τι ωραίες λέξεις ! ! ! "Εγώ" "ξέρω"

ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΩ.

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
από ανθρώπους που έχουν δεχθεί κάποιο δόγμα ως κινητήρια δύναμη της σκέψης τους.

ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ...
ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΕΓΙΝΑ ΑΙΜΑΤΟ-ΘΥ-ΣΙΕΣ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑΝ ΛΑΟΙ...

ΔΟΓΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ???????

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 23:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kost,

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνεις εσύ.., αλλά προσωπικά δε βλέπω τίποτε θετικό στο δόγμα. Δεν υπάρχει θετικό δόγμα. Το δόγμα από γεννησιμιού του δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση. Πρεσβεύει τη μοναδική αλήθεια και προορίζεται να ζήσει αιώνια. Είναι μια ατελείωτη προσκόλληση και γι’ αυτό είναι αρνητικό. Η φύση όμως δε σηκώνει δόγματα. Κάθε τι παλιό, γερασμένο και κολλημένο αργά ή γρήγορα το αποσύρει και φέρνει κάτι νέο για να ανανεωθεί.

Θα φέρω ένα παράδειγμα σχετικό με αυτό που είπε η Zadok σε κάποιο από τα αρχικά της μηνύματα :
Είναι σα να λέμε ότι ένας γονιός απαγορεύει (=δόγμα) στο παιδί του (=ανθρωπότητα) να πλησιάζει το χέρι του στην πρίζα. Αλλά αυτό συνεχίζει να το απαγορεύει και όταν το παιδί γίνει 15 χρονών, 25, 35, 45, κοκ. Ή διαφορετικά είναι σαν να έχει το παιδί του περιορισμένο σε ένα δωμάτιο για να μην πάθει κάποιο ατύχημα από τα αδάμαστα ένστικτά του και συνεχίζει να το έχει εκεί ακόμα και όταν έχει πια μεγαλώσει. Ένα τέτοιο παιδί πάντα θα έχει ανάγκη το γονιό του, πάντα θα ελπίζει σ’ αυτόν.

Έτσι βλέπω το δόγμα. Προορίζεται να ζήσει για πάντα γι΄ αυτό είναι αρνητικό. Είναι απ’ αρχής αρνητικό, δεν γίνεται στην πορεία..
Και γι’ αυτό θεωρώ σημαντικότερο όχι το να ξεπεράσουμε το δόγμα αλλά να μην υπάρχει το δόγμα εξαρχής.

quote:

Γιαυτό ο Καζαντζάκης είπε το περίφημο: Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λέφτερος!...


Αγαπητέ lorenzo μας πέταξες ξαφνικά στα βαθιά
Ας μη ξεχνάμε όμως ότι αυτήν τη φράση την είπε στο τέλος, όταν είχε πια ολοκληρώσει τη δική του ανηφορική πορεία στο Γολγοθά..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 23:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,
σου οφείλω μια συγνώμη που εκ παραδρομής έγραψα λάθος το όνομα σου προηγουμένως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 01:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αδυναμία που έχουν ορισμένοι να κατανοήσουν τις απλές, φυσικές αλήθειες, τους οδηγεί - γιατί κάπου πρέπει να τους οδηγήσει - σε δόγματα.

Η μόνη διαφωνία, διφωνία, παραφωνία μου - πείτε την όπως θέλετε - είναι πως όταν σε μια πρόταση εμφανίζεται το αληθές, αυτή εξαιρείται από τον ορισμό "δόγμα". Αν η πρόταση αναπτυχθεί και εξελιχθεί ως θεωρία έχοντας ψευδής συμπεράσματα, πάντα θα υπάρχει ένα αδύνατο σημείο να ανατραπεί. Αν όμως εξελιχθεί, βάση συνεπαγόμενων αληθινών συμπερασμάτων, τότε δεν ανατρέπεται με τίποτε.

Ουσιαστικά λοιπόν, στην φίλη Zadok, ήθελα να δείξω πως αν θεωρεί ως δόγμα γενικά μία αρχή, η πρότασή της εμπεριέχει ψεύδος διότι η αρχή π.χ της διατήρησης της ενέργειας, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "δόγμα", αλίμονο βρε παιδιά ! Η φύση έχει αρχές, θα αμφιβάλλουμε τώρα και γι΄ αυτές ? Είναι η Φύση δογματική ? Δηλ. τι να πω ? Το γεγονός πως σε λίγες ώρες - γιατί πήγε 01:35 τώρα που διαβάζω τις απαντήσεις σας - θα ξημερώσει, δεν είναι μια αλήθεια ? Μπορεί κάποιος να την αποκαλέσει "δόγμα" ?

Τότε, οποιοσδήποτε τολμήσει να σας μιλήσει και πει, "βρε αδελφέ, εδώ έχεις λάθος, για δες λίγο πως είναι το πράγμα και από αυτήν την μεριά", θα καταδικαστεί ως δογματικός.

Ασχολήθηκα δε με την φίλη, γιατί έκανε μια πολύ σωστή κίνηση, θέτοντας τον ορισμό του δόγματος στην αρχή της κουβέντας. Έλα ντε όμως, που κάπου υπήρχε "ψευδής" παρουσίαση. Αυτό πρέπει να παρουσιαστεί απο κάποιον. Η φίλη, άρχισε να μιλάει και να λέει για "κουμπάκια", να λέει ό,τι "καλείτε δόγμα η αλήθεια" και ειλικρινά, αν κάπου μίλησα λίγο σκληρά, ήταν γιατί αντιδρώ περίεργα στην δράση του ψεύδους. Διάβασα τον αρχικό ορισμό της και αντέδρασα γιατί αν συνεχίσει να πιστεύει την γενικότητα που δίνει σ' αυτόν λέγοντας "γενικά μία αρχή, ένα αξίωμα" είναι κακό γι΄αυτήν. Και συνεχίζω βέβαια να αντιδρώ, όχι φυσικά απο εμπάθεια, ή από δογματισμό, αλλά πολύ απλά γιατί δεν είναι έτσι, όπως παρουσιάζεται η έννοια δόγμα από αυτήν, που είναι και ο κύριος υποκινητής της κουβέντας. Γιατί δεν μίλησα για κανένα άλλο πρόσωπο δηλ. ? Σου είπα, πριν συνεχίσω την κουβέντα θα ήθελα να μου απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις. Και οι ερωτήσεις μου ήταν απλές. Αντί λοιπόν να μου δώσεις απλές απαντήσεις, έπλεξες ένα κουβάρι με τα λόγια σου, κι άντε βρες άκρη τώρα...

Και ποιο λεξικό Zadok, δίνει αύτόν τον ορισμό ? για πες δηλ. λες ό,τι προέρχεται απο λεξικό, πες μας την πηγή σου. Και γιατί δεν την ανέφερες αρχικά ? Έτσι κάνει κάποιος που θέλει να αρθρώσει λόγο. Αναφέρει πηγές, όπως έκαναν κάποιοι φίλοι. Εσύ όμως, είπες "Δόγμα είναι.... και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν "τσιμπάνε" όμως όλοι καλή μου...

Άσε, που δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο λεξικό που να αναφέρει την λέξη "γενικά" ως συστατικό πρότασης που ορίζει έννοια. Αν υπάρχει, είναι για τα σκουπίδια. Τι πάει να πει "γενικά"? Να, όριστε μια αρχή,η αρχή δράσης - αντίδρασης, δέκα αν θέλεις να σου πω, που εξαιρούνται.

Αν ο υποκινητής μιας συζήτησης ξεκινήσει λάθος, λάθος θα είναι και ο δρόμος των όσων υποκινηθούν απο αυτόν. Απλό είναι αυτό, κι αυτό δόγμα σας φαίνεται δηλ ?

Δεν έχω κάτι άλλο να πω, εύχομαι καλή συνέχεια στην ροή της κουβέντας σας και όταν βρείτε τον ορισμό του δόγματος, πείτε τον μου παρακαλώ γιατί πολύ θα ήθελα να τον υιοθετήσω ως αρχή...


Φιλικά,

Deva Parinito


Edited by - Deva_Parinito on 09/02/2005 02:15:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empedoklis
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 01:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empedoklis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί ηλεκτρονικά Συν/διαλεγόμενοι

Zadok
Όσον αφορά την συγκεκριμένη άποψη που εξέφρασα θα ήθελα κατ-αρχας να διευκρινήσω ότι δεν αποτελέι μηδενιστική απάντηση αλλά κριτική διάθεση διαλόγου!
Σε πολλά σημέια της έισαγωγής σού διαφαινεται πραγματικά ένας υφαίρπων δογματισμος!
Τι σημαίνει μεταξύ άλλων των οποίων αναφέρεις ο Άνθρωπός είναι το μοναδικό όν στο Σύμπαν που μπορεί να προγραματίσει τον εαυτό του!
΄Ξεπερνώντας την Κατώτερη συνειδήτότητα του!
Τί σημαίνει ακριβώς! αυτή η ρητορική μου μοιάζει δογματισμός!
Δόγμα=η αλήθεια πίστεως
Αυτή η περιγραφή βρίσκεται σε όλα τα λεξικά Φιλοσοφικών όρων αλλά και ετυμολογικά!
Ένας από τους μεγαλύτερους Ιστορικους της Δυτικής και Παγκόσμιας σκέψης (Μπούκχαρντ)ο οποίος εισήγαγε και βασικούς όρους στην παγκόσμια νομενκλατούρα για τον χαρακτηρισμό πνευματικων ρευμάτων, όπως " Αναγγένηση και Ανθρωπισμός", δίνει αυτή την εννοιολογική σημασία στον όρο Δόγμα Δηλαδη αλήθεια Πίστεως! Ο Βολταίρος προηγούμενος είχε οριοθετήσει την περιγραφική του σημασία συνδεοντάς τον με την Θρησκευτική πίστη!
Δεν φαίνεται λοιπόν ο χαρακτήρας του κειμένου σου και άλλων να προδιαγράφει ένα διάφορο ύφος αυτής της σμασίας αυτό εννοούσα όταν αναφέρθηκα στην γραφικότητα μιάς θέσης που μάταια θέλει να αποδέιξη το αντιθετο και δεν κάνει άλλο απο το να επικυρώνει!
όταν επίσης είπα ότι δεν αναφέρεις τις πηγές σου δεν ήθελα Βιογραφικό σημείωμα αλλά πιστέτω ότι είναι πιό έγκυρη η σκέψη μας όταν αναφέρει τις πηγ΄ες της γιατι έτσι μπορεί να οργανωθέι το νόημα και η επεξήγηση και να γίνει ξεκάθαρη!
Για παρέδειγμα και αν βεβαια θέλεις θα ήθελα να μου αναφέρεις σε ποιό έργο αναφέρεται αυτή η ρητορική ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ κτλ!
Θυμίζει ρητορεία παραψυχολογίας (σημείο ανφοράς αυτοχαρακτηριζόμενο)!
Πάντως τιποτα περισσότερο απο την διάθεση δημιουργικού διαλόγου η οποία με ώθησε να σου γράψω αυτά! Θα συνμεχίσω αργότερα και θα αναφέρω αναλυτικά θέσεις μου γιά το ενδιαφέρον σου θέμα γύρω απο το ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ!
Η διάθεση μου είναι να ταξιδέυουμε στη σκέψη με προορισμό όχι με μοιρολατρεία η μάγους της φυλής! αλλα μέ γνώμονες βαθους!

Εμπεδοκλής
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 02:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, σήμερα αποφάσισα να σιωπήσω για αρκετές ώρες...

Είναι ένδειξη αγάπης, όταν αφήνουμε τους άλλους να λειτουργήσουν χωρίς το δικό μας, επιτρέψτε μου, δεκανίκι.

Μα τί λέω τώρα...

Οι περισσότεροι δεν έχουμε την αίσθηση ότι αγάπη είναι να συνδράμουμε συνεχώς κάποιον, το υποκείμενο της αγάπης μας;
Και φτάνουμε να γινόμαστε κομμάτια...;
Και φτάνουμε αντί να ζούμε τη ζωή μας, κάποιες φορές να ζούμε τη δική του;

Αυτό δεν είναι δόγμα;

Μου φαίνεται ότι είναι.

Η αγάπη φυσικά περνάει μέσα από την αναγνώριση των αναγκών του πλησίον μας και την προσπάθεια διευκόλυνσης στην ικανοποίησή τους, όμως συχνά ξεπερνάμε τη λεπτή διαχωριστική γραμμή και λησμονούμε ότι σημασία δεν έχει να αποτελούμε το μόνιμο στήριγμα του άλλου, αλλά να τον βοηθήσουμε να μην χρειάζεται στηρίγματα.

Νομίζω ότι ήταν ένα καλό παράδειγμα αυτό και με βοήθησε τελικά να συνειδητοποιήσω κάποια στοιχεία επί του θέματος περισσότερο, καθώς και να συμφωνήσω με τον καλό φίλο Δημήτρης.

Δόγμα μπορεί να είναι κάθε ΑΛΗΘΕΙΑ, η οποία εφαρμόζεται κατ' επιλογή μας ανεξαρτήτως των συνθηκών.

Και ποιός καθορίζει τις συνθήκες, θα με ρωτήσετε τώρα;

Μα οι αξίες και τα ιδανικά μας.

Όταν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τον εαυτό σου και έχεις σαν αξία π.χ. την ανάπτυξη δημιουργικών σχέσεων κι όχι απλά την έκφραση ενός πάθους, δεν μπορεί να επιτρέπεις την εκδήλωση ενός τελικά "καταπιεστικού" και ενελεύθερου ή ανεξέλεγκτου συναισθήματος.

Και πώς θα μάθεις αν έχεις ή χρειάζεται ν' αποκτήσεις μία αξία ή ένα ιδανικό;

Η ψυχολογία, στην οποία τόσο εύστοχα αναφέρεται ο αγαπητός lorenzo, λέει ότι αυτά καθορίζονται και επαναπροσδιορίζονται στη φάση της εφηβικής επανάστασης και διαμόρφωσης του Εγώ.

Τότε "πετάμε" κυριολεκτικά οτιδήποτε έχουμε "φορέσει" όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δεν τα ρίχνουμε κατ' ευθείαν στον κάλαθο των αχρήστων.

ΟΧΙ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΧΡΗΣΤΑ.
Απλά μας βαραίνουν και φορώντας τα όλα, δυσκολευόμαστε να ξεδιαλέξουμε.

Τα πετάμε λοιπόν, πάνω σ' ένα (μεταφορικά) π.χ. κρεββάτι... κι αρχίζουμε να τα επιλέγουμε...

Κοιτάξτε να δείτε πόσο μαγικά λειτουργεί αυτό:

Το γεγονός ότι τα επιλέγουμε σύμφωνα με τις ανάγκες μας και δεν αφήνουμε πάνω μας ότι κληρονομήσαμε, μας δομεί την αυτόνομη προσωπικότητά μας.
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, οι άνθρωποι που μας αγαπούν πραγματικά, δε μας απορρίπτουν γι' αυτό. Αυτοί, π.χ. οι γονείς μας θα μας αγαπούν πάντα, όποιοι κι αν είμαστε κι έτσι, αισθανόμαστε συναισθηματική ασφάλεια.

Στη συνέχεια της ζωής μας, εφόσον στη φάση της εξατομίκευσης ο μηχανισμός αυτός λειτούργησε σωστά και ανάλογα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΝΑΓΚΕΣ Ή ΚΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ, η ψυχή μας έχει καταγράψει το μηχανισμό και απλά τον θυμάται...

Ξαναπετά από πάνω της (ίσως όχι όλες τις φορεσιές πια, γιατί είναι εξοικιωμένη και καταλαβαίνει πόσο βαθιά πρέπει να φτάσει) κι αρχίζει το διάλεγμα, πάντα ασφαλής ότι οι άνθρωποι που πραγματικά την αγαπούν θα είναι πάντοτε γεμάτοι κατανόηση.

Μήπως κάπου εδώ κρύβεται το μήνυμα της παραβολής του Ασώτου;

Μήπως ο διαταραγμένος απογαλακτισμός μας (ως ανθρωπότητα) δε μας έκανε να υιοθετήσουμε την αρρωστημένη άποψη (δόγμα) ότι κάποιος υπέρτατος πατέρας μας είχε πάντα τιμωρημένους, ενώ εκείνος απλά μας περίμενε να γυρίσουμε πίσω όχι μετανιωμένοι, αλλά έχοντας πια επίγνωση, για να σφάξει τον μόσχο τον σιτευτό;

Μήπως η νέα εποχή δε μας καλεί ν' αναθεωρήσουμε αυτό το δόγμα και να δούμε το μεγαλείο της αγάπης αυτού του Πατέρα;

Τώρα είμαστε έτοιμοι... Πριν μάλλον όχι και για κάποιο λόγο το δόγμα έπαιζε το ρόλο του.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ μου γράφετε όλοι, να αναγνωρίσουμε τα δόγματα και να τα πετάξουμε όταν δεν χρειάζονται...

Υπάρχει κάτι εύκολο που να αξίζει πολύ;

Στη δυιστική μας φύση (την οποία οι περισσότεροι αναφέρατε) μόνο μέσα από την αντίθεση αντιλαμβανόμαστε τα πάντα...

Και;

Φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι για έναν ενήλικα, ο οποίος δεν υπήρξε έφηβος ή δεν έχει κλείσει αυτό τον κύκλο ακόμη, να αντιληφθεί τί συζητάμε εδώ...

Φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι για έναν ενήλικα, ο οποίος εισέπραξε συναίσθημα απόρριψης από τους δικούς του ανθρώπους στη φάση της εφηβείας, να δείξει εν γένει ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ...

Ο Άνθρωπος είναι η ΑΡΧΗ και το τέλος.

Όταν τον χάνουμε, όλα φαίνονται πια περιττά...

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σας κούρασα.
Σας ευχαριστώ ειλικρινά για τη συμμετοχή σας. Τουλάχιστον προσωπικά, αισθάνομαι μία εσωτερική ευεξία κι ελπίζω σε μία εποικοδομητική συνέχεια για όλους...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 02:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς καταπιάνεστε με θέματα που δεν γνωρίζετε, και αυτό το νομίζετε διάλογο. Αναζητάτε λύσεις, μα το μόνο που κάνετε είναι να περιπλέκετε ακόμη περισσότερο τις έννοιες. Αυτό παρατηρώ ως τώρα. Στο τέλος κανείς δεν θα είναι σε θέση να πει τι είναι και τι δεν είναι δόγμα. Μου θυμίζετε αυτούς που ξεκινούν για την Χαλκίδα και καταλήγουν στην Χαλκιδική, νομίζοντας πως πρόκειτε για το ίδιο μέρος επειδή και τα δύο ξεκινούν απο "χαλκι"...

Deva Parinito Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 02:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρέστε μου που θα ασχοληθώ λίγο παραπάνω και ιδιαίτερα με τους φαινομενικά "αντιρρησίες"...

Ίσως αξίζει τον κόπο για όλους μας...

Deva_Parinito, ένα θα σου πω: προτρέχεις. Και θα σου εξηγήσω ευθύς αμέσως τί εννοώ, όμως, αυτή τη φορά δε θα είμαι πολύ αναλυτική. Θα σταθώ σε ένα συγκεκριμένο σημείο το οποίο θεωρώ καθοριστικό και ελπίζω ότι θα καταλάβεις το άτοπο της αντιπαράθεσής μας, διότι εγώ τουλάχιστον το έχω εννοήσει.

quote:
Το γεγονός πως σε λίγες ώρες - γιατί πήγε 01:35 τώρα που διαβάζω τις απαντήσεις σας - θα ξημερώσει, δεν είναι μια αλήθεια ?

ΘΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ, αγαπητέ Deva_Parinito

Αν εγώ βρίσκομαι (που δεν είναι καθόλου απίθανο) στην Αυστραλία τώρα, θα ξημερώσει για μένα την ίδια ώρα που θα ξημερώσει σ' εσένα;

Και αν βρισκόμουν σε άλλο γαλαξία, θα ξημέρωνε με τον ίδιο ήλιο;

ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΙΛΑΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΝΘΡΩΠΕ
Είναι αλήθεια ότι θα ξημερώσει στην χώρα σου τη δεδομένη ώρα, αλλά αν αυτό το επιβάλλεις σε έναν άνθρωπο που ζει στη Χαβάη γιατί έτσι "την έχεις δει" φασιστικά ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΣΟΥ, τί θα του πεις, που ο ίδιος ήλιος θα ανατέλλει εκεί άλλη ώρα;

Επιτρέπεται να επικαλείσαι την επιστήμη και να μην γνωρίζεις ότι η επιστήμη ακριβώς επειδή δεν γνωρίζει την απόλυτη αλήθεια, έχει θεσπίσει αρχές οι οποίες ΣΑΦΩΣ ισχύουν στα επί μέρους συστήματα (βλ. Ελλάδα, Γη, γαλαξίας), αλλά δεν ισχύουν αντικειμενικά

Μου θυμίζεις το εξής: παλιά, όταν ταξείδευα συχνά, ξέρεις πώς καταλάβαινα αν από μία χώρα έχουν περάσει οι Άγγλοι; Από το αν οδηγούσαν ανάποδα.
Σκέψου τί κάνει ένα δόγμα...

Empedoklis, σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, όμως έχω δώσει απαντήσεις σε όσα μου γράφεις πιο πάνω. Αν θέλεις, κάνε τον κόπο να ρίξεις μία ματιά και επανερχόμαστε...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 09/02/2005 02:42:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 10:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τάχη μια διευκρίνιση..

Kost, νομίζω πως εντόπισα την αιτία στη διαφορετικότητα της αντίληψής μας ως προς την έννοια του δόγματος.

Εσύ τον αντιλαμβάνεσαι ως μια αναγκαία αρχή και εγώ ως μια στάση ζωής απέναντι σε μια αναγκαία αρχή.

Βλέπω το δόγμα να είναι μια κατηγορία της προκατάληψης και ως τέτοιο προσδιορίζει μια στάση ζωής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 15:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δημήτρη,μάλλον έχουμε και οι δύο δίκιο.Το δόγμα είναι αναμφίβολα μία βαθιά ριζωμένη προκατάληψη όμως ταυτόχρονα είναι και μία αναγκαία προκατάληψη.


Έγραψες ότι το δόγμα δεν πρέπει να υπάρχει εξαρχής.Δεν συμφωνώ.Οι άνθρωποι έχουμε σοβαρότατους λόγους που γινόμαστε δογματικοί.Προς θεού,δεν μας δικαιολογώ,δεν δικαιολογώ αυτό το ηλίθιο πείσμα,αυτή την παιδαριώδη προσκόλληση σε δόγματα,όμως μας κατανοώ,κατανοώ τα κίνητρα των δογματικών.Η ανθρώπινη εμπειρία,διαιωνιζόμενη μέσω της Μνήμης-ατομικής και συλλογικής-είναι διδακτική-και ως ένα βαθμό επίπονη.Τα βιώματα του καθενός τον αναγκάζουν να δημιουργεί Δόγματα τα οποία προβάλλει και στους άλλους-είτε εκούσια είτε ακούσια.Η εμπειρία του καθενός τον πείθει για κάποια πράγματα,τον πείθει ότι αυτό πρέπει να γίνει έτσι και ότι εκείνο δεν πρέπει να γίνει έτσι.Εν συνεχεία βέβαια η εμπειρία διαφοροποιείται,τα δεδομένα αλλάζουν και τα δόγμτα αλλάζουν και αυτά μιας και δεν είναι αιώνια αλλά έχουν ημερομηνία λήξης.

Το μικρό παιδί πρέπει να περιορίζεται από δόγματα διότι αλλιώς η άγνοιά του θα το οδηγήσει σε παράτολμες ενέργειες που ενδεχομένως να αποβούν τραγικές.Το ίδιο ισχύει και για τους λαούς,μιας και ο λαός είναι από τη φύση του δύναμη άλογη,ασυνείδητη και ανεξέλεγκτη.Πρέπει λοιπόν να υπάρχει "χαλινάρι".Ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ.

Όταν το παιδί μεγαλώνει δεν έχει τα δόγματα των δικών του πάνω από το κεφάλι του όμως δημιουργεί από μόνο του δόγματα.Το κακό ξεκινάει όταν επιχειρεί να επιβάλλει αυτά τα δόγματα.Αυτό μάλλον δείχνει απωθημένο,ότι δηλαδή κάποτε του επέβαλλαν δόγματα και τώρα έρχεται η σειρά του να το κάνει.


Το παράδειγμα που ανέφερες μου θύμισε το μύθο του Κήπου της Εδέμ.Είναι ένας μύθος που ταιριάζει γάντι στην περίπτωσή μας.

Ο Πατέρας-Θεός εξασφαλίζει στο "νεογέννητο" Άνθρωπο έναν Παράδεισο,του εξασφαλίζει την αυτάρκεια,τη σιγουριά και ειδαιμονία.Όμως ταυτόχρονα τον περιορίζει απαγορεύοντάς του να προβεί σε μία συγκεκριμένη ενέργεια.Έχουμε εδώ ένα απόλυτο Δόγμα το οποίο ο άνθρωπος πιστεύει και τηρεί.Η αρχική κατάσταση του ανθρώπου είναι η μακαριότητα της Άγνοιας,ή για να το πω καλύτερα η μακαριότητα της μονοδιάστατης αντίληψης του κόσμου.

Κάποια στιγμή είναι μοιραίο ο Άνθρωπος να αγνοήσει το Δόγμα.Είναι ο πόθος για Ελευθερία και Αποδέσμευση από τους εκάστοτε περιορισμούς που εγκλωβίζουν τη Συνείδηση.Αυτή η Ενέργεια όμως έχει ένα μεγάλο τίμημα.Ο άνθρωπος ξεφεύγει από το Δόγμα όμως την ίδια στιγμή κατανοεί αυτό που έκανε και νιώθει "γυμνός",νιώθει απροστάτευτος,νιώθει φόβο λόγω του ότι πλέον δεν υπάρχει κάτι να τον προστατέψει.Βλέπει ότι πλέον έχει ξανοιχτεί στον ατέλειωτο Ωκεανό,εκεί όπου τίποτα δεν είναι στέρεο...Από τότε ψάχνει για Δόγματα,ψάχνει για κάτι που θα του θυμίσει-έστω και λίγο-τις ξέγνοιαστες μέρες του Κήπου...


Το Δόγμα είναι μία μαστούρα φοβερή,μία νάρκωση ηδονική.Ακόμα και οι καλύτεροι δύσκολα κατάφεραν να μείνουν μακριά από το Δόγμα.

Αλήθεια έχουμε το κουράγιο να απαλλαγούμε από το ΔΟΓΜΑ?Μιλάω για μία συνειδητή απαλλαγή,έχοντας επίγνωση των συνεπειών.

Ο αγαπημένος Καζαντζάκης έγραψε ότι δεν φοβάται τίποτα και δεν ελπίζει τίποτα,συνεπώς είναι ελεύθερος.Είναι ένας Βουδδιστικός ορισμός της ελευθερίας.Καμία επιθυμία,κανένας φόβος,καμία οδύνη.ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΡΑΣΣΕΙ ΤΟ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.

Δεν ξέρω αν έχει δίκιο.Δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό.Δεν μπορώ να φανταστώ ένα πλάσμα χωρίς φόβο και ελπίδα.Αυτό το πλάσμα αν όντως υπήρξε ποτέ θα ήταν κάτι το θεικό και τερατώδες ταυτόχρονα.Κάποιος που για να γίνει Άγγελος του Ουρανού έπρεπε πρώτα να ενσαρκώσει όλους τους Δαίμονες της Γης.Αυτό το πλάσμα θα πρέπει να βίωσε τα Πάντα στο μέγιστο βαθμό,το Φόβο και την Ελπίδα,την Οδύνη και την Έκσταση.Θα πρέπει να παθιάστηκε τόσο πολύ που η υπερβολή του Πάθους οδήγησε στην Απάθεια!


ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΙΩΣΩ ΣΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ?

Αυτό το πιστεύω και ας με πούνε δογματικό.Ο μόνος πραγματικά αδογμάτιστος είναι αυτός που κάποτε ένιωσε το Δόγμα να κυλάει μέσα στο αίμα του,αυτός που το Δόγμα τον μέθυσε, τον συνεπήρε και τον φανάτισε όσο δεν παίρνει.Το βίωσε στο μάξιμουμ και εν συνεχεία κατάφερε να απαλλαγεί από αυτό.Μόνο αυτός γνωρίζει την πραγματική Δύναμη του Δόγματος και μόνο αυτός κατάφερε να το νικήσει!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 16:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι στο θέμα για να διευκρινίσω και να επ’ ανατυπώσω αναθεωρημένη την άποψη μου στο εν λόγω θέμα.

Ο φίλος kost αναφέρει :

quote:
Όμως εγώ θεωρώ ότι το Δόγμα είναι μία αποδείξιμη-εφαρμόσιμη πρόταση και όχι μη-αποδείξιμη

και συμπληρώνω…

Το δόγμα είναι μία αποδείξιμη πρόταση αρχικά. Από την στιγμή που θεσπίζεται ως δόγμα πάει να αποδεικνύεται και απαγορεύει και την αναζήτηση περαιτέρω πάνω του.

Ολόκληρη την αλήθεια δεν μπορούμε να την γνωρίζουμε. Έτσι λοιπόν εμπεριέχει κομμάτι της αλήθειας. Αυτό το κομμάτι όταν θωρακίζεται και στεγανοποιείται τότε καλείται δόγμα. Σκοπός του είναι ο έλεγχος του «όχλου» και εξυπηρέτηση συμφερόντων.

Με την πάροδο όμως του χρόνου η εξέλιξη κάνει την εμφάνισή της. Αυτή λοιπόν η αλήθεια μπορεί να αλλάξει και τότε έρχεται σε σύγκρουση με το ήδη υπάρχον δόγμα. Τότε ή καταρρίπτεται ή αναθεωρείται μέσα από την ίδιο «κύκλο».

Ακριβώς το ίδιο βρίσκει την εφαρμογή του και στην επιστήμη και αυτό φαίνεται από πράγματα τα οποία κάποτε ήταν μη αναστρέψιμα ενώ σήμερα δεν είναι.

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 16:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Deva Parinito, τι προβλημμα εχεις με το δογμα;
Μηπως, επειδη εσυ εισαι δογματικος, σε ενοχλει;
Γραφεις,
quote:

Με τα παραπάνω θέλω να πω, πως η αρχική τοποθέτησή σου για τον ορισμό της έννοιας "δόγμα", στην πρόταση "γενικά , ένα αξίωμα, μία αρχή", δεν ευσταθεί, γιατί υπάρχουν αρχές και αξιώματα στην φύση, όπως είναι η αρχή διατήρησης της ενέργειας, που δεν είναι δόγματα. Είναι απλές αλήθειες. Οι απλές αλήθειες λοιπόν, εξαιρούνται από τον ορισμό που αναφέρεις, και μάλλον θα έπρεπε να αφαιρέσεις τον όρο "γενικά" από την αρχική σου θέση, στην οποία, σου ξαναλέω, μονάχα αυτό μου προκάλεσε την ανάγκη να επέμβω. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
Deva Parinito

Ποιες αληθειες και κουραφεξαλα μας λες τοσες μερες;
Δογματα ειναι καϋμενε, ΔΟΓΜΑΤΑ !!!
Και η αρχη διατηρησης της ενεργειας, αρχηδια τηρησης της ενεργειας ειναι...
quote:

Σε ξαναρωτάω λοιπόν, πως χαρακτηρίζεις την αρχή διατήρησης της ενέργειας ? ή άντε, ποιο εύκολο, πως χαρακτηρίζεις την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων ? Νομίζεις πως αυτές οι ερωτήσεις απευθύνονται μόνο σε συναδέλφους Φυσικούς ?
Deva Parinito

Λες οτι εισαι και φυσικος παναθεμα σε...
Και η αρχη διατηρησης της ενεργειας και η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων, δογματα ειναι ρεεεεεε!!!!
quote:

Ok, Zadok, κατάλαβα. Αν η αρχή της διατήρησης της ενέργειας για σένα ένα είναι γενικό δόγμα, και δεν είναι η αλήθεια, τότε εντάξει, σ' ευχαριστώ.

Πάντως καλό θα ήταν να γνωρίζεις, πως τούτη η αρχή διέπει το σύμπαν και αποδεικνύεται ακόμη κι όταν πίνεις νερό...

Δεν έχω κάτι άλλο να πω...

Τα δέοντα,

Deva Parinito.



Τι περιμενουμε σε δυο συγκοινωνουντα δοχεια;
Μετα την ηρεμια, η σταθμη του υγρου σε ολα τα δοχεια θα βρισκεται στο αυτο υψος!!!

Αμ δε!

Σε ενα υγρο, τα μορια δεν εχουν τυχαιες ταχυτητες και κινησεις;
Αποκλειεται ΟΛΑ μαζι τα μορια να κινηθουν συγχρονως προς την μια κατευθυνση;
ΟΧΙ, μας λεει η ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΥΣΙΚΗ !!!
Υπαρχει πιθανοτητα, ΟΛΑ τα μορια του υγρου, να κινηθουν προς το ενα δοχειο
και να αδειασει το αλλο.
Πολυ-πολυ μικρη πιθανοτητα, αλλα στατιστικα υπαρχει !!!
Για ποια αληθεια λοιπον μας μιλας τοσες μερες;

Παρε παραδειγμα την εντροπια (θεωρω οτι ειπες αληθεια οτι εισαι φυσικος, αρα γνωριζεις τι ειναι η εντροπια),
οπου συμφωνα με τις ΑΛΗΘΕΙΕΣ των δυο θερμοδυναμικων νομων,
σε καθε μεταβολη, η εντροπια ειναι μεγαλυτερη η ιση του μηδενος...

Αμ δε !

Στατιστικη πιθανοτητα ειναι, οπως απεδειξε ο Μπολτσμαν
και ευτυχως δεν ειναι απαραβατη αληθεια, γιατι τοτε δεν θα υπηρχε κοσμος.
Γνωριζεις φανταζομαι οτι, σε αντιθεση με τους θερμοδυναμικους νομους
που προβλεπουν συνεχη αυξηση της εντροπιας,
η συνολικη εντροπια του συμπαντος ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ.

Η ιδια η σημερινη κατασταση του συμπαντος ειναι πιο χαμηλης εντροπιας
και ταξης, απο οτι ηταν στην αρχη της δημιουργιας του, οταν κυριαρχουσε μονο
η ενεργεια και ειχαμε το μεγιστο χαος, αρα μεγιστη εντροπια...

Η αρχη διατηρησης της ενεργειας, που μας επρηξες με αυτην τοσες μερες,
ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ;
ΛΑΘΟΣ φιλτατε, ΔΟΓΜΑ ειναι...

Για ξανακοιτα τα διαγραμματα Φεϋνμαν...
Τι μας δειχνουν;
Αυτοματη γεννηση σωματιδιων, απο εναν χωρο μηδενικης ενεργειας
ξεπηδουν δυο σωματιδια υλης και αντιυλης και αμεσως αλληλεπιδρουν μεταξυ τους
και εξαφανιζονται σε εναν καταιγισμο φωτος...
Τα σωματιδια ξαναεξαφανιζονται, αλλα η ενεργεια -που δεν ειναι καθολου αμελητεα-
μενει μεσα στο υλοποιημενο συμπαν, αρα η συνολικη ενεργεια του συμπαντος μεταβαλλεται.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ;;;

Εισαι τοσο δογματικος, που αν καποτε πας να βρασεις στο μπρικι νερο
και αυτο παγωσει πανω στο αναμμενο ματι της κουζινας,
θα αναβεις κερια και θα κανεις ευχελαια για το υπολοιπο της ζωης σου στην κουζινα
(βαζοντας και ενα παγκαρι διπλα), εκλαμβανοντας το σαν θαυμα,
κατι που η κβαντικη φυσικη γνωριζει και μας προειδοποιει οτι ΔΕΝ αποκλειεται σαν πιθανοτητα...

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ξέρει κανείς τί είναι αλήθεια;
--------------------------------------------------------------------------------


Zadok, εγώ ξέρω ! Εσύ δεν ξέρεις ? Αν δεν ξέρεις, δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ψευδές από το αληθές και τότε ο λόγος σου θα έχει τις ίδιες πιθανότητες να είναι πότε ψέμα και πότε αλήθεια, σαν τον παιχνιδιάρικο λόγο ενός παιδιού.

Θέλεις να παίξεις μαζί μας, ή θέλεις να μας μιλήσεις αληθινά ? Αμα θέλεις να παίξουμε, μισό να φέρω τα κουβαδάκια μου. Ξέρεις τι έχουν μέσα ? Όλες τις μπαρούφες και τις αοριστολογίες των ανθρώπων. Όλα τα γενικόλογα συμπεράσματα και όλες τις φαντασιόπληκτες μπούρδες της ανθρωπότητας...

Deva Parinito



ΒΕΒΑΙΑ ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ !!!!!!
Απο φαντασιοπληκτες μπουρδες, αλλο τιποτα !

quote:
Η αδυναμία που έχουν ορισμένοι να κατανοήσουν τις απλές, φυσικές αλήθειες, τους οδηγεί - γιατί κάπου πρέπει να τους οδηγήσει - σε δόγματα.
Deva Parinito


Α, ετσι καταντησες δογματικος !!!

quote:

Δυστυχώς καταπιάνεστε με θέματα που δεν γνωρίζετε, και αυτό το νομίζετε διάλογο. Αναζητάτε λύσεις, μα το μόνο που κάνετε είναι να περιπλέκετε ακόμη περισσότερο τις έννοιες. Αυτό παρατηρώ ως τώρα. Στο τέλος κανείς δεν θα είναι σε θέση να πει τι είναι και τι δεν είναι δόγμα. Μου θυμίζετε αυτούς που ξεκινούν για την Χαλκίδα και καταλήγουν στην Χαλκιδική, νομίζοντας πως πρόκειτε για το ίδιο μέρος επειδή και τα δύο ξεκινούν απο "χαλκι"...

Deva Parinito



Αντε ντε, αφου δεν το κατεχεις το αθλημα, τι χτυπιεσαι ;
Αντε λοιπον τραβα για ...Χαλκη !!!

Edited by - Πασχαλης on 09/02/2005 16:21:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 16:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι τοσο δογματικος, που αν καποτε πας να βρασεις στο μπρικι νερο
και αυτο παγωσει πανω στο αναμμενο ματι της κουζινας,
θα αναβεις κερια και θα κανεις ευχελαια για το υπολοιπο της ζωης σου στην κουζινα
(βαζοντας και ενα παγκαρι διπλα), εκλαμβανοντας το σαν θαυμα,.......

συγνωμη για την παρεμβαση αλλα πρεπει να ρωτησω κατι.

Ρε Πασχαλη θα βαλω το μπρικι στο ματι που καει θα βγαλω παγακια και θα πω Α!! δεν ειναι ειναι τιποτε ,μην ειμαι δογματικος ας πιω φραπε.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλικα Ζηνων

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 17:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε Πασχαλη θα βαλω το μπρικι στο ματι που καει θα βγαλω παγακια και θα πω Α!! δεν ειναι ειναι τιποτε ,μην ειμαι δογματικος ας πιω φραπε.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλικα Ζηνων


Ναι, γιατι οσο παραξενο και απιθανο και αν ειναι,
ειναι ενα πιθανο γεγονος.
Απλα η πιθανοτητα να συμβει ειναι τοσο μικρη, ωστε να μη συμβαινει καθε μερα.
Ομως σε μια διαρκεια μερικων εκατομμυριων ετων, ειναι βεβαιοτητα.
Στη διαρκεια μερικων εκατομμυριων ετων, σιγουρα θα συμβει !
Το ποτε;
Ισως και αυριο, ισως και προς το τελος αυτης της περιοδου.
Ολες οι χρονικες στιγμες ειναι το ιδιο πιθανες να δουν καποια τετοια "απιθανα" συμβαντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy