ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ......Και από Κυρ-Χάρδας...μας προέκυψε Βαγιάνη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 19:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok
Κατά δεύτερον, σου ξανα ματαθυμίζω ότι "απάτη" σύμφωνα με τον αντίστοιχο νομικό κώδικα ορίζεται συγκεκριμένη πράξη, η οποία οριοθετείται από συγκεκριμένους κανόνες και στοιχεία αποδείξεως.


Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Αλλά είσαι εκτός θέματος.
Και στο ξαναλέω: Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ.
Δηλαδή πόσες φορές πρέπει να στο πω για να το καταλάβεις;
Αυτό ίσως σε βοηθήσει: Κάθε τόσο συλλαμβάνονται έμποροι ναρκωτικών μετά αποδεικτικών στοιχείων. Οι περισσότεροι όμως διαφεύγουν χωρίς να υπάρχουν κατηγορίες εις βάρος τους. Είναι πασιφανές νομίζω (τι άλλο να βρω να σου πω, έναν ναρκομανή ε δεν μπορεί, θα τον έχεις δει –όλη μέρα σε γυάλινο πύργο ζεις;). Τα πρόσωπα αυτά λοιπόν που διακινούν ουσίες, δεν κάνουν φιλανθρωπικό έργο, ΑΠΑΤΗ ΚΑΝΟΥΝ – ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ και ας μην υπάρχουν εις βάρος τους αποδειχτικά στοιχεία.
quote:
Zadok
Κάθε άλλη χρήση της έκφρασης σε σχέση με δεδομένα πρόσωπα και καταστάσεις θεωρείται παράνομη, συκοφαντική και αβάσιμη και επισύρει τις ανάλογες κυρώσεις.


Συγνώμη από τους πρεζέμπορους. Δεν ήθελα να πω ότι είναι απατεώνες, απλά ότι κάνουν κάποιες "σκανδαλώδεις κινήσεις".
quote:
Zadok
Μάθε λοιπόν, να χρησιμοποιείς τις σωστές λέξεις, αν θέλεις να μιλάς και να γράφεις ελληνικά και προσπάθησε να συγκεντρωθείς στο θέμα. Νομίζω ότι το μπορείς.


Το πρόβλημα με σένα είναι ότι χάνεις το δάσος. Αν σε πείραξε η λέξη "απάτη" και όχι η πράξη, τότε Zadok έχουμε πρόβλημα.
quote:
Zadok
Το σημαντικό για μένα είναι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αναλογιστούμε την ατομική μας ευθύνη για την ανοησία μας, το πρόσκαιρο κυνήγι πλουτισμού και τις πολιτικές μας επιλογές.


Μάλιστα….και αν σε κακοποιήσει κάποιος γνωστός σου, δεν φταίει αυτός, φταις εσύ που έκανες παρέα μαζί του. Τι νοοτροπία είναι αυτή;
quote:
Zadok
Την "κοινή" λογική βγάλαμε άχρηστη.


Αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Ποια είσαι εσύ που θα μιλήσεις για κοινή λογική;
Εγώ ας πούμε ότι έχω κοινή λογική, εσύ τι έχεις δηλαδή, υπέρτατη;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 20:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Αλλά είσαι εκτός θέματος.

Σέβομαι την γνώμη σου, αλλά λυπάμαι, δεν τη συμμερίζομαι.

quote:

Και στο ξαναλέω: Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ.

Και στο ξαναγράφω:

Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ "ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ" ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΗ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΜΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ.

quote:

Δηλαδή πόσες φορές πρέπει να στο πω για να το καταλάβεις;

Όσες θέλεις και να είσαι σίγουρος ότι θα λαμβάνεις την ανάλογη απάντηση πάντα και εφόσον δεν εννοείς επίσης να καταλάβεις ότι διαπράττεις το αδίκημα της συκοφαντίας και της περιύβρισης θεσμών και ατόμων.

quote:

Αυτό ίσως σε βοηθήσει: Κάθε τόσο συλλαμβάνονται έμποροι ναρκωτικών μετά αποδεικτικών στοιχείων. Οι περισσότεροι όμως διαφεύγουν χωρίς να υπάρχουν κατηγορίες εις βάρος τους. Είναι πασιφανές νομίζω (τι άλλο να βρω να σου πω, έναν ναρκομανή ε δεν μπορεί, θα τον έχεις δει –όλη μέρα σε γυάλινο πύργο ζεις;). Τα πρόσωπα αυτά λοιπόν που διακινούν ουσίες, δεν κάνουν φιλανθρωπικό έργο, ΑΠΑΤΗ ΚΑΝΟΥΝ – ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ και ας μην υπάρχουν εις βάρος τους αποδειχτικά στοιχεία.

Αδερφέ, διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά με βάση το παράδειγμά σου μπας και συνεννοηθούμε:

Το να αναφέρεσαι γενικώς σε εμπόριο ναρκωτικών δεν είναι παράνομο, διότι πρόκειται περί αποδεικνυόμενης πράξης γενικά σε ένα κοινωνικό σύνολο.

Το να γράφεις όμως, ότι ο τάδε ή ο δείνα (επειδή κατά την γνώμη σου κινούνται ύποπτα) είναι έμποροι ναρκωτικών ή χρήστες ή ότι ο τάδε θεσμός (π.χ. καλλιτεχνικός χώρος) υποθάλπει εμπόρους ή χρήστες ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ή υπαρκτό ιστορικό, διαπράττεις το ποινικά διωκόμενα αδίκημα της συκοφαντίας.

Ελπίζω ότι αυτή τη φορά εννόησες.

quote:

Συγνώμη από τους πρεζέμπορους. Δεν ήθελα να πω ότι είναι απατεώνες, απλά ότι κάνουν κάποιες "σκανδαλώδεις κινήσεις".

Είναι σαφές ότι η συκοφαντία αφορά σε δεδομένα πρόσωπα ή θεσμούς και όχι σε γενικές αναφορές πραγματικών στοιχείων.

quote:

Το πρόβλημα με σένα είναι ότι χάνεις το δάσος. Αν σε πείραξε η λέξη "απάτη" και όχι η πράξη, τότε Zadok έχουμε πρόβλημα.

Δε με πείραξε τίποτα.

Η ελαφρότητα με την οποία εκφέρεται ο λόγος και η ανακρίβειά του, δείχνουν αναξιοπιστία.

Κόπτεσαι για "πράξεις" και τί κάνεις; Φωνασκείς σε ένα Φόρουμ ανώνυμα;
Ποιός είναι ο σκοπός; Θα ήθελες να μας εξηγήσεις;

quote:

Μάλιστα….και αν σε κακοποιήσει κάποιος γνωστός σου, δεν φταίει αυτός, φταις εσύ που έκανες παρέα μαζί του. Τι νοοτροπία είναι αυτή;

Δε μιλάμε για το ποιός φταίει. Ξεκόλλα!
Είναι τελείως ανώριμο να μην μπορείς να διαχωρίσεις την παράνομη πράξη για την τιμωρία της οποίας είναι υπεύθυνη η δικαιοσύνη και τη συναίσθηση του πώς αυτή μπορεί να αποτραπεί σε μία πιο εξελιγμένη κοινωνία.

Άλλο ιατρική και άλλο πρόληψη.

quote:

Αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Ποια είσαι εσύ που θα μιλήσεις για κοινή λογική;
Εγώ ας πούμε ότι έχω κοινή λογική, εσύ τι έχεις δηλαδή, υπέρτατη;

Έχεις αρχίσει να ξεφεύγεις μου φαίνεται. Ηρέμησε... Cool....

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 00:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια παρατηρηση, περι λογικης.
οι Στωικοι διαιρουσαν τη φιλοσοφια σε 3 μερη (αυτη η διαιρεση παγιωθηκε στην υστερη αρχαια φιλοσοφια):
ΛΟΓΙΚΗ (μελετη του λογου, επιστημιολογια, ρητορικη)
ΦΥΣΙΚΗ (μελετη της φυσης και του συμπαντος)
ΗΘΙΚΗ (μελετη της ανθρωπινης φυσης και του πως θα επρεπε να ζουμε)

Ο Επικουρος τωρα ΑΠΕΡΡΙΠΤΕ τη λογικη με την σημερινη εννοια του ορου!
προτεινοντας αντ'αυτης την θεωρια της γνωσης ή ΚΑΝΟΝΙΚΗ
(απο το "κανων" : το μετρο για το κριτηριο της αληθειας)

αν σε μερικους τομεις η στωικη λογικη ξεπερασε την επικουρεια κανονικη (παραδειγματος χαριν για τον επικουρο ηταν σφαλμα να βασιζομαστε βιαστικα στις αισθησεις μας για την εξαγωγη συμπερασματων αντι να περιμενουμε την "εναργεια") αυτο ειναι αλλη ιστορια..

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 00:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ματαιοπονείς καλή μου, και το ξέρεις... Η Γλώσσα που λέγαμε....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 00:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κακό είναι αυτό;
Ρε παιδί μου έχεις αντιληφθεί ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας.
Ότι πει ο άλλος εσύ αμέσως να αντιδράσεις να τον βγάλεις άχρηστο, να του ριχτείς. Ανασύρεις κάτι νομικίστικους όρους ή κάτι που διάβασες προκειμένου να γίνει το δικό σου. Θες να σου πούμε ότι κέρδισες; Ε αν αυτό σε ικανοποιεί τότε ΜΠΡΑΒΟ Zadok ΚΕΡΔΙΣΕΣ ΚΕΡΔΙΣΕΣ (και άντε άσε μας ήσυχους). Εδώ είναι φόρουμ χριστιανή μου, δεν είναι δικαστήριο….
Χαλάρωσε κοπέλα μου, συζήτηση κάνουμε. Δεν μπορείς να συμμετέχεις και ’συ όπως όλος ο κόσμος;
Πες την άποψή σου και άσε τον άλλον.
Δημιουργείς αντιπάθειες δεν το καταλαβαίνεις; Διότι δεν έχεις εκφράσει στο φόρουμ ούτε μια άποψη, μια τοποθέτηση, κάτι τελοσπάντων που να είναι δικό σου και που να φαίνεται ότι μπορείς και συ να παράγεις γνώση, παρά μόνο έχεις μια τάση μηδενισμού, ακύρωσης της προσπάθειας του άλλου και καταστροφής του διαλόγου.
Γίνε ρε παιδάκι μου λίγο πιο δημιουργική και θα δεις ότι όλοι θα σου πούνε μπράβο.

Σου λέω για την απάτη του χρηματιστηρίου και μου λες ότι δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις και ότι πρέπει εμείς οι πολίτες να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας κλπ κλπ.
Σου αναφέρω ότι έχω συζητήσει με χιλιάδες ανθρώπους αυτό το θέμα και δεν βρέθηκε ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ να μου απαντήσει όπως εσύ. Αν αυτό σου λέει κάτι…
Το ότι έχουμε χριστιανή μου και μείς τις ευθύνες μας το ξέρουμε δεν χρειάζεται να μας το πεις εσύ – μπορώ να καταλάβω γιατί μας την σπας;

Όσους έχω συναντήσει στο δρόμο μου λένε εν ολίγοις ότι το γεγονός τσουνάμι χρησιμοποιήθηκε υπερβολικά στην Ελληνική τηλεόραση με κίνητρο ιδιοτέλειας από συγκεκριμένους φορείς. Κάποιοι δηλαδή έβαλαν λεφτά στην τσέπη από τους τηλεμαραθωνίους, τους εράνους, τις δημοπρασίες. Δεν συνάντησα έναν κοπέλα μου, να μου πει ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις, ότι είμαι συκοφάντης και άλλες τέτοιες γελοιότητες. Είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις – ξέρεις κανέναν απατεώνα να αφήνει πίσω του αποδείξεις;

Όλοι ξέρουμε ότι η ΕΡΤ πληρώνει αδρά κάποια μέλη της. Η νέα παρουσιάστρια της Eurovision θα παίρνει τον εξωφρενικό μισθό των μερικών εκατομμυρίων δρχ. τον μήνα. Όλος ο κόσμος αντιλαμβάνεται την απάτη. Εσύ να είσαι σίγουρη ότι οι θέσεις σου περί διμερών συμφωνιών που δεν επισύρουν παράνομες πράξεις κλπ, δεν απηχούν τις αντιλήψεις κανενός νοήμονος ανθρώπου.
Θα έπρεπε να ξέρεις ότι στην Ελληνική κοινωνία Η ΑΠΑΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Βρε Zadok, μήπως είσαι η …. Νατάσσα;
(του Κωστάκη ε…)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 01:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η νέα παρουσιάστρια της Eurovision θα παίρνει τον εξωφρενικό μισθό των μερικών εκατομμυρίων δρχ. τον μήνα.

γιαυτο για τα ελαχιστα δευτερολεπτα που περασε απο μπροστα μου (μεχρι να αλλαξω καναλι) ηταν λες και τριπαρε πρεζωμενη;
Ρε τρελη χαρα που φερνουν τα φραγκα..
Μακραν το πιο ψευτικο ατομο που εχω δει τον τελευταιο καιρο.. Αισχρη εικονα.
(εξαιρεσει του παρασκευαιδη-Παπα των ορθοδοξοταλιμπαν)

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 02:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι κακό είναι αυτό;
Ρε παιδί μου έχεις αντιληφθεί ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας.

Μόλις διάβασα όλο το μήνυμά σου και πολύ το διασκέδασα. Ειλικρινά, να 'σαι καλά!

Πες μου όμως, με το χέρι στην καρδιά:

Αν δεν ήμουν όπως πιστεύεις, "πνεύμα αντιλογίας" θα είχε ενδιαφέρον αυτή η συζήτηση;

quote:

Ότι πει ο άλλος εσύ αμέσως να αντιδράσεις να τον βγάλεις άχρηστο, να του ριχτείς.

Κοίτα: αν δε γίνει συζήτηση και δεν υπάρξει λόγος και στη συνέχεια, αντίλογος πώς θα καλλιεργήσουμε το πνεύμα μας;

Ούτε να σε βγάλω άχρηστο προσπαθώ, ούτε να σου "ριχτώ".

Δες τί λέει κι ο Areios περί της φιλοσοφίας των αρχαίων ημών προγόνων.

quote:

Ανασύρεις κάτι νομικίστικους όρους ή κάτι που διάβασες προκειμένου να γίνει το δικό σου.

Δεν υπάρχει κάτι το δικό μου, αδερφέ.

quote:

Θες να σου πούμε ότι κέρδισες; Ε αν αυτό σε ικανοποιεί τότε ΜΠΡΑΒΟ Zadok ΚΕΡΔΙΣΕΣ ΚΕΡΔΙΣΕΣ (και άντε άσε μας ήσυχους).

Ε, όχι και να σας αφήσω ήσυχους τώρα που διασκεδάζουμε κιόλας.

quote:

Εδώ είναι φόρουμ χριστιανή μου, δεν είναι δικαστήριο….

Άρα λέμε ότι μας κατέβει επειδή είναι φόρουμ και δεν είναι δικαστήριο;

quote:

Χαλάρωσε κοπέλα μου, συζήτηση κάνουμε.

Χαλαρότατη είμαι.

quote:

Δεν μπορείς να συμμετέχεις και ’συ όπως όλος ο κόσμος;

Αυτό όχι. Δεν το μπορώ.
Ακολουθώ το ρητό του μεγάλου Έλληνα στοχαστή:

"Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα! Ν΄ αρνιέσαι
ό,τι θωρούν τα μάτια σου! Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!"

quote:
Πες την άποψή σου και άσε τον άλλον.

Θες ειλικρινά να σ' αφήσω;

quote:

Δημιουργείς αντιπάθειες δεν το καταλαβαίνεις;

Αυτό δε με απασχολεί.

quote:

Διότι δεν έχεις εκφράσει στο φόρουμ ούτε μια άποψη, μια τοποθέτηση, κάτι τελοσπάντων που να είναι δικό σου και που να φαίνεται ότι μπορείς και συ να παράγεις γνώση, παρά μόνο έχεις μια τάση μηδενισμού, ακύρωσης της προσπάθειας του άλλου και καταστροφής του διαλόγου.

Κρίμα.


quote:
Γίνε ρε παιδάκι μου λίγο πιο δημιουργική και θα δεις ότι όλοι θα σου πούνε μπράβο.

Μπράβο μου!

quote:
Σου λέω για την απάτη του χρηματιστηρίου και μου λες ότι δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις και ότι πρέπει εμείς οι πολίτες να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας κλπ κλπ.

Εμ, άδικο έχω;

quote:

Σου αναφέρω ότι έχω συζητήσει με χιλιάδες ανθρώπους αυτό το θέμα και δεν βρέθηκε ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ να μου απαντήσει όπως εσύ.

Άρα έχω πρωτότυπη σκέψη!!
Για δες τί μπορείς να μάθεις από μένα...

quote:

Αν αυτό σου λέει κάτι…

Μάλλον συναναστρέφεσαι χαμηλής νοημοσύνης άτομα.

quote:

Το ότι έχουμε χριστιανή μου και μείς τις ευθύνες μας το ξέρουμε δεν χρειάζεται να μας το πεις εσύ – μπορώ να καταλάβω γιατί μας την σπας;

Γιατί εκτός από το να το ξέρετε, πρέπει και κάτι να κάνετε...

(αφού συμφωνείς, γιατί αντιστέκεσαι; για σκέψου το αυτό...)

quote:

Όσους έχω συναντήσει στο δρόμο μου λένε εν ολίγοις ότι το γεγονός τσουνάμι χρησιμοποιήθηκε υπερβολικά στην Ελληνική τηλεόραση με κίνητρο ιδιοτέλειας από συγκεκριμένους φορείς. Κάποιοι δηλαδή έβαλαν λεφτά στην τσέπη από τους τηλεμαραθωνίους, τους εράνους, τις δημοπρασίες. Δεν συνάντησα έναν κοπέλα μου, να μου πει ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις, ότι είμαι συκοφάντης και άλλες τέτοιες γελοιότητες. Είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις – ξέρεις κανέναν απατεώνα να αφήνει πίσω του αποδείξεις;

Επειδή έχω μεγάλη εμπειρία στην αστική δικονομία (!!!), θα πρέπει να σου θυμίσω ότι αν είχες δίκιο, κανένας απατεώνας δε θα ήταν φυλακή.

Κάποιοι κάνουν έξυπνες παγαποντιές και δεν αφήνουν στοιχεία και κάποιοι όχι.

Σχετικά με το τσουνάμι:

Ο κόσμος λέει, λέει... και κάνει βλακείες παρ' όλα αυτά. Μήπως σου λέει κάτι εσένα αυτό;
Οξύμωρο δεν είναι;

quote:

Όλοι ξέρουμε ότι η ΕΡΤ πληρώνει αδρά κάποια μέλη της. Η νέα παρουσιάστρια της Eurovision θα παίρνει τον εξωφρενικό μισθό των μερικών εκατομμυρίων δρχ. τον μήνα. Όλος ο κόσμος αντιλαμβάνεται την απάτη. Εσύ να είσαι σίγουρη ότι οι θέσεις σου περί διμερών συμφωνιών που δεν επισύρουν παράνομες πράξεις κλπ, δεν απηχούν τις αντιλήψεις κανενός νοήμονος ανθρώπου.

Ίσως γιατί δεν είναι νοήμονες.

quote:

Θα έπρεπε να ξέρεις ότι στην Ελληνική κοινωνία Η ΑΠΑΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Η απάτη είναι πάντα παράνομη.

Αυτό που γράφεις, είναι δείγμα ηθικής πτώσης μιας κοινωνίας που ούτε να τολμήσεις να το σκεφτείς δε θα έπρεπε για την ελληνική κοινωνία, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ, θα είναι η αρχή της ανυπαρξίας έννομης τάξης.

quote:

Βρε Zadok, μήπως είσαι η …. Νατάσσα;
(του Κωστάκη ε…)

Ιατρική σπουδάζει αυτή βρε...


Φίλε lorenzo, να 'σαι καλά! Την ώρα μας περνάμε...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 03:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok
Ιατρική σπουδάζει αυτή βρε...


Την τελείωσε, πήρε και ντοκτορά …. άλλη απάτη!
Εσύ τι σπουδάζεις;
quote:
Zadok
Μόλις διάβασα όλο το μήνυμά σου και πολύ το διασκέδασα.


Το βλέπω…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 04:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την τελείωσε, πήρε και ντοκτορά …. άλλη απάτη!
Εσύ τι σπουδάζεις;

Άστα!

Άλλο ξεκίνησα κι εγώ να σπουδάζω, άλλο πτυχίο πήρα, άλλο μεταπτυχιακό...

Άλλο κάνω τώρα...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 04:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δημιουργείς αντιπάθειες δεν το καταλαβαίνεις; Διότι δεν έχεις εκφράσει στο φόρουμ ούτε μια άποψη, μια τοποθέτηση, κάτι τελοσπάντων που να είναι δικό σου και που να φαίνεται ότι μπορείς και συ να παράγεις γνώση, παρά μόνο έχεις μια τάση μηδενισμού, ακύρωσης της προσπάθειας του άλλου και καταστροφής του διαλόγου.
Γίνε ρε παιδάκι μου λίγο πιο δημιουργική και θα δεις ότι όλοι θα σου πούνε μπράβο.

Θέση απο το τίποτα δηλαδή.
Έστω και μιά απλή ανθρώπινη θέση ρε γ....το.
Πραγματικά φίλε Α Ι Α Ν Τ Α Σ , η πραγματικότητα είναι χωρίς λογική και χωρίς κριτήρια.
Όλα είναι μέθοδος.
Παρακολουθώ το φόρουμ , και την συντονιστική του προσπάθεια για τουλάχιστον 2 χρόνια.
Μέσα σε τόσο χρόνο ποτέ δεν "άκουσα" μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ γώμη ή θέση της Zadok σε πραγματικά ζητήματα , πέραν κάποιων "τοποθετήσεών" της σαν τον κριτή του διαβόλου ...
Και πάντα με την διάθεση ενός κριτή επι των κρίσεων των συμμετεχόντων.
Η συμπεριφορά της Zadok (Που αλλοίμονό μας είναι "κριτής")
Περιορίζεται σε "θέσεις" του τύπου "εγώ σου το είπα καλέ μου",
"Δεν μου είπες γιατί με κατηγορείς"
"Μπράβο σου που το λές", και γενικά η κυρία Zadok γίνεται Μπάστακας στο τι λέω εγώ , εσύ και οι άλλοι.
Εεεε, δεν πρόκειται περι συντονιστού.
Ότι άλλο θέλει ας λέει, αλλά ο συντονισμός είναι γραμμή που ταίζει κάποιες οικογένειες.
Ο Συντονισμός δεν είναι προσωπική υπόθεση κανενός.
Είναι γραμμή.
Καλούμαστε λοιπόν όλοι εμείς οι "αδαείς" να κρίνουμε βασικά ζητήματα με τον τρόπο που κάποιοι διαχειριστές επέλεξαν να διεξάγουν "διάλογο" σε πολύ βασικά και άκρως ανθρώπινα ζητήματα , όπου ο άνθρωπος εξοβελίζεται για τις ανθρώπινες θέσεις του.;
Όταν οι θέσεις είναι προεπιλεγμένες τίθεται ένα μεγάλο ερώτημα.
-Να συνεχίσω ή Όχι;-
Διεγράφην πάμπολες φορές με την "αιτιολογία" της δημοσίας ιντερνετικής αιδούς.
Αλλά πάντα σε ζητήματα ενδότερης διαδικασίας , παρά για άσεμνες εκφράσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 04:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διεγράφην πάμπολες φορές

Αυτό να το θέσεις ως ψηφιακή υπογραφή, να ξέρει κι ο κόσμος...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 04:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κόσμος ξέρει και κρίνει.
Ο κόσμος ξέρει .....
Ο κόσμος ξέρει που βάζει υπογραφή.
Ο κόσμος ξέρει ποιοί τον διαγράφουν. Αυτοί πρέπει να Ξέρουν κυρία μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 04:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γέλα κυρία μου, γέλα μαζί μου
γέλα κυρία μου, γέλα καλή μου

Ξένος εγώ, έξω απ' τον κόσμο σου
περαστικός από το δρόμο σου

...

Γέλα κυρία μου, γέλα μαζί μου
γέλα κυρία μου, γέλα καλή μου

Ξένος εγώ, λίγη ταυτότητα
δίχως καυτή προσωπικότητα

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 05:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμπρός λοιπόν.
Διέγραψέ με ξανά άθλια Zadok.
Ξέρω πολύ καλά ότι μπορώ να επανέλθω και με πολύ πιό άνανδρους τρόπους... .
Δεν θέλω κάν να τους σκέφτομαι , αν και τους γνωρίζω.
Μη βιαστείς να με διαγράψεις ξανά.
Πρίν το κάνεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα στην τρέχουσα διεύθυνση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 05:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γέλα κυρία μου, γέλα μαζί μου
γέλα κυρία μου, γέλα καλή μου

Ξένος εγώ, έξω απ' τον κόσμο σου
περαστικός από το δρόμο σου

...

Γέλα κυρία μου, γέλα μαζί μου
γέλα κυρία μου, γέλα καλή μου

Ξένος εγώ, λίγη ταυτότητα
δίχως καυτή προσωπικότητα

.


Αγαπώ τις κυρίες αγαπήτή μου.
Πείσε πε ότι είσαι κυρία , και θα σε αγαπήσω .
Προς το παρόν γελάω με δήθεν κυρίες.
Και χωρίς τραγουδάκια τερψίπρωκτων τραγουδιστών.
Σαν συντονίστρια καταλαβαίνεις πιστεύω την περιφρόνηση των συμμετεχόντων.

Επειδή γνωρίζω πολλές Κυρίες, θα σε παρακαλούσα τουλάχιστον να μήν διεκδικείς ένα τέτοιο ρόλο που απευθύνεται σε ταινίες του 60.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 05:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου λέω για την απάτη του χρηματιστηρίου και μου λες ότι δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις και ότι πρέπει εμείς οι πολίτες να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας κλπ κλπ.
Σου αναφέρω ότι έχω συζητήσει με χιλιάδες ανθρώπους αυτό το θέμα και δεν βρέθηκε ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ να μου απαντήσει όπως εσύ. Αν αυτό σου λέει κάτι…
Το ότι έχουμε χριστιανή μου και μείς τις ευθύνες μας το ξέρουμε δεν χρειάζεται να μας το πεις εσύ – μπορώ να καταλάβω γιατί μας την σπας;

Όσους έχω συναντήσει στο δρόμο μου λένε εν ολίγοις ότι το γεγονός τσουνάμι χρησιμοποιήθηκε υπερβολικά στην Ελληνική τηλεόραση με κίνητρο ιδιοτέλειας από συγκεκριμένους φορείς. Κάποιοι δηλαδή έβαλαν λεφτά στην τσέπη από τους τηλεμαραθωνίους, τους εράνους, τις δημοπρασίες. Δεν συνάντησα έναν κοπέλα μου, να μου πει ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις, ότι είμαι συκοφάντης και άλλες τέτοιες γελοιότητες. Είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις – ξέρεις κανέναν απατεώνα να αφήνει πίσω του αποδείξεις;


Κάτι είπε ο φίλος μας εδώ.
Οι Τηλεμαραθώνιοι κάπου τελειώνουν.
Οι Νετομαραθώνιοι κάπου τελειώνουν.

Προτείνω την διαγραφή του παρόντος συμμετέχοντα , έστω και ως απλή συμβουλή ........................................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 17:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
robots-agony, μήπως κάτι έχεις παρεξηγήσει σχετικά με τον τύπο της Συμμετοχής της Zadok στις Ομάδες Συζήτησης του ESOTERICA;;

Διευκρινίζω: Η αγαπητή Zadok δεν είναι Μέλος της "Ομάδας των Συνεργατών" ούτε της "Συντονιστικής Ομάδας" του ESOTERICA και ουδέποτε υπήρξε.

Γιατί της καταμαρτυρείς λοιπόν πράγματα τα οποία θα έπρεπε μάλλον να απευθύνεις προς την πλευρά μας;; Αναφέρομαι βέβαια ξεκάθαρα στα λεγόμενά σου περί "διαγραφών".

Εάν θέλεις, μπορείς να ενημερώσεις τους συμμετέχοντες εδώ καθώς και τους αναγνώστες, για τον/τους Λογαριασμό/ούς σου που απενεργοποιήθηκε/αν στον παρόντα χώρο και ίσως τους λόγους που οδήγησαν σε αυτές τις ενέργειες;

Ούτως ή άλλως, θα σε προτρέψω έντονα να χρησιμοποιείς κόσμιες εκφράσεις και τρόπο συνδιαλλαγής κατά την Συμμετοχή σου στις Συζητήσεις μας.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 21:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε ΑΙΑΝΤΑ,

Δεν αγνόησα την ερώτησή σου, σχετικά ,με την επικινδυνότητα των κεραιών
τηλεφωνίας. Κάποια στιγμή ίσως δοθεί η ευκαιρία για μια εμπεριστατωμένη
και τεκμηριωμένη απάντηση.
Άστο..Αρκετό πρόβλημα δημιούργησα άθελά μου στο forum με το θέμα που
δημοσίευσα. Άστο καλύτερα μη γίνει «κανένα άλλο χοντρό μπέρδεμα και δεν
ξεμπερδεύουμε με τίποτα».Πάντως με το «χέρι στην καρδιά» ένα σου λέω, περί
της επικινδυνότητας των κεραιών καθομολογούνται ένα σωρό «μπούρδες». Πε-
ρισσότερο «κινδυνεύεις» χρησιμοποιόντας το κινητό σου π.χ μέσα σε κλειστό
χώρο ή αυτοκίνητο, παρά από τις κεραίες των "κυψελών".
Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.


Φιλικότατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 02:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διευκρινίζω: Η αγαπητή Zadok δεν είναι Μέλος της "Ομάδας των Συνεργατών" ούτε της "Συντονιστικής Ομάδας" του ESOTERICA και ουδέποτε υπήρξε.

Επειδή είμαι διαρκής αναγνώστης των μηνυμάτων αυτού του φόρουμ για τα τελευταία χρόνια , επίτρεψέ μου να έχω τις δικές μου αγωνίες.

Απο ποιούς αποτελείται η συντονιστική ομάδα του ESOTERICA;
Ανάφερέ μου τουλάχιστον με ποιό όνομα χρήστη τα μέλη αυτής της ομάδας συμμετέχουν στον διάλογο.
Κάνε μου γνωστό ποιοί είναι οι επισκέπτες , και ποιοί οι οικοδεσπότες.
Ζητώ πολλά;
Τέλος πές μου . Γνωρίζεις προσωπικά τη Zadok;
Άντε να σε δούμε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 02:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν θέλεις, μπορείς να ενημερώσεις τους συμμετέχοντες εδώ καθώς και τους αναγνώστες, για τον/τους Λογαριασμό/ούς σου που απενεργοποιήθηκε/αν στον παρόντα χώρο και ίσως τους λόγους που οδήγησαν σε αυτές τις ενέργειες;

Ούτως ή άλλως, θα σε προτρέψω έντονα να χρησιμοποιείς κόσμιες εκφράσεις και τρόπο συνδιαλλαγής κατά την Συμμετοχή σου στις Συζητήσεις μας.



Κοίτα φίλε μου, όποιος παρακολουθεί απο κοντά τις συζητήσεις , καταλαβαίνει ότι οι κάποιες αντιθέσεις προς συγκεκριμένες απόψεις πυροδοτούν το μαχαίρι και μαζί και το πεπόνι.
Δεν είμαι ένας βωμολόχος.Ποτέ δεν υπήρξα...
Υπάρχει κάποια ιστορία (που γνωρίζεις) όπου εξετέθησαν ένα πλήθος γόνιμων απόψεων άσχετα με κάποια πρόσκαιρη ονοματολογία..
Τυχαίνει όμως να είμαι Administrator επίσης , και σε κατανοώ .
Μπορείς να μου εγκυηθείς ότι για τους προσεχεις 2 μήνες ο λογαριασμός μου δεν θα απενεργοποιηθεί;
Αν το κάνεις , σου υπόσχομαι ότι δεν θα βωμολοχήσω για το διάστημα αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 03:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν θέλεις, μπορείς να ενημερώσεις τους συμμετέχοντες εδώ καθώς και τους αναγνώστες, για τον/τους Λογαριασμό/ούς σου που απενεργοποιήθηκε/αν στον παρόντα χώρο και ίσως τους λόγους που οδήγησαν σε αυτές τις ενέργειες;

Όχι εγώ ρε φίλε.
Εσύ να δώσεις πλήρη λίστα όλων των λογαριασμών μου.
Να πείς όλα τα ονόματα με τα οποία εισήλθα στο φόρουμ στη διάρκεια των τελευταίων 2,5 ετών μάλιστα....
Όλα τα μέλη θα το ακούσουν με ανακούφιση.
Αλλά εσύ αλήτη, εξακολουθείς να με προβάλλεις σαν κανένα τριπλοεγγεγραμμένο ,ενώ ποτέ δεν μπήκα με 2πλο λογαριασμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 03:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεος πιά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 03:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πράγματα τα οποία θα έπρεπε μάλλον να απευθύνεις προς την πλευρά μας;

Μα αναφέρθηκα σε κατι αντίθετο προς πράγματα τα οποία θα έπρεπε μάλλον να απευθύνω προς την πλευρά σας;
Ήμαρτον...................
Όταν αναφέρομαι σαν κάτι αντίθετο προς την "πλευρά σας" μου ζητάτε εξηγήσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 03:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προς την πλευρά μας;

Αναρρωτιέμαι πραγματικά .
Ποιά είναι η "πλευρά" μας;
Με ποιούς ομιλώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy