ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Τι μένει όταν τα ψέμματα τελειώνουν?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 16:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα διδακτικό παραμύθι ("Ένα μήλο την ημέρα") από έναν δάσκαλο της Καμπαλά, δια στόματος "Παρθένου".
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2161&whichpage=4&ARCHIVE=

Καλή ανάγνωση, καλοί μου αναζητητές
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 22:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ένα διδακτικό παραμύθι ("Ένα μήλο την ημέρα") από έναν δάσκαλο της Καμπαλά, δια στόματος "Παρθένου".
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2161&whichpage=4&ARCHIVE=

Καλή ανάγνωση, καλοί μου αναζητητές
Moz


γεια σου moz με τις ωραιες ιστοριες σου!


την βρηκα διδακτικοτατη και θα την χρησιμοποιησω σε αλλα τοπικ.


θα στην ξεπληρωσω οταν σε συναντησω να ποτιζεις πευκακια με... ξερεις τι!


ελπιζω να μην με πουν κλεφτη στο εν τω μεταξυ!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 22:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Σσσσς... ο χορός αυτός είναι μοναχικός...)
Γεια σου, jonnie, δερβίση μου, μάγκα συμ-φυ-τητή μου!

M.o.Z.

(Αλέξανδρε, συγγνώμη για την άσχετη επισύναψη, αλλά έχεις φίλους κι εσύ και καταλαβαίνεις. Συνεχίστε, παρακαλώ.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 22:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Σσσσς... ο χορός αυτός είναι μοναχικός...)
Γεια σου, jonnie, δερβίση μου, μάγκα συμ-φυ-τητή μου!

M.o.Z.

(Αλέξανδρε, συγγνώμη για την άσχετη επισύναψη, αλλά έχεις φίλους κι εσύ και καταλαβαίνεις. Συνεχίστε, παρακαλώ.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 22:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Σσσσς... ο χορός αυτός είναι μοναχικός...)
Γεια σου, jonnie, δερβίση μου, μάγκα συμ-φυ-τητή μου!

M.o.Z.

(Αλέξανδρε, συγγνώμη για την άσχετη επισύναψη, αλλά έχεις φίλους κι εσύ και καταλαβαίνεις. Συνεχίστε, παρακαλώ.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

semina
quote:
Μου φαίνεται πως απάντησα το ίδιο με τον pixeldream..αν και δεν είδα την απάντηση του..ε δεν πειράζει..

Η ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ COPYRIGHT.

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ/Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑ/ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΜΑ;
ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ/ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ/ΕΙΔΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ/.
ΚΑΛΟ ΨΕΜΜΑ/ΚΑΚΟ ΨΕΜΜΑ/ΥΠΑΡΧΕΙ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line


Εμένα γιατί με μπερδεύουν οι απαντήσεις σου???ο τρόπος απάντησης εννοώ..ίσως πρέπει να της δώσω περισσότερη προσοχή..
Δεν έκανα copyright καλέ μου απλά έτυχε να απαντήσω χωρίς να δω τι απάντησες..και δεν έχω λόγο να πω ψέματα γι αυτό..
Φιλικά
Σεμίνα


Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...

Edited by - semina on 07/04/2005 23:32:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 11:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ?


ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΨΕΜΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 14:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ?


ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΨΕΜΑ.


Γιατί???Όταν τελειώσουν τα ψέματα μένει το επόμενο ψέμα???Δεν είναι καπως οξύμωρο?
Φιλικά πάντα
Σεμίνα

Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 16:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί???Όταν τελειώσουν τα ψέματα μένει το επόμενο ψέμα???Δεν είναι καπως οξύμωρο?
Φιλικά πάντα
Σεμίνα

μα αγαπητη Σεμινα,στα πιο ΟΞΥΜΩΡΑ,ΣΧΗΜΑΤΑ.κρυβονται οι πιο κοινοτυπες αληθειες...

φιλικα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 16:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΟ ΨΕΜΑ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ

ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ!!

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΚΡΗ

ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΤΕ ΥΠΟΧΩΡΕΙΣ!!

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ

ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΕ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ!!

ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!!


Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 21:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί???Όταν τελειώσουν τα ψέματα μένει το επόμενο ψέμα???Δεν είναι καπως οξύμωρο?
Φιλικά πάντα
Σεμίνα

μα αγαπητη Σεμινα,στα πιο ΟΞΥΜΩΡΑ,ΣΧΗΜΑΤΑ.κρυβονται οι πιο κοινοτυπες αληθειες...

φιλικα..



Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 22:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ολα ειναι ενα ψεμα

μια ανασα, μια πνοη

σαν λουλουδι, καποιο χερι

θα μας κοψει μιαν αυγη


.


.


ξεκινηστε απο την μονη σιγουρη αληθεια: τον θανατο!


οι αλλες θα εμφανιστουν μονες τους μετα...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 01:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
semina

quote:
ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ?


ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΨΕΜΑ.


ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.

ΔΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ.......ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΨΕΥΤΙΚΟ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 11:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

H μόνη ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ!!!

Μένει να βρούμε την δεύτερη!!!

Ως τότε βαυκαλιζόμαστε με τις προσωπικές μας "Αλήθειες" που έχουν

ημερομηνία λήξεως και μάλιστα οδυνηρή τις περισσότερες φορές!!!

ΑΛΗΘΕΙΑ μια λέξη ουτοπική κομμάτι αμιγές του Θανάτου!!!

Λέξη "νεκρή", "κενή περιεχομένου", αντικατοπτρισμός του αντιθέτου

της ...του Ψεύδους... αλλά τόσο σημαντική σαν ράβδος εξισορρόπισης

στο "εδώ και στο επέκεινα"... σ' ένα "ακατανόητο" για τα "μέτρα" της

λογικής μας δυνατότητας περιβάλλον...

ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ!!! ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ???!!! ΓΙΑΤΙ???!!! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!

Νάσται καλά {αλήθεια σας το λέω}

Φιλία κι εκτίμηση

lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 23:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

H μόνη ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ!!!


και ο πιο σιγουρος δασκαλος!

ξεκινωντας απο αυτον, ειναι δυσκολο να χασεις το δρομο σου...

quote:

Μένει να βρούμε την δεύτερη!!!



μηπως ειναι η Ζωη?

ΖΗΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΖΗΣΤΕ ΤΟ ΤΩΡΑ!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 23:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε παλαιόπαιδα αν υποπτευθώ οτι είσαστε εσείς θα σας αγαπήσω!!!

τι γίνεται εδω όλη η "Αθήνα" είναι μαζεμένη rockabillades skinades

punks μεγάλο χάος bravo παιδιά να θυμηθούμε τα παλιά?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 00:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βρε παλαιόπαιδα αν υποπτευθώ οτι είσαστε εσείς θα σας αγαπήσω!!!

τι γίνεται εδω όλη η "Αθήνα" είναι μαζεμένη rockabillades skinades

punks μεγάλο χάος bravo παιδιά να θυμηθούμε τα παλιά?

gh



Τί έγινε βρε παιδιά? Αληθεύουν όλα αυτά?

Πάντως θα πω για άλλη μία φορά πως όταν τα ψέμματα τελειώσουν τότε αρχίζει και η μεγάλη συνειδητοποίηση.. και τότε ακριβώς αρχίζει και η πίκρα...

φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 11:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως θα πω για άλλη μία φορά πως όταν τα ψέμματα τελειώσουν τότε αρχίζει και η μεγάλη συνειδητοποίηση.. και τότε ακριβώς αρχίζει και η πίκρα...

Ξανασκέψου το, simori. (((Πίκρα ή... Χαρά;)))

quote:
Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ
Η ομορφιά απλώνεται.....

Καλημέρα σας
Moz
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 12:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(((Une saison en Enfer...? ///...Αχ, αυτός ο Rimbaud!)))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 15:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω τι λέω.. Μοζ... δυστυχώς ξέρω...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 23:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν σοκολατάκι με γέμιση μελάνι από στυλό bic; Μα, Simoril... το ότι "ξέρεις τι λες" και μάλιστα "δυστυχώς" το γνωρίζω ήδη, βάσει της προηγούμενης επισύναψής σου, συνεπώς δεν είναι αρκετό ως απάντηση στο σχόλιό μου. Τα αποσιωπητικά με ενδιαφέρουν περισσότερο. 1. Τι εννοείς ως "μεγάλη συνειδητοποίηση"; 2. Une saison en Enfer; 3. Πότε απλώνεται η ομορφιά; (Αφήνω εδώ σοκολατάκι με cherry ως "δωροδοκία". Περιμένω 3 απαντήσεις.) Να είσαι καλά.

Shukran
Moz
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 01:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαν σοκολατάκι με γέμιση μελάνι από στυλό bic; Μα, Simoril... το ότι "ξέρεις τι λες" και μάλιστα "δυστυχώς" το γνωρίζω ήδη, βάσει της προηγούμενης επισύναψής σου, συνεπώς δεν είναι αρκετό ως απάντηση στο σχόλιό μου. Τα αποσιωπητικά με ενδιαφέρουν περισσότερο. 1. Τι εννοείς ως "μεγάλη συνειδητοποίηση"; 2. Une saison en Enfer; 3. Πότε απλώνεται η ομορφιά; (Αφήνω εδώ σοκολατάκι με cherry ως "δωροδοκία". Περιμένω 3 απαντήσεις.) Να είσαι καλά.

Καταρχήν η ομορφιά δεν εμπεριέχει μέσα της ψέμα.. και το ψέμα κάποτε αποκαλείπτετε... όταν, ηθελημένα ή αθέλητα γίνει η αποκάλυψη ή συνειδητοποίηση που ηθελημένα ή αθέλητα έχουμε υποστεί ως ψέμα.. τότε συνειδητά πλέον χάνεται η ομορφιά.. ή χάνεις την ομορφιά σου..
Η ομορφιά όμως που εκπέμπεις από το είναι σου.. γίνεται φως.. απλώνεται...
Δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητή..

Όμως γιατί με ρωτάς για κάτι που έχω βάλει σαν υπογραφή.....

Ευχαριστώ για το σοκολατάκι.. αλλά θα ήταν πιο γευστικό εάν ήταν αλιθηνό..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 05:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι μενει οταν τα ψεματα τελιωνουν?

Εξαρτάται απ'την αντίληψη του καθενός...
Κι αυτή είναι μια απάντηση που μπορεί να μπει και πριν την ερώτηση κι ίσως αυτόματα να την καταργήσει


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 11:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΜΕΝΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΚΡΗ ΟΠΟΤΕ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ Η ΠΙΚΡΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 12:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Simoril*, αναφέρθηκα στο «Une saison en Enfer» («Μια εποχή στην Κόλαση» του Ρεμπώ) για να σου δείξω τη διαδρομή της σκέψης μου, αλλά μάλλον δεν ήταν αρκετά σαφές. H απάντησή σου εμπεριέχει αντίφαση. Διάβασέ την αν θέλεις ξανά και θα καταλάβεις τι εννοώ. Δεν θέλω να μου απαντήσεις για να καταλάβω. Γνωρίζω σε ποιο σημείο κάνεις «άλμα». Δεν ρώτησα για κάτι που έβαλες ως υπογραφή μόνο, αλλά για την επισύναψή σου που συνοδεύεται με την υπογραφή (η οποία υποτίθεται πως εκφράζει στάση στα πράγματα).
Η ομορφιά ΕΙΝΑΙ φως.
Η αποκάλυψη μπορεί να είναι επώδυνη/πικρή αλλά αυτή είναι η «αίσθηση» της διαδρομής(εμπειρίας). Το αποτέλεσμα/συνειδητοποίηση δεν μπορεί να έχει την ίδια πικρή γεύση αφού το εμπεριέχεις ως «ομορφιά/χαρά/γλύκα/φως» από γεννέσεως. Δεν είναι δυνατόν να ολοκληρώνεις τη διαδρομή και να μην φτάνεις στο αρχικό σημείο, είναι αντιφατικό. (Καταλαβαίνεις;) Εκτός αν μιλάμε για κάτι που είναι ακόμη σε εξέλιξη και ίσως ποτέ δεν ολοκληρωθεί.

(*Μου αρέσει περισσότερο από το simori κι ελπίζω να μην σε πειράζει... Όσο για το σοκολατάκι, λυπούμαι που είναι απλώς «διαδικτυακό». Η προσπάθεια διακτινισμού συνεχίζεται. Ελπίζω σύντομα να έχεις εσύ το σοκολατάκι, κάποιοι φίλοι το παστέλι κλπ κλπ. Να είσαι καλά.)

Καλημέρα σας
Moz
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 22:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Simoril*, αναφέρθηκα στο «Une saison en Enfer» («Μια εποχή στην Κόλαση» του Ρεμπώ) για να σου δείξω τη διαδρομή της σκέψης μου, αλλά μάλλον δεν ήταν αρκετά σαφές. H απάντησή σου εμπεριέχει αντίφαση. Διάβασέ την αν θέλεις ξανά και θα καταλάβεις τι εννοώ. Δεν θέλω να μου απαντήσεις για να καταλάβω. Γνωρίζω σε ποιο σημείο κάνεις «άλμα». Δεν ρώτησα για κάτι που έβαλες ως υπογραφή μόνο, αλλά για την επισύναψή σου που συνοδεύεται με την υπογραφή (η οποία υποτίθεται πως εκφράζει στάση στα πράγματα).
Η ομορφιά ΕΙΝΑΙ φως.
Η αποκάλυψη μπορεί να είναι επώδυνη/πικρή αλλά αυτή είναι η «αίσθηση» της διαδρομής(εμπειρίας). Το αποτέλεσμα/συνειδητοποίηση δεν μπορεί να έχει την ίδια πικρή γεύση αφού το εμπεριέχεις ως «ομορφιά/χαρά/γλύκα/φως» από γεννέσεως. Δεν είναι δυνατόν να ολοκληρώνεις τη διαδρομή και να μην φτάνεις στο αρχικό σημείο, είναι αντιφατικό. (Καταλαβαίνεις;) Εκτός αν μιλάμε για κάτι που είναι ακόμη σε εξέλιξη και ίσως ποτέ δεν ολοκληρωθεί.

(*Μου αρέσει περισσότερο από το simori κι ελπίζω να μην σε πειράζει... Όσο για το σοκολατάκι, λυπούμαι που είναι απλώς «διαδικτυακό». Η προσπάθεια διακτινισμού συνεχίζεται. Ελπίζω σύντομα να έχεις εσύ το σοκολατάκι, κάποιοι φίλοι το παστέλι κλπ κλπ. Να είσαι καλά.)



Μπορεί όμως να είναι και πιο πικρή ακόμα.. γιατί ακριβώς έχεις γνωρίσει το φως... και ξέρεις πως είναι... το έχεις νιώσει.. δεν είναι αντιφατικό.. απλά όταν είσαι όμορφος.. μπορείς να ξαναβρείς την ομορφιά σου.. και αυτό είναι κάτι που το ξέρεις.. δεν σε πονάει λιγότερο όμως η εμπειρία.. γιατί εάν σε πονούσε λιγότερο.. δεν θα ήταν βίωμα....απλά ο πόνος αυτός.. ή η πίκρα αν θέλεις... έχει μία άλλη γεύση...
Ελπίζω τώρα να κατάλαβες τί εννοώ με την υπογραφή μου και με τα όσα λέω....

Όσο για το Simoril που προτιμάς.. ναι.. συμφωνώ...αυτό είναι άλλωστε και το nick μου εδώ έσω..

Καλό και το παστέλι αλλά προτιμω το σοκολατάκι με γέμιση κερασάκι ..

Να είσαι καλά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 00:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H πείρα δεν διδάσκεται simori.

Οσο μεγαλώνεις μαθαίνεις περισσότερα.

Όταν μάθεις να αγαπάς χωρίς να μισείς είναι το πάν.

Οποιος και εάν είσαι ότι και εάν κάνεις!!!

Απο όπου και αν είσαι δεν μετράει τίποτα μόνο η αγάπη !!!

Το όνειρο παραμένει Ονειρο !!

να στε ολοι καλα!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 02:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εξαρτάται απ'την αντίληψη του καθενός...

Κι αυτή είναι μια απάντηση που μπορεί να μπει και πριν την ερώτηση κι ίσως αυτόματα να την καταργήσει



φιλε μου 1900, σου κλεβω το σχολιο και το παραθετω εμβολιμα με την μορφη γεμισης σοκολατακιου στην συζητηση του μοζ και της σιμοριλ.

(σιμοριλ, αξιζει να προβληματιστεις με τα λογια καποιου που εδωσε σημασια στα αποσιωπητικα σου)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELROND
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 01:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELROND  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜΕΙΣ!

WHAT IS THE MATRIX?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 11:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας και πάλι.
Θα ήθελα να θέσω και μια άλλη παράμετρο στα διάφορα σενάρια που μέχρι τώρα αναφέραμε.
Μήπως το "ψέμα" είναι αναγκαία επιλογή μας!
Μήπως είναι αδύνατο να "λειτουργήσουμε διαφορετικά!
Και εξηγώ γιατί. Έως τώρα έχουμε συμφωνήσει όλοι ότι η μόνη σίγουρη αλήθεια είναι ο θάνατος. Επομένως όλα τ' άλλα είναι μερικώς αληθή!!!
Όλα μα όλα είναι αληθή μόνον υποκειμενικά!!! Επομένως η απόλυτη αλήθεια είναι άγνωστον εάν και κατα πόσον πληγώνει ή όχι. Θα τολμούσα να πω, αυθαιρετώντας μια και δεν την γνωρίζω, ότι ίσως να μας τρομάζει γιατί η μόνη που ξέρουμε είναι ο απόλυτος τρόμος, ο θάνατος, η πηγή του φόβου!
Αυτά που περιγράφουμε είναι άλλο πράγμα με το θέμα μας αυτό καθ' αυτό! Νομίζω ότι μιλάμε για συμπεριφορές κι όχι για την αλήθεια. Μιλάμε για κανόνες συμπεριφοράς που αναγκαστήκαμε να ορίσουμε ούτως ώστε η κοινή συμβίωση μας να είναι το δυνατόν καλύτερη κι όχι για την αλήθεια μιας και δεν μπορούμε να την ορίσουμε.
Μπορεί η δική μου συμπεριφορά να σε πληγώνει ή το αντίθετο, αλλά φίλη μου αυτό έχει πίκρα όπως λες μόνον όταν εσκεμμένα γίνεται κι έχει σαν στόχο να σε πληγώσει!
Η πρόθεσης είναι το σημαίνον! Μπορεί να σου κρύβω την "αλήθεια" πχ. όταν αυτή νομίζω, πιστεύω, με τα δικά μου κριτίρια κι όχι με απολύτως ασφαλή μιας και δεν είμαι παντογνώστης να κρίνω απόλυτα σωστά, θα σε πικράνει, οπότε το "ψέμμα" αθωόνεται!!! Η πράξης μου αυτή όμως θα κριθεί και πάλι εκ του αποτελέσματος!!!
Κλείνοντας θα έλεγα ότι γενικώς βαυκαλιζόμαστε, παραμυθιαζόμαστε δηλαδή γιατί δεν γίνεται αλλιώς νομίζω τελικά!
Αυτό που είναι ανάγκη να κάνουμε είναι να ξεδιαλύνουμε, να ξεφωρτώσουμε δηλαδή τον θάνατο, που έχουν φορτώσει στις έννοιες των λέξεων οι διάφοροι -ισμοι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα φίλοι μου.

Νάσται καλά!

Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy