ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΙ ΗΣΑΝ ΟΙ [ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;]
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 04:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Gothic, επειδή παρακολουθώ κι εγώ το Θέμα, και από ενδιαφέρον αλλά και από Καθήκον περισσότερο(νομίζω πως λογικά θα έπρεπε να με καταλαβαίνεις ως "Site Administrator" πλέον, έτσι δεν είναι;), ομολογώ πως κατέστην κάπως έκθαμβος με την εκφραζόμενη "ευκολία" κάποιων ισχυρισμών αλλά και επιδιωκόμενων "χειρισμών" όσον αφορά κάποιες από τις τελευταίες εξελίξεις του αλλά και... προεκτάσεις του.

Θα ήθελα δε να συμβάλλω, εάν μπορώ και αν μου το επιτρέψεις φυσικά, έτσι ώστε να προφυλαχτείς κι εσύ ο ίδιος από το να πέσεις σε λεκτικές και νοητικές παγίδες τέτοιου τύπου, αν και πιθανώς να έχει ήδη συμβεί κάτι παρόμοιο... παρολαυτά, "ποτέ δεν είναι αργά", ειδικά για τον άνθρωπο που έχει ικανότητα αντίληψης και πρόβλεψης καθώς και συναίσθηση των ιδεών και χώρων που φέρεται να εκπροσωπεί, στο να μην περιπέσει σε χειρότερα λάθη...

Απλά μία φιλική προτροπή λοιπόν: "πρόσεξε πολύ πριν περάσεις το πόδι σου από πόρτα που δεν έχεις ξαναμπεί! αν έχεις κάνει το πρώτο βήμα πρόσεξε ακόμη περισσότερο! και ποτές μην εμπιστεύεσαι απόλυτα τις οδηγίες άλλων που επίσης δεν έχουν περάσει την ίδια πόρτα, αλλά σαν κι εσένα κάπου άκουσαν, κάποιος τους είπε, κάποιος κάποτε ήξερε..."

Θα ήθελα επίσης να γνωρίζεις ότι θα τοποθετηθώ πιο εκτενώς πολύ σύντομα σε αυτό το Θέμα, όχι όμως τώρα, γιατί θεωρώ ότι υπάρχουν κάποια ζητήματα που απαιτούν κάποιας ιδιαίτερης αντιμετώπισης. Σχετίζονται με συμπεριφορές που εκφράστηκαν εδώ αλλά δεν εκφράζονται μόνον εδώ... Χρειάζομαι λίγο χρόνο έτσι ώστε να μπορέσω να συνεκτιμήσω και κατά κάποιον τρόπο... "να χωνέψω"(θα μου επιτρέψεις αγαπητέ Gothic, έτσι δεν είναι;) κάποια πρόσφατα "αγγέλματα" που έφτασαν μέχρι την αντίληψή μου(όχι από τις Συζητήσεις μας) τις τελευταίες ημέρες και που, για άλλη μία φορά, με συγκλόνισαν δυσάρεστα. Πολύ δυσάρεστα! Θα έπρεπε παρολαυτά να έχω συνηθίσει περισσότερο, δύο σχεδόν χρόνια τώρα από την ύπαρξη τέτοιων ειδήσεων, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς κάποια πράγματα "δεν συνηθίζονται ποτέ" και πιθανώς αυτό να είναι καλό τελικά...

Για να σου εκμυστηρευτώ λοιπόν κάποια σημεία από τις θεωρήσεις μου, αγαπητέ Gothic, πιστεύω πως υπάρχουν οπωσδήποτε πολύ χειρότερα πράγματα από τις λεγόμενες "εκφράσεις του πεζοδρομίου", που κάποιες φορές εξάλλου μπορεί να είναι και θεμιτές αφού μπορούν να αποδώσουν με μεγαλύτερη ευρύτητα και πιο ουσιαστικά ακόμη κάποιες ιδέες και απόψεις - άλλωστε "η Ζωή γεννιέται και πεθαίνει στον Δρόμο" λένε κάποιοι - και ίσως δεν είναι πάντα τόσο φτηνές εντέλει.
"Πράγματα" που, επί του παρόντος, θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως κινήσεις όντων που συνήθισαν στον "βούρκο" και για τον "βούρκο" πασχίζουν ολημερίς, αν και, το γνωρίζω πολύ καλά αυτό, σίγουρα ένας χαρακτηρισμός όπως ο παραπάνω πολύ λίγο αντικατοπτρίζει την ακόμα χειρότερη πραγματικότητα...

Νομίζω πως μετά από τα παραπάνω, θα κατανοείς... μάλλον, Gothic, περισσότερο αυτήν μου την επιθυμία να τοποθετηθώ στην εδώ Συζήτηση λίγο αργότερα, έτσι ώστε και την σημαντικότητά της να μην παραβλάψω αθελά μου, αλλά και να δώσω την ευκαιρία στον εαυτό μου να είμαι πιο "χρήσιμος" για όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους παρακολουθούν ή συμμετέχουν, αφότου δεν θα είμαι πλέον υπό την έντονη, και πρόσφατη, επήρεια δυσάρεστων δεδομένων και θα μπορώ να κρίνω πιο καλά και τις καταστάσεις και τους ανθρώπους με τις ανάγκες που εκφράζουν.

Για την ώρα όμως θέλω να ζητήσω απ'όλους τους συμμετέχοντες να επιδείξουν την μεγαλύτερη Σύνεση και Προσοχή που τους είναι δυνατές.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 20:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Gothic, επειδή παρακολουθώ κι εγώ το Θέμα, και από ενδιαφέρον αλλά και από Καθήκον περισσότερο(νομίζω πως λογικά θα έπρεπε να με καταλαβαίνεις ως "Site Administrator" πλέον, έτσι δεν είναι;), ομολογώ πως κατέστην κάπως έκθαμβος με την εκφραζόμενη "ευκολία" κάποιων (1) ισχυρισμών αλλά και επιδιωκόμενων "χειρισμών" όσον αφορά κάποιες(2) από τις τελευταίες εξελίξεις του αλλά και... προεκτάσεις του.

Θα ήθελα δε να συμβάλλω, εάν μπορώ και αν μου το επιτρέψεις φυσικά, έτσι ώστε να προφυλαχτείς κι εσύ ο ίδιος από το να πέσεις σε λεκτικές και νοητικές παγίδες τέτοιου τύπου (3), αν και πιθανώς να έχει ήδη συμβεί κάτι παρόμοιο... παρολαυτά, "ποτέ δεν είναι αργά", ειδικά για τον άνθρωπο που έχει ικανότητα αντίληψης και πρόβλεψης καθώς και συναίσθηση των ιδεών και χώρων που φέρεται να εκπροσωπεί, στο να μην περιπέσει σε χειρότερα λάθη...

Απλά μία φιλική προτροπή λοιπόν: "πρόσεξε πολύ πριν περάσεις το πόδι σου από πόρτα που δεν έχεις ξαναμπεί! αν έχεις κάνει το πρώτο βήμα πρόσεξε ακόμη περισσότερο! και ποτές μην εμπιστεύεσαι απόλυτα τις οδηγίες άλλων που επίσης δεν έχουν περάσει την ίδια πόρτα, αλλά σαν κι εσένα κάπου άκουσαν, κάποιος τους είπε, κάποιος κάποτε ήξερε..."(4)

Θα ήθελα επίσης να γνωρίζεις ότι θα τοποθετηθώ πιο εκτενώς πολύ σύντομα σε αυτό το Θέμα, όχι όμως τώρα, γιατί θεωρώ ότι υπάρχουν κάποια (5) ζητήματα που απαιτούν κάποιας(6) ιδιαίτερης αντιμετώπισης. Σχετίζονται με συμπεριφορές που εκφράστηκαν εδώ αλλά δεν εκφράζονται μόνον εδώ (7)... Χρειάζομαι λίγο χρόνο έτσι ώστε να μπορέσω να συνεκτιμήσω και κατά κάποιον τρόπο... "να χωνέψω"(θα μου επιτρέψεις αγαπητέ Gothic, έτσι δεν είναι;) κάποια πρόσφατα "αγγέλματα"(8) που έφτασαν μέχρι την αντίληψή μου(όχι από τις Συζητήσεις μας) τις τελευταίες ημέρες και που, για άλλη μία φορά, με συγκλόνισαν δυσάρεστα. Πολύ δυσάρεστα! Θα έπρεπε παρολαυτά να έχω συνηθίσει περισσότερο, δύο σχεδόν χρόνια τώρα από την ύπαρξη τέτοιων ειδήσεων(9), αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς κάποια(10) πράγματα "δεν συνηθίζονται ποτέ" και πιθανώς αυτό να είναι καλό τελικά...

Για να σου εκμυστηρευτώ λοιπόν κάποια σημεία από τις θεωρήσεις μου, αγαπητέ Gothic, πιστεύω πως υπάρχουν οπωσδήποτε πολύ χειρότερα πράγματα από τις λεγόμενες "εκφράσεις του πεζοδρομίου", που κάποιες(11) φορές εξάλλου μπορεί να είναι και θεμιτές αφού μπορούν να αποδώσουν με μεγαλύτερη ευρύτητα και πιο ουσιαστικά ακόμη κάποιες(12) ιδέες και απόψεις - άλλωστε "η Ζωή γεννιέται και πεθαίνει στον Δρόμο" λένε κάποιοι(13) - και ίσως δεν είναι πάντα τόσο φτηνές εντέλει.
"Πράγματα" που, επί του παρόντος, θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως κινήσεις όντων που συνήθισαν στον "βούρκο" και για τον "βούρκο" πασχίζουν ολημερίς, αν και, το γνωρίζω πολύ καλά αυτό, σίγουρα ένας χαρακτηρισμός όπως ο παραπάνω πολύ λίγο αντικατοπτρίζει την ακόμα χειρότερη πραγματικότητα...

Νομίζω πως μετά από τα παραπάνω, θα κατανοείς... μάλλον, Gothic, περισσότερο αυτήν μου την επιθυμία να τοποθετηθώ στην εδώ Συζήτηση λίγο αργότερα, έτσι ώστε και την σημαντικότητά της να μην παραβλάψω αθελά μου, αλλά και να δώσω την ευκαιρία στον εαυτό μου να είμαι πιο "χρήσιμος" για όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους παρακολουθούν ή συμμετέχουν, αφότου δεν θα είμαι πλέον υπό την έντονη, και πρόσφατη, επήρεια δυσάρεστων δεδομένων και θα μπορώ να κρίνω πιο καλά και τις καταστάσεις και τους ανθρώπους με τις ανάγκες που εκφράζουν.

Για την ώρα όμως θέλω να ζητήσω απ'όλους τους συμμετέχοντες να επιδείξουν την μεγαλύτερη Σύνεση και Προσοχή που τους είναι δυνατές.


1. ποιων ισχυρισμών ? 2. ποιες τελευταίες εξελίξεις ? 3. τι τύπου ? 4. Τι εννοείται με την λέξη "πόρτα" ? Τι σημαίνει αυτή η προτροπή ? 5. ποια ζητήματα ? 6. ποιας αντιμετώπισης ? 7. που αλλού εκφράζονται ? 8. ποια πρόσφατα "αγγέλματα" ? τι εννοείται με την λέξη "αγγέλματα" ? 9. ποιων ειδήσεων ? 10. ποια πράγματα ? 11. ποιες φορές ? 12. ποιες ιδέες, ποιες απόψεις ? 13. ποιοι ?

Αγαπητέ φίλε,

Καλό της καποιολογίας το ανάγνωσμα, μα θα είχατε την ευγενή καλοσύνη να γίνετε λίγο πιο σαφής ? Θέλω να πιστεύω, μιας και ηγείστε του παρόντος φόρουμ, πως τούτο το μήνυμά σας δεν αντικατοπτρίζει το επίπεδό σας. Γιατί δεν λέτε, τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη ?

Από την άλλη, να είστε βέβαιος πως κατανοώ τον ρόλο σας. Περιμένω όμως και τις απαντήσεις σας μπας και "πιάσω" κι εγώ 13άρι.

Αν πάλι δεν απευθύνεστε σε μένα, μην απαντάτε αλλά ακολουθήστε την συμβουλή ενός φέϊμους μέλους σας, το οποίο εν τω μέσω της ασυνάρτητης άμυνάς του, σημειώνει γκολ στην αντίπαλη ομάδα από μια μακρινή μπαλιά στο δεξί χάλφ.

quote:
θα σε προτρέψω κι εγώ αν απλά επιθυμείς να διηγηθείς ιστορίες (και η δική σας η απάντηση περί ιστορίας πρόκειτε τώρα αφού ανήκει σ' αυτήν (στην ιστορία δηλ)) σε οποιοδήποτε μέλος να το κάνεις χρησιμοποιώντας την ηλεκτρονική του διεύθυνση αλληλογραφίας και όχι παρεμβαίνοντας στην εξέλιξη μίας συζήτησης...διαφορετικά όπως καταλαβαίνεις, ο καθένας έχει το δικαίωμα να υποθέσει ότι αυτό που γράφεις έχει μια κάποια σχέση με την υπόλοιπη συζήτηση.. galadriel

Φυσικά εσείς έχετε τούτο το δικαίωμα της παρεμβολής ως αρχηγός της ομάδος του, μα και οι αρχηγοί ακόμα - το γνωρίζετε υποθέτω - έχουν ανάγκη τους υπόλοιπους παίχτες για να οδηγήσουν την ομάδα τους στην κατάκτηση της πολυπόθητης κούπας, εν όψη του παγκόσμιου, συμπαντικού και αέναου πρωταθλήματος της οικουμένης.

Αγαπητέ μου, επειδή υποθέτω πως ίσως διαγράψετε το παρόν, ή η μπάλα πάρει και το παρόν και μένα μαζί, ήθελα να γνωρίζετε πως βρίσκω το φόρουμ σας εξαιρετικά ενδιαφέρον αλλά τι να γίνει ? Έτσι είναι η μπάλα. Άλλες φορές βάζεις γκολ και άλλες πάλι, αυτογκόλ!

Μην θεωρήσετε επίσης πως βλέπω το φόρουμ σας σαν το Όλντ Τράφορτ. Η ζωή είναι από μόνη της ένα παιχνίδι που διεξάγεται στο Όλντ Τράφορτ, και η μπάλα γη αλλάζει πόδια συχνά. Θα πρέπει να σας ευχαριστεί αυτό, γιατί κι εσείς αποτελείτε έναν από τους σημαντικότερους παίχτες της ομάδος που συμμετέχει στον αγώνα.

Θα προτιμούσα το επόμενο μήνυμά σας, ή η απάντησή σας, ή η οιαδήποτε επόμενη κίνησή σας, να φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού μιας ομάδος ή να διέπεται από τακτικές και κινήσεις που αρμόζουν σε έναν προπονητή.

Με εκτίμηση,
Deva Parinito, ένας από τους φωτορεπόρτερς του αγώνα...


Edited by - Deva_Parinito on 06/05/2005 21:14:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 21:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα κι αν στο φάουλ έχεις τοίχος /
φάλτσο στην δύναμή σου ο στίχος :

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει /
πέναλτυ, σουτ!, δοκάρι !!! η μπάλα γη.

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει /
αχ πουλημένε διαιτητή !

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει/
Γεια σου Ρεχάγκελ πρωταγωνιστή.

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει /
κάνε επιτέλους αλλαγή!

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει /
του Χαριστέα η κεφαλιά θα 'ρθει

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει /
κι όλος ο κόσμος θα σωθεί.

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει /
δεν έχουν γιους και κόρες οι Θεοί (*) /

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει /
βρες τους σε κάποια Εθνική...

Τα σέβη μου,

Deva Parinito

*Οφθαλμαπάτη που γίνεται σκοπίμως από τον στιχατζή, για να επανέλθει το αρχικό θέμα στην θέση του...


Edited by - Deva_Parinito on 06/05/2005 22:31:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 01:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ φασαρια για το τιποτα αδερφια.Ολοι ειμαστε υιοι του Θεου.Γιατι πρεπει να ειναι καποιοι ντε καλα μυστηριοι με ειδικες δυναμεις.Και αυτη θα μπορουσε να ειναι μια πειστικη απαντηση

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 06:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμήν Αδερφέ, ό,τι πεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy