ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ: Έργο Θεού ή Διαβόλου?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 01:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απαντώ: Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν δέχετε την Π.Δ. ώς ιερό κείμενο, απλά δέχεται κάποια κείμενά της για την διδακτική αξία τους.
Η Κ.Δ είναι αυτή που μετρά περισσότερο.

Για ένα λεπτό, φίλη akk.Απο που το συμπαιρένεις αυτό? Έχεις να μας παραθέσεις κάποια σχετική δήλώση υψηλόβαθμου ορθόδοξου ιεράρχη? Κανένα απόσπασμα απο βιβλίο κάποιου σύγχρονου θεολόγου?
Μέχρι και πριν απο λίγα χρόνια, στις εκκλησίες στα κυριακάτικα κυρήγματα αναλύονταν οι σφαγές που διεξήγαγαν ο Μωυσής και οι συν αυτό ''άγιοι'' της Π.Διαθήκης και οι πιστοί προειδοποιούνταν οτι αυτή θα είναι η τιμωρία του θεού για τους απίστους. Τώρα βέβαια, δεν τολμούν να πουν κάτι τέτοιο, δεν σχολιάζουν καν τέτοια αποσπάσματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μαθαίνουμε ακόμα για τον Αδάμ, την Εύα, τον Αβραάμ, τον Ισαάκ, τον Ιακώβ, τον Μωυσή, τον Ιησού του Ναυή, τον Δαβίδ, την Εσθήρ και όλους τους υπόλοιπους ''ήρωες'' της Π.Διαθήκης. Ούτε πως καταδικάστηκαν ποτέ οι σφαγές που περιγράφονται εκεί( λένε πως ''τότε οι άνθρωποι ήταν σκληροί και ο θεός έπρεπε να πάρει τα ανάλογα μέτρα''...).
Όσο για την Κ.Διαθήκη, είναι η συνέχεια της Παλαιάς. Σε αυτή βρίσκουν εφαρμογή οι προφητείες των προφητών της Παλαιάς Διαθήκης για τον Μεσσία, ενώ ο ίδιος ο Ιησούς έκανε πολυάριθμες αναφορές σε πρόσωπα και γεγονότα της Π.Διαθήκης. Βρίσκω λοιπόν κάπως αυθαίρετη την άποψη πως η Π.Διαθήκη δεν θεωρείται ιερό κείμενο και πως η Καινή διαθήκη μετράει περισσότερο...


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 02:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader
quote:

Μέχρι και πριν απο λίγα χρόνια, στις εκκλησίες στα κυριακάτικα κυρήγματα αναλύονταν οι σφαγές που διεξήγαγαν ο Μωυσής και οι συν αυτό ''άγιοι'' της Π.Διαθήκης και οι πιστοί προειδοποιούνταν οτι αυτή θα είναι η τιμωρία του θεού για τους απίστους. Τώρα βέβαια, δεν τολμούν να πουν κάτι τέτοιο, δεν σχολιάζουν καν τέτοια αποσπάσματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μαθαίνουμε ακόμα για τον Αδάμ, την Εύα, τον Αβραάμ, τον Ισαάκ, τον Ιακώβ, τον Μωυσή, τον Ιησού του Ναυή, τον Δαβίδ, την Εσθήρ και όλους τους υπόλοιπους ''ήρωες'' της Π.Διαθήκης. Ούτε πως καταδικάστηκαν ποτέ οι σφαγές που περιγράφονται εκεί( λένε πως ''τότε οι άνθρωποι ήταν σκληροί και ο θεός έπρεπε να πάρει τα ανάλογα μέτρα''...).

Δεν είπα ότι δεν μαθαίνουμε για τον Αδάμ, την Εύα και τους άλλους. Φυσικά και μαθαίνουμε. Αυτό που προσπαθώ να πω και που μέχρι τώρα έχω παρεξηγηθεί (ίσως από δικό μου λάθος), είναι ότι τέτοια αποσπάσματα όπως αυτά με τις σφαγές δεν σχολιάζονται πλέον γιατί ακριβώς δεν αρμόζουν και δεν εκφράζουν το Χριστιανισμό. Δεν χρειάζομαι κάποια δήλωση υψηλόβαθμου ορθόδοξου ιεράρχη για να καταλάβω ότι υπάρχουν κάποια κείμενα στην Π.Δ. που τα δεχόμαστε μόνο για την διδαχτική τους αξία και δεν τα ακολουθούμε πιστά( ώστε πχ να θεωρώ τη σφαγή καλό ή να πιστεύω ότι ο Θεός είναι τιμωρός). Αυτό εννοούσα.

Φιλικά,
akk


"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 02:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν χρειάζομαι κάποια δήλωση υψηλόβαθμου ορθόδοξου ιεράρχη για να καταλάβω ότι υπάρχουν κάποια κείμενα στην Π.Δ. που τα δεχόμαστε μόνο για την διδαχτική τους αξία και δεν τα ακολουθούμε πιστά( ώστε πχ να θεωρώ τη σφαγή καλό ή να πιστεύω ότι ο Θεός είναι τιμωρός).

Άλλο όμως το τι καταλαβαίνεις εσύ, αγαπητή, και άλλο αυτό που παραδέχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία( τις επιταγές της οποίας οφείλεις να ακολουθείς αν θέλεις να ονομάζεις τον εαυτό σου ''ορθόδοξη'')
Και φοβάμαι πως η Ορθόδοξη Εκκλησία θεωρεί εξίσου ''ιερή'' την Π.Διαθήκη όσο και την Καινή. Ειδαλιώς, η Βίβλος πάνω στην οποία συχνά ορκιζόμαστε θα περιείχε μόνο την Καινή Διαθήκη...
Εξάλου, όπως είπα, η Κ.Διαθήκη είναι συνέχεια της Παλαιάς. Ο Θεός της Καινής δεν είναι κάποιος καινούργιος Θεός, αλλά είναι ο ίδιος θεός που διέταξε τόσες σφαγές, βιασμούς, αιμομιξίες και ανθρωποθυσίες στηνη Παλαιά. Τι να κάνουμε που είναι έτσι?
Σε διαβεβαιώ πως και εμένα με προβληματίζει εντονότατα το πως ένας τέτοιος Θεός εμφανίζει ένα τόσο διαφορετικό προσωπείο στην Καινή Διαθήκη...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 03:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξάλου, όπως είπα, η Κ.Διαθήκη είναι συνέχεια της Παλαιάς. Ο Θεός της Καινής δεν είναι κάποιος καινούργιος Θεός, αλλά είναι ο ίδιος θεός που διέταξε τόσες σφαγές, βιασμούς, αιμομιξίες και ανθρωποθυσίες στηνη Παλαιά. Τι να κάνουμε που είναι έτσι?
Σε διαβεβαιώ πως και εμένα με προβληματίζει εντονότατα το πως ένας τέτοιος Θεός εμφανίζει ένα τόσο διαφορετικό προσωπείο στην Καινή Διαθήκη...

Λες σε προβληματίζει, άρα το έχεις σκεφτεί και έχεις προσπαθήσει να βρεις απαντήσεις.
Ποια νομίζεις πρέπει να είναι η στάση μας σε αυτό(εννοώντας το διαφορετικό προσωπείο του θεού)?
Πραγματικά θέλω να μάθω πως το αντιλαμβάνεσαι, ή μήπως πιστεύεις και εσύ ότι η θρησκεία είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα του Διαβόλου?

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 04:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Θεολόγοι υποστηρίζουν (και σαφώς το δέχεται και η επίσημη ορθόδοξη εκκλησία) ότι "Η Π.Δ. είναι Παιδαγωγός εις Χριστόν" με την έννοια ότι προετοιμάζει τον κόσμο για την έλευση του Μεσσία.

Επειδή όμως δεν τους βγαίνει ακριβώς (γιατί η Π.Δ. δεν είναι μόνο θρησκευτικό βιβλίο αλλά και πολλά άλλα μαζί) αλλού την παίρνουν σαν κυριολεξία, αλλού σαν συμβολισμό, αλλού δεν τη δέχονται καθόλου.

Σαφώς φίλε invader η εκκλησία δέχεται την Π.Δ. Τα δύο δομικά στοιχεία της Χριστιανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι η Αγία Γραφή (Παλαιά + Καινή Διαθήκη) και η Ιερή Παράδοση (όλες οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες που γράφτηκαν, ειπώθηκαν, ψηφίστηκαν, κτλ. μετέπειτα από τους Πατέρες της Εκκλησίας).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 04:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon, συμφωνώ με αυτά που λες, ότι δηλαδή "Η Π.Δ. είναι Παιδαγωγός εις Χριστόν" και πιστεύω ότι έχουμε τις ίδιες απόψεις για τον Θεό, τον Λόγο του και γενικότερα για τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό.
Απλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι ο Θεός παρουσιάζεται τιμωρός και τόσο σκληρός στην Π.Δ. Δεν πιστεύω ότι ο Θεός είναι τιμωρός.

Ο Θεός είνα πανάγαθος, γεμάτος αγάπη και στοργή για τα παιδιά Του. Δεν μπορώ να εξηγήσω το "προσωπείο" του θεού στην Π.Δ και πιστεύω ότι όλα έχουν κάποια εξήγηση την οποία εμείς δεν μπορούμε να δούμε. Για αυτό άλλωστε και το "πίστευε και μη ερεύνα"

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 04:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα των Θεολόγων. Ενώ δέχονται ότι ΠΔ και ΚΔ είναι θεόπνευστα βιβλία, στο ένα έργο βλέπουμε ένα Θεό σαδιστή, απατεώνα, κακό, εκδικητικό, που ασχολείται ακόμα και με τις πιο ασήμαντες λεπτομέρειες της ζωής των Εβραίων ενώ στην ΚΔ εμφανίζεται ο Θεός της συγχώρεσης, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά τους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 10:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akk:
«Πίστευα σκοπός της δημιουργίας του θέματος ήταν η έκθεση των σκέψεων άυτών που συμφωνούν αλλά και αυτών που διαφωνούν. Δεν ήξερα ότι στην πραγματικότητα σκοπός ήταν να πειστούν οι φέροντες αντίθετης άποψης, ότι έχουν λάθος.»

Αυτή τη γνώμη διαμόρφωσες? Λυπάμαι πολύ.

Εγώ σχολιάζω αυτά που θεωρώ μύθους και ευσεβείς πόθους, και ο καθένας έχει την δυνατότητα να εκθέσει τις απόψεις και τα επιχειρήματα του και να πείσει μέσω γόνιμου διαλόγου. Τι σε πειράζει τελικά?

akk:
«Κάποια πράγματα δεν έχουν απάντηση. Μελετώ, μαθαίνω και αποδέχομαι αυτά που πιστεύω είναι αλήθεια.»

Λάθος αγαπητή! ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, διότι θέλεις να πιστεύεις και όχι να γνωρίζεις. Η πίστη είναι συνάμα μια υποβάθμιση της ανθρώπινης εφευρετικότητας και διαρκούς καλυτέρευσης της κοινωνίας των πολιτών. Τα ίδια λένε και στο Ιράν, τα ίδια λέγανε και παλαιότερα στον μεσαίωνα.

Αυτό επιθυμείς για την κοινωνία?

akk:
«Ρωτώ λοιπόν ξανά, ποια είναι η δική σου θέση στο θέμα και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι σωστός?»

Κρίνω εκ του αποτελέσματος και όχι εκ του «θα» και εκ του «μέλλοντος κόσμου». Οι θρησκείες, όπως και η συγκεκριμένη, δεν έχουνε να επιδείξουνε κάτι το θετικό στην συμβίωση των ανθρώπων, πέρα από τα στενά τους συμφέροντα και τα ολίγα και ρηχού περιεχομένου κείμενα τους.

Δεν γνωρίζω εάν είμαι σωστός, αυτό θα το κρίνει ο χρόνος.

akk:
«Πιστεύεις ότι με αυτά που θα παρουσιάσεις ως επιχειρήματα και αποδείξεις για να στηρίξεις την άποψή σου θα με πείσουν και θα αλλάξω γνώμη?»

Δεν με ενδιαφέρει να αλλάξεις γνώμη. Με ενδιαφέρει όμως να προβληματιστείς ως προς το πλαίσιο που άκριτα αποδέχεσαι και να παραμείνεις στην συζήτηση ώστε να διαμορφώσουνε οι αναγνώστες γνώμη.

akk:
«Από την στιγμή που δεν έχεις γράψει τη θέση σου για το όλο θέμα δεν έχω την ευκαιρία να εκφέρω γνώμη και να γράψω τις σκέψεις μου για αυτά που θα πεις.»

Καλά θα δουλευόμαστε? Έχω έως τώρα απαντήσει σε ότι ρώτησες αλλά και έχω θέσει σαφέστατα το πλαίσιο στο οποίο τοποθετώ την θρησκεία.

Τι άλλο θέλεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 10:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«κάπως παράξενη ερμηνεία του άθεου και του ένθεου. Εσύ σε ποιά κατηγορία είσαι;»

Είναι «παράξενη» αγαπητέ διότι ποτέ δεν προσπάθησες να δεις τη ζωή μέσα από ένα φιλοσοφικό πρίσμα παρά μόνο υπό τους φακούς της μεσσιανικής εσχατολογίας. Απλά και ξεκάθαρα.

Οι ερμηνείες που δίδει το δόγμα είναι απλά μια διαστρέβλωση της ορθής ερμηνείας. Μια συνήθη πρακτική των δογμάτων. Θέλει και ερώτημα για το «που είμαι»?

Ψηλός:
«με το σπέρμα ποιανού σοφού τότε θα πάμε μια που βλέπω πως έχεις τις προτιμήσεις σου;»

Γνωστικοί υπάρχουνε ούκ ολίγοι. Ρίξε μια ματιά στην ελληνική φιλοσοφία και θα βρεις ότι θέλεις και αγαπάς. Δεν θεωρώ σωστό το να «υποδείξω» αλλά απλά να προβληματίσω. Έως εκεί.

Ψηλός:
«έχεις ανάψει καμιά φορά κανένα κεράκι; ήξερες γιατί το άναβες;»

Φίλε μου, εκεί που είσαι ήμουνα. Και μάλιστα για πολλά χρόνια καθώς και με έντονη παρουσία αλλά και ψυχική διάθεση προσφοράς. Πες μου κάτι άλλο λοιπόν.

Ψηλός:
«αλλά όμως δεν απάντησεσ σε όσα σε ρώτησε η ΑΚΚ!!»

Το λέω και πάλι: έχω ήδη απαντήσει! Μιλάω για φιλοσοφικά κατηγορήματα του Θείου. Εν τω πάν αγαπητέ.

ΤΙ δέν κατάλαβες άραγε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 10:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή akk ,

Η επιλεκτική σου αναφορά στην μυθολογία των Εβραίων (εξ αποκαλύψεως αλήθεια κατά εσένα) είναι έωλη, τόσο ιστορικά όσο και θεολογικά.

Αυτό που απλά από καιρό σε καιρό ακούγεται από τους χριστιανούς ιεράρχες ως συγνώμη για τις φρικαλεότητες που επιμελώς αποφεύγουνε να σχολιάζουνε (και εδώ όντως λες την αλήθεια..), είναι η δικαιολογία της αλληγορίας. Όπου στερεύουνε τα επιχειρήματα, τότε αναλαμβάνει δράση η…..αλληγορία!

Αλληγορικό βιβλίο λοιπόν η Εβραϊκή Παλαιά Διαθήκη («Παλαιά» βέβαια μόνο κατά τις απόψεις των χριστιανών, πλην όμως όχι κατά τους γνήσιους κληρονόμους..).

Έτσι, συχνά εξηγούνε ότι η Αίγυπτος συμβολίζει τη χώρα των παθών, ο Φαραώ το Διάβολο (γιατί???) και τα αρσενικά παιδιά τα πάθη μας.

Ας δούμε λοιπόν ποιο «αλληγορικό μήνυμα» ή οποιαδήποτε άλλη λογική εξήγηση μπορούνε να έχουνε τα παρακάτω έργα του Θεού.

1) «Και είπεν ο Κύριος προς τον Μωυσήν. Λάβε πάντας τους αρχηγούς του λαού και κρέμασον αυτούς ενώπιον του Κυρίου, κατέναντι του ηλίου…και είπεν Ο Μωυσής (επαυξάνων!) …φονεύσατε έκαστος τους ανθρώπους αυτού. Ήσαν δε οι αποθανόντες εν τη πληγή εικοσιτέσσαρες χιλιάδες»

2) «Αν ο θεός είναι μετ’εμού και με διαφυλάξη εν τη οδώ ταύτη εις την οποίαν υπάγω και μοι δώση άρτον να φάγω και ενδύματα να ενδυθώ και επιστρέψω εν ειρήνη εις τον οίκον του πατρός μου τότε (!) ο Κύριος θέλει είσθε Θεός μου» (Γεν. ΚΗ’20)

3) «και είπεν η πρεσβυτέρα (κόρη) προς την νεωτέρα…ελθέ άς ποτίσωμεν τον πατέρα ημών οίνον κι ας κοιμηθώμεν μετ’αυτού» «…άνθρωπος δεν είναι επι της γής (η…δικαιολογία έτοιμη!) δια να εισέλθη προς ημάς κατά την συνήθεια πάσης της γής(του στραβού το δίκαιο να λέγεται!)» (Γεν.ΙΘ’ 31-32) Μα, τι ΗΘΟΣ ΔΙΚΑΙΩΝ δείχνουνε οι δύο παρθένες…..

4) «έχω δύο θυγατέρας αίτινες δεν εγνώριζαν άνδρα (χμμμ), να σας φέρω λοιπόν αυτάς έξω και κάμετε είς αυτάς όπως φανή είς εσάς αρεστόν» Φαίνετε λοιπόν ότι οι γυναίκες δεν είναι παρά το….προστατευτικό «σώμα» των βιβλικών πατριαρχών. Σε κάθε ευκαιρία…..

5) «και όμως αληθώς αδελφή μου είναι (!) θυγατήρ του πατρός μου αλλ’ουχί θυγατήρ της μητρός μου, και έγινε γυνή μου» (Γεν. Κ’12) Τι να πεις κανείς….

6) «Ιδού γνωρίζω ότι είσαι γυνή ευειδής. Θέλει συμβή λοιπόν ώστε καθώς σε ίδωσιν οι Αιγύπτιοι, θέλουσιν ειπει, Γυνή αυτού είναι αυτή και θέλουσι φονεύσει εμέ, εσέ δε θέλουσι φυλάξει ζώσαν, ειπέ λοιπόν ότι είσαι αδελφή μου (!) δια να γίνει καλόν εις εμέ εξ αιτίας σου και να φυλαχθή η ζωή μου» (Γεν. ΙΒ’10-13) Διαβάστε, και ξαναδιαβάστε αυτό το «μεγαλείο» του….κρυμμένου μηνύματος. Περιττό να πούμε ότι έγινε ανάρπαστη η πρώτη κυρία…..

7) «Ουδέν θνησιμαίον θέλετε τρώγει,εις τον ξένον τον εντός των πυλών σου θέλεις δίδει αυτά, δια να τρώγη αυτό ή θέλεις πωλεί αυτό εις αλλογενή διότι λαός άγιος είσαι» !! (Δευτ. ΙΔ’21)

8) «και επεβαρύνθη η χείρ του Κυρίου επι τους Αζωτίους και εξωλόθρευσεν αυτούς και επάταξεν αυτούς (Ο’ είς τας εδρας) με αιμορροϊδας, και την Αζωτον και τα ορια αυτης» (Α’Σαμουήλ Ε’6& Ο’ Α’ Βασιλ. Ε’1-6) Ποιο άραγε να είναι ΕΔΩ το άτιμο το «κρυφό μήνυμα» που κρύβεται πίσω από….αναμμένους πρωκτούς, οπίσθια και έδρες??

Ας μην συνεχίσουμε όμως καλύτερα με την αθλιότητα της κατά τα άλλα «Αγίας Γραφής». Απλά ας την διαβάσει ο κόσμος επιτέλους για να κατανοήσει τι θεωρείται θρησκεία, χωρίς παραισθησιογόνα και «αλληγορικές δικαιολογίες», για να καταλάβει τι χορό στήσανε στην καμπούρα του.

Αυτά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 11:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe

quote:
Αν επιτρέπεται, σε τι πιστεύετε, τη σημαίνει για σας η ζωή στη γη, τι πιστεύετε ότι θα γίνει στον κόσμο και ποιο είναι το νόημα της ζωής σας;

ορίστε σε αυτό εδώ δεν απάντησες.
Όσον αφορά στην πρώτη ερώτηση, στο τι πιστεύεις, ας πούμε ότι κάτι αρχίζω να καταλαβαίνω από την πληθώρα αναφορών που κάνεις, αλλά στις υπόλοιπες ερωτήσεις δεν νιώθω ότι απάντησες. Αν θες κάνε μια προσπάθεια με απλά λόγια.


Δηλαδή εσύ είσαι με τους γνωστικούς; δηλαδή και εδώ υπάρχουν οι σχολές, οι ομάδες, οι τάξεις, ανήκω και ανήκεις, δέχομαι και απορρίπτω;
Άρα τι το διαφορετικό από αυτό που προσφέρουν οι θρησκείες δείχνει ο δρόμος σου;

quote:
Φίλε μου, εκεί που είσαι ήμουνα. Και μάλιστα για πολλά χρόνια καθώς και με έντονη παρουσία αλλά και ψυχική διάθεση προσφοράς. Πες μου κάτι άλλο λοιπόν.

Εντάξει φίλε μου, σέβομαι το ότι εκεί που είμαι ήσουνα, αλλά τι αποδεικνύει αυτό; Και οι Αρχιερείς αφιερώναν τη ζωή τους στη μελέτη των γραφών αλλά το σημαντικότερο γεγονός πέρασε δίπλα τους και χαμπάρι δεν πήρανε! Αντιθέτως κάναν το παν να μην το νιώσουν αλλά και να μην αφήσουν και τους άλλους να το δεχθούνε!
Οπότε;;;;

Γιατί επιμένεις να ορίζεις ως αιτία της πονηρίας, του μίσους, της κακίας, και όλων των κακών που παράγει ο άνθρωπος, τη θρησκεία;;
Σε έχω ρωτήσει και σε άλλα μηνύματα αλλά δεν απαντάς; Το θρησκευτικό μίσος ή ο φανατισμός ήταν η αιτία του 2ου παγμοσμίου πολέμου;;;

Ή μήπως στον αρχαίο κόσμο όπου και έζησαν και εμεγαλούργησαν οι τόσο σπουδαίοι φιλόσοφοι και λόγιοι ο άνθρωπος δεν ήταν το ίδιο κακός;
Ή μήπως το ότι έντυσαν τα διάφορα εγκλήματα με ωδές μειώνει την κτηνωδία και τον πόνο;

Πάντα φιλικά


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 14:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

1) «Και είπεν ο Κύριος προς τον Μωυσήν. Λάβε πάντας τους αρχηγούς του λαού και κρέμασον αυτούς ενώπιον του Κυρίου, κατέναντι του ηλίου…και είπεν Ο Μωυσής (επαυξάνων!) …φονεύσατε έκαστος τους ανθρώπους αυτού. Ήσαν δε οι αποθανόντες εν τη πληγή εικοσιτέσσαρες χιλιάδες»

2) «Αν ο θεός είναι μετ’εμού και με διαφυλάξη εν τη οδώ ταύτη εις την οποίαν υπάγω και μοι δώση άρτον να φάγω και ενδύματα να ενδυθώ και επιστρέψω εν ειρήνη εις τον οίκον του πατρός μου τότε (!) ο Κύριος θέλει είσθε Θεός μου» (Γεν. ΚΗ’20)

3) «και είπεν η πρεσβυτέρα (κόρη) προς την νεωτέρα…ελθέ άς ποτίσωμεν τον πατέρα ημών οίνον κι ας κοιμηθώμεν μετ’αυτού» «…άνθρωπος δεν είναι επι της γής (η…δικαιολογία έτοιμη!) δια να εισέλθη προς ημάς κατά την συνήθεια πάσης της γής(του στραβού το δίκαιο να λέγεται!)» (Γεν.ΙΘ’ 31-32) Μα, τι ΗΘΟΣ ΔΙΚΑΙΩΝ δείχνουνε οι δύο παρθένες…..

4) «έχω δύο θυγατέρας αίτινες δεν εγνώριζαν άνδρα (χμμμ), να σας φέρω λοιπόν αυτάς έξω και κάμετε είς αυτάς όπως φανή είς εσάς αρεστόν» Φαίνετε λοιπόν ότι οι γυναίκες δεν είναι παρά το….προστατευτικό «σώμα» των βιβλικών πατριαρχών. Σε κάθε ευκαιρία…..

5) «και όμως αληθώς αδελφή μου είναι (!) θυγατήρ του πατρός μου αλλ’ουχί θυγατήρ της μητρός μου, και έγινε γυνή μου» (Γεν. Κ’12) Τι να πεις κανείς….

6) «Ιδού γνωρίζω ότι είσαι γυνή ευειδής. Θέλει συμβή λοιπόν ώστε καθώς σε ίδωσιν οι Αιγύπτιοι, θέλουσιν ειπει, Γυνή αυτού είναι αυτή και θέλουσι φονεύσει εμέ, εσέ δε θέλουσι φυλάξει ζώσαν, ειπέ λοιπόν ότι είσαι αδελφή μου (!) δια να γίνει καλόν εις εμέ εξ αιτίας σου και να φυλαχθή η ζωή μου» (Γεν. ΙΒ’10-13) Διαβάστε, και ξαναδιαβάστε αυτό το «μεγαλείο» του….κρυμμένου μηνύματος. Περιττό να πούμε ότι έγινε ανάρπαστη η πρώτη κυρία…..

7) «Ουδέν θνησιμαίον θέλετε τρώγει,εις τον ξένον τον εντός των πυλών σου θέλεις δίδει αυτά, δια να τρώγη αυτό ή θέλεις πωλεί αυτό εις αλλογενή διότι λαός άγιος είσαι» !! (Δευτ. ΙΔ’21)

8) «και επεβαρύνθη η χείρ του Κυρίου επι τους Αζωτίους και εξωλόθρευσεν αυτούς και επάταξεν αυτούς (Ο’ είς τας εδρας) με αιμορροϊδας, και την Αζωτον και τα ορια αυτης» (Α’Σαμουήλ Ε’6& Ο’ Α’ Βασιλ. Ε’1-6) Ποιο άραγε να είναι ΕΔΩ το άτιμο το «κρυφό μήνυμα» που κρύβεται πίσω από….αναμμένους πρωκτούς, οπίσθια και έδρες??

Ας μην συνεχίσουμε όμως καλύτερα με την αθλιότητα της κατά τα άλλα «Αγίας Γραφής». Απλά ας την διαβάσει ο κόσμος επιτέλους για να κατανοήσει τι θεωρείται θρησκεία, χωρίς παραισθησιογόνα και «αλληγορικές δικαιολογίες», για να καταλάβει τι χορό στήσανε στην καμπούρα του.

Αυτά.


ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΑ <<ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ>> ΚΑΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΓΑΜΕ
ΚΑΙ Η ΚΑΙΝΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ <<ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ>>

macedon
Σαφώς φίλε invader η εκκλησία δέχεται την Π.Δ. Τα δύο δομικά στοιχεία της Χριστιανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι η Αγία Γραφή (Παλαιά + Καινή Διαθήκη) και η Ιερή Παράδοση (όλες οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες που γράφτηκαν, ειπώθηκαν, ψηφίστηκαν, κτλ. μετέπειτα από τους Πατέρες της Εκκλησίας).

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
ΟΠΟΙΟΣ ΓΕΝΙΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΙΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΧΕΤΕ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΕΝΗΘΕΙ ΣΕ ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΣΤΟΝ ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟ
ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΗΣ ΟΡΘΗΣ ΔΟΞΑΣ
ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΘΑ ΠΑΡΕΜΒΡΕΘΟΥΝ ΟΛΟΙ (ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ)ΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ;
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ

akk

Λες σε προβληματίζει, άρα το έχεις σκεφτεί και έχεις προσπαθήσει να βρεις απαντήσεις.
Ποια νομίζεις πρέπει να είναι η στάση μας σε αυτό(εννοώντας το διαφορετικό προσωπείο του θεού)?
Πραγματικά θέλω να μάθω πως το αντιλαμβάνεσαι, ή μήπως πιστεύεις και εσύ ότι η θρησκεία είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα του Διαβόλου?

ΘΑ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ invader ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΙΕΡΑ ΣΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΣΑΝ ΑΛΗΘΗ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΘΕΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΩΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ Ο ΘΕΟΣ (ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΘΕΟΣ ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΜΟΡΦΕΣ)ΑΠΕΙΛΕΙ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 14:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:

Τι άλλο θέλεις?

Θέλω να μάθω πως σκέφτεσαι. Πιστεύεις στην ψυχή του ανθρώπου? Ποιό είναι το νόημα της ζωής για σένα? Ποιός ο σκοπός του ανθρώπου στη γη? Πώς είναι να νιώθεις ότι είσαι "μόνος" στον κόσμο και ότι στηρίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στις δικές σου δυνάμεις?

Ύπήρχε ποτέ μια περίοδος στη ζωή σου, που ήσουν Χριστιανός( ή οτιδήποτε άλλο) και αν ναι τι είναι αυτό που σε έκανε να αλλάξεις γνώμη?
Γιατί και εμείς γνωρίζουμε το "άσχημο" πρόσωπο του Θεού αλλά δεν γίναμε άθεοι.

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 14:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ invader ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

Δεν με ενοχλεί καθόλου.


quote:

ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΙΕΡΑ ΣΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΣΑΝ ΑΛΗΘΗ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΘΕΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΩΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ Ο ΘΕΟΣ (ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΘΕΟΣ ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΜΟΡΦΕΣ)ΑΠΕΙΛΕΙ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ

Διαφωνώ με αυτά που λες. Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί δεν δέχομαι ότι ο Θεός είναι τιμωρός, είναι τρομοκράτης κλπ, ενώ ταυτόχρονα διαβάζω την Αγία Γραφή και την θεωρώ Ιερό Κείμενο. Το μόνο που ξέρω ? O Θεός είναι ακριβώς το αντίθετο. Υπάρχουν στιγμές που ο άνθρωπος πρέπει να αφήνει το συναίσθημα και το ένστικτό του να τον καθοδηγεί. Κάποιες φορές τη λογική την αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα. Ο νους του ανθρώπου δεν μπορεί να συλλάβει κάποια πράγματα, έτσι είναι καλύτερο να τα δεχόμαστε (πίστευε και μη ερεύνα).Οι περισσότεροι(αν όχι όλοι) που προσπάθησαν να βρούν απαντήσεις, χάθηκαν στην προσπάθεια.

Δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς το θεό. Αυτος μου δίνει καθημερινά δύναμη και καταφέρνω έτσι να ξεπερνώ κάθε εμπόδιο που βρίσκεται στο δρόμο μου. Μετά από κάθε μου δοκιμασία (όχι τιμωρία) βγαίνω πιο δυνατή. Ο θεός δεν είναι δημιούργημα του ανθρώπου γιατί ο άνθρωπος νιώθει μόνος ή χρειάζεται βοήθεια. Ο Θεός είναι δίπλα μας γιατί μας νοιάζεται. Όσο και αν δεν το πιστεύετε ο Θεός σας έχει βοηθήσει πολλές φορές και χάρη σε αυτόν βγήκατε ζωντανοί, απλά εσείς δεν το καταλαβαίνετε.

Φιλικά,
akk


"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 16:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«ορίστε σε αυτό εδώ δεν απάντησες.»

Δεν πιστεύω αγαπητέ σε κάποιο μαντρί ούτε σε κάποιο προβατάρχη. Δεν υπάρχει Θεός με την έννοια που του αποδώσατε, δεν υπήρξε ποτέ, καθώς ο θεός που εννοείς έχει νόημα και παρουσία μόνο όσο υπάρχουνε ιερατεία και πιστοί.

Ο κόσμος δεν δημιουργήθηκε από τον/τους θεούς, ούτε υπήρξε ή υπάρχει Θεία πρόνοια. Ο κόσμος γεννήθηκε από την τυχαία συνάντηση των ατόμων της ύλης, που είναι άπειρη, αεικίνητη, άφθαρτη και συνεχώς μεταβαλλόμενη.

Η ψυχή, αυτή η αέναη καραμέλα των μεσσιανιστών, είναι υλική όπως το σώμα, γι’αυτό και οι αλγηδόνες του σώματος διαταράσσουν τη ψυχή.

Σκοπός, τέλος, του βίου είναι η πρωταρχικά η ηδονή, σωματική και πνευματική, και όταν αισθανθούμε την απουσία της τότε υποφέρουμε. Ενώ, όταν τίποτα δεν ζορίζει τη ψυχή μας, δεν έχουμε ανάγκη να την επιδιώξουμε.

Επίσης, είναι αδύνατο να ζήσεις χαρούμενα και ειρηνικά, αν η ζωή σου δεν έχει φρόνηση, ομορφιά και δικαιοσύνη, και είναι αδύνατο να έχει η ζωή σου ομορφιά, δικαιοσύνη και φρόνηση, εάν δεν έχει και χαρά. Όποιος δεν τα διαθέτει αυτά δεν μπορεί να ζήσει ευτυχισμένα και δεν μπορεί να μοιραστεί τα καλά ετούτου του κόσμου.

Εάν δεις τώρα, την μισαλλοδοξία, τις απειλές, τις φοβίες και τις «κρίσεις» που επιφυλάσσει ο χριστιανισμός, και γενικότερα οι θρησκείες, στον άνθρωπο, τότε θα καταλάβεις γιατί πραγματικά το περίφημο μήνυμα ηθικής του χριστιανισμού έμεινε μια φρούδα ελπίδα κάποιων Γνωστικών.

Ελπίζω να βοήθησα.

Ψηλός:
«Άρα τι το διαφορετικό από αυτό που προσφέρουν οι θρησκείες δείχνει ο δρόμος σου;»

Χίλιες φορές καλύτερος θα ήταν ο κόσμος μας με Γνωστικούς «στο τιμόνι» παρά με μισαλλόδοξους σχολαστικιστές. Με εκφράζει η άποψη των Ενιστών οντολόγων, όπως του Αναξίμανδρου ή του Επίκουρου, ωστόσο σέβομαι τις αίθριες απόψεις αυτών των μεγάλων μυστών του πνεύματος.

Οι Γνωστικοί, ουδέποτε απαίτησαν ολοκληρωτισμό και «μοναδικότητες», κάτι που έκαναν και κάνουνε οι σχολαστικιστές. Τι άλλο να πούμε?

Ψηλός:
«Και οι Αρχιερείς αφιερώναν τη ζωή τους στη μελέτη των γραφών αλλά το σημαντικότερο γεγονός πέρασε δίπλα τους και χαμπάρι δεν πήρανε!’

ΠΟΙΟΥΣ εννοείς? Εννοείς π.χ. τον Χρυσόστομο? Τον Βασίλειο? Ποιους παρακαλώ?


Ψηλός:
«Γιατί επιμένεις να ορίζεις ως αιτία της πονηρίας, του μίσους, της κακίας, και όλων των κακών που παράγει ο άνθρωπος, τη θρησκεία;;»

Διότι χωρίζει τους ανθρώπους σε πιστούς και άπιστους! Τι άλλο θέλεις για να καταλάβεις πως αυτό αποτελεί ρατσισμό και κακότητα? Τι άλλο θέλεις για να παραδεχθείς ότι αυτό και μόνο αρκεί για να θεριέψει το μίσος και να σφάξουνε οι άνθρωποι ο ένας τον άλλο…εις το όνομα του Θεού?

Δεν σου φτάνει η αιματοβαμμένη πορεία της χριστιανοσύνης?

Ψηλός:
«Το θρησκευτικό μίσος ή ο φανατισμός ήταν η αιτία του 2ου παγμοσμίου πολέμου;;;»

Λίγο και από τα δύο προφανώς. Πάντως, εάν δεν θεωρούσε ο Αυστριακός τους Εβραίους «κακό μεγάλο» (ένεκα θρησκευτικής πλύσης εγκεφάλου) τότε μάλλον θα είχαμε ένα κακό λιγότερο.

Ωστόσο, οι πόλεμοι στον μεσαίωνα, οι σταυροφορίες, το θρησκόληπτο Βυζάντιο ή ακόμα και οι βιβλικές σφαγές, θα είχανε λιγοστέψει το κακό και την δυστυχία.

Ας κάνουμε λοιπόν εμείς το βήμα, στέλνοντας τους αυτόκλητους σωτήρες εκεί που τους αρμόζει. Δηλαδή τι θέλεις να πούμε, ότι δεν βαριέσαι ούτως ή άλλως θα σφάζονται, έ ας σφάζονται και λίγο για τον θεό που προσκυνάμε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 16:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akk:
«Θέλω να μάθω πως σκέφτεσαι. Πιστεύεις στην ψυχή του ανθρώπου? Ποιό είναι το νόημα της ζωής για σένα? Ποιός ο σκοπός του ανθρώπου στη γη? Πώς είναι να νιώθεις ότι είσαι "μόνος" στον κόσμο και ότι στηρίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στις δικές σου δυνάμεις?»

Στο μήνυμα μου προς τον «Ψηλό» εκθέτω τις απόψεις μου. Εάν λείπει κάτι, ευχαρίστως να το απαντήσω.

akk:
«Ύπήρχε ποτέ μια περίοδος στη ζωή σου, που ήσουν Χριστιανός( ή οτιδήποτε άλλο) και αν ναι τι είναι αυτό που σε έκανε να αλλάξεις γνώμη?»

Σαφέστατα. Μεγάλωσα χριστιανικά, μελέτησα, πίστεψε με, πάρα πολύ την χριστιανική κοσμοθεώρηση, και κάποια στιγμή άρχισα να πηγαίνω αντίθετα με το ρεύμα. Ξέρεις, εάν θέλεις να βρεις την πηγή, θα πρέπει να πας αντίθετα προς το ρεύμα.

Άλλαξα γνώμη, όχι για τον ενδεχόμενο Ιησού, όποιος και να υπήρξε ο κακομοίρης τελικά, αλλά για τις θεολογικές ακροβασίες και τις έωλες πνευματικές τσουλήθρες που προσφέρει το υποκριτικό δόγμα.

Ο Ιησούς, στα λίγα λόγια που ενδεχομένως να έχουνε κάποια γνησιότητα, καλά τα είπε. Όμως, δεν ήταν ούτε Θεός ούτε Θεάνθρωπος (άκου. ..ιδιότητα!), αλλά ένας φιλοσοφημένος δάσκαλος. Δάσκαλος του λαού του. Ενός λαού που βρίσκονταν σε παρακμή από τα πανίσχυρα και πλούσια ιερατεία.

Με λίγα λόγια, ότι ακριβώς συμβαίνει και σήμερα…..

akk:
«Γιατί και εμείς γνωρίζουμε το "άσχημο" πρόσωπο του Θεού αλλά δεν γίναμε άθεοι.»

Έχω εξηγήσει ότι δεν είμαι «Άθεος». Απλά αντιλαμβάνομαι το Άγνωστο Θείο με άλλους όρους. Γιατί θεωρείς πως κατέχεις την ορθή ερμηνεία του Θείου?

Επειδή απλά έτσι σου το μάθανε? Και εάν μεγάλωνες σε άλλο περιβάλλον και σου δίδασκαν άλλα, τότε ΠΟΙΟΣ θα ήταν ο Άθεος?

Για σκέψου λοιπόν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 16:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λες
quote:
Ο κόσμος δεν δημιουργήθηκε από τον/τους θεούς, ούτε υπήρξε ή υπάρχει Θεία πρόνοια. Ο κόσμος γεννήθηκε από την τυχαία συνάντηση των ατόμων της ύλης, που είναι άπειρη, αεικίνητη, άφθαρτη και συνεχώς μεταβαλλόμενη

μιλάς για το τυχαίο και υλικό, και παρακάτω λες:

quote:
Επίσης, είναι αδύνατο να ζήσεις χαρούμενα και ειρηνικά, αν η ζωή σου δεν έχει φρόνηση, ομορφιά και δικαιοσύνη, και είναι αδύνατο να έχει η ζωή σου ομορφιά, δικαιοσύνη και φρόνηση, εάν δεν έχει και χαρά. Όποιος δεν τα διαθέτει αυτά δεν μπορεί να ζήσει ευτυχισμένα και δεν μπορεί να μοιραστεί τα καλά ετούτου του κόσμου.

μιλάς για έννοιες όπως φρόνηση, ομορφιά και δικαιοσύνη που είναι γνωρίσματα ενός κόσμου στον οποίο κυριαρχεί μια τάξη, μια αρμονία. Μπορεί άραγε το τυχαίο να παράξει αρμονία;

Μα καλά είσαι τόσο αφελής να ισχυρίζεσαι ότι τον Αυστριακό τον ενόχλησε η θρησκεία των εβραίων; Ο Αυστριακός ήθελε να κάνει ότι κάνουν και τώρα οι φίλοι μας οι αμερικάνοι! Έπρεπε να βρει όμως μια αφορμή έτσι ώστε να εξαφανίσει αυτούς που, κατά τη γνώμη του, διαχειριζόταν το μεγαλύτερο ποσοστό του παγκόσμιου πλούτου.

Οι ίδιες αιτίες, η ισχύς και ο πλούτος φίλε μου, ήταν και θα είναι πάντα δυστυχώς οι αφορμές όλων των δεινών. Για αυτούς τους λόγους έγιναν οι σταυροφορίες και όλοι η δήθεν θρησκευτικοί πόλεμοι.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 16:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... και κάτι άλλο που θέλω να σε ρωτήσω.

Οι επιστήμονες καιρό τώρα προσπαθούν να βρούν ζωή ή κάτι που να μοιάζει με το ελάχιστο που υπάρχει στη Γη, στο ηλιακό μας σύστημα αλλά και όχι μόνο.
Βρείκαν τίποτα έως τώρα πέρα από εικασίες;
Έχουν εξετάσει και αναλύσει χιλιάδες αν όχι εκαττομύρια κοντινούς πλανήτες, γιατί αυτό το τυχαίο που ισχυρίζεσαι δεν έλαβε χώρα και σε άλλους πλανήτες παρά μόνο στο δικό μας; Υπάρχουν πλανήτες, άστρα, ... που προϋπήρχαν του δικού μας. Γιατί τότε το τυχαίο δεν παρήγαγε ζωή και σε αυτούς;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 16:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe σέβομαι τις απόψεις σου και πραγματικά σε εκτιμώ για τις γνώσεις σου, απλά δεν συμφωνώ.

Διόρθωσέ με αν έχω λάθος, αλλά πιστεύω ότι αν αφήσουμε τον Θεό και λάβουμε υπόψη μας την αντίληψη που έχεις για το τι είναι καλό και τί κακό θα δεις ότι συμφωνούμε.

quote:

Επίσης, είναι αδύνατο να ζήσεις χαρούμενα και ειρηνικά, αν η ζωή σου δεν έχει φρόνηση, ομορφιά και δικαιοσύνη, και είναι αδύνατο να έχει η ζωή σου ομορφιά, δικαιοσύνη και φρόνηση, εάν δεν έχει και χαρά. Όποιος δεν τα διαθέτει αυτά δεν μπορεί να ζήσει ευτυχισμένα και δεν μπορεί να μοιραστεί τα καλά ετούτου του κόσμου.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες. Πιστεύω ότι έχουμε και οι δυο τις ίδιες απόψεις. Απλά εγώ το ονομάζω Χριστιανισμό ενώ εσύ όχι. Η ουσία όμως είναι οι ίδια. Δεν παίζει ρόλο το όνομα που δίνουμε.

Για να γίνω πιο σαφής θα δώσω ένα παράδειγμα. Για μένα ο εθνικισμός δεν έχει την έννοια που του αποδώθηκε σήμερα και που είναι αρνητική. Για μένα εθνικισμός είναι αυτό που αποκαλούν εθνισμό ή πατριωτισμό ή αν θέλεις καλύτερα αγάπη για την πατρίδα. Όμως η ουσία παραμένει η ίδια, είτε το λες εθνικισμό είτε αγάπη για την πατρίδα ή οτι άλλο θέλεις. Από τη στιγμή που όλοι μιλάμε για το ίδιο πράγμα γιατί να τσακωνόμαστε για την ονομασία?


Φιλικά,
akk


"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπαρτιάτης
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 16:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπαρτιάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διότι χωρίζει τους ανθρώπους σε πιστούς και άπιστους! Τι άλλο θέλεις για να καταλάβεις πως αυτό αποτελεί ρατσισμό και κακότητα? Τι άλλο θέλεις για να παραδεχθείς ότι αυτό και μόνο αρκεί για να θεριέψει το μίσος και να σφάξουνε οι άνθρωποι ο ένας τον άλλο…εις το όνομα του Θεού?

Αν νομίζεις οτι, σήμερα τουλάχιστο και ενω διανύουμε τον 21ο αιώνα, αυτό είναι που θεριευει το μίσος και σφάζουμε ακόμη ο ένας τον άλλον, είσαι πολύ γελασμένος.Αν νομίζεις οτι οι πόλεμοι, οι εγκληματικές ενέργειες, η τρομοκρατία κλπ είναι αποτέλεσμα θρησκευτικού φανατισμού, κάποιο λάθος κάνεις.Μάλλον σε κάποια άλλη εποχή έχεις μείνει..
Τώρα, αν νομίζεις οτι το κάθε θρησκευτικό συναίσθημα χρησιμοποιείται ως "πάτημα" και δικαιολογία αυτών που προωθούν τα σχέδια τους, τις φιλοδοξίες και τα οράματά τους, τότε ΟΚ , κάτι κάνουμε!

Οσον αφορά το ρατσισμό και την κακότητα, αυτά φίλτατε βγαίνουν καθημερινά σε πολλές ενέργειες του ανθρώπου, ακόμα και σε σένα και ειδικά στο συγκεκριμένο φόρουμ (απο το οποίο και μπορώ να εκφέρω άποψη για σένα, άλλωστε δε σε γνωρίζω....).Αυτόματα με τα λεγόμενά σου "χωρίζεις τους ανθρωπους σε πρόβατα που ακολουθούν προβατάρχες και πεφωτισμένους που είδαν την αλήθεια" ωσαν να πήραν το χαπάκι του MATRIX.Ρατσισμός και κακότητα είναι επίσης να "Γνωρίζεις" μάλιστα, οχι απλά να πιστεύεις, οτι ολοι οι Θρησκευόμενοι άνθρωποι και πολύ περισσότερο οι Χριστιανοί, είναι πλανημένοι, σκλάβοι της άγνοιας και του Θεού τους, ενω εσυ και οι όμοιοί σου ΟΧΙ.
Εντελώς παρενθετικά, αγνοια για μένα μεταξύ των άλλων, είναι και η τυφλή και αμετάκκλητη εμπιστοσυνη στις 5 αισθήσεις μας.

Εν πάσει περπτώσει, θα ήθελα να πώ κατι στους μη πλανημένους,"γνώστες" κ.λ.π.Οι αρχαίοι Ελληνες λέγανε και κατι άλλο που καλό είναι να το φέρνουμε στο μυαλό μας που και που. "Εν οίδα, οτι ουδέν οίδα".

Φιλικά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 17:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akk:"
Schwabe, gigenis και beyond
Δεν πιστεύετε στο θεό (και σέβομαι την κάθε άποψη σας). Δεν πιστεύετε στην αιώνια ζωή μετά την δευτέρα παρουσία του Κυρίου αλλά ούτε και στη Βασιλεία του Θεού.
Αν επιτρέπεται, σε τι πιστεύετε, τη σημαίνει για σας η ζωή στη γη, τι πιστεύετε ότι θα γίνει στον κόσμο και ποιο είναι το νόημα της ζωής σας;"

ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ? ΧΜΜ..ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ?
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ akk ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ..ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΤΕ ..ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ..

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ ΛΙΓΟ...ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ "ΥΛΙΚΕΣ" ΤΟΥ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ "ΑΝΩΤΕΡΟ",ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΞΩΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ...ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΚΑΤΙ" ΕΚΕΙ ΕΞΩ...

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ, ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΙΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΘΑ ΧΑΝΕΙ..

ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ?ΧΜΜ.......ΝΟΜΙΖΩ Η ΙΔΙΑ Η ΕΛΛΟΓΗ ΖΩΗ !!!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 17:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
beyond
quote:

ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ? ΧΜΜ..ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ?
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ akk ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ..ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΤΕ ..ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.

Ποιος σου είπε ότι φοβάμαι το θάνατο? Ναι θα λυπηθώ όταν χάσω κάποιο αγαπημένο άτομο, αλλά αυτό δεν είναι φόβος.
Δεν φοβάμαι τον θάνατο γιατί απλά πιστεύω στην αθανασία της ψυχής και με τα θάνατο μόνο το σώμα(ύλη) πεθαίνει.

Φιλικά,
akk


Edited by - akk on 05/05/2005 17:42:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 17:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
Οι επιστήμονες καιρό τώρα προσπαθούν να βρούν ζωή ή κάτι που να μοιάζει με το ελάχιστο που υπάρχει στη Γη, στο ηλιακό μας σύστημα αλλά και όχι μόνο.
Βρείκαν τίποτα έως τώρα πέρα από εικασίες;
Έχουν εξετάσει και αναλύσει χιλιάδες αν όχι εκαττομύρια κοντινούς πλανήτες, γιατί αυτό το τυχαίο που ισχυρίζεσαι δεν έλαβε χώρα και σε άλλους πλανήτες παρά μόνο στο δικό μας; Υπάρχουν πλανήτες, άστρα, ... που προϋπήρχαν του δικού μας. Γιατί τότε το τυχαίο δεν παρήγαγε ζωή και σε αυτούς;

ποτε εξετασαν εκαττομυρια πλανητες οταν με το ζορι καταφεραν να στειλουν πριν μερικα χρονια σκαφος εξω απο το ηλιακο συστημα;


πριν λιγο καιρο δεχτηκαν οτι ειχαν κανει λαθος και οτι στον αρη υπαρχει νερο
στο μονο μερος που εχουν παει και εχουν κανει ερευνες ειναι η σεληνη
στον αρη θα πανε σε μερικα χρονια
τα σκαφη που εστηλαν εξετασαν μια μικρη περιοχη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 18:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akk:"Δεν φοβάμαι τον θάνατο γιατί απλά πιστεύω στην αθανασία της ψυχής και με τα θάνατο μόνο το σώμα(ύλη) πεθαίνει."

TOO GOOD TO BE TRUE...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ DATA ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΩΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 18:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
beyond
quote:

TOO GOOD TO BE TRUE...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ DATA ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΩΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Το ότι δεν με πιστεύεις είναι πρόβλημά σου.
Επικαλέστηκες το φόβο για το θάνατο ως αιτία για την ύπαρξη (δημιούργημα ανθρώπινης φαντασίας για σένα) του Θεού. Σου λέω ότι δεν ισχύει.

Είπες: "ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ akk ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ..ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΤΕ ..ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.."

Εκεί είναι όλο το κόλπο? Ποιο κόλπο? Ποια ΟΛΑ?


Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 18:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... λοιπόν εντάξει η λέξη εκαττομύρια ίσως είναι υπερβολή αλλά (αν δεν κάνω λάθος):

οι επιστήμονες με διάφορους αναλυτές φάσματος(έτσι δεν τα λένα αυτά τα μηχανήματα;) μπορούν να δουν τι περιβάλλον επικρατεί στον κάθε ουράνιο σώμα. Μπορούν να δουν τη σύσταση του εδάφους αν υπάρχει (πιστεύω κατά προσέγγιση), τη σύσταση της ατμόσφαιρας αν υπάρχει καθώς και τη θερμοκρασία που επικρατεί.

Μέχρι τώρα δεν βρήκαν κάποιο ουράνιο σώμα στο οποίο να επικρατούν συνθήκες τέτοιες έτσι ώστε να επιτρέπει την ύπαρξη ζωής (τουλάχιστον όπως εμείς τη γνωρίζουμε σήμερα).
Αυτό ήθελα να πω.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 20:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και η συζήτηση έχει πάρει μια τροπή διαφορετική από το αρχικό θέμα, οφείλω να ομολογήσω ότι το μυστικό κρύβεται στην μεταθανάτιο ζωή ή όπως είπε πολύ καλύτερα ο beyond στο κόλπο βασισμένο στον φόβο του θανάτου.

Παρά τα παραπάνω και διαβάζοντας ότι οι περισσότεροι από εσάς δεν φοβάστε τον θάνατο, πρέπει να σας πω ότι σας θαυμάζω. Αν και πιστεύω στο ότι υπάρχει κάτι μετά (παράδεισος, μετεμψύχωση κάτι τέλος πάντων) αυτό δεν με κάνει ατρόμητο δηλαδή αν πεταχτεί κανείς με περίστροφο και μου κάνει την κλασσική ερώτηση τα λεφτά ή την ζωή σου θα του δώσω χωρίς δεύτερη σκέψη τα λεφτα, το αμάξι, το σπίτι και τον σκύλο ή ασθενήσω θα τα δώσω όλα στους γιατρούς ακόμα και αν είναι να αναπνεύσω για ένα λεπτό ακόμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 21:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε GDS1, πιστεύω πως τα παραπάνω θα τα κάνεις εσύ αλλά και εγώ, όχι γιατί φοβόμαστε τον θάνατο, αλλά γιατί μας αρέσει να ζούμε.
Πιστεύω πως έχει διαφορά.
Το να λέει κάποιος πως δεν φοβάται τον θάνατο, ίσως να σημαίνει πως δεν έχει να χάσει τίποτα.
Ίσως όμως και να έχει πλησιάσει αρκετά κοντά του και να έχει συμφιλιωθεί με αυτόν.
Βέβαια είναι και αυτό που λέει ο φίλος ΑΚΚ.


The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 21:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1
quote:

.... αν πεταχτεί κανείς με περίστροφο και μου κάνει την κλασσική ερώτηση τα λεφτά ή την ζωή σου θα του δώσω χωρίς δεύτερη σκέψη τα λεφτα, το αμάξι, το σπίτι και τον σκύλο ή ασθενήσω θα τα δώσω όλα στους γιατρούς ακόμα και αν είναι να αναπνεύσω για ένα λεπτό ακόμα.

Φυσικά και θα δώσεις τα λεφτά γιατί αν δεν το κάνεις "πέθανες"(κατ' εμένα αυτοκτόνησες).
Μίλησα για θάνατο οχι ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 00:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


.... λοιπόν εντάξει η λέξη εκαττομύρια ίσως είναι υπερβολή αλλά (αν δεν κάνω λάθος):

οι επιστήμονες με διάφορους αναλυτές φάσματος(έτσι δεν τα λένα αυτά τα μηχανήματα;) μπορούν να δουν τι περιβάλλον επικρατεί στον κάθε ουράνιο σώμα. Μπορούν να δουν τη σύσταση του εδάφους αν υπάρχει (πιστεύω κατά προσέγγιση), τη σύσταση της ατμόσφαιρας αν υπάρχει καθώς και τη θερμοκρασία που επικρατεί.

Μέχρι τώρα δεν βρήκαν κάποιο ουράνιο σώμα στο οποίο να επικρατούν συνθήκες τέτοιες έτσι ώστε να επιτρέπει την ύπαρξη ζωής (τουλάχιστον όπως εμείς τη γνωρίζουμε σήμερα).
Αυτό ήθελα να πω.

ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΣΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΣΚΑΦΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥΣ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy