ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Castaneda
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 16:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συσχετίζοντας μια παράδοση που έχει τις ρίζες της στον Πλάτωνα και τις μεγάλες θρησκείες Ο Κάρλος Καστανέντα μιλάει στα βιβλία του για έναν άλλο κόσμο υποκειμενικό που είναι ακριβώς δίπλα μας.
Μας προσφέρει δε τα κλειδιά της συνειδητής εισόδου - κλειδία που σχετίζονται με τον άγνωστο κόσμο των εσωτερικών δυνατοτήτων μας.
Με την Θεώρηση μιας ξεχωριστής πραγματικότητας σφράγισε μια ολόκληρη γενιά ανθρώπων που στόχος τους ήταν η ύστατη εμπειρία της υπέρβασης και της διέλευσης σε άλλους κόσμους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 02:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

το θεμα ειναι παλιο αλλα εγω ειμαι νεο μελος και το ανακαλυψα τωρα.

και αφου βαδιζω εδω και χρονια στο μονοπατι του πολεμιστη, να προσθεσω την αποψη μου για τον Καστανεντα και την διδασκαλια του δον Χουαν.

ο Καστανεντα εκανε μια πολυ καλη λαογραφικη μελετη για τον Ινδιανικο σαμανισμο.

στα πρωτα του βιβλια περιγραφει την μυηση του σαμανου και την επαφη του με την μη κοινη πραγματικοτητα μεσω των ψυχοδηλωτικων φυτων.

δεν με απασχολει αν ο δον Χουαν ηταν υπαρκτο προσωπο ή στο προσωπο του συμπυκνωσε ο Καρλος τις πληροφοριες που αποκομισε απο διαφορους σαμανους (αυτο που στ αληθεια συνεβει κατα την γνωμη μου).

το θεμα ειναι πως οι διδαχες του αποτελουν πολυτιμη συνεισφορα στο δρομο της γνωσης.

στα 4 πρωτα βιβλια παρουσιαζονται γνωσεις και εμπειριες με τα φυτα δυναμης.

οποιος εχει καποιες γνωσεις για το θεμα αντιλαμβανεται πως εχει γινει συρραφη των γνωσεων διαφορων δασκαλων - η διδασκαλια της ντατουρας εμεινε ανολοκληρωτη, τα μανιταρια της ψιλοσυμπινης δεν καπνιζονται (πραγμα που εσπευσε να διορθωσει στην πορεια, λεγοντας πως καταπινε το μιγμα απο το τσιμπουκι) και οι μιτοτες του Μεσκαλιτο αποτελουν ιδιαιτερη θρησκευτικη λατρεια για τους Ινδιανους της κεντρικης Αμερικης ακομα και σημερα (εχουν ειδικη αδεια απο το κρατος των ΗΠΑ να χρησιμοποιουν πεγιοτ).

ωστοσο οι περιγραφες ειναι σωστες, αρα δεν παιζει ρολο το οτι προκειται για συρραφη.

στην πορεια ομως συνειδητοποιησε πως το θεμα εχει περαση και μπορει να αποφερει κερδος.

τοτε αρχισε να γραφει για τις διδαχες που ελαβε σε κατασταση αυξημενης συνειδησης και που τις επανεφερε σταδιακα στη μνημη του.

πρωτο μελημα του ηταν να παψει να θεωρειται απαραιτητη η εμπειρια με τα ψυχοδηλωτικα, αφου υπηρχε η πιθανοτητα να διωχθει απο την Αμερικανικη δικαιοσυνη για προτροπη σε χρηση απαγορευμενων ουσιων.

η μεχρι τοτε απαραιτητη χρηση των φυτων δυναμης λοιπον, εγινε απλως ο τροπος που χρησιμοποιησε ο δον Χουαν για τον κανει να ξεπερασει το φραγμα της λογικης - επαψε να αποτελει το κεντρικο μερος της διδασκαλιας και της μυησης.

στη θεση της χρησης ψυχοδηλωτικων τοποθετησε το ονειρεμα, που μεχρι τοτε αποτελουσε απλως μια μαγικη τεχνικη, συμπληρωματικη της βασικης μεθοδου.

η διδασκαλια εμπλουτιστηκε με γνωσεις απο αλλα μονοπατια αναζητησης, γεγονος φανερο για οποιον εχει μελετησει τις μεθοδους των διαφορων φιλοσοφιων για την επιτευξη της εκστασης (σταματημα του εσωτερικου διαλογου, διαλογισμος κτλ).

την συνεχεια την γνωριζουμε ολοι - βιντεοταινιες με ασκησεις, βιβλια με οδηγιες, σεμιναρια, και φυσικα χρημα απο την εμπορευματοποιηση της γνωσης.

αυτο που ο δον Χουαν προσπαθουσε να του μεταδωσει με τις εμπειριες, ο Καστανεντα διατεινοταν πως μπορουσες να το κατακτησεις μεσα απο τα βιβλια και τις βιντεοκασετες του.

η πρακτικη αυτη τον εφερε σε αντιθεση με βασικες αρχες του ανθρωπου της γνωσης - ο ανθρωπος της γνωσης προσπαθει να περασει απαρατηρητος, δεν διαλαλει τις γνωσεις του ή την δυναμη του.

παρολλα αυτα τα πρωτα του βιβλια ειναι αξιολογα, αξιολατρευτα και πολυτιμα για οποιον ενδιαφερεται για τον Ινδιανικο σαμανισμο.

οσοι γνωριζουν πρακτικα το θεμα σαμανισμος, ξερουν πως περιεχουν σωστες πληροφοριες.

τα βιβλια του δεν αποτελουν με κανενα τροπο ευαγγελιο της αναζητησης, αλλα μια πολυ καλη επιβεβαιωση του μονοπατιου του ανθρωπου της γνωσης.

τα 4 πρωτα τα εχω διαβασει παμπολλες φορες και καθε φορα τα απολαμβανω το ιδιο. (με τα τελευταια δεν ασχοληθηκα, και θεωρω αντιφατικο να διατεινονται ανθρωποι πως εμαθαν πραγματα απο τα τελευταια βιβλια, χωρις να εχουν μυηθει στις πρακτικες των πρωτων)

μην δινετε σημασια λοιπον στον συγγραφεα και τον οποιο σκοπο του, αλλα στο περιεχομενο της διδασκαλιας.

το μονοπατι που προτεινει ο δον Χουαν ειναι ενα μονοπατι με καρδια.

δεν ειναι για ολο τον κοσμο βεβαια, αλλα για οσους νιωθουν πως αξιζει να το ακολουθησουν, για οσους θελουν να βιωσουν την μη κοινη πραγματικοτητα, για οσους διαθετουν την "ακλονητη επιδιωξη" να ερθουν σε επαφη με το Αγνωστο.

δεν μετανιωσα που το ακολουθησα στη ζωη μου, αλλα και δεν προτρεπω κανεναν να το ακολουθησει - αυτο μας το λεει η καρδια μας μονο.

και μια συμβουλη: ξεκινηστε να τα διαβαζετε με την σειρα που γραφτηκαν για να εχουν νοημα.

ναστε καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

victor7
Νέο Μέλος

10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 03:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους victor7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Ηλιοφόρε, πραγματικά το ταξίδι στο Ιξτλάν είναι από τα πιό όμορφα βιβλία του Καστανέντα...

τη διδασκαλκάποιες αρχές από ία του Δον Χουαν στον Καστανέντα...

- να είσαι απρόσιτος, σημαίνει να μπορείς να ελέγχεις την εικόνα σου προς τους άλλους, να μην είσαι πάντα διαθέσιμος, να μην δίνεις το δικαίωμα να μπορούν να σε "διαβάζουν"...[quote]
Συμφωνώ μαζη σου και νομιζω οτι αυτες οι διδασκαλιες αν δεν κανω λαθος της δεξιας πλευρας ειναι γνωστικοι τροποι για να φτασουμε πιο κοντα στο ΑΠΕΙΡΟ.Εγω προσοπικα δοκιμασα τα μαγικα περασματα με μια δασκαλα η οποια παρακολουθησε μερικα σεμηναρια ""TENSEGRITI""και ομολογω οτι δεν καταφερα να κατανοησω κατι το οποιο ειναι μαγικο.Νομιζω οτι τα μαγικα περασματα ΑΝυπαρχουν προκειται για ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΕΣκαι οχι σωματικες πραξεις.

Edited by - victor7 on 25/03/2004 03:36:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΛΓΑ
Νέο Μέλος

13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 00:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΛΓΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jonniebegood ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΛΙΟ..
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ.
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΑΜΑΝΟΥΣ;ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΤΗΣ...ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣΠΕΥΣΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ;ΞΕΧΝΑΣ ΠΟΣΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ;ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΙΞΤΛΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ.ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ Κ.Τ.Λ.ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.ΛΕΣ ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΣ.ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ.ΓΙΑ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΗΣΩ ΠΩΣ Ο ΔΟΝ ΧΟΥΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ,ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΑΛΛΑ ΝΑΙ,ΕΣΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΕΙΠΑΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΟΝ ΧΟΥΑΝ.ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ Ο ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΑΝ ΘΡΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΜΑΓΙΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕ.Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟΣ(ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ)ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ TAISHA ABELAR.ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΛΕΙΨΑΝΕ.ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΑ ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ.ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.

Mirah
Νέο Μέλος

2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 00:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mirah  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλος ντόρος!
Ο Καστανέντα ψάχνει τον εαυτό του όπως κάθε "έφηβος" ανεξαρτήτου ηλικίας.
Δίνει σ'αυτό που είναι ο πραγματικός του εαυτός ένα άλλο όνομα,
διαφορετικό απο το δικό του. Σχιζοφρένεια? Εγώ προσωπικά θα έλεγα
πως πρόκειται για εφηβική αντίδραση ταυτότητας. Η έστω ταύτιση με το άγνωστο ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ που ο καθένας μας φαντάζεται πως υπάρχει ως σωστό και αλάθητο μέσα του: DNA, ΕΝΣΤΙΚΤΟ, αρχέγονες μνήμες εμπειριών του είδους μας.
Αφήνει έτσι πίσω του και προσπερνά την σύγκρουση της φύσης του με την πραγματικότητα για να αποβάλλει τον φόβο της άγνοιας του ευατού του και να ωριμάσει. Ακολουθεί το άλλο του όνομα-εαυτό σαν διδάσκαλο και "γκουρού", κατά μία ένοια, ώστε να φτάσει στην αυτογνωσία μέσα από τους λαβυρίνθους του ίδιου του είναι. Και κάπου εκεί χάνεται...
Οταν ο φόβος υπερνικά τον "οδηγό", είναι χαμένος και ο δρόμος προς την αυτογνωσία.

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

142 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 13:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω (σε γενικες γραμμες ομως) με οσα λεει ο jonniebegood..
αλλα
quote:
θεωρω αντιφατικο να διατεινονται ανθρωποι πως εμαθαν πραγματα απο τα τελευταια βιβλια, χωρις να εχουν μυηθει στις πρακτικες των πρωτων)

οχι, πιστευω πως τα τελευταια βιβλια αποτελουν την απαραιτητη συνεχεια των πρωτων αλλα και πως στεκουν αυτοδυναμα..
(οι τεχνικες τους δουλευουν και πραγματικα δεν ειναι απαραιτητα τα ψυχοδηλωτικα)

Γι αυτο και δεν συμφωνω με την αποψη πως ο C. προσαρμοζε σιγα-σιγα την ιστορια του στις απαιτησεις της εμπορευματοποιησης επειδη

quote:
στην πορεια ομως συνειδητοποιησε πως το θεμα εχει περαση και μπορει να αποφερει κερδος.

οχι, δεν συμφωνω με αυτο! δεν ηταν αυτο το κινητρο του.

Νομιζω προσαρμοζε τα οσα εμαθε ωστε να ειναι μεσα στο "πνευμα της εποχης", να ειναι ευληπτα απο τον δυτικο νου.

quote:
μην δινετε σημασια λοιπον στον συγγραφεα και τον οποιο σκοπο του, αλλα στο περιεχομενο της διδασκαλιας.

ο σκοπος του ηταν να ζησει αυτη τη διδασκαλια

αλλοιως.. θα ζουσε αλλοιως..

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 20:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Shakti...

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/06/2004 20:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

illidan stormrage
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 14:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους illidan stormrage  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κι έχω αρκετό καιρό να γράψω, και το θέμα αυτό είναι σχετικά παλιό, ομολογώ πως υπάρχει κάτι που με προβλημάτισε στην ανάγνωση του θέματος. Είναι κάτι που το έχω σκεφτεί πολλές φορές στο παρελθόν, και το τόπικ για τον Καστανέντα είναι μόνο μια αφορμή για να θέσω τον προβληματισμό μου προς συζήτηση.

Το γεγονός πως κάποιος άνθρωπος πέτυχε σημαντικές πνευματικές κατακτήσεις, ακυρώνει ταυτόχρονα όλα τα ελατώματά του;

Απο την άλλη, είναι σωστό να ακυρώνονται οι πνευματικές κατακτήσεις, λόγω της ύπαρξης και εκδήλωσης των ελατωμάτων αυτών;

Όπως το Γιν και το Γιάνγκ, οι αρετές και τα ελαττώματα συνυπάρχουν. Και στην ουσία είναι διαφορετικά επίπεδα εκδήλωσης της ίδιας ενέργειας. Έτσι λειτουργούν όλοι οι άνθρωποι, παλεύοντας να κατακτήσουν ένα επίπεδο παραπάνω από αυτό στο οποίο βρίσκονται.

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, από ότι έχω καταλάβει, και κάθε άνθρωπος μπορεί να συγκριθεί μόνο με τον εαυτό του. Και οι άνθρωποι έχουν ρυθμούς, μπορεί στα 25 τους να ήταν πρωταθλητές του στίβου, στα 30 τους όμως μπορεί να μην είναι πλέον.

Τελικά θα πρέπει να "κρίνουμε" τον καθένα, με βάση το έργο του. Και βέβαια, να "κρίνουμε" όχι τον ίδιο, αλλά εμάς. Κατά πόσο το έργο που άφησε πίσω του μας επηρεάζει, και μας βοηθά να γίνουμε καλύτεροι;

Προσωπική τοποθέτηση : Ο Καστανέντα, με βοήθησε - δεν θα πω να αντιληφθώ, γιατί αυτό σημαίνει βίωμα - τουλάχιστον να υποψιαστώ την ύπαρξη άλλων διαστάσεων και άλλων όντων. Όμως, πολύ περισσότερο με έχουν βοηθήσει στην αναζήτησή μου και στην πρακτική εφαρμογή των ιδεών φιλόσοφοι όπως ο Επίκτητος και ο Βούδας. Η εμπειρία μου με διάφορα συστήματα πολεμικών τεχνών, μου έδωσε μια πιο άμεση επαφή με το αόρατο. Και η επαφή μου με τους ανθρώπους και η τριβή μέσω διάφορου τύπου σχέσεων, με έχουν μεταλλάξει σε σημαντικό βαθμό. Για μένα λοιπόν, ο Καστανέντα είναι χρήσιμος, αλλά όχι απαραίτητος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως είναι το ίδιο για όλους.

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 01:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/pitoya/nawall.html

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 20:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.

oυ μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2

Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy