ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εμφανίσεις των δικών μας Νεκρών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 04:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι, δεν εχω βγαλει συμπερασμα για τις προθεσεις του πνευματος ακομη.

απλα θεωρω οτι προσεγγισε τον librarian επειδη ειναι πιο φιλικος με την ιδεα της επικοινωνιας με πνευματα, σε σχεση με αλλους. και ξερει οτι αν επικοινωνησει μαζι του, κατι θα καταφερει..

thanks για την αδεια σου

take care

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΗΝ ΣΠΑΛΑ ΤΟΥ ΑΡΝΙΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΕ ΣΤΥΛ ΠΟΙΗΜΑΤΟΣ "ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ" ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΦΥΓΕΙ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΣΠΑΛΑ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΑΡΧΩΝ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ. Ο ΓΗΡΑΙΟΤΕΡΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΛΕΓΕ Η ΣΠΑΛΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΑΤΙ, ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΟ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ, ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ Η ΓΙΑΓΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ. ΙΣΩΣ ΟΝΤΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάντης προς Θεού δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω τίποτα, άσε που δεν θέλω κι άλλο μπελά πέρα από το διάβασμα, απλά έτσι όπως το περιέγραψε ο Librarian, μου θύμισε κάτι ας πούμε σαν άσκηση τεχνική του astral projection (ο καλύτερος τρόπος να το περιγράψω χωρίς να μακρυλογήσω), έχοντας λοιπόν την μη σιγουριά τι ακριβώς είναι θέλησα εξακρίβωση, αλλά από practising όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Συμφωνώ με όλους ότι ειδικά αυτό που περιέγραψες δεν μου φαίνεται για κάτι καλό. Ας το πάρουμε από το πιο απλό πράγμα, ο χώρος των πνευμάτων είναι "μυστήριος" (όχι 100% γνωστός δηλαδή), ο άνθρωπος έχει την έμφυτη τάση να νιώθει μία δόση φόβου μπροστά στο άγνωστο ( ο βαθμός ποικιλει από άτομο σε άτομο), εάν λοιπόν υποθέσουμε ότι ότιδηποτε και να ήταν είχε καλές προθέσεις, ο τρόπος που χτύπησε την πόρτα σου φάνηκε σαν κάτι που έρχεται με άγνες προθέσεις ή όχι.
Χωρίς να θέλω να κατευθύνω την σκέψη και απάντηση σου, ένα τόσο δυνατό χτύπημα εμένα θα μου μετέφερε αρνητική ενέργεια.

Αντε και μία δεισιδαιμονία ακόμα, είτε είναι όνειρο, όραμα ή οτιδήποτε ποτέ μα ποτέ μην απαντήσεις θετικά στην προσκληση ενός νεκρού να πας μαζί του.

3ADA δίκιο έχεις για την ωμοπλάτη, εμένα η δικιά μου γιαγιά μου το άλλαζε λίγο μου έλεγε "λέει τα κακά μελούμενα για αυτόν που το έσφαξε" αλλά εμ παση περιπτώση, προιδεάζει για τα άσχημα που πρόκειται να συμβούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 10:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μωβ είναι το χρώμα της μαγείας,
Το αλάτι στην είσωδο του δωματίου για να μην το πιάνει η σκούπα πρέπει να πέσει σε κύκλο,
είσωδοι είναι μόνο οσες πόρτες παράθυρα και καθρεύτες ακουμπούν στο πάτωμα,

Απο όσα διάβασα βλέπω οτι η μπαλκονόπορτα είναι προφυλαγμένη,
Οτι χτύπησε την πόρτα το βράδυ δεν ήταν η γιαγιά,γιατί????

γιατί η γιαγιά δεν χρειάζετε να της ανοίξεις μπορεί όποτε θέλει να μπεί μόνη της,

Αλλά φίλε μου,καλύτερα να αποστασιοποιηθεις λίγο απο το θέμα αυτό γιατί βλέπω πως ηθελημένα η ασυναίσθητα προκαλείς καταστάσεις.

Υπάρχουν πολλά όμορφα πράγματα στην δική μας πραγματικότητα,δεν χρειάζεται να ασχολήσαι με αυτά.


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 12:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LIbrarian γιατί δεν ρωτάς όταν εμφανίζεται ποιός είναι, από την απάντηση θα καταλάβεις εάν είναι η γιαγιά σου ή όχι.

Εάν είσαι ήρεμος θα σου λειτουργήσει πιστεύω.

Δεν μπορεί να σε πειράξει, μην το φοβάσαι, θα σου αναφέρω μιά προσωπική εμπειρία.

Τον Δεκέμβριο του 1999 είχα βρεθεί σε μιά πολλή δύσκολη κατάσταση, ήμουν συνεχώς σε μία σύγχυση, έβλεπα ότι έπεφτα όλο και πιό χαμηλά μέρα με την ημέρα, αλλά δεν είχα την δύναμη να ξεφύγω.

Τον Μάρτιο του 2000 έκανα χαλάρωση, είχα ζητήσει βοήθεια και απάντηση γι'αυτό που με απασχολούσε, μέσα στον ύπνο μου ή στο περίπου ξύπνιο μου, δεν ξέρω που ακριβώς, εμφανίστηκε ένα πρόσωπο, ξανθό με ανοιχτόχρωμα χαρακτηριστικά, δεν το γνώριζα, αισθάνθηκα άβολα, το ρώτησα ποιός είναι, μου απάντησε, δεν έχει σημασία τι, αμέσως άρχισε να λυώνει, αλλοιώθηκαν τα χαρακτηριστικά του, έγινε σκούρο μελαχροινό, κάτι σαν από ταινία τρόμου, αμέσως μέσα στον ύπνο μου, άρχισα να λέω το Πάτερ Ημών, εξαφανίστηκε όπως είχε εμφανιστεί.
Εγώ ξύπνησα λέγοντας την προσευχή δυνατά, δεν είχα κανένα πρόβλημα από κει και μετά.

Δεν είναι βέβαια ίδια περίπτωση με την δική σου αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις ποιόν να εμπιστευτείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 13:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...
σας έλειψα,ελπίζω...
διάβαζα αρχαία (έδινα σήμερα,για όποιον ενδιαφέρεται...ΕΣΚΙΣΑ!) και δεν είχα χρόνο για να απαντήσω (αν και έμπαινα στα διαλλείματά μου για να τσεκάρω τις απαντήσεις σας-πράγμα που με έκανε να θέλω να απαντήσω ακόμα περισσότερο,βέβαια!)
Τέλος πάντων...
έχω πολλά να πω,γιατί οι δυό τελευταίες μέρες ήταν "γεμάτες" γεγονότα, γι'αυτό και θα τα χωρίσω σε διαφορετικά μηνύματα....

see you in the next message...

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 14:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω όλους ΕΣΑΣ για τις απαντήσεις σας.Στη συνέχεια,να προσθέσω οτι εμένα μου λείψατε φοβερά.Παιδιά, λέω αλήθεια,διάβαζα Ξενοφώντα και σκεφτόμουν εσάς!
Στο θέμα μας τώρα...
Τέθηκε ως ζήτημα το αν και κατα πόσον η φαινόμενη ως γιαγιά μου είναι πράγματι η γιαγιά μου. Περί αυτού δεν έχω καμία αμφιβολία και θα σας παραθέσω ό,τι στοιχεία έχω έτσι ώστε αν κάποιος απο σας γνωρίζει κάτι παραπάνω περί του θέματος να βοηθήσει...
Λοιπόν...
1ον η γιαγιά μου με είχε αναγκάσει πριν τον θάνατό της να της υποσχεθώ οτι μόλις πεθάνει αμέσως θα βρώ τον σταυρό της και θα τον φορέσω.Σε ΚΑΜΙΑ, μου τόνισε, περίπτωση δεν θα έπρεπε να ταφεί μάζί της και να πάει χαμένος.
2ον η γιαγιά μου είχε νοσηλευτεί για μια εβδομάδα,αυτο έγινε περίπου ένα μήνα πριν πεθάνει.Τότε την επισκεπτόμουν σχεδον καθημερινά στο νοσοκομείο κα της κρατούσα παρέα.Όταν ήμασταν μόνοι μας με έβαζε να της τραγουδάω (και παιδιά η φωνή μου είναι μαύρο χάλι!..).Της τραγουδούσα Ξυλούρη, που της άρεσε πολύ καθώς και διάφορα άλλα, απο Metal (ήρεμη,εννοείται!)μέχρι Θηβαίο. Μια φορά,λοιπόν της τραγούδησα και το τραγούδι "Ασπιρίνη" ("γι'αυτό και γώ θα κοιμηθώ με το παράθυρο ανοιχτό, να μετρηθώ με τη ζωή που μου'χει μείνει/γι'αυτό και γω θα κοιμηθώ και όταν ξυπνήσω,πριν ντυθώ, θα μετρηθώ μ'έναν καφέ και μια ασπιρίνη...".Τότε με σταμάτησε, με κοίταξε δακρυσμενη και μου είπε πως πρέπει να μάθω να κοιμάμαι με το παράθυρο ανοιχτό γιατί θα έρθουν σύντομα καιροί που αυτή δεν θα είναι εδω να το κλείνει (το λανθάνον(;) νόημα αυτής της φράσης το συζητάμε μετά, αν θέλετε)

Συμπέρανα λοιπόν οτι δεν θα μπορούσε η ονειρική μορφή να είναι άλλη απο τη γιαγιά μου καθώς καμιά κακόβουλη ύπαρξη δεν θα με συμβούλευε να φορέσω την προστασία αγάπης της γιαγιάς μου.Επίσης, το ανοιχτό παράθυρο που μου είπε, μάλλον αναφερόταν στο τραγούδι...

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 15:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Librarian όταν βάζεις το αλάτι δεν κάνεις και μιά προσευχή, καλό θα κάνει. Το αλάτι από μόνο του δεν είναι κάτι που αποτρέπει ανεπιθύμητες επισκέψεις.
Η διαφανής φούσκα ή η φωτεινή φούσκα όπως θέλεις εσύ φαντάσου την, θα σε προστατεύσει, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς κάθε μέρα να κάνεις το ίδιο. Μήπως ο χώρος θέλει για αρχή έναν καθαρισμό?
...
Δεν ξέρω πως θα σου φανεί αυτό που θα πω, ζήτα βοήθεια θα ακουστείς.

Πριν προχωρήσω σε ανάλυση των προ-χθεσινοβραδυνών γεγονότων, θα ήθελα να διευκρινίσει ο φίλος/η pyramid τί εννοεί με τον όρο καθαρισμο και αν μπορεί να παραθέσει τεχνική... θα το εκτιμούσα...

Στα προ-χθεσινοβραδυνά,λοιπόν...
... κοιμόμουν με αναμμένο κερί και ανοιχτό παράθυρο. Ξυπνάω στη μέση της νύχτας χωρίς λόγο, και όταν λέω οτι ξύπνησα,εννοώ οτι ξύπνησα εντελώς.Παίρνω το ποτήρι απο το κομοδίνο μου και το γεμίζω νερό.Πάω να πιώ λίγο αλλά παρατήρησα κάτι στον πάτο του ποτηριού.Ήθελα να δω τι είναι έτσι άνοιξα το αλουμινένιο παντζούρι του παραθύρου και έχυσα το νερό στην πίσω αυλή και γύρισα να περιεργαστώ το ποτήρι ξεχνόντας για λίγο το πατζούρι ανοιχτό.Στον πάτο του ποτηριού υπήρχε κάτι σα μελανωμένη δαχτυλιά-θεώρησα πως το έκανε η ξαδερφή μου η μικρή(είναι στο στάδιο οπου ζει και αναπνέει για να ζωγραφίζει αηδίες,3 χρονών) και δεν πολυέδωσα σημασία.Κάνω να γυρίσω στο κρεββάτι αλλά κρύωνα-φυσικά και κρύωνα!αφού είχα το πατζούρι ανοιχτό! Το κλείνω και ξαναπέφτω στο κρεββάτι-μάταιο,δεν μπορούσα να κοιμηθώ.Αποφάσισα να ακούσω λίγη μουσική,βαρέθηκα γρήγορα και έκλεισα το discman.Γύρισα πλευρο και προσπαθούσα να κοιμηθώ όταν ένιωσα λεπτά δάχτυλα, σχεδον γυναικεία, να χαιδεύουν τα μαλλιά μου (οι μακρυμάλληδες εκεί έξω κατανοούν πλήρως πως ένιωσα ).Παράλλήλα όμως με την αίσθηση ευχαρίστησης (υπάρχει και πιο "χύμα" λέξη για αυτό που ένιωσα...) ένιωσα και φρίκη.Γυρνάω να κοιτάξω ποιός είναι και βλέπω μια κακάσχημη γριά να με κοιτάζει με μίσος. Πετάχτηκα απο το κρεββάτι, ήμουν γυμνός και κρύωνα πολύ.Δεν φόραγα τον σταυρο (ναι,αλλα εγώ δεν τον είχα βγάλει απο πάνω μου!),αντ'αυτού φορούσα ένα βαρύ κόσμημα-στρογγυλό και ασημί με μια μεγάλη μωβ φλεγόμενη πέτρα στο κέντρο.Μόλις αυτή είδε το κόσμημα έμεινε στήλη άλατος και εξαφανίστηκε καακιωμένη.Εγώ ξανακοίταξα το γυμνό μου στήθος να δω τι την τρόμαξε τόσο και τότε αντί για το κόσμημα είδα τον σταυρό σε μορφή τατουάζ γύρω απο το λαιμό μου.Ξύπνησα απο το όνειρο στις 5:30 και δεν ξανακοιμήθηκα.Την άλλη μέρα η μάνα μου με ρώτησε τι όνειρο έβλεπα.Της απάντησα οτι τσακωνόμουν με κάποιον αλλα δεν θυμόμουν λεπτομέρειες (λέμε τώρα...).Την ρώτησα γιατι μου έκανε αυτή την ερώτηση και μου απάντησε πως της φάνηκε ,αλλά μπορεί να το'δε και σε όνειρο,λέει, οτι άκουγε τη γιαγιά να φωνάζει απο το δωμάτιό μου " Άσ'το παιδί ήσυχο,μωρή γερο-παραλυμένη, και άμα τον ξαναπειράξεις θα στα θάψω εγώ τα κρίνα!Που να κλείσουν και τα τρία σου τα μάτια,ΛΑΜΙΑ! " Της έκανε εντύπωση,βέβαια και της ίδιας που θυμόταν τόσο καλά τα λόγια,αλλά δεν το σχολίασε παραπάνω...

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 15:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ξύπνησα το πρωί είχα την εντύπωση οτι το προηγούμενο βράδυ δεν είχα ξυπνήσει και οτι όλα τα είχα δει στον ύπνο μου.Το απόγευμα ομως,που χρειάστηκε να πάω στην πίσω αυλή,είδα τον τοίχο μου πιτσιλισμένο (απο τα νερά που είχα ρίξει,φαίνεται),το χώμα σκαμμένο και ξεραμένα αίματα κοντά.

Θέλω να σκεφτομαι οτι τα αίματα ήταν ζώου που έφαγαν οι γάτες, το χώμα ήταν χώμα που έσκαψαν οι γάτες ή τελος πάντων κάποιο άλλο ζώο...οι άλλες εκδοχές όχι οτι με τρομάζουν αλλά με εκνευρίζουν! Με εκνευρίζουν άπίστευτα!

έχω την υποδόρια εντύπωση πως ο πόλεμος ήταν μεταξύ της γιαγιά μου και μιας γνωστής της...και τώρα που πέθανε η γιαγιά;

τα σχόλια σας και οι ερωτήσεις σας είναι ευπρόσδεκτες...
the he Librarian,
pissed off yet keeping a cool exterior...

Υ.Γ συγγνώμη Μάντις, δεν μπόρεσα να αντισταθώ!

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 00:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η γιαγιά σου είπε "μάθε να κοιμάσαι με το παράθυρο ανοιχτό" θέλω να πιστεύω πως δεν το εννοούσε κυριολεχτικά, κάτι άλλο υπάρχει πίσω από αυτη την πρόταση.
Δεν είπε κανείς ότι την παρουσιά που είδες και σου μίλησε γλυκά και όμορφα και σε ρώτησε για την σταυρό ότι δεν είναι η γιαγιά σου, νομίζω πως και εσύ ο ίδιος μπορείς να κρίνεις τα συναισθήματα που σου προκάλεσαν τα χτυπήματα στην πόρτα και η παρουσία της γιαγιάς με τον σταυρό.
Το όνειρο που είδε η μητέρα σου με τις φωνές της γιαγιάς ήταν κάτι που δεν έζησες εσύ το προηγούμενο βράδυ, σκέφτηκες για πιο λόγο?μήπως ήταν ένας τρόπος για να έρθει η μαμά σου στο δωμάτιό σου για να μην είσαι μόνος σου και απροστάτευτος στην περίπτωση που κάτι κακό συμβαίνει.
Προσπάθησε να ανοίξεις κουβέντα με την μαμά σου για την γιαγιά σου, προσπάθησε να το κάνεις σε στυλ "είδα την γιαγιά στον ύπνο μου και με ρώτησε εάν πήρα το σταυρό..." μην αναφέρεις άσχημα πράγματα, προσπάθησε να μάθεις κάτι που ίσως να μην ξέρεις.

Δυστυχώς δεν είμαι το καταλληλότερο άτομο για να βοηθήσει πιο πολύ γιατί πέρα από μερικά πράγματα που έχω διαβάσει δεν ξέρω τίποτα παραπάνω, σου εύχομαι καλή επιτυχία με τις εξετάσεις σου, και σου εύχομαι να σε βοηθήσουν άλλα άτομα από το φόρουμ που είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν κάτι πιο διαφωτιστικό να σε βοηθήσουν

Ευχαριστώ.

Edited by - b0ukitsa on 21/05/2005 00:42:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΧΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ IISIUS ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΥ ΤΗΣ (ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ;;;) ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ.ΣΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ...

quote:

Όταν η γιαγιά σου είπε "μάθε να κοιμάσαι με το παράθυρο ανοιχτό" θέλω να πιστεύω πως δεν το εννοούσε κυριολεχτικά, κάτι άλλο υπάρχει πίσω από αυτη την πρόταση.

Αγαπητή μπουκίτσα (μου ανοίγεις και την όρεξη βραδυατικα και κάνω δίαιτα!),
έχω τους λόγους μου να πιστεύω πως η γιαγιά μου το εννοούσε και κυριολεκτικά και μεταφορικά...Βλέπεις,όταν ήμουν πιο μικρός και έμενα σπίτι της,τα βράδυα πάντα είχε το παράθυρο ανοιχτό (εκτός και να έκανε πια ΤΟ κρύο!) και έλεγε "γιατί να το κλειούμε και να χάνομε ό,τι είναι να πάρομε απο τη νύχτα;δεν είναι σπατάλη;"

Τώρα,όσον αφορά στα συναισθήματα που ένιωσα όταν ήρθε να πει καληνύχτα (τότε που χτύπαγε την πόρτα), δεν ξέρω τί να υποθέσω...γιατί με τρόμαξε;μήπως σε αυτήν την περίπτωση ήταν η άλλη, που άλλαζε τα ερεθίσματα που έπαιρναν οι αισθήσεις μου για να με απομακρύνει απο τη γιαγιά μου;

Πάντα ανοιχτός,σαν παράθυρο,ριψοκινδυνεύοντας,
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teras
Νέο Μέλος

Iceland
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 19:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΝΕΚΡΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΑΚΙΑ,ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?


τερας της μορφωσεωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 19:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,


quote:
Πάντα ανοιχτός,σαν παράθυρο,ριψοκινδυνεύοντας,
Librarian

πάντα, αλλά με προσοχή... δεν χρειάζεται να ριψοκινδυνεύει κανείς άσκοπα...

στα ανοιχτά παράθυρα καλό είναι να υπάρχει πάντα μία "σίτα",
στον φυσικό κόσμο το πολύ πολύ να σε τσιμπήσει ένα κουνούπι...

στον "αόρατο" πίνουν "αίμα"/ζωτική ενέργεια, άλλα "κουνούπια"...


quote:
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΝΕΚΡΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΑΚΙΑ,ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?

σε τι θα βοηθούσε μία επίκληση νεκρών?
δεν είναι ψυχαγωγικό παιχνίδι αυτό...
πριν κανείς προβεί σε οποιαδήποτε ενέργεια που περνάει μέσα από το Πέπλο των δύο κόσμων, καλό είναι να γνωρίζει απόλυτα για ποιο λόγο θέλει να το κάνει...


Galadriel


πολλές φορές το Φως είναι
πιο απειλητικό απ' το σκοτάδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 09:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίπου κάτι παραπλήσιο με τον Librarian μού είχε συμβεί και μένα κατά την εφηβεία μου. Δεν θα το αναφέρω τώρα. Απλά θα πω ότι πιστεύω ότι πρόκειται για την γιαγιά του, ένα αγαπημένο πρόσωπο, το οποίο προσπαθεί να στείλει ένα μήνυμα για κάτι που πιθανόν να συμβεί στο μέλλον, κάτι αρνητικό. Νομίζω ότι το γενικό μήνυμα του ανοιχτού παράθυρου έχει να κάνει με τη ζωή. "Μην κλείνεις την πόρτα στη ζωή σου" (κάτι τέτοιο). Και όσον αφορά την φρικτή γριά που χάιδευε τα μαλλιά και προσέφερε "ηδονιστικές"-παραμυθ(α)ένιες συγκινήσεις, το πραγματικό της πρόσωπο είναι φρικιαστικό και τερατώδες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 12:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ελισάβετ,
λες πως κάτι παραπλήσιο συνέβη και σε σένα...
Σε παρακαλώ,ανάφερέ το μας!Στο κάτω-κάτω της γραφής,αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του θέματος-η δική μου προσωπική ιστορία (στην οποία έχω να συμπληρώσω στοιχεία,by the way, μόλις βρω χρόνο) δεν είναι παρά απλά η αφορμή


Αμαλία,
άσχετο με το θέμα αλλά πες μου αν η απενεργοποίηση του λογαριασμού της iisius είναι μόνιμη...μου στερείς έναν καλό συνομιλητή!.Και δεν ξέρω και αν οι λόγοι επαρκούν...

Με εκτίμηση σε ΟΛΟΥΣ
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί...τέλος πάντων,όσοι παρακολουθείτε το θέμα μου!

Πρώτον,μια θερμή παράκληση : ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΒΡΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ!ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΑΝΟΜΒΡΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ (!) ΘΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ Η ΑΜΑΛΙΑ ΩΣ "ΘΕΜΑ-ΣΧΕΔΟΝ-ΜΟΝΟΛΟΓΟ"!...
...πλάκα κάνω,υποθέτω πως έχω μπερδέψει το φόρουμ με το chat,και περιμένω άμεσες απαντήσεις απο άτομα με πολύ περιορισμένο χρόνο-εγώ ο ίδιος,ο παραπονιάρης, έχω ούτε-και-γω-ξέρω-πόσο-καιρό να απαντήσω σε άλλα θέματα εκτός του δικού μου λόγω έλλειψης χρόνου (εξετάσεις γαρ...)

Πίσω στα δικά μας τώρα...


servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...λοιπόν...
οι απορίες μου σιγά-σιγά λύνονται και τα κενά συμπληρώνονται,πάντα μέσω ονείρων. Πίστεύω πως μου δίνονται απαντήσεις μέσα απο τα όνειρα (ή και γενικά μέσα απο τη νύχτα;) για τί είναι το μόνο είδος μεταφυσικών πρακτικών που εκτελώ (μέχρι τώρα...)-βλέπετε, ούτε διαλογίζομαι,ούτε εκτελώ υψηλή μαγεία,ούτε "χαμηλή" μαγγανεία (δεν ξέρω,βέβαια για το κοντινό μέλλον ),ούτε τίποτα άλλο...

Προχθές λοιπόν έπεσα για ύπνο με ένα περίεργο πόνο στο στομάχι μου (όχι,δεν έφαγα φασολάδα το μεσημέρι ). Ονειρεύτηκα εικόνες-περισσότερο σαν προβολή slides παρά σαν ονειρικές εικόνες (ξέρετε,σταθερές εικόνες που δημιουργούν συναισθήματα).Απο αυτές θυμάμαι ελάχιστες καθαρά αλλά θυμάμαι οτι διηγούνταν μια ιστορία.Εν ολίγοις,η μάνα της γιαγιάς μου καταράστηκε ένα νιό γιατί έταξε γάμο στην αδερφή της,την πήδηξε (σόρρυ για το χύμα της έκφρασης, αλλά κάποια πράγματα λέγονται με μόνο μια λέξη και τα άλλα είναι υπεκφυγές...) και την παράτησε. Του είπε λοιπόν η προγιαγιά μου να λιώσει και να καρνάξει από τον πυρετό και ο σπόρος της οικογένειας να χαλάσει.Ο ίδιος έμεινε άτεκνος και πράγματι πέρασε μια άσχημη κρίση πυρετού,ωσπου κόντεψε να πεθάνει και φέρανε μαία (βλ. μάγισσα) και τους βρήκε πράγματι καταραμένους με άρρητη κατάρα-δλδ,δεν μπορούσε η μάγισσα να πει την κατάρα πριν βρει ποιός το έκανε-και για να το κάνει αυτό έπρεπε να ψάξει...Ο νέος της είπε την ιστορία και η μάγισσα έδεσε το σπίτι μας για να λύσει την κάτάρα της προγιαγιάς μου.Την έλυσε και είπε στην προγιαγιά μου να μην ξανατολμήσει να κάνει μάγια στην οικογένεια αυτή γιατί η ίδια θε εκπαίδευε τους θηλυκούς απογόνους της στις γένες,στα ξεματιάσματα και στα "λόγια" (βλ. μαγγανείες)."έτσι είσαι μαμή; εσύ γυναίκες ,εγώ άντρες!" της είπε η προγιαγιά μου.

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς η ίδια δεν κατάφερε να κάνει αρσενικές γένες.΄Ετσι έμεινε με τις τρεις της κόρες.Όμως ξέρετε πως είναι τα οικογενειακά μίση-ακόμα και αν δεν έκανε καθόλου παιδιά θα πολεμούσε την γειτόνισσα μέχρι να πεθάνει,έστω και μόνη της! Εκπαίδευσε την κόρη της τη μεγάλη (τη γιαγιά μου) στα της μαγγανείας και γενικότερα του Υπερφυσικού. Όμως η γιαγιά μου αντιμετώπιζε τα Ξένα Προς Εμάς με περισσότερο σεβασμό και ανιδιοτέλεια απότι η μάνα της. Όταν πέθανε λοιπόν η προγιαγιά,πήγε η γιαγιά μου να ζητήσει συμβιβασμό,ανακωχή με τη γειτόνισσα. Και μάλιστα διάλεξε και ιερή μέρα-στα 40 της προγιαγιάς μου! Αυτοί αρνήθηκαν οποινδήποτε συμβιβασμό και έριξαν και αλάτι στη πόρτα τους μόλις η γιαγία μπήκε στην αυλή τους -μεγάλη προσβολή-.Η γιαγιά μου,εκνευρισμένη που αρνήθηκαν και να την ακούσουν σε μια τόσο ιερή για την ψυχή της μάνας της μέρα, τους αναθεμάτισε και μπροστά στα μάτια τους έσκυψε στο περτέρι τους,ξέθαψε τρεις βολβούς απο λευκά κρίνα (αυτή την εικόνα την θυμάμαι πεντακάθαρα-το ύφος τους...απόλυτος πανικός και αμηχανία...απίστευτο)τους έσκισε στη μέση και τους ποδοπάτησε προφητεύοντας οτι σε λιγότερο απο 40 μέρες θα έχούν θάνατο στο σπίτι(ΠΡΟΦΗΤΕΥΟΝΤΑΣ όχι προκαλώντας).Απο κει και πέρα ο πόλεμος συνεχίστηκε με τη γιαγιά μου να παίζει σκληρή άμυνα και τη γειτόνισσα σκληρή επίθεση...Η γιαγιά μου έκανε τρία αγόρια-τα δυο ανίκανα για τον πόλεμο, ο πατέρας μου αρκετά ικανός ως μωρό (περπάταγε στην αυλή και όπου είχαν θαμμένα μάγια στεκόταν και έκλαιγε) αλλά αργότερα...κλάψτα χαράλαμπε...

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 19:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα χρόνια πέρασαν...και ήρθα εγώ...Φυσικά απο μικρό κινδύνευα...η μάνα μου όσο ήταν έγγυος σε μένα έπεσε 3 φορές απο σκάλες, ξύπναγε μες στη νύχτα γιατί άκουγε ψιθύρους,έβλεπε τη γειτόνισσα στο δρόμο να την χαιρετά και μετά να τη μουτζώνει,άναβε κερια στην εκκλησία και η γειτόνισσα ή τα έπαιρνε σπίτι της ή τα έσβηνε στην άμμο στο μανουάλι κ.λπ.σκηνές παραφροσύνης...αλλά η μάνα μου είναι πολύ ορθολογίστρια και απρόσεκτη για να δώσει σημασία...ούτε που την ένοιαζε...

Μόλις γεννήθηκα η γιαγιά με πήρε υπο την προστασία της και σιγά-σιγά,σχεδον υποδόρια, μου πέρναγε τις γνώσεις που ήθελε...μόνο για προστασία,ποτέ για κακό.

ώσπου,μια ώραία εσπέρα...πέθανε.
Και πολύ φοβάμαι οτι έμεινα προστάτης οικογενείας...

Με έμμεσο τρόπο διασταύρωσα τα γεγονότα (ρωτώντας το πετέρα μου και τη μάνα μου στις κατάλληλες στιγμές τις κάτάλληλες ερωτήσεις).Απ'οσο ξέρουν αυτοί,όλα έγιναν όπως τα λέω εκτός απο τα μέρη της ιστορίας οπου εμπλέκεται μαγεία στα οποία αντιδρούσαν με το κλασσικό "παλαβομάρες της γιαγιάς σου!Φαντασιοπληξίες!Τα ίδια έλεγε και αυτή όσο ζούσε...Αλλά αφού δεν τα έλεγε στα παιδια για να μην τα τρομάξει,εσύ πού τα ξέρεις;"
Έλα μου ντε!Που τα ξέρω!

Τα σχόλιά σας φίλοι μου
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BlackCrow
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 00:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BlackCrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρωτα απο ολα θελω να σε ευχαριστησω που απαντησες στο ποστ μου.
με ενδιαφερει πολυ η εμπειρια σου και τολμο να πω πως ειχα καποιες παρομοιες εμπειριες μετα το θανατο του παππου μου βεβαια πολυ πιο μικρης σημασιας απο τις δικες σου. Π.Χ καποιες στιγμες που ενιωθα μονη και φοβησμενη ενιωθα το χερι του παππου μου στον ομω μου, ειχα δει τον παππου μου σε ονειρο μαζι με ενα ξαδελφο μου να καθονται σε χιονια και αργοτερα ο ξαδερφος μου πεθανε κτλ.
Η αποφαση μου να σου απαντησω ομως δεν ειναι για να σου πω τις εμπειριες μου

εχω μελετησει πολυ οτι αφορα τα πνευματα και τον κοσμο τους και εχω καταλαβει το εξης τα πνευματα επιθυμουν να εχουν επικοινωνια με τους εν ζωη ανθρωπους αρκει αυτοι να ειναι ανοιχτοι στα ερεθισματα που τους δινουν.Αυτο δεν σημαινει οτι η ψυχη της γιαγια σου εχει μεινει στη γη προσπαθωντας να σου πει κατι (γιατι καπου το διαβασα αυτο). Αφου ειχατε στενο δεσημο και επιδιωκεσ ο ιδιος την επικοινωνια μαζι της την εχεις.

βεβαια το παραξενο στην ιστορια σου ειναι οι διαφορες προειδοποιησεις και προσταγες(εχε το παραθυρο ανοιχτο,αναβε κερι..)ομως οταν τα πνευματα πρωτοπανε στον κοσμο των πνευματων (δηλ.οταν ο ανθρωπος πεθαινει) εχουν δυσκολια στην επικοινωνια και ισως θελει την βοηθεια σου για να κρατησετε επαφη.Τωρα οσον αφορα το μελλον και ολα αυτα μην ξεχνας οτι σαν πνευμα η γιαγια σου (οπως και εσυ υποσυνηδητα)ξερει τι θα συμβει και ισως απλα θελει να σε βοηθησει..

πραγματικα λυπαμαι για τον θανατο της γιαγιας σου,συλυπητηρια
φιλικα μαυρο κορακι

Όπου δεν πέφτει φως είναι σκοτάδι
μα όπου δεν πέφτει σκοτάδι...
δεν είναι φως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αιλουροειδές
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 05:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αιλουροειδές  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Librarian,έχει διαπιστωθεί πως όποιος έχει ασχοληθεί με μαγεία ή μαντεία κλπ. έχει ανοιξει διάπλατα τις πόρτες δε άλλες, δαιμονικές και μοχθηρές οντότητες και ενώ νομίζει ότι τις εξουσιάζει, στην πραγματικότητα δεσμεύεται και τυραννιέται από αυτές. Κάθε υπερφυσική επίσκεψη που δημιουργεί ταραχή προέρχεται από την δαιμονική αυτή ενέργεια.Η γιαγιά ίσωςκάποτε άσκησε μαγεία, μαντεία, χαρτομαντεία κλπ.και τώρα βασανίζεται γιατί έχει αιχμαλωτισθεί από μοχθηρά πνεύματα. Τα κεριά κλπ. είναι ψευτολύση. Κάνε στη γιαγιά κανένα μνημόσυνο για να αναπαυθεί η ψυχούλα της. Την ώρα που θα προσεύχεσαι για αυτή, θα επικοινωνείς μαζί της μέσα από "θεικό κανάλι", όχι δαιμονικό.
Όσο για προστασία, γιατί δεν δοκιμάζεις τους δοκιμασμένους τρόπους (Σταυρό, εικόνες, θυμίαμα, κυρίως όμως τα εκκλησιαστικά μυστήρια).Είναι ασπίδα για τις επιθέσεις τέτοιου είδους.

Εγώ προσωπικά είδα τον παππού μου σε τέτοιο πρωινό ζωντανό όνειρο. (Πρίν πεθάνει είχε εξομολογηθεί και κοινωνήσει). Τον είδα που ήρθε στο κρεβάτι μου επάνω. Τον ρώτησα πώς και έτσι αφού έχει πεθάνει πρίν λίγες μέρες. Μου απάντησε:"όμως υπάρχω". Του λέω: "Είσαι καλά;" Μου απαντάει "Καλά είμαι". Τον ρώτησα τι με συμβουλεύει, και εκείνος βγάζει μία αζέντα, σαν αυτή που είχε όταν ζούσε, και μου γράφει "Να πιστεύεις, να ελπίζεις, ν' αγαπάς". Την σχίζει την σελίδα και μου τη δίνει.Τον ευχαρίστησα και του λέω: Καλά, και πώς να ξέρω ότι αυτό δεν είναι ένα όνειρο απλώς, αλλά πραγματικά υπάρχεις; Μου λέει: Έ, τι να κάνω για να σε πείσω; Άπλωσε την παλάμη σου να σου υπογράψω. Απλώνω την παλάμη μου και υπογράφει με ένα δυνατό γρατζούνισμα, τόσο που ξύπνησα και είχα αυτή την αίσθηση για πολλή ώρα.
Αυτά τον Ιανουάριο του 1983.

Ήρα ΜητροπούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BlackCrow
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 12:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BlackCrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η γιαγιά ίσωςκάποτε άσκησε μαγεία, μαντεία, χαρτομαντεία κλπ.και τώρα βασανίζεται γιατί έχει αιχμαλωτισθεί από μοχθηρά πνεύματα. Τα κεριά κλπ. είναι ψευτολύση. Κάνε στη γιαγιά κανένα μνημόσυνο για να αναπαυθεί η ψυχούλα της. Την ώρα που θα προσεύχεσαι για αυτή, θα επικοινωνείς μαζί της μέσα από "θεικό κανάλι", όχι δαιμονικό.


Γιατι δεν αφήνουμε τα πνεύματα έξω απο θρησκίες;;;
Ενας είναι ο κόσμος που πάνε οταν πεθαίνουμε και είναι πληρέστερος απο αυτόν που ζούμε. Υπάρχουν κακα πνεύματα οπως υπάρχουν και κακοι άνθρωποι αλλα ωσ εκεί. Κανενα πνεύμα δεν θα καταδίκαζε καποιο άλλο να μείνει στην γη. Και επίσης καθε επαφή κάποιου ανθρώπου με πνεύμα δεν έχει μέσα ούτε το δαιμονικο ούτε το θεικο στοιχείο.

φιλικα μαυρο κορακι


Όπου δεν πέφτει φως είναι σκοτάδι
μα όπου δεν πέφτει σκοτάδι...
δεν είναι φως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 08:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...δεσμεύεται και τυραννιέται από αυτές....Η γιαγιά ίσως κάποτε άσκησε μαγεία, μαντεία, χαρτομαντεία κλπ.και τώρα βασανίζεται γιατί έχει αιχμαλωτισθεί από μοχθηρά πνεύματα. Τα κεριά κλπ. είναι ψευτολύση. Κάνε στη γιαγιά κανένα μνημόσυνο για να αναπαυθεί η ψυχούλα της.

Ήρα-Ήρα !
δεν μπορείς να φανταστείς σε τι σημείο θλίψης έφτασα μόλις διάβασα το παραπάνω πόστ.Μα γιατί Ήρα μου (μου επιτρέπεις,ε;) τα πνεύματα να περιορίζονται τόσο μικρόψυχα σε αγγελικά και δαιμονικά και ο τάδε τρόπος επικοινωνίας να είναι αγιότερος απο τον δείνα;

Συμφωνώ πως η εκκλησία μας προσφέρει πιο σίγουρα,ως προς το αποτέλεσμα της επικοινωνίας, μονοπάτια, αλλά δεν παύουν να υπάρχουν και άλλα.Όπως,πιστεύω, έκανα κατανοητό στα προηγούμενα μηνύματά μου, η γιαγιά μου ήταν γαλήνια όταν μίλαγα μαζί της και επικοινωνούσε μαζί μου μόνο για να με προστατέψει και να μου πει αντίο.Η ίδια με διέταξε (καλά,σχεδόν με διέταξε...) να φοράω για προστασία τους τρόπους της εκκλησίας.

Και όσον αφορά στα μνημόσυνα και τα τοιαυτά, όλα γίνονται με την (καθωσ)πρέπουσα σοβαρότητα.Και έβαλα το καθως σε παρένθεση γιατί προσωπικά θεωρώ πολλά απο αυτά καραγκιοζηλίκια...

quote:
Γιατι δεν αφήνουμε τα πνεύματα έξω απο θρησκίες;;;
Ενας είναι ο κόσμος που πάνε οταν πεθαίνουμε και είναι πληρέστερος απο αυτόν που ζούμε. Υπάρχουν κακα πνεύματα οπως υπάρχουν και κακοι άνθρωποι αλλα ωσ εκεί. Κανενα πνεύμα δεν θα καταδίκαζε καποιο άλλο να μείνει στην γη. Και επίσης καθε επαφή κάποιου ανθρώπου με πνεύμα δεν έχει μέσα ούτε το δαιμονικο ούτε το θεικο στοιχείο.

Μαύρο μου Κοράκι
(λύσσα με τα μου μέ έπιασε σήμερα!)
Καταρχήν συγγνώμη που δεν απαντάω στο θέμα σου αλλά οι εξετάσεις είναι εδώ και καιρό η καθημερινή οδυνηρή πραγματικότητα!Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω σήμερα σε κάποιο διάλλειμα!
Θεώρησα το παραπάνω κομμάτι του ποστ σου ως τον καταλληλότερο επίλογο για το μήνυμά μου-μπορώ να το χρησιμοποιήσω ,φαντάζομαι

Φιλικά,
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 09:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Librarian ξαναδιάβασα όσα έχουν γραφτεί, ξέρεις υπάρχει περίπτωση να μην είναι πνεύμα.
Τα πνεύματα δεν νομίζω ότι έρχονται έτσι, επικλήσεις δεν έχεις κάνει, κάποιος που θέλει να σου κάνει κακό δεν υπάρχει από ότι έχω καταλάβει, γιατί λοιπόν να μην είναι κάτι που βρίσκεται στο μυαλό σου και το έχεις εσύ δημιουργήσει?
Για τον καθαρισμό που ανέφερα ήταν ατυχές, έλεγα και λάθος μου δυνατά την σκέψη μου, δεν μπορείς να το κάνεις πρέπει να γίνει από κάποιον που το ξέρει πρακτικά όχι μόνο στη θεωρία. Και δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Πάντως και όσοι εξετάζουν τέτοια φαινόμενα η διαδικασία είναι να έχουν απορρίψει οτιδήποτε άλλο και μετά να σκεφτούν και να εξετάσουν εάν είναι πνεύμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αιλουροειδές
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 00:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αιλουροειδές  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πνεύματα υπάρχουν, άσχετα αν κάποτε φιλοξενήθηκαν σε σώμα όπως το ξέρουμε ή ανέκαθεν αποτελούνταν από κάποια άλλη "ύλη", που δεν γίνεται αντιληπτή από τις κοινές αισθήσεις.
Δεν είναι όμως όλα καλά. Οι δαίμονες υπάρχουν και αυτό το βλέπει κανείς σε όλες τις παραδόσεις των λαών της γής. Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά. Δεν λέω θρησκείες, γιατί ο όρος είναι αρνητικός και υποδηλώνει πτώση του ανθρώπου και συσκοτισμό, αγωνιώδη προσπάθεια να βρεί το θεό του που έχασε. Οι θρησκείες γίνονται συστήματα, τπηρεσίες, ηθικοι κανόνες, κατεστημένα, ιδεολογίες κλπ. Δεν είναι αυτό η σχέση του ανθρώπου με το θεό (τον Χριστό αν θέλετε).
Εν πάσει περιπτώσει και ο χριστός μίλησε για την ύπαρξη των πονηρών πνευμάτων και οι γραφές αλλά πάνω απ' όλα η ανθρώπινη εμπειρία.
Όπου τρόμος και ανησυχία εκεί και κακόβουλα πνεύματα. Όπως υπάρχουν και κακοί άνθρωποι.Όπως κάνουμε ο ένας τη ζωή του άλλου δύσκοή, γιατί όχι και με τα πνεύματα; Και αν ένα πνεύμα π.χ. νεκρού δεν έχει προστασία ή καθοδήγηση απόμία δυνατότερη καλή οντότητα (π.χ. αυτό που λέμε άγγελο) γιατί όχι να μην υποφέρει από την παρουσία κακών "εταίρων";
Τώρα, όσο για τις επισκέψεις της "γιαγι'ας", δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι πρόκειται για την ίδια τη γιαγιά. τα πνεύματα αποτελούνται από άλλης μορφής σώμα που εμφανίζεται όπως θέλει για να επιτύχει ένα σκοπό (εξαπάτηση, τρομοκράτηση κλπ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 10:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά τα πνεύματα δεν είναι ένα πράγμα "που να πάω σήμερα να τρομάξω κάποιον που φοβάται τα φαντάσματα".

Το πνεύμα πρέπει να το καλέσεις με επίκληση, να το στείλει κάποιος που θέλει να σου κάνει κακό ή να πάς σε μέρος που έχει "πρόβλημα".

Όπου τρόμος και ανησυχία δεν είναι ντε και καλά κακόβουλα πνεύματα, μπορεί να είναι και κάποιος με μεγάλη φαντασία.

Τα πνεύματα είναι άϋλες οντότητες μπορεί πιθανόν να διακρίνει κάτι ο ψυχικός αλλά για να παρουσιαστεί με συγκεκριμένη μορφή είναι λίγο σπάνιο.

Στην περίπτωση του Librarian εάν δεν μιλάμε για άτομο με μεγάλη φαντασία (και να με συγχωρέσει ο Librarian γι΄αυτό που λέω)νομίζω ότι είναι δημιούργημά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy