ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΟΡΑ - μία ανεπιθύμητη επίσκεψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 07:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΤΗΣ ΔΕΗ!!
ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΜΟΡΑΑΑΑ!!

sorry guys αν σας φαινεται οτι το γελοιοποιω το θεμα, αλλα της χρειαζεται της ατιμης να τη γιουχαρουμε! αρκετα την φοβηθηκαμε!!

εγω παντως βαρεθηκα να πεφτω με φοβο καθε βραδυ μηπως και συμβει το ιδιο.. γιατι μου συμβαινει πολυ συχνα και με εχει κουρασει...

ας παει απο 'κει που 'ρθε

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 08:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εφαγα φλασια τωρα:

σε ολα μου τα μηνυματα, ελεγα οτι δεν εχω δει ποτε τη Μορα..

διαβασα και τα δικα σας και μιλατε ολοι λιγο πολυ για μια σκια..

θυμηθηκα λοιπον, δυο περιπτωσεις στη ζωη μου που δεν τους ειχα δωσει τη δεουσα απο ο,τι φαινεται σημασια.

1. οταν ημουν 14, μολις ειχαμε μετακομισει στο προηγουμενο σπιτι που μεναμε..πριν με παρει ο υπνος (κλασσικα) με επιασε ενας ανεξηγητος εντονος πανικος.. αλλα οχι το ιδιο με αυτο που γενικα παθαινουμε ολοι μας, με την αδυναμια κινησης κτλ... θυμαμαι λοιπον, οτι αισθανθηκα μια παρουσια απο πισω μου (ειχα ξαπλωσει στο πλαϊ) και γυρισα και ειδα οντως μια σκια.. ψηλη, αμορφη, και αιωρειτο σχεδον απο πανω μου... ομως ενιωσα ενα αγγιγμα.. με αγγιζε στο στομαχι μου...

παιδια δεν κανω πλακα, μια βδομαδα μετα βρεθηκα στο νοσοκομειο με εντονες ενοχλησεις στο στομαχι, κι εκτοτε εχω διαγνωστει επισημα με οξεια γαστρεντεριτιδα..

τωρα θα μου πειτε, πολλοι ειναι που εχουν γαστρικα ή γαστρεντερικα προβληματα, μπορει και πολλοι απο εσας... αλλα εγω απλα λεω τη σειρα των γεγονοτων μεχρι να το παθω..

να σημειωθει οτι παντα προσεχα και προσεχω τη διατροφη μου, οπως και τη φυσικη μου κατασταση.. οι γιατροι μου λενε πως δεδομενου οτι δε τρωω ο,τι να'ναι και δε πινω (καπνιζω σα φουγαρο βεβαια) μαλλον παιζει να ειναι κληρονομικο (οχι χαρισμα! )

2, οταν ημουν πολυ πολυ μικρη, ισως και 3 χρονων, θυμαμαι οτι κοιμομουν στο δωματιο των γονιων μου, οπου υπηρχε μια τεραστια ντουλαπα-αντικα.. σκαλιστη, με καθρεπτες (πολυ ωραια!-ασχετο).

θυμαμαι λοιπον, οτι ουκ ολιγες φορες ειχα δει κατι να βγαινει απο τους καθρεπτες.. μια αμορφη σκια, η οποια με πλησιαζε πανω απο το κρεββατακι μου, δε μου εκανε κατι, και μετα πηγαινε πανω απο τους γονεις μου... εγω τοτε σηκωνομουν και απλωνα το χερι μου και στριγγλιζα.. οι γονεις μου απο τις στριγγλιες μου ξυπνουσαν, αναβαν το φως και εγω συνεχιζα να εχω κολλημενο το βλεμμα μου στο σημειο οπου βρισκοταν αυτη η σκια, αλλα πλεον δε φαινοταν.

φυσικα οι γονεις μου τσαντιζονταν γιατι εχαναν τον υπνο τους..

--------

πραγματικα τωρα τα θυμηθηκα αυτα που μολις σας εγραψα..

--------

να πω και κατι αλλο, χωρις να θελω να γινω κουραστικη.

θελω να ευχαριστησω ολους εσας που μπαινετε στον κοπο να μοιραστειτε τις εμπειριες σας σε αυτο εδω το topic. εκτιμω πολυ το χρονο αλλα και το ενδιαφερον που αφιερωνετε. ευχαριστω προκαταβολικα και οσους διαβαζετε τις εμπειριες ολων ημων και επιλεγετε να μας εξομογηθειτε κι εσεις τις δικες σας.
οσες περισσοτερες αναφορες υπαρχουν, τοσο το καλυτερο. ανακαλυπτουμε περισσοτερα στοιχεια και οδηγουμαστε σε πιο στερεα και βασιμα συμπερασματα γι'αυτο που αποκαλειται "μεταφυσικο".

προσωπικη μου αποψη? με ολες αυτες τις αναφορες και τις υπολοιπες που θα ερθουν, εχει παψει πλεον να ειναι "μεταφυσικο".. εχει κανει εντονη και τολμω να πω συχνη τη παρουσια του στη ζωη μας. τι κι αν δε μπορουμε να δωσουμε μια εμπεριστατωμενη εξηγηση? προσωπικα, δεν καταλαβαινω πώς λειτουργουν οι σειρες Taylor στα Μαθηματικα! ειναι κι αυτες μεταφυσικες??

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 09:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τake it easy καλή μου, μη στρεσσάρεσε τόσο εύκολα στην περίπτωσή σου δεν είναι καλό

Ανεξαρτήτως της κατάστασής μου, λες καλή μου, το ΕΣΩ να μπορεί να με στρεσάρει?!! Δε νομίζω.

Iisius... σε συγχωρώ καλέ! Ποια είμαι εγώ άλλωστε να ΜΗ συγχωρώ?!


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 09:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ! Aφού είμαστε όλοι συγχωρεμένοι για τα λάθη που τυχόν κάναμε εδώ μέσα να σας αναφέρω και κάτι σχετικό με την περίπτωσή μου:

To πατρικό μου όπου μου συνέβει το περιστατικό είναι στο Μπουρνάζι και στο σημείο που είναι χτισμένο πρέπει να ήταν νεκροταφείο γιατί στο απέναντι από μας οικόπεδο βρήκανε πολλούς σκελετούς από την περίοδο της Τουρκοκρατίας...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 09:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ήμουν γύρω στα 15 τσακώθηκα άσχημα με την μητέρα μου γιατί δεν με άφηνε να πάω στο πάρτυ του σχολείου μου.Απο μέσα μου την διαολόστηλα (ντρέπομαι που σας το λέω αλλά πιό πολύ που το έκανα τότε) πολύ έντονα και πολές φορές με υπερβολικά νεύρα.Με είχε πιάσει σαν παροξυσμός.

Το βράδυ λίγο πρίν με πάρει ο ύπνος ένοιωσα κάτι πολύ άσχημο να σέρνετε στο πάτωμα και να ανεβαίνει στον τοίχο(τα μάτια μου είναι κλειστά και ακούω μόνο θορύβους)νιώθω κάτι πολύ βαρύ πάνω στο στήθος μου και κρατώ σφιχτά τα μάτια μου κλειστά γιατί είμαι σίγουρη -δεν ξέρω πως- οτι αυτό το πράγμα που είναι πάνω μου είναι απαίσιο.

Δεν μπορώ να μιλήσω ούτε να κουνηθώ και σινεχίζω να ακούω θορύβους σαν να έρχονται και άλλα τέτοια στο δωμάτιο.Ανοίγω τα μάτια μου σαν να γίνεται παρά την θέλησή μου και βλέπω να κάθεται στο στήθος μου ένα μικρούλι σαν παιδάκι μαυριδερό με κοκκινα ματάκια και αυγουλωτό κεφάλι ενώ τα πόδια του ήταν σαν πουλιού.

Αρχισα να λέω το Πάτερ Υμών και μπερδευόμουν αλλά μετά απο πολές προσπάθειες τα κατάφερα.Τότε όλα σταμάτησαν και ένοιωθα σαν να είχα δει εφιάλτη.Βέβαια άναψα το φώς και άργησε πολύ να με πάρει ο ύπνος.

Δεν το είπα ποτέ σε κανέναν και εφόσον δεν επαναλήφθηκε το λησμόνησα..............

Τότε πήγαινα για προπόνηση στο κολυμβητήριο κάθε απόγευμα και ένα απο αυτά τα απογεύματα άκουσα στα αποδητήρια δύο κοριτσια να μαλώνουν.

Το ένα διαολόστηλε το άλλο και τότε της απάντησε : μην το ξαναπείς αυτό γιατί η μαμά μας είπε οτι όταν το λές και το εννοείς έρχετε στον ύπνο σου ο κουκουτσάνθρωπος!!!!!

Φοβήθηκα πιό πολύ όταν έμαθα οτι έστω και άλος ένας είχε ζήσει την ίδια εμπειρία με μένα γιατί μάλλον η μητέρα των κοριτσιών δεν τους έλεγε ψέματα.


Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamxo
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 10:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamxo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λύση είναι ΜΙΑ και ας φανώ ίσως γραφικός σε κάποιους.
Προσευχή πριν τον ύπνο , και αναμμένο καντηλάκι μπροστά από μια εικόνα Του Χριστού της Παναγίας ή ενός αγαπημένου μας Αγίου και αν εμφανιστεί να μου γράψετε
Είχα και εγώ και μάλιστα είχα φτάσει σε σημείο κάποια στιγμή να νιώθω πως πέθαινα και μόλις ψέλισα το όνομα Του Χριστού ένα άπλετο φως πρωτόγνωρο απλώθηκε στα μάτια μου και ηρέμησαν όλα στη στιγμήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 10:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μιλάμε για "επισκέψεις" τις μώρας/μόρας ή όπως αλλιώς την αποκαλούν, πίστεψέ με δεν αρκεί και ας πιστεύω πολύ και βαθιά.

Υπήρχαν βράδια που κοιμόμουν με 2 εικόνες στο μαξιλάρι μου και τίμιο ξύλο στο χέρι και όμως....


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 10:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε το "Ιησους Χριστός Νικά και όλα τα κακά σκορπά"

το έκανα test driveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 10:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6068


..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamxo
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 10:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamxo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε μπορεί να ήταν απλά οργανικό ( sleep paralysis ) οπότε εκεί δεν παίζει κάτι μεταφυσικό
Είναι πολύ λεπτές οι ισοροπίες ανάμεσα στα ιατρικά θέματα με τα μεταφυσικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iamxo
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 11:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamxo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ούτε το "Ιησους Χριστός Νικά και όλα τα κακά σκορπά"

το έκανα test drive


Με το όνομα Του Χριστού της Υπεραγίας Θεοτόκου των αγίων μας με πίστη τίποτα δεν παθαίνει κανείς αν δεν το επιτρέψει για κάποιο λόγο.
Δεν έχει δύναμη το κακό πάνω μας αν ΕΜΕΙΣ δεν έχουμε αφήσει πόρτες ανοιχτές
Μπορεί να μιλάμε για ιατρικό θέμα τότε απλά και όχι για κάτι μεταφυσικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 12:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακράν οι καλύτερες πληροφορίες που έχουν γραφτεί για το θέμα.

Φίλοι μου, σιγά-σιγά, διαβάστε το. Αξίζει καθώς δίνει διάφορες διαστάσεις στο θέμα.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=459&SearchTerms=Mola


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 13:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά η δική μου εκτίμηση έχοντας διαβάσει όλα τα post που αναφέρονται σε αυτό είναι
-αυτό που βλέπουμε το δημιουργούμε εμείς
-δεν εξαφανίζεται πάντα με το φως, εξαρτάται από τις φοβίες μας
-δεν εξαφανίζεται πάντα με την προσευχή, εξαρτάται από την πίστη μας
-εμφανίζεται την στιγμή που είμαστε έτοιμοι να αποκοιμηθούμε
όσοι αναφέρουν ότι ξύπνησαν την νύχτα από την αίσθηση μιάς παρουσίας και την είδαν, είναι ακριβώς την στιγμή που είναι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου
ακόμα και αυτοί που την είδαν στον διπλανό τους είδαν απλώς το δημιούργημά του.

Δεν είναι εντυπωσιακό ότι η μορφή της είναι διαφορετική για τον καθένα? Εμείς της δίνουμε την μορφή που επιθυμούμε.

Καλή μέθοδος είναι να τρώτε καλά το βράδυ και να βάζετε κάτι πάνω στο σημείο του ηλιακού πλέγματος που να σας δίνει την αίσθηση του βάρους.

Είχα αναφέρει σε κάποιο άλλο topic μιά εμπειρία που ήμουν έτοιμη να κοιμηθώ και κάτι άρχισε να με ταρακουναει έντονα από τον αριστερό ώμο, χρειάστηκε να φωνάξω για να σταματήσει. Δεν άνοιξα τα μάτια μου, δεν άνοιξα το φως, τα άνοιξα όταν σταμάτησε και δεν είδα τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 13:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε iisius , και εγω πνευματακι υποψιαζομαι ...το ιδιο ονειρο το ειδε και η αδελφη του παιδιου ...δεν μπορω να καταλαβω με ποιο κριτηριο επιτιθεται ομως ...και εγω κοιμηθηκα εκει αλλα δεν εγινε τιποτα...Λετε καμια επικληση ναμας λυσει τις αποριες?

Και συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση ...η οποια τελικα ειναι και ασχετη απο το θεμα

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamxo
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 14:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamxo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λετε καμια επικληση ναμας λυσει τις αποριες?

Ad astra per Aspera


Μετά κλάψτα Χαράλαμπε
Οχι θα ησυχάσεις αλλά θα διαλυθεί όλη σου η ζωή
http://www.pigizois.gr/pneumatikoi_logoi/mageia_demonismos_apolitrosi.htm
Διάβασε εδώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 14:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ego afto pou pistevo mporei na sas fanei ligo KITS....ligo mpanal alla tha to po....

oi parousies pou niothoume nomizo einai kaka pvevmata

kai oi Epiklisi tou onomatos tou Ihsou kani kalo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 14:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ego afto pou pistevo mporei na sas fanei ligo KITS....ligo mpanal alla tha to po....

oi parousies pou niothoume nomizo einai kaka pvevmata




Εγω δεν το βλεπω καθολου Banal, διοτι αμα δεν ειταν κακα πνευματα δεν θα νιοθαμε φοβο.

quote:
kai oi Epiklisi tou onomatos tou Ihsou kani kalo

Σε μενα μονο αυτο βοηθαει

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ixwr ευχαριστω για την συμβουλη ...Βασικά πιστεύουμε οτι τοπνεύμα ειναι εκεί απο προηγούμενη επίκληση και επιτίθεται σε όσους έχουν σχέση - ακούγεται κουλό αλλα τα μεχρι τωρα στοιχεία αυτό δείχνουν . Για αυτο νομίζω ότι αν επικαλεστουμε το πνευμα του σπιτιου και το διωξουμε κανονικα (γιατι μαλλον οι προηγουμενοι απο το φοβο τους δεν το διωξανε) ισως φύγει ...

Επισης , η φίλη μου , που εχει σχέση με αυτό το παιδί , κάθε φορά που μπαίνει σε αυτό το δωμάτιο νιώθει απίστευτα άβολα και δεν κάθεται ποτέ πάνω απο 1 λεπτό μόνη της γιατί νιώθει δυσφορία

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 22:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρηνη, αισθανομαι οτι ενα βαρος εφυγε απο πανω μου! Σ'ευχαριστω!

Avallon, μενεις ακριβως πανω στο σημειο κλειδι για να εχεις ανεπιθυμητες επισκεψεις..οχι μονο απο την "οικονομα" Μορα, αλλα και απο αλλους φιλους της... δε φοβασαι?? μια φιλη της μητερας μου ειχε χτισει σπιτι πανω σε νεκροταφειο χωρις να το ξερει και εμφανιζοντουσαν οι ψυχες στον υπνο της. τοτε το εψαξε κι εμαθε οτι στα θεμελια του σπιτιου της υπηρχε ενα παλιο νεκροταφειο (δε ξερω ποιας εποχης θα σε γελασω). χρειαστηκε να κανει ΠΟΛΛΑ ευχελαια για να ησυχασει καπως, αλλα ακομα και μεχρι τωρα εχει "κρουσματα". τι να σου πω. Avallon εισαι θαρραλεα!

Livia, χαιρομαι που ολοκληρωσες την εμπειρια σου σε ενα και μονο post! (εν αντιθεσει με το πειραμα με τους καθρεπτες!). παντως εδωσες κι αλλο ενα "ονομα" σε αυτο που λεμε "Μορα". και ισως και να εδωσες κι αλλο ενα στοιχειο σε αυτο που ψαχνουμε. μιλαω για τη ψυχολογικη κατασταση στην οποια βρισκοσουν αλλα και για την "ευχη" προς τη μητερα σου. πρεπει να ειχες απιστευτα νευρα για να τη διαολοστειλεις.. μηπως αυτο τελικα μετραει στην εμφανιση της Μορας?

βεβαια, σε εμενα εχει εμφανιστει σε ποικιλες φασεις, ειτε ειμαι καλα, ειτε οχι..αλλα δε ξερω μηπως μετραει το υποσυνειδητο. μπορει να "μυριζεται" οτι κατι σε απασχολει στο πισω μερος του μυαλου σου..

ολοι εσεις που εχετε γραψει για τις εμπειριες σας ως τωρα, θυμαστε τι διαθεση ειχατε? ειχατε δηλαδη, αγχος, νευρα, στεναχωρια ή κατι παρομοιο?

livia, δε χρειαζεται να ντρεπεσαι που ευχηθηκες κατι τετοιο για τη μητερα σου.. και μονο που το παραδεχεσαι αυτο λεει πολλα για σενα.. καλο ειναι να τα λες αυτα για να φευγουν απο μεσα σου και να εξαγνιζεσαι κατα καποιο τροπο

iamxo, δεν εγινες γραφικος, αλλα εξεφρασες αυτο που εκανες εσυ οταν σου συνεβη. αυτο εχει κανει και η μητερα μου.. αλλα αυτο ισως να ισχυει οταν πιστευεις (ή μπορει και οχι, αφου η Ειρηνη λεει οτι παρολο που πιστευει, δεν τη βοηθησε).

εχουμε μιλησει για την υπνικη παραλυση (sleep paralysis) σε προηγουμενα posts αλλα καλα εκανες και μας το υπενθυμισες.. οπως εχω πει ειναι η επιστημονικη εξηγηση για το φαινομενο της Μορας.. παρολο που οι επιστημονες επισημαινουν τα συμπτωματα, αδυνατουν να καταλαβουν τα αιτια.. κι ας υποθεσουμε οτι το αιτιο ειναι το stress και το υποκειμενο ερχεται παραληρωντας αντιμετωπο με το χειροτερο φοβο του... πως γινεται να βλεπουμε ολοι τερατακια, και σκιες? αυτα ειναι οι χειροτεροι φοβοι μας? προσωπικα, ο χειροτερος μου φοβος ειναι η Εφορια! γιατι δε παιρνει τη μορφη ενος εφοριακου? ουτως ή αλλως, στο λαιμο μου καθονται κι αυτοι!

στη περιπτωση που καποιος απο εσας ειναι εφοριακος, ζητω συγνωμη και το παιρνω πισω

pyramid, ηταν δημιουργημα σου αυτο που σε ταρακουνουσε στον αριστερο ωμο και χρειαστηκε να φωναξεις για να σταματησει? τα λεγομενα σου βεβαια, δε μπορω να τα απορριψω, γιατι φαινονται λογικα.. αλλα παρολα αυτα πώς εξηγεις την εμπειρια σου?

quote:
ακόμα και αυτοί που την είδαν στον διπλανό τους είδαν απλώς το δημιούργημά του.

πώς ειναι εφικτο να βλεπουμε δημιουργηματα καποιου αλλου, αφου δεν το εχουμε δημιουργησει εμεις και βρισκεται σε αλλο μυαλο?

twilightfairy, μη προκαλεις την τυχη σου! ασε τις επικλησεις εκει που καθονται! δε ξερω αν θα ησουν ετοιμη να αντιμετωπισεις τις συνεπειες μιας επικλησης! (δε σε θεωρω αχρηστη ή κατι τετοιο, αλλα μου δινεται η ευκαιρια να σε προστατευσω, και το κανω!). καλυτερα να κανεις ενα ξορκι για την αναπαυση του πνευματος παρα να το καλεσεις και να σου κανει τη ζωη δυσκολη!

ixwr, θα συμφωνησω μαζι σου, οπως και ο conqueror.. τα καλα πνευματα ΔΕ ΜΑΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ!! και αν η επικληση του Ιησου, σου κανει καλο, να το κανεις.

last but not least, Conqueror, αυτη η φωτογραφια με ανατριχιαζει (γι αυτο στα πρωτα posts μου τη παρεθεσα ως link και οχι ως foto) αλλα καλα εκανες

τελος, οσον αφορα το θεο που πολλοι απο σας αναφερετε..εγω παιδια, δε ξερω πως θα σας φανει, μπορει να με ακυρωσετε ή να με αντιπαθησετε, αλλα δηλωνω αθεη.. μεγαλωσα με καθολα χριστιανικες αντιληψεις, πηγαινα κατηχητικο, τραγουδουσα σε εκκλησιαστικες χορωδιες, εκανα τη προσευχη μου καθε βραδυ, πιστευα πολυ και οι δυο γονεις μου πιστευουν παρα πολυ, αλλα εγω στη πορεια ακολουθησα το δρομο του αθεϊσμου και τα απερριψα ολα αυτα. αποφασισα να πιστεψω σε οσα βλεπω, αφηνοντας ενα περιθωριο λαθους. δεν ακυρωνω την υπαρξη θεου, ουτε απορριπτω οσους πιστευουν. απλα θεωρω τα παντα πιθανα. αυτο. φοβαμαι οτι πολλοι απο σας δε θα μου ξαναμιλησετε, γιατι παρατηρω απο τα λεγομενα σας οτι πιστευετε και πολυ..

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 22:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ ΠΡΟΣ pyramid:

ελπιζω να μη με παρεξηγησες. οι ερωτησεις που σου κανω βγαινουν απο πραγματικη απορια και περιεργεια. αληθεια θελω να μαθω πως μεταφραζεις την εμπειρια σου..

ξεκαθαριζω γιατι μπορει να σου φανηκα ειρων..

(ουτως ή αλλως ξερεις πώς ειμαι οταν γινομαι καυστικη! )

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 04:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Twilightfairy, το παρακατω κειμενο το πηρα απο ενα αλλο θεμα και με αδεια του χρηστη που το εγραψε, σου το παραθετω ως απαντηση για τις επικλησεις για τις οποιες μιλουσες. ευχομαι να το λαβεις υποψη σου πριν επιχειρησεις οτιδηποτε

quote:
Το να καλέσεις ένα πνεύμα δεν είναι πολύ δύσκολο... το να το στείλεις πίσω όμως, είναι μια διαφορετική ιστορία... μην το προσπαθήσετε, αλλά αν για κάποιο λόγο το θεωρείτε ως την μόνη λύση, τότε η επίκληση πρέπει να γίνει από κάποιον που όχι απλά ξέρει, αλλά έχει μεγάλη εμπειρία σε αυτά τα θέματα...

...δεν θα δώσω οδηγίες για το πως γίνεται, δεν είναι συνταγή μαγειρικής... και μην ξεχνάμε ότι μας διαβάζουν και νεαρότερα άτομα που ίσως το εκλάβουν ως παιχνίδι... δεν είναι παιχνίδι, είναι σοβαρό και επικίνδυνο και πρέπει να αντιμετωπίζουμε τέτοια θέματα με υπευθυνότητα...


guys, το ξερω οτι ειναι λιγο ασχετο με το θεμα μας εδω, αλλα νομιζω οτι ειναι κατι που ολοι μας θα πρεπει να λαβουμε υποψη μας, ανεξαρτητως θεματος..

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iisius
"εχουμε μιλησει για την υπνικη παραλυση (sleep paralysis) σε προηγουμενα posts αλλα καλα εκανες και μας το υπενθυμισες.. οπως εχω πει ειναι η επιστημονικη εξηγηση για το φαινομενο της Μορας.. παρολο που οι επιστημονες επισημαινουν τα συμπτωματα, αδυνατουν να καταλαβουν τα αιτια.. κι ας υποθεσουμε οτι το αιτιο ειναι το stress"

12 ετών και στρες δεν κολάει πάντως ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 11:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε καλα! δεν ειπα και για stress τυπου "πως παει το χρηματιστηριο"!!

μπορει να ειναι αγχος , ή στεναχωρια ή οτιδηποτε! διαβασε λιγο παραπανω!

ενα 12χρονο παιδι μπορει να ειναι σε κακη ψυχολογια λογω του οτι συμβαινουν διαφορα μεσα στο σπιτι του π.χ. οικογενειακη βια, διαζυγιο, θανατος γονεα και 1002 αλλα!

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 11:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις σίκιο iisius το πήρα λάθος. Πάντως στην δικιά μου εμπειρία δεν συντέλεσε τίποτα από αυτά που αναφέρεις ήταν σαν μια μέρα όπως όλες τις άλλες (αν εξαιρέσουμε το τέλος της)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 12:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iisius δεν μου φάνηκες ειρωνική εάν κάτι ένοιωθα θα στο έγραφα, αυτά που γράφουμε μεταφέρουν και συναισθήματα γι΄αυτό ποτέ δεν μένω μόνο σε ότι διαβάζω, προσπαθώ να νοιώσω.
Θα σου πω πως μου φάνηκε εκείνη τη στιγμή, ήταν σαν να ετοιμαζόμουν να βγω από το σώμα μου και κάτι με εμπόδιζε οπότε το ταρακούνημα φαντάσου το σαν από την μία πλευρά να ήμουν στο έδαφος και στην άλλη προσπαθούσα να σηκωθώ.

Τώρα όσον αφορά για τα δημιουργήματα τα δικά μας εάν μπορούν να τα δουν άλλοι, ναι είναι πιθανόν εάν το άλλο άτομο είναι ευαίσθητο σε τέτοια πράγματα.

Αυτό που είπε ο iamxo ισχύει νομίζω για όσους πιστεύουν, στο παράδειγμα της Ειρήνης που ανέφερες, εάν διάβασες το link θα θυμάσαι που είπε για κάποιον ιερωμένο νομίζω, ότι πήγε στο σπίτι της και έτσι ησύχασε.
Χωρίς βεβαίως να θέλω να προσβάλω την Ειρήνη ούτε να υπονοήσω ότι δεν πιστεύει, παίζει ρόλο και τι θεωρεί ο καθένας ότι έχει πραγματικά την δύναμη να τον προστατεύσει.

Στην αναφορά σου ότι είσαι άθεη, δεν νομίζω ότι κάποιος χαρακτηρίζεται άθεος επειδή δεν πάει εκκλησία, εγώ είμαι δακτυλοδεικτούμενη άθεη από όσους με γνωρίζουν και τι έγινε, ούτε που τους δίνω σημασία.
Εάν θέλει καποιος να πηγαίνει εκκλησία να κάνει μεγάλους σταυρούς και να το παίζει καλός δικαίωμά του, εγώ δεν πατάω ποτέ στην εκκλησία, δεν κοινωνάω, δεν εξομολογούμε και παρόλα αυτά πιστεύω.

Το να απορρίπτω όλα αυτά που με κάνουν να νοιώθω άβολα γιατί τα θεωρώ υποκριτικά δεν με κάνουν και άθεη.

Επίκληση είναι και η προσευχή, δεν είναι απαραίτητο να πεις συγκεκριμένα λόγια αρκεί να πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι πιό δυνατό από εσένα που θα σε προστατεύσει κάθε στιγμή εάν το ζητήσεις και για να το πω πιό σωστά μας προστατεύει πάντα αλλά εμείς δεν το ακούμε.

Νομίζω ότι εσύ iisius είπες για κάτι που είδες σαν σκιά μία φορά μικρή και μία φορά αργότερα όταν έπαθες γαστρεντερίτιδα.
Όταν ήσουν μικρή θυμάσαι εσύ ότι στρίγγλιζες ή στο είπαν οι δικοί σου? Μπορεί να μην ήταν κάτι κακό, ίσως όταν σε άγγιξε στο στομάχι να ήθελε να σε προειδοποιήσει γι'αυτό που θα συνέβαινε και όχι να ήθελε να στο προκαλέσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 14:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iisius Ευχαριστω για το ενδιαφερον ...Θα το ψαξω λιγο περισσοτερο και θα δω τι θα κανω με το πνευματακι ...

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 20:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid, εγω δεν εννοω οτι ειμαι αθεη επειδη δε παω εκκλησια, απλα εννοω οτι δεν πιστευω.. πιστευω μονο σε αυτα που βλεπω πλεον, αφηνοντας ενα περιθωριο να υπαρχει θεος, γιατι θεωρω αδικο να αφηνω περιθωριο οτι μπορει να υπαρχουν φαντασματα π.χ.

οπως μπορει να υπαρχει το ενα, μπορει να υπαρχει και το αλλο μεχρι αποδειξεως ομως. για τη Μορα εχω αρχίσει να πειθομαι οτι υπαρχει. για τον θεο, ομως οχι.. δεν εχω νιωσει την παρουσια του ..

γι αυτο ειπα οτι πολλοι μπορει να με αντιπαθησετε...

τωρα οσον αφορα το παρακατω..

quote:
Νομίζω ότι εσύ iisius είπες για κάτι που είδες σαν σκιά μία φορά μικρή και μία φορά αργότερα όταν έπαθες γαστρεντερίτιδα.
Όταν ήσουν μικρή θυμάσαι εσύ ότι στρίγγλιζες ή στο είπαν οι δικοί σου?

και εγω το θυμαμαι εντονα, αλλα και οι γονεις μου..

quote:
Μπορεί να μην ήταν κάτι κακό, ίσως όταν σε άγγιξε στο στομάχι να ήθελε να σε προειδοποιήσει γι'αυτό που θα συνέβαινε και όχι να ήθελε να στο προκαλέσει

παιζει να ειναι αυτο που λες, σχετικα με την προειδοποιηση, αλλα γιατι δεν ερχεται να με προειδοποιησει και για αλλα? ξερεις ποσα πιο σοβαρα γεγονοτα μου εχουν συμβει απο τοτε? ηρθε να μου πει για μια γαστρεντεριτιδα? τι ειναι? παθολογος? "προσεχουμε για να εχουμε"?

(παντως, οτι ειναι οικονομα, ειναι! )

twilightfairy, παρακαλω!

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

not_keen
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 09:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους not_keen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρώτη φορά μπαίνω σε forum, και αυτό είναι το πρώτο θέμα στο οποίο γράφω. τη καλημέρα μου σε όλους..

μου έχει συμβεί κι εμένα αυτό αλλά δεν είχα ίδέα ότι είναι αυτό για το οποίο συζητάτε.. πήγα σε γιατρό όταν μου συνέβη. έγινε πρίν 2 χρόνια. τα στοιχεία είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που περιγράφετε, με τη διαφορά οτι εμένα μου είχε μουδιάσει το αριστερό χέρι. το αποτέλεσμα ήταν ότι απο τον τρόμο μου, δε μπορούσα να το κουνήσω για καιρό..

ο γιατρός μου είπε για περιστατικά υπνικής παράλυσης, αλλά όχι με τις συνέπειες που είχε σε εμένα..

ευτυχώς, μετά απο 2 χρόνια και φυσικοθεραπείες αλλά και ψυχοθεραπείες το χέρι μου είναι πλέον μια χαρά.

μια συμβουλή: σε όποιον συμβεί ας προσπαθήσει να μην τρομάξει πολύ. ανεξάρτητα απο το τί είναι, Μόρα ή υπνική παράλυση, περικλείει κινδύνους που δεν φαντάζεστε..

ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 12:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κρίση η δική μας εκτιμά ότι κάτι που βιώνουμε είναι σπουδαίο και δύσκολο ίσως όμως και να μην είναι στην πραγματικότητα.
Και υπάρχει και η περίπτωση να έλαβες προειδοποιήσεις και να μην τις άκουσες.

Σε παρακαλώ μην πείθεσαι ότι υπάρχει Μόρα, δηλ. κάποιο πνεύμα που έρχεται έτσι γιατί επέλεξε εμάς να μας κάνει κακό δεν ισχύει.

not keen τι εννοείς με τις συνέπειες που είχε σε σένα και τι εννοείς περικλείει κινδύνους που δεν φαντάζεστε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

not_keen
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 19:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους not_keen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εννοούσα τη παράλυση στο χέρι μου που κράτησε για μήνες, λόγω του τρόμου που ένιωσα. αν προσέξεις έγραψα, ότι χρειάστηκε να κάνω ψυχοθεραπείες και φυσικοθεραπείες για να επανέλθει.

δεν έχω πειστεί για την ύπαρξη της Μόρας, νομίζω ούτε και ο συγγραφέας του θέματος-μάλλον ψάχνεται θα έλεγα. αλλά τόσες αναφορές και τόσο παρόμοιες μεταξύ τους, πού τις αποδίδεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2021484
Maintained by Digital Alchemy