ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 08:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους....

Μιάς και ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΤΙΚΕ η όποια παρεξήγηση, ας δούμε τώρα αυτό το ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟ σημείο που ΞΑΝΑτονίζει ο φίλος Πλάτων.

quote:
Κάθε λεπτό που περνάει, είναι ένα λιγότερο από ότι έχω στη διάθεση μου. Δεν ξέρω για παράδεισους….. ούτε για ενσαρκώσεις…

Φίλος μέν Πλάτων,
φιλτέρα δε η ΑΛΗΘΕΙΑ

είχε πεί κάποτε ο Φίλων ο Ιουδαίος και το χρηημοποιώ εδώ για να δείξω τη σοβαρότητα του θέματος, ΧΩΡΙΣ να διαφωνώ με το Πλάτωνα σε αυτό που μας είπε:

'Ομως θα ήθελα να αναλύσουμε το ΤΩΡΑ το ΠΡΙΝ και το ΜΕΤΑ για να μπορέσουμε να πάμε παρακάτω.
Περιμένω λοιπόν φίλοι μου να δούμε ΟΛΟΙ μαζί, τι είναι αυτό που ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μας είπε ο Πλάτωνας και ΠΩΣ αυτό έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να κάνει με το Παγκόσμιο Νόμο της Μετενσαρκώσεως.

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 05:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΡΟΗ....
ΩΡΑΙΑ!ΙΣΩΣ ΝΑ'ΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ....


*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 06/01/2003 05:58:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 06:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΙΝ ----ΤΩΡΑ----ΜΕΤΑ
........
Ο ΧΡΟΝΟΣ
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΣΕ3......

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 06:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ...'ΥΠΑΡΧΕΙ'?

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 12:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τούς φίλους και εύχομαι για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ, γρήγορα ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ, ΦΩΤΑ, ΦΩΤΙΣΜΟ...

Αυτά τα ΤΡΙΑ είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τρία καλή μου 'Ατμα;;;
Θεωρώ ότι αυτή είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ γιατί όπως διδάσκουν οι ΑΡΧΑΤ στούς ΑΝΤΕΠΤ στα βάθη της Ινδίας, στις απέρεντες στέπες της Μογγολίας και ιδιαίτερα στην έρημο ΓΚΟΜΠΙ...

"...Το ΠΑΡΟΝ είναι το ΠΑΙΔΙ του ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.
Το ΜΕΛΛΟΝ είναι το ΓΕΝΝΗΜΑ του ΠΑΡΟΝΤΟΣ.
Και όμως Ω! Παρούσα ΣΤΙΓΜΗ,
γνωρίζεις ότι δεν έχεις ούτε ΓΟΝΕΙΣ, ούτε μπορείς να έχεις ΠΑΙΔΙ,
ότι δε γεννάς παρά ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!!
ΠΡΙΝ ακόμα αρχίσεις να λές:
<<ΕΙΜΑΙ Ο ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ>>,
έχεις ΗΔΗ γίνει αυτό το ίδιο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ!!!
ΠΡΙΝ ακόμα προφέρεις την τελευταία συλλαβή,
ΙΔΟΥ!!!
Δέν είσαι ΠΙΑ το ΠΑΡΟΝ, αλλά εκείνο το ΜΕΛΛΟΝ!!!
'Ετσι, το ΠΑΡΕΛΘΟΝ, το ΠΑΡΟΝ και το ΜΕΛΛΟΝ,
είναι η ΑΙΩΝΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΣΤΟ ΕΝΑ,
αυτή η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ..."

Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι ΧΡΟΝΟΣ χωρίς ΤΟΠΟ...
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Χρειάζεται ένας ΤΟΠΟΣ για να μετρήσουμε τον ΧΡΟΝΟ.
Αυτά τα δύο σε ένα μας κάνουν τον γνωστό μας ΚΟΣΜΟ...
Και αναρωτιέμαι, ΥΠΑΡΧΕΙ τόπος ώστε να ΥΠΑΡΧΕΙ και χρόνος δηλαδή, ΚΟΣΜΟΣ;;;

Μάλλον ΤΙΠΟΤΑ απο τα δύο, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, εξού και τον ΚΟΣΜΟ στα Σανσκρητικά, τον αποκαλούν ΜΑΓΙΑ, δηλαδή ΠΛΑΝΗ, ΑΥΤΑΠΑΤΗ, ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 12:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΚΑΛΗΜΕΡΑ ...ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ...

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 13:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κελσο καλημέρα, θέλω να καταλάβω καλύτερα.

quote:
Και αναρωτιέμαι, ΥΠΑΡΧΕΙ τόπος ώστε να ΥΠΑΡΧΕΙ και χρόνος δηλαδή, ΚΟΣΜΟΣ;;;
Μάλλον ΤΙΠΟΤΑ απο τα δύο, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, εξού και τον ΚΟΣΜΟ στα Σανσκρητικά, τον αποκαλούν ΜΑΓΙΑ, δηλαδή ΠΛΑΝΗ, ΑΥΤΑΠΑΤΗ, ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ...

Δηλαδή αυτά που μας γράφεις τώρα, που τα διαβάζω εγώ και η ΑΤΜΑ από την άλλη μεριά, είναι όλα ΠΛΑΝΗ? ΑΥΤΑΠΑΤΗ? ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ?

Να μην γράφουμε δηλαδή?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 13:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ενα Αλχημικό ρητό φίλε λέει το εξής:
Μελέτησε, μελέτησε, ΞΑΝΑΜΕΛΕΤΗΣΕ.
Τώρα εργάσου... ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ

Κάνε μου τη χάρη και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ τι ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα...

Μην παρανοής τα γραφώμενά μου. 'Αλλωστε ΑΝ ήταν όπως τα παρουσιάζεις, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ και λόγος για να τα παραθέσω και να τα ΜΟΙΡΑΣΤΩ μαζί σας φίλε μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 15:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φιλαλήθη, μην ταράζεσαι!

Αφού αλλού λες πως έχεις ΣΩΚΡΑΤΙΚΗ σκέψη και ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ανάλυση, από αλχημικά είμαι σκράπας, εξήγησε μας καλύτερα τι θέλεις να πεις!

"...Το ΠΑΡΟΝ είναι το ΠΑΙΔΙ του ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.
Το ΜΕΛΛΟΝ είναι το ΓΕΝΝΗΜΑ του ΠΑΡΟΝΤΟΣ.
Και όμως Ω! Παρούσα ΣΤΙΓΜΗ,
γνωρίζεις ότι δεν έχεις ούτε ΓΟΝΕΙΣ, ούτε μπορείς να έχεις ΠΑΙΔΙ,
ότι δε γεννάς παρά ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!!

Μέχρι εδώ φίλε η φτωχή οπτική γωνία….. καταλαβαίνει!

Από εδώ και κάτω τα βρίσκω…. αντικρουόμενα με οτι ηδη εγραψες!

ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ!

Δέν είσαι ΠΙΑ το ΠΑΡΟΝ, αλλά εκείνο το ΜΕΛΛΟΝ!!!
'Ετσι, το ΠΑΡΕΛΘΟΝ, το ΠΑΡΟΝ και το ΜΕΛΛΟΝ,
είναι η ΑΙΩΝΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΣΤΟ ΕΝΑ,
αυτή η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ..."

Και σκέφτομαι, πως είναι δυνατόν, η Καλλιόπη που τις τράβαγα τις κοτσίδες στο δημοτικό, να είναι η ΙΔΙΑ στο χρόνο?

Τις έκοψε της κοτσίδες (ΠΑΡΕΛΘΟΝ), άμα πηγαίνω στο σπίτι της όλο γελάμε (ΠΑΡΟΝ), όσο για το μέλλον, η ίδια μου λέει πως ΘΑ!!! φτάσει σύντομα τα 100 κιλά! Τρώει πολλά σοκολατακια!

Δεν είναι στο ΧΡΟΝΟ, το ίδιο πράγμα η Καλλιόπη με τις κοτσίδες, η Καλλιόπη που συναντώ κάθε φορά και η Καλλιόπη που έπεται στο μέλλον!

Αν πάλι εννοείς κάτι άλλο, θα ήμουν ΕΥΤΗΧΗΣ φίλε κελσο να διαβάσω τι σκέψη σου!

Εσυ το εγραψες!!

Φίλος μέν Πλάτων,
φιλτέρα δε η ΑΛΗΘΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 16:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρέ Πλατωνάκο μου... καλέ μου Πλάτωνα!!!

Δεν κάνεις τον κόπο να ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ και να ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ στη συνέχεια τι γράφω. Γιατί;;;
Αντ'αυτού κάνεις μια δαιδαλόδη σκέψη για να πείς ΤΙ;;;

Τέλος πάντων, στην αρχή είχα αναφέρει ΠΟΥ, σε ΠΟΙΟΥΣ και ΓΙΑΤΙ διδάσκετε αυτή η ΥΨΙΣΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Είναι λοιπόν ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ότι Εκείνοι που ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ για το ΠΩΣ και σε ΠΟΙΟΥΣ αποκαλύπτετε η ΓΝΩΣΗ, ξέρουν καλύτερα απο εμάς τους ταπεινούς αναζητητές της...

Προτιμάς την ΕΤΟΙΜΗ ΤΡΟΦΗ, αυτή που δίνουμε στα μικρά παιδιά, την κρέμούλα, μιάς και αφ'ενός ΔΕΝ έχουν δόντια για να τη μασήσουν και αφ'ετέρου ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να τη συλλέξουν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ...

Πόσο άραγε μπορεί να ταραχθεί κάποιος απο αυτή την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;;;
Ε, άλλο τόσο ταράζομαι και εγώ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ 'Εχεις συγκεκριμένη απορία φίλε μου;;; Ποιά είναι αυτή;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 17:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι λες βρε θηρίο Κελσο, τόσο πολύ έπεσα έξω, ο φτωχός! Πω πω τι με βρήκε τον έρμο! Θα χάσω τον ύπνο μου μέχρι να μάθω!

Δηλαδή ύπαρχουν κάποιοι στα βάθη τις Ινδίας, που ξέρουν, οι ΑΡΧΑΤ, και εκεί μαζεύονται όσοι δεν ξέρουν, οι ΑΔΕΠΤ, και τους διδάσκουν την αλήθεια!!!

Και σε μένα γράφεις!!!

Προτιμάς την ΕΤΟΙΜΗ ΤΡΟΦΗ, αυτή που δίνουμε στα μικρά παιδιά, την κρέμούλα, μιάς και αφ'ενός ΔΕΝ έχουν δόντια για να τη μασήσουν και αφ'ετέρου ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να τη συλλέξουν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ...

Τώρα καλέ μου κελσε, ο μικρούλης πλατωνακος σκέφτεται, γιατί να μην ισχύει και για τους ΑΔΕΠΤ αυτό, μιας και όπως φαίνεται, ούτε αυτοί έχουν ΔΟΝΤΑΚΙΑ, αφού οι ΑΡΧΑΤ θα τους διδάξουν την αλήθεια που από μόνοι τους δεν βρίσκουν?

Μιας λοιπόν και φαίνεσαι καλοπροαίρετος και θέλεις να με διαφωτίσεις, σε ρωτώ!

Τι είναι το Μέλλον ?

Δεν θέλω έτοιμη τροφή! Έχουν λογική ότι συζητάμε φίλε ΚΕΛΣΕ… και είναι κοντά στα αγαπημένα σου αποφθέγματα, περί αλήθειας, η κάνω λάθος?

ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 06/01/2003 17:39:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 18:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα...
Πού το πάς, πού το φέρνεις, στα μέτρα σου τα κόβεις τα λεγόμενά μου!!!

Πώς καταλήγεις στο συμπέρασμα φίλε μου ότι οι ΑΝΤΕΠΤ είναι όντα ΧΩΡΙΣ δικά τους δόντια;;;
Γνωρίζεις καταρχάς ποιοί είναι οι ΑΝΤΕΠΤ;;;
Ποιοί είναι οι ΑΡΧΑΤ;;;

Ερεύνησε το, ψάξε, κουράσου... Θέλει ΑΓΩΝΑ και ΘΥΣΙΑ η απόκτηση της Γνώσης φίλε μου!

Μια καθαρή ερώτηση είναι αυτή που κάνεις για το ΜΕΛΛΟΝ...

Το ΜΕΛΛΟΝ είναι το γέννημα του ΠΑΡΟΝΤΟΣ!
Υπάρχει ΜΕΛΛΟΝ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Σκοπός μου ΔΕΝ είναι να σε διαφωτίσω, συζητάω μαζί σου, επειδή συζητάς ΚΑΙ εσύ μαζί μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 22:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κελσο, δεν φέρνω τίποτα στα μέτρα μου, κοιτάζω αν ότι σκέφτομαι βρίσκεται κοντά στην αντικειμενικότητα. Τίποτα περισσότερο!

Αν το ΜΕΛΛΟΝ λοιπόν, είναι το γέννημα του παρόντος, στην ουσία κάτι που γεννιέται, έπεται αυτού που ΕΙΝΑΙ δηλαδή του ΠΑΡΟΝΤΟΣ!

Με αλλά λόγια, όπως αφήνεις να εννοηθεί, το ΜΕΛΛΟΝ δεν ΥΠΑΡΧΕΙ! Δεν γίνεται αυτό που ΈΠΕΤΑΙ να προηγείται αυτού που είναι ΤΩΡΑ! Ακόμα και η φαντασία μας, ότι έρχεται στο νου μας, είναι εικόνες από το παρελθόν, φτάνουν στο ΠΑΡΟΝ, τις επεξεργαζόμαστε *(ΦΑΝΤΑΣΙΑ) και γίνονται πάλι παρελθόν!

Το παρόν ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ! ΤΩΡΑ!

Το παρελθόν είναι αυτό που πέρασε! Έστω και σαν ΜΝΗΜΗ, κάπου υπάρχει! Τα γραπτά του ΠΛΑΤΩΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ…. Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ, υπάρχει τώρα, μα και πριν 2000 χρόνια!
Για το μέλλον δεν το ξέρω, μπορεί κάποιος φανατισμένος, να την εξαφάνιση! Μα σαν ΜΝΗΜΗ σαν έργο τέχνης, θα ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

Τώρα υπάρχει ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ η ΑΚΡΟΠΟΛΗ, αυτό που ΕΙΝΑΙ δηλαδή, και η ΕΙΚΟΝΑ της ακρόπολης μεσα μας. Δηλαδή η εικόνα της, που για μας είναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ!

Υπάρχει η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΣ σαν γεγονός, αυτό που είναι δηλαδή και η εικόνα που έχουμε για τη γυναίκα μας!

Υπάρχουμε και εμείς ΦΥΣΙΚΑ, σαν ΑΤΟΜΑ, αυτό που ΕΙΝΑΙ, και υπάρχει και ο ΕΑΥΤΟΣ μας, δηλαδή η ΕΙΚΟΝΑ που έχουμε για μας!

Τώρα αν κοιτάξεις καλά τόπος και χρόνος υπάρχουν, αφού επικοινωνούμε σαν άτομα, έχουμε την αίσθηση της ΖΩΗΣ! Μα πως επικοινωνούμε σαν ΕΙΝΑΙ, η σαν ΕΙΚΟΝΕΣ που έχουμε για τα πάντα, μιας και ο εγκέφαλος δεν κάνει τίποτα άλλο από το να χωρίζει! Εδώ είναι η ΔΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ, η σύγκρουση αυτού που ΕΙΝΑΙ με ότι έπρεπε να είναι (ΕΙΚΟΝΕΣ )

Με αλλά λόγια φίλε μου, σου ξανά λέω πως δεν έχω τριάδες, μηδενικά και αλήθειες άλλων, μέσα μου…. Δεν τις χρειάζομαι! Μου φτάνει πως μέσα από τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, έμαθα να είμαι ΑΡΧΑΤ και ΑΝΤΕΠΤ του ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ! Να αναρωτιέμαι, να διασκεδάζω, να μαθαίνω κάθε μέρα, να αποφεύγω τους φάρους και να αντιμετωπίζω και να γνωρίζω τα κύματα, μέχρι αγναντέματος της ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ!

Μου φτάνει το ΕΙΝΑΙ, το ΠΑΡΟΝ, τα αλλά βρίσκονται!

Επίπεδη βλέψη? Τι να κανουμε βρε Κελσο, καλή καρδιά…

Κάτι που μου είπε ένας φίλος…. για κύματα φουρτούνες…και ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=606

θοθ 606!!!......αλλο παλι αυτο!!!!!!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 06/01/2003 22:52:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 23:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ...
...ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ +ΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ...ΓΜΤ...
ΑΠ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΦΑΕΙ ΤΟ KINDER-ΕΚΠΛΗΞΗ ,EXEI ΗΔΗ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ,ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΡΩΤΟΣ , ΠΩΣ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΑΒΓΟ...
ΑΓΟΡΙΣΤΙΚΟΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ...

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...Η ΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ 'ΚΕΛΥΦΟΣ'...

ΥΓ.ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙ ΚΑΝΕΙΣ?

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 06/01/2003 23:02:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 08:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους και ιδιαίτερα εκείνον που έφαγε το KINDER έκπληξη!!!

Πλάτωνα, συμφωνώ με την ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ σκέψη που κάνεις. Αυτή είναι η "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ" του ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Το ΜΕΛΛΟΝ, οκ το καταλάβαμε... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Μα καλέ μου φίλε και φιλόσοφε, ΟΥΤΕ το ΠΑΡΕΛΘΟΝ υπάρχει!!!
Αυτό που πολύ σωστά είπες περί της Ακροπόλεως κλπ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, αλλά το ΜΟΝΙΜΟ και ΑΙΩΝΙΟ ΠΑΡΟΝ, το ΤΩΡΑ...

Φιλοσόφησέ το και θα δείς ότι έτσι είναι....
Μπορείς να μου δείξεις το ΠΑΡΕΛΘΟΝ, σε ΠΑΡΕΛΘΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ (αδόκιμος ίσως ο όρος, αλλα...) ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ...ΟΧΙ!

'Ολα όσα ΒΛΕΠΕΙΣ, τα βλέπεις ΤΩΡΑ....

Παρεξήγησες τα λεγόμενά μου...
Και ΒΕΒΑΙΑ δεν πρέπει να έχεις μέσα σου τίποτα άλλο παρά ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ και αυτό άλλωστε κάνεις, όπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ...

Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι αυτό το ΑΓΝΑΝΤΕΜΑ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ, είναι το ΑΓΝΑΝΤΕΜΑ ΤΟΥ ΤΩΡΑ...
'Ολη η Αιωνιότητα περικλείεται ΜΕΣΑ σε μία ΣΤΙΓΜΗ...

Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Καφεδάκο πίνω... να κεράσω κάποιον;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 10:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ? (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΤ)
ΕΝΟΩ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ
(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Η ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 11:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχω σκεφτεί και πολύ φίλε Κελεό, εκεί αντιλήφτηκα πως δεν υπάρχουν ΑΧΑΡΤ και ΑΝΤΕΠΤ!!!

Μα είδα επίσης την αλήθεια του ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ του ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ! Αυτό που είναι ο ΕΑΥΤΟΣ μας είναι σε ΣΧΕΣΗ με κάτι! ’ρα στο χρόνο!!!

Έγραψες σήμερα,

quote:
Την ηλιθιότητα και τη βλακεία του κόσμου, ο Θεούλης με το συγγενολόι του τη φταίει;;; (για να χρησιμοποιήσω ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ)...

Βλέπεις πως ξεχωρίζεις τις έννοιες ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ, ΒΛΑΚΕΙΑ…. από το ΘΕΟ?
Η Ηλιθιότητα και η βλακεία δεν υπάρχουν ΜΟΝΕΣ τους, είναι σε σχέση με κάτι, τους εαυτούς μας, δηλαδή ότι έχει διαμορφωθεί….άρα ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ.
Αν ήταν όλα στο ΤΩΡΑ, ούτε στη δουλεία σου το πρωί δεν θα πήγαινες…

Και όμως Ω! Παρούσα ΣΤΙΓΜΗ,
γνωρίζεις ότι δεν έχεις ούτε ΓΟΝΕΙΣ, ούτε μπορείς να έχεις ΠΑΙΔΙ,
ότι δε γεννάς παρά ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!!

Τι να κάνω τους ΦΑΡΟΥΣ, τα ΛΙΜΑΝΙΑ και τους ΑΧΑΡΤ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 13:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχ... Φίλη ΑΤΜΑ,
Ξαφνικά μέσα από το Σκοτάδι, περάσαμε στην έννοια του Χρόνου που τόσο θα ήθελα να συζητήσουμε στο σχετικό topic που άνοιξα παραμονή Πρωτοχρονιάς, στο πνεύμα των ημερών (και πριν μου... καταστρέψουν το pc)...
Όπως και νά'χει, θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί ο Χρόνος περνάει άλλοτε πιο γρήγορα κι άλλοτε με απίστευτα αργούς ρυθμούς, ενώ στην μέτρησή του είναι ακριβώς ο ίδιος;
Μήπως ο χρόνος είναι μέσα μας; Μια ακόμη εσωτερική ανεξήγητη έννοια; Πιστεύω, εντελώς απλοϊκά, ότι ο χρόνος προσδιορίζεται ανάλογα με τη διάθεσή μας, παρότι υπάρχει το αποδεκτό Παρελθόν-Παρόν-Μέλλον...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 07/01/2003 13:36:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 14:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AvatarGr, το κειμενάκι αυτό θα το βρείς μέσα ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ!!!
Θέλω να πώ πώς ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ αυτό διδάσκει...

Και τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ στον δυτικό ΥΛΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟ ΝΟΥ, τον αποκάλυψε η κατ'εμέ μεγαλύτερη προσωπικότητα του Εσωτερισμού....
Η Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ....

Στο περίφημο έργο της ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ που είναι ουσιαστικά σχόλια επάνω στην ΙΣΙΔΑ ΑΠΟΚΕΚΑΛΥΜΕΝΗ, το πρώτο της έργο, εκεί βρίσκεται αυτή η αποκάλυψη...

Χαίρομαι που ΕΦΤΑΣΕΣ ΚΑΠΟΥ φίλε Πλάτωνα.
Αυτός είναι ο σκοπός μας, να φτάσουμε "κάπου"...
Το που, είναι δευτερεύον και έχει ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ να κάνει με την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΑΣ άποψη επι των πραγμάτων...

Ευγε φίλε μου....

Φυσικά, το συμπέρασμά σου δεν το αποδέχομαι, αλλά δέχομαι τη θέση σου.
Το γιατί ΔΕΝ δέχομαι το συμπέρασμά σου, έχει να κάνει με αυτό που είπα πρίν, ότι είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ...
Στον δικό μου υποκειμενικό κόσμο, αυτοί ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

Φιλόσοφε φίλε, έκανες όμως ένα ΜΕΓΑΛΟ ΑΤΟΠΗΜΑ...
Παραθέτης μια έκφραση που πραγματικά εγώ έγραψα ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ, σε αυτό που τώρα συζητάμε!
Γιατί την τοποθέτης ΚΑΙ αυτή σε αυτό;;; Βρίσκεις κάποια σχέση;;;

Πάντως αν θές ΚΑΙ σε αυτό μπορώ να σου παραθέσω ότι η ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ του ΧΡΟΝΟΥ είναι ο ΚΑΝΟΝΑΣ ενώ το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΑΝΗ...

Η Ηλιθιότητα των ανθρώπων και η βλακεία τους είναι εκφρασμένη και ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ.
Αυτή υπάρχει Η ΣΤΙΓΜΗ

και επειδή η ΣΤΙΓΜΗ είναι επίσεις ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΟΣ ΟΡΟΣ θα σε παρακαλούσα να μου δώσεις τον ορισμό του...

Με αυτόν τον τρόπο, ΕΠΑΓΩΓΙΚΑ θα δείς ότι ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ...
και πώς να υπάρχει, αφού ο ΧΡΟΝΟΣ δέν υπάρχει;;;

Φίλε μου Ανανά, στην ερώτησή σου ή απάντηση είναι ότι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ο ΧΡΟΝΟΣ είναι ΣΧΕΤΙΚΟΣ και πολλές φορές (αν όχι ΠΑΝΤΑ) υποκειμενικός σε σχέση με το άτομο που τον ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ, μιάς και ο ΧΡΟΝΟΣ είναι ΑΙΣΘΗΣΗ...

Το αποδεκτό ΠΑΡΕΛΘΟΝ - ΠΑΡΟΝ - ΜΕΛΛΟΝ, αυτή η ΑΙΩΝΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΣΤΟ ΕΝΑ, το έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ για να μπορούμε να ζούμε σε έναν ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, και όχι ΑΠΟΛΥΤΟ......


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 15:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κελσο, επειδή το κατάλαβα αυτό, πως δεν πρόκειται να τα βρούμε, προτιμώ να μην συνεχίσω την αντιπαράθεση.

Έγινε και κατά το παρελθόν με άλλους συζητητές θεόσοφους…..ευτυχώς, όχι μέσα στο ADJAR!!!

Φυσικά και ευχαριστώ την Πετροβα, την Βεσαντ, τον Λεατβεατερ….χωρίς αυτούς δεν θα είχε ανθήσει ο Κρισναμουρτι!

Και αυτός…… ΑΠΑΡΝΗΘΗΚΕ!

Επ ευκαιρία, τελειώνοντας τον εποικοδομητικό μας διάλογο, σου παραθέτω ένα απόσπασμα, *(έχω την έγκριση), από κάτι που ακόμα δεν δημοσιεύθηκε..


Εvα Παρα΅ύθι

Μια φoρά κι έvαv καιρό -πoυ είvαι o τρόπoς πoυ αρχίζoυv όλες oι αληθιvές ιστoρίες- υπήρχε έvας κόσ΅oς όπoυ όλoι oι άvθρωπoι ήταv άρρωστoι και θλι΅΅έvoι κι ωστόσo όλoι τoυς πρoσπαθoύσαv vα ελευθερωθoύv από τα βάσαvά τoυς και vα βρoυv τηv ευτυχία. Αvαζητώvτας τηv ευτυχία πρoσεύχovταv, λάτρευαv, αγαπoύσαv και ΅ισoύσαv, παvτρεύovταv κι έκαvαv πoλέ΅oυς. ‘Εκαvαv παιδιά τo ίδιo δυστυχισ΅έvα ΅ε αυτoύς κι ωστόσo δίδασκαv στα παιδιά εκείvη τηv ευτυχία πoυ ήταv δικαίω΅ά τoυς και τελικός σκoπός τoυς.
‘Υστερα, κάπoια ΅έρα, αvά΅εσα σ’ αυτόv τo βασαvισ΅έvo κόσ΅o γεvvήθηκε έvας ψίθυρoς πoυ δυvά΅ωσε κι έγιvε κραυγή, ότι θα ερχόταv έvας Μεγάλoς Διδάσκαλoς πoυ, εξαιτίας τής αγάπης τoυ για τov κόσ΅o και της σoφίας τoυ, έφερvε παρηγoριά στη θλίψη τωv βασαvισ΅έvωv και θα έδειχvε σε όλoυς τoυς αvθρώπoυς στov κόσ΅o, πώς θα ΅πoρoύσαv vα βρoυv τηv ατέλειωτη ευτυχία πoυ όλoι τoυς έψαχvαv.

‘Ετσι, πρoκει΅έvoυ vα διαδoθoύv όσo πιo πλατιά γίvεται τα χαρoύ΅εvα vέα τoυ ερχo΅oύ τoυ Διδάσκαλoυ δη΅oυργήθηκαv εταιρίες και oργαvισ΅oί και άvτρες και γυvαίκες γύριζαv σ’ όλo τov κόσ΅o ΅ιλώvτας για τov Διδάσκαλo πoυ θα ερχόταv. Μερικoί πρoσεύχovταv σ’ αυτόv για vα ‘ρθει γρηγoρότερα. Μερικoί έκαvαv τελετές για vα πρoετoι΅άσoυv τov κόσ΅o vα τov δεχτεί. Μερικoί ΅ελέτησαv σε βάθoς ξεχασ΅έvες επoχές στις oπoίες είχαv ε΅φαvιστεί και διδάξει άλλoι ΅εγάλoι Διδάσκαλoι, έτσι ώστε ΅’ αυτή τη ΅ελέτη τoυς vα καταvoήσoυv καλύτερα τov τελευταίo. Μερικoί αvακήρυξαv τoυς εαυτoύς τoυς ΅αθητές τoυ πρoκαταβoλικά, έτσι ώστε όταv θα ερχόταv vα ΅πoρoύσαv vα σταθoύv, τoυλάχιστov, ΅ερικoί στo πλάι τoυ και vα τov καταλάβoυv.

Κι ύστερα, κάπoια ΅έρα, ήρθε. Και είπε στoυς αvθρώπoυς τoυ κόσ΅oυ ότι είχε έρθει για vα τoυς φέρει ευτυχία, vα αvακoυφίσει τoυς πόvoυς τoυς και vα γιατρέψει τις θλίψεις τoυς. Είπε ότι αυτός o ίδιoς, περvώvτας ΅έσα από πoλλά βάσαvα και πόvoυς, είχε βρεί τo δρό΅o τoυ για τov oίκo της γαλήvης, για τo Βασίλειo της αιώvιας Χαράς. Τoυς είπε ότι είχε έρθει για vα τoυς oδηγήσει σ’ αυτό τo ΅έρoς. Αλλά, είπε, επειδή τo ΅ovoπάτι πoυ oδηγoύσε σ’ αυτό τo Βασίλειo ήταv στεvό κι απόκρη΅vo, ΅πoρoύσαv vα τov ακoλoυθήσoυv ΅όvo εκείvoι πoυ ήταv πρόθυ΅oι vα παρα΅ερίσoυv όλα όσα είχαv ΅αζέψει στo παρελθόv. Τoυς ζήτησε vα παρα΅ερίσoυv τoυς Θεoύς τoυς, τις θρησκείες τoυς, τις ιερoτελεστίες και τις τελετoυργίες τoυς, τα βιβλία τoυς και τις γvώσεις τoυς, τις oικoγέvειες και τoυς φίλoυς τoυς. Και αv θα τo έκαvαv αυτό, είπε, θα τoυς πρo΅ήθευε φαΐ για τo ταξίδι, θα τoυς έσβηvε τη φλoγερή δίψα τoυς ΅ε τo ζωvταvό vερό πoυ είχε και θα τoυς έφερvε στo Βασίλειo της Ευτυχίας, όπoυ αυτός o ίδιoς κατoικoύσε αιώvια.

Τότε, όλoι εκείvoι oι άvθρωπoι πoυ τόσα πoλλά χρόvια πρoετoι΅άζovταv για τov Διδάσκαλo, άρχισαv vα vιώθoυv άβoλα και δύσκoλα. Γιατί όπως έλεγαv: «Αυτή δεv είvαι η Διδασκαλία πoυ περι΅έvα΅ε και για τηv oπoία έχoυ΅ε πρoετoι΅αστεί. Πώς είvαι δυvατόv vα απαρvηθoύ΅ε όλη αυτή τη γvώση πoυ ΅ε τόσo κόπo απoκτήσα΅ε; Χωρίς αυτήv, o κόσ΅oς δεv πρόκειται vα καταλάβει πoτέ τov Διδάσκαλo. Πώς είvαι δυvατόv vα απαρvηθoύ΅ε όλες τις λα΅πρές ιερoτελεστίες και τελετoυργίες πoυ κάvovτάς τες αvτλoύ΅ε τόση πoλλή ευτυχία και δύvα΅η; Πώς είvαι δυvατόv vα απαρvηθoύ΅ε τις oικoγέvειές ΅ας και τoυς φίλoυς ΅ας, όταv τoυς χρειαζό΅αστε τόσo πoλύ; Τι σόι διδασκαλία είvαι αυτή;»
Κι άρχισαv vα αvαρωτιόvται ΅εταξύ τoυς: «Μπoρεί vα είvαι αυτός πραγ΅ατικά o Διδάσκαλoς πoυ περι΅έvα΅ε; Δεv ΅ας πέρασε πoτέ από τo voυ ότι ότι θα έλεγε τέτoια πράγ΅ατα κι ότι θα ΅ας ζητoύσε v’ απαρvηθoύ΅ε τόσα πoλλά.» Ιδιαίτερα άβoλα και δύσκoλα, έvιωσαv εκείvoι πoυ είχαv αvακηρύξει τoυς εαυτoύς τoυς ΅αθητές τoυ εξαιτίας της βαθύτερης γvώσης της θέλησής τoυ που απόκτησαν.

‘Επειτα, ύστερα από πoλύ σκέψη και διαλoγισ΅ό, ήρθε η φώτιση και η λύση στo πρόβλη΅ά τoυς. Και είπαv: «Είvαι αλήθεια ότι o Διδάσκαλoς έρχεται για vα βoηθήσει τov κόσ΅o, αλλά επειδή ε΅είς ξέρoυ΅ε τov κόσ΅o καλύτερα από ‘κείvov, θα εί΅αστε oι ερ΅ηvευτές τωv λόγωv τoυ στov κόσ΅o.»
Κι εκείvoι πoυ είχαv ΅εγάλες γvώσεις είπαv: «Τo κάλεσ΅ά τoυ για απάρvηση της γvώσης δεv αφoρά

ε΅άς, γιατί o κόσ΅oς χρειάζεται τις γvώσεις ΅ας και δεv ΅πoρεί vα κάvει χωρίς αυτές. ‘Ετσι, για χάρη τoυ κόσ΅oυ, θα συvεχίσoυ΅ε vα αvαζητoύ΅ε τη γvώση.»
Κι εκείvoι πoυ έκαvαv τις ιερoτελεστίες και τις τελετoυργίες είπαv: «Ε΅είς, φυσικά, έχoυ΅ε απαρvηθεί όλες τις ιερoτελεστίες και τις τελετoυργίες που γίνονται για τo καλό ΅ας, έχoυ΅ε ξεπεράσει τηv αvάγκη τoυς, αλλά για χάρη τoυ κόσ΅oυ θα συvεχίσoυ΅ε vα τις κάvoυ΅ε, αλλιώς o κόσ΅oς θα υπoφέρει.» ‘Ετσι, συvέχισαv vα χτίζoυv εκκλησίες και vαoύς και vα κάvoυv ιερoτελεστίες, τα πάvτα για vα βoηθήσoυv τov κόσ΅o, και ήταv πάρα πoλύ απασχoλη΅έvoι για vα βρoυv καιρό vα ακoύσoυv τov Διδάσκαλo.
Και oι ΅όvoι άvθρωπoι πoυ πρόθυ΅α απαρvήθηκαv τα πάvτα, ήταv εκείvoι πoυ άφησαv τα σπίτια τoυς και τις oικoγέvειές τoυς, επειδή ήθελαv vα απαλλαγoύv από τα καθήκovτα και τις υπoχρεώσεις τoυς. Και ήρθαv στov Διδάσκαλo και τoυ είπαv: «Αφήσα΅ε τα πάvτα για vα σε ακoλoυθήσoυ΅ε, τώρα βρες ΅ας κα΅ιά εύκoλη δoυλειά για vα κερδίζoυ΅ε τo ψω΅ί ΅ας.»
Υπήρξαv και ΅ερικoί, λίγoι, πoυ παρα΅έρισαv τα πάvτα και κάθησαv στα πόδια τoύ Διδάσκαλoυ και πρoσπάθησαv vα ΅άθoυv απ’ αυτόv πώς ΅πoρoύσαv vα θρέφoυv τov πειvασ΅έvo και vα ξεδιψoύv τo διψασ΅έvo. Αυτoί oι άvθρωπoι σκέφτηκαv ότι η σoφία τoυ θα βoηθoύσε περισσότερo τoυς αvθρώπoυς από τις δικές τoυς γvώσεις, ότι η απλότητά τoυ ΅πoρoύσε vα γίvει ευκoλότερα καταvoητή από τις δικές τoυς περιπλoκότητες, ότι o Διδάσκαλoς ΅πoρεί vα ήξερε καλύτερα όταv έλεγε ότι oι ιερoτελεστίες και oι τελετoυργίες, δεv ήταv αvαγκαίες για vα βρει καvείς τηv ευτυχία πoυ ήρθε vα δώσει, κι ότι ΅πoρoύσες vα απαρvηθείς τηv oικoγέvειά σoυ και τoυς φίλoυς σoυ ΅έσα στηv καρδιά σoυ χωρίς, ό΅ως, vα τoυς εγκαταλείψει η υλική υπόστασή σoυ.
Αλλά oι υπόλoιπoι τoύς κατηγόρησαv για εγωισ΅ό και επιπoλαιότητα. Τoυς είπαv: «Ο κόσ΅oς δε χρειάζεται τo ψω΅ί τoυ Διδάσκαλoυ, αλλά έvα ειδικό είδoς ζυ΅αριoύ πoυ έχoυ΅ε ε΅είς τη συvταγή τoυ. .ε χρειάζεται vερό για vα σβήσει τη δίψα τoυ, αλλά τo κρασί πoυ περιέχoυv τα δισκoπότηρά ΅ας. Τα λόγια τoυ Διδασκάλoυ σας δε θα βoηθήσoυvε τov κόσ΅o, γιατί παραείvαι απλά και o κόσ΅oς δεv ΅πoρεί vα καταλάβει τι θα πoύvε.»
‘Ετσι, από εκείvoυς πoυ, ΅ε τρo΅ερό εvθoυσιασ΅ό, αvήγγειλαv τov ερχo΅ό τoυ .ιδάσκαλoυ, ήταv πoλύ λίγoι εκείvoι πoυ άκoυσαv τη διδασκαλία τoυ. Υπήρξαv και κάπoιoι πoυ είπαv: «Δεv είvαι αυτός o Διδάσκαλoς πoυ περι΅έvα΅ε κι έτσι θα συvεχίσoυ΅ε vα πρoετoι΅αζό΅αστε για τov ερχo΅ό τoύ πραγ΅ατικoύ Dιδάσκαλoυ.» Και άλλoι έκτισαv τoίχoυς και ε΅πόδια γύρω τoυ, έτσι ώστε καvείς vα ΅ηv ΅πoρoύσε vα τov πλησιάσει, αv δεv άvoιγαv αυτoί τις πόρτες.

Κι ύστερα από ΅ερικά χρόvια, λoιπόv, εκείvoς έφυγε ΅ακριά και τότε, oι ίδιoι άvθρωπoι πoυ τov αρvήθηκαv, τov αvαγvώρισαv ως θεϊκά ε΅πvευσ΅έvo και έχτισαv καιvoύριες εκκλησίες στo όvo΅ά τoυ και επιvόησαv καιvoύριες και περίπλoκες ιερoτελεστίες και τελετoυργίες για vα τov δoξάσoυv και oικoδό΅ησαv ΅ια καιvoύρια θρησκεία βασισ΅έvη πάvω στη διδασκαλία τoυ πoυ δεv άκoυσαv. Και o κόσ΅oς συvέχισε vα υπoφέρει και vα φωvάζει για βoήθεια.

J. Krishnamurti, Poems and Parables...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 07/01/2003 16:09:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 02:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 21:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλάτωνα,

Πολύ ενδιαφέρον αλλά και συγκλονιστικό το κείμενο του J. Krishnamurti, που είχες την καλοσύνη να μας παραθέσεις.

Ενδιαφέρον γιατί βλέπουμε ότι το παρελθόν αντικατοπτρίζει το παρόν… και αντίστροφα…. Δυστυχώς.

Συγκλονιστικό γιατί με απλά και κατανοητά λόγια μεταφέρει την αγωνία του ανθρώπου ανά τους αιώνες για την αναζήτηση της ευτυχίας. Όσοι αιώνες κι αν πέρασαν, η αναζήτηση του ανθρώπου παραμένει η ίδια. Αναζήτηση της πνευματικής πληρότητας θα έλεγα εγώ. Διότι η αυτή η πληρότητα κατά την δική μου αντίληψη φέρνει την ευτυχία….

Το κακό είναι ότι εμείς οι άνθρωποι δεν θέλουμε να δούμε λίγο μακρύτερα από την μύτη μας… Δεν θέλουμε να διδαχθούμε από το παρελθόν. Νομίζουμε ότι είμαστε τώρα περισσότερο γνώστες πολλών πραγμάτων ότι σκεπτόμαστε καλλίτερα απ΄ ότι στο παρελθόν … Όμως θεωρώ ότι αν βλέπαμε καλλίτερα θα καταλαβαίναμε ίσως ότι ο μοναδικός μας εχθρός είναι η τελμάτωση.

Βλέποντας και διαβάζοντας συζητήσεις επί συζητήσεων σε διάφορα forums αλλά συγχρόνως και ακούγοντας και μετέχοντας σε διάφορες ζωντανές συζητήσεις, έχω την εντύπωση ότι ο καθένας μας «φωτισμένος» αρπάζεται από μία θεωρία την οποία θεωρεί ότι του ταιριάζει καλλίτερα και την οποία προσπαθεί να ενστερνισθεί ψάχνοντας για το χαμένο όνειρο.

Ο κάθε ένας μην ξεχνάμε ότι είναι κάτι ξεχωριστό και μοναδικό. Όπως δεν θα έπρεπε να ξεχνάμε ότι όλες τις πληροφορίες που έχουμε συν τις άπειρες τολμώ να πω πληροφορίες που λαμβάνουμε διανύοντας την παρούσα φάση του χωροχρόνου, θα πρέπει να τις επεξεργαζόμαστε όσο μπορούμε καλλίτερα πριν καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Τολμώ να πω ότι η αγάπη σε όλο της το μεγαλείο είναι η καλλίτερη συνταγή της ευτυχίας. Θέλει μεγάλη αυταπάρνηση για να μπορέσουμε να μπούμε στο μονοπάτι που θα μας οδηγήσει στην πνευματική πληρότητα. Θέλει δύναμη να ακολουθήσουμε τον τόσο απλό αλλά και τόσο δύσκολο δρόμο…. Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν είμαι θρησκόληπτη …

Πιστεύω ακράδαντα ότι θα υπάρξει η κατάλληλη στιγμή για τον καθένα μας που θα ανοίξουν οι πύλες τις γνώσεις … κι όταν ανοίξουν τότε θα είναι όλα τόσο απλά και εύκολα … Ίσως μετά από αυτήν την εποχή που διανύουμε της εσωτερικής αναζήτησης, να έλθει αυτή η πολυπόθητη στιγμή της γνώσης… και της πληρότητας…

Ερευνώ πάντα κι επεξεργάζομαι τα δεδομένα που λαμβάνω … τόσο με την καρδιά όσο και με το μυαλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 09:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή SONYA,

Και εγώ σε ευχαριστώ για το ΛΟΓΙΚΟ και ΑΡΜΟΝΙΚΟ λόγο σου. Είναι σπάνιο να βρεις ανθρώπους, να έχουν ανεπτυγμένο τέτοιο φίλτρο.

quote:
Ερευνώ πάντα κι επεξεργάζομαι τα δεδομένα που λαμβάνω … τόσο με την καρδιά όσο και με το μυαλό.

Είναι σε θέση να δει πολλά, ακόμα και το φόβο των διανοητικών και δυνατών μυαλών, που κρύβονται….Η Γνώση είναι Ανάμνηση και Κάθαρση, του ΠΛΑΤΩΝΑ είναι δυστυχώς γνωστή κατά το πρώτο ήμισυ.
Τουλάχιστον αν γινόταν αυτό, η πνευματική ωριμότητα, (κοινώς ΑΓΑΠΗ, και εγώ δεν είμαι θρησκόληπτος ) δεν θα έμενε πιστευω, γνώμη και Όνειρο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 14:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,
ΑΓΑΠΗΤΗ sonya,ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΠΛΕΥΡΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ 'ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ'.....
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ ... 'ΤΟ ΑΡΜΑ',ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΔΩ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 'Ο ΗΝΙΟΧΟΣ' ...
+ΠΑΛΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/01/2003 21:01:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 03:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapa kai den tha xaseis, sigxora kai den tha xaseis ,proxora kai den tha peseis ,mila kai min fobasai anoiksou kai tha gemiseis.Trexe sto fos kai min fobitheis perpata stin floga kai den tha kaeis monaxa thimisou to fos tis augis pou lampei san astro sto skotos tis augis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 22:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλάτωνα,

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Πίστεψέ με δεν πιστεύω ότι είναι σπάνιο καθόλου να συναντήσεις ανθρώπους που να φιλτράρουν τις γνώσεις που αποκομίζουν ... Είναι θέμα ωριμότητας σκέψης κατά την άποψή μου. Όλοι μας έρχεται κάποια στιγμή που αρχίζουμε να ωριμάζουμε πνευματικά ... και τότε χωρίς καμμία προσπάθεια αρχίζουμε να επεξεργαζόμαστε τις γνώσεις που λαμβάνουμε. Ίσως δεν είσαι ακόμη έτοιμος να τους αναγνωρίσεις παρ όλο που κυκλοφορούν ανάμεσά μας ....

Πολλές φορές έχω σκεφθεί ότι τελικά είναι τόσο απλό αλλά συγχρόνως και τόσο δύσκολο (μετά από επίπονες ολόδικές μας προσπάθειες ...) να βαδίσει ο άνθρωπος στο μονοπάτι που θα τον οδηγήσει στην πνευματική του ολοκλήρωση....

- Όταν ο καθένας μας κατανοήσει αληθινά ότι θα ζει καλλίτερα και ευτυχέστερα ίσως, εάν κι εφόσον δεν αναλώνεται στα μίση και τις κακίες που μαστίζουν τις μέρες μας την ανθρωπότητα .....

- όταν του καθενός η αληθινή προσπάθεια είναι να μεταδώσει το πνεύμα και τη γνώση, καθοδηγόντας τις γενιές που έρχονται στο μονοπάτι που οδηγεί στην πνευματική πληρότητα ......

- όταν ο καθένας μας με ανιδιοτέλεια "δίνει" απλόχερα γύρω του αγάπη, κάτι που όλοι μας έχουμε ανάγκη από την πρώτη στιγμή της υπάρξεώς μας έως και την απολύτως τελευταία ......

Πιστεύω ότι τότε θα αρχίσει πραγματικά σιγά σιγά να αλλάζει η "υλιστική συνείδηση" του ανθρώπου και να αποζητά να γίνει όλο και περισσότερο "πνευματική"

Θεωρώ πραγματικά ότι αυτές είναι μερικές από τις βασικές αρετές που προσπάθησαν να αφυπνίσουν στο ανθρώπινο γένος όλοι οι μεγάλοι πνευματικοί διδάσκαλοι όλων των εποχών με τα συγγράματα που έχουν αφήσει κληρονομιά σε ολόκληρη την ανθρωπότητα.

quote:

Η Γνώση είναι Ανάμνηση και Κάθαρση, του ΠΛΑΤΩΝΑ είναι δυστυχώς γνωστή κατά το πρώτο ήμισυ.
Τουλάχιστον αν γινόταν αυτό, η πνευματική ωριμότητα, (κοινώς ΑΓΑΠΗ, και εγώ δεν είμαι θρησκόληπτος ) δεν θα έμενε πιστευω, γνώμη και Όνειρο


Θα μου επιτρέψεις εδώ να πω την δική μου άποψη
Για να μην μείνει γνώμη και όνειρο η Αγάπη, καλό θα είναι να ξεκινήσει να μοιράζεται απλόχερα κατ αρχάς απο εκείνους που ξέρουν ή που έστω καταλαβαίνουν την δύναμή της... Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 22:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ATMA,

Σ ευχαριστώ πολύ και για το καλωσόρισμά σου αλλά και για τα καλά σου λόγια

Όμως σχετικά με το σκεπτικό σου:

quote:

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ ... 'ΤΟ ΑΡΜΑ',ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΔΩ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 'Ο ΗΝΙΟΧΟΣ' ...

Δεν θα έλεγα ότι θα συμφωνήσω αλλά ούτε και θα διαφωνήσω. Απλά δηλώνω ταπεινή άγνοια ή για να είμαι περισσότερο ακριβής, αρνούμαι να ανασύρω αυτού του είδους τα δεδομένα που υπάρχουν κάπου στο βάθος του "μυαλού" μου. Το γιατί ίσως το ανακαλύψω αργότερα ....

Καλή σου νύχτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 00:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΛΟΙΠΟΝ........


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/01/2003 00:45:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 21:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αtma,

quote:

ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΛΟΙΠΟΝ........

ΑΝΕΤΕΙΛΕ ΤΟ ΦΩΣ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 23:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ ....!
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy