ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ζητιάνοι...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 08:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύκολο είναι ... άνοιξε την Χρυσή Ευκαιρία να δέις ζητούνται οικοδόμοι, ψήστες, μεταφορείς κτλ κτλ.

Αλλά εδώ έχουμε καλομάθει θέλουμε να βγάζουμε λεφτά χωρίς να δουλεύουμε. Εμ, αυτό δεν παίζει φίλε μου δεν παίζει με τίποτα.

Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ Η ΖΗΤΙΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ

____________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 12:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ
ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΕΝΤΑΞΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ?
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ
ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ
ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΡΕΚΟΡ ΑΣΕ ΠΟΥ
ΑΜΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΜΗΝΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΖΗΤΙΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΠΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ
ΤΟΣΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 12:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Open Mind οι δουλειές φτάνουν, απλά όπως είπα και πριν δεν πάει κανείς ή αν πάνε ζητάνε λεφτά υψηλότερα από την θέση συνεπώς δεν προσλαμβάνονται.

Όμως ο Αλβανός που δεν έχει πρόβλημα να κάνει τον τυλιχτή σε σουβλατζίδικο για να βγάλει ένα μεροκάματο προσλαμβάνεται. Ο Αλβανός δεν τον ενδιαφέρει και τόσο το ποσό γιατί έχει και πρωινή δουλειά σε κάποια οικοδομή. Οπότε στο σύνολο βγάζει ένα καλό μισθό.

Οι ζητιάνοι όμως που βγάζουν χρήματα περισσότερα καθήμενοι δεν πρόκειται να πάνε να εργαστούν σαν σκυλιά για λιγότερα.

Τώρα όσο για την Ανεργία των Ελλήνων συγνώμη αλλά δεν γίνετε να είναι όλοι Διευθυντές ή Δημόσιοι Υπάλληλοι. Η πικρή αλήθεια είναι ότι όλοι πλέον σπουδάζουνε (και καλά κάνουνε) αλλά δεν μπορούν να απορροφηθούν όλοι σε Διοικητικές Θέσεις. Όμως παράλληλα δεν θέλουν να εργαστούν και κάπου αλλού για να βγάλουν κάποιο εισόδημα γιατί απλά σπουδάσανε, είναι MANAGER.

Αν θες να δουλέψεις δουλεύεις, αυτή είναι η άποψη μου.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 13:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωστε όλοι αυτοί οι ζητιάνοι που βλέπω είναι άτομα που σπούδασαν managers;

Κοίτα να δείς που τελικά υπάρχει Θεια Δικαιωσύνη!

=====

Εξ άλλου, GDS1, τί σε χωρίζει απο τους ζητιάνους; Αγαπάς τα λεφτά εσύ, τα αγαπάνε και αυτοί...

Κανένας που αγαπά πραγματικά τα λεφτα δεν θα κάτσει να τα βγάλει με τον πιο ΔΥΣΚΟΛΟ τρόπο, αμαρτία θάταν. Αυτό είναι το πρώτο που σου μαθαίνουν στην σχολή manager. Λέγεται "μεγιστοποίηση κέρδους".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κυνικέ,

Ο γραπτός λόγος είναι πάντα πιο κατανοητός από τον προφορικό. Δηλαδή δεν αφήνει περιθώρια για παρανοήσεις. Σε περίπτωση δηλαδή που διάβαζες προσεκτικά δεν θα έβγαινες σε λάθος συμπεράσματα όπως αυτά που αναφέρεις ότι είπα.

Για πρόσεξε σε παρακαλώ πως ξεκινάω την συγκεκριμένη Παράγραφο:

"Τώρα όσο για την Ανεργία των Ελλήνων...."

Συνεπώς, αναφέρομαι στην Ανεργία και όχι στους ζητιάνους. Μην μπερδεύεσαι.

Τώρα όσο για τα άλλα τα έξυπνα

kynikos
"Εξ άλλου, GDS1, τί σε χωρίζει απο τους ζητιάνους; Αγαπάς τα λεφτά εσύ, τα αγαπάνε και αυτοί..."

Θα σχολιάσω ότι ο Ζητιάνος δεν ορίζεται ως ο φιλοχρήματος, εκτός αν κάνω λάθος. Άσε τα έξυπνα για τις εντυπώσεις αλλού.

kynikos
"Κανένας που αγαπά πραγματικά τα λεφτα δεν θα κάτσει να τα βγάλει με τον πιο ΔΥΣΚΟΛΟ τρόπο, αμαρτία θάταν. Αυτό είναι το πρώτο που σου μαθαίνουν στην σχολή manager. Λέγεται "μεγιστοποίηση κέρδους"."

Πάλι μπερδεμένα τα έχεις η Μεγιστοποίηση του Κέρδους δεν έχει να κάνει με την ξάπλα. Αν δεν τρέξεις δεν θα Μεγιστοποιήσεις το Κέρδος σου, αυτό είναι αυτονόητο. Δεν σου είπα να αφήσεις τα έξυπνα για αλλού;;; Ναι, στο είπα.

Αν μαθαίνονται αυτά στις σχολές τότε μην απορείς για την ΑΝΕΡΓΙΑ. Κοίτα να δείς που τελικά υπάρχει - όχι Θεια, απλά - Δικαιωσύνη!

_____________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κυνικέ,

Ο γραπτός λόγος είναι πάντα πιο κατανοητός από τον προφορικό. Δηλαδή δεν αφήνει περιθώρια για παρανοήσεις. Σε περίπτωση δηλαδή που διάβαζες προσεκτικά δεν θα έβγαινες σε λάθος συμπεράσματα όπως αυτά που αναφέρεις ότι είπα.

Για πρόσεξε σε παρακαλώ πως ξεκινάω την συγκεκριμένη Παράγραφο:

"Τώρα όσο για την Ανεργία των Ελλήνων...."

Συνεπώς, αναφέρομαι στην Ανεργία και όχι στους ζητιάνους. Μην μπερδεύεσαι.

Τώρα όσο για τα άλλα τα έξυπνα

kynikos
"Εξ άλλου, GDS1, τί σε χωρίζει απο τους ζητιάνους; Αγαπάς τα λεφτά εσύ, τα αγαπάνε και αυτοί..."

Θα σχολιάσω ότι ο Ζητιάνος δεν ορίζεται ως ο φιλοχρήματος, εκτός αν κάνω λάθος. Άσε τα έξυπνα για τις εντυπώσεις αλλού.

kynikos
"Κανένας που αγαπά πραγματικά τα λεφτα δεν θα κάτσει να τα βγάλει με τον πιο ΔΥΣΚΟΛΟ τρόπο, αμαρτία θάταν. Αυτό είναι το πρώτο που σου μαθαίνουν στην σχολή manager. Λέγεται "μεγιστοποίηση κέρδους"."

Πάλι μπερδεμένα τα έχεις η Μεγιστοποίηση του Κέρδους δεν έχει να κάνει με την ξάπλα. Αν δεν τρέξεις δεν θα Μεγιστοποιήσεις το Κέρδος σου, αυτό είναι αυτονόητο. Δεν σου είπα να αφήσεις τα έξυπνα για αλλού;;; Ναι, στο είπα.

Αν μαθαίνονται αυτά στις σχολές τότε μην απορείς για την ΑΝΕΡΓΙΑ. Κοίτα να δείς που τελικά υπάρχει - όχι Θεια, απλά - Δικαιωσύνη!

_____________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πιστευω οτι ζουν εις βαρος μας,εκτος απο κατι πολυ γερους που σερνονται οι αλλοι μας κοροειδευουν.Στα φαναρια μια φορα μου χαλασαν τον καθαριστηρα του αυτοκινητου και μια αλλη που δεν τους αρεσε το ποσο σπρωξαν ενα ξυλο μεσα απο το τζαμι.Εκτοτε οδηγω με τα αζαμια κλειστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 15:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1
quote:
Θα σχολιάσω ότι ο Ζητιάνος δεν ορίζεται ως ο φιλοχρήματος, εκτός αν κάνω λάθος.

Οπότε ίσως να τίθεται θέμα, ποιος είναι μεγαλύτερο πρόβλημα, ο ζητιάνος ή ο φιλοχρήματος;

Αν δεν δώσεις στον ζητιάνο, θα πεινάσει - αλλα ο φιλοχρήματος αν δεν βρει, θα κάνει κομπίνα.

====

Και στο φινάλε, αν δε θες να δώσεις στο ζητιάνο, κανεις δε σε αναγκάζει. Άλλοι μπορεί να τη βρίσκουν να δίνουνε. Πάλι, γούστο τους, καπέλλο τους.

Δεν νομίζω όμως οτι είναι κανείς μας σε θέση να εκφράση γνώμη πέραν απ'την προσωπική.

Μόνο μη μπερδευεις τους ζητιάνους με τους ανέργους, δυστυχώς κοινό λαθακι (σε κάποιους κύκλους) στις μέρες μας...

Δεν είναι ο άλλος υποχρεωμένος να πάιξει με τους κανόνες του παιγνιδιού που φτιάξαμε εμείς, ιδίως αν το'χουμε στημμένο να χάσει από χέρι.

k

Edited by - kynikos on 08/06/2005 15:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 16:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κυνικέ,

Θα σχολιάσω λίγο τα λεγόμενα σου

Kynikos
"Οπότε ίσως να τίθεται θέμα, ποιος είναι μεγαλύτερο πρόβλημα, ο ζητιάνος ή ο φιλοχρήματος;"

Δεν νομίζω να τίθεται ένα τέτοιο Θέμα στο παρόν όπως το ξεκίνησε ο/η BooBoo. Αυτό ίσως να είναι μια καλή συζήτηση σε άλλο Θέμα.

Kynikos
"Αν δεν δώσεις στον ζητιάνο, θα πεινάσει - αλλα ο φιλοχρήματος αν δεν βρει, θα κάνει κομπίνα."

Νομίζω ότι το γενικεύουμε και για τις δυο κατηγορίες, δεν νομίζεις,,, Πράγματι σε μια μερίδα να γίνει έτσι αλλά σε κάποια άλλη όχι. Για παράδειγμα ο ζητιάνος αν δεν βρει χρήματα από το να πεινάσει ίσως να δουλέψει ίσως να κάνει κομπίνα ίσως να κλέψει το ίδιο και ο φιλοχρήματος το ίδιο και όλοι μας. Ας μην ξεχνάμε ότι το χρήμα (καλός ή κακός) είναι το μέσω για την ικανοποίηση των αναγκών του ανθρώπου (πχ τροφή, διαμονή, διασκέδαση, κτλ) στην σημερινή κοινωνία. Συνεπώς η γενίκευση δεν υποδηλώνει την πραγματικότητα.

Kynikos
"Και στο φινάλε, αν δε θες να δώσεις στο ζητιάνο, κανεις δε σε αναγκάζει. Άλλοι μπορεί να τη βρίσκουν να δίνουνε. Πάλι, γούστο τους, καπέλλο τους."

Νομίζω ότι αυτό κάνω μέχρι τώρα και μάλιστα χωρίς να επιτίθεμαι λεκτικά σε κανέναν.

Kynikos
"Δεν νομίζω όμως οτι είναι κανείς μας σε θέση να εκφράση γνώμη πέραν απ'την προσωπική."

Ακριβώς, αλλά στην συζήτηση πάνω δεν την λέμε απλά και τελείωσε. Υποστηρίζουμε την άποψη μας για να κατανοήσουν οι άλλοι συζητητές την άποψη του κάθε ένα.

Όταν υπάρχει μια πλήρη κατανόηση τότε μπορούμε να κοιτάξουμε ποιες απόψεις είναι βασισμένες στην πιο λογική άποψη (μπορεί και κανενός να μην είναι η σωστή). Συνεπώς, βγαίνουμε σε κάποιο νέο συμπέρασμα ή παραμένουμε σε αυτό που είχαμε.

Νομίζω ότι και αυτός είναι ο τελικός σκοπός των συζητήσεων. Δεν θα υπήρχε και λόγος να συζητάμε αν ο κάθε ένας έλεγε την άποψη του και την έκανε. Αυτό δεν είναι συζήτηση είναι μονόλογος.

Kynikos
"Μόνο μη μπερδευεις τους ζητιάνους με τους ανέργους, δυστυχώς κοινό λαθακι (σε κάποιους κύκλους) στις μέρες μας..."

Τους έχω διαχωρίσει πλήρως. Στην συζήτηση νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο, αυτοί που συγχέουν τις δυο κατηγορίες είναι άλλοι ΚΥΝΙΚΕ όχι εγώ (δες λίγο παραπάνω και θα αναγνωρίσεις ποιος μπερδεύει τις έννοιες).

Kynikos
"Δεν είναι ο άλλος υποχρεωμένος να πάιξει με τους κανόνες του παιγνιδιού που φτιάξαμε εμείς, ιδίως αν το'χουμε στημμένο να χάσει από χέρι."

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτό, αν μπορείς εξήγησε μου λίγο καλύτερα.
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 19:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1
quote:
Ακριβώς, αλλά στην συζήτηση πάνω δεν την λέμε απλά και τελείωσε. Υποστηρίζουμε την άποψη μας για να κατανοήσουν οι άλλοι συζητητές την άποψη του κάθε ένα.

Όταν υπάρχει μια πλήρη κατανόηση τότε μπορούμε να κοιτάξουμε ποιες απόψεις είναι βασισμένες στην πιο λογική άποψη (μπορεί και κανενός να μην είναι η σωστή). Συνεπώς, βγαίνουμε σε κάποιο νέο συμπέρασμα ή παραμένουμε σε αυτό που είχαμε.

Νομίζω ότι και αυτός είναι ο τελικός σκοπός των συζητήσεων. Δεν θα υπήρχε και λόγος να συζητάμε αν ο κάθε ένας έλεγε την άποψη του και την έκανε. Αυτό δεν είναι συζήτηση είναι μονόλογος.


Ευχαριστώ που μου το εξήγησες. Είσαι πολύ καλός, δεν θα το καταλάβαινα απο μόνος μου.

Πάντως, καλου-κακού έχε υπ'όψιν σου οτι καμμιά φορά - λόγω βασικών διαφορών - η συζήτηση αδυνατεί να προχωρήσει, οπότε αρκούμαστε στην παράθεση γνωμών, και το αφήνουμε εκεί το ζήτημα.

Ένα φόρουμ είναι ΑΓΟΡΑ, με την Ελληνική έννοια (όχι αυτήν που φαντάζεσαι εσύ), και καμμιά φορά θα υπάρχει και ο μονόλογος. Μονολόγους εδώ να δουν τα μάτια σου! Για να μην απογοητεύεσαι, δηλαδη.

quote:
Kynikos: "Μόνο μη μπερδευεις τους ζητιάνους με τους ανέργους, δυστυχώς κοινό λαθακι (σε κάποιους κύκλους) στις μέρες μας..."

GDS1: Τους έχω διαχωρίσει πλήρως. Στην συζήτηση νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο, αυτοί που συγχέουν τις δυο κατηγορίες είναι άλλοι ΚΥΝΙΚΕ όχι εγώ (δες λίγο παραπάνω και θα αναγνωρίσεις ποιος μπερδεύει τις έννοιες).


Είσαι σίγουρος; Πρόσεξε τί έγραψες προηγουμένως:

quote:
Οποιος θέλει να δουλέψει δουλεύει απλά όλοι την έχουμε δει ΔΙΕΥΘΗΝΤΕΣ και ιδιαίτερα οι ΖΗΤΙΑΝΟΙ.
Ενδιαφέρομαι ειλικρινά να ακούσω για αυτούς τους γραφικούς ζητιάνους-διευθυντές που ανιμετωπίζεις. Οι δικοί μου είναι πολύ πιο μπαναλ, ζηταν χρήματα χωρίς καθόλου διεύθυνση. (Ίσως οι δικοί σου να μπορούσαν να τους κάνουν κανα μάθημα, κανα σεμινάριο marketing, ρε αδελφέ, να προκόψουν.)

k


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 09:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Γειά σου Κυνικέ,

Ασ πάμε ξανά ένα ένα γιατί πράγματι δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά.

Είπα:
"Όλοι την έχουν δει ΔΙΕΥΘΗΝΤΕΣ και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΖΗΤΙΑΝΟΙ"

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ = ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΗ, (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΣ)

Ξεκινάω με το ΟΛΟΙ αυτό συμπεριλαμβάνει εμένα, εσένα, τον γείτονα, τον Πατέρα, την Μητέρα ΟΛΟΙ. (ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ.)

Όλοι λοιπόν την έχουμε δει ότι είμαστε τρομεροί και όλοι οι άλλοι οι ηλίθιοι (κοινό γνώρισμα των Ελλήνων δεν νομίζεις;;;;). Οι πιο έξυπνοι από όλους λοιπόν είναι οι ΖΗΤΙΑΝΟΙ που όταν άκουνε για ΔΟΥΛΕΙΑ τρέχουνε τόσο γρήγορα όσο και ο Κεντέρης ντοπαρισμένος. Γουστάρουν να ΔΙΕΥΘΥΝΟΥΝ τον ΣΤΟΛΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΛΙΚΩΝ για να βγάζουν Φράγκα.

Οι ΑΝΕΡΓΟΙ είναι αυτοί που δεν βρίσκουν εργασία και τις πιο πολλές φορές ηθελημένα, μια και στοχεύουν για θέσεις και χρήματα που δεν μπορούν αιτιολογηθούν με τις ικανότητες τους. Άλλες φορές απλώς δεν βρίσκουν επειδή οι θέσεις είναι πολύ λίγες σε σχέση με αυτούς που αιτούνται την θέση. Συνήθως αυτοί οι ΑΝΕΡΓΟΙ είναι οι ΝΕΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ (άνεργοι νεαρής ηλικίας) διότι οι άνεργοι κάποιας ηλικίας δεν κάθονται έχουν μια οικογένεια να ταϊσουν.

Παρά όλα αυτά όση περίοδο είναι ΑΝΕΡΓΟΙ, δεν αποφασίζουν να κάνουν κάποια άλλη εργασία για να βγάλουν κάποια λεφτά μέχρι να βρουν αυτό που θέλουν. Ας είναι καλά οι ΓΟΝΕΙΣ (ΔΙΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ) και έχουν και το αμαξάκι τους, το κινητάκι τους, το χαρτζηλικάκι τους και το φαγάκι τους.

Σε αυτήν την πρόταση όμως δεν εξισώνονται σαν ΕΝΝΟΙΕΣ οι ΖΗΤΙΑΝΟΙ με τους ΑΝΕΡΓΟΥΣ... ΣΑΝ ΕΝΝΟΙΕΣ.... ΣΑΝ ΕΝΝΟΙΕΣ... απλά υπάρχει ένα κοινό γνώρισμα. Το να υπάρχει ένα κοινό γνώρισμα δεν πάει να πει ότι είναι και οι έννοιες συνυφασμένες.

ΤΟ ΠΙΑΣΕΣ ΤΩΡΑ;;;;

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ;;;;;;;

ΣΤΟ ΕΙΠΑ. ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ

Kynikos
"Ευχαριστώ που μου το εξήγησες. Είσαι πολύ καλός, δεν θα το καταλάβαινα απο μόνος μου."

Παρακαλώ, έχω καταλάβει από το πρώτο μήνυμα σου ότι δεν τα ΠΙΑΝΕΙΣ εύκολα χρειάζεσαι να το πηγαίνουμε λέξη λέξη. Όταν μάθεις να διαβάζεις (ακούς) έλα τότε να μου πεις (γράψεις) τις εξυπνάδες σου.

Kynikos
"Ένα φόρουμ είναι ΑΓΟΡΑ, με την Ελληνική έννοια (όχι αυτήν που φαντάζεσαι εσύ)"

Πολύ υπερφίαλο σε κόβω, δεν έχεις την παραμικρή ένδειξη από ότι έχω πει στο τι εγώ φαντάζομαι. ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ;;;;;

Kynikos
"και καμμιά φορά θα υπάρχει και ο μονόλογος. Μονολόγους εδώ να δουν τα μάτια σου! Για να μην απογοητεύεσαι, δηλαδη."

Δεν υπάρχει ποτέ μονόλογος σε μια συζήτηση υπάρχει ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ

ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΕΞΥΠΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΥΝΙΚΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΙΑ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ;;;;;
_____________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 11:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1,
quote:
Οι πιο έξυπνοι από όλους λοιπόν είναι οι ΖΗΤΙΑΝΟΙ που όταν άκουνε για ΔΟΥΛΕΙΑ τρέχουνε τόσο γρήγορα όσο και ο Κεντέρης ντοπαρισμένος. Γουστάρουν να ΔΙΕΥΘΥΝΟΥΝ τον ΣΤΟΛΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΛΙΚΩΝ για να βγάζουν Φράγκα.
Μα, εσύ, φίλε μου, δεν μιλάς για ζητιάνους εδώ, μιλάς για Ναυάρχους!

Ή, τουλάχιστον, για mega-managers. Ξέρεις τί δουλειά έχει να διευθύνεις έναν "στόλο" παιδιών και υπερηλίκων; Το έχεις προσπαθήσει ποτέ σου; Ξεπάτωμα σκέτο!! Πώς μπορείς να αποκαλείς αυτούς τους ανθρώπους "τεμπέληδες"; Εδώ πρόκειται για δουλευταράδες... που συνδιάζουν μάλιστα τα ταλέντα και ενός καλού δασκάλου (έλεγχος παιδιων) και υπευθύνου ΚΑΠΗ! Έτσι όπως τα λες, τεμπέληδες ΔΕΝ είναι οι ζητιάνοι, είναι όλοι αυτοί οι άχρηστοι υπερήλικες και τα άπλυτα μικρά που κάθονται εκει και σου ζηταν λεφτα χωρις να κάνουν τι-πο-τα.

Κανονικά αυτους τους ζητιάνους / αρχιστράτηγους έπρεπε να τους προσλάβει η κυβέρνηση, να της δώσουν καμμιά ιδεα για το πρόβλημα των νέων, που το μόνο που κάνουν είναι να πίνουν φραπέ στις καφετέριες. Άσε που θα λύναν και το πρόβλημα της συνταξιοδώτησης!
- Τι, είπατε κύριε; Σύνταξη στα 65; Και τί κάνατε για να την αξίζετε; Για καθίστε σε καμμιά γωνια να συνεισφέρετε στον κρατικό προυπολογισμό! Με τα ψύχουλα των ενσήμων σας περιμένετε να σας ταΐζουμε; Δουλειά, κοπροσκυλα, μη φατε καμμια ανάποδη.

Κατάλαβες γιατί λέω οτι δεν σε χωρίζει τίποτα απο τους ζητιάνους; Για ένα φιλοχρήματο και εργατικό παληκάρι σαν εσένα, κοπλιμέντο ήταν!! (Και εσυ μου παρεξηγήθηκες - γμ τα φτωχα μου Ελληνικά, γμ)

quote:
Πολύ υπερφίαλο σε κόβω, δεν έχεις την παραμικρή ένδειξη από ότι έχω πει στο τι εγώ φαντάζομαι.
Ω, τον στενοχώρησα τον φίλο, άθελα μου, και τί θα κάνω τώρα;;
Όχι, φίλε μου, μην στενοχωριέσαι, σε διαβεβαιώ οτι οτι διαβάζοντας (προσεχτικά, ευλαβικά) πρώτα την υπογραφή σου, και μετά το ΚΑΘΕ ΤΙ που έγραψες εδώ, εχώ μια πολύ καλή ιδέα του τί φαντάζεσαι, και μάλιστα χειροκροτώ την πλούσια και δημιουργική σου φαντασία.

quote:
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΥΝΙΚΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.
Καλά ντε, δεν χρειάζεται να φωνάζεις. Ελπίζω να ξεκαθάρισα την παρεξήγηση, και να κατάλαβες οτι δεν διαφωνώ μαζί σου, θαυμαστής σου είμαι!

Α, και συγνώμη που είπα εξυπνάδες, είναι ένα απο τα πολλά ελλατώματά μου, το ξέρω. Θα προσπαθήσω από εδώ και στο εξής να μιλάω ΜΟΝΟ για ζητιάνους-ναυάρχους και θέματα σύγρονου νεοφιλελευθερου management.

BTW, δεν κατάλαβα ποιά είναι η "ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ", που λες. Είναι τόσσες πολλές και όλες με τόσο βάθος...

quote:
ΤΟ ΠΙΑΣΕΣ ΤΩΡΑ;;;;
ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ;;;;;;;
ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ;;;;;
ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΙΑ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ;;;;;
Δηλώνω αδυναμία να ανταπεξέλθω σε τέτοιου επιπέδου φιλοσοφία, και περιμένω, εναγωνίως, τις δικές σου απαντήσεις / επεξηγήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

Τα σέβη μου, κ. Ναυαρχε.

k


Edited by - kynikos on 09/06/2005 11:59:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 12:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χα χα χα έχεις πλάκα....

Στο να διαστρεβλώνεις σε αυτά που λέγονται είσαι μανούλα...

Για πολιτικός πάντως είσαι και ο πρώτος.. θα σε ψήφιζαν πολλοί...

Για σκέψου το είναι καλή ιδέα...Έλυσες και το οικονομικό πρόβλημα της χώρας.. χα χα χα

Και αυτοί τα ξέρουν όλα, δεν ακούνε τι λέγετε και αυτοί διατρεβλώνουν και αυτοί βάζουν λόγια που δεν είπανε οι άλλοι... Δηλαδή οι απόλυτοι καραγκιόζηδες (Κοπλιμέντο για εσένα είναι αυτό, μην το παρεξηγείς)

Τέλειος Πολιτικός - Καραγκιόζης

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 12:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σέβη μου κε Πρόεδρε

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 13:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω θα δωσω μονο οταν μου πουνε πραγματικα γιατι τα χρειαζονται...

ΠΧ
ρε φιλαρακι δοσε ενα κατοσταρικο να παρω τη δωση μου...θα δωσω...αλλα οταν αρχιζουν τα παραμυθια με τις υπατιτιδες Β και λοιπα και λοιπα δεν δινωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 18:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΖΗΤΙΑΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ
ΤΟΥ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ
ΜΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΙΓΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ 50 ΛΕΠΤΑ.
ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ
ΚΑΙ ΑΣ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ
ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΑ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ TOPIC ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 02:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια και να ηθελαν να δουλεψουνε κοματακι δυσκολο δεν ειναι?Οταν τις θεσεις που δεν χρειαζονται και πολλα εφοδια τις εχουν παρει οι ξενοι που ζουν εδω?

Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 10:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φίλε Tsoureki τις θέσεις τις έχουν καταλάβει οι ξένοι. Δέν μπορούμε να αποκλείσουμε τον Έλληνα και να πούμε οτι δέν είναι ικανός να κάνει τις συγκεκριμένες δουλειές των αλλοδαπών παράνομων και μή. Ο Έλληνας είναι εξαιρετικά δυναμικός, δημιουργικός και στην ανάγκη γίνεται και σκληρός οπότε είναι ικανός και για την οποιαδήποτε εργασία αρκεί να την έχει ανάγκη για την επιβίωση του την δική του, και των παιδιών του. Άν δέν μπορούν να ζήσουν σε ανεκτά επίπεδα οι Έλληνες δέν χρειάζονται ξένοι για να κάνουν την ζωή ακόμα πιό δύσκολη. Άσχετα άν είμαι εκτός θέματος είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό γιατί χτυπάει κατευθείαν στο θέμα της εργασίας άρα στην οικονομική μας κατάσταση που δημιουργεί και ζητιάνους. Οι αναπτυγμένες χώρες που δέχονται αθρώα και ανεξέλεκτα μετανάστες δέν έχουν καμία ανάγκη γιατί έχουν λύσει το οικονομικό πρόβλημα των δικών τους πολιτών.
Σε παλιότερες επχές που δέν υπήρχαν μετανάστες τα προβλήματα τα οικονομικά και των ζητιάνων ήταν εξαιρετικά μικρότερα, απο πότε άραγε πολλαπλασιάστηκε το κακό;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy