ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λευκός Θόρυβος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 19:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΕΘΕΣΕ Η Ostria ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ
ΓΙΑ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΟΧΙ.
Vril ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΕΝΑ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ
"ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ" ΜΕ ΣΠΗΑΛΙΟΝΥΜΦΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΦΩΝΗ ΠΟΥ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΜΑΣ ΝΕΚΡΟΥ.
ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΠΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΦΩΝΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 09:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εγώ, όταν ήμουν περίπου 15 ετών κι ότι είχα αρχίσει να ασχολούμαι με τα "παράξενα", είχα κάνει ένα πείραμα. Είχα διαβάσει ότι αν άφηνες το ραδιόφωνο σε μία συχνότητα (ΑΜ είχα βάλει)όπου ακούγονταν μόνο παράσιτα κι "έγραφες" αυτό που ακουγόταν, όταν έβαζες μετά την κασέτα θα άκουγες περίεργες φωνές. Λοιπόν, με την περιέργεια (και την φαντασία) της ηλικίας μου τότε, το είχα κάνει αφήνοντας να γράφει το κασετόφωνο όλο το βράδυ. Το πρωί όταν έπαιξα την κασέτα, μετά από λίγο, άρχισα να ακούω περίεργες παραμορφωμένες φωνές, τις οποίες δεν καταλάβαινα τι έλεγαν.
Περιττό, φυσικά να σας πω ότι τα έκανα πάνω μου κοινώς και πέταξα κακήν κακώς την κασέτα (ευτυχώς όχι το κασετόφωνο).
Τώρα σκεπτόμενη το θέμα εξαρχής έχω την εντύπωση ότι, ίσως, να ήταν η φαντασία μου. Από την άλλη, ίσως, και να μην ήταν
Who knows...

Alea jacta est...
Ο κύβος ερρίφθη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 11:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Vril ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΕΝΑ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΟΥ

Μπάααα, εγώ εντοπίζω αλλού τα κενά...

Και διαπιστώνω, οτι πολύς "θόρυβος" για το τίποτα ...

Τι λευκός, τι πράσινος, τι μπλέ ...


Edited by - Vril on 13/06/2005 12:27:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπάααα, εγώ εντοπίζω αλλού τα κενά...

Και διαπιστώνω, οτι πολύς "θόρυβος" για το τίποτα ...

Τι λευκός, τι πράσινος, τι μπλέ ...



ΕΓΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΓΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ .

Συμφωνώ.
Φέρε αποδείξεις για ότι λές, για να πειστώ οτι δεν γράφεις οτι σου κατέβει, απλά για νε έχεις να γράφεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 18:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vril ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΕΝΑ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ
"ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ" ΜΕ ΣΠΗΑΛΙΟΝΥΜΦΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΦΩΝΗ ΠΟΥ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΜΑΣ ΝΕΚΡΟΥ.
ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΠΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΦΩΝΗ.

ΦΤΙΑΞΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΣ ΝΕΚΡΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 11:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες μόλις χθες είδα την ταινία...
Δεν λέω πως σώνει και καλά ισχύει το EVP όπως μας το παρουσιάζουν αλλά δεν έχουμε και κανένα λόγο να το απορρίψουμε εφόσον δεν έχουμε αποδείξεις ούτε απο τη μία ούτε απο την άλλη μεριά.
Χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις πάνω στο θέμα είναι μάλλον περιττό να αναφέρω κάτι παραπάνω αλλά αγαπητέ Vril ενας ερευνητής πρέπει να έχει κυρίως ανοιχτό μυαλό αν θέλει να προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα. Με το να απορρίπτουμε κάθε τι για το οποίο δεν έχουμε αποδείξεις γι'αυτό δεν νομίζω πως κάνουμε κατι.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 13:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις πάνω στο θέμα είναι μάλλον περιττό να αναφέρω κάτι παραπάνω αλλά αγαπητέ Vril ενας ερευνητής πρέπει να έχει κυρίως ανοιχτό μυαλό αν θέλει να προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα.


Αν είναι έτσι όπως τα λές ("Χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις πάνω στο θέμα") τότε θα συμφωνήσω μαζί σου που λές "είναι μάλλον περιττό να αναφέρω κάτι παραπάνω", και θα σε παρακαλέσω να μην προχοράς σε "συμβουλές" του τύπου "αγαπητέ Vril ενας ερευνητής πρέπει να έχει κυρίως ανοιχτό μυαλό αν θέλει να προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα"

Ίσως να κατάλαβες τι θέλω να σου πώ, αν όχι, να στο πώ όσο πιο "απαλά" μπορώ , ώστε να μην παρεξηγηθείς κιόλας, λέω λοιπόν οτι ... καλύτερα θα ήταν να μασάς, παρά να μιλάς. Το ενωώ φιλικά, έτσι ?

quote:

Με το να απορρίπτουμε κάθε τι για το οποίο δεν έχουμε αποδείξεις γι'αυτό δεν νομίζω πως κάνουμε κατι.


Να στο πώ αλλιώς. Να αποδεχόμαστε το οτιδήποτε, χωρίς να έχουμε έστω κάποιες στοιχιώδης γνώσεις, είναι χάσιμο χρόνου.
Κάτι που με εξοργίζει αφάνταστα !

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Αλλά "καλός" δεν γίνομαι ! (*μπλιάχ*)

ο κακός -νυν και αεί- Βρίλ


Edited by - Vril on 07/09/2005 13:17:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 19:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την επιθετική στάση σου

quote:
Ίσως να κατάλαβες τι θέλω να σου πώ, αν όχι, να στο πώ όσο πιο "απαλά" μπορώ , ώστε να μην παρεξηγηθείς κιόλας, λέω λοιπόν οτι ... καλύτερα θα ήταν να μασάς, παρά να μιλάς. Το ενωώ φιλικά, έτσι ?

Φαντάζομαι απο κάτι τέτοια προσπαθείς να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση. Τουλάχιστον αυτό δείχνεις

Vril

quote:
Να στο πώ αλλιώς. Να αποδεχόμαστε το οτιδήποτε, χωρίς να έχουμε έστω κάποιες στοιχιώδης γνώσεις, είναι χάσιμο χρόνου.
Κάτι που με εξοργίζει αφάνταστα !

actr

quote:
Δεν λέω πως σώνει και καλά ισχύει το EVP όπως μας το παρουσιάζουν αλλά δεν έχουμε και κανένα λόγο να το απορρίψουμε

Τελικά εκτός απο το να μιλάμε μόνο μάλλον πρέπει να μάθουμε και να διαβάζουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 20:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την επιθετική στάση σου

Βρέ, δεν είδες τις φατσούλες που σου έβαλα ??
Αφού στο λέω κίολας...

Με το θέμα του λευκού θορύβου είχα ασχοληθεί παλία, την εποχή που τα συνθεσάιζερ ήταν ακόμα αναλογικά και μόντιουλαρ...

Είχες τις γςννήτριες, τα φίλτρα... πάταγες και νότες από πάνω ή "ανοιγόκλεινες" τα φίλτρα...
Ότι θές ακούς μέσα στο θόρυβο. Θόρυβο ακούς, όλες τις συχνότητες
Ανάλογα πως θα "παίξει" το φίλτρο...

Νομίζω οτι κατάλαβες τώρα γιατί σε "πείραξα". Κρίμα όμως που "τσίμπησες".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 20:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Υ.Γ. Ξέρεις, είναι και αυτό μέρος από αυτό που ήθελα κατα βάθος να σου αποδείξω. Οι αισθήσεις δεν είναι απόλυτες, όραση, ακοή, μνήμη κλπ μανιπουλάρονται. Λέει ο άλλος "τον είδατε τον άσχημο και χοντρό που ξυλοκόπησε την μικρή γιαγιά" και όλοι φωνάζουν "ναι, ναι"
Είναι παιχνίδι του μυαλού. Όπως ακριβώς και το EVP)


Edited by - Vril on 07/09/2005 20:31:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 20:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σόρρυ παρεξήγηση

quote:
Είχες τις γςννήτριες, τα φίλτρα... πάταγες και νότες από πάνω ή "ανοιγόκλεινες" τα φίλτρα...
Ότι θές ακούς μέσα στο θόρυβο. Θόρυβο ακούς, όλες τις συχνότητες
Ανάλογα πως θα "παίξει" το φίλτρο...


Αλλά πραγματικά αμα είναι τόσο απλό όπως λές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν ξεσηκωθεί ολόκληρες ερευνητικές κοινότητες (εκτός αν πέφτει τόσο παραμύθιασμα πια...).
σύμφωνα με τις οποίες, όπως διάβασα σένα αρθράκι, δημιουργήθηκε το σενάριο της ταινίας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 20:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά πραγματικά αμα είναι τόσο απλό όπως λές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν ξεσηκωθεί ολόκληρες ερευνητικές κοινότητες (εκτός αν πέφτει τόσο παραμύθιασμα πια...).


Την άποψή μου σου λέω...
Είμαι δύσπιστος και δεν με συνεπαίρνει εύκολα ο ενθουσιασμός...
Εξάλλου, ακόμα και οι επίσημες ανακοινώσεις των ερευνητών, είναι κατα 50% λάθος. Ανακαλύψαμε το τάδε λένε... γιου-χού... στα πρωτοσέλιδα... και μετά λένε με μικρά γράμματα οτι έκαναν λάθος. Ξέρεις πόσες φορές ανακάλυψαν το φάρμακο για τον καρκίνο ? Πούντο ?

Τώρα, γιατί ενθουσιάζονται τα πλήθη, αυτό είναι άλλη ιστορία. Λειτουργεί η ψυχολογία της μάζας και η μάζα είναι αμόρφωτη, απληροφόρητη ή απλά ... αδιάφορη.

Μια και ασχολείσαι με κιθάρα, το flanger παραμορφώνει μόνο κατά φάση τον ήχο. Κι όμως, με το "ανοιγόκλεισμά" του, ακούς τα "wah-wah". Παρότι ενισχύει και αποκόπτει μόνο συχνότητες που ήδη ήταν "μέσα". Με διαφορα τρίκ κάνεις και την κιθάρα να ακούγεται σαν ... πιάνο.

Φαντάσματα ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 20:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Egw san ilektronikos,sxetika me auto pou leei chamelleon otan kleineis thn thleorash..mporw na sas pw oti logo tis apomagnhthshs
thn o8onhs akougete enas 8orybos san na kegete kati gia liga deuterolepta.oso gia thn idia thn o8onh epidh exei fosforo mesa "krataei" thn teleutaia eikona pou edeixne kapoio tileoptiko kanali kai fenete iiisa iiisa otan thn kleiseis,san mia axnh eikona.auto mporeis na to parathriseis se polles tileoraseis me svista fwta kai krataei ligo.mexri na ksefortisei o fosrofos.einai san ta rologia pou fosforizoun otan ta ek8eteis se fws fortizoun kai meta siga siga svinoun.den kserw an egina katanohtos.
A..Episeis oi thleoraseis leitourgoun me ypsilh tash(metasxhmathsths ypshlhs - transistor ipsilhs tashs) kai oso nane dimiourgounte ilektromagnitikes paremboles.oso gia auta pou diabasa gia eksokosma pragmata prwth fora ta akouw..ilikrina.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 21:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Egw san ilektronikos

σωστά !
Και εγώ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι...

Και συμφωνώ με αυτό που λές.

Α, ΄και μια που τα "λέμε", καλό θα ήταν να το γυρίσεις σε ελληνικά, φωνάζουν για τα greeklish εδώ μέσα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 21:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril εχεις δικιο συγνωμη για τα greeklish ειναι απο τα πρωτα μου post και δεν το κοιταξα. :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 21:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Vril εχεις δικιο συγνωμη για τα greeklish ειναι απο τα πρωτα μου post και δεν το κοιταξα. :)


Ν'τάξει μωρέ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 21:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες, επειδή είθισται ο καθένας να έχει άποψη περί παντός επιστητού, καλό θα είναι να λέει ο καθένας το πεδίο ειδίκευσης του (domain of expertise, όπως λένε και οι μορφωμένοι). Αν δεν είσαι ηλεκτρονικός, τι θέλεις και μπερδεύεσαι με συχνότητες; Αν είσαι όμως, σου βγάζω το καπέλο.
Αν τώρα, είσαι μουσικός και ξέρεις και καλή κιθάρα και ξερεις και τι να κάνεις την πεταλιέρα (flanger όπως λένε οι μορφωμένοι) ε, αυτό δεν σημαίνει και ότι ξέρεις και πως δουλεύει.
Επειδή στην Ελλάδα είθισται να ξέρουμε όλοι λίγο από όλα, άρα και να έχουμε και άποψη (έλα μωρέ, τώρα, αυτά τα μασάμε) έχω να πω μόνο αυτό:Αν κάποιος ΞΕΡΕΙ το θέμα με τις συχνότητες (δήλαδή μήκος κύματος, πλάτος, αλλάγή φάσης, κλπ) τότε ας καταθέσει την άποψή του και εγώ προσωπικά (φαντάζομαι και οι υπόλοιποι) θα τον ακούσουν με τα αφτιά ανοιχτά.
Αλλιώς.... καλύτερα να μασήσει κάτι (ας ξεκινήσει από τσίχλες).
Με δεδομένο οτι ο λευκός θόρυβος περιλαμβάνει συγκεκριμένο φάσμα συχνοτήτων (από 130 έως 220 κύκλους, αν θυμάμαι καλά) άντε νάχει και κάποιες αρμονικές που όσο ανεβαίνουν τόσο εξασθανούν.
Αρα λοιπόν, τι να φιλτράρεις από κει μέσα και τι να κόψεις; Άντε να κόψεις από 180 έως 220... Και τι έμεινε;
Αρα, μήπως δεν είναι θέμα συχνότητας; Μήπως είναι θέμα διαμόρφωσης του σήματος; (το πιθανότερο frequency modulation μια και μιλάμε για μπάντες FM ή τηλεόρασης). Κάθε απάντηση (που να στέκει ρε παιδιά, όχι αυτοσχεδιασμούς ούτε ακροβατισμούς) είναι ευπρόσδεκτη...

Ε, φιλικά, ε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 21:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Egw san ilektronikos,sxetika me auto pou leei chamelleon otan kleineis thn thleorash..mporw na sas pw oti logo tis apomagnhthshs
thn o8onhs akougete enas 8orybos san na kegete kati gia liga deuterolepta.oso gia thn idia thn o8onh epidh exei fosforo mesa "krataei" thn teleutaia eikona pou edeixne kapoio tileoptiko kanali kai fenete iiisa iiisa otan thn kleiseis,san mia axnh eikona.auto mporeis na to parathriseis se polles tileoraseis me svista fwta kai krataei ligo.mexri na ksefortisei o fosrofos.einai san ta rologia pou fosforizoun otan ta ek8eteis se fws fortizoun kai meta siga siga svinoun.den kserw an egina katanohtos.
A..Episeis oi thleoraseis leitourgoun me ypsilh tash(metasxhmathsths ypshlhs - transistor ipsilhs tashs) kai oso nane dimiourgounte ilektromagnitikes paremboles.oso gia auta pou diabasa gia eksokosma pragmata prwth fora ta akouw..ilikrina.


Φίλε, όπως έλεγα και αλλού, αν δεν το ξέρουμε καλά το θέμα (δηλαδή ΕΠΑΪΩΝ) δεν έχει νόημα να λέμε ό καθένας ότι θέλει. Δεν υπάρχουν φίλε μου τρανζίστοε υψηλής τάσης, μόνο λυχνίες. Τα τρανζίστορ εκ κατασκευής δουλεύουν με χαμηλές τάσεις και μεγαλύτερα ρεύματα (από ότι οι παλιές λυχνίες). Πολλώ δε μάλλον, τα ολοκληρωμένα που υπάρχουν πλέον σήμερα.
Για να κλείσω και με μια ερώτηση: Εννοείς με όλα αυτά, ότι στις σύγχρονες τηλεοράσεις plasma που δεν υπάρχει καμιά υψηλή τάση μέσα τους, τα φαινόμενα δεν εμφανίζονται;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 23:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου actr.χωρις παρεξηγηση δεν καταλαβα το νοημα του post soy. εγω σαν ηλεκτρονικος εδωσα μια απαντηση στο πρωτο post του chameleon και για να γινω ποιο συγκεκριμενος αυτο το φενομενο που ανεφερα συμβαινει στις ο8ονεs CRT.
Οθονες κα8οδικου σωληνα.δεν ανεφερα πλασμα κλπ.δεν 8α αναφερθω περετερω σε τεχνικες λεπτομερειες μην ξεφυγουμε απο το topic.Τωρα αν καποιος πιστευει οτι κλεινοντας την τηλεοραση θα πιασει εξωγηινους πολιτισμους,γνωμη του ειναι και την σεβομαι.εγω σαν ηλεκτρονικος δεν την δεχομαι και δινω την δικια μου αποψη.Και πιστευω οτι δεν ανεφερα κατι το οποιο δεν ισχυει.μπορουν να στο επαληθευσουν δεκαδες τεχνικοι αυτο το φενομενο που ειπα.
Παντα φιλικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 05:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΛΕΥΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ = ΟΙ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ = 1646


Έσεται Ήμαρ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 10:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Με δεδομένο οτι ο λευκός θόρυβος περιλαμβάνει συγκεκριμένο φάσμα συχνοτήτων (από 130 έως 220 κύκλους, αν θυμάμαι καλά) άντε νάχει και κάποιες αρμονικές που όσο ανεβαίνουν τόσο εξασθανούν.


Αυτό που λές είναι παντελώς λάθος και δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο αυτά που θυμάμαι αφότου πήρα & το δίπλωμα του Ηχολήπτη είναι οτι

ο Λευκός Θόρυβος είναι ο ήχος που χρησιμοποιείται απο μία γεννήτρια
ήχου που δημιουργεί ΟΛΕΣ τις συχνότητες ήχου σε συγκεκριμένο βαθμό
db/spl ή db/w/1m και έπειτα με ένα μηχάνημα να το πώ πιο απλά
βλέπουμε άν ο χώρος που βρισκόμαστε δέχεται ή απορρίπτει κάποιους
ήχους ώστε να τοποθετήσουμε το ηχητικό μας σύστημα κατάλληλα...

απο εκεί βγαίνει και ο ρόζ θόρυβος που δεν τον κάνει ρόζ πάνθηρας...
(τσεκάρουμε -φιλτραρισμένα- με οκτάβες και (για) αρμονικές)

Την ταινία δεν την έχω δεί αλλα απο τα συμφραζόμενα αλλα και απο
το έκτη αίσθηση έχω την έβδομη αίσθηση οτι μιλάτε για συζητήσεις
που ακούγονται σε χαμηλές στάθμες σε ηχογράφιση ταινίας...

Μάλλον για θόρυβο διαμόρφωσης μιλάτε (Αsperity Noise)

"Μια εντελώς απομαγνητισμένη ταινία θα περιέχει ένα πολύ χαμηλό
background θόρυβο. Θα δούμε οτι αυτός ο θόρυβος αυξάνει αισθητά
κατα την διάρκεια της ηχογράφησης, και μπορεί ιδιαίτερα να
παρατηρηθεί όταν μια απλή συχνότητα ηχογραφηθεί."
Δ.ΔΩΔΗΣ "ΗΧΟΛΗΨΙΑ" ΣΕΛ.250 ΕΚΔΟΣΗ Β' 1995Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο αυτά που θυμάμαι αφότου πήρα & το δίπλωμα του Ηχολήπτη είναι οτι

ο Λευκός Θόρυβος είναι ο ήχος που χρησιμοποιείται απο μία γεννήτρια
ήχου που δημιουργεί ΟΛΕΣ τις συχνότητες ήχου σε συγκεκριμένο βαθμό
db/spl ή db/w/1m


Είχα γράψει
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"
2176 Μηνύματα Απεστάλη: 07/06/2005, 11:56:22
------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς το έγραψα αλλού, αλλά το παραπέμπω

"Χσσσσσσσσσσσσσ
(Λευκός θόρυβος, τυχαία και ποσοτικά ισοκατανομημένη ενέργεια στο συνολικό εύρος των συχνοτήτων της, που υπάρχει στη Φύση,
====================================================================


Πάντως, εγώ ξαναδιάβασα όλο το τόπικ από την αρχή και διαπίστωσα ξανα, τι την φανατικότερη γνώμη την έχουν εκείνοι με τις λιγότερες τεχνικές γνώσεις και άποψη...

Άλλο γνώση και άλλο γνώμη. Καμία σχέση το ένα με το άλλο !

Και δυστυχώς, τα περισσότερα που διάβασα, είναι τεχνικά παντελώς λάθος και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.


Edited by - Vril on 13/09/2005 11:15:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 01:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τυχαία και ποσοτικά ισοκατανομημένη ενέργεια στο συνολικό εύρος των συχνοτήτων της, που υπάρχει στη Φύση

Και μόνο αυτή η πρόταση αρκεί, ώστε να θεωρείται το topic πλήρες και να μη συνεχίζεται η κουβέντα περί "λευκού θορύβου"....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 18:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η ΤΑΙΝΙΑ.
ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΕΙ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΝ ΛΕΕΙ ΜΟΥΦΙΕΣ Η ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΣΕ DVD ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ .
ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ
ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ LINK ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ
ΠΙΟ ΠΑΝΩ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΤΑΙΝΙΑ ΑΛΛΑ
ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ EVP.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 17:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΤΕΣ ΣΤΟ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ.
ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 01:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την είδα. Πώς είναι δυνατόν όμως να γίνονται συμφωνίες με
νεκρούς να συναντηθούμε 10 πχ. ραντεβού και το φάντασμα να
τσεκάρει να δεί άν μπορεί ή δεν μπορεί να έρθει να σου
μιλήσει!!! Γιατί και το φάντασμα θέλει το organiser του...

Τόσες εκπομπές έχει να βγεί live, τόσες ηχογραφήσεις να κάνει
και τόσους και τόσους να διαφωτήσει σε όλες τις γλώσσες και
σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γής...

Η αλήθεια πιστεύω βρίσκεται κάπου στη μέση. Για μένα
υπάρχουν όντως πνεύματα που επικοινωνούν με ανθρώπους
πιο πολύ όμως οικείους και κατα το 99,99% των περιπτώσεων
τυχαία και καθόλου με ραντεβού υπάρχουν σημάδια και σήματα
απο εκεί που ΔΕΝ τα περιμένει κανείς.

Οι ανάποδες εικόνες στην τηλεόραση και άλλα φαινόμενα τα
οποία όμως δεν έχουν σχέση με την μονοφασική αποστολή σήματος
που είπε και ο ηλεκτρονικός είναι για μένα μια απτή μορφή
κάποιων εικόνων και μηνυμάτων που η αποκωδικοποίηση είναι
καθαρά θέμα του δέκτη - που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν
είναι το ευρύ κοινό ή τρία ραδιόφωνα στα βραχέα, αλλα ο
συγγενής του θανόντος...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 10:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια πιστεύω βρίσκεται κάπου στη μέση.

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ.
quote:
είναι για μένα μια απτή μορφή
κάποιων εικόνων και μηνυμάτων που η αποκωδικοποίηση είναι
καθαρά θέμα του δέκτη - που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν
είναι το ευρύ κοινό ή τρία ραδιόφωνα στα βραχέα, αλλα ο
συγγενής του θανόντος...


ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΤΟΥ ΘΑΝΟΝΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ
ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΝΥΜΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 20:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως κλείνοντας την τηλεορασή μου (κοινή CRT TV) από το τηλεκοντρόλ παρατηρώ κάποιες στιγμές (όχι πάντα) να ακούγεται ενας πολύ χαμηλόφωνος αλλά φοβερά υψίσυχνος ήχος που είναι αρκετά ενοχλητικός ειδικά όταν προσπαθείς να κοιμηθείς.
Είναι κάτι σαν υπέρηχος δηλαδή παίζει σε πολύ υψηλή συχνότητα αλλά δεν μπορώ να τον προσδιορίσω ακριβώς.
Όταν βγάζω τη συσκευή από το ρεύμα ο ήχος σταματάει.
Ξέρω ότι πρέπει να οφείλεται σε κάποια μορφής βλαβή αλλά μήπως κάποιος ειδικότερος ξέρει περισσότερα σχετικά με το φαινόμενα, από που οφείλεται και αν μπορεί να επισκευαστεί;

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy