ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΝΑΣ ΑΟΡΑΤΟΣ ΚΡΙΚΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΝΔΕΕΙ ΟΛΑ: ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΩΡΙΩΝΙΣΤΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 09:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαιρετώ και εύχομαι και γω με τη σειρά μου περαστικά!

Το τόπικ αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα για το τι μπορεί να γίνει/ή να μη γίνει(αποφευχθεί) όταν υπάρχει καλή θέληση από όλους...

Το θέμα των Ναϊτών έχει υπεραναλυθεί σε ανάλογο τόπικ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λύθηκαν όλες οι απορίες).

Θεωρώ ότι θα πρέπει να μην πέσουμε στην "παγίδα" της ανάλυσής του σε αυτό το τόπικ που ούτως ή άλλως έχει να πραγματευθεί ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον και σκοτεινό Θέμα τους Ωριωνιστές. Αλλωστε εμπειρία μετά από τόσες σελίδες ανάλογων τόπικ και μετά από τόσο διάβασμα βιβλίων είναι ότι το θέμα των Ναϊτών θα παραμείνει σκοτεινό για πάντα μιας και μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε "πατώντας" σε κάποια ιστορικά δεδομένα.

Python54 χαίρομαι που ανέφερες το βιβλίο αυτό.
Το ξεφύλλισα κάποια στιγμή σε ένα βιβλιοπωλείο και αποφάσισα να είναι το επόμενο που θα διαβάσω γιατί το βρήκα πολύ καλό.



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rosecross
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 12:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rosecross  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Σχετικά με το θέμα της αναφοράς μου που χρησιμοποίησες στο γράμμα σου, το εν λόγω κείμενο έχει παρθεί από την εγκυκλοπέδεια Δομή. Είναι μία παλιά της έκδωση αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι γύρω στο 1977.

Σχετικά με τα ορθογραφικά λάθη έχεις όντως δίκιο. Αυτό είναι ένα από τα μειονεκτήματά μου. Αλλά όταν γράφω πολύ ώρα στον υπολογιστή μπερδεύομαι. Δεν έχω συνηθήσει αυτόν τον τρόπο γραφής.

Σχετικά με τους Ωριωνιστές δεν προσπαθώ να υποστηρίξω την ύπαρξη ή όχι του τάγματος, απλά παραθέτω κάποιες πληροφορίες που πέσανε στα χέρια μου και μου έκαναν εντύπωση. Με προφανή σκοπό να δω αν ξέρει κάποιος άλλος γι αυτό το Θέμα. Νομίζω αυτό φαίνεται από το πρώτο μου γράμμα.

Δεν διακρίνω κάποια προσβολή στο γράμμα σου και μην ανησυχείς γι αυτό. Και εγώ αν ήμουν στην δική σου θέση μην έχοντας ακούσει ξανά για τους
Ωριωνιστές θα ήμουν δυσπιστος...

Σχετικά με τα όσα έχουν γραφθεί γύρω από τους Ναϊτες, δεν ξέρω τι γίνεται γνωστό στο κοινό και υπό ποια κάτοπτρα υποστηρίζεται. Αλλά εντος ακαδημαϊκών κύκλων συζητώντε πολλά σχετικά με το τί πραγματικά έγινε και σχετικά με την πραγματική Ιστορία πίσω από την Ιστοριοπλασία των Βιβλίων.

Κατα την άποψή μου πάντως, δεν πιστεύω πως ένα τάγμα τόσο σοβαρό όσο οι Ναϊτες, με τέτοια γνώση τόσο από άποψη μυστικισμού όσο και από άποψη Ιστοριογνωσίας, θα αποδεχόταν τόσο εύκολα τόσες κατηγορίες με μόνο σκοπό να μην βασανίζονται. Μην ξεχνάς πως ήταν Σταυροφόροι που πέρασαν χιλιάδες κακουχίες στην ανατολή. Δεν ειναι λογικά δυνατό να πιστέψουμε οτι αφέθηκαν τόσο εύκολα στην μοίρα που τους Επέβαλλε τόσο ο Φίλιππος ο Ωραίος όσο και ο Πάπας Κλήμης. Αν και ο τελευταίος έπαιξε ένα αρκετά μυστήριο ρόλο στην εκτέλεση του Ζακ Ντε Μολαί.

Ευχαριστώ για την αξιολόγησή σου επί των Θεμάτων που κείνται στη σελίδα αυτή.

ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 15:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVALLON
Σίγουρα θα το βρεις πολύ ενδιαφέρον όταν το διαβάσεις. ¨εχω να σου συστήσω και μερικά άλλα βιβλία όταν το τελειώσεις και ενιαφέρεσαι για μια άλλη επαφή με τους Ναίτες.

ROSECROSS
Εφ όσον έχεις κάνει μελέτη πάνω στους Ναίτες ίσως σε ενδιαφέρει μια συνέχεια που έχει σχέση με τη σημερινή μορφή του Τάγματος.
Όσον αφορά τους Ωριωνιστές σύμφωνα με σημερινές πληροφορίες που είχα από ανθρώπους που ασχολούνται με τα αρχαία Μυστήρια (μάλλον περί μυστηρίου πρόκειται και όχι περί Τάγματος) πρέπει να σχετίζεται με τους Ορφικούς και τον Ερμή τον Τρισμέγιστο όπως αναφέρθηκε ήδη. Ελέγχω τα στοιχεία και αν δω ότι υπάρχει πιθανή αλήθεια θα τα αναφέρω.
Χαίρομαι που δεν θεώρησες προσβλητική την απάντησή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 01:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Python54 ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΝΑΙΤΩΝ.......

ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΦΟΡΑΓΑΝ....

ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΟΡΕΣΙΑΣ....

ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΛΤΑΣ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΣΤΑΥΡΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rosecross
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 01:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rosecross  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστέυω πως ο/η AVALON πολύ σωστά μας επαναφέρει στο θέμα μας διότι όντως οι Ναϊτες φύτρωσαν από κάπου στο θέμα και κολλήσαμε.

Σχετικά λοιπόν με τους Ωριωνιστές, μπορεί όντως να έχουν σχέση και μάλλιστα σημαντική με τον Ορφέα και τον Ερμή. Έτσι κι αλλιώς είμαι από τους θιασώτες της άποψης οτι η ιστορία του ελληνικού πολιτισμού πάει πολύ πιο βαθυά στον ζχρόνο απ' ότι μας λένε τα βιβλία στα σχολεία που θα καταγγείλω εδώ για άλλη μια φορά!

Ακόμα και οι αναφορές του Πφέφφερ για τους Ωριωνιστές γυρνούν γύρω από τον Ορφέα και τον Ερμή όχι λίγες φορές. ΚΑι μάλλιστα τους θεωρεί (τους Ωριωνιστές) ως πατέρες των Ορφικών μυστηρίων και ακόμη δεν κρύβει καθόλου την ιδέα του οτι ίσως ο Ερμής να ήταν εκείνος που ίδρυσε το τάγμα προ του κατακλυσμού.

Συνοπτικά λοιπόν για να θυμηθούμε τι λέμε και για να δω και εγώ τα πράγματα πιο καθαρά:

Οι Ωριωνιστές πρωτοεμφανίστηκαν στην σύγχρονη τουλάχιστον Βιβλιογραφία από τον Βίλχελμ Πφέφφερ όταν σε προσωπικές του σημειώσεις μιλά γι αυτούς. Οι σημειώσεις εκδόθησαν από τον εκδοτικό οίκο ΑΝΘΟΣ αλλά δεν κατάλαβα πως έφτασαν εκεί... με τίτλο ΟΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ένα μικρό βιβλιαράκι περί των 90 σελίδων. Στο οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ, αναφέρεται πως η δομή του κόσμου και όλη η σύγχρονη ιστορία βασίζεται στις διδαχές και την φιλοσοφία των Ωριωιστών. Όσο για την δομή του κόσμου μπορώ να το καταλάβω από την άποψη οτι η εν λόγω αδελφότητα, επιρρέασε αν όχι γέννησε τους Ορφιστές που τόσο πολύ έχουν δράσει στην ανθρώπινη ιδεολογία. ¨οσο όμως για την ιστορία, αν όντως λειτουργεί βάσει των, θα πρέπει να έχουν κάνει όντως κάτι πολύ μεγάλο. Ίσως μία Μεγάλη Ιδέα που την θέσανε σε κίνηση και όλα ρέουν και πηγάζουν απ' αυτην. Δεν θα μπω σε ιστορίες συνομοσίας, αλλά θα μπορούσαν οι Κυβερνητικοι να γνωρίζουν πολλά αν ίσχυε αυτό... Ή κάνω λάθος; Οπότε κατα την ταπεινή μου άποψη, αν συμβαίνει αυτό τότε φίλοι μου όσο κι αν ψάξουμε δεν πρόκειται να ανακαλύψουμε την αλήθεια. Όντως η AVALON διακρίνει σωστά το σκοτεινό της υπόθεσης και ο φίλος μας Python54 την μυστηριακή ατμόσφαιρα της όλης ιστορίας.

Αφήστε, που αν όλα είναι μυθοπλασία, μπορεί σε λίγα χρόνια να δούμε και κανένα βιβλίο σχετικά με τους Ωριωνιστές οπου κάποιος σαν νέος DAN BROWN να τους τοποθετέι σε κλειδοκράτορες της Γνώσης. Ειληκρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω.

Κάποιος μου έστειλε e-mail προσωπικά και μου ζήτησε να του δανείσω το Βιβλίο του Πφέφφερ να το μελετήσει. ΔΕν του απάντησα και πιστεύω οτι καταλαβαίνεται όλοι τον λόγο. Δεν είναι τόσο εύκολο να εμπιστευτείς ένα τόσο σπάνιο σύγγραμμα, είτε λέει αλήθεια είτε ψέματα, σε κάποιον άγνωστο. Δεν αρμόζει εξ άλλου και στην προσωπικότητά μου δεδομένου οτι είμαι σκληρός δανειστής. Και πιστευω πως όλοι το υποστηρίζεται αυτό οτι πρέπει να ισχύει.

Περιμένω τα αποτελέσματα των ερευνών σου φίλε Python σχετικά με το Θεμα, με αγωνία.

ROSECROSSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 02:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι τόσο εύκολο να εμπιστευτείς ένα τόσο σπάνιο σύγγραμμα, είτε λέει αλήθεια είτε ψέματα, σε κάποιον άγνωστο. Δεν αρμόζει εξ άλλου και στην προσωπικότητά μου δεδομένου οτι είμαι σκληρός δανειστής.

Ολα λύνονται αν έχεις καλή θέληση...
Αν σου ζητηθεί θα μπορούσες να το βγάλεις φωτοτυπία εννοείται βέβαια με το αζημίωτο?

Και κάτι άλλο...
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα στους συνομιλητές μου:

Πιστεύετε πράγματι πως η Γνώση των αρχαίων Μυστηρίων όπως είναι τα Ελευσίνια ή άλλα Μυστήρια έχει χαθεί?

Δεν είναι λογικό οι ιεροφάντες να βρήκαν άξιους μυημένους για να περάσουν τη Γνώση και τα τυπικά των τελετουργιών με την προφορική παράδοση?
Είναι δυνατόν οι μεγάλοι Μύστες να μην προννόησαν για κάτι τέτοιο?
Εδώ έχουμε τα Ομηρικά έπη που ο κόσμος τα αποστήθιζε και τα μετέφερε δια του στόματος πιστεύετι ότι δεν υπήρξαν τα άξια αυτά ώτα που θα κρατούσαν μυστική αυτή τη Γνώση και θα την περνούσαν από γενιά σε γενιά μέχρι τις μέρες μας?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 02:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Rosecross.

quote:

ζήτησε να του δανείσω το Βιβλίο του Πφέφφερ να το μελετήσει. ΔΕν του απάντησα και πιστεύω οτι καταλαβαίνεται όλοι τον λόγο.

quote:

δεδομένου οτι είμαι σκληρός δανειστής. Και πιστευω πως όλοι το υποστηρίζεται αυτό οτι πρέπει να ισχύει.

quote:

Αλλά εντος ακαδημαϊκών κύκλων συζητώντε πολλά σχετικά με το τί πραγματικά έγινε και σχετικά με την πραγματική Ιστορία πίσω από την Ιστοριοπλασία των Βιβλίων.

Πέρνω το θάρρος να σε διορθώσω στα ορθογραφικά σου, διότι είπες πως
δεν σε πειράζει. Προσοχή λοιπόν!

Επί της ουσίας του θέματος που άνοιξες , δεν έχω σχόλια...

Θα ήθελα όμως να συστήσω στους απανταχού "Ναιτολόγους" αλλά
και σε κάθε λογής Συνομωσιολόγους (όλους δηλαδή τους
"-λόγους" και τους "-ιστές" ) το αριστούργημα του Uberto Eco, "ΤΟ ΕΚΡΕΜΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ"

Είναι πραγματικά υπέροχη, η αποδόμηση και τελικά η απομυθοποίηση
που επιτυγχάνει αυτό το βιβλίο σε κάθε είδους θεωρία συνομωσίας.

Δεν νομίζω ότι το βάθος του μπορεί να γίνει κατανοητό
σε κάποιον που δεν έχει περάσει ποτέ, έστω και ερευνητικά,
από τέτοια μονοπάτια.

Για την κοινότητα όμως των μελών του ESOTERICA νομίζω πως θα είναι
μια πραγματική αποκάλυψη.

Κάποιος είχε χαρακτηρίσει το "ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ" ως
"Το Βιβλίο των βιβλίων". Απλά αναρωτιέμαι ότι εάν αυτός
ο χαρακτηρισμός είναι ακριβής, τότε το "Εκκρεμές" είναι κατί
ακόμα μεγαλύτερο, που δεν μπορεί να "κλειστεί" μέσα
σε ένα "τσιτάτο"

Φιλικα
xChamp.

Edited by - xchamp on 15/07/2005 02:45:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rosecross
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 02:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rosecross  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΈ xchamp,

Δεν είπα οτι δεν με πειράζει για τα ορθογραφικά μου λάθη, αλλά οτι κάνω λάθη επειδή δεν έχω συνηθήσει να γράφω στον υπολογιστή. Όταν πρέπει να ανοίξεις ολόκληρη συζήτηση και να αναφέρεις γνώσεις γράφεις γρήγορα από την ένταση της στιγμής και είναι λογικό να κάνεις λάθη. Τουλάχιστον αυτό παθαίνω εγώ.

Αν είναι κακό που δεν είμαι εξοικειωμένος με την νέα τεχνολογία;

(Ας ασχοληθούμε λίγο με το Θέμα επιτέλους...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 03:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι έχεις δίκιο, κακιά διατύπωση δικιά μου...

Δεν εννοούσα ότι είπες πως δεν σε πειράζει να
κάνεις ορθ. λάθη, αλλά ότι δεν σε πειράζει να
σου τα επισημαίνουν.

Σου προτείνω ξανά να διαβάσεις το "ΕΚΚΡΕΜΕΣ"

Εγώ πάντως, στο δανείζω

Φιλικά
xChamp
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 18:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatargr

Λυπάμαι αλλά κάνεις μεγάλο λάθος σχετικά με τα χρώματα των Ναϊτών.
Μαύρο (και σπανίως καφέ) φορούσαν μόνο οι Λοχίες. Αυτοί δεν ήταν Ανώτεροι αξιωματικοί αλλά βοηθητικό προσωπικό μάχιμο όχι όμως ισότιμο με τους Ιππότες διότι δεν ήταν ευγενείς. Επίσης το ίδιο φορούσαν και οι Ιπποκόμοι. Πράσινο μανδύα φορούσαν μόνο οι κληρικοί του Τάγματος. Οι Ιππότες όλοι ανεξεραίτως έφεραν λευκό μαδύα με κόκινο σταυρό ο οποίος παρεπιπτόντως δεν χρησιμοποιήθηκε από την αρχή αλλά από το 1148 μ.Χ.
Όσο για το Τάγμα της Μάλτας και πάλι κάνεις λάθος. Ο σταυρός τους ήταν λευκός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 22:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Further study may indicate that Vedicism may have been synonymous with Orionism, later known as, and identified with Shaivism: a school of thought possibly 100% indigenous to the geographical belt on the Indian mainland, south of the 23rd parallel ( Vindhyachal to Satpura valley / tropic of Cancer). In short, it corroborates the view that none of these philosophies or ways-of-life are imports
www.grahamhancock.com/forum/DBhattacharya2.php?p=3 - 22k


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 00:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Python54 ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ (ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ) ΤΩΝ ΝΑΙΤΩΝ ΙΠΠΟΤΩΝ (ΕΛΛΗΝΩΝ) ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10-11 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΜΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Η ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΝΤΑ ΛΕΥΚΟ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΤΑΥΡΟ.
ΜΑΥΡΗ-ΚΑΦΕ-ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΠΕΡΤΕΣ (ΜΟΝΟ) ΚΑΙ ΜΑΥΡΑ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟ ΣΤΑΥΡΟ (ΩΣ ΚΟΣΜΗΜΑ ΣΑN ΠΑΡΑΣΗΜΟ) ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΛΤΑΣ (ΜΙΑ ΜΥΗΣΗ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΠΠΟΤΗ ΤΟΥ ΝΑΟΥ)...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 23:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatargr

Έχεις ελαφρώς μπερδέψει τα πράγματα. Όπως είπες και μόνος σου όταν ρώτησες για το σταυρό σου είπαν ότι ήταν της Μάλτας.
Αυτοί που συγκεντρώθηκαν στη Ρόδο ήταν μέλη του Τάγματος του Αγίου Ιωάννη (Ιωαννίτες Ιππότες της Μάλτας). Αυτό το Τάγμα ιδρύθηκε λίγα χρόνια μετά τους Ναϊτες και ακολούθησε παράλληλη δράση μαζί τους στους Αγίους Τόπους. Αλλοιώς είναι γνωστοί και ως Οσπιταλιέροι (Νοσοκόμοι) διότι είχαν υπό την εποπτεία τους τα Νοσοκομεία για τους τραυματίες.
Καμία σχέση μεταξύ Ναϊτών και Ιωαννιτών. Και φυσικά εντελώς διαφορετικοί οι Σταυροί και οι μπέρτες.
Όσο για τις μυήσεις που αναφέρεις στο τέλος αυτό αφορά τους αντίστοιχους βαθμούς των Ελευθεροτεκτόνων στο Δόγμα της Υόρκης. Καμμία απολύτως σχέση με τα δύο προαναφερθέντα Τάγματα, α οποία δεν αναγνωρίζουν τους Τεκτονικούς βαθμούς αυτούς.
Όσο δε για το πόσο είμαι σίγουρος σε πληροφορώ ότι είμαι πολύ. Αν έχεις χρόνο μπορείς να ανατρέξεις στην ιστοσελίδα: www.osmth.org. θα βρεις εκεί τις απαντήσεις.

Φιλικά
Python 54
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 00:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αυτοκινητοβιομηχανία FORD κρύβεια αρκετ μυστικά.
Πολλά απ'αυτά τα βγάζει μπροστά στα μάτια μας,φόρα παρτίδα,
αλλά εμείς δεν τα βλέπουμε.
Ένα από τα μοντέλα της λέγεται KA.
Κάποιο άλλο,ORION.
Και ας μην αναφέρω τα σχετικά με το σχήμα των φωτιστικών σωμάτων που συνήθως -και όχι πάντα- χρησιμοποιεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 10:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που να δεις τα άλλα "εσωτερικά" σύμβολα που έχουν επιλέξει κάποιες αυτοκινητοβιομηχανίες ως επίσημα σύμβολά τους...

Mazerati...
Mitsubishi...
Alfa Romeo...
Chevrolet...

κ.α...

Τώρα για τα φώτιστικά σώματα αν θέλεις ανάλυσέ το γιατί δεν έχω προσέξει κάτι.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATHAMUS
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 14:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATHAMUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ ROSECROSS,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ, ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΤΟΝΙΣΜΟΥ ΛΑΘΗ ΣΑΣ (Ο ΙΔΙΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ, ΔΗΛΩΣΑΤΕ ΣΑΝ ΑΙΤΙΑ ΤΗ "ΒΙΑΣΥΝΗ" ΚΑΙ ΤΗΝ "ΕΝΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ" ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΗ), ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΤΥΧΗ ΟΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΤΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ Ή ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
Ο ΟΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ, "ΣΥΝΟΜΟΤΑΞΙΑ" ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΕΙΔΩΝ, ΦΥΤΩΝ ΚΑΙ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΣΧΗΜΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΣΑΣ.

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ (ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΕΙΣΘΕ) ΦΙΛΟΛΟΓΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
ATHAMUSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 18:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αλλά τι δουλειά έχει αν ο rosecross είναι φιλόλογος?
Για μένα προσωπικά είτε είναι ταξιτζής είτε φιλόλογος δεν λέει κάτι αν δεν έχει να προσθέσει κάτι ουσιαστικό στο θέμα μας...

Πάντως κατά βάση θα έπρεπε όντως να είναι πιο προσεκτικός και πιο αυτστηρός κριτής του εαυτού του.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Python54 ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΑΞΗ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΤΩΝ ΝΑΙΤΩΝ ΙΠΠΟΤΩΝ (ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΞΕΝΩΝ)...

ΟΣΟ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΗΤΑΝ 3 H 4 ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ...
ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ,ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ....
ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΛΤΑΣ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΣΤΑΥΡΟ ....
ΟΛΟΙ ΔΕ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ (ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ Η ΝΟΤΙΑ) ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy