ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΗΠΑ -ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ 45 ΕΚΑΤ. ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 09:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στον φίλο AVATARGR και σε όλους,

Ουσιαστικά συμφωνώ με το θέμα ότι η οικονομία (οικονομική δείκτες όπως ανεργία) πάει από το κακό στο χειρότερο. Απλά διαφωνώ στους λόγους.

Τι εννοώ ακόμα και αν έχεις δίκιο ότι δηλαδή με την επέκταση του ωραρίου θα αυξηθεί η ανεργία επειδή ένας αριθμός από τις Πολύ Μικρές Επιχειρήσεις (ΠΜΕ) και Μικρο Μεσαίες Επιχειρήσεις (ΜΜΕ) θα κλείσουν.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό. Η Ελληνική (και η Παγκόσμια Οικονομία) κλειδωνίζεται για πολλούς λόγους. Μερικοί από αυτούς:

1) Αύξηση Πετρελαίου όπου συνεπάγεται με αύξηση κόστος σε όλα τα προϊόντα που βασίζονται στο πετρέλαιο (και είναι πολά από βενζίνη μέχρι πλαστικά, και από την ενέργεια - που θα έχει αντίκτυπο σε όλα τα προϊόντα - μέχρι το πετρέλαιο θέρμανσης)

2) Εισαγωγή κινέζικων προϊόντων όπου το κόστος παραγωγής αλλά και πώλησης είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα σε σχέση με τα προϊόντα της Δύσης

3) Μείωση του Πραγματικού Έισοδήματος λόγο:
α) Αυστηρών Φορολογικών Μέτρων
β) Αύξηση Κρατήσεων
γ) Στασιμότητα Μισθών
δ) Μειωμένη Απόδοση από Καταθέσεις

4) Αύξηση Ανεργίας λόγο:
α) Αναδιοργάνωσης των Επιχειρήσεων
β) Χαμηλό Εργατικό Κόστος από τους Οικονομικούς
Μετανάστες
γ) Εισαγωγή Νέων Τεχνολογιών
δ) Έλλειψη Νέων Επενδύσεων από Ξένες αλλά και Τοπικές
Επιχειρήσεις

Φυσικά υπάρχουν και άλλα(πχ Διαχείρηση ΚΠΣ, Μείωση του Τουρισμού κτλ), αλλά ας μείνουμε σε αυτά μόνο. Όλα τα παραπάνω έχουν σοβαρό αντίκτυπο στην Οικονομία της χώρας μας σε όλους τους Μακροοικονομικούς Δείκτες. Το χειρότερο που φοβάμαι είναι η έλευση του ΑΠΟΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΥ.
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερυθρός Αστέρας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Fed Rep Yugoslavia
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 08:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερυθρός Αστέρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε να το ξαναπώ μπας και φιλοτιμηθεί κανένας διαχειριστής-συντονιστής και απαντήσει

Είχα ανοίξει το θέμα.....

ΤΟ ΥΠ(Ν)ΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
------------------------------------------------------------------

στο οποίο είχα γράψει τα εξής.....

Σαν να μην αρκούσαν τα αφορολόγητα, η πληρωμή των μισθών των ιερέων, οι χρηματοδοτήσεις από τον ΟΠΑΠ, το Κράτος χρηματοδοτεί και από άλλες ατραπούς προκλητικά την ζάπλουτη Εκκλησία. Όπως αποκαλύπτει η "Ελευθεροτυπία", η Εκκλησία φιγουράρει πρώτη μακράν στη λίστα των επιχορηγούμενων Μ.Κ.Ο. (μη κυβερνητικών οργανώσεων) του Υπ(ν)ουργείου Εξωτερικών. Συνεχίζοντας την άθλια πολιτική του Γιωργάκη που χρηματοδοτούσε με δισεκατομμύρια τα πατριαρχεία και ακόμη και τα ταξίδια του Χριστόδουλου στο εξωτερικό, το χρεοκοπημένο κράτος δίνει λεφτά στο παπαδαριό που τα ξοδεύει ανεξέλεγκτα, αφού παρά τις υποσχέσεις κανείς οικονομικός έλεγχος δεν διενεργείται εδώ και 30 χρόνια στις μητροπόλεις. Πάει πάρα πολύ να πληρώνουν οι φορολογούμενοι τα φανταράκια, τα ναυτάκια και τις ροζ βίλλες του κραγμένου επισκοπάτου.


ώσπου εμφανίστηκε ξαφνικά η Διαχειρίστρια amalia η οποία μου απάντησε το εξής.....

"Το θέμα δεν έχει τεθεί με τρόπο που να έχει την παραμικρή διασύνδεση με τη θεματολογία του παρόντος χώρου.
Όπως έχουμε πει στο παρελθόν, ένα πολιτικό θέμα θα μπορούσε να συζητηθεί στο ESOTERICA, με την προϋπόθεση πως αφορά άμεσα τη θεματολογία μας, ή εάν είναι δοσμένο με τρόπο τέτοιο, που να παραπέμπει σε έναν εσωτερικό ή φιλοσοφικό τρόπο θέασης.

Για τους παραπάνω λόγους, το θέμα αυτό απενεργοποιείται."


Σύμφωνα με τις προυποθέσεις που θέτει η συμπαθής κατά τα λοιπά Διαχειρίστρια για τη συζήτηση ενός πολιτικού θέματος, και το παρόν θέμα (όπως και πολλά άλλα) θα έπρεπε ήδη να είχε κλειδωθεί.

Ή μήπως έχω άδικο?


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 09:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Ερυθρέ Αστέρα,

Από ότι βλέπεις δεν είμαι συντονιστής, αλλά ουσιαστικά το θέμα που άνοιξε ο AVATAR (αν μου επιτρέπει) αναφέρεται στο κοινωνικό αντίκτυπο. Δηλαδή στους ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ των ΗΠΑ και όχι για την Πολιτική του Ελληνικού Κράτους.

Τώρα μπορεί το θέμα πάνω στην συζήτηση να παρεκτράπηκε αυτό δεν πάει να πει ότι είναι και η ουσία του θέματος αυτού.

______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερυθρός Αστέρας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Fed Rep Yugoslavia
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 09:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερυθρός Αστέρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα Ερυθρέ Αστέρα,

Από ότι βλέπεις δεν είμαι συντονιστής, αλλά ουσιαστικά το θέμα που άνοιξε ο AVATAR (αν μου επιτρέπει) αναφέρεται στο κοινωνικό αντίκτυπο. Δηλαδή στους ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ των ΗΠΑ και όχι για την Πολιτική του Ελληνικού Κράτους.

Τώρα μπορεί το θέμα πάνω στην συζήτηση να παρεκτράπηκε αυτό δεν πάει να πει ότι είναι και η ουσία του θέματος αυτού.

______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα



Καλημέρα και σ' εσένα GDS1

Το πρόβλημά μου δεν είναι το παρόν θέμα. Πώς θα μπορούσε άλλωστε εφόσον όπως διαπίστωσες το τίμησα γράφοντας τις απόψεις μου μιας και είναι κοινωνικό και εντάσσεται στο πεδίο των ενδιαφερόντων μου.
Απλά καταδεικνύω με τις παραθέσεις που έβαλα παραπάνω, ότι τελικά η σαφής και ξεκάθαρη πολιτική μου προέλευση αποτελεί πρόβλημα για τους ιδιοκτήτες αυτού του ιστοχώρου. Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω το άμεσο κλείδωμά του θέματος που προανέφερα.
Ζητώ συγνώμη από τον AVATARGR (ως δημιουργού του παρόντος θέματος) και τους υπόλοιπους συνδαιτημόνες που μετέφερα εδώ την "καταγγελία" μου για το κλείδωμα, αλλά θα ήθελα, έστω και μ' ένα mail, μια εξήγηση για όλα αυτά.


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 17:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ GDS1 ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗΚΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ....

ΤΟ ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ,ΤΟ ΤΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΟΥΝ ΑΦΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ...

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΩΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΦΤΩΧΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ????

ΠΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΕΓΜΑ, ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓHΣEI ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ, ΝΑ ΞΑΠΟΣΤΑΣΕΙ, ΝΑ ΑΡΘΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 30/06/2005 17:38:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 17:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ερυθρός Αστέρας ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΘΕΜΑ....

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΔΙΧΤΥΑΚΟ ΤΟΠΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΕΘΕΤΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

ΠΧ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ Η ΣΕ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΓΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ ??????
(ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙΣ)

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑ ΣΑΦΗΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ....
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 18:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα AVATARGR και όλοι,

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και ιδιαίτερα

AVATARGR
"ΤΟ ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ,ΤΟ ΤΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΟΥΝ ΑΦΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ...

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΩΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΦΤΩΧΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ????

ΠΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΕΓΜΑ, ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓHΣEI ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ, ΝΑ ΞΑΠΟΣΤΑΣΕΙ, ΝΑ ΑΡΘΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ..."

έχω την εντύπωση ότι αυτές οι δυνάμεις είναι ένα σύμπλεγμα των εταιρειών των κυβερνούντων αλλά και των συγκυριών. Να δώσω ένα παράδειγμα η αιτιολόγηση της τρελής πορείας των τιμών του πετρελαίου είναι ένα σύμπλεγμα πολιτικής-επιχειρηματικότητας αλλά και συγκυρίας.
Η Αμερικάνική Κυβέρνηση (μαζί με κάποιες Ευρωπαϊκές) για να διατηρήσουν την κυριαρχία τους αποφάσισαν στην απόκτηση της κινητήριας δύναμης ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ. Ας μην ξεχνάμε ότι το Ιράκ είναι η μεγαλύτερη σε παραγωγή πετρελαίου Παγκοσμίως. Ο έλεγχος λοιπόν των κοιτασμάτων είναι ιδιαίτερης στρατηγικής σημασίας.

Φυσικά οι 7 κυρίες του πετρελαίου δεν θα μπορούσαν να λείπουν από το παιχνίδι αυτό μια και τον τελευταίο καιρό έχουν δει τα κέρδη τους να πολλαπλασιάζονται.

Πως εξηγείται όμως η αύξηση των τιμών του πετρελαίου το καλοκαίρι; Πως είναι δυνατόν να συμβαίνει μια και η ζήτηση για το πετρέλαιο θέρμανσης είναι σχεδόν μηδενική.

Εδώ έρχεται η συγκυρία. Η κινέζικη κοινωνία και οικονομία είναι σε ανάπτυξη. Κινέζικα προϊόντα έχουν κατακλύσει την αγορά ωθώντας τα Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα εκτός ανταγωνισμού. Ο λόγος το εξευτελιστικό κόστος τους.

Συνεπώς η Κινέζικη οικονομία αρχίζει να αναγεννάτε, η κινέζικη κοινωνία αρχίζει και έχει απαιτήσεις θέρμανσης και μέσα μετακίνησης (τροχοφόρα) που χρειάζονται πετρέλαιο για να κινηθούν.

Βλέπουμε λοιπόν ότι σε μια παγκόσμια οικονομία και κοινωνία το πέταγμα μιας πεταλούδας στην Ασία μπορεί να δημιουργήσει ένα τυφώνα στην Δύση. Είναι όμως μόνο αυτό το πρόβλημα; Όχι είναι μόνο ένα παράδειγμα. Όπως είπες και εσύ είναι η Ασφάλιση είναι μόνο ένα μέρος. Το παζλ δεν είναι μεγάλο αλλά έχει πολύ μικρά κομματάκια.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1113281
Maintained by Digital Alchemy