ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 0+@=1
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 11:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεύθερε,

Στην προ-προηγούμενη καταχώρησή μου, εκεί που γίνεται περί του μηδενός λόγος, αποδεικνύεται γιατί πρόσθεση απείρων 0 ισούται με το 0 και οποιονδήποτε άλλο αριθμό.

Στο κομμάτι που επικόλλησες αποδεικνύεται και εκεί ότι πρόσθεση απείρων 0 ισούται με το άπειρο.

Εφ'όσον, τώρα, υπέθεσα εγώ

0+0+0+0+......=0
0+0+0+0+......=1
0+0+0+0+......=@

0=1=@

Πιθανότατα κάποιο λάκκο έχει η φάβα, αλλά δεν τον έχω βρει 2 μέρες τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευθύμη το πιάνω κάπως έτσι:
Αν το 1 μπορεί να διαιρεθεί σε άπειρα κομμάτια, τότε είναι άπειρο από μόνο του. Επομένως 1=@. Τώρα αν το μηδέν είναι ένα κομμάτι του ενός, δεν μπορούμε να προσθέσουμε όσα μηδέν θέλουμε για να κάνουμε το 1, γιατί υπάρχει περίπτωση να βάλουμε περισσότερα μηδέν από όσα πρέπει, και να ξεπεράσουμε το 1. Όμως επειδή το ένα είναι άπειρο από μόνο του, γενιέται άλλη πραγματικότητα. Ή μπορούμε να βάλουμε όσα μηδέν θέλουμε χωρίς κίνδυνο να ξεπεράσουμε το ένα που είναι άπειρο, ή μπορούν να υπάρξουν ποσότητες που ξεπερνούν το άπειρο, οπότε ή τα άπειρα είναι πεπερασμένα ή υπάρχουν πολλά άπειρα. Νομίζω θα καταλήξουμε σε τερατολογία. Μάλλον πρέπει να δεχτούμε ότι είναι λάθος ο συλλογισμός ολόκληρος. Εκτός κι αν χάνω εκείνο το . . . κάτι που θα μου άνοιγε τα μάτια. Προς το παρόν δεν μπορώ να το δώ.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 14:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ.... Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΕ?

Ας τα δουμε και ετσι λοιπον!

Το Ένα, σαν ΜΕΤΡΟ
Το μηδέν σαν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ
Και το άπειρο σαν το σωκρατικό ΜΙΓΜΑ των ΔΥΟ (Μου έρχεται στο ΝΟΥ και το πόσο μοιάζει η ΨΥΧΗ… συγχώρα με ελεύθερε…)

Τότε αναγκαστικά πρέπει να λάβουμε ΥΠ ΟΨΕΙΝ, τη μας λέει ο ΣΟΦΟΣ!....την ΑΙΤΙΑ… που τα ΕΝΝΩΝΕΙ (ΜΙΓΜΑ)

Να το πούμε εξυπνάδα? (Η Λεξη Θεός… νευριάζει τον καλό φίλο Ελεύθερο, και καλά κάνει…γιατί μερικοί….. το ξεφτιλίσανε!)

Μα το 0+@=1, ίσως και να εκφράζεται...

1 συν/πλην 0 = άπειρο…?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 16:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κόλλησα. Δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου τη λέξη αναλογία. Αυτή είναι που καθορίζει τις τιμές στην πραγματικότητα. Εάν το 1 είναι το μέτρο, το μηδέν δεν μπορεί να είναι απεριόριστο. Μήπως εννοούσες απροσδιόριστο Πλάτωνα; Μόνον έτσι μπορώ να δώ το μηδέν: Απροσδιόριστο μεν αλλά όπωσδήποτε μικρότερο του ενός αφού αυτό λέει η λέξη. Από την άλλη και το άπειρο είναι απροσδιόριστο. Μπορεί να είναι και μεγαλύτερο του ενός και του μηδενός ως απείρως μεγάλο, και μικρότερο του ενός και του μηδενός ως απείρως μικρό. Η καταγραφή αυτών των εννοιών πάνω στο χαρτί πρέπει να γίνεται με γραφική παράσταση. Τώρα τι σόι μέτρο μπορεί να είναι το ένα; Πως μπορεί να προσδιοριστεί κάτι και να λογαριάζεται ως μέτρο, τη στιγμή που βρίσκεται ανάμεσα σε απροσδιόριστες ποσότητες; Διότι το απείρως μικρό και το απείρως μεγάλο εξακολουθούν ακόμα να αλλάζουν και να μικραίνουν-μεγαλώνουν αντίστοιχα. Από τη στιγμή δε που και τα δύο είναι άπειρα, τότε το ένα ως μέτρο όπου και αν τοποθετηθεί και όποια τιμή και να πάρει θα είναι εντάξει αλλά και πάλι απροσδιόριστο. Αν είναι σωστός ο συλλογισμός πρέπει να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι τίποτε δεν είναι προσδιορίσιμο.
Επίσης και ότι τα άπειρα είναι άπειρα. Τα ένα είναι άπειρα. Τα μηδέν είναι άπειρα. Αλλά όχι ίσα μεταξύ τους. Είναι άπειρα μόνον ως σύγκριση με κάτι άλλο που και αυτό το άλλο εφ όσον είναι και αυτό απροσδιόριστο, δεν ξεκαθαρίζει και δεν βεβαιώνει τίποτε. Μακάρι να με καταλάβατε εσείς γιατί εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι με κατάλαβα
Λεωνίδα α α α Μας το φύλαγες καιρό ε;
Δεν μας θυμίζεις τι συζητάγαμε;
Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 16:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε Ελευθερε, η ευχη σου να σε καταλαβουμε πηγε "στραφι"!
Δεν ξεκιναμε καλυτερα απο μια πιο ευκολη μορφη της εξισωσης;
π.χ. απο την, 0 Χ @ = 1 ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 17:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε ελεύθερε…. μη σε πιάνει απελπισία ….!!

Το ΜΕΤΡΟ μεταφορικά είναι και το ανώτατο ΟΡΙΟ…

Δες το έτσι!

1. ΟΡΙΟΝ

2. ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ

3. ΜΙΓΜΑ

Ότι έχει όριο και ότι δεν έχει….ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ…..δεν μπορείς να τα δεις κάτι που να προέρχεται…..(ΜΙΓΜΑ)....μα που δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο?

Και για να μην μπερδευτείς…. η εξυπνάδα που αναφέρω, έχει να κάνει με κίνηση!

Θειο = κίνηση

Αυτά ….και δεν ξέρω αν γίνονται πιο λιανά! (Ορθολογικά)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 20:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη φιλοι για τη μεταφυσική δευτερολογία….η φιλοσοφία δεν ειναι προσηλυτισμός, ούτε θέλει να πείσει κάποιο για ότι δηποτε…..απλά γίνεται η συζήτηση ώστε να δούμε…. το δυνατό διαυγέστερα. Γνωριζω πως είναι δύσκολες οι έννοιες…και το ότι πήραν μέρος τόσοι φίλοι….εδώ μα και στη ΣΟΥΠΑ με το πιρουνι… μη τι άλλο είναι αξιέπαινο! Δεν χρειάζεται πολύ να σκοντάψεις…. και ομολογώ πως υπάρχουν δυσκολίες έκφρασης…μα και καλή θέληση…….

*Ο Φίλος Λεωνίδας ίσως μου υπενθυμίσει πως ο Πλάτωνας γεωμετρουσε…

Για το λόγο αυτό φέρνω σαν παράδειγμα δυο από τις λέξεις, που ο ίδιος ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ χρησιμοποιεί κατά προσΕΓΓΙΣΗ

ΙΔΕΑ, την ονομάζει και ΕΙΔΟΣ, ΓΕΝΟΣ, ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟ…
Το ΑΙΣΘΗΤΟ, το ονομάζει ΟΝ και μη ΟΝ!
Ον γιατί γεννιέται,
και
μη ΟΝ…. επειδή συνεχώς μεταβάλλεται!

Έτσι την ΙΔΕΑ δεν την θεωρεί ούτε κινούμενη ούτε σταθερή! Την θεωρεί ΙΔΙΑ, τόσο όταν είναι ΜΙΑ….μα άλλο τόσο και όταν είναι ΠΟΛΛΕΣ!

Αυτά όσο αφορά και την προσπάθεια που έγινε από μέρους μου… οσο αφορα την εξίσωση…

Τωρα, μπερδευόμαστε συνεχώς…όσο αφορά την Ψυχή και το Πνεύμα…

Για τον Πλατωνα….
Η Ψυχή έχει αρχή ΑΡΙΘΜΙΤΙΚΗ….ενώ το σώμα αρχή ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ.. Την θεωρεί ως ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, που είναι παντού διασκορπισμένο…και κινείται από μόνο του…*(θέση και του Ηράκλειτου) με το ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ στο κεφάλι, το ΘΥΜΟΕΙΔΕΣ στην καρδιά…και το ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ κάπου στον αφαλό και συκώτι!

Το πρώτο (μετράει) για τον ΠΛΑΤΩΝΑ…(σαν ψυχή)

Στον Τίμαιο υπάρχουν πολλές διευκρινήσεις για κύκλους, κινήσεις κλπ…για όποιον θέλει να εμβαθύνει…

Ας τα δούμε και λίγο…. με το φακό!

Κάποιος είναι μουσικός, (γνωρίζει καλά ένα όργανο μουσικής)
Αυτό προσδιορίζεται ΩΣ ΚΑΤΙ?
-Φυσικά…λέμε είναι μουσικός
Ο μουσικός είναι Άνθρωπος?
Ναι είναι!
Ένας που δεν γνωρίζει Μουσική μα γνωρίζει πολύ καλά Χορό?
Αυτό προσδιορίζεται ΩΣ ΚΑΤΙ?
- Φυσικά, λέμε πως είναι Χορευτής
Ο Χορευτής είναι άνθρωπος?
Ναι είναι!

Αχούν ψυχή και οι δυο?

Έχουν!

Τώρα η ψυχή του Μοζαρτ από την Ψυχή του Νουρέγιεφ….σε τι διαφέρει?

Εδώ βρισκόμαστε αμέσως σε αναπάντητα ερωτήματα….μιας και έχουμε να κάνουμε με ικανότητες…(χαρίσματα αν θέλετε)…που, σε περίπτωση που δεν τα καλλιεργούσαν…ΑΝΤΙΟ!

Μπορούμε λοιπον να πούμε το ίδιο για τα μαθηματικά, την ιστορία η την φιλοσοφία? ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ….

Επίσης μπορούμε να πούμε πως για τον κάθε άνθρωπο τις περισσότερες φορές η ΑΝΑΓΚΗ τον οδηγεί να κάνει πράγματα διαφορετικά από ότι ο ίδιος ήθελε να κάνει….και που μένουν κάπου σαν όνειρο….ιδέες?

Σίγουρα?

Να η μεγαλύτερη σύγκρουση! Αυτο που ειμαστε με οτι θα θελαμε να ειμαστε!

Όλα αυτά προσδιορίζονται και υπάρχουν… ΩΣ ΚΑΤΙ? Αν ισχύουν….…καλό είναι να μην ταυτιζόμαστε.... με ότι μας ΟΡΙΖΕΙ….που είναι πάντα ΚΑΤΙ!

Ετσι πέφτουμε στο ίδιο ΛΑΘΟΣ…. (με τους ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ!)

Συγνώμη για το μονόλογο….μα αν θέλω να γίνω αντιληπτός….μιλώ σε μένα!

Δεν εγινα?


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/01/2004 20:08:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 22:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε, απ'όσο προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ,

Κρατάς 1 μπισκότο στα χέρια σου, το οποίο μπορείς να διαιρέσεις σε @ κομμάττια, αλλά στο τέλος θα αισθάνεσαι (όραση, αφή, γεύση) 0 μπισκότΑ. Δε σημαίνει όμως, ότι επειδή δεν το αισθάνεσαι, το μπισκότο (η ύλη που αντιστοιχεί σε αυτό) δεν υπάρχει.

Ίσως γι'αυτό οι πρόγονοί μας εν γνώση τους να αψήφισαν το 0. Προσπάθησαν να οδηγήσουν τη νόησή τους σε ανώτερο από τον αισθητό κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 00:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανάμεσα σε όλες αυτές τις μαθηματικές εκφράσεις , ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ υπάρχει και μια που θα την ονομάσω Μοναδική –Θεμελιώδη συνάρτηση , η οποία έχει την δυνατότητα να αναπαράγει αφενός μεν μία μοναδική απεικόνιση στοιχειοθετημένη από άπειρα σημεία και αφετέρου να αναπαράγει απείρως τον εαυτό της , με αντίγραφα τα οποία διαφέρουν κατά τι .

Φίλοι μου, εκείνο που προσπάθησα να προσεγγίσω είναι το εξής:
Την μοναδική-θεμελιώδη συνάρτηση. Τη φύση της. Το αποτέλεσμα της. Γι αυτό περιμένω περαιτέρω επεξηγήσεις από τον Λεωνίδα. Προσπάθησα να αποδείξω την ορθότητα του "Τα πάντα ρεί", ανεπιτυχώς βέβαια γιατί δεν τα απέδωσα καλά και δεν έγινα αντιληπτός. Ήθελα να πω ότι τίποτα δεν είναι σταθερό και προσδιορίσιμο, ούτε το μηδέν, ούτε το ένα, ούτε και το άπειρον.
Οι ερωτήσεις-απορίες μου είναι:
Αυτή η μοναδική-θεμελιώδης συνάρτηση είναι μεταβλητή;
Τα άπειρα αντίγραφα του εαυτού της τα οποία διαφέρουν κατά τι, θα θεωρηθούν ως άπειροι παρατηρητές του σύμπαντος ή άπειρα σύμπαντα;
Γιατί μας δημιουργείται η αίσθηση ότι ο χρόνος ρέει πάντα προς τα μπρός; Πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό; Απορρέει κάτι ως προς αυτό από την εξίσωση;
Αλλά και τη σχέση άπειροι παρατηρητές σε ένα σύμπαν. Ισχύει μήπως και το ένας παρατηρητής σε άπειρα σύμπαντα; Δεδομένου ότι ο ίδιος παρατηρητής προβαίνει σε άπειρες παρατηρήσεις. Τι συμβαίνει εκεί;

Πλάτωνα. Δεν είναι διαφωνίες. Προσεγγίσεις προσπαθώ να κάνω. Με τις επιθυμίες των ζώων τι γίνεται; Όταν πετάγεται η αλεπού να φτάσει τα σταφύλια και δεν τα καταφέρνει, αυτή η επιθυμία της μένει; Και που πάει; Θα ήθελα να ακούσω προέλαση της φιλοσοφικής σκέψης και στα άλλα ζωντανά. Πολλές φορές σκέφτηκα έτσι ορμώμενος από τη θεωρεία της εξέλιξης των ειδών. Έφτασα στο συμπέρασμα ότι η επιθυμία της αλεπούς μένει. Διαδίδεται στα άλλα μέλη του είδους και κληρονομείται από τους απογόνους. Φυσικά είναι εκτός θέματος. Αλλά κάποιες συζητήσεις ξεπετάγονται από το πουθενά και τείνουν να προσθέσουν νέες παραμέτρους στην αρχική. Επιδιώκοντας τη θεωρία των πάντων του Λεωνίδα.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι
Μαρέσει η τροπή που πήρε η συζήτηση . Είναι θετικότερο σε ένα τέτοιο θέμα να αναζητούμε θεμελιώδεις ιδέες μέσα από τις δικές μας ικανότητες .
Ευθύμη
Κανένα μ η – ο υ δ έ ν (0)και κανένα ε ν (1) ,δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο , γι αυτό δεν επιτρέπεται να τα προσθέσεις . Με το όνομα ά π ε ι ρ ο (@) , εννοούμε το χ ά ο ς όχι μόνο με το χαρακτηριστικό του π λ ή θ ο υ ς , αλλά επίσης και με αυτό της α τ α ξ ί α ς και της χ ω ρ ι κ ό τ η τ α ς .
Ακόμη θα πρέπει να θυμάσαι ότι το 0+@=1 είναι φιλοσοφική εξίσωση , δηλαδή προ-μαθηματική .
Πασχάλη
Γενικότερα , ίσως προηγείται ο πολλαπλασιασμός της πρόσθεσης στην δημιουργία των μαθηματικών πράξεων , η εξίσωση αυτή όμως δεν ανήκει σε κάποιο υπαρχων μαθηματικό σύστημα …
Ελεύθερε
Πολύ θετικές , ξεκάθαρες και εύστοχες οι σκέψεις σου . Απομένει κατά την γνώμη μου το επιμέρους ασφαλές συμπέρασμα , αλλά και περισσότερος προβληματισμός της αυτής ποιότητας.
Ασφαλώς δεν γνωρίζω την θεμελιώδη σχέση , αλλά μπορώ να την συναισθανθώ , ίσως όπως ένας εκ γενετής τυφλός το παιδί του . Στα ερωτήματά σου λοιπόν θα απαντήσω με βάση αυτόν τον περιορισμό .
Η σχέση αυτή λοιπόν θα πρέπει να είναι μεταβλητή .
Για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου αντιγράφω εδώ μια ανάλογη διευκρίνιση που έκανα στο «Λογική και Σύμπαν: Τρώγεται η σούπα με... πηρούνι; » . Νομίζω είναι διαφωτιστική .

Η "γενεσιουργός συνάρτηση" γεννάει μόνο παρατηρητές;

Το χάος είναι άπειρο και αδιαμόρφωτο .
Θεωρούμε λοιπόν ότι μια από τις δυνάμει άπειρες εν τάξει εκφράσεις του , είναι και μια συγκεκριμένη έκφραση που μαθηματικά αποκαλούμε συνάρτηση Α (παραδείγματος χάρη) .
Η συνάρτηση αυτή θεωρούμε ότι μπορεί να αναπαράγει τον εαυτό της μέσα από άλλες υποσυναρτήσεις έστω α ,β , γ κλπ .
Τις υποσυναρτήσεις αυτές όντως θεωρούμε ως παρατηρητές .
Άρα η απάντησή σου στο πρώτο ερώτημα είναι ναι , γεννά μόνο παρατηρητές .
Και αν μόνο αυτή γεννάει, μέσω απείρων αντανακλάσεων "παρατηρητές", τότε το σύμπαν χωρίζεται σε παρατηρητές και μη-παρατηρητές;
Θα έλεγα ότι το σύμπαν χωρίζεται σε τακτό και μη τακτό (Όν και μη Όν). Το τακτό είναι αυτό που υπάρχει ως παρατηρητής , αλλά και ως αντικείμενο παρατήρησης . Η ύπαρξή τους αυτή ,ορίζεται από τις τιμές που προκύπτουν από την θεμελιώδη συνάρτηση που αναφέραμε . Και μόνο το ότι αποτελούν τιμές κάποιας μαθηματικής σχέσης τα ορίζει ως τακτά , δηλαδή με χαμηλή εντροπία .
Εδώ μπορεί να εισαχθεί η έννοια της τριάδος

Χάος - Θεμελιώδης Α (δημιουργός)- θεμελιώδης α (παρατηρητής)
Δεν υπάρχει ταύτιση παρατηρητή ,θεμελιώδους και χάους διότι έχουν διαφορά αιτιότητας . Το Χάος είναι αυθύπαρκτο , η θεμελιώδης πρωτογενής και ο παρατηρητής δευτερογενής .
Η διαφορά α ι τ ι ό τ η τ α ς λοιπόν , είναι αυτή που επιβάλει την φορά της ροής του χρόνου καθώς και την ποιοτική και ταυτοτική διαφορά μεταξύ παρατηρητή και παρατηρούμενου (σύμπαντος) .

Τι λες καλέ μου Πλάτωνα , δεν είναι μερικές φορές γευστικότερο το νερό της πηγής απ το επιτραπέζιο ? :)


""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γίνει περισσότερο εποικοδομητική η συζήτηση μας , θα προτείνω το εξής θεώρημα :

Μια θεμελιώδης αρχή οφείλει να ορισθεί στο «τίποτα» και καταρχήν να ορίσει το «κάτι» .

Προσπαθήστε λοιπόν να βρείτε μια απλή λογική σ χ έ σ η , που να είναι αληθής σε ένα σύνολο όπου τα πάντα είναι εν δυνάμει .Και τα στοιχεία του και οι παράμετροι του.

""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 00:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεωνίδα μου σε πιάνω . . . δε σε πιάνω.
Εντροπία. Θυμάμαι όταν σπούδαζα το γυροσκόπιο μας είπαν και για την εντροπία. Τώρα πια, το μόνο που θυμάμαι να σημαίνει, είναι κάτι που αργά-αργά αλλά σταθερά . . . πως να το πω . . . άστο δε θυμάμαι. Δεν θα μπορούσες να το πεις αλλιώς;

Ούτε η συνάρτηση μου λέει και πολλά πράγματα. Πόσο μάλλον η υποσυνάρτηση. Διότι μου δημιουργείται η απορία: Για την κάθε νέα υποσυνάρτηση ( γ ας πούμε), η μάνα της (β) τι είναι; Γιατί να μην είναι θεμελιώδης γι αυτήν. Είναι τελείως μαθηματικό-μηχανιστικό το θέμα; Σε ένα τέτοιο μοντέλο που είναι εκείνος που θα αποφασίσει; Θα καθορίσει; Θα αποδεκτεί;
Είπαμε. Δεν είμαι μαθηματικός και κοντεύω τα 50. Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω κείμενα που περιέχουν δύσκολους μαθηματικούς όρους. Πάνε τόσα χρόνια τώρα. Καλά θα μου πει κάποιος. Τότε γιατί ανακατεύεσαι σε τέτοιε συζητήσεις; Έλα ντε; Με τραβάει

quote:
Προσπαθήστε λοιπόν να βρείτε μια απλή λογική σ χ έ σ η , που να είναι αληθής σε ένα σύνολο όπου τα πάντα είναι εν δυνάμει .Και τα στοιχεία του και οι παράμετροι του.

Σε ένα σύνολο όπου τα πάντα μπορούν να συμβούν. Κατάλαβα καλά;
Αν κατάλαβα καλά, ας προσπαθήσω.
α) Το μέρος πάντα θα είναι μικρότερο του όλου.
β) Το όλον πάντα θα αποτελείται από το άθροισμα των μερών του.
γ) Το ον και το μη ον πάντα θα έχουν κάποιες ιδιότητες, οι οποίες καθορίζονται απ’ αυτά και καθορίζουν αυτά.

Ελπίζω να είμαι ακόμα συμβατός.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 15:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας υποθέσουμε πως υπάρχουν πεντε (η και περισσότεροι φίλοι), που αφού σκέφτηκαν πάνω σε τέτοια η παρόμοια ζητήματα, είπαν μεταξύ τους.

Γίνεται να προσεγγίσουμε κάτι, μια συνάρτηση, μια ενωτική θεωρία, που να δίνει απαντήσεις σε όλα μας τα ερωτήματα?

Μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως και άλλοι άνθρωποι, με πολλές γνώσεις και πολύ δυνατά μυαλά επεχείρησαν κάτι τέτοιο… (Ένας ήταν ο ΕΙΝΣΤΑΙΝ) Τα τελευταία χρόνια του τα πέρασε σκεφτόμενος αυτά….χωρίς όμως να τα καταφέρει...

Πριν μπούμε λοιπόν σε δύσκολο λαβύρινθο, καλό είναι να αναρωτηθούμε αν η όποια θεωρία θα άλλαζε κάτι και σε μας….και δεν εννοώ φυσικά να αντιληφτούμε με το μυαλό μας κάτι. Χωρίς μια βαθιά αλλαγή σε μας τους ίδιους, όλα τα παραπάνω φοβάμαι μην παραμείνουν λόγια….Τότε κάλλιστα μπορούν και έρθουν οι κύριοι των ΙΣΜΩΝ….και να μας πουν….
Γιατι τα βάζετε με τις δικές μας Δοξασίες…..μα καλα, τις δικές σας δεν τις βλέπετε?

Έγραψα βαθιά αλλαγή…
Άνθρωπος…Ο έχων την ικανότητα προς σκέψη και παρατήρηση μας λέει η ετοιμολογία της λέξεως...

Το πρώτο μέρος όσο αφορά τη ΣΚΕΨΗ, είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο…μα αν τυχόν πάρει λάθος δρόμο….. τα παράγωγα... δεν γίνεται να είναι σωστά…

Πως θα ξέρουμε αν είμαστε σε σωστό η λάθος δρόμο?

Πρώτα για το ΣΩΣΤΟ.
Γνωριζουμε πολύ λίγα πράγματα…γιατί αν ορίσουμε κάτι σαν ΣΩΣΤΟ η και ΣΚΟΠΟ…που ίσως η και θα θέλαμε να φτάσουμε….πάει να πει πως η (αλήθεια/σωστό)…μας είναι γνωστή* Την τοποθετούμε μέσα σε γνωστά πεδία!... Μνήμη… (ΚΑΤΙ)

Υπάρχει σε μας κάτι από μόνο του σωστό?

Ας το δούμε…

Μνήμη…Αν υπάρχει, υπάρχει και η ΙΔΕΑ…(σε αυτά τα ΚΑΤΙ), μιας και μνήμη είναι κάτι σταθερό και μόνιμο. Βρέστε μου κάτι που να είναι μονιμότερο της ΙΔΕΑΣ! *(Θα γελάει τώρα ο ελεύθερος κάτω από τα μουστάκια του… Ας δούμε λίγο και τα σταφύλια της Αλεπούς…αν και χρειάζομαστε περισσότερες δόσεις… )
Αν δεν αντιλαμβανόταν την ιδέα….του σταφυλιού *(ΤΡΟΦΗΣ) και δεν είχε για αυτόν το σκοπό τον ΝΟΥ σαν φυσικό χάρισμα… θα ζούσε? Δεν είναι μήπως έμφυτη όπως και η ικανότητα να διακρίνουμε τα όμοια…Ο Άνθρωπος δεν βρίσκει όμορφο τον Άνθρωπο?… και ο Γάιδαρος τον Γάιδαρο?….
*(αν και υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις…)

Για να μην μακρηγορώ λοιπόν….εκτός των φυσικών μας χαρισμάτων….(μια όμορφη γυναίκα μας βρίσκει όλους σύμφωνους…. Άρα η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΟΥ ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ…την έχουμε ΔΕΙ… μας λέει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ για αυτό και ετσι αναγνωρίζουμε το ΟΜΟΡΦΟ) μα όσο αφορά τις επίκτητες ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ… αυτό το ΚΑΤΙ είναι κοντά στο BackGround μας, (Συνήθειες που έχουμε η αποχτήσαμε) και εδώ την σκέψη μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε…εξετάζοντας τι δεν είναι!!!

Αν εξετάσεις ένα ΑΡΤΙΟ η ένα ΠΕΡΡΙΤΟ αριθμό και προσθέσεις η και αφαιρέσεις ένα ψηφίο, παραμένει ο ίδιος?
Όχι, έτσι δεν είναι?
Εδώ και η δύσκολα μας καλέ μου Λεωνίδα να απαντήσουν οι Φιλόσοφοι από ανέκαθεν, αν πρώτα έρχεται ΚΑΤΙ…η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!….Βλεπεις...Νερό είναι στην Πηγή… μα Νερό και στο Τραπέζι! *(Ξέρω πως το έγραψες με άλλη σημασία!)

Άφησα τέλος το δεύτερο μέρος της λέξης Άνθρωπος! Την ικανότητα δηλαδή προς παρατήρηση!

Εδώ θα περάσω σε ένα άλλο Σοφό…που δένει πολύ με ότι συζητάμε. Τον γνωστό μας Βούδα. Ελπίζω ορισμένοι να μην βγάλετε σπυράκια.. (Δεν είμαστε ακόλουθοι κανενός….το τονίζω!)

Μέχρι τα 29 του Χρόνια, γεύτηκε ότι του έδινε η ΖΩΗ….ΑΙΣΘΗΤΑ ΜΙΛΑΜΕ… έκανε τα πάντα!
Μιας και ο Πατέρας του τον είχε προφυλαγμένο….από ανθρώπινους προβληματισμούς, (Αρρώστια, Γερατειά, Θάνατος)….ο Φίλος μας… μόλις τα αντιλήφτηκε *(σε προχωρημένη ηλικία, 29 ΕΤΩΝ!!!) έχασε τον ύπνο του! Αν ζούσε λέει για πάντα….θα συνέχιζε να κάνει ότι έκανε…*(Στον κόσμο των αισθήσεων) μα από τι στιγμή που αντιλαμβάνεται την παροδικότητα μας…ΝΑΤΟΝ που δεν το δέχεται….και αρνηται τη γνωστη του καλοπεραση...... Είναι τέλειο σαν παράδειγμα για να κατανοήσουμε ισως και τους διωγμούς… από παράδεισο κλπ κλπ…

Τώρα στην όλη πορεία του, γνωρίζουμε πως πέρασε από διάφορους ΣΟΦΟΥΣ και ΓΚΟΥΡΟΥ….μα δεν σταμάτησε! Αν και χρειαζόταν καιρό να φτάσει σε ένα επίπεδο επίγνωσης (που οι σοφοί είχανε)….μόλις το έφτανε…. έφευγε!

Σαν γεγονός παραμένει…πως όταν γύρισε στο ΣΑΡΝΑΘ.. και βρήκε τους παλιούς φίλους αναζητητές….άρχισε να τους μιλάει ΕΝ ΣΟΦΙΑ….κάτι που δεν υπήρχε πριν, και που οι ίδιοι μα και τόσος κόσμος….αντελήφθησαν αμεσως.

Λεωνίδα….πρόσεξε τώρα κάτι που ο ίδιος έθεσε σπουδαίο σαν το Νεράκι μας.. ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, Να είσαι ΠΑΡΩΝ… (Προσοχή)… που είναι η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ....

Φτάνω λοιπόν στο πιο όμορφο σημείο….(που έφτασε και η σύγχρονη ΦΥΣΙΚΗ)…και που στη ΣΟΥΠΑ…τέθηκε σαν ερώτηση! Όταν παρατηρείς κάτι….το παρατηρούμενο λένε… αλλάζει!

Όχι μόνο το παρατηρούμενο!!!

Μα και ο παρατηρητής!

Αλλάζουν τα κύτταρα μέσα μας…δεν είναι τα ίδια με ΠΡΙΝ! *(Φτάνει να γίνεται ταυτόχρονα από ΟΛΑ *(ΟΛΙΚΑ)….και όχι από μέρος κυττάρων!)

Εκεί τελειώνει η ΑΠΟΣΤΑΣΗ, *(παρατηρητή παρατηρούμενου)…Τελειώνοντας η απόσταση... που είναι ο ΧΡΟΝΟΣ?

Ποιος δάσκαλος θα στα διδάξει αυτά? Δεν είναι τεχνική….μα κατάσταση βαθιάς κατανόησης…ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ...

Και για να μην αφήσουμε κανένα παραπονεμένο…. Με τις εντροπία… και την ΥΛΗ!

Η Ύλη έχει αρχή και τέλος σαν ΜΕΡΙΚΟΤΗΤΑ, η ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ….μα ΣΑΝ ΟΛΟΤΗΤΑ δεν αλλάζει τίποτα! ΕΙΝΑΙ!

Η Αλεπού φιλοι μου*(μερος της εξυπναδας) θα προσπαθήσει πολλές φορές για τα σταφύλια….μέχρι που στο τέλος.. θα βρει το δρόμο... Σαν Άνθρωποι…έχουμε τη ΣΚΕΨΗ….που μπορεί να πει….ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ!!! ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ!!!! Ω ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ!!!!

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ….

Ευτυχώς που το κάνει,….διαφορετικά Δοξασίες, Σοφιστείες και Σωτήρες… μας περιμένουν σε κάθε γωνία….

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/01/2004 15:23:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 18:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου Πλατων...
μια ερωτηση φιλε μου...
εχω την αισθηση οτι η ανωτερη εννοια του εαυτου ειναι ακριβως αυτο το χαος που ενωνει τα παντα μεταξυ τους μημπως δηλαδη φτιαχνει το συμπαν παρατηρητες για να παρατηρει τον εαυτο του?
μημπως δηλαδη κατα καποιο τροπο κρυβεται μεσα σε καθε δημιουργημα του
με αποτελεσμα να παρατηρει μεσα απο μας....και το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να ανακαλυψουμε οτι το "εγω" που μεταμφιεζεται δεν ειναι παρα ενα πεπλο ωστε να μην αποκαλυφθει ευκολα?

ισως να εχετε απαντησει ηδη...μα δεν προλαβα να διαβασω αν το εχετε ηδη κανει παρακαλω παραπεμψτεμε....
καλησπεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 19:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

απειρες αντανακλασεις, Λεωνιδα, περιδινηση, μηπως θα σημαινε και σταδιακο εκφυλισμο?
Δηλαδη οτι το καθε επομενο ειδωλο "χανει" κατι τις απο το προηγουμενο? Μια πληροφορια πχ.
Αυξηση εντροπιας πραγματι, επομενως, η κατευθυνση του βελους του χρονου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 21:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχω την αισθηση οτι η ανωτερη εννοια του εαυτου ειναι ακριβως αυτο το χαος που ενωνει τα παντα μεταξυ τους μημπως δηλαδη φτιαχνει το συμπαν παρατηρητες για να παρατηρει τον εαυτο του?
μημπως δηλαδη κατα καποιο τροπο κρυβεται μεσα σε καθε δημιουργημα του
με αποτελεσμα να παρατηρει μεσα απο μας....και το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να ανακαλυψουμε οτι το "εγω" που μεταμφιεζεται δεν ειναι παρα ενα πεπλο ωστε να μην αποκαλυφθει ευκολα?
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΚΕΨΗ ΦΙΛΕ RYCHE.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 00:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ryche..

Πολύ Όμορφη σκέψη….κάτι ανάλογο λέει και ο Ηράκλειτος, όταν μας λέει πως… στη Φύση, αρέσει να κρύβεται..

Σκέψου και αυτό λιγο φίλε…και πες μου τη γνωμη σου!


Ιδέα... σαν (Αιτία)… που κάτι γίνεται!

Λες και η φύση / Θεος… μας έδωσε τα πάντα εν σοφία!

Δεν ξέρεις πόσο με απασχολει αυτές τις μέρες κάτι που συζήτησα με ένα συνάδελφο, όσο αφορά τον καρκίνο του προστάτη! Παρουσιάζεται συνήθως… μόλις το αναπαραγωγικό μας όργανο….σταματήσει από την λειτουργία που ήταν προγραμματισμένο! Στα 60 περιπου...

Να το απορρίπτει αρραγές... γιατί δεν είναι σε κίνηση?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 22/01/2004 00:12:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 00:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.

Ryche,

quote:
μηπως δηλαδη φτιαχνει το συμπαν παρατηρητες για να παρατηρει τον εαυτο του?

Βάζουμε ιδέες τώρα και τις συζητάμε.
Το ερώτημα αυτό μπορεί να μπεί κι' έτσι: Μήπως ο παρατηρητής φτιάχνει το σύμπαν; Εγώ νομίζω ναι. Μάλιστα η όλη λειτουργία του "όλου" είναι προσπάθεια γνώσεως του εαυτού του, με μόνο πρωταγωνιστή τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι το "είναι" και το "όλον". Αυτός είναι ο παρατηρητής και παρατηρεί όσο,ότι,όπου κι όπως θέλει. Η δε παρατήρηση του μετατρέπεται ακαριαία σε πραγματικότητα. Μια μεταβλητή πραγματικότητα. Τόσο μεταβλητή όσο κι η βούληση του.

Πλάτωνα τυχερέ, η πιό όμορφη μούσα (έμπνευση) είναι πάντα μαζί σου. Ασφαλώς και δεν θα φτάσουμε πουθενά. Όλοι στο παρελθόν έμειναν μετέωροι στο ταξίδι της γνώσεως. Αλλά ήταν ωραίο και συναρπαστικό ταξίδι. Τόσο συναρπαστικό όσο ο έρωτας. Γιατί είναι έρωτας τελικά. Βαδίζεις στα τυφλά, και σου μένει πάντα η αμφιβολία. Κουράζεσαι και σταματάς και φτου κι' απ΄την αρχή.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 21:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραία τα λέτε φίλοι , αλλά είναι φτωχό το μέσον για να υποστηριχθούν πολυσύνθετες αναλύσεις .
Ίσως πέφτει ο κλήρος στον καλό μας Πλάτωνα να οργανώσει ένα ...συμπόσιο , για απευθείας ...διαπραγματεύσεις .
:)


""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 22:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα...φιλοι μου


quote:
κάτι ανάλογο λέει και ο Ηράκλειτος, όταν μας λέει πως… στη Φύση, αρέσει να κρύβεται..

Σκέψου και αυτό λιγο φίλε…και πες μου τη γνωμη σου!



φιλε πλατων νομιζω οτι ο θεος κανει ακριβως αυτο που λεει ο Ηρακλειτος...μονο ετσι μπορω να το αντιληφθω...
ο θεος κρυβεται τοσο καλα που "ξεχναει που ειναι κρυμμενος και αργει να θυμηθει και βεβαια ειναι κρυμμενος σε μενα και σε σενα και σε καθε πλασμα...και ειναι σχεδον αδυνατο να τον αντιληφθω γιατι τοτε
θα επρεπε να εχω την δυνατοτητα να βγω εκτος του ολου και να τον παρατηρησω μα τοτε θα επαυε να ειναι θεος και θα γινομουν εγω...
αλλωστε εφοσον ειμαι δημιουργημα του ειναι αδυνατον να τον παρατηρησω αφου θα ηταν σαν να προσπαθουσα να δω τα ματια μου απευθειας,σαν να προσπαθουσα να δαγκωσω τα δοντια μου...
ετσι λοιπον ναι η φυση κρυβεται...

ξεχναμε παντα κατι βασικο,οτι δεν ερχομαστε στον κοσμο αλλα οτι ερχομαστε απο τον κοσμο...για να φτιαχτει το ο,τι ολο το συμπαν παιρνει μερος...ετσι φτιαχνεται η ψευδαισθηση οτι εμεις ειμαστε καποιο ξεχωριστο κομματι που απο εσω πρεπει να αντιμετωπισει το εξω...δεν δρουμε μαζι μα εναντιον του εξω κοσμου...
σ'αυτην ακριβως την ψευδαισθηση βασιζεται και το παιχνιδι του θεου
οτι καταφερνει να υποδιεται μεσω εμας τονΕαυτο του και παραλληλα να κανει οτι το ξεχνα...
αυτο προκιπτει απο την παρατηρηση του εαυτου μας...αρα παρατηροντας εμας και τον κοσμο βλεπουμε τον θεο...
μα και εδω κολλαει φιλε Πλατωνα η ενθυμηση=αναμνηση του εαυτου που σου ελεγα πιο πανω οπως και ο θεος και εμεις ξεχναμε τον εαυτο μας...
τωρα θα μου πεις θεωριες και λογια ναι...δεν μπορω να το αντιληφθω αλλιως...

φιλε ελευθερε καλησπερα

quote:
Αυτός είναι ο παρατηρητής και παρατηρεί όσο,ότι,όπου κι όπως θέλει. Η δε παρατήρηση του μετατρέπεται ακαριαία σε πραγματικότητα. Μια μεταβλητή πραγματικότητα. Τόσο μεταβλητή όσο κι η βούληση του.

αν γινεται ετσι οπως λες ερχεσαι να επιβεβαιωσεις...
ας μην ξεχναμε οτι παρατηρω σημαινει εστιαζω την προσοχη μου...
μα ας μην ξεχναμε οτι προσεχοντας κατι ειναι ταυτοχρονα ΑΓΝΟΙΑ
και το λεω αυτο για εναν απλο λογο.
εφοσον εστιαζουμε καπου ναι μεν αποκτουμε τελεια γνωση του παρατηρουμενου μα ταυτοχρονα χανουμε ολα τα υπολοιπα...
ετσι κρυβεται ο θεος?
δεν εχει γνωση του εαυτου του οπως και τα δημιουργηματα του?
ελπιζω να μην ξεφυγα πολυ Λεωνιδα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 00:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ Η ΦΙΛΗ ΑΛΜΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ.
quote:
απειρες αντανακλασεις, Λεωνιδα, περιδινηση, μηπως θα σημαινε και σταδιακο εκφυλισμο?
Δηλαδη οτι το καθε επομενο ειδωλο "χανει" κατι τις απο το προηγουμενο? Μια πληροφορια πχ.
Αυξηση εντροπιας πραγματι, επομενως, η κατευθυνση του βελους του χρονου?


ΜΠΟΡΕΙΣ,ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ;ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΕΙΔΩΛΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ;ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 02:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εφοσον εστιαζουμε καπου ναι μεν αποκτουμε τελεια γνωση του παρατηρουμενου μα ταυτοχρονα χανουμε ολα τα υπολοιπα...

Για τα υπόλοιπα υπάρχουν άλλοι παρατηρητές. Όλοι μαζί οι άνθρωποι εξυπηρετούν ένα και μόνο πράγμα. Την γνώση. Κι όχι μόνο οι άνθρωποι. Όλο το σύμπαν με τη λειτουργία του αυτό εξυπηρετεί. Την γνώση. Η οποία όταν παραχθεί, γίνεται δεδομένο και επηρεάζει την λειτουργία των πάντων. Μέχρι να αντικατασταθεί από μια καινούργια γνώση. Μιλάμε για μια αέναη δημιουργία δηλαδή.
Είπαμε γνώμες είναι αυτές. Έχουν όμως κάποιες αποδείξεις που μπορούμε να τις κουβεντιάσουμε.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 13:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως πέφτει ο κλήρος στον καλό μας Πλάτωνα να οργανώσει ένα ...συμπόσιο , για απευθείας ...διαπραγματεύσεις .

Λεωνίδα,

Μα και στα συμπόσια αγαπητέ, Σωκράτης και Πλάτωνας, φτάνανε προς το Τέλος…τσίμπαγαν καμία ελιά….και κοίταγαν ακριβώς για αυτό…τα ΜΕΣΑ!

Ένα παντός πρέπει να το είχανε βρει! Το Καλό κρασί!…Άδειαζαν και την τελευταία σταγόνα σκέψης... βρίσκοντας πάτο,(ΥΛΗ)… χωρίς καν να τους πειράζει...

(Θυμάσαι τι μας διηγήθηκες πέρυσι, με μια φίλη σου που έφυγε,…και που η μητέρα της σας δέχτηκε ατάραχη…προπαντός τι λέχθηκε, *(μίλαγε με την κόρη της)…..σε κάποιο ανατολικό κράτος?
Και αυτά είναι ΜΕΣΑ, που η λογική (βασιζόμενη στο αισθητό).. εύκολα απορρίπτει, μα που εμείς στην έρευνα, πρέπει να έχουμε υπ όψιν, και να χρίουν της καθε προσοχής μας. Και δεν μιλάω για ορισμένες ψυχοδιαταραγμένες καταστάσεις…)

Αν θέλεις λοιπόν έστω και κομματιαστά, γράψε…(το ίδιο λέω και σε σένα ελεύθερε….(μα και οποίον θέλει)…φτάνει να μην στεναχωριέστε…) και αν ποτέ γίνει το συμπόσιο, ας αφήσουμε για τότε τις λεπτομέρειες…

Διαβάζω με προσοχή το σκεπτικο σας…μιας και το (δικό μου) είναι σε κινηση και δέχεται οποιαδήποτε καλυτέρεψη / αναθεώρηση!

Λίγα λοιπον,
Ξεκινά από το ΕΝΑ και τη ΔΥΑΔΑ μαζί, σαν αρχές… φανταστείτε ένα βέλος να φεύγει και από τα δυο… και να καταλήγει στο ΕΙΝΑΙ ( Ον /Μη ΟΝ ) Από εδώ έχουμε, ΤΟ ΙΔΙΟ, ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ και την ΚΙΝΗΣΗ….και φυσικά τις αρνητικό θετικές συνδέσεις που συνεπάγονται από αυτές τις (ιδέες)….
Αυτή τη στιγμή…. κάπως έτσι τα αντιλαμβάνομαι…μα αν στο δρόμο μου βρεθεί κάποιος εξωγήινος…Χριστός, βούδας…θα ακούσω τη έχει να πει….και αν χωρά καλυτερεψη….γιατί όχι?

Η ίδια η Φύση κάνει προσπάθειες σε αυτή την κατεύθυνση!

Έτσι αγαπητέ Riche, για τον Ηράκλειτο η φύση δεν είναι ο Θεός…και κατ εμένα… αν κρύβεται, έχω τις αμφιβολίες μου… Συμφωνώ στα (πέπλα / εγώ – μάσκες) που έχουμε, και εμποδίζουν να δούμε το γίγνεσθαι της Φύσης….μα δεν πιστεύω πως έχει τα ανθρώπινα μεσα/έξω…ούτε πως κινδυνεύει να υποσκελισθεί από τον άνθρωπο…

Μάλλον η κίνηση του ΕΝαγκαλιάζει όπως..ομορφιά και αγάπη…

Και μιας και ανέφερες προσοχή και εστίαση…

Άλλο είναι η προσοχή και άλλο η συγκέντρωση…Στην ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ, εστιάζεσαι στο αντικείμενο, διώχνοντας της άλλες σκέψεις….στην ΠΡΟΣΟΧΗ έχεις επίγνωση τι συμβαίνει γύρω και μέσα σου…μα και συγχρόνως… δύνασαι να συγκεντρωθείς σε κάτι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 18:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε Ματρξ
δεν εισαι βλακας κι ουτε να το ξαναπεις!
εχω διαβασει το παρακατω, αυτο ειναι ολο!
Κανονικα ολα πρεπει να τα εξηγει ο Λεωνιδας, μιας κι αυτος τα αρχισε ολα.
Αν διαβασεις για την εννοια του χρονου -οπως την οριζει ο Λεωνιδας στην εισαγωγη του Θεματος- ισως καταλαβεις καλυτερα περι τινος προκειται.. Χρονος...θανατος...(??)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 19:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε
Εντροπία είναι μια έννοια που αναφέρεται στον βαθμό αταξίας ή τάξης ενός συστήματος .Αρχικά χρησιμοποιήθηκε στην θερμοδυναμική , αλλά από εκεί και έπειτα γενικοποιήθηκε η χρήση της για να εκφράσει τον βαθμό πληροφορίας που έχουμε για ένα σύστημα και τα στοιχεία του .
Στην φυσική έχει να κάνει με την «ποιότητα» της ενέργειας . Ειδικότερα ,επειδή στην φύση όλες οι διεργασίες απαιτούν ανταλλαγή ενέργειας και το θεώρημα διατήρησης της ενέργειας απαγορεύει στην ενέργεια αυτή να χαθεί , δια μέσου της έννοιας της εντροπίας θεωρούμε ότι η ενέργεια αυτή απλά αλλάζει μορφή (χωρίς να χάνεται). Δηλαδή η ενέργεια εντροπίζεται ,αποκτά μεγαλύτερη αταξία .
Η φυσική υποθέτει ότι ή ύλη είναι μια μορφή ενέργειας με την μικρότερη εντροπία (μεγαλύτερη τάξη) και ότι η χειρότερη μορφή ενέργειας , είναι η θερμότητα (μεγάλητερη α-ταξία) .
Και για να γίνω ακόμη περισσότερο κατανοητός θα φέρω ακόμη ένα παράδειγμα .
Έστω ότι έχουμε ένα δοχείο με αέριο ήλιο . Η πληροφορία που διαθέτουμε για τα μόρια του αεριόυ είναι έστω Α . Αν ανοίξουμε το δοχείο το αέριο θα διοχετευθεί στην ατμόσφαιρα , σε σημείο ώστε να μην ισχύει η πληροφορία Α που είχαμε για τα μόρια του αεριόυ , εφόσον αυτά θα διασκορπιστούν ελεύθερα στον χώρο και δεν μπορούμε να έχουμε την παραμικρή υπόνοια για το που θα βρίσκονται μετά από 10 μέρες ,για παράδειγμα .
Λέμε τότε ότι το σύστημα «ήλιο στο δοχέιο» εντροπίστηκε , διότι απόχτησε μεγαλύτερη αταξία .
Για το θεώρημα που κατέθεσα έγραψες

Σε ένα σύνολο όπου τα πάντα μπορούν να συμβούν. Κατάλαβα καλά;
Αν κατάλαβα καλά, ας προσπαθήσω.
α) Το μέρος πάντα θα είναι μικρότερο του όλου.
β) Το όλον πάντα θα αποτελείται από το άθροισμα των μερών του.
γ) Το ον και το μη ον πάντα θα έχουν κάποιες ιδιότητες, οι οποίες καθορίζονται απ’ αυτά και καθορίζουν αυτά.
Το σύνολο που υπέθεσα ,είναι το χάος το οποίο είναι σχεδόν απροσδιόριστο , καθώς και τα επιμέρους στοιχεία του .Αν με την έννοια «μέρος» εννοείς το στοιχέιο , τότε οι προτάσεις α) και β) είναι σωστές . Αν όμως εννοείς «μέρος» ένα όποιο υποσύνολο ,είναι λάθος . Διότι τίποτα δεν προϋποθέτει ότι κάθε στοιχέιο του χάους είναι ίσο με κάποιο άλλο .
Η πρόταση γ) νομίζω ότι είναι σωστή σε κάθε περίπτωση . Διότι αποτελεί …λόγο .
Πολύ ωραία η σκέψη σου , σε ευχαριστώ .

""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 20:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ryche
πολύ ωραίες οι σκέψεις σου , είμαι σύμφωνος και κάτι ανάλογο παρουσιάζω στην αρχική ανάλυση .
Ειδικότερα στο 2ο μήνυμά σου γράφεις

εφοσον εστιαζουμε καπου ναι μεν αποκτουμε τελεια γνωση του παρατηρουμενου μα ταυτοχρονα χανουμε ολα τα υπολοιπα...

Στην δική μου κοσμοθεωρία , αν ο «παρατηρητής» βρισκόταν εκτός συνόλου –χάους , δεν θα έβλεπε τίποτα , επειδή όμως το χάος είναι άπειρο σε έκταση εξ ορισμού , αναγκαστικά περιλαμβάνει τον «παρατηρητή» , η μερικότητα της άποψης του οποίου δημιουργεί την ψευδαίσθηση του «κάτι» .

alma
οι αντανακλάσεις διενεργούνται δια μέσου αριθμητικών πράξεων μεταξύ σταθερών σχέσεων , όπως είναι αυτή της θεμελιώδους και αυτή του παρατηρητή .Οι σχέσεις αυτές κάθε αυτές μάλλον δεν π ρ έ π ε ι να μεταβάλλονται
Η ακολουθία των αριθμών ενός άρρητου αριθμού μπορεί να μας διδάξει το τι σημαίνει «τιμές περιδίνησης» και οπωσδήποτε τι σημαίνει εντροπία .
Το συμπέρασμά σου είναι σωστό

Μια πληροφορια πχ.Αυξηση εντροπιας πραγματι, επομενως, η κατευθυνση του βελους του χρονου?

και ως προς την θέση της σύγχρονης φυσικής , η οποία πράγματι πιστευει ότι η κατευθυνση του χρόνου , ταυτίζεται με αυτήν της αύξησης της εντροπίας του συμπαντικού συστήματος . Όλα αυτά βέβαια με βάση την θεωρία του μπινγκ μπαγκ.
Πιστεύω όμως ότι ισχύει γενικότερα .

matrx
η alma αναφέρεται σε ορισμό που δώσαμε στην αρχή του θέματος , αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να ανατρέξεις λίγο προς τα πίσω . Και βέβαια εννοεί ότι έχει διαβάσει τα παραπάνω και όχι τα «παρακάτω» που είναι αυτά που δεν έχουμε ακόμη γράψει :)

Πλάτωνα
Έγραψες

Ξεκινά από το ΕΝΑ και τη ΔΥΑΔΑ μαζί, σαν αρχές… φανταστείτε ένα βέλος να φεύγει και από τα δυο… και να καταλήγει στο ΕΙΝΑΙ ( Ον /Μη ΟΝ )

Συμφωνώ . Η δυάδα που αναφέρεις είναι ο «δικός μου» Λόγος .

""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 23:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλο το σύμπαν με τη λειτουργία του αυτό εξυπηρετεί. Την γνώση.

συγχωραμε φιλε μου Ελευθερε διαφωνω...
τουλαχιστον για μενα ο κοσμος δεν εχει απολυτως κανενα νοημα...
και αυτο με απελευθερωνει...
η επιδιωξη να τον γνωρισω μειωνεται...και ετσι μου φανερωνεται
πιο ευκολα...
εχω την πεποιθηση αν δεν ξεγιελιεμαι οτι νοημα δεν ειναι δυνατον να
υπαρξει ή τουλαχιστον να το αντιληφθω...


quote:
Στην δική μου κοσμοθεωρία , αν ο «παρατηρητής» βρισκόταν εκτός συνόλου –χάους , δεν θα έβλεπε τίποτα , επειδή όμως το χάος είναι άπειρο σε έκταση εξ ορισμού , αναγκαστικά περιλαμβάνει τον «παρατηρητή» , η μερικότητα της άποψης του οποίου δημιουργεί την ψευδαίσθηση του «κάτι» .



πληρη συμπνοια
βρηκες τα λογια φιλε Λεωνιδα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 12:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ryche γνώμες είναι αυτές. Δεν θα μου ήταν δύσκολο να συμφωνήσω μαζί σου. Με πείθει όμως περισσότερο η άποψη που λέει ότι ο σκοπός του κόσμου είναι αυτός που θέλουμε να είναι. Αν θέλουμε ο σκοπός αυτός να είναι η γνώση . . . ε τότε είναι η γνώση. Αν θέλουμε να μήν υπάρχει σκοπός . . . ε τότε δεν υπάρχει σκοπός. Αλλά σ' αυτή την περίπτωση εμείς μετατρεπόμαστε σε ένα τίποτα. Κι' όμως είμαστε κάτι, το ξέρουμε αυτό. Και οι άλλοι γύρω μας είναι κάτι, είμαστε σίγουροι γι' αυτό. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι με τόσες υπάρξεις που η κάθε μια έχει τον σκοπό της είναι δυνατόν το "όλον" τους να στερείται σκοπού.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 00:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Λεωνιδα...
τωρα που βρηκα και γω τα λογια
σε δυο σειρες θα αραδιασω αυτο που νιωθω...

θεος...εαυτος
ειμαι τοσο κοντα μου
που δεν μπορω να με δω...

και δεν εχει πλακα αραγε που την
βαση της συνειδησης την ονομασαμε ασυνειδητο?
αφου η συνειδηση ειναι η μονη που
ξεφευγει απο την συνειδητη παρατηρηση...

αυτα φιλοι μου...
μπερδευτηκα εδω...
σταματω...



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 22:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"θεος...εαυτος
ειμαι τοσο κοντα μου
που δεν μπορω να με δω..."

ωραία απεικόνιση ryche .

Ας συνεχίσουμε λίγο παρακάτω ...
Είναι το σύμπαν ως γεγονός πεπερασμένο ή άπειρο ?
Α. χωρίς παρατηρητή
Β. με βάση τον εαυτό μας ως παρατηρητή

Η Α εκδοχή κατά την γνώμη μου απορρίπτεται ως αδύνατη , διότι το ε ί ν α ι θα πρέπει απαραίτητα να υ π ά ρ χ ε ι . Υ π ά ρ χ ω σημαίνει οπωσδήποτε ότι μπορώ να αυτοπροσδιορισθώ . Δηλαδή ο παρατηρητής κρίνεται απαραίτητος για την εκδήλωση οποιουδήποτε γεγονότος .
Συνεχίζοντας στην Β εκδοχή ,με βάση τον εαυτό μας ως παρατηρητή πλέον , το σύμπαν ΔΕΝ
μπορεί να είναι πεπερασμένο για τους εξής λόγους .
Αν είναι πεπερασμένο γραμμικά θα το συμβολίζαμε
1. σαν ευθύγραμμο τμήμα (αν έχει αρχή και τέλος – ισχύουσα θεωρία του μπιγκ μπανγκ) θα πρέπει να εκδηλώθηκε με …παρθενογένεση .Αυτό είναι αδύνατο λόγω αιτιότητας . Από το τίποτα δεν μπορεί να προέλθει κάτι .
2. σαν ημιευθεία χωρίς αρχή αλλά με τέλος . Και αυτή η περίπτωση απορρίπτεται διότι οτιδήποτε έχει τέλος σημαίνει ότι εμπεριέχει τέτοια και τόση συμμετρία ,σε κάθε τμήμα του ,ικανή να μας διαβεβαιώσει ότι δεν θα πρέπει να υπήρξε ποτέ .
Αν είναι άπειρο θα πρέπει να είναι ή μια ημιευθεία με αρχή αλλά χωρίς τέλος , ή μια ευθεία .
Η πρώτη περίπτωση απορρίπτεται για τον ίδιο λόγο που απορρίψαμε και την εκδοχή του
ευθύγραμμου τμήματος .
Η μόνη περίπτωση για να υ π ά ρ χ ε ι η πραγματικότητά μας , είναι να υπάρχουμε εμείς , είναι να είναι η διαδικασία της Ύ π α ρ ξ η ς άπειρη αλλά ταυτόχρονα μοναδική .Όπως η περίπτωση της ευθείας .
Είναι λοιπόν το σύμπαν μέσα από την πραγματικότητά μας ένα αέναο γεγονός ,που οφείλεται σε ένα μοναδικό δυνάμει συνδυασμό μαθηματικών ασυμμετριών.


""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις , βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy