ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΥΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 20:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα όμως άλλαξα κουρτίνες. Μαύρο και κόκκινο δυνατό κι έντονο και το ένα και το άλλο, πρόσθεσα και λίγο λευκό, έτσι γιά ηρεμία και γαλήνη, και παντού κεριά άπειρα κεριά διαφόρων χρωμάτων και αρωμάτων!!!

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 23:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά είναι, ΑΦΡΟΔΙΤΗ!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 10:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΥΡΤΙΝΑ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ?
(ΑΣΧΕΤΟ) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 12:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν αλλά δεν τις βρίσκεις εύκολα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 14:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΄ΚΟΚΚΙΝΟ', 'ΜΠΛΕ', 'ΜΑΥΡΟ', 'ΑΣΠΡΟ', ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΑΣΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ!
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ, Η Η ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ, ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ.

ΩΣ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ Ο GOETHE ΠΡΟΤΕΙΝΕ <<ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ>>, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΛΕΠΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΠΙΔΡΑ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΟ ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ ΣΤΗΝ <<ΗΘΙΚΗ>> ΦΥΣΗ ΜΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valu
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 00:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε λάθος site έχω μπει..?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 01:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
valu
quote:
σε λάθος site έχω μπει..?

δεν ξέρω,ποιο χρώμα ψάχνεις;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 21:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΩΜΑΤΑ ΧΜ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΧΕΡΟΜΑΙ!
ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΠΟΨΗ. ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΣΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ .
PIXELDREAM NICE PHOTO .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νεραιδα
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 01:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεραιδα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν εχο ιδιαιτερη προτιμηση σε καποιο χρομα.θελω ομως να ειναι εντονο το χρωμα που φωραω κι οχι παλ η ''ξεβαμμενο''. οσο για τα χρωματα στο σπιτι μου... ποτε δεν με εχουν απασχολησει...!!γιατι λετε?

πες μου ποιον θαχεις να τα λες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 07:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νεράιδα, δεν σε απασχολεί καθόλου το τι χρώματα θα χρησιμοποιήσεις για την διακόσμηση του σπιτιού σου?
Μου φαίνεται περίεργο επειδή στο σπίτι σου περνάς κάθε μέρα το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεραιδα
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 12:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεραιδα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε dying_incubus , οχι!! δεν με νοιαζει καθολου το χρωμα στο σπιτι!! ειμαι φοιτητρια. το σπιτι των γονιων μου εχει ως βασικο χρωμα το ξυλο. το σπιτι που εμενα 2 χρονια στην πολη που σπουδαζω ηταν η διακοσμαση που θα εκανε μια γιαγια!(γιατι οντωσ ηταν μιας γιαγιας!) και το σπιτι που μενω τους τςτλευταιους 6 μηνες στην πολη που σπουδαζω ειναι μια γκαρσονιερα που δεν εχει καθολου διακοσμηση, μονο ασπρουσ τοιχους! και πραγματικα, περναω αρκετες ωρες στο σπιτι!! :-)

πες μου ποιον θαχεις να τα λες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 13:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νεράιδα, δε ξέρω!
Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ να έχω διακοσμήσει το σπίτι μου αναλόγως με το γούστο μου.
Αλλιώς νιώθω οτι ο χώρος που ζώ δε με εκφράζει...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 10:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙ, ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. ΙΣΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟΥΤΣΙΚΟ ΣΤΥΛ ΝΑ Σ ΑΡΕΣΕΙ......!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΠΟΡΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙ, ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. ΙΣΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟΥΤΣΙΚΟ ΣΤΥΛ ΝΑ Σ ΑΡΕΣΕΙ......!!!!

Σε ποιόν αναφέρεσαι, καλή μου?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 10:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗ ΝΕΡΑΙΔΑ!!!
ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ?
ΚΑΝΕ ΟΝΕΙΡΑ!
(ΒΛΑΚΕΙΑ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 15:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι έχω υπόψη μου, χωρίς να είμαι ειδική, τα χρώματα αφορούν συγκεκριμένες δονητικές συχνότητες (δηλ. καταστάσεις φωτός σε συγκεκριμένη κατάσταση). Για το λόγο αυτό σε ένα βαθύτερο επίπεδο τα χρώματα περίσσότερο από ότιδήποτε άλλο αφορούν τις εσωτερικές μας ανάγκες.
Κάποια περίοδο πχ που έχομε ανάγκη τη δονητική συχνότητα του ροζ μπορεί να το προτιμάμε (ασχέτως αν μας κράζουν οι φίλοι πχ) ή κάποια άλλη στιγμή μπορεί να προτιμάμε το λευκό.
Δεν είναι μόνο οι συμβολικές και θεραπευτικές τους προεκτάσεις (που συχνά πηγάζουν από κάποια βαθύτερη γνώση) αλλά και το παιχνίδι με το χρώμα που ο εαυτός μας επιλέγει γιατί το χρώμα ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ!

Η ζωγραφική είναι παιχνίδι με το χρώμα γι αυτό έχει όλες τις παραπάνω ιδιότητες σύν πολλές άλλες που ανήκουν σε πιο υψηλή σφαίρα και δεν έχουμε ακόμη χαρτογραφήσει.

Μελέτες για τις επιδράσεις των χρωμάτων έχουν γίνει πολλές από επιστήμονες, μεταφυσικούς δασκάλους, κλπ. χωρίς απαραίτητα να συμφωνούν μεταξύ τους. Σε γενικές γραμμές πάντως υπάρχουν κάποια στάνταρτς....

Ο πνευματικός κόσμος παρουσιάζεται με χρώματα πολλές φορές και η αύρα επίσης έχει συγκεκριμένους χρωματισμούς που ποικίλουν και αλάζουν ανάλογα με τις ...εξελίξεις.

Εμένα πχ αυτό τον καιρό μου αρέσει το πορτοκαλί.

"είτε βραδιάζει
είτε φέγγει
μένει λευκό
το γιασεμί"
Γ.ΣεφέρηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lilith N., αν δεν σου κάνει κόπο!

Αστέρι του Βορρά εγώ έχω ακούσει πως τα χρώματα συμβολίζουν την ψυχική μας διάθεση κάποιεσ δεδομένεσ στιγμές και μάλιστα μπορούν να επιδράσουν ανάλογα σε αυτήν.
Να μας ηρεμήσουν, να μας μελαγχολήσουν, να μας ανεβάσουν κτλ κτλ.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμένα πχ αυτό τον καιρό μου αρέσει το πορτοκαλί.


Αστέρι του ΒΟΡΙΑ κι εμένα. Παραδόξως. Συνήθως επιλέγω το γαλάζιο το μαύρο το κόκκινο. Τώρα περνώ την θετική [φάση] του πορτοκαλί χρώματος. Με ηρεμεί. Και με γλυκαίνει...Σύμπτωση;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμένα πχ αυτό τον καιρό μου αρέσει το πορτοκαλί.

*Πάντως το πορτοκαλί θεωρείται ένας ισορροπημένος συνδυασμός του κιτρίνου χρώματος που συμβολίζει το πνεύμα και του κόκκινου της λίμπιντο.
*Εκφράζει την γονιμότητα ή την εκκίνηση της πνευματικής αφύπνισης. Σε χώρες που έχουν επίσημη θρησκεία τον βουδισμό το πορτοκαλί ράσο του βουδιστή μοναχού συμβολίζει την ταπεινότητα. Πάντως είναι πανέμορφο φωτεινότατο και γλυκό χρώμα...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyro
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 01:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pistevo pos oi apopseis sas einai grafikesΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 07:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pistevo pos oi apopseis sas einai grafikes

Θα μπορούσες να μας πείς και γιατί?

Υ.Γ. Καλύτερα θα ήταν έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες παρά με λατινικούς.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 11:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΑΣ.....?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 12:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα σαν χρώματα μου αρέσουν το μαύρο, το μώβ και το κόκκινο.
Αλλά δεν ξέρω αν με αντιπροσωπεύουν.
Απλά μου αρέσουν!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy