ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ο ΣΕΙΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 01:12:12  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί το λες αυτό?
Εχεις διαφορετική άποψη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 11:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Γιατί το λες αυτό?
Εχεις διαφορετική άποψη?


??? όχι μόνο εγώ, ολόκληρη η επιστημονική κοινότητα...η ύπαρξη του Σείριου Γ είναι μία υπόθεση δύο αστρονόμων (ή αστροφυσικών) το 1995, που ουδέποτε αποδείχτηκε. Αυτές οι μικρές ανωμαλίες στις τροχιές που έχουν παρατηρηθεί δεν αποτελούν απόδειξη ύπαρξης τρίτου άστρου.

Εξήγησέ μου όμως την άποψή σου, λες ότι ο Σείριος Γ 'ανακαλύφθηκε' το 1995! Από πού προκύπτει αυτό;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 11:16:18  Εμφάνιση Προφίλ
Kost πάντα ήσουν ο χαζός που προσπαθεί να βάλει τρικλοποδιές σε έξυπνους ανθρώπους, λόγω κόμπλεξ κατωτερότητας και ότι άλλο κουσούρι κουβαλάει το τρικυμισμένο σου κρανίο.

Ημουν υπερ του δέοντος σαφής όταν σημείωνα:

quote:

Ας σημειωθεί ότι ο Σείριος Γ, δεν είναι απόλυτα εξακριβωμένο ακόμη, αν πρόκειται για λευκό νάνο ή για κάποιο πλανήτη του συστήματος.Η περιοχή είναι πολύ φωτεινή.Εικάζεται ότι ίσως ο Γ να λαμβάνει και να εκτρέπει ποσότητες φωτός από τους συνοδούς του και εξ' αιτίας αυτού να φαίνεται φωτεινός σε μας

Και κάτι ακόμη, που το αστρολογικό σου μυαλό, αδυνατεί να εντοπίσει.Βλέπεις, άλλο αστρολογία και άλλο αστρονομία.

Οι συνοδοί του Σείριου Α, ο Β και ο πιθανός Γ δεν είναι, αλλάήταν άστρα.Τώρα ψοφάνε όπως κάθε τι στο σύμπαν.

Και ναι, οι κινήσεις και οι διαφοροποιήσεις των τροχιών των Α και Β, εικάζουν την ύπαρξη και τρίτου σώματος παρόμοιου μεγέθους.

Περισσότερα όταν αφιερώσεις 8 χρόνια από την ζωή σου να γίνεις αστροφυσικός.Μέχρι τότε θα ακούς ότι σου λένε οι αστροφυσικοί.Κι αν δεν συμφωνείς, μπορείς να ζητήσεις μια σύνοδο από καφετζούδες και χαρτορίχτες, να λύσετε τις απορίες σας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 11:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Είχαν την καλή πρόθεση να κάνω μία σοβαρή συζήτηση μαζί σου, αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι πάλι θλιβερό...ωστόσο θα πρωτοτυπήσω, διότι βαρέθηκα να διακωμωδώ τις συνωμοσιολογικές σου εικασίες...δεν έχει νόημα να το ξανακάνω...θα επιχειρήσω λοιπόν για μία ακόμη φορά να κάνω σοβαρή συζήτηση μαζί σου. Βέβαια αυτό είναι δύσκολο, διότι λόγω της κόμπλας που έχεις μαζί μου στο σοβαρό διάλογο προσπαθείς πάντα να το γυρίσεις στις βρισιές και προσβολές...ας το προσπαθήσουμε όμως πάλι...


Λες:

quote:
Ο Σείριος είναι τριπλό άστρο του Μ.κυνός.Αποτελείται από τον Σείριο Α με μάζα 1,7 φορές την ηλιακή, ο Σείριος Β που κατανάλωσε τα καύσιμά του και περιφέρεται ως λευκός "σύντροφος". και ο Σείριος Γ, προσφάτως ανακαλυφθείς ( 1995 ) και είναι λευκός νάνος.Το περίεργο είναι, πως οι Α και Β περιφέρονται γύρω από τον Γ.
Ας σημειωθεί ότι ο Σείριος Γ, δεν είναι απόλυτα εξακριβωμένο ακόμη, αν πρόκειται για λευκό νάνο ή για κάποιο πλανήτη του συστήματος.Η περιοχή είναι πολύ φωτεινή.Εικάζεται ότι ίσως ο Γ να λαμβάνει και να εκτρέπει ποσότητες φωτός από τους συνοδούς του και εξ' αιτίας αυτού να φαίνεται φωτεινός σε μας.

Μετά την ανακάλυψη του Σείριου Γ, θεωρώ πως "κάτι σοβαρό παίζει".Ισως κάποια βίζιτα από τα παλιά, ίσως κάποια γνώση αποκτηθείσα με μεταφυσικό τρόπο, δεν ξέρω τι.
Πάντως να γνωρίζουν οι μπονόμπο κάτι που ανακαλύψαμε πολύ μετά από αυτούς, είναι τουλάχιστον περίεργο.Μην ξεχνάς πως και ο Σείριος Β ανακαλύφθηκε από τον Κλάρκ κάπου στο 1860.



Μάς λες λοιπόν ξεκάθαρα ότι ο Σείριος Γ έχει ανακαλυφθεί και ότι τα άλλα δύο άστρα περιφέρονται γύρω από αυτόν! Και εγώ σε ρωτάω, φέρε μας τα επιστημονικά στοιχεία που το αποδεικνύουν αυτό.

Αγόρι μου δεν καταλαβαίνεις ότι είναι άλλο το να λες ότι "υπάρχει μία θεωρία που επιχειρεί να εξηγήσει κάποιες τροχιακές ανωμαλίες" και άλλο το να λες "ότι έχει αποδειχτεί η ύπαρξη του Σείριου Γ, τα άλλα δύο άστρα περιφέρονται γύρω από αυτόν, άρα οι μπονόμπο Ντόγκον είχαν δίκιο, και συνεπώς δέχτηκαν τη γνώση αυτή με μεταφυσικό τρόπο"!!!


Είσαι ένα άτομο που αρνείται να διαβάσει τα κοσμολογικά μοντέλα των Πυθαγορείων, του Εμπεδοκλή, του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη...δηλώνεις πλήρη άρνηση να διαβάσεις (όχι να αποδεχτείς, να διαβάσεις) θεωρίες περί των τεσσάρων στοιχείων, περί της ψυχής, περί των ουρανίων σωμάτων κτλ., θεωρίες ανθρώπων που μεταξύ άλλων σπούδασαν στα κέντρα γνώσης της Αιγύπτου, και οι οποίοι ανέπτυξαν το φιλοσοφικό και επιστημονικό στοχασμό όσο κανείς άλλος....αλλά από την άλλη δηλώνεις πίστη στα λεγόμενα (ή φερόμενα ως λεγόμενα) της φυλής των Ντόγκον ως προϊόντα αποκάλυψης από εξωγήινους ή κάποιους μεταφυσικούς τρόπους...


Δηλαδή τι να πω με αυτό το φόρουμ...μάς βγαίνει η πίστη να ξεφορτωθούμε τις προβληματικές συμμετοχές, και έχεις μετά τους άλλους να σού βιάζουν τη λογική με κάθε πιθανό τρόπο...τι να πω, ειλικρινά δεν ξέρω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 12:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Περισσότερα όταν αφιερώσεις 8 χρόνια από την ζωή σου να γίνεις αστροφυσικός.Μέχρι τότε θα ακούς ότι σου λένε οι αστροφυσικοί.

τώρα το είδα αυτό, μιλάμε για παραλήρημα...άκου Μάριε, σ'αυτή τη χώρα ο καθένας 'είναι' ό,τι δηλώσει...για πες μας λοιπόν, έχεις κάνει κάποια δημοσίευση ή παρουσίαση, η κάποια διατριβή ή μεταπτυχιακή εργασία με σημαντικές τοποθετήσεις ή ευρήματα;

Το να λες 'ότι θα ακούω ό,τι μου λένε οι αστροφυσικοί χωρίς να προβάλλω αντιρρήσεις' είναι επιεικώς γελοίο....και εντάξει, με τους σωστούς αστροφυσικούς δύσκολα θα διαφωνούσα διότι συνήθως ξέρουν γιατί μιλάνε, και ξέρουν και πώς να εκφραστούν, με σένα όμως αυτό είναι αδύνατον...δεν ξέρω οι φίλοι σου τι σου λένε και κατά πόσο σε εκθειάζουν, από μένα πάντως σεβασμό δεν πρόκειται να εισπράξεις για την επιστημονική σου ανεπάρκεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 14:06:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τώρα το είδα αυτό, μιλάμε για παραλήρημα...άκου Μάριε, σ'αυτή τη χώρα ο καθένας 'είναι' ό,τι δηλώσει...για πες μας λοιπόν, έχεις κάνει κάποια δημοσίευση ή παρουσίαση, η κάποια διατριβή ή μεταπτυχιακή εργασία με σημαντικές τοποθετήσεις ή ευρήματα;

Ποιός εγώ?Μανάβης είμαι!


quote:

Αγόρι μου δεν καταλαβαίνεις ότι είναι άλλο το να λες ότι "υπάρχει μία θεωρία που επιχειρεί να εξηγήσει κάποιες τροχιακές ανωμαλίες" και άλλο το να λες "ότι έχει αποδειχτεί η ύπαρξη του Σείριου Γ, τα άλλα δύο άστρα περιφέρονται γύρω από αυτόν, άρα οι μπονόμπο Ντόγκον είχαν δίκιο, και συνεπώς δέχτηκαν τη γνώση αυτή με μεταφυσικό τρόπο"!!!

Αγαπητέ μπονόμπο, δεν μπορείς να βάζεις στο στόμα μου κάτι που δεν είπα, ούτε να διαστρεβλώνεις κάτι που είπα.

Δυστυχώς για σένα αστρολόγε μας, η αστροφυσική έχει απόλυτη ανάγκη αναγωγικών επιχειρημάτων, πριν προβεί σε συμπερασμό.Και επειδή τα γραπτά μένουν, πήγαινε να φας καμιά μπανάνα.
Και πρόσεξε, κάπου διάβασα ότι οι μπανάνες έχουν εμβολιασθεί με HIV!!!!

Υ.Γ
Και πάψε να προβάλλεις αντίθετες προτάσεις, ως επιχείρημα αποδόμησης του λογου κάποιου συνομιλητή σου.Οι αντίθετες προτάσεις αγαπητέ μπονόμπο, έχουν μιά ιδιαιτερότητα που σου διαφεύγει.
Δεν μπορούν να είναι και οι δύο ταυτόχρονα αληθείς, αλλά μπορούν κάλλιστα να είναι ταυτόχρονα ψευδείς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/03/2016 14:15:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 14:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Ποιός εγώ?Μανάβης είμαι!


Αμφιβάλλω, ξέρω μανάβηδες που είναι πολύ εύστροφοι και καλλιεργημένοι.

quote:
Αγαπητέ μπονόμπο, δεν μπορείς να βάζεις στο στόμα μου κάτι που δεν είπα, ούτε να διαστρεβλώνεις κάτι που είπα.

Ξέρουμε πολύ καλά τι είπες, μάτια έχουμε και διαβάζουμε...μόνο κατόπιν του ελέγχου που σού έκανα παραδέχτηκες (στα ψιλά γράμματα, κάτω από τα γαυγίσματα) ότι πρόκειται για απλή εικασία κάποιων επιστημόνων (και όχι ανακάλυψη που φαίνεται να επιβεβαιώνει τα λεγόμενα των Ντόγκον!!!).


Μάθε λοιπόν ότι σε ασφαλή συμπεράσματα καταλήγουμε μόνο όταν έχουμε συγκεντρώσει επαρκή στοιχεία και αποδείξεις...αλλιώς όταν η διαίσθησή μας τείνει προς μία άποψη ακολουθώντας κάποιες ενδείξεις τότε τονίζουμε ότι πρόκειται για υποθέσεις. Και θα πρέπει προφανώς οι εικασίες μας να είναι επαρκώς τεκμηριωμένες και πειστικές ώστε να αποκτήσουν κάποια ερευνητική βαρύτητα.

Και μπαρούφες περί 'αναγωγής' άσ'τες στην απ'έξω...το 'μαναβιλίκι' έχει και τα όριά του...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 14:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

ωχ, προσθέσαμε τώρα και μαθήματα 'λογικής'...άστο ρε συ, αφού δεν το'χεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 14:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Λοιπόν, επειδή βαρέθηκα να σε στριμώχνω σου'χω μια πρόταση...έχω ένα δωρεάν στοίχημα απόψε...βρες μου το 'ακριβές σκορ' στο Τσέλσι- Παρί Σ.Ζ. και εγώ μετά δεν σου ξαναλέω κουβέντα!

Δεν κάνω πλάκα...αν με βοηθήσεις να πάω ταμείο σήμερα θα έχεις τον ειλικρινή σεβασμό μου Νικόμαχε! Ξέρω ότι σου βάζω δύσκολα διότι το ακριβές σκορ είναι δύσκολη πρόβλεψη. Ωστόσο θέλω να πάω για πιο μεγάλη απόδοση. Και υπόψιν, εάν αν μου το βρεις μέχρι το 70-75 και πάλι θα σε παραδεχτώ (διότι θα έχω προλάβει να το κλειδώσω). Σύμφωνοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:20:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ξέρουμε πολύ καλά τι είπες, μάτια έχουμε και διαβάζουμε...μόνο κατόπιν του ελέγχου που σού έκανα παραδέχτηκες (στα ψιλά γράμματα, κάτω από τα γαυγίσματα) ότι πρόκειται για απλή εικασία κάποιων επιστημόνων (και όχι ανακάλυψη που φαίνεται να επιβεβαιώνει τα λεγόμενα των Ντόγκον!!!).

Καλά, πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι ένας αστρολόγος?

Η δική μου επιφύλαξη, προηγήθηκε σχεδόν 2 ημέρες, πρίν από κάθε χλιμίντρισμά σου!Μας δουλεύεις ρε Kost, ή πράγματι συναγωνίζεσαι τον Πυρινο στην χαζομάρα?

Το Τσέλσι-Παρί θα τελειώσει 3-1.Θέλω ένα κιβώτιο μπύρες Βεργίνα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Το Τσέλσι-Παρί θα τελειώσει 3-1.Θέλω ένα κιβώτιο μπύρες Βεργίνα.

Θα το έχεις!!! Σκέψου το όμως πιο ρεαλιστικά...είναι πολύ τρελό σκορ αυτό που δίνεις (έχει απόδοση 21)...μήπως εννοείς 3-1 μαζί με παράταση (δηλαδή τελικό 2-1) ή το δίνεις για τα 90 λεπτά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:43:56  Εμφάνιση Προφίλ
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως και ανεξάρτητα με τη γνώμη που έχετε ο ένας για τον άλλον,σας θεωρώ και τους δυο λογικούς και καλλιεργημένους.
Αυτό βέβαια,από μόνο του, ΔΕΝ καθιστά κάποιον εξειδικευμένο σε κάποιον τομέα.
Σαφώς όταν κάποιος δηλώνει αστροφυσικός,οι άλλοι είτε πρέπει να σεβαστούν την άποψή του, ως την πλέον βαρύνουσα στα θέματα που άπτονται του αντικειμένου,είτε να τον θεωρήσουν ψεύτη και να μην ομιλούν σοβαρά μαζί του επί αυτών των θεμάτων.
Ενδιάμεση κατάσταση οδηγεί σε κωμικοτραγικά μονοπάτια.
Εγώ θα την απέφευγα...

Προσπερνώντας την μεταξύ σας αντιπαλότητα ,θα πάρω μια θέση που ελπίζω να είναι διευκρινιστική επί του θέματος.

-----------------------------------------------------------

Kost,

quote:
Και θα πρέπει προφανώς οι εικασίες μας να είναι επαρκώς τεκμηριωμένες και πειστικές ώστε να αποκτήσουν κάποια ερευνητική βαρύτητα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η έκφραση "ανακαλύφθηκε" δηλώνει κάτι τετελεσμένο.
Θεωρώ ότι ο Νικόμαχος βάσει των σοβαρών ενδείξεων που υπάρχουν-και εδώ διαφωνώ μαζί σου- φαίνεται να τις μετατρέπει σε αποδείξεις.
Ουσιαστικά θεωρεί ότι αν δεν είναι άστρο τότε είναι σίγουρα πλανήτης.Άρα υπάρχει ούτως ή άλλως.Δεν νομίζω ότι έχει άδικο,αλλά παίζει με μια μικρή πιθανότητα να μην ισχύει τίποτα από τα δύο.
Δεν θα το δημοσίευε σε εγκεκριμένο περιοδικό π.χ. αλλά και αυτοί που δημοσίευσαν άρθρο εκεί, ουσιαστικά το υποννοούν,κατά την άποψή μου.

Αν διαβάσεις το άρθρο,θα δεις και το λόγο που διαφωνώ με την πρότασή σου,εντός του quote...

Καταληκτικά μεταξύ της δικής σου θέσης και του Νικόμαχου είμαι πολύ κοντύτερα στη θέση του τελευταίου.(για το επιστημονικό ζήτημα και μόνο,προφανώς-κατά τα άλλα φαγωθείτε μόνοι σας...)

Το url που δείχνει ότι υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση γύρω από τις ενδείξεις περί Σείριου Γ,τέτοια ώστε να προκαλεί το ενδιαφέρον της επιστημονικής κοινότητας να συνεχίζει την έρευνα ,χρησιμοποιώντας τις νέες μεθόδους εντοπισμού μακρινών σωμάτων,είναι αυτό:

http://adsabs.harvard.edu/full/1995A%26A...299..621B

Απ' ότι βλέπω ειναι αναδημοσίευση στο Harvard.edu, του άρθρου από το Astronomy and Astrophysics.

Απ' αυτό το άρθρο φαίνεται ότι σαφώς έχει δοθεί ερευνητική βαρύτητα από σαφώς διαπιστευμένους επιστήμονες,που έχουν ακολουθήσει την κλασσική δεοντολογία δημοσίευσης της θεωρίας τους,ώστε να αφήνεται στην κρίση της υπόλοιπης επιστημονικής κοινότητας.
Αυτός είναι και ο λόγος που τοποθετούμαι πολύ κοντά στον Νικόμαχο και όχι σε σένα,επί του θέματος.

Προφανώς για τα υπόλοιπα διαχωρίζω τη θέση μου.
Έχω ήδη πει ότι σε θεωρώ καλλιεργημένο και λογικό.Οι μπονόμπο δεν έχουν τέτοια χαρακτηριστικά.

Πρέπει όμως να πω, ότι πέφτεις σε λούμπες που θα μπορούσες να αποφύγεις...(και στο λέω με καλή πρόθεση και διάθεση)

Από τη μεριά μου ας πούμε, φροντίζω να δίνω περισσότερο βάση σε απόψεις που εκφράζονται, από άτομα που θεωρώ γνώστες του αντικειμένου,ακόμα και αν προβάλλονται π.χ. αγενώς...
Έτσι αποφεύγει κανείς να εκτίθεται σε θέματα που δεν είναι εξειδικευμένος.

Θα με δεις ας πούμε να το παίζω αυθεντία σε ιστορικά θέματα, αλλά σπανίως σε άλλα.

---------------------------------------------------------

Μάριε,
Όταν κάποιος σε αμφισβητεί σε θέματα που γνωρίζεις καλά είναι εκνευριστικό.Όντως.
Αλλά οι χαρακτηρισμοί που δίνεις είναι από ...άλλο έργο.


ΥΣ:Περί ποδοσφαίρου ..δεν έχω άποψη.Εκεί απ' ότι βλέπω συνεννοείστε καλύτερα. -Άμα βρείτε κάνα σιγουράκι πείτε και σε μένα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως και ανεξάρτητα με τη γνώμη που έχετε ο ένας για τον άλλον,σας θεωρώ και τους δυο λογικούς και καλλιεργημένους.
Αυτό βέβαια,από μόνο του, ΔΕΝ καθιστά κάποιον εξειδικευμένο σε κάποιον τομέα.
Σαφώς όταν κάποιος δηλώνει αστροφυσικός,οι άλλοι είτε πρέπει να σεβαστούν την άποψή του, ως την πλέον βαρύνουσα στα θέματα που άπτονται του αντικειμένου,είτε να τον θεωρήσουν ψεύτη και να μην ομιλούν σοβαρά μαζί του επί αυτών των θεμάτων.
Ενδιάμεση κατάσταση οδηγεί σε κωμικοτραγικά μονοπάτια.
Εγώ θα την απέφευγα...

Προσπερνώντας την μεταξύ σας αντιπαλότητα ,θα πάρω μια θέση που ελπίζω να είναι διευκρινιστική επί του θέματος.

-----------------------------------------------------------

Kost,

quote:
Και θα πρέπει προφανώς οι εικασίες μας να είναι επαρκώς τεκμηριωμένες και πειστικές ώστε να αποκτήσουν κάποια ερευνητική βαρύτητα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η έκφραση "ανακαλύφθηκε" δηλώνει κάτι τετελεσμένο.
Θεωρώ ότι ο Νικόμαχος βάσει των σοβαρών ενδείξεων που υπάρχουν-και εδώ διαφωνώ μαζί σου- φαίνεται να τις μετατρέπει σε αποδείξεις.
Ουσιαστικά θεωρεί ότι αν δεν είναι άστρο τότε είναι σίγουρα πλανήτης.Άρα υπάρχει ούτως ή άλλως.Δεν νομίζω ότι έχει άδικο,αλλά παίζει με μια μικρή πιθανότητα να μην ισχύει τίποτα από τα δύο.
Δεν θα το δημοσίευε σε εγκεκριμένο περιοδικό π.χ. αλλά και αυτοί που δημοσίευσαν άρθρο εκεί, ουσιαστικά το υποννοούν,κατά την άποψή μου.

Αν διαβάσεις το άρθρο,θα δεις και το λόγο που διαφωνώ με την πρότασή σου,εντός του quote...

Καταληκτικά μεταξύ της δικής σου θέσης και του Νικόμαχου είμαι πολύ κοντύτερα στη θέση του τελευταίου.(για το επιστημονικό ζήτημα και μόνο,προφανώς-κατά τα άλλα φαγωθείτε μόνοι σας...)

Το url που δείχνει ότι υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση γύρω από τις ενδείξεις περί Σείριου Γ,τέτοια ώστε να προκαλεί το ενδιαφέρον της επιστημονικής κοινότητας να συνεχίζει την έρευνα ,χρησιμοποιώντας τις νέες μεθόδους εντοπισμού μακρινών σωμάτων,είναι αυτό:

http://adsabs.harvard.edu/full/1995A%26A...299..621B

Απ' ότι βλέπω ειναι αναδημοσίευση στο Harvard.edu, του άρθρου από το Astronomy and Astrophysics.

Απ' αυτό το άρθρο φαίνεται ότι σαφώς έχει δοθεί ερευνητική βαρύτητα από σαφώς διαπιστευμένους επιστήμονες,που έχουν ακολουθήσει την κλασσική δεοντολογία δημοσίευσης της θεωρίας τους,ώστε να αφήνεται στην κρίση της υπόλοιπης επιστημονικής κοινότητας.
Αυτός είναι και ο λόγος που τοποθετούμαι πολύ κοντά στον Νικόμαχο και όχι σε σένα,επί του θέματος.

Προφανώς για τα υπόλοιπα διαχωρίζω τη θέση μου.
Έχω ήδη πει ότι σε θεωρώ καλλιεργημένο και λογικό.Οι μπονόμπο δεν έχουν τέτοια χαρακτηριστικά.

Πρέπει όμως να πω, ότι πέφτεις σε λούμπες που θα μπορούσες να αποφύγεις...(και στο λέω με καλή πρόθεση και διάθεση)

Από τη μεριά μου ας πούμε, φροντίζω να δίνω περισσότερο βάση σε απόψεις που εκφράζονται, από άτομα που θεωρώ γνώστες του αντικειμένου,ακόμα και αν προβάλλονται π.χ. αγενώς...
Έτσι αποφεύγει κανείς να εκτίθεται σε θέματα που δεν είναι εξειδικευμένος.

Θα με δεις ας πούμε να το παίζω αυθεντία σε ιστορικά θέματα, αλλά σπανίως σε άλλα.

---------------------------------------------------------

Μάριε,
Όταν κάποιος σε αμφισβητεί σε θέματα που γνωρίζεις καλά είναι εκνευριστικό.Όντως.
Αλλά οι χαρακτηρισμοί που δίνεις είναι από ...άλλο έργο.


ΥΣ:Περί ποδοσφαίρου ..δεν έχω άποψη.Εκεί απ' ότι βλέπω συνεννοείστε καλύτερα. -Άμα βρείτε κάνα σιγουράκι πείτε και σε μένα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:47:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Το Τσέλσι-Παρί θα τελειώσει 3-1.Θέλω ένα κιβώτιο μπύρες Βεργίνα.

Θα το έχεις!!! Σκέψου το όμως πιο ρεαλιστικά...είναι πολύ τρελό σκορ αυτό που δίνεις (έχει απόδοση 21)...μήπως εννοείς 3-1 μαζί με παράταση (δηλαδή τελικό 2-1) ή το δίνεις για τα 90 λεπτά?


Οχι.Κανονικό αγώνα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:48:41  Εμφάνιση Προφίλ
Φτουυυ.Δεν μπορώ να καταλάβω πως "φεύγει" δυο φορές η ίδια ανάρτηση.
Σόρρυ,ούτως ή άλλως...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:50:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάριε,
Όταν κάποιος σε αμφισβητεί σε θέματα που γνωρίζεις καλά είναι εκνευριστικό.Όντως.
Αλλά οι χαρακτηρισμοί που δίνεις είναι από ...άλλο έργο.

Οχι, από το ίδιο έργο είναι.Απλά, είναι τα...παρασκήνια!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 15:57:49  Εμφάνιση Προφίλ
AMEINIA δεν χρειαζόταν να ανεβάσεις λινκ, αλλά μια και το έκανες σε ευχαριστώ.Οι σελίδες 622 και 623 είναι κατατοπιστικές, αλλά για αστρονόμους, όχι αστρολόγους.

Και δεν μου λες, τώρα που σε βρήκα, ζήτησες από τον Kost τον αστρολογικό σου χάρτη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 16:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Οχι.Κανονικό αγώνα.

Οκ, φοβάμαι ότι θα το κάψω έτσι (διότι η πρόβλεψη είναι τρελή) ωστόσο θα το ακολουθήσω. Αν το βρεις τότε τα καφάσια μπύρες θα είναι το λιγότερο!


Γεια σου Αμεινία! Ακριβώς στο άρθρο αυτό που ανέβασες αναφερόμουν (δες το αρχικό μου μήνυμα που αναφέρομαι στην πρόταση δύο αστροφυσικών το 1995).

Επειδή με θεωρείς 'λογικό' και 'καλλιεργημένο' άνθρωπο θα κατάλαβες ότι η διαφωνία μας εδώ ΔΕΝ είναι στο εάν οι Benest & Duvent έχουν δίκιο ή όχι! Προσωπικά είμαι έτοιμος να ακούσω και την πιο τρελή θεωρία αρκεί να έχει συνέπεια και να είναι καλά τεκμηριωμένη.

Αυτό που είπα λοιπόν είναι ότι έχουμε μία υπόθεση, με κάποια καλά μεν πατήματα, η οποία όμως, καλώς ή κακώς, δεν έχει γίνει δεκτή από την επιστημονική κοινότητα (το επιχείρημα πχ. της αλλαγής χρώματος του άστρου δεν έχει πείσει).

Έρχεται όμως ο 'ενορατικός' Νικόμαχος και με ύφος καρδιναλίων κάνει τα εξής άλματα πίστης:

1) λέει ότι το τρίτο αυτό άστρο ανακαλύφθηκε από τους επιστήμονες, άρα έχουμε πλέον τριπλό σύστημα (ουδέποτε όμως έχει γίνει αυτό, οι δύο επιστήμονες απλώς ενισχύουν την υπόθεση ύπαρξής του βάσει κάποιων υπολογισμών).
2) τα άλλα δύο άστρα του Σείριου περιφέρονται γύρω του,
3) τα λεγόμενα (ή φερόμενα ως λεγόμενα από δύο ανθρωπολόγους) της φυλής Ντόγκον ταιριάζουν τέλεια με αυτή την 'ανακάλυψη' (είπαμε δεν υπάρχει καμία ανακάλυψη),
4) η φυλή Ντόγκον φαίνεται πως δέχτηκε τη γνώση αυτή είτε από εξωγήινους είτε με κάποιον μεταφυσικό τρόπο.

Δηλαδή Αμεινία, ασχέτως εάν συμφωνείς με την υπόθεση των δύο επιστημόνων, σού φαίνεται αυτό για επιστημονική σκέψη, μεθοδολογία και διατύπωση;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 16:25:44  Εμφάνιση Προφίλ
Υποσαχάριε χιμπαντή, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είπε:

quote:

Είναι τριπλό άστρο του Μ.κυνός.Αποτελείται από τον Σείριο Α με μάζα 1,7 φορές την ηλιακή, ο Σείριος Β που κατανάλωσε τα καύσιμά του και περιφέρεται ως λευκός "σύντροφος" και ο Σείριος Γ, προσφάτως ανακαλυφθείς ( 1995 ) και είναι λευκός νάνος.Το περίεργο είναι, πως οι Α και Β περιφέρονται γύρω από τον Γ.
Είναι τριπλό άστρο του Μ.κυνός.Αποτελείται από τον Σείριο Α με μάζα 1,7 φορές την ηλιακή, ο Σείριος Β που κατανάλωσε τα καύσιμά του και περιφέρεται ως λευκός "σύντροφος" και ο Σείριος Γ, προσφάτως ανακαλυφθείς ( 1995 ) και είναι λευκός νάνος.Το περίεργο είναι, πως οι Α και Β περιφέρονται γύρω από τον Γ.
Ας σημειωθεί ότι ο Σείριος Γ, δεν είναι απόλυτα εξακριβωμένο ακόμη,

Τώρα μόλις διεπίστωσα ένα μικρό συντακτικό λαθάκι, στο κομάτι που λέει << να φαίνεται φωτεινός σε μας>>.Το ορθόν είναι << να μη φαίνεται φωτεινός σε μας>>.

Πέρα από αυτό,χρησιμοποίησα τις εκφράσεις << δεν είναι απόλυτα εξακριβωμένο >> και <<εικάζεται>>.Το μυαλό του χιμπαντζή δεν καταλαβαίνει την διαφορά.

Επανέρχομαι στη τοποθέτησή μου: << Το περίεργο είναι, πως οι Α και Β περιφέρονται γύρω από τον Γ.>>
Αυτό σημαίνει πως ο Α και ο Β φαίνονται να περιφέρονται γύρω από τον χώρο που καταλαμβάνει ο υποθετικός Γ.Αρα, με την αναγωγική λογική, αν υπάρχει ο Γ, τότε οι άλλοι περιφέρονται γύρω του ....γακ...?


Τώρα για τους Ντογκον ο χιμπαντζής κατάλαβε:
<< 4) η φυλή Ντόγκον φαίνεται πως δέχτηκε τη γνώση αυτή είτε από εξωγήινους είτε με κάποιον μεταφυσικό τρόπο.>>

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είπε:

<< Μετά την ανακάλυψη του Σείριου Γ, θεωρώ πως "κάτι σοβαρό παίζει".Ισως κάποια βίζιτα από τα παλιά, ίσως κάποια γνώση αποκτηθείσα με μεταφυσικό τρόπο, δεν ξέρω τι.
Πάντως να γνωρίζουν οι μπονόμπο κάτι που ανακαλύψαμε πολύ μετά από αυτούς, είναι τουλάχιστον περίεργο.>>

Με χρήση εισαγωγικών και της λέξης ισως, ακολουθούμενες από το αρνητικό δεν ξέρω τι.>>

Τα συμπεράσματα δικά σας, ο χιμπαντζής πάντα δικός μου!
Θα τον κάνω άνθρωπο, που θα μου πάει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 16:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Βρε ζουρλοπαντιέρα το συνεχίζεις;;

Που μου αρχίζεις και τις σοφιστείες...

Ξεκάθαρα δηλώνεις ότι 'ο Σείριος Γ έχει ανακαλυφθεί'!!! Και οι γκαβοί το βλέπουν. Διαρκώς το επαναλαμβάνεις...και χωρίς να έχεις καν ιδέα για το paper του 1995. Και ότι μετά την 'ανακάλυψή του' η παράδοση των Ντόγκον φαίνεται πως υπαγορεύθηκε άνωθεν....


ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕ ΚΑΡΒΟΥΝΟ....τόσο πολύ σού κοστίζει να παραδεχτείς ότι έγραψες μαλακία;;;;


Αμεινία, μεταξύ μας, δεν έγραψα τυχαία για τα 'άλματα πίστης' του Νικόμαχου. Στηρίζεται βαθιά στην πίστη και τη διαίσθηση...

Ένα πράμα μονάχα θα σου πω...το σκορ που μου προέβλεψε για απόψε είναι πέρα από κάθε ποδοσφαιρική λογική!!! (η 'αντικειμενική' του πιθανότητα να έρθει το σκορ αυτό είναι λιγότερο από 5%)!! δεν κοίταξε τα δεδομένα καθόλου, ούτε αποδόσεις, ούτε, στατιστικά, ούτε φόρμα, προϊστορία, ούτε τίποτα...απλώς το ξεφούρνισε...


Ωστόσο η συμφωνία είναι συμφωνία κυρίων. Εάν αυτό το σκορ έρθει (ή ισχύσει μέχρι και το 70-75) το Νικόμαχο θα τον έχω κορώνα στο κεφάλι μου!!! δηλαδή αφού μάς έχει ζαλίσει τον έρωτα με τις ενοράσεις του τουλάχιστον ας μας βοηθήσει να βγάλουμε κανά φράγκο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 17:04:30  Εμφάνιση Προφίλ
kost,

Δεν μπορεί να μη διακρίνεις, ότι τοποθετήθηκα ήδη,επί του επιστημονικού θέματος.

Παρά ταύτα σχολιάζω και επισημαίνω τα εξής:

Λες:

quote:
Αυτό που είπα λοιπόν είναι ότι έχουμε μία υπόθεση, με κάποια καλά μεν πατήματα

Υποθέσεις με καλά ή κακά πατήματα μπορεί να κάνει ο καθένας.
Αναρτήσεις όπως στο url που αναφερόμαστε κάνουν οι επιστήμονες..
Σε αυτήν την περίπτωση δεν μιλάμε, απλά για υποθέσεις, αλλά για επιστημονικές μελέτες πάνω σε επιστημονικές ενδείξεις.

Εδώ ήσουν φάουλ,κατά τη γνώμη μου.Και λες ότι ήξερες και την ύπαρξη αυτής της μελέτης,πράγμα που το πιστεύω.Με αυτό το δεδομένο δεν θα έπρεπε να πεις αυτό που σου έκανα quote και στην προηγούμενη ανάρτησή μου,περί εικασιών.
To φάουλ του Νικόμαχου το έχω ήδη επισημάνει.


Με τους Ντόγκον δεν ασχολήθηκα καν στην ανάρτησή μου.
Όταν λέω ότι είμαι πιο κοντά στον Νικόμαχο,εννοώ σε ότι αφορά με το θέμα της αστροφυσικής που καταπιάστηκε.
Θεωρώ ότι είναι αστροφυσικός και όχι ανθρωπολόγος.

Στα περί Ντόγκον η γνώμη του έχει την ίδια βαρύτητα με των υπολοίπων.
Εσύ προφανώς διαφωνείς και στα περί Ντόγκον.Εγώ δεν πήρα καν θέση.

Πάντως-και χωρίς να αναιρώ σε καμμιά περίπτωση τα περί λογικής και καλλιέργειας,δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις το hint που σου λέω..
Και εξηγούμαι:
Υπάρχουν δυο περιπτώσεις:
α.Ο Νικόμαχος είναι αστροφυσικός
β.Δεν είναι.

Αν πιστεύεις το α. θα έπρεπε να είσαι πολύ προσεκτικότερος.Διαφωνείς?

Αν πιστεύεις το β. δεν θα έπρεπε καν να του μιλάς στα σοβαρά επί του θέματος.

Αυτό που σου τόνισα, είναι ότι δεν κάνεις τίποτα από τα δυο.
Και το ενδιάμεσο μονοπάτι οδηγεί σε κλωτσοσκούφι.

Εγώ θεωρώ ότι είναι αυτό που δηλώνει.

Εσύ τι θεωρείς?
(δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις..απλά αν έχεις κατασταλάξει σε απάντηση, χρησιμοποίησέ την για να δεις αν έχει λογική το ..hint που σου δίνω.)


Θεωρώ ότι πήρα τις αποστάσεις μου ,από τον τρόπο έκφρασης του Νικόμαχου.

>>>Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να μου απαντάς και συ σε αυτά που σου επισημαίνω εγώ.<<<

Σου είπα καθαρά, ότι επί της ουσίας, θεωρώ ότι υπάρχει επιστημονική μελέτη που καθιστά την ύπαρξη του Σείριου Γ, αντικείμενο επιστημονικής έρευνας ΚΑΙ από δω και εμπρός.
Συνεχίζουν να ψάχνουν για χειροπιαστή απόδειξη ,πράγμα που σημαίνει ότι έχουν ισχυρές ενδείξεις ΚΑΙ ΟΧΙ μόνο εικασίες που ισχυρίστηκες εσύ.

Επ' αυτού, θα παραδεχτείς εσύ ότι ήταν λάθος σου? Διότι ήταν αντικείμενο της μεταξύ μας κουβέντας...

Επ' αυτού που πιέζεις τον Νικόμαχο να σου απαντήσει,έχω πάρει θέση.Δεν το απέφυγα.Αναλυτικά μάλιστα.

Καταληκτικά νομίζω ότι όταν θυμώνεις, δεν σκέφτεσαι.Και τότε κάνεις φάουλ.Και επι της ουσίας.Όχι μόνο επί της συμπεριφοράς.
Επί της συμπεριφοράς, μετά τα κοσμητικά που σε έχει στολίσει, μπορείς να του πεις ότι θες...
Επί της ουσίας του θέματος, θεωρώ ότι είσαι λάθος κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.Και έχω ήδη περιγράψει το δικό του λάθος.Πάντα επί της ουσίας.

Αυτά μάγκες.
Θα τα πούμε σε επόμενη φάση.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 17:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Aμεινία, τελικά το μόνο στο οποίο συμφωνούμε είναι στο ότι ο τρόπος έκφρασης του Νικόμαχου είναι τραγικός...που δεν αρμόζει όχι μόνο σε 'αστροφυσικό' όπως δηλώνει, αλλά γενικώς σε σκεπτόμενο άνθρωπο.
Χαίρομαι λοιπόν που τουλάχιστον συμφωνούμε σε αυτό. Και να συμπληρώσω ότι ο τρόπος που απάντησε στην αρχή είναι ξεκάθαρη ένδειξη του πώς αντιδρούν οι φανατικοί και απαίδευτοι ξερόλες όταν δέχονται εύλογη κριτική στα λεγόμενά τους.


Δεύτερον, συμφωνούμε ότι οι δύο αστροφυσικοί το 1995 (τους οποίους ο Νικόμαχος δεν γνώριζε καν) έκαναν μία πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση του θέματος.

Αυτό που έδωσαν όμως είναι μία υπόθεση Αμεινία. Χρησιμοποίησα τόσο τη λέξη 'εικασία' όσο και τη λέξη 'υπόθεση', αλλά έχεις δίκιο στο ότι η λέξη 'υπόθεση' είναι πιο ταιριαστή! Πες την όμως καλοδιατυπωμένη, πες την σούπερ έξυπνη, πες την όπως θες, είναι μία υπόθεση (καμία σχέση με ανακάλυψη που λέει ο αστροφυσικός Μάριος), η οποία μπορεί στο μέλλον να επαληθευτεί, μπορεί όμως και όχι. Ακόμη όμως και εάν κάποτε επαληθευτεί και πάλι δεν θα είναι αρκετή να υποδείξει αποκαλύψεις άνωθεν στη συγκεκριμένη πρωτόγονη φυλή!! (πιστεύω και σ'αυτό να συμφωνούμε).


quote:
Πάντως-και χωρίς να αναιρώ σε καμμιά περίπτωση τα περί λογικής και καλλιέργειας,δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις το hint που σου λέω..
Και εξηγούμαι:
Υπάρχουν δυο περιπτώσεις:
α.Ο Νικόμαχος είναι αστροφυσικός
β.Δεν είναι.

Αν πιστεύεις το α. θα έπρεπε να είσαι πολύ προσεκτικότερος.Διαφωνείς?

Αν πιστεύεις το β. δεν θα έπρεπε καν να του μιλάς στα σοβαρά επί του θέματος.



Διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό αυτό Αμεινία.

Καταρχάς, σχετικά με τη λέξη 'προσεκτικότερος' που χρησιμοποιείς. Κοίτα τη ροή της συζήτησης με τον άλλον. Δες το replay. Κοίτα πόσο σοβαρή είναι η αρχική μου τοποθέτηση. Ελέγχω το παράλογο της άποψής του με προσεκτικό τρόπο. Τού ζητάω να εκθέσει τα επιχειρήματά του, και ακριβώς επειδή δεν έχει επιχειρήματα αρχίζει τις βρισιές...αυτό το σκηνικό έχε υπόψιν έχει επαναληφθεί αρκετές φορές με τον αγαπητό μας Μάριο...


Επίσης, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ειδικός σε ένα χώρο ώστε να εκφέρει γνώμη! Ακόμα και αν δεν ήταν αστροφυσικός θα είχε κάθε δικαίωμα να εκφέρει λόγο και άποψη (όπως φερ'ειπείν εγώ, δεν είμαι αστροφυσικός αλλά εννοείται μπορώ να εκφράσω γνώμη). Προσωπικά κρίνω μία άποψη καθαρά από τη μορφή και το περιεχόμενό της και όχι από την φερόμενη ιδιότητα εκείνου που την εκθέτει.

Στην περίπτωση που ο άλλος είναι αστροφυσικός τότε η κριτική μου θα είναι πιο αυστηρή σε σχέση με κάποιον που δεν είναι. Κάποιος που δηλώνει 'αστροφυσικός' θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός στις διατυπώσεις και τις θεωρίες του. Οι αστροφυσικοί, ή τουλάχιστον οι σοβαροί αστροφυσικοί, έχουν πολύ συγκεκριμένο τρόπο διατύπωσης και τοποθέτησης.

Δεύτερον, ποιό είναι το κριτήριο που ορίζει τον 'αστροφυσικό'?

Ένα πρώτο πτυχίο ίσως; Ένα μεταπτυχιακό; Γιατί όχι...υπάρχει όμως κορεσμός πλέον πτυχιούχων. Και υπάρχει σίγουρα μία διαβάθμιση. Με τι βαθμό έβγαλε κάποιος το μεταπτυχιακό του? Ποιά ήταν η γενικότερη εξέλιξή του στον τομέα αυτό? Ξέρουμε άπειρα παραδείγματα πτυχιούχων και μεταπτυχιακών που πέρασαν από το αντικείμενό τους και δεν ακούμπησαν. Έχουν να το λένε ότι εγώ είμαι 'αρχιτέκτονας', 'γιατρός', 'αστροφυσικός', αλλά επί της ουσίας ουδέποτε απέκτησαν κάποια σημαντική εμβάθυνση.


Ακόμη όμως και αν είναι κάποιος ομολογουμένως έμπειρος, επιδέξιος ή σε βάθος γνώστης ενός αντικειμένου, ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΤΕ, η κριτική που θα τού γίνει από τους συναδέλφους του (ή και από άλλους) θα είναι σκληρή, ενίοτε και αμείλικτη. Δεν νοείται ακαδημαϊκή κριτική που να μην αναδεικνύει τα τρωτά σημεία ακόμα και της πιο εξαιρετικής δουλειάς.

Η ελληνική νοοτροπία όμως όταν κάποιος αμφισβητείται δυστυχώς είναι αυτή του 'ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε? Εγώ είμαι αυτό...και όταν μιλάω εσείς θα ακούτε'...

Δεν πάει έτσι όμως...ουδείς σοβαρός επιστήμονας στο εξωτερικό (ή και στην Ελλάδα ακόμα) θα τολμήσει να μιλήσει με τέτοιο ύφος.

Εδώ όμως βλέπεις Αμεινία είναι το esoterica. Και ο αγαθός μας Νικόμαχος έχει προ πολλού την εσφαλμένη εντύπωση ότι 'μετράει' (και εγώ αυτή την εντύπωση έρχομαι και τού τη σβήνω).

Πράγματα αστεία που λέει εδώ με κάθε ευκολία, δεν θα σκεφτόταν καν να τα γράψει σε ένα καθαρά επιστημονικό φόρουμ. Σε ένα αντίστοιχο epistimonika.gr ή astrofysika.gr δεν θα διανοούνταν να γράψει με αυτό τον τρόπο, διότι εκεί οι σε βάθος γνώστες αστροφυσικής θα αντιδρούσαν άμεσα, και είτε θα του μάθαιναν σωστό τρόπο σκέψης και έκφρασης είτε θα τον έδιωχναν.

Στο esoterica όμως νομίζει ότι στέκει αφ'υψηλού, κοροιδεύει τους θρησκόληπτους προσπαθώντας μάταια να καμουφλάρει τους δικούς του παραλογισμούς και τη δική του ευπιστία σε θεωρίες που κυκλοφορούν εκεί έξω (βλέπε dogon, μαύροι ιππότες, υπεραναπτυγμένοι εξωγήινοι πολιτισμοί, αεροψεκασμοί και πολλά άλλα).


Αυτά

Edited by - kost on 09/03/2016 17:53:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 18:32:12  Εμφάνιση Προφίλ
O χιμπαντζής δεν εξελίχθηκε.Παρέμεινε χιμπαντζής διαψεύδοντας τον Δαρβίνο.

Ωστε δεν είχα γνώση των αστροφυσικών που αναφέρθηκαν στην ύπαρξη Σείριου Γ.
Ούτε γνώση του σχετικού άρθρου του Χαρβαντ.Μάλιστα.

Και από που βρε χιμπαντζή, γνώριζα να απαντήσω στην ερώτηση του Πυθαγόρα?

Ο τρόπος που εκφράζομαι μου αρέσει και τον απέκτησα από έναν μεγάλο καθηγητή.Μου έλεγε: << Μίλα στους έξυπνους στην γλώσσα τους και μίλα στους πιθήκους την δική τους.Σε όλους τους υπόλοιπους μίλα όπως θέλεις.>>
Μεγάλη κουβέντα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 18:36:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Υπάρχουν δυο περιπτώσεις:
α.Ο Νικόμαχος είναι αστροφυσικός
β.Δεν είναι.

Υπάρχει και γ.Είναι αστρομανάβης!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 19:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Ο τρόπος που εκφράζομαι μου αρέσει και τον απέκτησα από έναν μεγάλο καθηγητή.Μου έλεγε: << Μίλα στους έξυπνους στην γλώσσα τους και μίλα στους πιθήκους την δική τους.Σε όλους τους υπόλοιπους μίλα όπως θέλεις.>>


Και το μικρό φοιτητούδι ακολούθησε αυτή τη χοντροκομμένη -όσο να'ναι- συμβουλή και εξελίχθηκε σε ταγμένο ουρακοτάγκο


Με το πτυχίο για παντιέρα και το ρόπαλο αγκαλιά προσπαθεί το πιθηκάκι μας να επιβληθεί στους άλλους πιθήκους


Μέχρι που έρχεται ο χιμπατζής εδώ και τον παίρνει στο κυνήγι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 19:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ποιος είναι ακριβώς ο λόγος που στο μήνυμά σου στις 09/03/2016, 11:16:18 αρχίζεις το μήνυμά σου, απευθυνόμενος στον kost, με τον εξής τρόπο:

quote:
Kost πάντα ήσουν ο χαζός που προσπαθεί να βάλει τρικλοποδιές σε έξυπνους ανθρώπους, λόγω κόμπλεξ κατωτερότητας και ότι άλλο κουσούρι κουβαλάει το τρικυμισμένο σου κρανίο.

Και γενικότερα, γιατί όλο το συγκεκριμένο μήνυμά σου και τα επόμενα έχουν τόσο επιθετικό τόνο;
Μπορείς να παραθέσεις τις απόψεις σου, τα επιχειρήματά σου, τις ενστάσεις σου κ.α. χωρίς να ξεφεύγεις τόσο;
Κι αυτό το επισημαίνω διότι σε έχω δει κι άλλες φορές να κάνεις αυτό ακριβώς το πράγμα και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 20:08:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μπαίνοντας ξανά στο θέμα,
είδα με χαρά τη συμμετοχή ολονών σας.

Καταρχήν Νικόμαχε, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και διευκρινίσεις.

Κατά δεύτερον, συντάσσομαι με τον Αμεινία και είμαι 1000% μαζί του στη δημοσίευσή του σχετικά με την "κόντρα" Νικόμαχου-Κοστ.

Επί της ουσίας, στο επίπεδο γνώσης/απαντήσεων είμαι πιο κοντά στο Νικόμαχο.
Στο επίπεδο ύφους, δεν μου αρέσει να αποκαλώ κάποιον μπονόμπο -εδώ ούτε κάν τον Γιαλαντζή θα έλεγα έτσι- πόσω μάλλον τον Κοστ, που έχει δείξει και κάποια Α δείγματα γραφής τελοσπάντων.

Από την άλλη, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω Κοστ, για ποιο λόγο κι εσύ πρέπει "να την πεις" σώνει και ντε στο Νικόμαχο.

Τα πράγματα είναι (σχετικώς) απλά. Τουλάχιστον εγώ πήρα την απάντηση που ήθελα, σε αυτή τη φάση, και τα πήρα κυρίως από Νικόμαχο και Αμεινία (με το λίνκ της μελέτης).

Για την τηγανίτα λοιπόν,
με βάση αυτή τη μελέτη, το ερώτημα δεν είναι πλέον αν υπάρχει τρίτο 'σώμα' στο σύστημα Σείριος Α και Σείριος Β,
αλλά τί είναι αυτό το άγνωστο Χ τρίτο σώμα (Σείριος Γ) το οποίο μπορεί να είναι από νεκρό άστρο -νάνος, ή πλανήτης,
αλλά πάντως προκαλεί ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΗ διαταραχή με 6ετή περίοδο στο χορό των άλλων δυο.

Με αυτό νομίζω απαντώνται πολλές από τις κατηγορίες που εκτοξεύεις εναντίον του Νικόμαχου.
Από την άλλη, το ξαναλέω, εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν θα σε αποκαλούσα χιμπατζή ή μπονόμπο.

Στο κομμάτι που έθιξες τώρα σχετικά με πτυχία και διαπιστεύσεις,
μάγκες έλεος, αν ήταν να περνάμε και screening interview πριν γράψουμε στο Εσωτέρικα τότε...χέσε μέσα!

Φόρουμ είναι, και μάλιστα με αρκετές "ελευθερίες" σε θεματολογία, έκφραση, κλπ, και αυτό ακριβώς είναι το Ατού (αλλά και το μειονέκτημά του) και το΄χουμε επισημάνει πάμπολλες φορές αυτό, σε πολλά θέματα και σε όλους τους τόνους.

Ας κρατάμε λοιπόν τα θετικά, και ας συνεισφέρουμε στην κοινή γνώση και στο διάλογο, αναλόγως τα προσόντα, τις γνώσεις και το "μπόι" του καθενός στο όποιο πεδίο. Δεν κάνουμε διαγωνισμό εδώ, ούτε θα "τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε..."

Εγώ πχ. πήρα κάτι από αυτό το θέμα, καθώς ούτε για τους Ντόγκον ήξερα, ούτε για τη μελέτη που υπέδειξε ο Αμεινίας και υπονόησε ο Νικόμαχος,
άρα προσωπικά για μένα, και τα 2 ήταν κέρδος
και προήλθαν μέσα από δω.

Και αυτό γιατί στη δουλειά μου πχ. με έναν συνάδελφο δεν θα μπορούσα να του πετάξω, ρε μεγάλε ο Σείριος να'ναι διπλός ή τριπλός έτσι χύμα εν μέσω τσιγαροδιαλείμματος,
αλλά εδώ μπορώ να το κάνω, αισθάνομαι άνετα να το κάνω,
δεν ανησυχώ για τη διατύπωση και κατά το μάλλον ή ήτον θα βρω και απαντήσεις ή τουλάχιστον παραπομπές και αφορμή για περαιτέρω τσίγκλισμα και ψάξιμο.

Μη γ@μιέστε λοιπόν σε ανούσιες κοκορομαχίες!

Και by the way, μιας κι απ'οτι φαίνεται Κοστ είσαι και ειδικός επί των αστρολογικών, θα γούσταρα και έναν αναλυτικό χάρτη με οίκους και σούπα μού πες
-έτσι για να το "φιλοσοφήσω" και από κεινη την πλευρά,
αν και τό'χα κάνει μια δυο φορές στο παρελθόν με κάτι αστρολόγους (της πλάκας),
εσύ ομως φαίνεσαι πιο ψαγμένος.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 21:17:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
D.I
Και γενικότερα, γιατί όλο το συγκεκριμένο μήνυμά σου και τα επόμενα έχουν τόσο επιθετικό τόνο;
Μπορείς να παραθέσεις τις απόψεις σου, τα επιχειρήματά σου, τις ενστάσεις σου κ.α. χωρίς να ξεφεύγεις τόσο;
Κι αυτό το επισημαίνω διότι σε έχω δει κι άλλες φορές να κάνεις αυτό ακριβώς το πράγμα και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.

Οφείλω να ομολογήσω, ότι έχεις επισημάνει σωστά.
Οφείλω να ομολογήσω, ότι κάποιες φορές υπερβάλλω εαυτόν στις "χύμα επιθέσεις".

Ομως έχω ένα κουσούρι, όπως όλοι μας έχουμε κάτι.Το δικό μου είναι μοναδικό.Μου σηκώνεται η τρίχα όταν ακούω ή διαβάζω αστρολόγους.Ανατριχιάζω μπρρρρ!

Τον έχω αποκαλέσει μοσχάρι, πίθηκο, μαλάκα, ηλίθιο, χιμπαντζή και αμέσως μετανοιώνω, επειδή στην ουσία δεν τα εννοώ.Περισσότερο θέλω να δώσω χροιά "μαλώματος" στην επίπληξή μου.

Σίγουρα δεν είναι τρόπος έκφρασης και δη σε δημόσιο φόρουμ.

Οπότε:

Συγνώμη κύριε Kost, για τα κοσμητικά επίθετα.
Θα προσπαθήσω να μην τα επαναλάβω.

Υ.Γ
Θα προσπαθήσω είπα...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 21:22:25  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, άσ'τα αυτά

εσύ μου χρωστάς και άλλη απάντηση
για τα υποννοούμενα της καταγωγής μου!

[Τελικά έχω ή δεν έχω σόι στο Σείριο????]


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 21:23:12  Εμφάνιση Προφίλ
Πυθαγορα

Με ρώτησες κάτι και σου απάντησα ευθέως και επί της ουσίας.Θεωρώ πως όταν μιλώ για τέτοια θέματα, ο λόγος μου είναι αρκετός και μάλιστα στους φίλους μου.
Θεωρώ τα λινκ περιττά.Για τους άπιστους Θωμάδες, υπάρχουν οι βιβλιοθήκες και το διαδίκτυο.

Για μένα η ερώτηση περί Σείριου ή άλλου ουράνιου σώματος, είναι σαν να με ρωτάει κάποιος την απόσταση Γης-Σελήνης και να απαιτεί και λινκ επιβεβαίωσης.Δεν λειτουργώ έτσι.

Κατά τα άλλα, μας λείπεις Φίλε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy