ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 18:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...
Φίλτατε Πάνα, δεν έκανες λάθος σε αυτό που σου "φάνηκε"...
Με μιά διαφορά, όμως...
Είμαι ΑΠΑΞΙΟΤΙΚΟΣ όχι κατά του "Πατέρα της Λογικής", ΑΛΛΑ κατά της ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ!!!

'Εχω την αμυδρά εντύπωση ότι ΕΠΕΞΗΓΗΣΑ πώς βγάζω το συμπέρασμά ΜΟΥ, μιά και είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ και ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ...
Αν θές τα ξαναλέμε...

'Ομορφο φίλε μου το παράδειγμά σου με το νόμισμα, πολύ καλό και σωστό!
Εκεί όμως που κινούμε εγώ, τα ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΗ...
Αδιάφορο λοιπόν το αν κοιτώ την ΜΙΑ ή την ΑΛΛΗ όψη...
Το νόμισμα φίλε μου είναι ΕΝΑ...
'Αλλωστε αποδίδω στο "Καίσαρι, τω Καίσαρι και τα του Θεου στο Θεό"...
Αποφεύγω όπως "κάποιος το λιβάνι" να τα μπερδεύω...

Την αυτή (ίδια) απάντηση κράτησέ τη και στο ερώτημα σου περί Ινδικής Φιλοσοφίας και ΑΝ ανήκω σε αυτή...
Προσθέτω όμως και κάτι ακόμα...
Δεν Είμαι καμίας εποχής και κανενός λαού, καμιά θρησκείας και καμιάς φιλοσοφίας, ΑΝΗΚΩ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΑ...
Αυτό αναζητώ να βρώ, κρατώντας έναν φανό, ίδιο με αυτό του Διογένους και τον κρατώ με τον ΙΔΙΟ σκοπό, ΒΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

Σας ευχαριστώ που ΣΑΣ βρήκα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Διάβασε με ΠΡΟΣΟΧΗ τα δύσκολα κείμενα της ΑΤΜΑ και τα δικά μου, ανακάλυψε αυτό ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΥΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...

'Ατμα, σε έχασα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 18:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ........ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ.....

Edited by - ΑΤΜΑ on 25/01/2002 18:24:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 01:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΣΜΟ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ....ΔΙΑΛΕΞΑ ΠΑΛΙ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΡΟΤΑ...
....
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ....
ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ+Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ,ΑΥΤΗΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΓΕΜΑΤΗ ΙΣΧΥΡΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.Ο ΛΕΟΝΤΑΣ ΕΧΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΤΟΥ ΤΟΝ ΗΛΙΟ,ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ 'ΕΓΩ'ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΣΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ+Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ,ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ...ΜΕ ΑΓΝΗ ΚΑΡΔΙΑ ΔΑΜΑΖΕΤΑΙ +ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΘΗΡΙΟ....ΟΤΑΝ Ο ΝΟΥΣ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΥΛΗ (ΣΤΙΣ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ)ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ 'ΕΓΩ',ΕΠΙΤΥΝΧΑΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΑ Ο ΛΕΩΝ ΚΥΒΕΡΝΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ+ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΡΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΛΟΥΤΩΝΑ....(ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ....ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΚΟΡΠΙΟΥ..)

+ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ?...
ΕΙΝΑΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΗΓΗ ΤΟΥΦΩΤΟΣ,ΤΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ+ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ.ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ 'ΕΓΩ', ΚΥΒΕΡΝΑ ΤΟΝ ΛΕΩΝ...
Η ΕΞΑΡΣΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΡΙΟ...ΕΚΕΙΟΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ Η ΘΕΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΩΣ+ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΕΣ ΑΞΙΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟ ΠΝΕΥΜΑ ,Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ....

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΚΡΙΟ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ...
ΕΙΝΑΙ Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ ΝΟΥΣ , ΕΧΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΡΗ, ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ,ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ+ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ.ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ.Η ΡΙΖΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΑΥΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ +ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ,ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙ +ΤΙΣ ΘΗΛΥΚΕΣ+ΤΙΣ ΑΡΣΕΝΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ...
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΡΙΑΜΒΕΥΕΙ ΞΕΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ... Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ...

ΜΟΙΡΑΙΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΡΠΙΟ...ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ..
ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ
Ο ΑΡΗΣ,ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ,ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΤΩΣΗ,ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ,
ΑΛΛΑ+Ο ΠΛΟΥΤΩΝΑΣ, ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΥΠΑΡΞΗ,ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΖΕΙ,ΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ,
ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ,ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ Η ΖΩΗ+Η ΥΛΗ..
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΡΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ.....

Edited by - ΑΤΜΑ on 25/01/2002 18:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 15:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ
quote:

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΙΣ 6 ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΔΙΠΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ+ΤΗ ΖΩΗ+ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ... ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑ 'ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ'...


ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ. ΠΟΙΟΣ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;; Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ Ή ΟΧΙ;; ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ Ή ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ;; ΕΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ;;;

quote:

ΔΕΝ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΡΟΛΟ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΑ ΕΘΝΗ,ΠΟΣΟΥΣ ΕΣΦΑΞΕ.ΜΕ ΠΟΣΟΥΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ...ΑΥΤΑ ΔΕΝ Μ'ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΠΟΡΕΙΑ...
ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΒΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΟΥ ,ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΑΡΝΙΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ!


ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΡΕΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΣΦΑΓΕΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΙΕΣ, ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΟΝΟ. ΨΗΛΑ ΤΑ ΨΥΧΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ, ΧΑΜΗΛΑ ΤΑ ΨΥΧΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ Της ΧΑΡΑΣ. ΤΙ ΟΜΟΡΦΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ. ΟΔΗΓΗΣΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΦΙΛΗ. ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΥΙΟΙ ΘΕΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ………..


quote:

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ,ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ....


ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ-ΕΛΛΗΝΑΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ. ΣΙΩΠΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ. ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ.
ανθρωπάκι-ανθρωπος-Ανθρωπος-ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Να μια εξέλιξη. Εσωτερική ή εξωτερική;;;;

quote:

Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-Ο ΙΗΣΟΥΣ...
ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ+ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ...
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΗΡΘΕ ΑΛΛΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...'Ε'...
ΕΛΑΤΕ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 'Ε'ΣΩ ....


ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΞΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙ, ΤΙ ΕΙΔΕΣ;;. ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΟΜΟΙΩΣΕΙΣ. ΟΛΑ ΙΔΙΑ. ΟΛΑ ΘΕΟΣ. ΚΑΙ Ο ΘΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ;;; ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ;;; ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΛΗΣΕ. Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΙΩΠΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΑ. ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ……

Ας μην επικρατησει η νυχτα που ειναι το μικρον, και κινδυνευει να ταφει(να σβησει,να χαθει) το κατασταλαγμα του πυρος μεσα στην αναβραζουσα ιλυ,και ας αναπτυχθει η ψυχη που ειναι το μεγιστο,το σημαντικοτερο ολων!

ΕΣΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 23/01/2003 15:16:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 15:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Αντώνιε1997, πολύ σωστά τα όσα επεσήμανες, αλλά ΜΑΛΛΟΝ μιλάς σε ΟΛΑ όσα η Ατμα, απέφυγε να μιλήσει...
Δικό της το θέμα, δικοί της και οι όροι...

Σίγουρα ΜΑΣ ενδιαφέρουν ΟΛΑ όσα αναφέρεις, αλλά ΟΧΙ στο ΠΑΡΟΝ θέμα...
Η καλή μας φίλη θέλησε να επιχειρήσει μια "ΑΛΛΟΥ ΤΥΠΟΥ" προσέγγιση σε αυτή την Μεγάλη και αυτό ειναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ, προσωπικότητα, τον Ω!Μέγα Αλέξανδρο...

Γιατί το κατακρίνεις;;;

Απορείς για πράγματα που είναι "δεδομένα" στη παρούσα ΠΑΡΑΔΟΞΗ εξιστόριση των γεγονότων γύρο απο τον Αλέξανδρο...

Η εξέλιξη που αναφέρεις: ανθρωπάκι, άνθρωπος, 'Ανθρωπος, ΑΝΘΡΩΠΟΣ, είναι πέρα για πέρα ΣΩΣΤΗ...
Κρύβει μέσα της την ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ, την ΣΦΙΓΓΑ, τα 4 ζώα της Αποκάλυψης, τον ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΑΥΡΟ...
Σε αυτόν τον Σταυρό, που όπως τόσο ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ είπα:

quote:
Στον ΣΤΑΥΡΟ γεννιέται και πάλι το ΠΝΕΥΜΑ, που ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΟ απο την ΥΛΗ που τόσο βάναυσα το αντιμετωπίζει σε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ, την αφήνει και ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ, ΜΟΝΗ να γυρίσει εκεί απο όπου προήλθε, στην PRIMA MATERIA, την ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΥΛΗ...

Μείνε στη παρέα μας, αυτή τη τόσο ΠΑΡΑΔΟΞΗ παρέαούλα αυτής της μικρής γωνιάς των forums και ακολούθησε τον ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ, αν θές...
Αν θές συμμετόχησε και εσύ με δικές σου ΠΑΡΑΔΟΞΕΣ απόψεις γι'αυτήν την Ω! Μέγα Ψυχή, τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 17:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ

Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΖΗΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΡΗΤΟΡΙΚΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΘΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΡΩΤΩ.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ «ΑΛΛΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ». ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΤΗΝ ΕΠΙΖΗΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ;;
ΕΑΝ Είναι ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ. Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΙΛΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ ΔΙΑ ΜΕΣΩ Της ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΧΡΟΙΑΣ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.


ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :
Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ;;ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΜΥΗΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΚΡΥΜΕΝΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΕΣ Ή Η ΜΥΗΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΗΤΑΝ ΤΜΗΜΑ ΕΝΟΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ;; ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΥΣΤΗΣ;;;

quote:

Είχες ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, μιάς και το ΙΔΙΟ του το όνομα έκρυβε αυτή τη ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΑΛ = Θεός
ΕΞ = απο
ΑΝΔΡΟΣ = το γένος των ανθρώπων
Ναι, ναί ΗΤΑΝ και συνεχίζει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ να είναι ΕΝΑΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ αναδυόμενος ΜΕΣΑ απο το γένος των ΑΝΘΡΩΠΩΝ...
Σκόπος του;;;
Μα να δείξει τον δρόμο!!!
Είναι ο ΜΟΝΟΣ δρόμος;;;
'Οχι, κατηγορηματικά ΟΧΙ και αυτό το ανακάλυψε στις διδασκαλίες της απέραντης


ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ;;


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΟΥ


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 20:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ +ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ, ΕΚΕΙΝΟΣ 'Η ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ
ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΜΑ,ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ.......
ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ!
ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ?
ΕΦΟΣΟΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ,ΛΑΜΒΑΝΕΙ +ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΤΑΣΣΕΙ Σ'ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ +ΜΟΝΟ...
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ,ΑΦΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ,ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΘΕΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ.ΥΠΗΡΞΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ +ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΑΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΟΙ 'ΙΕΡΕΙΣ 'ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ,ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ ΛΟΓΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΚΕΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΥΡΡΑΓΓΕΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...
Ε -ΨΙΛΟΝ ΛΟΙΠΟΝ
ΕΛ-ΛΑΔΑ
ΕΛ-ΛΗΝΑΣ
-Ε-
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΩΝ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΕΔΩ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΗΣ ΤΩΡΙΝΗΣ ΜΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΨΑΞΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΡΕΙΑ...
ΑΝ Η ΕΛ-ΛΑΔΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΥΣΤΑΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ,ΤΑ ΓΙΑΤΙ ,ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΛ-ΛΑΔΑ,ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΥΣ...+ΚΟΡΥΦΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥΕΝΑ...ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΑΥΤΗ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ...
ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ..
(+ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ 'ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ' ΖΗΤΗΜΑ),
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΔΙΧΑΣΜΟ...
...ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΘΡΕΦΤΙΖΕΙ ΤΟΤΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ Ν'ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...
ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΝΗΣΙ..ΦΑΝΕΡΩΣΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΔΙΧΑΣΜΟ!ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ.
ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΘΥΜΑΜΑΙ...
ΕΙΝΑΙ ΣΤ'ΑΛΗΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΕΤΟΥΤΗ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΧΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΤΟΣΑ ΜΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΖΑΡΕΤ+ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΑΚΕΔΩΝ...
ΟΠΩΣ ΕΝΑΣ Ε-ΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΤΣΙ + Ε-ΤΟΥΤΗ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΑ!
ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ?
ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΓΗ ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΟΛΟΥΣ!ΕΙΝΑΙ Η ΕΛ-ΛΑΔΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΜΑ Η ΕΥΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΗ...

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥΣ!
ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΑΝ,ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ (ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΑ)ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΥΣ +ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ.
ΝΑΙ,ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ" ΣΗΜΕΙΑ +ΤΕΡΑΤΑ" ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΟΣ!ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΡΙΝΑ ΠΩΣ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΠΑΣΗ!
ΑΚΟΜΗ +ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΙΕΡΟ Ε-ΨΙΛΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ Ε-ΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΡΩΝ!
ΝΟΙΩΘΩ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ Τ'ΟΥΡΑΝΟΥ ΝΑ ΜΕ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ..
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ!ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ !
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ !ΓΡΑΦΩ +ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΡΩΝ..ΤΟΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ Ο ΘΕΙΚΟΣ ΣΠΙΝΘΗΡΑΣ.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ +ΙΗΣΟΥΣ-------------------------->ΕΛΛΑΔΑ

ΤΟ ΠΡΙΝ +ΤΟ ΜΕΤΑ ΑΣ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΑΥΡΙΟ.ΤΟ ΤΩΡΑ.

12 ΘΕΟΙ->ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
12 ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ->ΙΗΣΟΥΣ
ΑΠΛΑ ΡΕΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ....Η ΑΤΜΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ.....

ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ΕΧΕΙ Τ'ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ...
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ "Ε"
ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ!
ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ+ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ...

ΦΙΛΕ ΑΝΤΟΝΙΕ ,ΚΑΛΩΗΡΘΕΣ!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 29/01/2003 21:40:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 01:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ευγένια του λόγου, ΜΟΝΟ μια ευγενική ΨΥΧΗ μπορεί να την ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ.....
Καλησπέρα φίλε Αντώνιε1997....

quote:
Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΙΛΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ ΔΙΑ ΜΕΣΩ Της ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΧΡΟΙΑΣ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.

Αυτό που μας περέθεσες ευγενικά φίλε μου, με βρίσκει ΑΝΤΙΘΕΤΟ...
Παρέθεσα πιό πάνω την "εκτίμηση" που τρέφω τόσο στη ΛΟΓΙΚΗ, όσο και στο Πατέρα της τον Αριστοτέλη...

Ο δικός ΜΟΥ γραπτός λόγος είναι:

Η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ
και η ΨΥΧΗ δεν έχει ανάγκη ΚΑΜΙΑ λογική, για τον απλό λόγο ότι ΓΝΩΡΙΖΕΙ...

Την λογική την έχει ΑΝΑΓΚΗ και άμεση μάλιστα, ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, αλλά ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ....
Για να ΜΑΘΕΙ λοιπόν, θέλει την ΛΟΓΙΚΗ η οποία ΕΜΜΕΣΩΣ πλήν ΣΑΦΩΣ του δίνει ΚΥΡΟΣ και "βασίλειο" για να βασιλέψει....
Αν έστω και "εν μέρη" χρησιμοποιώ την λογική στα κέιμενα που παραθέτω, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ για να υπάρξει επι-ΚΟΙΝΩΝΙΑ μεταξύ ΜΑΣ και μεταξύ των ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΩΝ ΜΑΣ...
Και μόνο το ότι παρακαολουθής την ΠΑΡΑΔΟΞΗ ιστορία του Ω! Μέγα Αλέξανδρου, είμαι τής άποψης ότι η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...

Στα ερωτήμα τά σου τώρα φίλε μου...
Πολεμάω ΛΥΣΑΣΜΕΝΑ στα πεδία των μαχών, για να έχω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ΦΩΝΑΖΩ ότι η φύση του ΑΝΘΡΩΠΟΥ είναι ΔΙΠΛΗ...
Είναι η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ή αλλιώς η ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ (έκ του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ) και η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ (αυτή του ΕΙΝΑΙ)...
Το θέμα το ΦΩΝΑΖΩ σε ΚΑΘΕ τόπικ, τόσο που με παρεξηγούν κιόλας, αλλά είμαι και ΕΓΩ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, πολεμιστής του Φωτός, Υιός του Διός, Υιός Θεού, όπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ άλλωστε και οι ΜΑΧΕΣ δεν με ενδιαφέρουν...
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι Ο ΠΟΛΕΜΟΣ.

...Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΕΡΑΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ...

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, του ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΩΤΕΡΙΣΜΟΣ...

Φαντάσου ένα κομμάτι μάρμαρο, άχαρο, άκομψο, παγωμένο...
Φαντάσου ένα λιθοξόο (γλύπτη)...
Φαντάσου την ΑΦΡΟΔΙΤΗ και συνάμα φαντάσου τον λιθοξόο να ΘΕΛΕΙ να την σμιλέψει στο μάρμαρο...
Φαντάσου τώρα την ΑΦΡΟΔΙΤΗ στην πιό τέλεια για σένα απεικόνιση...

ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ...
Αυτή η θεϊκή ομορφία που έχεις εμπρός σου, ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΕΝΗ ΜΕΣΑ στο άχαρο, άκομψο και παγωμένο μάρμαρο...
Αν ΔΕΝ ΗΤΑΝ ο λιθοξόος, τότε αυτό που θα έβλεπες, θα ΗΤΑΝ το μάρμαρο στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ απεικόνιση...
'Ομως, εκεί που ΗΤΑΝ το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ μάρμαρο, ΕΚΕΙ ΤΩΡΑ βλέπεις την ομορφιά της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ...

Παρατηρής κάτι ΠΑΡΑΞΕΝΟ;;;
Εγώ ΟΧΙ...
Εσύ θέλεις την βοήθεια του λιθοξόου για να ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΤΕΡΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΜΑΡΟΥ, ενώ εγώ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ που είναι το ΜΑΡΜΑΡΟ, ΞΕΡΩ ότι ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ...

'Ισως λίγο χαζό το παράδειγμά μου, αλλά διακρίνομαι για την "χαζή μου σκέψη"...

'Οσο γαι το δεύτερο ερώτημά σου, σχετικά με το πρωί ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗΣ και το βράδυ ΜΥΣΤΗΣ, θα σου απαντήσω όταν θα φτάσω να μιλήσω ΚΑΙ για τον ΑΧΙΛΛΕΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 01:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ

Όταν τα μάτια δεν βλέπονται και η εσωτερική φωνή δεν ενεργοποιείται τότε τα μονοπάτια της λογικής θα χρησιμοποιηθούν για να δώσουν τη πληροφορία στη ψυχή. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Αναφέρει η ΑΤΜΑ ότι ο Αλέξανδρος είναι Υιός θεού. Η δική μου εσωτερική διεργασία χτυπάει καμπανάκι. Η λογική μου σκαλίζει όλους τους λόγους που έχω δεχτεί περί του θέματος που σε καμία περίπτωση δεν ταιριάζουν με τη θέση της ΑΤΜΑ, ξυπνάει συναισθήματα συνειρμούς με αποτέλεσμα να γράψει και να τοποθετηθεί απορριπτικά. Ταυτόχρονα η ψυχή ανάγνωρίζει μυστικά και θα έλεγα υπερφυσικά ότι η τοποθέτηση αυτή εμπεριέχει σπόρους αγάπης. Εκεί ακριβώς τίθεται η ερώτηση. Τι εννοεις όταν λες υιος θεού. Και έρχεται η απάντηση:

quote:
ΧΜ!ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ +ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ, ΕΚΕΙΝΟΣ 'Η ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ
ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΜΑ,ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ.......

Τώρα γνωρίζω. Τα μονοπάτια της λογικής με οδηγούν να αναγνωρίσω μια ψυχική διεργασία. Γιατί οποιαδήποτε ψυχική διεργασία βασίζεται σε λογικούς ή όχι συνειρμούς. Ενότητα-Ενα- Όλα θεός- Αλέξανδρος-Ιησους-Ενωση.
Αυτό ήταν και η ουσία της τοποθέτησης μου για το γραπτό λόγο.

quote:

Ο δικός ΜΟΥ γραπτός λόγος είναι:
Η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ
και η ΨΥΧΗ δεν έχει ανάγκη ΚΑΜΙΑ λογική, για τον απλό λόγο ότι ΓΝΩΡΙΖΕΙ...


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ ότι η ψυχή γνωρίζει., αλλά δεν αποτυπώνεται σε χαρτί. Αφήνει μόνο τα σημάδια της. Και αυτά είναι οι σπόροι αγάπης.

quote:

ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ...
Αυτή η θεϊκή ομορφία που έχεις εμπρός σου, ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΕΝΗ ΜΕΣΑ στο άχαρο, άκομψο και παγωμένο μάρμαρο...
Αν ΔΕΝ ΗΤΑΝ ο λιθοξόος, τότε αυτό που θα έβλεπες, θα ΗΤΑΝ το μάρμαρο στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ απεικόνιση...
'Ομως, εκεί που ΗΤΑΝ το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ μάρμαρο, ΕΚΕΙ ΤΩΡΑ βλέπεις την ομορφιά της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ...

Εκεί που ήταν το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ μάρμαρο εκεί τώρα βλέπω την ομορφιά της ψυχής του λιθοξόου. Τι λες;;;;

Αυτά όσο αφορά σε «διαδικαστικά» θέματα. Επί της ουσίας έπεται.....


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 01:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΦΙΛΟΙ

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα στη συζήτηση σας. Πράγματι με τιμά. Η χαρά όμως αυτή της θερμής υποδοχής έρχεται σε αντίθεση με εσωτερικές σκέψεις για το αν θα πρέπει να συμμετέχω σε μια συζήτηση που έχει ανοίξει ήδη ένα μονοπάτι με το οποίο δεν συμφωνώ. Και το ερώτημα μπαίνει όχι για εμένα, αλλά για τη συνέχεια της συζήτησης σας με το προσανατολισμό που έχει έως τώρα. Αλλωστε ο φίλος μου ο Κέλσος μου το είπε ότι αυτά τα οποία ρωτώ είναι μέρος μιας άλλης συζήτησης. Εγώ όμως δεν μπορώ να είμαι ξεκάθαρος μαζί σας εάν δεν ξεκινήσω από εκεί.
Γιατί για εμένα δεν υπάρχει καμιά διαμάχη μεταξύ Ιησού και Αλέξανδρου γιατί απλά δεν υπάρχει και καμιά σχέση.
Γιατί για εμένα εξωτερική και εσωτερική φύση δεν είναι δυό διαφορετικοί κόσμοι αλλά δύο πλήρως αλληλένδετες πραγματικότητες.
Σας τα λέω πολύ επιγραμματικά όχι γιατί δεν μπορώ ή δεν θέλω να τα αναλύσω αλλά γιατί θέλω μόνο να σας δείξω ότι η συνέχιση του διαλόγου θα πάρει άλλη εξέλιξη και αυτό θα το κάνω μόνο εάν το επιλέξετε. Αυτό, επειδή δεν έχω συνηθίσει να γίνομαι πνέυμα αντιλογίας, ή να συνθηματολογώ και να φέυγω. Εγώ εξ αρχής πήρα μέρος σε μια συζήτηση με τίτλο Ω ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.
Θα μου επιτρέψετε όμως να μη συμμετάσχω σε μια συζήτηση στην οποία θα αισθάνομαι εκ΄των προτέρων ευνουχισμένος.


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 26/01/2003 18:59:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 02:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ εκεί που ΗΤΑΝ το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ μάρμαρο, ΕΚΕΙ ΤΩΡΑ βλέπεις την ομορφιά της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ...]

[Εκεί που ήταν το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ μάρμαρο εκεί τώρα βλέπω την ομορφιά της ψυχής του λιθοξόου]


ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ.


Η ΑΤΜΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ +ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ.....
.....
ΩΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΑΛΛΑ+ΤΟΝ ΛΙΘΟΞΟΟ.....


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 29/01/2003 21:36:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 02:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΕΔΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ,ΘΕΜΑ..ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΛΣΟ....
ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΜΑΣ+ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΑΡΧΙΚΑ......'ΣΕΙΡΙΟ'!!!ΝΑΙ..
ΑΡΧΙΚΑ....ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΕΤΟΥΤΟΙ ΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ....
ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΣΙΩΠΗ.....


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 18:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα και ΠΑΛΙ...
Το θέμα μας (ευτυχός μαζί με ΟΛΑ τα άλλα θέματα των forums) είναι ΟΝ LINE...

Ευγενικέ μου ΦΙΛΕ, Αντώινε1997 ελπίζω να ΜΗΝ με παρεξηγής...
Δεν είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ τα ιστορικά δεδομένα. Θέλω ΕΠΑΝΩ σε αυτά και ΜΕΣΑ απο αυτά, να πλέξουμε μια διαφορετική ιστορία για τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗ, τον Αλέξανδρο...
Αυτό έχουμε ΗΔΗ ξεκινήσει και πολύ θα ήθελα να συμμετάσχεις ΚΑΙ εσύ στο ΠΑΡΑΔΟΞΟ (το ξαναλέω) αυτό ταξίδι, ακολουθόντας τα χνάρια του Ω! Μέγα Αλέξανδρου...

quote:
Εκεί που ήταν το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ μάρμαρο εκεί τώρα βλέπω την ομορφιά της ψυχής του λιθοξόου. Τι λες;;;;

Τι λέω;;; Μα φίλε μου ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό ζητάμε απο σένα... Την ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ των σκέψεών σου, στηριγμένες στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ...
Και για να μην υπάρχει ΑΚΟΜΑ αυτή η παρανόηση με τον Υιό Του Θεού, δεν είναι μια ΑΦΘΑΙΡΕΤΗ ατομική σκέψη, αλλά μια ΠΑΝΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, που λέει ότι ΕΦ'ΟΣΟΝ υπάρχει ΕΝΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ των πάντων (οι και πολλοί το ίδιο κάνει για το επιχείρημά μου) και Αυτόν τον ΕΝΑ ( ή πολλούς) τον αποκαλούμε ΠΑΤΕΡΑ, τότε ΟΛΑ τα ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ είναι αυτονόητο ότι αποκαλλούΜΑΣΤΕ ΤΕΚΝΑ ΤΟΥ, ΥΙΟΙ ΤΟΥ (ή και Θυγατέρες του)...
Ελπίζω ΥΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ να μην έρχεσαι σε αντίθεση...

Ελα φίλε μας, σε προσκαλούμε και ΠΑΛΙ σε αυτό το ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΑΞΙΔΙ, το γεμάτο απο τη ΜΑΓΕΙΑ μιας χαμένης εποχής - σκέψης... ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 18:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί για εμένα ο Αλέξανδρος δεν είναι υιός θεού (με καμία έννοια). Πως μπορώ να συμμετέχω σε μια συζήτηση που το θεωρεί δεδομένο.

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΑΠΟΛΥΤΟ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 10:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΗΛΙΟΣ ΜΑΣ, ΧΜ ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΜΑΣ ΑΣΤΕΡΙ, Η ΦΩΤΕΙΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΛΟΓΑ, ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΕΙΡΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ;;;;;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 15:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να το πούμε απλά ΣΕΙΡΙΟ, είμαι βέβαιος ότι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ...
Το να ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ όμως ΓΙΑΤΙ τον αποκαλούμε ΣΕΙΡΙΟ, τότε ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ θα κερδίζαμε, άλλοι ΠΟΛΛΑ, άλλοι ΛΙΓΑ...

ΣΕΙΡΙΟΣ... Ο ΜΕΓΑΣ ΚΥΝΑΣ...
Πόσα ονόματα δεν του έχουν δώσει οι λαοί και οι Σοφοί των λαών που ασχολήθηκαν με τα 'Αστρα και την ιερή Επιστήμη τους!!!
Ο 'Ομηρος τον αποκαλεί απλά με το όνομα του ΚΥΝΟΣ...
Ο Πτολεμαίος τον αποκαλεί ΑΣΤΡΟΚΥΩΝ...
Ο 'Αρατος τον αποκαλεί ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΚΥΝΟΣ, αλλά και ώς ΠΟΙΚΙΛΟ...
Ο Ησίοδος, απλά τον αποκαλεί ΑΣΤΕΡΑ...
Οι Αιγύπτιοι τον αποκαλούσαν ΣΩΘΙ...
Οι Λατίνοι συγγραφείς τον αποκαλούν ως Canis απο την δοτική του Canicula...
Oι 'Αραβες τον αποκαλούσαν με το όνομα "Αλ Σιρά άλ Αμπούρ άλ Ιαμάνια" που σημαίνει "Ο Λαμπρός αστέρας του Περάσματος της Υεμένης"...
Απο κάποιον ονόματι Χρυσοκόκκη ήταν απλά ο "Σιάηρ Ιαμανή" δηλαδή το "'Αστρο της Υεμένης"...
Στους Ινδούς είναι ο "Μριγαβιάδα", ο "Φονέας των Ελαφιών" αλλά και ως "Λουμδάκα" ο "Κυνηγός" και έχει να κάνει ΑΜΕΣΑ με το βέλος και το τόξο, σύνεργα του κυνηγιού...
Τι παράξενο!!!! Και σε εμάς, τους 'Ελληνες στην αρχή τον συνέδεαν με τον ΚΥΝΗΓΟ Ωρίωνα που κυνηγούσε μαζί του ή ακόμα πιό παλαιά με τον σκύλο του Ακταίονα που ονομαζόταν Λαίλαψ (Λαίλαπας)...

Χμμμμ με ρωτάει ο καλός μου φίλος Αντώνιος1997 τι θα κερδίσουμε;;;
Μα και Ω! Μέγας Αλέξανδρος ΣΑΝ λαίλαπα δεν πέρασε απο ΤΟΣΟΥΣ και ΤΟΣΟΥ τόπους;;;
Σαν τυφώνας... Μονάχα που στο πέρασμά του δέν άφησε ΜΟΝΟ συντρίμια και χαλάσματα, ΑΛΛΑ άφησε και λίγο απο το ΦΩΣ της Ελλάδας...
Λίγο γιατί το πολύ είναι σχετικό...
Το ΦΩΣ εκείνο που είναι τόσο παράξενο, όπως και το ΦΩΣ του Σείριου... Στην αρχή το ΦΩΣ που έβγαζε το λέγαν ΚΟΚΚΙΝΟ, ΠΟΡΦΥΡΟ... καθαρά βασιλικό, ισάξιο σε έναν Ω! Μέγα Αλέξανδρο...

Οι Αιγύπτιοι, εκέινοι που είχαν ώς Θεό τον 'Αμμων ήταν οι ίδιοι που ανκύρηξαν Υιό του τον Μέγα Σταρτηλάτη σε μια επιβλητική τελετή...
Υιός του 'Αμμωνος Διός...
Αυτοί οι Αιγύπτιοι, ΤΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ στον Αλέξανδρο και τον ανακύρηξαν Υιό του Θεού τους;;;
Η 'Ισιδα, Σώθις λέγεται πώς γεννήθηκε επάνω σε μία βάρκα απο μία ΚΟΚΚΙΝΗ γυναίκα...
Βάρκα.... Νερό.... ΣΕΙΡΙΟΣ...
Τό άστρο που συνδέεται ΑΜΕΣΑ με το υγρό στοιχείο, άλλωστε ο ΣΕΙΡΙΟΣ είναι ο Αστέρας του Νείλου, που σηματοδοτούσε το φούσκωμα του ποταμού στις αρχες του Αυγούστου που μετά απο το εκχύλισμά του η ΛΑΣΠΗ (ιλύ, ο βούρκος η Prima Materia) έκανε τόσο ΓΟΝΙΜΑ τα χωράφια στις ακτές του...

Η βάρκα όμως της Σώθις (της 'Ισιδος αλλά ΚΑΙ του Σείριου) έχει ή ΔΕΝ έχει σχέση με το άλλο πλοίο του ΟΥΡΑΝΟΥ, την επική μας ΑΡΓΟ;;;
Το πλοίο ΑΡΓΟ με τα 50 κουπιά και κωπηλάτες, εκείνη που μετέφερε απο την Αίγυπτο τις 50 κόρες του Δαναού στη Ρόδο!!!
Μα... Μά 50 χρόνια είναι ο χρόνος που χρειάζεται ο Σείριος Β΄ να κάνει μια ΠΛΗΡΗ περιφορά γύρω απο τον Σείριο Α΄...

Ω!Μέγα Αλέξανδρε, εσύ που ανακυρήχθηκες Υιός του 'Αμμωνα, αδελφός της Σώθι ('Ισιδα) ποιά σχέση, ποιό μυστικό έχεις καλά κρυμένο στον τάφο σου;;;


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 16:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΗΛΙΟΣ ΜΑΣ, ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΜΑΣ ΑΣΤΕΡΙ, Η ΦΩΤΕΙΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΛΟΓΑ, ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ, ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΕΙΡΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ. ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΩΣ, ΔΩΡΕΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ ΤΟΥ Ω ΜΕΓΑ.............ΚΑΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 16:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓΕΙΑ!
+ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ..
ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΩ , ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ!ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΘΥΛΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ...ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΖΗΣΑ ΕΔΩ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΑΚΡΥΝΟ ΠΙΑ, ΟΝΕΙΡΟ...ΟΜΩΣ...
ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ !
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ...ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ...
Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΤΕΔΕΙΞΑ ΣΕ ΜΙΑ +ΜΟΝΟ ΛΕΞΗ...
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΓΕΙΑ ...ΚΑΛΕ ΜΟΥ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ'ΝΑΙ!ΜΙΑ ΤΟΣΗ ΔΑ ΛΕΞΗ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΑ ΤΟΣΕΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ΦΩΤΟΣ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 27/01/2003 17:00:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 17:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ. ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ. ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ.


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 17:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σας ευχαριστώ, απο βάθους ΚΑΡΔΙΑΣ και ΟΛΟΨΥΧΑ ζώ τη κάθε στιγμή, το κάθε γράμμα που αποστέλλω ΕΙΔΙΚΑ στο παρόν τόπικ...
Σας ευχαριστώ για όσα με μάθατε και με μάθατε ΠΟΛΛΑ γιατί:
quote:
ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ. ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ. ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ.

Το ταξίδι στα χνάρια του Ω!Μέγα Αλέξανδρου, στα ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ακόμα ΔΕΝ έχει αρχίσει, ίσως ΠΟΤΕ να μήν άρχισε, για να ΜΗΝ τελείωσει και ΠΟΤΕ...
'Οπως Εκείνος, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...
Αυτή την απάντηση έδωσα κάποτε στη γοργόνα και με ΑΦΗΣΕ να συνεχίσω να ψάχνω τα χνάρια του μέσα στα ΑΠΥΘΜΕΝΑ ΒΑΘΥ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ...
Του Ωκεανού της ΓΝΩΣΙΣ και της ΣΟΦΙΑΣ...

...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 02:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ +ΠΑΛΙ ΕΔΩ.ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΗΣΩ +ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑ +ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΚΥΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ...
ΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΡΕΟΥΝ +ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 'ΑΡΓΑ'ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ +ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ΤΗΣ.
ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ..+..

[ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ των Μυστηρίων που ΓΥΡΟ ΤΟΥ, πλανώντε οι Αστέρες...]
[Φίλη ΑΤΜΑ, άνοιξε και εσύ τα δικά σου φτερά και πέτα ψηλά. Τότε θα πρέπει να μιλήσεις, όταν δείς τον Εαυτό Σου μικρό, σαν ένα σημείο... Αυτό το ΙΔΙΟ σημείο της ΕΥΚΛΕΙΔΙΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ...]
(=ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ +ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 'ΕΓΩ'+ Η 'ΑΥΡΑ' ΤΟΥ.....)

ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ...ΑΣ ΜΕ ΞΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ...

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΩΡΙΩΝ+ΤΟ ΣΕΙΡΙΟ ...ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΣΚΟΡΠΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....ΘΥΜΑΣΑΙ?ΟΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΑ ΣΤΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ....

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 08:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην ΧΑΡΑ πάντα μα ΠΑΝΤΑ διαδέχεται η ΛΥΠΗ...
Αυτή η ΛΥΠΗ είναι που σκέπασε ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ με το σκούρο πέπλο της την ΨΥΧΗ ΜΟΥ...
ΠΟΝΑΩΩΩΩ
ΚΛΑΙΩΩΩΩ
Και αναρωτιέμαι, ΓΙΑΤΙ;;;;

Μόλις τώρα διάβασα σε κάποιο ΑΛΛΟ phorum, όχι στο δικό ΜΑΣ, το τι λένε για ΜΑΣ...
Αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ ο άνθρωπος θέλει να μένει άνθρωπος και δεν θέλει να γίνει 'Ανθρωπος ή ακόμα καλύτερα ΑΝΘΡΩΠΟΣ, όμοιος με εκείνον τον Ω!Μέγα Αλέξανδρο.
Τον Ω!Μέγα Αλέξανδρο που "κάποιοι" νοιάζοντε και κόπτοντε γα την υστεροφημία του...
Εμάς τους ίδιους...
...Γιατί, Γιατί, Γιατί, Γιατί, Γιατί, Γιατί, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι, Γιατι...

Κέλσος ο Κρυπτοεβραίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 09:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΟ ΞΙΦΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΚΥΒΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΝΟΝΤΑΙ. ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ. ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΙΣ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ. ΥΠΕΡΑΜΥΝΟΝΤΑΙ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ" ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ. ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 13:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tην ΧΑΡΑ πάντα μα ΠΑΝΤΑ διαδέχεται η ΛΥΠΗ...
Αυτή η ΛΥΠΗ είναι που σκέπασε ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ με το σκούρο πέπλο της την ΨΥΧΗ ΜΟΥ...
ΠΟΝΑΩΩΩΩ
ΚΛΑΙΩΩΩΩ
Και αναρωτιέμαι, ΓΙΑΤΙ;;;;

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΥΧΟΜΕ Η ΛΥΠΗ ΣΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΡΑ. ΧΑΙΡΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΧΑΙΡΕ. ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 13:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΕΡΑΥΝΟΥΣ +ΑΣΤΡΑΠΕΣ!ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΤΙ, ΠΩΣ ΑΝ ΣΠΕΙΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΘΕΡΙΣΕΙΣ...
ΚΕΛΣΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ,ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΡΥΠΤΟΕΒΡΑΙΟΣ,ΚΑΤΑΔΕΙΞΕ ΤΟΥΣ ΤΟ!ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΚΡΥΦΟΙ +ΦΑΝΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΣΩΜΑΤΑ+ΨΥΧΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ Η ΔΙΑΜΑΧΗ +ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΗΡΡΕΑΣΕ ,ΑΣ ΠΟΥΜΕ Η 'ΜΑΛΑ'!.....(ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ Η ΨΥΧΗ.....!)
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΤΟΥΣ ΤΟΣΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΗΣ ΓΗΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΟΥ....
[ΤΑ ΨΗΛΑ ΔΕΝΤΡΑ ΧΤΥΠΑΝΕ]......!ΛΟΓΩ ΥΨΟΥΣ ...ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΑΡΧΗΓΟΣ ΔΙΜΟΙΡΙΑΣ.......(!)

Η ΧΑΡΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΛΥΠΗ ΕΤΣΙ +ΑΛΛΙΩΣ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΗ ΡΟΗ....

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 28/01/2003 13:42:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 17:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμμμμμ...
Νά που έτσι είναι τα πράγματα και εγώ είμαι ΕΔΩ μαζί με ΕΣΑΣ (εμένα δηλαδή στη πολλαπλότητα) για τον ΑΠΛΟ, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ λόγο ότι εσείς και εγώ μπορούμε και ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ...
Καταλαβενόμαστε, ΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΗΓΗ, την ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΙΡΕΤΗ ΜΟΝΑΔΑ που για λόγους δικούς Της, εμφανίζεται ώς ΤΡΙΑΔΑ μέσα στη πολλαπλότητα... Δικούς Της, όχι δικούς ΜΑΣ...

Ναί το ομολογώ ενώπιον ΣΑΣ... ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.... ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, αλλά ΔΥΣΤΥΧΟΣ, ΟΧΙ όλοι...
Οι περισότεροι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟΙ η μεγάλη πλάνη του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ...

Ο ΣΕΙΡΙΟΣ, που σε κάποια "συλλογή κειμένων" υπάρχει κεφάλαιο με την ονομασία:

...ΣΟΦΙΑ ΣΙΡΑΧ...

Ποιά είναι αυτή η Σοφία;;; Πότε ΚΟΙΝΩΝΗΣΕ σε αυτή ο Ω!Μέγας Αλέξανδρος;;;
Λέγεται πώς ο ΜΕΓΑΣ ΑΚΕΝΑΤΟΝ εκεί, στον ΣΕΙΡΙΟ έλαβε την ΜΥΗΣΗ ΤΟΥ!!!
Ποιός ήταν όμως ο Ακενατόν;;; Ποιοί ασχολήθηκαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με Αυτόν τον Ω! Μέγα 'Ανδρα των Ιερών Χωμάτων της Αιγύπτου;;;
Της Αιγύπτου απ'όπου "εκάλεσα τον Υιό Μου";;;

Εκείνος δεν ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ μονοθεϊστής στην ΤΩΡΙΝΗ Παγκόσμια Ιστορία;;;
Αυτόν τον ΕΝΑ 'Ηλιο ήταν που λάτρεψε και έδειξε ΚΑΙ εκείνος ότι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ήταν ένας Υιός του Θεού...
'Ηταν τότε, που το ιερατείο της Αιγύπτου είχε φθάσει στο απροχώρητο της εκμετάλευσης του λαού. Αυτή η ίδια η θρησκεία είχε καταντήσει ένας στείρος Ειδωλολατρισμός...
Ο απλός λαός δούλευε ΜΟΝΟ για τον κλήρο, τα ιερά είχαν καταντήσει οίκοι εμπορείου αλλά ΚΑΙ ανοχής, σωστά πορνεία εμπορείας ΣΑΡΚΑΣ και ΨΥΧΗΣ...
Ποιό ήταν ΚΑΙ του Ακενατόν το τέλος;;;
ΚΑΙ σε Αυτόν, τον πρώτο ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΗ ο όχλος, εκείνος ο ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟΣ που ανέφερα πρίν, τον εσκότωσε την ώρα της προσφοράς Του πρός τον 'Ατον, τον 'Ηλιο, τον ΕΝΑΝ και ΠΡΟΑΙΩΝΙΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ...
Ποιός τον σκότωσε;;;
ΕΜΕΙΣ, οι άνθρωποι...
Εκείνοι που σκότωσαν τον Ω!Μέγα Αλέξανδρο...
Εκείνοι που σκότωσαν του Ιησού...
Εκείνοι που σκοτώνουν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Εκείνον.... Τον Υιό του Θεού που έρχεται για να επιτελέσει το έργο του ΠΑΤΕΡΑ... Του ΕΙΝΑΙ δηλαδή, μέσα στο κόσμο του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 13:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA SE OLOYS. EXETE NA MOY PROTEINETE KAPOIO BIBLIO SXETIKA ME TH ZWH KAI TH DRASH TOY MEGALOY ALEXANDROY;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 16:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανενα βιβλιο φιλε μου!λυπαμαι ...δεν μπορω να προτεινω ,γιατι δεν διαβασα ποτε για τον Αλεξανδρο....

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 29/01/2003 16:35:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 16:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ω!ΜΕΓΑΣ ...


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 17/07/2003 05:29:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 21:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΣΕΙΡΗΝΑ ΕΛΑΒΕ ΤΙΣ 'ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ'...

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1723633
Maintained by Digital Alchemy