ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανική θρησκεία και Παγανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 12:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris: Μάλλον εσύ έχεις μπερδέψει το Forum με το σχολείο . Τί ήθελες δηλαδή να αρχίσω να αντιγράφω ολόκληρα κεφάλαια από την βιβλιοθήκη μου για να σου λύσω τις απορίες , επειδή βαριέσαι εσύ να το κάνεις , και στην συνέχεια να με βομβαρδίζης με άλλες ερωτήσεις ?


Σωστός, έχεις τόσα πολλά να αντιγράφεις από τα μουσεία και τα ιστορικά βιβλία που στο τέλος θα μπερδευτείς γιατί τίποτα από όλα αυτά δεν είναι δικό σου. Άρα λογικό είναι η επίθεση σου σε μένα, ότι εγώ βαριέμαι και δεν διαβάζω για να λύσω τις απορίες μου και όχι μόνο αυτό αλλά σε βομβαρδίζω και με άλλες ερωτήσεις. Σίγουρα το μόνο που μπορείς είναι η αντιγραφή και η “προπαγάνδα” ενάντια στο Χριστιανισμό. Γιατί φίλε Sesostris αυτό που κάνεις είναι προπαγάνδα και όχι διάλογος! Τελικά ποιος έχει μπερδέψει το Φόρουμ με το σχολείο, εγώ ή εσύ? Έκτος αν έχει αλλάξει το Σχολείο και έγινε Φόρουμ και το Φόρουμ έγινε Σχολείο……


quote:
Sesostris: Εγώ φίλτατε όταν θέλησα να μάθω για την Παλαιά και την Καινή διαθήκη , δεν πήγα να πρήξω κανένα με ερωτήσεις . Απλά πήγα , αγόρασα την βίβλο και την μελέτησα με την ησυχία μου . Υστερα και για να έχω κάτι συγκρίσιμο πήγα αγόρασα και μελέτησα τα κείμενα του "Ερμή του Τρισμέγιστου" και στην συνέχεια μέσα από τα άρθρα του ESOTERICA , αντέγραψα και μελέτησα αξιόλογες εργασίες μελών , όπως "Ευαγγέλια , Χριστός , Θαύματα" , "Σατανάς" , "Μια εισαγωγή στον Γνωστικισμό και στην Βιβλιοθήκη Nag Hammadi" κλπ κλπ .
Δεν θα καθίσω τώρα να σου απαριθμίσω την βιβλιοθήκη και τις σημειώσεις μου

Στο Esoterica θέλεις την ησυχία σου και να αποφύγεις τις ερωτήσεις, για να πολεμήσεις τον Χριστιανισμό θες ησυχία και όχι ερωτήσεις που δεν μπορείς να απαντήσεις!

Το επιχείρημα σου είναι εντυπωσιακό. Εσύ είσαι ο μελετητής με τη μεγάλη βιβλιοθήκη που τα ιστορικά σου βιβλία είναι τόσα πολλά που δεν μπορείς να μου τα απαριθμήσεις και ο μελετητής που μελέτησε όλους τους αξιόλογους του Esoterica και όχι μόνο αυτό αλλά τους αντέγραψες. Και εγώ δεν έχω ανοίξει βιβλίο επειδή βαριέμαι. Πράγματι “μελετητή” είναι εντυπωσιακό το επιχείρημα σου για να μην απαντήσεις και να συνεχίζεις το έργο σου!


quote:
Sesostris: Κατά τα φαινόμενα λοιπόν , καλά θα κάνης να ανοίξης κανένα βιβλίο και να διαβάσης , όχι μονο αυτά που λες και αποδέχεσαι εσύ , αλλά και αυτά που λένε οι άλλοι και να τα συγκρίνης . Και να μην περιμένης με ανοιχτό το στόμα την μασημένη τροφή του κάθε απολογητή .




Αχ, αυτά τα φαινόμενα που σε απαιτούν αλλά εσύ τα αγαπάς πολύ.

Αφού θες σύγκριση, παρουσίασε την Αλήθεια σου, αν έχεις,………

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 23:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Στο Esoterica θέλεις την ησυχία σου και να αποφύγεις τις ερωτήσεις, για να πολεμήσεις τον Χριστιανισμό θες ησυχία και όχι ερωτήσεις που δεν μπορείς να απαντήσεις!
Στο Esoterica , θέλω θέσεις και απόψεις των άλλων μελών , για να εκθέσω και εγώ τις δικές μου και να τις συζητήσουμε συμφωνόντας ή διαφωνόντας .
Όσο για την διαφορά μου με τους χριστιανούς συνομιλητές είναι οτι , εγώ επειδή δεν ανήκω σε καμία θρησκεία τα γεγονότα τα εξετάζω από την ιστορική και όχι την μεταφυσική τους πλευρά .

Ελπίζω να έγινα αρκετά κατανοητός .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 11:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon
Στο Esoterica θέλεις την ησυχία σου και να αποφύγεις τις ερωτήσεις, για να πολεμήσεις τον Χριστιανισμό θες ησυχία και όχι ερωτήσεις που δεν μπορείς να απαντήσεις!
Στο Esoterica , θέλω θέσεις και απόψεις των άλλων μελών , για να εκθέσω και εγώ τις δικές μου και να τις συζητήσουμε συμφωνόντας ή διαφωνόντας .
Όσο για την διαφορά μου με τους χριστιανούς συνομιλητές είναι οτι , εγώ επειδή δεν ανήκω σε καμία θρησκεία τα γεγονότα τα εξετάζω από την ιστορική και όχι την μεταφυσική τους πλευρά .

Ελπίζω να έγινα αρκετά κατανοητός .


Ήσουνα αρκετά κατανοητός, φίλε Sesostris. Ευχαριστώ.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy