ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Ιησούς Χριστός ήταν υιός Θεού???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
HEROnlysIN
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 20:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HEROnlysIN  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος HEROnlysIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΟΥ...

Your Only, My Only, HER Only sINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 21:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μπείς στον κόπο να γράψεις αυτές τις γραμμές, μάλλον θα σε ενδιέφερε αγαπητή Μάγη η ανταλλαγή απόψεων. Δεν γνωρίζω την περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι, και πραγματικά με ενδιαφέρει. Αν παρόλα αυτά δεν επιθυμείς κοινοποίηση μέσω του forum, θα εκτιμούσα έστω και ένα προσωπικό e-mail.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 01:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File kelsie mporo na se leo etsi? prosopiki mou apopsi einai oti i elliniki apopsi exei polla daneisei se olous tis glosses tou kosmou kai oti kai na kanoume emeis den tha papsei pote na uparxei ,opote oti glosa kai na xrisimopioiso exei kati elliniko mesa tis eite legetai greeklish eite latinikaTha ithela na anafertho tora sto thema.Mipos oloi mas eimaste ioi tou theou? an kapoios apo emas ebgaine sto dromo kai elege oti itan o ios tou theou ti tha tou elegan oi alloi?Tha ton pernousan gia trelo i tha katalabainan to noima autis tis aplis kai sugxronos sinthetis lexis ios theou?

Euxaristo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 01:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπλα μπλα Μπλα δημοκρατία....μπλα μπλα μπλα με εκλέξανε και ως Δικαιόπολις συνάπτω ξεχωριστή συμμαχία με τους Λακεδαιμόνιους. Εν πάση περιπτώσει προφανώς εκούσια η Μάγη (αν προφέρω καλά το όνομα)σας μεταδίδει ένα μήνυμα. Ακούστε το προσεκτικά γιατι μας αφορά όλους. 1)Ας συνειδητοποιήσουμε ότι ο μύθος είναι παγκόσμιος. 2) Οι λεπτομέρειες δεν έχουν καμία μα καμία σημασία. 3) Οι Έλληνες δεν είναι ο μοναδικός λαός πάνω στον πλανήτη που παρήγαγε πολιτισμό. 4) Ας μη νιώθουμε επιτέλους την ανάγκη να υπερτονίζουμε αναπόδεικτα την ανωτερότητά μας, γιατί έτσι εκμηδενίζουμε και γελοιοποιούμε την αξία των αρχετύπων που παρήγαγε αυτή η φυλή ανά τους αιώνες, όπως παρήγαγαν βέβαια και οι υπόλοιποι. Α και κάτι άλλο! Η νέα ελληνική γλώσσα γράφεται με πολλούς τρόπους, ακόμη και ανορθόγραφους στα μάτια των όψιμων κλασικιστών μας (με ένα σίγμα παρακαλώ). Είναι ζωντανή λαλιά και δεν μπορείτε ετσιθελικά να τη συνδέετε με μύθους, ορθογραφικούς, συντακτικούς κ.λπ. Η βαθιά δομή της θα μπορούσε να την καταστήσει βασικό συντελεστή της οικουμενικής γραμματικής που οραματίστηκε ο Τσόμσκι. Αλλά αυτό δε θα γίνει, γιατί η καχυποψία μας ως έθνος μας έχει ήδη οδηγήσει σε μαρασμό και πενία. Πνευματική πενία! Έχει άλλα πράγματα να προσφέρει σε αυτόν τον κόσμο η Ελλάδα Κύριοι και όσο νωρίτερα ξυπνήσουμε από το λήθαργο τόσο καλύτερα. Και για να κλείσω θα μας συμβούλευα να μην καλλιεργούμε μύθους εκ του μη όντος. Σας χαιρετώ φιλικά

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 20:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ φίλε μου Κonosk, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, στο ΚΑΙΡΙΟ ΣΗΜΕΙΟ που ανέφερες, αυτό των ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΩΝ...
Απο τα 4, στα 3 με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά στο θέμα της λεπτομέριας...
Η Λεπτομέρια είναι που κάνει την διαφορά φίλε μου, Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ και εδώ έρχεται να ΥΠΕΡΤΟΝΙΣΤΕΙ αυτό που λές ότι ο ΜΥΘΟΣ (γενικά) είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ...
Ναι είναι, αλλά η ΔΙΑΦΟΡΑ απο μύθο σε μύθο, απο λαό σε λαό, είναι η ΟΠΤΙΚΗ που έχουν ως προς το θέμα και αυτή η ΟΠΤΙΚΗ αποκαλέιται ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ...

Κατα τα άλλα ναι, έχεις δίκιο... Θεωρώ όμως ότι ΑΝ ισοπεδωσουμε τα ΠΑΝΤΑ και ανφέρομαι στα περί ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ και ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ, τότε πράτουμε μέγα ατόπημα...
Είμαι ο πλέον ανορθόγραφος, αλλά ΕΠΙΜΕΝΩ στο να προσπαθώ να μάθω...
Η ευκολία του καθενός (αναρωτιέμαι που είναι αυτή η "ευκολία") να γράφει ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ δημιουργεί ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ, στον ΛΟΓΟ και ο ΛΟΓΟΣ αντιστοιχεί στο ΓΡΑΜΜΑ και το ΓΡΑΜΜΑ αντιστοιχεί στον ΑΡΙΘΜΟ και ο ΑΡΙΘΜΟΣ είναι μια ΔΟΝΗΣΗ, ένας ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ (στην χημεία του λόγου) και ως γνωστόν (τουλάχιστον σε εμένα είναι) ΑΝ ΔΟΝΗΣΕΙΣ διαφορετικά ή ΑΛΛΑΞΕΙΣ τον Ατομικό Αριθμό ενός ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ, τότε έχεις ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ...

Μην προσπαθούμε με ευφιολογήματα να αποδείξουμε ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΙ...
Ειδικά εκέινοι οι Ελληναράδες που κόπτονται για τα Ελληνικά πράγματα αλλά ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ τις ρίζες ΜΑΣ στο όνομα της ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥΣ...
Ας σταματήσουμε να είμαστε ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟΙ και να ΣΤΡΟΥΘΚΑΜΗΛΙΖΟΥΜΕ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ESSENTIAL
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 20:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ESSENTIAL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ... "Πίστευε...και μη ερεύνα" ή "Πίστευε και μη... ερεύνα"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 21:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο ο προφορικός λόγος δεν έχει απόλυτη σχέση με τον γραπτό. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο έχουν προταθεί πολλές και διαφορετικές γραμματικές δομές για την ελληνική γλώσσα. Το φώνημα δε σχετίζεται με τη γραπτή του απεικόνιση. Το αλφάβητο είναι ένα σύνολο ιδεογραμμάτων, το οποίο χρησιμοποιούμε ανάλογα με τις κοινωνικές συμβάσεις της εποχής. Για σκέψου τι σήμαινε ορθογραφία πριν από 20 χρόνια....μην πας μακρύτερα. Σε ό,τι αφορά σε εκείνη την ορθογραφία σήμερα, εν έτει 2003, είμαστε απόλυτα ανορθόγραφοι. Η ζωντανή λαλιά, όμως, είναι κάτι το διαφορετικό. Διατηρεί τα φωνήματά της και τη δύναμή της απείραχτη μέσα στους αιώνες. Άλλωστε, να είστε σίγουροι πως γνωρίζουμε πολύ λίγα για το τι αντιπροσώπευαν φωνητικά τα σύμβολα του αλφάβητου. Τα λιγοστά παραδείγματα που έχουμε από την αρχαιολογική έρευνα προκαλούν εκπλήξεις. Ωστόσο, φυσικά και δεν παροτρύνω κανέναν να είναι ανορθόγραφος. Αλλά η ορθογραφία είναι ένα ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο θέμα στον τόπο μας και πολυ αβασάνιστα έχει συνδεθεί με την καλλιέργεια μύθων....παραπλανητικών μύθων. Σε χαιρετώ πάντα φιλικά

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 00:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Το αλφάβητο είναι ένα σύνολο ιδεογραμμάτων...
...Άλλωστε, να είστε σίγουροι πως γνωρίζουμε πολύ λίγα για το τι αντιπροσώπευαν φωνητικά τα σύμβολα του αλφάβητου...
...Ωστόσο, φυσικά και δεν παροτρύνω κανέναν να είναι ανορθόγραφος...

Τρία σημαντικά σημεία συγκράτησα φίλε μου...
Α) Ακριβώς επειδή αναφέρεις και αναφέρομαι σε ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, αυτό και μόνο το γεγονός, ΕΠΙΒΑΛΕΙ την ορθή κατασκευή του ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ για να αποδίδουμε την ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ...
Π.χ άλλο Β(ήτα) και άλλο V(i), άλλο Π(ί) και άλλο P(e) κλπ κλπ...

Β) Το ότι γνωρίζουμε τόσα λίγα, δεν είναι λόγος για να τα ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ αφ'ενός και να μήν μάθουμε ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ αφ'ετέρου...

Γ) Επειδή όπως προείπα το να κρατούμε τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ανέπαφα και αυτούσια είναι σημαντικό τόσο για την ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ όσο και για την περεταίρω ΔΙΕΥΡΗΥΝΣΗ των λιγοστών ΜΑΣ γνώσεων, το αν είμαστε ανορθόγραφοι είναι η ΜΙΣΗ ζημιά απ'ότι να γράφουμε σε αυτό το "παράξενο μέσο", τον ηλεκτρονικό υπολογιστή, έννοιες των οποίων τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ δεν ταιριάζουν με αυτές... Αποτέλεσμα, ΜΠΕΡΔΕΜΑ....
Πειραματίσου φίλε μου...
Εκτύπωσε το ΙΔΙΟ κείμενο σε δύο διαφορετικούς τύπους ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ, αυτον τον καθαρα ελληνικό και τον άλλον τον "μπαστερδεμένο" τον Greeklish
Μελέτησε το ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ πώς αντιδρά στο ΙΔΙΟ κείμενο, αλλα που είναι γραμμένο με διαφορετικό τρόπο και πές μου ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ διάβασες το Greeklish.....
Ξέρεις γιατί;;;
Γιατί είπαμε ότι είναι ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ και οι έννοιες που περικλείουν, συχνά πυκνά ΔΕΝ ανταποκρίνονται στο ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ...

Μην προσπαθούμε ΞΑΝΑΛΕΩ να δικαιολογίσουμε τα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ...
Εγώ ένας αγράμματος είμαι, ένας ανορθόγραφος που ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ την ορθή αξία που ΔΕΝ έχω και που ΘΑ ΗΘΕΛΑ να αποκτήσω...

Εξίσου φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επιμίνο Κέλσο. Εκνεβρίζομε όταν η ορθογραφία γίνετε τρόπος επίδιξις ανοτερότιτας ι κρίσις ανθρόπον.

Η παραπάνω ορθογραφία στην πραγματικότητα προτάθηκε επίσημα. Ποια θα ήταν λοιπόν η θέση της αντιπαράθεσής μας αν κάτι τέτοιο είχε γίνει πραγματικότητα?
Επίσης τα ιδεογράμματα που χρησιμοποιούμε δεν έχουν καμία σχέση με τα ιδεογράμματα που υπονοείς. Γνωρίζω πολύ καλά τη γλώσσα κι από μέσα κι από έξω. Γνωρίζεις πολύ καλά να χειρίζεσαι καταστάσεις και θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι είναι εύκολο να μάθεις ορθογραφία. Το δύσκολο είναι να αποπειραθείς να ερμηνεύσεις τις λέξεις εσωτερικά και εκεί δε νομίζω ότι πάσχεις. Αν, ωστόσο, θέλεις πραγματικά να πας πίσω στην πηγή των πραγμάτων μελέτησε την κεφαλαιογράμματη γραφή και δη το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο στις 5 κύριες διαλέκτους του. Τότε θα δεις, αν δεν έχεις δει ήδη, ότι ασυμφωνία ως προς τη χρήση του αλφάβητου υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων. Με λίγα λόγια διαφορετικά σύμβολα για την ίδια σημασία. Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα μόνο της σχετικότητας που μας περιβάλλει. Εν πάση περιπτώσει πραγματικά δεν απευθύνομαι σε εσένα. Εν τέλει χαίρομαι που με βάζεις να ξεδιπλώνω τη σκέψη μου. Όσο για τα Greeklish συμφωνώ, αλλά το ρεύμα της παγκοσμιοποίησης και η έλξη του νεαρόκοσμου σε αυτόν τον εύκολο τρόπο είναι μια πραγματικότητα. Προς το παρόν ας το παρατηρήσουμε προσεκτικά και ας σκεφτούμε προς τα πού μπορεί να οδηγήσει. Φιλικά σε χαιρετώ

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Διάλογος μαζί σου φίλε μου, είναι κάτι παραπάνω απο ευχάριστος...
Και προσφέρει πολλά σε όλους ΜΑΣ, άλλωστε αν δεν το πίστευα, δεν θα μετείχα...

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά αναλύω αυτό που "κάποιοι άλλοι" ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ

'Ομως τι είναι αυτό που λές:

quote:
Αν, ωστόσο, θέλεις πραγματικά να πας πίσω στην πηγή των πραγμάτων μελέτησε την κεφαλαιογράμματη γραφή και δη το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο στις 5 κύριες διαλέκτους του. Τότε θα δεις, αν δεν έχεις δει ήδη, ότι ασυμφωνία ως προς τη χρήση του αλφάβητου υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων. Με λίγα λόγια διαφορετικά σύμβολα για την ίδια σημασία...

Αν μη τι άλλο, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ τη θέση μου....
Μελετώντας τα αλφάβητα των 5 κυρίων διαλέκτων, διαπιστώνεις το προφανές που αναφέρεις, ΑΛΛΑ ανακαλύπτεις την ΑΙΤΙΑ που υπάρχουν αυτές οι "διαφορες"...
Θεωρώ ότι το ΟΛΟ υπόβαθρο είναι διαφορετικό, ΑΛΛΑ η ουσία είναι ΚΟΙΝΗ... Κάποτε υπήρχε η ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΑ, φυσικό να είναι τα ΠΑΝΤΑ υπο της Μητριαρχικής γραμμής... Ηρθε μετά η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ και τα ανέτρεψε ΟΛΑ...
Αλλάξαν οι "ηγέτες" των θεών και άλλαζαν τα ΑΛΦΑΒΗΤΑ...

Επομένος μελετώντας την ΔΙΑΦΟΡΑ, επαγωικά καταλήγης στην ΚΟΙΝΗ ΡΙΖΑ...

Α! και κατι τελευταίο...
ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ στηρίζονται στο ΚΟΙΝΟ ΚΑΝΟΝΑ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ, μηδενός εξαιρουμένου...
Καμία διαφορά δεν έχει το ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ των Κινέζων, με αυτό των Φοινίκων, των Ινδιάνων της Αμερικής κλπ κλπ
Το ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ είναι παντού και πάντα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 09:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXEMBROTE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ;;;;; ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΒΕΒΑΙΩ. ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΡΟΝΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΛΛΟ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ "ΠΑΘΟΣ" ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ;; Ή ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΠΑΘΗ;;;;;
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΠΕΡΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.......

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 10:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα σε όλους...
Καλώς όρισες φίλη ESSENTIAL, στη μεγαλύτερη Ελληνική διαδυκτιακή παρέα για την Μεταφυσική & τον Εσωτερισμό, αυτή του Esoterica.gr....
Σου εύχομαι ολόψυχα, ΚΑΛΗ και ΓΟΝΙΜΗ παραμονή στις σφαίρες των Ιδεών του Πλάτωνα...

Εμμμμ το ΙΔΙΟ εύχομαι ΚΑΙ για εσένα φίλε μου Κonosk, ελπίζω δε να με συχγωρής για την "αγένεια" να μην σε υποδεχθώ όταν πρωτομπήκες, αλλα παραπονεμένο δε σε άφησα... Κάναμε μια πολύ καλή εισαγωγική κουβέντα (νομίζω...)
Καλώς όρισες λοιπόν ΚΑΙΑ εσύ φίλε μου....

Χαιρετώ επίσης τον φίλο Εχέμβροτο, που καιρό έχω να τον συναντήσω...

Λοιπόν, στην ερώτησή σου...
ΚΑΙ ο Ιησούς ήταν ΕΝΑΣ απο τους Υιούς του Θεού... (προσωπική άποψη)

Ας ΜΗΝ όμως οξύνουμε τα πράγματα φίλε μου Αντώνιε...
ΚΑΙ την έννοια της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και την έννοια της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ο κάθε ένας ΜΑΣ την εκλαμβάνει (όπως όλα) ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ με εφόδια στις απόψεις του (ορθές ή όχι) τις ΓΝΩΣΕΙΣ και τις ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 15:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΔΙΑΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;;; ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΥΓΕΝΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ FORUM) ΘΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙΣ. ΑΝ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΟΥΣΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΑΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΑΦΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 16:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΕΧ ΒΡΟΥΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΤΗΚΕΣ!!!!!! ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.......ΤΟ "ΕΠΙΠΕΔΟ" ΣΟΥ

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 12/02/2003 16:10:43

Edited by - ANTONIOS1997 on 13/02/2003 08:52:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 16:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπάθησα να ΜΗΝ οξύνω τα πράγματα, αλλά βλέπω ότι ΔΕΝ υπάρχει κάν λόγος για να μιλάω μιάς και δεν ακούγομαι...

Νομίζω πώς με το να κλείδώσει ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ, δεν υπάρχει ΟΦΕΛΟΣ για κανέναν...
Παρατηρήστε ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ κλειδώνεται ένα θέμα και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Εάν κάποιοι ΔΕΝ μπορούν να κάνουν ΔΙΑΛΟΓΟ που σημαίνει ΡΩΤΩ, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ.... ΡΩΤΑΝΕ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ, γιατί μπαίνουνε σε αυτή τη διαδικασία;;;

Εδώ είναι χώρος ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ και όχι χώρος ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΘΕΣΕΩΝ και ΑΠΟΨΕΩΝ... Η διαφορά είναι μεγάλη, μη μπερδεύεστε...

Η αποκάλυψη του ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ γίνεται με τα γραπτά που αφήνει... τις εκφράσεις που χρησημοποιεί... Δυστυχός εδώ δεν είναι δυνατόν μια προσωπικη επαφή, διάφορη απο αυτή που περιέγραψα πιο πάνω ώς διάλογο...
Θεωρώ ότι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τον τιμήσουμε, πρώτα αυτόν (τον διάλογο) και μετά τον ευατό μας

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 23:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΗΛΘΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ .....
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΞΕΦΥΓΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΙΛΙΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ....

ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΕΙΔΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟΨΕΩΝ .....
ΓΙΝΑΜΕ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΧΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ...

ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ..
ΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....

ΑΣ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...
Ο ΧΟΡΟΣ ΕΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΙΔΕΩΝ....
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 23:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξακαθαρίσω κάποια πράγματα, οι Χριστιανοί δεν πιστεύουν πως ο Ιησούς Χριστός ήταν υιός Θεού, πιστεύουν πως ο Ιησούς Χριστός είναι θεός, υιος του Πατέρα, και ένα από τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδας.
Οι Εβραίοι και όσοι πιστεύουν στην Ιουδαική θρησκεία δεν δέχονται τον Ιησού ούτε ως θεό ούτε ως υιό Θεού. Οι Εβραίοι εξάλλου δεν περίμεναν κανέναν Θεό να ενσαρκωθεί στην Γη. Περίμεναν και περιμένουν έναν Μεσσία, ο οποίος θα είναι άνθρωπος, και θα φέρει την ειρήνη στον κόσμο και την ευτυχία στον κόσμο. Κάτι σαν Υιο Θεού βλέπουν τον Ιησού οι Γνωστικιστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 23:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Wolffaced ΔΙΒΑΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ....
ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.....
ΚΑΙ ΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΥΡΙΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΝ ΜΟΝΟΓΕΝΗ ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ..
ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ ΘΕΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟΝ ΕΚ ΘΕΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΥ..
ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ ΟΥ ΠΟΙΗΘΕΝΤΑ ΟΜΟΟΥΣΙΟΝ ΤΩ ΠΑΤΡΙ ΔΙ'ΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΓΕΝΕΤΟ...

ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποιοι από εμάς φίλοι μου.
Πρώτα γράφουμε.

Σε κάποια άλλη ζωή, ίσως σκεφτούμε.
Γιατί όχι να αρχίζαμε από τώρα;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatargr δεν διαφωνούμε κάπου. Είδες ότι και το Πιστύω λέει παρακάτω τον Χριστό Θεόν αληθινό εκ Θεού αληθινού. Η έννοια Υιός Θεού στο Πιστεύω δεν είναι ακριβώς γιος του Θεού γιατί όπως λέει είναι προ πάντων των αιώνων (δηλαδή όχι από τότε που βρέθηκε στην γη).

Ομολογώ πάντως πως δεν το είχα παρατηρήσει και καλά έκανες και ανέφερες αυτό το συγκεκριμένο σημείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 12:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ...

ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ...
ΠΩΣ ΨΙΛΑΦΙΖΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ.
ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 16:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως δεν νομίζω πως έχω κάνει κάπου λάθος. Εάν ρωτήσουμε παπάδες ή και τον Χριστούδουλο ακόμα θα μας πούνε ότι ο Χριστός δεν είναι υιός Θεού αλλά είνια Θεός. Ένα από τα τρία πρόσωπα του Θεού, Πατήρ Υιός και Άγιο Πνεύμα. Μπορεί βέβαια κάποιοι να τον πούνε Υιό Θεού αλλά δεν το εννούν όπως π.χ. η Άτμα έλεγε τον Αλέξανδρο Υιό Θεού, το ενοούν σαν προαιώνιο Υιό που συνυπήρχε με τον Πατέρα και το Άγιο Πνεύμα. Αυτό γίνεται και επειδή έχουμε συνηθίσει με τον όρο Θεό να εννοούμε τον Πατέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 19:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ,ΕΙΝΑΙ!!!
η απαντηση μου στην αρχικη ερωτησι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 19:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Wolffaced ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ.
ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΥΙΟ ΩΣ ΘΕΟ .....
(ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ???)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.
ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΝ ΥΙΟ, ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΟΜΟΟΥΣΙΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙ .....
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Πάντως δεν νομίζω πως έχω κάνει κάπου λάθος. Εάν ρωτήσουμε παπάδες ή και τον Χριστούδουλο ακόμα θα μας πούνε ότι ο Χριστός δεν είναι υιός Θεού αλλά είνια Θεός.

ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ....
ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΔΟΓΜΑΤΟΣ....
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ
ΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.
(ΕΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΑΙΡΕΣΕΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΙΑΝΙΣΜΟΥ)

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 19:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδιάφορο αν ειναι υιός το θεού, αν είχε άλλους θεούς ,άλλους γιούς, αν ήταν ξανθός, αν είναι ομοούσιος το πατέρα, αν αναστήθηκε η όχι, αν η Μαρία ήταν παρθενα, αν είναι τρία σε ένα,αν έκανε θαύματα,αν ήξερε το μέλλον μας και άλλα.
Αυτά αναφέρονται στο δόγμα και όχι στο πνεύμα της, αναμφισβήτης, ύπαρξης του. Υπήρξε.
Αυτά που είπε-έκανε, εκφράζουν παναθρώπινες ανάγκες όπως: Αγάπη, που εκφράζεται μέσα από το δώσιμο κοματιών του εαυτού μας- θεία ευχαριστία- Ένωσης με την κοινώνια -βάπτισμα, εκλησιασμός όχι κατά ανάγκη στην εκκλήσια άλλα όπου υπάρχουν άνθρωποι, αδερφοί- που μέσω του νερόυ ξεπλένει- συγχωρεί προηγούμενα λάθη και που στο κάτω κάτω είναι τα μόνα μυστήρια που μας παραδώθηκαν από τον ίδιο.
Αυτά είναι τα μόνα που χρειαζόμαστε για να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο για όλους. Μαζί με την συγχώρεση-μετάνοια σαν σημείο εκίνησης. Σημείο που σβήνονται όλα τα προηγούμενα λάθη-αμαρτίες που έχουμε κανει στον συνάνθωπο και πορευόμαστε πλέον με την Αγάπη. Το δώσιμο κοματιων του ''εγώ'' μας για το καλό όλων μας που φαίνεται μέσω της σταύρωσης και του θανάτου του Χριστού.

ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 20:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATRGR κατά την ορθόδοξη πίστη ο Ιησούς είναι Θεάνθρωπος, τέλειος Θεός και τέλειως Άνθρωπος. Αυτά που λες εσύ είναι αίρεση κατά την ορθοδοξία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 00:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Wolffaced ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
AVATRGR κατά την ορθόδοξη πίστη ο Ιησούς είναι Θεάνθρωπος, τέλειος Θεός και τέλειως Άνθρωπος. Αυτά που λες εσύ είναι αίρεση κατά την ορθοδοξία.



ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 12:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Για να συμβάλλω λίγο στη συζήτηση, ας θυμηθούμε πως ξεκινάει ο Ευαγγελιστής Ιωάννης:
«Εν Αρχή ην ο Λόγος και ο Λόγος ην προς τον Θεό και Θεός ην ο Λόγος »
Και μετά έλαβε μορφή ως Ιησούς κλπ.

Νομίζω πως ξεκαθαρίζει το θέμα του Δόγματος.

Φίλε Έλληνα Αβατάρ:
ΚΑΙ ΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΥΡΙΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΝ ΜΟΝΟΓΕΝΗ ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ..
ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ ΘΕΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟΝ ΕΚ ΘΕΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΥ..
ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ ΟΥ ΠΟΙΗΘΕΝΤΑ ΟΜΟΟΥΣΙΟΝ ΤΩ ΠΑΤΡΙ ΔΙ'ΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΓΕΝΕΤΟ

Ναι μεν Υιός αλλά Μονογενής και Γεννηθέντα ΠΡΟ πάντων των Αιώνων.
Το «Εν Αρχή ην ο Λόγος» δηλαδή.

«Θεόν Αληθινόν εκ Θεού Αληθινού»
«Γεννηθέντα» και όχι «ποιηθέντα» από τον Πατέρα όπου έχουν γίνει-«ποιηθεί» τα ΠΑΝΤΑ. Τα πάντα εκτός όμως του Υιού.
Θεωρώ λοιπόν πως το «Πιστεύω» είναι ξεκάθαρο.

Πιστεύω πως ο προβληματισμός μας αξίζει αν σταθεί στη σχέση

«ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ-ΥΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ» και στην κατανόηση της σχέσης του Ανθρώπου με τον Θεό.

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 01:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτιος;
quote:
ΘΕΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟΝ ΕΚ ΘΕΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΥ..
ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ ΟΥ ΠΟΙΗΘΕΝΤΑ ΟΜΟΟΥΣΙΟΝ ΤΩ ΠΑΤΡΙ ΔΙ’ΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΓΕΝΕΤΟ
«Θεόν Αληθινόν εκ Θεού Αληθινού»
«Γεννηθέντα» και όχι «ποιηθέντα» από τον Πατέρα όπου έχουν γίνει-«ποιηθεί» τα ΠΑΝΤΑ

Εδώ είμαστε πάλι φίλε Φώτιε σε χαιρετώ,
Αν και δεν συμφωνώ καθόλου με δόγματα, σαν να μη μου φαίνεται σωστή η ερμηνία-μετάφραση που κάνεις πιο πάνω. Το ‘εγένετο’ νομίζω κάτι άλλο θέλει να πει.
Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 08:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηταν ο Λόγος ενσαρκωμένος στη γή και αποκαλούσε τους ανθρώπους "αδέρφια" του.... Πολύ σημαντικό αυτό...
Επίσης τους είπε οτι αυτά που κάνει μπορούν να τα κάνουν και αυτοί...και ακόμα περισσότερα.

Όπως βλέπετε η κατάσταση αρχίζει να περιπλέκεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy