ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Οι άνθρωποι του σπηλαίου του Πλάτωνα σήμερα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΛΑΒΡΥΣ
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΑΒΡΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ
ΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗΝ ΧΙΛΙΕΤΙΑΝ:

http://www.altani.gr/greek/arthra/keimeno7.htm

--------------------------------------------------"Ο Πόλεμος που είναι πάντων Πατήρ και πάντων Βασιλεύς, άλλους τους κάνει Θεούς άλλους ανθρώπους, άλλους δούλους άλλους ελευθέρους"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 18:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ σωστά, Μυθο-ΔΙΑ!
Επέτρεψε μου μόνο να συμπληρώσω οτι μερικές φορές ενδέχεται να παραμένουμε "δέσμιοι" όχι επειδή το θέλουμε αλλά επειδή μας αναγκάζουν.
Πιστεύω όμως πως τις πιο πολλές φορές αυτό συμβαίνει επειδή εμείς έχουμε επαναπαυτεί σε αυτό το σπήλαιο και δεν κάνουμε κάτι για να ξεφύγουμε.
Το γνώθι σαυτόν είναι ένα πολύ βασικό βήμα για να οδηγηθούμε προς την Αλήθεια.
Άλλωστε, για να μην καούμε από το φώς πρέπει να είμαστε σε θέση να σταθούμε μπροστά του...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...


Είμαι σύμφωνη μαζί σου αγαπητέ dying_incubus,δυστυχώς οι δέσμιοι πάντα θα υπάρχουν,και όπως είπες ενδέχεται να είναι έτσι τα πράγματα επειδή
μας αναγκάζουν.Αν όμως για όλα φταίει το σύστημα (όπως είναι δυνατό να ερμηνευθεί αυτό) που μας αποκοιμίζει,φταίμε και εμείς που για αυτό
δεν κάνουμε κάτι,ενώ βλέπουμε πως κάτι δεν μας πάει καλά.Και συμφωνώ πως είμαστε τις περισσότερες φορές επαναπαυμένοι και ''βολεμένοι'' και
οτιδήποτε διαφορετικό μας τρομάζει.
Το ότι κάνουμε αυτό τον διάλογο δεν είναι τυχαίο,και μπράβο σου που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα.Σημαίνει πως υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ψάχνουν διεξόδους και δεν αφήνουν να αναλώνονται στην καθημερινή αποβλάκωση.Η δύναμη που κρύβεται στο γνώθι σαυτόν είναι τόσο τεράστια που ούτε καν τη φανταζόμαστε.Η ψυχή μας όλα τα γνωρίζει και δεν φυλακίζεται ποτέ,ίσα ίσα που αυτή τη στιγμή εκείνη είναι που μας ''τσιγκλάει'' να ψάξουμε και να αμφισβητήσουμε,να βρούμε την αλήθεια.
Το καλύτερο το άφησες για το τέλος ''Άλλωστε, για να μην καούμε από το φώς πρέπει να είμαστε σε θέση να σταθούμε μπροστά του... ''
Τίποτα δεν αποκτιέται που να αξίζει χωρίς κόπο,για να σταθούμε μπροστά στο φως και να μην καούμε πρέπει να είμαστε έτοιμοι να το δεχτούμε,πρέπει να αποδείξουμε πως είμαστε άξιοι για αυτό..όχι σε κανέναν αλλο,αλλά στον ίδιο μας τον εαυτό.Είμαι πεπεισμένη πως είναι πολύ εύκολο να την δούμε την Αλήθεια.Το δύσκολο είναι να πιστέψουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε...Να'σαι καλά!

-Under the Moonspell-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 07:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Μυθο-ΔΙΑ, καταρχάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Είπες οτι, αν δεχθούμε οτι ορισμένες φορές μας κάνουν άλλοι "δέσμιους", έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης.
Συμφωνώ κι επαυξάνω!
Μπορεί κάποιοι να μας θέλουν δέσμιους για να εξυπηρετούνται δικά τους συμφέροντα όμως αυτό δεν μας απαλλάσει από τις ευθύνες μας.
Μερικοί που το αποδέχονται αυτό μπορεί να το κάνουν λόγω πνευματικής οκνηρίας, άλλοι μπορεί να επαναπαύονται σε αυτά που γνωρίζουν και κατέχουν κι άλλοι μπορεί να ευελπιστούν οτι θα αποκτήσουν κι αυτοί τα ίδια συμφέροντα με αυτούς που επιβάλλουν την "φυλάκιση μας".
Πιστεύω κι εγώ, όπως εσύ, οτι η ψυχή μας τα γνωρίζει όλα και δεν φυλακίζεται.
Μας τσιγκλάει επειδή πολύ απλά επιζητεί να βρεί τον δρόμο που πρέπει.
Φυσικά η Αλήθεια, το Φώς, η Γνώση θέλουν κόπο προκειμένου να φτάσει η ψυχή μας στο σημείο να τα γνωρίσει και να τα καταλάβει.
Το μονοπάτι είναι πολύ δύσκολο για να το διαβεί κάποιος και μερικές φορές πολύ μεγάλο.
Άλλοι μπορεί να απογοητευτούν, άλλοι να κουραστούν και να φτάσουν ώς κάποιο σημείο του.
Αυτοί όμως που θα καταφέρουν να φτάσουν στο τέλος του θα ανταμειφθούν με τα όσα δούν και γνωρίσουν.
Και πιστεύω οτι είναι πολύ σημαντικό και συνάμα πολύ ωραίο να νιώσεις ένα με τα όσα βρείς εκεί πέρα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 08:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ειλικρινά πανέμορφο να γνωρίζεις και να επιβεβαιώνεσαι ότι σε αυτό το μονοπάτι δεν είσαι μόνος σου,αλλά υπάρχουν και συνοδοιπόροι.
Αυτομάτως αποκτάς δύναμη και περισσότερο κουράγιο.
''Και πιστεύω οτι είναι πολύ σημαντικό και συνάμα πολύ ωραίο να νιώσεις ένα με τα όσα βρείς εκεί πέρα...''
Και γω το πιστεύω,θα νιώσουμε ένα,γιατί εκεί ''ανήκουμε'',ο εαυτός μας εκεί είναι
Εύχομαι το μονοπάτι να είναι ευκολοπερπάτητο και γεμάτο φως τόσο για σένα,όσο και εκείνους που ήδη το βαδίζουν ή θα το βαδίσουν.

***Μυθοδία***
-Under the Moonspell-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 17:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η ψυχή δεν μας ανήκει,εμείς(σώμα-μυαλό)ανήκουμε σε αυτή

Αγαπητή Μυθο-Δια εγω πάλι νομίζω οτι δεν υπάρχει ιεραρχεία στο σύστημα νούς- ψυχή- σώμα.
Δεν ανήκει το ένα στο άλλο, ουτε κάποιο είναι ''κατώτερο '' απο το άλλο.
Εφ'όσον εχουμε δημιουργηθεί με αυτό τον συνδιασμό, γιατί θα πρέπει να γίνεται διαχωρισμός?
Κατά την γνώμη μου αυτά τα τρία είναι ισάξια και πρέπει να συνεργάζονται για να υπάρχει αρμονία.
Αλλωστε οι πράξεις που μας εξυψώνουν γίνονται μόνο μέσω του σώματος,
και οι ωραίες σκέψεις είναι προιόντα του νού μας.
Ισως η ψυχή να ''δίνει'' τις κατευθυντήριες εντολές, αν την ακούσουμε αλλά η εφαρμογή τους γίνεται μόνο μέσα απο τα άλλα δύο.

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 20:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύσκολο μονοπάτι φίλοι και φίλες μου. Αλλά όσο ζούμε μαθαίνουμε. Αγκαλιάζουμε με το δικό μας τρόπο την Θεία γνώση. Μακάρι να απαντάει σωστά στα μυριάδες ερωτήματά μας η νότα της ψυχής. Να διδάσκεται να ανακαλύπτει. Στα απλά μυστικά χωρά όλου του σύμπαντος η αιωρούμενη μέθη. Κι όταν θεωρούμαστε και είμεθα δυνατοί, κάθε μέρα κάτι καινούργιο έτσι απλά, θα ανατέλει μπροστά στα έκθαμβα μάτια μας.
Η γνώση είναι δύναμη.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 23:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Μυθο-Δια εγω πάλι νομίζω οτι δεν υπάρχει ιεραρχεία στο σύστημα νούς- ψυχή- σώμα.
Δεν ανήκει το ένα στο άλλο, ουτε κάποιο είναι ''κατώτερο '' απο το άλλο.
Εφ'όσον εχουμε δημιουργηθεί με αυτό τον συνδιασμό, γιατί θα πρέπει να γίνεται διαχωρισμός?
Κατά την γνώμη μου αυτά τα τρία είναι ισάξια και πρέπει να συνεργάζονται για να υπάρχει αρμονία.

Τα 3 αυτά αλληλοσυμπληρώνονται κι είναι αλληλένδετα.
Το ένα χωρίς την ύπαρξη του άλλου ατροφεί και πεθαίνει.
Κι η αρμονία που πρέπει να τα διακατέχει συνίσταται στην σωστή κι ισότιμη λειτουργία τους ώς ένα σύνολο.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 08:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχθές το βράδυ μέσα σε μια συζήτηση με καλούς φίλους αναφέρθηκε ο Πλάτωνας για λίγο και συνειρμικά μου ήρθε στο νού αυτό το topic που κάπου "έσβησε"...
Επαναφέροντας το λοιπόν στην επιφάνεια και πάλι, θα ήθελα να συζητήσουμε για κάποια πράγματα(ίσως έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα αλλά νομίζω οτι μπορεί να γίνει μια προέκταση αυτών και σε άλλα πεδία).
Είναι εύκολο να διαπιστώσει ένας άνθρωπος οτι βρίσκεται σε ένα "σπήλαιο" όπου έχει μάθει να αντικρύζει τις σκιές των πραγμάτων και να τις θεωρεί ως πραγματικές?
Πιστεύω πως δεν είναι εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο.
Ένας ανασταλτικός παράγοντας θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι η συνήθεια σε κάποιες καταστάσεις, το "βόλεμα".
Από την άλλη θα ήταν ένα πραγματικό σοκ για πολλούς να καταλάβουν οτι βρισκόμαστε σε μια πλάνη, οτι δεν αντικρύζουμε την πραγματικότητα αλλά μια απεικόνιση της (συγγενή με αυτήν ή όχι).
Θα μπορούσαμε λοιπόν όλοι να αντέξουμε αυτό το σοκ?
Κι αν ναι, μήπως το σοκ θα ήταν πιο μεγάλο αν αναλογιζόμασταν οτι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα δίλημμα?
Το δίλημμα του οτι πρέπει να προσπαθήσουμε να "αφυπνίσουμε" και τους υπόλοιπους "δεσμώτες"?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 19:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχθές το βράδυ μέσα σε μια συζήτηση με καλούς φίλους αναφέρθηκε ο Πλάτωνας για λίγο και συνειρμικά μου ήρθε στο νού αυτό το topic που κάπου "έσβησε"...
Επαναφέροντας το λοιπόν στην επιφάνεια και πάλι, θα ήθελα να συζητήσουμε για κάποια πράγματα(ίσως έχουμε συζητήσει κάποια πράγματα αλλά νομίζω οτι μπορεί να γίνει μια προέκταση αυτών και σε άλλα πεδία).
Είναι εύκολο να διαπιστώσει ένας άνθρωπος οτι βρίσκεται σε ένα "σπήλαιο" όπου έχει μάθει να αντικρύζει τις σκιές των πραγμάτων και να τις θεωρεί ως πραγματικές?
Πιστεύω πως δεν είναι εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο.
Ένας ανασταλτικός παράγοντας θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι η συνήθεια σε κάποιες καταστάσεις, το "βόλεμα".
Από την άλλη θα ήταν ένα πραγματικό σοκ για πολλούς να καταλάβουν οτι βρισκόμαστε σε μια πλάνη, οτι δεν αντικρύζουμε την πραγματικότητα αλλά μια απεικόνιση της (συγγενή με αυτήν ή όχι).
Θα μπορούσαμε λοιπόν όλοι να αντέξουμε αυτό το σοκ?
Κι αν ναι, μήπως το σοκ θα ήταν πιο μεγάλο αν αναλογιζόμασταν οτι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα δίλημμα?
Το δίλημμα του οτι πρέπει να προσπαθήσουμε να "αφυπνίσουμε" και τους υπόλοιπους "δεσμώτες"?

In anticipation of my resurrection...



Πιστεύω ότι το σοκ θα ήταν μεγάλο. Όχι ότι δεν τόχουν πει οι Σοφοί του κόσμου περί απατηλότητας, Μάγια.

Ο κόσμος είναι μια σκιά. Απλώς είμαστε πολύ ΔΕΜΕΝΟΙ με τις σκιές του υλικού κόσμου που ζούμε.

Θεωρητικά μπορεί να το ξέρουμε. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ. Όπως και με τη μετανσάρκωση. Θεωρητικά μπορεί να την πιστεύουμε κάποιοι. Αν όμως προσπαθήσεις να φανταστείς τον αιώνιο -για τα δικά μας δεδομένα- κύκλο των επανεσαρκώσεων αν το ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ τα πράγματα θα τα βλέπεις τελείως διαφορετικά.

Για το αν θα προσπαθήσουμε να αφυπνίσουμε άλλους δεσμώτες?
Κάποιοι ναι κάποιοι όχι.
Η αφύπνιση είναι δύσκολοτατη. Όλοι αυτοί που μας "ενημέρωσαν" για την κατάσταση της πλάνης που βρισκόμαστε, τί κατάφεραν???


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 20:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αφύπνιση είναι δύσκολοτατη. Όλοι αυτοί που μας "ενημέρωσαν" για την κατάσταση της πλάνης που βρισκόμαστε, τί κατάφεραν???

τίποτα... με τον ένα ή άλλο τρόπο κατέληξαν κι αυτοί όπως ακριβώς και οι υπόλοιποι... δηλαδή πεθαμένοι...

και εκεί βρίσκεται η δυσκολία για μένα... κάποιος εύκολα θα έλεγε ότι αφού η κατάληξη είναι η ίδια για όλους (ο θάνατος), ποιο το νόημα αυτής της αφύπνισης.... κι εκεί θα έπρεπε να του εξηγήσει κανείς κι αυτή την διαφορά... και μετά και κάποια άλλη... και κάποια άλλη....

μήπως τελικά καλύτερα να μένει κανείς στις σκιές και στην ασφάλεια της "σπηλιάς" του?


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 20:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η πλασματική Ασφάλεια μας "έφαγε".


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 20:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η πλασματική Ασφάλεια μας "έφαγε".

χμ... καμμία αντίρρηση αγαπητή φτερωτή (κι ας κάνω το δικηγόρο του διαβόλου)... όμως στον άνθρωπο που έχει να αντιμετωπίσει την καθημερινότητα με την πιο σκληρή της μορφή, πως αποδεικνύεται αυτό το πλασματικό της ιστορίας?


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 20:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα γι'αυτό ακριβώς είναι δύσκολη η αφύπνιση.
Σε ένα άτομο βυθισμένο στην καθημερινότητα, που αγωνίζεται πολλές φορές για τα στοιχειώδη, τί να του πεις?

Αλλά υπάρχει και η όψη του υπερκαταναλωτισμού, του κυνηγιού της ηδονής, της άνεσης, της πλασματικής χαράς που όλοι παίρνουμε από την διασκέδαση δυτικού τύπου.

Αντε να του πει τώρα ο Λαο Τσε -που τον έχω και πρόσφατο λόγω του θέματος για την θρησκεία στην κίνα- ότι αν αποκτήσει ΦΗΜΗ πρέπει να την αφήσει και να φύγει μακριά.

Ποιός αισθάνεται πραγματική ασφάλεια και ευτυχία στον πλανήτη?
Ευτυχισμένος είναι, σου λένε, αυτός που ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. Ποιός όμως θέλει πραγματικά αυτό που είναι υποχρεωμένος να κάνει? Ποιός θέλει το Καθήκον του?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 22:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ... και επανέρχομαι στο κλασσικό... “για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος”....

γιατί η αφύπνιση τελικά, είναι εσωτερική υπόθεση αγαπητή φτερωτή... όπως ακριβώς κατά τον E.Levi (έχω μία προτίμηση στους δυτικούς συγγραφείς) η επίκληση του Θηρίου γίνεται με το να βρίσκει κανείς πρώτα μέσα του τα στοιχεία εκείνα που Το αντιπροσωπεύουν, έτσι και με το Φως έξω από την Σπηλιά... Πρέπει να το ανακαλύψει ο καθένας μόνος του, μέσα στον εαυτό του... κανείς δεν μπορεί να καταφέρει να τον αφυπνίσει ό,τι και αν του διδάξει, ό,τι και αν του πει... Θα είναι κούφια λόγια που η σκιερή “πραγματικότητα” θα διαψεύδει διαρκώς... Οι τεχνικές που θα προτείνονται θα πέφτουν στο κενό και η σκιά θα γίνεται ζοφερότερη... Αυτά ως προς τον τρόπο...

Ως προς τον καιρό τώρα, εφόσον είναι μέρος της συνείδησης μας η αέναη πορεία της ψυχής προς την τελείωση, και ο χρόνος μίας ενσάρκωσης ήδη στα δικά μας μάτια “γράφει” διαφορετικά, θα πρέπει να παραδεχτούμε πως κάθε ένας έχει το ρυθμό του, το δικό του “ξυπνητήρι” αφύπνισης...

και μέχρι τότε... άλλα λόγια (και αυτοί που τα είπαν) θα ξεχνιούνται, άλλοι θα χλευάζονται, άλλοι θα πεθαίνουν μαρτυρικά...

όλα καλά

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 23:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ απολύτως πουθενά αγαπητή Ξωτικιά.

Απλά νιώθω ότι πολλές φορές στο δρόμο του καθενός έρχεται κάτι που του δίνει μια σπίθα αφύπνισης, μπορεί να είναι μια ταινία, ένας άνθρωπος, τα λόγια κάποιου διδάσκαλου. Το αν θα το ακούσει είναι θέμα "ανοιχτών αυτιών".

Απλά πιστεύω στη μεταλαμπάδευση όποιου ψήγματος γνώσης πιθανώς έχει ο καθένας, γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιο αυτί που ψάχνεται.

Το για "όλα υπάρχει καιρός και τρόπος" πιστεύω έγκειται ακριβώς εκεί. Στο άνοιγμα των αυτιών.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 02:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός αισθάνεται πραγματική ασφάλεια και ευτυχία στον πλανήτη?

Λοιπόν gretel, μου θύμισες ένα περιστατικό που συνέβη χθες. Παιρνόντας μπροστά από μία καφετέρια που είναι κοντά στο σπίτι μου, με είδε ένας γνωστός και με ρώτησε (κλάσικ) "τι κάνεις;"
"Μια χαρά! Πολύ καλά!" - του είπα.
"Τι εννοείς πολύ καλά;" - με ρώτησε και η έκφρασή του έμοιαζε σα να κοίταζε τον μοναδικό εκείνο εξωγήϊνο που επέζησε από την πτώση της περιοχής Β52 (δε θυμάμαι καλά εάν λέγεται έτσι η περιοχή - μπορεί να τη μπερδεύω και με γνωστό κοκταίηλ...).
"Εννοώ πως είμαι καλά. Τίποτε παραπάνω και τίποτε λιγότερο" - του λέω.
"Μα δε μπορεί... Τι κάνεις;" - μου απαντάει.
και πάει λέγοντας.

Εκείνη τη στιγμή, συνειδητοποίησα πόσο βαθιά νυχτωμένοι είμαστε οι περισσότεροι άνθρωποι. Είμαστε βυθισμένοι σε μια μιζέρια και το κακό είναι ότι μας ικανοποιεί αυτό. Τόσο, που φθονούμε να ακούσουμε πως ο διπλανός μας δεν πάσχει από τη δική του μιζέρια, δεν τραβάει ζόρια, δεν του πάνε όλα μαύρα. (στα προαναφερθέντα εξαιρούνται οι περιπτώσεις των φρεσκο-ερωτευμένων)
Δεν μπορούμε καν να αντέξουμε την ψυχολογική υγεία και ευημερία του διπλανού μας. Θα αντέξουμε την αλήθεια; Θα πέσουμε να τον φάμε. Αυτόν που θα τολμήσει να μας αποκαλύψει ότι "τσάμπα" υποφέραμε και "βράζαμε στο ζουμί μας" τόσα χρόνια. Πως χαραμίσαμε μια ζωή μέσα στην πλάνη. Πως τα προβλήματα που νομίσαμε πως θα μας ισοπεδώσουν, είναι αυτά που θα μπορούσαν να μας απελευθερώσουν αν τα βλέπαμε με άλλο μάτι.
Ποιός αλήθεια, θα μπορούσε να το αντέξει;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 09:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!
Σε πρώτο επίπεδο θα συμφωνήσω με την gretel αλλά και με την G..
Πρώτα απ' όλα, όπως έχω ξαναπεί, η αφύπνιση αυτή δεν θα είναι εύκολη και το σοκ που θα προκαλέσει στον κάθε "δεσμώτη" θα είναι τεράστιο.
Φανταστείτε έναν άνθρωπο που από την στιγμή της γέννησης του έχει συνηθίσει σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής, έχοντας κάποιες παγιωμένες αντιλήψεις για τα πράγματα και τον κόσμο γύρω του.
Όταν λοιπόν κάποιος προσπαθήσει να τον αφυπνίσει νομίζω πως υπάρχουν 2 τρόποι αντίδρασης:

1) Η αμφισβήτηση

2) Η άρνηση

Η αμφισβήτηση συνίσταται στην αμφισβήτηση σε όσα ακούει ο "δεσμώτης" από αυτόν ο οποίος είδε το φώς, κατάφερε δηλαδή να γνωρίσει μέρος της Αλήθειας και θέλησε να την δείξει στους άλλους.
Η άρνηση συνίσταται στην παντελή άρνηση των λεγομένων αυτού που γνώρισε μέρος της Αλήθειας.
Σε δεύτερο επίπεδο ο δεσμώτης μπορεί να σκεφτεί τα όσα άκουσε και είτε να προβληματιστεί είτε να τα απορρίψει.
Κατά την δική μου γνώμη έχουμε 2 κατηγορίες όσον αφορά αυτούς που απελευθερώθηκαν από τα δεσμά τους.
Αυτούς που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο τους και να τον "ταρακουνήσουν" προκειμένου να δεί οτι βρίσκεται σε μια ψευδαίσθηση και σε εκείνους οι οποίοι, τυφλωμένοι απ' όσα βλέπουν, μένουν στον πάνω κόσμο αδιαφορώντας για τους υπόλοιπους.
Σε αυτό το σημείο λοιπόν εγώ διαχωρίζω τον πραγματικά απελευθερωμένο από τον υποτιθέμενο απελευθερωμένο.
Ο πρώτος καταφέρνει να απελευθερωθεί ενώ ο δεύτερος καταλήγει σε άλλα "δεσμά", χειρότερα ίσως από τα προηγούμενα.

Αυτός που απελευθερώνεται και θέλει να μεταδώσει στους άλλους την Αλήθεια που γνώρισε και να τους αφυπνίσει δε μπορεί παρά να τους πεί μόνο τι είδε, τι παραπάνω είδε που στο σπήλαιο δεν φαίνεται και τι δυσκολίες έχει η ανάβαση πρός το μέρος της Αλήθειας.
Δε μπορεί όμως να σπάσει τα δεσμά κανενός άλλου, τα δεσμά του ο καθένας τα σπάει ο καθένας μας όταν είναι έτοιμος και όταν βρεί τον τρόπο.
Σε αυτό λοιπόν κολλάει η φράση που λέει η αγαπητή G. "για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος".
Και συμφωνώ απόλυτα με την φράση της αγαπητής gretel:

quote:
Απλά νιώθω ότι πολλές φορές στο δρόμο του καθενός έρχεται κάτι που του δίνει μια σπίθα αφύπνισης, μπορεί να είναι μια ταινία, ένας άνθρωπος, τα λόγια κάποιου διδάσκαλου. Το αν θα το ακούσει είναι θέμα "ανοιχτών αυτιών".

Αγαπητή amalia, πρώτα απ' όλα το B52 είναι και κοκταίηλ!
Λοιπόν, πιστεύω κι εγώ πως πολλοί έχουμε συνηθίσει τη μιζέρια, μας έχει γίνει κάτι σαν δεύτερη φύση.
Το θέμα είναι οτι μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτήν.
Απλά δεν θέλουμε...
Όταν λοιπόν αντικρύσουμε κάποιον ο οποίος είτε έχει ξεφύγει από αυτήν είτε έχει βρεί τον τρόπο και προσπαθεί να ξεφύγει, παραξενευόμαστε.
Παραξενευόμαστε γιατί η κατάσταση αυτή τείνει να μας έχει γίνει άγνωστη και να μας παραξενεύει.
Δεν είναι λυπηρό?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 11:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητή amalia,

quote:
Εκείνη τη στιγμή, συνειδητοποίησα πόσο βαθιά νυχτωμένοι είμαστε οι περισσότεροι άνθρωποι. Είμαστε βυθισμένοι σε μια μιζέρια και το κακό είναι ότι μας ικανοποιεί αυτό. Τόσο, που φθονούμε να ακούσουμε πως ο διπλανός μας δεν πάσχει από τη δική του μιζέρια, δεν τραβάει ζόρια, δεν του πάνε όλα μαύρα. (στα προαναφερθέντα εξαιρούνται οι περιπτώσεις των φρεσκο-ερωτευμένων)
Δεν μπορούμε καν να αντέξουμε την ψυχολογική υγεία και ευημερία του διπλανού μας. Θα αντέξουμε την αλήθεια; Θα πέσουμε να τον φάμε. Αυτόν που θα τολμήσει να μας αποκαλύψει ότι "τσάμπα" υποφέραμε και "βράζαμε στο ζουμί μας" τόσα χρόνια. Πως χαραμίσαμε μια ζωή μέσα στην πλάνη. Πως τα προβλήματα που νομίσαμε πως θα μας ισοπεδώσουν, είναι αυτά που θα μπορούσαν να μας απελευθερώσουν αν τα βλέπαμε με άλλο μάτι.
Ποιός αλήθεια, θα μπορούσε να το αντέξει;


σωστό...

μόνο που εδώ ελοχεύει πάντα ο εξής κίνδυνος.... το “καλά” που λέμε να είναι από κεκτημένη ταχύτητα... να είναι μέρος αυτής της “σκιερής παραγματικότητας” και να μην το αντιλαμβανόμαστε... εκεί είναι που για μένα βρίσκεται η μεγαλύτερη δυσκολία.... να μπορούμε να δηλαδή, να εντοπίζουμε οι ίδιοι πότε γινόμαστε μέρος της και πότε αληθινά έχουμε βγει στο φως...

οι άλλοι, πάντα κάτι θα λένε.... δεν είναι νέο αυτό.... αλλά η αφύπνιση ξεκινά από τον εαυτό μας όχι από τους άλλους.... και τα δικά μας αυτιά πρέπει να είναι ανοιχτά για εκείνη την μικρή φωτισμένη φωνούλα που λέει η αγαπητή gretel...

με την ευχή να είσαι πάντα καλά

και φυσικά και για όλους τους υπόλοιπους

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 12:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα

Μιλάμε για δεσμώτες, για πρώην δεσμώτες και απελευθερωμένους.. αλλά είμαστε σε θέση να αναγνωρίζουμε αυτές τις καταστάσεις και να μιλάμε γι΄ αυτές ; Υπάρχει κάποιος πραγματικά φωτισμένος που μπορεί να εκφέρει όχι άποψη αλλά γνώση εμπειρική και αληθινή;

Απ’ ότι γνωρίζω, κατά τον Πλάτωνα ο φωτισμένος που επανέρχεται στο σπήλαιο για να βοηθήσει τους δεσμώτες αντιμετωπίζεται ιδιαιτέρως εχθρικά, σε βαθμό που μπορεί να οδηγηθεί ακόμα και στο φυσικό θάνατό (είχε το Σωκράτη ως παράδειγμα).

Υπάρχει σήμερα κάποιος που να τον πηγαίνουν στην κρεμάλα για τον ανατρεπτικό και πλήρη πνευματικότητας λόγο του; Αν υπάρχει τότε να τον παρακολουθήσουμε, να δούμε τι έχει να μας πει, να προλάβουμε να αφυπνιστούμε πριν επέλθει το μοιραίο!

Edited by - Δημήτρης on 22/02/2006 12:36:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 12:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ... υπάρχουν λογιών λογιών "κρεμάλες"...

άραγε οι άνθρωποι της Σπηλιάς μπορούν να αναγνωρίσουν τι συμβαίνει?

και μήπως αυτό ακριβώς δεν είναι το πρόβλημα τους?


G.


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 15:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή η συμπλήρωσή σου Galadriel για τους δήθεν χαρούμενους και σωστή η αναφορά σου για τις σύγχρονες κρεμάλες επίσης.
Υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα που μπορεί να κάνουν σε έναν αληθινό φιλόσοφο από το να τον κρεμάσουν: Να του εξεφτελύσουν το όνειρο...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 19:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω κι εγω οτι η γνώση έχει μεγάλη δύναμη αλλά μόνο με αυτήν δεν μπορεί να επέλθει η αφύπνιση.Η συνεχόμενη αναφορά της ως πανάκεια για την αποχαύνωση των ανθρώπων, αρχίζει να πέρνει διαστάσεις μυθοποίησης.Μαζι με την γνώση χρειάζεται ,όπως προαναφέρθηκε, αμφισβήτηση και όχι άρνηση, απαρχή της φιλοσοφίας.Πόσοι άλλωστε μορφωμένοι άνθρωποι προάγουν οι ίδιοι την αποχαύνωση?Εγώ όσο και να διαβάζω, να μαθαίνω νέα πράγματα, δεν βρήκα πουθενά τις απαντήσεις που αναζητάμε λιγο πολύ όλοι μας.Μάλλον χρειαζεται ευαισθησία ως προς την αντίληψη των πραγμάτων, προβληματισμό και πάντα φαντασία.Ο καταπέλτης που θα σπάσει τα δεσμά σίγουρα είναι κράμα..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 19:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στην παρέα του σπηλαίου !

amalia

quote:

Υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα που μπορεί να κάνουν σε έναν αληθινό φιλόσοφο από το να τον κρεμάσουν: Να του εξεφτελύσουν το όνειρο...

Σε έναν αληθινό φιλόσοφο δεν μπορούν να εξεφτελύσουν κανένα όνειρο γιατί δεν υπάρχει όνειρο αλλά πραγματικότητα. Αυτό τουλάχιστον μπορώ να συμπεράνω από όσα μας λέει ο μύθος του σπηλαίου : ότι δηλαδή εκείνοι που ζουν μέσα στο σπήλαιο ουσιαστικά ζουν ένα όνειρο, μιαν εικονική πραγματικότητα ενώ εκείνος που βγήκε έξω από το σπήλαιο και άντεξε να αντικρίσει το πραγματικό φως είναι ο μόνος που βιώνει την πραγματικότητα. Υποθέτω όμως πως εννοείς οτι ο εξεφτυλισμός του φιλοσόφου γίνεται στα μάτια των δεσμωτών ενώ τον ίδιο δεν τον αγγίζει.. Οσοι είναι έτοιμοι θα τον ακολουθήσουν, διότι..

Υπάρχει και η περίπτωση όπου το όνειρο-πραγματικότητα ενός φιλοσόφου μπορεί να γίνει εφιάλτης, πραγματική δυστυχία και καταπίεση για τους υπόλοιπους (τους δεσμώτες) καθώς για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος όπως λέει η G. και ο καθ’ ένας έχει τον δικό του, όχι του φιλοσόφου.

G.

quote:

άραγε οι άνθρωποι της Σπηλιάς μπορούν να αναγνωρίσουν τι συμβαίνει?

και μήπως αυτό ακριβώς δεν είναι το πρόβλημα τους?


Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ.. Και δεν είναι (είμαστε ;) οι μόνοι που δεν αναγνωρίζουν τι πραγματικά συμβαίνει. Είναι και οι θαυματοποιοί που νομίζουν (νομίζουμε;) ότι γνωρίζουν αλλά είναι και αυτοί οι ίδιοι θύματα του σπηλαίου (έχουν μια αυξημένη επίγνωση όμως καθώς έχουν ακολουθήσει έναν συγκεκριμένο δρόμο). Μπορεί μάλιστα να θεωρούν πως έχουν αντικρίσει το πραγματικό φως ενώ ουσιαστικά έχουν δει μια αντανάκλασή του.. Ισως και να λειτουργούν με τρόπο φαινομενικά ανατρεπτικό όντας πλήρη μέλη του συστήματος του σπηλαίου.


Edited by - Δημήτρης on 22/02/2006 19:44:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 09:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να χαιρετίσω τους φίλους Δημήτρης & Κούφια Γη!

Αγαπητέ Δημήτρη, συμφωνώ πως ο δεσμώτης που κατάφερε να απελευθερωθεί από τα δεσμά του, από τους περιορισμούς του δηλαδή, και κατάφερε να βγεί από το σπήλαιο και να δεί την πραγματική θέαση των πραγμάτων αντιμετωπίζεται εχθρικά όταν εισέρχεται πάλι στο σπήλαιο και προσπαθεί να περιγράψει στους υπόλοιπους τι είδε.
Αυτό συμβαίνει λόγω του οτι οι υπόλοιποι δεν είναι σε θέση ακόμα να απαλλαγούν κι οι ίδιοι από τους περιορισμούς τους.
Είπες όμως κάτι το οποίο δεν κατάλαβα και θα ήθελα, αν μπορείς, να το διευκρινήσεις λίγο περισσότερο:

quote:
Υπάρχει και η περίπτωση όπου το όνειρο-πραγματικότητα ενός φιλοσόφου μπορεί να γίνει εφιάλτης, πραγματική δυστυχία και καταπίεση για τους υπόλοιπους (τους δεσμώτες)

Εννοείς πως ο φιλόσοφος σε αυτή την περίπτωση προσπαθεί να επιβάλλει στους υπόλοιπους ό,τι είδε με "βίαιο" τρόπο?
Αν εννοείς κάτι τέτοιο, νομίζω πως ο φιλόσοφος αυτός δεν απελευθερώθηκε ποτέ ουσιαστικά από τα δεσμά του...

Αγαπητέ/ή Κούφια Γη σίγουρα η γνώση δεν αποτελεί από μόνη της πανάκεια για την κοινωνία.
Πιστεύω πως υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που θα διαμορφώσουν τις ιαματικές της ιδιότητες προς το κοινωνικό σύνολο ή όχι.
Ένας παράγοντας είναι τα κίνητρα του φιλοσόφου καθώς κι η ιδιοτέλεια ή ανιδιοτέλεια που τα χαρακτηρίζει.
Η αμφισβήτηση σίγουρα παίζει ένα σημαντικό ρόλο στη γνώση.
Αυτό που ήθελα να πώ είναι να αποφεύγουμε την άκριτη αμφισβήτηση γιατί είναι ταυτόσημη με την άρνηση.
Όπως και να αποφεύγουμε την άκριτη αποδοχή γιατί είναι ταυτόσημη με την αποχαύνωση (που λές κι εσύ ).

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 14:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Dying Incubus

quote:

Εννοείς πως ο φιλόσοφος σε αυτή την περίπτωση προσπαθεί να επιβάλλει στους υπόλοιπους ό,τι είδε με "βίαιο" τρόπο?
Αν εννοείς κάτι τέτοιο, νομίζω πως ο φιλόσοφος αυτός δεν απελευθερώθηκε ποτέ ουσιαστικά από τα δεσμά του...

Και εγώ έτσι νομίζω πως πρέπει να είναι. Αλλωστε μας λέει ο μύθος ποιος είναι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται η αποδέσμευση..

Υπάρχει όμως και περίπτωση οι δεσμώτες του σπηλαίου που θαυμάζουν τον φιλόσοφο αλλά δεν έχουν δει το φως οι ίδιοι, να επιχειρήσουν να επιβάλουν όπως λες με βίαιο τρόπο ότι έχουν καταλάβει από αυτά που είδε ο φιλόσοφος. Δηλαδή προσπαθούν να πραγματώσουν στο ευρύτερο κοινό μια ουτοπία που μπορεί να βιωθεί μόνο προσωπικά. Οι προθέσεις βεβαίως μπορεί είναι καλές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 21:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πλάτωνας τονίζει τον πόνο,δίνει έμφαση στον πόνο,
αυτόν που δημιουργείται όταν ανακαλύπτεις πράγματα για τον εαυτό σου,που σε τρομάζουν
ή
σε στενοχωρούν αφάνταστα,δεν τα δέχεσαι μερικές φορές.
Ο πόνος είναι μία έννοια η οποία είναι πολύ συνδεδεμένη με την έννοια της απελευθέρωσης από τα ψυχικά δεσμά.
Για μένα ,η σκοτεινή σπηλιά του Πλάτωνα,είναι όλες οι ηλίθιες σκέψεις που δε μ'αφήνουν να κοιμηθώ τα βράδια,
τα "κρίματά" μου,τα οποία παίρνουν μεγαλειώδεις διαστάσεις στο μυαλό μου.
Μετά,μπορεί να ρίξω μια ματιά στο νυχτερινό ουρανό,
να συνειδητοποιήσω ΠΟΙΟΣ πραγματικά είμαι στο Σύμπαν και λέω στον εαυτό μου:"καλά,τόσο μαλάκας είσαι ? έχει δίκιο ο Πλάτωνας-σπάσε τα δεσμά !".
Πόσο εύκολο είναι αλήθεια να σπάσει κανείς τα δεσμά ?
Ωραίο θέμα dying incubus !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 08:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας, φίλοι μου!

Αγαπητέ Δημήτρη, εγώ είχα καταλάβει πως εννοούσες τι θα γινόταν αν ο φιλόσοφος προσπαθούσε να επιβάλλει στους δεσμώτες στους οποίους απευθύνεται (άρα σε ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι ακόμα έτοιμοι να απελευθερωθούν από τα δικά τους δεσμά) αυτά που είδε.
Αυτό παραπέμπει, όπως καταλαβαίνεις, σε μια πολύ "φασιστική" αλλά συνάμα και σε μια πολύ λανθασμένη κίνηση.
Και νομίζω πως οι λόγοι σε αυτή την περίπτωση δεν είναι και τόσο αγνοί...
Πιστεύω πως όταν κάποιος σπάει τα δεσμά του κατανοεί οτι το σπάσιμο αυτό πρέπει να προέλθει από αυτόν τον ίδιο οπότε κατανοεί οτι αυτό πρέπει να συμβεί και με τους υπόλοιπους.
Πρέπει επίσης να καταλάβει οτι δε μπορεί να σπάσει τα δεσμά κανενός.
Μπορεί μονάχα να βοηθήσει τους ανθρώπους να τα σπάσουν οι ίδιοι.

Αν αναλύσουμε το ενδεχόμενο που παραθέτεις εσύ, φίλε μου, δηλαδή:

quote:
Υπάρχει όμως και περίπτωση οι δεσμώτες του σπηλαίου που θαυμάζουν τον φιλόσοφο αλλά δεν έχουν δει το φως οι ίδιοι, να επιχειρήσουν να επιβάλουν όπως λες με βίαιο τρόπο ότι έχουν καταλάβει από αυτά που είδε ο φιλόσοφος.

νομίζω πως κι οι 2 θα καταλήγαμε στο συμπέρασμα οτι βρίσκονται σε μια πλάνη (εάν κάνω λάθος, αγαπητέ, διόρθωσε με).
Ο κάθε άνθρωπος ερμηνεύει τα διάφορα ερεθίσματα που δέχεται σύμφωνα με τις δικές του εμπειρίες, τα δικά του βιώματα και την δική του κοσμοαντίληψη.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση εφόσον αυτοί οι οποίοι θα προσπαθούσαν να επιβάλλουν αυτό που πιστεύουν πως εννοούσε ο φιλόσοφος θα διέπρατταν κατά τη γνώμη μου ένα μεγάλο λάθος.
Και θα ήταν λάθος γιατί θα προσπαθούσαν να εξηγήσουν και κυρίως να επιβάλλουν κάτι το οποίο δεν κατάφεραν να δούν οι ίδιοι.

Αγαπητέ αγνοών, σε καλωσορίζω και χαίρομαι που σου άρεσε το θέμα!
Πιστεύω πως τα δεσμά διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Εσύ νομίζεις πως τα δικά σου είναι οι "σκοτεινές" σου σκέψεις, πράγματα τα οποία πιθανόν να σε πληγώνουν.
Πως πιστεύεις εσύ οτι αυτά τα δεσμά θα σπάσουν μια και καλή?
Πως θα τα κάνεις να πέσουν κάτω και να μην σε κρατάνε πλέον?
Να τα σπάς και να τα φοράς πάλι ή να τα σπάσεις μια και καλή (πράγμα που δεν είναι εύκολο...) και να προχωρήσεις παρακάτω?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 08:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας, φίλοι μου!

Αγαπητέ Δημήτρη, εγώ είχα καταλάβει πως εννοούσες τι θα γινόταν αν ο φιλόσοφος προσπαθούσε να επιβάλλει στους δεσμώτες στους οποίους απευθύνεται (άρα σε ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι ακόμα έτοιμοι να απελευθερωθούν από τα δικά τους δεσμά) αυτά που είδε.
Αυτό παραπέμπει, όπως καταλαβαίνεις, σε μια πολύ "φασιστική" αλλά συνάμα και σε μια πολύ λανθασμένη κίνηση.
Και νομίζω πως οι λόγοι σε αυτή την περίπτωση δεν είναι και τόσο αγνοί...
Πιστεύω πως όταν κάποιος σπάει τα δεσμά του κατανοεί οτι το σπάσιμο αυτό πρέπει να προέλθει από αυτόν τον ίδιο οπότε κατανοεί οτι αυτό πρέπει να συμβεί και με τους υπόλοιπους.
Πρέπει επίσης να καταλάβει οτι δε μπορεί να σπάσει τα δεσμά κανενός.
Μπορεί μονάχα να βοηθήσει τους ανθρώπους να τα σπάσουν οι ίδιοι.

Αν αναλύσουμε το ενδεχόμενο που παραθέτεις εσύ, φίλε μου, δηλαδή:

quote:
Υπάρχει όμως και περίπτωση οι δεσμώτες του σπηλαίου που θαυμάζουν τον φιλόσοφο αλλά δεν έχουν δει το φως οι ίδιοι, να επιχειρήσουν να επιβάλουν όπως λες με βίαιο τρόπο ότι έχουν καταλάβει από αυτά που είδε ο φιλόσοφος.

νομίζω πως κι οι 2 θα καταλήγαμε στο συμπέρασμα οτι βρίσκονται σε μια πλάνη (εάν κάνω λάθος, αγαπητέ, διόρθωσε με).
Ο κάθε άνθρωπος ερμηνεύει τα διάφορα ερεθίσματα που δέχεται σύμφωνα με τις δικές του εμπειρίες, τα δικά του βιώματα και την δική του κοσμοαντίληψη.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση εφόσον αυτοί οι οποίοι θα προσπαθούσαν να επιβάλλουν αυτό που πιστεύουν πως εννοούσε ο φιλόσοφος θα διέπρατταν κατά τη γνώμη μου ένα μεγάλο λάθος.
Και θα ήταν λάθος γιατί θα προσπαθούσαν να εξηγήσουν και κυρίως να επιβάλλουν κάτι το οποίο δεν κατάφεραν να δούν οι ίδιοι.

Αγαπητέ αγνοών, σε καλωσορίζω και χαίρομαι που σου άρεσε το θέμα!
Πιστεύω πως τα δεσμά διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Εσύ νομίζεις πως τα δικά σου είναι οι "σκοτεινές" σου σκέψεις, πράγματα τα οποία πιθανόν να σε πληγώνουν.
Πως πιστεύεις εσύ οτι αυτά τα δεσμά θα σπάσουν μια και καλή?
Πως θα τα κάνεις να πέσουν κάτω και να μην σε κρατάνε πλέον?
Να τα σπάς και να τα φοράς πάλι ή να τα σπάσεις μια και καλή (πράγμα που δεν είναι εύκολο...) και να προχωρήσεις παρακάτω?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 20:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ χαίρομαι που χαίρεσαι αγαπητέ dying incubus !
Εννοώ πάντως πως όσο κάθομαι και ασχολούμαι με τα υπαρκτά "προβλήματα",
ουσιαστικά είμαι δεμένος με το κεφάλι προς μία κατεύθυνση,όπως οι άνθρωποι του σπηλαίου
και δίνω τα δικά μου ονόματα και ερμηνείες σ'αυτά που βλέπω να συμβαίνουν.
Δεν έχω το θάρρος,τις περισσότερες φορές,να σπάσω τις αλυσίδες και να κοιτάξω πιο ψηλά.
Νομίζω πως το δικό μου πρόβλημα,είναι και το μόνο που υπάρχει σε όλο το σύμπαν !
Κάπως έτσι δε σκέφτονται οι αλυσοδεμένοι του Πλάτωνα ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 21:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην παρούσα φάση της ανθρωπότητας αγαπητέ αγνοών, μόνο και μόνο να συνειδητοποιήσεις ότι ζεις σε μία πλάνη είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy