ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ….
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Διγενής Ακρίτας
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Ακρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεός πέθανε, για να ακριβολογούμε τον σκότωσαν οι παπάδες.
Και τι να κάνουμε έναν τέτοιο θεό.
Μίζερο, εγωιστή και τιμωρό;
Οι παπάδες μας γλίτωσαν από μεγάλη μιζέρια, αλλά μην τους εμπιστευτείτε γιατί ετοιμάζονται άλλο να φέρουνε που περισσότερα κέρδη θα τους δώσει.
Αν έχετε ανάγκη από θεό φτιάξτε καλύτερα έναν δικό σας, στα μέτρα σας. Σε αυτόν να πιστέψετε, αυτόν να αγαπάτε.
Είναι τουλάχιστον ανιδιοτελής.

Αν έχετε ανάγκη από τον αληθινό θεό (αν υπάρχει), κάντε την γνώση κτήμα σας, και την αλήθεια σύντροφό σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 01:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

WWalker:
« ο άνθρωπος επιστρέφει στις ρίζες του, η θρησκεία ξαναμπαίνει στην ζωή των ανθρώπων, ο προσωπικός Θεός σαν έννοια αναστένεται.»

Δεν θα το’λεγα.

Στην Γαλλία, στην Γερμανία, αλλά και στην Αμερική, συντελείτε μια μεταστροφή προς τον Θετικισμό και άλλες οδούς αναζήτησης. Εξάλλου, εάν δεν υπήρχε αυτή η τάση, δεν θα οργάνωνε και η εκκλησία τόσες και τόσες επιτροπές παρακολούθησης του «νεοπαγανισμού».

Ο Θεός, είχε πολλές ευκαιρίες να δείξει το έργο του. Δεν το έκανε……


Κι όμως. Ειδικά στην Αμερική που προανέφερες, έχουν φτάσει σε ένα τέτοιο σημείο, ώστε να προτείνουν ανοιχτά να βγει η θεωρία του Δαρβίνου από τα σχολεία, και να μπει η θεωρία της "special creation", για να ενισχυθεί η θρησκευτικότητα των νέων.
Τώρα για τους Γάλλους και τους Γερμανούς, δεν λέω, η κατάσταση στην Ευρώπη είναι διαφορετική.

Όσο για τις επιστήμες και την στροφή προς τον θετικισμό: εδώ τα πράγματα με απογοητεύουν εμένα. Αν εξαιρέσουμε ότι πλησιάζει το τέλος της θεωρητικής Φυσικής, οπότε και θα έχουμε μια σχετική κάμψη σε παρεμφερείς τομείς, αν πρόσεχες τα δεδομένα τώρα τελευταία θα παρατηρούσες ότι οι τομείς που "οδηγούν" αυτή την στιγμή τις επιστήμες, δηλαδή η Ηλεκτρονική/Επιστήμη Υπολογιστών/Πληροφορική περνάει κρίση (στο βεβαιώνω εγώ αυτό), και παρομοίως οι εξελίξεις στην βιολογία - γενετική (/μηχανική) η οποία μας υπόσχεται πολλά υποθάλπτονται από τις βασικές ελλείψεις γνώσεων.
Θα πάρει πολύ χρόνο για να ξαναέλθουν οι θετικές επιστήμες στο προσκήνιο.

quote:

WWalker:
«Ναι, όντως, ο Θεός δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί κάποιος να συλλάβει εύκολα στο μυαλό του, μπορεί όμως κάνοντας ορισμένες βασικές παραδοχές να χρησιμοποιήσει αυτές για να χτίσει ένα μωσαικό το οποίο να περιγράφει τον Θεό.»

Μιλάς για ένα μωσαϊκό ελπίδας. Κατανοητό και ενίοτε χρήσιμο στις κοινωνίες που αναπτύσσεται. Όλα, εξαρτώνται από τον βαθμό Γνώσης και Ελευθερίας.


Βασικά μιλάω και για μωσαικό ελπίδας, όσο και για μωσαικό αντίληψης τα περί του Θείου.
Για παράδειγμα, εγώ θεωρώ πως μελετόντας κανείς την συμπεριφορά της φύσης, μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για το πως σκεφτόνταν ο Δημιουργός (πες το όπως θες, είτε είναι προσωπικός είτε όχι), και να του αποδώσει χαρακτηριστικά τα οποία να μοιάζουν με ανθρώπινα.

Με άλλα λόγια, αυτό το οποίο λέμε "προσωπικό Θεό" μπορεί απλώς να είναι μια μάσκα για να κατανοήσει ο απλός άνθρωπος τον Θεό - ο ίδιος ο Θεός μπορεί καν να μην νιώθει συναισθήματα, αλλά να έχει ένα σύνολο από "άψυχους" μηχανισμούς.


quote:
Ο θεός πέθανε, για να ακριβολογούμε τον σκότωσαν οι παπάδες.
Και τι να κάνουμε έναν τέτοιο θεό.
Μίζερο, εγωιστή και τιμωρό;
Οι παπάδες μας γλίτωσαν από μεγάλη μιζέρια, αλλά μην τους εμπιστευτείτε γιατί ετοιμάζονται άλλο να φέρουνε που περισσότερα κέρδη θα τους δώσει.
Αν έχετε ανάγκη από θεό φτιάξτε καλύτερα έναν δικό σας, στα μέτρα σας. Σε αυτόν να πιστέψετε, αυτόν να αγαπάτε.
Είναι τουλάχιστον ανιδιοτελής.

Αν έχετε ανάγκη από τον αληθινό θεό (αν υπάρχει), κάντε την γνώση κτήμα σας, και την αλήθεια σύντροφό σας.


Βασικά εγώ προσπαθώ, ξεφεύγοντας βέβαια από το πλαίσιο του Χριστιανισμού στον οποίο συνειδητά και έχοντας γνώση ανήκω, να μπορέσω να συγκεκριμενοποιήσω τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο πραγματικά έχουμε ανάγκη τον Θεό. Πιστεύω τα δεδομένα, αν σκεφτούμε τα περί κοσμογονίας, είναι εξαιρετικά κατατοπιστικά για το αν χρειάζεται εξωτερικός δημιουργός ή όχι (και για τα περί αιωνιότητας του σύμπαντος...).
Πάντως τους παπάδες όσο πιο πολύ μπορούμε να μην τους αναφέρουμε, γιατί κάθε θέμα ευτελίζεται στα "εγκλήματα των παπάδων" και "κλέβουν το παγκάρι οι παπάδες", με αποτέλεσμα να μην γίνεται διάλογος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 14:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikostheater:
«Το να καστω να σου εξηγω καλοπροαιρετα και μετα εσυ η καποιος αλλος να αρχισει τα γνωστα περι αποδειξεων,στοιχειων κλπ,ε οχι,στην παγιδα να γινω μεσο για να βγαζουν καποιοι μισος και χολη και να το παιζουν εξυπνοι και να χλευαζουν τους υπολοιπους οχι,δεν το δεχομαι.»

Προσπαθώ να περιορίσω στο παρόν θέμα τέτοιους «εκτροχιασμούς», πράγμα που φαίνεται θα έλεγα. Επομένως, δεν έχεις κάτι να χάσεις νομίζω.

nikostheater:
«Και στην τελικη,εσυ το ανοιξες το θεμα,εσυ αποδειξε με στοιχεια οτι εχεις να αποδειξεις.»

Εσύ έθεσες τις απόψεις σου, και καλά έκανες, και ακολούθως απάντησα. Εάν ακολουθήσεις τον διάλογο, τότε όλα τα «στοιχεία» θα προκύψουνε…..

nikostheater:
«Μεχρι τοτε θα μου επιτρεψεις να κοιτω τις προσπαθειες τις δικες σου και αλλων να κατεδαφισουν το φορουμ.»

Είναι σύνηθες φαινόμενο να αποκαλούνε έτσι την συζήτηση και τον συνομιλητή, όποιοι στερούνται υπομονής και γόνιμων επιχειρημάτων. Λυπάμαι που το λέω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 14:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Κι όμως. Ειδικά στην Αμερική που προανέφερες, έχουν φτάσει σε ένα τέτοιο σημείο, ώστε να προτείνουν ανοιχτά να βγει η θεωρία του Δαρβίνου από τα σχολεία, και να μπει η θεωρία της "special creation", για να ενισχυθεί η θρησκευτικότητα των νέων.»

Μιλάς για περιοχές όπου άνθισε η χριστιανική μισαλλοδοξία και το κυνήγι μαγισσών παλαιότερα, για περιοχές όπου οι ακραίοι νεοσυντηριτικοί αναμένουνε την έλευση του Μεσσία υπό ένα ελεύθερο Ισραήλ, για περιοχές όπου θεωρούνε ότι θα πρέπει να διδάσκεται στα σχολεία πως……..το Σύμπαν έχει ηλικία 6.000 χρόνια!!!!!

Αυτά θεωρείς ως παραδείγματα?

WWalker:
«Για παράδειγμα, εγώ θεωρώ πως μελετόντας κανείς την συμπεριφορά της φύσης, μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για το πως σκεφτόνταν ο Δημιουργός, και να του αποδώσει χαρακτηριστικά τα οποία να μοιάζουν με ανθρώπινα.»

Συμπαθητικό ως σκέψη, δεν λέω, αλλά παντελώς αυθαίρετο. Και το γνωρίζεις.

Απέχουμε πάρα μα πάρα πολύ από το να είμαστε σε θέση να δηλώσουμε πως «κατανοούμε» τη Φύση, καθώς όπως έχω πει η επιστήμη έχει «ζωή» εδώ και λίγες μόλις δεκαετίες. Άρα, είναι βεβιασμένο το να σχεδιάσουμε μια εικόνα, η οποία αν μη τι άλλο εκπορεύεται ΚΑΙ από τις επιρροές που έχουμε δεχθεί και δεχόμαστε.

Εξάλλου, αυτό το γεγονός, την θρησκευτική επιρροή, την έχεις και ο ίδιος σου παραδεχθεί.

Εάν πάλι πιάσουμε αυτή τη συζήτηση, περί ανθρωπίνων χαρακτηριστικών του Θεού, τότε ηττάται κατά κράτος η ιδέα αυτή. Η ιδέα του προσωπικού θεού.

Φαύλος κύκλος.

WWalker:
«Με άλλα λόγια, αυτό το οποίο λέμε "προσωπικό Θεό" μπορεί απλώς να είναι μια μάσκα για να κατανοήσει ο απλός άνθρωπος τον Θεό - ο ίδιος ο Θεός μπορεί καν να μην νιώθει συναισθήματα, αλλά να έχει ένα σύνολο από "άψυχους" μηχανισμούς.»

Εδώ, ερχόμαστε για μια και μοναδική φορά κοντά αγαπητέ!!

Κάνοντας χρήση της λογικής μας, πράγμα που είναι εμφανές στην παρατήρηση/στοχασμό σου, καταλήγουμε στο ότι η εικόνα του «θεού» που έδωσε ο άνθρωπος στο άγνωστο μυστήριο της προέλευσης του, είναι παντελώς αντιφατική με οποιαδήποτε συναισθήματα και ευαισθησίες του έχει αποδώσει.

Θεός, για τον άνθρωπο, είναι τελικά η αντίληψη της μεταβλητότητας.

Φτάνει όμως αυτό για ένα τσούρμο δοξασιών και νόμων?

Ονομάζοντας Δημιουργική διάνοια τα όσα η μαγεία του Σύμπαντος μας αποκαλύπτει, δεδομένου ότι δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε τους μηχανισμούς που επικρατούν ή μεταβάλλονται, καταλήγουμε όντως στην αποδοχή ενός συνόλου-«άψυχου»- μηχανισμών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 21:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ωραίο θέμα!!


Αστειεύομαι προφανώς.


Φίλε Schwabe δεν με ενοχλεί ούτε ο δογματικός τίτλος που επέλεξες ούτε ο εντελώς παράλογος τρόπος σκέψης σου (από πού κι ως πού είσαι σε θέση να γνωρίζεις τί σχέση έχω εγώ καθώς και άπειροι άλλοι άνθρωποι με το Θεό ή τους Θεούς??).

Δεν με ενοχλεί το γεγονός ότι αρνείσαι την "αποκαλυπτική" γνώση μόνο και μόνο επειδή εσύ δεν την έχεις βιώσει...

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι θέματα του Forum σαν κι αυτά βρίσκουν απήχηση και μέσα σε μία ημέρα γεμίζουν από πάρα πολλά μηνύματα τη στιγμή που κάτι άλλα υπέροχα θέματα μετά βίας δέχονται 5-10 μηνύματα το μήνα.


Αυτό πραγματικά με ενοχλεί...

Αλλά τί να κάνουμε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe¨:
Έντονη συζήτηση γίνεται στην εποχή μας, μια εποχή ελεύθερης πρόσβασης στη γνώση και το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης, για τον «θάνατο του θεού» ουσιαστικά.

O Θεός, Δημιουργός, η Θεία Πρόνοια, είναι νεκρές έννοιες, και σταδιακά αναδεικνύεται ο άνθρωπος «Χριστός», ο άνθρωπος «Θεός»�.

Μήπως τελικά η έννοια του «υπερανθρώπου», του αυθεντικού «υπερανθρώπου», είναι ο «Ανθρωποθεός» που μας μίλησε ο Κirilov-Dostoyevski?



Μπορούμε να πούμε ότι πολύ πρίν τους παραπάνω φιλοσόφους μίλησε για "υπεράνρθρωπο ο Χριστός"
Ο Χριστός έγινε άνθρωπος (ας πούμε μετεμψυχώθηκε για όσους δεν πιστεύουν) για να κάνει τον άνθρωπο υπεράνθρωπο.

Αυτό έχει σχέση με τον Προσωπικό Θεό όπως πολύ ωραία το διατύπωσες.
Προσωπικός θεός είναι αυτό που μέσα μας λατρεύουμε , κρυφά από την θρησκεία που αποδεχόμαστε.
Είναι τα πάθη μας που από τη μια μας στερούν την ελευθερία και από την αλλη μας χαρίζουν την ελευθερία έναντι της κοινωνικής υποκρισίας.

Ο προσωπικός θεός δεν είναι νεκρός, αλλά ολοζώντανος.

Ζει μέσα μας και του φτιάχνουμε είδωλα από χρυσάφι καθαρό.
"Τα είδωλα των εθνών, αργύριον και χρυσίον, έργα χειρός ανθρώπου. Στόμα έχουσι και ου λαλήσουσι..."
΄Αλλα ασουλούπωτα και άσχημα, είδωλα της μιζέριας και κακομοιριάς, φαγομάρας, και κουτσομπολιού, άλλα λαμπρά και δυνατή της εξουσίας και εκμετάλλευσης του άλλου.
Κι αφού τα πλάθουμε από μικροί και τα λατρεύουμε για να μας πάνε κάπου διαπιστώνουμε ότι "στόμα έχουσι και ού λαλήσουσι".
Κρίμα ο κόπος και το χρυσάφι σκεπτόμαστε.

Αυτό τον προσωπικό θεό προσπάθησε να εκθρονίσει ο Χριστός αλλά και όλοι οι σοφοί.

Οι σοφοί κατέστρεψαν τα είδωλα για τον εαυτό τους αλλά δεν είναι δυνατό να καταστρέψουν και των άλλων αν δεν το κάνουν μόνοι τους.

Ετσι χώρια με τις θεωρίες, βλέπουμε να είναι παλλικάρια μπροστά στη ζωή και τον πόνο της ζωής, Ο Σωκράτης, ο Νίτσε , ο Χριστός και πολλοί άλλοι.

Ησαν υπεράνθρωποι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kaλησπέρα.
Πριν κάμποσες εβδομάδες ευαγγελιστης ιεροκήρυκας πρότεινε να <φάει> η CIA τον πρόεδρο της Κολομβίας επειδή είναι εμπόδιο στα σχέδια των ΗΠΑ. Για αυτούς τους <χριστιανούς> λέμε? Τι διαφορά έχουν αυτοί από τους μουτζαχεντίν?

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός μαλάκας ήταν ο ιεροκύρηκας? Γιατί να ασχοληθώ.
Το "εξ ενός πάντα" του Ηρακλειτου με βρίσκει σύμφωνο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 03:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kaλησπέρα.
Πριν κάμποσες εβδομάδες ευαγγελιστης ιεροκήρυκας πρότεινε να <φάει> η CIA τον πρόεδρο της Κολομβίας επειδή είναι εμπόδιο στα σχέδια των ΗΠΑ. Για αυτούς τους <χριστιανούς> λέμε? Τι διαφορά έχουν αυτοί από τους μουτζαχεντίν?

Μιλάμε για έναν προτεστάντη ιεροκήρυκα, ο οποίος θα μπορούσε κάλλιστα να βρίσκεται στο κόμμα των Ρεπουμπλικανών αυτή την στιγμή, καθ'ότι παλαιότερα τον προτείνανε.

Πάντως είναι σαφές πιστεύω ότι για τα εγκλήματα και τις αλλοπαρμένες απόψεις των προτεσταντών ή οποιασδήποτε άλλης ομάδας ή αίρεσης προέκυψε από τον προτεσταντισμό, λίγη ευθύνη φέρει η Ορθοδοξία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 04:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιλάς για περιοχές όπου άνθισε η χριστιανική μισαλλοδοξία και το κυνήγι μαγισσών παλαιότερα, για περιοχές όπου οι ακραίοι νεοσυντηριτικοί αναμένουνε την έλευση του Μεσσία υπό ένα ελεύθερο Ισραήλ, για περιοχές όπου θεωρούνε ότι θα πρέπει να διδάσκεται στα σχολεία πως……..το Σύμπαν έχει ηλικία 6.000 χρόνια!!!!!

Αυτά θεωρείς ως παραδείγματα?


Όχι για να σου πω την αλήθεια και εμένα δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση.


quote:
WWalker:
«Για παράδειγμα, εγώ θεωρώ πως μελετόντας κανείς την συμπεριφορά της φύσης, μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για το πως σκεφτόνταν ο Δημιουργός, και να του αποδώσει χαρακτηριστικά τα οποία να μοιάζουν με ανθρώπινα.»

Συμπαθητικό ως σκέψη, δεν λέω, αλλά παντελώς αυθαίρετο. Και το γνωρίζεις.


Βασικά, ανάλογα την αντιμετώπιση του όλου πράγματος.
Στο πως θα προσδώσεις τις έννοιες. Δεν εννοώ κάτι σαν: "ο Θεός είναι δημιουργικός, αλλά και ακούραστος γιατί στο σύμπαν παρατηρείται ποικιλλία, αλλά και δημιουργία συντελείται συνέχεια" κλπ, αλλά περισσότερο τα περί των μηχανισμών.
Για παράδειγμα, μελετώντας κανείς τις ομοιότητες μεταξύ ας πούμε της περιστροφικής και της μεταφορικής κίνησης, δεν μπορεί κανείς παρά να απορίσει για το τι συμπτώσεις συμβαίνουν και πως αυτά παραλληλίζονται μεταξύ τους.
Κάπως έτσι το εννοώ.

quote:

Απέχουμε πάρα μα πάρα πολύ από το να είμαστε σε θέση να δηλώσουμε πως «κατανοούμε» τη Φύση, καθώς όπως έχω πει η επιστήμη έχει «ζωή» εδώ και λίγες μόλις δεκαετίες. Άρα, είναι βεβιασμένο το να σχεδιάσουμε μια εικόνα, η οποία αν μη τι άλλο εκπορεύεται ΚΑΙ από τις επιρροές που έχουμε δεχθεί και δεχόμαστε.

Αυτό ας μην το σχολιάσω, γιατί μάλλον κατάλαβες την πρώτη περίπτωση που είπα πιο πάνω.

quote:

Εξάλλου, αυτό το γεγονός, την θρησκευτική επιρροή, την έχεις και ο ίδιος σου παραδεχθεί.

Ναι, είμαι επηρεασμένος από την θρησκεία μου, όσο και από πολλούς άλλους παράγοντες.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, έχω και μυαλό για να ξεχωρίζω το που η σκέψη μου είναι αποτέλεσμα επιρροής, και που όχι, και να δρω αναλόγως.

quote:
Εάν πάλι πιάσουμε αυτή τη συζήτηση, περί ανθρωπίνων χαρακτηριστικών του Θεού, τότε ηττάται κατά κράτος η ιδέα αυτή. Η ιδέα του προσωπικού θεού.

Φαύλος κύκλος.


Και εδώ πιστεύω πως αυτό που γράφεις το γράφεις επειδή εξέλαβες την πρότασή μου όχι όπως την ήθελα εγώ.

quote:

WWalker:
«Με άλλα λόγια, αυτό το οποίο λέμε "προσωπικό Θεό" μπορεί απλώς να είναι μια μάσκα για να κατανοήσει ο απλός άνθρωπος τον Θεό - ο ίδιος ο Θεός μπορεί καν να μην νιώθει συναισθήματα, αλλά να έχει ένα σύνολο από "άψυχους" μηχανισμούς.»

Εδώ, ερχόμαστε για μια και μοναδική φορά κοντά αγαπητέ!!

Κάνοντας χρήση της λογικής μας, πράγμα που είναι εμφανές στην παρατήρηση/στοχασμό σου, καταλήγουμε στο ότι η εικόνα του «θεού» που έδωσε ο άνθρωπος στο άγνωστο μυστήριο της προέλευσης του, είναι παντελώς αντιφατική με οποιαδήποτε συναισθήματα και ευαισθησίες του έχει αποδώσει.


Αντιφατική δεν θα το έλεγα, καθ'ότι είναι ένας δρόμος προς το θείο, και μάλιστα δοκιμασμένος πολλάκις (θρησκεία).
Τώρα δεν ξέρω το κατά πόσον μια αντιμετώπιση του θείου ως εντελώς άψυχου μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο σε μια εξίσου καλή ψυχική ηρεμία ως προς το θείο. Για παράδειγμα, μέσα στα πλαίσια της θρησκείας, ένας άνθρωπος μπορεί να νιώθει αυτή την εσωτερική ανάπαυση πως μετά τον θάνατο δεν τελειώνει η ύπαρξή του, αλλά μια εντελώς "ψυχρή" αντιμετώπιση του θέματος θα μπορούσε κάλλιστα να σπείρει πανικό στην καρδιά του ανθρώπου, όπως και να νομιμοποιήσει κάθε ειδεχθές έγκλημα.

quote:
Θεός, για τον άνθρωπο, είναι τελικά η αντίληψη της μεταβλητότητας.

Φτάνει όμως αυτό για ένα τσούρμο δοξασιών και νόμων?


Βασικά, όπως έχω ξαναπεί, αυτό το οποίο με προβληματίζει εμένα, είναι το ότι είναι αδύνατον ένα σύνολο νόμων το οποίο περιγράφει την συμπεριφορά του σύμπαντος, να προγραμματίστηκε από το ίδιο το σύμπαν (διότι πως προγραμμάτισε χωρίς νόμους σε αρχική φάση;).
Εδώ είναι και το κόλλημά μου, αυτό στο οποίο αναζητώ τον Θεό. Ειλικρινά δεν μπορώ να συμμορφωθώ με την ιδέα του να μην υπάρχει ένα "μυαλό" πίσω από όλο αυτό το θαυμαστό δημιούργημα.

quote:
Ονομάζοντας Δημιουργική διάνοια τα όσα η μαγεία του Σύμπαντος μας αποκαλύπτει, δεδομένου ότι δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε τους μηχανισμούς που επικρατούν ή μεταβάλλονται, καταλήγουμε όντως στην αποδοχή ενός συνόλου-«άψυχου»- μηχανισμών.

Ίσως...
Σε πολλά συμφωνώ με αυτή την άποψη. Ιδιαίτερα στο Δημιουργική διάνοια.
Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει πολλές φορές είναι το ότι όλες οι θρησκείες μιλάνε για τον "πνευματικό κόσμο", δηλαδή για κόσμο από πνεύματα, οντότητες που λειτουργούν όπως το πνεύμα μας χωρίς να περιορίζονται από το σώμα.
Να είναι άραγε δυνατόν να υπάρχει κάτι τέτοιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 09:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ…. "

Δεν πιστεύω ότι ο προσωπικός Θεός είναι Νεκρός. Είμαι της γνώμης ότι ο προσωπικός Θεός ζει και βασιλεύει...

Αυτός ο προσωπικός Θεός μπορεί να είναι επηρεασμένος από κάποιες Θρησκείες, Φιλοσοφικές ιδέες, προσωπικές εμπειρίες κτλ.

Όλοι έχουμε κάποιον που τον βαφτίζουμε Θεό είτε είναι η Φύση, είτε ο Νους, είτε ένας Θρησκευτικός Θεός είτε κάτι ποιο αόριστο κτλ κτλ.

Είμαι της γνώμης ότι οι Θρησκείες που εκφράζουν το Θείο, αν και όχι νεκρές, αργό πεθαίνουν αλλά όχι ο προσωπικός Θεός



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 12:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost:
«Φίλε Schwabe δεν με ενοχλεί ούτε ο δογματικός τίτλος που επέλεξες ούτε ο εντελώς παράλογος τρόπος σκέψης σου (από πού κι ως πού είσαι σε θέση να γνωρίζεις…...»

Αγαπητέ, το θέμα δεν είναι Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ, αλλά η υποστασιοποίηση του άγνωστου που επέλεξαν οι ιερείς και θεουργοί να ονομάσουνε σκεπτόμενο Θεό, προσωπικό είτε όχι.

Καλούμαστε λοιπόν να αναδείξουμε, συζητώντας, αυτό το οποίο ισχυροποιεί τα όσα πιστεύουμε, κάνοντας χρήση της λογικής και των πρακτικών επιχειρημάτων.

Δεν θα μιλήσω για εσωτερικό Λόγο και βίωμα, διότι δεν εκφράζεται με «εξωτερικά» λόγια αλλά παραμένει μια αντανάκλαση μέσα μας. Μια αντανάκλαση που τροφοδοτείται από παιδικά βιώματα, από το ευρύτερο περιβάλλον που έχουμε γαλουχηθεί, καθώς και από τον δρόμο που και εμείς χαράζουμε.

Ως προς το παράλογο δε, οι ίδιοι οι Πατέρες της χριστιανοσύνης τόνισαν ότι Η ΠΙΣΤΗ στην ανάσταση και ευρύτερα για παράδειγμα, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ, για αυτό και ΠΡΕΠΕΙ να γίνει πιστευτό.

Kost:
«Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι θέματα του Forum σαν κι αυτά βρίσκουν απήχηση και μέσα σε μία ημέρα γεμίζουν από πάρα πολλά μηνύματα τη στιγμή που κάτι άλλα υπέροχα θέματα μετά βίας δέχονται 5-10 μηνύματα το μήνα.»

Είναι βεβιασμένο και επιπόλαιο να κρίνεις την ανταπόκριση των συμμετεχόντων σε ένα θέμα, το όποιο θέμα, κατά τα προσωπικά σου κίνητρα/αναζητήσεις.

Όσοι εμπλέκονται στις συζητήσεις ενός τέτοιου τόπου, θυσιάζοντας χρόνο και φαιά ουσία, προφανώς έχουνε άποψη και ερωτηματικά. Εφόσον μια θεματολογία τους εκφράζει, είναι άδικο να κατακρίνουμε αυτή την στάση τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 14:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟSTHEATER ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΛΗΚΤΟ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΑΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 14:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Αντιφατική δεν θα το έλεγα, καθ'ότι είναι ένας δρόμος προς το θείο, και μάλιστα δοκιμασμένος πολλάκις (θρησκεία).»

Αντιφατική καθώς τα όσα υποτίθεται ενσωματώνει ο θεός, ο καλός-ο Πάνσοφος-ο έχων πρόνοια για όλους, δεν βρίσκουνε ανταπόκριση στο διάβα της ανθρώπινης ιστορίας.

Επομένως, αντιφατική ως ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ που οι άνθρωποι του έχουνε αποδώσει, καθώς τόσο ο κόσμος όσο και ο άνθρωπος κάθε άλλο παρά τελειότητα και σοφία αποδεικνύουνε.

WWalker:
«Για παράδειγμα, μέσα στα πλαίσια της θρησκείας, ένας άνθρωπος μπορεί να νιώθει αυτή την εσωτερική ανάπαυση πως μετά τον θάνατο δεν τελειώνει η ύπαρξή του, αλλά μια εντελώς "ψυχρή" αντιμετώπιση του θέματος θα μπορούσε κάλλιστα να σπείρει πανικό στην καρδιά του ανθρώπου, όπως και να νομιμοποιήσει κάθε ειδεχθές έγκλημα.»

Διαφωνώ.

Ολάκεροι «Άγιοι», δεν προβληματίστηκαν καθόλου όταν είτε γνώριζαν τα εγκλήματα που γινόντουσαν εις το όνομα της επικράτησης του δόγματος τους, είτε όταν οι ίδιοι εξαπέλυαν χολή και μύδρους κατά των αλλόθρησκων, πράγμα που με τη σειρά του έδινε νομιμοποίηση στα χέρια των δημίων του εκάστοτε χριστιανού αυτοκράτορα.

Εξάλλου, πόσες γραπτές διαμαρτυρίες Πατέρων και Αγίων σου είναι γνωστές?

Ταυτόχρονα, είναι πολύ ευκολότερο να οπλίσεις έναν πιστό με μια βόμβα αυτοκτονίας στα χέρια, γνωρίζοντας και ο ίδιος ότι εκτελεί «έργο Θεού κατά των απίστων», παρά να εξηγήσεις σε έναν Θετικιστή ότι……….θα τρώει ρύζια και θα γεύεται την συντροφιά του Παραδείσου εάν ανατιναχθεί στον αέρα για χάρη του Κυρίου του!

Τα πρόσφατα παραδείγματα του Λονδίνου μιλούνε μια ξεκάθαρη γλώσσα θα έλεγα.

Επομένως, και γνωρίζοντας ο καθένας τις συνέπειες, γνωρίζοντας ο καθένας ποια είναι η θέση του στην κοινωνία, διαμορφώνοντας με λίγα λόγια ανθρώπους που βιώνουνε το Γνώθι Σαυτόν, έχουμε μια πλήρως συνειδητοποιημένη κοινωνία που πορεύεται δίχως αυταπάτες και υποσχέσεις, δίχως αφέσεις αμαρτιών και εξομολογήσεις.

Διότι, τι πιο ειδεχθές τελικά, από το να νομιμοποιείς ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ, λέγοντας πως άπαξ και «ειλικρινά» μεταμεληθείς, δύνασαι να γίνεις ακόμα και Άγιος, ξεπλένοντας με μια αποδοχή όλα όσα άνομα και απάνθρωπα έπραξες……

Με άλλα λόγια, η ψυχική ηρεμία και η καλή καρδιά, ουδόλως δεν σχετίζονται με πίστη και Θεούς. Αυτό απέδειξε και η ιστορική καταγραφή.

WWalker:
«Εδώ είναι και το κόλλημά μου, αυτό στο οποίο αναζητώ τον Θεό. Ειλικρινά δεν μπορώ να συμμορφωθώ με την ιδέα του να μην υπάρχει ένα "μυαλό" πίσω από όλο αυτό το θαυμαστό δημιούργημα.»

Αυτό είναι ένα προσωπικό στοίχημα.

Από το να δεχθώ όμως, να εικάσω βρε αδερφέ, ότι ενδεχομένως να υπήρξε μια δημιουργική διάνοια, η οποία μπορεί εξίσου να είναι ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΕΝΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ, έως του σημείου να δοθώ σε ολάκερες θεολογικές περιγραφές, το θεωρώ επιπόλαιο και ριψοκίνδυνο.

Είμαι της άποψης ότι αξίζουμε καλύτερη αντιμετώπιση από ότι μας έμαθαν ότι δύνανται να χορηγούνε οι γνωστοί «Θεοί».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 19:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολοι οσοι θελετε να πιστευεται σε τετοιους θεους,δικαιωμα σας ειναι νατο κανετε!!

σκεφτητε αν ακομα ομως μπορειτε να το κανετε,και καποια απο τα εξης!!

αν και εχουν ειπωθει συχνα,,
ποια η διαφορα της θεικης υποστασης (σαν ον) ο οποιος χαιδευει τους υποταγμενους του(δουλους,κατα λεξη ,συμφωνα με τις γραφες)
και τιμωρει τους εναντιον του???

απο εναν δικτατορα ο οποιος χαιδευει και αυτος τους υπηρετες του!!
και τιμωρει τους αντεξουσιαστες
??
οχι πειτε μου ποια

??


μου λενε καμια φορα χριστιανοι ¨¨μα ο θεος ειναι καλος και οχι τιμωρος...!!!

εκει ειναι το ζητημα ρε παιδια???!!

εμενα νιωθω πλεον να μου καταργει την ελευθερια και να με πνιγει,
μονο στην ιδεα της υπαρξης του!!!

γιατι οπως και να το κανουμε σαν ιδεα οντος παντοδυναμου και ανωτερου
ασυζητητα ανικητου

κατω απο εξουσια ΝΙΩΘΩ!!!!

δεν χρειαζεται να διαβασω καμια γραφη η ευαγγελιο!!

απλα νιωθω!!και παρακολουθω πλεον με ακριβεια πως νιωθω!!

η ιδεα λοιπον ενος καποιου σκεπτομενου ανωτερου απο μενα
εντολοδοτη,και τα γνωστα συναφη χριστιανικα!!

απλα μου ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑς ΜΟΥ!!

ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΠΛΕΟΝ ΤΙΠΟΤΑ,ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ!!

ΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑς ΘΕΟς

ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΑΠΡΩΣΟΠΗ ΦΥΣΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΜΑΙ !!!ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΑΘΙΑ!!

στηριγματα για τις δυσκολες στιγμες αρχιζω να αντλω απο μενα!
και πλεον τα βρισκω!!

περιτρανη αποδειξη του τι καπηλευτηκαν οι θεουργοι!!!

κρατειστε και τους θεους και τις λοιπες θεωριες για αυτους!!
και αν βγειτε ποτε απο την λασπη του ιδεαλισμου!!

και ανοιξουν τα ματια σας!!

θα μπειτε και εσεις σε εκεινη την περιοχη της ελλογης ισχυος
οπου ενας ανθρωπος στεκεται περηφανος ,απεναντι στην υπαρξη του

διχως να παρακαλαει,η υποκλινεται,αγερωχος,δυνατος!!

χρονια και εγω υπηρξα δυνατο μελος πιονι στο χριστιανικο κλαμπ!

μου ηταν πολυ δυσκολο να φανταστω ολα αυτα που πλεον αποδεχτηκα!!

οταν ομως βρηκα το θαρρος νατο κανω και κινηθηκα με την ελευθερια μου
καθοδηγητη
εφτασα να ειμαι ομοιδεατης με ολους αυτους που πριν στο μυαλο μου
κατηγορουσα σαν αθεα σκυλια,η κατι τετοιο

η πλακα ειναι οτι μαζι με την ελευθερια μου στην καθοδηγηση μου
συνταχτηκαν αυτοματα και η λογικη μου,αλλα και ο συμβιβασμος μου με τον εαυτο μου

τοσα πολλα καλα απο το κλαμπ των μη χριστιανων ,φιλοσοφημενων απορησα????!!!!

αρχιζω και κατανοω πολυ καλα πλεον γιατι αυτη η ευρυτερη αντιληψη
για τους σκαρτους αθεους...!!

Α ΡΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΤΟ ΚΑΙ ΠΑΜΠΟΝΗΡΟ...!!

καλο βραδυ!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Karnaugh
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 23:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Karnaugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η πλακα ειναι οτι μαζι με την ελευθερια μου στην καθοδηγηση μου
συνταχτηκαν αυτοματα και η λογικη μου,αλλα και ο συμβιβασμος μου με τον εαυτο μου

http://www.apologitis.com/gr/ancient/perierga.htm
Καλή σου ανάγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 00:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Karnaugh,

τι θέλησες δηλαδή να πεις αγαπητέ?

Προσωπικά, δεν έχω καταλάβει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 12:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά αυτή είναι μια πολύ ωραία ιστοσελίδα.
Παρατήρησα ότι έχει αναφορά στον Άγιο Γεράσιμο στην Κεφαλονιά. Για καλή μου τύχη πήγα και είδα το σκήνωμα με τα ίδια μου τα μάτια.

Αλήθεια βρε Schwabe, για τα λείψανα των Αγίων που δεν λένε να αποσυντεθούν όπως των υπολοίπων τι πιστεύεις;
Κάποιο κόλπο των παπάδων πάλι;

Αι, καιρό είχα να σε δω εσένα. Τι γίνεσαι ωρέ παιδί;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 14:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Αλήθεια βρε Schwabe, για τα λείψανα των Αγίων που δεν λένε να αποσυντεθούν όπως των υπολοίπων τι πιστεύεις;
Κάποιο κόλπο των παπάδων πάλι;»

Τι δεν λένε λέει?? Αυτό είναι το αστείο της ημέρας ή σου ξέφυγε?

Επειδή έχω δει και’γω μερικά τέτοια συντηρημένα πτώματα, όπως αυτό που περιφέρουνε με……συνοδεία στρατού στην Κέρκυρα (!), μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι την τέχνη ΤΗΣ ΜΟΥΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ την έχουνε μάθει σχετικά καλά οι παπάδες!

Και λέω «σχετικά», διότι υπάρχουνε οι Αιγύπτιοι για παράδειγμα, από τους οποίους πολλά έμαθαν οι χριστιανοί, οι οποίοι και έχουνε πολύ παλαιότερα «λείψανα» φίλτατε.

Τώρα, το εάν θα πρέπει να κλαίμε ή να γελάμε, όταν ο κόσμος επαναλαμβάνει τοτεμιστικές πρακτικές που προτρέπει η ορθοδοξία, έχοντας κατά πολύ ξεπεράσει τα εσκαμμένα της «κοινής ειδωλολατρίας», αυτό νομίζω απαντιέται εύκολα εάν ρίξουμε μια ματιά στην σελίδα που επισυνάπτω.

http://www.greatlie.com/gr/articles.cfm?action=detail&id=31

Αυτό, είναι ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ αγαπητέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 15:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι δεν λένε λέει?? Αυτό είναι το αστείο της ημέρας ή σου ξέφυγε?

Επειδή έχω δει και’γω μερικά τέτοια συντηρημένα πτώματα, όπως αυτό που περιφέρουνε με……συνοδεία στρατού στην Κέρκυρα (!), μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι την τέχνη ΤΗΣ ΜΟΥΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ την έχουνε μάθει σχετικά καλά οι παπάδες!

Και λέω «σχετικά», διότι υπάρχουνε οι Αιγύπτιοι για παράδειγμα, από τους οποίους πολλά έμαθαν οι χριστιανοί, οι οποίοι και έχουνε πολύ παλαιότερα «λείψανα» φίλτατε.

Τώρα, το εάν θα πρέπει να κλαίμε ή να γελάμε, όταν ο κόσμος επαναλαμβάνει τοτεμιστικές πρακτικές που προτρέπει η ορθοδοξία, έχοντας κατά πολύ ξεπεράσει τα εσκαμμένα της «κοινής ειδωλολατρίας», αυτό νομίζω απαντιέται εύκολα εάν ρίξουμε μια ματιά στην σελίδα που επισυνάπτω.

http://www.greatlie.com/gr/articles.cfm?action=detail&id=31

Αυτό, είναι ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ αγαπητέ.


Μουμιοποίηση λες ε;
Καλό κι αυτό! Το άλλο με τον Τοτό;

Για να δούμε ρε Schwabe:

quote:
Έχουμε μπροστά μας ένα ακέραιο άφθαρτο, στη διάρκεια και φθορά του χρόνου, Σώμα [του Αγίου Γερασίμου]. Λογική και επιστημονική εξήγησι δεν χωρεί. Απομένει ο μοναδικός δρόμος του θαύματος... Πολλοί κατά καιρούς ερεύνησαν το θαύμα τούτο και προσπάθησαν να δώσουν επιστημονικές εξηγήσεις, αλλά στο τέλος αναγκάσθηκαν να υποκύψουν και να ομολογήσουν ότι «η ερμηνεία της αφθαρσίας του Σώματος του Αγίου βρίσκεται πάνω από την λογική και επιστημονική σφαίρα», κατά ομολογία ιατροχειρουργών στο Συνέδριο του 1967 στο Αργοστόλι.

Λες ιατροχειρούργοι άνθρωποι δεν θα το καταλάβαιναν αν τον είχαν μουμιοποιήσει ε;


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 16:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Μουμιοποίηση λες ε;
Καλό κι αυτό! Το άλλο με τον Τοτό;»

Εάν το καρβουνιασμένο……………….«λείψανο» που βλέπεις στην οθόνη σου είναι….«συντηρημένο», τότε ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ!!!!!

WWalker:
«Λες ιατροχειρούργοι άνθρωποι δεν θα το καταλάβαιναν αν τον είχαν μουμιοποιήσει ε;»

Οι μέθοδοι μουμιοποίησης είναι ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΙ και γνωστοί στα ιερατεία. Άσε την προπαγάνδα των τοτέμ για καμία άλλη ομήγυρη!

Τι να σου πω, βγήκαν οι γιατροί και…..ομολόγησαν το «θαύμα» της Κερκυραϊκής μούμιας!!!!

Σοβαρά…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 20:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Μουμιοποίηση λες ε;
Καλό κι αυτό! Το άλλο με τον Τοτό;»

Εάν το καρβουνιασμένο……………….«λείψανο» που βλέπεις στην οθόνη σου είναι….«συντηρημένο», τότε ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ!!!!!


Για κακή σου τύχη, έχω επισκεφτεί τον Άγιο Γεράσιμο στην Κεφαλονιά. Το λείψανο είναι εξαιρετικά καλοδιατηρημένο. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξαν όσοι παρευρίσκονταν στην αίθουσα, οπότε εκεί μέσα μάλλον έγινε θαύμα και δεν έβλεπε κανένας καλά.
Όσο για τα του οφθαλμίατρου, λόγω επαγγέλματος και εμμονής μου στον Η/Υ για πολλές ώρες, φροντίζω ώστε να επισκέπτομαι οφθαλμίατρο συχνότατα, και όποιο πρόβλημα όρασης έχω να το επιμελούμαι.

quote:

Οι μέθοδοι μουμιοποίησης είναι ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΙ και γνωστοί στα ιερατεία. Άσε την προπαγάνδα των τοτέμ για καμία άλλη ομήγυρη!

Τι να σου πω, βγήκαν οι γιατροί και…..ομολόγησαν το «θαύμα» της Κερκυραϊκής μούμιας!!!!

Σοβαρά…..


Παρεμπιμπτόντως, μιλάμε για το λείψανο του Αγίου Γερασίμου στην Κεφαλονιά. Αυτό αν διάβαζες τι έγραφα και δεν το απέριπτες κατευθείαν θα το συγκρατούσες.

Προτιμώ τους ιατροχειρουργούς από ότι έχεις να πεις. Ούτως ή άλλως και στο παρελθόν έχεις απορρίψει πράγματα χωρίς να έχεις ασχοληθεί με αυτά.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 00:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Για κακή σου τύχη, έχω επισκεφτεί τον Άγιο Γεράσιμο στην Κεφαλονιά. Το λείψανο είναι εξαιρετικά καλοδιατηρημένο. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξαν όσοι παρευρίσκονταν στην αίθουσα, οπότε εκεί μέσα μάλλον έγινε θαύμα και δεν έβλεπε κανένας καλά.»

Για ακόμη πιο κακή σου τύχη, να σε πληροφορήσω ότι έχω επισκεφτεί τον νησί της Κέρκυρας πάνω από δέκα καλοκαίρια και τουλάχιστον έξι φορές κατά το Πάσχα. Οπότε, την ΜΟΥΜΙΑ που αναφέρεσαι την γνωρίζω πολύ καλύτερα από ότι μπορείς να φανταστείς.

Το «λείψανο» που λες, είναι ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ, ένα ΤΟΤΕΜ στην κυριολεξία, και είναι ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ να κοκορευόμαστε για πολιτισμό και κουραφέξαλα και κατά τα άλλα να…προσκυνάμε και να φιλάμε ΠΑΡΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ ΠΤΩΜΑΤΑ!!

Άσε λοιπόν το που «κατέληξαν» αυτοί που φαντάστηκες, εκτός και εάν ήταν τίποτα από αυτές τις εκδρομές που οργανώνουνε για γιαγιάδες από την περιφέρεια, και ρίξε μια ματιά στην σελίδα του Καλόπουλου για να καταλάβεις πόσο «καλοδιατηρημένο» είναι αυτό το αίσχος.

Και εάν θέλεις, δώσε μας ΕΣΥ μια «καλοδιατηρημένη» μούμια σας να δούμε!

WWalker:
«Παρεμπιμπτόντως, μιλάμε για το λείψανο του Αγίου Γερασίμου στην Κεφαλονιά. Αυτό αν διάβαζες τι έγραφα και δεν το απέριπτες κατευθείαν θα το συγκρατούσες.»

Για ότι και να μιλάς, μιλάς για μούμιες, πάρτο χαμπάρι.

Όσον αφορά δε την ευρύτερη τάση των χριστιανών να λατρεύουνε και να προσκυνάνε «θαυματουργά λείψανα» αλλά και……κόκαλα (!), διάβασε λίγο το άρθρο παρακάτω.

http://www.iospress.gr/ios1998/ios19980412a.htm
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 10:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο είναι "νεκρός" ο προσωπικός Θεός;
Δόθηκε μια απάντηση ότι "τον σκότωσαν οι παπάδες". Αυτό δεν είναι εντελώς ακριβές. Όχι ότι δεν προσπάθησαν*... αλλά οι, όποιοι, "παπάδες", σε κάθε θρησκεία αποτελούν έκφραση της "μαζικοποιημένης" (συλλογικής) θρησκείας που είναι το ακριβώς αντίθετο από την "προσωπική".
Η συλλογική θρησκευτικότητα εκφράζεται από το "σύνολο" το οποίο απευθύνεται στη θεότητα μέσω "αντιπροσώπων" (με το αζημίωτο φυσικά!) και βασίζεται στην ανάγκη ένταξης σε σύνολο πιο πολύ από κάθε άλλο, στην τάση ν' αφήνουμε στα χέρια άλλων εκείνα τα οποία από τη μιά θεωρούμε κάπως σημαντικά, αλλά από την άλλη δεν ξέρουμε πως να τα χειριστούμε.
Η προσωπική θρησκευτικότητα (και ο προσωπικός Θεός κατά συνέπεια) είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Πρώτα απ' όλα πηγάζει - με ανθρωπολογικούς όρους - από το αίσθημα "Δέους" του Ανθρώπου μπροστά στον Κόσμο (Σύμπαν). Αυτό που έχει επικρατήσει διεθνώς να ονομάζεται "numinous": ένα μίγμα θαυμασμού/απορίας και αίσθησης της ελαχιστότητας του ανθρώπου μπροστά στην απεραντότητα του Σύμπαντος. Έπειτα αυτό συνδυάζεται με την «προσωπική θρησκευτική εμπειρία», τη «μυστική» (γιατί είναι ουσιαστικά ανέκφραστη) Επαφή με το θείο/Θεό/θεότητα και έτσι γεννιέται η προσωπική θρησκευτικότητα που είναι βασισμένη σε έναν προσωπικό Θεό.
Επειδή λοιπόν αυτή είναι προσωπική υπόθεση ο προσωπικός Θεός δεν μπορεί να σκοτωθεί. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που νιώθουν δέος (βιώνουν το αίσθημα του numinous) και, καθώς αναζητούν απαντήσεις, βιώνουν κάποια «υπερβατική» Επαφή με τον θείο «παράγοντα» του Κόσμου (απρόσωπο: βουδιστική/ΖΕΝ: φώτιση, ή προσωπικό: χριστιανική φώτιση, πλήρωση με Άγιο Πνεύμα κτλ. ή ακαθόριστο: σαμανιστική έκσταση / ενθουσιαστικά φαινόμενα / προφητείες /πρόγνωση/πνευματιστικά φαινόμενα/μαγεία) ο προσωπικός Θεός θα μένει υγιής και ζωντανός (ακόμα και ως απρόσωπος «θείος» παράγων είναι «προσωπικός» αφού βιώνεται προσωπικά).
*Τώρα, το «τον σκότωσαν οι παπάδες» έχει κάποιο νόημα σε όλα αυτά. Η συλλογική θρησκευτικότητα (που εκφράζουν πάντα οι λογής, λογής «ιερείς» σε κάθε θρησκεία) ενώ ξεκινά πάντα με σκοπό την «ανατροφοδότηση» και την αλληλοενθάρρυνση ώστε το προσωπικό βίωμα να είναι εντονότερο, πιο διαρκές και με πιο ορατά αποτελέσματα, στην πράξη πάντα «εκφυλίζεται» σε ανταγωνιστική μορφή θρησκευτικότητας. Δηλαδή ένα βολεμένο ιερατείο θεωρεί συμφέρον του να ελαχιστοποιήσει την προσωπική θρησκευτικότητα: πολύ απλά, αν τον Θεό μπορείς να τον βρει σπίτι σου, άντε και χαλαρά, μαζί σε μια παρέα, ποιος ο λόγος να πηγαίνεις σε «ναό»; Ο θεωρητικός ρόλος τους παπά είναι να υποστηρίζει την προσωπική θρησκευτικότητα όχι να την αντικαθιστά. Όμως, επικρατεί το αν την αντικαθιστά, και τότε, είναι κατάσταση μεταξύ σφύρας και άκμονος. Αφού μια ελάχιστη προσωπική θρησκευτικότητα χρειάζεται για να δίνει κίνητρο στην συμμετοχή στην συλλογική λατρεία. Αν απουσιάζει έρχεται αδιαφορία, αν είναι περισσότερη οδηγεί σε απαλλαγή από την εξάρτηση από «παπάδες». Έτσι, ναι υπάρχουν και παπάδες που προσπαθούν να σκοτώσουν τον προσωπικό Θεό γιατί τους τρώει το ψωμί, αλλά – επαναλαμβάνω, ως απάντηση στο ζήτημα που τέθηκε – όσο θα υπάρχει το δέος και η προσωπική θρησκευτική εμπειρία ο προσωπικός Θεός δεν θα μπορεί να «πεθάνει».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 11:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Για κακή σου τύχη, έχω επισκεφτεί τον Άγιο Γεράσιμο στην Κεφαλονιά. Το λείψανο είναι εξαιρετικά καλοδιατηρημένο. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξαν όσοι παρευρίσκονταν στην αίθουσα, οπότε εκεί μέσα μάλλον έγινε θαύμα και δεν έβλεπε κανένας καλά.»

Για ακόμη πιο κακή σου τύχη, να σε πληροφορήσω ότι έχω επισκεφτεί τον νησί της Κέρκυρας πάνω από δέκα καλοκαίρια και τουλάχιστον έξι φορές κατά το Πάσχα. Οπότε, την ΜΟΥΜΙΑ που αναφέρεσαι την γνωρίζω πολύ καλύτερα από ότι μπορείς να φανταστείς.


Μάλιστα, για κακή μου τύχη, έχεις επισκεφτεί την Κέρκυρα, οπότε το λείψανο του Αγίου Γερασίμου για το οποίο μιλάω την γνωρίζεις πολύ καλύτερα απ'ότι μπορω να φανταστώ.
Τι να σχολιάσω τώρα από αυτό τον παραλογισμό; Ότι εγώ μιλάω για Κεφαλονιά και εσύ μου λες για Κέρκυρα;

ΕΛΕΟΣ!!!! ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΠΡΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!

quote:
Το «λείψανο» που λες, είναι ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ, ένα ΤΟΤΕΜ στην κυριολεξία, και είναι ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ να κοκορευόμαστε για πολιτισμό και κουραφέξαλα και κατά τα άλλα να…προσκυνάμε και να φιλάμε ΠΑΡΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ ΠΤΩΜΑΤΑ!!

Ώρε στραβωμάρα!!!!!

quote:
Άσε λοιπόν το που «κατέληξαν» αυτοί που φαντάστηκες, εκτός και εάν ήταν τίποτα από αυτές τις εκδρομές που οργανώνουνε για γιαγιάδες από την περιφέρεια, και ρίξε μια ματιά στην σελίδα του Καλόπουλου για να καταλάβεις πόσο «καλοδιατηρημένο» είναι αυτό το αίσχος.

Ωχ ωχ ωχ!!! Κατέληξαν οι ιατροχειρούργοι που φαντάστηκα λέει... Ώρε γέλια!!!!

quote:
Και εάν θέλεις, δώσε μας ΕΣΥ μια «καλοδιατηρημένη» μούμια σας να δούμε!

Άμα θες σε φασκιώνω από τώρα.

quote:
Για ότι και να μιλάς, μιλάς για μούμιες, πάρτο χαμπάρι.

Έτσι να χαρώ εγώ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ, που βγάζεις συμπεράσματα για σώμα που δεν το έχεις δει ποτέ σου. Έτσι μπράβο!!! ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ!!! ΜΕ ΤΟΝ SCHWABE ΑΡΧΗΓΟ, ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΜΕΣ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ!!!

quote:
Όσον αφορά δε την ευρύτερη τάση των χριστιανών να λατρεύουνε και να προσκυνάνε «θαυματουργά λείψανα» αλλά και……κόκαλα (!), διάβασε λίγο το άρθρο παρακάτω.

http://www.iospress.gr/ios1998/ios19980412a.htm


Τίτλος άρθρου: "Ιερή ωστεροπόρωση"

Μωρέ μπράβο κατάντια. Κατάφερες να αντικαταστήσεις το πόρισμα ολόκληρων ιατροχειρούργων με ένα ελεεινής πειστικότητας και αμφιβόλου επιστημονικών ερεισμάτων μπακαλόχαρτο που μιλάει για... ωστεροπόρωση...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 12:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Μάλιστα, για κακή μου τύχη, έχεις επισκεφτεί την Κέρκυρα, οπότε το λείψανο του Αγίου Γερασίμου για το οποίο μιλάω την γνωρίζεις πολύ καλύτερα απ'ότι μπορω να φανταστώ.»

Εγώ αναφέρθηκα όμως ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ! Άσε λοιπόν τα κινέζικα.

Εκτός και εάν δεν σου κάνει το «λείψανο» αυτό, και έχεις κάτι πιο….όμορφο!!

WWalker:
«Άμα θες σε φασκιώνω από τώρα.»

Δώσε μας πρώτα μια φωτογραφία του «καλοδιατηρημένου» πτώματος που λες, όχι τίποτα άλλο αλλά για να γνωρίζουνε και οι αναγνώστες περί ποίας κατάστασης μιλάμε, και μετά βλέπουμε…..

WWalker:
«Έτσι να χαρώ εγώ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ, που βγάζεις συμπεράσματα για σώμα που δεν το έχεις δει ποτέ σου.»

Μούμιες είναι αγαπητέ που τις συντηρούνε. Εάν τις αφήσουνε για λίγο εκτός συντήρησης, τότε…ΘΑ ΒΡΟΜΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!! Εάν δεν τις ποτίζουνε με ενέσεις αρωματικών ελαιών και συντηρητικών, τότε τα μικρόβια μέσα σε λίγο καιρό θα κάνουνε το «θαύμα» τους!

Τότε να δεις πόσο θα «αγιάσει»!!

WWalker:
«Τίτλος άρθρου: "Ιερή ωστεροπόρωση"»

Γιατί, έχεις καμία τεκμηριωμένη αντίρρηση??

Έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ που να βεβαιώνει ότι πρόκειται για «θαύμα» συντήρησης??

Έχεις καμία εξέταση που να έγινε από ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΕΔΡΑ και να βεβαιώνει ότι δεν είναι μούμια αλλά «θαύμα»?

ΠΟΙΟΝ πας να ξεγελάσεις ρε WWalker?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 13:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Μάλιστα, για κακή μου τύχη, έχεις επισκεφτεί την Κέρκυρα, οπότε το λείψανο του Αγίου Γερασίμου για το οποίο μιλάω την γνωρίζεις πολύ καλύτερα απ'ότι μπορω να φανταστώ.»

Εγώ αναφέρθηκα όμως ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ! Άσε λοιπόν τα κινέζικα.


Καλά εσύ αναφέρσου στην Κέρκυρα που έχεις κολλήσει, όταν εγώ μιλάω για την Κεφαλονιά απ'την αρχή της συζήτησης. Συνενόηση ρολόι μιλάμε.


quote:
WWalker:
«Άμα θες σε φασκιώνω από τώρα.»

Δώσε μας πρώτα μια φωτογραφία του «καλοδιατηρημένου» πτώματος που λες, όχι τίποτα άλλο αλλά για να γνωρίζουνε και οι αναγνώστες περί ποίας κατάστασης μιλάμε, και μετά βλέπουμε…..


Ωραίο αυτό!!!
Θες φωτογραφία για να δεις σε τι κατάσταση θα σε έχω αφού αρχίσω το φάσκιωμα!!!!!!
Πλάκα έχεις ρε Schwabe!
Φωτογραφία έχει η σελιδούλα παραπάνω. Δικές μου δεν πήρα από την Κεφαλονιά.

quote:
WWalker:
«Έτσι να χαρώ εγώ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ, που βγάζεις συμπεράσματα για σώμα που δεν το έχεις δει ποτέ σου.»

Μούμιες είναι αγαπητέ που τις συντηρούνε. Εάν τις αφήσουνε για λίγο εκτός συντήρησης, τότε…ΘΑ ΒΡΟΜΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!! Εάν δεν τις ποτίζουνε με ενέσεις αρωματικών ελαιών και συντηρητικών, τότε τα μικρόβια μέσα σε λίγο καιρό θα κάνουνε το «θαύμα» τους!

Τότε να δεις πόσο θα «αγιάσει»!!


Ρε Schwabe, αφού δεν το έχεις δει, γιατί μιλάς άνθρωπέ μου!!!

Όσο για τα... εκτός συντήρησης... α ναι, να θυμηθώ... κάθε τρεις και λίγο βγάζουν το κάλλυμα για να προσκυνήσει ο κόσμος.
Ή μήπως φαντάζεσαι τίποτα... ειδικές ουσίες που συντηρούν το λείψανο; Λέω γιατί τότε παραέχεις φαντασία άνθρωπέ μου!

quote:
WWalker:
«Τίτλος άρθρου: "Ιερή ωστεροπόρωση"»

Γιατί, έχεις καμία τεκμηριωμένη αντίρρηση??

Έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ που να βεβαιώνει ότι πρόκειται για «θαύμα» συντήρησης??

Έχεις καμία εξέταση που να έγινε από ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΕΔΡΑ και να βεβαιώνει ότι δεν είναι μούμια αλλά «θαύμα»?


Για τον Άγιο Γεράσιμο, γράφει στην σελίδα εδώ:
http://www.apologitis.com/gr/ancient/perierga.htm

"Έχουμε μπροστά μας ένα ακέραιο άφθαρτο, στη διάρκεια και φθορά του χρόνου, Σώμα [του Αγίου Γερασίμου]. Λογική και επιστημονική εξήγησι δεν χωρεί. Απομένει ο μοναδικός δρόμος του θαύματος... Πολλοί κατά καιρούς ερεύνησαν το θαύμα τούτο και προσπάθησαν να δώσουν επιστημονικές εξηγήσεις, αλλά στο τέλος αναγκάσθηκαν να υποκύψουν και να ομολογήσουν ότι «η ερμηνεία της αφθαρσίας του Σώματος του Αγίου βρίσκεται πάνω από την λογική και επιστημονική σφαίρα», κατά ομολογία ιατροχειρουργών στο Συνέδριο του 1967 στο Αργοστόλι. (Πηγή: Ο Άγιος Γεράσιμος Κεφαλληνίας, Κ. Γκέλη, έκδοση Ι.Μ. Αγίου Γερασίμου «Νέα Ιερουσαλήμ», Αθήνα 1999, σσ. 118, 135)"

Άντε βρε, σου 'φεξε πάλι! Τρέχα τώρα να κάνεις κανά τάμα να σε φωτίσει ο Θεός!

Μιας και σ' αρέσει ο Άγιος Σπυρίδωνας, για τύρα σα δω βρε αδελφέ:
http://www.apologitis.com/gr/ancient/agios_Spyridon_k.htm
Προς τον πάτο λέει για τα περί... Καλόπουλου.

Να και μια ξεγυρισμένη απάντηση στον καλόπουλο:
http://www.apologitis.com/gr/ancient/kalopoulos/Agios_Spyridon.htm

Άνθρακες ο θησαυρός σου περί... μουμιοποίησης Schwabe!!! Πάλι σε γελάσανε βρε!!!

quote:
ΠΟΙΟΝ πας να ξεγελάσεις ρε WWalker?

Με το συμπάθειο κιόλας, παρ'όλο που δεν "πάω" να σε ξεγελάσω, παραείσαι εύκολο θύμα βρε αδελφέ! Εδώ σε ξεγελάει ο αντεπιστήμονας ο κομπογιαννίτης ο Καλόπουλος με τα περί... μούμιας!!!!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 14:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ή μήπως φαντάζεσαι τίποτα... ειδικές ουσίες που συντηρούν το λείψανο; Λέω γιατί τότε παραέχεις φαντασία άνθρωπέ μου!»

Τι περιμένεις αγαπητέ, να σε….καλέσουνε στην συντήρηση του «Αγίου»??

WWalker:
«Για τον Άγιο Γεράσιμο, γράφει στην σελίδα εδώ:
http://www.apologitis.com/gr/ancient/perierga.htm»

Σε περίμενα λίγο πιο έξυπνο φίλτατε, αλλά και εσύ μια από τα ίδια!

Πρώτον, ΤΙ πάει να πει «ιατροχειρούργοι»??? Τί διαφορά έχουν από τους απλούς χειρούργους? Το γνωρίζεις ή απλά αναμασάς?

Δεύτερον, και επειδή μας είναι γνωστή Η ΨΕΥΔΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ να παρουσιάζει δήθεν «στοιχεία» που είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ, πες μας ΠΟΥ είναι τα πρακτικά αυτού του συνεδρίου?

ΠΟΥ μνημονεύεται ένα τόσο σημαντικό συνέδριο? Από ΠΟΙΑ ένωση χειρούργων έχει συνοδευτεί στα πρακτικά του? ΠΟΙΟΙ σημερινοί χειρούργοι γνωρίζουνε κάτι από αυτό το "συνέδριο"?

ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ λοιπόν ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ του συνεδρίου, ειδάλλως λυπούμαι που απλά αναπαράγεις τα αίσχη και τα ψεύδη του ανώνυμου Απολογητή σας.

Τέτοιο «συνέδριο» ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ! Πρόκειται για ΨΕΥΔΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ και τίποτα περισσότερο.

Κακομοίρηδες, είστε στον τοίχο με την ΜΟΥΜΙΟΛΑΤΡΕΙΑ σας και δεν ξέρετε τι να σκαρφιστείτε πια……

WWalker:
«Άντε βρε, σου 'φεξε πάλι! Τρέχα τώρα να κάνεις κανά τάμα να σε φωτίσει ο Θεός!»

Φτάνει που «φώτισε» εσένα! Έχουμε…..«τυφλωθεί» βρε από το «φως» σου, δεν θα πάρουμε άλλο!!

Αλήθεια, εκτός από πτώματα και κόκαλα, «θαυματουργές εικόνες» και άλλα ματζούνια, ΤΙ ΑΛΛΟ πρέπει κανείς να προσκυνά για να είναι ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΗΣ?

WWalker:
«Να και μια ξεγυρισμένη απάντηση στον καλόπουλο:»

Ποια είναι βρε η «ξεγυρισμένη» απάντηση? Η αναπαραγωγή των γνωστών μύθων και μυθοπλασιών?

Με αυτά βρε σας πείθουν? Τελικά, πολύ εύκολοι είστε αδερφέ μου!

WWalker:
«Με το συμπάθειο κιόλας, παρ'όλο που δεν "πάω" να σε ξεγελάσω, παραείσαι εύκολο θύμα βρε αδελφέ! Εδώ σε ξεγελάει ο αντεπιστήμονας ο κομπογιαννίτης ο Καλόπουλος με τα περί... μούμιας!!!!»

Ενώ εσένα σε «πείθει» ο……Απολογητής ε???

Σε πείθει για «ευωδιαστά πτώματα», για «ιερά κόκαλα» και…τα ζεστά χέρια!!

Διότι, εάν δεν το γνωρίζεις, υπάρχουνε και……….. το «ζεστό αριστερό χέρι» της Αγ. Μαρίας Μαγδαληνής στην Σιμωνόπετρα αλλά ΚΑΙ……..το Αγιονέρι του Οσίου Δαβίδ που….(ακούστε φουρνάρηδες!!) ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗ ΜΑΓΙΑ!!!!

Άντε βρε, άντε, μεταξύ των άλλων «θαυμάτων» τροποποιήσατε….ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΨΩΜΙΟΥ!!!!!

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 15:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το επί του θέματος μήνυμά μου το 'φαγε ο οχετός το ξαναστέλνω και περιμένω σχόλια:

Πόσο είναι "νεκρός" ο προσωπικός Θεός;
Δόθηκε μια απάντηση ότι "τον σκότωσαν οι παπάδες". Αυτό δεν είναι εντελώς ακριβές. Όχι ότι δεν προσπάθησαν*... αλλά οι, όποιοι, "παπάδες", σε κάθε θρησκεία αποτελούν έκφραση της "μαζικοποιημένης" (συλλογικής) θρησκείας που είναι το ακριβώς αντίθετο από την "προσωπική".
Η συλλογική θρησκευτικότητα εκφράζεται από το "σύνολο" το οποίο απευθύνεται στη θεότητα μέσω "αντιπροσώπων" (με το αζημίωτο φυσικά!) και βασίζεται στην ανάγκη ένταξης σε σύνολο πιο πολύ από κάθε άλλο, στην τάση ν' αφήνουμε στα χέρια άλλων εκείνα τα οποία από τη μιά θεωρούμε κάπως σημαντικά, αλλά από την άλλη δεν ξέρουμε πως να τα χειριστούμε.
Η προσωπική θρησκευτικότητα (και ο προσωπικός Θεός κατά συνέπεια) είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Πρώτα απ' όλα πηγάζει - με ανθρωπολογικούς όρους - από το αίσθημα "Δέους" του Ανθρώπου μπροστά στον Κόσμο (Σύμπαν). Αυτό που έχει επικρατήσει διεθνώς να ονομάζεται "numinous": ένα μίγμα θαυμασμού/απορίας και αίσθησης της ελαχιστότητας του ανθρώπου μπροστά στην απεραντότητα του Σύμπαντος. Έπειτα αυτό συνδυάζεται με την «προσωπική θρησκευτική εμπειρία», τη «μυστική» (γιατί είναι ουσιαστικά ανέκφραστη) Επαφή με το θείο/Θεό/θεότητα και έτσι γεννιέται η προσωπική θρησκευτικότητα που είναι βασισμένη σε έναν προσωπικό Θεό.
Επειδή λοιπόν αυτή είναι προσωπική υπόθεση ο προσωπικός Θεός δεν μπορεί να σκοτωθεί. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που νιώθουν δέος (βιώνουν το αίσθημα του numinous) και, καθώς αναζητούν απαντήσεις, βιώνουν κάποια «υπερβατική» Επαφή με τον θείο «παράγοντα» του Κόσμου (απρόσωπο: βουδιστική/ΖΕΝ: φώτιση, ή προσωπικό: χριστιανική φώτιση, πλήρωση με Άγιο Πνεύμα κτλ. ή ακαθόριστο: σαμανιστική έκσταση / ενθουσιαστικά φαινόμενα / προφητείες /πρόγνωση/πνευματιστικά φαινόμενα/μαγεία) ο προσωπικός Θεός θα μένει υγιής και ζωντανός (ακόμα και ως απρόσωπος «θείος» παράγων είναι «προσωπικός» αφού βιώνεται προσωπικά).
*Τώρα, το «τον σκότωσαν οι παπάδες» έχει κάποιο νόημα σε όλα αυτά. Η συλλογική θρησκευτικότητα (που εκφράζουν πάντα οι λογής, λογής «ιερείς» σε κάθε θρησκεία) ενώ ξεκινά πάντα με σκοπό την «ανατροφοδότηση» και την αλληλοενθάρρυνση ώστε το προσωπικό βίωμα να είναι εντονότερο, πιο διαρκές και με πιο ορατά αποτελέσματα, στην πράξη πάντα «εκφυλίζεται» σε ανταγωνιστική μορφή θρησκευτικότητας. Δηλαδή ένα βολεμένο ιερατείο θεωρεί συμφέρον του να ελαχιστοποιήσει την προσωπική θρησκευτικότητα: πολύ απλά, αν τον Θεό μπορείς να τον βρει σπίτι σου, άντε και χαλαρά, μαζί σε μια παρέα, ποιος ο λόγος να πηγαίνεις σε «ναό»; Ο θεωρητικός ρόλος τους παπά είναι να υποστηρίζει την προσωπική θρησκευτικότητα όχι να την αντικαθιστά. Όμως, επικρατεί το αν την αντικαθιστά, και τότε, είναι κατάσταση μεταξύ σφύρας και άκμονος. Αφού μια ελάχιστη προσωπική θρησκευτικότητα χρειάζεται για να δίνει κίνητρο στην συμμετοχή στην συλλογική λατρεία. Αν απουσιάζει έρχεται αδιαφορία, αν είναι περισσότερη οδηγεί σε απαλλαγή από την εξάρτηση από «παπάδες». Έτσι, ναι υπάρχουν και παπάδες που προσπαθούν να σκοτώσουν τον προσωπικό Θεό γιατί τους τρώει το ψωμί, αλλά – επαναλαμβάνω, ως απάντηση στο ζήτημα που τέθηκε – όσο θα υπάρχει το δέος και η προσωπική θρησκευτική εμπειρία ο προσωπικός Θεός δεν θα μπορεί να «πεθάνει».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 15:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σκοπός και το νόημα της εκάστοτε εκκλησίας πρέπει να είναι ο συντονισμός και η σμίξη του πνεύματος των ανθρώπων προς το θείον.
Η εκκλησίες υποτίθεται ότι είναι το μέρος που οι άνθρωποι θα συναθροίζονται για μελέτη και για προσευχή.
Η προσευχή είναι η προσπάθεια ένωσης με το θείον.
Η προσπάθεια αυτή μπορεί και πρέπει να γίνεται ατομικά στο σπίτι στην δουλειά μας στην καθημερινότητα μας.
Αυτό που κάνει να διαφέρει την ατομική από την ομαδική προσέγγιση του θείου είναι η ένταση και η δύναμη που θα υπάρξει όταν πολλές ψυχές και πολλά σώματα ενωθούν με το ΕΝΑ.
Είναι το άλφα και το ωμέγα για μια πίστη να «λένε οι πάντες το αυτό», να γίνονται μια ψυχή μια καρδιά και ένα σώμα με τον θεό.

Δυστυχώς οι ομαδική «δουλειά» απαιτεί απόλυτη αγάπη ειρήνη και δικαιοσύνη μεταξύ των ανθρώπων για να έχει αποτέλεσμα.
Η ταπεινοφροσύνη είναι ο ακρογωνιαίος λίθος για την επίτευξη του κοινού στόχου.
Ο θεός δεν είναι κανενός είναι όλων.
Και όλοι είναι ίσοι μπροστά του γιατί απλά κανείς δεν είναι τίποτα μπροστά του.
Οι άνθρωποι έχουν βάλει μέτρα και σταθμά του εγώ στην προσέγγιση του θείου.
Είτε αυτοί είναι λειτουργοί του είτε απλοί πιστοί μπροστά του όλοι είναι ίδιοι , ακόμα και αυτοί που δεν τον πιστεύουν …

Αποτέλεσμα του εγώ ήταν οι διασπάσεις των εκκλησιών και το μη μόνοιασμα όλων των θρησκειών σε μία. Ο θεός είναι ΕΝΑΣ.
Οι άνθρωποι που ψάχνουν και ενδιαφέρονται δεν μπορούν την σύγχρονη εποχή να αναλώνουν τον χρόνο του σε τυπολατρίες οι οποίες έπαιξαν μεγάλο ρόλο για την ανθρωπότητα κάποτε αλλά που ξεπεράστηκαν από την ίδια την εποχή τώρα πια.

Με αποτέλεσμα είναι τη ατομική προσπάθεια και προσέγγιση του θείου.
Πράγμα όχι κακό και όχι κατακριτέο, από την στιγμή που αυτό είναι ο σκοπός του ατόμου. Η ατομική προσέγγιση του θείου δεν είναι επωφελής για κανένα άλλο παρά μόνο για το άτομο! Αυτό δεν μπορεί να συμβαδίσει με την θεία έννοια για ένα καλύτερο αύριο αλλά μόνο για ένα καλύτερο δικό μου αύριο!

Οι ευθύνες είναι πολλές και πολυποίκιλες , ιδιαίτερος για αυτούς που είναι λειτουργεί ων θείων όπου κι αν πιστεύουν.

Όμως ο θεός είναι άναρχος και δεν έχει τέλος.
Δεν πεθαίνει ότι κι αν κάνουμε εμείς τα τίποτα .
Όσο θα υπάρχει στις σκέψεις των ανθρώπων έστω και ατομικά θα είναι ζωντανός γιατί θα υπάρχουν άνθρωποι…
Ξαναλέω ότι αυτό δεν είναι ο στόχος αλλά ο θεός μια φορά δεν πεθαίνει.


Όπως είπα και παραπάνω η ατομική προσέγγιση του θείου δεν σώζει.
Μπορεί όμως να είναι και η απαρχή της σωτηρίας του κόσμου, με ποιον τρόπο ;
Αν κάποτε βρεθούν άνθρωποι που μέσο του δικού τους αγώνα και της ατομικής τους προσπάθειας καταφέρουν να αποκτήσουν την αγάπη την ειρήνη ταπεινοφροσύνη και την δικαιοσύνη του θεού , τότε χωρίς να το ξέρουν θα είναι μια ομάδα που οι πάντες θα «λένε το αυτό» . θα είναι μια ψυχή μια καρδιά και ένα σώμα όλοι μαζί.

Είτε στο ίδιο χώρο βρίσκονται είτε χιλιόμετρα μακρυά ο ένας από τον άλλο στην ουσία είναι θα ένα.
Τα αποτελέσματα τότε του προσωπικού θεού δεν θα είναι ατομικά και προσωπικά για κανέναν αλλά για όλη την φύση.
Για αυτό δεν γίνεται να πεθάνει ο θεός, για αυτό δεν είναι προσωπικός ενώ είναι!


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy