ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΟΦΙΑ - ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 01:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλες, Φϊλοι Δεν είναι αναγκαίο να συμφωνήσουμε άλλα προσπαθώ αναλύοντας τα μυνήματα που αφήνεται να διαμορφώσω άποψη για το θέμα…..
Στην αγάπη πιστεύω βαθύτατα και εγώ….Απλά βιώνουμε & αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την πραγματική κατάσταση που επικρατεί γύρω μας…Προφανώς ο καθένας μας βρίσκεται σε διαφορετικό μήκος κύματος, και δεν είναι κακό…Αρκεί να υπάρχει διάλογος…
Η ΘΕΟΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΟΜΜΕΝΗ από την καθημερινή βιωματική σκληρή πραγματικότητα και χωρίς επικεντρωτική εφαρμογή στην επίλυση των ανθρωπίνων προβλημάτων…είναι ΑΧΡΗΣΤΗ…
Εγώ είμαι επαναστάτης χωρίς αιτία για τους βολεψάκηδες και με αιτία κατ` εμέ επειδή δεν ΑΠΑΙΤΩ τίποτε λιγότερο από τα ΠΑΝΤΑ….
Σχετικά όλα αυτά θα πείτε….
Από πραγματική αγάπη λοιπόν και εγώ ,για τα παιδιά μου και τους συνανθρώπους μου , χρειάζεται να πολεμάω καθημερινά (συνήθως ανθρώπινες συνειδήσεις φασιστικής επιβολής ανεγκεφαλιστικού υλισμού & ωχαδερφισμού ) ώστε ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ (δεν με νοιάζει αν η ψυχή μου μεταβιβαστεί σε άλλο ζωάκι) ..Θα έχω όμως σίγουρα τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ καθαρή ,ότι επιτέλεσα το ΣΚΟΠΟ για τον οποίο ήρθα στη ΖΩΗ….


Open mind for a different view....

Edited by - judas priest on 21/10/2005 01:55:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 10:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:
Αν θες, μπορείς να μου εξηγήσεις, πως μπορείς να κάνεις την αγάπη τρόπο ζωής;

Κάνοντας το συναίσθημα καθημερινή μου ένια .
Έτσι συνήθισα στην πράξη του καλού .


quote:
Με ποιόν τρόπο δρας;

Με τον τρόπο της βοήθειας .
Ηθική συμπαράσταση, οικονομική βοήθεια ,διάλογο .
Συμμετοχή στο κοινό καλό και γενικά :
Επενδύοντας ελεύθερο χρόνο, από την προσωπική ιδιωτική μου ζωή ,για έναν καλύτερο κόσμο .


quote:
Πως επιλέγεις;

Με τις αισθήσεις και το μυαλό , με όλη την ψυχική μου διάνοια .


quote:
Π.χ, εάν κάποιος δίπλα σου πονάει ή πεινάει, πως θα του εκφράσεις την αγάπη σου;

Απελευθερώνοντας τα συναισθήματά μου , απέναντι του .
Συμπόνια , ανησυχία .
Προσπαθώ να του δώσω ότι μπορώ ,για να καταλαγιάσω τον πόνο του ,εν ανάγκη ανοίγοντας το πορτοφόλι μου και δίνοντας του χρήματα .


quote:
Ή εάν κάποιος σε μισεί, πως θα του δείξεις πως τον αγαπάς;
κ.λπ.

Μακροθυμώντας .
Αν δεν το αντιληφθεί αυτό σημαίνει ότι :

Δεν τον-την συγκινεί η αγάπη σου , η ότι δεν γνωρίζει τι θα πει αγάπη .
Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να μακροθυμείς .
Ε δεν είναι και λίγο να μπορείς να ανέχεσαι το μίσος κάποιου συνανθρώπου σου .
Αντίθετα πιστεύω ότι είναι το ποιο ουσιαστικό .


Να είσαι καλά που με έκανες να σκεφτώ βαθιά .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 12:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλες, Φϊλοι Δεν είναι αναγκαίο να συμφωνήσουμε άλλα προσπαθώ αναλύοντας τα μυνήματα που αφήνεται να διαμορφώσω άποψη για το θέμα…..
Στην αγάπη πιστεύω βαθύτατα και εγώ….Απλά βιώνουμε & αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την πραγματική κατάσταση που επικρατεί γύρω μας…Προφανώς ο καθένας μας βρίσκεται σε διαφορετικό μήκος κύματος, και δεν είναι κακό…Αρκεί να υπάρχει διάλογος…
Η ΘΕΟΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΟΜΜΕΝΗ από την καθημερινή βιωματική σκληρή πραγματικότητα και χωρίς επικεντρωτική εφαρμογή στην επίλυση των ανθρωπίνων προβλημάτων…είναι ΑΧΡΗΣΤΗ…
Εγώ είμαι επαναστάτης χωρίς αιτία για τους βολεψάκηδες και με αιτία κατ` εμέ επειδή δεν ΑΠΑΙΤΩ τίποτε λιγότερο από τα ΠΑΝΤΑ….
Σχετικά όλα αυτά θα πείτε….
Από πραγματική αγάπη λοιπόν και εγώ ,για τα παιδιά μου και τους συνανθρώπους μου , χρειάζεται να πολεμάω καθημερινά (συνήθως ανθρώπινες συνειδήσεις φασιστικής επιβολής ανεγκεφαλιστικού υλισμού & ωχαδερφισμού ) ώστε ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ (δεν με νοιάζει αν η ψυχή μου μεταβιβαστεί σε άλλο ζωάκι) ..Θα έχω όμως σίγουρα τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ καθαρή ,ότι επιτέλεσα το ΣΚΟΠΟ για τον οποίο ήρθα στη ΖΩΗ….


Open mind for a different view....

Edited by - judas priest on 21/10/2005 01:55:31


Το αφήνω έτσι το κείμενο γιατί είναι πολύ ουσιαστικό περιεκτικό και σαφώς ειλικρινέστατο. Στέκομαι στην τελευταία φράση, στο θέμα της συνείδησης. Σπάνια λέξη...
΄Ομορφο να έχεις καθαρή τη συνείδηση λοιπόν. Είναι αυτό που λέω συχνά καλύτερα να κοιμάμαι με ένα παράπονο παρά να ξυπνώ με μία ή δέκα τύψεις. Υπάρχουν κι οι ακραίες περιπτώσεις.
΄Ισως η καθαρή αλέρωτη συνείδηση να βοηθά την ψυχή να είναι ξάστερη χωρίς ενοχές. Κόμποι δεν ταιριάζουνε στα λόγια, ούτε οι λέξεις πρέπει να δένονται. Τουλάχισον με ολόλαμπρη τη συνείδησή μας -το λέω και σε μένα- μπορείς να ζεις τη μεγάλη στιγμή, να σπέρνεις τα δικά σου χαμόγελα ελπίδας, να φέγγεις με το λύχνο της γνώσης της επιμονής της αλήθειας της σοφίας και της αρετής σπέρνοντας ανάσες ζωής.
΄Ομορφο να κλείνεις στις χούφτες σου το αύριο με καθαρό μυαλό γερή καρδιά, ανέγγιχτο από διεισδύσεις ανθρώπινων ρύπων.
Ανέγγιχτο από διεισδύσεις ανθρώπινων ρύπων.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 15:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία.
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Να τις συνοψίσουμε;

1.
πως μπορείς να κάνεις την αγάπη τρόπο ζωής;

-ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ,ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΙ ΠΟΣΟΤΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΝΟΙΑ...
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΕΑΝ ΠΟΥΜΕ ***ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ***
ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....-(AVATARGR)

-Κάνοντας το συναίσθημα καθημερινή μου ένοια .
Έτσι συνήθισα στην πράξη του καλού.-(alfa-omega)

2.
Με ποιόν τρόπο δρας;

-Με τον τρόπο της βοήθειας .
Ηθική συμπαράσταση, οικονομική βοήθεια ,διάλογο .
Συμμετοχή στο κοινό καλό και γενικά :
Επενδύοντας ελεύθερο χρόνο, από την προσωπική ιδιωτική μου ζωή ,για έναν καλύτερο κόσμο.-(alfa-omega)

3.
Πως επιλέγεις;

-πολύ σπάνια μπορούμε να μαντέψουμε τι είναι αυτό που έχει πραγματικά ανάγκη ο άλλος...
αυτός που πεινάει μπορεί να έχει ανάγκη να μάθει να ψαρεύει ή απλά να νιώσει αρκετά καλά ώστε να βάλει σε
εφαρμογή αυτό που ξέρει ήδη....
απλό .... αλλά δύσκολο...
εκεί ο εγωισμός συνήθως μας ωθεί να κρίνουμε εμείς τον τρόπο που αγαπάμε τον άλλο και όχι πως έχει ανάγκη ο άλλος να εισπράξει αυτή την αγάπη...-(galadriel)

-Με τις αισθήσεις και το μυαλό , με όλη την ψυχική μου διάνοια.-(alfa-omega)


4.
εάν κάποιος δίπλα σου πονάει ή πεινάει, πως θα του εκφράσεις την αγάπη σου;

-Νομίζω οτι αν θελήσουμε να βοηθήσουμε κάποιον που πονάει ή πεινάει μπορούμε να το κάνουμε με το να ασχοληθούμε μαζί του και να του καλύψουμε κατά κάποιο τρόπο την ανάγκη που έχει.-(nst)

-oπως μπορεις! δεν σε κρινει κανεις "ποσοτικα". απλα δρας.-(jonniebegood)

-στην περίπτωση της αγάπης αντιθέτως, προσθέτεις έναν πόλο (ακόμα και οι μικρές κινήσεις το καταφέρνουν αυτό, χαμογελάς σε αυτόν που πονάει π.χ.) και σιγά σιγά βρίσκεται και ο τρόπος να τον βοηθήσεις ουσιαστικά....-(galadriel)

-Απελευθερώνοντας τα συναισθήματά μου , απέναντι του .
Συμπόνια , ανησυχία .
Προσπαθώ να του δώσω ότι μπορώ ,για να καταλαγιάσω τον πόνο του ,εν ανάγκη ανοίγοντας το πορτοφόλι μου και δίνοντας του χρήματα.-(alfa-omega)


5.
εάν κάποιος σε μισεί, πως θα του δείξεις πως τον αγαπάς;

-Στο θέμα << μίσος >> που είναι και το πιο δύσκολο θεωρώ οτι υπάρχουν δύο τρόποι εκδήλωσης αγάπης.
Ο ένας είναι να πλησιάσουμε το εν λόγω άτομο και να προσπαθήσουμε να του αλλάξουμε άποψη μέσω της συζήτησης, αν μας ενδιαφέρει, και ο άλλος είναι η πλήρης αδιαφορία.
Σε καμμία περίπτωση όμως η ανταπόδωση του μίσους δεν είναι επιθυμητή.-(nst)

-απλα, με το να μην του το ανταποδιδεις.(εννοειται οτι εχεις εξαφανισει τον εγωισμο σου)-(jonniebegood)

-αγάπη και μίσος λειτουργούν σαν ηλεκτρικά κυκλώματα προκειμένου να ανάψει η "λάμπα"....
πρέπει να υπάρχουν δύο πόλοι και να πατήσει κάποιος τον διακόπτη για να περάσει το ρεύμα...
στην περίπτωση του μίσους με το να μην ανταποδίδεις (αυτό από μόνο του "καθαρίζει" λίγο τον
εγωϊσμό) αφαιρείς τον ένα πόλο και έτσι η ενέργεια επιστρέφει σ'αυτόν που την έστειλε ή γειώνεται...
σίγουρα όμως καμμία λάμπα δεν πρόκειται να ανάψει και καμμία πυρκαγιά να φουντώσει...-(galadriel)

-Μακροθυμώντας .
Αν δεν το αντιληφθεί αυτό σημαίνει ότι :

Δεν τον-την συγκινεί η αγάπη σου , η ότι δεν γνωρίζει τι θα πει αγάπη. Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να μακροθυμείς.
Ε δεν είναι και λίγο να μπορείς να ανέχεσαι το μίσος κάποιου συνανθρώπου σου.
Αντίθετα πιστεύω ότι είναι το πιο ουσιαστικό.-(alfa-omega)


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 15:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

jbg:
quote:
oπως μπορεις!

δεν σε κρινει κανεις "ποσοτικα".

απλα δρας.



Δηλαδή;
Εσύ - ας πούμε, τι θα έκανες;



πρωτα θα μου επιτρεψεις Κυρα μας των Κλειδιωνε να σου κανω μια ερωτηση: εσυ τι εχεις να κερδισεις απο την "περιγραφη" του τροπου δρασης μου?

δεν μετραει ο "τροπος" αλλα η δραση.


και απαντω στο ερωτημα σου: το καλυτερο δυνατον κατα περιστασιν!

.

παρεπιπτοντως, "ηρωας" στην αρχαια Ελλαδα, δεν ηταν ο ματσο μαν, ο τσαμπουκας, αλλα "αυτος που στην στιγμη που χρειαζεται κανει το σωστο χωρις να το σκεφθει"


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 15:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

εκεί ο εγωισμός συνήθως μας ωθεί να κρίνουμε εμείς τον τρόπο που αγαπάμε τον άλλο
και όχι πως έχει ανάγκη ο άλλος να εισπράξει αυτή την αγάπη...



σωστο!


αλλα οταν εξαφανισθει το Εγω, αυτο που λεμε αγαπη και μισος παυουν να υπαρχουν.


μην σοκαρεσθε παρακαλω, ο Φωτισμενος δεν νιωθει αγαπη για τιποτα, οπως δεν νιωθει μισος για τιποτα.


οπως ακριβως δεν νιωθει αγαπη ή μισος το Θειον.


ο Φωτισμενος βοηθαει τους παντες και τα παντα, αλλα οχι επειδη τους αγαπαει - αγαπη σημαινει ταυτιση και η ταυτιση προϋποθετει να υπαρχει Εγω.

αυτη την "κατασταση" του Φωτισμενου, θα μπορουσαμε να την ονομασουμε Αγαπη...

ναστε καλα!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 15:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι πρώτα απ'όλα, που όλοι μας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, γιατί έτσι νιώθω) έχουμε τη διάθεση να δείξουμε έμπραχτα την αγάπη μας προς τον διπλανό μας ("πλησίον μας" - όπως λέει και ο Χριστός).

Από τις παραπάνω απαντήσεις, διαπιστώνω πως παρά την κοινή πρόθεση, ο καθένας αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο την έμπραχτη έκφραση της αγάπης. Θα σας παραθέσω και τη δική μου άποψη. Μετά, ας δούμε - σχετικά με το ερώτημα που έθεσε ο AVATARGR - κατά πόσο μας είναι χρήσιμη η σοφία (ή καλύτερα η φιλοσοφία) για να μπορέσουμε να πλησιάσουμε τον στόχο μας: την αγάπη σε πράξη.
--------------------------------

Προσπαθώντας να συνοψίσω σε λίγες λέξεις, τι σημαίνει για μένα να αγαπάς, θα έλεγα:
Αγάπη είναι, να δημιουργείς στον άλλο τις συνθήκες (ή προϋποθέσεις) ώστε να μπορέσει μόνος του να καλύψει τις καθημερινές αλλά και τις εσωτερικές (ως άνθρωπος που εξελίσσεται προς την αυτοπραγμάτωση) του ανάγκες.
Βασικά, συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με την Galadriel.

Κάθε άνθρωπος, κάθε στιγμή, έχει ανάγκη από κάτι. Είτε αυτό είναι τροφή, είτε στέγη, είτε τρυφερότητα, είτε επιβεβαίωση, κ.λπ. Αυτές είναι καθημερινές ανάγκες και όσο κι αν του τις προσφέρει κάποιος έτοιμες όταν του δοθεί ευκαιρία, αυτές δεν θα καλυφθούν εάν ο άνθρωπος δεν βρει έναν τρόπο για να τις καλύπτει σε καθημερινή βάση. Για παράδειγμα, εάν ένας ζητιάνος πεινάει, είναι καλό να του δώσουμε 1 ευρώ ή ένα σάντουιτς, αλλά αύριο πάλι θα πεινάει και αν δεν βρεθεί πάλι ένας καλός άνθρωπος να τον βοηθήσει, τι θα κάνει;
Στην περίπτωση αυτή, ίσως και το να μην του δώσουμε καν να φάει, θα τον βοηθούσε περισσότερο. Μπορεί να τον έκανε να στύψει το μυαλό του και να βρει τρόπο, ώστε να πάψει να εξαρτάται από την ελεημοσύνη των άλλων.
Αυτό είναι ένα παράδειγμα που πιάνει μόνο μια μικρή πλευρά του θέματος. Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική. Και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες. Και διαφορετικούς τρόπους που μπορούμε να τον βοηθήσουμε, διαφορετικές δυνατότητες για να βοηθήσει τον εαυτό του και πάει λέγοντας.

Και τι γίνεται με τις πιο βαθιές, τις υπαρξιακές ανάγκες;
Γιατί ακόμα και αν εξασφαλίσουμε τα βασικά, αν έχουμε να φάμε, σπίτι να μείνουμε, φίλους, δουλειά, χόμπυ που μας γεμίζουν, κ.λπ. πάλί κάτι μας λύπει. Κάτι βαθιά μέσα μας θέλει να πραγματωθεί.

Αυτές είναι λοιπόν σε γενικές γραμμές, οι ανάγκες που έχει ένας άνθρωπος, όπως εγώ τουλάχιστον τις έχω συλλάβει.

Συμφωνείτε με τις ανάγκες αυτές;
Συμφωνείτε με τον τρόπο της έμπραχτης αγάπης που πρότεινα;
Μπορείτε να σκεφτείτε, ποια εργαλεία απαιτούνται για να μπορέσουμε να αγαπήσουμε με τέτοιον τρόπο έναν άνθρωπο;
Χρειάζεται να είμαστε συναισθηματικοί;
Χρειάζεται να είμαστε πολύ έξυπνοι;
Χρειάζεται να διαβάζουμε πολλά βιβλία;
Χρειάζεται να φιλοσοφούμε;
κ.λπ, κ.λπ.

Ποιά είναι η άποψή σας;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 16:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood
δεν είδα τις ερωτήσεις σου, γιατί έγραφα συγχρόνως.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 20:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείτε να σκεφτείτε, ποια εργαλεία απαιτούνται για να μπορέσουμε να αγαπήσουμε με τέτοιον τρόπο έναν άνθρωπο;

Πιστεύω οτι για να μπορεί να αγαπήσει κάποιος με τον προανεφερθέντα τρόπο πρέπει να έχει ξεπεράσει ο ίδιος τα '' μέταλλα'' της ύλης, να έχει ήδη εισέλθει στο μονοπάτι της αλήθειας και να διακατέχεται απο την επιθυμία προσφοράς και συμπόνιας πρός τον συνάνθρωπό του.

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι αδυνατούμε να προσφέρουμε οτι μπορούμε κάθε φορά που είναι ανάγκη να το κάνουμε, έστω και αν δεν βρισκόμαστε στα παραπάνω επίπεδα.

Θεωρώ οτι το διάβασμα η εξυπνάδα και η ικανότητα φιλοσοφίας δεν είναι καθόλου απαραίτητα για να μπορούμε να αγαπάμε.
Το αίσθημα της αγάπης δεν είναι επίκτητο, γεννιόμαστε με αυτό.
Μέσω του διαβάσματος και της ανταλλαγής απόψεων, γίνεται όμως πιο επικοδομητικό και ελευθερώνεται.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 22:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θερβάντες ρωτούσε - τι προτιμάς: σοφή τρελά ή ανόητη λογική?

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 22:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΩ..

quote:
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....

ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΩΣ ΓΕΝΝΗΣΙΟΥΡΓΟ ΔΥΝΑΜΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 10:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Didorium

Ο Θερβάντες ρωτούσε - τι προτιμάς: σοφή τρελά ή ανόητη λογική?



θα προτιμουσα σοφη τρελα σερβιρισμενη με σως μηλο και τσιλι πεπερ!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 17:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχμ....

το πράγμα μπερδεύεται λιγάκι.... έχουμε ένα μέλος με διαχειριστικά καθήκοντα και ένα με συντονιστικά και δεν
σας προλαβαίνουμε και τους δύο!

συντονιστείτε!

ως προς τα ερωτήματα της αγαπητής αμαλίας νομίζω πως για να προσεγγίσουμε αυτό που στην ουσία του καθενός
αναζητά απάντηση πρέπει να δώσουμε σημασία στο δεύτερο σκέλος της φράσης που αναφέρθηκε...

"αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν".... που σημαίνει ότι προϋπόθεση είναι να αγαπήσει κανείς πραγματικά πρώτα τον εαυτό του...
εκεί επανερχόμαστε στο αρχικό ερώτημα του αγαπητού avatar... πως μπορεί κανείς να αγαπήσει τον εαυτό του? είναι αναγκαστική
μία φιλοσοφική και διανοητική κυρίως προσέγγιση?

ή μπορεί η εμπειρία να δώσει το ποθούμενο αποτέλεσμα?

όμως ακριβώς επειδή όπως ανέφερε ο avatar η Αγάπη είναι γενεσιουργός δύναμη, είναι πιστεύω τόσο Αιτία όσο και Αποτέλεσμα...
ο τρόπος είναι καθαρά προσωπικός και η όποια διαδικασία ακολουθήσουμε (φιλοσοφική ή εμπειρική αναζήτηση) εφόσον έχουν
ως πρωταρχικό αίτιο την Αγάπη μοιραία θα οδηγήσουν πάλι σ'αυτήν....

Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 21:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ galadriel ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΚΕΤΑ...

quote:
το ποθούμενο αποτέλεσμα

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ...
ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ....

ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ??????

ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ,ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ,ΔΙΑΒΑΣΕΙ ,ΝΙΩΣΕΙ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ....

ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ Η ΕΚΕΙΝΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 10:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή amalia αναφέρθηκες στο υπαρξιακό πρόβλημα του ανθρώπου .
Εκτιμώ ότι το θέμα του φίλου AVATARGR εκεί στοχεύει :

Στην επίλυσή του .

Για να λυθεί ένα πρόβλημα ,που αφορά όλη την ανθρωπότητα , θα πρέπει :
Να συμμετέχει η πλειοψηφία της ανθρωπότητας στην προσπάθεια αυτή .

Κατά την ταπεινή μου άποψη συμμετέχει μόνον η μειοψηφία .

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι :
Αν μπορέσουμε να βρούμε τα αίτια, που δεν συμμετέχουνε όλοι , στην προσπάθεια αυτή ,ότι :

Θα γίνει μια πολύ καλή αρχή .

Δεν έχω πρόθεση ,να κατευθύνω αλλού την όμορφη συζήτηση .

Αν εκτιμάτε ,ότι βρίσκομαι εκτός θέματος με αυτά που γράφω , επισημάνατέ μου παρακαλώ τα λάθη μου .

Αναμένω τις απόψεις σας .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 14:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΌΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΕΣΤΙΑΖΕΤΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΥΠΑΡΧΞΙΑΚΑ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΑΥΤΩΝ....

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΑΝ ΤΙΤΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ..
ΣΟΦΙΑ - ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ?????

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΦΟΡΜΗ ΕΙΧΕ ΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΚΑΠΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΣΕΙΣ ΑΠΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ.

ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ
ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 14:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα έχω όμως σίγουρα τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ καθαρή ,ότι επιτέλεσα το ΣΚΟΠΟ για τον οποίο ήρθα στη ΖΩΗ….

quote:
Το αφήνω έτσι το κείμενο γιατί είναι πολύ ουσιαστικό περιεκτικό και σαφώς ειλικρινέστατο. Στέκομαι στην τελευταία φράση, στο θέμα της συνείδησης. Σπάνια λέξη...



Χαίρομαι πσυ σου άρεσε καλή μου φίλη ΑΦΡΟΔΙΤΗ το κείμενο.......
Τι γίνεται όμως με τις μάζες που εικονίζονται στο εξώφυλλο αθάνατο ,κορυφαίο,ΕΠΟΣ MOB RULES(μεταφραση ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ(συρφετού)των B.Sabbath με DIo,όπου παρατηρούμε ότι δεν έχουν μυαλό ,εφόσον του ΛΕΙΠΟΥΝ και τα ΚΕΦΑΛΙΑ(γιατί τους το πήραν) ,και ΖΟΥΝ άπλά γιά να ΖΟΥΝ ως πλανόδιες ΜΑΖΕΣ ...σε μιά ψεύτικη πραγματικότητα που τους ΦΤΙΑΞΑΝ και παρουσιάσαν γιά αληθινή ,με σκοπό στους τυφλούς να βασιλεύουν οι ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΙ που επιβάλουν τους κανόνες τους με τη παγκοσμιοποίηση??????
Αρκετά στοιχεία έχουν προαναφερθεί στο τόπικ περί καθημερινότητας και όπως αναφέραν οι φίλοι AVATARGR & Α-Ω ,το παρόν θέμα έχει συνάρτηση με τη καθημερινή ζωή που ναι μεν είναι κοινή γιά όλους ,άλλα διαφέρει στο πως σκέπτεσε και ΠΡΑΤΕΙΣ σντίστοιχα.....
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΕ τη πραγματικότητα ΑΛΑΛ ΒΟΛΕΥΕΣΕ,ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΣΕ και δεν τη πολυψάχνεις ή ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ με σκοπό να αφυπνήσεις και άλλους φυλακισμένους ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που το έχουν ΑΝΑΓΚΗ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ & καλησπέρα......


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 15:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H γνώση μας κάνει περήφανους,
η σοφία θαρρώ ταπεινούς.
΄Ισως να είναι και έτσι...


Πλάστηκ΄ ο κόσμος τώρα που γύρισες
είναι η ζήση γεμάτη λάμψη
ας την αγάπη λάθη να κάψει
τούτο το μήνα φωτιές ν΄ανάψει
΄Ανοιξ΄ο δρόμος και πανηγύρισες.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 16:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H γνώση μας κάνει περήφανους,
η σοφία θαρρώ ταπεινούς.
΄Ισως να είναι και έτσι...


Πλάστηκ΄ ο κόσμος τώρα που γύρισες
είναι η ζήση γεμάτη λάμψη
ας την αγάπη λάθη να κάψει
τούτο το μήνα φωτιές ν΄ανάψει
΄Ανοιξ΄ο δρόμος και πανηγύρισες.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].



Αν θέλεις , βγάζω αίμαι από την ψυχή μου και στο υπογράφω ,αδελφή ψυχή ΑΦΡΟΔΙΤΗ .
Μην αμφιβάλεις για κάτι που γράφεις ,μίλα και γράψε με ψυχή και ξέρω ότι έχεις μια υπέροχη ψυχή γιομάτη :
Αγάπη και μόνο αγάπη.

Συγνώμη αν δεν σε αντιλήφθηκα πλήρως και το θαρρώ ήτανε μονάχα υποθετικό σχήμα λόγου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 16:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως και μετά από τις πολύ εύστοχες παρεμβάσεις της
-------------------------------------
galadriel
""αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν".... που σημαίνει ότι προϋπόθεση είναι να αγαπήσει κανείς πραγματικά πρώτα τον εαυτό του...
εκεί επανερχόμαστε στο αρχικό ερώτημα του αγαπητού avatar... πως μπορεί κανείς να αγαπήσει τον εαυτό του? είναι αναγκαστική
μία φιλοσοφική και διανοητική κυρίως προσέγγιση?

ή μπορεί η εμπειρία να δώσει το ποθούμενο αποτέλεσμα?

όμως ακριβώς επειδή όπως ανέφερε ο avatar η Αγάπη είναι γενεσιουργός δύναμη, είναι πιστεύω τόσο Αιτία όσο και Αποτέλεσμα...
ο τρόπος είναι καθαρά προσωπικός και η όποια διαδικασία ακολουθήσουμε (φιλοσοφική ή εμπειρική αναζήτηση) εφόσον έχουν
ως πρωταρχικό αίτιο την Αγάπη μοιραία θα οδηγήσουν πάλι σ'αυτήν...."

-------------------------------------
του alfa-omega
"Αγαπητή amalia αναφέρθηκες στο υπαρξιακό πρόβλημα του ανθρώπου .
Εκτιμώ ότι το θέμα του φίλου AVATARGR εκεί στοχεύει :

Στην επίλυσή του."
-------------------------------------
και του AVATARGR
"ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΕΣΤΙΑΖΕΤΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΥΠΑΡΧΞΙΑΚΑ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΑΥΤΩΝ....

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΑΝ ΤΙΤΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ..
ΣΟΦΙΑ - ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ?????"

-------------------------------------

μπορούμε να πούμε ότι,

το κύριο ζητούμενο της ανθρώπινης ύπαρξης, είναι να γνωρίσει και να ενωθεί με την εσωτερική του ουσία: Πνεύμα, Εαυτός, Ψυχή, κ.λπ.
Ο έρωτας, είναι η αντανάκλαση του πόθου για την ένωση - την αγάπη, και αντιπροσωπεύει αυτή η αντιστοιχία, την ανώτερη και ιερότερη μορφή και των δύο (έρωτας = πόθος για την ένωση = αγάπη).


Θεωρώ, πως η αγάπη και η σοφία, αποτελούν δύο έννοιες συναφείς και συμπληρωματικές. Το ότι ο πλάστης "τα πάντα με σοφία εποίησεν", δεν μπορεί παρά να υποδηλώνει και την αγάπη του στα πάντα. Αγάπη, η οποία δεν περιορίζεται σε ανθρώπινα όρια όπως το συναίσθημα, αλλά τα υπερβαίνει. Τα ενώνει. Όπως και η σοφία, η οποία στην πιο ανώτερη μορφή της καταλήγει στην ουσία, στην κοινή προέλευση των πάντων, στο ΕΝΑ.
-------------------------------------

Θα το αφήσω εδώ, για να σας ρωτήσω, εάν συμφωνείτε με το πιο πάνω συμπέρασμά μου.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 00:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Θεωρώ, πως η αγάπη και η σοφία, αποτελούν δύο έννοιες συναφείς και συμπληρωματικές. Το ότι ο πλάστης "τα πάντα με σοφία εποίησεν", δεν μπορεί παρά να υποδηλώνει και την αγάπη του στα πάντα. Αγάπη, η οποία δεν περιορίζεται σε ανθρώπινα όρια όπως το συναίσθημα, αλλά τα υπερβαίνει. Τα ενώνει. Όπως και η σοφία, η οποία στην πιο ανώτερη μορφή της καταλήγει στην ουσία, στην κοινή προέλευση των πάντων, στο ΕΝΑ.

ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...
ΣΥΜΦΩΝΩ....

ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ "ΓΝΩΣΗ" ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ???
ΝΑ ΦTΑΣΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 07:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ "ΓΝΩΣΗ" ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ???
ΝΑ ΦTΑΣΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ????


Εγώ πιστεύω πως όλοι μπορούμε να το πετύχουμε αυτό.
Είτε έχουμε τη "γνώση" είτε όχι.
Πώς έφτασαν σε αυτή την αγάπη οι παππούδες μας, οι πρόγονοι μας που μπορεί να μην είχαν και την καλύτερη μόρφωση ή την ευκαιρία να αποκτήσουν "τη γνώση"?
Μερικά πράγματα είναι μέσα μας, αρκεί να τα ανακαλύψουμε και να τα αφήσουμε να βγούν έξω και να εκφραστούν.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 08:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


μπορούμε να πούμε ότι,

το κύριο ζητούμενο της ανθρώπινης ύπαρξης, είναι να γνωρίσει και να ενωθεί με την εσωτερική του ουσία: Πνεύμα, Εαυτός, Ψυχή, κ.λπ.
Ο έρωτας, είναι η αντανάκλαση του πόθου για την ένωση - την αγάπη, και αντιπροσωπεύει αυτή η αντιστοιχία, την ανώτερη και ιερότερη μορφή και των δύο (έρωτας = πόθος για την ένωση = αγάπη).


Θεωρώ, πως η αγάπη και η σοφία, αποτελούν δύο έννοιες συναφείς και συμπληρωματικές. Το ότι ο πλάστης "τα πάντα με σοφία εποίησεν", δεν μπορεί παρά να υποδηλώνει και την αγάπη του στα πάντα. Αγάπη, η οποία δεν περιορίζεται σε ανθρώπινα όρια όπως το συναίσθημα, αλλά τα υπερβαίνει. Τα ενώνει. Όπως και η σοφία, η οποία στην πιο ανώτερη μορφή της καταλήγει στην ουσία, στην κοινή προέλευση των πάντων, στο ΕΝΑ.



Εκτιμώ ότι η άποψη σου είναι πλήρης .
Εκφράζει και την δική μου και δεν θα προσθέσω τίποτα άλλο , για να μην μπερδευτούμε .
Έχω την αίσθηση ,ότι διανύουμε τον σωστό δρόμο .
Εύχομαι να τον ολοκληρώσουμε .

Συμφωνώ με τον φίλο Dying_Incubus ,το βίωσα και εγώ αυτό που γράφει .
Στην δεκαετία του 60-70 , ο κόσμος ήτανε περισσότερο ανθρώπινος .

Είχε κατ την άποψή μου ταυτόσημη αντίληψη για την κοινή διαβίωση, για την ζωή γενικά , επειδή η τεχνολογία δεν είχε περιορίσει ακόμη τις ανθρώπινες και ζεστές σχέσεις μεταξύ μας .

Τώρα βλέπω την διαφορά, τώρα που η τεχνολογία προχώρησε τόσο πολύ, που τείνει να τις εξαφανίσει .

quote:
Θα το αφήσω εδώ, για να σας ρωτήσω, εάν συμφωνείτε με το πιο πάνω συμπέρασμά μου.

Αυτός ο τρόπος σκέψεως , είναι πολύ όμορφος ,μου αρέσει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 08:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, alfa-omega, εγώ παρατηρώ πως ο κόσμος όσο εξελίσσεται τόσο ξεχνάει τα βασικότερα...
Την αγάπη, την αγνότητα του Ανθρώπου, έννοιες βασικές και θεμελιώδεις για όλους μας.
Έννοιες όμορφες και βαρυσήμαντες όπως η φιλία, η αγάπη, ο έρωτας, το ήθος, η ηθική ακεραιότητα, η τιμή ευτελίζονται και κατακερματίζονται...
Το θεωρώ τραγικό να βλέπω να εντείνεται όλο και περισσότερο αυτό το φαινόμενο.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 09:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να είχες άδικο φίλε μου …..μακάρι .

Όμως υπάρχει και η προσωπική αγάπη του καθενός μας .

Και αν αυτή είναι μικρή για να διορθώσει ,αυτόν τον κόσμο, που τόσο εύστοχα περιέγραψες τότε :


Φίλε μου υπάρχει και ο θεός .

Το πιστεύω και …..το γνωρίζω θα πρόσθετα .

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία , ας προσπαθήσουμε να την κρατήσουμε ζωντανή, όσο :

Ακόμα η ανάσα ,η πνευματική πνοή μας είναι ζεστή .

Πάρε θάρρος , μην απελπίζεσαι , εν ανάγκη :

Σου δανείζω την ( μπορώ να πω άραγε μεγάλη μου ) ψυχή .

Πιστεύω πως ναι επειδή :

Εσένα και εμένα , μας ενώνει η κοινή ταυτόσημη αντίληψη , βλέπουμε με τα ίδια μάτια τον κόσμο γύρω μας .
Αυτό είναι θετικό , εύχομαι να το βλέπεις και εσύ έτσι .
Σε ευχαριστώ για το άνοιγμα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 11:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ "ΓΝΩΣΗ" ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ???
ΝΑ ΦTΑΣΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ????



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Αγαπητέ μου AVATARGR πιστεύω ότι τη "γνώση" την έχουμε μέσα μας, είναι γραμμένη στο DNA μας, στην ψυχή μας, απλά την έχουμε ξεχάσει και προσπαθούμε να την ξαναθυμηθούμε, γι' αυτό και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο μας Dying_Incubus, νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα
καλή σας μέρα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 11:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου alfa-omega συμφωνώ στα όσα λές!
Δε μπορώ όμως να μιλήσω για τον Θεό, για μένα όλα αυτά υφίστανται σε καθαρά ανθρώπινο επίπεδο.
Μίλησες πολύ σωστά για την προσωπική αγάπη του καθενός μας.
Πιστεύω πως αν την αφήσουμε να ξεχυθεί θα μπορέσουμε σιγά-σιγά να αλλάξουμε κάποια πράγματα.
Τότε η ατομική μας προσπάθεια θα αρχίσει να γίνεται συλλογική...
Και θα συμφωνήσω απόλυτα οτι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Αν πεθάνει κι αυτή θα πεθάνουμε κι εμείς.

Υ.Γ. Εγώ σε ευχαριστώ, φίλε μου, που ανταποκρίθηκες στο "άνοιγμα" μου.

quote:
Αγαπητέ μου AVATARGR πιστεύω ότι τη "γνώση" την έχουμε μέσα μας, είναι γραμμένη στο DNA μας, στην ψυχή μας, απλά την έχουμε ξεχάσει και προσπαθούμε να την ξαναθυμηθούμε, γι' αυτό και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο μας Dying_Incubus, νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα
καλή σας μέρα


Ακριβώς το ίδιο λέμε, καλή μου!
Καλημέρα και σε σένα!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 11:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίναμε τρεις θαρρώ, αν δεν έχω χάσει τον λογαριασμό .

Θα γίνουμε οπωσδήποτε χίλιοι δεκατρείς .

Και αν δεν αρκέσει , θα γίνουμε 10.000 .

Αυτός νομίζω, είναι ο αριθμός όλων των μελών του esoterica.

Δεν επιθυμώ να έχω την τελευταία κουβέντα ,γιατί ξέρω ότι είμαι πολυλογάς ( ο φουκαράς ).
Μια ακόμη σκέψη :


Δέκα χιλιάδες μέλη του esoterica , σκέφτονται με ( σαν ) μια ενιαία ψυχή .

Ας πάρει τον λόγο κάποιος άλλος παιδιά .

Άσε που το πληκτρολόγιο του υπολογιστεί μου , πήρε φωτιά και δεν μπορώ να το αγγίξω .
Βρε τι έχω πάθει .
Απορώ με τον εαυτό μου, λες :


Και αγαπάω πρώτη φορά …..ίσως να είναι και έτσι .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 14:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν επιθυμώ να έχω την τελευταία κουβέντα ,γιατί ξέρω ότι είμαι πολυλογάς ( ο φουκαράς ).
Μια ακόμη σκέψη :


Δέκα χιλιάδες μέλη του esoterica , σκέφτονται με ( σαν ) μια ενιαία ψυχή .

Ας πάρει τον λόγο κάποιος άλλος παιδιά .

Άσε που το πληκτρολόγιο του υπολογιστεί μου , πήρε φωτιά και δεν μπορώ να το αγγίξω .
Βρε τι έχω πάθει .
Απορώ με τον εαυτό μου, λες :


Και αγαπάω πρώτη φορά …..ίσως να είναι και έτσι .


Αγαπητέ μου φίλε (αν μου επιτρέπεις) alfa-omega δεν είσαι ... πολυλογάς και αυτή η σκέψη σου ήταν πολύ ωραία, συνέχισε όμως να μιλάς/γράφεις, γιατί μιλάς με την ψυχή σου και όταν μιλάει η ψυχή όλοι σιωπούν για να ακούσουν
και αφού το πληκτρολόγιό σου πήρε φωτιά, σου δανείζω (και λέω "δανείζω" και όχι "χαρίζω" γιατί δεν είναι δικό μου αυτό που γράφω χιχιχι) το δικό μου για να συνεχίσεις να γράφεις

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 15:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντί απαντήσεων (μια που συμφωνούμε πάνω κάτω όλοι στα βασικά) θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα...

θα μου επιτρέψετε να παραθέσω τα ερωτήματα μου με ένα κείμενο που έχω γράψει σε άλλο φόρουμ του διαδικτύου μια που πιστεύω πως ταιριάζουν με την ροή της κουβέντας μας....


Δανείζομαι τον τίτλο ενός βιβλίου που κυκλοφορεί αυτό τον καιρό για να διατυπώσω ένα ερώτημα που καθορίζει τις επιλογές μας.
Τι κόστος έχει η αλήθεια? Είναι ένας μικρός θάνατος? και αν ναι, είμαστε έτοιμοι να το πληρώσουμε?

Βρισκόμαστε, μόνιμα σε μία κατάσταση αναζήτησης της αλήθειας από την πιο ταπεινή (τι να μαγειρέψω σήμερα?) μέχρι αυτήν του Νοήματος του Ολου... Από την στιγμή που γεννιέται ο άνθρωπος όλη του η ύπαρξη κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση. Δοκιμάζει τις αισθήσεις του και προσπαθεί να εντοπίσει το αληθινό σ'αυτό που βλέπει, ακούει ή αισθάνεται. Βάζει δύναμη στα πόδια του για να δει αν αυτό που βλέπει να κάνουν οι άλλοι είναι αλήθεια, να σταθούν όρθιοι... να περπατήσουν... Επικοινωνεί την γλώσσα που διδάσκεται και ανακαλύπτει πως "αλήθεια, μπορούμε να μιλάμε". Στο σχολείο διδάσκεται αλήθειες για την γραφή, την αριθμητική, την γεωγραφία... Στο πανεπιστήμιο πάει λίγο παραπέρα, διδάσκεται αλήθειες χιλιοειπωμένες με σκοπό να τις εφαρμόσει στην ζωή του... Ωριμάζει, ερωτεύεται! Τι αλήθεια κι αυτή... η ανακάλυψη του εαυτού μας μέσα από έναν άλλο... Γεννάει, και να η αλήθεια της Ζωής! Δουλεύει, αλληλεπιδρά με τους άλλους γύρω του και οι αλήθειες έρχονται σωρηδόν (μερικοί τις λένε και χαστούκια...). Κάποτε έρχεται η ώρα που το σώμα αδυνατεί να προχωρήσει και εκεί η αναζήτηση της αλήθειας στρέφεται προς τα μέσα. Γίνεται απολογισμός πεπραγμένων και φιλοσοφική διάθεση. Κι όταν κάποιος "μας αφήσει χρόνους" για λίγο ρίχνουμε μια ματιά και στην αλήθεια του επέκεινα...
Κάποιοι από μας, αναζητούν την αλήθεια πέρα από την ορατή πραγματικότητα. Στον κόσμο των συναισθημάτων, των εννοιών, της μεταφυσικής.. Η φιλοσοφία και η ψυχολογία γίνονται εργαλείο τους. Αλλοι, στρέφονται προς την θρησκεία κι εκεί ανταμώνουν την αλήθεια μέσα στην ένωση με το θείο... Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι την κατέχει ολόκληρη, κανείς δεν μπορεί να πει πως γνωρίζει την αντικειμενική , αιώνια και άφθαρτη Αλήθεια . Ομως και μόνο η προσπάθεια προσέγγισης της μας απελευθερώνει και προσθέτει στην δυνατότητα Επιλογής. Ξυπνάει την Συνείδηση μας απέναντι στον εαυτό μας, τους άλλους και το Ολο και μας μεταμορφώνει σε κάτι νέο, και ικανό προς δράση.
Ομως, αυτή η διαδικασία ακριβώς προϋποθέτει και μία θυσία, έναν μικρό θάνατο... μερικές φορές και έναν οριστικό θάνατο... Κάθε τι που γίνεται μέρος της Συνείδησης μας, κάθε τι που γίνεται μέρος της προσωπικής μας αλήθειας έχει ένα κόστος. Το απλούστερο είναι αυτό της προηγούμενης ιδέας που είχαμε για τα πράγματα.. Λογικό, θα σκεφτεί κανείς... Πρέπει να αδειάσει χώρος για να γεννηθεί κάτι νέο. Πρέπει η παλιά σκέψη "μπουσουλάω" να αντικατασταθεί με την σκέψη "περπατάω". Και στην διαδικασία αυτή της αντικατάστασης η παλιά σκέψη πεθαίνει. Από την στιγμή που γνωρίζουμε να περπατάμε ποτέ δεν επιστρέφουμε στην σκέψη του "μπουσουλάω", έχει χαθεί οριστικά και αμετάκλητα, όπως ακριβώς συμβαίνει και στον θάνατο του φυσικού μας σώματος. Ακόμα κι όταν μαθαίνουμε ποδήλατο, πεθαίνει η σκέψη του "δεν ξέρω ποδήλατο" για να γεννηθεί αυτή του "ξέρω". Κι αυτό είναι μια διαδικασία που για τους περισσότερους από μας γίνεται, ευτυχώς, αυτόματα. Το κόστος δεν είναι καν συνειδητό, δεν μοιάζει καν να υφίσταται σαν τέτοιο....

Αργότερα, και όσο αυξάνουμε την Συνείδηση μας, η αλήθεια κάνει ορατό το κόστος της. Κι εκεί αδυσώπητη στέκει η επιλογή : "κι αν είναι αλήθεια, τολμάς να πεθάνεις?". Τολμάς να αφήσεις πίσω σου την παλιά όψη των πραγμάτων και να την αντικαταστήσεις με μια νέα? Να αφήσεις τον εαυτό σου να διαμορφωθεί μέσα απ' αυτή και να γεννηθεί ξανά? Τα μυητικά συστήματα ανά τον κόσμο περιλαμβάνουν πάντα αυτήν την διαδικασία στα τυπικά τους. Για να αναδυθεί η αλήθεια (η όποια αλήθεια πρεσβεύουν), ο εσωτερικός θάνατος είναι αναπόφευκτος. Αλλά και για όσους μόνοι τους ακολουθούν την εσωτερική πορεία αναζήτησης, πάλι το ίδιο συμβαίνει. Κάποιες φορές, αυτός ο θάνατος επέρχεται στην πραγματικότητα, από άτομα έξω από μας, που δεν επιτρέπουν την διαφοροποίηση μας από το σύνολο.... Οι μάρτυρες των πρώτων χρόνων του Χριστιανισμού, οι μάγισσες στον Μεσαίωνα κ.α. είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα...
Αλλες φορές, αυτός ο θάνατος είναι πραγματικός μεν, αλλά δεν πλήττει το φυσικό μας σώμα. Η απομόνωση και η περιθωριοποίηση είναι μία μορφή θανάτου, αφού ο άνθρωπος "φύσει κοινωνικό ον" πρέπει να λειτουργεί στους κόλπους μιας κοινωνίας για να είναι πλήρης. Αλλος σε μεγαλύτερο και άλλος σε μικρότερο βαθμό, όλοι έχουμε αντιμετωπίσει κάποιους απ' το περιβάλλον μας να μας κοιτάνε με "στραβό μάτι" αν αναφερθούμε σε αλήθειες πέρα από το μέσο όρο του αποδεκτού. Ονειροπαρμένος, αλαφρωϊσκιωτος, ο τρελλός του χωριού και άλλοι χαρακτηρισμοί συνοδεύουν αυτούς που προσεγγίζουν την αλήθεια μέσα από άλλα μονοπάτια. Ακόμα και ο περιπτεράς όταν αγοράζουμε ένα περιοδικό του χώρου του ανεξήγητου, σκέφτεται πως κάτι πάει στραβά με μας....
Στην υπερβολή της, αυτή η διαδικασία απομόνωσης, κόβει τον δρόμο της εργασίας, της έκφρασης ακόμα και της συναισθηματικής επαφής σε όσους δεν ακολουθούν την πεπατημένη... "Θα γνωρίσεις την αλήθεια και η αλήθεια θα σε ελευθερώσει" έλεγε ο Ιησούς... που τελικά πέθανε γι'αυτήν... όπως κι ο Σωκράτης...
Και είναι αλήθεια (χμ... είναι?) πως όσο περισσότερο γνωρίζουμε, το κόστος και ο θάνατος μοιάζουν πλέον αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας. Η επιλογή αυτή σ'αυτά τα ύψη Συνείδησης είναι μια απαραίτητη διαδικασία που πρόθυμα δεχόμαστε...
Και δεν είναι μια επιλογή που γίνεται μια φορά και τελειώνει... κάθε δευτερόλεπτο, κάθε στιγμή που περνάει καλούμαστε να την ξανακάνουμε από την αρχή. Να μετρήσουμε κατά πόσο αντέχουμε να επιλέξουμε το θάνατο του παλιού, για την αλήθεια του νέου. Να προχωρήσουμε μπροστά (σε ό,τι κι αν είναι αυτό), ή να μείνουμε ασφαλείς και να προσαρμοστούμε σε όσα γνωρίζουμε μέχρι τώρα. Ο C.Jung κάπου αναφέρει : " η χειρότερη μοίρα περιμένει τον τολμηρό".
Κι εγώ θα απαντούσα με ένα τραγούδι : " Δεν είναι ο Θάνατος που με τυραννά, είναι η Στιγμή που περνάει και χάνεται". Αυτή η κάθε στιγμή που μέσα από την εμπειρία (εσωτερική και εξωτερική) μας δίνει απλόχερα ψήγματα αλήθειας και μας παραδίδει στον θάνατο για να μας γεννήσει ξανά...
Επιστρέφω το αρχικό ερώτημα, στον εαυτό μου και στους υπόλοιπους : "κι αν είναι αλήθεια, τολμάς να πεθάνεις?"

τα παραπάνω αφορούν την διαδικασία προσέγγισης του όποιου επιθυμητού αποτελέσματος... εγώ την τοποθετώ ως εσωτερική διεργασία ανεξάρτητη από το επίπεδο Γνώσης που διαθέτει κάποιος...

συμφωνείτε με αυτή την διαδικασία?


Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy