ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Οι άνθρωποι είμαστε αγελαία ζώα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 20:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τέτοιες ασυμφωνίες και flame wars που παρατηρούμε συχνά εδώ μέσα μάλλον για αγέλη άγριων ζώων πρόκειται.

Welcome to the Esoterica Race!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 22:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ. Η κουβέντα πάει προς τα μιμίδια αλλά δεν πειράζει μπορούμε να δούμε την επιρροή που έχουν στον άνθρωπο αλλά και κατά συνέπεια στην αγέλη

πως λειτουργούνε αυτά …?

Ο παράδεισος όλων τον μιμιδίων είναι το να φτάσουν τον ανθρώπινο μυαλό , αλλά και αυτό (το μυαλό) είναι κατασκεύασμα που δημιουργείτε όταν τα μιμίδια αναδομούν τον ανθρώπινο εγκέφαλο για να τον κάνουν καλύτερα βιώσιμο για τα μιμίδια - Dawkins


Με άλλα λόγια είναι αυτό που λένε τα “τρως” και σε “τρώνε” .. ( όπως έλεγε ο Γκουρτζίεφ αν θυμάμαι καλά )


Δηλ …μας δημιουργούνε και τα δημιουργούμε ( καθην εικονα και ομοιωση τους...?).

Το άλλο που ξέρουμε είναι ότι είναι εγωιστικά ( η βασική μονάδα selfish ) όπου όλα μαζί αποτελούν το μεγαλύτερο σύνολο που θα μπορούσαμε να το ονομάσουμε εγώ


Το “εγωιστικό” είναι η ονομασία που έδωσε ο Dawkins στην πρώτη του εργασία για τα γονίδια .. γιατί προσπαθούν (όπως μιμίδια αλλά και το άτομο που κατέχει αυτά)
Να προωθήσουν τα δικά τους welfare at the expense των άλλων
Διαφορετικά αν σταματήσουν σε “τρώνε” και να τα “τρως” δεν υπάρχει κίνηση και επέρχεται ο θάνατος
Άρα “καλό” μιμίδιο είναι το ζωντανό μιμίδιο

Γιατί είναι εγωιστικά ..? γιατί υπάρχουν περιορισμένες resources

στα μιμίδια όσο αφορά (το εγωιστικό) η υπόθεσή μου είναι ότι και αυτά έχουν περιορισμένες resources (περίπου καμιά 6 δις κεφάλια)

και όπως λέει και ο εάν οι θρησκείες (που τις βλέπει σαν μιμίδια – ιούς) δεν εμπεριέχουν
το “αντέγραψε με” παύουν να υπάρχουν (δες τα γνωστικόπουλα πόσα διαφημιστικά έχουν ρίξει τώρα τελευταία)


Και όπως μας δείχνει η ιστορία και οι άνθρωποι και οι αγέλες θα κάνουν πολλά (όχι και τόσο όμορφα πράγματα ) για να προωθήσουν το δικό τους “καλό” το δικό τους replicate me


Τώρα για να πας κόντρα στα επικρατές μιμίδια (που αποτελούν το εγώ) … πιστεύω ότι είναι και η συντήρηση της ενέργειας .. εάν έχεις (εσύ ή αγέλη) επενδύσει (κρυσταλωσει) τόση ενέργεια (με το να κάνεις τόσο καιρό τα ίδια - σε ένα πιστεύω - μιμίδιο .. δεν είναι και εύκολο να πεις στον εαυτό σου (τόσο καιρό ήταν λάθος – άσκοπο – not good enough) γιατί κάπου υποσυνείδητα πιστεύω υπάρχει ένας φόβος που μας κληρονόμησε η Φύση – εξέλιξη (του ότι αυτή δεν βλέπει με καλό μάτι το άσκοπο – το not good enough και συνήθως τα εξαφανίζει) )


εκτός εάν έρθει η ραγδαία μεταβολή του παράγοντα περιβάλλον ( resources)

Και όταν τα resources τελειώσουν..? (εάν τελειώσουν βέβαια) ποιος θα είναι ο ¨γεμάτος “...? αυτός η αγέλη που ξέρει βρίσκονται άλλες resources (γιατί εκτέθηκε ή τουλάχιστον στείλανε τους ανιχνευτές – πρωτοπόρους - να ψάξουνε)

Ενώ η άλλη αγέλη στο τέλος θα αρχίσουν να τρώγονται μεταξύ τους για τα τελευταία αποφάγια… η θα πάνε σε “πόλεμο” εναντίων μίας άλλης αγέλης …..

Τώρα όσο για το … επιστημονικό + χριστιανικό εσωτεριστικό για μένα τουλάχιστον δεν παίζει κανένα ρόλο … το βασικό (αυτό που λειτουργεί είναι το replicate me , αντέγραψε με , Φάε με ) από εκεί το τι κάνεις με αυτή την ενέργεια (και τι γεύσεις δίνει ο καθένας) είναι δικό του θέμα

Και δεν νομίζω ότι μπορείς να ελευθερωθείς από αυτή την διαδικασία ….. η ελευθερία μας αγαπητέ ambere έγκειται στο ότι μπορούμε να μεταμορφώσουμε η επιλέξουμε αυτή την ενέργεια σε άλλη βάση( η σε μία άλλη μεταμορφωμένη αγέλη)


Βέβαια μπορείς να την διοχετεύσεις σε ποιο fun δραστηριότητες όπως…. breath in – breath out , μπρος – πίσω (πάνω κάτω – εξαρτάται τι στάση γουστάρει κανείς ) … “replicate this μανάρι μου" τύπου καταστάσεις

ή να σηκώνεσαι Σάββατο πρωί –πρωί με μία Βίβλο { τοκ – τοκ “καλημέρα σας , να σας μιλήσουμε για τον Χριστό …}

Γιώργος
“και εάν δεν τα έχεις?” - που ρωτάει ο αγαπητός avatagr
Γιατί δεν τα έχεις?
Τα φάγαμε …!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 02:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή φίλη ;Ostria,
εγώ θα ήθελα να σταθώ σε ένα προηγούμενο post σου

"Τώρα αν το παιδί μου ερχόταν και με ρωτούσε "αν υπάρχει θεός;" (εγώ όπως έχω πει ήδη είμαι άθεη), σίγουρα δεν θα του απαντούσα "όχι δεν υπάρχει!"
....όχι όμως απόλυτα προσανατολισμένα προς το ναι ή το όχι.
Ο κίνδυνος εδώ (αν απαντούσα έτσι) είναι το παιδί να χάσει την εμπιστοσύνη στην δική μου κρίση; (ερώτηση είναι)
Κάτι σαν "η μαμά μου δεν ξέρει αν υπάρχει Θεός, αλλά ο δάσκαλος μου ξέρει ότι υπάρχει, άρα ο δάσκαλος μου ξέρει πιό πολλά από την μαμά μου...Αρα καλύτερα να ακούω αυτόν παρά την μαμά μου..";;;"


Αν και η κόρη μου είναι μόλις 2,5 ετών ωστόσο με απασχολεί έντονα το θέμα που θίγεις.
Κάποια στιγμή -σε 2 περίπου χρόνια- θα έρθει η στιγμή που θα γίνει μαθήτρια.

Το σχολείο εκτός από γνώσεις -αμφιλεγόμενο και αυτό, αλλά δεν είναι η ώρα να το εξετάσουμε-
κάνει και ένα γερό προσυλητισμό στα θέματα θρησκείας καθότι ελέγχεται άμεσα και λειτουργεί στα πλαίσια της χριστιανικής ορθόδοξης θρησκείας.

Εγώ, ως άθρησκη -δεν θα έλεγα 100% άθεη μιας και ψάχνομαι ακόμη και από πολύ μικρή ηλικία με κάλυπταν πιο φιλοσοφικές προσεγγύσεις στο θέμα πίστη-θρησκεία και όχι τα μαντριά-

και 1000% αντίθετη με την εμπλοκή αυτού του είδους "θρησκευτικών"=προσυλητισμού στο σχολείο τι θα έπρεπε να κάνω?

Παίζω με την ιδέα να ζητήσω την απαλλαγή της από το "μάθημα". Αυτό όμως δεν θα την φέρει αμέσως αμέσως έξω από την "αγέλη"?
Αναρωτιέμαι "Είναι καλύτερα να την αφήσω να συμμετέχει, αλλά να της καλλιεργώ συναιχώς το "μικρόβιο" της έρευνας ώστε να μην δέχετε τίποτε de facto, ώστε να βγάλει δικά της συμπεράσματά
ή όχι να μην συμμετέχει, γιατί δεν συμβαδίζει με τις δικές μου αντιλήψεις, με κίνδυνο όμως να γίνει "στόχος" μέσα στην "αγέλη" λόγω μη συμμετοχής?

Και αυτό είναι μόνο ένα θέμα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "σωστό" ή λάθος το να επιρρεάζουμε την δημιουργία αντιλήψεων (ταυτόσημεων με τις δικές μας)στα παιδικά μυαλουδάκια.
Ως γονείς έχουμε ήδη μια πορέια πίσω μας. Κάναμε ένα μέρος του ταξιδιού και φτάσαμε εδώ που βρισκόμαστε. Να δώσουμε έτοιμη τροφή ή να το αφήσουμε να κάνει κι αυτό το ταξίδι μόνο του?

Σίγουρα νιώθουμε πιο ασφαλείς και περήφανοι όταν αυτό δείχνει να βαδίζει στα δικά μας βήματα, αλλά αν αυτό το βάζει στον κίνδυνο του "στιγματισμού" ή το φέρνει σε δύσκολη θέση μέσα στην οικογένεια (μικρή αγέλη) ή κοινωνία (μεγάλη αγέλη)?

Π.χ. εγώ άθρησκη μεν, αλλά η γιαγιά -που ζεί στον επάνω όροφο ΄και συμμετέχει ενεργά στη διαπαιδαγώγηση της μικρής μιας και περνά μαζί της αρκετές ώρες την ημέρα- είναι χριστιανή ορθόδοξη, τι να αφήσω να περάσει και τι όχι?

Επανερχόμαστε στο θέμα που πολύ ωραία αναφέρθηκε κάποιος άλλος φίλος
"κοινωνικό καμουφλάζ"

Νομίζω πως αυτό είναι το βασικότερο μάθημα που θα πρέπει να πάρουν από νωρίς τα παιδιά μας.

Να φροντίσουμε να χτίζουν τα προσωπικά μονοπάτια τους, αλλά να μην "προκαλούν" ωστέ να μπορούν να συμβιώνουν άνετα με την υπόλοιπη αγέλη και είναι σε θέση να χτίζουν "σιωπιλά" για να επιβιώσουν με τη διαφορετικότητα τους.

Και θα συμφωνίσω επίσης με τα όσα ανέφερε ο φίλος jonniebegood σχετικά με τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών του σε επιμέρους τομείς.
Θεωρώ πως ακολούθησε το πιο ωραίο μονοπάτι.

Αλλα τελικά είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να είισαι γονιός. Έχεις μόνιμα μια φωνούλα να σου λέει"Τώρα ποιο είναι το σωστό?" "έκανα καλά που ΄φερθηκα έτσι?"
Πάντα προσπαθείς για το "καλό" του παιδιού, ακόμη και όταν δεν έχεις πλήρως κατασταλάξει ποιο είναι το δικό σου "καλό"....


Γενικότερα 'ομως το θέμα της αγέλης μου θύμησε τα γεγονότα που διαδραματήστηκαν μετά την επανένωση της Ανατολικής με τη Δυτική Γερμανία.
Στην Ανατολική Γερμανία υπήρχε μια "ομαδοποίηση" και μια πορεία αναγκαστική για τη νεολαία από το κόμμα. Με την κατάρρευση του Κομμουνιστικού καθεστώτος και την ένωση της με τη Δυτική, το στοιχείο που ένωνε τη νεολαία σε ομάδα και που της έδινε στόχο και πορεία χάθηκε.
Ακολούθησε ένα σχετικά σύντομο Αλλαλούμ. Οι νέοι για πρώτη φορά έρχονταν αντιμέτωποι με "φιλελεύθερες" καταστάσεις και "ελεύθερη αγορά και οικονομία", είχαν ελευθερίες επιλογών και κινήσεων, μα δεν ήταν "εκπαιδευμένοι" για κάτι τέτοιο γι' αυτό και χάνοντας τη μονάδα, βρέθηκαν "γυμνοί" και αποπροσανατολισμένοι.

Όσοι δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν με τη νέα κατάσταση - ως ελεύθερα άτομα- και τους ήταν απαραίτητη η ύπαρξη συκεκριμένης ομάδας για να μπορούν να λειτουργήσουν δεν άργησαν να αντικαταστήσουν την φιλοσοφία του κομμουνιστικού συστήματος, με αυτή του νεοναζισμού.
Έτσι πολύ γρήγορα άνθισαν στη Γερμανία νεοναζιστικά γκρούπ και ομάδες που έδιναν και πάλι συνοχή στην αποπροσανατολισμένη νεολάια της Αν. Γερμανίας, με συγκεκριμμένη πορεία. Η ισορροπία για τα άτομα αυτά αποκαταστάθηκε αλλά για την πολυεθνική κοινωνία _multikultural_
της Γερμανίας γεννήθηκε ένα έντονο κοινωνικό -αγελαίο πρόβλημα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 14:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

durden_alie

Και κάτι άλλο σχετικό-άσχετο...Το Esoterica είναι αγέλη;


βιοτοπος θαλεγα...


σαβανα...

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 14:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

toxotis

Το σχολείο εκτός από γνώσεις -αμφιλεγόμενο και αυτό, αλλά δεν είναι η ώρα να το εξετάσουμε-
κάνει και ένα γερό προσυλητισμό στα θέματα θρησκείας καθότι ελέγχεται άμεσα και λειτουργεί στα πλαίσια της χριστιανικής ορθόδοξης θρησκείας.



καθαρος προσυλητισμος...


quote:

Παίζω με την ιδέα να ζητήσω την απαλλαγή της από το "μάθημα". Αυτό όμως δεν θα την φέρει αμέσως αμέσως έξω από την "αγέλη"?



του "χαλας" το κοινωνικο καμουφλαζ καλη - εγω τα βαφτισα στα 5-6 χρονια τους μετα απο κοινωνικη πιεση μεσω του σχολειου.


μην ανησυχεις, τα παιδια κρινουν, δεν ειναι κουτα!


εχοντας αμφισβητισει στα 6-7 μου την υπαρξη κολασης-παραδεισου, εχω εμπιστοσυνη στα παιδια.


παρεπιπτοντως και η δικη μου μανα θρησκευομενη ειναι και τα παιδια μου μεγαλωσαν μαζι της - αλλα δεν τα επηρεασε!


quote:

Αναρωτιέμαι "Είναι καλύτερα να την αφήσω να συμμετέχει, αλλά να της καλλιεργώ συναιχώς το "μικρόβιο" της έρευνας ώστε να μην δέχετε τίποτε de facto, ώστε να βγάλει δικά της συμπεράσματά


αυτο!


quote:

Σίγουρα νιώθουμε πιο ασφαλείς και περήφανοι όταν αυτό δείχνει να βαδίζει στα δικά μας βήματα,



ουτε αυτο θα γινει - τα δικα σου βηματα ειναι δικα σου - το παιδι σου ειναι μοναδικοτητα (σαν ολους μας) και θα βρει το δικο του δρομο.

quote:

Επανερχόμαστε στο θέμα που πολύ ωραία αναφέρθηκε κάποιος άλλος φίλος
"κοινωνικό καμουφλάζ"



κομψη εννοια ομολογω.

με κοιταγαν περιεργα οταν μιλαγα για "ελεγχομενη τρελα" - χρειαζοταν εκμοντερνιστικη μεταφραση!

quote:

Νομίζω πως αυτό είναι το βασικότερο μάθημα που θα πρέπει να πάρουν από νωρίς τα παιδιά μας.

Να φροντίσουμε να χτίζουν τα προσωπικά μονοπάτια τους, αλλά να μην "προκαλούν" ωστέ να μπορούν να συμβιώνουν άνετα με την υπόλοιπη αγέλη και είναι σε θέση να χτίζουν "σιωπιλά" για να επιβιώσουν με τη διαφορετικότητα τους.



και χωρις να νιωθουν αβολα με αυτην εννοειται!


quote:

Και θα συμφωνίσω επίσης με τα όσα ανέφερε ο φίλος jonniebegood σχετικά με τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών του σε επιμέρους τομείς.
Θεωρώ πως ακολούθησε το πιο ωραίο μονοπάτι.



υπαρχει ταυτοχρονα και η μεταδωση πληροφοριων μεσω πραξεων - το "κρινετε με" που ειπα στα παιδια μου δεν ηταν τυχαιο...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 16:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγέλες υπάρχουν πολλές , η αγέλη όμως πάντα παραμένει 1…

Προσπαθώντας να νιώσει κάποιος την φύση βασική προϋπόθεση είναι η καθημερινή και δια βίου παρατήρηση της.
Όταν εστιάσουμε την παρατήρηση μας στα λεγόμενα έμψυχα όντα το πρώτο πράγμα που παρατηρεί κάποιος είναι η τάση τους για αγελοποίηση.

Έχοντας προσωπικές ,δηλαδή δια βίου , εμπειρίες σας τις παραθέτω μαζί με τους προβληματισμούς μου.
Ξεκινάμε από τα προβατάκια που είναι και τα αγαπημένα μου.
Πάντα κινούνται σε αγέλες στο βουνό αλλά, πάντα τα σερνικά πηγαίνουν μπροστά και πάντα ένα από αυτά είναι ο αρχηγός που προπορεύεται και όλα τα άλλα τον ακολουθούν. Επίσης ο αρχηγός δεν αλλάζει ποτέ μέχρι να πεθάνει.
Υπάρχουν περιπτώσεις που ομάδες ασερνικών αλλάζουν πορεία και εγελοποιούντε ανεξάρτητα και αυτόνομα από το υπόλοιπο κοπάδι αλλά ακόμα και αυτά έχουν προεπιλέξει το αρχηγό τους τον οποίο και ακολουθούν.

Προχωράμε παρακάτω και φθάνουμε στα σκυλάκια.
Πολλές φορές κάποιοι αποτυχημένοι κυνηγοί παρατάνε τα σκυλιά τους στα βουνά διότι δεν είναι αυτό που θα ήθελαν αυτοί σαν κυνηγόσκυλο. Προκειμένου να τα ταΐζουν τσάμπα , τα αμολάν στο βουνό και φεύγουν.
Παρατηρείτε ότι τα σκυλιά όλων αυτών των ράμπο του ελληνικού κυνηγιού αγελοποιούντε και κάνουν επιδρομές τα βράδια κατά ομάδες προς αναζήτηση τροφής.
Με αποτέλεσμα να κατακρεουργούν τα κοπάδια των ανυποψίαστων βοσκών.
Τα σκυλιά βέβαια δεν κάνουν κάτι το παράλογο , απλά κάνουν αυτό που πρέπει για να ζήσουν.
Και φυσικά αρχηγός στις αγέλες είναι κάποιος από τα σκυλιά ο οποίος και ηγείται των επιθέσεων κάθε βράδυ ο αρχηγός στα σκυλιά δεν αλλάζει εκτός και αν τον πνίξει κάποιος άλλος σκύλος ή τον εκτοπίσει τελειωτικά από την αγέλη .

Το ποιο τρανταχτό παράδειγμα αγέλης όμως είναι οι μέλισσες .
Με την βασίλισσα τους , με τους κηφήνες, με τις εργάτριες κτλ.
Το ποιο πλήρες και το ποιο οργανωμένο σύστημα αγέλης στην ορατή φύση είναι μια κυψέλη από μέλισσες. Ο κάθε ένας κάτοικος εκεί έχει τον ρόλο του και την υποχρέωση του σε κάτι. Με γενικό αρχηγό την βασίλισσα .
Η μέλισσες γενικότερα είναι ένα τόπικ από μόνες τους για να μην πω ένα φόρουμ και οι άνθρωποι έχουν πολλά να μάθουν από αυτές αλλά δεν είναι της ώρας…

Υπάρχει όμως και η αντίπερα όχθη από πολλά άλλα έμψυχα όντα που δεν ζουν σε ομάδες αλλά αυτόνομα και ανεξάρτητα. Αυτά τα όντα δεν παύει να έχουν την δικιά τους αξία και να είναι τι ίδιο έξυπνα αν θέλετε με τα άλλα που έχουν την τάση να αγελοποιούντε.


Το πρώτο συμπέρασμα που βγάζουμε είναι ότι στην φύση υπάρχει απόλυτη δημοκρατία και ο κάθε ένας μπορεί να ζει όπως θέλει. Είτε σε αγέλη είτε μόνος του. Ανάλογα με τις ανάγκες του ή με τα κέφια του.
Ο θεός , μια έκφραση που μου αρέσει εμένα, δεν θέσπισε κανένα φυσικό νόμο που να λέει σε αγέλες να ζείτε, δεν υπάρχει όμως και κανένας νόμος που να το απαγορεύει.!

Αυτό που είναι όμως επίσης συμπεράσιμο από την παρατήρηση είναι ότι οι αγέλες χρειάζονται νόμο. Και ο νόμος είναι ο αρχηγός ο οποίος αυτές εκλέγουν με τα δικά τους κριτήρια και ανάγκες κατά είδος.


Παίρνοντας σαν βάση ότι και ο άνθρωπος κατά τον μεγάλο μέσο όρο του σαν όν είναι από αυτά που αγελοποιούντε παρατηρούμε ότι χρειάζεται νόμο για να επιβιώσει .
Και ερωτάτε κανείς, ποιος είναι ο νόμος ; και με πια κριτήρια θα τον βρούμε ;
Εκεί βλέπουμε ότι ουσιαστικά και όχι τυπικά λειτουργούμε περίπου όπως τα σκυλιά και τα πρόβατα. Διότι στην ουσία νόμος είναι ο νόμος του δυνατού του ισχυρού.
Δυνατός κάποτε ήταν ο σωματικά δυνατός, με τα χρόνια και καθώς εξελισσόμαστε, τρομάρα μας, σαν είδος η δύναμη στα ανώτερα στρώματα διοίκησης είναι το χρήμα τα όπλα κτλ.

Αρχηγός δηλαδή του ανθρωπίνου είδους αν δεν το έχετε καταλάβει πάντα υπήρχε, υπάρχει και τώρα και πάντα θα υπάρχει. Ας πούμε ότι τώρα ο αρχηγός μας είναι ο διεθνής παράγοντας.
Αυτός είναι και ο νόμος και το δίκαιο…

Σε επιμέρους υπο ομάδες – υποσύνολα αρχηγοί υπάρχουν πολλοί πχ στα κράτη στις οικογένειες κτλ.
Δηλαδή κατά βάθος έχουμε και κάτι από κυψέλη μέσα μας με επι μέρους ομάδες και κατηγορίες μόνο που η κυψέλη εργάζεται και σκέφτεται πάντα προς το κοινό της συμφέρον ενώ οι άνθρωποι –υποσύνολα για το καλό του μεγάλου αρχηγού έστω και αν κάνουν πως δεν το καταλαβαίνουν.

Το κακό για το ανθρώπινο είδος είναι ότι έχει καταργήσει πλήρως την δημοκρατία των άγραφων νόμων της φύσης. Δηλαδή ένας μη αγελοποιημένος άνθρωπος έχει ελάχιστες πιθανότητες να επιβιώσει σαν μονάδα. Διότι το σύστημα διοίκησης του πλανήτη που έφτιαξαν τα όντα με το nickname άνθρωπος αντικατέστησε αυτό του θεού το οποίο είχε αρχηγό την συμπαντική αγάπη και την απόλυτη ελευθερία.

Έτσι αφού παρασύραμε όλη την πλάση στο βούρκο του ανθρωπουστάν ψάχνουμε μέσα από οικολογικά κινήματα και διεθνής οργανισμούς να πετάξουμε στάχτη στα μάτια μας ,διότι τα ζώα δεν μασάνε τελικά ταραμά αλλά μόνα ο άνθρωπος.

Κουβεντιάζοντας με κάποιον Άνθρωπο με Α κεφαλαίο κάποτε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ματαίως αγωνιούμε για ένα καλύτερο εσωτερικό μας κόσμο αφού δεν αλλάζει τίποτα ούτε μέσα ούτε και έξω έτσι όπως «εκατηντήσαμε»!

Η απάντηση που πήρα ήταν η εξής.
«Θα αγωνίζεσαι για ένα καλύτερο riziti με σκοπό να φτιάξεις μια καλύτερη οικογένεια για ένα καλύτερο κόσμο».

Είτε μόνοι μας είτε στην αγέλη οφείλουμε πρώτα να φτιάξουμε τον εαυτούλη μας ώστε δια του παραδείγματος μας , όπως πολύ σωστά είπε και ο jonnie , να μπορούμε να έχουμε μια σωστή οικογένεια η οποία με την σειρά της θα δημιουργήσει άλλες έτσι ίσως κάποτε τα υποσύνολα να μην έχουν ανάγκη αρχηγό άλλα παρα μόνο την συμπαντική αγάπη η οποία μέσα από την απόλυτη ελευθερία θα φέρει την αρμονία σε αυτόν το πλανήτη και επι γης ειρήνη εν ανθρώπις ευδοκία , που λέει και το άσμα αν και δεν το έχουν εμπεδώσει ούτε οι βάρδοι ούτε και το ακροατήριο.!


Τελειώνοντας να σας ξενερώσω τους πολλούς με ένα κομματάκι από παλαιά διαθήκη αλλά έστω και φιλολογικά να το δει κάποιος έχει την αξία του.

Μετά τον θάνατο το ιησού του ναυή ο ισραήλ έμεινε χωρίς αρχηγό.
Το πνεύμα του θεού όμως ήταν πάντα εκεί και όταν ήταν θεμιτό τους καθοδηγούσε και του συμβούλευε.
Οι κύριοι όμως έπρεπε λέει να έχουν και ένα αρχηγό.
Δεν μπορούσαν όμως να εκλέξουν αρχηγό προφανώς ο εγωισμός είναι από πολύ παλιά…
Άρχισαν λοιπόν να ζητάν από το πνεύμα να τους υποδείξει ένα αρχηγό από αυτούς.
Με τα πολλά σε κάποια ενόραση τους λέει το πνεύμα , « μα αφού ο θεός σας ομιλάει και σας καθοδηγεί , τι στα κομμάτια τον θέλετε τον αρχηγό, δεν μπορείτε να ζείτε αρμονικά και αγαπημένα ; αφού εγώ ο θεός σας καθοδηγώ, δεν σας είναι αρκετό ;;;»
Η απάντηση που έδωσαν ήταν , «ΟΧΙ δεν μας αρκεί, εμείς θέλουμε και έναν αρχηγό».

Τα συμπεράσματα δικά σας.


ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ




Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 17:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνουμε μια προσπάθεια να ξεχωρίσουμε δυό πραματάκια που συχνά τα μπερδεύουμε, πριν πάμε στα ενδότερα:

Αλλο αγέλη, άλλο κοινωνία.
Συνεπά, άλλο «αγελαίο ζώο» (ο άνθρωπος εν προκειμένω) κι άλλο «κοινωνικό ζώο».
Αγέλη αναφέρεται σε όλα τα ζώα, σημαίνει ομάδα ουσιαστικά.
Απ το «άγω» = οδηγώ, φέρω, άγεται και φέρεται λέμε για το άβουλο ον.
Εξ ου και η αγελάδα, μέλος της αγέλης.
Η διαφορά της ανθρώπινης αγέλης απ τις άλλες είναι οτι ο άνθρωπος εκτός από αγελαίο είναι και πολιτικό όν (Πλάτωνας έφη).
Αγέλες λέγονταν λοιπόν οι ομάδες που έφτιαχναν και στις οποίες εντάσσονταν οι πιτσιρικάδες σπαρτιάτες για παράδειγμα, αλλοιώς και «βούες», «αγελαστοί» οι πιτσιρικάδες και «αγελάτης» ο αρχηγός (ή «βουαγός» αντίστοιχα), για να διαμορφώσουν χαρακτήρα ώστε αργότερα να ενταχθούν στην κοινωνία.

Αρα, σαφώς και δεν είναι κατ' ανάγκην αρνητικό ο σχηματισμός αγέλης, όπως επισήμανε ο durden νομίζω.

Κοινωνία τώρα είναι κυρίως η συμμετοχή και αναφέρεται μόνο σε ανθρώπους.
Από το «κοινόν», κι αυτό από το «συν» (ή ξυν αρχαϊστί).
Κοινωνώ δλδ παναπεί συμμετέχω ενεργά σε κάτι που αφορά εκτός από μένα και άλλους.

Στην αγέλη τώρα, είναι απαραίτητη η ύπαρξη του αγελάτη, του αρχηγού, του δάσκαλου ας πούμε, αφού τα μέλη (αγελάδες) δε μπορούν από μόνα να πορευτούν.
Χοντρικά, μια σχολική τάξη δημοτικού ας πούμε είναι μια αγέλη κι ο δάσκαλος ο αγελάτης.

Αργότερα, οι αγελάδες με τη φροντίδα και καθοδήγηση του δασκάλου μπορούν να συμπήξουν κοινωνία, ακόμη και χωρίς την παρουσία αρχηγού.

Ετσι, φαινομενικά παράδοξο, η αγέλη που φαντάζει κατώτερη και πιό πρωτόγονη απ’ την κοινωνία, μοιάζει προϋπόθεση για τη λειτουργία της – ανώτερης κατά τα άλλα – κοινωνίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 19:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lamogio
quote:
Ετσι, φαινομενικά παράδοξο, η αγέλη που φαντάζει κατώτερη και πιό πρωτόγονη απ’ την κοινωνία, μοιάζει προϋπόθεση για τη λειτουργία της – ανώτερης κατά τα άλλα – κοινωνίας.


Σωστά τα λες, κατά την λογική μου ,φίλε λαμόγιο .


Μια διαφορά μόνο, δάσκαλος και αρχηγός δεν είναι ταυτόσημες έννοιες !

Άλλο είναι να μας φαίνεται πραγματικά σωστό, ότι μέσα από την αγέλη και υπό την διδασκαλία του διδασκάλου θα πάρουμε τα φώτα για μια ομαλή ένταξη σε ένα ανθρώπινο δηλαδή κοινωνικό περιβάλλον , αφού πρώτα αναπτύξουμε την ανθρώπινη λογική, και άλλο να μας μαθαίνουν από μικρούς στην αγελοποίηση όπως αυτήν των ζώων χωρίς δάσκαλο αλλά με αρχηγό, τον οποίο αν κατά τύχη δεν μας δώσουν απαιτούμε μάλιστα , ο οποίος το μόνο που μας μαθαίνει είναι η ταύτιση της λογικής μας και της κρίσης μας με αυτής των πολλών, διότι αυτό είναι η κοινωνία ή η δημοκρατία.
Το πρώτο παράδειγμα είναι η κοινωνικοποίηση και αυτή πράγματι για να υπάρξει απαιτούνται δάσκαλοι, αλλά και οικογένεια κατά την γνώμη μου .

Προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω στην σημερινή κοινωνία την διαφορά της από μια αγέλη.
Το ότι είμαστε άνθρωποι(έτσι λέμε) δεν μας κάνει κοινωνικά όντα από μόνο του , καθότι η συμπεριφορά μας δεν διακρίνετε σαν τέτοια(πολιτικού όντος), αλλά σαν αγέλης(ζώων).

Ίσως επειδή δεν υπάρχουν δάσκαλοι…ή ίσως επειδή όλοι νομίζουμε ότι κρύβουμε έναν μέσα μας…

Για αυτό οι αρχηγοί κάνουν πάρτυ… και αρχηγούς έχουν οι αγέλες….

ΦΙΛΙΚΆ


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 19:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω στην σημερινή κοινωνία την διαφορά της από μια αγέλη.

ντούκου

γι αυτό είπα κι εγώ

quote:
της – ανώτερης κατά τα άλλα – κοινωνίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 19:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑΚΟΥΩ


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 20:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους φίλους...

Ήταν, όπως ειπώθηκε και πιο πριν, αναγκαίο να γίνει ο διαχωρισμός που κάνει το αγαπητό lamogio μεταξύ των εννοίων "αγελαίος" και "κοινωνικός". Είναι εύκολο να γίνουν παρεξηγήσεις με τους όρους αυτούς. Θα έλεγα επίσης ότι δε μοιάζει καθόλου παράδοξο αυτό που λέει ο φίλος ότι :

quote:
Ετσι, φαινομενικά παράδοξο, η αγέλη που φαντάζει κατώτερη και πιό πρωτόγονη απ’ την κοινωνία, μοιάζει προϋπόθεση για τη λειτουργία της – ανώτερης κατά τα άλλα – κοινωνίας.

Ίσα ίσα, μπορούμε να πούμε ότι ακριβώς η δημιουργία πιο "εξελιγμένων δομών" βασίζεται στην οργάνωση προϋπαρχουσών "πρωτόγονων" δομών...Αυτό είναι γενικός κανόνας στη φύση και η οργάνωση της ανθρώπινης κοινωνίας δεν θα μπορούσε να ξεφεύγει απ' αυτόν.

Θα ήθελα να σταθώ λίγο σε κάτι που είπε ο αγαπητός Rizitis :

quote:
δάσκαλος και αρχηγός δεν είναι ταυτόσημες έννοιες !

Αν συμφωνήσουμε τελικά στο ότι τα προβλήματα δεν προκύπτουν από την αναπόφευκτη, λίγο-πολύ, δημιουργία αγελών, αλλά από την "ακαμψία" που τις χαρακτηρίζει και την επιθετικότητα στην οποία αυτή οδηγεί, θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι το "κλειδί" βρίσκεται στο να ταυτιστούν οι έννοιες του "αρχηγού" με του "δασκάλου"; Πχ, αυτό που λέγαμε πιο πριν ότι ο γονιός--ως "αρχηγός" μιας μικρής αγέλης--πράττει λανθασμένα όταν επιβάλλει με το "έτσι θέλω" τον "κόσμο" του στο παιδί και θα έπρεπε μάλλον έχει ένα ρόλο "συνοδοιπόρου" του παιδιού του--ως "δάσκαλος" και όχι ως "δερβέναγας"--στην περιπέτεια της κοινωνικοποίησης και της ενηλικίωσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 11:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και με το καλό να μας μπει το 2006!

Θα συμφωνήσω στον διαχωρισμό των όρων "αγέλη" και "κοινωνία".
Την κοινωνία την απαρτίζουν συνειδητοποιημένες αυτόνομες μονάδες που συμφωνούν από κοινού σε αποδεκτές πρακτικές προς έναν κοινά αποδεκτό σκοπό.
Η αγέλη από την άλλη είναι μια μάζα η οποία έχει δώσει μία εν λευκώ εντολή της καθοδήγησης της στον αρχηγό ή την αρχηγική ομάδα.
Στις μεγάλες αγέλες, συνήθως ο δάσκαλος είναι όργανο καθοδήγησης και όχι ο ίδιος ο καθοδηγητής. Στις μικρές αγέλες, πολλές φορές έχουμε την ταύτηση δασκάλου(πνευματικού οδηγού) και αρχηγού.


quote:
Το κακό για το ανθρώπινο είδος είναι ότι έχει καταργήσει πλήρως την δημοκρατία των άγραφων νόμων της φύσης. Δηλαδή ένας μη αγελοποιημένος άνθρωπος έχει ελάχιστες πιθανότητες να επιβιώσει σαν μονάδα. Διότι το σύστημα διοίκησης του πλανήτη που έφτιαξαν τα όντα με το nickname άνθρωπος αντικατέστησε αυτό του θεού το οποίο είχε αρχηγό την συμπαντική αγάπη και την απόλυτη ελευθερία


Θα συμφωνήσω στο πρώτο, δηλ στο ότι ένας μη αγελοποιημένος άνθρωπος θα δυσκολευτεί αρκετά να επιβιώσει ως μονάδα, έξω από το σύστημα. Δεν το θεωρώ ακατόθρωτο, απλώς θα πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι μαζί με όλα τα "κακά" που αφήνει πίσω του, χάνει και τις διάφορες "παροχές", τις ευκολίες που προσφέρει το σύστημα για την αυτοπροστασία και την διατήρησή του.
Στο δεύτερο, συγνώμη αλλά δεν νομίζω να ίσχυε ποτέ και πουθενά ένα σύστημα βασισμένο στην συμπαντική αγάπη και την απόλυτη ελευθερία, το οποίο κάποια στιγμή αντικαταστάθηκε.

Στο θέμα των μιμιδίων που αναφέρει ο Γιώργος, το κύριο χαρακτηριστικό τους, είναι ότι είναι "επιθετικά". Γιατί τι άλλο σημαίνει το "εγωϊστικό" μιμίδιο ή πώς αλλιώς θα παραμείνει "ζωντανό;"
Επίθεση λοιπόν, στο μυαλό των ανθρώπων... άρα προς τα υπόλοιπα παρεμφερή μιμίδια που του τρώνε τον ζωτικό χώρο εκεί μέσα.


quote:
Αναρωτιέμαι "Είναι καλύτερα να την αφήσω να συμμετέχει, αλλά να της καλλιεργώ συναιχώς το "μικρόβιο" της έρευνας ώστε να μην δέχετε τίποτε de facto, ώστε να βγάλει δικά της συμπεράσματά
ή όχι να μην συμμετέχει, γιατί δεν συμβαδίζει με τις δικές μου αντιλήψεις, με κίνδυνο όμως να γίνει "στόχος" μέσα στην "αγέλη" λόγω μη συμμετοχής?

Θα έλεγα και γω καλή μου τοξότης, ότι η πιό έξυπνη κίνηση είναι η πρώτη. Η δεύτερη μπορεί να φέρει εντελώς αντίθετα αποτελέσματα όχι μόνο λόγω του κινδύνου της κοινωνικής απομόνωσης, αλλά και της εσωτερικής αντίδρασης της ίδιας. Σκέψου ότι θα έρθη κάποια στιγμή (εκεί γύρω στην εφηβία) που σίγουρα θα μπει στην διαδικασία να σε αμφισβητήσει σε κάτι για να προχωρήσει αυτόνομα. Αν θες να αποφύγετε ουσιαστικές συγκρούσεις θα πρέπει να της αφήσεις πολλά περιθώρια πρωτοβουλιών από τώρα. Και κάτι άλλο, δεν είναι κακό να αφήνουμε τα παιδιά να κάνουν λάθη. Από αυτά παίρνουν συνήθως τα πιό ουσιαστικά μαθήματα, όπως συνέβει και σε μας άλλωστε.

quote:
Και κάτι άλλο σχετικό-άσχετο...Το Esoterica είναι αγέλη;

Μπα! Εδώ έχουμε μια πανσπερμία εκπροσώπων αγελών, επίδοξων αγελαδάριδων, πιστών καθοδηγητών, μοναχικών λύκων και μη μορφοποιημένων άσχετων. Φαίνεται ένας τόπος κατάλληλος προς άγρα πελατών, αλλά δεν είναι, επειδή για να πιάσεις κάποιον πελάτη θα πρέπει να τον απομονώσεις και να τον αρχίσεις σε ένα ατέλειωτο μονόπλερο μπλα μπλα... πράγμα δύσκολο εδώ μέσα!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 15:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


για τα μηρμυγκια και τις μελισσες νιωθω οτι αποτελουν εναν οργανισμο και οχι μια κοινωνια-αγελη-σμηνος.

γκεσταλτ δεν τοπε εκεινος ο ανθρωπας?


νιωθω επισης οτι αυτο επιθυμει να πραγματωσει καποτε το συστημα.

κατι που ηδη συνεβει στους περισσοτερους Γερμανους επι Χιτλερ, οταν κατα τον Γιουνγκ η Γερμανια μετετραπει σε μια γιγαντια αμοιβαδα κι αρχισε να τρωει τις γυρω της...


.


θα ξενερωσω περισσοτερους τωρα αδελφε, αφηνοντας να ακουστει η φωνη και η αποψη καποιου εντελως χωμενου στα σκατα, φωνη βοωντος απ τον βουρκο.

γιατι η κοινωνια οσο προοδευτικη και να το παιζει, δημιουργει και αποβλητους... (αστεγους, τοξικομανεις, κτλ)


το συγχρονικο ενδιαφερον εγκειται στο οτι προχθες πρωτακουσα αυτο το ρεμπετικο, αν και ειμαι λατρης τους, και νομιζω οτι αξιζει να το ακουσετε απο το να διαβασετε απλα τους στιχους.


απευθυνεται στην κοινωνια και απαιτει το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης και της αποδοχης - δεν ζηταει οικτο...

http://www.johnniebegood.gr/thejunkievmesolongitis.mp3

quote:

Τα συμπεράσματα δικά σας.


ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 15:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα ξενερωσω περισσοτερους τωρα αδελφε, αφηνοντας να ακουστει η φωνη και η αποψη καποιου εντελως χωμενου στα σκατα, φωνη βοωντος απ τον βουρκο.

γιατι η κοινωνια οσο προοδευτικη και να το παιζει, δημιουργει και αποβλητους... (αστεγους, τοξικομανεις, κτλ)


το συγχρονικο ενδιαφερον εγκειται στο οτι προχθες πρωτακουσα αυτο το ρεμπετικο, αν και ειμαι λατρης τους, και νομιζω οτι αξιζει να το ακουσετε απο το να διαβασετε απλα τους στιχους.


απευθυνεται στην κοινωνια και απαιτει το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης και της αποδοχης - δεν ζηταει οικτο...


http://www.johnniebegood.gr/thejunkievmesolongitis.mp3


"ΔΕΝ ΞΕΝΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ...!!!"...που λέει κι ένα άλλο "άσμα"...

Άπαιχτο, Jonnie...

Παστουρμάς ή σουτζούκι λοιπόν; Αμείλικτο το ερώτημα!!--ναι, ναι, "φιλικά" πάντα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 01:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικά χωρίς καμία αντίρρηση θα συμφωνίσω μαζί σας παιδιά.(Ostria & Johnniebegood)

Μερικές φορές μόνο που εκφράζεις μια ανησυχία ή προβληματισμό ως δια μαγείας έχεις και την λύση μπροστά σου.

Ναι συμφωνώ πως θα της χαλάσω το κοινωνικό καμουφλάζ.

Μου άρεσε πολύ αυτή η έκφραση και θαρρώ μου αρέσει και σαν ρόλος-παιχνίδι. Να μου ζήσεις Jonniebegood...

Kαι θα συμφωνίσω και με τους προλαλήσαντες που αναφέρουν πως περισσότερο με αγέλη παρά με κοιωνία μοιάζουμε πλέον.

Μα φυσικά με τόσα "μαντριά" που προσφέρονται που χώρος για ενεργά κοινωνικά άτομα. Όταν "για το καλό σου" σε προτειμούν μέσα στο μαντρί για να σε ελέγχουν που είναι ο ζωτικός χώρος σου για λογική, σκέψη, εσωτερική αναζήτηση, κοινωνική προσφορά, ενδιαφέρον πραγματικό για το κοινωνικό σύνολο....

"μιμιτές" των trends προσπαθούν να αναπαράγουν και να κατευθύνουν έντεχνα και ευκολα συνειδήσεις και "μυαλά"
το αντίθετο δεν βολευει ούτε εξυπηρετεί τους κινούντες τα νήματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 17:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δέν είναι οτι ζούμε μόνο σε μία αγέλη, αλλά σε 3 - 4 μαζί ή και περισσότερες που δέν έχουν κανένα σημείο τομής. Μπαίνουμε στην μία και σκεφτόμαστε τις άλλες.
Πάντα έχουμε κατα νού ή να επευφημούμε τον αρχηγό, ή το πώς να προσαρμόσουμε τα γούστα μας στα γούστα της αγέλης νομίζοντας έτσι οτι θα φανούμε αρεστοί.
Και το αποκορύφωμα είναι οτι δέν παραδεχόμαστε με κανέναν τρόπο την ύπαρξη της αγέλης, ούτε κάν στον εαυτό μας. Χλευάζουμε συνέχεια οτι είμαστε ανεξάρτητοι και οτι οι τρόποι συμπεριφοράς της αγέλης που ακολουθούμε είναι οι εκ γεννετής δικοί μας.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy