ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΝΕΕΣ ΛΕΞΕΙΣ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 19:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάποτε οταν ο κ. Τσοβόλας ηταν ΥΠΟΙΚ πήγε σε ενα ρέστωραν καφέ.
Ενώ ολοι παρήγγειλαν και ήρθε η σειρά του τον ρώτησαν τι θα πάρει?
Ενα καφέ φραπέ με γάλα και ενα προφάν

Το γκαρσόνι απο ευγένεια δεν ρώτησε τι είναι αυτό το προφάν, και θεώρησε οτι κάποιος θα το γνωρίζει απο την κουζίνα

Την ίδια απορία είχαν και στην κουζίνα, αλλά και στη διεύθυνση. Δεν ήξερε κανείς

. Επικοινωνούν με το καφενείο της Βουλής , ρωτούν τι είναι το προφάν, αλλά δυστυχώς

δεν ήξερε κανείς.

Μισή ντροπή δική μου, μισή δική του λέει το γκαρσόνι, και σπεύδει να τον ρωτήσει .
``Να με συμπαθάτε κ. Υπουργέ, παραγείλατε καφέ με γάλα και ενα προφάν? ``Ναί`` απαντά.. ο Υπουργός. Το προφάν τί είναι ρωτά το γκαρσόνι.
Γεμάτος απορία ο Υπουργός του απαντά ... προφάν ( που ρουφάν) πως το λέτε εσείς .. καλαμάκι.


Edited by - allzzaro on 07/03/2006 19:47:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 23:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοθυματοποίηση....Γεώργιος Παπανδρέου..

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 07:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα καφέ φραπέ με γάλα και ενα προφάν

Για να πώ την αλήθεια, εμένα αυτό το προφάν όταν διάβασα το μήνυμα σου μου ακούστηκε σαν γλύκισμα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 20:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΥΛΟΥΜΠΑΣ ο τρώγων χυλόπιτες από γκόμενες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 01:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ ο ορισμός στο:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7780


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 04:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά σκέφτηκα να το ανοίξω ως νέο θέμα, αλλά για να μην κάνω κατάχρηση του χώρου θα το γράψω εδώ - μιας και έχει κάποια λεξικολογική συνάφεια με το θέμα.

Έχετε δοκιμάσει ποτέ να βάλετε κάποιο τόπικ των forums σε αυτόματο μεταφραστή για αγγλικά - όπως π.χ. το babelfish;
Για να δούμε τα αποτελέσματα....

ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ, μιά επιστήμη ή μιά απάτη;;;

" A'ggele, together we speak but unfortunately synnenooy'maste.
Firstly, with "IT READ AND YOU WILL SEE" hopes did not mean eme'na. This kotsa'na never xesto'mjsa i."

(Άγγελε,μαζί μιλάμε αλλά δυστυχώς δε συννενοούμαστε.
Καταρχήν,με το "ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ" ελπίζω να μην εννοούσες εμένα.Αυτή την κοτσάνα ποτέ δεν την ξεστόμισα εγώ.)

"YOU ARE HORRIBLY LAUGHED IF YOU BELIEVE THAT YOU ARE AWARE FOR WHAT IT PLAYS IN THE SPACE OF SCIENCE!!!!"
(ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΣ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ!!!!)

" Now my boy rather me you work....."
---πρόκειται μάλλον για το Yodan-effect!!!---
(Τώρα αγόρι μου μάλλον με δουλεύεις.....)


Δοκιμάστε το, έχει πολύ πλάκα!!!



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 10:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια νέα λέξη είναι η λέξη "ζεϊμπεκέλικ" και σημαίνει τον συνδυασμό ζεϊμπέκικου και μουσικής pshychedelic-trance. Την είχα ακούσει από κάτι φίλους...μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε περίπτωση που μια παρέα θα επισκευθεί σκυλάδικο αλλά το ίδιο βράδυ και rave-άδικο

Ελληνικιά Γραμματικιά μιλάμε

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 20:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και μία λέξη για τους αυστηρά κρεατοφάγους λάτρεις της μπριζόλας:
Όταν κάποιος θέλει να φάει μια μπριζόλα από δύο είδη κρέατος παραγγέλνει μια "μοσχαρνίσια"....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 00:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΡΚΑΡΛΟΝΓΚΑΣ
carcarlongas
αγγλιστί.

Χα χα ακούτε τί σκέφτηκαν τα άτομα. Αυτός που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του διαρκώς για μικρές και μεγάλες αποστάσεις .

car-car-long


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 01:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο φούρναρης του "Lord of the rings" λέγεται....ΚΑΡΑΜΑΛΕΓΚΟΛΑΣ!!!

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 01:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ο φούρναρης του "Lord of the rings" λέγεται....ΚΑΡΑΜΑΛΕΓΚΟΛΑΣ!!!

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...


Agnostic έγραψες...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 02:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο μπραντ νιου λέξεις.
Για...χμ, κάθε περίσταση.

νομοτρόλ: τρολ που απειλεί και εκβιάζει για έννομη διευθέτηση της διαφωνίας απόψεων που έχει με κάποιο άλλο μέλος!!!

αφροτρόλ:


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 08:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα!
Δύο κατηγορίες του γνωστού πλέον "troll"!
Τον τελευταίο καιρό τα μάτια μου βλέπουν και τα 2 παρακλάδια...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 00:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ Α ναι!

ΧΟΧΛΙΔΟΒΟΛΟΣΕΡΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗ ΛΕΞΗ Ε ΛΙΓΟ ΣΥΝΘΕΤΗ ΒΕΒΑΙΑ ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 00:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε χε χε. Ανέλυσέ το αν θέλεις, για όσους δεν το κατάλαβαν. Ρίζες λέξεων κ.λ.π. θυμάσαι πιστεύω από το σχολείο....


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 00:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΛΕΞΗ ΑΥΤΗ ΕΝΩΕΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΠΕΝΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΣΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΡΗΝ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΑΛΟ Ε ΜΕ ΟΛΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΙΟ ΦΥΛΛΟ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 01:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΧ ΩΧ ΣΟΡΥ ΡΕ ΣΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΣΟΥΝ ΦΙΛΗ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΒΡΙΚΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΕΠΙΚΙΝΩΝΩ ΜΛΚΙΑ ΕΚΑΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 02:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά βρε ALF!
Ολόκληρη φωτογραφία έχει η γυναίκα!!!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 07:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλά βρε ALF!
Ολόκληρη φωτογραφία έχει η γυναίκα!!!

Γιατί, το όνομα που το βάζεις...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 15:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΕΧΕΧΕ ΠΗΡΑΧΤΙΡΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΤΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΥΓΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 16:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα έψαχνα αποδώ, τα έψαχνα αποκεί...
τελικά μου τα βρήκε η gretel.
Λεξούλες που είχα βάλει σε πολύ παλιότερο θέμα.
Αφιερωμένες στη μικρή, ξανθιά gretel

Αθλιόφυτο, το
Διακοσμητικό φυτό σε δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες και άλλους χώρους
δημόσιας χρήσης που κανείς δε φροντίζει και γι'αυτό έχει τα μαύρα του τα χάλια. Φημολογείται ότι η αυτοκτονία του Καρυωτάκη οφείλεται στην παρουσία αθλιόφυτων στη δημόσια υπηρεσία όπου εργαζόταν στην Πρέβεζα.

Απλυτήρι, το
Το ποτήρι που αφήνουμε δίπλα στο νεροχύτη για να πίνουμε νερό ώστε να μη βγάζουμε καθαρό από το ντουλάπι κάθε φορά. Να σημειωθεί ότι η λέξη δεν έχει πληθυντικό. Αν είναι πάνω από ένα, τότε λέγονται σκέτο «άπλυτα ποτήρια».

Γεωμυλοφοβία, η
(Μαγειρική) Ο φόβος μήπως καθαρίσεις υπερβολικά πολλές ή υπερβολικά λίγες πατάτες όταν θέλεις να τηγανίσεις πατάτες ή να φτιάξεις πουρέ.

Δεγράφυλοι, οι
Ο στόλος των στυλό που φυλάμε στη μολυβοθήκη μας, παρότι έχουν πάψει από καιρό να δουλεύουν. Έχει παρατηρηθεί πως κάθε φορά που πρέπει να γράψουμε στα γρήγορα κάποιο τηλέφωνο ή μια άλλη πληροφορία, πιάνουμε δεγράφυλο και τσαντιζόμαστε, οπότε μας έρχεται να τους πετάξουμε. Παραδόξως όμως, δεν τους πετάμε αλλά τους ξανατοποθετούμε στη θέση τους.

Δολιοκλωστή, η
Ύπουλη κλωστούλα που κρέμεται από κάποιο είδος ρουχισμού και που μόλις τραβάς για να την κόψεις, καταλήγεις να ξηλώσεις το μισό ρούχο.

Ημιαλεξιβρέχομαι, ρ. αμετβ.
Μοιράζομαι με κάποιον την ίδια ομπρέλα, αφού υπάρχει μόνο μία, οπότε
καταλήγουμε κι οι δύο να έχουμε από ένα βρεγμένο ώμο, αλλά γινόμαστε
καλύτεροι φίλοι.

Ισορροπητήρι, το
Αυτό το κάτι (καπάκι μπύρας, πετρούλα, ξυλαράκι) που επιστρατεύουμε για να φέρουμε ένα τραπέζι που τραμπαλίζει στα ίσια του σε λαϊκά ταβερνάκια. "Θα μας φέρετε πρώτα λίγο νερό κι ένα ισορροπητήρι;"

Καμικαζέντομο, το
Έντομο, κυρίως μυγάκι, που έχει ταχθεί να αυτοκτονήσει μέσα στον καφέ σου ή στο κρασί σου και δε λέει να φύγει μέχρι να πέσει μέσα. Ορισμένα
καμικαζέντομα έχουν ως σκοπό ζωής να εξερευνήσουν τα ρουθούνια σου.

Κοτοχαρά, η
Η χαρά όταν σε γεύμα με κοτόπουλο σου δίνουν το κομμάτι που σου αρέσει.
"Αχ! Τι κοτοχαρά, μου έπεσε το μπούτι"

Κρετινερωτήσεις, οι
Ερωτήσεις με πασίδηλες απαντήσεις που συνηθίζουν να κάνουν οι
δημοσιογράφοι σε δύσμοιρους πολίτες. Οι εν λόγω ερωτήσεις καταδεικνύουν περίτρανα ότι οι δημοσιογράφοι έχουν IQ φρυγανιάς. Πχ Σε κάποιον που μόλις έχει πέσει από τον έκτο όροφο: Πονάτε; Σε κάποιον που μόλις έχασε μάνα, πατέρα, τρία αδέρφια και το σκυλάκι του σε αυτοκινητιστικό: Πώς
αισθάνεστε;

Κτελοντούρι, το
Το είδος ελεεινής μουσικής που σε κρατά ξύπνιο σε νυχτερινά ταξίδια με τα ΚΤΕΛ. Το μεγαλύτερο μέρος της άγρυπνης νύχτας το περνάς αναρωτώμενος πώς είναι δυνατόν ο οδηγός να είναι στα ντουζένια του στις 4 η ώρα το πρωί.

Ματισκύψιμο, το
Η ανόητη, ανώφελη συνήθεια να σκύβουμε πέντε εκατοστά το κεφάλι όταν
περνάμε μπροστά από άλλους θεατές σε σινεμά ή θέατρο ώστε να φτάσουμε στη θέση μας, λες και ο υπόλοιπος όγκος μας φάτσα φόρα δεν τους ενοχλεί.

Μελλοχρήσιμο, το
Αντικείμενο πασιφανώς άχρηστο το οποίο το φυλάω κάπου γιατί ίσως στο
μέλλον φανεί χρήσιμο. Αποτελεί συμπαντικό κανόνα ότι τα μελλοχρήσιμα, όταν τελικά τα χρειαστούμε στο μέλλον, ποτέ δε θυμόμαστε πού τα έχουμε βάλει.

Μυξοδιαγνωστική, η
Το να φυσάς τη μύτη σου και μετά να κοιτάζεις το μαντήλι για να δεις τι εξήλθε, ίσως τελώντας υπό την πεποίθηση ότι κατ'αυτόν τον τρόπο θα
διαγνώσεις τρομερά πράγματα για την υγεία σου ή θα αντικρύσεις κάτι πρωτόγνωρο.

Πουπήγιο, το
Οποιοδήποτε λιλιπούτειων διαστάσεων εξάρτημα (βίδα, παξιμαδάκι κ.α.)αφαιρώ από ηλεκτρική ή ηλεκτρονική συσκευή την ώρα που την επισκευάζω, το οποίο μου πέφτει από τα χέρια και μετά περνάω το υπόλοιπο μισάωρο ψάχνοντάς το στο πάτωμα, συνήθως σε μωσαϊκό όπου είναι ακόμα πιο δύσκολο να το βρω. Ο Αντώνης είδε το πουπήγιο να του γλιστράει από το τραπέζι και κοίταξε αμέσως να δει πού πάει αλλά δεν πρόλαβε, οπότε καταράστηκε την τύχη του και έπεσε στα γόνατα να το βρει.

Πωλητεύω, ρ. μετβ.
Εσφαλμένα θεωρώ πελάτη καταστήματος ως πωλητή, οπότε τον ρωτάω πού είναι η μαγιονέζα ή πόσο κάνει το μπλε κηροπήγιο κι εκείνος αγριοκοιτώντας μου λέει ότι δε δουλεύει εδώ. "Αχ συγνώμη, σας πωλήτευσα!"

Ριαλόνειδος, το
Η άφατη, αβάσταχτη ντροπή αν δεις συγγενή σου, έως και τρίτου βαθμού σε ριάλιτι σόου.

Σκουπευκαιρία, η
Όταν, κατά το σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα, περνάω ένα κομμάτι χνούδι ή κλωστούλα τουλάχιστον δέκα φορές με τη σκούπα αλλά δεν το ρουφάει, οπότε τελικά σκύβω και το πιάνω, το εξετάζω και μετά το ξαναρίχνω χάμω για να δώσω μια ευκαιρία στη σκούπα να το πιάσει.

Φυσοτρώω, ρ. μετβ.
Όταν από τη λαιμαργία μου προσπαθώ να φάω κάτι που ακόμα αχνίζει και το βάζω στο στόμα μου οπότε αναγκάζομαι να κρατάω το στόμα μου ανοιχτό και να φυσάω και να ξεφυσάω ελπίζοντας να δημιουργήσω ρεύματα αέρος που θα ψύξουν την άτιμη μπουκιά μου. Ενίοτε βγάζω και άναρθρους ήχους, οι πιο ηλίθιοι δε, κουνούν την παλάμη τους μπροστά απ' το στόμα, λες κι αυτό βοηθάει.

Χορτάγχος, το
Το άγχος που σε κυριεύει την ώρα που τρως πραγματικά εξαίσια φαγητά μήπως χορτάσεις προτού προλάβεις να τα δοκιμάσεις όλα. "Μην χορταγχώνεσαι βρε Νεκτάριε, θα ξανάρθουμε!"

Ψυγγιές, οι
Οι φωνές του περιπτερά να κλείσεις το ψυγείο.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 15:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά Αμαλία μου σε υπέρευχαριστώ έλιωσα στο γέλιο.

Έχω Μελλοχρήσιμα άδεια μπουκάλια -όμορφα- από αρώματα που δεν έχω πετάξει και συσσωρεύονται..

Πώς να τα ονομάσω?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy