ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟ 64 μχ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 08:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Ψηλέ,

Γιατί δεν απαντάς στον macedon?

Σε ρωτάει εάν οιΤάκιτος και Σουητόνιος που ήταν αντίπαλοι πολιτικά με τον Νέρωνα, μπορούσαν να τον κατηγορήσουν ή όχι.

Θα απαντήσεις;

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 09:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αξιοπιστία του Τάκιτου σαν ιστορικού καθώς και τα κίνητρά του στο θέμα της "καταγραφής" των γεγονότων της πυρκαγιάς της Ρώμης, αμφισβητούνται από πολλούς σύγχρονους μελετητές. Ταυτόχρονα, οι ίδιοι τον δέχονται σαν ένα πολύ καλό χρονογράφο της συγκεκριμένης περιόδου και σαν πρωτεύουσα πηγή αναφοράς για την εποχή εκείνη.

Για παράδειγμα, στο βιβλίο "Διαβάζοντας για τον κόσμο" (τόμος 1ος) που διδάσκεται στο τμήμα Ιστορίας του Πανεπιστημίου της Ουάσιγκτον, αναφέρονται μια σειρά τέτοιων συμπερασμάτων από διάφορους μελετητές. Να σημειωθεί πως σε όλο το τμήμα που αφορά τον Τάκιτο, οι συγγραφείς χρησιμοποιούν τον όρο "he claims" (ισχυρίζεται), αμφισβητώντας έμμεσα την ιστορική αξιοπιστία του.

Στο βιβλίο "Ιστορία του Ρωμαϊκού και Ελληνικού Κόσμου" που διδάσκεται στις προ-κολλεγιακές τάξεις των σχολείων της Νέας Υόρκης σαν μάθημα προετοιμασίας για την εισαγωγή στο κολλέγιο, ο Τάκιτος αναφέρεται σαν "χρονογράφος".

Oi σύγχρονοι ιστορικοί μελετητές, έχουν καταλήξει στα εξής συμπεράσματα (βιβλιογραφία διαθέσιμη)

1. Ο Τάκιτος ήταν έντονος επικριτής του Νέρωνα, μέχρι σημείου απέχθειας προς το πρόσωπό του.
2. Οι υπάρχοντες Χριστιανοί της Ρώμης (64 μαχχ) ελάχιστοι όντες στον αριθμό, συχνά συγχέονταν με τους Ιουδαίους, χωρίς να αποτελούν ξεχωριστή ομάδα.
3. Οι Ρωμαίοι απεχθάνονταν τους Ιουδαίους και τους κατηγορούσαν για ταραξίες, τεμπέληδες και ανυπάκουους.
4. Η συμπάθεια που δείχνει ο Τάκιτος προς τους Ιουδαίους (αν και Ρωμαίος) οφείλεται στο γεγονός ότι περισσότερο απ'αυτούς απεχθανόταν το Νέρωνα ("ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου")

Η ουσία στη συζήτηση αυτή είναι αυτό που είπε προηγουμένως η Ostria

quote:

Δηλ πολλές φορές η απόσταση από τα πράγματα μας κάνει να τα βλέπουμε πιό αντικειμενικά.

Από επιστημονική άποψη, ο ιστορικός ερευνητής οφείλει να εξετάζει τα γεγονότα από απόσταση και χωρίς την παρέμβαση των προσωπικών του αντιλήψεων, διαφορετικά δεν καταγράφει ιστορικά γεγονότα αλλά γράφει Χρονογραφήματα. Άλλωστε και ο ίδιος ο Τάκιτος το γνωρίζει αυτό καθώς, ενώ έχει γράψει ιστορικά βιβλία (όπως το "Historiae"), το παρόν πόνημα δεν το θεωρεί ιστορικό αλλά χρονογραφικό (γι'αυτό και το ονομάζει "Annales" - Χρονικά). Η διαφορά του χρονογραφήματος από την Ιστορία είναι ότι το χρονογράφημα δεν είναι αντικειμενικό, καθώς εσωκλείει την προσωπική άποψη του γράφοντος, σε αντίθεση με την Ιστορία.

Για τον ίδιο λόγο, στη σύγχρονη εποχή, ένα γεγονός θεωρείται ιστορικό όταν εξεταστεί μετά από 50-60 χρόνια, όταν δηλαδή πάψει να αποτελεί "πολιτικό γεγονός".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 10:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γηγενή,
ωραία η ατάκα:
"ψηλε βλεπεις παντου εχθρους και συνωμοτες"

Σε λίγο, όπως πάμε, δεν θα χρειάζεται να συζητάμε. Όταν θα βλέπετε τον ψηλό σε κάποια συζήτηση, θα του αμολάτε μια ""ψηλε βλεπεις παντου εχθρους και συνωμοτες" και θα καθαρίζετε!!!!!!!

Από που και έως που τώρα μου λες αυτό το πράγμα;;;; Που κολλάει αυτό που είπες;;;;

Τελικά εγώ βλέπω παντού εχθρούς και συνωμότες;;;



μα απο αυτη την απαντηση που εδωσες και οπως την εδωσες


quote:
Γηγενή,
από την ιστοσελίδα που πήρες την παραπομπή σου:

"Βλέπουμε, λοιπόν, ότι οι προαναφερθέντες ιστορικοί (αναφέρεται στους: Σουητώνιο, Τάκιτο και Ιώσηπο (Φλάβιο Ιωσήφ) καθώς και τον Πλίνιο τον νεότερο) δεν είναι κάποια τυχαία άτομα που συγγράφουν ιστορία. Είναι υψηλόβαθμοι αξιωματούχοι της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και, επίσης, συνδέονται όλοι τους στενά με το αυτοκρατορικό περιβάλλον και διατηρούν φιλικές σχέσεις με τους αυτοκράτορες. Χρειάζεται, άραγε, να προσθέσουμε τίποτα για το κύρος τους ως ιστορικών;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τα έργα τους δεν αποτελούν απλώς την επίσημη ιστορία της Ρώμης αλλά την επίσημη ιστορία των εκάστοτε αυτοκρατόρων. Ας λάβουμε δε υπόψη μας ότι ο Σουητώνιος και ο Τάκιτος αποτελούν τις σημαντικότερες πηγές που διαθέτουμε για την ιστορία του 1ου μ.Χ. αιώνα."

Το παραπάνω απόσπασμα δίνει σαφή απάντηση σε όλους όσοι επιχειρούν να προσβάλουν το κύρος των εν λόγω ιστορικών!!


quote:
Θα θεωρήσω πως έκανες λάθος και ότι παρέλειψες να παραθέσεις και τη σημαντικότερη παράγραφο της παραπομπής σου, όπως επίσης, θα θεωρήσω πως από λάθος στο χειρισμό, την παραπομπή σου την παράθεσες με πολύ μικρούς χαρακτήρες.


οι σημαντικοτερες παραγραφοι για το θεμα μας ψηλε ειναι αυτες που εδωσα που δειχνουν τι πολιτικο παιχνιδι παιζοταν τοτε
ολες οι πληροφοριες αντλουνται απο τους ιστορικους της εποχης

την παραπομπη την εβαλα σε quote γιατι σε κανονικο μεγεθος επιανε πολυ χωρο


quote:
Με τον βαθμό του πραίτορα αρχικά, όσο ο Νέρωνας ήταν ακόμη πολύ νέος, μπόρεσε να τιθασεύσει τη διαταραγμένη προσωπικότητά του και να κατευθύνει την πολιτική και τις τύχες του ρωμαϊκού κράτους με σύνεση για μια πενταετία (το περίφημο quinquennium Neronis). Είχε επιτυχίες στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό (πόλεμος εναντίον της Αρμενίας). Οι πιο ευτυχισμένες μέρες της ζωής του ήταν τα πέντε αυτά χρόνια όπου η κηδεμονία του Νέρωνα βρισκόταν υπό την καθοδήγησή του. Εχει τώρα το αξίωμα του υπάτου. Μετά την ενηλικίωση όμως του παρανοϊκού αυτοκράτορα, που δεν δίστασε στο μεταξύ να δολοφονήσει την ίδια τη μητέρα του, την Αγριππίνα, ο Σενέκας αποφασίζει, αντιπαθής τώρα και έχοντας χάσει την εύνοια του εγκληματικού μαθητή του, να αποσυρθεί από τις δολοπλοκίες της Αυλής και από τη δημόσια ζωή.

εδω βλεπουμε εναν καλο λογο που ο σενεκας δεν ηθελε τον νερων

και εδω εχουμε αρκετα στοιχεια
http://www.odal.gr/diogmoi.htm
http://www.odal.gr/Paul2.htm
http://www.odal.gr/anyparktosjesus.htm

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 15:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικότερα, οι μεταγενέστεροι Χριστιανοί, είχαν άχτι τον Νέρωνα που τους χρέωσε την καταστροφή της Ρώμης, και όχι μόνο. Δεν είναι και λίγο άλλωστε να καταλήγεις pedigree τροφή για τιγράκια. Αλλά δεν νομίζω πως τον σιχαινόντουσαν πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους Ρωμαίους. (Αντίθετως, τα πήγαιναν πολύ καλά με τον Σενέκα).

Ενδεικτικές οι παρακάτω αναφορές από την Wikipedia (το κάνω copy-paste, γιατί βαριέμαι να μεταφράζω)

New Testament

Some scholars believe that the Number of the Beast, 666, featured in the Book of Revelation is a reference to the Roman Emperor Nero. Alternative spellings of Nero include Neron which calculates to 666. The name Nero without the last n calculates to 616 and some manuscripts of Revelation contain that number instead of 666.

Number of the Beast

Sibylline Oracles, Book 3, allegedly written before Nero's time, prophesies anti-christ and identifies him with Nero. However, it was actually written long after him and this identification was in any case rejected by Irenaeus in Against Heresies, Book 5, 27-30. They represent the mid-point in the change between the New Testament's identification of the past (Nero) or current (Domitian) antichrist, and later Christian writers' concern with the future anti-christ. One of these later writers is Commodianus whose Institutes, 1.41, states that the future antichrist will be Nero returned from hell.

Ψηλέ, οι μεταφράσεις σου στον Σουετώνιο είναι ok with me. Όσον αφορά τον Τάκιτο, θα συμφωνήσω με την Ostria περί μεταγενέστερης προσθήκης. Αυτό το «Χριστός»- στο αγγλικό που το έχω εγώ τουλάχιστον- βγάζει μάτι.

Δύο επουσιώδη μόνο:

Η Μεσσαλίνα που αναφέρεις δεν είναι η γνωστή τσόντα που έκανε τα αίσχη επί φουκαρά Κλαυδίου, αλλά η Statilia Messalina. Πρέπει να προσέχουμε με αυτούς τους Ρωμαίους, γιατί είχαν όλοι τους τα ίδια δεκαπέντε ονόματα, και απλώς τους αλλάζανε την σειρά. Όσο για τον σύζυγό της, ορθώς αναφέρεις ότι τον σκότωσε, όχι όμως «ενώ ήταν σε υπηρεσία», αλλά ενώ ακόμη κατείχε το αξίωμα του Ύπατου.

Όσον αφορά την Poppaea Sabina, δεν «τη σκότωσε με μια κλωτσιά γιατί ήταν έγκυος και άρρωστη, όπως είχε πει ο ίδιος ένα βράδυ που είχε γυρίσει από έναν αγώνα σκυλοδρομιών», αλλά «την σκότωσε, ενώ ήταν έγκυος και άρρωστη, επειδή τον κατσάδιαζε που αργούσε να γυρίσει από τους αγώνες». Κοινώς, έπεφτε παντόφλα.

Μάλλον όμως θα δυσκολευτείς να βγάλεις άκρη λογικής με Τάκιτο και Σουετώνιο, μιας και αντιπαθούσαν τον Νέρωνα, λίγο παραπάνω από τους Χριστιανούς- είναι αυτό που οι ιστορικοί αποκαλούν hostile sources.

Good to be back! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 17:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ψηλέ, οι μεταφράσεις σου στον Σουετώνιο είναι ok with me. Όσον αφορά τον Τάκιτο, θα συμφωνήσω με την Ostria περί μεταγενέστερης προσθήκης. Αυτό το «Χριστός»- στο αγγλικό που το έχω εγώ τουλάχιστον- βγάζει μάτι.

Ναι όντως, έχω διαβάσει και εγώ πως το "Χριστός" είναι η απόδοση του πρωτότυπου "CRESTOS" (αν δεν κάνω λάθος, αυτό το όνομα ισχυρίζονται ότι αντικατέστησε) και λένε ότι αυτό έγινε για τη «διευκόλυνση» του λαού. Βέβαια, θέλει ψάξιμο.

quote:

Δύο επουσιώδη μόνο:

Η Μεσσαλίνα που αναφέρεις δεν είναι η γνωστή τσόντα που έκανε τα αίσχη επί φουκαρά Κλαυδίου, αλλά η Statilia Messalina. Πρέπει να προσέχουμε με αυτούς τους Ρωμαίους, γιατί είχαν όλοι τους τα ίδια δεκαπέντε ονόματα, και απλώς τους αλλάζανε την σειρά.



Σωστή η παρατήρησή σου. Πρόκειται για τη Statilia Messalina !


quote:
Όσο για τον σύζυγό της, ορθώς αναφέρεις ότι τον σκότωσε, όχι όμως «ενώ ήταν σε υπηρεσία», αλλά ενώ ακόμη κατείχε το αξίωμα του Ύπατου.

Ναι, σωστότατο. «ενώ ακόμη κατείχε το αξίωμα του Ύπατου». Υπάρχει μόνο η λέξη ‘mentre’ που θέλει λίγο ψάξιμο.


quote:
Όσον αφορά την Poppaea Sabina, δεν «τη σκότωσε με μια κλωτσιά γιατί ήταν έγκυος και άρρωστη, όπως είχε πει ο ίδιος ένα βράδυ που είχε γυρίσει από έναν αγώνα σκυλοδρομιών», αλλά «την σκότωσε, ενώ ήταν έγκυος και άρρωστη, επειδή τον κατσάδιαζε που αργούσε να γυρίσει από τους αγώνες». Κοινώς, έπεφτε παντόφλα.

Και εδώ έχεις δίκιο. «την σκότωσε με μια κλωτσιά, ενώ ήταν έγκυος και άρρωστη, επειδή τον κατσάδιασε ένα βράδυ που άργησε να γυρίσει από τις σκυλοδρομίες».


****Τελικά, Μάλλον, το να μεταφράσεις στις 3 η ώρα τα χαράματα μετά από μια κουραστική ημέρα,δεν είναι ότι το καλύτερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 22:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω και το εξής:

Η Ostria πιο πριν αναφέρθηκε στον Gerhard Baudy, ο οποίος ασχολήθηκε εκτεταμένως με την μεγάλη πυρκαγιά της Ρώμης.

Ο Baudy στηρίζει την άποψη ότι μπορεί να έβαλαν οι Χριστιανοί την φωτιά, κάνοντας λόγο για κείμενα που κυκλοφορούσαν και προφήτευαν μια μεγάλη φωτιά που θα κατέστρεφε την Ρώμη. Με μια διαφορά: Η προφητεία δεν ήταν χριστιανική, αλλά αιγυπτιακή, και μιλούσε για την ανατολή του Σείριου, η οποία θα σήμαινε και την καταστροφή της «Μεγάλης Δαιμονικής Πόλης».

Με την εκπλήρωση της προφητείας έχουμε διπλό σημαινόμενο: Η Ρώμη είναι δαιμονική, και επιπλέον πνέει τα λοίσθια, κάτι που σαφώς επεδίωκαν οι Χριστιανοί.

Προκύπτει για μένα το εξής λογικό αντεπιχείρημα:

Γιατί οι Χριστιανοί να επιδιώκουν την εκπλήρωση μιας μη χριστιανικής, αλλά αιγυπτιακής προφητείας, με σαφώς παγανιστική προέλευση;

Να προσθέσω τέλος ότι οι πυρκαγιές ήταν αρκετά συνηθισμένες τότε στην Ρώμη. Μετά την συγκεκριμένη πάντως, ο Νέρων θέσπισε για πρώτη φορά μέτρα ασφαλείας για τις πυρκαγιές, (ή όπως αλλιώς μεταφράζεται το fire codes).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 03:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις πληροφορίες που παράθεσα, φρόντισα να τις βρω από πηγές που δεν είναι του περιβάλλοντος των Χριστιανικών ιστοσελίδων. Το έκανα επίτηδες έτσι ώστε να μην μπορεί κάποιος να μου χρεώσει τις γνωστές κατηγορίες.

Το ότι ο Τάκιτος ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ του πρώτου αιώνα μ.Χ., το δηλώνουν αρκετοί μελετητές που καμία σχέση δεν έχουν με φανατικούς Χριστιανικούς κύκλους.

Ένα δείγμα αποτελεί και το απόσπασμα που παράθεσα από την ιστοσελίδα που υπέδειξε ο Γηγενής, η οποία, όπως δηλώνει και ο Γηγενής, αλλά μπορούμε να το διαπιστώσουμε και μόνοι μας, κάθε άλλο παρά φιλοχριστιανική είναι.

Για το ότι όλος ο κόσμος, εκτός βέβαια από τους μελετητές του Macedon, θεωρούν τον Τάκιτο ΜΕΓΑΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ, μπορείτε να πάρετε μια γεύση και μόνοι σας αν ψάξετε στο Διαδίκτυο, και γράψετε στο google τις λέξεις «ο ιστορικός Τάκιτος».

Αξίζει επίσης να διαβάσετε ένα πάρα πολύ ωραίο άρθρο του Μάριου Πλωρίτη, στο ΒήμαOnLine, με τίτλο
«H Ρώμη του Ποτόμακ * Γιατί οι ΗΠΑ θυμίζουν, σε πολλά, το ρωμαϊκό imperium της παρακμής»,
στο οποίο ο Μάριος Πλωρίτης κάνει αναφορά στον Τάκιτο λέγοντας επί λέξει « Και οι καλύτεροι «οδηγοί» που διαθέτουμε, είναι ο μεγαλύτερος ρωμαίος ιστορικός Τάκιτος (55;-117/120 μ.X.)
http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14023&m=B50&aa=2

Λέχθηκε επίσης ότι ο Τάκιτος συμπαθούσε τους Χριστιανούς και προς τεκμηρίωση αυτού χρησιμοποιήθηκαν κάποιες αυθαίρετες προσωπικές εκτιμήσεις και συμπεράσματα.

Ο Τάκιτος όμως, στο έργο του τα Χρονικά, αναφέρεται με εχθρικό ύφος στους Χριστιανούς. Δείτε αυτό που λέει ο Τάκιτος:

«ο Νέρωνας, εφηύρε ενόχους και τιμώρησε με τα πλέον «εκλεπτυσμένα» βασανιστήρια αυτούς που ήταν μισητοί για τις βδελυρές τους πράξεις, τους οποίους ο απλός λαός του ονόμαζε Χριστιανούς.»

Πώς είναι δυνατόν να τους συμπαθεί και να τους χρεώνει με «βδελυρές πράξεις»;;

Επίσης, να φανταστείτε ως και ιστοσελίδες ατόμων ή ομάδων που μάχονται το Χριστιανισμό, παραθέτουν τις αναφορές του Τάκιτου όπου φαίνεται η εχθρική του στάση απέναντι στους Χριστιανούς.

Για παράδειγμα, το hellenicreligion αναφέρει ότι ο Τάκιτος στα «Ιστορικά» αποκαλεί τους Χριστιανούς «Ονολάτρεις».
Ορίστε και ο σύνδεσμος:
http://www.hellenicreligion.gr/doc/iereondialogoi.htm

Είναι δυνατόν να τους συμπαθεί και να τους αποκαλεί έτσι;;

Ακόμη και η ιστοσελίδα του http://www.odal.gr (Γηγενή σου θυμίζει τίποτα;;;) αναφέρει το γεγονός που ο Τάκιτος λέει ότι οι Χριστιανοί μισούσαν την ανθρώπινη φυλή.
Ορίστε και ο σύνδεσμος:
http://www.odal.gr/diogmoi.htm

Εφόσον έως και οι πολέμιοι του Χριστιανισμού συμφωνούν με την άποψη ότι ο Τάκιτος στα έργα του αναφέρονταν εχθρικά στους Χριστιανούς, δεν χρειάζεται να παραθέσω και τις άλλες πηγές των ουδέτερων ή και φιλο-χριστιανών.

Η προσπάθεια να αμαυρώσουμε τη φήμη ενός, παγκοσμίως αναγνωρισμένου, μεγάλου ιστορικού ή/και να υπονομεύσουμε την αντικειμενικότητά του προκειμένου να δώσουμε περισσότερη ισχύ στα επιχειρήματά μας που στοχεύουν στην ανατροπή ιστορικών γεγονότων, είναι κατακριτέο και δεν αρμόζει σε συνετούς ανθρώπους.

Όσο αντικειμενικός ή όχι μπορεί να είναι ένας χρονογράφος, άλλο τόσο μπορεί να είναι και ένας ιστοριογράφος.
Ας μην ξεχνάμε τη γνωστή ατάκα ορισμένων εδώ μέσα:
«Την ιστορία τη γράφουν οι νικητές»

Ένα άλλο παράδοξο, επίσης, είναι ότι αυτοί που τη μια μας λένε ότι η ιστορία είναι αντικειμενική, είναι οι ίδιοι που αμφισβητούν πολλά ιστορικά γεγονότα, υπαινισσόμενοι ή/και κατηγορώντας ευθέως, πολλές φορές, διάφορους ιστορικούς για μεροληψία!!!!!!

Όπως και να έχει, δεν είναι μόνο ο Τάκιτος που μας πληροφορεί ότι υπαίτιος του εμπρησμού είναι ο Νέρωνας, αλλά είναι και ο Σουετώνιος, ο Δίων Κάσιος, καθώς και ο Πλίνιου ο Αρχαίος.
Γι’ αυτούς τι έχετε να πείτε;;;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 06:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταμάτα να βγάζεις αφρούς και κανείς δεν πάει να αμαυρώσει τη φήμη ενός μεγάλου ιστορικού, όπως αναφέρεις. Συζήτηση κάνουμε.

Οι πηγές μου δεν γνωρίζω αν είναι Χριστιανοί ή όχι, αλλά είναι ιστορικοί. Τα βιβλία που αναφέρω διδάσκονται σε τμήματα ιστορίας πανεπιστημίων. Ο ένας από τους συγγραφείς θεωρείται κορυφή στη μελέτη του Τάκιτου και είναι ο πρώτος που εξέδωσε στις Η.Π.Α. όλο το έργο του Τάκιτου μεταφρασμένο στα αγγλικά. Συγνώμη που δεν μπορώ να σου δώσω links, αλλά οι βασικές μου πηγές προέρχονται από τη βιβλιοθήκη μου.

Αυτό επίσης που είπα είναι ότι η ιστορική έρευνα έχει συγκεκριμένους κανόνες, γιατί είναι επιστήμη. Δεν είναι οικουμενική σύνοδος που να αποφασίζουμε με διατάγματα και να καίμε τους αντίθετους. Οι κανόνες αυτοί απαιτούν ο ιστορικός να έχει απόσταση από το γεγονός που καταγράφει. Και επειδή συνήθως δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, προσπαθείς να φέρεις τα λεγόμενα στα μέτρα σου για να σου βγει η σούπα.

quote:
macedon
Η συμπάθεια που δείχνει ο Τάκιτος προς τους Ιουδαίους (αν και Ρωμαίος) οφείλεται στο γεγονός ότι περισσότερο απ'αυτούς απεχθανόταν το Νέρωνα ("ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου")

Ψηλός
Λέχθηκε επίσης ότι ο Τάκιτος συμπαθούσε τους Χριστιανούς


Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, πες μου να στο εξηγήσω. Δεν λέω ότι τους συμπαθούσε. Λέω ότι τους απεχθανόταν αλλά όχι όσο το Νέρωνα. Κι αυτή η σύγκριση εμφανίζεται σαν συμπάθεια στα γραπτά του.

Επίσης κανείς δεν αμφισβητεί την αξία του Τάκιτου σαν ιστορικού γενικά. Αμφισβητείται η ιστορική του αντικειμενικότητα στο συγκεκριμένο γεγονός. Κι αυτό γιατί οι προσωπικές του απόψεις επηρεάζουν τα ιστορικά συμπεράσματα. Πώς να το κάνουμε δηλαδή, έτσι είναι.

Τώρα αν θες σώνει και καλά ο Νέρωνας να έκαψε τη Ρώμη και να τάισε στα λιοντάρια τους Χριστιανούς, αν σώνει και καλά ο Βησαρίωνας είναι άγιος, αν σώνει και καλά οι γιατροί είναι άχρηστοι γιατί έχουμε τα κομποσκοίνια, τι να πώ. Εχεις δίκιο αν και δεν ξέρεις τι λες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 07:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για τους υπόλοιπους που αναφέρεις (Δίωνα Κάσιο και Πλίνιο τον Αρχαίο) δεν έχω διαβάσει, δεν έχω άποψη (υποθέτω ούτε και συ έχεις διαβάσει, απλά βρήκες κάποιο εδάφιο που ταίριαζε στις απόψεις σου στο internet και το ξεσήκωσες).

Έχουμε διαφορετική μέθοδο προσέγγισης. Εγώ είμαι επιστήμονας. Εσύ είσαι Χριστιανός.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 11:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γηγενή

Αν η ιστοσελίδα που προτείνεις μεταχειρίζεται τα αποσπάσματα από τους ρωμαίους ιστορικούς και τους μεταγενέστερους επιστήμονες, με τον ίδιο τρόπο που μεταχειρίζεται τα εδάφια της Καινής Διαθήκης, τότε...κλάφτα Χαράλαμπε.

Τέτοια διαστρέβλωση, πετσόκομα, ακόμα και αλλοίωση των κειμένων καθεαυτών, είχα χρόνια να συναντήσω.

Μπορεί να μην σχετίζεται άμεσα με το θέμα η παρατήρησή μου, αλλά ίσως αξίζει να το διαπιστώσεις και μόνος σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 14:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για τους υπόλοιπους που αναφέρεις (Δίωνα Κάσιο και Πλίνιο τον Αρχαίο) δεν έχω διαβάσει, δεν έχω άποψη (υποθέτω ούτε και συ έχεις διαβάσει, απλά βρήκες κάποιο εδάφιο που ταίριαζε στις απόψεις σου στο internet και το ξεσήκωσες).

Έχουμε διαφορετική μέθοδο προσέγγισης. Εγώ είμαι επιστήμονας. Εσύ είσαι Χριστιανός.

macedon


Και το ανέκδοτο της ημέρας
"Εγώ είμαι επιστήμονας. Εσύ είσαι Χριστιανός."

****οκ, αστειεύομαι.

macedon,
συνεχίζεις να με κατηγορείς ότι δεν κατανοώ αυτά που διαβάζω. Συνηθίζεις να παίρνεις επιλεκτικά φράσεις ή παραγράφους για να στηρίξεις την κατηγορία σου.

Έτσι συμπεριφέρονται οι επιστήμονες;;;;;;;
:)

Το ίδιο έκανες και με αυτό που είπε η Όστρια, πείρες παραπομπή ένα μέρος αλλά ΕΠΙΤΗΔΕΣ δεν πείρες και την επόμενη φράση όπου μιλούσε ακριβώς περί συμπάθειας

quote:

Ας μην ξεχνάμε ότι και ο Τάκιτος και ο Σουετώνιος ανήκαν στην Ρωμαϊκή Σύγκλητο, δηλ. ήταν αντίθετοι του Νέρωνα στην πολιτική σκηνή. Ο Νέρων είχε καταδιώξει τους Συγκλητικούς και σίγουρα αυτοί δεν είχαν κανένα λόγο να τον συμπαθούν.

Από αυτό πήρα αφορμή για να πω το

quote:

Δεν πιστεύω πως κάποιος που συμπαθούσε τον Νέρωνα θα έγραφε για τον εμπρησμό και θα κατηγορούσε τον Νέρωνα, έτσι δεν είναι;;

Η Όστρια με την παράμβασή της θέλησε να μας πει πως λόγω του ότι ο Τάκιτος και ο Σουετώνιος ανήκαν στη Ρωμαϊκή Σύγκλητο που ο Νέρωνας είχε καταδιώξει, ήταν αναμενόμενο (κατά τη γνώμη της) να τον κατηγορήσουν για τον εμπρησμό λόγω της αντιπάθειας προς το πρόσωπό του.

Προσβάλλει δηλαδή την αντικειμενικότητα των δύο αυτών προσώπων και περνά η πληροφορία ότι όποιος «αντιπαθεί» χάνει και την αντικειμενικότητά του άσχετα από την ιδιότητά του.

Εγώ αυτό που έκανα με την ερώτησή μου ήταν να αντιστρέψω τους όρους στο συμπέρασμά της.

Φαντάζεστε τι θα γίνει αν αν εφαρμόσουμε την ίδια «λογική» (της Όστριας) σε ευρύτερο επίπεδο;

macedon,
θέλω να σε διαβεβαιώσω πως καταλαβαίνω πολύ καλά το μήνυμα που περιέχεται στους λόγους σου.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θες να πεις μέσα από τις αναφορές σου σε απόψεις τρίτων προσώπων.

Δεν σου κρύβω πως θα ήθελα πολύ να πάρω παράγραφο-παράγραφο τα προηγούμενα μήνυματά σου για να τις σχολιάσω και να σου υποδείξω που κατά τη γνώμη μου αντικρούεις τα ίδια σου τα λόγια αλλά δεν θα ήθελα να βαρύνουμε ακόμη περισσότερο το παρόν θέμα.

Ναι, αρκετά κείμενα τα ξεσηκώνω από το Ίντερνετ, και τι με αυτό λοιπόν;; μήπως θες να πεις ότι τα κείμενα δεν είναι αυθεντικά ή πρωτότυπα;;
Δεν έχεις παρά να το διαστραυρώσεις, κάνοντας χρήση της βιβλιοθήκης σου, και να με διαψεύσεις ή να με διορθώσεις αν νομίζεις ότι είμαι λάθος.

«Θεωρητικά», ασχολούμαστε με το τι έχουν καταγράψει οι ιστορικοί και όχι με το τι θέλω ή θέλεις εσύ, σώνει και καλά, να έχει συμβεί.

Πάμε παρακάτω, λοιπόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 15:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ναι, αρκετά κείμενα τα ξεσηκώνω από το Ίντερνετ, και τι με αυτό λοιπόν;; μήπως θες να πεις ότι τα κείμενα δεν είναι αυθεντικά ή πρωτότυπα;;

Θέλω απλά να πώ ότι κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί κανείς να έχει εμπεριστατωμένη άποψη ξεσηκώνοντας εδάφια από αμφισβητήσιμες πηγές αν δεν διαβάσει όλο το συγκεκριμένο έργο του συγγραφέα. Οποιοσδήποτε μπορεί να βάλει οτιδήποτε εκεί. Εδώ εσύ αμφισβητείς τα βιβλία που στηρίζονται σε άλλα βιβλία, σε έρευνες, έχουν εγκριθεί από επιστημονικές ομάδες, και με ρωτάς αν αμφισβητώ εγώ τις πηγές του κάθε απολογητή; Σαφώς! Το Internet είναι καλή πηγή για ενημέρωση αλλά όχι για σοβαρή επιστημονική εργασία. Οι λόγοι προφανείς. Και επειδή έχω άποψη, θεωρώ ότι ο Τάκιτος δεν απέδωσε αντικειμενικά τα συγκεκριμένα γεγονότα, λόγω της εμπάθειάς του. Μπορείς να προσπαθήσεις να με πείσεις για το αντίθετο, συζητώντας λογικά και χωρίς να αφρίζεις. Ούτε απολογητής του Νέρωνα είμαι, ούτε των ενεργειών του. Η ιστορία όμως δυστυχώς για τους Χριστιανούς έχει αναθεωρήσει πολλά στοιχεία της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας που επιβλήθηκαν σαν θέσφατα από Χριστιανούς (πολιτική αυτοκρατόρων, διωγμοί, κτλ.).

Δυστυχώς στα βιβλία της ιστορίας της βασικής και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα αργήσουν να περάσουν τέτοιες απόψεις λόγω της "ελληνοχριστιανικής κατεύθυνσης της παιδείας" όπως εφαρμόστηκε με τους μεταξικούς (και επόμενους) νόμους. Τουλάχιστον δεν κυνηγάνε εδώ τους επιστήμονες όπως κάνουν στις Η.Π.Α. που ακόμη δικάζουν εκπαιδευτικούς και επιστήμονες γιατί διδάσκουν τη θεωρία της εξέλιξης και όχι την Π.Δ.

Εν κατακλείδι: Θα σου συνιστούσα να αρχίσεις να ανοίγεις κανένα βιβλίο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 19:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γηγενή

Αν η ιστοσελίδα που προτείνεις μεταχειρίζεται τα αποσπάσματα από τους ρωμαίους ιστορικούς και τους μεταγενέστερους επιστήμονες, με τον ίδιο τρόπο που μεταχειρίζεται τα εδάφια της Καινής Διαθήκης, τότε...κλάφτα Χαράλαμπε.

Τέτοια διαστρέβλωση, πετσόκομα, ακόμα και αλλοίωση των κειμένων καθεαυτών, είχα χρόνια να συναντήσω.

Μπορεί να μην σχετίζεται άμεσα με το θέμα η παρατήρησή μου, αλλά ίσως αξίζει να το διαπιστώσεις και μόνος σου.



και αν η γιαγια μου ειχε ρουλεμαν θα ηταν πατινι
βρηκες καποια διαστρευλωση σε αυτα που εδωσα;;;
αν οχι μην μας ζαληζεις με ασχετες παρατηρησεις
αν βρηκες πεστες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 22:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, δεν είναι μόνο η "γνώμη μου" αλλά η γνώμη κάποιων καταξιωμένων σύγχρονων ιστορικών. Βέβαια με τα παρόντα στοιχεία που έχουμε πιθανολογούμε και δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα.
Η φωτιά ξεκίνησε από την περιοχή που βρισκόταν ο ιππόδρομος, σε μια περιοχή με μικρά υπαίθρια μαγαζιά τα οποία όπως λένε οι αρχαιολόγοι είχαν εύφλεκτες ύλες. Κοντά υπήρχαν διάφοροι ρωμαϊκοί ναοί οι οποίοι έγιναν παρανάλωμα του πυρός.
Θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε από πού είχαν ξεκινήσει οι άλλες πυρκαγιές που φαίνεται να ήταν τυχαίες. Αλλά και πάλι δεν θα μπορούμε να βγάλουμε ένα σαφές συμπέρασμα επειδή ακόμα κι αν η περιοχή αυτή ήταν επικίνδυνη για πυρκαγιές κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει ότι κάποιος ή κάποιος εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός για να την κάψουν για άλλη μια φορά.
Ολα τα στοιχεία κατά του Νέρωνα, στηρίζονται στην "παλαβή" και αντιπαθητική για πολλούς προσωπικότητά του. Αυτή την προσωπικότητα μας την έχουν γνωρίσει οι συγκεκριμένοι συγγραφείς που αναφέραμε.
Οι συγκεκριμένοι συγγραφείς (μαζί και ο Δίων ο Κάσσιος) έγραψαν κατά την γνώμη των σύγχρονων ιστορικών (πχ. Reimar, Gibbon,William Stearns Davis κλπ) και υπερβολές κυρίως όσο αφορά την συμπεριφορά ανθρώπων και ομάδων που αντιπαθούσαν.
(παράδειγμα από τον Gibbon:
Footnote 1: In Cyrene, they massacred 220,000 Greeks; in Cyprus, 240,000; in Egypt, a very great multitude. Many of these unhappy victims were sawn asunder, according to a precedent to which David had given the sanction of his example. The victorious Jews devoured the flesh, licked up the blood, and twisted the entrails like a girdle round their bodies. See Dion Cassius, l. lxviii. p. 1145. Note: Some commentators, among them Reimar, in his notes on Dion Cassius think that the hatred of the Romans against the Jews has led the historian to exaggerate the cruelties committed by the latter. Don. Cass. lxviii. p. 1146. - G.)

Για τον Δίονα Κάσσιο εδώ
http://www.fordham.edu/Halsall/ancient/diocassius-nero1.html

Για τον Πλίνιο εδώ, πήγαινε στην σελίδα 6
http://www.oup.co.uk/pdf/0-19-814687-6.pdf

quote:
Ο Baudy στηρίζει την άποψη ότι μπορεί να έβαλαν οι Χριστιανοί την φωτιά, κάνοντας λόγο για κείμενα που κυκλοφορούσαν και προφήτευαν μια μεγάλη φωτιά που θα κατέστρεφε την Ρώμη. Με μια διαφορά: Η προφητεία δεν ήταν χριστιανική, αλλά αιγυπτιακή, και μιλούσε για την ανατολή του Σείριου, η οποία θα σήμαινε και την καταστροφή της «Μεγάλης Δαιμονικής Πόλης».

Αυτή την προφητεία την έχουμε; Πρώτη φορά την ακούω.
Νομίζω ότι η αναφορά γίνεται σε κείμενα σαν αυτά που καταγράφηκαν αργότερα στην "Αποκάλυψη" του Ιωάννη και έχουν μάλλον Ιουδαϊκή προέλευση.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 21:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ostria μου, προσωπικά δεν έχω ούτε γνωρίζω την περί ης ο λόγος προφητεία (όπως και καμία άλλη προφητεία δηλαδή). Αλλά έχω την εντύπωση ότι την αναφέρει ο ίδιος ο Baudy.

Δες αν θες αυτό, από σχολιασμό του προγράμματος του PBS που παρέθεσες πιο πάνω:

The Public Broadcasting Service, PBS, recently made the intriguing argument that the Emperor Nero was right to persecute Christians.
In its history series "Secrets of the Dead," PBS cited the research of
German scholar Gerhard Baudy of the University of Konstanz showing that many Christians in 64 A.D. Rome were indeed a doomsday cult.

These Christians, says Professor Baudy, were circulating vengeful
apocalyptic texts predicting that a raging inferno would reduce Rome to ashes. "In all of these oracles," says Baudy on the PBS show, "the
destruction of Rome by fire is prophesied. That is the constant theme:
Rome must burn. This was the long-desired objective of all the people who felt subjugated by Rome."

These ancient Roman Christians, speculates Baudy, would also have been
familiar with a widely-circulated Egyptian prophecy that the great evil city would fall on the day that the "dog star" Sirius (namesake of summer being known as the "dog days") first rises. In 64 A.D., notes Baudy, Sirius first rose on July 19, the very day the great fire of Rome began. If Christians did not set the original fire, surmises Baudy, some of their number almost certainly set additional fires to expand the conflagration.

και αυτό από το site του PBS:

Moreover, the Book of Revelations, written a mere 30 years later, seems to equate evil with Rome. The Whore of Babylon, the source of this evil according to Revelations, is described as having seven heads. "The seven heads are seven mountains," Revelations says. Rome, of course, is famously known as the city of seven hills. What's more, an ancient Egyptian prophecy that would have been well known in the Christian quarters of Rome foretold the fall of the great evil city on the day that the dog star, Sirius, rises. In 64 A.D., Sirius rose on July 19, the very day the great fire of Rome began. Baudy believes that, bearing this prophetic date in mind, some of the Christians, maltreated and embittered, may have started the fire -- or perhaps lit additional fires, adding fuel to the larger conflagration -- in hopes of realizing their prophecies.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 20:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γηγενή

Έχεις δίκιο. Το ότι τα εδάφια, αλλά ακόμα και οι τίτλοι βιβλίων της Καινής Διαθήκης παρουσιάζονται διαστρεβλωμένα στο site που μας πρότεινες, δεν έχει καμία σχέση με την αξιοπιστία του.

Με συγχωρείς που σε ζάλισα με τις 4 αράδες μου.

Συνέχισε έτσι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 21:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trainman η ερωτηση που εκανα ειναι απλη
βρηκες καποια διαστρευλωση σε αυτα που εδωσα;;;

λοιπον;;; βρηκες;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 00:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλός η Λιλή Ζωγράφου στην βιβλιογραφία της αναφέρει πολλούς συγγραφείς και ιστορικούς , από τους οποίους πήρε στοιχεία για να γράψη το βιβλίο της .
Τηρώντας την υπόσχεσή μου σου ξεχωριζω παρακάτω τα ονόματα των συγγραφέων από τα βιβλία των οποίων πρέπει να πήρε η συγγραφέας τα στοιχεια της για τον Χριστιανισμό και το ρόλο του Παύλου και των Εβραιοχριστιανών στην πυρπόληση της Ρώμης .

Danielou J. ,Les Manuscrits de la mer Morte et les origins du cristianisme ,nouvele edition revue et augmentee , Ed. L’Orante 1974

Amplain R , La vie secrete de Saint Paul , Laffont 1972

Eliade Mircea ,Traite d’histoire des religions, P. B. Payot , Paris 1975

Clerici A. ,Olivesi A. , La republique Romaine , Q.S.J. , Paris 1955

James E. O. , Le Culte de la Deesse Mere – Dans l’Histoire des religions ,Payot,Paris1960 Joseph Flavius ( Ιωσηπος ) , Guerre des Juifs, Trois livres, ed. Belles Lettres , Paris 1975

Joseph Flavius ( Ιωσηπος ) , Autobiographie, , ed Belles Lettres , Paris 1959

Ιώσηπος Φ. , Κατ’ Απίωνος , μετ. Κ Φριλίγγου , εκδ Ι Ζαχαρόπουλος

Suetone ( Σουϊτώνιος ) , Vies de Douze Cesars , ed. Belles Lettres , Paris 1964

Tα περισσότερα είναι γαλλικών εκδόσεων , ζητώ συγνώμη για την ορθογραφία τους , αλλά δεν μπόρεσα να βρω τις Γαλλικές στίξεις στο πληκτρολόγιό μου .
Θα ήθελα όμως να σημειώσω ότι ψάχνοντας στο Διαδίκτιο βρήκα και αλλού αναφορές που συμφωνούν με αυτά που γράφει , όπως .

Ο Παύλος προσπαθησε να συσπειρωσει στο κινημα του, ολους αυτους τους δυσαρεστημενους, εβραιους και μη, που λογω αδυναμιας και ανεπαρκειας ηταν αποκλεισμενοι απο την ρωμαϊκη εξουσια, την κοινωνικη επιφανεια και τον πλουτο.

Επιθυμια του ηταν να απελευθερωσει τα ιουδαϊκα εδαφη απο τη ρωμαϊκη κυριαρχια και να στεφθει τοπαρχης των περιοχων, οπως αλλωστε και ολων των προηγουμενων «μεσσιων» πριν απ’ αυτον. Κυριος στοχος του ηταν να προκαλει με καθε τροπο φθορες στη Ρωμαϊκη εξουσια.

Οι πρωτες ομάδες χριστιανων που συσταθηκαν, προερχοταν απο καθε ειδους ταραξιες με σκοπο να προκαλουν φθορες στους Ρωμαίους και στα πολιτισμικα στοιχεια τους. Αρνηση στρατευσης , πυρκαγιες σε ναους, σπασιμο των ειδωλων των Θεων και επιθεσεις σε ταξιδιωτες, ηταν οι συνηθεις πραξεις στις οποιες προεβαιναν. Καθοριστικο ρολο στο κινημα του Παύλου επαιξε η γνωριμια του με τον ρωμαιο συγκλητικο Σενεκα, τον κυριοτερο αντιπαλο του αυτοκρατορα Νερωνα και ιδρυτη της Μέσης Στοας, του στωικου κινηματος.

Ο Νερων εστεφθη αυτοκρατορας το «+54» σε ηλικια μολις 17 ετων και διακρινοταν για την καλλιεργεια του και την καλλιτεχνικη του φυση, ενω δεν εκρυβε τον θαυμασμο του για τον Ελληνικο πολιτισμο, τον οποιο και λατρευε. Παροτι τοσο η Αγριππινα, η μητερα του, οσο και ο Σενεκας προσπαθησαν να διαφθειρουν το πνευμα του νεαρου αυτοκρατορα και να τον καταστησουν υποχειριο τους, ο νεαρος πεισματικα ακολουθησε τις δικες του ιδεες για την πολιτικη που επιθυμουσε να χαραξει.

Ασκησε απο την αρχη φιλολαϊκη πολιτικη, καθιερωνοντας κρατικα συσσιτια για τους απορους, θεσπισε Δημοσιο Επικουρικο Ταμειο για αποτελεσματικοτερη βοηθεια για τα λαϊκα στρωματα και μαλιστα συνεισεφερε σε αυτο απο την προσωπικη του περιουσια και προσπαθησε να προωθησει τα γραμματα και τις τεχνες στις λαϊκες ταξεις. Θεσπισε και καθιερωσε δωρεαν θεαματα και πολιτιστικες εκδηλωσεις, ανεγειρε περιφημα δημοσια κτιρια, παρκα, υδραγωγεια, θεατρα κι εκπαιδευτηρια, ενω παραλληλα καταργησε τα αιμοχαρη θεαματα του ιπποδρομου και των μονομαχιων που ειχαν θεσπισει λιγοτερο καλλιεργημενοι αυτοκρατορες. Τετοια ηταν η λατρεια του προς το καλλος και την φιλοσοφια που οι αντιπαλοι του στη Ρωμη του ειχαν προσδωσει το παρατσουκλι "ο Γραικυλος", δηλαδη το Ελληνακι.

Η πρωτη συνωμοσία της Συγκλητου εναντιον του εκτελεστηκε απο τον Συλλα, τον οποιο ο Νερων αρχικα εξορισε στη Μασσαλια και θανατωσε μονον επειτα απο τη συνεχιση της συνωμοτικής του δρασης. Μονον μεσα σε μια χρονια («+65» εως «+66») εκδηλωθηκαν εξι συνωμοσίες εναντιον του ολες υπο την επιβλεψη της Συγκλητου. Ηδη απο το «+62» ο Σενεκας ο σιδηρους βραχιων της ολιγαρχικης Συγκλητου εκπονει ενα πολυπλοκο σχεδιο για την εκπαραθυρωση του Νερωνος και την αλωση του αυτοκρατορικου θρονου απο τον ιδιο. Το σχεδιο αυτο προεβλεπε την πυρποληση της Ρωμης και την κατασυκοφαντηση του Νερωνος στον οποιο διαφοροι επιτηδειοι θα ανελαμβαναν να χρεωσουν εκεινη την καταστροφη, ενω την ιδια περιοδο θα ευνοουσε μια επανασταση των εβραιων της Ιουδαιας και της Περαιας ωστε να σταλουν αυτοκρατορικα στρατευματα στις περιοχες αυτες και να μεινει η Ρωμη απροστατευτη στα χερια των συνωμοτων.

Η γνωριμια του Σενεκα με τον Παύλο υπηρξε καθοριστικη για τα σχεδια και των δυο ανδρων. Απο τη μια ο Σενεκας βρισκει στους οπαδούς του Παύλου τους ιδανικους εκτελεστες τοσο της πυρπολησης της Ρωμης οσο και τους υποκινητες μιας εξεγερσης στις ιουδαικες επαρχιες. Απο την αλλη ο Παύλος βρισκει την ευκαιρια τοσο για ενα μεγαλο χτυπημα εναντιον του Ρωμαϊκου πολιτισμου οσο και για την διεξαγωγη της εξεγερσης με την υποστηριξη των ιδιων των Ρωμαιων αντιφρονουντων αρα και με πιθανοτητες επιτυχιας.

Αποκαλυπτικη ειναι η αλληλογραφια του Παύλου με το Σενεκα, για την οποια πρωτοεγραψε ο Τακιτος στα "Χρονικα", ενω ο Σουητωνιος κατονομαζει τον "χριστο" ως τον υποκινητη των ταραχων εκεινης της περιοδου στη Ρωμη.

Ο Σενεκας παρειχε προστασια και ανεση στον Παύλο , με την επιρροη που διεθετε. Του επετρεψε να διαμενει σε δικη του μισθωμενη οικια στη Ρωμη για να δεχεται επισκεψεις, ενω, υποτιθεται, ηταν υπο κρατηση. Στην Ιουδαια, οταν ηταν υπο κρατηση αρκετοι αξιωματουχοι των Ρωμαιων τον ειχαν επισκεφθει. Στην Κορινθο, οταν οι Ιουδαιοι επεχειρησαν να τον σκοτωσουν, τον εσωσε ο κυβερνητης της Αχαϊας, Γαλλιων, αδελφος του Σενεκα και αργοτερα υπουργος του Νερωνος (οι σχετικες αποδειξεις στις Πραξεις Αποστολων απο το κεφαλαιο 21 και μετα).

Στις 20 Ιουλιου του «+64» εκδηλωθηκε η καταστροφικοτερη πυρκαγια που γνωρισε ποτε η Ρωμη, και η οποια μαλιστα ξεκινησε απο τον ιπποδρομο στη μερια που γειτονευει με τον λοφο του Παλατινου, οπου βρισκοταν τα ανακτορα του Νερωνα.

«...Ο Νερων την ημερα εκεινη ηταν στο Αντιουμ. Γυρισε αμεσως μολις πληροφορηθηκε για την φωτια και εφτασε τη στιγμη που καιγοταν το κτιριο που εκτισε ο ιδιος για να ενωσει το Παλατινο με τους κηπους του Μαικηνα και διεταξε αμεσως να σβησθει η πυρκαγια... Για να ανακουφίσει τον κοσμο που τριγυριζε αστεγος και πεινασμενος στους δρομους, ανοιξε αμεσως το πεδιο του Αρεως, τα μνημεια του Αγριππα και τους αυτοκρατορικους κηπους. Διεταξε να χτιστουν γρηγορα προχειρα καταλυματα και παραγκες για να στεγασθουν οι προσφυγες και προσταξε να φερουν τροφιμα απο την Οστια και τις γειτονικες πολεις και να τα μοιρασουν στο λαο...». [Τακιτος, Χρονικα]
Μετα την καταστροφη ο Νερων εδωσε εντολη να ξαναχτισθει η πολη. Ο ιδιος ανελαβε να ξαναχτισει τους Ναους και τα μεγαλα κτιρια. Εδωσε προσοχη στους ανοιχτους χωρους, στις πλατειες, στην κυκλοφορια των υδατων, στα αλση και στη διαμορφωση της φυσεως. Ανελαβε να πληρωσει τα εξοδα για την κατασκευη τους. Απεδωσε στους ιδιοκτητες τα οικοπεδα που ειχαν πριν απο την καταστροφη και εδωσε δανεια για την ανακατασκευη.

Ο Νερων αμεσως με τα την πυρκαγια διεταξε διενεργεια ανακρισεων για την αποκαλυψη των εμπρηστων. Οι ανακρισεις οδηγησαν κατευθειαν στους χριστιανους:

Επιπλέον βρήκα ότι .

Ο Σενεκας ανηκε στην χριστιανικη οργανωση του Παύλου , γεγονός που πιστοποιειται απο το συνολο σχεδον των «πατερων» της χριστιανικης «εκκλησιας». Οσοι αναφερονται σε αυτον τον θεωρουν κρυπτοχριστιανο. Ο Τερτυλλιανος τον προσφωνει «Seneca noster» (Σενεκας ο δικος μας), το ιδιο κι ο Ιερωνυμος και ο Αυγουστινος. Εντυπωση προκαλει επίσης και η καταπληκτικη ομοιοτητα των επιστολων του Παύλου και του Σενεκα σε βαθμο που καποιοι ερευνητες εφτασαν να τους θεωρουν το ενα και αυτο προσωπο .

«Ο Σενεκας προς τον Παυλο, χαιρε. Σε χαιρετω αγαπητε μου φιλε Παυλε... Πως υποφερω βλεποντας το λαο να σας θεωρει αναισθητους κι εγκληματιες και να σας επιρριπτει ευθυνες για τις δυστυχιες της πολεως... Χριστιανοι και Ιουδαιοι οδηγουνται καθημερινα στον δρομο του μαρτυριου με την κατηγορια του εμπρηστη...
28 Μαρτιου του χρονου της υπατιας του Frugi και του Basus».

Πραγματι, υπατοι της Ρωμης το «+64» ησαν ο Frugus και ο Basus και η επιστολη αυτη γραφτηκε την χρονια της πυρκαγιας. Ηδη προκαλει εντυπωση το γεγονος και μονο υπαρξεως αλληλογραφιας μεταξυ Σενεκα και Παυλου. Μεγαλυτερη εντυπωση ομως προκαλει η ημερομηνια που φερει η επιστολη, δηλαδη 28 Μαρτιου και οτι αναφερεται στην πυρκαγια που ξεσπασε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!

Ετσι λοιπον καθισταται σαφες οτι η επιστολη αυτη πλαστογραφηθηκε αγρια απο μεταγενεστερους «διορθωτες» για να αποκρυψει την αληθεια οτι ο Σενεκας εδινε οδηγιες στον Παυλο σχετικα με την οργανωση του εμπρησμου. Ετσι με ενα «ρετουσαρισμα» του αρχικου κειμενου ο προγραμματισμος του εμπρησμου απο τους Σενεκα και Παυλο μετατρεπεται σε απολογητικη ενημερωση του Σενεκα προς τον Παυλο για τα αποτελεσματα της φωτιας. Απο αγνοια και μονον δεν παραποιησαν την ημερομηνια της αποστολης μια και ηδη στα χρονια τους η ακριβης ημερομηνια της πυρπολησης δεν τους ηταν γνωστη παρα μονον το ετος (την ακριβη ημερομηνια μονον ο Τακιτος την αναφερει).

Στους επομενους αιωνες ριχτηκε ενας πρωτοφανης οχετος λασπης και κατασυκοφαντησεως του Νερωνος και του αρχηγου της πραιτωριανης φρουρας Τιγκελινου, στους οποιους οι χριστιανοι προσπαθησαν να επιρρίψουν την ευθυνη της καταστροφικης πυρκαγιας. Κι αυτη η ενοχοποιηση του Νερωνος εγινε αιωνες αργοτερα οταν οι πραγματικοι εμπρηστες της Ρωμης ανελαβαν τα ηνια της αυτοκρατοριας. Εκεινη την εποχη ομως ηταν πασιφανες οτι η Ρωμη ειχε καει απο τους χριστιανους και μαλιστα για πολλους αιωνες κατοπιν οι λεξεις χριστιανος και εμπρηστης ηταν συνωνυμες. Δυο αιωνες αργοτερα ο «πατερας της εκκλησιας» Τερτυλλιανος απειλει: «ειμαστε πολλοι, ειμαστε παντου...μια μικρη ομαδα απο μας, μια μονο νυχτα με λιγους δαυλους φτανει...».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 19:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε Sesostris,
στοιχεία από τους hellenicreligion μας παραθέτεις εδώ μέσα;;;

Οι άνθρωποι αυτοί άλλο από μίσος και διαστρέβλωση της ιστορίας δεν προσφέρουν και εσύ τους επικαλείσαι και μας πλασσάρεις το φθόνο τους ως ιστορικά στοιχεία;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 19:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενώ ο Απολογητής σας λέει την...............αλήθεια έ??

Ε ρε γλέντια..............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 19:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι προσβάλλουν την εγκυρότητα του Τάκιτου και του Σένεκα προκειμένου να αθωώσουν έναν διεστραμμένο εγκληματία όπως το Νέρωνα, αν εγώ έχω διαβάσει πέντε γραμμές από έργα των προαναφερθέντων, αυτοί όσα γνωρίζουν για τον Τάκιτο και τον Σένεκα, τα γνωρίζουν από τις ιστοσελίδες τύπου hellenicreligion.

Έχω "εντυπωσιαστεί" με όσα προκλητικά διαβάζω σχετικά με τον Νέρωνα.

Έχω στα χέρια μου μια εργασία που αποτελεί ύλη του Πανεπιστημίου του Παλέρμου της Ιταλίας, όπου και γίνεται αναφορά για τις λεηλασίες και τα πλιάτσικα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας κατά των Ελλήνων της Σικελίας αλλά και της υπόλοιπης Ελλάδας, με αναφορές από τον Cicerone και άλλους αρχαίους ιστορικούς, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να τα παραθέσω γιατί οι μόνες πηγές που θεωρούνται έγκυρες, τελικά, εδώ μέσα, είναι το hellenicreligion και ευφάνταστοι μυθιστοριογράφοι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 20:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://72.14.207.104/search?q=cache:_F-6FAJrMtIJ:
www.hack.gr/users/neva/astrologia/ekeimena/ekath_aparxes.
htm+%CE%A4%CE%B5%CF%81%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B1%
CE%BD%CE%BF%CF%82+&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=89

"...Ο Νερων την ημερα εκεινη ηταν στο Αντιουμ. Γυρισε αμεσως μολις πληροφορηθηκε για την φωτια και εφτασε τη στιγμη που καιγοταν το κτιριο που εκτισε ο ιδιος για να ενωσει το Παλατινο με τους κηπους του Μαικηνα και διεταξε αμεσως να σβησθει η πυρκαγια... Για να ανακουφησει τον κοσμο που τριγυριζε αστεγος και πεινασμενος στους δροσμους, ανοιξε αμεσως το πεδιο του Αρεως, τα μνημεια του Αγριππα και τους αυτοκρατορικους κηπους. Διεταξε να χτιστουν γρηγορα προχειρα καταλυματα και παραγκες για να στεγασθουν οι προσφυγες και προσταξε να φερουν τροφυμα απο την Οστια και τις γειτονικες πολεις και να τα μοιρασουν στο λαο..."
[Τακιτος, Χρονικα]

"Ο αυτοκρατορας για να παρει εκδικηση για την καταστροφη, διεταξε να τιμωρηθουν εκεινου, τους οποιους ο λαος μισουσε για την αισχροτητα και τα εγκληματα τους, τους χριστιανους, οπως οι ιδιοι αυτοαποκαλουνται. Το ονομα τους το πηραν απο καποιον χριστο, που σταυρωθηκε στην Ιουδαια την εποχη του Ποντιου Πιλατου, οταν αυτοκρατορας ηταν ο Τιβεριος. Η αιρεση αυτη αν και ειχε εξαφανισθει για καποιο διαστημα, υστερα απο τον θανατο του αρχηγου της, επανεμφανιστηκε με εντονωτερη μορφη, οχι μονο στην Ιουδαια οπου και γεννηθηκε, μα σε ολοκληρη την αυτοκρατορια, ακομα και μεσα στην ιδια τη Ρωμη, οπου βρισκει παντοτε θερμους υποστηρικες σε ο,τι πιο προστυχο και αθλιο υπαρχει..."
[Τακιτος, Χρονικα]

"Επιασαν ολους τους φανερους οπαδους της αιρεσεως και υστερα, χαρη στις πληροφοριες τους, συνελαβαν και ολους εκεινους, που ως κυριο χαρακτηριστικο ειχαν το μισος εναντια στο ανθρωπινο γενος, χωρις να εξετασθει αν ειχαν συμμετοχη ή οχι στον εμπρησμο της Ρωμης..."
[Τακιτος, Χρονικα]

"Πολλοι αξιωματικοι συνελαβαν στα σπιτια τους ανθρωπους εκεινους, που κρατουσαν στα χερια τους δαυλους, αλλα ωστοσο, δεν τολμησαν να τους πειραξουν γιατι ειδαν πως ησαν δουλοι του αυτοκρατορα"
[Σουητωνιος, Βιοι των δωδεκα Καισαρων]

Ποιοι ηταν εκεινοι οι δουλοι του αυτοκρατορα; Μας το αποκαλυπτει ο ιδιος ο Σαουλ! Ας δουμε την επιστολη του προς τους Φιλιππησιους: "Ασπαζονται υμας παντες οι αγιοι, μαλιστα δε οι εκ της Καισαρος οικιας". Ετσι λοιπον ο ιδιος ο Σαουλ χαρακτηριζει τους "εκ της Καισαρος οικιας" ως βαμμενους χριστιανους. Ολα δειχνουν οτι η πυρποληση της Ρωμης εκτελεστηκε απο τον Σαουλ, για αυτο αλλωστε και παρεμεινε δυο ολοκληρα χρονια στο Ρωμη ("+62-64"). Και σαφεστατα υπηρχε υποστηριξη τουλαχιστον απο μια μεριδα Συγκλητικων που προσκειντο στον Σενεκα, για καθοδηγηση αλλα και προστασια. Για αυτο και δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι "πατερες της εκκλησιας" αποκαλουν τον Σενεκα, "δικο μας ανθρωπο". Ας δουμε ομως και κατι ακομη πολυ σημαντικο, ενα αποσπασμα απο την 12η επιστολη της αλληλογραφιας Σενεκα-Σαουλ:

"Ο Σενεκας προς τον Παυλο, χαιρε.
Σε χαιρετω αγαπητε μου φιλε Παυλο...
Πως υποφερω βλεποντας το λαο να σας θεωρει αναισθητους κι εγκληματιες και να σας επιρριπτει ευθυνες για τις δυστυχιες της πολεως... Χριστιανοι και Ιουδαιοι οδηγουνται καθημερινα στον δρομο του μαρτυριου με την κατηγορια του εμπρηστη...
28 Μαρτιου του χρονου της υπατιας του Frugi και του Basus".

Πραγματι, υπατοι της Ρωμης το "+64" ησαν ο Frugus και ο Basus και η επιστολη αυτη γραφτηκε την χρονια της πυρκαγιας. Ηδη προκαλει εντυπωση το γεγονος και μονο υπαρξεως αλληλογραφιας μεταξυ Σενεκα και Σαουλ. Μεγαλυτερη εντυπωση ομως προκαλει η ημερομηνια που φερει η επιστολη, δηλαδη 28 Μαρτιου και οτι αναφερεται στην πυρκαγια που ξεσπασε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!!! Ετσι λοιπον καθισταται σαφες οτι η επιστολη αυτη πλαστογραφηθηκε αγρια απο μεταγενεστερους "διορθωτες" για να αποκρυψει την αληθεια οτι ο Σενεκας εδινε οδηγιες στον Σαουλ σχετικα με την οργανωση του εμπρησμου. Ετσι με ενα "ρετουσαρισμα" του αρχικου κειμενου ο προγραμματισμος του εμπρησμου απο τους Σενεκα-Σαουλ μετατρεπεται σε απολογητικη ενημερωση του Σενεκα προς τον Σαουλ για τα αποτελεσματα της φωτιας. Απο αγνοια και μονον δεν παραποιησαν την ημερομηνια της αποστολης μια και ηδη στα χρονια τους η ακριβης ημερομηνια της πυρπολησης δεν τους ηταν γνωστη παρα μονον το ετος (την ακριβη ημερομηνια μονον ο Τακιτος την αναφερει).

Απο και και περα τα πραγματα εξελιχθηκαν οπως τα γνωριζουμε. Ο Σαουλ διαφευγει στην Ισπανια, οπου συνεχιζει μαζι με τον Γαλβα πλεον την αντινερωνικη συνομωσια. Ο Σενεκας μετα την αποκαλυψη του πραξικοπηματος υποχρεωνεται απο τον Νερωνα σε αυτοκτονια, το "+65" και ο καταζητουμενος Σαουλ συλλαμβανεται δυο χρονια αργοτερα και μεταφερεται σιδεροδεσμιος στη Ρωμη. Εκει παραπεμπεται σε δικη οπου και κρινεται ενοχος και καταδικαζεται σε αποκεφαλισμο, ποινη που εξετελεσθη μετα απο μερικες ημερες.

Την επομενη χρονια, δηλαδη το "+68" πραγματοποιειται το πραξικοπημα των Γαλβα και Γερμανικου. Ο Νερων συλλαμβανεται απο τους πραξικοπηματιες και ριχνεται στη φυλακη. Ο αγανακτισμενος λαος ξεχυνεται στους δρομους και απαιτει την αποφυλακιση του αγαπημενου του αυτοκρατορα. Μπροστα στον κινδυνο της αποτυχιας του πραξικοπηματος ο χριστιανος Επταφροδιτος (βλεπε επιστολη Προς Φιλιππησιους, 4:18) και τον τραυματιζει θανασιμα με το σπαθι του στο λαιμο. Ενας εκατονταρχος τρεχει να βοηθησει τον ψυχορραγουντα αυτοκρατορα αλλα ειναι ηδη αργα.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 23:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή!!!!!!!!!!!!

Μην δίνεις σελίδες που δεν ανοίγουν!!!!!!!!!!!!

Δώσε κατευθείαν την πρώτη πηγή από όπου και αντλείς τις παραπομπές σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.hellenicreligion.gr/doc/senekas.htm

Edited by - Ψηλός on 17/05/2006 23:31:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 23:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΣΕΙΑ ΕΚΑΤΗ - Οι απαρχες του αθεϊστικου κινηματος του ...Δυο αιωνες αργοτερα ο "πατερας της εκκλησιας" Τερτυλλιανος απειλει: "ειμαστε πολλοι, ειμαστε παντου...μια μικρη ομαδα απο μας, μια μονο νυχτα με λιγους ...
www.hack.gr/users/neva/astrologia/ ekeimena/ekath_aparxes.htm - 35k - Αποθηκευμένη Σελίδα - Παρόμοιες σελίδες


αυτη ειναι η πηγη μου ψηλε

βαλε στο google την λεξη τερτυλλιανος και θα το βρεις στην 9 σελιδα
πατα να σου ανοιξει η αποθηκευμενη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 17/05/2006 23:48:13

Edited by - gigenis on 17/05/2006 23:51:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 00:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γηγενή!!!!!!!!!!!!

Μην δίνεις σελίδες που δεν ανοίγουν!!!!!!!!!!!!

Δώσε κατευθείαν την πρώτη πηγή από όπου και αντλείς τις παραπομπές σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.hellenicreligion.gr/doc/senekas.htm

Edited by - Ψηλός on 17/05/2006 23:31:24


Ψηλέ δε φταίει ο γιγενής ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ
έβαλε ένα λινκ που χάλασε το φορμάτ της σελίδας και προσπαθώντας να το διορθώσω δεν ανοίγει.

mhn pirovolite ton diorthoti


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 00:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά βρε Sesostris,στοιχεία από τους hellenicreligion μας παραθέτεις εδώ μέσα;;;
Ψηλός
Φίλε Ψηλός , άν πρόσεξες , στην απάντησή μου αναφέρω οτι ( Θα ήθελα όμως να σημειώσω ότι ψάχνοντας στο Διαδίκτιο βρήκα και αλλού αναφορές που συμφωνούν με αυτά που γράφει ( εννοώ η συγγραφέας ) ,όπως ....)
Τώρα αν τα στοιχεία αυτά τα γράφουν και οι hellenicreligion , που και αυτοί με την σειρά τους από κάποιους ερευνητές ιστορικούς τα πήραν , δεν φταίω εγώ .
Δεν περίμενα βέβαια να συμφωνήσης με τα γραφόμενά μου , ούτε να αναφερθείς και στον κατάλογο των βιβλίων που μου ζήτησες , για τον απλούστατο λόγο , οτι όλοι εσείς οι φανατικοί Χριστιανοί δεν αντέχετε την Ιστορία .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 06:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Γηγενή!!!!!!!!!!!!

Μην δίνεις σελίδες που δεν ανοίγουν!!!!!!!!!!!!

Δώσε κατευθείαν την πρώτη πηγή από όπου και αντλείς τις παραπομπές σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.hellenicreligion.gr/doc/senekas.htm


Λοιπόν Ψηλέ: Από τη στιγμή που χρησιμοποιείς αποκλειστικά το internet για τις πηγές σου και ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ αποδέχεσαι τις πηγές που σε εξυπηρετούν, χωρίς να γνωρίζεις ποιός, πώς και γιατί τα γράφει, ενώ επίσης ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ απορρίπτεις όποια πηγή δεν σε εξυπηρετεί με την ίδια λογική όπως παραπάνω, να κάνω μια συμπλήρωση στις πηγές του Γηγενή και να σου δώσω τις παραπομπές αλλά και τις τυχόν διαφορές που υπάρχουν στο αγγλικό κείμενο του βιβλίου "Τάκιτου Άπαντα" των Alfred John Church. William Jackson Brodribb. Sara Bryant, αρχ. έκδοση 1942 Νέα Υόρκη, επανέκδοση 1985 του Πανεπιστημίου Tufts της Μασαχουσέτης. Οι ερμηνευτικές παραπομπές που υπάρχουν στο βιβλίο είναι από το "Λεξικό Ελληνικής και Ρωμαϊκής Γεωγραφίας" του William Smith.

Να σημειώσω ότι η παραπάνω έκδοση θεωρείται η πληρέστερη και ακριβέστερη αγγλική μετάφραση στις Η.Π.Α. από το λατινικό πρωτότυπο.

quote:
gigenis
"...Ο Νερων την ημερα εκεινη ηταν στο Αντιουμ. Γυρισε αμεσως μολις πληροφορηθηκε για την φωτια και εφτασε τη στιγμη που καιγοταν το κτιριο που εκτισε ο ιδιος για να ενωσει το Παλατινο με τους κηπους του Μαικηνα και διεταξε αμεσως να σβησθει η πυρκαγια... Για να ανακουφησει τον κοσμο που τριγυριζε αστεγος και πεινασμενος στους δροσμους, ανοιξε αμεσως το πεδιο του Αρεως, τα μνημεια του Αγριππα και τους αυτοκρατορικους κηπους. Διεταξε να χτιστουν γρηγορα προχειρα καταλυματα και παραγκες για να στεγασθουν οι προσφυγες και προσταξε να φερουν τροφυμα απο την Οστια και τις γειτονικες πολεις και να τα μοιρασουν στο λαο..."
[Τακιτος, Χρονικα]

Βιβλίο 25 κεφ. 34 σελ. 377-378.

quote:
gigenis
"Ο αυτοκρατορας για να παρει εκδικηση για την καταστροφη, διεταξε να τιμωρηθουν εκεινου, τους οποιους ο λαος μισουσε για την αισχροτητα και τα εγκληματα τους, τους χριστιανους, οπως οι ιδιοι αυτοαποκαλουνται. Το ονομα τους το πηραν απο καποιον χριστο, που σταυρωθηκε στην Ιουδαια την εποχη του Ποντιου Πιλατου, οταν αυτοκρατορας ηταν ο Τιβεριος. Η αιρεση αυτη αν και ειχε εξαφανισθει για καποιο διαστημα, υστερα απο τον θανατο του αρχηγου της, επανεμφανιστηκε με εντονωτερη μορφη, οχι μονο στην Ιουδαια οπου και γεννηθηκε, μα σε ολοκληρη την αυτοκρατορια, ακομα και μεσα στην ιδια τη Ρωμη, οπου βρισκει παντοτε θερμους υποστηρικες σε ο,τι πιο προστυχο και αθλιο υπαρχει..."
[Τακιτος, Χρονικα]

Η ακριβής μετάφραση: ".... όχι μόνο στην Ιουδαία, την πηγή του κακού, μα ακόμη και μέσα στη Ρώμη, όπου το πιο πρόστυχο και άθλιο απ'όλο τον κόσμο βρίσκει θερμούς υποστηρικτές". (not only in Judaea, the first source of the evil, but even in Rome, where all things hideous and shameful from every part of the world find their centre and become popular.)

Βιβλίο 25, κεφ. 44, σελ. 380-381

quote:
gigenis
"Επιασαν ολους τους φανερους οπαδους της αιρεσεως και υστερα, χαρη στις πληροφοριες τους, συνελαβαν και ολους εκεινους, που ως κυριο χαρακτηριστικο ειχαν το μισος εναντια στο ανθρωπινο γενος, χωρις να εξετασθει αν ειχαν συμμετοχη ή οχι στον εμπρησμο της Ρωμης..."

Η ακριβής μετάφραση: "Αρχικά έγιναν συλλήψεις όσων δήλωσαν ένοχοι και χάρη στις πληροφορίες τους καταδικάστηκε ένα μεγάλο πλήθος, όχι τόσο για το έγκλημα του εμπρησμού, όσο για το μίσος τους ενάντια στην ανθρωπότητα". (an arrest was first made of all who pleaded guilty; then, upon their information, an immense multitude was convicted, not so much of the crime of firing the city, as of hatred against mankind.)

Βιβλίο 25, κεφ. 44, σελ. 381

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 07:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ένα άρθρο για σένα Ψηλέ και τους ομοίους σου:

Καμία προσευχή δεν μπορεί να σου εμφανίσει την αλήθεια αν δεν αμφισβητήσεις και εξακολουθήσεις να αμφισβητείς.

Σταμάτα την αμφισβήτηση και μαζί σταματάει και η ανάπτυξη. Γίνεσαι τότε ένας φανατικός, ανώριμος Χριστιανός, παγωμένος στο χρόνο, νομίζοντας ότι έχεις όλες τις απαντήσεις αρνούμενος έτσι τον πλούτο και το βάθος της εξέλιξης γύρω από το Χριστιανισμό στα τόσα χρόνια ύπαρξής του.

Ο επίσκοπος της Washington, είχε πει κάποτε: "Αν βρεις ποτέ κάποιον που λέει ότι έχει όλες τις απαντήσεις, είτε βρίσκεται σε άσυλο φρενοβλαβών είτε θα έπρεπε να είναι εκεί".

Αμφισβήτησε - είναι θαυμάσιο. Γιατί η αμφισβήτηση γεννάει τις προκλήσεις αλλά και τη δύναμη της εξερεύνησης".

Από τους σημερινούς New York Times άρθρο αφιερωμένο στον κώδικα DaVinci και στις αντιδράσεις των χριστιανών.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 13:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δείγματα γραφής που υιοθετεί ο "Γηγενής"

quote:
Ποιοι ηταν εκεινοι οι δουλοι του αυτοκρατορα; Μας το αποκαλυπτει ο ιδιος ο Σαουλ! Ας δουμε την επιστολη του προς τους Φιλιππησιους: "Ασπαζονται υμας παντες οι αγιοι, μαλιστα δε οι εκ της Καισαρος οικιας". Ετσι λοιπον ο ιδιος ο Σαουλ χαρακτηριζει τους "εκ της Καισαρος οικιας" ως βαμμενους χριστιανους. Ολα δειχνουν οτι η πυρποληση της Ρωμης εκτελεστηκε απο τον Σαουλ, για αυτο αλλωστε και παρεμεινε δυο ολοκληρα χρονια στο Ρωμη ("+62-64")

Μέγιστος συνωμότης ο Παύλος. Τέτοιος, που, ενώ ετοίμαζε να πυρπολήσει τη Ρώμη, ενημέρωνε την Εκκλησία στους Φιλίππους ότι διαθέτει "βαμμένους χριστιανούς" στην οικία του Καίσαρα.

quote:
Για αυτο και δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι "πατερες της εκκλησιας" αποκαλουν τον Σενεκα, "δικο μας ανθρωπο"

Όχι μόνον ο Παύλος, αλλά "όλοι (sic) οι πατέρες της Εκκλησίας" ασχολούνταν με τον Σενέκα και τον αποκαλούν "δικό τους άνθρωπο" (sic). Ο μόνος που δεν κατάλαβε τη συνομωσία Παύλου-Σενέκα ήταν ο Νέρωνας και οι αρχές της Ρώμης. Και, παρά τις συλλήψεις "όσων δήλωσαν ένοχοι", παρά τις "πληροφορίες τους, για τις οποίες καταδικάστηκε ένα μεγάλο πλήθος", ο μπαγασάκος ο Σενέκας αναγκάστηκε να αυτοκτονήσει κατηγορούμενος απλώς για συνωμοσία κατά του αυτοκράτορα.

quote:
Μεγαλυτερη εντυπωση ομως προκαλει η ημερομηνια που φερει η επιστολη, δηλαδη 28 Μαρτιου και οτι αναφερεται στην πυρκαγια που ξεσπασε ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!!! Ετσι λοιπον καθισταται σαφες οτι η επιστολη αυτη πλαστογραφηθηκε αγρια απο μεταγενεστερους "διορθωτες" για να αποκρυψει την αληθεια οτι ο Σενεκας εδινε οδηγιες στον Σαουλ σχετικα με την οργανωση του εμπρησμου (...) Απο αγνοια και μονον δεν παραποιησαν την ημερομηνια της αποστολης μια και ηδη στα χρονια τους η ακριβης ημερομηνια της πυρπολησης δεν τους ηταν γνωστη παρα μονον το ετος (την ακριβη ημερομηνια μονον ο Τακιτος την αναφερει)

Ήταν τόσο ηλίθιοι αυτοί οι Χριστιανοί, που, ενώ έκαψαν τη Ρώμη με τη βοήθεια του Σενέκα, δεν συγκράτησαν την ακριβή ημερομηνία της πυρπόλησης και περίμεναν τον Τάκιτο να τους ενημερώσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 14:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέγιστος συνωμότης ο Παύλος. Τέτοιος, που, ενώ ετοίμαζε να πυρπολήσει τη Ρώμη, ενημέρωνε την Εκκλησία στους Φιλίππους ότι διαθέτει "βαμμένους χριστιανούς" στην οικία του Καίσαρα.


ειχε κανει αυτη την αναφορα ο παυλος η οχι;;
η αναφορα εγινε για να δειξει οτι υπηρχαν ατομα παντου που ασπαζονταν την διδασκαλια του το θεμα ειναι
ποτε εστειλε την επιστολη
που την εστειλε
με ποιο σκοπο

quote:
Όχι μόνον ο Παύλος, αλλά "όλοι (sic) οι πατέρες της Εκκλησίας" ασχολούνταν με τον Σενέκα και τον αποκαλούν "δικό τους άνθρωπο" (sic). Ο μόνος που δεν κατάλαβε τη συνομωσία Παύλου-Σενέκα ήταν ο Νέρωνας και οι αρχές της Ρώμης. Και, παρά τις συλλήψεις "όσων δήλωσαν ένοχοι", παρά τις "πληροφορίες τους, για τις οποίες καταδικάστηκε ένα μεγάλο πλήθος", ο μπαγασάκος ο Σενέκας αναγκάστηκε να αυτοκτονήσει κατηγορούμενος απλώς για συνωμοσία κατά του αυτοκράτορα.


συνωμοσια εναντια στον νερων ηταν για τι ηθελες να κατηγωρηθει για το λιωσιμο των παγων στους πολους;;
το πως τον αποκαλουν οι πατερες της εκκλησιας ειναι πολυ ευκολο να το βρεις

quote:
Ήταν τόσο ηλίθιοι αυτοί οι Χριστιανοί, που, ενώ έκαψαν τη Ρώμη με τη βοήθεια του Σενέκα, δεν συγκράτησαν την ακριβή ημερομηνία της πυρπόλησης και περίμεναν τον Τάκιτο να τους ενημερώσει.


βλεπω οτι δεν τα πιανεις ευκολα θα σου δοσω λιγη βοηθεια
οταν πλαστογραφησαν την επιστολη μετα απο πολλα χρονια
η ακριβης ημερομηνια ειχε ξεχαστει
(ποιος ξερει την ακριβη ημερομηνια της πυρκαγιας του σικαγο;;
ελαχιστοι για να το βρεις πρεπει να ψαξεις σε ιστορικα στοιχεια)
απο ολα τα ιστορικα στοιχεια που εχουμε για την πυρακγια στην ρωμη
μονο ο τακιτος την αναφερει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2192383
Maintained by Digital Alchemy