ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Υποχρεωτική στρατιωτική θητεία - μια μεγάλη διάκριση με βάση το φύλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 03:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαφωνεις στο οτι η γυναικα γεννιεται ωριμη ενω ο αντρας πρεπει να στρατευτει για να ωριμασει τουλαχιστον πρακτικα αγαπητε μου Agnostic;

Δεν ξέρω βρε angi. Εχω συναντήσει γυναίκες ώριμες και ανώριμες διαφόρων ηλικιών, όπως επίσης και άντρες ώριμους και ανώριμους διαφόρων ηλικιών.

Κανείς δεν γεννιέται ώριμος αλλα γίνεται στην πορεία,πάντα ανάλογα και με τις συνθήκες που θα συναντήσει και τα βιώματά του. Οσο για το στρατό και την υποτιθέμενη ωριμότητα που σου προσφέρει είναι τόσο αληθινή όσο και η ύπαρξη της κοκκινοσκουφίτσας.

Για το παραμύθι της πειθαρχίας, θα πω ότι πραγματική πειθαρχία μαθαίνεις από το σπίτι σου και από τους γονείς σου δηλαδή από ανθρώπους που αγαπάς και σε αγαπούν, που εκτιμάς και σε εκτιμούν. Και όχι από τον κάθε τυχαρπαστο Καραβανά που ούτε τον νοιάζει αν ζεις ή αν πεθαίνεις μετά και επειδή έχει τον τίτλο και τη δικαιοδοσία να σου δίνει εντολές σε αναγκάζει να κάνεις ένα μάτσο άσκοπες αγγαρίες!!Για να μην είχε τη δικαιοδοσία και να μας το έλεγε με ίσους όρους, θα το έκανε?? Αρ...α!!!! Αλλά εκ του ασφαλούς σου τη λένε και βρίσκονται από πάνω!!! Γιατί τους προστατεύει ο νόμος!! Υποκριτές!!!!

quote:
Αυτα ειναι τα *** του;

angi,δεν ξέρω ποια είναι τα γεν.όργανα του φίλου Imperator, πάντως το να μην ρουφιανεύεις στο στρατό είναι αξιέπαινο.
Και κάτι ακόμα. Εχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές αντί να κρίνεις τα λεγόμενα ενός συνομιλητή, εστιάζεσαι στο άτομό του. Σχολια τύπου "άμα βρεις εσύ γυναίκα γράψε μου", "ποια γυναίκα θες να εντυπωσιάσεις", κτλ δε νομίζω να αρμόζουν στις συζητήσεις μας εδώ. Κρίνε τις απόψεις και όχι το πρόσωπο των συνομιλητών σου. Ακόμα κι αν έχεις δίκιο σε κάποια θέματα, με "επιθέσεις" στο πρόσωπο του άλλου το χάνεις. Πώς θα σου φαινόταν αντί να απαντήσει κάποιος στις απόψεις σου να σε αποκαλέσει με χίλια δυο προσωνύμια??
Και έχεις πράγματι ενδιαφέρουσες απόψειςσε κάποια θέματα.

Προσωπικά σε εκτιμώ και αυτα που σου είπα είναι με διάθεση για υγειή διάλογο εννοείται


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 03:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω εχω να κανω μια αλλη προταση οποιο ατομο δεν θελει να παει στον στρατο να κατασχεται η περιουσια του
και να απελασεται απο την χωρα

ενδιαφέρουσα πρόταση...ίσως να ταίριαζε στην εποχή του Μεσαίωνα ή κάτω από κάποιο φασιστικοχουντικό καθεστώς....μήπως να τους καίγαμε κιόλας σε πάσσαλο που δεν υπηρετούν την έρμη την Πατρίδα?

Εχε υπόψη σου αγαπητέ μου συμπατριώτη,ότι η στράτευση είναι αυστηρώς προσωπικό ζήτημα για ένα άτομο και δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει.Ούτε κανείς μας. Κάποιος μπορεί να θέλει να κάνει κοινωνική εναλλακτική θητεία σε υπηρεσία αντί για στρατό. Κάποιος μπορεί να μην επιθυμεί να πιάσει όπλο. Δικαίωμά του και μαγκιά του!!! Με ποια λογική να του κατασχέσουν την περιουσία και να τον απελάσουν??Σύμφωνα με ποια κριτήρια μπορεί να θεωρηθεί αυτός ο συμπολίτης σου λιγότερο πατριώτης ή ότι δεν κάνει το χρέος του προς την Πατρίδα?? Με τα δικά σου κριτήρια??Μα φυσικά...

Και σου ξαναείπα ότι είναι λάθος να λες πως κάποιος υπηρετεί την Πατρίδα μόνο κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας. Αν και ποτέ δεν γούσταρα τον όρο "υπηρετώ" αλλά προτιμώ το "προσφέρω". Ολοι οι συμπολίτες μας που εργάζονται καθημερινά προσφέρουν εξίσου στον τόπο. Κατάλαβέ το φίλε μου.

Και εν τέλει, όποιος φοβάται για εχθρούς, εμπρός λοιπόν ας καταταχτεί κι ας μάθει να χειρίζεται όπλα και να κάνει κωλοτούμπες σε λαγκάδια βαμμένος με μπογιά στη μάπα για να "υπηρετήσει" την Πατρίδα. Αλλά ποιος θα παρατήσει την δουλείτσα του,την οικογένειά του και τους φίλους του για να το κάνει?? Μάλλον κανείς κι ας δηλώνει εξ'αποστάσεως πατριώτης και παλικαράς!! Περιμένει πάντα από τους άλλους να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά(ποια φωτιά?).

ΥΓ. Δεν έχω κάτι μαζί σου Γιγενή και μάλιστα σε πάω...όμως ήσουν υπερβολικός και άδικος με το τελευταιο ποστ.


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 08:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, νομίζω πως θα ήταν καλύτερο αλλά και πιο εποικοδομητικό για την συζήτηση που προσπαθούμε να κάνουμε να επιδείξουμε λίγη ψυχραιμία.
Η έλλειψη της ψυχραιμίας μας δε νομίζω οτι μας βοηθάει...

Αγαπητή angi, θα ήθελα να σου πώ την προσωπική μου άποψη για το οτι η γυναίκα γεννιέται ώριμη ενώ ο άνδρας γίνεται ώριμος στον στρατό.
Μήπως αυτή η θέση έχει μια απολυτότητα?
Έχω γνωρίσει γυναίκες οι οποίες έχουν επιδείξει ανωριμότητα σε πάρα πολλές περιπτώσεις, όντας σε μια ηλικία που θα ήταν λογικό να είχαν ωριμάσει.
Από την άλλη έχω γνωρίσει άνδρες οι οποίοι πήγαν στρατό και δεν επήλθε καμία αλλαγή στον τρόπο σκέψης τους αλλά ούτε ωρίμασαν.
Ίσως να μπορούμε να πούμε οτι μια γυναίκα τείνει να ωριμάζει γρηγορότερα από έναν άνδρα.

Και πάλι όμως αυτά δεν είναι απόλυτα.
Ένας άνθρωπος ωριμάζει ανεξαρτήτως από κάποιες περιστάσεις που υποτίθεται οτι τον ωριμάζουν ή δεν ωριμάζει.

Θα συμφωνήσω με την αγαπητή gretel πάντως και για την αιτία που ο στρατός έχει παρεξηγηθεί, ενώ θα μπορούσε να έχει μια άλλη εικόνα, αλλά και για τα μαλλιά!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 10:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator,
Απο τη μια δηλωνεις οτι εχεις στρατευθει και απο την αλλη γραφεις:

quote:
αν δεν είχα πάει τότε θα ερχόντουσαν κάτι κύριοι με μπλε στολή που λέγονται αστυνομικοί και θα με έκλειναν σε ένα δωμάτιο με τέσσερα ντουβάρια που λέγεται ΦΥΛΑΚΗ

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 11:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic καποιο ατομο που αποφευγει να κανει στρατο ειναι επικινδυνο για το κρατος
θες παραδειγματα;;
να σου θυμησω το βυζαντιο;;


τωρα θα μου πεις γιατι να το διωξουμε

απο το να εχω ενα ατομο που για να μην χασει την βολη του θα εκανε τα παντα προτημω να μην το εχω καθολου

αυτο που μου τι σπαει ειναι οτι κατα περιοδους υπηρχαν ατομα που δεν ετρεξαν στην πρωτη γραμη να πολεμησουν αλλα προτημησαν να παρουν τον πουλο και να πανε σε καποιο κρατος που ηταν ασφαλες η ζωουλα τους
μολις τελιωσε το κακο επεστρεψαν και μας το επαιζαν ηγετες ελεγαν οτι απο εκει που ηταν εκαναν αγωνα για την ελευθερια


υπαρχουν ατομα που δεν πιασαν οπλο δεν βαλαν το χακι και ειναι βουλευτες και δεν αναφερωμαι στις γυναικες αλλα στους αντρες βουλευτες

ετσι οπως το βλεπω εγω ατομα που δεν θελουν να κανουν την θητεια τους ειναι αλοδαποι που ζουνε σε αυτη την χωρα
τον πουλο λοιπον ας πανε σε οποια χωρα θελουν
η αν θελουν ας βγαλουν πρασινη καρτα για να μεινουν εδω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 14:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα τη διάθεση να συζητήσω αλλά η κυρία Angi μας προκαλεί βρίζοντας και χαρακτηρίζοντας επειδή θέλουμε να βρούμε ο δίκιο μας. Μας ξέρετε κυρία μου και από τα αλήθεια και κάνετε αυτούς τους χαρακτηρισμούς? Ή μήπως επιχειρηματολογείτε? Α, ναι είναι η "ωριμότητα"...
Που αντιφάσκω δε μας είπατε. Αρχίζεις και μιλάς για αδικίες που υφίστανται οι γυανίκες στην κοινωνία κλπ. Είμαι εγώ υπεύθυνος? Εγώ σε διαβαιβαιώ ότι σε ΚΑΝΕΝΑ τομέα και ΠΟΤΕ δεν έχω ευνοηθεί λόγω. Αντίθετα μπορώ να απαριθμήσω περιπτώσεις όπου αιδκήθηκα. Δεν εξετάζω όμως αυτό.
Έχει φτάσει τις δύο σελίδες αυτό το topic και ακόμη δε πήρες χαμπάρι τι συζητάμε εδώ πέρα. Γιατί απόρησες δηλαδή όταν είπα ότι αν είχα ανρηθεί να καταταχτώ θα πήγαινα φυλακή? Πρώτη φορά το ακούς?
Και στην τελική όταν εγώ έτρωγα στη μάπα το στρατό για κάτι που εγώ δε πιστεύω και που εσύ πιστεύεις, εσύ ήσουνα στο σπιτάκι σου! Ωραία δικαιοσύνη! Όταν εγώ ήμουνα νυχτιάτικα μες στο κρύο και τη βροχή εσύ πορδόκλανες στο κρεβατάκι σου προφανώς για να έχεις την άνεση και την "ωριμότητα" να μας βρίζεις και να μας λοιδορείς καλύτερα, ε?
Είσαι τόσο μα τόσο κολλημένη που θεωρείς απόλυτα φυσιολογικό η καταναγκαστική προσφορά εργασίας να γίνεται με μια αυθαίρετη διάκριση.Βέβαια δεν έχω την απαίτηση να μπορείς να καταλάβεις και να αντιληφθείς αλλά μη κάνεις χαρακτηρισμούς.
Και έπειτα αν θεσ να σου λύσω και την άλλη απορία που με πολλή "ωριμότητα και εξυπνάδα" διατύπωσες, ναι είχα αρκετές παρέες στο στρατό. Πάρα πολλές και από τις καλύτερες. Αυτά τα έχω πει και σε μόνιμους καραβανάδες οι οποίοι συμφωνούν. Περίεργο ε?
Α και σε άλλα άτομα το έχω πει και συμφωνούν βέβαια. Το θέμα είναι ότι δε μπορούν να το δικαιολογήσουν γιατί συμβαίνει. Βέβαια δεν έω δοκιμάσει να το πω σε κάτι κολλημένες 50αρες κατίνες που δε ξέρουν τι τους γίνεται και το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά είναι να κουτσομπολεύουν. Μάθε πέντε πράματα κυρία μου πριν μιλήσεις. Θα ανοίξεις και το στόμα σου να μας χαρακτηρίσεις κιόλας λες και μας ήξερες και από χθες. Έχεις να πεις κάτι επί του θέματος? Δε μας λες τίποτα. Απλά βρισιές και χαρακτηρισμοί γιατί κάποιος άνοιξε ένα topic.
Συμφωνείς ή διαφωνείς? Δόσε επιχειρήματα. Άντε να πούμε που θα μας διδάξεις και ωριμότητα (μάλιστα! εσύ μας τη δείχνεις περίφημα!) ή που θα μας πεις αν είχαμε παρέες στο στρατό με υφάκι ειρωνικό και καλά! Για πρόσεχε λίγο τι λες γιατί ξεπερνάς κάποια όρια οκ? Τις κατινιές σου άλλού όχι εδώ. Επειδή τρώμε στη μάπα μια αδικία είμαστε αντιδραστικοί. Ναι μωρέ όλοι σαν κι εσένα έπρεπε να ήμασταν αν πάει κάποιος να πει κάτι να αρχίσουμε "και είσαι έτσι και είσαι αλλιώς". Κάτι βέβαια επί του θέματος όχι . Τι να πεις άλλωστε? Ξέρεις και τι συζητάμε? Θα μας πεις κιόλας ότι έχουμε άγνοια και θα μας διαφωτίσεις ότι "και γυναίκες πάνε τώρα πλέον". Δε ξέρω αν στο είπανε αλλά η υποχρεωτική θητεία είναι μόνο για άντρες. Και αυτό εμένα μου φαίνεται ΑΔΙΚΟ. Σε αυτό έχεις να πεις κάτι ναι ή όχι? Τώρα με τα υπόλοιπα τις θες να αποδείξεις? Πιστεύεις ότι έχεις υποστεί κάποια αδικία?ε άνοιξε ένα θέμα και πες. Δε θα κάτσω να ασχοληθώ περισσότερο γιατί άτομα του είδους σου πάντοτε θα υπάρχουν. Αυτό έλειπε κάποιος να έκανε πίσω επειδή υπάρχει αυτό το είδος. Άλλωστε το φορουμ είναι δημόσιο και ευτυχώς υπάρχει και κόσμος που καταλαβαίνει και μπορεί να κάνει μια συζήτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 16:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως να μπορούμε να πούμε οτι μια γυναίκα τείνει να ωριμάζει γρηγορότερα από έναν άνδρα.

Kαι τι είναι για να ωριμάσει.. φρούτο


gretel

quote:
Χωρίς πλάκα αν ήταν υποχρεωτική η στράτευση και για τα κορίτσια -πράγμα που το υποστηρίζω ανεπιφύλακτα, γιατί δηλ. οι ισραηλίτισες είναι πιο μαγκίτισες?- θα ήμουν μέσα.

Εχθές το βράδυ φεύγοντας απο τη δουλειά μου έπεσα επάνω στα επεισόδια στην Πατησίων...


Οι μολότωφ έδιναν και έπαιρναν σε μία στιγμή μια μολότωφ πέφτει στην ασπίδα ενός των ΜΑΤ και παίρνει φωτιά. Ενας αλλος πέφτει επάνω του να τη σβήσει. Ταυτόχρονα έπεφταν πέτρες, μπουκάλια, και ξύλο, μπουνιές, κλωτσιές...μάτια μαυρισμένα, ανοιγμένα κεφάλια, αίματα ... ξύλο να δουν τα μάτια σας.
Παρατήρησα στις δυνάμεις των ΜΑΤ .. δεν υπήρχαν ``γυναίκες``..


Τι είπες gretel..


Edited by - allzzaro on 09/06/2006 16:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 16:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να συνεχίσω επί του θέματος. Και πείτε μου εσείς οι υπόλοιποι ρε παιδιά αν έχω άδικο. Και αν έχω που. Πείτε μου γιατί θα τρελαθούμε με αυτά που διαβάζουμε. Είναι σωστό ή δεν είναι ένας κρατικός θεσμός να βασίζεται στην ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ και όχι στην ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟ? Αντιμετωπίζει ή δεν αντιμετωπίζει διαφορετικά ο νόμος εμένα και κάποιους άλλους συμπολίτες μου από κάποιους άλλους λόγω φύλου? Είναι ή δεν είναι έτσι τα πράγματα?
Και μήπως αν κάποιος το επισημάνει αυτό και διαφωνεί τότε "δε σέβεται το άλλο φύλο, είναι ανεύθυνος και θα είναι για όλη του τη ζωή" κλπ.! Τώρα μάλιστα!! Είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο? Που το είδατε αυτό ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε! Επειδή ζητάει κάποιος ΙΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ είναι ανέυθυνος δε σέβεται το άλλο φύλο και δε ξέρω κι εγώ τι!!! ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ!! Είναι δυνατόν? Πείτε μου ρε παιδιά σας παρακαλώ δηλαδή τι δε λέω σωστά? Πείτε μου " ξέρεις είναι καλό που γίνεται αυτή η διάκριση, δεν είναι αδικία μια χαρά είναι. Παπαριές λέει ο νόμος για ΙΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.
Αν το επισημάνει κάποιος αυτό τι σημαίνει? Όλα αυτά που είπε η κυρία Angi? Άντε ο καθένας ανάλογα με το κόλλημά του, το πόσο μπορεί να σκεφτεί και το τι ξέρει αυτά λέει. Οι υπόλοιποι ρε παιδιά τι πιστεύετε?
Μου αρέσει που λέει "ποια ερώτηση φάσκει και αντιφάσκει"
Το που βαζίζεται το ότι στο στρατό πρέπει να καταταγούν ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ κυρία μου αυτό ρωτάω. Το πως δικαιολογείται. Κάνετε ότι δε το βλέπετε?
'Η μήπως το είπα στα κινέζικα? Εμένα γιατί ο νόμος με αντιπετώπισε διαφορετικά από ότι εσάς? Αλλά τι λέω τώρα ,έλα μωρέ στην πλάκα έπρεπε να το πάρω για αυτό κάνω έτσι... Ναι κυρία μου δεν είχα κανένα πρόβλημα και όλα αυτά που αυαθαίρετα συμπεραίνετε. Αλλά το ότι εγώ μπορεί να έχασα κάποιες ευκαιρίες για δουλιά ή σπουδές όπως και τόσοι άλλοι? Ότι μπορεί να έχασα τη δουλειά μου ίσως? "Έλα μωρέ πάρ το κι αυτό στην πλάκα". Για δουλειά? Χιλιάδες ευκαιρίες παρουσιάζοντε κάθε μέρα. Τι θα γίνει αν κλωστήσεις και μερικές ε? Για την οικονομική αιμοραγία και τα έξοδα για τα οποία η "πατρίδα" ουδόλως ενδιαφέρεται?
Μήπως να μιλήσω για το ότι μπορείς και τη ΖΩΗ σου να χάσεις όπως αυτοί στο φυλάκιο? Και φυσικά δε μεριμνά κανείς για αυτό?
Εμ βέβαια εσείς μιλάτε εκ του ασφαλούς. Σου λέει εγώ δε τα τρώω στη μάπα. ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. Αφού άλλος τρωέι το λούκι για κάτι το οποίο ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ γιατί να ενδιαφερθώ εγώ. Σωστά κυρία Angi?
Καθίστε εσείς και βρίστε οποινδήποτε αντιδρά σε τέτοιυ είδους αδικίες. Φυσικά δε βγαίνετε να πείτε αν είναι άδικη η αντιμετώπιση από το νόμο σε αυτή την περίπτωση. Μας λέτε για το σπίτι για τα παιδιά για τα μπαρ και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ναι όμως μόνο που αυτά δε τα επιβάλλει κανένας νόμος. Ή μήπως τα επιβάλλει?
Εγώ μίλησα για ισότητα και δικαιοσύνη. Έχετε καμιά αμφιβολία επ αυτού? Διαφωνείτε? Ή μήπως αντιλαμβάνεστε την ισότητα και τη δικαιοσύνη ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ? Στην περίπτωση του στρατού ο νόμος αντιμετώπισε το ίδιο εμένα κι εσάς? Ναι ή όχι? Ας απαντήσουν και τα άλλα μέλη του φόρουμ. Η δική μου άποψη είναι όχι. ΓΙΑΤΙ?
Τώρα δε θα ήθελα να απαντήσω και στους προσωπικούς χαρακτηρισμούς . Αυτό έλειπε τώρα να καθόμαστε να δίνουμε και λόγο στον καθένα και να απολογούμαστε. Θα πω όμως μόνο αυτό. Δεν ήταν τίποτα για μένα ο στρατός. Ένα παιχνιδάκι ήταν. Δεν είχα ούτε αυτά τα ψυχολογικά κλπ. που λέτε για να κατηγορήσετε το συνομιλιτή σας επειδή απλά δε σας συμφέρουν αυτά που λέει. ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.
Και θα το λέω σ αρέσει δε σ αρέσει. Και μάθε ότι με τις απόψεις μου συμφωνούν πολλοι και μάλιστε πολλές ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Γιατί ξέρουν ότι δε τα λέω με εμπάθεια αλλά απλά επειδή θέλω δικαιοσύνη και ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ.
Εφόσον το κίνητρό μου είναι η δικαισύνη και η ισότητα είναι προφανές ότι αυτό θέλω και επιδιώκω και σε όλους τους τομείς της ζωής. Και αν κάποιος αδικείται από αυτό είτε άντρας είναι είτε γυναίκα είτε δε ξέρω κι εγώ τι θέλω αυτή η αδικία να αρθεί. Ποιο το πρόβλημά σας? Δε κατάλαβα δηλαδή? Που μας πέρνετε και το δήθεν υφάκι να μας κάνετε και μάθημα ή θα μας κάνετε ντα? Είπα ένα απλό πράγμα. Υπάρχει ο στρατός? Ποιος θα πάει? Όποιος θέλει!! Απλά δεν είναι τα πράγματα. Τώρα πηγαίνουν υποχρεωτικά ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ έ να πάψει αυτό και να πηγαίνει όποιος θέλει. Τόσο κακό είναι αυτό? Όποιος υποστηρίζει αυτό "δεν έχει ευθύνες, δε σέβεται το άλλο φύλο, έχει ψυχολιγικά προβλήματα" και όλα τα άλλα ωραία που μας προσάπτετε?
Α και παρεπιπτώντως προς τους administrators πως τους φαίνονται οι αξιολογήσεις που εξαπολύει η εν λόγω κυρία? Σίγουρα βοηθάνε τη συζήτηση, σίγουρα είναι εντός θέματος , σίγουρα ΔΕ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση η κυρία σίγουρα ξέρει και λέει? Έτσι δεν είναι? Ή μήπως δεν είναι έτσι ακριβώς...?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 17:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
'Η μήπως το είπα στα κινέζικα? Εμένα γιατί ο νόμος με αντιπετώπισε διαφορετικά από ότι εσάς?

Πράγματι γιατί??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 22:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator,
Ρουφιανος σε περιοδο Κατοχης θα γινοσουν εαν σου προσεφεραν μια σπουδαια θεση σε πολυεθνικη εταιρεια;

quote:
Και στην τελική όταν εγώ έτρωγα στη μάπα το στρατό για κάτι που εγώ δε πιστεύω και που εσύ πιστεύεις, εσύ ήσουνα στο σπιτάκι σου! Ωραία δικαιοσύνη! Όταν εγώ ήμουνα νυχτιάτικα μες στο κρύο και τη βροχή εσύ πορδόκλανες στο κρεβατάκι σου

Ε!! πες το μας επιτελους!!! Αυτη ειναι η μεγαλη αδικια!!! Εχασες το κρεββατακι και το παιδι θελει προδερμ!!!

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 00:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 00:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί όμως εγώ να το χάσω και όχι εσύ δε μας είπες. Όσο για το αν θα γινόμουν ρουφιάνος εγώ για να μη ρουφιανέψω έχω διακινδυνέψει με προσωπικό κόστος πολλές φορές οκ? Νομίζω κάπου ξεπερνάς κάποια όρια και συμμορφώσου λίγο γιατί είπαμε δε σου αρέσουν κάποια πράγματα,δεν έχεις επιχειρήματα αλλά ως εδώ για ρουφιανιές και αν θα ήμουν ρουφιάνος ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΜΕΝΑ κόφτα αυτά και ζήτα συγγνώμη αλλιώς ευχαρίστως σου δίνω και το τηλέφωνο και διεύθυνση να μου τα πεις από κοντά αν θέλεις να μη σου χαλάσω και το χατήρι αφού βλέπω έχεις πολύ μεγάλη γλώσσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 01:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ρωταω αν θα γινοσουν ρουφιανος για το εξης:

quote:
Πήγα εγώ που δεν ενδιαφέρομαι και ούτε θέλω να πολεμήσω (ευχαρίστως να πολεμούσα εναντίον αυτής της χώρας μαλιστα)

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 01:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης θα ηθελα να μου διευκρινισεις τελικα ποια ειναι τα ιδανικα σου...
Στην πραξη, εχεις εφαρμοσει τα ιδανικα σου (για τα οποια δεν μας εχεις διαφωτισει) ή λες αερολογιες;
Λυπαμαι φιλε μου, αλλα εαν σαν πρωτη δικαιολογια βρηκες το οτι ισως εχασες επαγγελματικες ευκαιριες, σε πληροφορω και στο υπογραφω οτι δεν θα εβρισκες δουλεια ή το να γινεις ανωτερο στελεχος καπου, οπως το ονειρευεσαι, ουτε και στα πιο τρελλα ονειρα σου εαν παρεθετες τις ιδεες που εχεις υιοθετησει...
Κατσε στο μαμα, κακα και νανι...
Και μη ρωτας μια ηλικιωμενη γυναικα σαν και μενα τι βροχη και τι χιονι και τι αρση βαρων τραβαει καθημερινα εδω και σχεδον 15 χρονια και δεν την απασχολει καθολου το ζητημα, γιατι γελαει και το βρισκει συναρπαστικο!!! Μια ηλικιωμενη που οταν χρειαστηκε, δεν δειλιασε γιατι ειχε ιδανικα (πολλα, αλλα τα υπερασπιζω και μου δωθηκε η ευκαιρια να το αποδειξω...)...
Εχεις γερασει φιλε μου...και ειναι κριμα...
Κατσε στο κρεββατι σου παιδι μου, και μην ανοιγεις θεματα σε ενα σαιτ εσωτερισμου...
Μπορει να δυσκολευομαι να γραφω εκθεσεις, αλλα το νοημα το πιανω...
Και ναι, οντως δεν ειμαι και πολυ ευγενικη οταν αντιλαμβανομαι τη βλακεια....
Αιντε στο κρεββατι σου επιτελους!!!
Βγες λιγο εξω να δημιουργησεις φιλιες και να αποκτησεις παρεες...!!!

www.myhoroscope.gr

Edited by - angi on 10/06/2006 02:35:07

Edited by - angi on 10/06/2006 02:41:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 02:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Edited by - angi on 10/06/2006 02:13:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

studiare lavorare imaginare
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 03:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους studiare lavorare imaginare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η στρατιωτικη θητεια πρεπει να ειναι υποχρεωτικη για ΟΛΟΥΣ.
και για τις γυναικες .
κινδυνευουν μαλλον περισσοτερο απο καποιον εισβολεα.

Βεβαια πρεπει να μαθαινουν και να ασκουνται στην τεχνη αυτη .
Και οχι να πλενουν τουαλεττες η να κανουν ασχετα πραγματα

Για ορισμενες μοναδες υψηλης ποιοτητας
πρεπει να υπαρχει και το κινητρο
των χρηματων ως μια επιβραβευση

η αμυνα ομως ειναι υποχρεωση ΟΛΩΝ απεναντι στον εαυτο τους την πατριδα και τις αγεννητες επομενες γενιες .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 03:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρία Angi το πρόβλημα με εσάς δεν είναι η ευγένεια αλλά το ότι δε κάνετε καν μία προσπάθεια να περάσετε τις φασιστοχουντικές και ακροδεξιές σας αντιλήψεις λίγο πιο διακριτικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 12:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, νομίζω πως δεν έχει νόημα να έρθουμε σε μια αντιπαράθεση προσωπικού επιπέδου.
Δεν υπάρχει λόγος άλλωστε, φίλοι μου!
Κάποιος μπορεί να υποστηρίζει μια Α άποψη και κάποιος άλλος μια Β.
Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό και βοηθάει στην ανταλλαγή των απόψεων σε έναν υγιή διάλογο.
Αυτό όμως που υποβοηθά τον διάλογο αυτόν είναι η κατανόηση οτι ο συνομιλητής μας έχει τις δικές του θέσεις.
Ας μην βάζουμε εμείς οι ίδιοι λοιπόν τέτοιου είδους εμπόδια στον εαυτό μας...

Αγαπητέ studiare lavorare imaginare, δεν ξέρω κατά πόσο θα έπρεπε κι οι γυναίκες να υπηρετούν στον στρατό.
Αυτό όμως που λές:

quote:
κινδυνευουν μαλλον περισσοτερο απο καποιον εισβολεα.

είναι απολύτως σωστό.
Ίσως οι γυναίκες να υπηρετούσαν εθελοντικά στον στρατό καθώς αν η στράτευση τους γινόταν υποχρεωτική πιστεύω οτι θα υπήρχαν αρκετές αντιδράσεις.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 14:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι από τα άτομα που συνηθίζουν να προβαίνουν σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις και μάλιστα από την πολθρόνα τοςυς. Η κυρία όμως προσπαθεί να περάσει το δηλητήριό της και σίγουρα χρειάζεται κάποια απάντηση, έστω και με αυτό το γελοίο τρόπο. Υπάρχουν και άλλοι καλύτεροι βέβαια.
Από ότι είδα πάλι προέβη σε χαρακτηρισμό εναντίον μου. Έτσι σας είπε η χαρτορίχτρα ή η καφετζού έ? Γιατί πως αλλιώς μπορείτε να ξέρετε εσείς για το άτομό μου και να κάνετε χαρακτηρισμούς χωρίς να με ξέρετε προσωπικά. Εννοείτε βέβαια πως σε όλα σας τα σχόλια και τους χαρακτηρισμούς για μένα έχετε πέσει μακράν ΕΞΩ. Μήπως ο μόνο κίνητρό σας να προβείτε σε αυτούς είναι η ΕΜΠΑΘΕΙΑ? Ο ιδεολογικός σας μέντορας Γκαίμπελς βέβαια καλά σας τα δίδαξε. Λέγε λέγε κάτι θα μείνει στο τέλος. Και μη ρωτήσετε ποιος ήταν. Ιδεολογικός του απόγονος είστε. Και αυτά που είπε ακριβώς εφαρμόζετε. Λάσπη, εμπάθεια, χολή και επιχειρήματα ΜΗΔΕΝ! Βέβαια ιστορία φαντάζομαι ξέρετε οπότε και ξέρετε ότι ούτε και του Γκαίμπελς και της παρέας του πέρασε. Ούτε και στους επιγόνους τους θα περάσει. Βιδώστε το καλά στο μυαλό σας αυτό.
Με ρωτήσατε ποια είναι τα ιδανικά μου. Είναι η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ.Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ. Η ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΔΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥ. Η ΙΔΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗ-ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗ.
Και στην τελική η δημιουργία μιας κοινωνίας ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗΣ (όχι βέβαια σαν και αυτές τις δήθηεν κομμουνιστικές που εμφανίστηκαν...) Α- ΤΑΞΙΚΗΣ χωρίς εκμετάλλευση και με ΑΝ- ΑΡΧΙΑ δηλαδή εξάλειψη εξουσίας και καταναγκασμού από ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ. Η ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ. Η ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΥ. Αυτά είναι τα δικά μου ιδανικά και σε όποιον αρέσουν. Σε εσάς δεν αρέσουν προφανώς γιατί τα δικά σας τυχαίνει να είναι ΔΙΑΜΕΤΡΙΚΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ. Για αυτό και όλη αυτή η ΧΟΛΗ Η ΕΜΠΑΘΕΙΑ Η ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ Η ΚΑΚΙΑ που εκτοξεύετε εναντίον μου.
Δε σας κρύβω ότι άτομα σαν εσάς και το συνάφι σας δε μου είναι συμπθή.Ξέρετε, αυτά τα άτομα δε τα μισώ αλλά είμαι ένα βήμα πριν. Και αυτό το βήμα δε το κάνουμε για να μη πέσουμε στο ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ.Μόνο εσείς έχετε το μίσος ως πυξίδα. Αυτό άλλωστε πρεσβεύουν και τα δικά σας ιδανικά που είναι η αδικία, ο καταναγκασμός, η εκμετάλλευση, η ανισότητα, η βία, η καταστροφή, ο φασισμός, ο πόλεμος,ο ΘΑΝΑΤΟΣ! Και βέβαια πως θα μπορέστε να περάσετε τέτοιου είδους ιδανικά σε κάποιον ΑΝΘΡΩΠΟ με ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα? Μόνο με λάσπη και εμπάθεια θα το κάνετε όπως σας έχει διδάξει ο ιδεολογικός σας προπάτορας.
Γιατί μη μου πείτε ότι το ΕΘΝΟΣ και ο ΣΤΡΑΤΟΣ που μόλις σας θίξαμε και αφηνιάσατε και μάλιστα μας αποκαλέσατε "ειρηνόφιλους" ως ΜΟΜΦΗ δε ν πρεσβεύουν αυτά τα ιδανικά.
Φυσικά εννοείται ότι και σε μπόαρντ και φόρουμ θα γράφω και θέματα θα ανοίγω και σε σάιτ εσωτερισμού και εξωτερισμού και όπου γουστάρω και αγαπάω. Τις όποιες συμβουλές και υποδείξεις καλά θα κάνετε να τις κρατήσετε για το εαυτό σας. Ούτε την άδειά σας θα ζητήσω, ούτε θα σας ρωτήσω κιόλας. Δε συνηθίζω να ζητάω την άδεια κάποιυ πριν κάνω οτιδήποτε, ιδιαίτερα αν πρόκειται για κάποιο φασιστοειδές υποκείμενο.
Μάλιστα τομλώ να σας την επιστρέψω. Σταματήστε εσείς να γράφετε και αφήστε εμάς τους πιο νέους να πούμε αυτά που έχουμε να πούμε. Εσείς ότι χολή, μίσος ,εμπάθεια, κακία, κόμπλεξ, μισαλλοδοξία και φασιστικό δηλητήριο ήταν να δόσετε το δόσατε. Αν σταματήσετε κάπου εδώ δε θα λείψει από κανέναν. Ίσα ίσα χάρη θα μας κάνετε.
Όσο για την αγωνιστικότητα και τα λοιπά λάθος εντύπωση έχετε σχηματίσει. Για τα ΔΙΚΑ μου ιδανικά και παλεύω και ΠΟΛΕΜΑΩ και θα πήγαινα και ειδικές δυνάμεις 5 χρόνια. Δε με ξέρετε καλά και μιλάτε. Δεν είμαι ούτε του καναπέ, ούτε της πολθρόνας και του κρεβατιού απλά δε μου αρέσει να αυτοπροβάλλομαι σε ένα φόρουμ. Δεν έχει νόημα, παρά μόνο για να βάλεις στη θέση του κάποιον σαν κι εσάς. Και η αγωνιστικότητα δε μου λείπει αν θέλετε να ξέρετε και η διάθεση και όλα τα άλλα. Έχψω φάει την αδικία και την καταπίεση στη μάπα. Έχω αναγκαστεί να δουλέψω 15 ώρες τη μέρα.Δε μου ήρθαν όλα βολικά στη ζωή και ούτε έχω μάθει να κοιμάμαι ήρεμα στο κρεβατάκι μου όπως λέτε. Αν ήταν έτσι προφανώς θα είχα τις δικές σας απόψεις και "ιδανικά".Ακόμη και στις πολεμικές τέχνες που ασκούμαι το θετικό μου στοιχείο είναι η αγωνιστικότητα και η μαχητικότητα. Με όλη μου την καρδιά βέβαια θα ήθελα να πολεμήσω ενάντια σε εσάς και τους ομοίους σας και αυτά που πρεσβεύετε. Εσείς και όλο το λοιπό φασισταριό δε θα λείψετε από κανέναν. Αρκετά σας φάγαμε στη μάπα. Μπουχτίσαμε πια. Νισάφι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 15:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Imperator, γιατί δεν προσπαθείς να ηρεμήσεις λίγο και να δείς τα πράγματα μέσα από ένα άλλο πρίσμα?
Μέσω του γραπτού λόγου δεν είναι πολλές φορές πιθανόν να έχουμε μια παρανόηση?
Θα μπορούσα πχ κι εγώ να μην έχω καταλάβει επαρκώς τα λεγόμενα σου αλλά και τις αντιλήψεις σου.
Θα μπορούσα υποκινούμενος από το συναίσθημα μου να σου πώ πράγματα (ακόμα και καλοπροαίρετα) τα οποία εσύ ενδεχομένως να έκρινες οτι σε προσβάλλουν.
Θα έπρεπε να αφήσεις κι εσύ το συναίσθημα σου να σε καταβάλλει και να μου απαντήσεις λέγοντας μου πράγματα τα οποία μπορεί να προσέβαλαν κι εμένα?
Αυτό είναι το νόημα του να κάνουμε έναν διάλογο ή να μπορέσουμε να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας (έστω κι αν αυτές είναι εντελώς αντίθετες μεταξύ τους) προσπαθώντας να βρούμε τον τρόπο εκείνον ώστε να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλον?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
studiare lavorare imaginare
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 20:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους studiare lavorare imaginare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως οι γυναίκες να υπηρετούσαν εθελοντικά στον στρατό καθώς αν η στράτευση τους γινόταν υποχρεωτική πιστεύω οτι θα υπήρχαν αρκετές αντιδράσεις.

TO θεμα είναι τι πρεπει να γινει .
Αντιδρασεις παντα υπαρχουν οτι και αν προσπαθεις να αλλαξεις
Στη Φυσικη ειναι η αδρανεια , στην κοινωνια ειναι το βολεμα κλπ.
Διεκδικηση της ισοτητας με πληρη δικαιωματα και
ακρωτηριασμενες υποχρεωσεις , δεν ειναι πληρης και ειλικρινης ισοτητα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 21:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κοινό αίσθημα πολλές φορές συμπλέει, άσχετα του προσωπικά καταλλήλου.
Η παιδεία είναι το κυριότερο όπλο ενός λαού και όχι τα όπλα του.
Μέσα απο αυτή μπορεί η πολιτική να γίνει καλύτερη άρα και η εξωτερική.

Μέσω καλύτερης εσωτερικής και εξωτερικής πολιτικής υπάρχει ανάπτυξη
της χώρας τέτοια ώστε ο οικονομικός παράγοντας που βρίσκεται σήμερα
Ν.1 παράγων να κάνει μια χώρα λιγότερο ευάλωτη σε επίδοξους εισβολείς.

Η τεχνολογική εξέλιξη είναι τέτοια σήμερα ωστε να μήν χρειάζονται
στρατιώτες και η κυβέρνηση της Αμερικής σήμερα ξεκίνησε πρόγραμμα
για στρατιώτες ρομπότ. Κάτι σαν τον ρόμποκοπ δηλαδή. Τα πυραυλικά
και αντιπυραυλικά συστήματα είναι πλέον τέτοια και οι αυτοματισμοί
τέτοιοι που συστοιχίες ηλεκτρονικών συστημάτων μπορούν να διοικούνται
με το πολύ 5 άτομα ανα εκατοντάδες τετραγωνικά χιλιόμετρα.

Το να γνωρίζουμε γιατί θα πρέπει να υπερασπιστούμε την
πατρίδα μας (άν αυτή υφίσταται στην ουσία εξ'αρχής γεννήσεώς της)
είναι θέμα παιδείας όπως είπα και πρίν, ιστορίας και οξυδέρκειας.

Στην Ελλάδα οι πολίτες γεννηθήκαν με εξωτερικό χρέος κάτι δις. ευρώ
Οι άντρες πολίτες με το επιπλέον χρέος της στράτευσής τους για
18,24,12,8,6,36 μήνες ανάλογα.Σε άλλες χώρες αυτό δεν συμβαίνει.

Οι γυναίκες δεν έχουν χρέος κύησης παρά ίσως ένα εσωτερικό κάλεσμα
της φύσης που έρχεται ολοένα και δριμύτερο στα 20+ και φυσικά με
την σημερινή πληροφόρηση η κύηση είναι ολοένα και πιο ελεγχόμενη
και επιλεγόμενη απο τις εκάστοτε μητέρες...


Συμπερασματικά στις μέρες μας και σε μία παγκόσμια κοινωνία συνεχώς
μεταβαλόμενη η ανάγκη για ανάπτυξη παρά για πόλεμο είναι επιβεβλημένη
στην πλειοψηφία της. Παρόλαυτά η γνώση μας για καλύτερους πολιτικούς
καλύτερη πολιτική της χώρας μας στο εξωτερικό, η ψήφος μας είναι το
μεγαλύτερο και πιο επικίνδυνο όπλο στα χέρια μισθοφόρων "δημοσίων"
καρεκλών μέσω ρουσφετιού και όχι μόνο. Η στράτεύση είναι πραγματικά
ένα θέμα πλέον γραφικό καθότι ένα κουμπί σκοτώνει πολλές ζωές απ'ότι
στο παρελθόν οπου οι μάχες ήταν σώμα με σώμα. Οι στρατιώτες πιόνια
είναι μία παράμετρος σε ένα πολιτικό παιχνίδι ανωτέρων στρωμάτων οπου
οι πολίτες κατ'αρχάς και μετά οπλίτες θα πρέπει να κατανοήσουν τον
λόγο υπάρξεώς τους με κάποιο όπλο. Συμπορεύομαι με την άποψη της
αναίμακτης ηλεκτρονικής και τεχνολογικά αυξημένης αμυντικής προστασίας
μιας χώρας παρά τον έμψυχο πλέον ξεπερασμένο σε δύναμη τρόπο.
Και πάνω απόλα να γνωρίζουμε το γιατί και ποιόν υπερασπίζουμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 21:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με ρωτήσατε ποια είναι τα ιδανικά μου. Είναι η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ.Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ. Η ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΔΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥ. Η ΙΔΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗ-ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗ.

Ωραια τα λογια του αερα!!!
Στην πραξη πως τα εφαρμοζεις;
Εαν π.χ. καποιος απειλησει να σου τα στερησει;
Καποιος που δεν εχει τις δικες σου ιδεες και σκεφτεται φασιστικα;
Θα του κανεις μαθηματα πολιτικης ιδεολογιας;


quote:
Η ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΥ

Για ξαναδιαβασε τα μηνυματα σου...

Θα ηθελα και τη διευθυνση σου, γιατι σε περιπτωση εχθρικης εισβολης ή πολεμου, θα τη δωσω στους αντιπαλους για να προσπερασουν το σπιτι σου... Φιλαρακια καλα θα γινετε...Θα κανω κι εγω ενα καλο στη ζωη μου...

Φιλαρακι, απο ιδεολογιες εχουμε χορτασει...
Να δουμε και στην πραξη τι κανουμε...


www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 01:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση από την αρχή. Σε κάποια σημεία γίνεται ιδιαίτερα κουραστική, γιατί πολύ απλά παύει να είναι συζήτηση και μεταμορφώνεται σε υβριστικά σχόλια. Γι αυτό επιτρέψτε μου να πω κάποια πράγματα τα οποία ελπίζω να μην διατυπώθηκαν ανάμεσα στα πυρά και μου διέφυγαν.

Κατά τη γνώμη μου κάθε πλευρά υποστήριξε τις θέσεις της και καμία δεν είναι απολύτως σωστή.

Από τη μια πλευρά λέγεται ότι οι άνδρες είναι δίκαιο να υπηρετούν την πατρίδα τους υποχρεωτικά, πράγμα στο οποίο διαφωνώ και από την άλλη, ότι δεν υπάρχει ισότητα φύλων στην Ελλάδα εις βάρος των ανδρών. Ούτε σε αυτό συμφωνώ.

Το θέμα είναι, όμως, τελικά πώς θα άρουμε την αδικία. Νομίζω ότι το να αφήσουμε την Ελλάδα απροστάτευτη δεν είναι λύση. Οι ειρηνευτικές διαπραγματεύσεις και συνομιλίες κατά κάποιο τρόπο καταφέρνουν πάντα να καταλήγουν εις βάρος μας, έτσι που τα κάνουν αυτοί που μας κυβερνούν, τους οποίους κατά τα άλλα εμείς επιλέγουμε (καλά να πάθουμε). Για να είμαστε «ειρηνόφιλοι» στην εξωτερική πολιτική μας, πρέπει να είμαστε τέτοιοι και στην καθημερινή μας ζωή. Είμαστε όμως; Το να λέει κάποιος ότι είναι βασιλιάς δεν τον κάνει βασιλιά.
Imperator, αυτά που λες είναι πράγματι ωραία, αλλά κοίτα να δεις τι έχει συμβεί τώρα. Η angi σου έκανε μια επίθεση κατά μέτωπο. Συμφωνώ ότι ήταν απαράδεκτη και αν γινόταν προς το πρόσωπό μου μάλλον θα είχα επίσης παρεξηγηθεί. Φαντάσου ότι εσύ είσαι η εξωτερική πολιτική της Ελλάδας. Για πόσον καιρό θα μπορούσες να αντέξεις τις επιθέσεις από μια ξένη χώρα χωρίς να χρησιμοποιήσεις παρόμοια όπλα αφού δεν τα κατάφερες σε μια απλή συζήτηση; (Στη συγκεκριμένη περίπτωση κατά μέτωπο λεκτική αντιπαράθεση) Πράγματι θα ήταν ιδανικό να χειριζόμαστε τα πάντα ήρεμα. Παρόλα αυτά αυτοί που αποφασίζουν για εμάς και καλούνται να υπερασπιστούν εμάς-το λαό, δεν είναι κάτι ανώτερο από εμάς και δεν έχουν τη γνώση, την ευφυΐα και την υπομονή να χειριστούν καταστάσεις μέσω συζήτησης με θετικές για την Ελλάδα συνέπειες. Εννοείται ότι δεν προσπαθώ να σε εκνευρίσω με κανέναν τρόπο. Αυτά που λες συχνά και εγώ τα λέω και επίσης πολλές φορές μου είναι αδύνατο να κρατήσω τα νεύρα μου όταν νιώθω ότι αδικούμαι.

Όσο για την ισότητα φύλων στην Ελλάδα… Ο μέσος μισθός των γυναικών είναι κατώτερος από αυτόν των ανδρών για να καλυφθούν τα έξοδα από τους μήνες απουσίας κατά τη διάρκεια της κύησης. Ακούγεται λογικό. Παρόλα αυτά αυτό δεν είναι δίκαιο από κάθε άποψη, αφού υπάρχουν πολλές γυναίκες οι οποίες δεν κάνουν παιδιά, άρα άδικα πληρώνονται λιγότερο. Επίσης, για ηγετικές θέσεις προσλαμβάνονται πιο εύκολα άνδρες από γυναίκες ακόμη κι αν η εκπαίδευσή τους είναι ισότιμη. Νομίζω όμως ότι βγαίνω εκτός θέματος. Αν δεν υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα ίσως να ανοίξω ένα νέο στο forum.


:*)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα κατά τη γνώμη μου είναι πασιφανές γιατί είναι υποχρεωτική η στράτευση για τους άντρες και όχι για τις γυναίκες:

1. Μαθαίνουν να σκουπίζουν
2. Μαθαίνουν να σφουγγαρίζουν
3. Μαθαίνουν να στρώνουν το κρεβάτι τους
4. Μαθαίνουν να σιδερώνουν
5. Μαθαίνουν να καθαρίζουν πατάτες, κρεμμύδια κ.λ.π
6. Μαθαίνουν να πλένουνε από πιάτα έως και να τρίβουνε ταψιά
7. Μαθαίνουν να ράβουν τα κουμπιά τους
8. Μαθαίνουν να καθαρίζουν τουαλέτες
9. Μαθαίνουν κηπουρική

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΓΙΑ ΓΑΜΟ.



να σου πω, μηπως εχεις παει φανταρος?
επιδη αυτον τον καιρο ειμαι κι εγω φανταρος λεω οτι ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα...

εχει και τα καλα του ομως.
ειμαι Αλεξανδρουπολη,μια μεσα-μια εξω,μπανακια κ.λπ...
εκτος αυτου εχω να κανω με τα Panzer τα οποια ειναι η απολυτη κ@υλ@...
ειδικα οταν πατας το fire!

α,κανεις και πολλα φιλαρακια...

με λιγα λογια βλεπω τον στρατο σαν μια καλη εμπειρια

να ξερετε,οσοι δεν πηγανε ακομα,οτι θα ξαναγινει 16μηνο!

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 14:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλός πολίτης, φίλε starflower!

quote:
να ξερετε,οσοι δεν πηγανε ακομα,οτι θα ξαναγινει 16μηνο!

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!
12μηνη δεν είναι η θητεία?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 14:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thanks φιλε μου!
ειναι 12μηνο αλλα θα γινει 16μηνο...
δεν υπαρχουν φανταροι...

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 16:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ALOS συμφωνώ μαζί σου. Δεν τίθεται θέμα. Εγώ σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα ότι η γυναίκα δεν αδικείται, ίσα ίσα. Έθεσα όμως το τρέχον θέμα και διαφωνώ επικαλούμενος ισότητα και δικαιοσύνη. Δεν είναι προφανές ότι αυτό θα θέλω και για κάθε άλλο τομέα? Όταν ήμουν σε δουλειά όπου και οι δύο προιστάμενοι ήταν γυναίκες και όλες επίσης σε αυτό τον τομέα ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες που έχω περάσει σε δουλειά. Και να σκεφτείς ότι ήταν από τα δύσκολα τμήματα όπου είχε πολλή δουλειά και ευθύνες. Παρό λα αυτά υπήρχε τέτοια καλή συννενόηση, τέτοια συνεργασία και αρμονία που κάθε πρωί ξύπναγα στισ 6 κάθε πρωί με χαρά για να πάω στη δουλειά κα όχι με μιζέρια.
Ακριβώς επειδή δεν είμαι κανένας θιασώτης της φαλλοκρατίας και δεν έχω τέτοιες στραβές απόψεις και ίσα ίσα απεχθάνομαι αυτή τη συμπεριφορά και νοοτροπία για αυτό και νοιώθω ότι έχω κάθε δικαίωμα να μιλήσω και για μια αδικία η οποία συντελείται εις βάρος ανδρών αυτή τη φορά. Δεν έχω τη μύγα και δε μυγιάζομαι. Η διαφορά είναι ότι αυτή η αδικία ( η μόνη αν θέλεις που γίνεται εις βάρος ανδρών) συντελείται νομοθετικά. Επιβαλλόμενη από το κράτος. Είναι θεσμός. Και να σου πω και κάτι άλλο? Δε φταίνε οι γυναίκες για αυτό. Τι θα πει "γυναίκες" και "άνδρες"? Λες και είναι δύο διαφορετικές ομάδες συμφερόντων!!! Αν είναι δυνατό. Όμως το κράτος έρχεται εδώ και κάνει ένα διαχωρισμό σε ΘΕΣΜΙΚΟ επίπεδο.
Συμφωνώ ότι ότι η γυναίκα αδικείται σε πολλούς τομείς όμως σε ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ επίπεδο. Η αδικία αυτή δεν είναι πλέον θεσμός (ήταν όμως...)
Και σου τονίζω ότι ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τη συμπεριφορά των περισσοτέρων ανδρών που βλέπουν τις γυναίκες απλά σαν ένα κομμάτι κρέας για να ικανοποίσουν κάποιες εγωιστικές ορμές και απολαύσεις τους και τίποτα άλλο. Εγώ όταν δω μια γυναίκα βλέπω έναν ΑΝΘΡΩΠΟ πρώτα από όλα. Και μετά έρχονται οι άλλες ιδιότητες. Και βλέπω τις γυναίκες σαν ανθρώπους και όχι σαν εργαλεία προσωπικής ευχαρίστησης πράγμα το οποίο σου υπογράφω ότι το 99% των ανδρών κάνει.
Ύστερα από όλα αυτά νομίζω ότι αν μιλήσω για αυτή την αδικία που συνταλείται το κάνω με καθαρή συνείδηση και με καθαρό και ειλικρινή σκοπό. Απλά την εξάλειψη μιας αδικίας. Ή έστω ρωτώ γιατί αυτή συμβαίνει. Εν πάσει περιπτώσει το θέμα μου δεν είναι σε καμία περίπτωση οι "άνδρες" ή οι "γυναίκες" . Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και αντιπετωπίζονται ίσα ανεξάρτητα από τις οποιεσδήποτε άλλες ιδιότητες που κουβαλάνε. (πρόσεξε οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι ίσοι. Όχι τους διαχωρίζουμε σε φύλα ή θρησκείες ή έθνη και λέμε ότι αυτά είναι ίσα...) Και το θέμα τελειώνει εδώ.
Εγώ απλά είμαι κατά της αδικίας και ανιστότητας. Και εδώ συντελείται μία σε επίπεδο θεσμών. Είναι δηλαδή σα να πει κάποιος ότι όσοι έχουν ξανθά μαλλιά θα δουλεύουν στισ νομαρχίες δίχως να πληρώνονται για 2 χρόνια αναγκαστικά. Θα ήταν δίκαιο? Μια αυθαίρετη διάκριση δε θα ήταν?
Έτσι γίνεται κι εδώ. Ο στρατός μια κρατική υπηρεσία είναι και τίποτα άλλο. Ούτε ιδανικό ούτε τίποτα. Ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ για το στρατό. Πολύ καλύτερα από όσο φαντάζονται μερικοί. Υπηρεσία του κράτους είναι τίποτα λιγότερο και περισσότερο από την Πυροσβεστική, το Ι.Κ.Α. ή τη διεύθυνση πολεοδομίας της νομαρχίας. Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο παραπάνω που μίλησε για το πως γίνονται σήμερα οι πόλεμοι κλπ.
Και ως κρατική υπηρεσία ΣΥΓΚΕΡΚΡΙΜΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ υπηρετεί και διασφαλίζει. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο πλέγμα εξουσίας και συμφερόντων πίσω από αυτό το πράγμα που αποτελούμε "κράτος". Δεν είναι ιδέες αλλά άνθρωποιε με σάρκα και οστά οι οποίοι έχουν συγκεκριμένα και σαφή συμφέροντα. Καταλάβετέ το αυτό. Και το κάθε κράτος υπάρχει απλά για να τα διασφαλίζει και να τα εξυπηρετεί. Άσχετα αν για λόγους ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ και μόνο το κράτος ισχυρίζεται "άλλα". Ότι είναι θεματοφύλακας αξιών όπως η ελευθερία, η ισότητα,η δικαιοσύνη, δηλαδή αξιών που αναδύθηκαν στη νεωτερικότητα με το κίνημα του διαφωτισμού κυρίως σε εποχές όπου αυτά δεν ήταν δεδομένα. Το γιατί και πως αναδύθηκε το σύγχρονο αστικό νεοτερικό κράτος μπορώ να γράφω χιλάδες πράγματα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Είναι και δεν είναι όμως γιατί έτσι επέρχεται η ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ του κράτους και του φορέα νομιμοποίησής του που είναι το ΕΘΝΟΣ. Και επομένως και των διαφόρων θεσμών του που στην τελική ίδια στοχοθεσία έχουν. Τα όπλα του στρατού πρέπει να ξέρετε δεν είναι περισσότερο στραμμένα προς τα έξω αλλά προς τα μέσα.
Η εθνική ασφάλεια σε κάθε χώρα περισότερο κινδυνεύει "εσωτερικά" παρά εξωτερικά. Βλέπετε το παράδειγμα της γειτονικής Τουρκίας. Ο στρατός απλά είναι το δεκανίκι κάθε κράτους το οποίο με τη σειρά του είναι δεκανίκι κάποιων συμφερόντων και εξουσιών και σε καμία περίπτωση φορέας και θεματοφύλακας αξιών και ιδανικών. Ο στρατός ιστορικά συνέβαλλε στην εδραίωση των σύγχρονων κρατών αντιμετωπίζοντας ΕΣΤΕΡΙΚΟΥΣ αντιπάλους. Τα λέει η ιστορία,όχι εγώ. Δόξα το Θεώ βιβλιοπωλεία και βιβλιοθήκες υπάρχουν, ο καθένας μπορεί να διαπιστώσει οτιδήποτε και μόνος του.
Από εκεί και πέρα το γιατί μια κρατική υπηρεσία, ένας κρατικός θεσμός είναι θεμελιωμένος σε μια διάκριση αυθαίρετη και σε καταναγκασμό δε το καταλαβαίνω και είμαι αντίθετος και θα προσπαθώ όσο περνάει από το χέρι μου να σταματήσει.
Ρωτήθηκα για το τι θα έκανα αν γινόταν πόλεμος. Μα γίνεται ήδη πόλεμος. Όταν κάποιος δουλεύει πάνω από δέκα ώρες την ημέρα χωρίς κανένα απολύτως δικαίωμα (ασφάλεια, άδεια κλπ.) με μισθό απλά επιβίωσης αυτό δεν είναι ειρήνη αλλά λέγεται ΣΚΛΑΒΙΑ. Όταν επειδή κάποιοι "τρώνε" δε γίνονται δρόμοι σωστοί και πεθαίνουν χιλιάδες στους δρόμους ( συκγρίσιμος αριθμός με θύματα πολέμου) τότε αυτό τι είναι?
Το κράτος το οποίο καλούμαι να υπηρετήσω γιατί δεν έχει πει ποτέ "έλα εδώ κύριε τάδε. Που τα βρήκες εσύ αυτά τα λεφτά? Του κοσμάκη δεν είναι? ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΤΑ ΠΙΣΩ!" Ούτε στα όνειρά μας βέβαια...Ένας κορβανάς είναι το κράτος στον οποίο κάποια κορόιδα συμβάλλουν και κάποιοι "μάγκες" τα παίρνουν. Και αυτά τα κορόιδα συμβάλλουν ώστε αυτό που συντηρούν να μπορεί να διασφαλίζει καλύτερα το καθεστώς διαρπαγής και εκμετάλλευσής τους. Ο εχθρός μου είναι αυτός ο οποίος με εξαθλιώνει, με απαξιώνει σαν άνθρωπο, μου στερεί τους ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟΥΣ πόρους της φύσης για να ζήσω και τους ιδιοποιείται ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΒΙΑΙΑ και ύστερα με ΕΚΒΙΑΖΕΙ να δουλέψω για αυτόν αλλιώς να ΠΕΘΑΝΩ! Όχι αυτός ο οποίος μιλάει διαφορετική γλώσσα από εμένα ή αυτός που έχει διαφορετική θρησκεία από μένα. Ποιο είναι το ιδανικό και η αξία που πρέπει να υπηρετήσω? Τα συμφέροντα και οι τσέπες των ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ? Ο εχθρός ήδη υπάρχει και σε πολεμάει κάθε μέρα. Βγες έξω να διεκδικήσεις το δίκιο σου, να διεκδικήσεις να είσαι σαν άνθρωπος, να μπορείς να επιβιώσεις (δε λέμε να ζήσεις οικογένεια! αυτό έχει προ πολλού καταστεί ΑΝΕΦΙΚΤΟ για πολλούς!) και θα δεις εσύ τον πόλεμο. Όταν σου θέτουν εκβιαστικούς όρους για να επιβιώσεις και αυτό πόλεμος είναι. Και εχθρική ενέργεια. Και δε μιλάω για την Ελλάδα μόνο. Αυτά γίνονται πλέον σε παγκόσμιο επίπεδο με αποτέλεσμα κάθε μικρό κράτος απλά να είναι τσάτσος των πιο μεγάλων συμφερόντων. Μη μου πει κανείς για ψέματα ή συνομοσιωλογίες και απέδειξέ τα γιατί θα αποστομωθεί άγρια. Και αυτό γιατί απλά έτσι είναι τα πράγματα και έτσι λειτουργούν. Και όταν υπάρχει μια πραγματικότητα είναι εύκολο να βρεθούν και αποδείξεις που να την πιστοποιούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 16:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, όμως, τι προτείνεις, Imperator; Οι αναλύσεις σου περί του θέματος είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Συμφωνώ με όσα λες. Μπορείς, όμως, να προτείνεις κάποια λύση στο πρόβλημα; Προσπαθώ κι εγώ να βρω κάποια που να ικανοποιεί όλες τις πλευρές.

Θα μπορούσε π.χ. να γίνει υποχρεωτική η στρατιωτική θητεία σε συγκεκριμένο αριθμό ατόμων κάθε οικογένειας, ανάλογα με τον αριθμό των μελών της...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 19:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να στελεχώνεται η κρατική αυτή υπηρεσία απλά με τον ίδιο τρόπο που στελεχώνονται όλες οι υπόλοιπες θα ήταν μια καλή και απλή λύση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy