ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ύψος βουνών και λεξάριθμοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 07:51:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Για να μην πάει χαμένη η προφητεία σου medtech (περί ελεύσεως post που ανάμεσα σε άλλους θα κατακρίνει και εσένα), θα σου την πω εγώ λοιπόν.

Φοραω δαφνινο στεφανι και αρχιζω το κηρυγμα:

"Με το ποστ του Stemix,επαληθευτηκαν οχι μονο ΜΙΑ αλλα ΔΥΟ προβλεψεις μου και μαλιστα ταυτοχρονα!!!Ειμαι θεεεααααα!!!Προσκυνηστε μεεεε!Καιρος να ιδρυσω την δικη μου σεκτα ή ακομα καλυτερα μια γραμμη 090 για να μπλιπ στο χρημα!"

Μιλωντας σοβαρα προσπαθω να συγκρατιεμαι Stemix αλλα οταν μιλας λογικα και με επιχειρηματα και ο αλλος σε ανεβοκατεβαζει μωρη,ρομποτ,δογματικη,στενοκεφαλη,δρακονιανη πρακτορισα (!) και αλλους χαρακτηρισμους που αν τους ελεγαν μπροστα μου θα εισεπρατταν ενα βρωμοξυλο,θα λεω οτι κρατιεμαι αρκετα ΚΟΣΜΙΑ.Δες ποση ψυχραιμια κρατησα με τον ΕΡΜΗ 3Ε (ο πλεον χυδαιοτερος),την Avallon,την Galadriel,τον Γρηγοριανο,τον Μορφεα κτλ Αλλα η υπομονη εχει και τα ορια της!

Εξαλου το ποστ μου ειχε ημιχιουμοριστικο χαρακτηρα.

Ακομα ο Odygos να καταλαβει οτι η αριθμολογια δεν ειναι επιστημη αλλα κοπτοραπτικη?

Ποσα παραδειγματα θα χρειαστει να του παραθεσουν???Ελεος!


Αυτά που αναφέρονται δεν βασίζονται στην στατιστική αλλά στην μπουρδολογία.

Έτσι, έστω ότι μας δίδουν τα ονόματα και ύψη 20 ιερών αρχαίων Ελληνικών βουνών. Αφού σύμφωνα με αυτά που ανέφερα έχουμε 86 δυνατές προπτώσεις (ξέχασα την γενική του βουνού μόνου του άρα έχουμε 86 αντί 84) τότε με περιθώριο λάθος +-3 έχουμε συνολικά 86 x 7 = 602. Αφού το χαμηλότερο βουνό που εφαρμόστηκε η μέθοδος έχει ύψος 650 μέτρα και το υψηλότερο 2917 μέτρα έχουμε ένα φάσμα τιμών 2267 μέτρα. Άρα η πιθανότητα να είναι τυχαίο το κάθε ένα γεγονός είναι 602/2267 = 26,6%. Αν εφαρμόζοντας την μέθοδό μας πέφτουμε μέσα στο όριο τιμών σε όλες τις περιπτώσεις (20 βουνών) η πιθανότητα να είναι τυχαίο είναι:

(0,26555)^20 = 3 x 10^-12 = 1/(3,3 x 10^11) = μία στις 328927797774

Δεδομένου ότι έχω αποκωδικοποιήσει καμιά εξηνταριά απ' ότι ξέρω αρχαία Ελληνικά βουνά, ακόμα και ο συνυπολογισμός των εξαιρέσεων - που δεν πέφτουν εντός του ορίου - η παραπάνω πιθανότητα γίνεται έτσι κι αλλιώς αστρονομικά μικρότερη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 08:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
συνεχιζουμε την αλαγη ονοματων στα βουνα και προσπαθουμε να δουμε αν θα καταφερουμε να βρουμε το υψος

αντι για γαμιλας

παπαρια

υψος ορους παπαρια ει=2498 πραγματικο υψος 2497

αντι για δουσκον

τιμαλακασεισαι

υψος τιμαλακασεισαι=2199

πραγματικο υψος=2198

βγαζουμε το συμπερασμα
η οτι εχω την ιδια ικανοτητα που ειχαν οι αρχαιοι να δινω κωδικα ονοματα στα βουνα
η οτι το σκηνικο με τους λεξαριθμους ειναι μπουρδα

σας αφηνω να διαλεξετε
γιατι
ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ

μπορω να δωσω σε οποιο βουνο θελετε καινουργιο κωδικο ονομα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 11:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Το ξέρω medtech, το ξέρω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 12:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:
Αν εφαρμόζοντας την μέθοδό μας πέφτουμε μέσα στο όριο τιμών σε όλες τις περιπτώσεις (20 βουνών) η πιθανότητα να είναι τυχαίο είναι:

(0,26555)^20 = 3 x 10^-12 = 1/(3,3 x 10^11) = μία στις 328927797774

Δεδομένου ότι έχω αποκωδικοποιήσει καμιά εξηνταριά απ' ότι ξέρω αρχαία Ελληνικά βουνά, ακόμα και ο συνυπολογισμός των εξαιρέσεων - που δεν πέφτουν εντός του ορίου - η παραπάνω πιθανότητα γίνεται έτσι κι αλλιώς αστρονομικά μικρότερη.


Βάλε τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ αποτελέσματα που σου δίνει ΜΟΝΟ το όνομα του βουνού χωρίς τα μαγειρέματα και τις αυθαιρεσίες (αλλαγή πτώσης, αλλαγή γραμμάτων, εκείνο το ανεκδιήγητο "Η" σαν δεσεία και σποραδικά το "εί"), βάλτα στον τύπο σου και θα δείς, ότι ούτε μάι στο εκατομμύριο δε στέκει αυτό που λές.

Μάστορα, κλέβεις στο ζύγι... και μας περνάς και για χαϊβάνια



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 07:26:09  Εμφάνιση Προφίλ
>>η οτι εχω την ιδια ικανοτητα που ειχαν οι αρχαιοι να δινω κωδικα ονοματα στα βουνα<<
Γιατί ποιός σε εμποδίζει να το κάνεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 07:35:06  Εμφάνιση Προφίλ
>>Βάλε τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ αποτελέσματα που σου δίνει ΜΟΝΟ το όνομα του βουνού χωρίς τα μαγειρέματα και τις αυθαιρεσίες (αλλαγή πτώσης, αλλαγή γραμμάτων, εκείνο το ανεκδιήγητο "Η" σαν δεσεία και σποραδικά το "εί"), βάλτα στον τύπο σου και θα δείς, ότι ούτε μάι στο εκατομμύριο δε στέκει αυτό που λές.<<
Δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα χίλιες φορές. Τα βουνά λόγω ύψους δεν κωδικοποιούνταν σε μια λέξη ούτε σε πόδια, ούτε σε πήχεις, ούτε σε στάδια, ούτε σε μέτρα. Η μόνη επιλογή είναι να κωδικοποιηθούν σε φράση με μέτρα. Δεν μπορούν να δημιουργούν σωρό λέξεων με λεξάριθμο > 2000. Έτσι η λογική φράση "το ύψος του βουνού είναι" στα αρχαία με απαλοιφή των περιττών το και του γίνεται "ύψος όρος ει". Για την κατάλληλη αλλαγή κλίμακας ώστε να ταιριάξουν στο ύψος του βουνού χρησιμοποιούν ονομαστική ή γενική και τον κατάλληλο συνδυασμό με τον τρόπο που γράφον η ίδιοι και όχι με τον τρόπο που τους είπε η καφετζού ότι θα γράφουν κάτι ρεμάλια μετά από 3000 χρόνια. Το στατιστικό μέρος το κάλυψα οπότε έληξε το θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 08:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .. δεν ξέρω αλλά ΛΕΩ....λέμε τώρα ...αν όοοοολα αυτά είναι σωστά δεν θα έπρεπε να είχαμε και αποδείξεις οτι οι αρχαίοι τα επινόησαν;;; π.χ. πώς ξέρουμε τόσα πολλά για τον Ευκλείδη και την γεωμετρία του και σχεδόν τίποτε για αυτό που λέτε... ;;;

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου.....!!!!!


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 14:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα χίλιες φορές. Τα βουνά λόγω ύψους δεν κωδικοποιούνταν σε μια λέξη ούτε σε πόδια, ούτε σε πήχεις, ούτε σε στάδια, ούτε σε μέτρα. Η μόνη επιλογή είναι να κωδικοποιηθούν σε φράση με μέτρα. Δεν μπορούν να δημιουργούν σωρό λέξεων με λεξάριθμο > 2000. Έτσι η λογική φράση "το ύψος του βουνού είναι" στα αρχαία με απαλοιφή των περιττών το και του γίνεται "ύψος όρος ει". Για την κατάλληλη αλλαγή κλίμακας ώστε να ταιριάξουν στο ύψος του βουνού χρησιμοποιούν ονομαστική ή γενική και τον κατάλληλο συνδυασμό με τον τρόπο που γράφον η ίδιοι και όχι με τον τρόπο που τους είπε η καφετζού ότι θα γράφουν κάτι ρεμάλια μετά από 3000 χρόνια. Το στατιστικό μέρος το κάλυψα οπότε έληξε το θέμα.

Κοίταξε να δείς.

Άν νομίζεις ότι καλύπτεις με αυτά κάποιον, δικαίωμά σου. Εγώ όμως οφείλω να σου πώ τη δική μου γνώμη.

Εμένα δε με κάλυψες καθόλου.
Η όλη ιδέα σου στηρίζεται σε αυθαιρεσίες και σε προκρούστεια μέθοδο.

Οπότε, όπως πολύ σοφά λές, το θέμα έληξε.




Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 09:50:19  Εμφάνιση Προφίλ
>>ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .. δεν ξέρω αλλά ΛΕΩ....λέμε τώρα ...αν όοοοολα αυτά είναι σωστά δεν θα έπρεπε να είχαμε και αποδείξεις οτι οι αρχαίοι τα επινόησαν;;; π.χ. πώς ξέρουμε τόσα πολλά για τον Ευκλείδη και την γεωμετρία του και σχεδόν τίποτε για αυτό που λέτε... ;;;<<
Την κωδικοποίηση του ύψους των βουνών σε μέτρα την επινόησαν οι Ολύμπιοι και όχι ο απλός κόσμος. Αυτό, το οποίο είναι η κορυφή και μόνο του παγόβουνου δεν θα μπορούσε παρά να μείνει κρυφό από τους αμύητους. Η κωδικοποίηση φαίνεται να είναι παράλληλη με την επινόηση του αλφαβήτου κάτι το οποίο επίσης δεν είναι γήινη εφεύρεση. Στο βιβλίο που ετοιμάζω θα εξηγηθούν όλα αυτά μαζί με το θέμα του Σείριο - με στοιχεία και όχι φιλολογία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 12:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Την κωδικοποίηση του ύψους των βουνών σε μέτρα την επινόησαν οι Ολύμπιοι και όχι ο απλός κόσμος. Αυτό, το οποίο είναι η κορυφή και μόνο του παγόβουνου δεν θα μπορούσε παρά να μείνει κρυφό από τους αμύητους. Η κωδικοποίηση φαίνεται να είναι παράλληλη με την επινόηση του αλφαβήτου κάτι το οποίο επίσης δεν είναι γήινη εφεύρεση. Στο βιβλίο που ετοιμάζω θα εξηγηθούν όλα αυτά μαζί με το θέμα του Σείριο - με στοιχεία και όχι φιλολογία.


Εμ... πέστο ντέ !

Για μια στιγμή, παραλίγο να σε πάρω στα ... σοβαρά

Καλή επιτυχία στο βιβλίο σου. Στους τρελούς ρυθμούς της σύγχρονης ζωής μας (στρές, άγχος, δουλειά, εφορία) πρέπει να υπάρχει και κάτι που να μας δίνει στιγμές χαλάρωσης και αναζωογόνησης.

Και πίστεψέ με, το γέλιο είναι το καλύτερο φάρμακο !



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 20:11:07  Εμφάνιση Προφίλ
Από το answers.com:
Σύμφωνα με το dictionary το βουνό Αίτνα είναι ενεργό υφαίστειο ύψος 3325,1 μέτρα στην Ανατολική Σικελία. Η πρώτη του γνωστή έκρηξη συνέβη το 475 π.Χ.
Σύμφωνα με την Encyclopedia το ύψος της Αίτνας είναι 3340 μέτρα.
Σύμφωνα με την Wikipedia το ύψος της Αίτνας είναι 3350 μέτρα τώρα. Το ύψος αυτό μετά από εκρήξεις αλλάζει και πρίν από το 1865 ήταν 21,6 μέτρα ψηλότερο. Όμως στο δεξί πίνακα βλέπουμε ότι το ύψος δίδεται 3323 μέτρα, και η προεξοχή 3350 μέτρα.
Αφού το ύψος του βουνού μεταβάλλεται μετά από κάθε έκρηξη είναι δυνατόν να υπολογίσουμε το ύψος του βουνού όταν έγινε η κωδικοποίηση των ονομάτων των βουνών σε μέτρα; Μπορούμε δηλαδή να υπολογίσουμε το ύψος του - ή το φάσμα τιμών του ύψους του - πριν από 3000 χρόνια περίπου; Τι πιστεύετε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 20:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
τωρα εγω φταιω;;;
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 06:25:40  Εμφάνιση Προφίλ
Κι όμως έχει σχέση με το κάρβουνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 03:35:25  Εμφάνιση Προφίλ
Aν χρησιμοποιήσουμε την λέξη ως έχει δεν φαίνεται να οδηγούμαστε στο ύψος του βουνού γιά παράδειγμα:

ΥΨΟΣ ΟΡΟΥΣ ΑΙΤΝΑΣ ΕΙ = 2787

ή ακόμα και ο συνδυασμός που δεν χρησιμοποιείται γιά κανένα άλλο βουνό:

ΥΨΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΑΙΤΝΑΣ ΕΙ = 3187

δεν μας οδηγεί στο σημερινό ύψος. Τι συμβαίνει λοιπόν. Την απάντηση θα την πάρουμε αν δούμε από που παράγεται η λέξη Αίτνα. Είναι από το ρήμα αίθω που σημαίνει καίω, λάμπω. Έχουμε επίσης το ουσιαστικό: ο αίθων - γενική του αίθωνος, που σημαίνει αυτός που καίει, ο φλεγόμενος, θυμοειδής, πυρώδης. Γιά ζώα σημαίνει τον ορμητικό τον βίαιο. Έτσι παρατηρούμε ότι:

ΥΨΟΣ ΟΡΟΥΣ ΑΙΘΩΝΟΣ = 3350

πρόκειται γιά το ακριβές σημερινό του μέγιστο ύψος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 00:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Ogygos λέει.....

Την κωδικοποίηση του ύψους των βουνών σε μέτρα την επινόησαν οι Ολύμπιοι και όχι ο απλός κόσμος. Αυτό, το οποίο είναι η κορυφή και μόνο του παγόβουνου δεν θα μπορούσε παρά να μείνει κρυφό από τους αμύητους. Η κωδικοποίηση φαίνεται να είναι παράλληλη με την επινόηση του αλφαβήτου κάτι το οποίο επίσης δεν είναι γήινη εφεύρεση.


Χτύπησε 40+ βαθμούς έξω και δεν το έχω πάρει χαμπάρι;;;;;
ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΩ AIRCONDITION FUJITSU..... ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ....ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΣΥ FUJITSU....



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 16:14:57  Εμφάνιση Προφίλ
Αν έχεις βρει την υγειά σου με τα FUJITSU τότε τι τα θέλεις τα λεμόνια;

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, η μεθοδολογία που έχουμε χρησιμοποιήσει ταιριάζει καλά με τα Ελληνικά βουνά, αλλά πως τα καταφέρνει στα μεγαλύτερα ύψη; Η φράση με τον μεγαλύτερο συνάριθμο είναι η εξής:

ΗΥΨΟΥΣ ΟΡΟΥΣ {βουνό} ΕΙ = 2633

Επειδή είναι στην γενική εισάγουμε το όνομα της οροσειράς του Ταύρου της Μικράς Ασίας:

ΗΥΨΟΥΣ ΟΡΟΥΣ TAYΡOY ΕΙ = 3904

Η υψηλότερη κορυφή της οροσειράς του Ταύρου είναι το βουνό με την ηφαιστιακή κορυφή Erciyas Dag (3916 μ).

Είναι νομίζω φανερό ότι σε τέτοια ύψη φτάνουμε λίγο έως πολύ σε κάποιο όριο. Έτσι για να κωδικοποιήσουν το ύψος ψηλότερων βουνών σκέφτηκαν να χρησιμοποιήσουν σαν μονάδα μέτρησης το διπλό μέτρο - ή τετραπλό πήχη. Έτσι σε τέτοια μονάδα μέτρησης το ύψος του Καυκάσου είναι 2821 μονάδες (5642 μέτρα). Στο Βοιωτικό αλφάβητο έχουμε λοιπόν:

ΥΦΣΟΣ ΟΡΟΣ ΚΑΥΚΑΣΟΣ = 2822

ΚΑΥΚΑΣΟΣ = ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ

Το λάθος είναι 1 διπλό μέτρο.

Αν δεν χρησιμοποιήσουμε το διπλό μέτρo αλλά το ίδιο το μέτρο βλέπουμε ότι πάλι στο Βοιωτικό αλφάβητο έχουμε:

ΗΥΦΣΟΣ ΟΡΟΥΣ ΛΕΥΚΩΝ ΑΛΠΕΩΝ ΕΙ = 4804

Το ύψος τoυ Λευκού Όρους στην Γαλλία είναι 4807 μέτρα. Σε διπλά μέτρα το ύψος είναι 2403,5 μονάδες. Στο Ιωνικό αλφάβητο έχουμε:

ΥΨΟΣ ΟΡΟΣ ΛΕΥΚΟΝ ΕΙ = 2400

Η μεθοδολογία του διπλού πήχη δε θα χρειαζόταν να αναβαθμιστεί αν έδινε ικανοποιητικά αποτελέσματα γιά το υψηλότερο βουνό της Γης το Έβερεστ. Καθώς δεν ξέρουμε το όνομα που χρησιμοποιούσαν οι Αρχαίοι βλέπουμε ότι στο Βοιωτικό αλφάβητο:

ΥΦΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΘΩΝΟΣ = 4439

Και στο Ιωνικό και στο Βοιωτικό έχουμε:

ΥΦΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΘΟΝΟΥΣ ΑΣΙΑΣ = 4421

Το ύψος του Έβερεστ είναι 8848 μέτρα ή 4424 διπλά μέτρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 18:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Ogygos λέει....
Αν έχεις βρει την υγειά σου με τα FUJITSU τότε τι τα θέλεις τα λεμόνια;

Τα λεμόνια ώς γνωστών από αρχαιοτάτων χρόνων είναι η καλύτερη ασπίδα κατά της βλακείας, της ανοησίας και της τρέλας....ΕΓΩ ΣΑΝ ΦΙΛΟΖΩΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΟΝ ΓΑΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΕΙ .......



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 20:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Μαγειρέματα, αγαπητέ, μαγειρέματα...



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Βρε παιδια τι καθεστε και σκατε?

Θυμηθητε:


H ψευδοεπιστημή ξεκινά με μια υπόθεση-συνήθως μία που είναι συναισθηματικά ελκυστική και που προκαλεί θεαματική δυσπιστία-και μετά ψάχνει μόνο για πληροφορίες που φαίνεται να την υποστηρίζουν.

Τα ασύμβατα με αυτήν στοιχεία αγνοούνται.Μιλώντας γενικά,ο σκοπός της ψευδοεπιστήμης είναι να εκλογικεύσει ισχυρές δοξασίες παρά να ερευνήσει ή να δοκιμάσει εναλλακτικές πιθανότητες.Η ψευδοεπιστημή ειδικεύεται στην επίσπευση σε «αρμονικά συμπεράσματα»,στο άλεσμα ιδεολογικών αξόνων,στην ικανοποίηση προκαταλήψεων και σε διαδεδομένες παρεξηγήσεις.

Ετσι οσο και εαν toy δειχνετε με χιλιους τρόπους που μπορει ακομα και 15χρονο να κατανοησει οτι η αριθμολογια δεν ειναι επιστημη αλλα κοπτοραπτικη και οσο και εαν του υπενθυμιζετε οτι οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΣΕ ΜΕΤΡΑΑΑΑΑΑΑ (ΟΧΙ ΑΛΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟ!!!!!!) θα μενει κολημενος με την μπαλα.

Ειναι η αριθμολογια επιστημη Odygos?Aν ειναι επιστημονικη θεωρια πρεπει να κανει και ορθες προβλεψεις.Εαν σε βαζαμε σε ενα δωματιο χωρις προσβαση σε γεωγραφικες πληροφοριες και σου διναμε το ονομα ενος βουνου με αγνωστο υψος θα μπορουσες με βαση την αριθμολογια να προβλεψεις/υπολογισεις το υψος του?Οχι φυσικα....


Edited by - medtech on 08/08/2006 23:41:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:53:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ήδη έχω κάνει την πρόβλεψή μου γιά το όρος Όλυμπος του Άρη και περιμένω από την ΝΑΣΑ/ΕΣΑ/κλπ να με επιβεβαιώσουν ή να με διαψεύσουν με ακριβέστερα στοιχεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nausika317
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nausika317
quote:
>>Σχετικά με τις ονομασίες. Βρείτε και αναφέρετε τις πηγές, όπου το όρος Λύκαιον ονομάζεται Ολυμπος<<
Παυσανίας Αρκαδικά.

ΟΡΟΣ ΒΡΙΛΕΣΣΟΝ = 1107
ΟΡΟΣ ΒΡΙΛΗΣΣΟΝ = 1110
το ύψος είναι 1107 ή 1109 μέτρα

Απ' ότι ξέρω κατά την αρχαιότητα λεγόταν και Πεντέλη ή Πεντελικόν και Βριλησσός ή Βριληττός(βλέπε wikipedia).


Εγώ πάντως, συμπεραίνω από όλα αυτά, ότι ο Βρίλπρέπει να είναι από τα Βριλήσια, αφού ασχολείται και με σπήλαια, και την Πεντέλη - και λέιε ότι είναι όλα μαγειρέματα, για να μας παραπλανήσει!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 00:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Ήδη έχω κάνει την πρόβλεψή μου γιά το όρος Όλυμπος του Άρη και περιμένω από την ΝΑΣΑ/ΕΣΑ/κλπ να με επιβεβαιώσουν ή να με διαψεύσουν με ακριβέστερα στοιχεία.

Και ποια ειναι η φορμουλα που χρησιμοποιεις για την ονομασια?

Υψος Ολυμπου Αρη ει?
Υπσους Ολυμπου Αρη?

Κατι αλλο?

Δωσε μας την απο τωρα για να περιοριστουν τα πιθανα μελλοντικα μαγειρεματα.

Παω επισης να ελεγξω εαν η Nasa εχει δωσει εκτιμησεις για το υψος του Αρη (ή αν εχει ηδη μετρησει το υψος του βουνου με δορυφορο) που θα θα μπορουσαν να πεσουν στα χερια καποιου ωστε να εκτελεσει την καταλληλη κοπτοραπτικη απο πριν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 00:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Olympus Mons is over 310 miles (500 kilometers) across at the base and stands 15 miles (24 kilometers) above a smooth plain. By contrast, the largest of the Hawaiian Islands is 75 miles (120 kilometers) across and 5.6 miles (9 kilometers) above the ocean floor.

Ουπς!διαλεξε καποιο αλλο βουνο.

Βρε την μπαγασα την NASA τα καταφερε κι μετρησε το υψος και χωρις την υπερτατη επιστημη της αριθμολεξοκοπτοραπτικης....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 11:50:19  Εμφάνιση Προφίλ
Η ΝΑΣΑ δίδει το ύψος σε ακρίβεια μιλίου. Ας δώσει το ύψος με ένα δεκαδικό ψηφείο περισσότερο σε χιλιόμετρα έτσι ώστε να αποκλείσει τις εξής περιπτώσεις:

δέκα φορές το ύψος Ίδης/Παρνασσού = 24555 μ

ΥΨΟΣ ΟΛΥΜΠΟΥ = 2460 (24600 μ)
ΗΥΦΣΟΣ ΟΛΥΜΠΟΥ = 2468 (24680 μ)
ΥΨΟΣ ΟΛΥΜΠΟΥ ΕΙ = 2475 (24750 μ)
ΗΥΦΣΟΣ ΟΛΥΜΠΟΥ ΕΙ = 2483 (24830 μ)

Αν το ύψος είναι ή καλύτερα ήταν πριν από ~ 3000 χρόνια από 23000 έως 24500 ή από 24900 έως 25000 μέτρα τότε κάνω εγώ λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 12:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Άμα δε σου βγάινει στο μαγείρεμα, βάλε στις λέξεις και κανένα "ΟΥ" ή κανένα "ΟΛΕ" !

Μπορείς όμως να βάλεις και λίγη ΚΑΝΕΛΛΑ ή ΖΑΧΑΡΗ ΑΧΝΗ


Εγώ δοκίμασα αυτό

ΗΥΦΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΟΥΛΥΜΠΟΥΣ ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΟΣ ΚΟΡΥΦΗΣ ΚΑΝΕΛΛΑΣ ΟΥ ΖΑΧΑΡΕΩΣ ΝΟΜΟΥ ΗΛΙΑΣ

και μου βγαίνει ΑΡΚΙΒΩΣ το ύψος που δίνει και η ΝΑΣΑ, αλλά σε διπλά εξάχορδα. Πειράζει ?



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 12:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ

Ναυσικά
quote:

Εγώ πάντως, συμπεραίνω από όλα αυτά, ότι ο Βρίλπρέπει να είναι από τα Βριλήσια, αφού ασχολείται και με σπήλαια, και την Πεντέλη - και λέιε ότι είναι όλα μαγειρέματα, για να μας παραπλανήσει!!

Αχ, νάξερες πόσο μέσα έπεσες ! Είσαι φοβερή. Μήπως έχεις το χάρισμα ?

ΜέντΤέχ
Έχεις ακουστά για την "παγκόσμια σταθερά της κοσμικής ακτίνας του ποδηλάτου" ?

Την σταθερά την εισήγαγε ο Φόν Νταίνενκεν. Ότι αριθμοί δε του ταίριαζαν, τους πολλαπλασίαζε με αυτή τη σταθερά δικής του επινόησης, και *τσούπ* όλα τα αριθμοσοφικά προβλήματά του λύνονταν με μιάς...

Αγυρτεία....




Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 13:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
Συνιστώ να γίνει κάποια συντήρηση στα κλιματιστικά ορισμένων.... ενδέχεται να έχουν πιάσει σκόνη και να μήν αποδίδουν καλά ΕΙ....
Φωνάξτε ΠΣΥΚΤΙΚΟ ή ΨΥΚΤΙΚΟ ή ΠΣΥΚΤΙΚΟ ΕΙ ή κλπ κλπ


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 22:48:25  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ = ΧΑΣΙΣ = 1011
ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ + ΛΕΜΟΝΙ = ΦΥΤΕΙΑ = 1216

πολλές συμπτώσεις...


Edited by - Ogygos on 09/08/2006 22:51:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 04:55:31  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ogygos γράφεις
quote:
ΥΨΟΣ ΟΛΥΜΠΟΥ ΕΙ
.
Γιατί όχι το ΕΣΤΙ;

Κατά δεύτερο : με βάση ποιό αλφάβητο και ποιά αρίθμησή το κάνεις; Το ελληνικό ξεκίνησε από 28γράμματο και κατέληξε 24γράμματο (σημερινό).

Τα ονόματα των βουνών τα λαμβάνεις με βάση την τοπική διάλεκτο (άρα και το ανάλογο αλφάβητο με την δική του αρίθμηση) ή το γενικεύεις πάνω στο αλφάβητο της Ιωνίας, της Αττικής, Κοινής Ελληνικής, Εύβοιας κ.α αδιαφορώντας για την προέλευση της ονομασίας; Το λέω γιατί υπάρχουν λέξεις που προέρχονται από την πελασγική (της οποίας αγνοούμε την σύνθεση της αλφαβήτου), από την μινωική (Γραμμική Α και Β) και από την Μυκηναϊκή και Κυκλαδική περίοδο.

Όπως καταλαβαίνεις η μεταγραφή τους σε μεταγενέστερη γλώσσα δεν απεικονίζει παρά μόνο την προφορική τους εκφορά και όχι το έτυμο (ρίζα) της λέξης. Για παράδειγμα η λέξη Λαβύρινθος, είναι πελασγική και δεν ξέρουμε τί ακριβώς σημαίνει, ούτε και πως σχηματίζεται αυτή. Δώσαμε το περιεχόμενό της βασιζόμενοι στον γνωστό μύθο και περιορίζοντάς την στην περιγραφή ενός πολύπλοκου σχεδίου. Την καθαρή της έννοια δεν την έχουμε μάθει.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 07:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Χαμπαριαζουν οι ψευδοεπιστημονες απο στοιχεια που αντιτιθονται στις θεωριες τους?

ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ.

Η αριθμολογια αποτελει κοπτοραπτικη και οχι επιστημη ΚΑΤΑΦΑΝΕΣΤΑΤΑΤΑ.Αλλα ο Odygos ΕΚΕΙΙΙΙΙ!!!!

Ο Odygos επισης δεν εννοει να καταλαβει οτι οι αρχαιοι Ελληνες ΔΕΝ ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΣΕ ΜΕΤΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!


Να επισημανουμε και την πολυ καλη συνεισφορα του Odyssea_Nemmo σε αυτο το τοπικ (το καλο πρεπει να λεγεται)

Να επισημανουμε επισης οτι το αλφαβητο ΔΕΝ ειναι ελληνικης αλλα ΦΟΙΝΙΚΙΚΗΣ εφευρεσης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy