ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 12:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΣΥΝΑΠΑΡΣΤΙΚΟ.

ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΜΕΤΑ.
ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 12:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι και γω εδώ…παρακολουθώ σιωπηλά την τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση.
Και θα συμφωνήσω και γω…

Από το λευκό εκπορεύονται όλα τα άλλα χρώματα… (κατά Αβαταρ)
ή
Όλα τα χρώματα «συνιστούν» το λευκό (κατά Κέλσο)

Είναι το ίδιο πράγμα διαφορετικά «ειδωμένο»
«Επάνω» το λευκό και «κάτω» τα χρώματα
Μα για να φτάσεις στο λευκό περνάς πρώτα από όλα τα χρώματα…
Πάντα φιλικά,



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 13:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Avallon ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ.

ΚΑΘΕ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ....
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 14:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ…… μα τι όμορφα λογοπαίγνια μπορεί να κάνει κάποιος για τα χρώματα!
Ας μην ξεχνάμε όμως και το μαύρο! Εάν ανακατέψουμε όλα τα χρώματα τότε πιο θα είναι το αποτέλεσμα; Η μαύρο η λευκό! Θα εξαρτηθεί από την μέθοδο. Δεν είναι φιλοσοφική προσέγγιση αλά όντως ‘πρακτική’.
Όταν για παράδειγμα κάνουμε το κλασικό πείραμα με την κυκλική παλέτα χρωμάτων
περιστρέφοντας την, μας δίνει το λευκό. Όταν όμως ανακατέψουμε τα ίδια χρώματα σε μια επιφάνια θα μας δώσει το μαύρο.

Χμ….. μήπως αυτό είναι ένα όμορφο παράδειγμα απόδειξης της ισορροπίας στην φύση;
Και ταυτοχρόνως μια απάντηση σε εκείνους που πιστεύουν ότι μια μονομερής προσέγγιση του ‘θειου’ (κατά τα λεγόμενά τους) είναι εσφαλμένη εξ-αρχής;

Ισορροπία.


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 14:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ!
Ισοροπία = Αρμονία (για τους αρχαίους έλληνες και το Ανατολικό ΤΑΟ)
Αλλωστε χωρίς την ύπαρξη του σκότους δεν αντιλαμβάνεσαι το ΦΩΣ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 17:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...

Να κάνω μια μικρή διευκρίνηση...
Καλή μας 'Αβαλλον, τα περέθεσες "ελαφρός ΑΝΑΠΟΔΑ" αυτά που "πιστεύουμε" ο ΑvatarGr και η αναξιότης μου...

Φυσικά ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΥΛΗ, όπως πολύ σωστά το έθεσε ο ζωγράφος της παρέας μας ο Εχέμβροτος, αυτό που λέμε με τον AvatarGr, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΣΙΑ...

Μόνο εάν θελήσουμε να ΑΠΟΤΙΝΑΞΟΥΜΕ την ύλη απο επάνω μας και περνάγαμε σε άλλες διαστάσεις θα είχε να κάνει και μάλιστα σημαντικά πράγματα...

Συμφωνώ με αυτό το παραλληλισμό του φίλου μας AvatarGr με τα χρώματα και τα επίπεδα ΓΝΩΣΗΣ...

θα ρωτήσω όμως τον Εχέμβροτο τι εννοεί λέγοντας:

quote:
Χμ….. μήπως αυτό είναι ένα όμορφο παράδειγμα απόδειξης της ισορροπίας στην φύση;

'Οσο για το περί ΜΟΝΟΜΕΡΙΑΣ, τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΑ απόσο τα βλεπείς φίλε μου Εχέμβροτε....
Εάν μιλάμε για ΜΕΣΑ στην ύλη ή εάν μιλάμε για ΕΞΩ απο την ύλη...
Και όπου γράφω ΜΕΣΑ εννοώ την ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ και όπου γράφω ΕΞΩ, εννοώ για την ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΗ, ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΗ, ΑΝΕΙΠΩΤΗ...
Γράφω για τη Θεία Γνόφο...
Τη Γνόφο που είναι το ΣΚΟΤΟΣ (μαύρο) αλλά που προέρχεται (η "μάυρη" χρωματική απόχρωση), απο την ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΚΧΥΣΗ ΦΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ...

'Ενα παράδειγμα μας πείθει πάντα...
Ας κοιτάξουμε ΚΑΤΑΜΑΤΑ μέσα στο ΚΑΤΑΜΕΣΗΜΕΡΟ τον ΗΛΙΟ...
Την αλληγορική και συμβολική εικόνα Εκείνης της πρώτης των Πάντων Πηγής...
Το αποτέλεσμα θα είναι το να τα ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ....

Μονομέρια φίλε μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
Αρκεί να κατανοούμε για το ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ...
Η φύση άλλωστε ΔΙΥΣΤΙΚΑ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ μέσα στον Κόσμο της Μορφής, τον Υλικό και απατηλό κόσμο της ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ....

Πάντα φίλος πρός όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 23:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, πριν από 1-2 χρόνια είχα πάει σε κάποιους οικογενειακούς φίλους. Εκεί κοιμηθήκανε όλοι το βράδυ εκτός από εμένα... Δεν ήθελα(???)...Δεν μπορούσα(???).... Δεν γνωρίζω(???)... Λαγοκοιμώμουν λίγο κατά τις πρωινές ώρες. Σε κάποια στιγμή μου ήρθε η επιθυμία να βγω έξω. Κάθησα λίγο στο μπαλκόνι και άρχιζα σιγά-σιγά να το νοιώθω. Ένα βαθύ αίσθημα γαλήνης... Ο ουρανός δεν ήταν γαλάζιος όπως τον γνώριζα. Ήταν άσπρος... Μετά από αυτό η ζωή μου κυλάει κυρίως ευχάριστα και μυστήρια... Θυμάμαι ελάχιστα δυσάρεστα πράγματα από τότε, Περίπου τότε άρχησε και αυτή η αναζήτηση... Και ακόμα αναζητώ...


Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 02:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ναι, και πάλι ναι, αγαπητέ Cronos.


Δεν αισθάνεσαι ευχάριστα μόνο αλλά πιστεύω πως κι η συνείδηση αλλάζει γι αυτό ίσως δεν σου συμβαίνουν δυσάρεστα πράγματα.

Στον κύκλο μου τελευταία λένε πως αν περπατήσεις μερικές φορές κάτω από αυτό το γαλακτερό φως θα έρθεις σε επαφή με μια νέα πηγή γνώσης...


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 11:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σε Κέλσο!
quote:
Χμ….. μήπως αυτό είναι ένα όμορφο παράδειγμα απόδειξης της ισορροπίας στην φύση;

Μα νομίζω είναι ολοφάνερο αυτό που εννοώ . (η μήπως τελικά δεν είναι; χμ…..)
Υπάρχει το μαύρο και το άσπρο σε όλους τους τομείς. Τόσο απλό. Είμαι 100% σίγουρος ότι καταλαβαίνουν όλοι τι εννοώ. Το μαύρο χρώμα εμπεριέχει το λευκό και το αντίστροφο. Απλά πράγματα και ξεκάθαρα που οι περισσότεροι τα δυσκολεύουν χωρίς λόγο (;)

quote:
'Οσο για το περί ΜΟΝΟΜΕΡΙΑΣ, τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΑ απόσο τα βλεπείς φίλε μου Εχέμβροτε..

Αυτό δεν το κατάλαβα ομολογώ. Τι βλέπω πολύπλοκο ;
quote:
Μονομέρια φίλε μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...


Μα εγώ τι είπα;


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 06/05/2003 11:38:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 13:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάλη σου μέρα φίλε Εχέμβροτε...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Χμ….. μήπως αυτό είναι ένα όμορφο παράδειγμα απόδειξης της ισορροπίας στην φύση;
--------------------------------------------------------------------------------


Μα νομίζω είναι ολοφάνερο αυτό που εννοώ . (η μήπως τελικά δεν είναι; χμ…..)
Υπάρχει το μαύρο και το άσπρο σε όλους τους τομείς. Τόσο απλό. Είμαι 100% σίγουρος ότι καταλαβαίνουν όλοι τι εννοώ. Το μαύρο χρώμα εμπεριέχει το λευκό και το αντίστροφο. Απλά πράγματα και ξεκάθαρα που οι περισσότεροι τα δυσκολεύουν χωρίς λόγο (;)


ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ, εάν πρωτίστως δεν ΟΡΙΣΟΥΜΕ το ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΣΤΕ...

quote:
Αρκεί να κατανοούμε για το ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ...
Η φύση άλλωστε ΔΙΥΣΤΙΚΑ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ μέσα στον Κόσμο της Μορφής, τον Υλικό και απατηλό κόσμο της ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ....

Αλλά ώς ζωγράφος και πιό ΕΙΔΙΚΟΣ θα ήθελα να μας εξηγήσεις το ΠΩΣ το ΜΑΥΡΟ εμπεριέχει το ΛΕΥΚΟ και το Αντίστροφο όπως μας είπες φίλε μου...

'Οσο για αυτό που ΔΕΝ κατάλαβες περί ΜΟΝΟΜΕΡΙΑΣ, είναι "τόσο απλό. Είμαι 100% σίγουρος ότι καταλαβαίνουν όλοι τι εννοώ, για να χρησημοποιήσω τα λόγια σου...

Είμαι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ:

quote:
'Οσο για το περί ΜΟΝΟΜΕΡΙΑΣ, τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΑ απόσο τα βλεπείς φίλε μου Εχέμβροτε....
Εάν μιλάμε για ΜΕΣΑ στην ύλη ή εάν μιλάμε για ΕΞΩ απο την ύλη...
Και όπου γράφω ΜΕΣΑ εννοώ την ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ και όπου γράφω ΕΞΩ, εννοώ για την ΑΝΕΚΔΗΛΩΤΗ, ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΗ, ΑΝΕΙΠΩΤΗ...
Γράφω για τη Θεία Γνόφο...
Τη Γνόφο που είναι το ΣΚΟΤΟΣ (μαύρο) αλλά που προέρχεται (η "μάυρη" χρωματική απόχρωση), απο την ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΚΧΥΣΗ ΦΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ...

Αυτό που αφήνεις να εννοηθεί φίλε μου, ότι δυσκολεύω τα πράγματα ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ, κάπου μπερδεύεσαι...
Απλά ΠΡΟΣΠΑΘΩ να μην αφήνω να θεωρείται ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ότι αυτό που λειτουργεί ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ, δεν είναι το ΙΔΙΟ με τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΟΣΜΟ απ΄όπου ΟΛΑ προέρχονται...
Η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ....

Συγγνώμη ΑΝ σε μπέρδεψα, αλλά να μην "παραπληροφορούμε" κι'όλας...

Θα ήθελα ειληκρινά να μάθω αυτό που σε ρώτησα πιό πάνω...
Για το ΜΑΥΡΟ και το ΛΕΥΚΟ...

Πάντα φίλος,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 14:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι πεις………



Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 06/05/2003 14:17:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 15:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ότι πεις………


Χμμμμ περίμενα μια απάντηση σε αυτό που ανάφερες
Με ενδιαφέρει και θα ήθελα να μας πείς...
Ξέρεις...
'Οτι το ΜΑΥΡΟ εμπεριέχει το ΛΕΥΚΟ και το αντίστροφο...

Αλλά....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 16:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ"
Τί ή ποιό είναι το Λευκό Φώς; Που ονομάζεται και Φώς των Διοσκούρων και οι καθολικοί το ονομάζουν το Φώς της Αγίας Ελένης;
Διοσκουροι, ΚΑΣΤΩΡ και ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ, παιδια του Τυνδαρεως και της Ληδας,( ο Πολυδευκης ειναι γιος του Δια, εξ ου και αθανατος). Δυο ΔΙΔΥΜΟΙ αδελφοι, ο ενας αθανατος, ο αλλος θνητος, οπως ο Ηρακλης ειχε ΔΙΔΥΜΟ ασθενικο αδελφο, οπως ο Ιησους -λεγεται- ειχε ΔΙΔΥΜΟ αδελφο το Θωμα (Ταομα στα Εβραϊκα σημαινει ΔΙΔΥΜΟΣ).

ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ= γλυκυς, ξακουστος, οπως η καλη μας ΑΤΜΑ μας πληροφορει.
ΦΑΙΝΕΤΑΙ λοιπον οτι ο μυθος υποκρυπτει εναν ηλιακο ηρωα. Τετοια ζευγαρια συνανταμε και σε αλλες μυθολογιες (π.χ. ΟΣΙΡΙΣ-ΣΕΤ , ΕΝΛΙΛΛ-ΕΚΙΝΤΟΥ ,ΗΣΑΥ-ΙΑΚΩΒ).

Ο Καστωρα και ο Πολυδευκης ειναι τα δυο λαμπρότερα αστερια των ΔΙΔΥΜΩΝ...
Οταν ο Ηλιος βρισκεται στους ΔΙΔΥΜΟΥΣ, ΤΟΤΕ ανατελλει και το αστρο ΣΕΙΡΙΟΣ (καθολου τυχαιο βεβαια που οι Διοσκουροι ειναι στην Αργοναυτικη εκστρατεια, με την ουρανια βαρκα ΑΡΓΩ που μεταφερει την Θεα ΙΣΙΔΑ (ΣΕΙΡΙΟ).

ΔΙΟΒΟΛΟΣ (Διαβολος;;;) ο υπο του Διος ριφθεις, εξακοντισθεις, μας πληροφορει η ΑΤΜΑ.
Θυμιζει πεσοντα Αγγελο;
ΕΩΣΦΟΡΟ;
Ναι, γιατι ΕΩΣΦΟΡΟΣ ειναι ο Σειριος και απο παρανοηση αργοτερα ταυτιστηκε με την Αφροδιτη.
Τι σοφία κρυβει ο συμβολισμος του ΔΙΠΛΟΥ αστρου του ΣΕΙΡΙΟΥ!!!

ΔΙΔΥΜΟΙ, ο ενας λαμπερος (θεϊκος) και ο αλλος σκοτεινος (χοϊκος) αλλα ΔΥΝΑΤΟΣ! Στο δικο μας πλανητικο συστημα, ο ηλιος δεν εχει συνοδο, αλλα συνοδος -αδελφος αναφερεται η σεληνη (ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΑΡΤΕΜΗ).

Γνωριζοντες την ταση μας οι σοφοι Δασκαλοι, να παρερμηνευουμε, επικουρικα μας λενε οτι οι Διοσκουροι εχουν και δυο αδελφες. Την Κλυταιμνηστρα και την ΕΛΕΝΗ.
Ο μυθος ακόμα λεγει οτι κλεψαν τις κορες του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ την Ιλαειρα και την Φοιβη και καποτε μαλωσαν με τους γιους του Αφαρεα, ΙΔΑ και ΛΥΓΚΕΑ.

Αν η καλη μας Ατμα μας ερμηνευσει τα ονοματα, σιγουρα πολλα ακομα θα ξεκαθαρισουν. Παντα βεβαια θα μας ΚΥΝηγα ενας ΛΥΓΚΕΑΣ, ΛΥΚΟΣ, ΤΣΑΚΑΛΙ, ΣΚΥΛΟΣ-ΚΥΝΑΣ-ΣΕΙΡΙΟΣ.

Θα μεινω στην αδελφη ΕΛΕΝΗ.
Ενα ονομα που δηλωνει τη ΣΕΛΑΝΑ (εξ ου και ΣΕΛΑΣ), τη ΣΕΛΗΝΗ. Εκει στο ΔΙΔΥΜΟ δορυφορο της ΓΗΣ , ξεχωριζουν τα κλειδια του μυστηριου των λεξεων, ΛΥΚΑΥΓΕΣ, ΛΥΚΟΦΩΣ ,ΣΕΛΑΣ ,ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ, ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΣΕΛΑΝΑΣ, ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΛΕΝΗΣ.

Το λυκοφως βεβαια μας παραπεμπει στη ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΦΩΤΟΣ, στα παραξενα, στον κοσμο της μαγειας και των οπτασιων, στο ευπλαστο ΠΕΜΠΤΟ στοιχειο, οπου απεικονιζονται και υλοποιουνται οι φοβοι και τα παθη μας.
Το ημιορατο ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ που καλυπτει καθε ζωντανο ον, ο ΑΙΘΕΡΑΣ των αρχαιων, το αστρικο φως, η ακασα, το πλασμα, το αιθερικο διπλο. Εκει η ΣΕΛΗΝΗ γινεται Εκατη, μαγεια, μαγια, πλανη.

Δεν εχει καμμια σχεση, βεβαια, με το ΦΩΣ ΤΟΥ ΣΤΕΜΜΑΤΟΣ ,της πρωτης σφαιρας, ουτε ο ΔΙΑΣ αντιστοιχει στο ΑΙΝ-ΣΟΦ.(Οι Ελληνες ΕΝΝΟΟΥΣΑΝ αυτο που γραφανε και ο ΔΙΑΣ ειναι ΔΙΑΣ, η ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ο οποιος με την ΗΡΑ (ΑΡΗ) , γεννα τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ-ΔΙΟΝΥΣΟ-ΗΛΙΟ).

Το φως της πρωτης σφαιρας, του στεμματος ΔΕΝ ερχεται σε μας. Γραφει στο ΖΟΧΑΡ, "τιποτα δεν απορρεει απευθειας απο το Θεο. Η ουσια του δεν τεμαχιζεται. Τιποτα δεν αποχωρει απο αυτον και τιποτα δεν εισερχεται, γιατι ειναι αδιαπεραστος και αμεταβλητος. Ολα οσα αρχιζουν, ολα οσα εμφανιζονται, ολα οσα διαιρουνται, ολα οσα κυλουν και περνουν, εχουν αρχη και τελοσ τη σκια του".

Συγγνωμη αν σας κουρασα, αποδεχομενος την προτροπη του ΚΕΛΣΟΥ......
Αλλά όταν διαπιστώνουμε ο "ένας" στον "άλλο" αυτό που μπορεί να δημιουργήσει ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ και μέσο αυτών των ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ εκείνοι που παρακολουθούν να καταλήγουν σε ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, νομίζω πώς θα πρέπει νααααα... πώς να το πώ, να επεμβαίνουμε..

Edited by - Πασχαλης on 06/05/2003 16:35:02

Edited by - Kelsos on 06/05/2003 17:21:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 16:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Μια μικρή παρένθεση, αφιερωμένη στον Πασχάλη αλλά και σε πολλούς άλλους.

Το κείμενο σου Πασχάλη είναι πολύ αξιόλογο, αλλά επίτρεψέ μου να σου πω ότι είναι τόσο πυκνογραμμένο που κουράζει στο διάβασμα. Το ίδιο κείμενο με παραγράφους ανά 4-7 σειρές θα είναι πιο προσιτό και πιο ευχάριστο στην ανάγνωση.

Διεκρινίζω ότι δεν αναφέρομαι στο περιεχόμενο (το οποίο είναι πολύ καλό) αλλά στην μορφή. Πίστεψέ με έχω δίκιο. Έτσι κι αλλιώς, ο Admin, δεν θα στείλει σε κανεναν λογαριασμό για τα pixels που χαραμίζουμε... αν είναι για καλό σκοπό


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 17:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για την παρατηρηση φιλε thoth, τωρα πυ το παρατηρω, ομολογω, εχεις απολυτο δικαιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 18:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατραχάς να ζητήσω συγγνώμη ια την "επέμβασή μου" στο μήνυμα του φίλου μας Πασχάλη...
Απλά άφησα μερικά κενά όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ανέφερε ο Τρισμέγιστος και επειδή ΠΡΑΓΜΑΤΙΑ το κείμενο είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ....


ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ= γλυκυς, ξακουστος, οπως η καλη μας ΑΤΜΑ μας πληροφορει. Η φήμη του ήταν ξακουστή ως ΠΥΓΜΑΧΟΣ...
Που έχει να κάνει με τα ΑΚΡΑ...
Τα ΑΝΩ ΑΚΡΑ , τα χέρια και τους βραχίωνες που ατρολογικά κυβερνιούντε απο τους ΔΙΔΥΜΟΥΣ, που ο Αρχαιοελληνικός τους συμβολισμός είναι αυτός του ΑΠΟΛΛΩΝΑ και του ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ....
Μα και το ΣΥΜΒΟΛΟ το αστρολογικό των ΔΙΔΥΜΩΝ είναι (σχεδόν) ΤΑΥΤΟΣΗΜΟ με αυτό των ΙΧΘΥΩΝ που αυτοί, οι ΙΧΘΥΣ, κυβερνούν τα ΚΑΤΩ ΑΚΡΑ τα πόδια.....

Ναι, μα οι ΙΧΘΥΣ είναι ένα κατεξοχήν ζώοδιο του ΝΕΡΟΥ, και το νερό φανερώνει τη ΧΟΪΚΟΤΗΤΑ όπως πολύ σωστά είπες φίλε μας Πασχάλη...
Περιτό να πώ ότι η ΧΟΪΚΟΤΗΤΑ φανερώνει ΥΛΗ και η ΥΛΗ φέρει μαζί της την ΘΝΗΤΟΤΗΤΑ....

Το ΝΕΡΟ είναι που κυβερνιέτε απο τη ΣΕΛΗΝΗ...
Η ΣΕΛΗΝΗ, κυβερνά τους ΚΡΑΚΙΝΟΥΣ....
Και οι ΚΑΡΚΙΝΟΙ είναι τα κατεξοχήν ζώδια της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ...

Ο ΚΑΣΤΩΡ, είναι έταιρος ΔΙΔΥΜΟΣ...
Το όνομά αυτό δώθηκε σε ένα τρωκτικό, τον γνωστό μας Κάστορα, ο οποίος ζεί στις κοίτες των ΠΟΤΑΜΩΝ (νερό) και στις όχθες των ΛΙΜΝΩΝ (νερό)....
Του δώθηκε αυτό το όνομα προς τιμήν του ΚΑΣΤΟΡΟΣ...
Ο λόγος;;;; Χμμμμ.....
Γιατί ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ότι η έκριση του ζώου, το ΚΑΣΤΟΡΙΟΝ (Castoreum), χρησημοποιήται για θεραπεία των ασθενειών της ΜΗΤΡΑΣ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, των οποίων Θεός (και άρα προστάτης) ήταν ΚΑΣΤΟΡΑΣ, ο έταιρος των Διδύμων!!!!


ΔΙΟΒΟΛΟΣ (Διαβολος;;;) ο υπο του Διος ριφθεις, εξακοντισθεις, μας πληροφορει η ΑΤΜΑ.
Θυμιζει πεσοντα Αγγελο;
ΕΩΣΦΟΡΟ;
"θυμίζει τον ΗΦΑΙΣΤΟ...
Εκείνον που τον έριξε απο τον 'Ολυμπο ο Δίας (Νούς)
Αποτέλεσμα της ΠΤΩΣΗΣ του... Να έχει πρόβλημα με τα ΠΟΔΙΑ Του...
'Ηταν ΚΟΥΤΣΟΣ....

'Ηταν όμως ο Θεός του Πυρός!!!!!!!!!!
Αυτός είναι "ο απο του Διός ριφθής (εξακοντηθής) επι του ΚΕΡΑΥΝΟΥ!!
Ο Διό-βολος......
Ο Διά-βολός, είναι εκείνος που ΔΙΑΒΑΛΕΙ...

Σχέση;;;;
ΚΑΜΙΑ, άλλο το τι θέλει η κρατούσα θρησκεία να "πιστεύουμε"...
Γι'αυτό ΕΜΕΙΣ ερευνούμε τα ΓΡΑΦΑΣ και μέσα σε αυτές, ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ...
Για να ΜΗΝ πιστεύουμε, αλλά να μπορούμε να λέμε ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 14:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο,πρωτον, σ'ευχαριστω για τον καλλωπισμο του κειμενου που παρεθεσα.(Να το κανεις παντα, αρκει να μη μου στειλεις κανενα λογαριασμο!!!)...... Δευτερον, για την ερμηνεια του διδακτικου μυθου ανατρεχουμε σε γνωστικες ενοτητες -οπως αστρολογια- αστρονομια,γεωγραφια, ιστορια κλπ- για να βρουμε τα εργαλεια αποκρυπτογραφησης του. Ποια θεωρεις οτι ειναι τα κλειδια αποσυμβολισμου του διδακτικου(μυητικου) μυθου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 17:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...

Φίλε μου Πασχάλη, σου παραθέτω τα όσα ΣΥΝΤΑΙΡΙΑΞΑ για το θέμα, με τη βοήθεια της ΚΑΜΠΑΛΑ, αλλά προπαντώς με την ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, δηλαδή την Μυητική Διαδικασία της Αρχαίας Ελλάδος...

quote:
Το θέμα (Λευκό Πύρ) αναφέρεται απο το Ζοχάρ...
Εκεί μέσα υπάρχει η αναφορά στον Μακροπρόσωπο και στον Μικροπρόσωπο που ΑΝ αυτά τα ΔΥΟ πρόσωπα τα φανταστούμε ώς ΤΡΙΓΩΝΑ τότε πλεγμένα μας φανερώνουν τον ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΙ, το Εξάκτινο 'Αστρο...

Εκεί μέσα λοιπόν αναφέρεται το Λευκό Πύρ ώς κρυμένο, που ακτινοβολεί ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ, μέρα και νύχτα, που όμως ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, δεν είναι ΟΡΑΤΟ στα Εξωτερικά ΜΑΣ μάτια...
Στους ανατολικούς αποκρυφιστές, θα συναντήσουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΩΣ με την διαφορετική όμως ορολογία ως Μελανό Πύρ που είναι το σύμολο του ΑΓΝΩΣΤΟΥ και ΑΣΥΛΛΗΠΤΟΥ Μπράχμα.

Οι ανατολικοί αποκρυφιστές λοιπόν σταματούν ΚΑΘΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ για το Μελανό Πύρ λέγοντας πώς ΚΑΘΕ συλλογισμός επάνω σε Αυτό, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΣ...
Οι Εβραϊοι αποκρυφιστές όμως με μικρές παραλλαγές στο νόημα, προικίζουν κατά κάποιον τρόπο το Αϊν Σόφ, το Απεριόριστο, η Θεότητα που εκπορεύει ΚΑΙ επεκτείνεται η οποία είναι ΧΩΡΙΣ μορφή και ύπαρξη, μη έχοντας ΚΑΜΙΑ ομοιότητα με οτιδήποτε άλλο".
Το προικίζουν με ένα είδος έμμεσης θέλησης και με ιδιότητες...
Με αυτό τον τρόπο όμως παρασύρουν το Απόλυτο ΜΕΣΑ στο κόσμο του Σχετικού και του Πεπερασμένου...


quote:
-Ο Δίας (ώς πατέρας των Διόσκουρων) αντιστοιχεί στο Αϊν Σόφ, το Απεριόριστο, η Θεότητα που εκπορεύει ΚΑΙ επεκτείνεται η οποία είναι ΧΩΡΙΣ μορφή και ύπαρξη, μη έχοντας ΚΑΜΙΑ ομοιότητα με οτιδήποτε άλλο.
-Και οι ΔΥΟ γιοί του, ο Κάστορ και ο Πολυδεύκης αντιστοιχούν στον Μακροπρόσωπο και στον Μικροπρόσωπο που ΑΝ αυτά τα ΔΥΟ πρόσωπα τα φανταστούμε ώς ΤΡΙΓΩΝΑ τότε πλεγμένα μας φανερώνουν τον ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΙ...

Μας αναφέρεις σε αντιδιαστολή καλέ μου Πασχάλη ότι:

quote:
Δεν εχει καμμια σχεση, βεβαια, με το ΦΩΣ ΤΟΥ ΣΤΕΜΜΑΤΟΣ ,της πρωτης σφαιρας, ουτε ο ΔΙΑΣ αντιστοιχει στο ΑΙΝ-ΣΟΦ.(Οι Ελληνες ΕΝΝΟΟΥΣΑΝ αυτο που γραφανε και ο ΔΙΑΣ ειναι ΔΙΑΣ, η ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ο οποιος με την ΗΡΑ (ΑΡΗ) , γεννα τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ-ΔΙΟΝΥΣΟ-ΗΛΙΟ).

Το φως της πρωτης σφαιρας, του στεμματος ΔΕΝ ερχεται σε μας. Γραφει στο ΖΟΧΑΡ, "τιποτα δεν απορρεει απευθειας απο το Θεο. Η ουσια του δεν τεμαχιζεται. Τιποτα δεν αποχωρει απο αυτον και τιποτα δεν εισερχεται, γιατι ειναι αδιαπεραστος και αμεταβλητος. Ολα οσα αρχιζουν, ολα οσα εμφανιζονται, ολα οσα διαιρουνται, ολα οσα κυλουν και περνουν, εχουν αρχη και τελοσ τη σκια του".



Καταρχάς αυτό που ΔΕΝ ΞΕΡΩ και θα ήθελα να με κατατοπίσεις φίλε μου, είναι αυτό που αναφέρεις για τη ΣΧΕΣΗ Δία & 4ης Σεφίρας....
Κάπου μπερδεύτηκα μάλλον....

Τώρα για ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ας τα δούμε ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ...

Πάνω και ΠΡΙΝ απο την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του δέντρου των 10 Σεφιρώθ, υπάρχουν το Αϊν, το Αϊν Σόφ και το Αϊν Σόφ Αούρ.
Αυτό που ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ φίλε μου απο το Ζοχάρ, ότι "τιποτα δεν απορρέει απευθειας απο το Θεο" είναι αυτό το Αϊν
Που είναι η ΠΑΘΗΤΙΚΗ κατάσταση της ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ (ΜΗ ενεργός).
Απο αυτή την κατάσταση, ο ΑΝΘΡΩΠΟΝΟΥΣ, φτάνει και συλλαμβάνει το Αϊν Σόφ

Αυτό το Αϊν Σόφ που μπορεί και συλλαμβάνει ο Ανθρωπονούς, είναι ο Θεός σαν Δίχως 'Ορια, Δίχως Περιορισμούς, Αδιαφοροποίητο και Απεριόριστο.
Απο το Αϊν Σόφ επόμενο στάδιο είναι η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ, η ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ αυτής της Δίχως 'Ορια Θεότητας.
Αυτό γίνεται με το Αϊν Σόφ Αούρ, που είναι το Απεριόριστο Φώς ή Παγκόσμιο Φώς.
Αυτό το ΦΩΣ που ο Θεός (Αϊν Σόφ) είπε : "Γεννηθήτω ΦΩΣ και έγινε ΦΩΣ.

Τι έχοουμε δηλαδή εδώ;;;;
'Εχουμε αυτό που οι Αποκρυφιστές των Ινδιών ονομάζουν ΜΕΛΑΝΟ ΠΥΡ και ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ, αναφέροντε ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ (βλέπε Αϊν).
'Εχουμε το Αϊν Σόφ που είναι ο Δίας, η Θεότητα που εκπορεύει ΚΑΙ επεκτείνεται η οποία είναι ΧΩΡΙΣ μορφή και ύπαρξη, μη έχοντας ΚΑΜΙΑ ομοιότητα με οτιδήποτε άλλο.
Καί τέλος έχουμε το Εκδηλωμένο ΧΩΡΙΣ άλλη ομοιότητα Αϊν Σόφ Αούρ, που είναι οι ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΙ ΚΟΣΜΟΙ, οι Κάστωρ & Πολυδεύκης κλπ κλπ.

Πολύ σωστά επίσης είναι αυτά που μας παρέθεσες λέγοντας:

quote:
Δεν εχει καμμια σχεση, βεβαια, με το ΦΩΣ ΤΟΥ ΣΤΕΜΜΑΤΟΣ ,της πρωτης σφαιρας...

Η Πρώτη Σεφίρα, το ΚΕΤΕΡ (Στέμα) είναι η ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ απο το Αϊν Σόφ Αούρ...
Αυτή η Σεφίρα ονομάζεται επίσης (όπως ίσως να κατάλαβες φίλε μου ήδη) και Αδάμ Οϊλάχ (ADM OILAH), δηλαδή Ουράνιος 'Ανθρωπος...

Ελπίζω να ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΑ τα όσα είχα αναφέρει σε προηγούμενα πόστ....

Τώρα σε αυτό που με ρωτάς...
Χμμμμ...
Καταλαβένεις φαντάζομαι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο όσα ανέφερα....
Υπάρχουν ΕΠΤΑ ΚΛΕΙΔΕΣ αποσυμβολισμού, έλεγε ο Αείμνηστος ΑΝΤΩΝΗΣ ΧΑΛΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 10:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε και συνοδοιπορε Κελσο.........αναφερεις
quote:
Το θέμα (Λευκό Πύρ) αναφέρεται απο το Ζοχάρ...
Εκεί μέσα υπάρχει η αναφορά στον Μακροπρόσωπο και στον Μικροπρόσωπο που ΑΝ αυτά τα ΔΥΟ πρόσωπα τα φανταστούμε ώς ΤΡΙΓΩΝΑ τότε πλεγμένα μας φανερώνουν τον ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΙ, το Εξάκτινο 'Αστρο...
Ο Μακροπροσωπος, εννοεις προφανως τις πρωτες τρεις σφαιρες, οι οποιες σχηματιζουν τριγωνο με κορυφη το ΣΤΕΜΜΑ-ΚΕΤΕΡ. Αυτο βεβαια το τριγωνο αναφεραται και σαν "ΛΕΥΚΗ ΚΕΦΑΛΗ".
  • Το δευτερο τριγωνο πανω στο "δεντρο", αποτελουμενο απο τον ΑΡΗ-ΓΚΕΒΟΥΡΑ ,ΔΙΑ-ΧΕΣΕΝΤ και ΑΠΟΛΛΩΝΑ-ΗΛΙΟ-ΤΙΦΑΡΕΤ, εικονιζει προφανως τη σκια της κεφαλης, την κεφαλη του Μικροπροσωπου.
  • οπως πολυ σωστα αναφερεις, η συνθεση των δυο ειναι το συνολο του κοσμου εν τη ενωσει!
  • Ο Μικροπροσωπος ομως ειναι και οι εξι κεντρικες σφαιρες. Ακομα, τις δυο "κεφαλες" τις χωριζει η απυθμενη αβυσσος.
Ετσι η επικοινωνια με τη "Λευκη Κεφαλη", εχει διακοπει, μεχρις οτου ο Μικροπροσωπος αναζητησει τη λαμπροτητα του Μακροπροσωπου. Μεχρι τοτε,
quote:
........Ολα οσα αρχιζουν, ολα οσα εμφανιζονται, ολα οσα διαιρουνται, ολα οσα κυλουν και περνουν, εχουν αρχη και τελοσ τη σκια του".


Μεχρι τοτε, "..κανεις δεν εχει τη δυνατοτητα να αντιληφθει την υπερτατη γεννειαδα(της Λευκης Κεφαλης) παρα μονον απο τη λαμπροτητα που δινει στη γεννειαδα της σκιας(της σκοτεινης κεφαλης)".
  • Μεχρι τοτε, μπορουμε να αντιληφθουμε τον "Πατερα μονον μεσω του Υιου!".
  • Συμβολα λοιπον του Γιου στους μυητηκους μυθους, ειναι ολοι οι Ηλιακοι Ηρωες και κατα την ταπεινη μου γνωμη συμβολιζουν τον εσωτερο εαυτο, ο οποιος ειναι ΔΙΔΥΜΟΣ, αποτελουμενος απο τον Ανωτερο(φωτεινο) και τον κατωτερο(σκοτεινο) εαυτο, "ΚΑΘ'ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ".
Ανεφερα το ΔΙΑ σαν τεταρτη σφαιρα, με το σκεπτικο, στο ιερογλυφο του Δεντρου της Ζωης, οι επιρροες των σφαιρων στο υλικο επιπεδο, "αντιστοιχουν" στις σφαιρες του πλανητικου μας συστηματος.
  • ΣΤΕΜΜΑ-ΚΕΤΕΡ-ΠΛΟΥΤΩΝ=1
  • ΟΥΡΑΝΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ-ΧΟΧΜΑ=ΟΥΡΑΝΟΣ=2
  • ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΗΤΕΡΑ-ΜΠΙΝΑ=ΚΡΟΝΟΣ=3
  • ΧΕΣΕΝΤ=ΔΙΑΣ=4
  • ΓΚΕΒΟΥΡΑ=ΑΡΗΣ=5
  • ΥΙΟΣ-ΤΙΦΑΡΕΤ=ΗΛΙΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ=6
  • ΝΑΓΚΑΣ=ΑΦΡΟΔΙΤΗ=7
  • ΧΟΝΤ=ΕΡΜΗΣ=8
  • ΓΕΣΟΥΝΤ=ΣΕΛΗΝΗ-ΑΡΤΕΜΗ=9
  • ΜΑΛΚΟΥΤ=ΓΑΙΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ=10
  • ΚΑΙ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ,ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ ΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ ΝΤΑΑΤ
Αναφερεις φιλε Kelso..
quote:
Αυτό που ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ φίλε μου απο το Ζοχάρ, ότι "τιποτα δεν απορρέει απευθειας απο το Θεο" είναι αυτό το Αϊν
Που είναι η ΠΑΘΗΤΙΚΗ κατάσταση της ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ (ΜΗ ενεργός).
Απο αυτή την κατάσταση, ο ΑΝΘΡΩΠΟΝΟΥΣ, φτάνει και συλλαμβάνει το Αϊν Σόφ
Αυτό το Αϊν Σόφ που μπορεί και συλλαμβάνει ο Ανθρωπονούς, είναι ο Θεός σαν Δίχως 'Ορια, Δίχως Περιορισμούς, Αδιαφοροποίητο και Απεριόριστο.Απο το Αϊν Σόφ επόμενο στάδιο είναι η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ, η ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ αυτής της Δίχως 'Ορια Θεότητας.


Πολυ σοφες οι ερμηνειες σου, με μια επιφυλαξη μονο... Το γετζιρατικο κειμενο, αναφερομενο στην πρωτη σφαιρα το ΚΕΤΕΡ,αναγραφει:"Ειναι η πρωταρχικη δοξα γιατι κανενα δημιουργημενο ον δεν μπορει να φτασει στην ουσια της".
  • Αν δεν μπορουμε να φτασουμε στο ΚΕΤΕΡ, μπορουμε να συλλαβουμε τα τρια πεπλα πριν απο το ΚΕΤΕΡ;
  • Με τη δικη μου κατανοηση, θεωρω πως οι εννοιες ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ, ανταποκρινονται περισσοτερο στο ΜΠΙΝΑ-ΚΡΟΝΟ-ΧΡΟΝΟ, την ουρανια μητερα, την αρχετυπικη μητρα, που δινει τις πρωταρχικες μορφες μεσα απο τις οποιες εκδηλωνεται η ζωη.
  • Αυτο βεβαια στα πλαισια της δημιουργιας, γιατι ως προς την αναλυση των τριων πεπλων,εχεις απολυτο δικαιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 16:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλησπέρα μου φίλε Πασχάλη...

Σε ευχαριστώ γαι την απάντησή σου...
Θα την μελετήσω και θα τα ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ φίλε μου...

Σε αυτό που απλά διαπίστωσα μα μια πρώτη (και ίσως επιπόλαιη ματιά, γι'αυτό συγχώραμε να κάνω λάθος) αντιλήφθηκα την εξής "ΔΙΑΦΟΡΑ" μεταξύ μας, στο ΠΩΣ αντιλαμβανώμαστε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ το Δέντρο της Ζωής...

Η προσωπική μου (και άρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ) θεώρηση των πραγμάτων έχει να κάνει με μια ΑΠΛΗ τοποθέτηση...

Η ΤΡΙΑΔΑ που αναφέρω ώς Μακροπρόσωπο, Λευκή Γενειάδα κλπ είναι το ΤΡΙΓΩΝΟ πάνω και έξω απο το Δέντρο της Ζωής...

Η ΤΡΙΑΔΑ που αναφέρω ώς Μικροπρόσωπο, Σκοτεινή Γενειάδα κλπ είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...

Δηλαδή ως ΕΞΑΚΤΙΝΟ ΑΣΤΡΟ, θεωρώ (ως μιά εκδοχή επι του ΠΑΡΟΝΤΟΣ και μόνο θέματος) την σύνθεση του ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, δηλαδή την τριάδα Αϊν, Αϊν Σόφ, Αϊν Σόφ Αούρ και του ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ εκείνου που βλέπουμε στο Δέντρο των Σεφιρών...

'Ετσι (για να μην ξεχνιόμαστε απο το θέμα του ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ), καταλήγω στο συμπερασμα ότι : "Εκεί μέσα λοιπόν αναφέρεται το Λευκό Πύρ ώς κρυμένο, που ακτινοβολεί ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ, μέρα και νύχτα, που όμως ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, δεν είναι ΟΡΑΤΟ στα Εξωτερικά ΜΑΣ μάτια..."

Εσύ απο τη δική σου ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ σκοπιά των πραγμάτων, αναφέρεσαι ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ....


'Ολα όσα ανέφερα είναι πέρα για πέρα "βιαστικά" χωρίς να έχω εμβαθύνει...
Είναι απλά σκόρπιες σκέψεις, στην οθόνη του υπολογιστή μας....

Σε ευχαριστώ πολύ για τον ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ καλέ μου φίλε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 04:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΑΦΟΣΙΩΘΩ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ..ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΙΔΙΟ..ΞΗΜΕΡΩΜΑ...ΑΝΤΙΚΡΥΖΩ...

ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΩ ΠΑΛΙ,ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ...
ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΘΕΜΑΤΑ..ΡΟΗΣ...
!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 18:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη "ειδα" παραπανω αρκετα διστακτικο το φιλο Kelso για "αποκαλυψη" των απορρητων, πραγμα που με βρισκει και μενα πολυ επιφυλακτικο, θα ηθελα να επισημανω τον κινδυνο, γιαυτο παραθετω ενα αποσπασμα απο τον Α. Φρανκ, "La Kabbale".
  • (Η Καμπαλα) ...ο κηπος των ηδονων, δεν ειναι παρα η μυστηριωδης επιστημη, η πιο φοβερη απο τις επιστημες για ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΕΣ ΔΙΑΝΝΟΙΕΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΟΔΗΓΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ.
  • Ο αγνος στην καρδια και εκεινος που μελεταει με σκοπο να τελειοποιησει τον εαυτο του και ετσι να αποκτησει πιο ευκολα την υποσχομενη αθανασια, δεν εχει τιποτα να φοβηθει.
  • Αντιθετα, εκεινος που μετατρεπει την επιστημη των επιστημων σε αμαρτωλη προφαση για αναξια κινητρα, εκεινος πρεπει να τρεμει, γιατι δεν προκειται ποτε να αντεξει τις καμπαλιστικες επικλησεις της υπερτατης μυησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 13:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗ ΚΑΙ ΚΕΛΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΚΑΒΒΑΛΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΖ ΖΩΗΣ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΙΚΡΟΠΡΟΣΩΠΟΣ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΜΑΡΑΓΔΕΝΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΤΟΥ ΤΡΙΣ-ΜΕΓΙΣΤΟΥ **ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΩ**.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΒΒΑΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΙ.

ΦΙΛΕ ΠΑΣΧΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΒΒΑΛΑ ΚΗΠΟ ΗΔΟΝΗΣ??????

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ 11 ΣΕΦΙΡΑ.. ΤΗΝ ΝΤΑΑΤ
ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΑΟΡΑΤΗ ΚΑΙ EYΡIΣΚETAI/ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ ΤΡΙΓΩΝΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ.
Η ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΡΕΥΤΗΣ.

ΟΤΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΘΕΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ ΚΑΒΒΑΛΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 15:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν για παράδειγμα κάνουμε το κλασικό πείραμα με την κυκλική παλέτα χρωμάτων
περιστρέφοντας την, μας δίνει το λευκό. Όταν όμως ανακατέψουμε τα ίδια χρώματα σε μια επιφάνια θα μας δώσει το μαύρο.

Μέχρι τώρα διάβαζα και μάθαινα . Σας ευχαριστώ .
Πάνω σε αυτό λοιπόν που είπε ο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ και για να γυρίσουμε στο λευκό φως .

Πως δημιουργείτε είπαμε το λευκό ;
Με την κίνηση !

Τι χρώμα λέμε πως έχει το φως ;
Λευκό

Πως ονομάζουμε την γνώση – αλήθεια ;
Φως

Μάλιστα άρα συμπερασματικά όταν και μόνο όταν ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ , δηλαδή μέσω της νοητικής παιδεύσεως παράγουμε έργο , δημιουργούμε Φως .

Πως δημιουργείτε το μαύρο ;
Με το στατικό ανακάτεμα !

Τι χρώμα λέμε πως έχει το σκοτάδι ;
Μαύρο

Πως ονομάζουμε την αμάθεια – ψέμα ;
Σκότος

Μάλιστα άρα συμπερασματικά όταν ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ , όταν ο νους δεν αναζητά και δεν παιδεύετε , δημιουργούμε σκότος .

Ας δούμε τώρα και λίγο μια θεώρηση του Λευκού Φωτός όπως το αναφέρει η φίλη από την Αυστραλία .

Τι γίνετε εκείνη την ώρα στη φύση ;
Πως δημιουργείτε ο Λευκός Ουρανός ;

Εκείνη τη στιγμή η φύση ξυπνάει , τα πάντα είναι σε μία κίνηση , η ΕΝΕΡΓΕΙΑ είναι διάχυτη παντού και η ένταση της πολύ μεγάλη .
Ο ουρανός είναι καθρέφτης και χρωματίζετε από το χρώμα της Γης .
Άρα λογικό είναι να γίνει ΛΕΥΚΟΣ να αντικατοπτρίσει το χρώμα της ΓΝΩΣΗΣ της φύσης και της ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ αυτής .
Αν εκτεθείς γυμνός σε αυτή την ενέργεια όπως είπε η καλή μας ΑΤΜΑ τότε γίνεσαι και εσύ ένα μέρος αυτής της ενέργειας και εναρμονίζεσαι με τον παγκόσμιο ρυθμό δεχόμενος την δόνηση αυτή .


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 16:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας δούμε τώρα και λίγο μια θεώρηση του Λευκού Φωτός όπως το αναφέρει η φίλη από την Αυστραλία .

Τι γίνετε εκείνη την ώρα στη φύση ;
Πως δημιουργείτε ο Λευκός Ουρανός ;

Εκείνη τη στιγμή η φύση ξυπνάει , τα πάντα είναι σε μία κίνηση , η ΕΝΕΡΓΕΙΑ είναι διάχυτη παντού και η ένταση της πολύ μεγάλη .



Nα ήξερες φίλε μου Ράμογλου, ΠΟΣΑ μπορούν να βγούν απο την ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΗ απάντησή σου στο θέμα!!!!!!!
Πόσα μα πόσα......

Ολά όσα παρέθεσες είναι ΠΕΡΑ για ΠΕΡΑ ΣΩΣΤΑ...
Αυτό φυσικά ΑΝ ήμουν ΑΓΕΝΗΣ, θα φώναζα ορισμένους "φίλους ΣΟΥ" να το ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ και να ανοίξουν τα "όμματά τους" ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....
Αλλά ΕΥΤΥΧΟΣ, δεν είμαι ΑΓΕΝΗΣ...

Κράτησα μόνο το τελευταίο που ανάφερες...
Υποψιάζομαι ότι "εκ παραδρομής της γλώσσης" έγραψες ότι "...η φύση ΞΥΠΝΑΕΙ..."
Γιατί η ΦΥΣΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ, μιάς και ποτε δεν ΚΟΙΜΑΤΑΙ...

Και ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι "ξυπνάει", αυτό γίνεται ΜΟΝΟ σε σχέση με τον ΧΡΟΝΟ-ΚΡΟΝΟ, δηλαδή ΤΟΠΙΚΑ και ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ...

Ας μην μπούμε όμως ΠΙΟ ΒΑΘΕΙΑ....
Ας μείνουμε και ας συλλογιστούμε επάνω στα όσα μοιράστηκες μαζί μας για να ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ και ΕΜΕΙΣ, οι ΑΛΛΟΙ ΣΟΥ ΕΥΑΤΟΙ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 19:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΕΥΓΕΓΙΑ ΤΟ "ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ" ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΟΥ

Nα προσθέσω ακόμη ότι για όσους ασχολούνται με τη ζωγραφική το Λευκό δεν είναι χρώμα αλλά απουσία χρώματος...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 00:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ
ΚΑΘΩΣ + ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ.
Η ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΗ...
-ΕΠΕΛΕΞΑ ΜΟΝΑΧΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ.-

["ΑΡΓΥΡΟΥΝ"
Η ΛΕΞΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΓΟΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο ΣΤΙΛΒΩΝ/ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟΣ/ΑΡΓΥΡΟΛΑΜΠΗΣ ΚΑΙ ΛΕΥΚΟΣ.
ΑΡΓΥΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΜΠΕΙ ΣΑΝ ΑΡΓΥΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΓΙΛΟΣ ΕΝΩ ΣΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ ARGENTUM.
RAGAMI ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΜΠΩ ΣΤΑ ΣΑΣΚΡΙΤΙΚΑ ARGUNAS ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ,RAGATAS ΛΕΥΚΟΣ RAGATAM ΑΣΗΜΙ.

"ΛΕΥΚΟΝ"
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΤΕΙΝΟ/ΛΑΜΠΡΟ/ΚΑΘΑΡΟ/ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΤΙΘΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΛΑΝ
ΕΠΙ ΠΑΣΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΚΗΝΑΙΚΗ ΕΠΟΧΗ ΣΑΝ RE-U-KO.ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΡΙΖΑ LEUK /LUQ ΑΠ'ΟΠΟΥ +ΤΟ ΛΥΚΑΥΓΕΣ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ LUX ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΠΑΝΙΚΟ LUZ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΦΩΣ,ΚΑΘΩΣ + ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ LUMIERE /TO AΓΓΛIKO LIGHT.ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ LUNA=ΦΕΓΓAΡI + LUNEN,AΛΛA +H EΛΛHNIKH ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΛΥΧΝΑΡΙΟΥ ,ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΡΙΖΑ.

"ΑΣΠΡΟ"
Η ΛΕΞΗ ΚΑΤΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ ASPER=ΤΡΑΧΥΣ,ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΡΑΓΜΕΝΑ ΡΩΜΑΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ,ΤΑ "NUMMI ASPERI" ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΡΟΕΚΥΨΕ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΛΕΥΚΟΣ,ΠΟΥ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΘΗΚΕ ΣΕ ΑΣΠΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ.

"ΜΕΛΑΝ"
Η ΛΕΞΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΑΝΤΟΣ ΜΕΛΑΝΩΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ ΑΚΟΜΑ +ΑΝ ΤΟΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ ΜΕΛΑΝ.ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΚΟΥΡΤΙΟ, Η ΡΙΖΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΡΗΜΑ "ΜΟΛΥΝΩ".

"ΜΑΥΡΟ"
ΚΕΛΑΙΝΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ +ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΕΛΑΣ,ΣΚΟΤΕΙΝΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ.
ΑΛΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ/ΕΠΙΘΕΤΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΝΟΦΕΡΟΣ,ΕΡΕΒΩΔΗΣ ΚΑΙ ΕΡΕΒΕΝΝΟΣ.
Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΛΕΞΗ ΜΑΥΡΟΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΥΡΟΣ,ΛΕΞΗ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗ ΚΑΘΑΡΟΥ,ΤΟΥ ΣΥΣΚΟΤΙΣΜΕΝΟΥ,
ΤΟΥ ΕΞΑΣΘΕΝΙΣΜΕΝΟΥ.

"ΦΑΙΟΝ"
ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΥΚΑΥΓΟΥΣ/ΛΥΚΟΦΩΤΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΣΚΙΟΦΩΤΟΣ.
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΧΡΟΥΣ,ΤΕΦΡΟΧΡΟΥΣ,ΣΤΑΧΤΕΡΟΣ,ΣΚΟΥΡΟΣ,ΜΟΥΝΤΟΣ.ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΓΙΝΟΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΙΞΗ ΛΕΥΚΟΥ+ΜΑΥΡΟΥ.
ΠΟΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΠΟΛΕΥΚΟΣ/ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟΣ/ΑΣΠΡΙΔΕΡΟΣ/ΦΑΙΟΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ.

ΠΟΛΙΑΙΝΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΛΕΥΚΟΣ +ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΠΡΙΣΜΕΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΗΤΑΝ Ο ΟΡΦΙΝΟΝ ΔΗΛ.ΤΟ ΜΕΛΑΜΨΟ /ΦΑΙΟ ΤΟ ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΥΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ.]

aummmmmmm

Edited by - ΑΤΜΑ on 15/05/2003 00:13:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 00:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κράτησα μόνο το τελευταίο που ανάφερες...
Υποψιάζομαι ότι "εκ παραδρομής της γλώσσης" έγραψες ότι "...η φύση ΞΥΠΝΑΕΙ..."
Γιατί η ΦΥΣΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ, μιάς και ποτε δεν ΚΟΙΜΑΤΑΙ...

Φίλε μου Kelso συγνώμη που ξέχασα να βάλω τη λέξη μέσα σε εισαγωγικά .

Σας ευχαριστώ Kelso και Avallon για τα καλά σας λόγια ας συνεχίσουμε και χωρίς τους «φίλους» που αναφέρεις ΦΙΛΕ μου .

ΑΤΜΑ με χαροποιείς ( ποιείς χαρά ) .


Σύνδεση λοιπόν και του ΦΑΙΟΥ .

Φαιά ουσία : ουσία του φλοιού του εγκεφάλου και του νωτιαίου μυελού ( συνεκδ. ) το μυαλό , η πνευματική προσπάθεια .

Εμπεριέχει λοιπόν το μυαλό ( νόηση ) το άσπρο και το μαύρο .

Γι αυτό και ονομάστηκε Φαιά ουσία και όχι γκρι – μαύρη – άσπρη - κόκκινη-κλπ ή σκέτη εγκεφαλική ουσία ;
Για να καταδείξει ότι ο ανθρώπινος νους έχει τη γνώση μέσα του ;

O αναζητών
Apostolos

Edited by - Ramoglou on 15/05/2003 00:56:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 09:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πόσο όμορφα κατατοπιστικοί είστε όλοι σας!

Αλλά...να, κατάλαβα πιο καλά το κείμενο του Ramoglou. Εύγε του!


Ήταν πράγματι "απόσταγμα των σκέψεών του" για να δανεισθώ τη φράση από Avallon.


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 22:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΒΒΑΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΙ.

ΦΙΛΕ ΠΑΣΧΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΒΒΑΛΑ ΚΗΠΟ ΗΔΟΝΗΣ??????


AVATARGR
  • Φιλε μου, AVATARGR, Πολλοι Καμπαλλιστες, αναφερουν το ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ σαν κηπο των τερψεων, κηπο των απολαυσεων, κηπο της ηδονης, οπως ο Α.ΦΡΑΝΚ
  • Η πηγη ξεκινα απο μια παραδοση του Ταλμουδ.Η παραδοση διηγειται:
"Τεσσερις Ταναειμ (Ιουδαιοι μυημενοι),εισηλθαν στον ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΑΓΑΛΛΙΑΣΗΣ, ο Μπεν Ασαι,που κοιταξε και εχασε το φως του, ο Μπεν Ζομα, που κοιταξε και εχασε τα λογικα του, ο Αχερ, που εκανε διαρπαγες στον κηπο και απετυχε και ο Ραμπι Ακιμπα, ο μονος που πετυχε........Ο Αχερ, ηταν ο Σαουλ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy